Na de bevrijding in Canadese enRussische dienst „St. Hubertus" gaf goede turndemonstratie Tentoonstelling 2 Hofbaldans als slotnummer voldeed zeer goed Vergiftigde eieren bedreigen mens en dier De Amersfoortse bijenmarkt herleeft Schreieder: Hij kwam vrijwillig Verdachte: Dat is een leugen Tien dagen in Moskou Gemeentelijke van Schilderijen en Pastels van n urRtcnr Brandpunten Vrijdag 16 April 1948 STADSNIEUWS ,r In „^ynicitla" gaf Donderdagavond de Roomskatholieke Gymnastiek vereniging voor een volle zaal haar jaarlijkse uitvoering met medewer king van een zevental keurturnqrs uit het Bisdom Haarlem. Om kwart voor acht marcheerden de talrijke gymnasten, merendeels vrouwelijke, het toneel op en na het spelen van het Turnlied opende de heer Valkenhoef op de gebruikelijke wijze de avond en verwelkomde alle aanwezigen, in het bijzonder de geestelijk adviseur en de gasten uit het Bisdom. Evenwichtsbalk een novum Kenmerkend was het grote ver schil in opvatting der oefenstof bij de leiders, de heren K. Mochel en H. Aalders. De eerste, een doorge winterde turner en leider, gaf in zijn nummers blijk van grote fan tasie. Zijn oefenstof in de vrije-, lenigheids-, knots- en hoepeloefe ningen, welke door de meisjes en dames vlot en bijna foutloos wor den uitgevoerd, is doorspekt met zeer gevarieerde bewegingen groepvorming, waardoor» het ver toonde steeds blijft boeien, hetgeen voor een gymnastiekuitvoering van grote waarde is. Alleen het neer leggen van de hoepel ln de hoepel- oefening zou achterwege kunnen blijven. Voeg daarbij de met zorg uitgekozen muziek dan verkrijgt men een boeiend geheel. De heer Aalders, een jongere lei der, heeft nog te veel rustpunten en te weinig variatie in zijn oefenstof, waardoor de vrije oefening voor jongens, welke bovendien niet pit tig werd uitgevoerd, niet kon boeien. Beter ging het in de vrije oefeningen voor meisjes en de he ren rehabiliteerden zich van de vo rige uitvoering, door nu hun oefe ning goed uit te voeren, terwijl voorts de oefenstof aantrekkelijker was. De in enige delen uitgevoerde vrije oefeningen met dansmotieven deden het èn door de muziek èn door de oefenstof niet erg. Tocsteltumcn Waren bij de dames aun de brug de zenuwen bij enkelen de baas, waardoor met feilloos gewerkt werd, bij het ringenturnen blonken ze uit door hun beheerst werken en goede oefenstof. Een novum was voorts hun op treden op de evenwichtsbalk, dat bij de toeschouwers eveneens in de smaak viel. De laatste jaren komt het gebruik van de evenwichtsbalk meer in zwang; zo b.v. in- de lan- denwedstrijden tegen Frankrijk. De oefeningen vereisen een spe ciale oefenstof en houden veel mo gelijk- (doch ook moeilijk-) heden in en vooral het bewaren van het evenwicht vereist veel oefening. De dames van St. Hubertus brachten het er bij hun eerste openbare op treden niet slecht af met deze oefe ningen. De jongens en heren waren goed op dreef bij het paardspringen. Aan brug en rek faalde een enkeling en stond de.oefenstof niet op hoog peil; alleen Mochel maakte daar na tuurlijk een uitzondering op. Zijn Proces te Neurenberg Goede Russische cineasten hob- ben een hoogst interessante film gemaakt van het proces, dat in Neurenberg tegfen de Duitse super- oorlogsmisdadigers als Görlng, Hess, Keitel, Jcidl, Frank en nog enige anderen gedurende tien maan den werd gevoerd. De film, die Don derdag in het Grand Theatre werd vertoond, werd na-gesynchroni seerd voor ons land en de Neder landse tekst is uitstekend. Uiter aard hebben de makers er van zich ln de eerste plaats ingesteld op het eigen Russische publiek, doch dit bezwaar werd ondervangen door toevoeging van ons welbekende Ne derlandse journaalgedeelten, die ter illustratie van de dagvaarding die nen. Behalve een goed overzicht van de behandeling der rechtsza ken, geeft de rolprent ons een kijk je achter de schermen, waar het apparaat werkt, dat dit enorme rechtsgedlng draaiende hield. Van de aanklagers werden enkele ka rakteristieke opnamen ingelast. Goed gevonden is ook de vergelij king tussen de tekeningen van de beroemde Russische caricaturist, die in de persbank zit te werken en de beklaagden zelf, zoals ze voor de tekenaar in hun bank zitten. Overi gens blijkt wel, dat de verdachten nog weinig aan brutaliteit en weer zinwekkende sluwheid hadden inge boet, toen ze voor hun rechters stonden. Stoplicht van auto deed het niet Toen een autobestuurder in de Bergstraat plotseling moest stop pen, weigerde zijn stoplicht, met het gevolg, dat een achter hem rij dend voertuig tegen zijn auto bot ste Beide voertuigen kregen mate riële schade. Noteert U even GRAND: Gejaagd in de nacht (18 jr.) Zo. 13.30, 16, 18.30, en 21 u. CITY: Het gevangen hart (alle lft.) 14.30, 18.30 en 21 u. Zo. 13.30, 16, 18.30 en 21 u. REMBRANDT: Grootpa is zo dom nog niet. Vooraf: Pioniers in ge vaar (alle lft.) 14.30 en 20 u., Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u. 16 APRIL Eindsoirée Dan Bearda, Markthal 20 u. Ab. voorstelling Amicitia 20 u. „De Komedianten" „Schipper naast God". 17 APRIL- Receptie Z.U.T. 1517 uur feestavond 20 u. Amicitia. Lustrumviering V.C.J.C., Her denkingsavond, Markthal 19.30 u. Buurtver. „Indische Buurt" op. voering v. „Betje Regeert" 's-Prinsenhof, 19.30 u. 18 APREL: filmochtend Inst. v. Volksontw. hoofdfilm „Louis Pas. teur" 10 u. 19 APRIL: Vergadering Bond v. Bedrijfsautoverkeer, 's-Prinsenhof 20 u. Ned. Ver. v. Handenarbeid, le zing Dirk de Leeuw, Kweek school 20 u. EXPOSITIE Oosterse Tapijten e.d. 3 t.m. 25 April. Opening 15 u. door mevr. H. E. s' Jacob. 1012, 14 —17 u. Zo. 14—17 u. Tentoonstelling werken Adr. Pieck. werkdagen 1012, _14^-17 werken en dat der gasten lieten de aanwezigen zien tot welk een hoog te men kan komen. De beste pres^ taties der gasten waren die bij het ringturnen; aan rek en brug kwam een enkele mislukking voor. Deze turners staan zeker niet op het peil van de KNGV-ers Boot en De Graaf, die onlangs hier ter plaatse hun kunnen toonden. Het gebruikolljke slotnummer was ditmaal een Hofbaldans, welke door uitvoering, muziek en costu mes een succes werd. Vermelden wij nog dat het Amu sementsorkest „Selecta" zijn mu zikale medewerking verleende op deze geslaagde avond; moge alleen do jeugd voortaan minder rumoe rig zijn in de zaal. „Turner". Verpleegden hadden eén mooie avond „Vrij en blij" musiceerde op „Zon en Schild" De recreatie-avonden, die regel matig voor de verpleegden van „Zon en Schild" worden gegeven, leverden Donderdag een volle zaal met ruim vierhonderd verpleegden verplegend personeel oen con cert op van hot bekende- radio-en semble ..Vrij cn blij" van do NCRV onder leiding van Wessel Dekker. Laatstgenoemde deed zich ditmaal ook als een geestig causeur en con férencier kennen en wist zijn toe hoorders herhaaldelijk tot opgewekt meezingen te krijgen als de ge speelde nummers zich daartoe leen den. Uitbundig hebben allen genoten van het liedje „In het hotel „Het witte paard daar heeft de kok een zwarte baard" en ook „Sari Marijs" bleek ieder goed te kennen. Ook andere muziek werd echter gege ven. De tenor Peter de Boorder, die als solist optrad, zong op mee slepende wijze een aantal nummers uit zijn radio-repertoire, voorname lijk operette-aria's, o.a. uit. „De vogelkoopman" cn „Der Zarewitsch" en Italiaanse liederen als „Tiri- tomba" en „Marenariello" met bege leiding van „Mandolinata" en het dameskoor. Samen met de fraaie sopraan Nellie Recktor zong hij nog het liefdesduet uit „De Zigeunerba ron", dat enorm succes had. Een uitstekend slot van deze waarlijk bonte" avond vormde het gewijde lied „The holy city", prachtig ge zongen door do tenor-solist en door velen met ontroering aangehoord. De predikant van de inrichting sloot met oon woord van dank en daarna kwamen vele verpleegden bij het verlaten der zaal de artisten nog eens persoonlijk bedanken. Franse Generaal bezoekt Amersfoort Défilé van Landmacht op 22 April Ter gelegenheid van het bezoek van de Franse Generaal Koenig, zal op Donderdag 22 dezer, te 12.30 uur een défilé worden gehouden van de troepen dor Koninklijke Landmacht op de Koninginnelaan te Amers foort. Aan het défilé nemen deel de Koninklijke Militaire Kapel en het Trompetterkorps der Cavalerie. Belangstellenden kunnen het dé filé gadeslaan vanaf de Westzijde van de Koninginnelaan. behalve in het gereserveerde gedeelte daarvan. Ditmaal z!1n twee schoolkinderen per school uitgenodigd om hot dé filé by te wonen. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik, z. v. B. van den Hazel en H. Mastenbroek; He- leen Fieke, d. v. J, van der StaaiJ en E. M. Scholtsz; Franeiscus Lau- rentius, z. v. G. L. Muskens en M. J. F. van de Ven. Ondertrouwd: H. H. Br,its en E. Vos; A. Rigter en A. G. Beentjes; E. van de Vlasakker en C. van IJzendoorn; H. Hilhorst en N. van Drie; C. Meérnik en H. Veenen- daal; J. J. Somers en P. A. Delien; J. van den Broek en W. van Rhe- nen; G. Terink en T. H. Demoed. Gehuwd: J. Smit en M. Over- beeke; A. C. Huisinga en E. de Bree. Overleden: Henrica Maria Wil- helmina van de Klundert, wed. v. A. A. T. Jordi, 66 j.; Jan Eits Wit voet, weduwnaar van F. Hagevoort 65 j.; Marragrietha Metje van Mill, ongeh., 84 j. VARA-vrienden hadden feestavond Amersfoortse afdeling sterk gegroeid Amersfoortse VARA-leden vier den Donderdagavond hun eerste naoorlogse feest en de mededelin gen, die de afdelingsvoorzitter, de heer M. Polak, ln ztjn openings woord deed klonken meteen al op timistisch. De VARA is gegroeid. En hoe! In' Amersfoort telt ze méér leden dan voor 1940, hoewel het gehele apparaat opnieuw moest worden opgebouwd. Het aantal VA- RA-luisteraars over het hele land bereikte Inmiddels het vooroorlogse peil. Daar kunnen er echter gerust nog wat by, want over het geheel genomen is het aantal Nederlandse radio-luisteraars toegenomen. Charles Aorts bracht vervolgens met zyn cabarettroep de revue „Hallo aansluiten" op de nog steeds enigszins povere Markthal planken. Er ls veel gezongen deze avond en niet altyd even goed. El- ly Rexon kwam met haar potpour ri van oude, eens populalro deun tjes on de enkele honderdon feest gangers neurieden en deinden mee. Later zong ze met Charles Aerts o.a. operette-fragmenten, vooraf gegaan door solozang van Aerts, die met operafragmenten en enke le liederen kwam. Willy Rex en Nol van Dyk haal den wat fratsen uit, waarom nogal- werd gelachen. Met enige liedjes kwamen ze meer ln hun eigen genre. De vingervlugge Tony Bak- kenes toverde met piano en ac cordeon. Jan Lemaire zei enkele verzen op. Kort lidmaatschap kwam hem duur te staan Niet langer dan drie of vier wekon was G. F. de Wit lid geweest van de Partli, zonder dat lilt enige con- tributie had betaald. Na die korte t\jd had hij cr schoon genoeg van en bedankte schriftelijk. Maar dit korte lidmaatschap bracht hem voor het Tribunaal, dat hem in eerste instantie een boete van f. 100 oplegde, alsmede ontzet ting uit de kiesrechten voor de tjjd van tien jaar. De Wit tekende hiertegen verzet aan en zo kwam de zaak Donder dag opnieuw in behandeling. Uit 't vernoor bleek, dat de longeman in dertijd min of meer onder dwang was toegetreden tot de, NSB, maar er in ziin hart niets voor voelde. Zijn raadsman meende dan ook, dat ziin cliënt veel te zwaar gestraft' zou indien hem de beide kiesrechten werden ontnomen, daar hij als goed vaderlander er prijs op stelt deze rechten te behouden. Op 22 April a.s. volgt advies. Gevaarlijke manier om vogels te verdelgen Het bestuur van de afdeling Amersfoort van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, waarschuwt het publiek, dat op het terrein van het landgoed Nimmerdor en het terrein tussen Laan 1914 en de Hooge Klei vergif is neergelegd tot verdelging van vo- gol8. Het vergif bestaat uit z.g. „ek8terQiorcn", gevuld met strych nine en is bedoeld om eksters, Vlaamse gaaien e.d. te doden. Hot is door de boswachter met medewe ten der pachters daar neergelegd. Gebleken ls echter, dat deze „eie ren" door de vogels niet steed3 ter plaatse worden gegeten doch dat de dieren het vergif in hun snavel transporteren naar het terrein van anderen of naar openbaar terrein. Repels zijn enige honden hiervan het slachtoffer geworden en het gevaar, dat op deze wijze dit uiterst gevaar lijke „eitje" ook ln handen van kin deren komt, is lang niet denkbeel dig. Restanten van door de vogels aan gepikte eieren en bij het transport verloren, kunnen in wijde omtrek worden verwacht. Welk gevaar dit oplevert voor kinderen die binnen kort bosbessen zullen plukken, behoeft niet nader te worden aangeduid. Wij denken ook b.v. aan de speel- nlaatsen van vlak in de buurt ge legen internaten. Het zou daarom zeer gewenst zijn. dat bevoegde in stanties zich met deze znak bezig hielden en er oen algeheel verbod kwam tot het bezigen van dit ge niepige vordelgingsmlddel. Fietsend meisje verleende geen voorrang Op het kruispunt Paulus Buys- laanUtrechtseweg had eert aanrij ding plaats toen een 18-jarige wiel- rydster geen voorrang verleende aan de bestuurder van een militaire wagen. Het meiske werd ernstig aan haar schouder verwond. Het rijwiel was niet meer te berijden. Aan onze stadgenoot de heer H. Lange, firmant van B. en L., is bij K.B. het Nederlanderschap ver leend.' Imkers groepten samen om de korven De Amersfoortse Imkers aange sloten bij de Nederlandse Vereni ging voor de bijenteelt hadden zich geen betere dag voor hun eerste bijenmarkt na de bevrijding kunnen wensen. Hedenmorgen reeds vroeg kwamen uit Amers foort, Barneveld, Njjkerk, Hoogland en andere plaatsen uit de omge ving van onze stad de imkers met hunkorven en kasten, naar de markt. Voor deze markt bestond een verheugend grote belangstel ling. De handel verliep vlot, er wa ren kooplustigen genoeg en de prij zen bleven dientengevolge niet aan de lage kant. Een vaste prijs was er niet. Zc schommelde onge veer rond 30.hoewel er voor goed bezette korven een hogere prijs werd bedongen. De plaats "tvaar de markt werd gehouden was voortreffelijk. De tuin van het vroegere notarishuis aan de Utrechtse weg leent zich bij uitstek voor een bijenmarkt, aan de zijde van de Bergstraat blijft er voldoen de ruimte voor het parkeren van en 1*921 u. 't Consthuys St. Joris, de wagens, waarmee de volken worden aangevoerd. Zo'n bijen markt heeft altijd iets gemoedelijks en als er zoals dit jaar 133 volken worden aangevoerd valt er voldoen de te beleven. Van de karakteristie ke kap werd vrijwel geen gebruik gemaakt. De fotograaf, die een aar dig plaatje wilde maken, moest zelfs de imkers verzoeken om de kap evon op te zetten. be bijen waren rustig en zeker niet steeklustig, want de korven worden bij de schatting van de sterkte van een volk tientallen ke ren opgetild en bekeken. De be langstelling bleef niet beperkt tot de imkers van Amersfoort en om geving. We zagen een prachtige dubbele glazen kast verhandelen aan een imker uit de Beemster. De man stond zich te beklagen dat in zijn streek geen bijenmarkten wor den gehouden. De Amersfoortse markt is dan ook in alle opzichten geslaagd, zo zelfs dat er nu reeds stemmen zijn opgegaan om het in het najaar nogeens over te doen. Amersfoort heeft er met zijn bijen markt weer een aantrekkelijkheid bij, die niet alleen voor de Imkers van betekenis is, maar ook de niet bijenhouder altijd zal blijven trek ken. Proces Van der Waals onthult: Het proces-Van der Waals is begonnen. Neerlands grootste schurk, uit een tijd, toen land en volk zuchtten onder het juk van een meedogenloze bezetter, een man, die de erenaam mens heeft bezoedeld en besmet op een wijze die in de historie der Nederlandse criminaliteit een enige plaats inneemt,'staat van daag voor zijn rechters. Nog nooit heeft het grote gebouw aan de Noordsingel te Rot terdam zozeer in het middelpunt der belangstelling gestaan als op deze schone voorjaarsmorgen. En geen wonder. Dit is het op zienbarendste proces, ooit in een Rotterdamse rechtszaal ge houden. Het was reeds vroeg druk in de omgeving van het gerechtsgebouw. Filmoperateurs sleepten hun toe stellen en schynwerpers naar bin nen, fotografen vochten om het beste plaatsje voor de opstelling van hun apparaten en journalisten en hun genodigden voor het me rendeel qud-illegalen zochten met spanning hun plaatsen op. De belangstelling van het publiek was minder groot dan oorspronke lijk was verwacht. Niettemin moes ten nog tientallen worden teleurge steld. De eersten, die de publieke tribune betraden, waren drie dames die reeds van vanmorgen zes uur af voor de poort hadden gestaan om zeker van een plaats te zijn. Halftien: het begin Om drie minuten voor halftien wordt Van der Waals tussen twee parketwachters binnengeleid. Hij ziet er bleek uit cn kijkt nieuwsgie rig rond. Vele minuten lang flitsen de lampen der fotografen. Terwijl do zaal tot de laatste staanplaats volstroomt, houdt Van der Waals met eèn glimlach op de smalle verbeten lippen een gesprek met zijn verdediger, mr. J. E. van der Starp. De verdachte is gekleed in oen lichtbruin costuum van onbe rispelijke snit. Fel branden de filpi- lampen èn steeds weer klikken de camera's. Twintig minuten voor tien komt het Hof binnen. „Jawel!" zegt de verdachte op de vraag van presi dent, mr. J. van Vollenhoven, of hij Antonius van der Waals ls. Dan leest de advocaat-fiscaal, mr. H. W. van Doorn, de dagvaar ding voor. Namen, namen mono toon dreunt de stem van de nog Jonge openbare aanklager door de zaal. In die lange reeks van namen ligt de wereld van ellende, die deze bleke verrader met het snoekachti- ge gezicht in de oorlogsjaren over talloos velen heeft gebracht. Onbewogen luistert Van der Waals... De eerste getuige ls de gepen- sionneerde rechercheur N. Klaas- sen, die in deze zaak zowel de ver dachte als tal van getuigen heeft gehoord. Hij legt een formele ver klaring af. Daarna treedt voor het hekje ïr. Van der Meer, die veel ge daan heeft voor de opsporing van der Waals volkomen vrijwillig ge werkt heeft als verrader. Tot aan zijn reis naar Zweden heeft Anton voor honderd procent meegewerkt. Tweemaal heeft Schreieder het plan gehad, hem naar Engeland to zen den, maar deze plannen zijn niet doorgegaan. President: Ik geloof dat de ge tuige te verstandig was om dit te menen. Schreieder zet uiteen, dat het toch werkelijk ernstig was bedoeld. Maar het bleek om verscheidene re denen niet uitvoerbaar. Bovendien wilde burgemeester Oud immers niet meer naar Londen. Als de president vraagt naar de arrestaties in Heemstede, vertelt de Beierse Sipo-man in zijn zangerig dialect, dat in het klooster twee zenders werden gevonden. De verdediger, mr. J. E. v. d. Starp. vraagt, hoe het mogelijk was, dat Schreieder, toen v. d. Waals VAN DER WAALS in zijn laatste rol verdachte. Hy gaat met de presi dent de loop der zaken na. Het blijkt dat Van der Waals na de bevrijding behalve in Canadese, ook in Russische dienst is geweest. Hy is zelfs tien dagen ln Moskou geweest, kwam vandaar weer bij de Engelsen terug en werd tenslotte aan Nederland uitgeleverd. De getuige, W. M. Ziotse uit Bad hoevedorp, een oud-marine-officier, vertelt van de arbeid der groep Jo- soph Klingen te Heemstede, die over zenders beschikte. Getuige zou met zekere Schoen maker, die marconist was. naar Engeland gaan om over een nieuwe code te spreken. Schoenmaker had contact gekregen met een zoge naamde „Frankenstein", die verbin ding had rpet Engeland. Er volgde een ontmoeting te Schiedam. „Frankenstein" probeerde de heren hun papieren te ontfutselen en bood hun revolvers aan Vervol gens bracht hy hen per auto in de richting Den Haag. Onderweg wer den de heren gearresteerd. De hele groep „Joseph" te Heemstede werd opgerold. Kort voor de arrestatie bood Van der Waals aan broeder Joseph nog een revolver aan. Veer tien arrestaties werden verricht; vijf der gearresteerden keerden niet terug De volgende getuige is de kleine, schrandere Joseph Schreieder, de „Kriminal-direktor" van het „Eng land Spiel". Hjj zet uiteen dat Van reeds de halve Nederlandse illegali teit had opgerold, hem toch naar Zweden durfde sturen. Schreieder zet uiteen, dat hij daartoe min of meer gedwongen werd, omdat er iemand gaan moest, die alles wist van de ,,Dienst-Wim", die via Delfzyi zijn spionnagomate- riaal naar Stockholm zond. De getuige. E. Spreeuw, en mari neman, vertelt dan hoe liii in con tact kwam met Van der Waals door zijn arbeid in de groep van broeder Joseph en hoe hij na eerst de dans te zijn ontsprongen, later toch werd gearresteerd. Van der Waals had aanvankelijk een vals bericht gegeven, dat Zietse on Schoenmaker veilig in Engeland waren aangekomen. Op de Duitso rechtszitting zag 'getuige hen te rug. Hü zelf werd tot levenslans veroordeeld. Van der Waals aan 't woord Dan wordt Van der Waals on dervraagd. De president vraagt hem, of het juist is, dat hij vrijwil lig voor Schreieder werkte. „Neo", zegt Van der Waals hard en droog. Verdachte beschuldigt Selireie- der van meineed. Hij is zelf gear resteerd geweest door de S.D. om dat hij zou hebben samengewerkt met prof. Schoemaker Ut Delft. Schreieder wist reeds alles van de zaak Broeder Joseph af; do geestelijke had de codo van do agent Hamel. Maar het zendappa- Vrijdag a.s. bon voor koffie en thee (Van onze Haagse redacteur) In de bonnenlijst van de volgende week zal een bon worden aangewe zen voor 125 gram koffie en een bon voor 50 gram thee. Voor het eerst zal dan ook de hogere melk- rantsoenen voor volwassenen in gaan, dat dan van 4 op 5 liter wordt gebracht. Tevens zal dan de regeling -van kracht worden, volgens welke de melkbonnen recht geven op drie- keer zoveel karnemelk als zy melk waprd zyn. raat was zo onvoldoende, dat En geland er niet mee te bereiken \va9. In het geheel is Van der Waajs tweemaal door de Rotterdamse S.D. gearresteerd geweest om zijn „illegale activiteit". De president wil weten \Vat Van der Waals na de bevrijding heeft gedaan. Van Öer Waals zet uiteen, dat hij via de Canadese Field Security in contact kwam met de Intelligence Service. Er werd een huis voor hem gevorderd in Utrecht, vandaar ging hij naar Bonn, in dienst van de Engelsen. De Russen wilden toen met hem spreken, waartoe hij (met instemming van de Engelsen) naar Moskou ging. Later kwam hij terug kreeg ruzie mot de Engelsen en verdween in een kamp. De pres. vraagt naar de juist heid van de. verklaring, die ver dachte aflegde over twee Engelse officieren. Van der Waals: Dat heb ik des tijds gedaan als de enige mogelijk heid om het leven te redden. Als verdachte even later spreekt over de manier waarop hij na de bevrij ding uit Nederland is „weggesmok- lceld", vraagt de president hem, of hij in Oxenhofen een verklaring heeft getypt. Van der Waals ontkent dit. Dan wordt de zitting geschorst tot twee uur. Soest Schakers meten hun krachten De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de clubcompetitie van de Soester Schaakclub zijn: Groep I B. Kantorowisz—J C Thomasze 10. Groep II G. GerritsmaD.Reef- man 01. H SchadeeTh. de Ruig y2N. de BruinJ. M. Beij 0—1. Groep III H K C FoekenH v Noesel 01. G RooseH Robberse 11—0. Groep IV. K HorrisJ Pilon 01 Ons dagelijks teveel Tijdens een surveillance hoor de de politie in de omgeving van de Molenstraat schieten en verrasr ten een 17-jarige knaap, die een stengun aan het proberen was. Stengun en bijbehorende patronen werden in beslag genomen, terwijl een procesverbaal volgens de wa penwet volgde. Er komen de laatste tijd weer herhaaldelijk klachten bij de poli tie binnen over de baldadige jeugd. In de nieuwe woningen aan de Koekoeksweg werden door de jeugd ergerlijke vernielingen gepleegd, terwijl van de opslagplaats van een bouwmaterialenhandel talrijke te gels en dakpannen werden ver nield. PUBLICATIE De burgemeester van Amersfoort roept gezagsgetrouwe ingezetenen op. die bereid zijn deel uit te maken van de in oprichting zijnde „Nationale Reserve". Gegadigden moeten o.a. Nederlander en van onbespro ken gedrag zijn en de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. De leeftijdsgrens is 60 jaar voor officieren of oud-officie ren. voor de overigen 50 jaar. De vrijwilliger zal een militaiie diensttijd van ten minste zes maanden moeten hebben volbracht. Aanmelding kan geschieden van 19 April tot 15 Mei a.s. ter gemeente-secretarie, afdeling bevolking enz. kamor nr. 3, waar teveps nadere inlichtingen omtrent de voor lopige voorwaarden voor het sluiten van een verbintenis, alsmede aanmeldingsformulieren te verkrijgen zijn. Deze aanmeldingsformulieren dienen ten spoedigste ingevuld en ondertekend te worden ingeleverd. Amersfoort, 15 April 1948 Do burgemeester voornoemd H. Molendijk. ^DR,"piE.CK^ VERLENGD Het veelvuldig bezoek heeft ons aanleiding gegeven deze bijzondere expositie te verlengen tot en niet Zaterdag 24 April. Alle werkdagen geopend van 10—12 en van 25 uur. Vandaag en morgen ook nog van 7—9 uur 's avonds. TOEGANG 40 CT. G. G. Veenendaal Jr. Kunsthandel Hof 7 en S Telef. 5106 MAISON 0ANY TOONT U HAAR LAATSTE CREATIES ,nal"°u. OUDE GRACHT 97 TEL. 11974 jfranco bezorgen Van uw aankopen TE KOOP AANGEBODEN To koop: een M.V.-vergun- ning voor textiel. 6321 Te koop: Brood- en Ban ketbakkerij met mooie in ventaris en pracht woning zonder ruil. Direct te aan vaarden. 6321 Te koop gevr. sigarenzaak, moet goede zaak zijn, onver schillig waar met woning. Arnhemsestraat 28, 6321 Een in prima staat zijnde plano te 'koop. Elk aanne melijk bod. Te zien heden tussen 6 en 8 uur. Banka- straat 28. 6325 Te koop: geheel nieuw Amerikaans leger uniform met platte pet. Ebbenhorst, Raadhuisstr. Nijkerk. 6317 Pracht herdershond (reu) zwaar gebouwd, zeer waaks en lief bij kinderen. Adres: Grebbestr. 6, (Soesterkwar- tier. 6323 Te koop: nieuw huiska merameublement. best. uit dressoir, uitschuiftafel, 4 st., 2 fauteuils, nieuw radiotoe stel. Bekensteinselaan 39 b. 6328 Een accordeon met piano klavier, 12 bassen, in prima staat. A. Petersen. Raad huisstr. 3, Nijkerk. 6319 PERSONEEL' GEVRAAGD Gevraagd net meisje voor dag en nacht in klein gezin. Utrechtseweg 327, tel. 3668. 6326 PERSONEEL AANGEB. Jong persoon, vr., zoekt voor de middag- en avond uren thuiswerk, onverschil lig wat. Algemeen ontwik keld, kunnende typen. Br. onder No. 6310 bureau van dit blad. Biedt zich aan jong ener giek banketbakker, van zeer goede getuigen voorzien, te vens goed met broodbakke rij bekend. Br. no. 6269 bur. van dit blad. DIVERSEN Vermist sinds 9 April zwart met witte kater. Bankastraat 11. Tel. 4018. 6309

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2