10 Ut V er dien t Botwi nnik de troon Fantastisch sterk spel Mé k m ÈS k :k. k m k k m m m "Nare dagen"? """AKKERTJE Kitty vond nieuiv-Ankie toch maar een echte indringster! VAN NELLE Radio-programma Dr MEENK'S SSSex Kerknieuws 4 Zaterdag 3 April.1948 Russische ingenieur zal in het wereldschaaklournooi zeer weinig nullen incasseren Het is buiten kyf, dat vrywel iedere schaker, insider of ontsider, Bot- winnik als de toekomstige wereldkampioen ziet. Reeds vóór de aanvang van het tournooi om het wereldkampioenschap was de Russische inge nieur favoriet. De wedstrijd in ons land heeft aan de verwachtingen beantwoord: in de eerste 8 partyen heef! hy een voorsprong van 1'; punt kunnen verwerven. Hy verloor geen enkele party en als hy niet te vermoeid wordt, mag men verwachten, dat hij geen of slechts zeer weinig zal incasseren. Waarom is Bolwinnik favoriet" Op grond van zijn schitterende tournooiresultaten ,Hy werd vele malen kampioen van de USSR en dat wil ontzaglijk veel zeggen, 0111- cjat men daar grootmeesters bii de vleet heeft: Ivotov, Flohr, Lilien- thal, Keres,- Bondarewsky, Bo- leslafsky. Ragozin, Bronstein enz. Maar ook buiten Rusland boekte hii fraaie successen: Nottingham 1936 no. 1 en 2. AVRO-tournooi 1938 no. 3, Groningen 1946 no 1. Of vanwege zijn sterk spel Het antwoord moet luiden: om beide redenen Botwinnik speelt inder daad fantastisch sterk, wat ik tl hieronder zal bewiizen. Reeds in 1936 trok ziin spel zeer de aan dacht en in 1938 startte hy als een der kanspaarden in het AVRO- tournooi.Vele schaak-autoriteiten beschouwden hem toén al als de sterkste speler van de wereld. NIET VOLGENS „HET BOEKJE" Hoe kunnen wii ziin spel kwalifi ceren Zijn openinesrepertoire is tame lijk beperkt: hii opent biina altijd met d2d4. verdedigt zich tegen d2d4 meestal Indisch of Hollands en tegen e2cl bijna altiid Frans Daarbij kiest hij zeer ingewikkelde varianten,, by voorkeur volgt hy niet „het boekje". In het midden spel schittert hij door het scheppen van zeer originele strategische plannen, strategieën, die vaak spotten met de bekende dogmati sche schaakkrijgskundc. Hoe inge wikkelder Botwinnik het kan ma ken hoe liever hii het doet. In vele opzichten doet zyn spel aan Alje- chin denken, al was diens spel meer in overeenstemming met de theo retische schaakstrategie. In het eindspel is Botwinnik een ware held. Talloze prachteindspe- len staan op zyn naam. eindspelen, die gerust aanspraak mogen ma ken op het woord „studie" (dat is een gecomponeerd eindspel). Kortom Botwinnik is een „all round" schaakspeler, die nergens in zijn spel zwakke plekken ver toont. Zowel strategisch als tac tisch domineert hy over de andero deelnemers, hetgeen, zijn score vóór aanvane van het huidige tournooi bewyst: tegen Keres 53, tegen Reshevsky 3'.41%, Euwe 24, Smyslov 8'i—3*ó. Totaal 19—12 Van deze 31 partijen verloor hy er maar 3, en wel 2 van Euwe en 1 van Smyslov! Botwinnik ver dient de wereldtitel dus volkomen. CENTRUMOPMARS Nu een staaltje van zyn spel. In het AVRO-tournooi had hii tegen Capablanca een pion geofferd met het strategische doel: afleiding van de zwarte stukken, daardoor een vergemakkelijkte centrumopmars. Na 25 Tae8 CAPABLANCA j i 1 5l: T A i 1 a A m s I 1 P~ BOTWINNIK Bezien wil de diagramstelling: Wit staat een pion achter, maar in ruil daarvoor heeft hy fraaie kan sen op de f-liin en de e-lijn. Nog meer voordelen zijn te noteren: het zwarte paard op b3 staat buiten spel, dat zou pas via a5 en c6 weer actief kunnen gaan worden. Zullen de voordelen de pion kunnen com penseren? Capablanca. wereldkampioen ln de jaren 19211927, excellent ver dediger. heeft als laatste zet Tae8 gespeeld om wits invloed op de e- lyn te neutraliseren. BOTWINNIK»WIL MEER Wit zou aan 26) Te8: De8 27) fg6: Dg6: niets hebben en daarom speelt hü 26) Tele6!, want ook 26) fg6: Tel: t 27) De 1: De8 le vert hem niet meer op dan zijn verloren pion. En Botwinnik wil meer! Na de tekstzet (d.w.z. de zet. die inderdaad gespeeld is. dus hier Te6) staat zwarts paard op f6 aangevallen, maar het aardige is, dat dit paard niet mag spelen. Gaat het bv. naar d7 dan volgt fg6:! en wegens de dreiging Df 7t Kh8 Dh7:t mag zwart de toren niet (Ingezonden mededeling Vier beroemde genees middelen in één tablet. Bij griep, verkoudheid, legen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch weldadig middel, want het bevat vier werkzame bestand delen, stuk voor stuk ,in de gehele wereld al beroemd Eén bestanddeel - Chefarox - zorgt dat, al Is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. ChefarineA Prijs f 0.75 per 20 tabletten. Generaal Foulkes komt 3 Me te Wageningen Het bezoek van generaal Foulkes »an Wageningen is thans definitief bepaald op 3 Mei. Op'deze dag zal de Canadese bevrijder zijn gouden medaille, verbonden aan het erebur gerschap van Wapeningen, worden aangeboden. Het staat vrijwel vast. dat Prins Bernhard bii deze plech tigheid aanwezig zal zyn. nemen. Ook Pg4 is fout wegens Df4 en het paard gaat verloren. Blijft over als mogelijkheden: Kg7 of Te6: On Kg7 volgt evenwel Tf6:- Kf6:28) fc6;t en hoe zwart nu speelt, altijd verliest hij Te8 of loopt mat. Resteert 26) Te8xc6 "7f5.\e6 met, aanval op Pf6 door Df2) Kg8g7 want wijkt he.t paard, dan volgt Df7' Kh8 Df'8 mat. 28) Pf2f4 dreigt fataal bin nen te dringen on c7. hetgeen zwart verhindert door PalpH, want de witte vrijpion kan dan ni«?t oprukken. Wit vervolgt met 29) Df4e5, pent zodoende het zwarte paard en bindt Kg7 aan ziin plaats. Wit kan dan gaan hergi-oeperen en een aanval ondernemen op het ge pende paard of de zwakke pion d5. bv. Pg3—fl e3xd5 of Pg3—fl e3— gl Zwarts zet 29) De8e7 moet "toch eetr keer gebeuren, om dat het P nog eens gedekt moet worden, voorwaarde voor ontpen- ning door Kp8 of Kf8 of Kh6. An ders kan zwart zich nooit ontdoen van de buitengewoon onaangename penning fdc zet Pb3a5c6 leidt Schaakrubriek onder leiding van J. Visser dan na Pa5'30) Ra3 Pc6 31) PhS' gh5: 32) Dg5t en Df6: tot een an dere uiterst onaangename situa tie). Botwinnik leidt na zwarts aannemelllke zet De7 echter, een phaenomenale combinatie in fit zetten diep!): SC4 Rb2a3U Po7xa3 (omdat op De8 31) Dc7t Kg8 32) Re7! volgt, bijv Pel 33) Dd7 en wit wint) 31) Pg3hi5*ü (natuurlijk niet e7 wegens Kf7) g6\h5 82) De6g5+ Kg7—f8 33) Pg5xf6+ Kf8g8 (op KeS volgt 34) Df7t Kd8 35) e7t en wint) 34) c6p7 met de dreiging Df8 mat. alsook e7--e8 D. Botwinnik heeft nu zeer ver moeten berekenen, of zwart geen eeuwig schaak kan houden, maar hii bleek rned gerekend te hebben, want na 34) Pa3—rP 35) Kgl-f2 86) Kf2—gS Pe2dS* 37) KgS—hl r),13_o4+ 38) Kh4xtl5 Pr439) Kho—hl! Re2—e4t 40) g2—gl Dele1+ 11) Kh4h5 had zwart geen4 schaak meer en gaf derhalve op. Een prachtige weerlegging van een strategische fout: een flank- aanval te ondernemen, als men geen voldoende Invloed in het cen trum heeft. t Ingezonden mededeling» 'n Sport en Wetenschap Wat. is een ooggetuige? WAS dit myn 35ste boat-race" in Engeland? Ik geloof het heus. Ik heb er overigens maar twee bijgewoond. Men ziet dan een boot met lichtblauwe riemen Cambridge voorbij schieten, en even daarachter een met donker blauwe. en dat is Oxford. Het pu bliek juicht geweldig, en de athle- ten verdwijnen om de bocht van de rivier. En mocht er al eens een echte wedstrijd plaats grijpen, dan gebeurt dat toch net waar men niet staat. Hetgeen evenwel een paar honderdduizend mensen er niet van weerhoudt, om naar de grote jaar-, lijkse sportgebeurtenis te gaan kij ken. Daar was, maar 't gebeurde voor jaren, een Nederlands journa list, die dat ook had begrepen. Hij bleef thuis, en zodra het avond blad met de uitslag verscheen ging Uit een Londens dagboek door Prof. dr. G. J. RENIER hij aan het schrijven. Nooit heb ik zulke levendige verslagen van de roeiwedstrijd tussen de twee oude universiteiten gelezen als die van mijn vriend: zijn scherp oog had steeds allerlei bizonderheden die aan anderen waren ontgaan, gere gistreerd, en zijn conflicten met de politie, die hem in het uitoefenen van zijn vak, overigens tevergeefs, trachtte te belemmeren, waren in ons Nederlands-Londens kringetje legendarisch geworden. Toch had die nu reeds lang uit het vak getreden geniale journalist gelijk. V at is een ooggetuige? Wie ziet zoals Carlyle kon zien. hoeft de Franse revolutie niet te hebben bij gewoond of meegemaakt, om er een leesbaar boek over te schrij ven. De historicus heeft andere bronnen van kennis tot zijn be schikking dan vulgaire getuigenis sen. En het is een feit dat ik zelf, b.v., veel meer weet van de opvat tingen van Lord Castereagh over de politiek van Engeland tegen over de Nederlanden, dan de best ingelichte onder zijn tijdgenoten. Sedert de dagen van mijn epische vriend, de Nederlandse verslagge ver, is er nog een verandering ge komen, die het volgen van de be roemde roeiwedstrijd gemakkelij ker maakt voor wie thuis blijft dan voor de zich in de kille voor jaarswind in gevaar stellende toe schouwer. De B.B.C. zendt een mo torboot uit, die de race volgt en waaruit deskundigen ieder onder deeltje, ieder technisch aspect van de titanenwedstrijd, beschrijven. Met een kaartje van het stuk ri vier waarop geroeid wordt het ligt overigens maar 25 minuten gaans van mijn huis, en ik ken het van buiten zit ik te luisteren, en beleef ik twintig opwindende mi nuten in plaats van de dertig se conden die het deel van de toe schouwer zijn. Dat is de historische methode. Men heeft me wel eens gevraagd hoe het met de academische loop baan van die jongelui die zoveel van hun studeertijd verroeien gaat. Voorrechten genieten ze niet- exa mens zijn in Oxford en Cambridge grotendeels schriftelijk, en de can- didaten hebben een nummer, maar geen naam. Wie roeit, maar zijn studie ernstig opvat, doet er wel licht een jaar langer over. Wie zich met de traditionele drie jaar tevreden stelt, vergenoegt zich dan maar met een wat minder goede uitslag. De oude Universiteiten kennen bij het uitreiken van een graad vier klassen toe: de vierde, die niet bepaald schitterend mag heten, wordt weieens de toevlucht der sportslui genoemd. Men vergetc echter niet dat in vele gevallen het studeren geen technische voorbe reiding voor een loopbaan is, geen vakopleiding, maar een algemene periode van culturele voorberei ding voor het leven. Met een „fourth" als uitslag, maar tevens met een naam als „blue", d.w.z. als de blauwe kleur van zijn universi teit bij grote sportgelegenheden ge dragen hebbende, haalt men wel een baantje in de diplomatie, en in andere levenskringen waar teveel denkvermogen toch gevaarlijk is, of zelfs als leraar op een van de bekende oude Public Schools. En dan zijn er immers toch altijd de late beginners, degenen die zich eerst lang na dat ze van de uni versiteit weg zijn, lpeginnen te ont poppen. METRIEKE MOEILIJKHEDEN HET metrisch stelsel mag ge makkelijker zijn dan de vreemde wijze waarop de Britten hun maten en gewichten bereke nen. Maar geheel zonder bezwaren is het. althans voor wie er niet aan gewoon is, allerminst. De wijze, grijze „Times" heeft zich een paar dagen geleden lelijk in de vingers gesneden, met de aankondiging, en nog wel in een hoofdartikel, dat de Duitsers in Trizonia nu een kilo suiker per dag krijgen, en weldra drie pond zullen mogen verorbe ren. Nu krijgen ze bij al hun an dere misère nog suikerziekte ook! Men weet dat, gemakkelijkheids- halve, de Engelsen in getallen van meer dan drie cijfers steeds kom- maatjes zetten, om het sneller lezen te bevorderen. Zo wordt dus 1100 als 1,100 geschreven. Voor decimale breuken gebruikt men, als ze zich een enkele keer voordoen, een punt: 1.125 is dus 1U. De „Times" vertelde haar lezers dat de Duitsers 1, 000 gram suiker kregen, en wel dra 1,500 gram zouden krijgen. Van decimale breuken was hier dus geen sprake. Maax behalve voor de chemicus heeft het woord gram hier geen concrete betekenis. Merkwaardig is ook de wijze waar op de weinigen die iets voor ons decimaal en metrisch stelsel voelen er mee omspringen. Sportlui spre ken van een kilo, en bedoelen daarmee een kilometer. Zulke kilo's zijn voor de spijsvertering van een Continentaal wel wat zwaar. Slaande ruzie in de poppenkamer 9. Ha, 10 Ir. 12 Aal. 14. Are. 16. 0.K. 17. K.G., 18 V.S., 19. El. 22 Bij, 23. Ra De winnaars van onze eerste kruis- woordpuzzlc zijn: Gca van Slageren uit M. Albr. Thaerlaan 50; Shanti Onneweer uit S. Hartmanlaan 3; Dit ty Dassel uit U. Thomassenstraat 11. NIEUWE RAADSELS 1. Ik ben een bloempje en wordt met tien letters geschreven. Ik groei in 't wild, maar wordt ook wel gekweekt. 5, 2. 1 is een jong viervoetig dier. 4. 3. 2. 1 is een stad in Noord- Holland. 1, 3. 6. 7, 8 is iemand, die steelt. 9. 2. 1 smaakt lekker op het brood. 10, 1, 1, 2 is een meisjesnaam. 2. Mijn geheel noemt een bepaald soort optocht en wordt met 9 letters geschreven. 4, 5, C. 3 is een rood vruchtje met een pit erin. KRABBELTJES en BABBELTJES 1, 7. 6. 4 is een Duitse munt. 4. 5, 9. 3 is een jongensnaam Een 4, 2. 7, 6, 3 is een verlich. tingsvoorwerp. dat met Kerst- mis veel wordt gebruikt. De 1, 2, 7. 3 stroomt gedeeltelijk door ons land. Een 8. 7. 4 is een gedeelte van een gebouw. 3. Mijn geheel noemt een dorp in Gelderland en wordt met 10 let ters geschreven. Een 6, 1. 2, 3 is een bloem. Een 10, 5, 6. 10 is een gebouw. Een 7. 2. 4 is een vis. Een 7, 8, 6. 10 is een boom. 6. 2. 9. 3. 4 kan sommige metalenl lelijk bederven 1 2. 3. 4 is niet Noord. Zuidjj West. maar De oplossingen van deze raadsels j kunnen jullie t.m. 15 April sturerM naar de redactie van „Krabbeltje^ en babbeltjes". Wat dacht je: Geachte Mevrouw?" In de kamer van Liesje heerste een grote drukte. Twee poppen hadden hevige ruzie. Dat kwam zo! Kitty, de grootste pop was altijd het lievelingetje van poppenmoeder Liesje. Maar nu was Liesje een paar weken geleden jarig geweest en van haar Opa en Oma kreeg zij toen een nieuwe pop. Liesje hield erg veel van Ankie, zo noemde zij haar nieuwe kindje, want zij had van dat mooie haar, een aardig toetje en erg leuke kleertjes. Natuurlijk mocht Ankie op het fijnste plekje van Liesjes kamer zitten. Dat was voor het raam, zodat ze alles kon zien, wat erop straat gebeurde. Kitty vond het vreselijk. Zij voelde zich achteruitgezet, terwijl zij toch heus de oudste rechten had. Maar het ergste gebeurde vandaag Alle poppen beefden van pure angst Liesje was met Ankie in haar kin derwagen een eindje gaan wandelen en toen had zij haar nieuwe pup verteld, dat zy de volgende week twee dagen bij tante Roelie zouden gaan logeren. Ankie was m de wol ken. Als ze straks weer bij de an. dere poppen zat. zou ze het grote nieuws gauw vertellen. En dat had ze nu gedaan Kitty werd doodstil, zo boos was zij. Maar eindelijk zei ze: „Dat is toch niet waar?" Ja heus, moeder vertelde mij het bij de wandeling." antwoordde An kie opgetogen, omdat ze niet be greep. waarom Kitty zo nijdig deed. „Dat is wat moois, anders mocht ik altijd mee. maar nu jij je hier hebt ingedrongen, is alles veran derd," zei Kitty bijna huilend. „Ik vind het echt gemeen van moeder Liesje om mij niet mee te nemen. Altijd heb ik goed op haar poppen en dieren gepast en dat zijn er be slist heel veel. Daar heb je om te beginnen: Leentje, het Zeeuwse boerinnetje en Okkie, de jongens. pop en Pedro, de Marokkaanse pop en Oetie de aap en Teddybeer en dan nog een heleboel dieren van de boerderij." Dat loopt mis „Jeetje," dachten de anderen, .dat loopt vast mis tussen die twee." En daar hadden de poppen gelijk in, want ook Ankie was nu kwaad geworden. Ze vond het helemaal niet aardig van Kitty om haar een „indringster" te noemen. Dat zou ze Kitty eens flink laten voelen. „Poeh, ik begrijp best, waarom moeder Liesje MIJ mee wil heb ben." .Nou en waarom dan?" vroeg Kitty nieuwsgierig. „Omdat je er zo hopeloos ouder wets uitziet natuurlijk en je gezicht eeuwig en altijd in de plooi houdt." „Wat", riep Kitty uit, „dacht je sóms, dat ik van die koude sokjes aan zou willen hebben? Niets hoor! En dan die afschuwelijke korte rok ken tot boven je knieën, ik zou niet weten, wat ik liever deed!" Dat is je maar geraden ook", ketste Ankie terug. „Ik zie je al lo pen met korte rokjes en die dunne spillebenen van je er onderuit". De Marokkaanse pop lachte heel zachtjes en de andere poppen dach ten: „Zo'n bijdehandje". Maar de oude trouwe Teddybeer kreeg me delijden met Kitty. „Trek je er maar niets van aan hoor Kitty", bromde hij. „Over een paar jaar is dat piepkuiken daar bedoelde hij Ankie mee ook een OUWE SOK geworden, net als jij en ik". Ach OUWE TAAIE bemoei je er niet mee", zei Ankie uit de hoogte. Opeens begon Frieda, de baby pop, te huilen. Ze vond het niets prettig, dat geruzie. Dat heb je er van „Dat heb je nu van die herrie", zei Leentje, het boerinnetje uit Zeeland. „Waar maken jullie je toch zo druk over? Als moeder Lies je zin heeft om Ankie mee te ne men, dan neemt ze dat kind mee. In ben nog nooit met moeder Liesje uitgeweest, maar daar ga ik toch geen ruzie om maken. En ik vind Ankie best aardig". Oetie, het aapje, zei niets. Hij had al heel wijs besloten om zijn mond maar dicht te houden. Kitty was bezig, om kleine Frieda weer stil te krijgen. „Ze is toch wel erg lief", dacht Ankie, „en 't is toch eigenlijk wel sneu voor haar, dat ze niet mee kan. Het was trouwens helemaal niet aardig van haar, Ankie, ge weest. om Kitty voor ouderwets uit te schelden. Ze moest maar eens proberen vrede te sluiten". „Zeg Kitty", zo begon ze. „Ik vind het toch wel vervelend, dat je nu thuis moet blijven. Maar ik zal moedertje Liesje vragen of zij iets moois voor je meebrengt. Vertel eens, wat zou je graag willen hebben?" Kitty was er blij om, dat Ankie weer vrede wilde sluiten. Ze had den natuurlijk allebei schuld gehad aan de ruzie, maar zij, Kitty, had toch moeten begrijpen, dat moeder Liesje graag haar nieuwe kindje eens mee op reis wilde nemen. „Nu, ik zou best een mooie jas willen, hebben met een mutsje er bij", zei Kitty met een lachje. „Maar geen korte hoor!!!" „Goed dame, ik zal er voor zor gen, dat U ze krijgt", en bij deze woorden salueerde Ankie als een soldaatje. TANTE ANS Kruiswoord jmzzle: de oplossing! De oplossing van de kruiswoord- puzzle van 20 Maart is: HORIZONTAAL: 1. Bode. 3. Spek, 6. Ga, 10. In, 11. Raam, 13. Aard. 15. Tolk. 18. Veel, 20. Ik, 21. La, 24. Grijs, 25. Haar. VERTICAAL: 1. Begroting, 2. Dij, 4. Po, 5. Kandelaar, 7. Aa, 8. dm, Feuilleton kleine negertjes DOOR AGATHA CHRISTIE 28 Philip Lombard merkte op: „Dus zelfmoord?" „Wat zegt u daarvan?" Lombard .verklaarde: „Het zou mogelijk zijn als de dood van Marston er nief was. Twee zelf moorden binnen twaalf uur is een beetje te veel van het goede! En als u mij wilt vertellen, dat Anthony Marston, een jong dier zonder zenu wen en met een verdraaid schijntje hersens, er plotseling van in de war raakt, dat hij een paar kinderen om vergereden had en dat hij er met opzet een eind aan maakte wel. het denkbeeld is eenvoudig belache lijk! Bovendien, hoe kreeg hij die rommel in handen? Naar alles, wat ik erover gehoord heb is cvaankali niet bepaald het soort goedje dat je meeneemt in 4e vestzakje. Maar dat is uw terrein Armstrong zei: „Niemand, die bij zijn verstand is. heeft cyaankali bij zich. Hoogstens iemand, die een wespennest uit wil roeien." Dus een enthousiast tuinman of landeigenaar, wilt u zeggen? Dat slaat niet op Anthony Marston. Ik vond zo. dat er voor die cyaankali heus wel een verklaring nodi® is. Of Anthony Marstori was van plan er een eind aan te maken, vóór hij hier kwam en had daarvoor de no dige maatregelen getroffen of an ders Armstrong herhaalde: „Of an ders?" Philip Lombard lachte: „Waarom moet ik het zeggen? U weet het net zo goed als ik: Anthony Marston is natuurlijk vermoord." Dokter Armstrong haalde diep adem. „En mevrouw Rogers?" Lombard zei langzaam: „Ik zou nog in de zelfmoord van Anthony kunnen geloven zij het met moei te ais het geval van mevrouw Rogers er niet was. Ik zou in de zelfmoord van mevrouw Rogers kunnen geloven (zonder enige moeite), ware het niet dat Anthony Marston .Ik wil aannemen, dat Rogers zijn vrouw uit de weg heeft geruimd maar dan zitten wij met die onverwachte dood van Anthony Marston Wat wij moeten hebben is een theorie, waarmee wij de twee gevallen, die zo snel op elkaar volg den, kunnen verklaren." Armstrong zei: „Misschien kan ik u behulpzaam ziin bij het opstellen van zo'n theo rie." Hij gaf een herhaling van de fei ten. die Rogers hem verteld had. met betrekking tot de verdwijning van de twee porceleinen beeldjes Lombard overwoog: „Ja. kleine porceleinen negertjes Ongetwij feld waren er gisteravond tijdens het diner tien. En nu zijn er acht, zegt u?" Dokter Armstrong zei de regels op: „Tien kleine negertjes gingen uit eten langs verre wegen, Eén overat zich zelf toen waren er nog negen. Negen kleine negertjes praatten tot diep in de nacht, Eén kon niet wakker worden toen waren er nog acht!" De twee mannen keken elkaar aan. Philip Lombard lachte en gooide zijn sigaret weg. „Dat klopt te goed om toeval te kunnen zijn! Anthony Marston stikt of verslikt zich gisteravond na het diner en van Rogers' vrouw zou men inderdaad kunnen zeggen, dat zij zich zeer grondig verslapen heeft." „Dus vroeg Armstrong. Lombard herhaalde: „En dus moet er nog een andere neger zijn De grote onbekende' De heer Manth! Niemand! Eén onbekende krankzinnige op vrije voeten!" Zo!" Armstrong slaakte een zucht van opluchting. „U bent het met mij eens! Maar ziet u wat dat betekent? Rogers heeft gezworen, dat er be halve wij, hij en zijn vrouw nie mand op het eiland was!" ..Rogers vergist zich! Of misschien liegt hij." Armstrong schudde ontkennend het hoofd. „Ik geloof niet, dat hij liegt. De man is doodsbang. Hij is biina waanzinnig van angst Philip Lombard knikte. „Vanmor gen geen boot te zien. Dat klopt ook. Weer één van de kleine voor zorgsmaatregelen van de heer Manth Negereiland moet geïsoleerd zijn, tot mijnheer Manth met zijn taak gereed is." Armstrong verbleekte. Hij zei: „Begrijpt u dat de man stapelgek moet zijn'" Philip Lombard merkte op, en er was een andere klank in zijn stem: ..Er is één ding, waarmede mijnheer Manth geen rekening gehouden heeft." ..En dat is?" „Dit eiland is vrijwel niets anders dan een kale rots. Wij zullen het met spoed doorzoeken Wij zullen die mijnheer N. I. Manth uit zijn hol halen." Dokter Armstrong zei waarschu wend: „Dat zal gevaarlijk zijn." Philip Lombard lachte: „Gevaarlijk? Wie is er bang voor de grote, boze wolf Ik zal gevaar lijk zijn, wanneer ik hem te pak ken krijg!" No. 29 Hij zweeg even en vervolgde toen: „Wij moesten Blore ook in het com plot betrekken. Hij zal wel te ge bruiken zijn. Wij kunnen het de vrouwen beter niet vertellen. En wat de anderen betreft: ik geloof, dat dc generaal getikt is en de oude Wargvave is niet actief genoeg. Wij drieën kunnen dit wel 't beste op knappen." HOOFDSTUK Blore was gemakkelijk over te halen. Hij was het onmiddellijk met hen eens. „Wat u mij vertelt over die por celeinen beeldjes, mijnheer, maakt de zaak volkomen anders. Dat is krankzinnig, dat is het! Er is maar één ding. U denkt toch niet. dat die Manth van plan is de zaak als het ware per procuratie op te* knap pen?" (Wordt vervolgd) Inaezonden mededeling EN NU WW/ EEN KOPJE-*ÊÈE- Van J. v. d. Brink uit U. kreeg ik een ge zellige brief. Natuurlijk Bchrijf je volgende keer ig brief naar tante Ans en niet aan de ge achte mevrouw, want die hebben we niet op onze redactie Ik ben ook erg benieuwd naar je voornaam! Een klein schattig briefje kreeg ik van Elly Maissan uit A. Ik vind het prettig, dat je in het vervolg met de raadselrubriek mee gaat doen. Jammer Henk de Heus uit U. dat er van daag geen kruiswoord raadsel in de krant staat. Toch maar goed opletten! Binnenkort komt er weer een. De verhaaltjes van Gerrit Schlingman uit U. vind ik ontzettend leuk. Heb je ze werke lijk zelf bedacht? Schrijf mij dat eens. Beslist niet vergeten hoor! Shanti Onneweer in S. heeft helemaal ver geten op haar brief kaart te schrijven: Aan de redactie van „Krab beltjes cn Babbeltjes". Moet je volgende keer wel doen hoor, want anders moet je kaart zo'n avontuurlijke om zwerving maken. Henk van Santen uit B. vindt een kruis woordraadsel maar moeilijk. Elly, zijn zus je. ziet de moeilijkheid er niet van in. Je moet Henk de kunst van kruiswoordraadsels op lossen maar goed bij brengen Elly! Hugo Brandt C. uitl U. hoopte zo op eentf prijsje, maar helaas isf die wens niet in ver-| vulling gegaan. Arme Ineke (de Wil. de uit A.), had je het zo vreselijk druk met je huiswerk! Wat een genot is het dan. als ie in de Paasvacantie avond aan avond pre cies kan doen wat je zelf graag wilt. Geniet er maar flink van, want straks gaan de schooldeuren weer wa genwijd open voor de laatste loodjes van het schooljaar. Vooral als je in de zesde klas van de la gere school zit is het een spannend jaar. Wat zal het straks mooi ziin buiten Ientje, als de Japanse Kers uit is en de rose en witte Mei, dc Brem en niet te ver geten de kaarsen van de kastanjeboom. Ver-' lang jij er ook zo naar1 TANTE ANS Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Pianoduo, 19.30 De kerk nu. 19.45 Regerings uitzending, 20.Nws, 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Vindobona Schramm'len, 20.45 In de Balzaal. 21.15 K. Voskuil. 21.30 Zang van de maand, 22.Luisterspel „De vrouw in de mist", 22 30 Metropole-orkest. 23 Nws. 23 15 Hobby-hoek, 23.30 24.Orgelspel. HILVERSUM II: 19.— Nws. 19.15 Gr. muziek. 19.50 Banden die bin den, 20Nws. 20.05 De gewone man, 20.12 Opera-orkest, 20.20 Lichtbaken, 20.50 Opera-orkest, 21.Negen heit de klok, 22.15 Franse chansons, 22.37 Actualitei ten. 22.45 Avondgebed, 23.Nws, 23.1524.Avondconcert. Morgen HILVERSUM I: 8.— Nws, 8.18 Zingende torens. 8.30 De Natuur, 8.40 Intermezzo van Jan Corduwe- ner, 9.12 Sport, 9.15 Men vraagt en wij draaien, 9.45 Geestelijk leven, 10.Alma Musica, 10 30 Briefge heim, 11.Kunst na de arbeid, 12.Lunchpakket, 12.30 De Zon dagclub. 12.40 Zang, 13.Nws. 13.15 The Romancers, 13.50 De Ingezonden mededeling) BRASKAMP N.V.FABRI KANTE VAN GENEES MIDDELEN Uw hoost radicaal verdreven na gebruik van onxe welbe kende SCAIDIS HOESTPOEDERS Prijs per poeder 7% c#nl- Zaterdagse puzzle Het einde is het begin! Deze week alle aandacht voor een raadsel dat met „het einde is het begin" goed gekarakteriseerd is. Wat er aan de hand is? Ge vraagd wordt om veertien woorden te vormen waarbij de laatste letter greep van een woord telkens de eer ste is van het daaropvolgende. Zie hier eerst een voorbeeld: Ver-lo-ven 0 Ven-ster Ster^ker En thans de gevraagde woorden: 1Bijeenkomst 2Volksspel 3Ommekeer 4. Dragen schippers meestal 5Soort vis 6Landbouw, handel en 7Verkeersbaan 8Arbeider 9Amusementsplaats 1 0Naar 1 1Dodenkleed 12. Deel van het jaar 1 3Europese hoofdstad 1 4Niets uitvoeren. Oplossingen voor Donderdag op een briefkaart In to zenden aan do redactie van ons blad. Voor goede oplossingen stellen wy prijzen beschikbaar: een van f 10,en vier van f 2.50. OPLOSSING PAASPUZZLE Waarde nicht Anna! Het is ons plan a s. Zondag met 'n touringcar naar de bollenvelden te gaan. Heeft U lust mede te gaan? Bel dan even op om af te spreken. Vriendelijke groeten ook van Piet. Uw toegenegen nicht JOHANNA VOOR DE PRIJSWINNAARS ZIE PAGINA 2 (Ingezonden mededehna Een inbreker, een zeer beruchte. Zat in het gevang en verzuchtte: ,Die brandkast vol T I P Dronk lk leeg in een wip, En kon van de lol niet meer vluchten Inz. Hr F. B -Haarlem, ontv. 1 fl. TIP: spoorwegen spreken, 14.— Wals, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Strijk kwartet, 15.Filmpraatje. 15.15 Kamerorkest, 16.The Skymas- ters, 16.30 Sport, 17.Meisjeskoor, 17.20 Gitaarmuziek, 17.30 Ome Keesje, 17.50 Sport, 18.Nws, 18.15 In gesprek met de lezer. 18.30, Strijdkrachten. 19.Avondkerk-I dienst, 20.Nws. 20.05 Actudi- teiten, 20.15 Philh. orkest. 21. Hersengymnastiek, 21.30 Orgelspel,! 21.50 Luisterspel. 22.35 Waltztime, 1 23.— Nws. 23.15 Concert. 24.- Sluiting. HILVERSUM II: 8.— Nws. 8.15 Cello en piano, 8.30 Hoogmis, 9.30 Nws, 9.45 Gr. muziek, 10.Ger, Kerkdienst, 11.30 Na de kerkdienst, 12.15 Vragen van luisteraars. 12.30 Het orkest zonder naam, 12.55 Zon newijzer, 13.Nws, 13.20 Het or kest zonder naam, 13.40 Pianoreci. tal, 14.Dat is Groningen, 14.40 Orkestvereniging. 15.05 Saxofoon recital, 15.30 Kath. programma, 15.40 Muzikale Tombola, 16.10 Sport, 16.25 Eerste Vespers, 17.- Kerkdienst, 13.30 Concert, 19.- Psalmen, 19.15 Kent gij Uw bijbel? 19.30 Nws, 19.45 Gr. muziek, 19.50 In 't Boeckhuijs, 20.05 De gewone man, 20.12 Wie het kleine niet eert, 20.40 Leeuw in het keukentje, 2135 Omroeporkest, 22.37 Actualiteiten, 23.-r- Nws, 23.15 Gr. muziek, 24- Sluiting. Maandag HILVERSUM I: 7.— Nws. 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gr. mu ziek, 8.Nws, 8.18 Morgenklanken, 9.30 Gr. muziek, 10.Morgenwij ding, 10.20 Gr. muziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 De Regenboog, 11.20 Pianospel, 11.45 De levens, standaard, 12.- Filmmelodieën, 12.3c Weerpraatje, 12.33 Voor het platte land, 12.38 Orgelbespeling. 13.— Nws. 13.20 Carlo Carcassola, 13.50 Gr. muziek. 14.Cello en piano, 14.30 De schoolarts, 14.45 Cavaleria Rusticana. 15.58 Luisterspel, 16.30 Hasse Kahn's ensemble, 17.Ge speelde fabel: „Wiebracht gaat U gast", 17.15 De school is uit. 17.30 Hawaiian orkest. 17.45 Regerings uitzending, 18.Nws. 18.15 Jan Corduwener, 18.30 Ned. Strijd-^ krachten. HILVERSUM II: 7.— Nws, 7.15 Gr. muziek, 7.45 Een woord voo: de dag, 8.Nws, 8.15 Gewijde mu ziek. 9.Pianospel, 9.15 Ziekenbed zoek, 9.30 Waterstanden. 9.35 Schu*> bertconcert, 10.30 Morgendienst 11.Kwartet. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.35 Gr. mu ziek. 12,05 Zangrecital, 12.30 Weer praatje, 12.33 Ancora Trio, 13.— Nws, 13 15 Kwartet. 13 45 Lyrisch! suite, 14.Vacantievertellmg, 14.35 Accordeonvereniging, 15.Gr. mu ziek. 15 30 Pianorecital. 16.Bijbel lezing. 16.45 Gr. muziek, 17.Kleu- terklokje. 17.15 Orgelbespeling. 17.45 Kamermuziekgczelschap. 18.15 Sport, 18.30 Met band en plaat... TUINKALENDER 5 APRIL. Onze grootouders waren al verzot op de Judaspenning, als ..immortcl" die als twee-jarige zaai bloem in Met alom gezaaid wordtHet tweede jaar bloeit zij om gedroogd te worden voor de siervazen. Er zijn ook vaste plantendie bloemen als ..on sterfelijke" opleveren, het Gipskruid en de vruchtomhulsels van de kleurige Lampionsplant Ned. Herv. kerk Beroepen en aangenomen naar Oisterwijk Mr. F. C. M. Boenden" te Oss. Aangenomen naar Exmorri AHingawier B. Fokkema, cand te Menaldum: naar Oterleek-I Schermer F. Keja. voorg. Ver. v.| i Vrijz. Hevv. te Amsterdam. Bedankt voor Purmerend (toez1 G. J. v. Andel te Rinsumageest voor Veenendaal (vac. R. de Bruin' L. Kievit te Putten. Geref. kerken Tweetal te RotterdamZuid (vac. J. M. Mulder) J. F. Colen-H brander te Ommen en M. Wilschu» L te Hilversum. Beroepen te Wagenborgen J- i v. Mechelen te Roosendaal. Chr. Geref. kerken Beroepen te Franeker W. Meyn-i| hout te Wildervank. Bedankt voor Huizen (N. H-) C-Jj Smits te Driebergen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4