Wat zal het morgen worden in het Feyenoordstadion? Het leven van vlinders en rupsen lijkt vrolijk... S> r 10 Nieuwe voorhoede nieuw succes? Flankaanval, strategisch en tactisch En nu de briefjes VAN NELLE HOLLAND-BELGIE Aller ogen zijn gericht op: TERLOUW Maar zodra een vijand je buikpijn bezorgt, gaat alles mis DE OPSTELLING Strijd om het centrum zeer belangrijk g* it té.-.h m m 'M k hi m Wk A k k nu pu$$hn! Radio-programma '4 Zaterdag 17 April 1943 PRAAT me niet van een voorspelling! De brood etende voetbalprofeten moeten nog onder de indruk zijn van het wonder van Antwerpen van 14 Maart, toen de Belgen met een geweldig overwicht van tanks, infanterie en zware artillerie er nog niet in slaag den om onze KraakSchijvenaarMöhring- linie omver te lopen. Ik zie u bedenkelijk kijken. Ja, ik weet wat u zeggen wilt: zal deze linie zonder Möhring het nu wel houden Tja Nogmaals, wij wagen ons niet aan voorspellingen. Is het overdreven als ik zeg, dat van de drie debutanten in het Ne derlands elftal Terlouw de zwaar ste vuurdoop tegemoet gaat? En toch heb ik vertrouwen, dat de eenvoudige, sympathieke Krimpe- naar, die nu ook, zonder dat hij tot Feyenoord is overgegaan, het hoog ste bereikt wat een voetballer in Nederland kan bereiken, ons niet zal teleurstellen. Het is meer een kwestie van ge- VAN BUN voel dit ver trouwen dan van exacte we tenschap, want ons verstand zegt, dat de ro- buste spil van D.C.V. minder is halve Terlouw nog van Bun, En- dan de stoere gelsman en Schaap de Keuze Oosterling. Be- Commissie heeft met geaarzeld om sedert 14 Maart drastische wijzi gingen aan te brengen. En dat het mes er nog dieper in kan, weten wij uit heel bevoegde bron en dat men niet zal aarzelen om, zo' de uitslag' van morgen zulks wettigt, het te doen, weten wij ook. Het gehele Nederlandse elftal is zeer critisch bekeken en zelfs ge vestigde reputaties zijn niet langer meer veilig, als het nodig is om tot een beter geheel te komen. Van Bun, de harde, onverschillige Maastrichtenaar zal zonder twij fel beter bestand zijn tegen de cycloon - achtige uitbarstingen van een Thirifays. SCHAAP KRABBELTJES BABBELTJES Wa^'t nodig een nieuwe voorhoede te formeren? Ik als middenvoor komt er een voorhoede in het veld, behoef u er niet aan te herinneren, dat wij niet verrukt die het leven van onze verdediging opnieuw tot een waren over de voorhoede van Antwerpen. Hier moest hel kan maken. dringend nieuw bloed in worden gepompt en komaan, En zo hebben we dan morgen, na negen jaar, weer laten we het dan eens proberen met Engelsman op een HollandBelgië-wedstrijd in Rotterdam. Aan be de rechtsbuitenplaats en Schaap als linksbinnen, langstelling, dat behoef ik u nauwelijks te vertellen, Vooral van de Hilver- sumrrtfer verwachten we iets goeds, al zal nog even moeten wor den afgewacht hoe hij zich aanpast bij Wilkes en Lenstra, twee spe lers met een eigen kli maat. Wij hadden graag nog in deze voorhoede Kokkie v. d. Tuyn gezien, maar misschien is Rijvers mits hij in vorm is thans nog boven de Schiedammer te prefe reren. Hoe het ook zij: Kokkie is nog jong en hij krijgt heus nog wel zijn kans. Was het voor de 14e Maart de Belgische Keuze-Commissie, die stevig de knuppel in het hoenderhok had ge gooid, zij heeft zich ditmaal verzoend met NEDERLAND VAN BUN KRAAK TERLOUW STOFFELEN RIJVERS ENGELSMAN WILKES SCHIJVENAAR DE VROET SCHAAP LENSTRA THIRIFAYS MERMANS v. d. AUDENAERDE v HENRIET ANOUL ERROELEN MEERT LEMBERECHTS STEELANT DE BUCK AERNOUDTS BELGIE ontbreekt het niet. Wat we morgen, een beetje pijnlijk, zullen missen is de gezellige steedse drukte, die aan zo'n wedstrijd vooraf pleegt te gaan. De Coolsingel is nog steeds geen Kei- zerlei, met gezellige pantoffelparades, met een kopje koffie op de café-terrassen, met duizenden en duizen den Nederlanders Belgen, die hier nog even neerstrijken voor dat zij zich op weg be geven naar het Sta dion. Maar iets van de gezellige drukte zullen we in de etablissemen ten, die zich hiervoor lenen, ongetwijfeld wel terug vinden en na af loop van de wedstrijd zal ook nog wel een plukje in Rotterdam slechts één wijziging en die zou waarschijnlijk nog blijven „hangen". Zoals men zich zal herinneren heeft niet eens gebeurd zijn, als Freddy Chaves niet gebles- de K.N.V.B. maatregelen getroffen om de Belgische seerd was geraakt. Voor de Antwerpenaren, die al spelers en de officials na de wedstrijd een genoeglijk lang met lede ogen hebben toegezien, eindelijk de samenzijn te bieden in café-restaurant „De Beurs", kans, dat hun beste man Van den Audenaerde nog Sombere berichten zijn tot de pers doorgedrongen eens wordt opgesteld. Hieruit mogen wij dus conclu- over valse kaarten, die naar vermoed wordt, vanuit deren, dat de Belgen geen kans zien om een sterker België de kooplustigen hebben bereikt. Er wordt al elftal in het veld te brengen en eerlijk het was gesproken over duizenden hopen we, dat het zo'n een sterk elftal, al wist het in Antwerpen ook niet te vaart niet zal lopen. Maar wel mag ik u verklappen, winnen. dat de controle uitermate scherp zal zijn en de be- Met de beide buitenspelers Lemberechts en Thiri- zitters van vervalste plaatsbewijzen zich niet zonder fays, met Van Steelant als rechtsbinnen en Mermans risico aan de poorten van het Stadion wagen. Oplettendheid, opportunisme en snel toeslaan zijn hierbij de belangrijkste factoren Iedereen met gezond verstand kan gemakkelijk inzien, dat ln een strijd van twee legers, in een oorlog of op een schaakbord enz., het cen trumfront het belangrijkste front moét zijn. Immers, weet één der par tijen hier een doorbraak te forceren, dan splitst hij het vijandelijke front in twee geïsoleerde vleugels, die niet of slechts via een nauwe corridor contact met elkaar hebben. Het worden geïsoleerde strijdgroepen, die afzonderlijk moeten gaan opereren, maar die, door de onmogelijkheid, wederzijdse versterkingen aan te voeren, gemakkelijk vernietigd moeten kunnen worden door de tegenpartij, die immers nog en homogene massa vormt en waarin gemakkelijk effectieve interne troepenverschuivingen Dgelijk zijn. ren van spoorwegknooppunten, fa brieken enz., doelen, die alle bekend waren vóór de vliegtuigen van hun basis opstegen. In het schaakspel wordt tactiek meestal veroenzelvigd met de com binatie, eigenlijk niet helemaal juist. Julio Bolbochan mogeli, Derhalve begint iedere schaak party met een strijd om het cen trum. Wanneer beide partyen ech ter goed openingsspel spelen, kan geen der partijen hier beslissend overwicht verkrijgen. Er ontstaat dus een toestand van druk en te gendruk, die, als de strijd nergens anders gevoerd zou kunnen worden, tot een evenwicht zou leiden. Maar. de fronten hebben vleugels en als na de opening de strijd in het cen trum dreigt vast te lopen, betrek ken de spelers de flanken in het spel; het kan dan voorkomen, dat door een hevige flankaanval de te genstander gedwongen wordt, troe- Een aan het centrum te onttrekken, etgeen tot een verzwakking, daar moet leiden, wat de tegenstander de kans geeft en wig te dryven in het centrale front. Ook kan de flank aanval zo sterk worden, dat daar de beslissing valt. Krijgsplannen Nu noemt men het ontwerpen en uitvoeren van krijgsplannen, waar voor dus de factoren overleg, gelei delijkheid en tyd een belangryke rol spelen, Strategie. Tactiek daarente gen het plotseling gebruik maken van ontstane zwakten in het spel, zonder dat dit voorzien is. Hiervoor zijn nodig de factoren oplettend heid, opportunisme en snel toe slaan. Natuurlijk ondersteunt tactiek een strategie: denkt u maar aan de tactische geallieerde luchtmacht ln de oorlog, die er op uit was boven het vijandelijke gebide te zien, of er toevallig iets te bombarderen viel. Een troepentrelnbombarde- ment b.v. is een zuiver tactische operatie, het doel immers was niet voorzien, het was zuiver opportu nisme. De uitwerking evenwel is strategisch! De strategische lucht macht daarentegen had tot taak systematisch het vyandelijke front te verzwakken door het bombarde- i i SS i A A A i éi mm Hf PP Pt Euwe Hieronder nu eerst een voorbeeld van een strategische flankaanval uit de partij EuweJulio Bolbo chan, Mar del Plata 1947. Euwe heeft een kwaliteit voor een pion geofferd en daarvoor een sterk cen trum en een gedekte vrijpion ver kregen. Zwart beraamt een plan, om dit centrum te breken en hij doet dit op een zeer onverwachte wijze, n.l. met 19) g5ü Er volg de: 20) Da7: Tfd8 21) Da4 g/4: 22) gf4: want op Df4: volgt byv. Dg7 Tel Tc5. Verder 22) b5! (een andere flankaanval met de strate gische bedoeling: oprolling van het witte centrum) 23) Dh5: Df4: 24) Taei Tc2! Een voorbeeld van een tactische wending. Zwart laat voor lopig zyn strategisch plan, dat hij met Tc5 had kunnen volgen, varen en gaat over tot een méér beloven de actie. Er dreigt Df2t Khl Dg2: mat. 25) Te2 Dd4+ 26) TeS. Op Khl kan zwart voortzetten met Te2: De2: Pe5: en hy bereikt zijn strate- Schaakrubriek onder leiding van J. VISSER gisch doel. 26) KJ18 dreigt met Tg8 de party te beslissen. 27) Khl Db2: 28) I)b2: Tb2: 29) a4 Tc8 30) a5 Ta2 31) aC, want op Tab: "ou Rb7 volgen, 31) Tel! nu di 1 t wel Ta6: Wit vist nog wat in t m bel water met 32) Tb3, want ders kan hij niets meer doen, hy is volkomen gekneveld. 32) Pe5: Gligoric Zwart 1 'Mi I I'i A A Mm A M "'A; Üf IS h S! k m I Wit Smyslov 33) Tb7 zyn laatste kans is de d-pion, maar 33) Pf8! als slot- zet maakt aan alle illusies een eind, want er dreigt Tfl: Rfl: Th2 mat. Wit gaf op. Een voorbeeld van een tactische flankaanval is de party Smyslov Gligoric. Warschau 1947. De niets vermoedende witspeler speelde stra tegisch 21) Tfal, waarop zwart de tactische uitval 21) g7gó!! deed. Hoe ongelooflijk het lukt, wit heeft slechts één veld 22) De3, maar na 22) De3: 23) fe3: stond hij strategisch verloren vanwege zijn slechte pionnenstelling hetgeen dè zwartspeler voortreffclyk be wees. Zulke tactische zetten kan en mag zelfs een wereldkampioen overzien! TTTINKALENDER 19 APRIL. De Vuurpijl of Tritoma is een vaste plant, die alle aandacht van de tuin voor zich schijnt te wil len trekken. In Augustus en Septem ber prijken deze vuurpijlen met hun forse langstclige bloemen als branden de toortsen tussen het groen. De vuur pijlen vragen een goede, losse grond en een zonnige standplaats. De aan planting kan begin Mei nog geschic- den. In de winter moeten ze tegen vorst worden afgedekt. Ze leveren voortreffelijke snijbloemen 7 HN jullie er vorige week. gelokt door het mooie weer. ook op uit getrokken naar bos en het? Zelf heb ik de fiets genomen. Een doel had tk nog niet. maar dat zou vanzelf wel komen. En dat gebeurde ook. want opeens zag ik in de verte de hei liggen. Daar wil de ik naar toe. Ik kreeg er geen spijt van. de wind kwam met een vaartje op mij af. stoeide met mijn haar en ook met een vlindertje, dat moeder ziel alleen vrolijk over de hei dartelde. Naar vlinders, maar ook naar mieren en bijen kan tk heel lang blijven turen. Ik vindliet prettig, wanneer ik deze diertjes zie werken in hun eigen we reldje, Wat zouden ze je veel kunnen vertellenmaar jammtr genoeg kunnen zij niet praten. Toch kun /e ze een beetje gaan begrijpen, als je ze heel dikwijls gadeslaat. Vandaag wilde ik jullie iets vertellen over het leven van de vlinders en de rupsen. Koolblaadjes lekker! Dartelend van bloem tot bloem repte een koolwitje zich naar de moestuin Vreemd is dat, wat zou zo'n prachtig diertje toch zoeken in een groene, saaie moestuin? O kijk, daar op dat koolblad gaat hij zeker wat uitrusten. Nee. uitrusten is het juiste woord niet. maar eitjes leg gen' Oranjekleurige eitjes, met de punt vast aan het koolblad, soms wel twintig bij elkaar. En liefst aan de onderkant. Telkens kwam het beest, dat een soort wespje was. naar de twee rup sen toe en boorde gaatjes in de weke lichamen van Pinkie en Ballos, om daar een klein eitje in te leggen Een week later begon Pinkie: ..Zeg Ballos, ik geloof, dat ik pUn in mijn buik heb." Gulzigaard „Je zal teveel gegeten hebben. Ik heb je altijd wel gezegd, dat je niet zo gulzig moet zijn." In September kreeg Ballos ook pijn in zijn buik. Alleen het wespje had plezier ln het geval Hij had zijn eitjes maar wat fijn in de lichamen van die twee vetzakken gelegd. En straks komen mijn kindertjes uit; middenin het levende, warme lichaam van die twee snuiters. Dat was ook de oorzaak van de erge pijn bij Pinkje en Ballos. Pin kie had wel twintig eitjes in zijn lichaam; Ballos had er gelukkig heel wat minder. Eindelijk hield Pinkie op met eten. ..Ik ga mij verpoppen, Ballos," zei hij en kroop naar de muur om naar boven te klimmen. Helaas was nij te uitgeput en de volgende dag lag Pinkie nog onderaan de muur. zon der pop geworden te zijn. Hij was dood. Met Ballos ging het iets beter. Hij kroop tot bovenaan de muur en ver popte zich nog. Maar vóór de win- noot; 13. Deel van een boom; 15. Half etmaal 16. Verzegelt men brieven mee; 17. Niet knap; 18. Draagt men op het hoofd; 20. Deel van een fiets; 22. Niet uit; 23. Schel; 25. Thans; 26. Vele honden zijn derdood. 28. Kleur; 29. Zijde. Verticaal: 1. Vaartuig; 2. Boom; 3. Dier; 4. Seconde; 5. Meisjesnaam; 6. Niet vol; 8. Tam; 10. Ronde stukken hout; 12. Vensters; 14. Poes; 15. Onvruchtbaar; 18. Worm; 19. Turks hoofddeksel; 21. Gebouw waarin men geld maakt; 23. Moest in elk huis zijn; 24. Rivier in Nederland; 26. Roept de voerman tegen zijn paard; 27. Niet voor. TANTE ANS De wereld ln „Hè, hè. eindelijk er uit," zuchtte een heel klein rupsje. .Hallo, broertje, ben jij er ook al?" „Gelukkig wel, jakkie, wat was het in ons huis-je donker en naar," antwoordde het andere rupsje. „Zeg heb jij. ook zo'n kriebel in je maag?" vroeg het eerste rupsje weer. „Nou en of! Maar laten we nog even wachten. Hoor de anderen eens bonken! Straks zullen ook zij het daglicht zien en dan kunnen we tegelijk aan de maaltijd beginnen Na een poosje wemelde het van rupsen op het koolblad. Ze aten en groeiden, totdat hun huidje te klein werd. Toon barstte die. rnaar met een hadden ze weer een ander. Dat gebeurde daarna nog een paar keer Het laatste jasje was stijf en hard. zodat ze zich niet meer bewegen konden. Met een draad hingen zij zich op aan een muur. of schutting. Intussen werd het steeds warmer. Het was bijna niet meer om uit te houden binnenin dat stijve jasje, waar de rupsen nu vlinder waren geworden En op een warme Augus tusdag fladderden er weer massa s vlinders rond. Ballos en Finkic Ook deze koolwitjes legden weer eitjes op de koolplanten en weer kwamen er een paar eitjes op een blad tegelijk uit. Op een dag keken Ballos en Pin kie elkaar verwonderd aan. Toen zij kennis gemaakt hadden togen zij meteen aan de rupsenarbeid, die al leen maar uit eten, eten. eten be: staat. Als zij vervelden maakten zu een praatje met elkaar, want dan smaakt en de koolblaadjes niet zo „Zeg Pinkie, mijn huidje wordt alweer te klein." zuchtte Ballos. ..Het mijne ook. Maar ik lig nog heel even stil, want er vliegt zo'n gek beest boven mijn hoofd; Ik ver trouw dat dier niet." „Wat maak jij een drukte. Pinkie! Ziezo, ik ben er tenminste weer uit." „Ja. ik ook. maar dat beest heeft mij in mijn lijf geprikt. Pas op." waarschuwde Pinkie, „hij komt ook naar jou toe Ballos." ter om was, ging ook Ballos dood. Zij werden nooit meer koolwitjes. En hiermee eindig ik deze droe vige geschiedenis. Beste Jongelui! Ik zal jullie gauw de oplossing van de raadsels vertellen en de prijswinnaars bekend maken. Hier komen ze. Oplossingen: Madeliefje Mas kerade en Oosterbeek. De winnaars zijn: Herman Heu- pers Kerkpad zz 20E te S; Thea Hackenitz, Schoenerstraat 37 te U. en Corrie Kruiniger, Kerkewijk 85 A te V. On de loop van de volgende week zal ik jullie het eerlijk verdiende boek toesturen. Ziezo, dat is klaar en we kun nen nu met volle moed beginnen aan de kruiswoordpuzzle. Hij is, net als de vorige keer, niet zo vreselijk moeilijk. Begin er maar meteen aan, dan zul je het wel merken. Horizontaal: 1. Bewerkt het land; 4. Spreken de mensen; 7. Met een ander; 9. Niet onder; 11. Veel; 12. muziek- NUD KINDERKRANT Een fleurig briefje kreeg ik van Atie Kuis uit A. Je krijgt een pluimpje van de hele redactie! We vonden je brief enig! Je hebt dus zelf al die aardige verhaaltjes bedacht Gerrlt Schling- man uit U. Knap van je! Vooral die van de kaboutertjes waren erg mooi. „Koosje en Toos- je" vond ik een beetje minder geslaagd. Ik ben erg benieuwd naar je volgende verhaal. Wat fijn Pietje Os- nabrugge uit S„ dat je bent overgegaan. Het werk in de derde klas zal heus wel meeval len. Vervelend, dat je de laatste tijd zo'n hoofdpijn hebt. Ben je nergens tegen aange lopen? of is er iets met je ogen niet in orde? Ik hoop echt voor je, dat die nare hoofdpijn vlug de aftocht zal blazen. Ja, Jan, met opzet heb ik je vorige brief niet beantwoord. Er waren die week zoveel nichtjes en neefjes, die lange brieven hadden geschreven en ik had te weinig plaatsruimte om over alle brieven iets te schrijven. Daar- Üj om heb ik mijn trouw ste briefschrijvertjes die week niet geschre ven. Gesnopen Jan en niet op je teentjes ge trapt? Rini Rini, wat zal jij het benauwd krijgen bij het lesuur „schoon schrijven". Toch is het erg prettig en bovenal belangrijk, als je net jes kunt schrijven. Doe op je brieven aan mij ook maar goed je best. Je zult zien over een jaartje gaat het vast wel beter. Het was een reuzen- verrassing voor mij, toen ik het briefje van Ali de Jager uit B. ontving. Ik herkende je handschrift meteen. Knap hé? Een vrien dinnetje op een boer derij heb ik helaas niet voor je kunnen vin den. Wat had je veel te schrijven na zo'n lange tijd van zwijgen. Echt gezellig. Het laat ste briefje waaraan ik nu ga beginnen, is ook belangrijk voor jou Ali, dus lees maar verder. Tot slot van deze brief maak ik een bab beltje met Jopie Pa- tist uit U. Gelukkig kon ik uit je laatste brief opmaken, dat je een nicht(je) bent. Ik vind het altijd maar griezelig, als ik dat niet weet. Schrijf mij eens wie je Wiskunde leraar is? Misschien ken ik hem wel. Van Herman heb ik nog niets gehoord. Dat komt wellicht nog. Zeg Jopie, zou jij er iets voor voelen om met een andere Krab bel- en Babbellaarster Ali de Jager, te cor responderen? Zij zit ook in de eerste klas en krijgt dezelfde op leiding als jij. Ik heb zo'n flaüw vermoe den, dat jullie wel eens klasgenoten zou den kunnen zijn, on danks het verschil van woonplaats. In ieder geval Jopie schrijf jij mij even of je wil cor responderen en als jullie inderdaad klas genoten zijn, dan wil ik dat ook graag we ten. TANTE ANS Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Artistieke staalkaart, 19.30 De kerk nu, 19.45 Regeringsuitzending, 20.Nws, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 De winkel van sinkel, 21.15 Socialis tisch commentaar, 21.30 Vindobona schramm'len, 22.— Luisterspel, 22.30 Jan Corduwener, 23— Nws, 23.15 Hobby hoek, 23.30—24.— Gr. muziek. HILVERSUM II: 19.— Nws, 19.15 Muzikale melange, 19.35 Hongaarse zigeunerklanken, 19 50 Banden die binden. 20.— Nws, 20.05 De gewone man, 20.12 Gr. muziek, 20.20 Licht baken, 20.50 Gr. muziek, 21.— Ne gen heit de klok, 22.15 Concert, 22.45 Gebed, 23.— Nws, 23.15—24.— Operaklanken- Morgen HILVERSUM I: 8.— Nws, 8.18 Boyd Neel Strijkorkest, 8.30 Het bos in het voorjaar, 8.40 Intermez zo, 9 12 Sportmededelingen, 9.15 Men vraagt, 9.45 Geest, leven. 10. A'dams kamermuz. gezelschap, 10.30 Briefgeheim, 11.— Kunst na Arbeid, 12.Lunchpakket, 12.30 Zondagclub, 12.40 Gemengd koor, 13.Nws, 13.15 Romancers, 13.50 Spoorwegen. 14.Gr. pl., 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Kamerork., 15.30 Filmpraatje, 15.45 Skymasters, 16.30 Sportflitsen, 17.— Merels, 17.20 De verkiezingen in Italië, 17.30 Avonturen van Ome Keesje, 17.50 Nederland—België, 18— Nws, sport, 18.15 In gesprek met de lezer, 18.30 Reg. uitzending, 19.— Oecu menische dienst, 20.Nws, 20.05 Reportage, 20.15 Waltztime, 20.45 Hersengymn., 21.15 De Speeldoos, 21.35 Operette muziek, 21.45 Johan August Suter, hoorspel, 22.30 Piano, 23— Nws, 23.15 Franse melodieen. HILVERSUM II: 8.— Nws, 8.15 Guitaar, 8.25 Inleiding hoogmis, 8.30 Hoogmis, 9.30 Nws, Waterst., 9.45 Eng. koorzang. 10.30 Kerk dienst, 12.Koor, 12.15 Apologie, 12.30 Lunchconc., 12.55 Zonnewij zer, 13.Nws, 13.20 Zwitserse so listen, 14Het orkest zonder naam, 14.30 Verslag interland wed strijd NederlandBelgië, 16.30 Or kest zonder naam, 17.Kerkdienst, 18.30 Orgel, 19.— Psalmen van Sweelinck, 19.15 Ds Straatsma, (Ingezonden mededeling) Een toornige Ega te Leiden, Die wilde van haar Kloris scheiden. Ky sprak: „achtste rib", neem liever een TIP. En zo wist BOOTZ de ramp te vermijden. Inz. Hr. B. H. Leiden ontv. 1 fl. TIP. 19.30 Nws, weer, 19.45 Orgel, 19,50 In 't Boeckhuys, 20.05 Gewone man, 20.12 Klein Orkest, 20.45 Hoorspel: De zee heeft genomen. 21.45 Om roep kamerorkest, 22.37 Actualitei ten, 22.45 Avondgebed, 23.Nws, 23.15 Gram. muziek. Maandag MAANDAG 19 APRIL 1948 HILVERSUM I: 7.— Nws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gr. pl„ 8. Nws, 8.15 Verkiezingen in Italië. 8 23 Lichte morgenklanken, 9.15 Werken van Schumann, 10.Mor- genwijding, 10.20 Love tales, 10.30 Voor de vrouw, 10 45 De Regen boog, 11.20 Officiële ontvangst van mevr. Roosevelt. 12 30 Weer, 12.33 Platteland. 12.33 Orgelspel, 13. Nws, 13.15 Kalender. 13.20 Malan- do. 14.Piano, 14.30 Schoolarts geeft raad, 14.15 Filmselecties. 15.20 Hoorspel: Eenmaal in je leven. 16.23 Cantate no. 21, 17.De school is uit, 17.30 Puszta-klanken, 17.45 Reg. uitzending, 18Nws, 18.20 Gr. pl., 18.30 Reg. uitzending HILVERSUM II: 7.— Nws, 7.15 Reveille, 7.45 Woord voor de dag. 8.Nws, 8.15 Te Deum Laudamus. 9.Arthur Rubinstein, 9.15 Och tendbezoek, 9.30 Waterst., 9.35 Pi ano, viool, cello, 10.— Zangrecital, 10.30 Morgendienst, 11.Jacques Strijkork., 11.15 Van oude en nieu we schrijvers, 11.35 Internationale koorzang, 12.Pianorecital, 12.30 Wear, 12.33 Ancora.trio. 13.Nws, 13.15 Vrij en blij, 13.45 Gr. pl,, 14 Radio uitz. voor Scholen, 1435 Viool, tenor en piano, 15.05 London Palladium ork„ 15.15 Puszta klan ken, 15 30 Zangrecital, 16.Bijbel lezing, 16.45 Strijkork. met solisten. 17.Kleuterklokje klingelt, 17.15 Hollanda sextet. 17.45 Pop. orgel-, bespeling, 18.15 Sport, 13.30 Met band en plaat voor U paraat. Feuilleton kleine negertjes DOOR AGATHA CHRISTIE 38 „Nu zijn wij toe aan de dood van generaal Macarthur. Deze had van morgen plaats. Ik verzoek ieder een, die van mening is. dat hij of zij een alibi heeft dat te vermelden. Ik wil onmiddellijk verklaren, dat ik geen geldig alibi heb. Ik heb de ochtend op het terras doorgebracht, terwijl ik nadacht over de merk waardige toestand, waarin wij ons allen bevinden. In een stoel op het terras heb ik de hele morgen geze- ten, tot de gong klonk, maar ik stel mij voor. dat er in dc loop van de morgen verscheidene perioden ge weest zijn. waarin niemand mij ga desloeg en gedurende welke voor mij de mogelijkheid had bestaan naar zee te wandelen, de generaal te vermoorden en weer terug naar miin stoel te gaan. Er bestaat al leen mijn eigen verklaring, dat ik het terras niet verlaten heb. Onder de gegeven omstandigheden is dat niet genoeg. Er moeten bewijzen zijn." Blore zei: „Ik ben de hele morgen in het gezelschap van mijnheer Lombard en dokter Armstrong ge weest Zij kunnen dit bevestigen." Dokter Armstrong merkte op: „U bent naar huis gegaan om een touw te halen." Blore antwoordde: „Natuurlijk. Ik ben er rechtstreeks heen gegaan en meteen terug gekomen. Dat weet u." Armstrong zei: „U bent een hele tijd weggeweest Blore werd vuurrood. „Wat voor de duivel bedoelt u daarmee, dokter Armstrong." Armstrong herhaalde: „Ik heb al leen maar gezegd, dat u een hele tijd weg geweest bent." „Ik moest het touw toch zoeken, of niet? Zo'n st.uk touw ligt niet voor het grijpen." Rechter Wargrave stelde de vraag: ..Bleven de andere twee bij elkaar tijdens de afwezigheid van inspec teur Blore?" Armstrong zei opgewonden: „Ze ker. Dat wil zeggen. Lombard is een paar minuten weggegaan. Ik bleef, waar ik was." Lombard zei met een glimlach: „Ik wilde de mogelijkheden van seinen naar het vasteland onder zoeken. Ik wilde de beste plaats vaststellen. Ik ben maar een minuut of twee weggeweest." Armstrong knikte. Hij zei: „Dat is zo. Niet lang genoeg om een moord te begaan, dat verzeker ik u." De rechter vroeg: ..Heeft één van u op zijn horloge gekeken?" ..Neen." Philip Lombard antwoordde: „Ik had geen horloge bij mij." De rechter zei effen: „Een minuut of twee is een vrij vage tydsbepa- üng." Hij wendde zijn hoofd terzijde naar de kaarsrechte gedaante met haar breiwerk op haar schoot. „Juf frouw Brent?" Emily Brent verklaarde: „Ik ben met juffrouw Claythorne naar het hoogste punt van het eiland gewan deld. Daarna heb ik op het terras in de zon gezeten." De rechter merkte op: „Ik kan mij niet herinneren, da£ ik u daar gezien heb." ..Neen. ik zat om de hoek van het huis aan de oostkant. Ik zat daar uit de wind." „En daar heeft u gezeten tot de lunch?" „Ja." Juffrouw Claythorne?" Vera antwoordde duidelijk en vlug: „In het begin van de ochtend ben ik met juffrouw Brent samen geweest. Daarna heb ik een beetje rondgezworven. Toen ben ik naar het strand gegaan en heb met ge neraal Macarthur zitten praten." Rechter Wargrave onderbrak haar. Hij vroeg: „Hoe laat was dat?" Vera was voor het eerst niet dui delijk. Zij zei: „Ik weet het niet. Ongeveer een uur voor de lunch, denk ik misschien iets latèr." Blore vroeg: „Was het, nadat wij met hem gesproken hadden of daar voor?" Vera antwoordde: „Ik weet het niet. Hij was erg vreemd." Zij huiverde. „In welk opzicht was hij vreemd?", wilde de rechter weten. Vera zei op zachte toon: „Hij zei, dat wij allen zouden sterven hij zei, dat hy" wachtte op het einde. Hij hy maakte mij bang De rechter knikte. Hij zei: „Wat deed u daarna?" „Ik ging terug naar huis. Vervol gens ging ik vlak voor de lunch' weer naar buiten aan de achterzijde van het huis Ik ben de hele dag ontzettend rusteloos geweest." Rechter Wargrave streek opnieuw langs zijn kin. Hij merkte op: „Nu blijft Rogers nog over. hoewel lk betwijfel of zijn verklaringen iets zullen ophelderen." Rogers werd geroepen, maar had zeer weinig te vertellen. Hij had het de hele morgen druk gehad. Voor de lunch had hij de cocktails naar het terras gebracht en vervolgens was hij naar boven gegaan om zijn kleren van de zolderkamer naar een andere kamer te brengen Hij had in de loop van de morgen niet uit het raam gekeken en had niets gezien, dat enige betrekking kon hebben op de dood van generaal Macarthur. Hij wilde er een eed op doen. dat er acht porceleinen beeld jes op de eettafel gfetaan hadden, toen hij de tafel dekte. Nadat Rogers zijn verklaring had afgelegd, heerste er een korte stilte. Rechter Wargrave schraapte zijn keel. Lombard mompelde tegen Vera Claythorne: „Nu krijg je de samen vatting!" De rechter zei: „Wij hebben naar ons beste kunnen een onderzoek in gesteld naar de omstandigheden van deze drie sterfgevallen. Terwijl er in sommige gevallen en voor ze kere personen de onwaarschijnlijk heid bestaat, dat zij erbij betrokken zyn, kunnen wij niet zeggen, dat iemand van ons beschouwd kan worden als volkomen buiten ver denking vallend. Ingezonden mededeling EN NU ^WW7 EEN KOPJE Hr

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4