Groot Pinkster-turnfestijn in Arnhem Gaat de woninginrichting in nieuwe banen? één ding:neem Swing! 10 VAN NELLE Vrije oefeningen en symboliek Hazen noodlot Van de Pol behoudt zijn titel Staakt de MPEA haar werk in ons land? Optreden van Nijinsky Strijd tegen kitsch en namaak is begonnen Kerknieuws Radio-programma Dinsdag 13 April 1948 3 Het KNGV 80 jaar: Meer dan dertigduizend deelnemers uit binnen- en buitenland... Met de Pinksterdagen zullen over de groene weide van Sonsbeek te Arnhem wederom de opgewekte turnliederen van duizenden gymnasten weerklinken, die daar gedurende een drietal dagen gaan defnonstreren. De glooiende vlakte met op de achtergrond het eeuwenoude geboomte, zal omzoomd worden met honderden vlaggen, vaandels en banieren van zo goed als alle hier in ons land aanwezige clubs, waartussen ook die van vele buitenlandse turnverenigingen zullen wapperen. Meer dan twaalfduizend alluminiumplaatjes zullen de weide een aparte aanblik geven en de in het zonlicht scherp blinkende plekjes zullen de plaatsen aanwezen waarop de turners hun oefeningen in groot verband zullen brengen. bij allen, die dit meevierden, een diepe indruk heeft achtergelaten. Symbolische betekenis Dc massale demonstraties beogen de opvoeding in nationale zin en hebben symbolische betekenis, het geen vooral tot uitdrukking komt in de vrye oefeningen der dames en meisjes in de serie „Mooi Ne derland". De mannen en jongens zullen dit doen in dc „K.L.M.- serie". Naast deze demonstratie vraagt de drielandenturnwedstrijd Neder landBelgiëLuxemburg de volle aandacht terwijl het hoogtepunt van het turnfeest zal bereikt wor den als de kilometer lange optocht, begeleid door een twintigtal mu ziekcorpsen door de straten en langs de gelukkig nog ongeschon den fraaie singels van Arihem zal trekken. Zaterdag 15 Mei heeft de offi ciële ontvangst plaats, met daarna wedstrijden en des avonds iets nieuws, n.l. demonstraties door de diverse turnverenigingen. Eerste Pinksterdag vangt de drielanden- wedstrijd aan met nieuwe turn kringdemonstraties. Tweede Pink- „Het wordt weer iets groots" verzekerde ons de voorzitter der regelingscommissie, het K.N.G.V.- bestuurslid Th. Aalbers en hij be vestigt dit door ontstellende cijfers te noemen. Meer dan driehonderd verenigingen uit alle delen van ons land, hebben reeds hun toezegging gedaan en nog zijn niet alle in schrijvingen binnen. Men verwacht dan ook een deelname van dertig duizend deelnemers, waardoor alle vorige records zullen worden ge slagen. Dit driedaagse turnfestijn, dient slechts tot viering van het tachtig jarig bestaan van het nog oer- krachtige Koninklijke Gymnastiek- verbond, maar tevens ter herden king van het gouden regeringsju bileum onzer Koningin. Deze fees ten zullen nog grootser worden dan het Vredesfeest, dat de K. N G. V. vorig jaar gedurende de Pinksterdagen organiseerde en dat delijk niet doorgaan. Het is te be grijpen dat het organiserende co mité voor enorme problemen en moeilijkheden geplaatst wordt. Arnhem immers zal gedurende de komende Pinksterdagen meer dan dertigduizend medewerkenden moeten herbergen, voeden en amu seren. Een grote staf is reeds maanden lang doende met de vele I voorbereidingen. Honderden toe- stellen zijn nodig vooral de I Zwitsers die het klassikaal toestel- turnen zullen demonstreren vragen veel materieel een tribune plaats biedende aan 5600 toe schouwers moet worded gebouwd. Maar zij die vorig jaar het feest in Arnhem hebben beleefd weten dat de organisatie in goede handen is en wanneer straks honderden ex tra treinen, lange files van auto bussen de gymnasten naar Arn hem zullen voeren, vleten zij dat da stad hen wacht en zij er enige prachtige, sportieve dagen zullen meemaken. Nieuwspalet TJ ET gaat niet goed met onze ha- zen. Naar verluidt hebben de langoren het in Westelijk Noord-Bra bant zo zwaar te verduren, dat zij daar spoedig tot een exotisch ras gaan behorenm Voor dc oorlog zag een ervaren jager nog wel eens kans in de jachttijd, dat is tussen 31 October en 31 December honderd hazen neer te leggenTegenwoordig brengt de nimrod /i« niet veel verder dan vijf tien tot twintig exemplaren. Meen nu niet, dat de hazenwereld sedert kort minder kroostrijk is dan vroeger. Het euvel schuilt hem In de enorme toe neming van het aantal jagers in dc oorlogsjaren, toen een haas een slordi ge duit opbracht. Kleine Brabantse ne derzettingen als Rucphen en Etten. tel len maar liefst 46 en 44 jachtactcn. En nog zouden de hazen het misschien tegen hun belagers kunnen volhouden, ware het niet, dat ten gevolge van in ternationale moeilijkheden bloedver- versing in de hazenwereld door het uitzetten van Poolse hazen stagneert. Waarmee dgs gezegd moet zijn. dat zelfs dc gemeenschap der Nederlandse hazen zwaar getroffen wordt door dat sinistere IJzeren Gordijn. Behalve, bovenstaand bericht uit de West Brabantse hazenwereld nog een nieuwtje uit deze oorden. De eerste asperges verschenen Vrijdag aan de veiling in Roosen daal. Het „partijtje" was slechts een kilo groot en de prijs nog veertig cent per ons, maar goed, het begin is er Het is feest bij de Nederlandse Vereniging van Spoor en Tramwegpersoneel. De Vereniging, deel» van het N.V.V. telt thans 25.000 leden, meer dan ooit in haar geschiedenis «C* Van 27 April tot 4 Mei zal in Den Haag het Europese congres plaats vin den de „International Cremation Federation", de internationale vereniging voor lijkverbranding O IJmuiden heeft nog altijd een Duitse snelbootbunker. Er is geen bestemming voor het ding en dus zal het worden gesloopt. Het kar wei zal een half jaar duren en 11.500 m# beton zal erbij moeten worden geruimd. O Maarschalk Pétain heeft zijn advocaten gevraagd een nieuw proces te openen O Bij een tus sentijdse gemeenteraadsverkiezing in Epernay heeft de Franse com munistische partij haar positie versterkt. Na een onderhoud tussen John Lewis en een verte genwoordiger van de mijndirec- ties wordt een spoedige regeling van het schil verwacht. De fu sie tussen de sociaaldemocratische partij en de communisten in Tsje choslo wakije schijnt vrijwel zeker. O In de Joegoslavische bezettings zone van Triest is de bezetting met een paar duizend man ver sterkt. De Oostenrijkse commu nistische Volksstimme roept de bevolking op. te demonstreren voor het onmiddellijk vertrek van de geallieerde bezettingstroepen. O Op 26 Mei zullen in de Unie van Zuid-Afrika algemene verkie zingen worden gehouden. O In eep nota aan Rusland heeft Ame rika aangedrongen op een spoedig antwoord inzake Triëst. Ook wordt in de nota een viermogendheden- conferentie over dit onderwerp voorgesteld, begin Mei te Parijs te houd.en. Zo was het vorig jaar in Arnhem toen duizenden turnsters het Vredesfeest vierden. Nu zal het K.N.G.V. het tachtig-jarig bestaan nog grootser gaan vieren. sterdag is de belangrijkste dag. Van des ochtends 7 uur af zullen de adspiranten in onderlinge vre delievende strijd elkaar de hoogste eer betwisten. Tussep kwart over elf en twaalf uur heeft de plech tige herdenking plaats van het tachtig jarig bestaan van het K. N. G. V., terwijl daarna de optocht volgt naar Sonsbeek waar de mas sale vrije oefeningen „Mooi Ne derland" en de K.L.M.-serie wor den uitgevoerd. Als sluitstuk vol gen dan nog demonstraties van de buitenlandse gasten. Buitenlands bezoek Het buitenland is ruimschoots vertegenwoordigd. Zwitserland zal hoogstwaarschijnlijk hier wel de kroon spannen, De Stadt Turnver- cin. Luzern, die door bijzondere sportuitwisselingsbanden met Arn hem is verbonden, komt met hon derd turners en turnsters, een eigen muziekcorps, vendelzwaaiers en jodelaren naar Arnhem. Verder is zeker de komst van „Zollikofen", een club uit een plaats dicht bij Bern en vermoe delijk komen ook nog verenigingen uit Zürich, Biel en Bern. Ook Bel gië toont grote belangstelling voor deelname aan dit feest te Arnhem, terwijl men tevens nog rekent op Zweedse en Noorse verenigingen. Jammer genoeg zal de deelname uit Tsjechoslowakije, het land der Sokols, in verband met de inter nationale verwikkelingen vermoe- Reshevsky zuchtte: Helaas te laat voor nieuwe listen Smyslov wint na 52e zet Maandagmiddag werd de Zondag afgebroken partij uit de elfde ron de tussen Smyslof en Reshevsky voortgezet. De belangstelling was wederom zeer groot, hetgeen voor Reshevsky aanleiding was aan Kotof, die als arbiter optrad, te vragen waarom er zoveel mensen kwamen kijken naar een strijd die toch niet erg lang meer kon duren. Kotof antwoordde dat Reshevsky bekend stond als een slimme vos, doorkneed in de kunst van verde digen, vooral wanneer de situatie hachelijk scheen, en dat de Mos- kouse schaakliefhebbers nu graag wilden zien welke streken hij nog op zijn compas had. Waarop Reshevsky met een zucht ten ant woord gaf dat het helaas te laat was om nieuwe listen te beden kenmet dat al verdedigde hij zich taai, zonder dat hij er even wel in njocht slagen een kansje op remise te ontdekken. De witte ko ning zocht en vond zijn weg naar de zwarte pionnen, en toen het bij de 52e zet duidelijker werd dat nieuwe verliezen voor zwart on vermijdelijk waren streek Res hevsky de vlag. In schaakkringen wijst men er op dat Smyslof hiermee reeds zijn derde overwinning op Reshevsky heeft behaald in na-oorlogse inter nationale tournooien. Hierdoor wordt de stand na de 11e ronde: 1. Botwinnik 6 uit 8. 2. en 3. ex aequo Keres en Smys lov 5 uit 9. 4. Reshevsky 4 y2 uit 9. 5. Euwe 1 y2 uit 9. Vandaag wordt de 12e ronde ge speeld met de partijen: Keres- Smyslov, Botwinnik-Euwe, Res hevsky is vrij. Arsenal sluit verzekering Arsenal heeft zestien spelers en zeven officials, die in Mei as. per speciale Constellation naar Portugal zullen vliegen waar de kampioenen van de eerste divisie twee wedstrij den zullen spelen, voor een totaal bedrag van 390.000 pond verzekerd. Dit komt neer op 20 000 pond per speler en 10.000 pond per official. In het sportpaleis te Parijs heeft de middengewicht Laurent Dauthuille Maandagavond in 10 ronden op punten gewonnen van Robert Charron. Met dc Pinksterdagen zullen weer hon derden vlaggen, vaandels en banieren van gymnastiekverenigingen de groene weide ban Sonsbeek in Arnhem om zomen als zij hulde brengen aan het 80-jarige, doch nog oerkrachtigc. K.NyG.V. 300 16 76 18.75 167 16 54 10.13 300 14 140 21.42 148 14 45 10.57 300 9 82 33.33 117 9 31 13.— 300 17 60 17.64 182 17 40 10.70 300 16 76 18.75 259 16 55 16.18 Biljarten Nieuw Europees record Van de Pol heeft zijn laatste par tij tegen de Fransman Chassereau gewonnen en daarmee zijn Europees Kampioenschap geprolongeerd. Hij werd eerste in het eindklasse ment met 16 matchpuntcn, voor Vingerhoedt met 12 en Ferraz met 12 matchpuntcn. De uitslagen van do laatste par tijen luiden: Galmiche Vingerhoedt v. d. Pol Chassereau Van Hassel Nussberger Metz Reicher Ferraz De Leeuw m.p. h.s. a.g. 1. v. d. Pol (Ned.) 16 110 18.92 2. Vingerhoedt (B.) 12 169 18.31 3. Ferraz (P.) 12 79 15.— 4. Chassereau (Fr.) 10 132 17.91 5. De Leeuw (Ned.) 10 102 17.53 6. Galmiche (Fr.) 10 77 15.82 7. Metz (Ncd.) 8 118 15.36 8. v. Hassel (B.) 6 187 16.58 9. Reicher (O.) 6 82 14.56 10. Nussberger (Zw.) 0 67 9.17 Van de Pol vestigde met 18.92 een nieuw Europees record van het alg. gemiddelde (oud record, te vens wereldrecord, G. van Belle: 16.47, wereldkampioenschap Luik 1939). Dat er te Parijs sterk gespeeld is blijkt uit het feit. dat nog vier an dere spelers, t.w. Vingerhoedt, Chassereau, de Leeuw en Van Has sel het oude record verbeterden. Het Is voorts wel typerend voor de kracht van het Nederlandse spel dat thans alle Europese records 71/2 op naam van Nederlanders staan Alg. gemiddelde: P. v. d. Pol 18.92. Particulier gemiddelde: P. v. d. Pol 50.—. Hoogste serie: P. de Leeuw 202. Deze prestaties ziin stuk voor stuk van hoger gehalte dan de we reldrecords. die echter zoals bekend is alleen tijdens wedstrijden om het wereldkampioenschap verbeterd kunnen worden. Hij had Manchester lucht nodig Toen Swift, de doelman van het Engelse elftal, na de wedstrijd, die Zaterdag in Hampden Park te Glas gow tegen Schotland werd gespeeld, over pijn in de borst klaagde, werd hij naar een ziekenhuis in de Schotse hoofdstad getransporteerd. Hier bleek dat hij twee ribben had ge broken. Toen de behandelende arts hem echter mededeelde dat opname noodzakelijk was, antwoordde Swift dat hij Manchester lucht nodig had om te genezen en zo vertrok hij met het gehele elftal huiswaarts. Erg goed is dit hem niet bekomen, want toen hij Zondagnacht op het Victoria-station te Mancheser aan kwam, ging de populaire reus van zijn stokje, zodat hij met een auto naar huis moest worden gebracht. De M.P.E.A. (de filmexport vere niging der Ver. Staten) schijnt haar werkzaamheden per 1 Sept. a.s. in Nederland te beëindigen. Het samengaan van de 8 grote filmmaatschappijen in deze orga nisatie heeft, naar 't schijnt, niet die resultaten gebracht, welke men verwacht had. Ook het bestrijden van de concurrentie der z.g. onaf hankelijke filmmaatschappijen kan beter op andere wijze geschieden. Indien er in Nederland enige tendens bestaat in de richting van een filmmonopolie, geef dan niet Amerika de schuld, vertelde de vice-president van de MPEA. Deze tendenzen worden veeleer gevon den in de binnenlandse Nederland se bedrijfsho.idelingen dan in die van enige Amerikaanse groep of enige groep van Amerikaanse be langen. In 1947 heeft Nederland meer dan 400 films geïmporteerd, waar van de MPEA er 92 heeft gezon den. daarentegen heeft één enkel Nederlands verhuurkantoor alleen al 90 films uitgebracht, waarvan 46 het product waren van Ameri kaanse, niet lot de MPEA behoren de onafhankelijke producers. De heer Maas voegde hieraan toe: „De bewering, dat de MPEA het Amerikaanse product, in Ne derland wil monopoliseren is ab surd. omdat dc MPEA zich angst vallig gehouden heeft aan een strikte politiek van voorzichtige selectie der producten en vrijwillig zijn export heeft beperkt Om over stroming van de Nederlandse markt te vermijden, heeft hij nog geen derde van het aantal films uitgebracht dat zijn leden vóór de oorlog gemiddeld per jaar uit brachten. Het hernieuwde optreden van de beroemde Russische danser Vassilly Nijinsky in Londen op een soiréo van de balletschool van Nicolava Legat is een buitengewoon succes geworden, De danser, die sinds 1919, toen hij door een vlaag van waanzin werd getroffen, niet meer is opgetreden, schijnt bezig te zijn een internationaal danstheater to vormen, dat onder auspiciën van de Unesco de sterren van het in ternationale dansfirmament ver enigt VAN 1G APRIL TOT 15 MEI ZAL IN het Nationaal Museum voor Moderne Kunst te Parils een tcntoonstelllnir van werken der school van' St. Martens— Latem worden gehouden, meer In het bijzonder van de kunstenaars van 1890 tot 1910. Reeds'lang kunnen wij in Europa niet meer spreken van een bepaalde mcubelstijl, die toonaangevend is, zoals in hun tijd b.v. de Lodewijk-stijlcn waren. Sinds het handwerk verdron gen is door de fabriekmatige massa-productie, zien wij een snel verdwijnen van de kunstzinnige vormgeving. Daarvoor in de "plaats is gekomen de stompzinnige namaak, de „kitsch", de ratjetoe van stijlen waarvan de meubelzaken van onze dagen voorbeelden tf over tonen. Er zijn eji er worden evenwel pogingen gedaan om uit dit moeras te geraken. Zo is in ons land gesticht de federatie „Het goede Wonen", waarin organisaties van meubelontwerpers, fabri kanten, distribuanten en verbruikers zijn opgenomen. Doel van de federatie is de bevordering van een goede woninginrichting. Vanzelfsprekend zal het streven van de federatie niet van vandaag op morgen een ommekeer teweeg kunnen brengen in de smaak van het publiek, noch zal zij in staat zijn de meubelindustrie in haar ge heel van de dwalingen haars weegs af te brengen. Niettemin is de aan val op het bolwerk van zielloos conservatisme reeds geopend. De toekomst zal leren wie do over winning zal behalen, omdat ook wij nog niet kunnen zeggon o£ dc wapens, waarvan deze intellectuele „stoottroepen" zich bedienen of willen bedienen, goed en deugde lijk z(jn. Een lid van de bij de federatie „Het goede Wonen", aangesloten fabrikanten-organisatie, de Rot terdamse meubelfabrikant P. Vos, (N.V., Vos van Groningen), heeft naar het ontwerp van de Neder lander Bueno de Mesquitto, een eetkamer-ameublement uitgevoerd, dat als revolutionnalr kan worden aangemerkt. „■Practisch in ruimte" PIRU, (practlsch ln ruimte), is het ameublement gedoopt door do ontwerper, die is uitgegaan van de gedachte, meubelen te creëren, die een minimum aan plaats Innemen en dus bU uitstek geschikt zouden zijn voor klclnbehuisden, waarvan cr 'in deze tijd van massale samen woning, helaas zoVele zijn. Het ameublement bestaat uit. een stalen scherm van 1.75 m bij 1.75 m., waarvan <io onderdelen U» verbonden zijn. meezonden mededeling VOOR ZELDZAAM ZACHT SCHEREN A Engelse League De uitslagen van de Maandag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Sunderland-Blackpool 1-0 Tweede divisie: S. Wednesday-Brentford 1-1 T. Hutspur-Nottingham F. 0-3 De Egyptenaar el Touny heeft een nieuw wereldrecord middenge wicht tweehandig trekken geves tigd door het sedert 26 September 1947 op naam van de Amerikaan Stanczyk staande record gewicht heffen van 127 kg. op 130 kg. te brengen. Feuilleton kleine negertjes DOOR AGATHA CHRISTIE 34 Juffrouw Brcnt kwam de kamer binnen. Zij had juist een kluwen wol laten vallen en wond het uit gerolde stuk weer zorgvuldig op Terwijl zij Haar plaats aan tafel innam, merkte zij op: ..Het weer verandert. l5e wind is vrij-^terk en er zijn witte schuimkoppen op de golven." Rechter Wargrave kwam binnen, üij liep met langzame, afgemeten passen. Onder zijn ruige wenkbrauwen wierp hij vluchtige blikken op de andere in de eetkamer aanwezige personen. Hij zei: ..U heeft het druk gehad vanmorgen." Er was een zweem van boosaar dig genoegen in z-ijn stem. Vera Claythorne haastte zich naar binnen. Zij was een beetje buiten adem. Zij zei rad: „Ik hoop, dat u niet op mij gewacht hebt. Ben ik te laat?" Emily Brent antwoordde: ..U bent niet de laatste. De generaal is er ook nog niet." Zij gingen om de tafel zitten. Rogers vroeg aan juffrouw Brent: „Wilt u beginnen, juffrouw, of wilt u nog wachten?" Vera zef: „Generaal Macarthur zit aan zee. Ik vermoed, dat hij de gong daar niet kan horen en boven dien" Zij aarzelde: ..Ik geloof, dat hij vandaag een beetje afwezig is." Rogers zei onmiddellijk: „Ik zal naar hem toegaan en hem zeggen, dat de lunch gereed staat." Dokter Armstrong sprong overeind. „Ik zal wel gaan," zei hij; „begint u maar met de lunch." Hij verliet de kamer. Achter zich hoorde hij de stem van Rogers. „Wilt u koude ham of tong, juf frouw?" De vijf mensen, die om de tafel zaten, schenen het moeilijk te vin den een gesprek te voeren. Buiten hoorde men het geluid van wind vlagen, die plotseling opkwamen en weer wegstierven, storm op komst." Vera huiverde even en zei: „Er is storm op komt" Ook Blore nam deel aan de con versatie, Hij zei in een poging om het gesprek gaande te houden: ..Gis teren zat er een oude kerel in de trein uit Plymouth. Hij hield maar vol. dat er storm op komst was. Het is v.'onderbaai'liik zo goed als die oude zeerobben het weer kennen." Rogers liep om de tafel .en nam de borden weg. Plotseling bleef hij staan met de borden in zijn hand. No 35 Hij zei met een eigenaardige, be vreesde stem: „Daar holt iemand Nu hoorden zij het allen voeten, die over het terras snelden. In hetzelfde ogenblik wisten zij wisten, zonder dat iemand het hun vertelde Als bij afspraak gingen zij allen staan. Zij stonden en keken naar de deur. Dokter Armstrong verscheen. Hij haalde snel adem. Hij zei: „Generaal Macarthur „Dood!" Het woord viel Vera uit de mond. Armstrong antwoordde: „Ja. hij is doodEr volgde een stilte een lange stilte. Zeven mensen keken elkander aan en wisten niet, wat zij moesten zeg gen. De storm brak los. juist op het ogenblik, dat het lijk van de oude man door de deur naar binnen ge dragen werd. De anderen stonden in de hal. Er klonk een plotseling en hevig gedruis en geraas, toen de regen neerkwam. Blore en Armstrong litTT pen de trap op met hun last, Vera Claythorne draaide zich om en ging de eetkamer weer in. Deze was nog, zoals zij hem achtergelaten hadden. Het dessert stond nog onaangeroerd klaar op het buffet. Vera ging naar de tafel. Een paar minuten later, toen Rogers zacht de kamer binnenkwam, stond zij daar nog. Hij schrok, toen hij haar zag. Toen keek hij haar vragend aan. zeggend: „O. juffrouw, ik kwam ik kwam alleen maar kijken Met een luide, hese stem, die Vera zelf verbaasde, zei zij: ..Je hebt volkomen gelijk. Rogers. Kijk zelf maar. Er zijn er nog maar zeven Zij legden generaal Macarthur op zijn bed. Na een laatste onderzoek, verliet Armstrong de kamer en ging naar beneden. Hij vond de anderen in de salon Juffrouw Erent rat te brfeien. Vera Claythorne stond bij het raam en keek naar buiten in de stro mende regen. Blore zat breeduit in een stoel met zijn handen op zijn knieën. Lombard liep rusteloos op en neer. Aan de andere kant van de kamer zat rechter Wargrave in een hoge leunstoel. Zijn ogen waren half dicht. Zij gingen open. toen de dokter binnenkwam. Met een duidelijke, doordringende stem zei hij: „Een, dokter?" Armstrong was zeer bleek. „Geen sprake van een hartaanval of zoiets. Macarthur kreeg een klap met een proertendoder of een dergelijk in strument achter op zijn hoofd." Een zacht gemompel weerklonk in de kamer, maar de rechter liet nogmaals zijn duidelijke stem horen. „Heeft u het wapen in kwestie ge vonden?" „Neen." „Toch bent u zeker van hetgeen u zegt?" „Ik ben er volkomen zeker van Rechter Wargrave merkte rustig OP" ..Dan weten wij nu precies waaraan wij toe zijn." Er was op dit ogenblik geen twij fel aan. wie de leiding had. 's Mor gens had Wargrave ineengedoken in zijn stoel op het terras gezeten en zich onthouden van enige activi teit. (Wordt vervolgd) 1 Inaezonden mededeling EN NU... EEN KÜPJE Ncd. Herv. kerk Beroepen te H.I. Ambacht (2e prcd.pl.) K. Lu(jendi|k te Neer- bosch-Hces; te Rotterdam-Vreewijk A. A. Koolhaas te Amersfoort. Aangenomen de ben. tot hulppred. te Voorhout J. Ph. Eggink, a.s. em. pred. te Rotterdam-Delfshaven, die voor een ben. naar Apeldoorn be dankte. Bedankt voor Tilburg (2e pred.- pl.) (toez.) C W. Wagenaar te Beetsterzwaag; voor Heino J. G. F. Ankersmit te Ooster-Nijkerk (Fr.): voor Giessendam J. R. Cuperus te Doornspilk. Gercf. Kerken Beroepen te Barcndrecht (vac. J. Oosterveen) J A. Schep te Assen; te Zoetermeer J. P. Horchner te Voorthuizen; te Bedum (vac. H. Kakes) H. Reenders te Naarden. Aangenomen naar Enter W. S. Schenk te Nieuwolda (Old): naar Hilversum (vac. H. v. d. Elskamp) H. J. Pilon te Haren (Gr.) Bedankt voor Dlnxpcrlo. Heerlen en Winsum fFr.) W. S. Schenk te Nieuwolda (Old). Chr. Gcref. Kerken Tweetal te Wttrmerveer D. Bies- ma te Drogeham en W. Mejinhout te Wildervank-Veendam. Tweetal te Ede J. G. v. Minnen te Delft en M. Overduin te Nieuwpoort. Tweetal te Oud-Beyerland H. W. Eerland te Doklcum en J. M. Visser te Hoogeveen. Aangenomen naar Franeker W. Meijnhout te Wildervank-Veendam. Geref. Gemeenten Beroepen te Moerkapelle dr. C. Steenblok te Gouda; te Frissen D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Oldebroek J. I. v. Wijck te Gouda; te Apeldoorn J. I. v. Wijck te Gouda. Aangenomen naar Utrecht J. v d. Werfhorst te Franeker. Maandag 19 April a.s.. des na. middags te 4 uur. zal dr K. Basch- witz, die benoemd is tot buitenge, woon hoogleraar in de leer van pers. openbare mening en propaganda aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam zijn hoogleraars ambt openlijk aanvaarden door het uitspreken van een rede in de Aula der Universiteit. Htt scherm Is in vele delen uli- neembaar Bij het scherm worden drfcf (dressoir) kast jee geleverd, een' tafel met plastic «bekleding (vlck- en krasvrlj), vier verende stoelen en een boeken- en bloemenplank- je. Op de foto ziet U het stalen scherm van gemoffelde buizen j waaraan do kastjes op 'n wille keurige plaats kunnen worden op gehangen. De tafel heeft twee af- neembare poten en wordt eenvou dig aan het scherm vastgehaakt Hieraan is bovendien plaats vóór het bevestigen van een bloemen- I hanger, boekenplank of anderszins. I De open vlakken van het scherm kunnen eventueel met triplex pla- i tea jvorden opgevuld. Op de vorm van het ameuble ment zoals de foto toont, zijn tien- 1 tallen combinaties te bedenken, doordat het scherm uitneembaar is, zoals de tweede foto laat zien. De prijs van dit eigenaardig eet kamer-complét is f 540.een vrij hoog bedrag, waarbij echter niet mag worden vergeten, dat de pro ductie nauwelijks boven het expe rimenteel stadium is uitgekomen. Bij massa-productie zal de pr(ji stellig nog heel wat kunnen zak ken. In Amsterdam, d<? bakermat van de federatie, werd het ameuble ment reeds geëxposeerd en is daar met veel belangstelling ontvangen. Enkele bij de federatie aangesloten meubelzaken hebben de PIRU- meubelen reeds in verkoop geno men. Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Prof. C. W. de Vries, causerie, 19.05 Gr. muz,, 19.15 Muz. tocht door twee eeuwen, 19.45 Reg. uitz., 20.— Nws., 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein, 21.30 Contact, 22.15 Buitenlands overzicht 22 30 Zang en piano, 23.Nws., 23.15 Gr. muz. HILVERSUM II: 19.— Nws., 19.15 Sylvester trio, 19.45 Als zij het nog konden en wij het al wisten, 20. Nws., 20.05 Gewone man, 20.12 Luisterspel: Paulns onder de Joden, 22.37# Actualiteiten. 22.45 Avondge bed, 23.Nws., 23.15 Avondconcert. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nws.. 7.15 Gymn., 7.30 Gr. pl., 8.— Nws.. 8.16 Filmselecties. 8.50 Voor de huis vrouw, 9Gr. pl. 10.Morgenwij ding, 10.20 Onze keuken, 10 30 Half uur voor de vrouw, 11.Pop. non stop progr., 12 Carlo Carcassola, 12.30 Weer. 12.33 Platteland. 12.38 Silvestri kwartet. 13.Nws., 13.15 Kalender, 13.20 Vaudeville orkest. 14Gesproken portretten. 14.15 Jeugdconcert, 15.Scheepsjongen van de Bonte koe; 15 20 Gr.muz.; 15.30 Roodborstjes. 15.45 Regenboog, 16.15 Vragen staat vrij, 16.45 Het stond in de krant, 17.15 Musette klanken, 17.30 Wekelijks praatje, 17.35 Orgelspel, 18.Nws, 18.20 Piano, 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7.— Nws, 7 15 Reveille, 7.45 Woord voor de dag, 8.Nws, 8.15 Gewijde mwz., 8.30 Werken Tsjalkofsky., 9.Ziekenbe zoek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Bos ton Symph. ork., 10.Pianorec., 10.30 Morgendienst, 11.Werken van Handel, 11,15 Dorpsdokter, hoorspel, 12— Orgclsoli. 12.15 Ka-, merork., 12.30 Weer, 12.55 Inter kerk. thuisfront spreekt, 13.Nws, 13.15 Gesare trio, 13,55 Metropole orkest, 14.30 Sopraan en bariton, 15.— Jcugdconc.. 16— Jeugdige postzegelverzamelaars. 16.15 Voor onzg jongens en meisjes, 17.30 Vijf Zapakara's, 17.45 Reg. uitz., 18.— Sursum corda, zangvereniging, 18.30 Lond, philh. ork., 18.45 Ncd. Chr. Reisvercn. TUINKALENDER 14 APRIL. Een ouderwetse, waar altijd nog beminde potplant is de Fuchsia. Weldra zal ze weer haar aardige hangende rode bloemen ver tonen. De gehele zomer kan ze blij ven bloeien. Dc Fuchsia heeft hout achtige takjes, kan zich tot een heester in pot ontwikkelen en vele jaren oudt worden. Ze kan zowel in de kamer als op een bakon of in de tuin worden gehoudenAls kamerplant vraagt de Fuchsia frisse lucht en veel licht. Dat ze soms haar bloempjes laat vallen kan een gevolg zijn van gebrek aan water, te weinig licht en een bedomp te kamerlucht. In dc zomer kan men de plant door stekken vermeerderen. Er zijn ook soorten die als hangplari worden gebruikt.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3