10 Kapitale fout bij het proces tegen Van der Waals Luxemburg niet meer neutraal PAUL HOFFMAN van het Marshall-plan Onduidelijke zaken rondom het England-Spiel Spiegel der wereld Hethuis-vanLooy Mevrouw Roosevelts ere-promotie Uw naam is onlosmakelijk verbonden met Amerika's grote en edele president Spaak gelooft niet in oorlog F. D. Roosevelt Radio-programma Kerknieuws Dinsdag 20 April 1948 3 Wij hebben de stellige indruk, dat Maandag bij het proces tegen Anton van der Waals, waarvan het eerste deel thans achter ons ligt, een kapitale fout is gemaakt Wij hebben bovendien de indruk, dat deze fout een geheel onopzettelijke is geweest. Maar het publick, dat mede als gevolg van ondoordachte en op niets gebaseerde publi caties in bepaalde dagbladen veel meer spoken ziet dan er in wer kelijkheid door al deze drama's ronddolen, zal de gemaakte fout ongetwijfeld beschouwen als een verdoezeling van de feiten, die op de achtergrond van deze immense verradersaffaire zulk een grote rol spelen: de feiten rond het England-Spiel. mensen van MID in de schaduwen der historie te laten staan. Juist zij hadden voor het voetlicht moeten worden gehaald. Hun verklaringen alléén hadden een einde kunnen ma ken aan de onzekerheid rond het England-Spiel Een onzekerheid, die thans door velen als groter dan ooit, zal worden geVoeld. Contróle-agcnten Er iq nog een ander feil, dat ons bijzonder heeft getroffen. Toen de raadsheer, schout bij nacht Kraan, aan getuige Schreieder vroeg of Londen wel eens contróle-agenten zond, die niet van te voren werden aangekondigd, werd deze vraag door de kleine Kriminal-Direktor met een kort, ontkennend antwoord af gedaan. En daarmede nam het Hof blijkbaar genoegen. Maar weet het Hof dan niet, of de spion Richard Christmann (d'Ar- noud). de Elzasser, 'die aanvankelijk voor het tweede Franse bureau, la ter voor Ast Munster en nog later voor Abwehr III F werkte, het te gendeel heeft verklaard? Weet het Hof dan niet. of Christmann die per radio uit Londen bericht zou hebben ontvangen, 'dat hij begiftigd was met het VC zelf heeft mee geholpen aan het wegwerken van enige dezer contróle-agenten op de Frans-Spaanse grens? En weet het Hof niet of Christmann, die geruime tijd onder Giskes werkte op enige adressen in Amsterdam over deze ho""ct-belangrijke feiten na de be. vrijding ten overstaan van Neder landse rechercheurs een verklaring heeft afgelegd? Deze vragen, die noch de ad vocaat-fiscaal, noch de president van het Hof. noch de verdedi ging van Van der Waals ónbe- roerd kunnen laten, brengen ons onmiddellijk tot een andere vraag: waarom is Hermann Gis kes, die persoonlijk in Drieber gen de radioberichten voor Lon den klaarmaakte, niet als ge tuige gedagvaard? Giskes die in veel nauwer relatie stond tot de Peiltrupp van de OP dan Schreieder is de aangewezen man om de mysteries rond het England-Spiel, met name voor wat de technische zijde er van betreft, op te klaren. Wij schrijven dit alles niet om het Hof enig verwijt te maken. Wij hebben grote waardering voor de scherpzinnige wijze, waarop mr Vah Vollenhoven de ingewikkelde ver horen leidt. Maar wij achten het onze plicht, op bovenstaande feiten te wijzen, opdat men in de gelegen? heid zij alsnog, door het herstellen WANTROUWEN IS BEGRIJPELIJK De behandeling van alles, wat be trekking heeft op dit England-Spiel, vond gisteren plaats en de president, mr van Vollenhoven, heeft onmis kenbaar zijn best gedaan een zo dui delijk mogelijk beeld te verkrijgen. Wij moeten helaas aannemen, dat hij daarin niet volledig is geslaagd. Het brede exposé van Schreieder, die weer met grote handigheid op trad, loste niet de vraag op naar de maatregelen, die MID in Londen ter beveiliging van zijn agenten al dan niet heeft genomen. Het Hof. dat blijkbaar op dergelijke hiaten re kende. had als getuige-deskundlge opgeroepen kolonel dr Somer. die leider was van het Bureau Inlichtin gen te Londen. Kolonel Somer kreeg te Londen de leiding in handen, toen het Eng- land-Spiel reeds zijn einde naderde, althans practisch geen resultaten meer had. En wie nu ook maar iets weet van de scherpe tegenstellingen, die te Londen in de tweede helft van 1943 tussen de MID en het BI ontstonden, die kan licht bevroeden, dat de heer Somer er weinig voor gevoelde, de fouten van zijn voor gangers. hoe groot die eventueel ook geweest mogen zijn, in een openbaar proces aan de grote klok te hangen. Hij volstond dan ook met de nuch tere mededeling, dat het hem niet zou zijn overkomen en dat het hem tot op de huidige dag een raadsel is, dat meer dan 50 agenten van de MID hun „identity-check" aan de Duitsers zouden hebben uitgeleverd. Het wil ons voorkomen, dat wei- 'nigen in de zittingszaal de ontzag lijke draagwijdte van deze als ter loops uitgesproken wgorden heb ben begrepen. 'De verkeerde man Wat iedereen wel begreep is: dat hier de verkeerde man als getuige stond. Op de plaats van kolonel So mer hadden de leidende figuren van de MID moeten staan en naast hen had moeten staan mr Derksema. die de uit Indië afkomstige NSB-cr Willem van der Reijden al dan niet gedwongen als agent naar Nederland zond. Willem van der Reijden leverde zijn codegeheim en dat van Klaas Alblas zonder veel omwegen aan Schreieder uit. En hij deed dat een maand vóór net eigenlijke England-Spiel met Lau- wers en Taconis begon. Dit alles vond plaats lang vóór ko lonel Somer te Londen aankwam. En daarom was het een kapitale fout. hem als getuige op te roepen en de door dr. C. D. J. Brandt 7 O ALS de lezer weet, is 1948 een jaar van eeuwfeesten, al thans van eeuwherdenkingen. De Fransen, de Italianen en vele vol keren van Midden-Europa herden ken het laar van hun revoluties, w;j Nederlanders vieren niet alleen de Vrede van Munster, maar herinne ren ons ook, dat het een eeuw ge leden is, dat een ingrijpende grond wetswijziging de grondslag heeft gelegd voor ons tegenwoordig staatsbestel. Tot die reeks van herdenkingen heeft het kleine Luxemburg dezer dagen een geheel originele, zij het ook niet als zodanig bedoelde, bij drage geleverd. Het heeft n.l.'zeer ingrijpende wijzigingen aangebracht in zijn grondwet, welke uit 1818 dateert. Deze veranderingen betref fen het eerste artikel van de con stitutie en wel in het bijzonder twee beginselen: lo. de onvervreemdbaarheid (ina- liénabilité) van het Groother togdom; 2o. de eeuwige neutraliteit van Luxemburg. Het eerstgenoemde beginsel, in dertijd-in de grondwet vastgelegd, om de macht vangnet Huis Nassau, waaraan het Wener Congres Lu xemburg in eeuwige eigendom had gegeven, te beperken, had alle Practische betekenis verloren sinds in Luxemburg een dynastie regeert die zich langzamerhand nationaal mag noemen en van wie niet ver wacht kan worden, dat zij ooit be hoefte zal gevoelen om het gebied van het Groothertogdom te ver vreemden. Er was dan ook inder daad alle reden om deze onver vreemdbaarheid uit de Grondwet te schrappen. VEEL belangrijker is echter, dat de regering voorstelde om ook het beginsel van de eeuwige neu traliteit uit de constitutie te ver wijderen. Naar «haar mening had ook dit principe zijn betekenis ver loren, nu de collectieve garantie van de neutraliteit van Luxemburg door de mogendheden, welke van het begin af onverbrekelijk met die „eeuwige neutraliteit" was verbon den zonder practische uitwerking was gebleven. Had niet tot twee maal toe een van die garanderende mogendheden. Duitsland, zelf de neutraliteit van Luxemburg ge schonden Daar kwam nog iets anders bti. Het Groothertogdom is lid van de Verenigde Naties en dit lidmaat schap is onverenigbaar met het be ginsel der eeuwige neutraliteit. Krachtens artikel 43 van het Hand vest b.v. is Luxemburg verplicht om aan de strijdmacht van de Ver. Naties doortocht te verlenen door zijn gebied. En wat misschien nog belangrij ker is: Luxemburg heeft zijn neu traliteit formeel helemaal reeds op- hat kortgeleden het Pact van Vijf te Brussel onder tekende. De consequentie van deze buitenlandse, politiek was om het beginsel over de neutraliteit uit de grondwet te lichten. Dit is op 16 April geschied, toen de Luxemburgse Kamer met 443 stemmen besloot om de passus over de neutraliteit uit de grond wet te laten vallen en artikel 1 deze vorm te geven: vHet Groothertogdom Luxem burg vormt een vrije, onafhanke lijke en-ondeelbare staat." De drie tegenstemmers waren de communisten; hun tegenstemmen was het logisch gevolg van hun af keuring van de buitenlandse poli- tjek der regering-Dupong. Aanvan kelijk hadden ook de socialisten nogal wat bezwaren tegen het prijs geven vA de neutraliteit. Maar toen zij, onder 'de indruk van de ge beurtenissen in Praag, zich een maal vóór toetreding van Luxem burg tot het. Pact van Vijf hadden verklaard, hebben zi1 hieruit de consequentie getrokken,' en hun verzet "tegen het loslaten van het neutraliteitsbeginsel opgegeven. van de gemaakte fouten, de laatste resten van publiek wantrouwen weg te nemen. In de namiddagzitting behandelde het Hof gisteren nog de verraad zaken Elders, Pahud de Mortange, Kees Dutilh, Kastein en Smit. In het algemeen gaf Van der Waals toe, de arrestaties van deze groepen te heb ben voorbereid. Zijn tegenspraken op ondergeschikte punten klonken beuzelachtig tegenover de verplette rende verklaringen der getuigen. Zij waren in het algemeen de weinige overlevend© van de illegale groepen, die door het gruwelijke verraad van de bleke man in de verdachtcnbank de dood werden ingedreven. 225.000 bezoekers op de Jaarbeurs Ruw geschat bedroeg het aantal betalende bezoekers van de 50ste jaarbeurs 225.000. Dit is 2214 pet. meer dan de vorige beurs. Totaal werden tijdens de 9 dagen 26.665 auto's geparkeerd, tegen Septem ber '47 19.276. Het hoogste aantal geparkeerde autobussen was 89 op een dag. Kardinaal Sibilia ernstig ziek De Pauselijke Internuntius in Oostenrijk, Mgr. Sibilia, werd vori ge week door een beroerte getrof fen. Zjjn toestand is zeer ernstig. De kardinaal is 86 jaar oud. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten de nalatenschap van mevrouw Titia v. Looy-van Gelder, waarbij het huls-Van Looy aan de Kleine Houtweg, waar het levens werk van de schilder en schrijver Jacobus van Looy is samengebracht, aan de gemeente zou toevallen niet te aanvaarden. Er berustten op het legaat bezwarende voorwaarden, die een in artistiek en financieel opzicht bevredigende exploitatie in de weg stonden. Aan de aanvaarding van 't legaat was namelijk de voorwaarde verbon. den, dat de geëxposeerde schilder werken. tekeningen, boeken en ma nuscripten, benevens de meubelen en versieringen, zouden moeten blij ven hangen en geen schikkingen en veranderingen aangebracht mochten worden. Dit werd onaanvaardbaar geacht voor 'n doeltreffende exploi tatie van het huis Van Looy. Om de herinnering aan deze kunstenaar levendig te houden is het noodzake lijk. dat de expositie-zaal ook voor een ander werk, dat natuurlijk in de geest vïin Van Looy moet blij ven, gebruikt moet worden. Ook lag het in de bedoeling de zaal voor cul turele bijeenkomsten te gebruiken. De -bewlndvoerster, mejuffrouw C. Nederkoorn, heeft echter geen vrijheid gevonden een afwijkende interpretatie van deze voorwaarde toe te staan. Maandagavond is de wegens ziek te van Reshevskv uitgestelde partü tussen hem en Keres gespeeld. Na veertien zetten deze partij afge broken; de Amerikaan, die van ziin griep hersteld is, staat een pion voor. Zakenman in hart en nieren jongleur met milliarden de naam van Hoffman genoemd. ZoWel Marshall zelf als de republi keinse senator Vandenberg steun den hem. En wat denkt Hoffman zelf van de resultaten van het plan-Mars hall? Hier is een van zijn recente uitlatingen: „Als de productie snel met een derde kan worden opge voerd, zal West-Europa op weg zijn naar de welvaart. Een half slachtig programma zou erger zijn dan nutteloos". Hoffman zette 'zijn plannen onlangs voor de Senaats commissie voor Buitenlandse zaken uiteen. Als hij ze zo uitvoert als hij ze geformuleerd heeft, is zijn be noeming alleszins toe te juichen. Welvaart beschouwt hij als het beste tegengif tegen het communisme. Ook heeft hij gepleit voor het neer halen van de handelsbelemmerin gen: de zestien landen moeten be sluiten, als één groep te handelen. Opmerkelijk in Hoffman's opinie is voorts, dat hij geen voorstander is van het verminderen van de handel met Oost.Europa. Integen deel: volgens zijn mening Zal het welslagen van -het plan-Marshall een uitbreiding van de handel met de landen achter het zgn. IJzeren Gordijn noodzakelijk maken. .WELVAART: REMEDIE TEGEN COMMUNISME' Paul Gray Hoffman, de„stuur- man" van het plan-Marshall, is een keiharde zakenman. Wat zou^fnen anders kunnen venvachten van de president van de Studebaker-Auto- mobiel Maatschappij? Zelf steekt hij 't niet onder sto"ëlen of banken, dat hij „kapitalist" is, zij het dan dat hij zich aanhanger noemt van het „verlichte" Kapitalisme, het meest productieve economische systeem, volgens zijn mening. Hoffman is een typische Ameri kaan. self-made, die in de handel zijn levensdoel zag en na één jaar de universiteit te Chicago, zijn ge boortestad, te hebben bezocht, de brui gaf aan de studie en auto's ging verkopen. Na twee jaar dienst bij de artille rie jn de eerste wereldoorlog kwam hij terug om in Los Angeles het agentschap van de Studebaker over te nemen. Van deze maatschappij werd hij in 1925 vice-president van de afdeling verkoop en in 1935 pre sident. Hoffman is thans 56 jaar en heeft vijf zoons en twee dochters. Zo ma. teloos als hij is op het gebied van autorijden hij staat bekend als een waar coureur zo ascetisch is hij waar het genotmiddelen betreft: hij drinkt noch rookt. Van 1942 af is hij voorzitter van de Commissie voor Economische Ontwikkeling, een groep zakenlie den en economen die tot taak had den, de Amerikaanse economie op peil te houden tijdens de oorlog en werkloosheid te voorkomen. Een nieuweling in regerings kringen is hij niet. Hij zat ook reeds in de commissie-Harriman, die kort geleden moest uitmaken hoeveel Amerika aan Europese hulp kon uitgeven. Reeds zolang als het Congres het Marshall-plan besproken heeft, is alleen „par droit de nalssance" maar ook „par droit de conquete". Uw naam is onlosmakelijk verbon den met de grote en cdelo man, die gedurende meer dan 12 Jnar de cersto burger van do U.S.A. was. U was zijn vrouw en tegelijk zijn trouwe medewerkster U was zoals het wel gezegd is zijn „Am bassador at large". Zo nauw verbonden te zijn ge wéést met de grote dingen, dio Uw echtgenoot verrichtte, voor hen in elk opzicht „een hulpo tegenover hem" te zijn geweest. is voor U iets om trots op te zijn cn is een reden te meer voor onze bewonde ring cn onze dankbaarheid. De bijeenkomst werd besloten met een gelukwens van prof. Bijls- ma, die er op Wees, dat verschei dene vrouwen door verschillende universiteiten de onderscheiding van doctor honori causa was toe gekend. maar do reden daarvoor was altijd onafhankelijk van hun sekse. U ontving deze onderscheiding Juist omdat U een vrouw bent. Door het verlenen van deze graad wen sen wij terr.elfdertiid onze dank uit te spreken aan God, dat Ml de Vrouw heeft geschapen en haar twee kwaliteiten schonk: de intuïtie om het Kwaad te onderkennen en de Kracht om het te bestrijden. In beide opzichten bent U ande ren ten voorbeeld geweest. Spr. hoopte, dat do tweede wereldoor log de laatste zal zijn geweest, maar ook dan zal het Kwaad niet verdwenen ziin. WU verwachten het In de toekomst in do eerste plaats van do Vrouw om ons te lel den bil de onderkenning en bestrij ding or van. WU spreken de wens uit. dat het U gegeven mag ziin nog vele Jaren een leidende positie in te nemen in dit grootste van alle gevechten voor het hoogsto geluk der mensheid. Mrs. Eleanor Roosevelt Nadat prof. Bijlsma nog do ge bruikelijke apademische formule had uitgesproken, hing professor dr. L. J. Hijmans van den Bergh me vrouw Roosevelt de cnppa om. Hierna nam de promotor, prof dr. S. van Brakcl, het woord om de re denen uiteen te zetten, welke er toe hebben geleid, aan mevrouw Roosevelt het ere-doctoroat in de rechten de eerste maal in de ge schiedenis van de Utrechtse uni versiteit, dat dit aan een vrouw wordt toegekend te verlenen. De laatste wereldoorlog heeft de mensen, die een verantwoordelijke positie bekleedden op een zware proef gesteld, die niet iedereen even goed doorstond. Een van de meest opmerkelijke dingen is de grote invloed, welke gedurende deze beproevingsvolle jaren van de vrouwen uitging. Vele vrouwen hebben gedurende de 2de helft van de 10de eeuw hun talenten op verschillende gebieden van het sociale leven verder ont plooid en in de bezette gebieden heeft de vrouw gedurende de 2de wereldoorlog een belangrijk aan deel gehad in het verzetswerk, waardoor uiteindelijk hun positie gevestigd werd. Is het dan vreemd dat de Senaat dezer Universiteit in een land dat gedurende bijna een halve eeuw door een vrouw werd geregeerd, het passend vond de vrouw te eren door de hoogste onderscheiding, waarover zij de beschikking heeft, toe te kennen aan een vrouw? De Senaat kent deze onder, scheiding toe aan U. een vol maakte moeder van 5 kinderen, een benijdenswaardige groot moeder van 16 kleinkinderen, die desondanks Ujd vond haar beste krachten tc geven voor do bestudering van de sociale po sitie van de vrouw, die streed voor de vrijheid en die tegelijk een steun was voor haar roem rijke echtgenoot. Vervolgens schetste spreker de grote rol die de nieuwe doctor reeds sedert 1920 speelt op het toneel van het Amerikaanse sociale en politie ke leven. U draagt de naam Roosevelt niet „Wij kunnen Europa maken" Paul Henrl Spaak, Belgie's pre mier en minister van buitenlandse zaken, is van zijn bezoek aan Amerika in België teruggekeerd. Hij zei dat hij in de Verenigde Staten goed begrip gevonden had van wat „wij" (Europa) dringend nodig hebben. Men realiseert zich heel goed de waarde van de on langs gesloten Wcst-Europese Unie en men hoopt dat deze met behulp van het plan-Marshall zal slagen. Imperialistische neigingen had Spaak in de USA niet aangetrof fen. Aan een derde wereldoorlog geloofde hij niet. „We hebben tijd genoeg om de basis te leggen voor een koene politiek en indien deze succes heeft en ik geloof dat stellig dan zullen wij in de we reld het fundament kunnen leggen voor een hechte en duurzame vrede. Misschien leven wij in een groot ogenblik van de wereldge schiedenis. Waarschijnlijk zullen wij Europa maken". Wij herdachten Bezoek aan een perkamen tenparadijs waar politie mannen thee schenken DE onthulling van het monu ment aan President Roosevelt was een indrukwekkende plechtig heid. Het ontroerendste moment, voor wie de radiouitzending volg de, was het gemeenschappelijk zin gen van het strijdlied der Repu bliek, „the battle hymn of the Republic", met het zo bekende re frein „Mine eye hath seen the glory of the coming of the Lord". De wijs is hier algemeen bekend, 'en men zingt haar gewoonlijk met de woorden „John Brown's body", gedurende de Amerikaanse burger oorlog zo beroemd geworden als de zang der abolitionnisten. Wat de historisch geschoolde -luisteraar zo bij de keel greep was de gedachte, dat het Amerikaanse volk twee maal deze ongelooflijk opwekkende marstoon heeft gezongen terwijl het met Engeland in oorlog was, en dat nu vertegepwoordigers van beide volken daar, om het beeld yan de grote oorlogsleider ge schaard, het gezamenlijk lieten weergalmen. Wie zou nu nog kun nen denken dat het ooit weer een uiting van vijandschap tussen de twee zal worden? En toch is, ge durende het tijdperk tussen de twee wereldoorlogen, nog over een oorlog tussen Amerika en Enge land gesproken. Praten over oor log, en werkelijk oorlog voeren, zijn gelukkig nog twee geheel ver schillende zaken. IK heb een bezoek gebracht aan de archivaris van het Hoger huis* Historici maken weinig ge bruik van het archief van het Brit se parlement. Ze kennen het Rijks archief en het Brits Museum, maar vergeten bij hun opsporings werk te vaak de weelde aan oude documenten die in het parlements gebouw beschikbaar ligt, buitenge woon goed geordend, en tevens met een minimum van omslag in een bizonder aantrekkelijke omgeving te raadplegen. Terecht had de heer Bond besloten, mij zijn schatten eens te vertonen. Het zal zeker mijn laatste .bezoekv niet zijn aan dit torenhoog heiligdom, waar po litieagenten als bode werkzaam zijn, heerjjjke thee zetten, en uit de panden van hun jas bussen' met suiker toveren, die ze de verbaasde bezoeker onder zijn neus houden, en niet alleen ter bewondering. Nog indrukwekkender was echter de verzameling zelf. Het archief van het „House of Lords" is nl. nog steeds een werk- archief, d.w.z. een organisatie waarin documenten die in de loop van de afwikkeling van zaken ge- Feuilleton kleine negertjes DOOR AGATHA CHRI ST HOOFDSTUK 10 „Gelooft u het?" vroeg Vera. Zij zat met Philip Lombard op de ven sterbank in de salon. Buiten gutste de regen en de v/ind joeg met hui lende vlagen tegen de vensterrui ten. c Philip Lombard hield rijn hoofd scheef en wachtte even. alvorens antwoord te geven. Toen zei hij: ..U bedoelt, of ik geloof, dat de oude Wargrave gelijk heeft met te zeg gen. dat het één van ons is?" ,.Ja." Philip Lombard zei langzaam: „Dat is moeilijk te zeggen. Logisch geredeneerd heeft hij' gelijk en toch Vera nam hem de woorden uit de mond ..En toch schijnt het zo ongelooflijk!" Philip Lombard trok een gezicht. „De hele geschiedenis is ongeloof lijk! Maar na de dóód van Macar- thur bestaat er aan één ding geen twijfel meer. Er is geen sprake van ongeluk of zelfmoord. Het is zeker, dat het moord is. Drie moorden tot nu toe." Vera huiverde. Zij zei: „Het lijkt wel een afschuwelijke droom. Ik 39 Ik herhaal mijn vaste overtuiging, dat één van de zeven personen in deze kamer ver zameld een gevaarlijke en waar schijnlijk krankzinnige, misdadiger is. Wij bezitten geen aanwijzingen, wie die persoon is. Het enige, wat wij bij de huidige stand van zaken kunnen doen. is te overwegen, wel ke maatregelen wij kunnen treffen ons met het vasteland in verbinding te stellen en "hulp in te roepen èn voor het geval die hulp niet on middellijk komt wat hoogstwaar schijnlijk is met het oög op het weer na te gaan, welke maatre gelen wij moeten nemen om onze veiligheid te verzekeren. „Ik zou u allen willen verzoe ken, dit zorgvuldig in overweging te nemen en mij ieder voorstel te -w doen dat bij u zou kunnen opko- heb het gevoel, dat dingen als deze nen Wie hunner is N. I. Manth? tj --Jniet werkelijk kunnen gebeuren." Wel. op goed geluk en zonder enige Hij antwoordde vol begrip: „Ik begrijp het. Straks wordt er op de deur geklopt en wordt de thee bin nengebracht." Vera zei: „O, ik wou, dat het waar was!" Philip Lombard merkte ernstig op: „Ja, maar het is niet zo! Wij leven allen in die droom! En wij zullen aardig op onze hoede moeten zijn in de toekomst." Vera zei op zachtere, toon: „Als als het iemand van ons is wie denkt u dan. dat het is?" Phlip Lombard lachte plotseling. Hij zei: „Ik neem aan, dat u ons tweeën uitzondert? Nu. dat klopt. Ik weet heel zeker, dat ik de moor denaar niet ben en ik krijg niet de indruk, dat jij iets van een krank zinnige hebt. Vera. Ik vind je één van de meest normale en verstan dige meisjes, die ik ooit ontmoet heb. Ik verwed mijn goede naam op jouw gezond verstand." Met een enigszins zure glimlach antwoordde Vera: „Dank je wel." Hij vroeg: „Wel, juffrouw Vera Claythorne. krijg ik niet hetzelfde compliment?" Vera aarzelde even, toen zei zij: „Je hebt erkend, dat je een men selijk leven niet bepaald heilig vindt, maar toch kan ik me jou niet voorstellen als als de man, die die gramofoonplaat heeft laten op nemen." Lombard antwoordde: „Dat klopt. Als ik één of meer moorden zou plegen, zou dat alleen zijn om geld. Een massaslachting als deze is mijn genre niet. Dat is dus dat. Wij la ten onszelf erbuiten en concentre ren ons op onze vijf medegevange- men. Inmiddels raad ik iedereen aan op zijn of haar hoede te zijn. Tot dusverre heeft de moordenaar een gemakkelijke taak gehad, daar zijn slachtoffers niet op hun hoede waren. Van nu aan ls -iet onze taak een ieder van ons te verdenken. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Neem géén risico's, wees op uw hoede. Ik heb gezegd." Philip Lombard mompelde bin nensmonds: „Het hof schorst de zit ting...." aanwijzing, zeg ik Wargrave!" „O!" De stem van Vera klonk verbaasd Zij dacht even na en zei toen: „Waarom?" „Dat zou ik moeilijk precies kun nen zeggen. Maar om mee te be ginnen: hij is een oude man en hij is vele jaren president van een ge rechtshof geweest. Dat moet ten slotte iedere man naar zijn hoofd stijgen. Hij gaat zichzelf zien als al machtig, als iemand, die macht heeft over leven en dood en hef is heel goed mogelijk, dat hij nog één stap verder is gegaan en Bui tengewoon Beul en Buitengewoon Rechter geworden is." Vera overwoog: „Ja, ik denk. dat het mogelijk is Lombard vroeg: „En op wie wedt u?" Zonder enige aarzeling antwoord de Vera: „Dokter Armstrong." Lombard floot zachtjes. „Zo, de dokter? Weet u wel, dat ik het van hem het laatste geloof?" Vera schudde het h'Öofd. „O, neen! In twee van de gevallen is er vergif. Dat wijst nogal in de rich ting van een dokter. En dan kunt u het feit niet wegcijferen, dat het enige, waarvan wij zeker weten, dat mevrouw Rogers het gebruikt heeft, het slaapmiddel is geweest, dat hij 'haar gegeven heeft." Lombard gaf toe: „Ja, dat is zo." Vera ging verder: ..Als een dok ter krankzinnig werd. zou het een hele tijd duren, voor iemand daar van een vermoeden kreeg. En dok ters werken hard en onder hoge druk." (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling Uit een Londens dagboek door Prof. dr. G. J. RENIER produceerd zijn, voor Verder ge bruik worden weggeborgen. Het Hogerhuis geldt nog, hoezeer het ook gekortwiekt is, als het parle ment. Papieren, die betrekking hebben op het werk van beide huizen blijven dus het eigendom van het Hogerhuis. Alle oorspron kelijke teksten van wetten, met de koninklijke handtekening, liggen dus, en prachtig op hun plaats, in dat archief. Tot laat in de 18e eeuw werden ze nog op perkamenten ge schreven, die dan zorgvuldig opge rold bewaard worden. Zo zagen vroeger alle boeken eruit: een rol, „volumen", en het doet vreemd aan om zich in een grote kamer te bevinden, waarin, zoals eeuwen ge leden in de bibliotheek van een klooster, alle boeken hun rond uiterlijk met een nummer dat aan de spil is vastgehecht, aan de be zoeker aanbieden. Verder zijn alle petities, aan het parlement aange boden, in bundels of dozen bij el kaar, volgens jaartal gerangschikt. De orde van het materiaal is dus chronologisch, en de - onderzoeker moet daarom wel van te voren we ten, wat het jaartal is van hetgeen hij nodig heeft. Ook gebeurt het vaak dat het parlement om papie ren vraagt, b.v. omtrent een of an dere onderhandeling met een vreemde mogendheid. De afschrif ten van deze papieren blijven dan zorgvuldig in dit archief bewaard. Nu gebeurde het vroeger niet zel den, dat een minister bij zijn af treden allerlei officiële papieren voor eigen gebruik meenam. Die gingen dan vaak verloren. Maar in sommige gevallen kunnen de ga pingen, die daardoor in het oude archief der afdeling buitenlandse zaken ontstonden uit het archief van het Hogerhuis worden aange vuld. Bij dit bezoek heb ik dan ook inderdaad door mij verloren ge waande stukken, althans in au thentiek cn gewaarborgd afschrift, te zien gekregen. Opvallend is de atmosfeer van dienstbaarheid die in deze oude instelling nog bestaat. De binders, de reparateurs van perkamenten, zijn vaklui, en lang niet allen grijs harige leden van 'n vorige genera tie, die met animo werken, er geen maanden over doen, steeds bereid zijn om meer te ondernemen en ook klaar te krijgen. Zij weten b.v. door vocht .bros geworden papier met een afkooksel van kalfsperka- ment te besmeren tot het weer plooibaar en stevig is. Zulk een procédé heeft iets troostends, want het papier, dat tegenwoordig ge bruikt wordt, geeft ons geen hoop op duurzaamheid. Maar een paar exemplaren van waardevolle boe ken zpUen dan toch kunnen wor den behandeld en bewaard. Duitsland-conferentie wordt voortgezet De op 6 -Maart verdaagdo Lon- dense conferentie over Duitsland wordt morgen hervat. Deelnemen de landen zijn Amerika, Engeland, Frankrijk en de Beneluxlandcn. Tot de voornaamste punten van bespreking behoren de trizonale fusie in Duitsland en een program ma voor de vorming van een West- Duitse regering. LOUWES WEER NAAR MIN. VAN LANDBOUW Dr. Ir. S. L. Louwes, directeur- generaal van de voedselvoorziening zal tegen 1 Juli a.s. de functie van „Special advisor" van dc direc teur-generaal van dc F. A. O. „Food and agricultural organisa tion" van dc United Nations neer leggen. Hij zal zijn werkzaamheden bij het ministerie van landbouw, visserij cn voedselvoorziening her vatten. Hedenavond HILVERSUM I: 19 Vlol, 10.05 Opleiding van dc piloot in Neder land, 19.15 Filmkrant, 19.45 Reg. uit?., 20.Nws., 20.05 Echo v, d. dag, 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein, 21.30 Contact, 22.15 Buiten lands overzicht, 22.30 Beroemde llederenrccksen, 23.Nws., 23.15 Londens Philh. ork. HILVERSUM II: 19.— Nws. weer, 19.15 Pianoconcerten van Mozart, 19.45 Alle hens aan dek, 20.Nws, 20.05 Gewone man. 20.12 Radlo- philh. ork., 22— Voorlezing, 22.10 Orgelmuz. 22.30 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23— Nws., 23.15 Werken von Cesar Franck. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nws., 7.15 Gymn., 7.30 Gr. pl., 8.Nws, 8.18 Operottc programma, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.Symph. progr., 9.30 Viool cn piano, 10.Morgenwij ding, 10.20 Onze keuken, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt, 11.Pop. non stop progr., 12.Carlo Cnrcassola, 12.30 Weer, 12.33 Platteland, 12.38 Gr. pl. 13— Nws., 13.15 Kalender, 13.20 Ramblers, 15.50 Zang met or kest. 14.Gesproken portretten, 14.15 Jcugdconc., 15.Scheepsjon gen van dc Bontekoe, 15.20 Vrolij ke plantjes, 15.30 Roodborstjes 15.45 Regenboog, 16.15 Vragen staat vrij, 16.45 Het stond in de krant, 17.15 Piano, 17.30 Wekelijks praa tje maatschappelijk werk, 17.35 Orgelspel, 18.— Nws, 18.20 Gr. pl., 18.30 Rcg. uitz. HILVERSUM II: 7— Nws., 7.15 Reveille, 7.45 Woord voor de dag, 8.Nws., 8.15 Gewijde muz., 8.30 Vrolijk morgenprogr., 9.Ochtend, bezoek. 9,30 Waterst., 0.35 Werken wan Beethoven, 20.30 Morgendienst, 11.Werken voor strijdorkest, 11.30 Amati trio, 12.Musette ork., 12.30 Weer. 12,33 Stoffel van Vic- gen, 12,55 Prot. Interkerk, thuis front, 13.Nws., 13.15 Cesnrc trioi 13.55 Mandolinnta, 14.30 De Aarons- kelk, 15.Rotterdams strijkkwar tet, 15.30 De Varianten, 15.55 Piano recital, 16.15 Voor onze Jongens en meisjes. 17.30 Gr. pl., 17 45 Reg. uitz.. 18.— Onze Ncd. Koren cn Korpsen, 18.30 The London Czech Trio. Ncd. Hcrv. Kerk Beroepen te Eemnes-Buiten W. dc Bruyn tc Lexmond te Lceuwar- don Th. E. v. d. Brug tc Apeldoorn te de Lier C. Jongeboer te Wijk bij Duurstede tc Maarn-Maars- bergen J. J. v. Zorge te Hattem te Brcukclen (2e pred, pl.) M. C. Groenewoud te Heemse te Kam perveen (toez.) P. J. Dorsman te Schcllulnen te Maartensdijk w. L. Mulder tc Rijssen te Oldcbroek (vac. G, J. Koolhaas) J. v. d. Heuvel te Schoonhoven te Velp (vac. wij len dr J. Brandenburg)* H. v. Vliet tc Kerkraac tc Wilnis J. W. v. d. Linden te Kootwijk. Oud.Gorcf. gemeenten Beroepen te Ederveen J. v. d. Poel te Giessendam. Aangenomen naar Almen-Harfscn W. J. II. Baart, cand. te Bussum, die bedankte voor Altforst cn voor Nieuwdorp naar Oterleck-Schcr- mer F. Kcja, jeugdpred. Ver. v. Vrijz. Herv. te Amsterdam naar Utrecht (vac dr J. F. Beerens) dr A. F. N. Lckkerkerker te Loosdui nen, die bedankte voor Amersfoort (vac. M. G. Gerritsma^. Benoemd tot hulpprei te Wierden F. Kijftenbelt, cm. pred. te Fcye- noord. Geref. kerken Beroepen te Huizen (N.H.) W. E. Gerritsma te Aalten te Schiedam (vac. W. de Graaf) P. Kuyper Jr. te Zeist. Aangenomen naar Alphen a/d Rijn (vac. H. H A. Bosch) W. Wij ma tc Gasselternijveen, die bedankte voor Bodegraven, Gouda (vac. J. P. C. ten Brink), Maassluis (vac. wijlen J. H. Rietberg) en voor Winters wijk naar Hengelo (O.) (2c pred. pl.) F. Vroon te Wilnis, die bedankte voor Coevordcn naar Eist (Gld J. Verhage tc Ameide (Z.H.) naar Pingjum-Zurich J. v d. Zandc, cand. te Sneek, die bedankte voor Grouw- Irnsum, Hyum-Finkum, Hoornster- zwaag, Munnekeburen, Schaard-Ex- morra, Stavoren, Wartena cn Wie- ringen. Evang. Luth. kerk Drietal te 's-Gravenhage (vac. A. W. C. de Wit) J. G. Bahnmuller tc Hilversum, J. P. v. Heest te Amster dam en C. Pel te Amsterdam. VrUe Evang. gemeenten Bedankt voör Oldebroek J. I. v. Wijck te Gouda. TUIN KALENDER 21 APRIL Jonge grasvelden kun+ nen zelfs bij geringe vorst al zwaar lijden. Voor zover net nodig blijkt kan men opnieuw graszaad zaaien of nieu we graszoden leggen. Het is thans daarvoor de meest geschikte tijd. Dode o[ kale plekken die zich in een gras veld, of grasband bevinden worden ook van nieuw gras voorzien. Indien het een zeer droog, zonnig voorjaar wordt, dan verzuime men niet het nieuwe gras nu en dan met gieter of tuinslang tc bevochtigen. Bemesting worde ook niet vergeten.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3