Ware aard en gevolgen van zonnevlekken L Madame Butterfly aan de spits 10 Een fout hersteld Minister kondigt uitgifte van twee lenirtgen aan VAN NELLE GESPREK OP UTRECHTSE STERRENWACHT Radiostoring, radarstraling, magnetische stormen" en... sprookjes Dr MEENK'S DURO Ook nieuw, vrij geld kan meedoen Kan Nel nog in Londen winnen? Kerknieuws TUINKALENDER Radio-programma Scheepstijdingen Dinsdag 6 April 1948 OEN de radionieuwsdienst de zer dagen bekend maakte, dat men zonnevlekken had gecon stateerd die radiostoringen tenge volge zouden hebben, ontdekten talloze luisteraars opeens allerlei lerkwaardige geluiden in de ver schillende uitzendingen en anderen rerklaarden er zeker van te zijn, dat de onverwacht opgestoken stormwind eveneens iets met de vlekken had te maken, doch er raren ook mensen, die gewapend [met een beroet glaasje naar de zon ;ingen kijken. Zij, die op deze 'ijze één of meer stipjes op het sonnebeeld waarnamen, vertelden lierover aan hun vrierjden en ver wanten alsof dit iets heel bijzon ders was, doch de deskundigen schudden glimlachend het hoofd: zij weten dat zonnevlekken een min of meer periodiek verschijnsel zijn en dat zij om de elf jaar in bijzonder grote getaje optreden. Reeds de oude Chinezen hadden officieel in het jaar 188 n, Chr. die donkere stipjes opgemerkt, evenals de middeleeuwers, die er van spraken „spijkertjes op de zon" te hebben gezien, doch die hiervoor geen afdoende verklaring '[«wisten te vinden. Thans is de we- tenachap al heel wat stappen ver der. De Utrechtse Sterrenwacht houdt zich hoofdzakelijk bezig met de studie van de zon en haar licht verschijnselen en dus kan men nergens beter om inlichtingen over zonnevlekken vragen dan bij de directeur, Prof. Dr. Mjnnaert en bij de observator, Dr. Houtgast, die zich gaarne bereid verklaarden een duidelijk beeld te geven van het hoe en het waarom betreffende dit verschijnsel, dat in lekenkringen aanleiding was tot de wonderlijk ste geruchten. Vooropgesteld dient hierbij te worden, dat men om trent de eigenlijke oorzaak van 1 het verschijnsel nog steeds in het duister tast, doch met zekerheid is wel te zeggen, dat in de gasbol honderdmaal zo groot als de aarde die wij „zon" noemen, soms be paalde bewegingen optreden die men wervels noemt en die het best f met draaikolken zijn te vergelij- Spiegel der wereld ken. Zij zijn het, die een plaatse lijke afkoeling in de gassen doen ontstaan waardoor de temperatuur van plm. 6000 graden zakt tot on geveer 4500 graden en deze plek ken nu worden voor de waarnemer zichtbaar door hun donkere kleur. Zonnevlekken zijn soms zo groot, dat zij enige tientallen malen de grootte van de aarde hebben en zij zijn dan ook wel zonder kijker, met behulp van een stukje zwart ge maakt glas te zien, een gevaar lijke proef overigens, die aan vele leken een oogletsel heeft bezorgd. De zonnevlekken, die in 1947 in zeer grote getale werden waarge nomen, zijn thans we aan het afnemen en dus zullen mogelijk ook de storingen wel minderen, want het merkwaardige is, dat in de buurt van de vlekken grote „storingsvelden" aanwezig zijn, waarin men nog verschillende an dere verschijnselen waarneemt en waar verscheidene soorten stralin gen door worden uitgezonden, die zelfs de aarde kunnen bereiken. Zonnevlammen Allereerst onaerscheidt men de ultra-violette straling, welke ^!ch van de zon naar de aarde beweegt met de snelheid van het licht, dus 300.000 km per secunde (in één secunde achtmaal rond de aard bol! en het zijn deze stralingen, die uitgaan *ran heldere lichtstipjes, zogenaamde „zonnevlammen", die doordringen tot op 50 a 60 km van het aardoppervlak, waar zij echte „wolken" vormen, waardoor de korte radiogolven worden geab sorbeerd omdat zij als het ware een wand plaatsen tussen zender en ontvanger, die de ontvangst zo lang de zonnevlam duurt, doet wegvallen. De tijd hiervan varieert van 15 tot 30 minuten. Een tweede vorm der nevenver schijnselen is de gasstraak, die zich minder snel naar de aarde beweegt en dan ook ruim een etmaal nodig heeft eer'hij de hoogste lagen van de aard-atmosfeer heeft bereikt, waar een soort bombardement plaats heeft, met het gevolg, dat soms Noorderlicht ontstaat, dik wijls gepaard gaande met „magne tische stormen". Deze soort storin gen zijn meestal niet zo sterk als leken zich wel voorstellen, maar toch \fcel zo, dat de magneetnaald van een kompas in hevige gevallen HET belang dat in het hypothe tische geval van een oorlog tegen de Sovjet-Unie het Westen bij Spanje zou hebben, mag niet worden onderschat. Ongetwijfeld zijn er tal van strategische en eco nomische overwegingen op te die pen, op grond waarvan het 1 Iberi sche schiereiland te qualificeren is- als de onmisbare hoeksteen in een Westers defensieplan. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft echter, toen het een paar da gen geleden voorstelde, Franco's zonderlinge koninkrijk op te ne men in het plan-Marshall,'het oor geleend aan haar lid Okonski, die zijn pleidooi voor hulp aan de Cau- .dillo fundeerde op politieke motie ven deze althans een voorname rol liet spelen in zijn betoog. Hij I redeneerde op dit punt ongeveer j als volgt: Spanje is sinds Franco j daar aan de macht kwam, steeds I het rrteest hechte bolwerk tegen het 6 communisme geweest. Door juist '"deze overweging te laten gelden ybij zijn besluit, heeft het Huis van [Afgevaardigden een politieke blun-' [der van de eerste rang gemaakt, ~:die dan ook niet nagelaten heeft, zowel in Washington zelf als in de 'Zestien landen die straks van het blan-Marshall gaan profiteren een Uchtelijk onthutsende indruk te Wekken. De Washingtonse corres pondent van de Times schreef toen het Huis zijn besluit genomen had: Men is het er (in de Amerikaanse hoofdstad) algemeen over eens, dat net Huis de Amerikaanse politiek niet meer had kunnen schaden dan door Franco op te nemen in het «uropese Herstelprogramma. Het psychologische effect speelt immers bij dergelijke beslissingen een niet te onderschatten rol en steun aan Franco zou de communis tische propaganda een begeerde troef in handen hebben gespeeld: de Kremlinisten zouden zich geen mooier stuk propagandamateriaal heben kunnen wensen dan de er kenning die hun door het Huis bijna in de mond werd gegeven: dat het Amerikaanse kapitalisme en het fascisme hand in hand gaan en zij zouden nog gelijk hebben gehad ook. Marshall zelf echter, die het nieuws vernam in Bogota de Amerikaanse minister van buiten landse zaken vertegenwoordigt zijn land op de Pan-Amerikaanse con ferentie die zich in de Columbiaan- se hoofdstad onder meer bezig houdt met de vraag, hoe het Euro- Ïiese koloniale bezit in het Weste- ijke Halfrond zo spoedig mogelijk kan worden geliquideerd sprak zich onmiddellijk uit als tegenstan der van Franco's opneming en ook president Truman heeft gedreigd, de wet niet te zullen ondertekenen als niet de Spanje-clausule eruit geschrapt werd. In de gemeen schappelijke zitting van Donder dag hebben dan ook beide Huizen van het Congres besloten, deze pa ragraaf tc. annuleren. Truman, die zich de tolk van de onthutste pu blieke opinie maakte,heeft een fout helpen herstellen. Voor Truman heeft de zaak nog een propagandistische kant. De goodwill die hij gewonnen heeft, door dit gebaar te maken, heeft hij hard nodig, want wanneer deze re gelen in druk verschijnen, zal de Amerikaanse president, naar ver wacht wordt, over het reeds door het# Congres aanvaarde wetsont werp om de belastingen met bijna 5 millioen dollar te verlagen, zijn veto waarschijnlijk reeds hebben uitgesproken. De belastingbetalers van nu zijri de kiezers van straks, maar .het uitgebreide defensiepro gramma dat de Verenigde Staten op stapel zetten, kan geen finan ciële besnoeiing lijden. En boven dien moet er nog steeds iets gesteld worden tegenover Trumans (en Marshalls) „zwaai" wat betreft het verdelingsplan voor Palestina. Dc zonnevlekken zoals zij zich voor doen op de fotografische plaat. (foto Yerkcs Stcrrcwacht) één graad kan afwijken. Soms zelfs is de uitwerking van de gasstralen nog sterk genoeg om radio- en te- legraafverkeer aanmerkelijk te storen en een enkele maal is het voorgekomen, dat brand uitbrak in een telefoonscentrale, wat men tengevolge van dergelijke storin-* gen in Noorwegen heeft ondervon den. Natuurlijk is het bij invloeden als hier vermeld van belang, diep gaande studie vah het verschijnsel t e maken, hetgeen op lal van plaat7 sen, o.a. ook op de Utrechtse Ster renwacht wordt gedaan. Om tot zo groot mogelijk resultaat te komen is een werkgroep gevormd, welke bestaat uit zonneondetzoekers, ra diotechnici en meteorologen, ter wijl hieraan wordt deelgenomen door de radiolaboratoria van Phi lips en de P.T.T., het Kon. Mete orologisch InstituUt te De Bilt en de Utrechtse Sterrenwacht. Of schoon het hier wetenschappelijk werk betreft, dat niet in de eerste plaats op directe toepassing is ge richt, mag worden gezegd, dat er al behoorlijke successen zijn ge boekt, die het inzicht in het ver schijnsel der zonnevlekken aan zienlijk hebben verrijkt. Invloeden op de aarde Wat betreft de ipvloeden ten op zichte van de aarde gaat het bij deze materie niet zozeer om de vlekken, dan wel om de storingsge- bieden die in hun omgeving voor komen. Men heeft opgemerkt, dat door deze velden op de zon tijdens storingen ook radarstraling wordt uitgezonden, welke zich soms uit als een geruis, dat met radio-ont vangtoestellen is te beluisteren. Meestal is dit geluid echter zo zwak, dat men het slechts met een speciale apparatuur kan opvangen eil in verband met hetgeen door vele lekenwaarnemers wordt be weerd betreffende door hen gecon stateerde geluiden of nevenver schijnselen in uitzendingen moet dan ook worden opgemerkt, dat dit alles veelal product is van 'n rijke fantasie, die ook op ander terrein wel parten speelt. Wie de weerstoesfand in verband met de zonnevlekken wil brengen begeeft zich op gevaarlijk terrein, want weliswaar is indirect eni ge invloed op het verloop van het weer niet uitgesloten, doch dit is op zichzelf zo gecompliceerd, ddt de leek er zeker niets van kan be merken. Voornamelijk meteorolo gische statistici interesseren zich voor dergelijke waarnemingen, want als men vergelijkingen met bijvoorbeeld regenval gedurende een tijd van zonnevlek-verschijn selen wil maken, moet" dit geschie den over een tijdvak van enige decennia. fngezonden mededeling BRASKAMP N.V.FABRJKANTE VAN geneesmiddelen E«n w*re uttVomst bij perio dieke pijnon Is de uitsteken de working van ome van ouds bokende KOORTSPO€DERS 7»h coal por I 1.65 por doos l Record-bezoek voor Amstelflora Zondagavond om tien uur sloot de Amsterdamse bloemententoonstelling Amstelflora. In ruim 10 dagen hebben niet minder ddn 202.952 bezoekers de bloemenweelde bewonderd. Amstel flora heeft alle bestaande bezoekers- records van bloemententoonstellingen in ons land grandioos geslagen. Zeven personen werden gedood bij verkiezingsonlusten in Algiers. Vier van de eerste vijf gekozen leden van het eerste Algerijnse parlement zijn gaullisten. De vijfde is een socialist, o Djamal Hoessei- ni, vice-voorzitter van de Arabi sche Hoge Executieve, op doorreis naar Lake Success, mocht niet in Engeland blijven, omdat hij geen visum had. o Negrin, die tijdens de burgeroorlog tegen Franco premier van het repu blikeinse Nieuwspalet Spanje heeft een was, lans gebroken vodr opneming van Span je in het Marshall-plan. Uitsluiting zal Franco niet ten val brengen, zo betoogt hij, maar wel het Spaanse volk noodzakelijke goederen ont houden. o Meer dan twintigdui zend arbeiders in de Engelse auto industrie zijn in staking gegaan. Dit is de -eerste demonstratie van dissidenten in de vakbeweging tegen de loonstop, o Leo Isaacson, die met steun van Wallace gekozen werd als lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, krijgt geen paspoort om naar een inter nationale conferentie voor hulp aan de Griekse guerillastrijders in Parijs te gaan. o Een bom is uit een Russisch vliegtuig gevallen dat boven Wenen vloog. Een kind werd gewond, o Als „voorzorgs maatregel" zendt Noorwegen een kleine politicmacht naar de Noors- Finse grens in het hoge noorden, in verband zo wordt verklaard met moeilijkheden die zouden kun nen ontstaan door het toenemend aantal vluchtelingen uit Finland, o Generaal Eisenhower is grootvader geworden. Het kleinkind draagt dezelfde namen als de generaal: Dwight David, o De Hongaarse communisten-leider Rakosi heeft gezegd: Sommige Hongaarse socia listen sloven zich te veel uit om sa men te werken met de communis ten. Er zijn er die hppen een goede beurt te maken door al hun partij genoten in dit opzicht te overscha duwen. o De afdeling Cricklewood, Londep,. van de Britse bond van tramwegpersoneel brengt 19 Mei een tiendaags bezoek aan de Ne derlandse tram-bedrijven, o Door een aantal personen uit het Neder landse bedrijfsleven is opgericht de Stichting Instituut Nederland-Ier- land. Dit instituut stelt zich ten doel de economische en culturele betrekkingen tussen ons lan4 en Ierland te verstevigen en te bevor deren. (Ingezonden mededeling) MIJNHARDT Doel1 Uw handen goed Britse filmstudio's sluiten Onderhandelingen voor het ver huren van de Britse Nationale stu dio's te Elstree aan de filmprodu- oent Maurice Ostrer zijn na twee maanden plotseling afgebroken, zo dat het „helaas noodzakelijk is ge worden te sluiten," aldus de alge mene directeur, sir Henry Richard son volgens een bericht 'in de „Manchester Guardian". Twee honderd vijf en twintig van de duizend arbeiders der „Shep- perton Studio's" worden met een week opgezegd. In de Isleworth- studio worden zes en veertig van de driehonderd ontslagen. De vak verenigingsleider .Thomas Fcehan heeft meegedeeld, dat de onder handelingen met de directie nog gaande zijn. Men neemt aan, dat de arbeiders van de Shepperton-stu- dio's geen genoegen nemen met de verklaring, dat er slechts twee producties tegelijk uitgevoerd zou den kunnen worden. Feehan zei: „In de Shepperton- en Isleworth- studio's en in de filmindustrie in het algemeen, schrijft men de pro ductiebeperkingen toe aan het Re geringsbesluit de import van Ame rikaanse films te hervatten, het geen een teruglopen van de vraag naar Britse films meebrengt. Amerikaanse tenor geeft recitals in Nederland (Van onze correspondent) De 'zangliefhebbers en allen, die Zondagmorgen hebben geluisterd naar de VARA-uitzending „Kunst na Arbeid", kunnen wij medede len, dat de Amerikaanse tenor Eu gene Conley, die zo schitterend enige opera-aria's ten gehore bracht, een sympathieke, fors ge bouwde New Yorker is en dat hij 35 jaren telt. Conley is verbonden aan de stedelijke opera's van New York, Chicago en Mexico. Comey zong reeds als kind soli tn ver scheidene kerken. Als beroepszan ger trad hij voor het eerst op in de kerk van Massachusets; hij was toen 19 jaar. Spoedig kwam hij voor de radio en later in de opera. Eugene Conley maakt thans een tournee door Europa. Hij zong reeds in de Opéra Comique te-Pa rijs. Deze maand bezoekt hij Noor wegen en Zweden. Op 1 Mei geeft Conley een recital in Den fïaag, op 2 Mei een in Amsterdam en daar na nog een in Groningen. In zijn radiorede door en naar aanleiding van do In werking trcdlnf van 't plan Marshall, vroeg minister Lloftlnck Maandagavond do belang stelling voor een maatregel, die thans aanstaande Is, namelijk do uit gifte van twee nlcuwo leningen. Do toelichting dlo do Minister b(J dezo aankondigingen gaf, luidt samengevat als volgt: In het kader van de sanering der staatsfinanciën acht de regering het onvermijdelijk de conversie van staatsschuld af te ronden. Hiervoor komt nog in aanmerking do Ne derlandse Staatslening 1938 thans nog groot 1.2 milliard met een looptijd van 38 jaar, die de eerste 10 jaren 3% rente heeft gedragen en volgens de leningsvoorwaarden van Maart j.l. pf 3afwerpt. De stijging der uitgaven, die uit deze renteverhoging voortvloeit, dient te worden vermeden. Bovendien is het wenselijk dat dc aflossingen op deze lening di begroting niet langer fcelastcn. Daarom zal aan do houders van de desbetreffende stukken het aan bod worden gedaan hun obiigaticn om tc zetten In die van ccn nieuwe lening, welke wederom 3% rente zal dragen, maar ccn veel kortere looptijd zal hebben, n.l. 14-1G Jaar. Voor hen, die hiervan geen gebruik willen maken zal ccn tweede be- leggingsmogclijkheld worden ge opend. door dc uitgifte tegelijker tijd van een andere nieuwe lening met ccn relatief lange looptijd, n.l. 50 jaar, die daarentegen, zonder gevaar voor spoedige conversie, 3 rente belooft. het uit te geven bedrag der leningen zal zo worden vastge steld, dat ook nieuw, vrij geld kan mee doen. Op deze wijzo wordt dan tevens een begin gemaakt met de noodzakelijke consolidatie van de hoog opge lopen vlottende schuld, die thans nog in dc vorm van schatkistpapier uitstaat. Krachtig beroep „Ik doe een krachtig beroep op allen, die daarvoor In aanmerking komen," aldus de minister, „om aan deze leningen deel tc nemen. De binnenlandse en buitenlandse staatsschuld des lands is, tengevol ge van de oorlog, ruim verviervou digd, nl. van 6 op 25 milliard. Door schuldregelingen met Amerika en Engeland zijn wij van een deel van onze uit de oorlogsperiode stammende buitenlandse schulden ontlast, terwijb een onder deel daarvan in langlopende leningen is geconsolideerd, ten aanzien van onze buitenlandse schuldpositie Nu het zo goed als zeker is. dat Nel van Vliet naar Nederland te rugkeert en laten we hét tenminste hopen door de dames en heren van de Nedcrrandse Zwembond niet al te boos zal worden aangekeken, wordt de belangstelling in binnen- en buitenland weer groeiende voor het duel school slag-butterfly. dat een vinnige strijd belooft voor de Olympische Spelen. Is onze hoop alsnog gericht op Nel van Vliet, in het buitenland geeft men de kans aan Eva Szekely. de Hongaarse butterfly zwemster, die onze landge note bij de Europese kampioenschap pen reeds zo zeer het vuur aan de schenen legtje. In „World Sports" de officiële uitgave van het Engels Olympisch Comité wordt een gehele pagina aan het komende duel tussen Nel van Vliet en Eva Szekely gewijd en ook van de schrijver van dit artikel, W. J. Howcroft, gaan de beste kansen naarde Hongaarse. Interessant in verband met moei lijkheden waarmee hier te lande de butterfly-zwemsters nog te worstelen hebben, is het te verne men, dat Eva Szekely niet de enige Hongaarse hope betekent voor Londen. Er is een 18-jarige Eva Novak, waarvan in Hongarije ook veel wordt verwacht. En dan is er nog een candidate, waarvan men tot nu toe weinig heeft vernomen: Maria Lenk uit Rio de Janeiro. Deze zwemster liecft reeds 1G jaar geleden, bij do Olympische Spelen In Los Angelos de ogen van de wereld naar zich toegetrokken door de 200 meter borstslag af te legger^ ln dc tijd van 2 min. 53 sec. En In Berlijil verwekte zü niets meer of minder dan ccn sensa tie door deze afstand in butter fly af te leggen. Zij was toen de enige, die deze slag zwom. En nog altijd, zoveel jaar later, schijnt Maria Lenk een candi date voor de Olympische Spelen. En in Engeland? Ook de Engelse zwemsters, schrijft Howcroft. zijn ernstig rqet de butterfly in training. Het meest wordt verwacht van een 14-jarig Schots meisje, Eleanor Gordon. Toen ze voor 't eerst ip het open baar zwom noteerde zij 73.6 sec. voor de honderd yards, een nieuw Engels record op deze afstand en zes seconden sneller dan voor haar orthodoxe schoolslag. De techniek van de butterfly heeft ze behoor- Feuilleton kleine negertjes DOOR AGATHA CHRISTIE 29 „Wat bedoelt u precies?" ,',Wel. ik bedoel dit. Na die bom van gisteravond krijgt die jonge Marston "de schrik beet en neemt vergif. Rogers wordj ook bang en maakt zijn vrouw van kant. Alles in overeenstemming met het plan van .Niemand." Armstrong schudde zijn hoofd. Hij herinnerde aan de cyaankali. Blore gaf hem gelijk. „Ja, dat had ik vergeten. Het is niet gewoon, dat iemand zoiets bij zich heeft. Maar hoe is het dan in zijn glas geko men?" Lombard zei: „Daarover heb ik ook gedacht. Marston heeft die avond verschei dene whisky-soda's gedronken. Tus sen zijn laatste glas en zijn voor laatste is geruime tijd verlopen. Gedurende die tijd stond zijn glas ergens op een tafel. Ik meen, hoe wel ik er niet zeker van ben. dat het op het kleine tafeltje bij het raam stond. Het raam stond open. Iemand zou een dosis cyaankali in het glas hebben kunnen doen." Blore zei ongelovig: „Zonder dat wij het zagen?" „Onze aandacht was bij andere dingen", merkte Lombard op. Armstrong zei langzaam: ,,Dat Is waar. Wij waren allemaal beschul digd Wij liepen heen en weer, door de kamer. Wij liepen te praten, waren verontwaardigd en volko men in beslag genomen door onze eigen zaken. Ik denk, dat het zo mogelijk is geweest." Blore haalde zijn schouders op. „Het is een feit, dat het gebeurd is! Nu heren, laten wij aan de slag gaan. Niemand heeft waarschijnlijk een revolver? Ik veronderstel, dat dat te veel gevraagd is." Lombard zei: „Ik heb er één." Hij klopte -op zijn zak. Blore's ogen gingen wijd open. Hij zei op overdreven onverschillige toon: „Heeft u die altijd bij u. mijn heer?" Lombard antwoordde: „Gewoon lijk wel. Ik heb voor rare gevallen gestaan, weet u?" „O", merkte Blore,op en hij ver volgde: „Nu, waarschijnlijk heeft u nooit in een groter wespennest ge zeten dan op het ogenblik! Als er zich een gek op dit eiland schuil houdt, heeft hij waarschijnlijk aller lei wapens bij zich om nog niet eens te praten over een mes of een paar dolken." Armstrong kuchte. „Daarin zou u zich kunnen vergis sen! Heel wat levensgevaarlijke krankzinnigen zijn kalme, rustige, mensen en prettige lieden." Blore merkte op: „Ik heb niet 'tyet gevoel, dat dit exemplaar zo zal zijn, dokter Armstrong." 2 De drie mannen aanvaardden hun tocht over het eiland. Het bleek een voudiger dan zij verwacht hadden. Aan de noordwestkant, de zijde, die naar de kust gekeerd lag,daalden de rotsen loodrecht in zee neer, zonder één enkele inham. Op het overige deel van het eiland waren geen bomen en zeer weinig schuilplaatsen. De drie mannen gin gen zorgvuldig en methodisch te werk, zij liepen heen en weer van het hoogste punt tot aan het water, waarbij zij scherp iedere onregel matigheid in de rots, die de toegang tot een hol zou kunnen verbergen, bekeken. Maar er was geen hol. Eindelijk kwamen zij langs het water bij de plaats, waar generaal Macarthur over zee zafc uit te kij ken. Het was hier zeer vredig. Het enige geluid was het geklots van de golven, tegen de rotsen. De oude man zat kaarsrecht, met zijn ogen op de horizon gericht. Hij besteedde geen aandacht aan de naderende onderzoekers Deze onoplettendheid gaf tenminste één van hen een vaag. onrustig gevoel. Blore dacht bij zichzelf: „Dat is niet natuurlijk het ziet er uit alsof hij in trance is of zoiets." Hij schraapte zijn keel en zei kwasi gewoon: Een prettig, vreed zaam hoekje heeft u hier gevonden, generaal." De generaal fronste zijn wenkbrauwen. Hij wiprp een korte blik over zijn schouwer. „De tijd is zo kort zo kort. Ik moet er wer kelijk op aandringen, dat niemand mij stoort" Blore antwoordde vriendelijk: „Wij zullen u niet lastig vallen. Wij doen alleen raaar de ronde over het eiland om zo te zeggen. Wij vroegen ons af, weet u. of iemand zich hier misschien verborgen hield." De generaal fronste zijn wenk brauwen en zei: „U begrijpt het niet u begrijpt er niets van. Ga alstu blieft weg." Blore trok zich terug. Hij voegde z-ich weer bij de twee an deren en zei: „Hij is gekHet heeft geen zin met hem te praten." Lombard vroeg enigszins nieuws gierig: „Wat zei hij?"' Blore haalde zijn schouders op. Dat hij zo weinig tijd had en dat hij niet gestoord wenste te worden Dokter Armstrong keek ernstig, mompelde toen: „Ik vraag mij af.." Zij hadden het eiland practisch geheel doorzicht. De drie mannen stonden op het hoogste punt en ke^ ken naar het vasteland. Er waren geen boten te zien. De wind nam toe. Lombard zei: „Er zijn geen vis sersboten op zee. Er is een storm op komst Jammer dat het dorp van hier uit niet te zien is. Anders zou den wij een sein kunnen geven of Jets anders kunnen doen." Blore stelde voor: .Wij zouden vannacht een vuur kunnen ontste ken." Lombard fronste zijn voorhoofd en zei: „Het ellendige is, dat waar schijnlijk overal rekening mee ge houden is." „Op welke manier, mijnheer?" „Hoe weet "ik dat? Misschien is het als een grap voorgesteld. Wij moeten hier afgezonderd blijven, er moet niet gelet worden op signalen, enzovoorts. Misschien is er wel in het dorp verteld, dat het om een weddenschap gaat. Eén of ander gek verhaal, in ieder geval." 9 IriilffOnripK tirrl.'/ti-hnc EN NU n? EEN KOPJE-**~- Ook in Engeland wordt hard gewerkt aan de Olympische voorbereiding. Fraaie onder water studie van de En gelse zwemster Lorna Hampton. lijk onder de knie doch nu komt voor haar dezelfde moeilijkheid als voor onzo buttejfly-zwemsters: de nieuwe slag economisch opkwe ken om de twee honderd meter te kunnen volhouden. De honderd meter in butterfly zwemmen, dat is ook in Engeland gebleken, is een kwestie van aan leg en lichte training. Maar om hem 200 meter vol te houden, dat is het probleem, waarmee dus niet alleen in ons land, maar ook in Engeland en zelfs in Amerika wordt gestreden. NED. IIERV. KERK Beroepen te Bunnlk (toez.) A Son- neveld te Terheijde (ZH,); tc Midden- meer (toez C. G. Wlegers te St. Pan- cras- te Oosterzee—Échten J. M. S. Baljon. pred. met bijz. opdracht tc Utrecht; te Drogcham J. J. Trouw, cand. te Zuld-Bcyerland. Bedankt voor Apeldoorn dr. H. v. d, Loos te Haarlem-N.; voor Mtddelharnls W. L. Tukker te Bleskensgranfvoor Delden (toez H Beker «te Eerbeek. GEREF. KERKEN Beroepen te Cocvordcn F Vroon le Wilnis. die bedankte voor Nleuwendijk (N -Br (vac G Lcenc). Bedankt voor Wolfhcze G. v Door nik te Minnertsga. B\PT. GEMEENTEN Beroepen te Nlouw-Wcerdlngc G Brongers te Enschedé te Stadskanaal G. W TIJman te Utrecht. Bedankt voor Nieuwe Pekela F E. Hulzlnga te Leeuwarden CIIR. GEREF KERKEN Tweetal te Huizen (NH.) N de Jong te Mlddelharnls cn C. v d. Weele tc Harderwijk Tweetal te Papendrccht N Brandsma tc Rijnsburg en J. H. Velcma te Bun schoten. Bedankt voor IJmuldcn J M Visser tc Hoogcveen. 7 APRILDc Coleus met zijn fraai gekleurd blad is een geliefde kamer plantDe kleuren der mooi getekende bladeren variëren tussen rood. purper, lila. paars en geel. Van een klein stckplantje ontwikkelt dc Coleus zich tijdens de zomermaanden tot een prachtige zware plant. De Coleus vraagt veel licht. zon. warmte en ook veel waterMen zij niet karig tpet het :o nu en dan toedienen van bloemen- mest. Om brede planten te verkrijgen pleegt men de topjes herhaaldelijk in te nijpenMochten zich bloemen ver- 'onen dan worden deze steeds verwij derd. De Coleus kan met succes ge-, tekt worden. In de winter is de plant echter niet gemakkelijk over te hou den. hebben wU thans zekerheid, behou dens in de verhouding tot Canada doch slechts op een punt van be perkte betekenis. Hierop heb ik gewacht Dit is het moment, waarop ik heb gewacht om onze binnenlandse schuldpositie meer definitief to gaan regelen. Do buitonlandso schulden gaan voor, zoals ln een goede familie eventuele schulden aan derden dc voorrang hebben boven onderlinge financiële ver plichtingen. Hoewel gunstige rege lingen met onze buitenlandse schuldeisers werden verkregen, zal ons land gedurende de eerstkomon- de jaren nog zeer belangrijke be dragen, liggende tussen de 200 en 300 millioen gulden per Jaar, aan rente en aflossing, met nnmo op een aantal kortlopende schulden, die aangegaan werden voor het herstel, aan het buitenland moeten betalen. Dit maakt een beperking van rente en aflossing op do bin nenlandse schuld onvermijdelijk. „Onverschillig of gij voor- of tegenstander aijt," aldus dc minis ter, „van het door do regering ge voerde rentebeleid, vraag ik U hiervoor begrip te tonen cn door een in vrijheid verkozen daad ons staatscrediet te helpen versterken." Deviezen voor toerisme naar Zwitserland De persdienst van het ministe rie vair financiën bericht, dat even als voor het eerste kwartaal van 1948 deviezen beschikbaar werden gesteld voor hei toeristenverkeer met Zwitserland thans zii het ln zeer bescheiden mate wederom een contlngont deviezen is vastge steld. De aanvragen uitslui tend voor reizen, welke voor 31 Mei 1948 aanvangen kunnen tot uiterlijk 15 Aorll a s. bij do devlc- zenbanken cn gemachtigde relsbu- rcaux worden ingediend. Ook nu zal do toewijzing geschieden door mid del van loting. Alle tot dusverre in gediende aanvragen, waarop geen toewijzing werd ontvangen worden als vervallen beschouwd. Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Het klokje van zeven, 19.05 Nederland bouwt op, 19.15 Radiofilmkrant, 19.45 Re geringsuitzending, 19.50 .Regerings uitzending. 20.— Nws, 20.05 Echo van de dag, 20.15 Dinsdagavond, trein, 21.30 Contact, 22.15 Buiten lands overzicht, 22.30 Liederen, 23.— Nws, 23.15 Gr. muziek, 24.— Sluiting. HILVERSUM II: 19.— Nws, 19.15 Pianospel, 19.35 Gr. muziek, 19 45 School.ultzending, 20.Nws., 20.05 De gewone man, 20.12 Becthovei\ cyclus, 22.15 Gr, muziek. 22.37 Ac tualiteiten. 23.— Nws., 23.15—24.— muziek. Morgen HILVERSUM I: 7.—Nws., 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Orgelbe speling, 8.Nws., 8.18 Filmselec ties, 8 50 Voor de vrouw, 9.Or kestmuziek, 10.Morgenwijding, 10 20 In de Kouken, 10.30 Als ae stofzuiger zwijgt, 11.— Gr. muziek, 12.— Meester Trio, 12.30 Weer. praatje, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Orgelspel, 13.— Nws., 13.20 The Ramblers, 13.50 Gr. muziek, 14.Gesproken portretten, 14.15 Jeugdconcert, 15.Luisterspel, 15.20 Gr. muziek, 15.30 De rood borstjes, 15.45 De regenboog, 16,15 Vragen staat vrij, 16.45 Het stond in de krant, 17.15 Gr. muziek, 17.30 Maatschappelijk werk, 17.35 Jean Presto, 18.— Nws., 18.20 Gr. mu ziek, 18.30 Ned. Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.— Nws., 7.15 Gr. muziek, 7.45 Een woord voor de dagi 8.Nws., 8.15 Gewijde mu ziek, 8.30 Concert, 9.Ziekenbe zoek, 9.30 Waterstanden. 9.35 Sym- phonisch concert, 10.30 Morgen, dienst, 11.Pianorecital, 11,35 Sandler-Trio en het orkest van Al fredo Campoli, 12.05 Palladium- orkest, 12.15 Sangh cn Spel, 12.30 Weerpraatje, 12.55 Protestants In terkerkelijk thuisfront, 13.Nws., 13.15 Van Rameau tot Ravel, 13.55 Stafmuziekcorps, 14.30 Onze ka merplanten, 15.— Kamerorkest, 15.45 Giaconda.ensemble, 16.15 Voor de jeugd, 17.30 Koperkwartet, 17.45 Regcringsuitzending, 18.— Ned. koren en korpsen, 18.30 Viool en piano. ABBEDIJK, New York—Rotter dam, 5 April te Antwerpen; AL CYONE, 4 April van Antwerpen n. Zuid-Amerika; ALDABI, Bahia— Rotterdam, 7 April 18 uur aan do Hoek van Holland verw.; ALGO- RAB, 6 April van Bahia te Ant werpen verw.; BEVERWIJK 3 April van Rotterdam te Lubeck; BiOEMFONTElN, Amsterdam Kaapstad, 4 April van Antwerpen; CONGOSTROOM, 5 April van La gos te Duala,; EEMDIJK, New Or leans—Rotterdam, 3 April Havana; GAASTERKERK, 4 April van Hongkong naar Cebu; GROOT KERK. Sydney—Rotterdam, 3 April van Aden; INDRAPOERA, 4 April 17 uur van Kaapstad naar Rotter dam;'KO IA AGüENG. 3 April van Halifax naar Boston; LEOPOLDS. KERK, CalcuttaRotterdam, 3 April van Malta; L1EVEVROUWE. KERK. MarseilleAntwerpen, pass 4 April Gibraltar LINDEKERK, LondenPerzische golf. pass. 4 April Gibraltar; NIEUW AMSTER DAM, van Rotterdam te New York; SOMMELSDIJK, 3 April van Port Swettenharn naar Singapore; STAD ARNHEM. 3 April van Rot terdam te Genua TROEPENTRANSPORTSCHEPEN' KOTA BAROE. RotterdamEa- tavia, pass 4 April 12 uur Finister. re, SIBAJAK, JavaRotterdam pass. 4 April om 12 uur Kaap Quardafui; 'SOMMELSDIJK van Port Swettenharn naar Singapore; ZUIDERKRUIS, 4 April van Bata via naar Rotterdam.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3