m Grootse jubileumviering van ,,'t Soesterkwartier Hulp voor militairen uit vorige mobilisatie FRIEDA Noteert U even Oosterse tapijten in d'Oude Lanteern -%ï} M*r- „Euripides" vierde zesde lustrum „Knijpkat" bracht politiek-cabaret Sportsplinters En... nu naar de derde klasse 2 DAGBLAD VOOR. AMERSFOORT Maandag 5 April 1948 STADSNIEUWS „Plezante" avond in de Markthal Waren het achthonderd of negen honderd Amersfoorters, die Zater dagavond in de Markthal bijeen waren om het 12J/2-jarig bestaan van de Korfbalver.en. ,.'t Soester kwartier" nog eens uitbundig te vieren? Precies weten we het niet, maar wel weten we dat het ge bouw tjokvol was en dat er keer op keer uitbundig is geklapt, ge juicht en gefloten om de medewer kenden aan Willy Vervoorts revue „Cheerio Holland" voor hun zang, hun humor, hun dansen en clow- neriën te belonen. Willy Vervoort is iemand die.alleen al door zijn grappige snuit de lachlust opwekt. Geeft hij dan met z'n „plezante" Vlaamse tongval nog een paar geestige opmerkingen ten beste, dan is het publiek niet meer te houden. Nog uitbundiger werd het applaus na het optreden van het duo van Heelsbergen, waaraan be halve Van Heelsbergen ook Jonny van Zwieten meewerkt. De Jonny van wie gezegd wordt dat zij pas een jaar zingt maar het deson danks heel goed doet, met haar tweeslachtige stem die ze naar be lieven omschakelt naar „tenor" of sopraan. De verleidelijke Ann Kristal danste deze avond dat het een lieve lust was, veelal op de muziek die Joop van de Berg aan de piano ontlokte. De heer H. Gerritsen, voorzitter der vereniging, zei in zijh ope ningswoord o.a. dat het eigenlijk beschamend is, dat er in onze stad slechts één korfbalvereniging be staat. Het is, geen gemakkelijke taak om propagandist voor de korfbalsport te zijn al is het na tuurlijk wel een aangename. Er zal getracht worden op de scholen be langstelling voor korfbal te kwe ken. Hij heette in het bijzonder de afgevaardigden van de Amers- foortse sportverenigingen hartelijk welkom en verder de voorzitter van de Stichts-Gooise Korfbnlbond, de heer Steens, en zijn echtgenote. Aan de heer Hendriks, pas be noemd tot ere-lid, werd tèr gele- (Ingezonden mededeling) Z O D T U IN UW HUIS WILLEN Adri Pieck exposeert in 't Consthuys Schilders niet zeer eigen stijl In de grote expositiezaal van ,»t Consthuys*-St. Joris" op de Hof opende de heer J. A. van Schijndel Zaterdagmiddag een tentoonstel ling van werken van de kunst schilderes Adri Pieck. De heer Van Schyndel zag het als de taak van een kunstenaar om de gevoelens die hij zelf ondergaat bij het be schouwen van iets moois, zodanig uit te beelden, dat degene, die zich in het vervaardigde kunstwerk verdiept, van dezelfde schoonheid wordt bezield. Men is daaTin thans zeer ver gegaan. Zelfs heeft men gepoogd dé gevoelens, ondergaan bij het hóren van een muziekwerk, op de film uit te beelden. Nu is dit bij de muziek natuurlijk wel een zeer individuele kwestie, doch ook bij de beeldende kunstenaars leeft het verlangen de beschouwers van hun kunstwerken voor hun eigen visie op ®het uitgebeeld on derwerp te winnen. Dit streven ftad het ontstaan van tal van scho len en „ismen" tot gevolg. Van* Adri Pieck, aldus de heer Van Schijndel, kan echter niet gezegd worden, dat zij tot een bepaalde' categorie behoort. Zij heeft een zeer eigen stijl, die men alleen te rug kan vinden in de werken van de andere schilders in de familie Pieck. Keiftekenend voer deze stijl is dat de romantiek er op zeer eigenaardige wijze door wordt uit gebeeld. Men constateert in Adri Pieck's werk een merkwaardige eenheid van tijd en natuur. Prille jonge bloesems tegen een verweer de kerkmuur, een oud steigerfje tegen de kade, waar bedrijvigheid heerst, ziedaar de „Pieckstijl". Van de gelegenheid tot bezichti ging der geëxposeerde werken, werd door de genodigden een dankbaar gebruik gemaakt. GRAND: Sciuscia (De Schoenpoet sertjes) 18 jr. 14.30, "18.45 en 21 u., Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u. CITY: De geheimzinnige Mr. Syl- vain (18 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u., 16.15 18.45 en 21 u. REMBRANDT: Het mysterie van de onderwereld. 14.30 en 20 u., Zo. 14, 16.15 18.45 en 21 u. TENTOONSTELLING „De Roman tiek" expositie van 19e eeuwse schilderijen. St.- Pieter en Blok. landsgasthuis. Geopend 1012, 14-17 u Zo. 14-16 u. Voor groepen 's avonds, gelieve aan te vragen bij de suppoost. EXPOSITIE Oosterse Tapijten e.d. 3 t.m. 25 April. Opening 15 u. door mevr. H. E s' Jacab. 1012, 14 17 u. Zo. 1417 u. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers) DANCING VAN T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur. Zon.mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat, Zon. en Woénsd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BEBL da gelijks ruilen v. boeken 14—17 u. DL Vrijd. avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u, DL en Vrijd. ook 19—22 uur. genheid daarvan een oorkonde aangeboden. Namens de gehele Amersfoortse sportwereld richtte de heer Ter Wolbeek van de A.B.v.L O. zich in de pauze in hartelijke bewoordin gen tot de jubilerende vereniging. Na afloop installeerden „The Rhythm Specials" zich op het po dium waar zij tot drie uur, al naar de balleider Bert Kamperman het wenste, voor een foxtrott, een wals of kruispolka zorgden. Mevr. s'Jacob leidde expositie in De wandbekleding van d'Ou de Lanteern is wel zeer wisse lend. Nauv/elijks zijn de Ja panse houtsneden van de muur of Oosterse tapijten met diep- warme kleuren hangen er voor in.de plaats. Het was over die Oosterse tapijten, dat mevr. H. E. s'Jacob uit Amersfoort Zaterdagmiddag het een en ander vertelde. Zij had daar bij een aandachtig en vrij tal- rijk .gehoor. Zij bepaalde zich tot het geven zoals zij het zelf noemde van een opper vlakkig inzicht in deze Ooster se kunst. Het gegeven in de tapijten is ab stract. De oorstellingen missen perspectief en de decoraties zijn volkomen in het platte vlak gehou- en. De figuren zijn ^uitsluitend ïeren of planten, omdat de Islam de uitbeelding van dennens ver biedt. Het tapijt is voor de Ooster ling alles. Hij gebruikt zijn ge bedskleed voor de godsdienstige handeling. Voor t entbedekking doen tapijten dienst en als de Oos terling afscheid van het*"leven neemt, dekt een tapijt zijn baar. Het zón altijd de kleur en lijn, die in de tapijten overheersen. Over de oer-geschiedenis van de Perzische kleden is weinig bekend. De bron van onze kennis blijft vrij wel-uitsluitend beperkt tot hetgeen staat afgebeeld op Perzische mi niaturen. Op oude schilderijen o.a. van Van Eyck is ook wel het een en ander waar te nemen over deze Oosterse tapijtkunst. Mevr. s'Jacob sprak zeer summier over de tech niek, omdat in het kader van deze expositie een lezing zal worden ge houden door de heer M. L. J. Le- maire. Men onderscheidt geweven tapijten (kelim), geknoopte tapij ten (Smyrna) en ook naaldwerk. Van al deze technieken zijn op de tentoonstelling producten aanwe zig. Tenslotte vestigde zij de aan dacht op de andere Oosterse voor werpen, die de tapijtententoonstel ling completeren en de sfeer ver hogen. Na deze inleidende woorden na men de aanwezigen nog geruime tijd kennis van het geëxposeerde. Huldiging, van Boys spelers en bestuur Veel bloemen en hartelijke woorden In Nieuw Amsvorde heerste Zon dagavond een uitbundige stemming. Dat was geen wonder, want de elf jongens van „Amersfoortse Boys", die een unieke prestatfe op voetbal- gebied hebben geleverd, werden ge huldigd. Zij stonden maanden geleden voor een vrijwel hopeloze taak, doch door elf achtereenvolgende overwinningen verkregen zij tenslotte de kampioens titel van de vierde klasse J. Het recipierende bestuur werd door de Amersfoortse spoTtvertegen- woordigers gehuldigd. Vooral de voorzitter van Quick, de heer Van Goor, sprak enthousiast. Hij dankte vooral voor de gastvrijheid, die Quick al een paar jaar van Amersfoortse Boys geniet en sprak de wens uit dat de bijzonder goede verhouding tussen beide clubs stimu lerend zal werken ten opzichte van de andere sportverenigingen. Tal van sprekers voerden nog het woord o.a. de heren Van der Linden (H.V.C.) A. Mosterd (K.N.V.B. on- derafd. Utrecht), Stoelmga (KVVA), Van de Biezenbos Schcidsrechters- vereniging), Var. der Pol (Amsvor de) Van Goor (Federatie Amers foortse sportverenigingen). Bij hun gelukwensen boden de sprekers fraaie bloemstukken aan waardoor het toneel in een lusthof werd her schapen. Aardig was de op rijm gestelde ge lukwens, die Mevrouw Peters namens de dames supporters overbracht. Hierin werden de opofferingen van spelers zowel als van hun dames door de maker van het gedicht, do heer Oostinjen goed naar voren ge bracht. De toekomst van Amersfoortse Boys, het adspirantenelftal, kwam de spelers van het kampioensteam har telijk huldigen. De heer C. H. F. Bartelsman zorg de met een leuke voordracht voor de komische noot. Wij sluiten ons gaarne aan bij de wens van de sprekers dat het de Boys zal gelukken het derde klasser- schap te herwinnen. C. Haver voor tien jaar uitgesloten Sluwe welsprekendheid Dezer dagen deed de Raad van Beroep voor de Perszuivering uit spraak in de zaak van C. Haver, wonende te Soest, in oorlogstijd redacteur van „De Soester", welk blad later verscheen onder de naam „Nieuwsblad voor Soest en Baarn". Bedoelde Raad heeft de eerste uitspraak bevestigd en voornoemde C. Haver ontzet van het recht om in enige journalistieke of leidende niet-journalistieke functie in het perswezen werkzaam te zijn voor de tijd van 10 jaren, welk tijdperk wordt berekend vanaf 5 Mei 1945. Het gedenkraam voor de Phoenix-brouwreij. dat in verband met het 75- jarig bestaan hedenmiddag door het personeel is aangeboden, werd ont worpen door de kunstschilder Gerard varWtjland en in samenwerking vervaardigd met de glas-in-lood-zettcc Alex Luigjcs. In het Phoenix-sym- bool is het portret aangebracht van wijlen de he-er P. H. Korthals Altes. Archifoto) Een Nederlandse militaire boksploeg, zal aan de inter-geal- lieerde kampioenschappen, welke 9, 10 en 11 April a.s. te Rijssel zul len worden gehouden, deelnemen. Goede vertolking van „Marjatta's kerst" De R.K. toneelvereniging „Euri pides vierde Zaterdag haar zesde lustrum. Het bestuur der jubile rende vereniging recipieerde 'smid- dags in „St. Aechten", waar zo oged als alle zusterverenigingen vertegenwoordigd waren. Vele sprekers uitten hun waardering voor hetgeen „Euripides" op het gebied van het amateurtoneel in de afgelopen periode heeft gepres teerd en voor de prettige verstand houding die er de laatste jaren is tussen haar en de andere vereni gingen. De Zeereerw. heer Pa stoor Reijers bracht o.a. dank aan „Suripides" voor hetgeen zij voor al financieel in het belang van de jeugdverenigingen in de parochie heeft gedaan. De geestelijk advi seur, kapélaan Vredendaal sprak vervolgens. Hij verheugde zich in zijn adviseursschap en memoreerde dc geschiedenis van de vereniging, waaruit hij concludeerde dat deze steeds met sterke hand is geleid. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heren Kruyver („St. Genesius"), Verhoeven („T. en O."), Bijsterveld („A.T.E."), Eeker („Groot en Klein Toneel", Van Beek („Ons Toneel"), Peters („Eensgezindheid"), Oostevenk („De Eemspelers"), mej. Noor Wel ling (namens de oud-leden), de heer Hazelaar („Kajotters") en de heer W. Pijpers (K.A.B.). De voorzitter, de heer J. v. d. Last en de regisseur, de heer R. A. Welling, dankten de sprekers voor hun goede wensen. 's Aovnds om acht uur had voor IR. B. H. WOLF SPRAK NIET OVER „FOUT" In het bericht van onze Haagse redacteur over het vermoedelijk naamsverb.od van de „Amer^foprt- se Coufant" voorkomende in onze edities van Zaterdag jl. is klaar blijkelijk een storende fout geslo pen. De heer ir. B. H. Wolf, direc teur van genoemd Dagblad heeft, naar hij ons verzocht te berichten, tijdens de zitting van de perszui- verings-commissie beslist niet ver klaard, dat hij wist, dat zijn op volger de( heer Halewijn, „zo fout was". De heer Wolf deelde ons mede wel te hebben gezegd dat de heer Halewijn als een goed katho liek en goed vaderlander bekend stond. Passagierslijst „Sibajak" Bij onze administratie ligt de passagierslijst van het m.s. „Siba jak" ter inzage, dat 18 April te Rotterdam aankomt. genodigden de opvoering plaats van het toneelspel van Arie v. d. Lugt: „Marjatta's Kerst". Het stuk vond een goede vertolking. Er werd vlot gespeeld en de aanwezi gen, meest tonelisten, waardeerden het spel met een hartelijk en gul applaus. De heer C. Dijkhuis viel, als oud ste lid van het gezelschap, de eer te beurt, de heren R. A. Welling en J. v. d. Last te huldigen in ver band met hun 30-jari lidmaaschap der vereniging. Hij deed dit op bij zonder hartelijke wijze en bood na mens de leden de jubilarissen een schilderstuk aan. De echtenoten van de jubilarissen ontvingen bloe men. Voorts werden de jubilaris sen nog toegesproken door de heer Maas namens de N.A.T.U. en de heer Alb. Welling, hoofdbestuurs lid van het Werkverband van Kath. amateurstoneelgezelschappen. De heer R. A. Welling dankte, ook namens de heer J. v. d. Last, voör oe hen gebrachte hulde. Met ebn gezellig samenzijn werd de avond besloten. Geslaagde bijeenkomst van de P.v.d.A. Er blééf geen. plaats onbezet in de zaal van het clubgebouw der speeltuinvereniging 't Soesterkwar tier, toen Zaterdagavond het Poli tiek Leken-cabaret „De Knijpkat" in een bijeenkomst van de Partij van de Arbeid optrad. Het programma „Met volle zeilen", dat deze lekenspelers voor de pauze brachten, was geheei ingesteld op de propaganda \oor de democratisch-socialistische gedach te. Er is om het vlotte en frisse spel van deze groep Rotterdammers har telijk gelachen. De in de revue ver werkte collecte voor het verkiezings fonds bleek een graadmeter te zijn voor de waardering van bet gebo- dene, want uit de busjes kwam niet minder dan ƒ50.64. Het eerste optreden werd besloten met een korte speech van de heer J. van Driel uit Rotterdam. Deze wees op de resultaten die in ons land op sociaal en economisch gebied zij bereikt. Hij gaf een uiteenzetting van de internationale politieke ver houdingen en wekte ten slotte de aanwezigen op, zich voor de verkie zingsstrijd met alle kracht te geven. De lekenspelers zorgden voor een geestig en zeer gewaardeerd besluit van deze in alle opzichten geslaagde by eenkomst. Gewezen NSB-artisten veroordeeld De 5e Kamer van het Utrechts Tribunaal adviseerde heden tegen Anna Beijnders, wed. Heystek al hier, die in bezettingstijd als zan geres of deolamatrice meermalen voor instanties van de Duitse Weer macht optrad, 1 jaar, 1 maand en 25 dagen internering met aftrek van voorarrest, ontzetting uit de beide kiesrechten en verbeurdverklaring tot een bedrag van f 5000.—'. Wieg raakte in brand Het tienjarig zoontje van een gezin in de Javastraat wierp Zater dagmorgen van de bovenverdie ping der woning een brandende lu cifer in een onder de dakgoot staande wieg. De knaap rende naar beneden, zocht fn allerijl naar de lucifer doch kon hem ln de haast niet vinden, waarop hij de benen nam. Zijn broer ontdekte enige tijd later dat het hele geval in lichter laaie stond. De moeder wist de brand met enkele emmers water te blussen en zal wel blij zijn dat de Paasvacantie spoedig voorbij is. Burgerlijke Stand Zaterdag 3 April 1948 Geboren: Johannes Cornells, z. v. J. M. Konings en M M Budze- laar. Reinder Evert, z v E H Leijenhorst en G Westrik. Marina, d v M E C van de Zande en P A Boot. Jan Wilhelmus, z v W van der Veen en J P van der Avert. Overleden: Gerardus Bernardus Pik. geh. m, J van de Visch 52 jaar. Willem Lagwnaat, wedr. v. A. van Maanen, 83 'aar. Ex-distributieleider veroordeeld De 5e Kamer van het Utrechts Tribunaal deed hedenochtend uit spraak in de zaak tegen Jan Wil lem Buekers, gewezen functionaris in verschillende posities bij de NSB in bezettingstijd en o.m. leider van de Distributiedienst te Amers foort. Het advies luidde: 3 jaar in ternering met aftrek van voorar. rest, eindigend 13 Mei 1948, ontzet ting uit de beide kiesrechten, het recht om bij de gewapende macht te dienen en uit de bevoegdheid openbare ambten te bekleden. Handbal „Amersfoort" dames kraken Coubertin Nu „Volewijckers" nog Het eerste dames-team van „Amersfoort" speelde in Hilver sum tegen Coubertin. Zij klopten de Hilversummers gevoelig met 2-11. Deze uitslag is echter niet alleen te wijten aan de kracht der Amersfoortse dames, want het Coubertin-team miste zijn eminen te doelverdedigster, die in iedere wedstrijd bewees van prima klas se te zijn. Deze doelverdedigster zal nu voortaan uitkomen in de Hilversumse Handbalclub. De Amersfoortse dames hadden in de eerfete helft vrij spoedig een 0-4 voorsprong. Toen zag Couber tin kans een tegenpunt te scoren. Voor de ruèt voegden de Amers- foortsters er nog twee doelpunten bij, zodat zij met de rust een veili ge 1-6 voorsprong hadden. Na de rust produceerden zij nog 5 goals. De Hilversummers vermochten na de rust slechts eenmaal te doelpun ten. Volgende week gaan de dames van „Amersfoort" hoogst waar schijnlijk naar Amsterdam en zul len daar Voleweyckers ontmoeten. Weten z(5 ook deze wedstrijd te winnen, wat wel een zware opgave voor „Amersfoort" zal zijn, dan zal voor het kampioenschap een be slissingswedstrijd tussen HVB en „Amersfoort" noodzakelijk zijn. Verder werd er nog gespeeld: Heren: Amersfoort 2-WVGV 1 4-3 Amersfoort 3-WVGV 2 5-3. Dames: Amersfoort 2-WVGV 2 1-2. VAN UFFEN IN DE FINALE KAMPIOENSCHAP OP SABEL Te Rotterdam werd Zondag de jlemi-finale verschermd van de wedstrijden om het Nederlands kampioenschap op sabel personeel. De 20 deelnemers schermden in twee poules van 10, waarbij er 12 in de finale kwamen. De halve-fi- nale werd gewonnen door Van Daalen (Den Bosch) met 9 gewon nen partijen, 2, 3, 4 en 5 werden van Uffen (Amersfoort), C. van Uden, Zoet en K. Pluckman (allen Den Haag) ieder met 7 gewonnen partijen, terwijl Berkhuizen Sr. (Den Haag) de 6e plaats bezette met 6 gewonnen partijen. Deze 6 schermers hebben zich hierdoor geplaatst voor de fipale, welke Zondag 11 April te Rotter dam wordt gehouden en waaraan ook dogenen, die bij de kampioen- schapswedstryden van 1947 de eer ste ze plaatsen innameh, zullen deelnemen. Engels embargo op de verscheping van militaire goederen nog niet opgeheven (Van onze parlementaire redacteur) Men herinnert zich ongetwijfeld, dat, toen ln Juli van het vorige jaar op Java de Nederlandse militaire macht zyn actie begon, Engeland een embargo heeft gelegd om de verscheping van militaire goederen naar Indonesië. Aan die embargo weet minister Fiévez Vryda'g in de Eerste Kamer de stagnatie ln de verzorging der troepen, waarover by de be handeling der Oorlogsbegroting geklaagd was. Dit embargo, aldus de Minister, is nog niet opgeheven, doch daarover zijn besprekingen in gang. De heer A1 g ra (A.R.) toonde zich bij de replieken zeer verontwaardigd. Wanneer de ene bondgenoot ten nadele yan de andere bondgenoot ccd embargo handhaaft, is een bondgenootschap onmogelijk, was zijn mening. De heer Zegerlng Hadders (V. en D.) viel hem daarin bij, doch de Minister ging op deze netelige kwestie niét verder in. Communisten uit leger en vlootcommissie In eerste aanleg had de heer A 1 g r a een pleidooi gehouden voor de Vrijwillige Landstorm. Naar zijn mening dienden de Kamers zich over de door de Regering in het le ven geroepen nationale reserve uit te kunnen spreken. Ook de heer Zegering Hadders bleek een zwak te hebben voor de Vrijwillige Landstorm. De heei* Vixseboxe (C.H.) hield een philippica tegen de Rege ringspartijen, die het monopolie van de progressiviteit voor zich opeisen maar de kool en de geit sparen. Hij verklaarde zioh niet bereid de deso late boedel van het Nederlandse erf te aanvaarden, die zich naar zijn opvatting ook uitstrekte tot het militaire beleid. De heer Brandenburg (C.P. N.) Vond, dat er voor ons land geen enkele reden is, om zich angstig te maken voor oorlogsgevaar. De Sov jet-Unie drijft niet naar oorlog; de oorlogsbegroting is er lager dan in 1939. Hij bestreed de opvatting van de heer Zegerlng Hadders. dat de genen. die zich aan uitzending naar Indonesië onttrekken, de z.g. „on derduikers" zwaarder gestraft moe ten worden. De heer Zegering Had ders. aldus spr.." heeft klaarbhjkelilk een hekel aan onderduikers. In zijn beantwoording der spre kers deeldo minister F1 6 v e z me de, dat vóór de winter do demobili satie van oorlogsvrijwilligers, inbe grepen de 7 Decerabcr-divisie, haar beslag zal hebben, en dat er snne- dig een Kon. Besluit zat afkomen betreffende zakelijke bedrijfssteun., waarvan ook degenen zullen kun nen profiteren, die nog niet gede mobiliseerd zijn. Wat de mobilisatie slachtoffers 1914—1918 betreft, wier behandeling door de heer D e Drcu (Arb.) Dinsdag een natio naal schandaal was genoemd, ver klaarde hü, dat een wetsontwerp tot regeling van dezo materie zijn departement heeft verlaten. Het was echter niet mogelijk gebleken, om daarin ook de oud-gepenslon- neerden op te nemen. Dat de Regering er niets voor ge voelt om de Vrijwillige Landstorm haar steun te geven, vloeit voort uit haar bezwaren om het particu lier initiatief een rol te laten spelen bij de handhaving van rust en orde. terwijl bovendien een mobilisatie van het leger bemoeilijkt zou wor den, indien ook de Vrijwillige Land storm gemobiliseerd zou zijn, om dat deze uit dienstplichtigen be staat. Daarentegen zlin in de Nat. Reserve geen mannen opgenomen, die tot de legcrorganisatie behoren. Uitgesloten Verder kondigde de Minister aan. dat bij de voordracht voor de sa menstelling van de Leger- en Vloot- commissics rekening gehouden zou w orden met het verlangen, daf uit gedrukt ls ln do Tweede Kamermo tie in zake het weren van commu nisten uit de Commissie van Bui tenlandse Zaken. Deze mededeling verleidde do heer Brandenburg tot de qua- lificatie, dat zij een laffe Insinuatie was ten opzichte van de C.P.N, on van de Kamerleden dier partij. In grijpen van de voorzitter noopto hem echter om die uitdrukking te rug te nemen. De Oorlogsbegroting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarbij aangetekend werd, dat de communistische fractie geacht wil de worden te hebben tegengestemd. Daarna werd nog begonnen met de begroting van Marine, waarbij prof. Molenaar V. en D.) ge legenheid kreeg, om Ie verklafen, dat het departement van Marine beheerd dient te worden door een marine-officier en desnoods door 'n burger, doch niet door de minister van Oorlog. Dinsdag a.s. wordt de agenda verder afgehandeld. Zwemmen Internationale Steden- Olympiade Bij de AZC Neptunus zijn plan nen in voorbereiding en gedeelte lijk reeds in een beginstadium van uitvoering, voor he* organiseren van een grote steden zwemolym- piade tussen een vereniging uit Denemarken (AGF Aarhuus) een uit Engeland (Willesden SC Lon den) en een uit België of Frank rijk. Er zullen zowel zwem- als wa ter polo wedstrijden worden ge speeld. Waterpolo Programma van vandaag Zwemlust—AZ en PC 2 (dames) Zwemlust 2—Brandenburg 2 (Heren) FlevoBrandenburg (dames) DKR 2WZC 2 (Heren). Indeling Zomercompetitie De indeling van de waterpolo- zomercompetitie: Dames: 2e klasse Afd. A AZ en PC I, Neptunus I, WZC I (Woerden). UZSC I Utrecht, IJ I (Amsterdam). Heren: 2e klasse afd. B AZ en PC I, Forel I (Woerden), Gouwe I (Waddinxveen), Neptu nus I, de Zijl (Leiden). Res: le kl. afd. A. AZ en PC 2, GZC 2, Robben 2, RZC 2, UZSC 3. Res. 3e kl. afd. B: DJK 3—Futen 2, Meeuwen 2— Neptunus 2, Triton 2, IJ 3. Nederlandse studenten verliezen te Leicester De universitaire wedstrijd Enge land—Nederland'" die Zaterdagmid dag voor ruim 25.000 toeschouwers te Leicester werd gespeeld eindig de in een eervolle 1—-0 nederlaag van de Nederlandse studenten. On danks uitstekend werk van de Ne derlandse verdediging met doel man Flieringa (HW) aan het hoofd, konden de Engelsen na 15 minuten uit een vrije schop doel punten. In de tweede speelhelft kwam de Nederlandse voorhoede wat los en menige aanval werd door de Nederlanders met Cammeraat (Xerxes) als uitblinker opgezet, maar de Engelse verdediging pas seren konden zij niet. AmsterdamRest van Nederland Op Zondag 25 April a.s. zal tc Am' sterdam voor de selectie voor het Ne- derlands Twaalftal een wedstrijd plaats vinden van het Amsterdams twaalftal tegen de Rest van Nederland. Het Am sterdams twaalftal luidt: aanval dames A. Koper.Van Es, T. Heespelink, de heren Stoeltie (allen Westerkw.) en Schoonderwoert (Archipel). Midden dames E. v. d. Broek (Bl.Wlt) S. Frontzeck (Archipel), heren Karsen (Rohda) en P. Oerleinans (Swift). Verdediging Dames C. Helder-Vlietman en D. Schenk heren Vermunt en Helder (allen BI. Wit). Rest aanval dames M. Nagtegaal v. d. Graaf. G. Hofwegen—v. d. Graaf, heren G. Scits (allen Deetos). H. Koper (Westerkw.). Midden dames L. Vliet man (Westerkw.) R. Smittcnaar (Olympia), heren F. Engck (Gymn.) en J. Schoen (Rohda). Verdediging da mes N. Karsen—Pitters (Rohda). H. Schuiten (Het Zuiden) heren H. Bcrcns (Ons Eibernest), (R. Doeven (KZ). Rescrven dames Beumer (Bl.Wit) en M. v. d. Quln (A.W.) heren C. de Voos (Westerkwartier) en Miftinlkes (AW). Engelse amateurs verliezen wederom •De internationale voetbalwed strijd EngelandFrankrijk voor amateurs eindigde in een 20 overwinning voor het Franse elftal. Beide goals werden in de eerste speelhelft gemaakt. Dit is de twee de nederlaag voor de Engelse ama teurs in een week tijd. Ronde van Midden- Nederland De voorbereidingen voor de gro te amateurskoers, de' Ronde van midden-Nederland over 200 km, welke op de Tweede Pinksterdag zal worden verreden vorderen goed. Toestemming van de autori teiten is' reeds verkregen, terwijl de provinciale 'consul der N.W.U., W. Koedam, het traject heeft goed gekeurd. De wedstrijdleiding zal in handen zijn van de heren N. Mul ler, Th. Leyssen beiden uit Am sterdam en G. Ducaat uit Utrecht. Vermoedelijk zal de N.W.U. de Olympische ploeg aan deze koers laten deelnemen. Tijdens de wed strijd zal op het Veemarkt-terrein een nieuwelingèn-race worden verreden. Op Zondag 2 Mei worden op de Olympische stadionbaan de ope ningswedstrijden gehouden van het baanseizoen 1948. Op die dag arrii eren in het stadion de renners van de ronde van Nederland en in het kader hiervan worden diverse baanwedstrijden georganiseerd. Onze landgenoot van Mee geren behaalde in de kwart finale van het Internationaal tournooi te Monte Carlo een overwinning op de Italiaan Scribani met 62, 36, 64, doch in de halve finale moest hij in Del Bello (Italië) zijn meer dere erkennen en verloor met 16, 3—6. De wegwedstrijd Parijs Roubaix is gewonnen door de Belg, van Steenbergen in 5 uur 35 min. 31 sec. Zondagmiddag werd te Stip hout bij Helmond een veldloop over een afstand van 5 km gehouden. Bij de A-klassers zegevierde Lataster uit Heerlen in de tijd van 15 min. 59 sec. In Bussum heeft een sterke ploeg, Van elf flinke knapen. Geleid door Evert Veldhuizen, Een nieuwe kans geschapen. De Zebra's stormden zonder rust Naar 't doel van Van de Hoek, Maar deze redde met élan, Soms duikend als een snoek. Alfred Peters, ook niet mis, Stond hem trouw terzij; Trapte, kopt© en zo meer En hjeld zijn hoofd er bij. Jekel was als steeds de as, Die wentelde en draalde En elke Zebra-man een kans Voor de voet wegmaaide. Benny Bakker en Eppy Moors Waren wel de'schakels. Ze werkten, zwoegden en... Enfin, het was mirakels. Van Dammers ging het over links, Heel zuiver aangemeten. Op rechts deed Henk van DIest zijn werk: De aanval was verbeten... Flik Kraak leidde de aanval Met energie en vaart, De Braber was als „motor" Zeer sterk en toch bedaard. Tot slot is daar nog Jansen. De werker met het „hoofd", De kleine doelpuntmaker, De „man", die iets belooft! De Bovs zijn na hun zege Dan eind'liik kampioen. Zullen zij derde klasser zijn, Het volgende seizoen? Soest i BDC speelde gelijlc tegen Voorwaarts De laatste competitiewedstrijd, die BDC Zondag nog te spelen had tegen Voorwaarts uit Rhenen is op een verdeling der punten uitgelo pen. Door deze uitslag is BDC op de vierde plaats van de ranglijst geëindigd. De club heeft uit 18 v/edstrijden, 18 punten behaald, evenals Voorwaarts, dat met de zelfde cijfers eindigde op de derde plaats. De wind stond dwars over het terrein, zodat geen van beide par tijen er voordeel van had. Voor waarts startte aanvankelijk goed en wist dit ook*te benutten door al spoedig de leiding te nemen, 10. BDC gaf zich echter niet gewonnen en door mooi combinatiespel ge lukte het linksbinnen Dircks voor BDC de gelijkmaker te scoren. Rust brak aan met de stand 11. Na de doelwisseling was BDC in de meerderheid, doch wist de ge boden kansen niet te benutten. Beide partijen zwoegden hard voor het winnende doelpunt en ook te gen het einde van de wedstrijd verslapte het spel niet, .doch beide elftallen moesten zich tevreden stellen met e^n gelijk spel. NVL-afdeling opgeheven De onderafdeling Soesterberg van de Nederlandse Vereniging voor Luchtbescherming kwam voor een buitengewone vergade ring bijeen. De voorzitter, de heer Van den Bout, gaf een kort over zicht van de verrichtingen dezer afdeling, die voornamelijk hebben' bestaan uit het bevorderen van de aanleg van schuilplaatsen. Daar de bestaansgrond voor deze afdeling was weggevallen en het aantal le den beneden het statutair mini mum was gedaald, werd met alge mene stemmen tot opheffing be sloten. Landwacht-administrateur krijgt vier jaar De 5e Kamer van het Utr. Tribu naal adviseerde heden in de zaak tegen Willem v. d. Maden, gewezen administrateur bij de Landwacht Nederland, 4 jaar internering met aftrek van voorarrest, eindigend 15 Augustus 1949, voorts ontzetting uit de beiae kiesrechten en het recht openbare ambten te bekleden. Stoutenburg Auto sleepte kind mee Vrijdagmiddag om omstreeks v(jf uur reed een vrachtwagen te Stou- tenburg een kind aan. Het kind werd onder de auto meegesloept en geraakte in een sloot. Er was spoedig 'n arts ter plaat se. Het bleek, dat de toestand van het slachtoffer niet levensgevaar lijk was. Scheepstijdingen Aldabi, Bahia—R'dam, pass. 3 April Madeira; Algorab, Bahia— Antwerpen, 2 April 70 mijl West. Finisterre; Amstelveen, 2 April van Port Said naar Genua; Blijdendijk, R'dam—New York. 2 April te Ant werpen; Grootekerk, Sydney R'dam. 3 April te- Aden; Lemster- kerk, Bombay—R'dam, 2 April van Port Said: Lutterkerk, A'dam Perzische Golf, 2 April te Londen: Ridderkerk, R'dam—Japan, 2 April van Genua naar Napels; Stad Lei den, 2 April van Pointe Noire naar Matadi; Straat Malakka, 2 April v. Rio de Janeiro naar Kaapstad; Ab- bekerk, R'dam—Australië, 2 April te Karachi; Jacob Cats, 2 April van Baltimore te R'dam; Lissekerk, 2 April van Hamburg naar R'dam; Stad Haarlem, wordt 4 April 12 uur van Mëlilla te IJmuiden verw.: Sleepbootbedryf: „Zwarte Zee" 2 April van Faval naar R'dam. TROEPENTRANSPORTSCHEPEN Kota Baroe, R'dam—Batavia, pass. 2 April 22 uur Ouessant; Kota Gede, BataviaR'dam, pass. 3 Apr. 3 uur Gibraltar. Beurs van New York 2/4 102 1154 12 14% 18% 90% 170% 186 80% 41 57% \tch. Baltlm. Can.Pac. (Ilia. C. N.Y.Ccn. Penns.R. jout. Pac. Un.Pac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smelt. A. T.cnT 150% Am. Tob. 9% Anac.C. 35 BcthLS. 34 Y* BocllngA. 27% Chrysler 59% City B. 38% Con so 1. E 22% Douglas 62 Dup. N. 175 Eustm. K 43% Oen. El 36% Qcn.Mot. 56 3/4 102% 11% 12% 32 14% 18% 51% 170% 185 18 40% 57% 150% 59% 35% 34% 27% 39% 38# 22% 61% 175 43% 36% 56% 2.4 Ooodycar 41% HudsonM 17% nt.Harv. 89^ In. Nickci 28% Int.T.enT 13 Kenn.C. Montg W. Pack. M. Radio C. Rep.St. Reyn. T. Sears R. shell Un. Socony 3/4 41 17V. 53% 52% 55% 56 4% 4Vi 10 9% 26% 26% 37% 36% 36% 36% 35 17 JUbVllt Stand Br. 2534 2534 s:.Oil.J 76 76% Studeb. 18% Texas C. 57% U. Alrcr. 28% Un. Corp. 2 Un. Fruit 54% USRubb. 41% US Steel 73% 74 Westing 28# 28% 47% 48 18'. 57% 28% 2% 53% Woolw. Omzet 490.000

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2