Omstreeks 1880 stemde Amersfoort aan de lopende band CORA MAY zingt omdat zij er zo'n reusachtig plezier in heeft Wat Frieda betreft: ja, zij mag komen Tot Maandag ?-puzzle inzenden KAMERS VAN NIEUWKERK Verkiezing van vijf raadsleden duurde een half jaar Vijfmaal ter stembus 't Is Lente, nu de blokken aan de kant Pionierster van het moderne Nederlandse levenslied Verantwoordelijkheid Dinsdag 20 April trekking „Boys" de tanden op elkaar Amersfoort dames voor zware opgave DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zaterdag 10 April 1948 T_TET moge wat ongewoon In onze oren klinken, maar een feit is dat •*- *- een jaar of zeventig geleden onze Amersfoortse kiezers veel vaker dan tegenwoordig met Gemeenteraadsverkiezingen werden bezig ge houden, In onze tüd zijn we gewoon, In één enkele keer Al onze vertrou wensmannen (en vertrouwensvrouwen!) to kiezen, die gedurende de vier komende jaren aan het hoofd van Amersfoort zullen staan. In de tijd waarop \vy thans het oog hebben, koesterde men echter nog met warme voorliefde hot thans versleten stelsel der continuïteit lil do bestuurs lichamen, wat met zich meebracht, dat steeds slechts een derde deel van onzo 15 Vroede Vaderen zich uit de Raadskussens moest verheffen, oni aan een verkiezing to worden onderworpen. Een gemeenteraadslid werd In die dagen voor zes jaren gekozen, zodat elke twee jaar werd gestemd over vyf zetels In de Amersfoortse Raad. Het oude stadhuis aan de West' singel te Amersfoort, waar in 1881 -'1882 binnen een half jaar vijf ge' meenteraadsverkiezingen werden ge- houden Kent U Hiermede vervolgen wij onze serie artikelen over bekende en •7P utpI onbekende personen uit ons aller liV WtJl omgeving. VOLGENS artikel 7 der toen tertijd geldende Gemeente wet moest deze verkiezing op de derde Dinsdag der maand Juli plaats vinden, terwijl de installatie der gekozenen binnen drie maanden hierna had te geschieden. Het stem recht was toen nog een privi lege van slechts een betrekke lijk kleine pilnderheid onzer stadsbevolking en vastgekop peld aan bezit en hogere inko mens. Het ..denkend, want be zittend deel" der bevolking, aan hetwelk bil uitsluiting het kiesrecht toeviel, was ongeveer 650 man groot. Maar zelfs niet deze 650 Amersfoorters kozen elke twee jaren vilf „treffelix- ste, bekwaamste" mannen uit hun midden, want meestal ble ven een driehonderdtal stadge noten van de stembus weg. Het was in die dagen m Amers foort zo gesteld, dat van meerdere kanten werd geklaagd over een diepgaande politieke malaise onder de kiezers, wel waren er een stuk of drie plaatselijke kiesverenigin gen (de liberale „Vooruitgang", de kleurloze ..Amersfoort" en de roomskatholieke „Recht voor Al len") maar de vergaderingen van deze kiesverenigingen werden veel al bezocht door 8 k 10 leden, terwijl volgens bewaardgeblcvcn berichten over de candidaten-gemeenteraads- lid werd geklaagd ..dat zil zich in onze stad te hoog achten voor een bezoek aan de vergadering der Kiesvereniging." Politiek was dc dood in de pot. Plaats met toekomst Nu moet men echter niet denken, dat Amersfoort zich zulk een politieke malaise en de-dood-in-de-pot kon veroor loven. Onze stad was zeventig jaar geleden een provincie plaats met toekomst en sinds kort ontdekt als' ideale woon stad temidden van een rijkdom van natuurschoon. Omstreeks 1880 begon Amersfoort uit zijn middeleeuws keurslijf van sin gels te barsten en had Paul Huet ter zijde van de Slijk- poortsbrug nabil BeeKenstein het eerste stuk bouwgrond van de gemeente gekocht als begin van een reeks van herenhuizen, die later uit de grond zouden oprijzen. De prachtige stadsbezittlngen op de Amersfoortse Berg 162 hecta ren van het mooiste vlllatcrrein dat men zich denken kan waren enkele jaren tevoren voor een appel en een ei aan een stel ondernemen de Amsterdammers overgeleverd, welke laatsten eeduldig op het vin- ketouw zaten, zeker van de spoe dige opbloei van onze stad. Een op bloei welke zich ook buiten de Klei ne Koppel aankondigde, waar de firma Beuker en Van der Valk van de stalhouder Schimmel een stuk weiland hadden gekocht, waarop een half jaar later een lucifersfa briek werd gebouwd. Waren enerzijds de perspectieven voor onze stad gunstig, anderzijds was het met het leven van alle dag in Amersfoort niet bijster goed ge steld. In 1880 lagen Nimmer Dor, Randenbroek en Zandbergen, de drie grote landgoederen onder Amersfoort, geruime tijd onbe woond en was de vrees groot, dat zij het lot zouden delen van andere buitenhuizen en zouden worden ge sloopt. In hetzelfde jaar werden al leen al in de omtrek van de Hoge- weg vijf grote tabaksschuren afge broken; de Haven verzandde en de scheepvaartweg de Eem was in een toestand dat het soms kon gebeu ren, dat de sterke stoomboot van de firma Houtzaager op één dag- meer dan tien schepen van de zandplaten moest afslepen en naar Amersfoort brengen. Met de mindere man was het nog ellendiger gesteld: als hii op een zandplaat van ziekte en werkloosheid strandde, dan was er geen sterke stoomboot van sociale maatregelen, die hem eraf kon slepen. Legio was het aantal keren, waarbij een be roep werd gedaan op de lief dadigheidszin van de Amers foortse burgerij, hetwelk niet te verwonderen is, wanneer wo bedenken, dat het in die tild helemaal geen zeldzaamheid was dat een Amersfoortse we ver met een rijksdaalder week loon naar huis ging. Ook in andere lagen der arbei dende bevolking was nood. De be delpartijen in de plaatselijke bla den voor ondersteuning van nage laten betrekkingen van een aan te ring overleden onderwijzer en een herhaalde opwekking aan de Raads leden (via de krant) om toch voor al een pensioen toe te kennen 150.- per jaar) aan de weduwe van de gèmeentebode Stol, spreken duidelijke taal. Een candidaat In deze tild nu van voor velen grauw en vreugdeloos bestaan naast een hoopvolle toekomst van onze stad, in welke tijd door een vooruitstrevende gemeenteraad ontzaglijk veel goeds kon worden verricht, vond op 23 Juli 1881 de verkiezing van vijf gemeenteraads leden plaats. Van de 615 kiezers waren er 388 opgekomen. W. Croo- ckewit was dc enige candidaat, die onmiddellijk werd gekozen. 23 an deren verkregen tussen 187 en 4 stemmen en vele anderen verwier ven 3 en nog minder stemmen. Er moest dus een herstemming plaats grijpen en wel tussen de acht Amersfoorters die meer dan 1Ü0 stemmen op hun naam hadden ver enigd: op 2 Augustus werden Van der Wal Bake, P. A. Huet en mr. H. Croockewit gekozen, van welke de laastgenoemde 't raadslidmaat schap niet mocht aanvaarden, aan gezien zijn Vader reeds gekozen was. Na twee stemmingen waren dus nog slechts drie vacatures ver vuld en moest een derde stemming worden gehouden: 19 Augustus gin gen de kiezers voor de derde keer naar het Stadhuis. Het resultaat was nu wel heel mager: geen van de acht heren, tussen wie de stemming ging, kon worden verkozen verklaard. 332 kiezers waren deze keer opgeko men, de volstrekte meerderheid be droeg 165 stemmen, maar werd door geen der candidaten behaald: Mr. van ZHst 156, mr. Richelle 151, G. Gerritsen 151, P. Methorst 149, Baron Nepveu 10. Drijfhout van Hooff 8. mr. Heyligers 6 en A. Ka merbeek 3 stemmen. Vierde maal tegencandidaat de gewezen Kapi tein der Artillerie Jhr Calkoen aanbevolen werd. 17 Januari 18S2 koos men deze laatste met 210 van de 381 stemmen, maar tegen de toelating tot raadslid van de uit verkorene maakte Burgemeester van Perzijn bezwaar, aangezien Jhr Calkoen niet de voorgeschre ven tijd burger van Amersfoort was. Na veel geschrijf en gewrijf Op 1 September werd voor de vierde maal een verkiezing uitgeschreven, ditmaal tussen de vier hoogstgeplaatste can didaten. Dank zij veel tam-tam kwa men bij deze herstemming niet minder dan 410 kiezers in het geweer. Gerritsen, de voorzit ter van de pas-opgerichte ver eniging Schuttevaer, werd ge kozen met een ruime volstrek te meerderheid. Mr. van Zijst bekwam het raadslidmaat schap op 195 stemmen. De ploeg was dus eindelijk com pleet, maar de rust was voor de kiesgerechtigden niet van lange duur, want vóór 1381 ten einde liep, vertrok Jhr. van de Sandheu- vel uit Amersfoort en was het weer „Stemmen!", geblazen. De kiesverenigingen Amersfoort en Recht voor Allen, hadden als can didaat de heer A. Kamerbeek ge steld. tegen welke candidatuur eni ge kiezers in een „frisse" campag ne van leer trokken, waarbij als Belangwekkende film in Grand Of wij Frieda in ons huis zouden willen opnemen? Frieda, het goede Duitse meisje dat niets met de na zi's te doen wilde hebben, die na drukkelijk zegt het Duitsland van Beethoven, Goethe, Heine, Bach, Mozart lief te hebben. Och ja, wij zouden Frieda wel in ons huis willen opnemen, zoals die Engelse krijgsgevangen officier, die ze hielp ontvluchten, haar uit dank baarheid ook in zijn ouderlijk huis opnam, van haar houden ging en niets liever deed dan met haar trou wentotdat die schoft van een broer van Frieda opduikt, een on verbeterlijke nazi-beul blijkt te zijn, die zijn zusje met wellust de swastika in de hand drukt en de moeizaam veroverde rust van het meisje wreed verstoort. Wij zouden dan, gelijk Robert, de warmhartige Engelsman, na deze ervaring waarschijnlijk eveneens aan het twijfelen gaan of wij er goed aan hadden gedaan ons over Frieda te ontfermen. Maar als onze Frieda, na dit bemerkt te hebben, in het water gesprongen was, ge lijk zij in de film doet, zouden wij haar zeker net als Robert na haar redding in de armen gedrukt heb ben en dit door de jaren heen nóg vele malen hebben herhaald. Ons antwoord op de boven ge- en touwtje springen Het kinderspel is wonderlijk. Zo even zaten de meisjes nog in huis met pop' pen te spelen. Plotseling rent een van hen naar dc schuur en zoekt en rom- mclt net zo lang totdat zij haar spring- touw heeft gevonden. Zij wordt, mis schien door de milde voorjaarsstcm- mingt gedreven om het huls te verlaten en dartel te zijn. Zie daar danst zij al in dc wijde boog van het touw, dat een zwiepend geluid maakt. Zij blijft in haar spel niet alleenThuis jenge len dc kinderen om touwtjes. Zij wil len ook springen. Dc blijde stemming stelde vraag blijkt dus tenslotte be vestigend te zijn. Zomin het stuk (van Roland Mil ler) als de door Basil Dearden ge regisseerde! film van dezelfde naam geven een oplossing voor het ge stelde probleem. In de film laat men ons in .het onzekere ov.er wat er verder geschiedt, want het ver haal eindigt met de omhelzing der gelieven. Al is „Frieda" dan geen „alge meen hedendaags" probleem, zoals de reclame deze reproductie ons wil suggereren, maar een zuiver indivi dueel zoals de feiten hier gege ven Svorden heeft men er een goede en belangwekkende film van gemaakt, met sterk spel van David Farrer als de Engelse officier en de Zweedse actrice Mai Zetterling als een innemende Frieda. of knikkeren Het spel met de blokken heeft afge daan. Buiten schijnt de zon zo verlei' delijk. Vort met dc blokken, de speel- goedkist in. Met dat Jantje haar dicht wil klappen, ziet hij zijn beduimelde knikkerzak. Er zitten nog wat in. Zou het gat in de stoep voor het huis van Jansen er nog zijn? Op een draf loopt Jantje met zijn knikkers naar buiten. Het gat in de stoep, waarin zovele kinderhandjes graaiden is er nog. Jantje is niet lang alleen met zijn spel. Overal komen kinderen met zak jes stuiters en pottenbakkers aan. Het is als bij toverslag knikkertijd. (Archifoto) .Rebecca" in City Voor degenen, die destijds niet in de gelegenheid waren „Rebecca" te gaan zien, is thans in het City Theater gelegenheid dit verzuim in te halen. Het is de verfilming van Daphne du Maurier's boek, dat een wereldvermaardheid heeft gekre gen. De inhoud in 't kort: Een jong, eenvoudig meisje trouwt de we duwnaar Maxim de Winter, die haar meevoert naar zijn huis „Man- derley", waar nog steeds op onheil spellende wijze de geest van zijn eerste vrouw Rebecca het huis regeert, en de superieure, ijs koude huishoudster, mrs. Danvers, eens Rebecca's toegewijde Cerberus de huishouding bestiert. Een hoog tepunt in de film vormt de scène in de slaapkamer van Rebecca, waar mrs. Danvers (uitstekend vertolkt door Judith Anderson) Rebecca's opvolgster, op demoni sche wijze suggereert, zich gewon nen tè geven. De belangrijkste afwijking van het boek is wel, dat Rebecca in hel filmverhaal aan een ongeval sterft en niet door Maxim wordt gedood. Hierdoor verliest achteraf de ob- cessie, die Maxim tot aan de ontr knooping van het verhaal beheerst, aan kracht, evenals de scène, waar in hij tegenover zijn tweede vrouw eindelijk tot een verklaring komt. Wat de spelers betreft, Laurence Olivier en Joan Fontaine zijn zeer aannemelijk als Maxim en diens tweede ecstgenote. De bijrollen worden uitnemend vertolkt. Wij noemen Ben, de imbecil uit het bo tenhuis (Leonard Carey), de zuster en de zwager van Maxim (Gladys Cooper en Nigel Bruce), Rebecca's neef (George Sanders) en Florence Bates in de rol van mrs. Van Hop per. en tussenkomst van Gedeputeerde Staten werd een nieuwe verkie zing van oen Raadslid op 3 October vastgesteld: 400 man van het murwgestemde kiezerscorps ble ven lekker thuis en Calkoen werd met 205 stemmen in de Vroed schap gekozen. En een half jaartje later begon het spel met vijf anderen weer van voren af aan IN December van het jaar 1938 werd in de Amersfoortse dag bladen een van die fameuze Brulboei-feesten aangekondigd, waarvoor een groot deel van de oudere jeugd uit onze stad en omgeving in die dagen zo gloeiend enthousiast was. Het pro gramma vermeldde een keur van Brulboei-artisten, waaronder Wim Ripken met z'n band „The Harlem Rovers", die het stond er met grote letters de zangeres Cora May zou begeleiden. Tot op die dag was Cora May een schuilnaam een onbekend Amersfoorts meisje, dat trouw de zanglessen van de bekende zangpaedagoge Jeanne Brussaat had gevolgd, omdat ze van kinds af plezier had gehad in zingen. Nog geen maand later stond ze wat zenuwachtig in de A.V.R.O.-studio voor de microfoon, al lengs ontwikkelde ze zich tot een chansonnière met persoonlijk heid en vandaag is Cora May een van de erkende pioniersters van het moderne Nederlandse levenslied. Bemy Vreden won haar voor het cabaret 7 e is tenger en klein. Verras- send klein moeten we consta teren als we haar in de woonkamer van haar ouderlijk huis aan het Julianaplein in Amersfoort opzoe ken. waar ze ons heeft uitgeno digd. Diepe fauteuils en een brede zitbank voor de warme haard, schil derijen aan de wand. Een piano staat zwartglimmend in het aan grenzend vertrek. Joet, de witte poes aan komen lopen in de hon gerwinter. zegt onze gastvrouwe lachend nestelt zich aan de voe ten van z'n vrouwtje als ze begint te vertellen. Het wordt een eenvoudig relaas van een meisje, dat wist wat ze wilde en daarvoor ook heeft ge vochten. Eind 1938 solliciteerde ze bij de A.V.R.O., die haar schreef dat ze eens moest komen. En of ze niet een gramofoonplaat had waarop haar stem was vastge-. lcgd. Samen met Wim Ripken ging ze naar Utrecht om zo'n plaat te laten maken, die naar Hilversum werd gezonden. Toen ze op de vastgestelde dag in de studio kwam, werd haar ver teld dat ze de plaat hadden ge draaid en dat het niet meer nodig was om proef te zingen. Cora May was geëngageerd! En op 12 Januari 1939 trad ze voor het eerst voor de radio op, samen met Pierre Palla. Dan komen de albums voor de dag. Haar eerste recensies, knipsels uit radio-programma's, foto's en brieven. Duizend en een prettige herinneringen binden haar aan die mooie, eerste dagen van haar car rière. „Ik kwam toen al gauw in contact met „De Vagebonden", ver telt Cora May. „Een fijn ensemble was dat. De bekende violist Nicolaas Roth had de leiding en verder werk ten er Gerard Hengeveld, Constant Moermans en nog enkele anderen aan mee. die later helemaal naar de klassieke muziek overgingen. Vlak voor de oorlog maakte ik ook deel uit van het Amabile-sextet, dat na dc bevrijding weer opdook. We wil den juist een tournée door België gaan maken toen de oorlog uit brak." Vooral Nederlands Als we over Benny Vreden gaan spreken, komt er eerbied in haar diepe, warme'stem. In de Meimaand van '40 kwam ze in contact met deze voorvechter van het moderne Neder landse cabaretlied Hij schreef tek sten voor Cora May en zij zong ze, zoals andere Hollandse chanson- mères het in geen jaren gedaan had. den. Eenvoudig, zonder opsmuk, maar overtuigend. Het Leidseplein Theater in Amsterdam was keer op keer stampvol en de toejuichingen namen stormachtige afmetingen aan. Proces Rauter In beide theaters wordt een uit voerige reportage gedraaid van het proces tegen Rauter, omlijst, door gedeelten uit vorige journaals, die nogmaals zijn wandaden in herin nering brengen. VRIJE WOORDEN door IR P. SCHUT De eerste dag van April is een belangrijk congres gehouden te Amsterdam. Een congres waar verschillende hoogleraren en lera ren aan middelbare scholen en gympasia hun mening ten beste gaven over het ene, centrale onder werp: „Wat verlangt het Hoger Onderwijs van de middelbare scholen?" en „Wat kunnen deze scholen aan het H.O. geven?" Het oetrof speciaal de wiskunde en de natuur wetenschap pen. Niemand kan ontkennen dat het hier inderdaad om zeer belangrijke kwesties gaat. Zeer zeker voor ons land waar in dustrialisatie redding moet bren gen en een bron van welvaart moet worden. Het is dan ook zeer begrijpelijk dat een der inleiders een warm pleidooi hield voor de grote taak die het chemie-onderwijs in deze tijd heeft te vervullen. Het moet, zo zeide hij, de wetenschappelijke belangstelling van de leerlingen wakker maken, hun technische be langstelling opwekken en vergro ten, ons volk moet trachten het chemie-onderwijs op onze scholen zoveel mogelijk dienstbaar te ma ken aan de uiteindelijke sanering onzer nationale economie. We zullen inderdaad die kant op moeten, maar daarnaast alle perso nen die in deze bedrijven werk zaam worden gesteld doordringen van de verantwoordelijkheid voor wat ze gaan doen. Niet alleen de technici, ook de beoefenaars van de „zuivere" wetenschap. Want, zoals een inleidend hoogleraar zeide: „De meest abstracte bespiegelingen over massa en energie bleken neer te komen op het brengen van dood en verderf, nu nog van tienduizen den, straks voor millioenen. Bloei van de wetenschap, van de tech niek, best maar alleen als de beoe fenaars zich van hun verantwoor delijkheid bewust zijn. Alle beoe fenaars, van losse^ werklieden tot en met de leidende topfiguren. P. S. Nog steeds bezit het Nederlandse lied haar hart. „Er zijn voldoende componisten in ons land, die inderdaad goede din gen maken," zegt ze en haar blonde krullen schuiven grappig over de eenvoudige bruine japon, als ze haar bewering met een energieke hoofd beweging kracht wil bijzetten „Vroe ger, tot vlak voor de oorlog, was alleen wat uit het buitenland kwam, naar de zin van het publiek. In die tijd zong ik in alle talen. Maar ik ben er vóór, om ook de Nederlandse tekstdichters een kans te geven. Ze maken heus héél veel goede dingen. Gelukkig is er wat dat betreft ook bij het publiek een kentering waar te nemen. Met „Bloesem van Serin gen". dat Jan Vogel, Han Dunk en Pi Scheffer maakten, heb ik bijvoor, beeld veel succes. Er zijn zoveel pri ma liedjes. Jan Vogel maakt heel goede!" Cabaret-artiste Nadat Benny Vreden Cora May eenmaal voor het cabaret had ge wonnen, is ze op de planken geble ven, hoewel ze tussentijds voor de radio nog veel optreedt met orkest- of pianobegeleiding zonder meer. Behalve voor de AVRO en de KRO zingt ze nu ook voor de VARA. Ver der werkt Cora mee aan de cabaret programma's voor de PCJ-wereld- omroep. Tussen de bedrijven door is ze op tournée met het ensemble Max van Praag, waarin ze dus niet alleen zingt maar ook acteert. „Een cabaret-artist moet heel erg veelzijdig zijn," is haar oordeel. „Je moet handig zijn, je moet uithou dingsvermogen bezitten en niet bang zijn voor een vermoeiende reis." Nee, in het buitenland is ze nog niet geweest na de bevrijding. Maar er wordt aan gewerkt en wellicht zullen de Belgen binnenkort van haar zingen kunnen genieten. Componiste Behalve zangeres en toneliste is Cora May ook componiste. Ze schreef de muziek voor een groot aantal liedjes, ze maakte teksten en vond zo een nieuw terrein waarop ze haar muzikale gaven kon gebrui ken. Gelukkig bezit ze de wilskracht het doorzettingsvermogen, die daar voor nodig zijn. „Ik geloof, dat veel mensen zich daarop verkijken," is haar mening. „Maar er is zoveel moed voor nodig om iets te bereiken. En nog meer om je op dat vlak te handhaven." Maar daarin is het meisje, dat in de eerste klas van de Lagere School al werd gekozen om de hoofdrol in een kinderoperette te spelen en er nadien permanent voor werd ge vraagd, dunkt ons, wonderwel ge slaagd. En dat alles, doordat ze nog steeds zo'n reuze plezier in zingen heeft! Nog steeds blijkt er bij de Amersfoortse bevolking belang stelling te bestaan voor onze vraagtekenpuzzlc. Dc inzending moet echter' Maandagmorgen om negen uur beslist worden gesloten. Op Dinsdag 20 April om zeven uur zullen op ons kan toor de prijzen in het openbaar worden getrokken. De uitslag wordt in ons blad van Zaterdag 24 April gepubliceerd. De gelukkigen Degenen, die deze week een prijsje uit de bus lootten, zijn: 1. F. G. v. d. Straten, Palmstr. 285; 2. Th. Terbij. L. Brinkweg 74, Soest; 3. A. de Wilde, Mesdagstr. 4; 4. J. M. de Kogel, Timorstraat 8; 5. J. v. d. Bor, Zwartebroeker- weg 42 I, Terschuur. ARNHEMSESTRAAT 20 TELEF. 5781 Gaat HVC bekeren? Het is opnieuw „Amersfoortse Boys" dat Zondag a.s. dc grootste aandacht voor zich opvraagt. De blauwwitten gaan naar Amsterdam om tegen Z.S.G.O. de strijd aan te binden. De Amsterdammers hebben de steun van een tegen Laren ge wonnen wedstrijd en ook van de eigen accomodate. Het zal de Amersfoorters echter evenmin aan aanmoedigingen ontbreken, want een grote schare supporters zal acte de présence geven. Onze re- portagedienst gaat ook mee en htt zal daardoor voor de thuisblijvers mogelijk zijn, voor ons gebouw aan de Snouckaertlaan de wedstrijd op de voet te volgen. C.D.N. staat voor een kracht proef. Zij ontvangt Rapiditas uit Weesp en het is te venvachten, dat de winnaar van deze wedstrijd tweede klasser wordt. Z.V.V. ont-' vangt Schoten en de Zaandammers zullen beslist moeten winnen, om nog kans te hebben tweede klasser te blijven. R.U.C. zal haar plaats in de der de klasse moeten verdedigen tegen Brederodes en S.E.C. Haar eerste wedstrijd is tegen Brederodes en wij zijn benieuwd hoe deze eerste ontmoeting zal aflopen. In Zeist zullen B.E.V. en En Avant in een beslissingswedstrijd moeten uitmaken wie het'volgende seizoen in de vierde klasse mag uit- komen. De twee eerste wedstrij den bleven onbeslist, zodat het niet aan spanning zal ontbreken. Stichtse Boys en Saestum gaan naar Bilthoven. om op het terrein van B.V.C. te trachten elkaar de eerste degradatiewedstrijd te gun nen. K.N.V.B.-BEKER Na de goede start van H.V.C. in de vóorronden voor de bekercom- petitie, zal het van het resultaat dat de roodwitten Zondag op Éirk- hoven tegen S.D.W. behalen, afhan gen of zij mee zullen „bekeren". Wij vertrouwen 'dat de punten m Amersfoort zullen blijven.Vrien denschaar moet naar Spartaan, een moeilijke opgave voor de Culembor- gers. Aan de Leusdcrweg vindt de in teressante ontmoeting Amsvorde A.P.W.C. plaats. Op papier kunnen de paarsgelen natuurlek makkelijk winnen, doch wil zijn er van over tuigd, dat Amsvorde geduchte te genstand zal bieden. De Zebra's zal met Actif wel korte metten maken. Quick moet naar Voorwaarts en zal het niet gemakkelijk krijgen. Toch zit er voor de Amersfoorters wel winstkans in. In Harderwijk ontmoeten V.V.O.G. en Zwaluwen Vooruit elkaar. Het eerste damesteam van „Amersfoort" speelt Zondag zijn laatste wedstrijd in deze competitie en wel in Amsterdam tegen de „Voleweykers". Winnen dc Amers foortse dames deze wedstrijd, dan zal een beslissingswedstrijd tussen H.V.B. en „Amersfoort" moeten uitmaken wie van deze twee ploe gen de sterkste in de 2e klasse is. Onze stadgenoten zijn niet kansloos In Amersfoort sleepten ónze stad genoten een 22 gelijk spel uit het vuur, nadat de Amsterdam- sters met 21 de leiding hadden gehad. Wanneer er door de Amers foort dames flink wordt aangepakt, dan is een kleine zege mogelijk. Evenals bij voetbal is er ook voor de handballers een bekercompetitie ingelast. De indeling hiervan is nog niet bekend, doch wel is er voor het eerste herenteam voor a.s. Zon dag een wedstrijd vastgesteld. Zij spelen namelijk op eigen terrein te gen Sport Vereent uit Utrecht. Deze ploeg speelt in de eerste klas se. dus kunnen de Amersfoorters meteen eens laten zien of zij wer kelijk ook tegen eerste klasse ploe gen opgewassen zullen zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2