Oude kelder als scheepswerf Veilig verkeer en schooljeugd Kost was in de olie 2 Vrijdag 9 ïpril 1948 STADSNIEUWS Instructieve bijeenkomst voor onderwijzers De burgemeester en wethouders van Amersfoort hebben een com missie van advies voor veiliger verkeer ingesteld uit overweging, dat het groot aantal verkeeson- gevallen in deze tijd tot het nemen van preventieve maatregelen noopt, waarbij in het bijzonder wordt gedacht aan voorlichting van de schoolkinderen door he"i onderwijzend personeel ten aan zien van de regels van de weg. De commissie heeft besloten een bijeenkomst van het onderwijzend personeel te beleggen in het City theater, Westsingel nr. 7 alhier, op Donderdag 22 April a.s. des voor middags om 10 uur. In deze bijeenkomst zal de com missaris van politie, lid der com missie, een inleiding over deze aangelegenheid houden en een te vertonen film over dit onderwerp toelichten. Op de betreffende morgen 'zal, met de inspecteur van het lager- onderwijs in de inspectie Amers foort, geen onderwijs worden ge geven. Van Hemmen kwam van kwaad tot erger Voor tribunaal werd zeven jaar geëist Wegens het feit dat hij ten tijde der bezetting als Polizei-Ange- stellte van de S.D. werkzaam is geweest in het Durchgangslager al- nier was de kantoorbediende J. P. G. van Hemmen voor het Büzonder Gerechtshof te Utrecht gedag vaard. Verdachte, die in dienst was bii het Stafcommando van de W.A. was bang te worden ontslagen en solliciteerde toen via het geweste lijk arbeidsbureau bh het Durch gangslager. Hij werd daar in Juli 1942 belast met het sorteren van de post. vervolgens was hij maga zijnmeester en werd in Febr. 1943 ontslagen. Na enige maanden bood hij opnieuw zijn diensten aan bij het kamp. volgde een z.g. sportcursus en werd bevorderd tot Unterschar- fuhrer van de Sipo. De proc.-fiscala meende, dat de grootste fout. die verdachte heeft gemaakt is geweest het opnieuw in dienst treden bh het kamp terwijl hij de toestanden daar had leren kennen. Geëist werd: 7 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorar rest en ontzetting uit alle rechten. Van Hemmen's verdedigster, mej. nar. Vietor wees erop. dat haar cliënt door werkloosheid gekomen was tot het lidmaatschap van de N.S.B., voorts dat hh zich in het kamp nimmer aan slechte praktij ken heeft schuldig gemaakt en ver zocht het Hof uiterste clementie te betrachten. Uitspraak 22 April a s. AMK en OVA concerteren op 30 April Op initiatief van de Oranjever eniging ..Bergkwartier" zal ter ge legenheid van de verjaardag van Prinses Juliana op Vrijdag 30 April a.s. des avonds half acht in de St. Joriskerk een uitvoering worden gegeven door het Amersfoorts Mannenkoor en de Orkestvereni ging ..Amersfoort". Tevens zal me dewerking worden verleend door Mevr. I. Brester-Gebensleben. so praan en de heer Adr. C. Schuur man, orgel. Het batig saldo is bestemd voor dc restauratie van de St. Joriskerk. Geen voorrang verleend Een met gestoomde aardappelen geladen vrachtwagen, die op de Heiligenbergerweg in de richting Leusden reed, verleende geen voorrang aan een van de Bis- schopsweg komende personenwa gen. Bij de botsing die volgde, kantelde de vrachtwagen zodat de lading op straat terecht kwam. De luxe wagen werd zwaar bescha digd en kwam in een langs de weg lopende sloot terecht. Beide auto's werden naar het politiebureau ge sleept. De barricade op de weg werd opgeruimd door personeel van de bestuurder van de vracht wagen. Ons dagelijks teveel Twee Amersfoorters. die respec tievelijk op het Stationsplein en in de Langestraat clandestien een woning hadden betrokken, werden bekeurd. Overtreders van het stop verbod werden bekeurd, evenals enkele personen die zonder licht reden. Een Hilversummer, die potjes wrijf was en schoensmeer huis1 aan huis trachtte te verkopen tegen veel te hoge prijs, werd naar het politiebureau gebracht! Noteert U even GRAND: „Frieda" (14 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u., Zo. 14. 16.15 18.45 en 21 u. CITY: ..Rebecca" (18 jr.) 14.30, 18.30 en 21 u Zo. 13.30. 16, 18.30 en 21 u. REMBRANDT: De vernietiging van Murania (alle lft.) 14.30 en 20 u.. Zo. 14. 16.15 18.45 en 21 u. 9 APRIL: Wereldconferentie der Kerken, prof. P. J. Jans, St Joris Kerk. 20 u. Voordrachtsavond Charlotte Koh ier „Waan of werkelijkheid", Amicitia. 20 u. Feestavond C.M.B. Acad. de Danse. 19.30 u. Clubavond senior-leden en do nateurs K.V.V.A., P. Borstraat. 20.30 u EXPOSITIE Oosterse Tapijten e.d. 3 t.m. 25 April. Opening 15 u. door mevr. H. E. s' Jacob. 1012. 14 17 u. Zo. 14.17 u. t.m. Tentoon- stelling werk Adr. Pieck. werk dagen 10—12. 14—17 en 19—21 u. „STICHTSE HEUVEL": Zaterdag en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers) DANCING VAN T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm -Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u. Di. Vrijd. avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u. DL en Vrijd. ook 19—22 uur. „Toontje heeft een paard getekend" Met de opvoering van het blij spel „Toontje heeft een paard ge tekend", waarvan „de crème de la crème" van onze toneelspelers Don derdagavond in een matig bezette zaal van het Grand-Theatre een reprise gaf, heeft Residentie-To neel een goede gelegenheid hoe dat stuk gespeeld moet worden voorbij Jaten gaan. Ondanks de eenvoudige bouw van dit blijspel slaagden de tonelisten er niet in een vlotte en effectieve opvoering te geven. Zij speelden met weinig enthousiasme met het gevolg dat het gegeven niet het plan bereikte waarop het recht heeft. Het gezelschap bleef duidelijk in de eerste twee bedrij ven beneden zijn eigen maat. Het goede spel in het derde bedrijf o.a. Mrs. Pasons, Lily Bouwmeester als de moeder van Toontje en Wim Pauw, vergoedden echter veel. Over het algemeen waren de decors goed aangepast bij de tafe relen zelf en ook de grime was keurig verzorgd. „Alcesfis droom" RHBS-ers oogstten veel succes Minder door banden van veel al plichtmatige eerbied aan het Griekse treurspel gebonden dan hun mede-scholieren van het gvm- nasiaal onderwijs, hebben de leer lingen van de Amersfoortse RHBS Donderdagavond in „Amicitia" een ongeforceerde, luchtige voorstel ling kunnen geven van Pierre Ber- thets „Alcestis Droom", een aan trekkelijke parodie op alles wat door de Griekse mythologie tot waardigheid en bovenmenselijkheid werd verheven. Sinds enige tijd profiteren de H.B.S. tonelisten van de veelzildige begaafdheid van de regisseur-auteur Alb. Welling, die zijn standpunt „geef de ieugd wat haar toekomt'' niet verloochent. De heer Verhoeven zorgde weer voor een vertaling, die. hoewel ze nog aan oorspronkelijkheid zou kunnen winnen, toch tal van grappige ef fecten veroorzaakte door de o.i. wat te ver doorgedreven ver-, menging met het huidige taalge bruik van de Nederlandse school jeugd. Zeer hebben we genoten van de wijze waarop deze jeugd met het gestelde probleem eigen ver langens. eigen liefde contra de wil van de ouders omsprong. Een probleemstelling, die een meester lijke persiflage is op naar onze mening vooral Euripides' visie op de invloed van de grillige al macht der goden op de realiteit van het aardse bestaan. Kennelijk heeft de regisseur er voor gewaakt deze voorstelling tot een bespotting te maken, wat heel gemakkelijk had gekund. Het spel was komisch zonder platvloers te zijn. Vooral Huub Broekhuvse. als de zo ge plaagde vader Pelïas. bereikte een peil waar zo'n collega's hem niet konden volgen. Ellv Pol als de Voedster had in haar verschijning veel van de West-Europese was vrouw in de moderne zin van het woord, wat zeker duidt op begrip voor de strekking van het stuk. dat vooral ook werd getoond door Lenie Lubke. die de rol van de zie lige dochter Alcestis vervulde. Apollo ontving van Erik van Galen dat vleugje wispelturigheid bii ziin trotse zelfbewustheid, dat deze ver sie van het Griekse trurspel nu eenmaal nodig maakte. Over het geheel genomen een verrassend goede voorstelling, die betere in* drukken zal nalaten dan het spel van vorig iaar. De zaal was goed gevuld en aan applaus ontbrak het de spelerstroep niet. Aan het eind wérden bloemen aangeboden. Auto's kwamen in botsing Hierin gehinderd door het glad de wegdek zag de bestuurder van een personenwagen, die in de Co- ninckstraat naar de Scheltusstraat reed, geen kans tijdig voorrang te verlenen aan een uit de St. Anna- straat komende vrachtwagen. De auto's botsten tegen elkaar en lie pen beide lichte materiële schade op. t Burgerlijke Stand Geboren: Geertruida Francisca, d v G H van Hoorn en C Gouw. Adriana Maria, d v J A Yzerman en A Schut. Johannes Christiaan, z v W de Kroon en J W Hiddink. Josephs Maria, d v F J Keulartz en J. M. Dautzenberg. Ondertrouwd: C H van Buur en en J A Talen. G Renes en W van dc Loosdrecht. W J den Baas en G van Zijl. E de Graaf en E T Bokkers. J T Dricot en J F Berend- se. R Appeldoorn en C M Lablans. M Cordes en W J Gantevoort. R van Kooij en M van Sligtenhorst. J C Tietema en A de Groot. H de Ruig en D G de Vree. G J de Vries en H E J van Beek. Gehuwd: J Berculo en A M A Fiemouw. P van der Bent en H J van Swieten. W de Vries en J H Jekel. Overleden: Florinus Gijsbertus Hartman, geh. m. A W J van Es- veld, oud 42 jr. Wypkje Hosveld, weduwe van A. van Knapen, oud 76 jaar. Teuntje Vermeer, doch ter v. P G Vermeer en A van de Groep, oud 23 uur. Gevonden voorwerpen Actentas, inhoudend brood en een kop van een bakschroef; enke le bosjes Raffia, Tabakskaart (ge- comb.). Ring met 7 sleutels, br. Hond met zw. dek. Bij de school- wedstrijden op Birkhoven achter gebleven 2 port., sok, voetbalbroek, zakmes en zelfbinder, Kindeimiuts, grijs Hondje, Half briefje van een gulden, Alpino cn een bruine muts, br. gehaakte Das, Autowieldop V.8, een broche (6 ringen), Port. inh. 77 cent en armbandhorloge, enkele Handschoenenen wanten, zwt. Bouvier (reu), een eakmes (ge vlamd). Fox wit met grijs, een stalen Bril, lage br. kinderschoen (R), Vulpotlood (bruin), paar mil. handschoenen, Bouvier zwt en wit aan de poten, Broche uitgez, twee dozen inh. lege jampotjes, 2 Br. muntgeld. In de stadsbus gevonden: enige wanten en handschoenen, want wit met blauw, pakje inh. oude meis jesjurken, paar zwt. dames hand schoenen, paar bl. gekleurde wan ten, Liederenbundel voor Vrijz. Zondagsschool, touwtasje, bl. sjaal, witte kam, schaartje, hondenriem, ondergebit, dames kuifkam, zeild.- tas, port. inh. 10 cent (oud). Hij kon in zijn vaderland niet meer aarden Toen de gewezen olie-expert Rintje Kost, eertijds employé bij de Bataafse Petroleum Maatschap pij in 1940 hier te lande weerkeer de daar de oorlogsomstandigheden zijn werkgeefster hadden gedwon gen het bedrijf stop te zetten, kon hij in het vaderland niet goed meer aarden. De sfeer was hem hier te benauwd cn hij bood dus zijn diensten aan de Duitsers aan, die nog over olie en groter Lebens- raum beschikten. Overigens waren misschien zijn Duitse sympathieën aan die beslissing geenszins vreemd en als N.S.B.-er had hij er blijk baar ook geen principiële bezwaren tegen om voor de zaak van de vijand te werken. Hoe het zij, na de bevrijding hier te lande teruggekeerd, werd hij geinterneerd en naar een kamp voor politieke delinquenten ge voerd, waar hij na enige maanden overleed. Maar dit feit pleegt niet alle schuld weg te nemen en doet de betrokkene of althans diens na bestaanden, niet aan de straf voor het politieke delict ontkomen. En zo kwam het, dat onlangs het Utrechts Tribunaal een boete van f 3000 als straf tegen Kost advi seerde. De procureur-fiscaal vond dit bedrag echter niet hoog genoeg, daar de overledene een vermogen van circa f 90000 naliet en zo dien de de zaak gisteren opnieuw, maar nu voor de vierde Kamer ,van het Utrechts Tribunaal De verdediger, mr. v. Beek uit Amsterdam, achtte in tegenstelling met de procureur-fiscaal de ge vraagde boete van f 3000 wél vol doende, te meer waar' Kost een groot gedeelte van zijn schuld reeds in het interneringskamp heeft uitgeboet. Derhalve conclu deerde hij tot handhaving van het arrest van de 2e Kamer van het Tribunaal, waarbij de boete op f 3000 was gesteld. Friezen vierden feest De Friese vereniging „Freons kip en Jenfald" gaf dezer dagen in de zaal van de Gouden Ploeg voor haar leden een gezellige bijeen komst, welke zeer goed bezocht was. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer J. H. de Jong en het zingen van het Friese volks lied hield Sjouke de Zee de aanwe zigen aangenaam bezig met zijn voordracht en samenspraken. De avond werd verder gevuld met het zingen van enkele liede ren door het koor en voordrachten van enkele leden. Met een dansje werd de avond besloten. Gaslaagde bijeenkomst van buurtverenigingen Woensdagavond gaf de Federatie, van Buurtverenigingen een ont-' spanningsavond in de zaal v;m Eemland. Na een kort openings woord door de voorzitter, de heer Priem, werd een zeer gevarieerd programma afgewerkt. Aan dit programma werkten 7 buurtverenigingen mee, terwijl het publiek bestond uit vertegenwoor digers van 13 buurtverenigingen. Dank zij de goede organisatie had alles een vlot en geanimeerd ver loop. Voor de amateur-artisten niets dan lof. Speciale vermelding ver dienen de Zingende Broertjes en de declamatrice, die wel bijzonder goed werk hebben verricht. Woens dag 14 April wordt dit programma nog eens herhaald. Buurtvereniging West werkt voor speeltuin Naar wij vernemen zijn er bij de Buurtvereniging West ernstige plannen in voorbereiding om te ko men tot de stichting van een speel terrein voor de jeugd. Een inmiddels gevormd comité heeft deze plannen reeds uitge werkt en behoudens goedkeuring van burgemeester en wethouders is het de bedoeling op een terrein aan de Klaarwaterweg deze speel tuin aan te leggen. Voor de beno digde materialen zijn reeds ver schillende toezeggingen van be vriende zijden gedaan. Leusden Groene Kruis vergaderde Donderdagavond werd in „De Mof", een algemene vergadering van tiet Groene Kruis gehouden. De Presidente Mej. A. A. de Beaufort opende de vergadering en vroeg in haar rede de medewerking van H H Doktoren voor het op te richten consultatiebureau. Voorts stelde zii voor de heren J. Postho- ven en G. Monsma tot Ereleden te benoemen. De notftlen van het vorig jaar, voorgelezen door de secretaris J. Pothoven werden goedgekeurd, evenals het verslag van de penning meester P. A. Grootendorst en van de penningmeester van het uitvoe rend comité van de in 1947 gehou den bazar. In de kascommissie werden de heren H. de Wild, G. v. d. Lambal- gen en H. Ivuyt benoemd. Bij de bestuursverkiezing werd het aftredende lid J. Pothoven op zijn verzoek niet meer herkozen. Het lid J. v. d. Veen te Stouten- burg werd wel herkozen. In de plaats van eerstgenoemde werd L. Knoppers benoemd. Uit een verslag van dokter Ber- gink bleek dat de wijkzuster in 1947, 1269 bezoeken had afgelegd. Hoogland Straatbermen en straatstenen vragen de aandacht In de raadzaal van het gemeen tehuis zal Maandag, 12 April des avonds om 7 uur de verkoop plaats vinden van 12 percelen oude straatstenen, welke langs de Coel- horsterstraat, ^le Zevenhuizerstraat en de Heisteeg gelegen zijn. Tevens zullen dan de straatber men openbaar worden verpacht. Echtpaar in 't goud Op 14 April aanstaande zal het echtpaar Morsing-Beyer te Hoog landerveen 50 jaar in de echt ver bonden zijn. Pensioenregeling voor landarbeiders Maandagavond a.s. zullen in het Verenigingsgebouw „Concordia" aan de Langenoord en in café Het Houteveen te Hooglanderveen zit tingen worden gehouden door so ciale verzekeringscommissies van de Stichting voor de Landbouw. In beide gebouwen zullen inlich tingen verstrekt worden over, en kan men zich melden voor be- drijfspensioenverzekering. Perso nen, in de leeftijd van 17 tot 65 jaar, die op 1 Mei 1947 of na die datum in enige tak van de land bouw in dienst werkzaam waren, kunnen zich laten registreren. Bij melding dient echter de rentekaart te worden medegebracht. Keuring van stieren Op het terrein van café „Lan genoord" werden stierenkeuringen gehouden, waarvoor een behoor lijke belangstelling bestond. Hier bleek weer, dat deze gemeente over %een behoorlijk aantal gezon de stieren beschikt, want alle werden zij goedgekeurd. De stier Mina's Eduard van de Fokvereni- ging „Hoogland" werd zelfs blij vend goedgekeurd. De overige keurigen v/aren als volgt: Klasse I: Johannes, van de „Schothorst"; Gerlof, C. Herder; Bootjes Martina van A. J. W. Hil- horst. Klasse II: Zandkamper van C. Tondeur; Marten van R. v. d. Hoef; Lixc van C. v. 't Klooster; Vulca- nis van A. J. v. d. Wolfshaar. Klasse lila: Harry van C. Huur- deman; Evert van P. Botterblom; Wieger van J. v. Nieuwenburg; Juliana's Adema 2 van P. v. Nieu wenburg; Klaas 2 van A. v. d. We tering; Erica's Joannes van de „Schothorst"; Jantfes Arnold van de „Schothorst"; Siennema van gebr. Kok; Zandkamper 2 van W. H. Brouwer. Klasse 111b: Piet Adema 2 van A. van Daatselaar. Provinciaal goedgekeurd: Son- nie van W. Kok; Bemhard van Th. v. d. Heuvel; Wico van F. v. d. Tweel; Kees van G. Botterblom; Leonardus van Erven v. Valken goed; Model Joannes van de „Schothorst"; Arnold Jetse van de „Schothorst"; Piet 2 van A. v. d. Wetering. Woningr uilcent rales verenigen zich De besturen van de grootste Wo- ningruil-Centrales in ons land ziin tot overeenstemming gekomen en hebben zich met ingang van 1 April 1948 samengevoegd tot de Stichting Nederlandse Woningruil- centrale. Tot op heden zijn bij deze Stich ting reeds 75 kantoren, over het gehele land verspreid, aangesloten. 'p het centrale administratiekan toor der Stichting komen alle in schrijvingen uit het gehele land bin nen. welke worden geadministreerd en in een wonirtgruil-courant wor den opgenomen welke vervolgens aan dc ingeschrevenen wordt toe gezonden. Dat ^et woningruilzoekende-pu- bliek bij vorenbedoelde samenwer king baat zal vinden, behoeft der halve nauwelijks te worden onder streept. Met de betreffende overheids instantie wordt door de Stichting contact opgenomen, terwijl een Raad van Toezicht zal worden ge ïnstalleerd uit leden van de Vak groep Tussenpersonen in Onr. Goe deren en de Nederl. Bond van Ma kelaars in Onr. Goed. (N.B.M.) Utrechts architect bouwde heel alleen een zeewaardig schip De Utrechtse architect, de heer J. van Heerde, hoofd van de techni sche en e.conomische dienst van de Willem Arntz-stichting heeft het in zijn vrije tjjd gepresteerd een zeewaardig zeiljacht te bouwen, geheel naar eigen ontwerp en berekening. Het scheepje, dat na ruim drie jaar noeste arbeid zijn voltooiing nadert en in Mei aan het natte element zal worden prijsgegeven ligt thans in een der kelders van de werven op de Oude Gracht, Utrecht. Te waterlating zal een muur kosten Het plan is eind 1943 en begin 1944 ontstaan. De heer Van Heerde die het praten over de oorlogskan nen een beetje beu werd, zon op een nuttige ty'dspassering. Nu had hij al enige ervaring in knutselwerk voor de oorlog had hü zelfs een motorzijspan gewrocht en nadat hü in een zeilboek van Van Kampen wat scheepsmodellen had gezien, besloot hij een jacht te bouwen. Dit had bovendien nog het voordeel, dat hjj eventueel daarmee een kans kon wagen, uit Nederland te ont snappen, wanneer de Duitsers zich hier blijvend zouden nestelen. Hij kreeg een kelder toegewezen langs de Oude Gracht en begon met een model te ontwerpen en de verhou dingen te berekenen. Hü zag direct al dat de romp zo groot werd, dat de kelder zou moeten worden uit gebroken om het schip van stapel te doen lopen. Maar dit had voor lopig het voordeel, dat de Duitsers niet zo gemakkelijk beslag legden op zijn schip. Op zichzelf genomen kw$m de ijverige knutselaar wel eens voor komische situaties te ptaan, omdat al degenen die hij trots op „zijn werf" rondleidde, zich verbaasd afvroegen, hoe dit kolos sale schip door de deur zou kun nen. Dan sloeg de heer Van Heerde zich voor^het hoofd en zei: „Ach ja, dat is waar ook. dat heb ik ver geten," maar ondertussen had hij het met de bouw-autoriteiten al op een accoordje gegooid om. een muur te mogen uitbreken. In 1944 werden de noodspanten opgesteld en gaandeweg groeide de romp. Deze werd 7 meter lang, 2.15 M. breed met een diepgang van 1.20 M. Het type Hikt enigszins op dat van het scheepstype, dat op de Oostzee dobbert. Elke avond bii carbidlicht en petroleumvergassers die van tijd tot tiid in de brand vlogen natuurlijk werkte hij voort en schiep een pronkjuweel. Men moet het resultaat met eigen ogen hebben gezien om te geloven welk een prestatie is verricht. De romp werd vervaardigd uit eiken hout; het dek uit eiken en mahonie. Elke lat werd door de bouwer zelf Door de smalle deuropening zien we de Oostzeekruiser. welke de heer Heerde heelt gebouwd in een van de oude kelders aan de Oude Gracht. Voor dc te water loting zal de buiten' muur moeten worden gesloopt. De bouw in het eerste stadium, toen de spanten van het zeewaardige zeil schip waren gelegd. Dat gebeurde jaren geleden toen Nederland nog be zet was. gebogen en op maat gemaakt een langdurig en geduldvergend karwei zelfs de koperen nagels (maar 2600) maakte hij zelf, even als de houten nopjes waarmee de klink- en schroefgaten werden op gevuld. Men heeft er geen notie van hoeveel tijd dat kostte. Het scheepje dat straks wordt voorzien van een „torentuig" van 27 M. zeil heeft een zgn. „spitsgat" dwz. loopt van achteren rond toe, zonder spiegel; bezit 13 spanten (om de l/o M. geplaatst) met ach terin een water, en benzinetank (er wordt n.l. ook een 4 cvl. motor ingebouwd) een kajuit met vier slaapgelegenheden. een keuken kastje en bergplaatsen in het voor onder. Het krijgt een vaste kiel van 1200 k.g. verchroomde afwerking en is geheel koper geklonken en geschroefd. Zo is er een sierlijk jacht gegroeid daar in die vervallen kelder, dat menige zeiler en varens- gastgstraks de ogen zal uitsteken. 0#r enkele maanden moet het muui'tje van de kelder er aan ge loven en dan zal 'heel Utrecht kun nen zien, dat de heer Van Heerde behalve huizen ook boten kan bou wen. Al zegt de schepper ervan nu: was ik er maar nooit aan begonnen hij zal dan toch wel stiekem trots zijn. En dat volkomen terecht. Onder voorzitterschap van prof. dr. ir. W. Schermerhorn is een cojnité gevormd dat de be kende literator Jef Last op 2 Mei a.s. ter gelegenheid van zijn vijf tigste verjaardag wil huldigen. VOOR EEN HANDVOL ZILVERLINGEN Berechting van een gemeen verraad „Ik ben een goed speurder. Maakt U mijn naam niet bekend, want ik heb nog wel eens inlichtin gen en kan mijn nieuws gemakke- lijker te weten komen, indien men mU vertrouwt. Ik heb U nu gehol- pen bü het onderzoek naar de da ders van de overval op het Bevol kingsregister. Hoe zit het nu met die beloning van f 10.000. Een briefje zoals er zovele in de bezettingstüd door landverraders aan de politie of de S.D. werden geschreven. De opsteller van deze Judas'-brlef is een zekere Mannus van Roo, een klein mager mannetje, 62 jaar oud Tot 1919 was hij politie-agent en nadat hij wegens wangedrag bij dej politie is ontslagen, expediteur. En kele dagen voor de datum waarop het Amsterdamse Bevolkingsregis ter de lucht inging, liet een der daarbij betrokken illegale werkers zich ontvallen dat er iets belang rijks op til was en toen op de 27e Maart de brandweerauto's door Amsterdam raasden om de brand in het gebouw waar het register zich bevond te blussen wist de Roo, waarop de illegale werker enkele dagen tevoren doelde. Weer een paar dagen later ver schijnt in de pers en op de aan plakzuilen een „Bekanntmachung" waarin op verraad der daders een beloning van f 10.000.wordt ge zet en de Roo, NSB-er van het slechtste soort ziet zijn kans schoon. Het gehele complot wordt opgerold, met uitzondering van de kunstenaar van der Veen en Jhr Sandberg, de tegenwoordige direc- teur van het Stedelijk Museum te 1 Amsterdam. Het regent doodvon nissen. De Roo's verraad was in derdaad wel tien duizend zilver lingen waard. i Daar staat hij nu, voor zijn rech ters. De president mr. van Schaeck Mathons leest de Roo zijn strafre gister voor. De Roo herinnert zich niet veel meer. Alleen op de be schuldiging dat hij N.S.B.-er was, geeft hij een mompelende bevesti ging. De meest bezwarende getui genverklaringen tracht de Roo te ontkennen, maar wanneer de presi dent in doodse spanning boven staand briefje voorleest schudt hij alleen wat moedeloos met het hoofd en ontkent ditmaal niet. Het blijkt, dat de Roo zijn we tenschap van de aanslag heeft me degedeeld aan een N.S.B.-politie-' man, die het doorgaf aan zijn chef, een zekere Harrebomee, die het weer ijlings doorgaf aan Willy Lages. De a,dvocaat-fiscaal zal heden middag wanneer alle verdachten zün verhoord zijn requisitoir hou den. De Roo wordt weggeleid en de tweede verdachte neemt zijn plaats in. In het verdere verloop van he' proces, wanneer cle mideic vt.- dachten worden voorgeleid, blijkt, dat de Roo in zijn verraad niet al leen stond. Een vroegere S.D.-er getuigt dat er in die dagen minstens twintig mensen, die meenden in lichtingen over de daders te kun nen geven, in de Euterpestraat te Amsterdam, het hoofdkwartier der S.D. zijn binnen gelopen. De tweede verdachte in deze zaak, een NSB- er clie Duitse unjformen maakte, wist langs andere kanalen dan de Roo van het illegale complot. Hij dankte het aan zijn betere relaties, dat hij van de Duitse beloning f 6.500.incasseerde en dat de Roo er uiteindelijk „slechts" f 2.000.— van kreeg. (De zitting duurt voort).

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2