AMERIKA is niet het land van overvloed MODE ANNA ELEANOR ROOSEVELT van IN PARIJS EN LONDEN SCHUDT UW LEVER WAKKER farineA Franse radio herdenkt Willem Pijper In zijn vaders voetspoor Chevalier verlaat in 1951 de planken Veel veranderd is er niet r Een schuw meisje wordt „Koningin der Democratie" Zaterdag 10 April 1948 Onjuist beeld van „Gods own country' Het is moeilijk met 50 dollar (f. 132.50) per week de eindjes aan elkaar te knopen "Y^/ ANNEER het Amerikaanse Congres in een poging om het door de oorlog achterop gekomen Europa weer op de been te helpen met een genereus gebaar enkele milliarden beschikbaar stelt voor het Marshall-plan, millioenen voteert voor de uitvoering van de Truman- leer en hulp aan China, blijft Amerika in de gedachten van de gemiddel de buitenlandse krantenlezer het land van overvloed, „Gods own coun try", dat onuitputtelijk is en waar ieder burgtr zich in weelde baadt. Dat dit beeld onjuist is en de gemiddelde Amerikaanse werkman iedere week een zware dobber heeft om in zijn gezin de eindjes aan elkaar te knopen, bewijst het huishoudboekje van Louise Decker, de echtgenote van een 30-jarige werkman, die wekelijks 50 dollar (f 132.50) delijks f 5.30 contributie aan de vakbond afgehouden, f 3.25 voor een levensverzekeringspremie en f 11.95 voor ziekenhuisverzekering. Bovendien wordt wekelijks f 1.33 afgetrokken voor sociale verzeke ring en f 5.30 inkomsten-belasting, zodat Decker eigenlijk maar f 119.40 mee naar huis brengt. Hiervan houdt Decker f 5.30 voor zichzelf om zijn kopjes koffie te betalen en om soms een biertje te nemen. Mrs. Decker trekt na ontvangst van de resterende f 114 10 weke- De huur vergt 20% van het inkomen De familie Decker woont in een appartement van vier kamers in de industriële wijk van Astoria, Long Island, aan de overkant van de East River, gerekend van Manhatten uit. Zij hebben drie kinderen, Lar ry, Lorraine en Louis, die nog te klein zijn om op school te gaan. 's Morgens om zes uur stapt Louise behoedzaam het bed uit om haar man niet wakker te maken, trekt over haar katoenen nacht hemd een versleten housecoat aan en gaat naar de keuken om de fles gereed te maken voor de baby. De kleine slaapt in een bedje naast het bed 'van zijn ouders en de twee andere kinderen slapen in een apart kamertje. De huur van dit appartement vergt maandelijks f 95.40. De vloeren zijn bedekt met linoleum en de meubels, die het echtpaar reeds voor hun trouwen kocht, schreeuwen om hernieu wing. Om zeven uur roept de huis vrouw haar man op, die zijn ont bijt gebruikt bestaande uit een sneetje droge toast en een kop koffie. Koffie is de enige luxe, die de familie zich permitteert, ze drinken per week twee pond, het geen mevr. Decker slechts f 2.45 kost in de filiaalwinkel. Daarna gaat Decker naar de fa briek, waar hij controleur isv van de lopende band. Voor het twaalf uurtje op de automobielfabriek Het huishoudboekje van Louise Decker (New York) vertelt mrs. Decker, „doch mijn kleren moet ik krijgen van een van mijn zusters. Als de week om is, is namelijk ook het geld verdwenen. Over sparen behoeven we niet te prakkizeren; wij zijn blij als we uit de schuld blijven". Daarentegen ziet zij nog kans, vier maal per jaar een bijdrage van f 2.75 aan een weeshuis te geven cn jaarlijks f 5.50 voor haar Kerkgenootschap te betalen. De Deckers gaan nooit een avondje uit, omdat ze niemand hebben om op de kinderen te pas sen. Soms loopt een vriend binnen om eens over politiek te praten of over de vakbond. Zondags gaan ze met de kinderen naar een familie lid op bezoek. Haar grootste zorg is, dat haar man ziek wordt, want hij krijgt loonaftrek voor ieder uur. dat hij afwezig is en zijn fabriek heeft geen ziekenfonds, 's Avonds om tien uür gaat haar man naar bed en doet zij nog d£ babywas. Dan kijkt zij even uit over de East River naar de lichten van Manhatten, waar zy hoopt, dat haar zoon eens als dokter werkzaam zal mogen zijn. Donderdag 15 April des avonds van 19.07 tot 20 uur zal de Fran se Radio (golflengte 431.70 M.) een uitzending wijden aan de Neder landse componist Willem Pijper, die het vorig jaar overleed. Aan dit concert, dat zal worden ingeleid door Frank Onnen, werken o m mede de zangeres Noemi Perugia, de pianisten Ginette Doyen en He- lene Plguari en het strijkkwartet Lespinc. lijks f 23.85 af voor huur, f 3.20 voor gas en electrisch en 2.92 voor een verzekering voor de kinderen Zij hoopt, dat Larry straks van dit geld voor dokter kan studeren en dat Lorraine verpleegster kan worden. Voor de jongste is geen verzekering omdat het levenson derhoud te veel vergde om nog meerdere verzekeringen te kunnen betalen. Voor*het grootste gedeelte doet zij de was zelf, doch de grote stukken gaan de deur uit voor f 7.95 per week. De rest, f 76.18, wordt gebruikt voor het huishouden. „Ik kan mijn eigen schoenen cn kousen kopen", en dan kijkt zij naar Manhatten neemt hij enkele broodjes mee en een ei en neemt in de cantine daar bij een warme kop koffie vöor vier dubbeltjes. De kinderen eten bij het ontbijt een bord pap en drinken een glas sinaasappelsap, terwijl zij een bord pap eet met een kop koffie, 's Mid dags eet de familie thuis een bord pakjessoep welke 64 cent kost. Voordat Decker zijn weekloon aan zijn vrouw afdraagt wordt maan- Met dankbaarheid herinneren velen zich heden ten dage nog het menslievende werk van Fridtjof Nansen na de eerste wereldoorlog. Ongeveer een millioen Oost-Euro peanen redde hij destijds van de hongerdood en „Nansen"-paspoor- ters hebbc t vele statenlozen uit die tijd een wettelijke status gegeven. Wat niet iedereen weet, is dat Odd Nansen, Fridtjofs zoon, hetzelfde werk op het ogenblik doet in Tsje- choslowakije, Roemenië, Hongarije en Polen. Toen hij na de oorlog uit een Duits concentratiekamp werd bevrijd, organiseerde hij uitstapjes naar Noorwegen voor kinderen van Europese nazi-slachtoffers. Maurice Chevalier heeft tegen over William Hawkins van de New York World Telegram verklaard, dat hy zijn carrière als Parijs caba retier in 1951 zal beëindigen. „In 1951 ben ik 50 jaar in het vak en is het tijd om „merci" tot het pu bliek te zeggen," aldus Chevalier. „Ik wil heengaan nu mijn werk nog goed is. Als men geen succes meer heeft voelt men zich een kladschil der." Radio en film in dienst van de Wereldraad Aan de assemblee van de Wereld raad van Kerken te Amsterdam, zal door middel van radio, film en pers grote bekendheid woraen ge geven. Iedere dag zal cr over de radio een korte reportage worden gegeven. Bovendien zullen voor aanstaande personen op kerkeltik gebied toespraken houden. Ten ein de alle aanwezigen volkomen op de hoogte te brengen van de belang rijke gebeurtenissen tijdens de bij eenkomst. zullen er zes afleverin gen verschijnen van een „Delegatie Digest", die in het Engels. Frans en Duits verkrijgbaar zullen zijn. Voorts zal een geluidsfilm wor den vervaardigd, die ongeveer een maand na de assemblee gereed zal zijn. In het Concertgebouw zal men op een tentoonstelling de geschiedenis en de activiteit van de Wereldraad van Kerken in ogenschouw kunnen nemen. Sp oorwegreisvereniging opgericht Te Utrecht is opgericht de Fede ratie van Spoonvegreisverenigin- gen in Nederland, de L.S.R. Deze L.S.R. stelt zich ten doel de ge meenschappelijke belangen van de aangesloten corporaties te bevorde ren. raad en voorlichting te geven op het gebied van het reizen cn verzorging van het contact met de zusterorganisaties in en buiten Ne derland. De volgende verenigingen maken deel uit van de L.S.R.: S.E. T.A.R. (Utrecht). St. Raphael (Utrecht). P.C.B. (Zwolle). G.U.N. I.A. (Enschede). De Unie (Haar lem) en O.N.S. (Leiden). (Bijzondere bijdrage) PARIJS en Londen houden weer voorjaar a-modeshows, doch denkt u niet, dat iedereen daar zo maar eens binnen kan lopen. Voorlopig is er nog een heel strenge selectie en genieten buitenlanders de voorkeur. Tja. ook Frankrijk en Engeland kunnen de de- viezen goed gebruiken en het uiterlijk van onze lieve dames pleegt niet de geringste dcviczenbron te vormen. Zo op het eerste gezicht is er niet zo heel veel veranderd, hebben we kunnen vaststellen. Langer zijn de rokken in elk geval niet geworden, al kan op de duur de garderobe van de vele modelievende Nederlander- se dames niet meer mee. Kort sa mengevat zijn de lijnen als volgt: Voor sport: rokken, mantels, tail leurs en jurken alles wijd. Geklede tailleurs, zowel als jurken, of zeer nauw, of zeer wijd. De avondkleding brengt geen sensationele veranderingen. Heel nieuw was de zig-zaglijn met schootjes, waérvan men een voor. beeld ziet in de avondjapon, hierbij afgedrukt. Het Parijse huis Dior maakt zeer nauwe rokken bij de tailleurs, stijve jasjes zijn meestal van voren rond weggesneden. Zeer modieus zijn de shantung- jurken met gekleurde borduursels, die op de rok bij de- zoom zijn aan gebracht. Bij zomerjurken ziet men veel grote Chinese strohoeden. De imprimé's van de grote huizen to nen geen helle kleuren, doch voor al beige, zwart, grijs en grijsblauw, bruin en grijs, zachtgeel met grijs enz. Zeer veel ziet men genopte zijden jurken. Mantels worden meestal heel ruim gemaakt, met vooral op de rug veel ruimte. Ook hier zachte pastelkleuren, muisgrijs, grijsblauw en zacht rose. Mantelcostuums wor den doorgaans gedragen met een strik onder do kraag. Verscheidene van de getoonde modellen zijn voor normale vrou. wen niet te dragen. De middag jurken van Pierre Balmain doen hoogst elegant aan. maar ze zijn welhaast te nauw om er in te lo pen. Het zal de dames interesseren, dat de jurken bijna altijd gedra peerd worden met het een of ander soms met een gewoon, langwerpig stuk stof. (in dezelfde kleur) dat los wordt omgeworpen. Op de haarstijl is geen peil te trekken. Men ziet letterlijk alles. Het meest omhoog, doch veel ook kort gekruld. Hetzelfde geldt Voor de hoeden, alle vormen, allerlei garneringen, doch ook hier geen harde kleuren, rose grijs, mari ne, crème, zachtgroen. Werk en genade Ditmaal moet u toch werkelijk uu> bijbel eens opduikelen en het laat- stc hoofdstuk van het evangelie van Johannes opslaan, 'k Wilde u op een paar détails wijzen, die de moeite waard zijn. De discipelen wachten op hun Heer. die beloofd heeft, te komen. Om dit wachten tc korten, nemen ze het oude handwerk weer op. Maar het lukt niet. In de vroege morgen komt Jezus, en Hij infor meert. nog voordat ze Hemher kend hebben, naar het resultaat. Ze kunnen Hem niet helpen en moe ten hun mislukte reis bekennen. Dan krijgen ze de hele vangst, zoals ze die nooit tevoren gevan gen hebben, cadeau. En wanneer ze aan land komen, blijkt, dat Jezus reeds brood en vis voor het mor genmaal op een kolenvuur te roos teren heeft. Wat zij kunnen mee brengen. hebben ze cadeau gekre gen, en nodig is. het eigenlijk niet. Maar Jezus vraagt hun uit drukkelijk. toch ook iets van de door hen gevangen vis mee te brengen. Waar haalt iemand de moed vandaan, om een christen tc durven heten? Zou dot niet hierdoor z\jn? Door dc ontdekking: ons werk, ons leben, met alle moeite en ernst daarvan, is alleen maar een bezig zijn, terwijl wc wachten? En het leven cn dc zorg krijgen daardoor nooit zulk een klem op ons. dat we cr ons aan verslaven zouden. Want dc uitkomst is: genade. Maar zelfs die genade Is nog surplus. Want ook als wij van zijn wondere werk in onze harten niets hadden beleefd, dan nog zou het door en voor Hem alles klaar zijn. Zo is het leven temidden van alle bindingen niet gebonden, te midden van alle zonden niet ver loren. temidden van alle „goede werken" niet verijdeld. Daar is iets argeloos' cn kinderlijks in deze aan vaarding van Zijn brede goedheid. En dc duivelse begeerte der Ik zucht. die zelfs in het streven naar het heil nog een rol speelt, is over wonnen. wanneer tve zo geleid zijn tot dc gehoorzaamheid: wat Hij zegt. mag ik geloven. v. E. Ingezonden mededeling en n zult morgen* weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, ander» verteert uw voedsel niet, hel bederlL U raakt verstopt, wordt humeurig cn loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. TUINKALENDER 12 APRIL. Dc veelkleurige Viool tjes of Viola tricolor, die thans zeker al de grond in kunnen, houden van een vochtige grond en groeien cn bloeien zowel in de volle zon als in lichte schaduw. Als de grond goed vochtig wordt gehouden eri men steeds de uit gebloeide bloemen verwijdert, kunnen ze tot diep in de zomer blijven door- bloeien. Violen horpn thuis zowel in perken, borders als m rotstuincn. Wan neer de grond te droog wordt, is het meestal direct met dc bloei gedaan. Een zeer bekend viooltje is ook nog de Viola cornuta, een vaste plant, die de gehele zomer voortreffelijke snij bloemen voortbrengt (Ingezonden mededeling) Daadwerkelijke verlichting, ook bij de hevigste hoofd pijn door onze van ouds bekende HOOfDPIJN POEDERS 5 p*r po»4*r I 1.10 per doos 25 «t«ki „Het is, alsof ik haar jaren heb gekend" „Ik heb het gevoel," zei eens een bejaard politicus nadat hij met mevrouw Anna Eleanor Roosevelt had kennis gemaakt, „alsof ik haar al jaren heb gekend." De weduwe van Franklin Delano Roosevelt, die zonder moeite het spreekgestoelte be klimt en wier lezingen voor de radio door millioenen Ame rikanen worden beluisterd, is thans een bekende verschijning. Op haar rubriek „My Day", die dagelijks in tal van Ameri kaanse bladen is te vinden, ontvangt zij eiken dag een 300 brieven. Op de voorgrond van de internationale politiek trad me vrouw Roosevelt echter eerst, nadat zij op verzoek van Marshall in de UNO tegen de Russische politiek stelling had genomeiv en als eerste vrouwelijk lid zitting nam in de Com missie voor de Rechten van de Mensheid. Ingezonden mededelingen Vier beroemde genees middelen in één tablet. BH griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz^ Is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch weldadig middel, want het bevat vier werkzame bestand delen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén bestanddeel - Chefarox - zorgt dat, al is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt Prijs f 0.75 per 20 tabletten. VIT aarom Anton van Duin- kerken zo denkt, als hij doet, zou ons onverschillig kun nen laten, wanneer het hier niet een schrijver betrof van groot gezag in eigen kring, gerespec teerd daarbuiten en wiens per soonlijke ontwikkeling als ka tholiek dichter en schrijver zo nauw verbonden is met de alge mene ontwikkeling van het ka tholieke culturele leven in Ne derland, dat zijn werk daardoor ongemeen aan belangrijkheid wint. Zoals enkele andere schrijvers heeft ook van Duinkerken de be hoefte gevoeld de periode 1918 1940 te overzien en samen te vatten voor zover het zijn eigen aandeel daaraan betreft. De grote verwach tingen aan het begin ervan waren zyn verwachtingen, de enorme te leurstellingen zijn decepties. In zyn opstel „De beweging der jongeren" herleeft veel wat na 1918 werd ge droomd en gewild, wat tot werke lijkheid zocht te worden, uiteenviel, nieuwe krachten opriep en tenslotte zich trachtte te redden in de cata strofe van 1939. Maar ook de per soonlijkheid Anton van Duinkerken zien we er in zijn groei en eigen aard. In het begin de Zuidelijke Ne derlander, de dichter van het Bra bantse volk, de man die carnaval hartstochtelijk en cultuurhistorisch verdedigt, de Grootnederlandse idee is toegedaan, ijvert \'oor het behoud van de zuidelijke katholieke levens sfeer en uiting geeft aan z(jn angst voor geloofsafval en nieuwe kette rijen. Hij meent dat de cultuur be zig is zich te verplaatsen van het Noorden naar het Zuiden van ons land. Maar al te meer wordt zijn werk Anton van Duinkerken: Waarom Ik zo denk,Het katholieke leven van 1918 tot 1940. Het Spectrum, Utrecht/Brussel 1948. De schrijver en dichter Anton v. Duinkerken voor wie het Katholicisme bij alle iverkzaamheid op het vy gebied van cultuur, kunst en politiek een inspiratie bron is en niet een isolerende kracht. de barometer, die de stand en schommelingen aangeeft van de ka tholieke cultuur in Nederland. Van Duinkerken wetp)t steeds de vragen op. waarvoor die cultuur zich ge steld ziet. Het gaat allereerst om isolement of gelijkwaardige mede werking. vervolgens om getals sterkte of geestkracht, organisatie of bezieling, normale godsdienstige plichtsvervulling of mystiek, katho licisme of reactie op protestants overwicht of als vanzelfsprekend Sartner. En hij kiest steeds voor et laatste, revolterend in eigen kring tegen verstarring, zelfverhef fing en isolationisme, een revolte, die het noodzakelijke complement is van zyn dogmatische leven- en wereldbeschouwing maar die ook ondenkbaar is zonder een actievo beleving van dit dogma, waardoor hy wel de keisteenvereerder is, waarvoor zyn vriend Menno ten Braak hem uitmaakte maar dan toch een zeer dynamische keisteen- vereerder. Meer en meer wordt van Duinkerken de voorvechter van een kunst van katholieken inplaats van een katholieke kunst, een cultuur van katholieken en niet een katho lieke cultuur, een politiek van ka tholieken, geen katholieke politiek. Het katholicisme is voor hem de inspiratiebron by alle werkzaam heid op deze levensgebieden, niet de isolerende kracht, Hy begrnpt de waarde van de algemene cultuur sfeer en dat men deze mede bepaalt wanneer men er volop aan deel neemt, levende vanuit een traditie. ANTON VAN DUINKERKEN wat ik denk Vandaar zijn voortdurend pleidooi terug te grijpen op de middeleeuw se mystieken, de 17e eeuwse dich ters der contra-reformatie en Von del. allen figuren die tot het Ne derlandse geestelijke leven behoren Deze trek typeert Van Duinkerken. Hjj voelt zich nooit de homo novus die voor z'n rechten en plaats moet vechten, maar de bezitter van oude rechten en de bewoners van eigen erf. In hem is de eeuwenoude ach teruitzetting der Zuidelijke katho lieke streken geheel overwonnen. Er is geen rancune en geen minder waardigheidsgevoel. In de literatuur heeft hn het plei dooi gewonnen. Sinds 1Ó45 zagen wij wel een enkel katholiek jonge rentijdschrift verrijzen, maar het was van weinig belang. De organi satorische scheiding naar levensbe schouwing speelt in de huidige lite ratuur niet meer de invloedrijke rol, die haar omstreeks 1930 toeviel. Maar deze tijd heeft van Duinker ken wel pessimistisch gemaakt. Zijn terugblik schenkt nem weinig moed. Eens was er kans op winst, toen op behoud, tenslotte op verlies. Eens was hij bedrijvig, toen beducht en bedreigd, tenslotte bedrogen en bedroefd. Hoe talrijk zijn de moge lijkheden tot verval onzer bescha ving, hoe weinige tot herleving. Van Duinkerken heeft na de oorlog op dit punt een belangwekkende ge- dachtenwisseling gevoerd met dc Vlaamse schrijver Gerard Walschap Daarin verheelde hij niet zijn grote vrees, dat de beschaving: ten onder gaat in Europa Wordt hjj nu onze cultuurpessimist, een tweede Hui- zinga. een man die slechts naar het verleden kijkt? Het „ter inleiding" van zijn laatste boek geeft ons op deze vraag geen antwoord. Het boek zelf echter is een belangrijke bijdrage tot de kennis van een sec tor van ons letterkundig leven in een periode, die wij als afgesloten beschouwen, maar waarvan vele krachten thans nog doorwerken. En het maakt opnieuw duidelijk dat. welke levensbeschouwing men ook is toegedaan, éénzelfde periode m vele opzichten op dezelfde wyze wordt ervaren. De jonge katholieke schrijvers van 1920 deelden hoop en verwachting met de jonge protes tantse schrijvers en met de humanis tische. Later ondergingen allen lum teleurstellingen. Maar het uit zicht, het gejoof in nieuwe moge lijkheden? Nog altijd is Marsman daarin het boeiendst cn meest over tuigend geweest, die zijn heimwee overwon door een nieuwe zekerheid. J. C. BRANDT CORSTIUS. Engelse kostschool Toch v/as Anna Eleanor Roose velt een schuw jong meisje, toen zij in 1904, nauwelijks 18 jaar oud, de Engelse kostschool waar men haar „the ugly duckling" noemde verliet. En toen zy op 21 jarige leeftijd in het huwelijk trad met haar verre achterneef, waren vele familieleden meer dan biy. Wanneer men naar een motief zoekt voor haar angst om op te vallen, dan vindt men dit in haar uiterlijk dat zij zelf niet aantrekke lijk genoeg vond en het Is dan ook psychologisch verklaarbaar, dat zü te lilden had onder een sterk min derwaardigheidscomplex. Dit trachtte zil instinctief te verbergen door uiterst vriende lijk en hulpvaardig te zijn tegen over allen, die haar nabil stonden, om op deze wijze eens een vriende lijk woord terug te ontvangen. Maar nadat zij eenmaal het min derwaardigheidsgevoel had over wonnen misschien wel haar zwaar ste strijd) kwam zij met een in haar kringen ongekende belang stelling voor dc rechten van het gehele Amerikaanse volk op. Zij rustte niet eerder, alvorens zij haar invalide mart in ecu wagentje naar het Witte Huis had gereden, om hier al ziin zorgen te delen. Zij opende scholen, bezocht weeshul zen. organiseerde feestjes in zie kenhuizen en'sprak voor honderden vrouwenverenigingen. Dat de Ame rikaanse vrouw van deze tyd een zo grote zelfstandigheid en een zo breed vertakte belangstelling heeft is zeker mede te danken aan het voorbeeld van mevr. Roosevelt. Vechtjassen Dat zij bovendien nog tijd heeft gevonden haar vijf kinderen vier zoons en een dochter op te voe den. mag niet vergeten worden. Beter dan welk uitvoerig betoog ook schetst 't briefje, dat generaal Hugh Johnson van zyn zoon mocht ontvangen, hoe de jongens zijn groot gebracht. „Zeg. Dad", schrijft Johnson Jr., „weet jij dat de Roose velt boy's rijk zyn? Ik kan het me haast niet indenken. Ze zijn zul ke vechtjassseneven als de ergste bruinspuwers(zoals de jongens van de minder goed ge situeerden werden genoemd, omdat zy tabak kauwden). Ook na de dood van haar man op 12 April zal het reeds drie jaar zijn geleden zette zy haar poli tieke strijd ter verwezenlijking van de vier vrijheden Voort Zo kon zy In Februari 1946 met succe3 de Russische aanval tegen de sinds eeuwen bestaande asyl-rechten ver dedigen. De Sowjets wilden name lijk, dat gevluchte Russen tegen hun wil in zouden worden uitgeleverd. Als een in het middelpunt der belangstelling staande figuur heeft zy wij zouden haast zeggen: vaJi^ zelfsprekend ook vijanden. is haar zelfs <fens kwalijk genomen, dat zy niet haar vingernagels cn tenen schildert en dat zy niet mee doet aan hetgeen koning Mode be paalt Maar mevrouw Roosevelt heeft geleerd zich over deze kritiek heen te zetten en toen eens een journaliste licht vcrwyteii-schreef, dat zy zonder hoed was vm win kelen en by deze gelegenheid zelfs een japon zonder mouwen had ge dragen, merkte zij'droog op: „Het Is maar goed, dat het schepsel niet heeft geweten, dat ik geen kousen aan had!" Mevrouw Roosevelt, die door de sarcastische Walter Winchell d« „Koningin der Democratie" werd genoemd', de voorvechster de> (dea len, die de geallieerde legers op hun vaandels hadden geschreven, de weduwe van F D. R., die niet moe werd te verkondigen, d<-t „het ergste, wat wij te vrezen nebben, de angst is...... heeft thans tijd ge vonden naar Nederland te komen. Moge zy gedurende haar kort verblijf in ons land u er van kunnen overtuigen, dat héflr stryd ook de onze is. BIJ EEN VERZAMELAAR VAN kunstschatten Is een miniatuur van Raphael ..De Madonna met het boek" gestolen. De waarde van dit kunstwerk, dat bewaard werd in een koffertje met het wapen van Paus Leo XIII, die het aan de prinses van Aragon had ge schonken, wordt geschat op 50.000.000 lire. DE VIOLIST JAN KEESSEN EN DE pianist Gerard Hengevcld, belden van het Concertgebouw-trio. vertrokken Woensdag per Constellation naar Ne derland Dinsdagavond gaven zU ten paleize Rijswijk nog een concert voor de lt. G.-G. en diens gasten.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3