Aldegonde-huis werd 21 April 1908 onderdak voor Kinderzorg Begroting 1948 komt deze maand in de Raad Federatie heeft thans een eigen huis Kindergasthuis was zestig jaar geleden enig in den lande D1 Subsidie voor de gezinszorg College wil vijf ton lenen 50 Jaar Dinsdag 20 April 1948 STADSNIEUWS TOEN zestig jaren geleden de Burgemeester van Leusden en Stoutenburg, baron van Boetzelaer van Oosterhout, een groot stuk bouwland kocht langs de tegenwoordige Arnhemse weg, had men in onze stad nog lang geen weet van een Vermeer- kwartier. De Lange Beekstraat was nauwelijks aangelegd en aan deze straat stond in de tijd, waarover we het nu hebben, alleen nog maar de rij in 1881 opgetrokken huizen, waarnaast in 1895 de gemeenteschool werd gebouwd. 190*7, in verband met de uit voering van de Kinderwetten van Cort van der Linden, on der leiding van de latere Hof prediker ds. Obbink de stich ting van „Kinderzorg" werd voorbereid in het provinciaal, ressort Utrecht van de Neder landse Hervormde Kerk. Reeds in de vergadering van de voorbereidingscommissie van 28 Februari 1907 kon de definitieve redactie der Statuten en het Huis houdelijk Reglement dezer Stich ting worden vastgesteld, waarvan de eerste (men kon toen blijkbaar snél opschieten met zulk soort din- Vorstelijk geschenk van burgemeester van Leusden )E Aldegondestraat (die in 1901 en 1902 ontstond) en de Beekensteinse laan, alsook alle in die hoek voorkomende straten met bisschopsnamen, be stonden nog niet en ook aan de Bisschopsweg een tegen de Kattekampen doodlopende zand weg was nog' betrekkelijk weinig gebouwd. Men vond er de lange rij eentonige arbeiderswo ningen met de grote voortuinen, daterende uit 1866 en het stel eenvoudige huisjes aan deze straat tussen de tegenwoordige Beekensteinse laan en de Joan nes van Dieststraat, gebouwd van 1871 tot 1889. En meer hui zen vond men daar toen niet, want ook de Veldstraat is van later tijd. Dan had men langs de Burgerbuurt (typerende naam voor 1880!) een achttal in 1875 opgetrokken werkmanswoningen van het model Kozakkennest en Twaalf Apostelen, doch verder had men vanaf het aardappel veld, dat Baron van Boetzelaer in eigendom verkreeg, een vrij en ruim uitzicht op het Zuidelij ke deel van Amersfoort, op de velden en beemden tussen Arn hemse weg en Heijligenberger- beek alsmede op de donkere bos sen van Randenbroek. Berichten uit die tijd leren ons, dat sinds lange jaren mevrouw van Boetzelaer van Oosterhout-de Beaufort zich zeer sterk het lot aantrok van de zieken in de ge meenten Leusden en Stoutenburg, en dat meermalen in haar „schoon buitenverblijf Nimmerdor" de wens werd besproken, om tot stichting te komen van een verple- gingshuis voor zieke en zwakke kinderen uit de gemeenten waar van de heer Van Boetzelaer burge meester was. Het tijdstip tot deze stichting brak aan, toen een ge schikt stuk grond gelegen achter de Burgerbuurt en tussen de pas- geopende spoorlijn naar Kesteren en de straatweg naar Leusden onder de afslagershamer kwam. Amersfoort kreeg een model kinderziekenhuis, dat 58 jaar gele den enig was in de lande. Het echt paar Van Boetzelaer reisde met.de bouwmeester langs talrijke zieken huizen in Engeland, om te komen tot een kindergasthuis in onze stad, dat aan de spits zou staan van alle dergelijke inrichtingen in Europa. 30 MEI 1890. Vrüdag 30 Mei 1890 werd het nieuwe kinderziekenhuis „buiten de Slijkpoort" geopend. Voor de hoofdingang, waarboven het opschrift .„GASTHUIS" was aangebracht, verdrong zich die middag letterlijk een kluit be langstellenden en een oogge tuige vertelt ons, dat het er wemelde van nieuwsgierige vrouwen en kinderen, die met veelvuldig gebruik van elle bogen trachtten, tot de groep jes van tien gelukzaligen te behoren voor wie (van 2 tot 4 Noteert U even GRAND: Gejaagd in de nacht (18 jr.) 14.30, 18.30 en 21 U., Zo. 13.30 16, 18.30 en 21 uur. CITY: Het gevangen hart (alle lft.) 14.30, 18.30 en 21 u. Zo. 13.30, 16, 18.30 en 21 u. REMBRANDT: Grootpa is zo dom nog niet. Vooraf: Pioniers in ge vaar (alle lft.) 14.30 en 20 u., Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 19 APRIL: Vergadering Bond v. Bedrijfsautoverkeer, 's-Prinsenhof 20 u. Ned. Ver. v. Handenarbeid, le zing Dirk de Leeuw, Kweek school 20 u. 21 APRIL: Feestavond A Z en P C, 20 u Herdenkingsbijeenkomst „Kin derzorg", St. Joriskerk, 14.30 u., na afloop receptie in 's Prinsen hof. Alg. Ledenverg. „Groene Kruis" Frank's Hotel, 20 u. 22 APRIL: Feestavond tractie-pers. N.S., Markthal, 20 u. Toneeluitv. „De Eemspelers" met „De Baas in huis", Amicitia, 20 u. 23 APRIL: Uitv. Gymn. \'er. „Jonge kracht", Markthal, 20 u. Feestavond buurtver. Stephen- sonstr. m m.v. Snip en Snap, Amicitia, 20 u. Burgerlijke Stand Geboren: Ada Maria, d v F H Pa- rigger en A M Loman; Hendrik Min dert, z v M E v Rij en D Emelaari Willem Johannes, z v L J N v d Hulst en A M Ylan; Hendrik Jan Willem, z v H J Timmerman en G Brouwer; Bernardus Marinus, z v B M v d Linden en R Schoenlapper; Barendina Maria, d v J Feiten en G F Volmer; Jan Dirk, z v J D Haze- leger en A v 't Hazeveld. Overleden: Hendrikus Jacobus Coelman, geh m M L Izendoorn. 35 j; Jan Eek, weduwn v H de Ruiter, 90 jaar. Een inwoner gaf enige tijd ge leden een vloerkleed in reparatie. Tot nu toe heeft hij geen gerepa reerde vloerbedekking ontvangen. De politie zal trachten het raadsel op te lossen. uur) telkens de deuren van het paradijs ontsloten werden. Voor onze grootouders wès het gebouw dan ook sprookjesachtig ingericht. Het gehele kindergast huis werd (we schrijven 1890, lezers!!) door middel van heet wa ter verwarmd; alle muren waren spouwmuren, waar tussen door verwarming, een voortdurende luchtstroom werd onderhouden ter ventilatie van alle vertrekken. Een koker met openingen die door koperen deurtjes waren afgesloten ging door het gehele gebouw en gaf gelegenheid alle zwachtels, doeken e.d. naar beneden te wers pen, ter opneming in de ontsmet tingsoven. Op alle kamers was warm «en koud leidingwater aanwezig, dat met perspompen onder gedurige druk werd gehouden en als hyper modern snufje was er in de kamer van de directrice zelfs een vernuf tige installatie, waardoor men „door het drukken op één knop, na een wijzer op een bepaald nummer te hebben gezet, in de kamer die dat nummer heeft, eene schel kan laten gaan!" Electrisclie schellen kende men toen nog niet. Kosten noch moeite waren door de stichters gespaard, om Amers foort een modelinrichting te schenken, dat in de eerste plaats voor kinderen van alle gezindten uit Leusden en Amersfoort was be stemd. „Aldegonde" Het Gasthuis kreeg de naam van „Aldegonde" en het was niet de eerste maal, dat de Van Boetzelaers op deze historische naam teruggrepen, want ook de Marnixstichting te Utrecht had haar ontstaan en höar naam aan de familie Van Boetzelaer te danken. Deze naamgeving van „Marnix stichting" te Utrecht en „Huis Aldegonde" te Amersfoort had dan ook zijn reden: één de vele voorvaderen van de stichter dezer instellingen was Marnix van St. Aldegonde, secretaris van de Grote Zwijger en dich ter van het Wilhelmus. Het kan haast niet anders of bur gemeester van Leusden moet op deze afstamming in rechte lijn danig trots zijn geweest. Gasthuis spoedig leeg en verlaten. Helaas heeft Amersfoort niet lang de vreugde gesmaakt van de aanwezigheid van een gasthuis, waar niet naar de geloofsbelijdenis van de patiënt werd gevraagd. Reeds spoedig rezen moeilijkheden van interne aard en kort na de eeuwwisseling stond „Aldegonde" leeg en verlaten. Vele stadgenoten zullen zich deze tijd van omstreeks 1903-1905 le vendig herinneren, want de Amers- foortse jeugd van die dagen kon in de uitgestrekte tuin van het Gast huis ongestoord tegen Hemel vaartsdag de oude gewoonte bot vieren van het plukken van grote trossen „nageltjes" (Amersfoortse naam voor seringen) van de prachtige volle seringenbomen, die daar te vinden waren. De heer P. J. Frederiks van Cleeff, die met welversneden pen in zijn schetsen over „Amersfoort, voorheen en thans", vele merk waardigheden en voorvallen aan de vergetelheid heeft ontrukt, schreef enige tientallen jaren ge leden, dat Baron van Boetzelaer op 5 December 1905 „Huize Aldegon de" ten geschenke aanbood aan het Burger Weeshuis, dat niet meer voldeed aan de eisen van de tijd. Over dit aanbod moest de Gemeen teraad beslissen: volgens Frederiks werd het geschenk (vanwege de te bezwarende bepalingen) door onze Raad met 12 tegen 3 stemmen van de hand gewezen in de Gemeente raadsvergadering van 31 Mei 1906. (Bij controle bleek mij, dat op deze datum geen Raadsvergadering heeft plaats gevonden, doch dit doet uiteraard - aan het feit van weigering weinig af). Op 7 December 1906 bood, nog steeds volgens Frederiks, de oud burgemeester van Leusden „Alde gonde" aan- als gebouw voor de ifi 1903 opgerichte Huishoud- en In dustrieschool, „doch deze Vereni ging wenste geen gebruik te ma ken van het aanbod". „Kinderzorg" Zo lag dan het voormalige Aldegondegasthuis leeg en hol te wachten op een uiteindelijke bestemming, toen in Januari gen) al op 16 Maart d.a.v. de ver eiste Koninklijke goedkeuring ver kregen. Op 4 April werd het defi nitief bestuur der Vereniging Kin derzorg gekozen, bestaande uit 15 leden die o.a.' in Zeist en Amers foort woonden. Door iemand uit Zeist werd toen de aandacht gevestigd op het leeg staande Aldegondegasthuis en het is waarschijnlijk, dat door bemid deling van de Amersfoorter T. van Daal (een bij oudere stadgenoten ongetwijfeld»zeer bekende persoon lijkheid, die niet alleen lichamelijk ver boven velen uitstak) baron Van Boetzelaer werd bereid gevonden, onder niet te zware voorwaarden „Aldegonde" aan „Kinderzorg" over te doen. De heer en mevrouw Van Boet- zelaer-de Beaufort schonken op 15 November 1907 het voormalige zie kenhuis met liggende terreinen en bijbehorende gebouwen op slechts ene voorwaarde: „Aldegonde" moest te eeuwigen dage zijn naam blijven dragen. Een waarlijk vor stelijk geschenk, wanneer men be denkt dat het door deskundigen een halve eeuw geleden op een waarde van meer dan f 30.000 werd geschat, in een tijd waarin een arbeiderswoning in de Zog straat 24 stuivers per week aan huur- „deed" en men voor f 6.50 een herenconfectiepakkie kon kopen. 21 April 1908. Zo had dan het voormalige Alde- gondekindcrziekenhuis, gelegen „op de straatweg van Amersfoort naar Leusderbroek" eindelijk zijn be stemming gevonden. En op de ge denkwaardige Dinsdagmiddag van de 21ste April 1908, vandaag veer tig jaren geleden, opende om 2 uur de voorzitter van „Kinderzorg", de heer Dr. Bronsveld uit Utrecht, on der grote belangstelling van de Amersfoortse burgerij en op fees telijke wijze de poorten van het nieuwe Kinderhuis, sindsdien een toevluchtsoord en rustpunt voor vele, vele honderden jongenmen sen. P.-S. TEELING. Gebruiksvoorwerpen eenvoudig maar toch mooi Causerie voor Vereniging voor Handenarbeid In de Rijkskweekschool aan de Herenstraat hield Maandagavond op uitnodiging van de afd. Amers foort dei1 Vereniging voor Handen arbeid, de heer Dirk de Leeuw, ad junct-directeur van het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam een causerie over: het goede gebruiksvoorwerp. De heer A. B. van der Klein leidde de spreker in, waarbij hij tevens de aandacht vestigde op de kleine tentoonstelilng van voor werpen, gemaakt qp de cursus in leerarbeid van de afgelopen win ter, die onder leiding stond van de heer A. Duyser. Op één na alle cursisten verwierven, het diploma leer-arbeid. De heer de Leeuw' betoogde, dat door goede leiding een veel beter product zou kunnen worden ver kregen, zonder dat de productie kosten hoger werden, dan de te genwoordige. Allerlei wanproduc ten worden nog vervaardigd, on danks de schaarste aan grondstof fen. Hij wees op de nieuwe Stich ting „Goed Wonen" die beoogt sa menwerking tussen kunstenaars en fabrikanten, om daardoor goedkope en niettemin goed verantwoorde meubelen gebruiksvoorwerpen te produceren. Naast eenvoud dient op doelmatigheid te worden gelet, en op een juiste vormgeving van het gebruikte materiaal. t De laatste jaarbeurs fóonde ver schillende staaltjes van geheel ver keerde toepassing. Het derde element, dat de heer v. d. Leeuw belichtte, was de schoonheid, een subjectief begrip. Een aantal lantaarnplaatjes liet zien, hoe met juiste vorm en lijn een schoon geheel is te verkrijgen. De heer de Leeuw is niet afkerig van de machine. Z.i. moet deze ze ker ingeschakeld worden bij de vervaardiging van goede gebruiks voorwerpen. Tenslotte wees spre ker op de neigjng van het publiek naar Gothiek, Old finish e.d. stij len. Om tegemoet te komen aan de grote vraag en de bescheiden beurs, komen allerlei namaakstij- len aan de markt, die een zekere schijn moeten ophouden van wat er in werkelijkheid niet is. Een „goede" raad, die duur werd Een relaas van armoede, gebrek aan ^inzicht, slapheid en narighéid, noemde de aan Herman Cozijnsen toegevoegde verdediger voor het Utrechts Tribunaal, mr v. Schaik, het leven van deze Amersfoortse zadelmaker in oorlogstijd. Bij het uitbreken van de grote strijd werkloos geraakt, meldde hij zich in 1941 bij het Gewestelijk Ar beidsbureau, waar men hem te ken- npn gaf, dat hij het beste deed om vrijwillig in Duitsland te gaan wer ken. Men liet hem echter daarbij doorschemeren, dat. als hij niet „vrijwillig" givg. er naar alle waar schijnlijkheid wel tot een gedwon gen uitzending zou worden over gegaan. Onder deze pressie ging Cozijnsen «naar „das Reich", waar hij enkele jaren voor onze beschermers heeft gearbeid. Was het daar hu maar bij geble ven. dan zou onze zadelmaker niet voor h$t Tribunaal ter verantwoor ding zijn geroepen. Maar hij was in- 1940 ook lid van de NSB geweest en ook nog van de WA. dit laatste op advies van een onderofficier bij de cavalerie, een oud-vriend, die hem had gezegd, dat hij als lid van dit roemruchte corps gemakkelijker uit zijn moeilijke economische om standigheden kon worden geholpen. Die „goede" raad is echter erg duur geworden, want weliswaar kreeg hij enige materiële ondersteuning van de Partij, maar hij raakte ook in een ruziepartijtje met de goede vader landers in de buurt, waar hij woon de. En dat muisje kan nog weieens een minder prettig staartje hebben. Tot dusverre is de man voor zijn gedragingen in oorlogstijd nog niet op enigerlei wijze gestraft gewor den. Ex-hoofdredacteur Laman veroordeeld Gisteren gaf het Utr. Tribunaal, aangaande N. Laman, tijdens de oor log hoofd-redacteur van de „Amers foortse Courant", het volgend ad vies: internering voor de tiid van 5 jaar, 3 maanden en 16 dag^n met aftrek van vóór-detentie, waarvan twee jaar voorwaardelijk met onder toezichtstelling van de Stichting Politieke Delinquenten, zodat be schuldigde 19 October a.s. in vrij heid zal worden gesteld. Voorts werd Laman ontzet uit de beide kiesrechten, het recht tot net bekleden van openbare ambten en het dienen bij de gewapende macht. Het beheer van zijn vermogen zal worden opgeheven drie maanden na het in kracht gaan van gewijsde. B. en W. stellen voor Baily-bruggen te verwijderen De gemeenteraad van Amers foort komt op Dinsdag 27 April a.s. om 2 uur n.m. byeen o.a. ter behan deling van de gemeentebegroting 1948. De vergadering zal zo nodig 's avonds om 7 u. en Woensdag 28 April om 2 u. en 7 u. n.m. worden voortgezet. De agenda bevat de volgende punten: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders om een crediet te verlenen voor mu ziekonderwijs aan het Johan van Oldenbarnevelt-gymnaslum. 4. Ad vies van burgemeester en wethou ders naar aanleiding van het ver zoek van het bestuur der industrie- en huishoudschool om toestemming te verlenen tot instelling van een noodcursus voor tte opleiding tot gezinsverzorgster. 5. Voorstel van burgemeester en wethouders om voor 1948 een bedrag van f. 3.000,- in maximum beschikbaar te stellen ten behoeve van de subsidiëring van het gezinswerk. 6. Voorstellen van B. en W. willen 3000. uittrekken Het probleem der voorziening in de leiding aan het gezin indien de huisvrouw door ziekte of om an dere rgdenen niet in staat is deze zorg uit te oefenen is in de laatste jaren steeds meer op de voorgrond gekomen, zo schrijven B. en W. aan de Raad. Verschillende instel lingen hebben een „contactcom missie gezinszorg" in het leven ge roepen, waarvan de waarnemend directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken voorzit ter is. Door deze instellingen is sedert de bevrijding reeds veel en belangrijk sociaal werk verricht. Dat ook de overheid ten aanzien van de gezinszorg een taak heeft, spreekt o.i. vanzelf. Wij zijn echter van mening dat het niet op de weg der gemeente ligt de gezinszorg zelf ter hand te nemen, zolang er door zes instanties in onze gemeen te op dit terrein wordt gewerkt. De „contactcommissie gezinszorg" heeft, zich tot ons college gewend met het verzoek om van gemeente wege financiële steun te mogen ontvangen ten behoeve van een drietal verenigingen die zich met de gezinsverzorging bezighouden. Wij zijn van mening, dat een ge meentelijke subsidiëring haar ba sis moet vinden door elk die instel lingen gepresteerd voor het ge- zinszorgwerk, d.w.z. het voorzien in materiële gezinshulp. Op grond van de financiële gegevens door de instellingen verstrekt en in over weging riemende, dat door het Rijk en warschijnlijk ook door de provincie subsidie in uitzicht wordt gesteld, stellen wfj u voor, voor het jaar 1948 een bedrag van 3000,beschikbaar te stellen voor het gezinswerk met dien ver stande, dat de instellingen die voor subsidie in aanmerking komen ten hoogste 0.50 per verpleegdag en per verzorgster ontvangen. Rywielen veranderden yan eigenaar Uit de tuin van een woning aan de Violenstraat en achter een per ceel aan de Stephensonstraat wer den rijwielen ontvreemd. Kapitaal voor gasfabriek en grond bedrijf B. en W. stellen de raad voor een bedrag van 500.000 te lenen van de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam, looptijd 30 jaar tegen een rente van 3% in de eerste 10 jaar en van 3)4 daarna. De op brengst van deze lening is bestemd voor de gasfabriek en het grond bedrijf, waaraan kapitaal moest worden verstrekt in verband met investeringen voor lange termij nen... Naar een buurthuis in 't Soesterkwartier financieringsplannen komen ter sprake Het gemeentebestuur is voorne mens binnenkort te gaan werken aan de plannen tot stichting van een buurthuis in de grootste arbeiders wijk in Amersfoort: het Soester kwartier. Dit werd medegedeelddoor bur gemeester Molendijk in de rede, die hij uitsprak ter gelegenheid van de opening van het FAP-huis aan de Kortegracht. De verenigingen en andere orga nisaties die hierbij betrokken zijn, zullen worden uitgenodigd deze kwestie met het gemeente-bestuur te bespreken. Weliswaar ontbreken nu nog de bouwmaterialen, doch de ervaring heeft geleerd, dat de finan ciering van dergelijke objecten veel voorbereidingen vergt. Het ligt dus in de bedoeling te doen wat men kan, om straks, als zich een moge lijkheid voor doet, meteen met het bouwen te kunnen beginnen. Burgemeester Molendijk wees er op, dat de stichting van buurthuizen in elke stadswijk, voorlopig nog toe komstmuziek blijft. De 6e Kamer van het Utrechts Tribunaal deed gisteren uitspraak in de zaak tegen Herman Joh. Sna- bel alhier, die in oorlogstijd grote partijen huishoudelijke artikelen le verde aan diverse Duitse instanties tot een bedrag van 214.000.—. Het advies luidde: internering voor de tijd, gelijk aan het voorarrest en ontzetting uit de beide kiesrechten. burgemeester en wethouders tot wijziging en aanvulling van de al- phabetiesche lijst van straatnamen, in verband met de woningbouw in 't Soesterkwartier. 7. Voorstel van burgemeester en wethouders, om een crediet te verlenen voor het slo pen der brandalarmkastjes. 8. Idem tot het aangaan van een geldlening van f. 500.000,-. 9. Afwijzend advies van burgemeester en wethouders naar aanleiding van het adres van G. Klaasse Bos houdende verzoek in de verordening op de heffing van een brandverzekeringsbelasting een wijziging aan te brengen. 10. Voor stel van de burgemeester en wet houders tot wijziging van de begro ting van het huurverlagingsfonds voor 1946. 11. Idem om een plan tot electrificatie van de straatverlich ting in principe te aanvaarden en het plan in cedeelten te doen uit voeren. 12. Idem tot vaststelling van een instructie voor de organist van de begraafplaats „Rusthof". 13. Voorstel van burgemeester en wet houders tot goedkeuring van de re keningen over 1945 - 1946 van de ..Stichting voor kinderverzorging" 14. Idem om mede te werken aan de toepassing van de „premieregeling woningverbetering en -splitsing". 15. Idem tot 't aangaan van 'n min nelijke schikking met cte c.v. bouw bedrijf Theo van Lieshout te 's-Her- togenbosch betreffende de eindafre kening van de bouw van het politie bureau alhier. 16. Voorstel van bur gemeester en wethouders tot het verlenen van een crediet voor het verwijderen van de beide Bailey bruggen in de Randenbroekerweg en in de Bisscho --veg. 17. Idem tot het verlenen van een crediet voor het bouwen van een vaste brug over de Heiligenbergerbeek in de Bisschopsweg. 18 Idem tot verho ging van het crediet, verleend voor het bouwen van een vaste brug over de Barneveldsebeek in de Barnc- veldseweg. 19. Idem tot aankoop van twee woningen met bosgrond aan de Laan 1914 van de erven Jhr. E. W. Wrangel auf Lindenberg. 20. Voorstel van burgemeester en wet houders tot het huren van het per ceel Hogeweg nr. 4. van het gere formeerde weeshuis. 21. Idem tot het vestigen van eqn erfdienstbaar heid van uitweg ten behoeve van het perceel Soesterweg nr. 461. 22. Idem tot onttrekking aan hef open bare verkeer van gedeelten van de Miacosteeg. de Zonncbloemstraat, de Oude Soesterweg en de Birkt. 23. Voorstel van burgemeester en wethouders tot aanvulling van het raadsbesluit van 24 Februari 1948 betreffende de verpachting aan N. G. van Drie van een perceel tuin grond aan de Rossesteeg onder Leusden. 24. Behandeling van de gemeente-begroting voor 1948. 25. Voorstel van burgemeester en wet houders tot wijziging van de ge meente-begroting dienst 1948. 26. Idem tot verhoging van het subsi die ten behoeve van het bijzqpder voorbereidend onderwijs. 27. Afwij zend advies van burgemeester en wethouders naar aanleiding van het adres van de stichting tot bevorde ring van het kleuteronderwijs te Amersfoort houdende verzoek met ingang van 1 Japuari 1948 een sub sidie toe te kennen voor de kleuter school aan de van Marnixlaan 59. rijwiel- fabriek M.Pon De rijwielfabriek M. Pon viert vandaag haar vijftigjarig bestaan. De feestelijkheden dragen een uiterst sober karak ter en op uitdrukkelijk verlangen van de fa- brieksleiding is aan dit jubileum geen rucht baarheid gegeven. Tij dens een bijeenkomst in het kantoorgebouw aan de Arnhemseweg, bood de magazijnmeester, de heer G. de Gans, de di rectie namens het perso neel een door de glaze nier Alex Luigjes ont worpen en vervaardigd gedenkraam aan, uitge voerd in glas in lood, dat ,men hierbij ziet afge beeld. Na afloop was er voor het personeel ge legenheid tot feliciteren. (Archifoto) Burgemeester: „Vrolijk zijn en goed werk doen" zij Uw spreuk „Het is beter klein en bescheiden te beginnen om dan, als de goede grondslagen zijn gelegd, daarop verder te bouwen. Zo gezien is het be trekken van dit gebouw dus wel een hartelijke gelukwens waard", aldus burgemeester Molendijk in de toespraak, die hy Maandagavond hield bij de opening van het gebouwtje van de Federatie van Amersfoortse Per soneelsverenigingen aan de Kortegracht. „Ik geloof dat in de Federatie de voorwaarden aanwezig zyn, om er een goede en hechte organisatie van te maken," zo vervolgde de heer Molendijk. „Een organisatie, waar van een goede invloed op de werkers uitgaat." FAP heeft een mooie taak te verrichten ',,Nu is het echter de kunst om van dit huis een tehuis te ma ken, waar het echte, opgewekte en intensieve federatie-leven zich con centreert vrolijk, gezellig en aan trekkelijk. En misschien dat er dan straks de gelegenheid is onder de leden belangstelling voor ernstiger dingen te kweken." De burgemees ter zeide niet bevreesd te zyn, dat de mensen zich hiervoor op den duur niet zullen *gaan interesseren. Na de oorlog zocht men nu eenmaal wat meer lichte ontspanning, doch dat verloopt langzamerhand. Hij waarschuwde het federatiebestuur echter z'n verwachtingen op dit punt niet te hoog te stellen. Als de Federatie zover komt, dat zij voor haar leden een gezonde ontspan ning van lichaam en geest kan ver zorgen, dan heeft ze de plaats ge kregen die haar toekomt. Maar er is dus voor de F.A.P. nog een be hoorlijke taak en heel veel mooi werk weggelegd. „Vrolijk zijn en goed werk doen", laat dpt &e spreuk z(jn die hier de wand siert", aldus besloot de beer Molendijk, die ook namens de Amersfoortse Ge meenschap sprak, zijn rede. De heer G. B. R. de Haan, secre taris van de Federatie, sprak het openingswoord. „Het bestuur be treurt het, dat deze inleiding mete door de heer Walkate kan worden gehouden. Hartstochtelijk federatie man als hli wak, hadden wij hem dit van harte gegund. Door tegenslagen zyn we een ter gegroeid en zo zullen we, ondanks deze teleurstelling, kriohtig voortgaan op de inge slagen weg. Juist nu het geld bij de werknemers zo schaars is, is het zo mooi hen zelf iets te laten organiseren op het ge bied van sport, wetenschap en kunst. Wy laten ons daarbij in generlei opzicht leiden door enig politiek of godsdienstig in zicht. aldus de heer De Haan De Federatie weet zich in streven gesteund door de Amers foortse Gemeenschap, die echter tot nog toe alleen morele steun behoef de te verschaffen. Zo hebben wy nu dan ons eigen tehuis. JVel is het klein, maar toch zyn we er trots op. En we zijn er van overtuigd, dat het ook hiermee zal gaan als met de federatie zelf. Nu nog klein, maar straks misschien een gróót f ederat iegejDouw. De heer W. Uitzinger bracht de felicitaties van de directie der Noack-f abrieken over. Van de Amersfoortse Gemeenschap was ook dh heer B. H. Bothe aanwezig. Biljarten B. Krijnen nog steeds ongeslagen Rijn heeft een beter gemiddelde Het begint er op te liiken, dat de kampioen van het seizoen 1946-'47 zijn titel zal kunnen behouden. Gisteravond werd de strijd voort gezet en Krijnen won opnieuw twee partijen, waardoor hij met vier gespeelde en gewonnen wed strijden ongeslagen aan de kop gaat. C. Rijn heeft echter ook nog een heel góede kans, waarbij komt dat hij nog tegen Krijnen moet spelen en een beter gemiddelde heeft. Vrijdagavond worden de wedstrijden voortgezet. dit Grondwerker Smits werd „groene kikker" Het Tribunaal te Utrecht advi seerde' gisteren tegen Anton Smits alhier, die tijdens de bezetting als grondwerker dienst deed op het vliegveld Soesterberg en later tot het legioen van de „groene kikkers" toetrad: internering voor de tijd van twee jaar en 16 maanden met af trek van voor-detentie, alsmede ont zetting uit alle burgerrechten. Be schuldigde was reeds op vrije voe ten gesteld. Rijn v. Breukelen Butselaar Kooy Kwijnen de Bakker Haarmans Poort Rijn de Bakker Haarmans v. Breukelen Butselaar Poort Krijnen Kooy B. Krijnen Rijn Haarmans Kooy Poort Butselaar v. Breukelen J. de Bakker 125 114 125 84 124 125 125 111 113 125 91 125 125 92 500 496 487 428 423 430 394 403 43 43 39 39 36 36 53 53 40 40 53 53 52 52 46 46 166 154 188 165 182 191 185 167 2.90 2.65 2.28 3,20 3.47 2.38 2.33 2.35 3.12 2.77 213 2.35 1.75 2.40 2.71 2.- 3.02 3.22 2.59 2.58 2.32 2.25 2.12 2.41 Na alle hartelijke woorden, die voor cn achter de bestuurstafel wa ren gesproken, bleef het kleine ge zelschap nog enige tijd bijeen in het gezellige zaaltje, dat door leden van de federatie in frisse 'kleuren werd geschilderd, met helder-groene een voudige tafels en stoelen gemeubi leerd en vrolijk met bloemen ver sierd. Dammen Om persoonlijke UPDB- kampioenschappen Maandagavond werd in hotel Monopole de derde ronde gespeeld voor de persoonlijke kampioen schappen dammen, district Amers foort. De uitslagen zyn: Hoofdklasse: H. van DrieJ. v. d. Horst 20. H. DamkatJ. C. de Knegt 11, Chr. BerkenboschCh, Loch 02, P. FloorJ. Duurlins 2—0. Ie klasse groep A: G. Lam- brechtsJ. Tap 02, R. Hamming G. Stanpershoef 02, Van Oos- terom—T. Effrlnk 20, A. rhoriji* H. Vogel 0—2. Ie klasse, groep B: W. Schimmel F. Louis 20, J. VosJ. v. d.' Laan 11, F. GeurtsL. Franssen 20, F. KramerA. Nakman 2—0. De stand is thans: hoofdklasse 1. Loch (Veluwezoom)2. Berken-" bosch (ADV), 3. Van Drie (Velu wezoom); 4. De Knegt (ADV), 5. v. d. Horst (Veluwezoom)6. Floor (ADV), 7. Damkat (ADV), 8, Duurling (HDG). Ie klasse A: 1. v. Oosterom (O KK), 2. Tan (ADV),, 3. Stappers- hoef (ADV).. 4. Vogel (ADV). 5. Lambrechts (ADV), 6. Hammine (ADV). 7. Effrink (ADV), 9. Flo- ryn (ADV). Ie klasse B: 1. T. Geurts (ADV), 2. J. Vos (ADV). 3. W. Schimmel (ADV). 4. F. Louis (ADV), 5. v. d. Laan (OKK), 6. Kramer (ADV), 7. Nakman (ADV), 8 Franssen (A DV). Kampioenschap libre 2e klasse Te Baarn bij „Ons Genoegen" werden de vorige woek door de acht) finalisten de strijd om het persoon- lijk kampioenschap van de 2e klss-/ se libre biljarten voortgezet. De, uitslagen waren: Klinkhamer (V.W.) 1 v. d. Erug (L.K 1 Schuyt (G.P.) Onrust (Animo) v. Straten (Zonneh.) de Vries (O.G.) ten Hoeve (L.K.) Ropstake (L,K.) Schuyt (GP.) de Vries (O.G.) Onrust (Animo) v. Straten (zonneh.) ten Hoeve (L.K.) Kllnknamcr (V.W.) v. d. Brug (L.K.) Hopstaken (H.K.i 150 137 150 56 19 3 25 10 3.40 53 20 2 83 53 17 2.58 34 16 4.41 34 o 7 164 150 54 17 2.72 147 54 17 2.72 150 37 25 4.05 107 37 17 2.89 150 48 17 3.10 129 48 12 2.68 106 28 16 3.78 150 2B 22 5.35 146 52 17 2.80 loO 52 13 2.88 Zondag grote tribunes bij Boys-Laren De belangstelling voor de wed strijd Amerstoortse Boys-Laren die Zondag a_.s. aan de Rubens straat wordt gespeeld, blijkt zeer groot te zijn. Het actieve bestuur van de blauwwitten zorgt, door het bou- van niet minder dan tweeduizend zitplaatsen, voor een belangrijke verbetering van de accomodaue. ABvLO organiseert de plantsoen-estafette Start en finish aan de Hellestraat De A. B. v. L. O. organiseert ook dit jaar een plantsoenestafette. Deze wordt op Zaterdag 8 Mei a.s. gehouden. De verenigingen, die met minstens één ploeg van 6 lo pers moeten uitkomen, ontvingen dezer -dagen de bijzonderheden over dit attractieve sportgebeuren. Start en finish zijn op het terrein aan de Hellestraat. Als kleedgele genheid doet het A.M.V.J.-cen- trum in het Sint Pieter en Blok landsgasthuis dienst. Om preqies vier uur vertrekken de eerste lo pers voor de afstand van 1000 m. De daaropvolgende afstanden zijn 400 m., twee maal 200 m. nogmaals 400 m. en tenslotte 800 m. Er zijn een aantal fraaie prijzen beschik baar gesteld.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2