mm A.M.V.J. vraagt medeleven van de burgerij Een practische poging tot internationale vriendschap ,De Parade van de grenadiers „La-we d'r nou maar 's 'm lbocMe in maken..." [Woensdag 14 April 1948 STADSNIEUWS Maakt het devies: Dient elkaar met blijdschap" tot Uw richtsnoer Een half jaar geleden hees minister Fiévez de driekleur voor het nieuwe A. M. V. J.-centrum, gevestigd in de rechtervleugel van het Sint Pieter en Bloklandsgasthuis. Sindsdien ploeterde en zwoegde een kleine staf van harde werkers, om aan de militairen vati het Amersfoortse garnizoen een prettige vrijetijds-besteding te verschaffen. Voor alle rangen, voor alle politieke en gods dienstige gezindten was - en is - er plaats in de gezellige zalen van het gebouw, waar biljart werd gespeeld, waar avond aan avond jor?e mannen in de leeskamer zaten te studeren. Waar spelletjes werden gedaan, muziek klonk en ook waar het evangelie werd gepredikt. Tot nog toe kwam... f 150 binnen De leiding van de A.M.V.J. meende na dit eerste half jaar de pers eens over de gang van zaken te moeten inlichten. En de direc teur, de heer W. van Vliet, die ons Dinsdag in het Amersfoortse ge bouw ontving, wilde het liefst kla re wijn schenken. Men wil en dit was de kern van zijn betoog zo graag de burgerij van onze stad in meerdere mate, dan dat tot nog toe het geval was, in het werk be trekken. Deze samenwerking zal niet alleen op financieel gebied moeten plaats vinden, doch kan ook in de andere vorm hier wordt gedacht aan medewerking van allerlei culturele instellingen geschieden. Toch vroeg de heer Van Vliet de bijzondere aandacht voor de geldelijke aangelegenheden van het werk voor de jongens, die hun diensttijd in Amersfoort vol brengen. „Het zou begrijpelijk zijn," al dus de directeur van de A.M.V.J., „als de Amersfoorters zeiden, dat het niet hun eigen jongens zijn, die hier de kazernes bevolken en dat ze er dus betrekkelijk wei nig mee te maken hebben. Toch slaan ze de plank mis. Op ande re plaatsen in het land, maar vooral in Indonesië vinden de Amersfoortse jongens een zelfde tehuis, dezelfde zorg als anderen hier in Amersfoort. Daarvoor wordt ook door andere burgers betaald. Als nu uw stadgenoten zich eens bepaalden tot de steun aan het A.M.V.J.-werk, dat ze vlak bij huis vinden." Nee, dan Utrecht De inrichting van het centrum is smaakvol, gezellig en toch eenvou dig. Men heeft met beperkte mid delen een milieu willen scheppen, dat de soldaten uittrekt boven de sfeer van de kazernekamer. De verbouwing van de vleugel van het gasthuis en de inrichting er van vergden een bedrag van f 18.000. Als men weet, dat deze som door giften en contributies moet worden opgebracht, zal iedereen begrijpen, dat het aanbod van enkele ingeze tenen aan de A.M.V.J., om een klein hulpcomité te vormen, door de directie maar al te graag werd aanvaard. Uit Amersfoort kwam tot nog toe slechts.... f 150. binnen. In Utrecht ging het anders. Het tehuis, dat daar onlangs werd geopend, kostte f 25.000.-. De bur gerij van de- Domstad zorgde dat hiervoor binnen korte tijd f 13.000.- aan de A.M.V.J. kon worden over gedragen. Hoge kosten Groot ook zijn de moeilijkheden, waarmee de dagelijkse leiding van het centrum bestaande uit de heren T. Klerk en A. Goossens hebben te maken door de wisseling van het garnizoen. Bijna elke drie maanden vertrekt een groot aantal militairen en komen er anderen voor in de plaats. Nieuwe contac ten moeten worden gelegd en er moet worden gezocht naar aan knopingspunten, die de verhoudin gen wat gemakkelijker maken. Dan moeten er keer op keer nieuwe at tracties worden geboden, om de belangstelling van de jongelui, toch al zo beïnvloed door de ver vlakkende sfeer van het kazerne leven, te blijven vasthouden. Niet alleen kost dit telkens weer graag gegeven moeite doch ook het nodige geld. De vaste kosten alleen al worden geraamd op f 9.000.- per jaar, waarvan Amers foort zeker een deel zou - kunnen opbrengen. „Wij zagen zo graag meer be langstelling bij hen, van wie een Noteert U even GRAND: ..Frieda" (14 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u.. Zo. 14. 16.15 18.45 en 21. u. CITY: „Rebecca" (18 jr.) 14.30, 18.30 en 21 u.. Zo. 13.30, 16. 18.30 en 21 u. REMBRANDT: De vernietiging van Murariia (alle lft.) 14.30 en 20 u., Zo. 14, 16.15 18.45 en 21 u. 14 APRIL: R K. Brucknerkoor m. m.Vi St. Henricuskoor t.b.v. „Her wonnen Levenskracht", Markthal 20 uur. Toneeluitv. „De Keien" met „Terugkeer" Amic 20 u. 16 APRIL Eindsoiree Dan Bearda, Markthal 20 u. EXPOSITIE Oosterse Tapijten e.d. 3 t.m. 25 April. Opening 15 u. door mevr. H. E. s' Jacob. 1012, 14 —17 u. Zo. 14—17 u. Tentoonstelling werken Aör. Pieck, werkdagen 1012, 1417 en 1921 u. 't Consthuy St. Joris. „STICHTSE HEUVEL": Zaterdag en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers) DANCING VAN 'T HUL: Zat, Zon. en Woensd. dansen. 2023 uur. Zon.micL 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BD3L da gelijks ruilen v. boeken 14—17 u. Di. Vrijd avond ook van 1921 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 12.30 u. en 14—17 u. DL en Vrijd. ook 19—22 uur. familie-lid in Indonesië verblijf houdt," zeide ons de heer Klerk. „Daar wordt door de A.M.V.J. werkelijk groots werk gedaan, waarover we telkens weer ont roerende dankbetuigingen moe ten aanhoren. Men begrijpe goed. Het gaat hier om heel wat meer dan een prettige avond, een kop je koffie en een koek. Zaken van .hoger orde zijn in het geding." Burgerwerk Interessant was hetgeen de heer Klerk over de plannen voor het burgerwerk van de A.M.V.J. in Amersfoort vertelde. Er zijn er verscheidene in voorbereiding, waarvan het eerste en het enige dat vooreerst kan worden bekend gemaakt belangrijk genoeg is om er de aandacht op te vestigen. In samenwerking met het Indisch Instituut te Amsterdam wordt in Juni een tentoonstelling over In donesië gehouden in het gebouw Achter Davidshof. Men hoopt hier een innig contact met de Amers foortse bevolking te kunnen leggen, om zo meer en meer belangstellen den te winnen voor een organisa tie, waarvan de leden het devies „Dient elkaar met blijdschap" tot richtsnoer hebben. Schooljeugd zag Scapino-ballet De schooljeugd dromde heden morgen voor 't Grand Theatre sa men. Er was n.l. voor de leerlingen van de openbare^agere school een voorstelling van het Scapino-bal let. Van de gedanste sprookjes werd door dt kinderen zeer geno ten. Vijf en twintig jaar keurmeester Bij het abattoir herdenken op 16 April de heren N. van Klaveren en W. van Wijhe de dag, waarop zij voor vijf en twintig jaar in dienst traden als keurmeester-opzichter van het slachthuis. Gardecorps marcheerde door Amersfoort Als slotacte van de eerste peri ode van de opleiding tot grenadier hield het bataljon te Amersfoort een parade. Op het voorplein van de Willems kazerne aan de Leusderweg ston den de mannen opgesteld. De mili taire kapel onder leiding van kapi tein Rocus van Iperen verleende de muzikale entourage. De batal jonscommandant, overste van Aal- dert, meldde na de intrede van het vaandel het bataljon aan de depöt- commmandant, kolonel A. Tolsma, die zich hierna tot de mannen richtte. „Vandaag is het voor U een bij zondere dag. Na vier weken van hard werken is de eerste periode van Uw opleiding volbracht. In die tijd is veel van U geëist, doch niet aileen van U, maar ook van uw of ficieren en het kader. Vandaag zijt ge in de gelegenheid iets te tonen van hetgeen U in deze vier weken hebt geleerd. Ik heb zo juist het vaandel van Uw regiment grena diers doen intreden. Het moet U een eer zijn onder dit vaandel, waarin de herinneringen voortle ven aan vroegere heldhaftige pres taties, te dienen. Grenadiers, toont nu en in de toekomst door gedrag, houding en prestaties waardig te zijn, te dienen bij een gardecorps." Hierna inspecteerde generaal- majoor De Jager, commandant van het eerste militaire gewest, de troepen, die zich kort daarna op weg begaven naar de Utrechtseweg waar de generaal-majoor de para de afnam. In stramme houding marcheerden de troepen langs de Rotterdamse Bank de binnenstad in om langs een vastgestelde route de kazerne weer te bereiken. Onder de genodigden merkten wij o.a. op burgemeester H. Molen dijk, de kazernecommandant, kolo nel Latour, de commandant van 't regiment jagers, overste van Such- telen. de luitenant-kolonel buiten dienst der grenadiers, Keizer, voorzitter van de vereniging Gar de, overste Potharst, majoor Schol- tens. kolonel Laupmann, overste Jansens en de commissaris van po litie, de heer G. Goorhuis. „Christendom en Schoonheid" Door „Het jonge Geluid", een werkgroep van het Chr. Cultureel Maandblad „Op den Uitkijk" wordt een Contactmiddag belegd op Zaterdag 17 April, 4 uur, in „Concordia", Langestraat, alhier. De heer Dick v. d. Berg houdt een causerie over „Christendom en Schoonheid''. Verder werken mee: Kees Klap, poëzie, J. W. Ooms, proza, Marinus Voorberg, piano en Laurens Bogtman, zang. De alge mene leiding berust bij de schrijf ster Jo van Dorp-Ypma. Belang stellenden zijn hartelijk welkom. Succesvol optreden van Lin Jaldati Avond van ontroerende voordrachtskunst Een tenger, donker vrouwenfi guurtje heeft Dinsdagavond in de kunstzaal ,d'Oude Lanteern' oude en moderne Jiddische- en Hebreeuw se liederen gezongen, helaas echter, voor een gering aantal toehoorders. De voordrachtskunstenares Lin Jal dati slaagde erin de aandacht vol- komen te boeien en te amuseren. Het was een sprankelende avond, die te vlug afgelopen was, want de snelle opeenvolging van haar voor drachten en de piano-soli van haai man dr E. Rebling, die door uit stekend spel o.a. van twee Joodse cjfinsen en volksliederen het publiek tot enthousiasme bracht, vergunde het auditorium niet om J lang op adem tc komen. Lin Jaldati zong zonnige liedjes over dagelijkse belevenissen, lief des- en diep ernstige liederen. Met simpele, maar altijd echte, onge kunstelde en zuivere middelen was zij naar omstandigheden charmant, kittig, uitdagend, zwie rig en een diep menselijk voordrachtskunstenares, die uiter lijke effectmiddelen weet te harmo niëren met het wezen van haar kunst. Het meest te bewonderen is de grootse wijze waarop zij eenvou dige, psychologische, ongecompli ceerde karakters met alledaagse gebaren, en standen gestalte wist te geven Vermelding verdienen eigen, lijk al haar nummers apart, we noemen echter slechts een liefdes liedje „Schojn schtil is in gesl", een volkslied over een roddelaar ster ..Zip Zapekl". "een kostelijke en brillante voordracht over een speelman ..Leiérkastnlid" en „Es brent" het laatste lied dat de. over leden Joodse dichteres Gebirtik heeft geschreven en dat momenteel in Warschau gezongen wordt ter herdenking van de opstand in het Ghetto. Een langdurig en geestdrif tig applaus was de beloning voor haar optreden en de oorzaak dat Lin Jaldati met een toegift haar op treden besloot. Nationale Zangavond in Geref. Kerk De Geref Jeugdraad houdt op 30 April a s., 's avonds 8 uur ter gele genheid van de verjaardag van Prinses Juliana, een grote Nationale Zangavond in de Geref. Kerk aan de L. Vrouwestraat-. Medewerking verlenen het Chr. Tamboers- en Pijperscorps „Julia, na". Aan het orgel Siem Struyk. VCJC viert haar vierde lustrum Op Zaterdagavond 17 April zal de afdeling Amersfoort van de V.C.J.C. haar vierde lustrum vieren met de opvoering in de Markthal van prof. Van Holk's spel „Het ontoeganke lijk licht". Het werd geen enkele reis Twee knaapjes van 15 en 16 jaar verlieten hun ouders en gingen ge zellig op stap. Ze kwamen echter niet ver, want in Enschedé werden ze aangehouden en weer naar Amersfoort geretourneerd. Botsing op kruispunt Op Laan 1914 had op het kruis punt een aanrijding plaats toen een autobestuurder geen voorrang ver leende aan z'n collega. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De voertuigen werden licht beschadigd. HVC kan weer spelen Enige tijd geleden werden uit de kleedhokken van de voetbalvereni ging H.V.C. vijf voetballen gestolen. De „knikkers" zijn in Amsterdam bü voetballiefhebbers teruggevon den en weer aan de rechtmatige eigenaar teruggegeven. Burgerlijke Stand Geboren: Erna Johanna, d. v. C. v. Zomeren en W. Sanberg; Johan nes Willebrordus, z v J. W. Wiertz en M. Ruitenbeek; Maria Wilhel- mina, d. v. L. J. van Walsum en W. C. M. Schaareman; Bernard Bouke, z. v. B. v. d. Gaast en N. Renes; Wilhelmina Catrina Maria, d. v. G. v. d. Hoek en C. ter Beest. Overleden: Magdalena Adriana Götz, 56 j. echtg. v. E. van Putten; Cornelia Elisabeth Luttik, 84 j. wed. v. Batteram. EXAMENS Onze stadgenoot, de heer A. van de Kamp. slaagde voor het candi- daatsexamen veeartsenijkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Toen in September 1944 Scys Inquart van het Westen naar hef Oosten vluchtte, hield hij verblijf in een speciaal voor hem vervaardigde bunker aan de van Loolaan tc Apeldoorn. Een der Groot-Germaanse vertrekken der bunker met op de achtergrond de telefooncentrale waarmede Seys-lnquart contact had met alle Duitse fronten. Deze schuilplaats kon hem echter niet redden. Van 17 April af wordt deze bunker ten bate der b.g. Stichting voor het publick tentoongesteld. Op heterdaad betrapt Een juffertje, dat achter een kin derwagen langs het hek voor de in- fanterickazerne liep, werd. toen z\j van haar zuster, die in de kazerne werkzaam is, een zak met eierkolen toegestopt kreeg, door een politie agent gesnapt. Tegen belde juffers is proces-verbaal opgemaakt we gens stelen en heling. Zij kon verleiding niet weerstaan Een werkster wéfrd aangehouden, omdat zii ten nadele van haar werk- ;ever cigaretten en textielkaarten ;ad ontvreemd. Wijde wereld lokte De Tuchtbrigade pikte een 13- jarig Amsterdammertje op, die op de Vlasakkerweg stond te liften en die zonder toestemming van zijn ouders op reis was gegaan. Het mannetje is naar zijn ouderlijke wo ning teruggebracht. Zes maanden rust De Amersfoorter M., die nog zes maanden gevangenisstraf tegoed had, is aangehouden en ingesloten om zijn straf uit te zitten. Soest Mgr. Wantenaar feestelijk ingehaald Mgr. Wantenaar die Woensdag in de R. K. kerk te Soest-Zuid tot Bisschop zal worden gewijd, is Dinsdagavond 'op feestelijke wijze ingehaald. Om 7 uur had zich een grote menigte verzameld op het Nieuwerhocksplein, alwaar de stoet werd gevormd. Voorhf gegaan door een 30 tal Paleisrtliters, reed Mgr. Wantenaar in een auto, ver gezeld van verschillende Hoog waardigheidsbekleders, langs de Rijksstraatweg naar de parochie kerk te Soest-Zuid. Bij de kerk werd Mgr. Wantenaar opgewacht door de gehele parochie. Pastoor Lommerse richtte zich tot Mgr. Wantenaar en heette hem namens de parochie van harte welkom. Hierna verkreeg Mgr. Wantenaar het woord -en bedankte voor de overweldigende belangstelling. Nadat pastoor Lommerse, Mgr. Wantenaar in de gebeden van alle parochianen had aanbevolen, was deze plechtigheid voor heden avond beëindigd. Het muziekcorps „Door Wilskracht Sterk" uit Ach. terveld, luisterde het geheel op. Verbetering Beetslaan gaat niet door Gedupeerde Staten hebben het gemeentebestuur van Soest doen weten dat ae voorgestelde verbe tering van de Beetslaan voorlopig achterwege behoort te blijven. De vraag is gerezen, of de voordelen zullen opwegen tegen de kosten. Volgens het advies van de hoofd ingenieur van de Prov. Waterstaat is de weg met betrekkelijk gerin ge kosten in een voldoend berijd bare staat te brengen en te houden. De ontworpen verbetering kan tot een later gunstiger tijdstip uitge steld worden. Voorgesteld wordt overeenkom, stig het verzoek van Ged. Staten te besluiten. Geen melk op de scholen De melkverstrekking op de scho len vraagt voor de tweede maal de aandacht van de gemeenteraad. In hun prae-advies achten B. en W. het ook thans niet nodig tot het treffen van deze maatregel over te gaan. Zij baseren zich hierbij op de rapporten van de gemeentegenees heren. Bij een algemene verstrek king van melk komt een zeer groot deel ten goede aan kinderen, die deze melk niet nodig hebben, ter wijl de kleinere groep, die wel iets extra's nodig heeft, aan melk van huidige kwaliteit niet voldoen de heeft. Kunstavond Nederlandse Blindenbond Voor het geheel met belangstel lenden gevulde kerkgebouw „Reli gie en Kunst" had gisteravond een propaganda kunstavond, uitgaande van de Nederlandse Blindenbond, plaats. Aan deze kunstavond werkten uitsluitend blinde solisten mede. De organist Th. van Driest bracht Toccata en Fuga in klein van J. S Bach ten gehore. De sonate van P. Locatelli voor viool en orgel, uit gevoerd door Gusta v. d. Heyden, viool en Joop Slegtenhorst, orgel begeleiding, werd onder ademloze stilte aangehoord. Vervolgens hield de heer Joh. v. d. Berg een toe spraak over het leven en werken der blinden. Na een korte pauze droeg Frits Tingen een zestal eigen gemaakte gedichten voor, gevolgd door enige muzieknummers door de reeds ge noemde musici, waarmede dit pro gramma van rijke klanken werd besloten. De heer Joh. v. d. Berg sprak een dankwoord, terwijl mej. Jolles in haar sluitingswoord zich de vertolkster noemde voor alle aanwezigen en de solisten dankte voor de schone avond. Gevonden voorwerpen Paar groene wanten, bril, hoorn montuur, glacé Horenhandschoen, nummerbord G 86706, verkoperde sleutel, licht bruine rechter hand schoen, bril met bruin montuur, nikkel damespolshorloge met plas tic bandje, psalmboek, grijze cein tuur, rubber motorbroek, blauwe haarstrik, rechter glacé dames handschoen. Scheepstijdingen Boissevain, 10-4 naar Hongkong; Maaskerk, 13-4 van Tacoraci te Accra; Madoera, ColomboLonden pass. 13 April Perim;' Meliskerk, 13 April van Freetown naar Dakar; Nieuw Amsterdam, 14 April v.m. van New York te Rotterdam; Oranjefontein. Kaapstad—Amster. dam, 13 April van Antwerpen; Te gelberg, 13 April van Buenos Aires naar Montevideo; Veendam, 13 April 15.40 uur van Rotterdam n. New York; Westland, 14 April van Santos te Rio de Janeiro. Johan van Oldenbarneveldt, te Priok aan gekomen. TROEPENTRANSPORTSCHEPEN Willem Ruys, Rotterdam—Bata via wordt 15 April 14 uur te Port Said verw.; Zuiderkruis, Batavia— Rotterdam, 13 April 6 uur Kaap Guardafui. 'Amerika verzamelt honkbal-materiaal voor Nederland In Amerika is een campagne be gonnen, die ten doel heeft de jonge Nederlandse honkbalspelers aan nieuw en gebruikt materiaal te hel pen. Er Is een organisatie opge richt, „Honkbal Headquarters Ine", die deze campagne bevordert en leidt en een "Zuivere goodwill-onder- neming is. Aan het hoofd van deze organi satie staat John Hekman, een fa brikant uit Grand Rapids, terwyl Norman Mac Phail, gewezen perso- neelmanager en reizend secretaris van de Yankees, de befaamde New Yorkse baseballrploeg, de functie van secretaris-penningmeester ver vult. Bovendien heeft de Sporting News uit St. Louis, een baseball weekblad, zijn kolommen voor dit streven open gesteld. Het denkbeeld werd geboren uit een brief van een vanger van een Nederlandse amateur baseballploeg die schreef, dat het baseball tijdens de oorlog door Amerikaanse en Ca nadese soldaten ln Nederland werd verbreid en nu op het punt staat te verdwynen door een tekort aan bal len, bats, handschoenen en unifor men Twee-en-dertig amateurploegcn die georganiseerd zijn in de Neder landse Honkbal Bond kunnen vrij- magnolia gaat bloe- 1J ien", zei m'n mak ker en collega en hij keek door het raam in de tuin, waar in een schriel boom pje wat rozigs door de tak ken schemert. „Kom, laat ons ter Teut gaan en er de plekjes tellen, waar we de magnolia zouden kunnen planten". Geloof me, mijn vriend is niet gevaarlijk. Hij' is zéér goed en allerminst 'gek. Maar hij heeft twee complexen. Een magnolia complex en een Teut-idem. Hij is werkelijk gek op de Teut en de vreugde van een bloeiende magnolia gunt hij in de allereerste plaats aan de bewoners van z'n geliefde straat, hoewel geen van hen hem kent en hij zelf hoogstens kennis heeft aan de vis- man om het1 hoekje. Daar gaan we dan. De jassen los over de schou der. Mijn vriend een tik keltje artistiekerig met z'n plusfours en z'n lange ver grijsde haardos Op ter Teut. De magnolia bloeit. Het is de hoogste tijd. Ja. vlak om de hoek van de Coninckstraat staat de visman. ..Rolmops tl£ cent", zegt hij tegen een vrouw met een vergiet vol sla onder de arm, terwijl hij vakkundig een haring opensnijdt, uitperst en dan kletsend op het krantje naast zich gooit. De vrouw neust nieuwsgierig rond. „Die zure haring ook?". Wat er al niet aan h.oop in zo'n zinnetje kan liggen. Ze komt niet beschaamd uit. „Ben je bedonderd mens. Een dubbeltje maar, hoor!" Zo spreekt de vis man van de Teut omdat'ie blij is dab z'n klantjes een cent kunnen sparen. „En U, heren?" Mijn makker kucht beschaafd. Zo is 'ie nou eenmaal. „Twee rolmopsen". Pein zend gaat zijn blik over de met zuur beladen wagen en over de visman in zijn witte jasje. „U zou ongetwijfeld een voorstander van het magnolia-plan zijn", zegt hij dan „Vrijheid, gelijk heid en broederschap". Éen breed gebaar naar de zon beschenen verte, waar een oud mannetje in de scha duw van een vervallen gevel zit en kinderen op hun buik liggen te knik keren." „Ik een magnolia, zij ook een magnolia". De visman knikt. „Pik ze d'r maar uit hoor. Hard- stikke vers en lekker zuur. Te zuur haast", voegt hij er wat spijtig aan toe. „Vrijheid, gelijkheid en broederschap. Jawel. Neem ze nou maar. 't Is niet zo duur als jou menolia". We nemen de prac-historische vork en prikken er de rolmops aan. Het zure nat druipt langs onze vingers op de stoffige klinkers. Zonlicht schampt over het zilverblauwe vlees En grijnzend staat de visman er bij te kijken. Een beetje loerend naar de man met z'n magnolia-plan, waar van hij met zijn practische geest de waarde niet kan peilen. Zo kluivend en zui gend lopen we verder dooi de vervallen straat. Tegen de lage huizen echo't snerpend het geluid van een houtzaag, die ergens voor ons in een werkplaats begint te draa ien. Tegen een raam leunt zielloos een bruinige gera nium. Achter een hoge poort nog meeV dromerig heid. Nog meer stilte heerst in een cirkel van wat kleine, aaneen gere gen poppenhuisjes. Drey- ershofje! Modderige kuilen waar een park zou kunnen zijn. Waar, magnolia's zouden kunnen staan om iets van de lente, van de zomer te brengen in de levens van de mensen, die hier wo nen. En ook, om iets te verbergen van de tergende smakeloosheid van het ver veloze hek, ginds aan de achterzijde van de hokke- rige huisjes. Zo is het hofje, nog erger is de Teut. Waren dan vroeger de vroede vaderen niet an ders dan jongens, die toe vallig een baard en een snor droegen? Die hun blokkenspel in het groot voortzetten? Hier een gro te, daar een kleine en „La- we d'r nou maar eens een bochie in maken anders wordt het zo vervelend?" Die gedachte kwelt mijn makker niet. Wat maalt hij om blokken en bochten op dit ogenblik, in dit jaarge tijde uitbottende magno lia's? Geen Teutbcwoner weet van zijn complexen. In de ogen van de jonge vrouw, die haar ramen zeemt, in de bruine kijkers van een opgeschoten slun gel zie ik alleen maar ge amuseerdheid. nieuwsgie righeid misschien. „Wat doen die snaken hier?" Nee, geen achterdocht. Die tijd is te lang, héél lang voorbij. Ligt niet de Teut vlak tegen het fel- kloppende hart van een groeiende, moderne stad gevlyd? Ach, eens zullen ze be grijpen. En waarderen! Als straks de eerste magnolia plechtig door mijn collega is geplant. Hij gaat B. en W. opbel len, zegt 'ie. Zo is hij nou eenmaal. HARM van LEUSDEN 5* mei dn buA LAATSTE GIL VAN „DE GIL" „Ec dacht niet dat De Gil dc goede zaak kon schaden," aldus sprak A. Selffardt, de zoon van de vermoorde generaal, die als opma ker van De Gil heeft gefungeerd, voor de commissie van de perszui vering, die gistermiddag de moei lijke taak had de verantwoordelijke redacteuren van De Gil te beoor delen. Het was 'n merkwaardige rechts zitting. De eigenlijke hoofdredac teur, L. Tijssen, kon niet gehoord worden, want de man is spoorloos verdwenen. En de tweede hoofd verdachte, Willem W. Waterman of wel W. van den Hout, weigerde te antwoorden op de vragen van de voorzitter der commissie mr. Von- kenburg. Eind 1943 verzorgde de toenma lige hoofdredacteur van de Resi dentiebode voor het rijkscommissa riaat een pamflet over Nederlands- Indië. Men besloot echter de publi catie ln de vorm van een krant. „De Gil" genaamd, te gaan uitge ven. Toen deze publicatie insloeg, grepen de Duitse instanties deze gêlegenheid met beide handen aan om van de Gil een groots opgezet propagandablad te maken. Door allerlei Engels getinte artikelen, onder meer een iazz-rubrlek op te nemen, trachtte men de aandacht tc trekken. Op de zitting van de perszuiveringseommissie bleek, dat wel is waar trouw Anglo-Ameri- kaanse artikelen werden opgeno men. maar deze artikelen moesten eerst ter goedkeuring aan de reichs kommissar worden voorgelegd. Zo publiceerde men redevoeringen van Prins Bernhard en mr. Van Klef- fens. samen met de meest zotte en soms weerzinwekkende foto's of tekeningen. Zei Van den Hout helemaal niets, hetgeen Seiffardt te vertellen had. was ook niet bijster interessant, behalve zijn verklaring dat de re dactie van Dc Gil reeds druk bezig was om de verschijning van het blad na de bevrijding voor te be reiden... De heer Govers concludeerde in beide zaken tot ontzetting uit de journalistiek voor de tvid van twin tig jaar. Eerste electrische locomotief Vanmorgen omstreeks 10 uur is te Rozendaal de nieuwe electrische locomotief uit Zwitserland de Ne-' derlandse grens gepasseerd. Het is de eerste van de drie electrische lo comotieven, die de Nederl. Spoor wegen in Zwitserland hadden be steld. De imposante machine weegt niet minder dan 100 ton en heeft zes assen, waarvan de vier middel ste aangedreven worden door een 8-tal tractie-motoren. De voor- en acteras. zijn gewone loopassen. Van buffer tot buffer meet de nieuwe locomotief 16 meter. Over Frankrijk en België is zij vervoerd naar Nederland, waar de eerste be stemming Haarlem is. Dr. B. Hunningher gaat naar Amerika Opvolger van Prof. Barnouw. (Van onze Haagse redacteur) Na wij vernemen is Dr. B. Hun ningher benoemd als opvolger van prof. A. J. Barnouw tot gewoon hoogleraar in de Nederlandse taal en letterkunde aan de Cólumbia universiteit in New York. De offi ciële titel van deze functie is „Queen Wilhelmina professor". De nieuwe hoogleraar zal bovendien optreden als cultureel adviseur van The Netherlands Information Bu reau te New York. In verband met deze benoeming heeft dr. Hunning her, die half Augustus naar Ame rika denkt te vertrekken, het direc teurschap van het Coördinatie-bu reau der gesubsidieerde Toneelgezel schappen neergelegd. De functie van directeur van het coördinatie-bureau wordt tijdelijk waargenomen door de heer Van Dellen, vroeger leider van het theaterbedrijf der gemeente Amsterdam. De benoeming van de nieuwe directeur kan spoedig tege moet worden gezien. Jubileumbouwfonds 1948 voor Concertgebouw De Raad van Bestuur van het Concertgebouw heeft op de dag,- waarop het 60-jarig bestaan werd herdacht, 11 April, een „Jubileum bouwfonds 1948" ingesteld, in wel ke symbolische daad de algemene wensen tot verdere opbouw van de N.V. het Concertgebouw en haar gehele bedrijvigheid worden be lichaamd. wel niet spelen dqor gebrek aan uitrusting, schreef hij. Door bemoeiingen van Mac Phail, een neef van Larry Mac Phail, de vroegere mede-eigenaar van de Yankees werd door vooraanstaande inwoners van West Michigan, die van Nederlandse afkomst zjjn, de Honkbal-commissie gevormd. Het hoofdkwartier in Grand Ra pids ontvangt, sorteert, verpakt en stuurt de bijeengebrachte uitrus ting naar New York, waar de Uni ted Service to Holland voor verzen ding naar Nederland zal zorg dra gen, zei Mac Phail. De honkbalclub Ncptunus ln Rotterdam en de Ned. Baseball bond zullen de artikelen onder de Nederlandse spelers distri bueren. Als aan de Nederlandse behoef ten is voldaan, zal het materiaal dat men extra nog ophaalt, aan an dere landen waar men het spel speelt, gestuurd worden, verklaar de men van de zijde van de commis sie. Hekman verklaarde, dat senator Arthur Vandenberg zich voor het programma heeft uitgesproken als zijnde „een practische poging tot internationale vriendschap". Voorts hebben dr. van Kleffens. de Neder landse ambassadeur in de Ver. Sta ten en Herman B. Barueh, de Ame rikaanse ambassadeur in Neder land, hun steun toegezegd. Volgens Mac Phail zouden alle georganiseerde Amerikaanse base ball clubs, fabrikanten van base- ball-artikelen en baseball-enthou- siasten in het algemeen verzocht worden deel tc nemen aan de cam pagne tot inzameling van gebruikte uitrusting en fondsen voor de aan koop van nieuwe baseball-ultrus- ting. Utrechtse elftallen opgesteld Zaterdagmiddag a.s. om 5 uur zal in het Utr. Stadion een wedstrijd worden gespeeld tussen het Utr. Prov. K.N.V.B.-elftal en het Zuide lijk elftal. Vooraf zal in het Stadion om drie uur een wedstrijd worden gespeeld door het afdelingselftal dat om de Moorman bekerwedstrijden tegen Limburg en Noord-Brabant zal moeten spelen, tegen Zeist. De samenstelling is als volgt: Utrechts Prov. K.N.V.B.-elftal: doel: Mosterd ('t Gooi); achter: Daudeij (Hercules). Van Beek (DOS); midden: Boekhout ('t Gooi) Visser (DOS). Temming (DOS); voor: Van Leur (DOS), v. d. Bogert (DOS), Vonk (Elinkwijk), Buur man (Velox), Levert ('t Gooi). Afdelingselftal: doel: Van Loon (KVVA)achter: Blankenstein (DVSA), Weldam (De Stichtse); midden: Meijer (DSV), Keiman (Voorw. R.), v. d. Bildt (De Toe komst): voor: Temming (De Sticht se), v. Zuijlen (KVVA), v. d. Griendt (Maarssenl, In 't Veld CG. Boys). W. I^ardcman (DEV). Swift en Hardwick niet mee naar continent? Twee van de bekendste Engelse voetballers die vele malen in een. vertegenwoordigend team hebben gespeeld, te weten de doelverdedi- ger Frank Swift en de linkse back George Hardwick zijn zoals gemeld j.l. Zaterdag gewond tijdens de wedstrijd tegen Schotland. Dit be tekent een verzwakking van het Eingelse elftal dat na de sluiting van het seizoen een tournee over het continent zal maken. Hardwick sukkelt met een verrekking van de kniepezen, waardoor hij een week of vijf, zes niet zal kunnen spelen. Hij is dus niet beschikbaar voor de continentale trip. Wat Swift betreft, die een paar ribben brak als gevolg van een botsing met een Schotse voorhoe de-speler, zal de behandelende ge neesheer pas over een week kun nen zeggen of hij de reis kan mee maken. Voorlopig heeft hij huis arrest. Leon Jouhaux valt jommunisten aan Met twaalfduizend tegen driedui zend stemmen heeft het nieuwe Franse vakverbond onder leiding van Leon Jouhaux, die voorheen de leiding had van het thans door com munisten gedomirrcerde C.G.T., be sloten aansluiting te vragen bij het wercldvakvcrbond. Jouhaux keerde zich scherp tegen de communis tische actie tegen het Marshall plan. Tsjechen moeten nog een week langer wachten De algemene verkiezingen in Tsjechoslowakije die oorspronke lijk bepaald waren op 23 Mei, zijn een week uitgesteld, omdat zij an ders zouden samenvallen met de Slavische landbouwtentoonstelling die in die tijd te Praag wordt ge houden. Zweden zoekt neutraliteit In een rede heeft de Zweedse eerste minister de richtlijnen van de buitenlandse politiek van zijn land in de volgende vier punten sa mengevat. Ten eerste, bestrijding van de binnenlandse vijanden der democratie: ten tweede, verdedi ging van de nationale onafhanke lijkheid; ten derde, afzijdigheid van internationale bondgenootschappen; ten vierde, medewerking aan het herstel van geheel Europa. Arthur Rank doctor honoris causa Tijdens zijn bezoek aan de Ver enigde Staten van Amerika werd de bekende Britse filmmagnaat J. Arthur Rank, door de Universiteit van Boston gepromoveerd tot Doc tor Honoris Causa in de Rechten. Het is een zeldzame gebeurtenis, dat een Amerikaanse Universiteit een Engelsman het Ere-Doctoraat aanbiedt. J. Arthur Rank heeft in korte tijd de Engelse filmindustrie opge bouwd tot een wereldindustrie, doch zijn grote hartstocht gaat uit naar de vervaardiging van reli gieuze films. Rank is een zeer vroom man en probeert door mid del van zijn films een nauwe band tussen alle volkeren der aarde te leggen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2