Enorme belangstelling voor Phoenix-j ubileum Sterk Z.U.T. viert in April het derde lustrum Kloek moest wijken voor de broedmachine Droompaleis van textiel Neurenberg, monument op weg der rechtsontwikkeling 2 -Maandag 12 April 1948 Zelden stond een zakcnjubileum zo in het middelpunt der belangstelling als 'Pdot van de Phoenix-brouwerij. Ter gelegenheid van het 75-larig bestaan baadt zich 's avonds het versierde ge bouw in een zee van licht. Brouwerij leek op bloemenmagazijn De Phoenix-brouwerij heeft bij de herdenking van haar 75- jarig bestaan geenszins over belangstelling te klagen gehad. Toen Zaterdagmiddag om half drie de gelegenheid werd ge geven voor persoonlijke feli citaties was reeds een gedeel te van de brouwerij geen brou werij meer. De weg, die naar de receptie-zaal op de „pret- zolder" leidde, de receptiezaal zelf en enkele andere lokalitei ten gaven eerder de indruk van 'n goed bevoorraad bloe menmagazijn. Trouwens de zending van bloe men stond om half drie niet stil en regelmatig werden de fraaiste bloemstukken aangedragen. Het is ondoenlijk om alle gevers en geef sters te noemen, hoewel enkele stukken door hun originaliteit op vielen. Er is op deze receptie niet ge sproken in die zin, dat men van redevoeringen zou kunnen gewa gen. Wel konden de directie-leden en enkele vertegenwoordigers uit het bedrijf, van half drie tot vijf uur achtereen felicitaties in ont vangst nemen, waaraan vele vrien delijke woorden werden toege voegd. Onder de bezoekers bevond zich ook burgemeester èn mevrouw Mo lendijk. De heer Molendijk onder hield zich enige tijd met de reci- piërenden. Voorts gaven van hun belangstelling blijk wethouder A. J. Spiekermann; H. van Galen Last, voorzitter Kamer van Koophandel J. Haars, gemeentesecretaris: mr. F. C. A. Eenhorst, secretaris Kamer van Koophandel: Ledeboer, secre taris VW; J. Steinebach, voorzit ter VWir. J. G. Bijdendijk, secre taris Nwd. Mij. voor Nijverheid en Handel; D. Zuiderbroek, stads architect: IJ. Buis, voorzitter Raad van Arbeid: G. B R. de Haan, Fed. Personeelsverenigingen: M. Bucx, hoofdstations-chef N.S.; G. van Wijland en Alex Luigjes, de makers van het gedenkraam; voorts een groot aantal vertegenwoordigers van andere bierbrouwerijen, scheepvaartinstellingen en de Ne derlandse industrie en vele ande ren. Serenade Nog voor de receptie ten einde was drongen uit de verte de frisse tonen van de Postharmonie in de receptie-zaal door. De serenade die deze harmonie om vijf uur bracht was hartelijk en spontaan. De fees telijkheden waren daarmede nog niet ten einde. Want na dit muzi kale intermezzo was er voor het personeel gelegenheid de directie te feliciteren. Zo werd de viering van dit 75- jarig jubileum een onvergetelijke dag. Met goed vertrouwen gaan èn directie èn personeel het volgende lustrum tegemoet, in de overtui ging, dat èn voor de stad Amers foort èn voor ons land met het werk van Phoenix-brouwerij een groot aandeel wordt geleverd in de opbouw van ons land. DVO speelde „De Lorelei" Voor een vrij talrijk publiek voerde de Amersfoortse toneelver eniging D.V.O. Zaterdagavond in het clubgebouw van de ..Speeltuinver eniging Soesterkwartier" het toneel spel „De Lorelei" op. De tonelisten, die kennelijk veel zorg aan de uitvoering hadden be steed. kozen jammer genoeg 'n stuk, dat we niet anders dan als „draak" kunnen betitelen. Waarschijnlijk hebben de schrijvers dr. Joh. van Gogh en Jac. Braun een drama tisch stuk willen schrijven om een aangrijpend gegeven. Door het vals sentiment, het afschuwelijk misvor men van de Nederlandse taal en de grote technische fouten die het stuk aankleven, is het niets anders dan een brok smaakbederf geworden. Heel begrijpelijk dus was het, dat deze amateurs De Lorelei" niet aankonden, waarbij nog komt dat zij een millieu moesten uitbeelden, dat hun vreemd ls. Gebaren, hou ding. en dictie waren geforceerd. En denkt men er de volgende keer aan voor jonge mensen ook werkelijk jonge spelers te kiezen? Doet men het anders dan ontstaan alleen maar komische situaties die aan de waar dering van het publiek nog meer afbreuk zouden doen. Noteert U even GRAND: .Frieda" (14 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u.. Zo. 14, 16.15 18.45 en 21 u. CITY: „Rebecca" (18 jr.) 14.30. 18.30 en 21 u.. Zo. 13.30. 16. 18.30 en 21 u. REMBRANDT: De vernietiging van Murania (alle lft.) 14.30 en 20 u.. Zo. 14. 16 15 18.45 en 21 u. 12 APRIL: Aafje Top, „De stilte der zee" 't Nut van het Algemeen. D'Oude Lanteern 20 u. Feestavond S.O.S. Markthal 20 u. Installatie „Pelita" raadzaal 19 30 u. Prop. avond Ned. Handelsreizi gers Ver. Monopole 20 u. 13 APRIL: Ver. v. Paedagogiek. dhr P. F. v. Overbeeke „Amerikaanse scholen". Monopole 20 u. Voordrachtavond Lin Jaldati (Joodse Kunst) a.d. vleugel dr E. Rebling d'Oude Lanteern 20 u. 14 APRIL: R K. Brucknerkoor m. m.v. St. Henricuskoor t.b.v. .«Her wonnen Levenskracht", Markthal 20 uur. Toneeluitv. „De Keien" met „Terugkeer" Amic. 20 u. 16 APRIL Eindsoiree Dan Bearda, Markthal 20 u. EXPOSITIE Oosterse Tapijten e.d. 3 t.m. 25 Anril. Opening 15 u. door mevr. H. E. s' Jacob. 1012. 14 —17 u. Zo 14—17 u. Tentoonstelling werken Adr Pieck, werkdagen 1012, 1417 en 1921 u. 't Consthuy St. Joris. „STICHTSE HEUVEL": Zaterdag en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers) DANCING VAN 'T HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 14—17 u. Di. Vrijd avond ook van 1921 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u. Di. en VrijdL ook 19—22 uur. Onder de velen, die de directie van de jubilerende Phoenix-brouwcrij kwa' men gelukwensen, bevond zich ook Amcrsfoorts burgemeester, de heer H. Molendijk. Op de foto tekent hij het felicitatie-register. Archifoto Van Wijland en Hulst gehuldigd Vijftig jaar lid van socialistische beweging Voor z\jn huis in de Keppler- straat werd Zaterdagmiddag de heer G. v. Wijland gehuldigd, tezamen met de heer Herman Hulst, in verband met het feit, dat zij beiden 50 jaar onafge broken lid zijn geweest van de democratisch-socialistische be weging hier ter stede. De heer B. Noordewier, voorzitter van de Partij van de Arbeid, bracht in herinnering, hoe deze mannen in de tjjd toen zij aan verguizing bloot stonden en het opkomen voor hun belangen en voor de beginselen der sociaal-democratie gelijkstond met ontslag en daarmee gepaard gaand broodgebrek, niet hebben geaarzeld, maar de strijd hebben aangebonden en voortgezet. De heer Noordewier gewaagde van de vruchten, die dit onvermoeid streven heeft afgewor pen: in 1922 het algemeen kiesrecht voor mannen, enige jaren later ge volgd door dat voor vrouwen; erken ning van de rechten van de arbei dersklasse en tenslotte sociale voor zieningen, waarvan men nimmer had vermoed dat ze ooit zouden verwe zenlijkt worden. Gaarne bracht de heer Noordewier beide strijders hiervoor dank, te midden van de hui dige generatie en van de enkele ouderen, die dezelfde dagen zich nog herinneren. Voorts herinnerde de spreker aan het werk van de heer Van Wijland als directeur van het Arbeidsbureau en als chef van de afdeling sociale zaken. Voor de Amersfooi-tse Bestuur- dersbond sprak de heer G. van Uitert, voor de oud-A.J.C.-ers de heer M. van Ingen en voor de A.J.C. de heer Rekers. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester en mevrouw Mo lendijk, wethouder J. Koopman, de raadsleden A. Nakman en dr. B. S. A. Al en vele leden van de P.v.d.A. Deze herdenking viel samen met de 70ste verjaardag van de heer Van Wijland. De Arbeiderszangvereniging „De Stem des Volks" zong enige socia listische liederen. Spreekuur wethouder De wethouder van Openbare Werken zal tot nader order geen spreekuur houden of besprekingen Bloemen en geschenken voor H. Bregman Zoals wij reeds meldden, vierde de heer H. Bregman Zaterdag 11. zijn 25-jarig jubileum bij de N.V. Nederl Sigarcnfabr. v.h. Spaan Bertram. Ter gelegenheid van dit feit werd de jubilaris met zijn gezin die dag ten kantore der Vennoot schap in intieme kring gehuldigd. De directeur, de heer C. M. Ber tram, uitte zijn waardering voor de ijver en nauwgezetheid van de ju bilaris en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Daarna werd het woord gevoerd namens het kantoor- en rcizigerspersoncel en verder door de bedrijfsleider van de fabriek, waarbij cadeaux en bloemen werden overhandigd. Na dit officiële ge deelte dankte de heer Bregman voor de spontane huldiging en voor de prettige samenwerking met di rectie en collega's. Versnaperingen werden door be hulpzame handen rondgedeeld en men bleef nog menig uurtje in de beste stemming bijeen. Steek toch uw hand uit bij een bocht Op het kruispunt Hendrik van ViandenstraatBisschopsweg gaf een wielrijder geen teken van rich tingverandering, met het gevolg dat de wielrijder en een motorrijder met elkaar in botsing kwamen. De wiel rijder werd verwond aan zijn rech- terenkel, terwijl de motorrijder klaagde over pijn in z'n arm. De beide voertuigen werden aanzien lijk beschadigd. Oneerlijke medereizigers Toen een mijnheer, die per trein van Rotterdam naar Apeldoorn ging, eventjes op het perron in Amersfoort uitstapte, bleek bij te rugkomst dat de medereizigers een heer en een dame en zijn doo3 met handelswaar verdwenen waren. Bakkersknecht werd mishandeld Een bakkersknecht deed Zater dagavond om kwart over tien aan gifte van mishandeling. De inwoner E., die in staat van dronkenschap verkeerde, had de bakker enige op stoppers gegeven, met het gevolg dat de mishandelde een bloedneus en een gezwollen linkeroog opliep. Wielrijdster bracht verkeer in gevaar Op de Beekensteinselaan had een aanrijding plaats, toen een wiel rijdster, die voor een vrachtauto van de gemeente reed, plotseling naar links afsloeg^ met het gevolg dat de bestuurder van de vracht auto ook naar links afsloeg om een aanrijding te voorkomen en daar door tegen een geparkeerde perso nen-auto botste. De schade was ge ring. De politie verzoekt de wiel rijdster, die doorreed, en getuigen zich op het politiebureau te willen melden. Burgerlijke Stand Geboren: Metje Stijntje Sylvia, d v S Dijkhuizen en E Wedder; Harry, z v J Premselaar en I. de Vries: Antonius Jacobus, z v C v d Berkt en J P Vermeulen; Joost Leendert, z v H Overeem en J den U«l. Gevonden voorwerpen Autoped (groen), driewieler kin derfiets, bruine hond met korte staart, paar gele motorhandschoe nen, enkele wanten en handschoe nen, blauwe ceintuur, geel lederen portefeuille inhoudende f 3.50, paar gebreide militaire handschoenen m lange kappen, munt briefje, paar wollen handschoenen m kap, kin- der wante (rose), portefeuille in houdende bonkaart f 3.00, porte- monnaie inhoudende scheermesjes, portemonnaie inh. f 0.75, padvin ders portefeuille, geringde postduif, paar /grijze glacé handschoenen, fototoestel, groen zakmes, loper, blauwe en bruine windjack. Secretaris Boshuizen jubileert mee Op Zaterdag 17 April zal het be stuur van Z.U.T. recipiëren in schouwburg Amicitia, ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan. In wandelsportkringen neemt de Amersfoortse Algemene Wandel- sportvereniging „Zondef Uitvallers Terug" een belangrijke plaats in en ook in onze stad zelf is de vereni ging, die tot een der oudste wan delsportverenigingen van de Kei- stad gerekend kan worden, zeer populair. „Zonder Uitvallers Te rug" verdient het ten volle! Toen de oprichting op aansporing van de heren P. van Hemmen en J. en W. ter Wolbeek aan het einde van de maand Mei in 1933 plaats vond, werden vele ups en downs doorgemaakt. Men kreeg echter grote steun van de Vierdaagse loper jhr. A. v. d. Goes, die het ere-voor- zitterschap aannam, terwijl wijlen dr. H. J. Kolk zich als medisch ad viseur zeer verdienstelijk maakte. Juist in deze periode baarde de functie van voorzitter vele zorgen, In 1937 werd de heer J. W. van Eist, die op de laatst gehouden ledenvergadering de leiding over droeg aan de heer Th. Kley, als voor zitter gekozen en de praktijk heeft bewezen dat dit een goede keuze is geweest. Mede door zijn streven was en is de geest in de club op perbest. Ook de heer Ter Wolbeek, die steeds met grote ijver en veel enthousiasme marsen or ganiseerde en propaganda maakte voor zijn vereniging en voor de wandelsport in het al gemeen, heeft er toe bijgedra gen dat het clubleven bloeit als nooit tevoren en dat Z.U.T. grote bekendheid in het hele land kreeg. Het eerste lustrum in 1938 vorm de een dankbare bladzijde in de ge schiedenis, want men ging deelne men aan internationale wandelmar sen en ook op de Vierdaagse zag men de Z.U.T.-ers marcheren, ter wijl bovendien het aantal leden steeds toenam. Tal van marsen heeft Z.U.T. georganiseerd, waar van de tweedaagse marsen, welke ieder jaar herhaald worden, de avondmarsen en de 70 k.m. mars veel succes boekten. Het bestuur, dat veel medewerking van de heren JEfferink en A. Smit kreeg, van wie laatstgeno'emde zijn krachten gaf aan het jeugd-werk, kwam in de oorlogsjaren en vooral na de be vrijding voor grote moeilijkheden te staan, die echter tot volle tevre denheid werden opgelost. In de ver eniging waait thans een frisse wind en heerst een sterk en gezond ver enigingsleven, terwijl het huidige bestuur veel voor de toekomst be looft. Hockey AMHC in Schaerweyde- tournooi Tweede dag succesvoller dan eerste Daar MOP en BMHC te elfder ure hadden afgeschreven voor het Schaerweyde-tournooi te Zeist, nam Schaerweyde zelf met 3 i.p.v. met 1 team deel. De eerste dag was voor onze stadgenoten een onver deeld succes. Tegen Schaerweyde 1 werd met 31 veifloren. Meyer redde de eer. De wedstrijd tegen PW begon uitstekend voor onze stadgenoten. Met halftime hadden zij een 10 voorsprong door een goed doelpunt van mej. v. d. Vel den uit een strafcorner. Na de rust wisselden de Enschedese spelers van plaats en wisten het Amers foortse doel twee maal te vinden; hierdoor wonnen zij met 21. De tweede dag wijzigden onze stadge noten hun opstelling, hetgeen een verbetering bleek. Na met 40 van Schaerweyde 3 te heben ge wonnen, wist AMHC het sterke Tilburg een gelijk spel af te dwin gen (11). Alberda zorgde voor het doelpunt. Bijzonder spannend was de strijd tussen de kampioens pretendent Schaerweyde 1 en Til burg, die door de Zuiderlingen met 32 gewonnen werd. Hierdoor werd PW kampioen der eerste af deling. In de tweede afdeling won HTCC alle vier wedstrijden. Dit succes was mogelijk door verdien stelijk spel der dames, w.o. mej. Cocnen. midvoor van het Neder landse elftal. De uilslagen waren: le afd. 2e afcL PW 4 7 HTCC 4 8 Schaerw. 14 5 Scharw. 2 4 6 Tilburg 4 5 SCHC 4 3 AMHC 4 3 Wageningen 4 3 Scharw. 3 4 0 Hilversum 4 0 In de finale verpletterde HTCC PW met 3—0, hiermede beslag big gend op de Schaerweyde-wisselbe- ker. Russische film over proces De Russische film over het pro ces te Neurenberg het proces te gen de grootste oorlogsmisdadigers, dat de gehele wereld met ademloze spanning gevolgd heeft zal vol gende week Donderdag in het Grand Theatre worden vertoond. Het is om twee redenen toe te juichen, dat deze film in Nederland ter vertoning wordt gebracjjt. In de eerste plaats om deze reden: Toen Adolf Hitler in het voorjaar van 1924 voor de Bayerse rechters te Munchen te recht stond om zich te verantwoorden wegens de putsch van 2 November 1923, heeft hij zijn pleidooi besloten met deze woorden „De rechters van deze staat mogen ons veroordelen vjegens ons toen malig handelen, maar de geschiede nis, de Godin van de hogere waar heid en gerechtigheid zal dit vonnis eens als belachelijk verscheuren en ons van alle schuld vrij spreken". En twee dagen voor dat Hermann Göring, oorlogsmisdadiger No. 1, van wien het Hof in zijn vonnis zegt: „De schuld van deze man is uniek in haar enormiteit, er is niets te zijnen gunste aan te voeren!", zich laf door zelfmoord aan de gang naar het schavot met zijn makkers onttrokken heeft, zei hij tegen een Amerikaans journalist „Binnen twintig jaar zal men voor mij en mijn makkers weer standbeelden oprichten". Achter deze woorden schuilt de hoop, dat men de feiten nog eens zo zou kunnen verbuigen, dat na jaren de geschiedenis zal zeggen: „Zij zijn in Neurenberg verkeerd gewogen". Deze tendens begint ook naar West-Europa door te dringen en het is, daarom goed, dat wij nog eens doorleven bij het zien van deze film, welk een leed naar de woorden van het vonnis „in de geschiedenis ongekende op eenhoping van misdaden" door deze verdachten over de mensheid, is uitgestort. En de tweede reden is, nog be langrijker. Neurenberg betekent een mijlpaal in de geschiedenis van het internationale'recht. Professor Van Vollenhove kenschetst in zijn boekje „De drie treden van het vol kenrecht", het bij het begin van de nieuwe tijd geldend volkenrecht al dus: „Dat was het recht van Staten, kwajongens in hun vlegeljaren, vechtgraag en tuchteloos, dat de re gels vastlei van hun spel, van hun vecht- en vispartijen." Na de eerste wereldoorlog kregen wij het verdrag van Versailles waarin het handvest van de Vol kenbond vastgelegd werd. Wat heb ben wij niet allen van deze Vol kenbond gehoopt en wat hebben wij ons niet door zijn bestaan al leen al in slaap laten sussen. Daar.om is Neurenberg een mo nument op de weg der rechtsont wikkeling. Maar we moeten hierbij niet blijven stilstaan. Zo min als de straf op moord, of doodstraf, in onze wet afdoende is om moord of doodstraf te voorkomen, zo min is deze belangrijke ontwikkeling van het internationale recht op zichzelf voldoende om te voorkomen, dat niet nog eens een staat of een groep van staten naar het wapen zal grij pen. Daar is meer voor nodig. Wij leven nu meer onder een druk: we zien weer donkere wolken aan de wereldkim. Wij. de eenvoudige hon derden millioenen der wereld, de mensen, die bij een wereldoorlog het gelag hebben te betalen, heb ben ons met dit vraagstuk bezig te houden, want het gaat om onze zaak, om het belang van ons, onze kinderen en kleinkinderen. Daar moet komen boven de staten der wereld een orgaan, dat niet alleen het internationale recht bestelt, maar dat meer kan doen: dat met een zodanige macht wordt bekleed, dat het de staat, die nog eens het risico van dit misdrijf op zich zou willen nemen, op kan vangen en terug kan dringen en het misdrijf en de gruwel van een oorlog kan voorkomen. Aardig is tenslotte te vermelden dat de secretaris, de heer G. Bos huizen, die van de oprichting af lid is, ook zijn 15-jarig jubileum zal vieren. sele Eredienst (Huygenslaan 28). Op deze foto- montage zien wc hoe de volle eier- ladcn in de broed machine worden geschoven: op 21ste dag. hebben ZUT-jeugd had plezierige middag Ook voor ZUT's kinderen is het lustrum van hun vereniging niet ongemerkt voorbij gegaan. Zater dag was er in Amicitia een kinder middag georganiseerd, waar mu ziek in zat. Na het praatje van de voorzitter, de heer Th. Kley, begon de voorstelling al direct. Slim en Sloom, de onnozele halzen, kregen de lachers mee. Er werden dansjes en sketches opgevoerd. De jeugdige tonelisten kregen voor hun keurig werk dankbare bijval. Het meele ven met de avonturen van Jopie in de poppenkast deed de zaal dave ren. Na de pauze trad tot grote vreugde van de jeugd ook nog een buikspreker op. Het is een geslaag de middag geweest. Soest Bisschopwijding van Mgr. Wantenaar Op Woensdag wacht katholiek Soest een zeer belangrijke gebeur tenis. Onze oud-plaatsgenoot Mgr. G. Wantenaar, die als pater van Mill-Hill, reeds dertig jaar in de missie in Belgisch Congo werkzaam is, waarvan vele jaren als aposto lisch prefect, zal die dag in de Kath. kerk te Soest-Zuid totBisschop worden verheven en gewijd. Deze plechtigheid, die om 10 uur aanvangt, zal o.m. worden bijge woond door Z. Em. Johannes Kar dinaal De Jong. De wijding wordt verricht door Mgr. Stam. De medeconsecratoren zijn Mgr. De Bouter en Mgr. Panis. Dinsdagavond te zeven uur, zal Mgr. Wantenaar aan „Nieuw Ma- riënburg" worden afgehaald, waar na het gaat naar de pastorie te Soest-Zuid, waar Mgr. Wantenaar en de hem begeleidende geestelijken door een muziekcorps en de paro chianen zullen worden opgewacht. 's Middags van vijf tot zes uur is er een receptie in de pastorie, waar na te zeven uur een défilé wordt gehouden door alle R.K. organisa ties in onze gemeente en de R.K. Muziekvereniging „Wilskracht" uit Amersfoort. De opstelling van de stoet is om 18.45 uur op het pleintje Nieuwe- wegBosstraat. De route is als volgt: Ossendam- weg, Braamweg, Oude Utrechtse- weg, St. Willebrordusstraat naar de kerk. Na afloop zal door de Bisschop een pontificaal lof worden gecele breerd, waaronder Z.D.H. een korte toespraak zal houden. Vrijwillige brandweer jubileert SOEST. Op 1 Juni a..s. la het 25 jaar geleden, dat in Soest de ver eniging „VrtJw. Brandweer Soest" werd opgericht. Er is een comité uit de Ingezete nen gevormd, dat plannen voorbe reidt. om dit jubileum niet onge merkt voorbij te laten gaan. In de achter ons liggende jaren heeft de Soester Brandweer, onder de zo be kwame leiding van haar comman dant, de heer W. Groart, by ontel bare gelegenheden daadwerkelijk gedemonstreerd, met welk 'n door tastendheid en snelheid van hande len dit corps van vrijwilligers by dag en by nacht altijd paraat was om de stryd aan te binden tegen het vuur of tegen de bedreiging daarvan. Talrijk zyn de voorbeelden waarbij door het kordaat ingrijpen van de brandweer erger kon wor den voorkomen. Thans staat het zilveren jubileum voor de deur. Het woord is nu aan de inwoners van Soest. In de ko mende weken zullen intekenlijsten huis aan huis worden aangeboden, om een ieder in de gelegenheid te stellen een bijdrage te geven, ten einde te komen tot de aanbieding van een blijvend huldeblijk aan de vrijwillige brandweer. de kuikens de schalen ver laten. Binnen de 24 uur nadat het kuiken uitgeko men is, worden de hanen van de hennetjes geschei den. De sexer doet zijn werk onder een sterke lamp Achter glazen deuren worden dit jaar 13 millioen kuikens geboren Barneveld spant de kroon (Van een eigen verslaggever) fj A naar Barneveld, tien te. gen één dat U buiten het dorp al in de gaten krijgt, dat er in dit jaargetijde iets bij zonders gaande is. Van Uw fau teuil in de bus ziet U ze: trans portfietsen, auto's, platte wa gens. alle beladen met kleine kartonnen dozen. Als U vreemd bent in Barneveld zal de nieuwsgierigheid U parten spe len. maar die is spoedig bevre digd! Want als U eens van dich terbij die doosjes gaat bekijken, hoort U al meteen dat zachte onsamenhangende gepiep, dat alleen maar van pasgeboren kuikens kan komen. Ja, kui kens zijn het. In Barneveld worden ze dit voorjaar weer bij honderdduizenden geboren. Dertien millioen eieren mogen er dit jaar in de broederijen worden verwerkt en vanzelf sprekend eisen Barneveld en omgeving het kippenland bij uitstek daar een flink deel van op. Th R zijn in deze streek ongev. tien -1—broederijen gevestigd. Grote met 22 broedkasten, middelmatige maar ook kleine, die niet meer dan vier van die electrische reuzen-kloe ken exploiteren, welke duizenden eieren kunnen bevatten. Sinds ook het uitbroeden van kippeneieren aan banden moest worden gelegd, kreeg elke broederij een toewijzing voor broedeieren, welke was geba. seerd op het in het voorafgaande jaar verwerkte aantal. Thans ech ter mogen de vrije pluimveehou ders zelf bepalen van welke broe derij zij hun kuikens willen betrek ken. zodat de broeders het gehele land afreizen om kuikenbonnen bij een te garen, waarop zij tenslotte de broedeieren kunnen aankopen. Uit die Barneveldse broedkasten Gemeenteraads vergadering De raad van de gemeente Soest is tegen Vrijdag 16 April, te 19 uur ter vergadering bijeengeroepen. De benoeming van een leider in vaste dienst voor het Bureau Wo ningvoorziening en de vaststelling ener verordening inzake salarië ring van gemcentepersoneel zijn wel de belangrijkste punten van de agenda. Kwalitatief kunnen wij binnenkort in Europa aan dé top staan Gaan wij Frankrijk ter zijde streven? De nuchtere Beatrixhal is dit voorjaar weer herschapen in een toverpaleis van en voor textiel Voor de dames gewoonweg een lui lekkerland. Tragisch te bedenken, dat al deze schoonheid, weelde en gratie bestemd zyn voor het bui tenland. Maar het is al een geluk te weten, dat onze textielnijverheid in staat is tot dit. De bouw van het geheel was weer in handen van architect A. Bodon, die over fan tasie zeker niet heeft te klagen. De reclame werd verzorgd door zijn collega Brusse en door E. Lucas, terwyl de decoratie op vindingen berust van Dick Elffers. Een sa menwerking. die bii alle tegenstel ling en variatie toch weer een schone dagdroom heeft bereikt cn dat op basis van soberheid. Er is veel te zien. maar volgens de Stichting, die de tentoonstel- lingsbelangen van de textielgroep in handen heeft, eigenlijk nog veel te weinig. Ja 100 te weinig! Want men is momenteel al in staat twee Beatrix-hallen te vullen. Men heeft de Jaarbeursdirectie ge smeekt om ook de Irene-hal be schikbaar te stellen, maar deze antwoordde met een hardnekkig heid. een -Luther waardig: „Hier sta ik. ik kan niet anders." En men heeft tenslotte berust. Wat de Textielgroep hier bereikt heeft is het resultaat van het werk van enige jaren. Vóór de oorlog woedde de oorlog tussen de bedrij ven zo fel. dat men liefst meters uit elkaar stond: nu. na de oorlog, zoekt men elkaar op in de weten schap. dat de concurrentie met het buitenland alleen effectief is op te nemen door gemeenschappelijk op treden. Wij moeten exporteren, wij moeten binnen het kader van bila terale verdragen ons laten gelden, en... wij krijgen in de naaste toe komst weer een felle concurrentie te duchten van Britsch Indië. en... Japan, waar de laatste maanden koortsachtig wordt gewernt. Daar om dienen wii met kracht aan te sturen op verbetering van onze kwaliteit. Dat kan. en als wil wil len kunnen wij binnen een kleir. aantal jaren aan de top van Europa staan. Een mens dient zijn idealen niet te laag te stellen en wie in een bepaalde stand de verfijnde en heerlijke weefsels ziet, subtiel van kleur en dessin, wie de bonte 12- kleurendrukken daarnaast bekijkt met hun verblindend effect hij zal inderdaad geloven, dat wij; al dus voortgaande. Frankrijk kunnen op zi1 en, wie weet, voorbij stre ven!... Primaat van Polen maakt pelgrimstocht Buiten- de vele honderden Poolse Priesters welke deel zullen nemen aan de pelgrimstocht naar de St. Joseph Kerk te Kaliaz in Centraal Polen, uit dank voor de bevrijding uit Duitse concentratiekampen, zal ook door de Primaat van Polen. Kardinaal Hlond, die eveneens in Duitse gevangenschap was, worden meegemaakt. Oudste bisschop van Amerika overleden In de leeftijd van 85 jaar is in de Rapid-City (Zuid-Dakota overleden Mgr. J. Lawler, de oudste bisschop van Amerika. Mgr. Lawler was 62 jaar priester waarvan 38 jaar als Bisschop. De overledene werd tot priester gewijd in België. Bisschoppelijk inspecteur voor Utrecht Door de Aartsbisschop van Utrecht is benoemd tot Aartsbisschoppelijk Inspecteur van R.K. Eijzondere Scholen voor het Dekenaat Utrecht, de Weleerw. Heer A. P. Braakhuis, kapelaan te Utrecht. komt van alles, witte leghorns, bruine Barnevelders, patrijs-leg horns, Red Islands. Chexers, ja zelfs de producten van nieuwe kruisingen worden er geboren. De echte, typische boerenkip ziet men hier niet zo veel meer. Er is heel wat gedokterd aan de kippen om een krachtig, goedleggend dier te krijgen. Zelfs kippenfokken is een wetenschap geworden, die prachtige resultaten heeft opgeleverd. Daar van kan men U ook op de broede rijen heel wat vertellen. Vernuf t OM eigen en andermans nieuws, gierigheid te bevredigen zijn we eens op een broederij gaan kij ken. De omvang van het bedrijf dat we bezochten was betrekkelijk klein, maar het was voortreffelijk ingericht. Hoe nuchter en zakelijk is da voorbereiding voor de geboorte van het prille goedje. En wat systema tisch gaat de geboorte zelf in zijn werk! Achter de glazen deuren van de grote, electrisch verwarmde kas ten liggen de bruine en witte eieren dicht op elkaar rij aan rij in grote laden, die aan een as zijn bevestigd. Elke dag moeten de eieren drie maal gekeerd worden om te voorkomen dat de tot kuiken groeiende massa aan de schaal vast groeit. Dat keren gebeurt eenvou dig door de as gedeeltelijk rond te draaien. Nee, de eieren vallen heus niet uit de laden die door dit draaien scheef komen te staan Ze liggen zo dicht op elkaar, dat- hier voor geen gevaar bestaat. Electri sche elementen zorgen, dat de verse lucht, die van boven de kasten bin nenstroomt. wordt verwarmd. Een vliegwiel, dat met tamelijk grote snelheid om de laden draait, ver voert de warme lucht door de hele ruimte. Het water, dat zich in spe ciale bakken op de kastbodem be. .vindt, verdampt door de hitte, zodat de eieren behalve voldoende zuur stof ook het benodigde vocht krij gen. Mocht de temperatuur in de broedkast te hoog worden ze is doorgaans 103 5 104 graden Celsius dan wordt de verwarming auto matisch uitgeschakeld. Zo hoort het tenminste. Maar het is voorgeko men, dat de inhoud van alle eieren in een broedkast verbrandde, door dat dit ingenieuze mechanisme dienst weigerde. Hoogspanning T-T ET broeden begint eind Febru- -1 ari en duurt tot 8 Mei. In die tijd wordt er in de broederijen on der hoogspanning gewerkt. Om de drie dagen worden er nieuwe eie ren ingelegd zoals de vakterm luidt om de eieren te vervangen, die. na achttien dagen in de kast te hebben gelegen, worden overge bracht in de uitkomkast. En ook wordt elk ei dat vijf of zes dagen in de broedkast is geweest met de schouwlamp doorgelicht om te on derzoeken of de ontkieming is be gonnen, ja dan nee. Ongeveer 12 k 15 procent van de ingelegde eieren blijken achteraf onvruchtbaar te zijn. Wat er mee gebeurt? U zelf consumeert ze in Uw ontbijtkoek of Uw gebak. Griezel maar niet. De eieren zijn nog best en het zou jammer zijn ze te vernietigen. Het schouwen van eieren voorkomt natuurlijk, dat een gedeelte van de ruimte in de broedkasten in het geheel geen rente zou geven. Het is overi gens louter een kwestie van vingervlugheid. De zoon van onze gastheer doet er driedui zend in een uur. Naar huis IN de uitkomkast blijven de eieren waarin het leven duidelijk merk baar is, gedurende drie dagen lig gen. De vierde dag moet het kleine grut uitkomen om na gesext te zijn (waarbij de haantjes er tussen uit gehaald worden) binnen de 24 uur de toekomstige eigenaars de vrije pluimveehouders door wie ze besteld werden te bereiken. Soms reizen ze heel ver. Naar G™- mngen, Friesland, Brabant en Zuid Holland Per auto, per spoor. Maai de gelijktijdige geboorte van die 13.000 donzen dingetjes, die weke lijks op deze broederij uit de schaal kruipen, is een verhaal op zichzelf! Congres van St. Joseph Op 29 April zal de Nederlandse Katholieke bond van hotel-café en restauranthouders „St. Joseph" in Eindhoven een congresdag organi seren. Ruim 1500 personen zullen aan dit congres deelnemen. Kaderdag van de KAB In de Jaarbeurshallen te Utrecht zal op 27 Juni een kaderdag gehou den worden door de Katholieke' Ar beiders Beweging. Onder auspiciën van de K.A.B. afdeling Utrecht zal opgevoerd worden het massaspel „De weg der werkers".

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2