Veilinghouder verkocht Joodse goederen „Pelita"-comité in raadzaal geïnstalleerd s Bewogen proces tegen H. Noordman Spoedig bekeerd Achtjarig kind bier gevoerd Het proces van Neurenberg Rehabilitatie voor P. Beckers Leniging nood slachtoffers Japanse invasie Aafje Top vertolkte „Stilte der zee" Industrie geeft tien mille voor regeringsjubileuyi AZ PC was goed op dreef Dinsdag 13 April 1948 STADSNIEUWS Onverkwikkelijke zaak voor het Utrechtse Tribunaal „Dc meest déplorable zaak"*.welke hy tot dusverre had meegemaakt, noemde mr. H. C. Dietz het geding, waarin hij gisterenochtend voor het Utrechts Tribunaal als raadsman optrad. Dat was n.l. het geding tegen de gewezen veilinghouder Hendrik Noordman te Amersfoort. Hem was ten laste gelegd, dat hy in bezettingstyd een aantal winkel inventarissen, afkomstig uit geliquideerde joodse zaken in zyn veiling bedrijf had doen verkopen. Voorts, dat hy een gedeelte van de inventaris uit de 'joodse synagoge ten eigen bate had aangewend, dat hij een huis, het logegebouw aan de Perseijnstraat had gekocht en ten slotte, dat hij financiële bijdragen aan'„Winterhulp Nederland" had verstrekt. op, dat lu deze zaak weer achter de schermen geknoeid is door perso nen, die belanghebben by de afwik keling van deze zaak. Hy wees er op, dat zyn cliënt reeds twee jaar voor een en ander in internering heeft doorgebracht en concludeerde tot-.vervallen verklaring van de te gen zijn cliënt ingebrachte beschul digingen. Uitspraak 26 April a.s. Verschillende getuigen werden in dit nogal bewogen proces gehoord en het viel verre van gemakkelijk uit de warwinkel van vaak tegen strydige verklaringen de juiste toe dracht van het gebeurde te destille ren. Wat betreft het verhandelen van joods goed op de veiling, welke Noordman samen met N. de Munk dreef, werd door verdachte en zijn gewezen compagnon verklaard, dat zy niet wisten, dat de door hen ge veilde goederen van joodse oor sprong waren, te meer daar deze artikelen niet alleen uit Amersfoort maar ook uit andere plaatsen, met name uit Nijkerk werden aange voerd. De goederen uit de joodse synagoge betroffen restanten van een geruïneerd gebouw en een ver woeste inventaris. Een gedeelte van dit laatste werd gedurende de oor log opgeslagen in Noordman's wo ning met de bedoeling dit na de oor log aan de wettige eigenaars terug te geven, hetgeen dan ook gebeurd is. De aankoop van het luiis der vrijmetselaarsloge Jacob v. Cam- pen" geschiedde volgens verdachte en dipns huishoudster mej. v. Dier- men, zonder dat zy wisten dat dit een pand uit Duits of door de N.S.È -ers beheerd bezit was. Toen zij bemerkten, hoe de zaak precies in elkaar zat, hebben zy nog ge tracht de koop ongedaan te maken, maar het bleek toen te laat! Het verlenen van financiële bij dragen van „Winterhulp" werd door verdachte en ook door zijn gewe zen compagnon ten stelligste ont kend op de vraag van de Tribu naal-voorzitter hoe het dan moge lijk was, dat in de boeken een aan tal giften tot een bedrag van f 67J50 aan genoemd instituut stonden ver meld, kon de beschuldigde partij echter geen afdoend antwoord ge ven. De verdediger, mr. Dietz, wees er De koopman Alb. van de Zuid- wind te Amersfoort in 1939 toege treden tot de NSB, moest na het uitbreken van de oorlog keuze ma ken tussen een vast baantje in het vaderland of in Das Reich. Hij koos het laatste om zich persoon lijk op dc hoogte te stellen van de toestand iri Duitsland, waarover de partijpropaganda zulke wonderlij ke dingen had verteld. Na enige weken was hij echter reeds geheel gedesillusioneerd, kreeg ruzie met de Duitsers over het niet nakomen van de aangegane arbeidsvoor waarden en kwam ten slotte in een strafkamp terecht. In het vader land teruggekeerd, haastte hij zich voor de NSB te bedanken, maar werkte hier toch nog weer enige tijd bij de O.T. en bij een artillerie- depót van de Deutsche Kriegsma- rine. Het Tribunaal, waarvoor hij gis teren terecht^ stopd, zal op 26 April adviseren of hem, ondanks zijn tij dig bedanken voor de Partij, nog enige straf moet worden opgelegd. Drie weken gevangenis voor grote broers In November j.l. hadden de gebr. G. en D. v. d. V., resp. 19 en 21 jaar oud een vat bier kunnen krij gen Zy hadden dit duchtig aange sproken en hierbii ook enige kinde ren gehaald. Onder deze bevond zich hun stiefbroertje, een achtja rig ventje, hetwelk zy dwongen ln totaal zes glazen bier leeg te drin ken. Het kind was hiervan dood ziek geworden en moest ter behan deling in een ziekenhuis worden op genomen. Terzake het toedienen van sterke drank aan een acht-jarig kind, moest het tweetal zich Maandag middag \oor de Utr. Politierechter verantwoorden, die het gebeurde een schandaal en een weerzinwek kende kwajongensstreek noemde. Verdachte D. v. d. V. veront schuldigde zich door te zeggen dat hy dronken was en het kind zelf om bier gevraagd had. ,,A1 zou dit*go geweest zijn, dan geef je een kind toch geen bier," antwoordde Zijn Edelachtbare. De Officier van Justitie eiste voor dit ergerniswekkend feit drie weken gevangenisstraf en de Poli tierechter veroordeelde de beide broers conform. DENKT U EROM? Morgenochtend 10 uur begint de PLAATSBESPREKING voor het HISTORISCHE FILMWERK Donderdag 15 April 2.30 6.45 en 9 uur. GRAND-THEATRE (I. M.) Noteert U even GRAND: „Frieda" (14 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u., Zo. 14, 16.15 18.45 en 21 u. CITY: „Rebecca" (18 jr.) 14.30, 18.30 en 21 uZo. 13.30. 16. 18.30 en 21 u. REMBRANDT: De vernietiging van Murania (alle lft.) 14.30 en 20 u., Zo. 14, 16.15 18.45 en 21 u. 13 APRIL: Ver. v. Paedagogiek. dhr P. F. v. Overbeeke „Amerikaanse scholen Monopole 20 u. Voordrachtavond Lin Jaldati (Joodse Kunst) a.d. vleugel dr E. Rebling d'Oude Lanteern 20 u. 14 APRIL: R. K. Brucknerkoor m. m.v. St. Henricuskoor t.b.v. „Her wonnen Levenskracht", Markthal 20 uur. Toneeluitv. „De Keien" met „Terugkeer" Amic. 20 u. 16 APRIL Eindsoiree Dan Bearda, Markthal 20 u. EXPOSITIE Oosterse Tapijten e.d. 3 t.m. 25 April. Opening 15 u. door mevr. H. E. s' Jacob. 1012. 14 —17 u. Zo. 14—17 u. Tentoonstelling werken Adr. Pieck, werkdagen 1012, 1417 en 19—21 u. 't Consthuy St. Joris. „STICHTSE HEUVEL": Zaterdag en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers) DANCING VAN T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen. 2023 uur. Zon mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v.. boeken 1417 u. Di. Vrijd. avona ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 I 12.30 u. en 14—17 u, Di. en Vrijd. ook 19—22 uur. NSB-er tegen wil en dank De tandtechniker W. Houten te Amersfoort voelde destijds weinig voor de politiek, thans waar schijnlijk nog minder. Maar ^op aansporing van zijn vrouw en me de om afen het nodige werk te ko men, trad hij medio 1941 toe tot de NSB. Na zes of acht weken, toen hij nader had kennis gemaakt met de rood-zwarte horden, had hij er al schoon genoeg van en bedankte. Volgens de gevonden kaarten in de officiële NSB-registers, is er ech ter nog enige jaren, tot 1943 con tributie voor hem betaald. Maar dat heeft hij, volgens zijn stellige verklaringen, niet zelf gedaan, maar een of andere goede geest, hij zeide voor het Tribunaal hiervan zijn gescheiden vrouw t e rerdenken. De heren zullen over veertien dagen beslissen of de ontgoochelde tandtechniker nog straf tegoed heeft wegens zijn NSB-erschap gedurende „een blauwe Maandag". Grote diensten bewezen aan illegaliteit „Liever was ik duizend doden ge storven, dap voor een Tribunaal te moeten terecht staan," verzuchtte de gewezen ambtenaar by het Ge westelijk Arbeidsbureau te'Amers foort. Peter Beekers, die zich giste ren voor de Vyfde Kamer' van het Utrechts Tribunaal moest verant woorden. Het was voor deze verdienstelijke man, die in bezettingstijd aan Óe illegaliteit grote diensten heeft be wezen en veel deed ter verlichting van het lot der gevangenen in het concentratiekamp te Amersfoort, inderdaad een zware gang. Dat deze moeilijke tocht tenslotte tbch noodzakelijk was. is gelegen in het feit, dat Beekers énige tijd, eigen lijk onvrijwillig, lid van dc N.S.B. Is geweest. Toen hii nog in Limburg woonde dat was vóór de oorlog was hij in contact gekomen met een Duitser, die zich uitgaf als Tsjech, en aan wie hij zijn antl-Dultse ge zindheid en anti-nationaal-socialis- tische instelling niet had verbor gen. Deze man bedreigde hem met aangifte bij de Duitsers en andere represailles. Indien hij zich niet op gaf voor de N.S.B. Enerzijds om wille van zijn gezin, anderzijds om voor de goede zaak te kunnen blijven wer ken. trad hij als geheinl lid tot de Partij toe, doch dit was slechts camouflage. In zijn hart was en bleef hij een goed Nederlander en hij gebruikte zijn positie bii het Ge westelijk Arbeidsbureau dan ook om de vijand veel afbreuk te doen. Zo slaagde hij er b.v. in een kaart systeem met niet minder dan 4000 namen van gegadigden voor de Ar beidsinzet spoorloos te doen ver dwijnen. De voorzitter van het Tribunaal deelde hem na een kort verhoor mede. dat de heren hadden besloten de tenlastelegging vervallen te ver klaren en dat hy deze beslissing diende te beschouwen als een reha bilitatie van zijn eer en goede naam hem gaarne verleend wegens zijn verdienstelijk werk voor het vader land in moeilijke tijden. De zaak Van Gaaien De Vijfde Kamer van het Utrechtse Tribunaal deed gisteren uitspraak in de zaak tegen P. J. M. van Gaa ien te Amersfoort, gewezen N.S.B.- er. beschuldigd o.a. van het konen van joodse panden via de A.M.B.O. Het advies luidde: internering vo»r de tijd van 2 jaar, 11 maanden en één dag. met aftrek van voor-ar rest, eindigend 12 April '48. Voorts ontzetting uit de beide kiesrechten voor de duur van het leven. Handbal Schoenmaker in nood Tribunaau stelt Kools op vrije voeten De overweldiging van ons land door de Duitsers in Mei '40 bracht de schoenmaker Jacob Kools in grote verlegenheid. Hij was des tijds werkzaam in de infanterieka- zerne te Amersfoort voor de splda- tcn uit het garnizoen. De capitula tie maakte hem plots werkeloos. Pogingen om zich als zelfstandig werker te vestigen mislukten, een baantje bij de Bata gaf hem slechts enkele weken brood. Geen uitweg meer ziende begaf hij zich naar z'n voormalige werkplaats in de in- fanterie-kazerne en lapte de laar zen van de moffen. Maar ook dat was niet van heel lange duur. Hij had in 1940 de gro te fout begaan zich aan te- sluiten bij de NSB, voornamelijk om des brodes wille en moest de daaruit voortvloeiende consequenties dus wel dragen. Dat waren o.m. over heveling naar de Landwacht, ver volgens naar de politie-opleiding, die hem, ten slotte bij de Grüne Polizei deed terechtkomen. Dit alles echter in de positie van schoenmaker. Wapens heeft hij niet gedragen, actief in de politiek is hij niet geweest. Het Utrechtse Tribunaal, waar voor hij zich gisteren moest ver antwoorden, achtte dan ook de on dergane detentie (van Mei 1945 tot heden) voorlopig voldoende straf voor deze afgedankte schoenmaker en stelde %em nog op de rechtszit ting op vrije voeten. Over even tueel nog andere op te leggen strafmaatregelen zal het Tribunaal over veertien dagen nader advise ren. Burgerlijke Stand Geboren: Ignatla Joanna Jacoba Henrietta, d. v. H. H A. G. Plomp en A. H. Chapman; Margaretha Marykc, d v. W. Hagevoort en H. v. Brakel; Wichman. z. v H. Schinkel en M. van 't Hazeveld; Johan Ag- netus, z. v. D. A. Zrjlstra en C. A. Bruynzeel; Gelina Catrina, d. v. H. H. Noordewier en T. J. Oosterberg; Jan, z. v. A. Lagemaat en J. van Binnendijk; Johanna Maria, d. v. T. van Schoten en- P. Vermanen: Petronella. d. v T. van Schoten en P. Vermanen; Guurtje Jannetje, d» v. J. W. Meerved en G. van Eldert; Walda Marianne, d. v. G. van Am- stel en P. S. der Nederlanden; An ton Hendrik, z. v. H. Schipper en H. Inkenhaag: Neeltje, d. v. C. Schippers en F. Berends. Overleden: Dirk van Barneveld, geh. m. H. van der Last, 85 jr.; Cornelis Jobse, weduwnaar van M. Provoost, 85 j. Indeling van de beker competitie Thans is voor het eerste heren en eerste dames<?lftal definitief be kend welke verenigingen zullen deelnemen aan de bekercompetitie. Er zal gespeeld worden in een halve competitie Voor de heren luidt de indeling als volgt: Sport Vereent, Utrecht; Actief. Bussum; U.D., Utrecht' S.S.V.U., Utrecht en „Amersfoort". Zondag j.l. heeft Amersfoort op eigen terrein ge speeld tegen Sport Vereent uit Utrecht. De Amersfoorters kregen een 26 nederlaag te slikken, na dat de rust mot de gelijke stand 11 was ingegaan. De dames moeten enkele wed strijden meer spelen en hier luidt de indeling: B.H.C., Bussum: W.V. G.V., Weesp, Achilles, Utrecht; U.DUtrecht; Actief. Bussum; H.H.C., Hilversum en „Amersfoort" De dames zullen a.s. Zondag hun eerste wedstrijd spelen op eigen terrein tegen U.D., evenals de he ren, die ook tegen U.D. zullen uit komen. Indien Zondag a.s. de be slissingswedstrijd AmersfoortHV B (dames) gespeeld wordt, zullen deze wedstrijden geen doorgang vinden. Schaken Zal „Amersfoort I" zich handhaven in hoofd klasse? De competitie van de K.N.S.J3. is thans geëindigd en het is „Amers foort I" niet gelukt het degradatie gevaar te ontkomen. Door de K.N. S.B. is thans een competitie uitge schreven waarbij „Amersfoort" haar plaats in de hoofdklasse zal hebben te verdedigen tegen niet minder dan vier candidaten, t.w. Staunton 2 (Groningen), Pallas I Deventer, Sneek I en Almelo I. De eerste ontmoeting heeft plaats op Zondag 25 April te Zwolle tegen Staunton. Zullen onze stadgenoten zich in dc hoofdklasse kunnen handhaven? Wy hopen het en wen sen hun veel succes. Verscheidene A.Z. <5 P.C.-ers waren Maandagavond op het station te Amersfoort aanwezig om Wim Droog, één van hun beste watcrpolospelers,% uitgeleide te doen. Droog wordt mor genochtend te Wezep tot Officier der Artillerie beëedigd en vertrekt op Zaterdag 17 April per ss Waterman naar Indonesië om daar zijn militaire plichten te vervullen. De Grocn-Witten en velen met hen zullen deze ware sportsman, die zoveel heeft bijgedragen tot veredeling van het waterpolospcl, he el erg missen. Na een kernachtig afscheidswoord werd door de heer Sm eitink namens de A.Z. P.C. aan Wim Droog een sigarettenkoker met inscriptie overhandigd. Pelita is het Indische woord voor „huiselijkheid", „warmte" en als zodanig is het zeer juist gekozen voor dc in het leven geroepen „Stichting voor de leniging van de materiële, zedelijke en maatschap pelijke noden van de slachtoffers van dc oorlog met Japan". In de raadzaal werd gisteravond door burgemeester Molendijk het plaat selijk comité van de2e Stichting gc- installeerd. Het is tekenend, aldus de heer Molendijk, dat wij vanavond, byna drie jaar na de bevrijding van ons land, korte tijd later gevolgd d^or de capitulatie van Japan, nog byeen moe-ten komen om een hulporgani satie in het leven te roepen bij de vele. die wij reeds gesticht hebben na de bevrijding. Dat komt, omdat wij ons by aan vang niet voldoende bewust zijn ge weest van wat er hier en in de overzeese gebiedsdelen aan nood te lenigen was. Ook een met de beste wil bezielde regering kan met de gewone appa ratuur waarover zy beschikt, daar in niet volledig voorzien. We staan voor allerlei moeilijkheden van ver schillende aapd. Er v.ormden zich na de bevrijding allerlei instituten, meestal in Stichtingsvorm, over heidszorg kan niet ontbeerd worden, doch daarnaast moeten uit de burgery velen zich het lot van de gerepatrieerden aantrekken. Een vaderland, dat onbewogen blijft, is de grootste morele slag voor deze mensen. De ge meenschappelijke verantwoor delijkheid moet hier gevoeld worden. Als deze gezindheid ons draagt, kan het werk sla gen. De burgemeester hoopt, dat Amersfoort een eervolle plaats zal innemen in de ry van hen. die de overzeese slachtoffers te hulp ko men. j Hiermede verklaarde burgemees- Voorkom 't zwerven van honden en katten De afdeling Amersfoort van de Vereniging tot Bescherming van Dieren deelde ons het volgende mede „De tijd is wederom aangebroken dat vele jonge katten en honden geboren zullen worden, terwijl de voedselschaarste in meerdere ge vallen niet toelaat dat deze jonge dieren kunnen worden aangehouden of een goed tehuis voor hen gevon den zal worden en het «gevaar dreigt dat daardoor het aantal zwervers nog zal worden uitge breid. De beslissing om deze diertjes direct na de geboorte een zachte dood te doen sterven is op zichzelf een moeilyk besluit en de beste wij ze waarop dit dient plaats te vin den is ook niet aan allen bekend. Indien U. tot het afmaken wilt overgaan adviseren wij U de ion gen d i r e ct na de geboorte te verdrinkey in een emmer met lauw warm water, nadat zo mogelijk 1 2 diertjes zijn aangehouden in ver band met mogelijk optredende stoornissen bij de voeding van de moeder. Mocht U ook tegen het toepassen van deze methode'opzien, dan advi seren wij U een dierenarts te raad plegen. ter Molendyk het comité geïnstal leerd. Douairière H. WichersDu Tihl bracht namens *t hoofdbestuur der Stichting dank aan de heren Lt.- Kolonel v. d. Lely en Jhr. HL W. v. d. Poll, die de vorming van het plaatselijk comité hebben voorbe reid, waarna spreekster een duide lijke uiteenzetting gaf van het om vangrijke werk, dat Pelita zich voorstelt te doen en reeds heeft aangevangen. Uit deze uiteenzet ting bleek hoeveel en velerlei moei lijkheden er zyn. Nadat nog enige vragen waren gesteld en burgemeester Molendyk had geadviseerd om zoveel moge lijk gegevens te verzamelen om trent de omvang van de nood, werd de vergadering gesloten. Ingezonden mededeling Niet alleen 't chagrijn van de pijn Uw rheumatlsche pijnen met alle ge volgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel Daarom moet ge U er tegen te weer stellen Met Kruschen Salts. Dui zenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloéd sneller stromen; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden mede genomen en verwijderd langs natuur lijke weg Dat ls het geheim van Kru schen en daarom ls het ook voor U de remedie om weer helemaal de bude te worden, vief en fit en vrij van pijn. Vraag Kjyischen Salts bU Uw Apothe ker of Drogist- Het was een waar genoegen bij de voordrachtsavond van Aafje Top Maandagavond in de gewelven van d'Oude Lanteern, te mogen vast stellen, dat de'zaal tot de laatste stoel bezet was door leden van de Maatschappij tot Nut van 't Alge- meert en leerlingen van de Kweek-„ schooj met hun leraren. Vercors schreef de hevig boeiende en fel be wogen verzetsroman „Le Silence de la Mer" (De Stilte der Zee). Een ro man waarvan 'n eigenaardige beko ring- uitgaat, die weldadig aandoet en die onbetwistbaar als de zuiver ste uiting onder de verzetspoëzie be schouwd mag worden. De vertel trant van de auteur is wars van het spectaculaire, het is ingetogen en eenvoudig en het is geïnspireerd op idealistische ideeën. Aafje Top vertelde het verhaal en zy deed het op een wyze, welke ongetwijfeld bewondering afdwong. Zij kwam echter niet boven de boeiende verteltrant van de schrij ver uit, die verhaalt van een Duits officier, die zes maanden ingekwar tierd wordt bij een oude Franse schilder en z'n nichtje. Bij de komst ën tot aan het vertrek van de offi cier, die musicus en idealist is, ech ter zonder enige zin voor werkelijk heid. bewaren de schilder en z'n nichtje het stilzwijgen, het zoge naamde stille verzet, terwijl de of ficier zyn hele leven en gevoelens uitspreekt, waardoor een weder zijdse beklemming ontstaat Een moeilijk gégeven voor Aafje Top, die. soms. in haar voordracht de juiste klem miste en de figuren niet voldoende wist te nuanceren. Ondanks deze tekortkomingen, kon haar optreden verdienstelijk ge noemd worden. Men kan zich dan ook van harte verheugen over het succes, dat haar zo spontaan en hartelijk ten deel viel. De heer Dc Hoog, leerling van de Kweekschool bood Aafje Top namens onderwij zend personeel en leerlingen bloe men aan als blijk van waardering. T. v. D. Wethouder houdt wèl spreekuur! De Amersfoocters, die geschrok ken zijn van het bericht Maan dag in onze krant geplaatst dat de wethouder van Openbare Wer ken voorlopig geen spreekuur meer zal houden of besprekingen zal voe ren. kunnen we gerust stellen. Het bericht is juist, maar niet voor Amersfoort, doch voor Soest be stemd. Een sympathieke daad Zoals wij reeds eerder schreven ontving de directie van de Phoenix brouwerij Zaterdag tijdens de re ceptie een groot aantal bloemstuk ken. De directie liet Maandag de zieken in Amersfoort in de vreugde delen. Vele Ingezetenen kregen on verwacht een bloemstuk thuis. „Samen op Stap" sloot winterseizoen Het kleine gezelschap van Fred Fagel's Succes-variété heeft zich Maandagavond by zyn optreden in de Markthal onmiddellijk populair gemaakt. Het was dan ook een goede gedachte van het bestuur van de Wandelsportyereniging „Samen op Stap" om dit gezelschap voor de feestavond tot sluiting van het winterseizoen te engageren. Gezonde humor, aardig ballet, leuke sketches met daartussen door enig sentiment maakten dat de tal rijke aanwezigen zich enkele uren bijzonder hebben geamuseerd. Fred Fagel en Rens van Dorth, de beide radio-komieken, leverden een zeer groot aandeel aan het pro gramma. Laatstgenoemde, die in de mobilisatiejaren zyn loopbaan op de planken in Amersfoort begon by het toentertijd bestaande Eerste Nederlandse Soldaten Cabaret, toonde dat hij in zijn beroepskeuze volkomen is geslaagd. Het programma, dat in een bui tengewoon vlot tempo werd afge werkt. bevatte voor elk wat wils. Cas Oosthoek, pianist-accordeon- nist, wist de stemming er spoedig in te brengen door populaire liedjes ten gehore te brengen die spontaan door hot publiek werden meegezon gen. Dc dansen van het Dicola-Duo en het Sylvestra-balle.t werden ook bijzonder gewaardeerd en ontlokten daverend applaus. Jammer is, dat het open toneel van de „Markthal" zich bijzonder slecht leent voor de opvoering van een revue. De artisten waren nu genoodzaakt het toneel steeds te veranderen voor het oog van de aanwezigen. Rest ons nog te vermelden dat na afloop van het geslaagde optre den van Fred Fagel c.s. de aanwe zigen nog enkele uren bijeen bleven voor een dansje. Jan van Loo en zijn band zorgden voor de muzikale omlijsting, terwijl Adelaar als bal leider fungeerde. Stuurinrichting raakte defect Vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting botste van morgen op de Leusderweg een vrachtauto tegen een boom. De be stuurder werd vrij ernstig in het gelaat verwond en ter plaatse door de G.G. en G-dienst verbonden. Waterpolo Twee nederlagen voor Neptunus A.Z. en P.C. 2 dames speelden Maandagavond in 't Sportfondsen- bad tegen Brandenburg 2 (Blltho- ven). Geen snelle, maar toch een aardige wedstrijd, waarbij door de sterkste partil, de Amersfoortse, werd gewonnen. Willy Hogerhoudt die blijkbaar het doelverdedigcn vaarwel heeft gezegd, houdt als voorhoedespeelster beloften in voor de toekomst. Zij nam twee fraaie doelpunten voor haar rekening. Co- bi Gerritsen scoorde voor de A.Z. en P.C. de derde goal, Brandenburg wist slechts één tegenpunt te ma ken. k De dames van Neptunus 2 had den het zeer zwaar tegen Zwemlust I uit Utrecht. Voor de rust lieten de Drietanders zich te veel in de verdediging drukken en zagen met lede ogen, dat hun doelverdedlgster tweemaal werd gepasseerd. Na de hervatting kwam er wat meer vuur in de voorhoede van Neptunus en na fraai opzwemmen maakte Julia de Vries het eerste tegenpunt. Hier na zakte het spelpeil van de rood- witten, waarvan door de Zwemlust- dames gebruik wordt gemaakt om deze wedstrijd in een 51 overwin ning voor hen te doen eindigen. Tegen A.Z. en P.C. 2 (heren) fewam Neptunus 2 uit met een vrij jonge ploeg, waarin zelfs twee ad- spiranten waren opgesteld. Voor de rust had het meer geroutineerde A.Z. en P.C.-tcam al zijn krachten nodig om tegen 't jonge en enthou siaste spel van Neptunus op te kunnen. De stand 11 gaf volko men' de verhouding weer. Voor A.Z. en P.C. scoorde Theo Mosterd en voor Neptunus Dc Bruin. Na half-time had A.Z. en P.C. ongetwijfeld het beste deel van het spel. De routine ging een woordje meespreken. Jan Mosterd zwom van de achterhoede op. plaatste het leder by zijn broer Theo. die op zijn beurt weer terugspeelde op Jan en met een onhoudbaar schot verovert A.Z. en P.C. de leiding (21). De doelverdediger van Neptunus ls be hoorlijk op dreef en weerde een ko gel van Theo Mosterd. Even hierna moet hli echter capituleren voor een tactisch balletje van Theo (3-1). Vak voor het einde is het wederom Theo Mosterd, die de kee per het nakijken geeft (41). De wedstrijd D.K.R. 3 (heren) UtrechtV.Z.C. (Veenendaal) ein digde na eea zeer spannende kamp in een 22 gelijk spel. Feest voor Ouden van Dagen Hoewel nog geen concrete plan nen kunnen worden bekend ge maakt, vorderen dc voorbereidingen voor de komende feestelijkheden ter gelegenheid van het gouden ju bileum van onze Vorstin gestadig. Gisteravond vergaderde het hul digingscomité andermaal onder voorzitterschap van de heer J. H. Veenkamp. De diverse commissies verstrekten mededelingen over de stand van zaken. De «voorzitter voegde aan de reeds eerder gepubli ceerde programma-punten één toe, Dit voorstel wer^ met instemming begroet, n.l de organisatie van een gezellige middag met ouden van da gen en invaliden, zo mogelijk met een rijtoer door de versierde stad. Zeer belangrijk is de steun, die de Amersfoortse industrie biedt. De gezamenlyke bedrij ven ter plaatse schonken voor de viering van het' Regerings jubileum f 10.000. Met goedkeuring van B. en W. wordt in de loop van de vol- Utrechts elftal samengesteld Voor de wedstrijd welke het Utrechts provinciaal KNVB-elftal zal spelen t2gen het Zuidelijk elf tal op Zaterdag 17 April om vijf uur in het Utrechtse stadion is het team als volgt -amengesteld: Mosterd ('t Gooi): Daudey (Her cules en van Beek (DOS), Boek hout (*t Gooi), Visser (DOS) en Temming (DOS), v. Leur (DOS), v. d. Bogert (DOS). Vonk (Elink- wyk), Buurman (Velox) en Levert ('t Gooi). De Zuidelijke ploeg komt met de volgende sterke opstelling uit. De Muir.ck (Sitt. Boys), v. d. Sluis (BW) en Huybregts (BW), Remmers (BW), Van Tuyl (Eind hoven en Colombon (Sitt. Boys), Nass (WV), Donhuyzen (BVV), Dollen (Brabantia), Van Heynen (Spechten) en Mulders (PSV). De Britsq kruiser Liverpool heeft Portsmouth verlaten met aan boord de fakkels, waarmede het Olympische vuur, dat traditie getrouw op de Olympus in Grie kenland zal worden ontstoken, via een estafette naar het Wembloy- stadion te Londen zal worden ge bracht. De Engelse federatie voor ijzer en staal maakt bekend, dat de En- gelse staalproductie in de maand Maart een niveau had bereikt, dat neer kwam op een productie van 15.117.000 ton per jaar. Een derge- U1ke productie ls nog nooit eerder bereikt. gende week een grootscheepse straat-, huis- en lijstcollecte gehou den. Besloten werd 7 Mei opnieuw te vergaderen, op welke vergadering men een voorlopig programma hoopt samen te stellen. Soest Verrader veroordeeld De Vijfde Kamer van het Utrechts Tribunaal deed gisteren uitspraak in de zaak tegen de gewezen bouw kundige Tiic Veen te Soest, die in bezettingstijd aan de Duitsers ver ried, dat er zich in de stellingen van de Hollandse Waterlinie niet- aangegeven voorraden Nederlands legermateriaal bevonden. Geadvi seerd werd Van Veen de navolgen de straffen on te leggen: interne ring voor de tijd van vier iaar met aftrek van voorarrest, eindigend 17 Mei 1949. ontzetting uit de beide kiesrechten en uit de bevoegdheid openbare ambten te bekleden voor de duur van het leven. Expostie Jan Bartelsman Woensdag 14 April zal de kunst schilder Jan Bartelsman te Soest, een expositie openen m het Inter nationaal Cultureel Centrum, ge vestigd in het „Paviljoen Vondel park" te Amsterdam. Op deze ex positie zal een 30-tal schilderijen worden tentoongesteld. Natuurwacht Vereniging „Eemland" Op Donderdag 22 April a.s., des avonds te half acht, zal in hotel „De Gouden Ploeg" de algemene jaarvergadering van - de Natuur wacht Vereniging „Eemland" wor den gehouden. I rnsden FILM VAN INSTALLATIE EN INTOCHT Woensdagavond half acht zal in „De Mof" een film van de intocht en installatie van Jhr. mr. A. J. de Beaufort als burgemeester van Markelo worden gedraaid. Ver scheidene ingezetenen van Markelo zullen deze avond bijwonen en daartoe met autobussen uit Markelo komen. Muziek, en Zang verenigingen hebben hun mede werking toegezegd. Ook worden enige voordrachten gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat de plaatselijke afdelingen van het Wit Gele Kruis en het Groene Kruis in de baten van deze avond delen. Te Middellaar in Limburg wilde iemand zijn kinderen met een aar dig vuurwerk verrassen. De vele waarschuwingen ten spijt demon teerde hij een fosfor-granaat. Toen het projectiel onder zijn handen begon te sissen gooide hij het weg met het verschrikkelijke gevolg, dat de granaat ontplofte en zijn 8-jarig zoontje werd gedood, ter wijl het 6-jarige dochtertje zware verwondingen opliep. Duitsland krijgt dollars voor gebruik van Rotterdam Nederland zal in aanmerking ko men voor onmiddellijke hulpverle ning in 't kader van het Marshall plan. Dit werd medegedeeld door Amerikaanse functionarissen te Washington, nadat tevens bekend was geworden, dat tussen de Neder landse ambassade aldaar en de Amerikaanse besprekingen gaande zyn om een nauwkeurige lijst van de Nederlandse behoeften op to stellen. Het staat reeds vast, dat tarwe genoemd zal worden als het artikel waarvan de behoefte het grootst ls. De binnenkort te verwachten hervatting van dc onderhandelingen over het gebruik van de Neder landse eü Belgische havens voor do invoer in Duitsland staat eveneens in verband met het plan-Marshall. Thans kunnen namelijk de meeste financiële bezwaren worden ge ëlimineerd, aangezien de gecombl- ncerdo bezettingszone in staat zal zyn de havengelden te betalen met dc dollars, die aan West Duitsland onder het Marshall-plan beschik baar worden gesteld. Koningin naar het Loo De secretarie van H. M. de Ko ningin deelt medë^ dat H. M. voor nemens is 15 April a.s. naar het Loo te vertrekken voor haar zo merverblijf. Meester Cornelis krijgt nieutve Protestantse kerk* In Meester Cornelis gaat men een nieuwe Protestantse kerk bouwen. De Bethelkerk staat aan de zeer drukke verkeersweg; naar Buiten zorg. en ligt voor de meeste Pro testanten ver uit de buurt. Gedu rende cle laatste jaren is er in de wyk Polonia een Protestantse ko lonie ontstaan; Polonia wordt een woningcentrum voor K.L.M. perso neel. terwijl er verschillende srcte bedrijven gevestigd zullen wonden. Ook staat daar het filmbedrijf on der leiding van de heer Mannus Franken, waar wekelilks het Indo nesisch journaal wordt vervaardigd Nu komt daar een Protestantse Kerk; hetvoorbereidende werk Is al door een commissie aangevat. Aspecten van het Deense kerkelijke Teven In Denemarken wordt veel ge sproken over het gebrek aan theo logen. doch dc nood is niet zo groot als vaak wordt aangenomen. Het vorig jaar werden in totaal 75 stu denten aan de theologische facultei ten ingeschreven. De kerkelijke verhoudingen in Noord-Sleeswijlc zyn, met betrekking tot de Duitse minderheden, nog steeds niet gere geld. In Zuid-Sleeswijk is er grote activiteit van de Deense kerk. De Duitse vluchtelingen, die zich nog altyd in Denemarken bevinden, on geveer 80.000, vormen een moeilyk probleem. Baptisten, Pinksterge meenten en Jehova-getuigen ont plooien grote activiteit Scheepstijdingen ABBEKERK, 11 April van Bom bay te Cochin; ALDERAMIN, 10 April nog te Karachi; ALWAKI, 12 April van Buenos Aires naar Rot terdam; ARKELDIJK, 10 April van Antwerpen naar Vera Cruz: AR- NEDIJK, 10 April van New Yor. leans naar Londen; BOSCHFON TEIN, 11 April van Amsterdam te Antwerpen; CONGOSTROOM, 11 April van Pointe Noire naar Mata- di;, KEDOE, RotterdamBatavia, 12—4 te Singapore; KOTA'INTEN, Rotterdam—Halifax, pass. 10 April I uur Lands' End; LIEVEVROUWE- KERK, AntwerpenHamburg. 11 April bij IJmuiden; MELISKERK, II April van Tacoradi te Monrovia; MOLENKERK, JapanRotterdam, 11 April te Antwerpen; RAND- KERK. 10 April van Hamburg te Rotterdam: SIBAJAK, Java—Rot terdam, 10 April 23 uur van Port Said: STREEFKERK, Calcutta- Rotterdam, 10 April te Suez: WES- TERDAM. 12 April van New York te Rotterdams WILLEM RUYS. Rotterdam—Java, pass 11 April 21 uur Gibraltar. TROEPENTRANSPORTSCHEPEN GROOTE BEER, Amsterdam Batavia pass 11 April te Suez: JO HAN VAN OLDENBARNEVELT AmsterdamJava 10 April van Be- la wan: KOTA BAROE, Rotterdam Batavia. 12 April te Port Said; SIBAJAK, JavaRotterdam 10 April 23 uur van Port Said.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2