Personeel van Phoenix bood gedenkraam aan Onze Je&in MEUBELEN VAN NIEUWK Smits werd NSB-er om aan uitzending te ontkomen Collaborateur pronkte met juwelen Utrecht in het teken van de Jaarbeurs Zwitsers kolonel bezoekt Huz. van Boreel Noteert U even FRIEDA Hij was niet de kwaadste KLEDEN VROOWfeDREESMANN Snabel maakte goede zaken Vogel kampioen De 50ste overtreft alle voorgaande Prachtig staal van „aanpakken" Willem Barendsz op de thuisreis Finnen en Russen accoord Russen laten weer schepen door Ex-hoofdredacteur van Amersfoortse Courant voor het Tribunaal Dinsdag 6 April 1948 Directielid schetste de geschiedenis 1 van het bedrijf De Phoenix Brouwerij aan het Smallepad vierde Maandag haar 75-ja- rig bestaan en ze is de jubileumfeestclijkhedeii goed bpgonnen. De strak ke bries deed de lange rij oranje vlaggen aan de gevel breeduit wapperen en het .lange rood-wit-blauwe spandoek, dat de brouwerstoren dekt, bolde de hele dag vrolijk in de wind. Grote schilden met het cyfer 75 in een krans van groen pryken een tikje trots aan de torenrand. Er is feest in de brouwerij van de week en wie er passeert te voet, per auto of per .trein, bespeurt er duidelijk de tekenen van. Opgewekte viering van 75-jarig Jubileum Maandag was het de dag voor het personeel. Na het middaguur kwamen de tweehonderd werkers van de brouwerij ojrde ..pretzoldcr" bileen, nadat eerst een fotograaf de groep feestgangers op de gevoelig* plaat had vastgelegd. In de stamp volle recreatiezaal klom als eerste de directeur. M. Korthals Altes op het geïmproviseerde podium om een kort overzicht van de geschiedenis van het bedrijf te geven. heette de heer Struve welkom, die in 1883 bil de Phoenix kwam en het in de loop der iaren tot directeur bracht, welke functie hij een tiental iaren geleden neerlegde. Daarna wees de heer Korthals A|tos op het belang rijke werk dat ziln vader, de heer J. Ph. Korthals Altes. voor de brou- werij heeft gedaan Hij is hot ge weest. die de technische vernieu wing heeft doorgevoerd, hij was het die het hart van het bedrijf heeft gebouwd, de fabriekskern vormde en het pensioenfonds stichtte. Het bedriifssvmbool de vogel Phoenix omgeven door gerste aren en hopblaadies met in het hart de beeltenis van de heer J. Ph. Korthals Altes. zo is het gedenk raam samengesteld, dat namens het personeel aan de directie, die voltallig aanwezig was. werd aan geboden. De hoer J. van Doorn, oudste medewerker in dienstjaren, zeide er veel hartelijke woorden bij, waarvoor de heer Korthals Altes Tank-demonstratie te Soesterberg De chef van de Zwitserse Gene rale Staf, kol. Schafroth, die deze week de gast is van zijn Neder landse collega, generaal Kruis, bracht hedenmorgen een bezoek aan de Huzaren van Boreel, die in de Prins Bernhard Kazerne te Amersfoort zijn gelegerd. De Zwit serse gast. die omstreeks tien uur per auto op het kazerne-terrein ar riveerde, was vergezeld van de commandant van het regiment Hu zaren van Boreel, It.-kol. Steen kamp, ritmeester Bergman en en kele andere officieren. Generaal Kruis was verhinderd aanwezig te zijn en zou zich eerst des middags weer bij zijn gast voegen. Hoog boven de kazernepoort wapperde de Zwitserse nationale vlag naast de Hollandse driekleur en rij na rij stonden de huzaren aangetreden, toen het gezelschap op het terrein aankwam. Nadat kol. Schafroth de wacht had ge ïnspecteerd, begaf hij zich naar de opgestelde troepen, terwijl het mu ziekcorps van de Huzaren van Bo reel, onder leiding van de heer Wisman, het Zwitserse volkslied speelde. In de loop van de morgen werd een demonstratie met Sher- mantanks te SoesterDerg bijge woond. Voor de lunch begaf men zich naar hotel „De Witte0. DENKT U EROM? MORGENOCHTEND 10 UUR BEGINT DE PLAATSBESPREKING VOOR HET BLIJSPEL TOONTJE HEEFT EEN PAARD GETEKEND DONDERDAG 8 APRIL - 8 UUR GRAND-THEATRE. GRAND:' Sciuscik (De -Schoenpoet- sertjes) 18 jr. 14.30, 18.45 en 21 u., Zo. 14. 16.15, 18.45 cn 21 u. CITY: De geheimzinnige Mr. Syl- vain (18 jr.) 14.30. 18.45 en 21 u., 16.15 18.45 en 21 u. REMBRANDT: Het mysterie van de onderwereld. 14.30 en 20 u., Zo. 14. 16.15 18.45 en 21 u. 8 APRIL Plano-recital George van Renesse, Amicitia, 20 u. Prop. avond A. B. v. L. O. Markthal 19.30 u. 7 APRIL. Kindervoorstelling ,,De Spoorzoekers". Grand 14 en 16 u. Jullana-avond. Markthal 20 u. Lezing met lichtb. over Oosterse tapijten door dhr M. L. J. Le. maire. d'Oude Lanteern, 20 u. Uitvoering C.J.V.V. Amicitia, 20 u. 8 APRIL. „De staatkundige zorg voor en rond de totale mens". Lezing dhr J. Andriessen. KAB- gebouw, 20 u. Toneeluitvoering HBS-club ,,A1- kestis droom", Amicitia, 20 u. Grand- Residentie-toneel „Toon. tje heeft een paard getekend". 20 uur. TENTOONSTELLING „De Roman tiek" expositie van 19e eeuwse schilderijen. St. Pieter en Blok landsgasthuis. Geopend 10—12, 14-17 u Zo. 14-16 u, Voor groepen 's avonds, gelieve aan te vragen bij de suppoost. EXPOSITIE Oosterse Tapijten e.d. 3 t.m. 25 April. Opening 15 u. door mevr. H. E. s' Jacob. 1012, 14 —17 u. Zo. 14—17 u, „STICHTSE HEUVEL": Zaterdag en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers) DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen GPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u. T)i. Vrijd. avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u, DL en Vrijd. ook 19—22 uur. hem oprecht bedankte. Enige meis- 1es hingen vervolgens een lauwer krans, versierd mot een wit lint en prachtig, rosc-rode roapn, om het portret van de overleden directeur in de aangrenzende bibliotheek. Aan de hand van een oude legen de gaf de heer Korthals Altes een verklaring van het Phoenix-svin- bool, dat zo-., in alle opzichten op het bedrijf van toepassing is. De personeelsvereniging van de brou werij kwam bij monde van de heer J. K. ten Bruggencate nog even apart feliciteren De heer Korthals Altes deelde mede dat ln cje komen, de zomer aan het personeel een vliegtocht zal worden, aangeboden. En des avonds blonk dan voor het eerst de witte gevel van het ge bouw ln het helle licht van enige schijnwerpers. Ingezonden mededeling Z O U D T U IN UW HUIS WILLEN OPNEMEN? De weg terug! Vier Duitsers, die clandestien de grens over waren gekomen dwaal den door Amersfoort rond. De po litie heeft hun aangehouden en zorgt er voor, dat zij zo spoedig mogelijk naar hun eigen land te rug gaan. Speldjescollecte Leger des Heils Het Leger des Heils houdt op Za terdag 10 April a.s. een speldjes collecte teneinde gelden *te verza melen om te kunnen voorzien in de geestelijke en maatschappelijke no. den van een groot deel van ons volk. De leiding van het Leger des Heils te Amersfoort doet een beroep op alle jonge mensen in onze stad om zich voor deze collecte be schikbaar te stellen. Men kan zich melden aan het Jongenshuis aan de Emmalaan, Havik 25, G. v. Stel- lingwerfstraat 84 of Woestijgerweg 139. „Boys" spelen eerste prom.-degradatie wedstriid Zondag a.s. wordt in Amsterdam de promotie-degradatiewedstrijd gespeeld tussen ZSGO en Amers- ïoortse Boys. De wedstrijd begint om half drie. Burgerlijke Stand Geboren: Evertje, d. v. J. W. Wassink en K. du Pree; Geurt Ja cobus, z. v. G. J. Geurtsen en S. M. Croese; Gerrit Jakobus, z v. G. J. van der Weerd en T. J. Bergman; Gerrit Johannes Dirk, z. v. D. Ha- genbeuk en J. M. van Meteren; Gretha, d. v. H. Veenvliet en G. M. Floor; Dirk Jozef, z. v. D. v. Geut- selaar en N. A. van Doorn. ARNHEMSESTRAAT 20 TELEF. 5781 W aterpolocompetitie voortgezet Mej. Laseur bezorgde Flevo de zege Na een rustperiode vair een week vond de waterpolocompetitie gis terenavond voortggng in het Sport- fondsenbad Amersfoort. Gestart werd met de wedstrijd Flevo (Nijkerk)Brandenburg (Bilthoven) dames. Beide teams gpven elkaar, wat spel betreft, niet veel toe. De wederzijdse voorhoe den ontbrak liet aan schotvaardig- h'eid. Voor de rust slaagden geen van de partijen er in te doelpun ten. Na de hervatting kwam Flevo iets opzetten. Mej. Laseur kreeg het leder te pakken, dat van de staander in het veld terugsprong. Zij bedacht zich geen ogenblik en bezorgde haar club met een gqqd schot een 10 voorsprong. Met Flevo iets in de meerderheid brak het einde aan met een onveranderde stand. De dames van A Z. P.C. 2 moesten tegen Zwemlust (Utrecht) het onderspit delven. De Groen- Witten kregen een 50 nederlaag toegediend. Een paar oudere en meer gerouti neerde speelsters zouden in het ze vental van de A.Z. P.C. zeer ze ker op haar plaats zijn. Zwemlust 2 (Utrecht)Bran denburg 2 (Bilthoven) heren: 12. D.K.Jt. 2 (Utrecht)—W.Z.C. 2 (Woerden) heren: 41. Biljarten Koppel nog steeds bovenaan De verrassing op- de 5e dag van de wedstrijden -om het persoonlijk kampioenschap van de cadre klasse van het district Eemland was wel de nederlaag die Steffen van de Vergulde Wagen te incasseren kreeg van C. Stalenhoef van Cen traal. Koppel wist zich op de eerste plaats te handhaven door de beide Gouden Ploeg spelers R. en P. Sta lenhoef een nederlaag toe te bren gen. Steffen speelde daarna een mooie partij tegen A. Verkerk van Ceritraal door deze partij in 20 beurten uit te maken. In de laatste partij van de avond maakte met 64 P.. Stalenhoef de hoogste serie van de dag. Dinsdagavond worden de laatste partijen van het tournooi gespeeld; de beslissing gaat dan tussen Koppel en Steffen, beide van de Vergulde Wagen, Amers foort. L. Koppel 300 48 32 6.25 P. Stalenhoef 264 48 32 5.50 H. Steffen 271 55 27 4.92 C. Stalenhoef 300 55 24 5.45 H. Bregman 300 48 27 6.25 A. v. d. Vliet 212 48 14 4.41 H. Steffen 300 20 44 15.— A. J. Verkerk 200 20 39 10.— L. Koppel 300 33 39 9.09 R. Stalenhoef 216 33 33 6.54 P. Stalenhoef 300 43 64 6.97 C. Stalenhoef 267 43 37 6.20 De N.S.B.-er Anton Smits alhier, grondwerker van beroep, was nu niet bepaald een van de kwaadste in zijn soort. Toen in bezettingstijd de jeugd uit de straat waar hij woonde uit spotzucht de gevel van zijn huis met oranje-papier be plakt had, deed hij alsof hij niets bemerkte en maakte er geen „werk" van. Misschien begreep hij zelf terdege, dat hij in zijn uniform van „groene kikker", eerbiediger uitgedrukt van de „Wachabteilung" de spotlust van zijn omgeving wel moest opwekken. Niet uit innerlijke overtuiging was Smits in 1941 lid van de partij geworden, maar alleen om te ont komen aan de hem destijds boven het hoofd hangende uitzending ZUIVER WOLLEN IN LICHTE EN DONKERE KLEUREN TAFELKLEED OO 140 170 «m J 7t DIVANKLEED AE O0 140 160 cm ü3. KAPSTOKKLEED 26-80 KLEEDJE 100 too cm JQ 30 J k«ntso lrtn)« 1 DRESSOIRLOPER 5° SqHOORST.LOPER 30 Grote partijen "huishoudelijke ar tikelen, w.o. vooral instrumenten voor cte schoonmaak als borstels, bezems, stoffers e.d. leverde de Meubelinricliting „Onze Woning" aan de Leusderweg alhier aan de Duitsers en het onder Duits beheer staande concentratiekamp alhier. Niet minder dan f 214.000 bedroeg de totaal-rekening, waarvan 18 pet. als verdiensten moest beschouwd worden. De eigenaar, Hermanus Snabel, maakte dus wel goede zaken met deze kwade, klanten en ofschoon hij gisteren voor het Tribunaal verklaarde, dat hij node tot deze leveranties was overgegaan, heeft hij zich toch niet ontzien in de be narde tijden, welke ons volk- des tijds doormaakte, danig te profite ren van de hierboven omschreven transacties. „U hebt toch maar een luxueus leventje geleid in die dagen," merkte de voorzitter op, „in de stukken wordt althans gewaagd van een ring van f 4600, die u toen gekocht hebt." Dat gaf verdachte aarzelend toe, maar zijn verdediger, mr. J. S. G. v. Brummen, gjff als verklaring hiervan op, dat zijn cliënt deze aanschaffing had verricht bij wijze van „geldbelegging". Dat werd in die tijd méér gedaan door mensen, die wat geld achter de hand had den, verklaarde de raadsman. Uit het verhoor bleek, dat Sna bel in verzet was gekomen tegen de hem opgelegde boete van f 40.000 door de procureur-fiscaal. Ver dachte had dit gedaan niet alleen omdat hij dit bedrag veel te hoog achtte, maar ook omdat hij zich feitelijk weinig schuldig achtte. Hij mocht toch zaken doen om te leven en hoewel hij aanvankelijk be zwaar had gehad tegen de Duitse orders, was hij daar ten slotte maar mee accoord gegaan toen hij zag, dat diverse grote zaken en concur renten van hem zonder schroom aan de Duitsers en hun satellieten •leverden. De verdediger meende, dat zijn cliënt door een detentie van vijf tien maanden en de achteruitgang van zijn zaak gedurende zijn afwe zigheid reeds voldoende zwaar ge straft was en bepleitte mede op grond van 's mans financiën vrij stelling van verdere strafmaatrege len. Het Tribunaal zal 19 April a.s. hierover nader beslissen. naar Duitsland. Hij was toen lid van de Luchtbescherming en op een gegeven moment gingen de Duitsers en yooral de met aanne ming van arbeidskrachten vQor de Duitse oorlogsindustrie belaste in stanties over tot uitzending van talrijke Ned. luchtbeschermers naar „das Reich," waar zij naar het oordeel van'onze beschermers heel wafc nuttiger werk konden doen voor de Germaanse zaak dan het vrijwaren van eigen land van de schadelijke gevolgen der geallieer de luchtbombardementen. Smits werd dus lid van de partij en door tussenkomst van het Ge westelijk Arbeidsbureau kreeg hij een baantje als grondwerker op het vliegveld Soesterberg. Dat duurde enkele maanden en weer dreigde het gevaar voor uitzending. Ons mannetje gaf zich toen maar op voor de Wach- und Schützdienst, die later als officieel onderdeel van de Duitse Weermacht werd ge transformeerd in de befaamde „Wachabteilung," het beroemde legioen van de „groene kikkers". Direct kwaad heeft deze man feitelijk niet gedaan, niemand aan gebracht of verraden, zelfs niet geërgerd door arrogant gedrag, zoals zovele zijner partijgenoten. „En papieren N.S.B.-er," noemde hem zijn raadsman, mr. Boe* te recht, die pleitte voor een buiten- vervolgingstelling zonder verdere maatregelen, aangezien Smits reeds ongeveer drie jaar in inter nering hèeft doorgebracht. Het Tribunaal deelde de ziens wijze van de advocaat en besloot verdachte gisteren nog op vrije voeten te stellen, in afwachting van de definitieve uitspraak, die op 19 dezer zal volgen. Korfbal Soesterkwartier eindigde gunstig Een slechte start van het Utrecht se Vogel deed niet veel verwachten maar de formidabele eindspurt van deze ploeg werd beloond met het kampioenschap, en na een éénjarig verblijf in de derde klasse kunnen de Utrechters weer hun oude plaats in de tweede klasse KNKB inne men. Het heeft aan spanning in de competitie niet ontbroken want de laatste wedstrijd moest de beslis-' sing brengen. Vogel moest in deze wedstrijd tegen haar stadgenote SKV de volle winst behalen om zich kampioen te kunnen noemen en halve maatregelen werden er niet genomen want het werd 5 Het hadden dubbele cijfers gewor den indien het „nood"-korfbalter- rein aan het H. J. Schimmelplein niet in een ware modderpoel was herschapen. SKV was trouwens een gewillig slachtoffer want door de nederlaag van Rhênen tegen Togo stond het vast, dat SKV degradatiewedstrij den moet spelen. De eindstand in de competitie luidt thans: Vogel 16 13 1 2 27 Meo 16 12 2 2 26 KVD 16 12 2 2 26 Tovers 16 12 1 3 25 Soesterkw. 16 4 2 10 10 Altius 16 3 4 9 10 Togo 16 3 2 11 8 Rhenen 16 3 1 12 7 SKV 16 1 3 12 5 In een zeer uitvoerige, ryk door historische gegevens gedocumen teerde rede heeft gisteren de directeur vai\ de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. J. Mlllus, op de gebruikelijke persconferentie een overzicht ge geven van de ontwikkeling van het Jaarbeurswezen in het algemeen en van de Utrechtse beurs ln het bijzonder, maar bovendien van de voorgeschiedenis van het Jaarbeurswezen. Hy schetste verdejr deze Voorjaarsbcurs tegen de economische en politieke achtergronden van de tjjd. 17.601 m2 op het Croeselaanterrein is gelegen. Vorige beurzen bedroeg het oppervlak resp. 33.248 m2 en 32.120 m2. Het leeuwenaandeel der deelnemers wordt opgeëist door de Technische Afdeling der beurs. Hiervan staat de groep Machines en Industriebenodigdheden met 1097 deelnemers aan de spits. Daarna volgen Bouwmaterialen met 239, Kantoormachines en -be nodigdheden met 217, Textiel met 180 en Electrotechniek met 152 deelnemers. De buitenlandse col lectieve deelnemingen zullen dit maal aanwezig zijn van: België, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije. Zwitserland gn Mysore, terwijl ook Hongarije, Zuidslavië, Engeland en' Zweden min of meer officieel pre sent zijn/ Als speciale bijzonderheid kan worden vermeld, dat thans voor de eerste maal het aantal buiten landse deelnemers de Nederlandse bekende cijfers bedraagt dit aan tal ruim 54%. overtreft. De eerste dag Evenals bij alle jaarbeurzen zijn ook bij de vijftigste de poorten zonder enige officiële plechtigheid open gegaan. Maar toch was er iets van een plechtige sfeer omdat na 49 beurzen de Jaarbeurs het ogen blik gekomen achtte een eigon vlag te gaan voeren, gekruiste banen in de nationale kleuren op een wit veld met in het midden een door de Hermeshoed gekroonde U. Deze vlag is hedenmorgen voor het eerst gehesen door mevrouw Nemryde Thenen, echtgenote van de ambas sadeur van België en Deken van het Corps Diplomatique in tegen woordigheid van vrijwel alle am bassadeurs van de aan de Jaar beurs deelnemende landen, en minister Van den Brink. Intussen bewoog een regelmatige stroom van bezoekers de grote drukte komt pas na de beide eerste exportdagen door de vernieuw de hal, die de indruk geeft van veel ruimer en lichter te zijn en waarin de nieuwe liften een grote verbetering vormen. Bij zijn historische beschouwing vond hij gelegenheid woorden van waardering te wijden aan allen, die hun krachten aan de ontwikke ling van de beurs hebben gegeven. Voornamelijk herdacht hij daarbij de stuwende arbeid en de organi satorische verdiensten van mr. dr. W. A. van Zijst en de heer W. Graadt van Roggen. Met grote dankbaarheid .gewaagde hij ook van de. grote belangstelling steeds van de leden van het Koninklijk Huis ondervonden. De toestand van het ogenblik is weinig rooskleurig, maar er zijn ge lukkig toch ook lichtpunten. Daar is in de eerste plaats de komende uitvoering van het -Marshall-plan en verder zijn er de symptomen van een nauwere samenwerking in West-Europa. Belangrijk zijn ook de activiteit en de ondernemings lust van ons bedrijfsleven, de be reidheid tot arbeid en aanpakken, die ook en vooral in tijden van benauwenis een voorname karak tertrek is van' ons volk, een dank bare remedie voor vele kwalen. Een lichtpunt is ook de sociale vrede, een der cardinale voorwaar den voor een toenemend herstel. Na stap voor stap de ontwikke lingsgang van het jaarbeursinsti tuut te hebben gevolgd, waarbij niet werd vergiéten nog eens te wijzen op het grote belang van een spoedige uitvoering van de ont worpen bouwplannen, onderwierp de heer Milius de aanstaande beurs aan een nadere beschouwing. Volgens de thans beschikbare cijfers zal de 50ste Jaarbeurs alle vorige belangrijk overtreffen. Het aantal deelnemers bedraagt 3057, dat van de laatste Najaarsbeurs 2265 en vorige Voorjaarsbeurs 2516. Ook de netto expositieopper vlakte is belangrijk vergroot; zij omvat thans 36.155 m2, waarvan 18.534 m2 op het Vredenburg- en „Kinderzorg" bestaat veertig jaar De vereniging Kinderzorg in het provinciaal ressort Utrecht der Nederlands Hervormde Kerk is 9 Januari 1907 opgericht: ruim een jaar later, 21 April'1908, wetd hel kinderhuis te Amersfoort officieel in gebruik genomen. 21 April a.s. zal in de St. Joriskerk te Amers foort 's middags om half drie een herdenkingsdienst worden gehou den. In deze bijeenkomst zullen spreken de heren J. Haars,' voorzit ter der vereniging eft ds. P. Veen te Utrecht, als bestuurslid. Mede werking verlenen mevr. Irma Beis ter en Adriaan C. Schuurman. Kinderen uit het kinderhuis zin gen onder leiding van de heer Nekelenbos gezangen. Na afloop van de kerkdienst is er een recep tie in 's Prinsenhof. A.P.W.C.-hulde aan de „Boys" In ons verslag van de receptie ter gelegenheid van het door „Amersfoortse Boys" behaalde kampioenschap, is abusievelijk de huldiging van A.P.W.C. niet ver meld. Wij herstellen gaarne deze fout, want het was juist de voor zitter van de paars-gelen, de heer de Gans, die er zijn vreugde over uitsprak dat onze stadgenoten de kam^ioensvlag konden hijsen. Hij herinnerde aan de receptie tijdens het door A.P.W.C. behaalde kam pioenschap waarin hij de wens uit sprak dat de „Boys" hem zouden volgen. Deze woorden zijn thans bewaarheid. De „Willem Barendsz" is op de thuisreis en wordt begin Mei in Amsterdam verwacht. Het vang- seizoen werd op 31 Maart beëin digd. De totale productie van de Willem Barendsz bedroeg ditmaal 18.000 ton traan en 1.189 top Spermolie. Gisteren is tc Moskou overeen stemming bereikt over de inhoud van het pact-tussen R island en Finland. ïlet pact zal naar in Mos kou verluidde waarschijnlijk spoe dig getekend worden. Officieel is^ medegedeeld, dat al het binnenscheepvaartverkeer door de Russische zone van Duitsland tussen de Westelijke zones en Ber lijn, dat Vrijdag jl. werd stopge zet, naar aanleiding van de nieuwe Russische controlemaatregelen, ls hervat. Volgens een mededeling van Britse zijde zijn alle door de Sowjets aangehouden boten losge laten zonder dat nieuwe documen ten, als aanvankelijk verlangd wa. ren, werden vereist. Een buitengewoon imponerende indruk maakte Nicolaas Laman, de gewezen hoofdredacteur van de „Amersfoortse Courant" in oorlogstijd die zich gisteren voor de vfjfde Kamer van het Utrechts Tribunaal had te verantwoorden, nu bepaald niet. De eens zo zelfbewuste en zelfverzeker de jongeman, met wiens brallende artikelen de goede vaderlanders zich ln oorlogstijd kostelijk amuseerden, stond er als 'n versufte figuur, waar uit alle energie geweken was, nauwelijks ln staat enige behoorlijke vol zinnen uit te brengen ter verdediging van zy'n houding in oorlogstijd. feitelijk maar tot culturele arbeid getrokken gevoelde. Zijn verdediger, mr. Stoppelsteen schetste in een breedvoerig relaas de overigens vrij onbelangrijke le vensloop van deze weinig belang rijke figuur en wees er mij op, dat hij als N.S.B.-er destijds toch ook niet alles zo maar had genomen, wat de party hem had gedecre teerd. -Zo had hij als correspondent van „De Storm" destijds geweigerd deel te nemen aan een pers-excur sie in Duitsland omdat zulks in uniform moest geschieden en de omschrijving van de opdracht zo bij uitstek Duits en Duits-propa gandistisch was, dat hij de uitvoe ring van deze taak niet met zijn eer en geweten kon overeenbren gen. Die weigering kostte hem ech ter zijn baantje als „Storm"-jour- nalist. Na enig gescharrel kwam hij tenslotte aan de „Amersfoortse Courant", waar zijn hol en boln- bastisch geschrijf volgens pleiter maar betrekkelijk weinig schade aan de Nederlandse zaak heeft ge daan. De propaganda en de Duitse visie lagen er daartoe veel te dik op. Ten slotte pleitte de raadsman clementie met het oog op de slech te gezondheid en de gebroken car rière van zijn cliënt. Het Tribunaal zal 19 dezer ad vies uitbrengen. Laman dacht, dat het „goed" was „Ik dacht dat het goed was, zoals ik deed en schreef," was de korte ^trekking van zijn mager verweer. Maar had u dan geen eigen overtuiging? U zag toch hoe de Duitsers hier huishielden, land en volk onderdrukten en u wist toch ook wel hoe zij zeer in uw nabij heid de goede vaderlanders in een kamp opsloten en mishandelden?" vroeg de voorzitter. Een niet verstaanbaar antwoord was het enig bescheid en dan volg de zijn verweer, dat de artikelen, welke hij destijds in de „Amers foortse Courant" had geschreven eigenlijk niet zijn eigen mening weergaven, maar slechts vertalin gen en aaneenrijgingen waren van beschouwingen en tirades uit de Duitse pérs. Het belangrijkste in de gehele zaak was eigenlijk zijn ruiterlijke toegeving, dat hij achteraf begrepen had? dat zijn houding ge heel verkeerd geweest was en hij zijn gedragingen in oorlogstijd zeer betreurde. Van belang was voorts ook nog, dat hij zeide eigenlijk weinig voor de journalistiek ge voeld te hebben en dat hij zich Hoogland Veertig jaar getrouwd... en nog wat Op Woensdag: 7 April a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer en mevrouw EversKemps ln de echt werden verbonden. Op zichzelf is een 40-jarige echtvereniging nog niet zo'n belangrijk feit, doch de heer Evers drijft een brood- en banketzaak en ook deze zaak be staat op die datum 40 jaar. Nog een derde heuglijke gebeurtenis zal deze dag een bijzondere fleur ver lenen voor de familie Evers. Een dochter, mej. J. W. Evers, treedt dan namelijk in het huweljjk. Soest Makelaar stond terecht Wegens verduistering ten nadele van de N.V. Ned. Mij. voor Onge vallenverzekering te Amsterdam had de 40-jarige makelaar H. B. te Soest zich Maandag voor de Utr. Politierechter te verantwoorden. Gedurende de maanden Juni tot December 1946 had hij voor deze maatschappij diverse bedragen ge- ind en zich f 321.88 toegeëigend. Het rapport, dat het Leger des Heils over de verdachte uitge bracht had, was zeer ongunstig. Bovendien is hij onlangs door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam wegens collaboratie veroor deeld. Hij werd zelfs door de Duitsers, voor wie hij ook werkte voor oneerlijkheid ontslagen. De politierechter veroordeelde de makelaar tot drie maanden ge vangenisstraf. De eis was zes maanden. Filmavond Rode Kruis Maandagavond gaf de afdeling* Soest van het Nederlandse Rode Kruis in de zaal van Eemland voor haar leden en andere belangstel lenden een filmavond. De zaal waS geheel bezet toen de voorzitter van de afdeling, S. P. baron Bentinck, burgemeester van Soest dezq avond met een wel komstwoord opende. Spreker kan er bij de aanwezigen niet genoeg op aandringen dit werk der barm hartigheid zoveel mogelijk te steu nen. Dit kan men ook doen door het afstaan van een halve liter bloed voor de bloed-plasma dienst. Door deze gave kan men een ander mensenleven redden. Vervolgens gaf Dr. van Daal, leider van de plaatselijke trans portcolonne van het Rode Kruis een duidelijke uiteenzetting van de werkzaamheden van de afde ling, zowel in oorlog als in vredes tijd. De colonne van het Rode Kruis-corps Soest-Soesterberg gaf daarop een demonstratie. De film „Melodie der Barmhar tigheid" (Rode Kruiswerk in In- dië) maakte op de aanwezigen die pe indruk. De film „De Witte En gel" met de bekende filmster Kay Francis in de hoofdrol liet ons het Rode Kruiswerk tijdens de Krim- oorlog liet zien. Gevonden voorwerpen Portömonnaie lnh. foto on ï.oi, zilverbon 1.—; gebreide linker kinderhandschoen; koppelriem; blauw-wit-rode gebreide want; huissleutel; 3 fruitkisten; porte- monnaie; bruine alpinomuts; beurs je inh. 1.gehaakt wit wollen zadeldekje; rood kinderwantje; bril in leder etui; bruine linker kinderschoen; geruite haarstrik; mondharmonica; medaille van exp. Batak-Gebergte. Hoevelaken Huisvrouw kocht gestolen kledingstukken De 20-jarige huisvrouw M. K. v. S. te Amersfoort kreeg geregeld bezoek van de militair v. M., die haar wel eens militaire kleding- stukken verkocht, die van diefstal I afkomstig waren. Maandagmiddag moest de vrouw voor de Utr. Politierechter ver schijnen, doch zij kwam niet. Een 1 neef, de 47-jarige voerman W. v. S., die'onlangs een paar werk- schoenen van de vrouw had ge kocht, was eveneens gedagvaard. Hij verklaarde dat hij niet wist, dat zijn nicht goederen van mili tairen kocht. De Politierechter vond dit geen excuus. De man werd veroordeeld tot één maand voorwaardelijke gevan- i genisstraf met ee^ geldboete van f 20 of 10 dagen hechtenis. De kolensjouwer R. K. te Hoe velaken had ook kledingstukken van de militair gekocht. Hij werd tijd van 3 jaar en f 15 boete subs, tot 3 maanden voorw. gevangenis straf veroordeeld met een proef- 10 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde de huisvrouw M. K.v. S. wegens heling bij verstek tot een fhaand gevangenisstraf. Onder vallend paard terecht gekomen De heer W. K. was bezig met dressuuroefeningen voor paarden van'de rijvereniging. Hierbij moest een dier gaan liggen, doch dit bleek niet zo gemakkelijk te gaan. Toen de heer K.. wilde helpen, kwam het paard te vallen. K. kwam er onder en brak een been. Hij werd overgebracht naar het Sint Elisabethziekenhuis te A'foort. Examens Te Utrecht slaagden voor het eindexamen der Rijkslandbouw- winterschool de heren J. van Mid dendorp en C. Vendrig te Hoevela ken. Eerstgenoemde behaalde het hoogste aantal punten van dit jaar Dertig jaar voorlezer Naar wij vernemen was het op 1 April dertig jaar geleden dat de heer M. Beitler voor het eerst als! voorlezer in de Nederlands Her vormde kerk te Hoevelaken optrad. i Burgerlijke stand Geboren: Anne Marie, d. v. B. van de Bunt en C. van den Heu vel: Jannis, z. v. L. Kok (Ermelo) en B. van Bokhorst.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2