Amersfoortse sportlieden demonstreerden GRIJZE JEUGD TREEDT AAN, Koppel ongeslagen kampioen klein-cadre „Eemland" Kapitein Frank v. d. Biesen geraakte uit de koers Succesvolle propaganda-avond voor de ABvLO Amersfoort ontviel werkzaam burger CARUMA MATTEN .15.90 22.00 VROOM DREESMMN Discussies over Volkshogeschool en Sportstichting FRIEDA R. Stalenhoef kampioen van Soest Goed geslaagd tournooi LAATSTE BERICHTEN 2 .Woensdag 7 April 1948 STADSNIEUWS Indrukwekkende vlaggenparade Vele honderden waren gister avond in de Markthal getuige van wat onze Amersfoortse sportverenigingen presteren. De Amersfoortse Bond voor Lichamehike Opvoeding meent, zeer terecht, dat. wil ztf de sport in onze stad stimuleren en het aantal harer beoefen»-* ren doen toenemen, zij behalve het organiseren van wedstrij den in het zomerseizoen ook in de wintermaanden met stil moet zitten, doch door middel van propaganda-avonden moet trachten steeds nieuwe krach ten toe te voegen, jong en fris bloed te brengen ih de diverse verenigingen, die bil haar zijn aangesloten. De avond van gisteren was een opende de voorzitter, de heer P. E. volkomen succes. Kort en krachtig H. van Mourik, waarna op dezelfde wijze als dit in Nijmegen placht te geschieden bij de vierdaagse af standsmarsen, onder leiding van de heer Ter Wolbeek de internationale vlaggenparade plaats vond, zil het dan op kleine schaal. Deputaties van alle Amersfoortse wandelsport verenigingen, t.w. W.S.V. Meursing S.O.S., Wilhelmina. Volharding. Z. U. T., Trekvogels. Keientrekkers. S.S.S.. St. Joris en W.S.V.A.. brachten de vaandelgroet en terwijl de Amersfoortse Muziekvereniging o.l.v. de heer De Goey de betreffen de volksliederen speelde, gingen achtereenvolgens langzaam de vlag gen van Zwitserland. Frankrijk. Denemarken. Engeland, Belgie, Amerika, Italië, Tsjechoslowakiie. Nederland en tenslotte die van de Ned. Bond v. L.O. omhoog. Sport verbroedert! De heer J. Haitsma. voorzitter van de Gewestelijke Propaganda- afdeling van de N.W.S.B., hield dan een krachtig pleidooi voor de wan delsport. die hij één van de midde len noemde om de geest levendig te houden. Zij kweekt zorg voor lichaam en kleding, meer zelfres pect. kameraadschap en saamho righeid. De wandelsport kan door iedereen beoefend worden. Onder deze speech hebben de da mes van „Oranje" zich gereed ge maakt voor de baloefening, waarna een voor Amersfoort nieuwe tak van sport wordt te zien gegeven: Volleiibal. Een zestal heren van de A P.S.V. en een zestal van A.A.V. traden binnen de krijtlijnen, resp. onder aanvoering van de heer Kra mer en Drlon. De heer Kramer gaf, P. J. van Helsdingen overleden Een Amersfoorter, die vooral door zijn ondergrondse activiteit in de jaren der bezetting bekendheid verkreeg, dc heer P. J. van Hels dingen is Maandag j.l. in de leef tijd van 48 jaar overleden. De ont slapene gaf tijdens zijn leven aan tal van organisaties zijn krachten. Vooral in de kringen van de Mid denstand was hij een bekende en geziene figuur. Nimmer werd tevergeefs een be roep op deze arbeidzame mens ge daan, die zich niet bepaalde tot de kring van zijn standgenoten maar zich ook bewoog op 't gebied van culturele en sociale arbeid. Van de Kath. middenstandsvereniging. „De Hanze" was de heer van Helsdingen secretaris: in dezelfde functie trad hij op voor de Amersfoortse ver eniging van melkhandelaren. Het is mede aan zijn'inzicht te danken, dat wat betreft de sanering van de melkhandel Amersfoort toonaange vend is in den lande. Ook in 't werk van de federatie van Amersfoortse middenstandsverenigingen had dq overledene als 2e secretaris een groot aandeel. Uit de .illegale organisatie L.O. ontstond na de bevrijding de stich ting 1940'45. Het was van zelf sprekend dat de heer van Helsdin gen die voor de L.O. veel werk had verricht in het bestuur van deze stichting werd opgenomen. Voorts lag hem na de bevrijding het werk van de,buurt- en speeltuinvereni gingen na aan het hart. Ook het werk aan de Oranje Verenigingen had zijn belangstelling. Het stoffe lijk overschot zal Donderdag 8 April op 't R. K. kerkhof aan de Utrechtse weg ter aarde besteld worden. 3«r msd dü buA Adv. Noteert U even GRAND: Sciuscte (De Schoenpoet sertjes) 18 jr. 14.30. 18.45 en 21 u.. Zo. 14. 16.15. 18.45 en 21 u. CITY: De geheimzinnige Mr. Syl- vain (18 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u., 16.15 18.45 en 21 u. REMBRANDT: Het mysterie van de onderwereld. 14.30 en 20 u., Zo. 14. 16.15 18.45 en 21 u. 7 APRIL. Kindervoorstelling „De Spoorzoekers". Grand 14 en 16 u Juliana-avond. Markthal 20 u. Lezing met lichtb. over Oosterse tapijten door dhr M. L. J. Le. maire. d'Oude Lanteern, 20 u. Uitvoering C J.V.V. AmiciMa, 20 u. 8 APRIL. „De staatkundige zorg voor en rond de totale mens". Lezing dhr J. Andriessen. KAB- gebouw. 20 u, Toneeluitvoering HBS-club „Al- kestis droom". Amicitia, 20 u. Grand: Residentie-toneel „Toon. tje heeft een paard getekend". 20 uur. EXPOSITIE Oosters» Tapijten e.d. 3 t.m. 25 April. Opening 15 u. door mevr. H. E s' Jacob. 1012, 14 —17 u. Zo. 14—17 u. „STICHTSE HEUVEL": Zaterdag en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers). DANCING VAN T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur. Zon.mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen. alvorens het spel begon, een korte uiteenzetting van de spelregels. Volleyba. Een zestal heren van de ren. Onze politiemannen bleken de ze eigenschap in nog groter mate te bezitten dan hun tegenstanders! Bravo, heren. Achtereenvolgens zien we dan jongens van Wilhelmina en U.L.O.- school met banltoèfeningen en de meisjes van „Wilhelmina" met een huppeloefening. De heren van „Olympia" manoeuvreerden met en aan dc horizontale ring. Een oeren- stof, die zeer veel eist aan kracht ep evcnwichtsconcentratie. Met een buzonder fraai nummertje ring- zwaaien, zoals we dat van ze ge woon zijn, besloten de dames van „Wilhelmina" het eerste deel van de avond. Badminton Na de pauze andermaal de intro ductie van een voor de meeste Amersfoorters nieuwe sport: bad minton. Een heren enkelspel en een gemengd dubbelspel gaven een goe de indruk van dit uiterst snelle spel. dat veel lenigheid verlangt, naast piilsnel reageren. De heren van „Olympia" ver sterkt met de heer KI. Mochel. de leider van St. Hubertus. vergastten de aanwezigen op een nummer paard-voltige, gevolgd door een rhvthmische dans van de dame« van „Wilhelmina" en een vrije oefe ning door de heren van „Oranje". De „Pedaalridders" zien wij lie ver op de weg dan in de zaal. Wie lersport, geïmiteerd op home-trai ners. yermag niet dat enthousiasme te verwekken, dat ze pleegt te doen in een echte wedstrijd. Niette min was het goed gezien de „Pe daalridders", die reeds tot de oudste leden van de A.B.v.L.O. ge rekend kunnen worden, te laten to nen, hoe zij in het gesloten seizoen zich in conditie houden. Het overvolle programma, dat ln vlot tempo was afgewerkt, weid besloten met een huldiging van de vlag door „Oranle", een waardig slot van een goed georganiseerde en uitstekend geslaagde propagan da-avond van onze dertigjarige A.B.v.L.O. Ingezonden mededelingen Aanbesteding Weder opbouw boerderijen Door het bureau Wederopbouw Boerderijen is dezer dagen open baar aanbesteed het herbouwen van de voorhuizen en schuur, het herstellen der achterhuizen en ove rige gebouwen en het bouwen van een schuur met daarbij behorende werken in de gemeente Amers foort. De laagste inschrijver was de aannemer H. van Asch te Soest met f 41.915.Overige inschrij vingen De Bruijn, Amersfoort f 60.431.Schalse, Soest f 57.207.Kamerbeek, Amers foort f 55.650.J. A. van Keulen, Amersfoort f 33.200.Noorden burg, Hoogland i 46.545.Baten burg, Amersfoort f 45.740.Bos en Zn., Baarn f 45.626.Basse- laar, Amersfoort, f 45.400.Kroon Nijkerk f 45.000.—, Vahstel, Amers- f 44.600.Van Roersen, Hoeve laken f 42.390.—. Examens Bij het door het instituut voor para-medische beroepen gehouden examen, behaalde onze stadgenoot Dick Willemse Jr. het bewijs van bekwaamheid. Bij het door het in stituut voor opleiidng Pedicure-* Voetverzorging-Anatomie en Mas sage gehouden examen behaalde hij het diploma. IJzersterke RUBBER DEURMATTEN Q 91 48 86 cm 13 20 50 100 cm IJ. LEDEREN DEURMATTEN onvorslijtbaor 4A 25 40 70 cm.. SU. In het Utrechts Katholiek Dagblad heeft op 1 April j.l de schrijver van het raadsoverzicht twee onderwer pen besproken, die in de raadsver gadering van Dinsdag 31 Maart aan de orde waren geweest, nl. de Katholieke Volkshogeschool en de Sportstichting. Wat het eerste onderwerp betreft, had dr. Drewes (PvdA) betoogd, dat de woorden „R.K. Volkshogeschool" een contradictie inhouden, evenals dewoorden „Blue band, vers ge karnd". Immers, evenmin als mar garine gekarnd kan worden, zo min kan, aldus dr. Drewes, een „Volks hogeschool" Rooms Katholiek zijn. Een „Volkshogeschool" toch is sinds ruim een eeuw een instelling vón en vóór mensen van verschillende gods dienstige en politieke overtuiging, terwijl het woord „Rooms Katho liek" een confessionele beperking inhoudt. Of. met de woorden van dr. Drewes als de overzichtschrijver deze tenminste goed geciteerd heeft „Als iets R.K. is, is het niet voor het volk en als iets voor het volk is. is het niet Rooms Katholiek". Of, om het minder algemeen te stellen: een R.K. school is niet een school voor het hele Nederlandse volk. en een school voor het hele Nederlandse volk is geen specifiek R.K. school. Het betoog van dr. Drewes is, dunkt mij, eenvoudig genoeg.-Maar de overzichtschrijver heeft zich in het probleem van de volkshoge scholen blijkbaar nooit verdiept De schrijver stelt nl het volgende di lemma: een volkshogeschool geeft aan cursisten ofwel een sfeer, die bij een bepaalde levensbeschouwing past, ófwel geeft helemaal géén sfeer. Het stellen van dit dilemma bewijst heel duidelijk, dat de over zichtschrijver niets weet van wat al jaren lang gaande is inzake het vraagstuk der volkshogescholen. Het bewijst ook, dat de schrijver geen inhoud weet te geven aan het begrip „nationaal". De volkshogeschool gaat uit van de volksgemeenschap met zijn tal rijke schakeringen en verzorgt de nationale opvoeding van volwasse nen. Deze opvoeding is bewust niet neutraal en ook, geen verlengstuk van het Openbaar Onderwijs, waar tegen dr. H. D de Vries Reilingh, de kenner van het volkshogeschool- werk, zegt persoonlijk ernstige be zwaren te hebben. De vergelijking met het Openbaar Onderwijs, dooi de- overzichtschrijver gemaakt, doet dan ook de voorstanders van de volkshogeschool onrecht. Men kan natuurlijk bezwaar heb-, ben tegen volkshogescholen, maar men mag geen misbruik maken van een naam. Ook dr. Drewes erkent het belang van een R K. vormings centrum; hij heeft er echter bezwaar tegen, zo'n centrum een „volkshoge school" te noemen. Niet dus wat dr. Drewes zei, was „onlogisch en onbehoorlijk", maar dan nog veel" eerder dat, wat de overzichtschrijver zelf geschreven heeft. Het slot van diens artikel luidt: „Wij stellen er belang in te vernemen, of de opvattingen, die dr. Drewes heeft verkondigd, door zijn fractiegenoten, onder wie drie katholieken, worden gedeeld." Wij antwoorden hierop: 1. de gehele fractie van de PvdA inclusief de drie Katholieke leden, delen de opvattingen van dr. Drewes 2. verschillende Katholieken, die geen lid zijn van de PvdA delen de opvattingen van dr. Drewes even eens, zoals de overzichtschrijver had kunnen weten uit voordrachten en schriftelijke publicaties. Nu de Sportstichting. De overzichtschrijver betreurt nog maals de afwezigheid-van een jurist 1n de gemeenteraad van onze stad. Want. zo zegt hij, „een jurist zou de Raad opmerkzaam hebben kunnen maken, dat men toch kwalijk hèm een vertegenwoordiger van een or ganisatie" kan noemen, die door een buitenstaander van zijn vertegen woordiging kan worden beroofd!!" Schrijver spreekt zelfs van een juri disch monstrum. Welnu, dit juridisch monstrum isontworpen door twee notaris sen, daarna is het om advies gezon den naar het Centraal Adviesbureau voor publiek recht en administra tie van mr. Donner in Den Haag, vervolgens is er uitvoerig over ge discussieerd in een vergadering van de sportverenigingen, waarbij twee juristen actief aan de besprekingen hebben deelgenomen, tenslotte is het om advies gestuurd naar de Pro vinciale Griffie, waar het door de juridische afdeling ernstig is be studeerd!! Over functionele decentralisatie en souvereiniteit in eigen kring, waarover de schrijver zich ook nog heeft uitgelaten, zullen we het nu maar niet meer hebben. Dr. B. S. A. AL Ingezonden mededeling Z O U D T U IN UW HUIS WILLEN OPNEMEN? ZOUDEN de heren zo vriende lijk willen zijn, even de hou ding van „geef acht" aan te ne men?" vraagt de sergeant-majoor Spierenburg. En daar staan we, op deze regen achtige morgen in Maart, een beet je slordig nog, in het gelid, op de binnenplaats van de Jan van Nas- saukazerne te Harderwijk: fabrieks directeuren, ingenieurs, advocaten, leraren, accountants, bedrijfslei ders, chemici, candidaat-notarissen, biologen, hoofdambtenaren van R\jk én gemeenten, employé's van ae B.P.M., van Philips, de Staats mijnen, handelsattaché's en journa listen. Meer dan honderd man in totaal, bejaarde vogels van zeer verscheid n pluimage, maar allen reserve-officier, en voorzien van de lastgeving, voor onbepaalde tijd on der de wapenen te komen, teneinde met de lichting 1948 naar Indonesië te worden uitgezonden. „De heren kunnen nu wel op de plaats rust gaan staan, maar er mag niet gesproken worden." En dus staan we op de plaats rust, net als in 1925 in Kampen, in 1930 in rle Harskamp, in 1935 in Amers foort, in 1939 in Alkmaar... Altijd dezelfde mensen, altijd dezelfde commando's, altijd dezelfde taak. Ditmaal wordt er geen gering offer gevraagd: eerst een herscholings cursus te Harderwijk, dan indeling bij de troep, en in het najaar uit zending naar Indonesië. Bezadigde huisvaders IX/TEN kan zich indenken, dat er geen hoera-stemming heerst onder deze mannen van gemiddeld 40 jaar. Fra k van Wezel, A. M. de Jongs befaamde soldaat uit de mobilisatie '14'18, was met zijn 28 jaren een broekje, vergeleken bij deze oude garde. Wy allen, zoals we hier op de appèlplaats staan, zijn bezadigde huisvaders, die hun kope ren bruiloft óf dichtgenadcrd zijn óf al gevierd hebben, mannen met grote zoons en dochtex*s, kerels die een eervolle positie in de burger maatschappij bekleden, of deze bin nenkort dachten te bereiken, en dat is eigenlijk nog erger. Want de be drijfsleider zal de eerstkomende drie jaar geen adjunct-directeur, de adjunct-directeur geen directeur kunnen worden. Hij is „afgevoerd van de sterkte", en zal als troepen- officier dienst moeten doen, deze jaren. De beste jaren van ons le ven... Geen hoera-stemming in het herscholingskamp, ivantde bedrijfsleider zal geen adjunct-directeur en de adjunct geen directeur ivorden Meen nu niet, dat wij in zak en as neerzitten! Want we zijn hier niet alléén, we vinden oude vrien den terug, kameraden uit de mobi lisatie en van herhalingsoefeningen, zelfs nog instructeurs uit Kampen, zoals de sergeant Bylsma, die In middels adjudant is geworden. De soldaten-humor bloeit onmiddellijk op, en terwyl de sergeant Huitenga ons herschoolt ten aanzien van het maken van een „model-wolletje", danst de eerste ervaren krijgsman hy is ln civiel adjunct-directeur van een onzer grootste verzeke ringsmaatschappijen al op zijn strozak, teneinae van deze bande loze worst een behoorlijke leger- Een van onze medewerkers is als reserve-officier onder de wape- nen geroepen, en volgt thans, al vorens hij naar Indonesië wordt uitgezonden een herscholingscur susVroeger werden deze cursus sen gegeven op Zeeburg, thans zijn zij verplaatst naar Harderwijk. In enkele artikelen zal hij voor ons blad zijn indrukken weergeven. stede te maken. En wanneer de fourier ons van werkpakken heeft voorzien, trillen de kribben en onze ribben van het lachen, want een soldatenwerkpak is niet op een zwellend embonpoint berekend, en velen zien geen kans. zich er in te persen De overste spreekt! OVERSTE EBBING behoeft dan ook geen bijzondere maatrege len te nemen, wanneer hy ziclv op de tweede dag gelijk Daniël in de leeuwenkuil waagt. Wel vraagt hij, indien wjj met handgranaten zou den willen gooien, dit terstond te doen ter besparing van tijd en moeite, maar niemand neemt het initiatief! Overste Ebbing, van het bureau Vrijstellingen, grys van haar, maar nog jeugdig recht zijn gestalte, scherpe ogen in een toen vriendelijk gezicht, is de man, die ons hier heeft gebracht, omdat hy ons ver zoek om uitstel of vrijstelling niet kon en mocht inwilligen. Nu reeds is hij onder de reserve-officieren een legendarische figuur, een veel be sproken en veel geplaagd man, één, die het nu eenmaal niemand naar de zin kan maken. Maar zijn goed humeur en zy'n gevoel voor humor heeft hi1 niet verloren. Uitvoerig vertelt hij ons wat we diep in ons hart eigenlijk allemaal wel wisten. Maar het doet ons toch goed, dat hy zich de moeite getroost, het ons persoonlijk te komen zeggen: het leger heeft u. oudere reserve-offi cieren, in Indonesië brood- en broodnodig. Aan jonge luitenants hebben wy geen gebrek. Maar onze jongens overzee hebben behoefte aan een bezadigde vaderlijke lei ding, welke mannen als gij kunt ge ven. Hij herinnert ons aan onze eed als officier en geeft ons een wapen spreuk als wachtwoord mee: trouw onkreukbaar! Wij rukken uit! HET moet een wonderlijk gezicht zijn, als onze troep uitrukt, deze eerste dagen. De een loopt nog in burger; de ander draagt boven z\jn werkpak een pet, of een sjiek zwart hoedje, een derde, wat kou welijk van aard, heeft er een dikke bouffante bij omgeslagen, cn ook hebben wij een kameraad met een artistiek baardje De forsere figuren paraderen in een volkomen wit, in stede van bronsgroen werkpak. Z\i worden in de wandeling cic sectie „stuca- doors" genoemd. In het eerste gelid loopt rechts een ambtenaar van Economische Zaken, die bijna één meter negentig meet, in het midden een ingenieur van 1.80 m. en links een advocaat vay 1.68 m. Onze handels-attaché heeft dat zo geregeld. „Op die ma nier krijgen de Harderwijkse grie' jes enig idee van wat ons leger haar te bieden heeft," zegt hij op de hem eigen plechtige wij'ze. Kapitein Erdmann, onze cursus leider. zal er wel het zijne van den ken. Maar op Zeeburg heeft hy al meer met dat bijltje gehakt, en het zal hem zeker lukken van deze grijze jeugd een officierencorps te maken. In ieder geval zijn wij van goeden wille...... Biljarten Het tournooi om het kampioen schap klein-cadre van het district Eemland heeft, qua spel, niet geheel aan de verwachtingen beantwoord. Van de acht spelers heeft slechts Van der Vliet kans gezien boven het moyenne te spelen, dat hij in de afgelopen competitie behaalde. De andere biljarters bleven hieronder. Onverklaarbaar is dit niet geheel, want bij persoonlijke kampioen schappen spelen de zenuwen een zen* grote rol. Aan het materiaal heeft het niet gelegen. De wedstrijdleider, de heer A. J. Verkerk, die ook dit toui-nooi weer op keurige wijze heeft georgani seerd, trad als gastheer op. Hij heeft zeer veel zorg aan het materiaal be steed zodat de „sterke acht" van dit district hiervoor niets dan lof hadaen. De laatste partijen die gisteravond werden gespeeld waren zeker niet de slechtste van het tournooi. Ries Stalenhoef had slechts 22 beurten voor zijn 300 caramboles nodig. De finale moest tevens dc beslis sing brengen voor het kampioen schap. Het waren Koppel en Steffen, beiden van De Vergulde Wagen uit Amersfoort, die de strijd aanbon den. Steffen had slechts een theore tische kans. Hij moest van Koppel winnen in ten hoogste 18 beurten en dan moest het verschil in carambo les nog groot zijn. Steffen startte zeer goed cn na de viqrde beurt had hij een aardige voorsprong. (53—87) Had hij in de vijfde beurt bij de vierde stoot niet onfortuinlijk ge mist dan had dc spanning nog groot kunnen worden. Koppel bleek echter goed op dreef te zijn en met een serie van 43 nam hij de leiding. Hij speelde met vaste hand en gaf Steffen dan ook geen kans meer. In slechts achttien beurten won Kop pel de partij met het fraaie gemid delde van 16.66 en legde daardoor beslag op de kampioenstitel. Weliswaar was de kampioen bij het begin van dit tournooi als de sterkste gekwalificeerd, doch de be langstelling ging ook uit naar Ries Stalenhoef, die tijdens de competitie van de teamwedstrijden blijk heeft gegeven, zijn spel sterk te .hebben verbeterd. De Soester heeft, even als de meeste andere spelers, ver beneden zijn gemiddelde gespeeld. Toch heeft hij een titel veroverd, nl. kampioen van Soest. Steffen heeft opnieuw getoond een speler te zijn, waarmede ook sterke re geducht rekening moeten hou den. Zijn wedstrijdroutine en het dikwijls grote gemak, waarmede hij speelt, stelt de tegenstander soms voor een moeilijke opgave. De twee de plaats, die hij in dit tournooi be machtigde, is dan ook volkomen Verkerk zouden wij graag eens in een tournooi zien, waarin hij niet als gastheer en wedstrijdleider fun geert. Mogelijk kan hij dan de zor gen wat van zich afzetten en zich Dammen Pers. kampioenschappen UKDB Maandagavond vond in hotel Monopole de le ronde plaats van de wedstrijd om de persoonlijke kampioenschappen U.P.D.B., distr. Amersfoort,' met de volgende uit slagen: Hoofdklasse: P. FloorJ. C. de Knegt 02. H. DamkatChr. V. Berkenbosch 02. le Klasse, groep A: G. J. Stap- penhoefJ. C. Tap 02. R. Ham mingH. G. J. Vogel 02. v. Oos- teromA. Florijn 20. le Klasse, groep B: J. v. d. Laan F. Louis 02. W. SchimmelL. Franssen 20. J. VosA. Nakman 2—0. T. Geurts—F. Kramer 2—0. Spoorweg-jubilea In Mei vieren weer verscheidene ambtenaren van de Spoorwegen jubilea. Veertig jaar in dienst ziin o.m. de Utrechters E. Luinstra. ad junct-commies (1 Mei); P. Nebbe- ling, autogenisch lasser le klasse (14 Mei); A. Nijhuis, magazijn- beambte (31 Mei) en de Amers foorter P. van Pluuren, lading- meester (4 Mei). Hun vijf en twintigjarig jubileum vieren de Utrechters G. Groothuis, le vakman (29 Mei); G. Folkerts- ma, bureel-ambtenaar (23 Mei) en de Amersfoorter P. J. Soeteman, 2e assistent (1 Mei). Burgerlijke Stand Geboren: Joris Willem, z v J M van de Lest en M W Lock. Wilhel mus Antonius, z v G. Herder en M C van 't Klooster. Joël, z v B. Weissberg en E. Weinberg. Gehuwd: J Sandker en M. Hoks- bergen. J. Wilkes en J G Martens. J van den Hoek en T van Brum- nielen. E. van Brummelen en G. Kos>H. Wagt en J E van Veen. Overleden: Ida Helena Stein, geh. m. D B Streefkerk 61 jr. Jo hanna van de Straat, weduwe van C. Bouw 59 jr. Petrus Johannes van Helsdingen, geh. m. G. Linck 48 jr. meer concentreren. De biljartsport kan nu eenmaal niet de minste af leiding velen. Aan het slot van de partijen werd de kampioen een hartelijke hulde gebracht. De heer Van der Linden, voorzitter van de Biljqrt Vereniging „Centraal", bracht hulde voor de sportieve strijd. De heer G. Bosje, algemeen competitieleider van de Nederlandse Biljart Bond. reikte de prijzen uit met een geestig en toe passelijk speechje. De heer Koppel ontving van het district een beker, terwijl hij de kampioensmedaille van de NBB krijgt toegezonden. De heer R. Stalenhoef kon eveneens rhet een beker Voor het behaalde kampioenschap van Soest naar huis toe gaan. De uitslagen van de gisteravond gespeelde wedstrijden zijn: A. J. Verkerk R. Stalenhoef A. v. d. Vliet P. Stalenhoef H. Bregman C. Stalenhoef H. Steffen L. Koppel 108 22 300 22 4.90 13.63 227 300 300 210 5.82 7.69 6.85 4.77 175 300 9 72 16.66 De eindstand ziet er als volgt uit: L. Koppel H. Steffen R. Stalenhoef A. J. Verkerk P. Stalenhoef H. Bregman C. Stalenhoef A. v. d. Vliet 2100 219 70 9.61 12 1946 229 50 6.49 10 1991 237 88 8.40 1641 215 45 7.61 1967 300 64 6.55 1786 296 51 6.03 1690 269 49 6 28 1318 246 29 5.35 werden De navolgende prijzen ook nog uitgereikt: R. Stalenhoef, hoogste seriepr. (88) L. Koppel, hoogste gemiddelde in een wedstrijd (16.66) H. Steffen. hoogste aanvangs- serie (44) R, Stalenhoef, hoogste slotserie (43) v. d. Vliet, minste, poedels, tevens hoogste moyenneverb. De heer Steffen dankte namens de spelers de organisatoren voor hun keurige organisatie en leiding. Spreker wees op de banden, die door dit tournooi zijn gelegs en ver stevigd. Met de opwekking „Leer eerst verliezen en dan biljarten" besloot de heer Steffen zijn enthou siast dankwoord. Schaken Finale Soesterkwartier- tournooi Eerste partijen bleven onbeslist Doordat in groep B van het Soesterkwartier-tournooi Ober, Schuurman en Sieswerda met een gelijk aantal punten de voorron den beëindigden moest met de aanvang der finale worden ge wacht tot bekend was, wie van deze drie in de finale zou uitko men. Ober eindigde hiervan op de laatste plaats, zodat de strijd om de beker zal gaan tussen L. Asper- slag, C. Meijer, D. Kollen (beker houder) F. Schuurman, S. Sieswer da en L. Luikel. De eerste ronde, die Maandagavond werd gespeeld, bracht al direct D. Kollen tegen Asperslag. Het werd een levendige partij, waarbij de tegenstanders tevergeefs in elkanders stelling trachtten door te dringen. Na VA uur spelen was nog geen beslissing verkregen en werd afgebroken in een stand waarover nog geen oor deel is te vellen. Ook de partij LuikelSieswerda werd niet be ëindigd, terwijl ook hier over de vermoedelijke uitslag nog weinig valt te zeggen. MeijerSchuurman werd wegens ziekte van de eerste uitgesteld. Het aan dit tournooi verbonden jeugdtournooi nadert zijn einde. Dc winnaar zal hier wel zijn de 12-jarige T. Schuyt, die met 4 uit 4 de leiding heeft. Een remise te- gert->-G. Bakkenes, die met 3>a uit 4 de 2e plaats bezet, brengt hem ongeslagen op de eerste plaats. Een fraaie prestatie voor de jong ste deelnemer. Spannend voor deze jeugdige schakers is het feit dat de laatste partij de beslissing moet brengen. Weer een plantsoen estafette De secretaris van de Technische Commissie van dc A.B.v.L.O. deel de gisteravond mede, dat op 8 Mei a.s. wederom de bekende „Plant soen-estafette" wordt gelopen en dat op 22 Mei d.a.v. de grote Jubi- leum-Propagandatocht van de Amers. Bond voor Lichamelijke Opvoeding plaats heeft. Verwacht wordt, dat de deelname nog be langrijk groter zal ztin dan vorig jaar. Soest Toen de thans 83-jarige koopvaardij-kapitein Frank v. d. Biesen te Soest in 1927 zijn zeemansloopbaan vaarwel zei en zich op het land vestigde, raakte hij in verkeerd „vaarwater". Aangetrokken door Musserts strijd tegen het Moerdijk-kanaalplan, waarin ook van de Biesen een benadeling van de Nederlandse belangen ten voordele van de Belgen zag, trad hij toe tot de N.S.B. Tribunaal eiste zeer hoge boete Voor deze stap heeft hij in de achter ons liggende zeven jaren zwaar moeten boeten. In de Mei dagen van 1940 werd hij, evenals andere gevaarlijk geachte N.S.B.- ers, gearresteerd en moest hij enige tijd in gevangenschap door brengen. Hoewel verbitterd door deze behandeling, bedankte hij in 1940 voor het lidmaatschap van de partij, in verband met de houding van de N.S.B. bij de Duitse over val. Men accepteerde zijn ontslag name niet en hij bleef sympathi serend lid. Enige activiteit ging er niet van hem uit. Deze beperkte zich tot het verstrekken van fi nanciële bijdragen aan de Ned. Volksdienst, Winterhulp en chet Duitse Rode Kruis. Na de bevrijding werd hij ge arresteerd en hij moest zes maan den internering ondergaan. In die tijd werd zijn huis gedeeltelijk leeggeroofd, waarbij de kostbare Ruyter-plaquette verloren ging. Zijn vermogen werd beheerd door het Amersfoortse Beheersinstituut. Voor zijn vrijlating werd een zeer hoge boete gevergd, die tenslotte op f 10.000 werd bepaald, maai de procureur-fiscaal vond dat te laag en weigerde daarom zijn fiat De Leeuw en De Ruiter naar Soest? Tijdens de prijsuitreiking, na af loop van het tournooi voor het kampioenschap cadre-klasse dis- aan het advies van het Amers foortse Tribunaal d-d- 4 Nov. ioir, zodat de zaak gisteren opnieuw diende voor de 3e Kamer van het Utrechts Tribunaal. De verdediger, mr. v. d. Brink uit Leiden, betoogde, dat men hier te doen heeft met een goed vader lander» die een zeer verdienstelijk leven achter de rug heeft en ten gevolge van zijn politieke onbe drevenheid in 1935 in verkeerd vaarwater is geraakt. Dat v. d. Biesen thans vervolgd wordt, schreef de raadsman toe aan de actie van de PRA-rechercheur de Vries, die zich de hem in gebruik gegeven auto van zijn cliënt zag ontgaan en uit wraak hiervoor deze actie op touw zette. Pleiter drong er op aan zijn cliënt vooral geen grote geldboete op te leggen, daar v. d. Biesen het restant van zijn vermogen ver maakt heeft aan de Stichting „Zee- manshoop". De. verdediger conclu deerde tot een clement vonnis. Burgemeester installeert „Pelita" Het plaatselijk comité Amers foort van de Stichting „Pelita", de organisatie die gerepatrieerden wil steunen op geestelijk en materieel gebied, zal op Maandag 12 April in de raadzaal van het Stadhuis worden geïnstalleerd door burge meester H. Molendijk, die het ere voorzitterschap van het bescher mingscomité heeft aanvaard. Ere lid is dr. J. Soesman. Voorzitter van het werkcomité, is de heer J. trict kernland, deelde de algemeen W. van der Lely secretaris is mr. wedstrijdleider van de NBB, de ,w- H', 3' Camb.er van Nooten, - terwijl de heer P. Coops als pen- ningmeester optreedt. De installa tie vindt plaats om 7.30 n.m. Advies gewezen in de Holdert-zaak Mr. F. W. Goudsmit, voorzitter van de 13de kamer van het Am sterdamse Tribunaal wees heden morgen het advies tegen wijlen H. M. C. Holdert, In leven directeur van de „Telegraaf" en de vroegere drukkerij Elsevier. Dit luidt: van z\Jn vermogen, dat 17.000.000 gul den groot Ts, verbeurd te verklaren een bedrag groot f 2.000.000, ver meerderd met 4 gewone aandelen van elk f 25.000 en 12 pref. aan delen van elk 4000, benevens 275 obligaties van elk 1000.met de bemerking, dat het bedryf „De Te legraaf" bli dit advies niet in het geding komt. Tegen F. H. J. Holdert, een broer van wyicn Holdert, adviseerde het Tribunaal een. geldboete op te leg gen van 40.000. de heer Bosje, mede dat De Leeuw en De Ruiter een match zullen ko men spelen in Café-Restaurant Centraal te Soestdijk'. i Ongetwijfeld zullen vele biljart- liefhebbers deze gelegenheid aan grijpen om ook eens deze groot meesters aan het werk te zien. Comité Internationaal Schaaktournooi Evenals vorige jaren organiseert de Soester Schaakclub ook dit jaar wederom een internationaal schaak- tournooi, dat in de maand Octo ber zal plaats vinden. Tot op heden werd een dergelijk internationaal schaaktournooi reeds tien maal door de Soester Schaak club gehouden. Teneinde aan dit sportevenement uitbreiding te ge ven werd een speciale Tournooi- Commissie gevormd, waarin de volgende heren en dames zitting hebben. G W J Zittersteijn, voorzitter KNSB, Den Haag. Mr. A Reub, voorzitter FIDE, Den Haag. Mr. G C A Oskam, Rotterdam. Lod. Prins Amsterdam. Mr. Ed. Spanjaard, Utrecht. E. v d Meer, dir. Astoria Chalet, Baarn. L C Eggink, comm. Tijdschrift KNSB, Den Haag. P J G Stuiver, inspecteur Dir. Belas tingen, Utrecht. Mr. G S Fontein, Baarn. F C W Borcherding, Soest. H de Graaf, Soest. H Schreuder, voorzitter Soester Schaakclub, Baarn. Mevr. Schipper, Baarn en Mevr. Repelaer van Driel, Baarn. .on. sden Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmus Gerardus. z. van A. J. van Kooii en J. M. van den Hengel. Overleden: G. van den Tweel, oud 73 jaar, echtgenote van H. van den Hengel. Stoutenburg Geboren: Johannes Gerardus Jo- sephus Maria, z. v. J. G. J. Coenen en G. H. Koolman; Johannes, z. v. G. van Hamersveld en M. J. Smit. Hoevelaken Hond beet juffrouw in haar been Een juffrouw uit Amersfoort deed bij de Rijkspolitie te Hoog landerveen aangifte, dat zij door een hond in haar been was gebeten De politie maakte proces-verbaal op tegen de eigenaar van de hond, de caféhouder H. V. aan het Kruis punt Clandestiene slachter ingesloten Door de Rijkspolitie te Hoeve laken werd zekere Van D: gearres teerd wegens het clandestiene slachten van- een schaap. Van D. is inmiddels naar Zutphen overge bracht.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2