Leeszalen en Platteland Klaas Lambertus gaf valse op naam VACANTIE Bezoek was bevredigend op J aarbeur sexpor tdagen De Koningin bezocht het terrein Croeselaan FRIEDA P. J. v. Helsdingen teraardebesteld Noteert U even C.J.V.V. vierde het kampioenschap •„Juliana" concerteerde ten bate van Diaconessenarbeid Zomerprogramma verschenen CEBUTO REISBUREAUX Korte rijtoer door de stad Goede kinderfilms in Grand Lange rok geen probleem meer Gebed bij opening Fordfabriek 2 Donderdag 8 April 1948 STADSNIEUWS Kantonrechter helpt wel eens banden plakken Klaas Lambertus had gevoetbald in de Breestraat. „Een betrekkelijk lichte overtreding" vond de kan tonrechter \ranmorgcn. Erger was dat Klaas Lambertus, toen proces verbaal tegen hem werd opge maakt, een valse naam had opge geven. „Dat verkeerde namen noemen neemt hand- over hand toe. Daar aan moet paal en perk worden ge steld," zei de ambtenaar O.M. fn zijn requisitoir. Voor de eerste overtreding eiste hij f 3.of 2 da gen, voor de tweede f 20.— of 10 dagen. Klaas Lambertus verbleekte tot onder zijn bruine krullen: „Veels te veel. Dat ken ik niet betale" zei hij verbpuwereerd. De reenter maakte er f 15.of 3 dg. van. „Ik ben niet zo vaardig in ban den plakken", zei de rechter tegen H. A. uit Veenendaal, „maar ais een paar buren eens met een lekke band zitten en ze zeggen, „wil je handje helpcn'\ dan doe je dat. Maar daarom kan ik nog niet zeg gen, dat ik een rijwielherstelplaats heb. Verdachte had ook z'n buren wel eens geholpen maar van een bedrijf in 1939 was.toen nqg geen sprake;. Niemand weet trou wens wanneer verdachtes bedrijf precies is gevestigd. In ieder geval heeft hij het van -9431945 niet uitgeoefend, zodat na de bevrijding toch een nieuwe verpunning nodig was geweest. Zo sprak de Ambtenaar O.M, Niet alzo de rechferl Die vond ere zaak wat onzeker en In ieder geval wilde hij de nood gedwongen sluiting in de oorlogs jaren buiten beschouwing laten, zodat er van rechtsvervolging geen sprake kon zijn. De rijwielherstel ler werd vrijgesproken. Gerritje Maria F. had de school verzuimd en papa kwam haar ver dedigen. 't Kind is ziekelijk. „De dokter zegt dat het kind meer op school kan kor- i dan het geval is geweest. Het is wel ge- Ingezonden mededeling ZOÜDT IN UW HUIS W OPNEMEN? Grote belangstelling op R.K. begraafplaats Vanmorgen werd op de R.K. be graafplaats aan de Utrechtseweg het stoffelijk overschot van de heer P. J van Helsdingen, die Maan dag jl. in de leeftijd van 48 jaar is overleden, onder grote belangstel ling ter aarde besteld. De vele be langstellenden onder wie* de burge meester H. Molendijk en de heer A. Jansen namens de Amersfoortse Gemeenschap, het voltallige be stuur van „De Hanze" afgevaardig den van de vakgroepen van melk handelaren en melkcentrales, depu taties van de federatie van Speel tuin- en buurtverenigingen en van handel en nijverheid, net bestuur van het M.C.S., de directeur van' de Stichting 1940—"15, de heer Renns, de V. A. M voorzitter, de heer L. A- A van Hamersveld. het bestuur van de Oranje vereniging Amers foort en vele personen uit de ille galiteit hadden zich op 't kerkhof verzameld, toen de baar bedekt met vele bloemen naar de groeve wrd gedragen. De absoute aan het graf werd verricht door kapelaan van Brcukelen. Na afloop van de plechtigheid dankte een familielid voor de eer aan de ontslapene bewezen. Van de R.K. uitvaartdiensten welke 's mor gens in de Parochiekerk van de H. Franciscus Xaverius op 't Zancl werden gehouden, werd de Heilige Requiem mis opgedragen door Ka pelaan Veenendaal terwijl de .hoog eerwaarde Deken Smit in het priesterkoor had plaats genomen. makkelijk om haar thuis een hand je te laten helpen, maar laat ik U ernstig waarschuwen. Als we U weer eens hier krijgen, gaan we U steeds harder kastijden", vermaan de de rechter. De ambtenaar eiste f 6 of 3 dagen. „Ik zie U een zucht van verlich ting slaken", lachte de rechter. Het valt nogal mee enMaar ver dachte was al bij de deur. ik zal U veroordelen conform het re quisitoir". „U zit in het bedrijf. Ik begin er langzamerhand in te komen", zei de'rechter sarcastisch tegen de vertegenwoordiger van bakker V. uit Soest die de beruchte paraffine- olie had gebruikt. „Er was 'n bus je met dat spui, geweest voor het smeren van de machines", meende de vertegenwoordiger. „Zeer slor dig!" vond de Ambtenaar. „Ze heb ben er niks van geweten dat het gebruikt is", klaagde de ander. Vonnis f 35.— of 5 dagen. GRAND: Sciuscia (De Schoenpoet sertjes) 18 jr. 14.30, 18.45 en 21 u., Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u. CITY: De geheimzinnige Mr. Syl- vain (18 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u., 16.15 18.45 en 21 u. REMBRANDT: Het mysterie van de onderwereld. 14.30 en 20 u., Zo. 14, 16.15 18.45 en 21 u. 8 APRIL. „De staatkundige zorg voor en rond 'de totale mens". Lezing dhr J. Andriessen. KAB- gebouw, 20 u. Toneeluitvoering HBS-club „Al- kestis droom". Amicitia, 20 u. Grand: Residentie-toneel „Toon. tje heeft een paard getekend". 20 uur. 9 APRIL: Wereldconferentie aer Kerken, prof. P. J. Jans, St Joris Kerk. 20 u. Voordrachtavond Charlotte Koh ier „Waan of werkelijkheid", Amicitia, 20 u. Feestavond C M.B. Acad. de Danse, 19.30 u. Clubavond senior-leden en do nateurs K.V.V.A., P. Borstraat, 20.20 u. EXPOSITIE Oosterse Tapijten e.d. 3 t.m.'25 April. Opening 15 u. door mevr. H. E. s' Jacob. 1012. 14 17 u. Zo. 1417 u. t.m toon stelling werk Adr. Pieck. werk dagen 10—12. 14—17 en 19—21 u. „STICHTSE HEUVEL": Zaterdag en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen. 2023 uur. Zon.mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen GPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 14—17 u. Di. Vrijd. avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u. Di. en Vrijd. ook 19—22 uur. Zaterdagmiddagvoetbal wint terrein De Christelijke Jongemannen Voet bal Vereniging heeft gisteravond een klinkende feestavond gegeven in Amicitia. Daar was alle reden doe. Immers: 20 Maart j.l. was het 28 jaar (eleden dat enkele leden der Chr. .ongemannen Vereniging het plan ópperden een voetbalclub op te rich ten, die op Zaterdagmiddag zou spe len. Het plan werd werkelijkheid, ook al stonden de toenmalige voetbal clubs er sceptisch tegenover en voor spelde men de nieuwe vereniging slechts een kort bestaan. Vele waren de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, maar CJVV hield stand. Het heeft zijn ups and downs gekend, maar het heeft zijn onvermoeid streven voor Zater dagmiddagvoetbal beloond gezien en steeds groter wordt het aantal ver enigingen, dat slechts op die dag wil spelen, zodat de KNVB er toe over gegaan is speciale Zaterdagmiddag competities te organiseren. In én van die competities, om juist te zijn in klasse 11D van de afdeling Utrecht, behaalde CJVV dit seizoen het kampioenschap en dat is de twee de reden waarom feest gevierd werd. De voorzitter, de heer J. van Vee nendaal, sprak een openingswoord, waarin hij kon mededelen, dat de vereniging groeiende is, en een be roep deed op de aanwezige oud voetballers om zich als leiders voor junioren- en jeugdelftallen te willen opgeven. Het afwisselend programma bood een aantal schetsjes, opgevoerd door eigen krachten, optreden van een Hawaiian-band enz. In de pauze werd het* eerste elftal gehuldigd in een geestig rijm door de heer Wey, waarbij elk der spelers, alsook de trainer, de heer Van der Linden, een foto in lijst van het elf tal werd aangeboden. Een praatje en plaatje over Oosterse tapijten Tussen de tentoongestelde Oos terse tapijten in d'Oude Lanteern, hield de heer M. L. J. Lemaire Woensdagavond een lezing over het ontstaan en de groei van deze specifiek Aziatische kunst. Vooral de zwervende herders- stammen in de strook tussen de Kaspische Zee en Brits-Indië wa ren zeer bedreven in het vervaar digen van kleurrijke tapijten. Aan de hand van provisorische weefge touwen toonde de heer Lemaire ons de werkwijze van het weven en knopen. In principe is dit ver bluffend eenvoudig. Een ieder zou het kunnen leren, doch niet ieder een beschikt over de vereiste fan tasie voor het componeren van kleuren en het ontwerpen van goe de patronen. Na de pauze vertoonde men een aantal gekleurde lantaarnplaatjes van een enige tijd geleden gehou den tentoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam, waar een schat van nog in Nederland aan wezig zijnde kleden te bezichtigen viel. Adres aan minister van Verkeer Op RhenenAmersfoort weer personenvervoer? In een uitvoerig acires hebben de Kamers van Koophandel en fabrie ken voor de< provincies Geldex-land en Utrecht zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend en hem verzocht te willen bevorderen, dat te Rhenen een gecombineerde spoor- en verkeersbrup komt. Zij menen, dat daardoor niet alleen de belangen van de streek ten Noorden van de Rijn en van de Betuwe zul len worden gediend, doch ook de belangen boven deze streekbelangen uitgaande. De Betuwe heeft voor haar fruitvervoer de onderhavige spoor- en verkeersverbinding drin gend nodig. Ook voor de industrie en fruitteelt in het land van Maas en Waal kan de verbinding ven be lang zijn of worden. Bovendien zijn do omstreken van Rhenen voor de Betuwse bevolking een belangrijk en noodzakelijk ontspanningsoord. Ten Noorden van de Rijn bevin den zich de industriesteden Veenen daal en Ede, die uit de plaatsen in de Betuwe, het Land van Maas en Waal en zelfs Noord-Limburg veel arbeiders trekken. Verder brengen zij in dit edres de spoorlijn Rhenen- Amersfoort onder de aandacht van de minister en verzoeken, in af wachting van een definitieve oplos sing het personenvervoer op deze lijn, in het belang van de plaatsen Rhenen, Veenendaal en Amersfoort, weer ingang te doen vinden. Verkeersongeval, dat vrij goed afliep De bestuurder van een militaire vrachtauto, die op de Daam Foe- kemalaan in de richting Laan 1914 reed, verleende geen voorrang aan een motorrijder met zijspan, met het gevolg dat de voertuigen met elkaar in aanraking kwamen, waardoor beide voertuigen licht werden beschadigd. De motorrijder klaagde over pijn in zijn rug en hoofd. Na even on derzocht te zijn in de Lichtenberg, kon hij zijn weg weer vervolgen. Selectie-wedstrijd voor de politie Op Zaterdagmiddag 10 April zal op het sportterrein Birkhoven een selectiewedstrijd worden gespeeld door een Westelijk A politie-elftal tegen een Westelijk B politie-elftal Na afloop van de wedstrijd, welke om vier uur zal aanvangen, zal een Westelijk politie-elftal worden sa mengesteld, dat op 17 April in het Sportpark Hilversum tegen het Nederlandse Militaire elftal speelt De opstelling der elftallen luidt: West. A; Doel: H. Meyer (Den H§ag); Achter: J. H. Teeuwen en C. C Dekker (Velsen); Midden: R. de Boer (Rotterdam), J. A. Koole (Vlaardingen) en L. Zandbergen (Den Haag); Voor: J. Sjerp (Rot terdam), A. Kat (Zaandam), Th Rijnders (Voorburg), N. Laan (Haarlem) en J. J. Ninaber (Vel sen). West. B; Doel: J.Mikkers (Amers- foox-t); Achter: F. van Dam (Hil versum) en D Haak (Velsen) Midden: H. v. d. Boi-n (Hilversum) P. Fonkert (Amersfoort) en B. P. de Boeck (Wassenaar); Voor: J. de Groot (Amersfoort), .H. G. van de Meulen (Amsterdam), A. v. Onse- len (Velsen), J. L. de Graaf (Am sterdam) en J. Haverlach (Alk maar). H. Bregman kwarteeuw bij' „Spaan en Bertram" Bij de N.V. Nederlandse Sigaren fabrieken „Spaan en Bertram" her denkt op 10 April, de pi'ocurptie- houder, denbeer H. Bregman, de dag waarop hij voor 25 jaar gele den in dienst van deze firma trad. Politie won van SOVA Woensdagmiddag speelde op Birkhoven het eerste elftal van de EAPSV tegen een elftal van de SOVA. De politiemannen speelden een pittige wedstrijd en wonnen tenslotte met 64. Batig saldo yan ongeveer f 400 Voor de derde maal in dit sei zoen, ditmaal ten bate van de „Diaconessenarbeid", concerteer de het tamboers- en pijperscorps „Juliana" met de junioren-afde ling „Bernhard" in de Markthal, die ook nu weer geheel bezet was met een echt „Juliana"- pubiek, d.w.z. een publiek, dat niet alleen luistert, maar als het wordt gevraagd ook *uit volle borst onze vaderlandse en pij persliederen meezingt. In zijn openingswoord, na samen zang en gebed, heette de voorzitter, de heer J. de Gans, in het bijzonder welkom het bestuur van de Diaco nessenarbeid en alle Zusters-Diaco- nessen, benevens een groep Apel- doornse tamboers en pijpers, die voor deze avond waren overgekomen. D<m presenteert zich de „Juliana- band" o.l.v. de heer C. van L'overen, waarna de heer De Vries met de af werking van het programma begon. Fors klonk de Amersfortia-mars van onze stadgenoot de heer J. Baarda, gevolgd door de Frey-weg- mars van C. Latann. Achtereenvol gens worden dan, nadat een paar nummers volkszang waren gegeven, oud-Nederlandse Volksliederen van D. Hol, Rozen uit het Zuiden van Joh. Strauss, Elfenballet van 'L. W. Bo- gert en Holland Jubelt van J. Baarda uitgevoerd. :en intermezzo vormde het pro- Burgerlijke Stand Geboren: Bcrnardus Gerardus, z. G. Morsing en C. van de Grift. Wilhelm Hcimen Jorgen, z. v. J. W. Lancée en H. van Hekeren. Hendn- kus Martinus Maria, z. v. J. G. Buijs F. A. J. Tolhuis. Maaike Hilde Gjaltiene Petronella Maria Christina, d. v. J. Vredeveld en B. Zwama. El- bert, z. v. E. van Norden en M. C. Verkeste. Gehuwd: L. J. P. van Hout en D. M. Rijper; H. Buitenhuis en H. Knöf- ler; Th. Philippi en Th. A. M. van Wandelen. W. van 't Hazeveld en M. C. S. de Groot. G. K. Post en G. Maassen. Overleden: Elisabeth Christina de Vries, geh. met J. P. Tabois, 57 j. Jannetje Evertje Kentin, geh. m. S. Verhoef, 50 j. grammapunt: „De Diaconessen doen ook mee met?" Eerst met een mengeling van radio- uitzendingen door NCRV, KRO en AVRO, waarbij vaak malle situaties ontstonden en vervolgens met her sengymnastiek, waarbij dc verpleeg sters blijk gaven ook in andere dan ziektegevallen ad-rem te kunnen zijn. Een van de zusters ontving na afloop een bloemenmand. Onder leiding van de heer G. H. de Roo zorgde „Bernhard" voor een attractie in de vorm van een geva rieerd programma vaderlandse en andere liederen. De junioren bleven bij hun oudere „broers" niet veel achter. Met een door beide corpsen gezamenlijk uitgevoerde taptoe werd de avond besloten. Dr. B. Keulen, de voorzitter van de Diafonessenarbeid, bracht dank aan de heer De Vries en zijn jongens voor hun spontane medewerking. Naar we nog vernemen was er een batig saldo van ongeveer f 400. (Ingezonden mededeling) 40 Meerdaagse reizen door geheel Nederland ARDENNEN BELGISCHE BADPLAATSEN Vertrek Iedere week. Prima hotels en maaltijden. Des kundige leiders. Grote keuze dagtochten door NEDERLAND en BELGIE en Inlichtlngkantoren der H.S. N.S.-bewegingsspel trekt grote belangstelling Het bezoek op de twee eerste dagen van de Jaarbeurs heeft niets te wensen overgelaten. Het waren de exportdagen, wat wil zeggen, dat de toegangsprijs verdubbeld is met de bedoeling om uitsluitend direct-belanghebbenden naar de Jaarbeurs te krijgen. Dit laatste bereikt men er wel mee het aantal „kijkers" blijft een mini mum. Of deze „direct-belangheb benden" allemaal tot de vertegen woordigers Van het buitenland be hoorden, is een tweede, hoewel ook het contingent werkelijke vreemdelingen was belangrijk. De eerste dag bleef het bezoek nog wat lauwtjes, de tweede was 't aanzienlijk. De deelnemers, die wij spraken, waren tevreden. Zij hadden voor 't merendeel reeds In het Belgische paviljoen op het Jaarbeui-sterrein aan de Croese laan klonk gistel-middag een har telijk gelach op. Men had daar H.M. de Koningin verzocht op een bepaalde knop te drukken en tot haar verrassing hoorde zij toen een even* tevoren gevoerd gesprek v/eergegeven door een instrument dat daar staat opgesteld. Een talrijk publiek had Hare Majesteit hartelijk verwelkomd. Het stond vele rijen dik langs de weg, die de stoet volgde, en ook in de Viestraat en op het Vredenburg hadden vele honderden zich reeds geruime tijd tevoren verzameld, ln de hoop dat de Koningin toch ook nog naar de gebouwen op het Vredenburg zou komen. Of de po litie al meedeelde dat dit niet het geval was, het publiek bleef voor een groot gedeelte wachten. Men kon immers nooit weten De wachtenden zijn in hun goe de verwachtingen niet teleurge steld. Toen de Koningin hoorde dat zovelen elders in de stad haar komst verbeidden, heeft zij volko men onverwacht op het ogenblik van vertrek, opdracht gegeven om een korte rijtoer door de stad te maken. Dit gebeurde omstreeks .vijf uur, toen het verkeer dus op zijn drukst was. De vorstin reed over de Leidseweg, het Vreden burg en door de Viestraat en Pot terstraat naar de Neude, waar om de rotonde werd gereden om langs dezelfde weg terug de stad weer te verlaten. Het hoeft niet gezegd dat het publiek zich verrast en dank baar toonde. De koningin was om ongeveer acht minuten voor vieren op het terrein gearriveerd, waar zij werd De Amersfoortse kinderen die Woensdag naar het Grand Theatre zijn gegaan hebben een heerlijke middag gehad. De directie van ge noemd theater is namelijk overge gaan tot het draaien van speciale kinderfilms met een opvoedende strekking, zonder bepaald „preke rig" te zijn. „De Spoorzoekers" is een film, waarin kinderen de hoofdrollen vertolken op een verrassend goede wijze. En het verhaal? Dat bood alles wat een kind zich wensen kan. De kinderen Thompson (Helen, John en kleine Snow) en hun vriendjes Michael en Niza dwalen op weg van school naar huis, op hun paar den nog wat door de heuvels. Dat is hun herhaalde malen verboden, maar de vacantiestemming heeft ze wat overmoedig gemaakt. Zo komen zij in aanraking met twee paardendieven en het avontuur is begonnen. Thuis gekomen vertel len'zij vader en moedér niets van hun ontmoeting, maar als 's nachts de merrie met haar veulen, waar Minder uitleningen door verhoogde contribtuie en groter ontspanningsmogelijkheid De Bond van Openbare Leesza len en Bibliotheken in de provincie Utrecht Jieeft over zijn werkzaam heden op het platteland gedurende 1947-een uitvoerig verslag uitge bracht. Van een vooruitgang van het aantal uitleningen in 1946 met 54 pet. kwam men tot een terug gang in 1947 van 9.5 pet. Men schrijft deze daling voor een deel toe aan verhoogde contributie en grotere mogelijkheden van ont spanning voor de plattelandsbe volking. In het voorwoord wordt over deze kwestie nog het volgen de geschreven: „Het platteland van nu is niet meer.het platteland van vóór 1940. De belangstelling is er verruimd en verdiept. Men reikt er naar dezelf de geestelijke waarden als in de stad; men doet dat misschien zelfs serieuzer. Het verlangen van de le zers houdt gelijke tred met deze gegroeide belangstelling. Aan dit verlangen kunnen de OLB slechts in geringe mate tegemoet komen." Ondanks alle inspanning en goe de wil, zijn de Stedelijke O.L.B. niet meer bij machte het platteland op doeltreffende wijze te verzor gen. De opening van een Christelijke leesbibliotheek kostte aan het cor respondentschap van de O.L.B. Woudenberg een aantal lezgrs; waarvan er echter intussen ver schillende weer terugkeerden. Door wekelijkse boekenzending uit de moederleeszaal is de aantrekkelijk heid van deze buitenpost ver hoogd. Te Soest trad een nieuwe cor respondent op. Te kort aan boeken wekte enige ontevredenheid. Kor telings is daarom besloten enige extra aanschaffingen te doen in 't bijzonder v.oor de buitendienst. Te LeusdenStoutenburg nam de boerenstand in 1947 een minde;- levendig aandeel aan de RKLOB bibliotheek. Daar tegenover lieten de bewoners van een rusthuis ter plaatse zich niet onbetuigd, o.a. wat betreft de lectuur in vreemde talen. Uit het bovenstaande blijkt wel hoe moeizaam het werk wordt vol- brachj, terwijl het tevens moet op vallen hoe het werkr'-.ke „platte land" nog steeds ternauwernood wordt bereikt. Zorg hiervoor ver vulde (en vervult) het Bestuur van onze Bond en was aanleiding dat het zich veroorloofde aan het Pro vinciaal Bestuur een plan tot alge hele reorganisatie van de platte landslectuurvoorziening voor te leggen. De leidster van het Provinciaal Bureau besluit dan: „Wij kunnen slechts hopen, dat met vereende kracht'een oplossing gevonden moge worden, waarbij het platteland ten volle tot zijn recht komt, en zulks binnen af zienbare tijd, opdat niet het getij, dat na de bevrijding zo gunstig was, intussen geheel verloopt." Enkele cijfers: Amersfoort OLB Woudenberg opgericht 1920, le zers 150, uitleningen 8657, ontspan ningslectuur 79 pet., kinderboeken 13 pet. Soest opgericht 1921, lezers 175. uitleningen 4913, ontspanningslec tuur 92 pet, kinderboeken 4 pet. Amersfoort RKOLB: Leusden-Stoutenburg opgericht 1923, lezers 262, uitleningen 10828, ontspanningslectuur 72 pet, kin derboeken 21 pet. Amersfoort OLB: bezoeken 7923, lezers 2366, uitleningen 76200, ont- spanninglectuur 59 pet., boekbezit in banden 31651. Amersfoort RKOLB: bezoeken 8984, lezers 1441, uitleningen 81863 ontspanningslectuur 63 pet, boek bezit m banden 19.992. Wij hebben ons in dit verslag bepaald tot het geven van een in zicht in de activiteit van de plaat sen, die wij met onze editie be strijken. hun vader erg trots op is, door de paardendieven wordt gestolen, blyft er niets anders over (fèn hun ongehoorzaamheid op te biechten. Vader is boos op zijn ongehoorza me kinderenen gaat met enkele mannen en politie de dieven ach terna. Zij slagen er echter niet in de bandieten te vinden. De Kerst- vacantie belooft niet erg prettig voor de kinderen te worden. Vader heeft al gezegd, .dat er dit jaar niets van de Kerstviering komt. De kin deren willen graag tonen dat zij veel spijt van hun onnadenkend heid hebben en besluiten zelf de dieven op te sporen. Onder het voorwendsel dat zij gaan kampe ren, trekken zij de heuvels in. En werkelijk, na veel spannende avon turen hebben zij het zover ge bracht, dat vader en de politie die de kinderen zijn gaan zoeken de dieven arresteren. Kerstmis wordt daardoor toch nog goed voor de vijf kleine spoor zoekers. En wat zijn vader en moeder blij, als daar als Kerstver, rassing de merrie met haar veulen aan komt lopen. Maar of de kinderen nog eens zo ongehoorzaam zullen zijn? Dat denken wij niet. Voor de aanvang van de voor stelling sprak de commissaris van politie van Amersfoort, de heer G. G o o r h u i s, de jeugd toe. Spr. vond het een voorbeeldige gedachte van de directie van het Grand Theatre, de kinderen films te vertonen met een opvoedende strekking. De politie is gaarne be reid alles te doen wat er toe kan leiden de jeugd op het goede spoor te houden of er weer op terug te brengen. De heer Goorhuis sprak de- wens uit dat door middel van het vertonen van films het beoog de doel bereikt wordt. Eendrachtige samenwerking tus sen ouders en politie moet kunnen leiden tot het uitbannen van. bal dadigheid onder de opgroeiende jeugd. Overal klaagt men over de wandaden van de mede door de oorlog uit het lood geslagen jeugd. Velen zuchten nu al onder de opgelegde straf en wanneer die straftijd om is, is het dubbel moei lijk weer een plaatsje in de maat schappij tte krijgen. Een bewijs van goed gedrag wordt overal ge vraagd, en niet alleen die jongens .zelf, maar ook hun ouders wordt veel leed berokkend. De ouders of feren voor het welzijn van hun kinderen alles op, daarom zijn de kinderen dankbaarheid verschul digd aan hun ouders. Ouders en politie willen samen wat goeds ma ken van de jeugd. De baldadighe den die al veel minder zijn ge worden moeten de wereld uit geholpen worden. Laat in Amers-/ foort de victorie beginnen. De com missaris wenste de directie van harte geluk met haar streven. ontvangen door de Commissaris der Koningin, de heer M. A. Rei- nalda, de voorzitter, dr. F. H. Fen- tener van Vlissingen, en vele leden van de Raad van Beheer, en de directeur van de Kon. Ned. Jaar beurs, mr. J. Milius. De waarne mend burgemeester, de heer H. A. Bekker, en de l^pofdcommissaris van politie, de heer R. W. van Eijk, hadden onze Landsvrouwe aan de grens der -gemeente ontvangen. Na de ontvangst werd onmiddellijk een rondgang over de jaarbeurs terreinen gemaakt. Deze duurde ruim een half uur en ging onder meer door de paviljoens J, K, waar de draaiende scheepsschroef de be langstelling vafi de Koningin had, en waar, zeer toepasselijk, de spoe len op het grote weefgetouw, de kleuren rood, wit, blauw en oranje door elkaar heenschoten, door L, waar de stands van de Hoogovens en de Demka en van Ohmstede werden bezocht. In het Belgische paviljoen werd de Koningin ont vangen en rondgeleid door de Bel gische ambassadeur en door mevr. Nemry-de Thenen. Na een bezoek aan het aluminiumgebouw ver toefde onze Landsvrouwe, die ver gezeld was van mevr. De Brauw, baron Van Hardenbroek en haar adjudant kap. Bührmann, enige ogenblikken in het theepaviljoen, waar Hilde Vorstman, een doch tertje van één der leden van de Jaarbeursstaf, haar fraaie orchi deeën aanbood. Hier werden door dr. Fentener van Vlissingen aan Hare Majesteit ook een in leer ge bonden exemplaar van de Jaar beurscatalogus en de brochure met de bouwplannen aangeboden. De Koningin, die voor de eerste maal het terrein aan de Croeselaan bezocht, was gekleed in een grijze mantel, met bont in dezelfde kleur, en met een paars-rode hoed. Soest Competitie Soester Schaakclub De uitslagen van de club-compe titie zijn als volgt: Groep 1: J. van DaalJ. C. Thomasze 10 H. SchreuderW. Benschop 1—0 J. C. ThomdszeW. Benschop V2-V2 van DaalH. P. Goossens 1—0 B. KantorwiszW. Benschop 10 J. C. ThomaszeJ. v. Emden V2-V2 Groep II: J. M. BeijG. Gerritsma N. de BruinJ. J. W. Blom Groep III: J. ReindersRoose Groep IV: v. d. 'SchootPilon 1—0 Vz-Vz 0—1 1—0 R.K. middenstanders vergaderden Dinsdagavond organiseerde de RIK. Middenstandsvereniging in de zaal van St. Joseph een feestavond voor haar leden, waarvoor goede be langstelling bestond. ln zijn openingswoord riep de heer Butselaar, voorzitter der vereniging, de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Voorts memoreerde spr. het grote belang, georganiseerd te zijn in een middenstandsvereniging, die toch voor de belangen van de „Mid denstand in riood" steeds opkomt. Daarom spoorde hij alle aanwezigen aan, zoveel mogelijk dc vergaderin gen te bezoeken en anderen van de belangrijkheid van een middenstands- vereniging te overtuigen. Na deze inleiding trad het klein- kunst-ensembfe „Krik en Krak" uit Utrecht voor het voetlicht. "Het op treden van dit ensemble werd zeer gewaardeerd. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Soest makenv bekend, dat de op 22 Februari jl. vastgestelde kiezerslijst, zoals deze thans luidt, van 1 April 1948 tot 1 April van het volgend jaar van kracht blijft, behoudens de wij zigingen daarin ten gevolge van rech terlijke ^uitspraken, welke, wijziging der lijst bevelen, te brengen. De" kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter in zage nedergelegd en„ tegen betaling der kosten, stemdistrictsgewijze, in uittreksel, verkrijgbaar. Hoevelaken Uitvoering DOB HOEVELAKEN De Chr. Reclteer- verenlging „D.O.B." voert Zaterdag avond a s. om half aqht in het Ver enigingsgebouw op het Tooneelspel in 4 bedrijven: „De Vreemdeling", van Antoon Coolen. Vechtjassen op de bon HOEVELAKEN. Op het kruispunt te Hoevelaken ontstond tussen twee café-bezoekers onenigheid, welke ln een vechtpartij ontaardde. Twee passe rende agenten kalmeerden de vecht- lustigen, waarna proces-verbaal werd opgemaakt. aardig zaken gedaan. Wij hebben althans maar een heel enkele ont moet, die vond, dat het met de zaken vorige keer beter ging maar ook dat was nog geen reden tot ontevredenheid. Hersengymnastiek Wie over gebrek aan belangstel ling mocht klagen niet de Spoorwegen. Nu beschikken zij momenteel over een magneet, die onverbiddelijk succes heeft. Het publiek kan nl. aan een soort be wegingsspel meedoen, waaraan ook nog een wedstrijd is verbonden. In de stand van de N.S. bevindt zich een installatie, bestaande uit twee spoorbanen, waarover zich een trein beweegt in de vorm van een Diesel-electrische. Elk van die banen-heeft een overweg, die afge sloten kan worden, een krom- en een rechtspoor met wissels, inrij- seinpalen en andere seinpalen, en bovendien een hefbrug, die op en neer bewogen kan worden. Door middel van een schakelbord kun nen telkens twee mensen uit 't publiek de treintjes laten lopen, en nu komt 't niet zozeer op de snel heid aan binnen de 4 minuten is een hele tijd! maar op het feilloos laten rijden. Op de juiste wijze de wissels zetten, de sein palen op veilig plaatsen, de over wegbomen sluiten, de hefbrug op en neer laten gaan: maakt men een fout dan wordt dit direct in vlammende letters op een licht bord gesignaleerd. Alleen Mieke ontbreekt, overi gens is 't een nuttig soort hersen- acrobatiek, waaraan het publiek veel vreugde beleeft. Bovendien ziet de installatie, die al in 1941 door de technische ambtenaren Bouman en Berkhoudt vervaardigd is (met vooroorlogs materiaal!) er aesthetisch buitengewoon aantrek kelijk uit, wat geen wonder is, als men hoort dat ir. S. v. Ravesteyn het geval heeft ontworpen! De A.T.O. die als gewoonlijk vlak naast de N.S., ook op de 5e etage is geïnstalleerd en eveneens profiteert van de veelverbeterde verlichting, van het trappenhuis, mocht in attractie niet achterblij ven en heeijt een open film-cabine ingericht, waar het publiek' kan zien welke verre en stoute buiten landse reizen de A.T.O. op haar programma heeft. Mode-tijdschrift geeft de weg aan Nu het merendeel der vrouwen zich heeft uitgesproken voor de lange (re) rok, vinden de nieuwe modebladen meer belangstelling dan ooit tevoren. Het punten aantal blijft een probleem maar toch wil men tegen de zomer wat nieuws hebben. De Uitgeverij Meulenhoff Co. N.V. tc Amsterdam is er in geslaagd een Nederlandse editie te brengen van het Franse modeblad „La mo de actuelle". Het blad is in prettige kleuren gedrukt en bevat een keur van modéllen voor japonnen, blouses, rokken, lingerie en kin. deckleding. In het algemeen is de nieuwe lijn ingevoerd, die vlot en modern aandoet, zonder bepaald buitenissig te zijn. Van de meeste modellen zijn patronen op aan vraag verkrijgbaar. Heuri Ford II woonde plechtigheid bij Volgens een bericht in de „Chris tian Century" is onlangs een Metho distisch predikant bij de opening van een Ford-fabriek in Atlanta voorgegaan in gebed. Hierbij waren Henri Ford II en vele vooraanstaan de personen tegenwoordig. Dit ge bed heeft zodanig opzien gebaard, dat het afgedrukt is in het vakblad van de arbeiders, die-werkzaam zijn in de autoindustrie. Het luidde als volgt: „O God. Gii züt de grote schepper, de meester van alle ar beiders. Gi1 hebt ons in Jezus, de timmerman getoond, wiens handen ecuwig getuigen van dc waarde van de arbeid. Wij gevoelen Uwe tegen woordigheid in de opkomst van de massa's, die. nu ze zieh weer be wust zijn geworden van hun zelfre spect als kinderen Gods, de ketenen van de slavernij en de horigheid hebben afgeworpen en thans de morgenschemering van een grotere vrijheid tegemoetgaan. Wij danken U vooa de dapperen onder ons, die ons voor zijn ge gaan; die. om het lot van allen te verbeteren, het brood hunner kin deren op het spel zetten, die zon der het eigenbelang te zoeken als paria's veroordeeld werden, gevan genschap verdroegen en hun leven voor de gemeenschappelijke zaak offerden. Helpt Gij de arbeidersbe weging van thans om hun erfenis waard te zijn. Verenigt Gii arbei ders en boeren tot het hoge doel. Bewaar hen voor de verzoeking van een zelfgenoegzaamheid. Waakt Gij over hun leiders, .dat zij niet ten offer vallen aan dc begeerte naar macht! Gebruik hen tot de dienst aan allen. Helpt Gi1 de arbeiders van alle landen om schouder aan schouder te stx-iiden voor gerechtig heid en vrede. Bewaar hen voor de zonde van een zelfzuchtig nationa lisme. Verleen hun een ruime blik voor een rechtsordening, die de ge hele wereld omvat. Geeft Gii de ar beiders de wijsheid om een betere wereldorde alleen te verwerkelijken door middel van organisatie en1 stemrecht, houd de beweging vrij van haat en geweld. Geeft Gii aan de vakverenigingen die geestelijke waarden, die hun voortbestaan waarborgen. Ereng allen, hoofd- en handai-beiders tot een wereldomvattende broeder schap en in nauwe gemeenschap met U, die ons aller Vader ziJ1- Amen."

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2