Het gewone Russische volk mag1 de Amerikanen wel Er ligt een schip voor anker rede van.... Doorn op de De film in gebruik bij de evangelisatie u M M H Heeft Euwe thans afgedaan? Geen schijn van rivaliteit Eén Nederlander in Joods kabinet ft §3 A ■a: 2'iX A E fl ai «ja A E IJzersterk spel van Botwinnik Volgend wereldkampioenschap schaken wordt reeds voorbereid BLIND MEISJE LEGDE ZICH TOE OP DE BEELDHOUWKUNST Haar vingers gingen zien .Vrijdag 16 April 1948 3 Ik geloof, dat er in de geesten en harten van de .Russische be volking een grote goodwill en vriendelijke gezindheid bestaat jegens de Amerikanen. Amerikaanse waarnemers, die Russische ervaringen hebben, getuigen bijna éénstemmig, dat Russen en Amerikanen wel op elkaar gesteld zijn en dat ze best kunnen op schieten als de voorwaarden voor vriendschappelijke verhoudingen gunstig zijn. Het is van belang dat de Amerikaanse publieke opinie op de hoogte is van deze Russische goodwill en dat de Ameri kaanse politiek er rekening mee houdt. De zorgvuldig gecontro leerde Sovjetpers laat soms bedekt blijken dat wat het Russische volk gelooft, niet helemaal in overeenstemming is met wat het Kremlin wil doen geloven. Toen ik in 1946 en in de eerste drie maanden van 1947 naar en van Wladiwostok reisde en de Oekraïne en de Kaukasus regelma tig bezocht, merkte ik geen veran dering op in de achting en de vriendschap die het volk de Ameri kanen toedroeg. Zelfs tijdens de Iraanse crisis en Churchills Fulton- rede ontmoette ik de gewone har telijkheid van altijd. Het woord Amerika scheen een magische aan trekkingskracht te hebben op de Armeense chauffeur die mij trots vertelde dat hij familie had in ,het land van Uncle Sam en op de Georgische vrouw die vol «lof was over de hulp van haar Amerikaan se verwanteii bij het repatriërings- werk in Duitsland. „Eenvoudig" Wat appreciëren de Russen zo in de Amerikanen? Vooral persoonlij ke eigenschappen. Telkens weer horen Amerikanen die in de Sov jet-Unie verblijven: „jullie zijn net als wij," of „Amerikanen zijn een voudige mensen". Dat „eenvoudig" prostoi in het Russisch is een groot compliment, want het bete kent zoiets als eerlijk, oprecht. De Russen houden van het informele van de Amerikanen, van hun ge woonte recht op het doel af te gaan. In dit opzicht worden Ame rikanen in Moskou dikwijls met Sovj et-functionnarissen vergeleken en niet ten ongunste van de eer sten. Toen een jong Amerikaans diplomaat eens voor de grap het stuurwiel van een Russische chauf feur van een der ambassadewagens overnam, kreeg hij onmiddellijk te horen dat Sovj et-f unctionnarissen zoiets nooit zouden doen, want in de USSR bestaat er een wijde kloof tussen mensen die met hun handen PREDER1CK C. BARGHOORN een Amerikaandie enkele jarer lang in d* Sovjet-Unie een otliciêle functie heeft gehad schreef onlangs in „Foreign Affairs" een artikel over de houding van het Russische volk tegenover het Ame rikaanse volk. Barghoorn consta teert. dat er tussen de bevolkingen van deze beide grote mogend heden geen schijn te vinden is van de rivaliteit en het wantrouwen dat hun respectieve regeringen be heerstIntegendeel: de Amerikanen zijn bij de Russen over het alge meen zeer populair Een uittreksel uit Barghoorns artikel treft de lezer hierbij aan. Palestina's regering In de Joodse regering voor Pa lestina die Dinsdag gevormd is, zullen o.a. de volgende vooraan staande Joodse personen zitting hebben: David Ben Goerion, voor zitter van het bestuur van het Joodse Agentschap, Mosje Sjertok, Eliezar Kaplan, Friedrich Bern stein, Isaac Grllnbaum, rabbijn Je- hoede Fischmann, Mosje Sjaprlo en Folix Rosenblüth. David Ben Goeri.on ls een van de oudste leden van het Joodse Agentschap, in welk lichaam hij dc Joodse algemene Arbeiderspartij in Palestina (Mapaj) vertegenwoor digt. Hij is 62 jaar en geboortig uit Rusland. Mosje Sjertok wordt alge meen beschouwd als de grootste deskundige van het Agentschap op het gebied van de buitenlandse po litiek. Ook hij behoort tot de Ma paj. Hij is 54 jaar oud en maakt sinds 1933 deel uit van de Zionisti sche Executieve. Eliezar Kaplan geldt reeds 'sinds verscheidene jaren als de fi nanciële deskundige van het Joodse Agentschap. F. Bernstein was sedert ja ren in Rotterdam woonachtig, waar hij een grote handelszaak leidde. HU genoot hier te lande in Zionis tische kringen grote bekendheid als redenaar en schrijver over de theo retische grondslagen van het Zio nisme. In de Zionistische beweging ln Nederland nam hij jarenlang een leidende positie in. Hij is sterk rechts georiënteerd. Jitschak Grllnbaum is een van de leiders van de (rechtse) Algemene Zionisten. Hij was een der Zionistische voormannen, die sinds jaren samenwerking met de linkse groeperingen bepleitten. Jehoeda Leib Fischmann is een der stichters van de Mizrachi de wereldbeweging van religieus orthodoxe Zionisten, die door hem in het Joodse Agentschap in het bijzonder wordt vertegenwoordigd. Hij is een bekend schrijver, vooral op religieus en historisch gebied. Mosje S j a p i r o vertegen woordigt de Hapoeel Hamigren, de religieuze arbeiderspartij. Hjj is een bekend arbeidersleider en staat aarf- het hoofd van de immigratie-afde ling van het Agentschap. Felix Rosenblüth is leider van de z.g. Alijah Chadasja. een nieuwe Joodse partij, die o.m. ver strekkende concessies ten aanzien van de samenwerking met de Pa lestijnse Arabieren bepleit. werken en hen die geestelijk werk verrichten. Maar ook worden de Amerika nen geapprecieerd omdat zij zulkè harde werkers zijn, een eigenschap die jarenlang door de officiële Sovjet-propaganda de Russeif ten voorbeeld gesteld is. Ook de zaken manskwaliteiten van de Amerika nen staan in hoog aanzien en zijn wel eens geprezen door Stalin zelf. Openhartigheid De openhartigheid is eveneens een punt in het voordeel van de Amerikanen. Waarschijnlijk heb ben deze een milder standpunt in genomen ten opzichte van het leven van elke dag in de USSR dan Europeanen gewoon waren te doen, al klinkt het paradoxaal de Amerikaanse levensstandaard is immgrs luxueus vergeleken bij die van andere landen. Van het woord cultuur hebben de Russen een eigen, aparte opvat ting. Zij noe men het bij voorbeeld een blijk van cul tuur, wanneer iemand het dringen in een ondergrondse of bij een theateringang achterwege laat. Maar ook andere uitin gen van Ame rikaanse cul tuur - in onze betekenis van het woord - weten zij naar waarde te schatten. Toneel, literatuur, na tuurwetenschappen, techniek, en ook jazz en films vinden gretig af trek. Deanna Durbin is bij de populair bij dc Russen De Attacker"f gevechtsvliegtuig met straalaandrijving van de Vlcktrs Armstrongfabciekcn. verbeterde met een snelheid van 900 km per uur het record op de 100 km gesloten circuit. Sovjet-jeugd al even populair als elders. De meeste Russen zijn over tuigd dat Amerika rijk is. Maar degenen wier denkwijze het meest overeenkomt met dat van de communistische partij, gelo ven, dat de USSR in 15 of 20 jaar, dank zij de vijfjarenplan nen een zelfde peil zullen be reiken. Wanhoop Het merendeel der Russen echter schijnt te wanhopen. Als men iemand vraagt: „Wanneer zullen jullie communisme hebben?" is het antwoord: „In duizend jaar". Een oude man haalde het spreekwoord aan: „Terwijl het gras groeit, zul len de paarden sterven". De vrouw van een officier uit Georgië ver telde mij in het begin van 1947 dat zij met genoegen Amerikaanse films zag, maar dat deze tavens een pijnlijke indruk op haar maak ten. Als zij de bioscoop uitkwam was zij altijd min of meer terneer geslagen door het verschil in le vensstandaard tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. In de oorlog waren er bij de Sovjet-autoriteiten tekenen van bezorgdheid waar te nemei^ over de grote populariteit van de Ame rikanen, die door het Russische volk niet alleen als sympathiek be schouwd werden, maar als vrien den in de nood, als machtige geal lieerden reden voor Sovjet-pers en -radio om de Amerikaanse pres taties op de oorlogsfronten te ver kleinen. Mogelijkheden voor Nederland overwogen De kerken hebben de film ont dekt. Misschien zou men nog beter doen, om wat de protestantse ker ken betreft, te zeggen dat zn bezig zijn haar te ontdekken. In ieder ge val staat men er niet meer sim plistisch tegenover, zoals jaren het geval Is geweest. Voorbeelden van deze gewijzigde' mentaliteit aan Hervormde zijde ziet men o.m. in het enige tijd geleden uitgekomen filmnummer van ,.Het geladen schip", in de benoeming van een filmdeskundlgc en in de uitgavo van een film-bulletin. Men zoekt echter in vele gevallen nog een juiste toepassing of naar een aan vaardbaar milieu voor de verto ning. In Amerika werd do film ook in dienst gesteld van de evangelisatie. Er versrtieen daar een film-sorie, de z.g „Sermons from Science", waarvan „God of Creation" en „God of the Atom" gereed z\jn ge komen, tcrwyl „Voice of the Deep" <Jp het ogenblik wordt opgenomen. Het Moody Institute of Science te Los Angeles heeft de film „God der Schepping" gratis ter beschikking gesteld voor vertoning in Neder land, mits eventuele baten worden gebruikt om de film belangeloos te vertonen in gevangenissen en scho len. De film gunt de toeschouwer een blik ln het sterronrijk, de bloe- Mariniers als landrotten Met een beetje fantasie gaat men het haast geloven DE zeeman, die voor de verandering eens als een echte landrot wil leven en daartoe zijn vacantie in Doorn doorbrengt, kan daar merkwaardige ontdekkin gen doen. De mogelijkheid bestaat, dat hij zwervend door de uitgestrekte bossen plotseling „Alle hens voor de boeg" hoort bevelen, glimlachend zal hij zich dan her inneren, dat in Doorn is gevestigd Nederlands grootste marinierscentrum, dat binnenkort als enig oplei dingskamp zal worden gebruikt. Dc glimlach zal Enig centrum voor de opleiding echter verdwijnen als de zeeman bedenkt, dat Nederland geen sche pen genoeg heeft voor opleiding van zijn mariniers, terwijl de om standigheden bovendien eisen, dat de marinier een infanterlescholing krijgt Toch kunnen de mariniers die het kamp in Doorn bevolken sma kelijk lachen en opgewekt hun werk doen, want al gaat alles „mo del", de geest is goed. Er wordt pel voor de jongens gedaan daarvan getuigt o.a. de nieuwste aanwinst van het centrum waar aan thans gebouwd wordt: een ont spanningsgebouw, waarin een stu diezaal en een bibliotheek worden ondergebracht en waarin zich een schouwburgzaal van 45 meter leng te bevindt. Als 's morgens om kwart voor zeven vrolijke marsmuziek door de luidsprekers over de zalen schettert, weten de mariniers, dat binnen enkele minuten het eerste dagbevel zal klinken: „Overal", de marineterm, waarmede stem en mi crofoon het vroeger gebruikelijke tamboersignaal hebben vervangen. Als het zover is, haast ieder zich uit zijn bed om onder de tonen van opgewekte muziek toilet te maken. Spoedig daarna komt het ochtendappèl. het „baksgewijs", dat vooraf gaat aan het werk van de „vaste bemanning", de koks, schrijvers, chauffeurs, enz., en de lessen van hen die in opleiding zijn. Niemand heeft dan meer tijd om wat rond te hangen, want Doorn is een modelkamp, waar hard wordt gewerkt, onder strenge discipline. De uren vliegen voorbij en eer men er erg in heeft klinkt reeds het eerste „Sloep naar de wal", ten teken dat een groep jon gens het kamp na korte inspec tie kan verlaten om in het dorp te passagieren. Ontspanning genoeg Elk half uur bestaat de gelegen heid om 's avonds het kamp te ver laten. maar er wordt, naar we ver namen. niet zo veel gebruik van gemaakt, omdat het centrum zelf volop gelegenheid tot ontspanning biedt. Daar is bijvoorbeeld de bios coopzaal, (waar Zondags ook kerk diensten worden gehouden en waar men- op werkdagen theorielessen geeft), die regelmatig druk bezocht wordt door de liefhebbers van goe- do rolprenten. Tot nog toe wordt in deze zaal vrijwel wekelijks een cabaretvoorstelling georganiseerd, waaraan de beste kleinkunstartis. ten uit het land hun medewerking verlenen. Spoedig zal dit anders worden. De grote „cantine" nadert snel haar voltooiing en daarmede bereikt men in het kamp, ten aan zien van de ontspanning, een hoog tepunt. We zagen er de grote schouw burgzaal, waar voortaan de weke lijkse voorstellingen en de vaste dansavond zullen worden gehou- DE REVEILLE werd tot voor kort nog geblazen dooreen g gramofoonplaat via een luidspre ker-installatie, Sinds enige tijd heeft het kamp in Doorn nu een echte hoornblazerdie zijn signa- len naar dc eisen van de mo derne tgd voor de microfoon uit zijn Instrument perst. ILn. «l-: i'z -.s--- den, de vertrekken voor de kap pers, de zaal waar drie grote bil- lards worden geplaatst en de stu diezaal, die van meer dan 1000 boeken zal worden voorzien. En toch is dit nog niet alles. Er wor den regelmatig schaak- en tafel- tennistournooien gehouden en men is tbans bezig, een voetbalcompe titie voor te bereiden, waarvan de mariniers hoge verwachtingen koesteren. De jongens zijn namelijk uitstekende sportmen en hun ath- letiekgroep heeft nog pas kort ge leden een wisselbeker gewonnen; hoe kan het ook anders bij een le venswijze die de spieren staalt en de geest fris houdt? Zeelui, maar helaas geen water Doorn ligt weliswaar op een plek waar alle water van enige beteke nis pntbreekt, doch er waait een frisse wind. waar de driekleur even vrolijk op wappert als op een zee bries. In bevelen noch benamingen mist men hier het ruime sop, hoe wel geen bepaald „zeewerk" meer wordt gedaan. Touwsplitscn en knopenleggen hebben althans voorlopig afgedaan en er zijn in- fanterieoefeningen voor in de plaats gesteld, aangezien de tijdsomstan digheden dit nu eenmaal zo eisen. De lessen worden door de omroeper van het kamp aangekondigd. Hij is de man die met het horloge in de hand de dagrooster bijhoudt en er voor zorgt, 'dat de zieken in hun uitstekend geoutilleerde zalen ge nieten kunnen van goede muziek of een interessante voordracht. Hij is het ook, die de kampbewoners „praait" om „aan de bakken te gaan", iets wat niemand zich twee maal laat zeggen. Elke groep heet in Doorn „een bak" en in de eet zaal is het zo geregeld, dat men baksgewijze nuttigt hetgeen de kok heeft bereid en dat is. naar de jon gens ons zeiden: „puik". De kom buis is v/el voorzien en de man die hier zijn taak vindt verstaat zijn vak. Het is een bekend feit, dat zee lui „netter" zijn dan landrotten en dit feit valt in Doorn niet te loo chenen. Elke Vrijdag wordt er „ge. neraal schoon schip" gemaakt, waarbij geen naadje wordt overge slagen. Tijdens ons bezoek viel er geen enkele ongerechtigheid te ont dekken. Orde is in Doorn meer dan elders noodzakelijk, want in dit kamp van de marine wordt geregeld geëx perimenteerd met nieuwe oplei dingsmethoden, die grote nauwkeu righeid eisen, wil men zich een goed beeld kunnen vormen van hun nut en voordeel. Doorn heeft goede kansen om in de toekomst meer en meer een militair centrum te worden. Zelfportret Rembrandt Volgens de „Evening Standard" is door Sotheby's, de bekende En gelse kunsthandel, een zelfportret van Rembrandt verkocht voor 13.500 pond. Koper was een ver zamelaar, die ziin naam niet ge noemd wenste te zien. Vroegere eigenaar was Lord de l'Isle. Het zelfportret toont Rembrandt met een zwarte baret en een gouden keten met hanger. Josephine Baker, die in de oor log voor de militairen is opgetre den, heeft haar rentree in de „Club des Champs Elyssees" te Parits ge maakt. Zri werd bij haar chansons begeleid door een orkestle, dat haar echtgenoot Jo Bouillon dirigeerde. De avond werd o.m. bijgewoond door leden van het Corps Diploma tique. men- en plantenwereld en in de mikrokosmos. Wetenschappelijke film met „Christelijk Sausje" Na vertoning van de film dezer dagen ln klein gezelschap heeft men de mogelijkheden van het ge bruik van deze film nagegaan. De meningen over en de waardering voor deze film waren nog al ver deeld en z# wisselden van vrjj scherpe critiek tot laaiend enthou siasme. Terecht werd er opgemerkt dat er van dit soort filmpjes er reeds vele, zij het dan misschien op onderdelen minder „Amerikaans- ver", in ons land zijn gedraaid. Daarbij waren velen van mening, dat voor buiten-kerkelijken de sprong van wetenschappelijke film naar evangelisatie te groot is en dat deze door hon niet zal worden meegemaakt. Ook irriteerde ande ren do rozige filmsprekor, die tel kens weer een woord uit de Bijbel leest of de ..toepassing" geeft. De film was zeker nifit slecht, zij gaf fraaie beelden van plantengroei, opgenomen met do Jntervalcnmera, van de ontwikkeling van rups tot pop en tot vlinder naar ons ge voel het interessantste en geestig ste gedeelte van de film maar de opnamen van de sterrenwereld en van het mlkroskoplsch kleine wa ren o.l. te weinig geëigend voor een filmpje voor dit doel Daarbij kwam nog. dat de begeleidende tekst wordt gesproken in een niet bij te houden tempo. Ook de kleur, door anderen geroemd, kon maar matig bekoren. Kleur is o.l. lang niet al tijd v/inst. Maar het ergste wak toch wel die altijd weer terugkeren de, prekende mijnheer. Ook in theologisch opzicht werden er nog wel enkele bezwaren gemaakt en dat men door wetenschap tot ge loof zou komen, waar de film toch min of meer van uitging, werd niet zonder meer aanvaard. Het comité dat deze bijeenkomst had belegd zal nog eens overwegen of aan een gedeelte der gemaakte bezwaren kan worden tegemoet gekomen. In tussen, wil men de film voor evan gelisatie gaan gebruiken, dan zul len de films voor dat doeleinde toch moeten kunnen wedijveren met het beste dat de bioscoop biedt. Dezo wetenschappelijke film met „chris telijk sausje" lijkt ons daaraan niet té voldoen. m Tv r* Wi BOTWINNIK ders) 23. Dg7 Tf8, 24. Tc7 (dreigt mat op c7 en Tb7: bovendien) Dc7: 25. Dc7: waarna zwart opgaf na Rd5, 26. De5: d3. 27. De3 Rc4, 28. b3 Tf7, 29 f3 Td7, 30. Dd2 e5. 31. bc4: bc4: 32. Kf2 Kf7, 33. Ke3 Ke6. 34. Db4 Tc7, 35. Kd2 Tc6, 36. a4. Geen diepe, maar wel zeer ver rassende combinatie in een zo simpel lijkende stelling! J. Visser. Niet meer opgewassen tegen het moderne schaakvernuft Tiet lot van onze Euwe is tragisch. Net als alle grote mannen, die een diepe val maken, gewordt hem thans hoon en spotternij. Gezegden als „Die Euwè kan ook wel op het dak gaan zitten", die we dagelijks om ons hë^n horen bezigen, typerbn de teleurgestelde houding van het Neder landse publiek; datzelfde publiek, dat hem eens geestdriftig toejuichte, toen hij wereldkampioen werd, dat hem bijkans tot nationale sportheld verhief, datzelfde publiek hóónt thans zijn favoriet. Ach, het ls een begrijpelijke re actie. Het zou zo graag blijven jui chen, het zou zo graag zien, dat hij de sterke Botwinnik en do geniale Keres in het stof deed bijten, dat h ij zou triompherciy, als 13 jaar ge leden. Het zou zo graag willen, chauvinisten als wo allen immers zijn! Maar nu het niet gaat, nu Euwe blijk gaat geven niet moer opgewassen te zijn tegen het mo- derno schaakvernuft, nu past ons eigenlijk berustend zwijgen, past het ons niet, onze teleurstelling sar castisch te uiten in een verguizing, hoewel deze reactie zol in-natuur- lijk is. Dat heeft Euwe zeker niet aan het Nederlandse volk verdiend, enorme propaganda als hij door zijn persoon voor ons land heeft ge maakt. Laten we daarom rustig af wachten en hopen, dat hij toch eens door een grootse overwinning zal tonen, niet voor spek en bonen mee te spelen. Hierboven zeiden we, dat Euwe niet meer opgewassen blijkt tegen het moderne schaakvernuft. Of dit tijdelijk of permanent is, het kan niet beoordeeld worden, maar in ieder geval bewijzen zijn partijen, dat hij nü inderdaad de zwakste van de vijf is. De partij tegen Botwinnik, die we gerust als a.s. wereldkampioen mogon beschouwen, was ondanks de 36 zetten kort doch krachtig: 14 zetten openingenthcorie, 10 zetten eigenlijke strijd, 12 zetten techniek. Tien 2ettcn voeren beide spelers op eigen kompas en in dat luttel aan tal behaalde Botwinnik beslissend materieel voordeel, en hoe! Op één der demonstratieavonden spraken wij reeds onze grote nieuwsgierigheid uit omtrent Euwe's toekomstige verdediging tegen d2-d4, nu hij met de Romi- v. Scheltingaverdediging tweemaal gefaald had. Welnu, zijn reserve wapen blijkt de zeer riskante, maar ondernemende Meranerver- dediging te zijn, een verdediging, die talloze verschillende waarde ringen heeft gehad, maar tegen woordig gunstig voor wit wordt be schouwd. Euwe paste dc zgn. mo derne variant toe en speelde op de 14c zet niet het gebruikelijke 0-0, maar Pc5, een suggestie van Kra mer? Deze Hollandse meester be val de zet nl. eens in overweging aan in een artikeltje. Botwinnik speelde ijzersterk en consequent op verhindering van c6-e5, waardoor het zwarte centrum niet naar vo ren kon rollen. Na de zetten: 1. d4 d5, 2. Pf3 Pf6, 3. c4 c6, 4. Pc3 c6, 5. e3 Pbd7, 6 Rd3 dc4: (de Romi- verdediging gaat verder met Rb4) 7. Rc4: b5, 8. Rd3 a6, 9. e4 c5, 10. e5 cd4: II. Pb5: ab5: (modern, oud: Pe5:) 12. ef6: Db6. 13. fg7: Rg7: 14. 0-0 Pc5, 15. Rf4 Rb7, 16. Tfel Td8, 17. Tacl Td5 (ahes op e5), 18. Re5i Re5: (op f6? Rd4:), 19. Te 5: Te5: 20. Pe5: Pd3: 21. Dd3: f6 ontstond de diagramstelling. Zwart schijnt zich hierin na 22. Pg4 e5 net te kunnen handhaven. Wit speelt ech ter 22. Dg3U fc5: (er is niets an- Uit de Boekenmolen .Vertt Oor- Interzonale wedstrijden te Stockholm Van 15 Juli tot 15 Augustus wordt te Stockholm de interzonale schaak wedstrijd gespeeld waarvan dc win naar gekwalificeerd is voor het z.g. candidaten-tournooi voor het wereld kampioenschap dat in 1949 gehouden wordt Het is mogelijk dat ook de nummers twee, drie en vier zullen mogen deelnemen aan dit tournool. Bovendien zullen hier aan mee doen de vier deelnemers aan het huidige wereldkampioenschap die de titel niet verwerven en opnieuw een kans krij gen. Wordt dus bijvoorbeeld Botwin nik wereldkampioen dan zijn Keres, Smyslof, Reshevsky en Euwe ge plaatst in het candidaten-tournooi. De winnaar van het candidaten- tournooi is gerechtigd om in 1950 of 1951 in een tweekamp de wereldkam pioen om de titel te ontmoeten. Voor de interzonale wedstrijd te Stockholm zijn allereerst gekwalificeerd vier meesters (of hun plaatsvervan gers) aangewezen door dc zone-bestu- LINA PO is een Rus sisch meisje en zij beoefent de beeldhouw kunst. Maar zij is blind. Tien jaar gele den verloor ze haar ge zichtsvermogen, na een ernstige ziekte. O?1*" spronkelijk had zii zich toegelegd op de dans en zü begon reeds eni- eg naam te maken als ballerina. Maar haar blindheid dwong haar, dit pad te verlaten. Eerst leek het leven bare waarde, want le vendig stonden nog voor haar geest de beelden van de rhyth- mische bewegingen van menselijke lichamen, die zij zich van vroeger herinnerde. Toen zij eens, doelloos, een sneetje brood aan het verkruimelen was, be gonnen plotseling haar haar somber toe. maar vingers de kruimels te spoedig herstelde ze vormen en er ontstond zich. Het kleine, ten- een j^iein beeldje. Het gere schepseltje had gezichtsvermogen dat een sterke wil wil ----- om te leven en boven dien had zii de be schikking over onge wone bronnen van scheppende energie. Voor de ziekte die haar blind maakte, had zij zich dikwijls ver maakt door met pot lood en papier haar collega's van het ballet uit te beelden. Deze tekeningen vielen alge meen in de smaak van wege het sterke uit drukkingsvermogen dat er uit sprak. Haar gewoonte, de dingen scherp op te ne- uit haar ogen verdwe nen was. was als het ware in haar vingers gaan zitten en toen zij dat ontdekt had. begon zii te werken met was en klei. Niet lang daar na schiep zij een be koorlijke „Dans suite". Met alle Ijver die in haar was. legde zij zich nu toe op de nieuwe kunst die haar gebie den voor haar open stelde. Haar inspiratie ontleende zii louter aan haar geheugen, f) P een goede dag werd haar verteld dat de regering haar men,, bleek haar nu, na subsidie had verleend, het verlies van haar „Het was alsof lk voor gezicht, van onschat-^ de tweede keer gebo-< ren werd", vertelt Lina Po zelf, ,het was de te rugkeer naar het leven. Ik kreeg het gevoel te rug, dat ik een nuttig lid van de maatschap pij was en ik werkte zo hard als mijn gezond heid het maar wilde toelaten. De bezorgd heid van de mensen uit omgeving oefende een kalmerende invloed uit op mijn geest en het was net alsof het hand werk daardoor beter ging. Ik leg me nu toe op grotere beeldhouw werken en meer verhe ven oomposities." Een paar jaar gele den begon Lina Po met portretterende beeld houwkunst. Met haar „ziende" vingers bestu deerde zij dan de trek ken van haar modek Haar eerste poging, de kop van een long meis je, was een succes en daardoor werd zii aan gemoedigd tot verdere stappen op deze moei lijke weg. Tgdens de oorlog was haar werk vrucht baarder dan ooit Twee van de werkstukken die ze in die tijd maak te, „Wreker van het Volk" en „In de greep van het fascisme" wer den in wjjde kring be wonderd. ren van da wereldschaakbond, te we ten Kashdan (Ver. St. van N.A Yanowski (Canada), Book (Skandl- navische zone) en O'Kcllv dc Galwa (West-Europese zone). Daarna zestien meesters van onder staande lijst, in dc volgorde van hun verkiezing door de kwalificatie-com missie van dc wereld-schaakbond. 1. Najdorf, Argentina. 2. Bolcslavs- ky. Rusland. 3. Stahlbcrg. Argentina, 4. Flohr, Rusland. 5. Szabo, Hongarije. 6. Kotov. Rusland, 7. Ragosln. Rus land. 8. Pachman, te Slowakije, 9. Denker. Ver. Staten, 10. Bondarevsky, Rusland. 11. L. Stelner, Australië. 12. Eliskases, Brazilië, 13. Bronsteyn, Rus land. 14. Trifunovic. Zuid-Slavic, 15. Gliqorie. Zuid-SIavië. 16. Tartakower. Frankrijk. 17. LUien thai. Rusland, 15- Stoltz, Zweden, 19 Horowitz. Ver. Staten, 20. Ludin. Zweden. 21. El<- strora. Zweden, 22. Bernstein. Frank rijk. 23. Alexander, Gr. Brittannit, 24. Pric, Zuid-Slavic, 25. Mikenas. Rus land, 26. Tolus. Rusland. 27. Foltys. te Slowakije, 28. Bolbochan, Julio, Ar gentina. 29. Pilnik. Argentina. 30 Ca nal, Peru, 31. Novotclnov, Rusland. 32. Encvoldsen. Denemarken, 33. Bar- da. Noorwegen. 34. Alcman, Cuba. Zijn er spelers van de eerste zestien verhinderd, dan worden zij vervangen door wie na hen komen op deze "lijst. Het totaal-aantal deelnemers aan de interzonale wedstrijd bedraagt dus twintig. Verbeteringen: lees de no's 28 en 33 als volgt: 28. Bolbo.chan Julio, Argentina, 33. Barda, Noorwegen. Charles B. Timmer, calc vlucht", uitg. i schot, Amsterdam. In zün roman „Verticale vlucht" heeft de schrijver getracht stelling te nemen tegen de degeperatie van het mensdom. De stof zou zich ge leend hebben tot een subtiele be handeling van het drama „liefde en hartstocht" waaruit dan van zelf de moraal het opstijgen uit de troebele wereld, door een „ver ticale vlucht" zou zijn ge- oublimeerd. De schrijver evenwel heeft niet beter gedaan, dan ons op soms meer dan onsmakelijke wijze verdorven details te schilde ren, die de lezer op de duur af schrikken, omdat ze geen proble men oplossen, maar opnieuw stel len. Hij heeft geen kans gezien zich los te maken van zijn hoofd persoon en in plaats van diens verdorvenheid te veroordelen, schetst hij ons tot in de intiemste détails de wanstaltigheden in zijn karakter. Dit is een vernedering voor het boek en een vernedering voor hem, die de pen voert. Daar om kan ondanks de enkele vlotte zinnen, dc hier en daar knappe intrige het oordeel kort worden samengevat: „Verticale vlucht" is een matige roman, die geen oplos sing brengt in de problemen, die de wereld naar de afgrond doen rollen. Het is een werk dat achter op de boekenplank, achter een stoffig gordijn vergeten dient te worden. H. K. J. W. F. WerumeusBuning schreef een kerstverhaal „D e Hoeve in het Gebergte", dat zich ook heel goed buiten het verband met deze feestdagen laat lezen. Hij vertelt daarin op dich terlijke wijze de legende van een madonnabeeld. Met de 20 tekenin gen van J. F. Doeve werd het een charmant boekje, dat werd uitge geven door E. M. Querido's Uitge versmij N.V. te Amsterdam. Amsterdam is een prachtige stad. Welke rechtgeaarde Nederlander is er niet een beetje trots op en voelt er zich niet al is het dan maar bij tud en wijle thuis. Geen wonder dat het aantal „liefdeslie deren", dat aan deze stad is gewijd legio is van de eerste helft der 16g eeuw af tot Bertus Aafjes toe. H, v. d. Byll, Jac. van H a t- tumenHan G. Hoekstra stelden er een bloemlezing van sa men onder de titel „Amster dam Bezongen" (J. M. Meu- lenhoff, Amsterdam). Ieder die de stad mint zal er telkens weer naar grijpen, om er in te lezen en om de oude gravures en tekeningen en de vier illustraties die Henk Henriet nog tekende te bekijken. Uit het verslag van de N.V. Amsterdamse Superfosfaatfabrick cn de N.V. Ver. Chemische Fabrie ken over 1946/47 blijkt dat de winst na afschrijving op vast goed. na storting in het pensioenfonds en na reservering voor belastingen f 766.496.26 bedraagt. Voorgesteld wordt op de cumu latief preferente aandelen der N.V. Ver. Chem. Fabrieken behalve het primairo dividend van 4.8boven dien een dividend van 1,2% uit dc overwinst uit te keren en op de ge wone aandelen der vennootschappen een div. van 9%. TER HERDENKING van de heroïsche opstand van hef ghetto'ar - schau, die op 19 April begonnen was. is een reusachtig monument gemaakt door de Joods-Russische beeldhouwer Nathan Rappöport.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3