Zaterdag beginnen 140 wielrenners de „Ronde van Nederland" 133 10 De krant kort VAN NELLE Zestienhonderd kilometers in negen dagen Prachtig parcours met zeven bergen Spiegel der wereld Stemming met merkwaardig resultaat Acht speelweken van Amerikaanse films KOSTBAAR KALF VERDRONKEN DAT IS PAS NIWIN-WERK Jubileum C.J.V.F. Kerknieuws TIJINKALENDER Woensdag 21 April 1948 Honderdveertig renners zullen Zaterdag 24 April beginnen aan de byna zestienhonderd kilometers, welke zij zullen hebben af te leggen, alvorens zij negen dagen later, op Zondag 2 Mei, wederom in Amsterdam zullen zijn teruggekeerd. Op die bewust» morgen, wanneer onj half tien het startschot klinkt en zich de grote kluwen van renners de meesten van nationale en internationale vermaardheid op De Dam hun eerste ruk ken aan de pedalen doen, dan zal De ronde van Nederland een feit zijn. onze sterkste rijders als Janssen, Lambrichs, Syen, Pellenaars, Steen bakkers, de Hoog, Lakeman, de Korver, Schellingerhout en Vooren in voorkomen, zeer zeker kans heb ben een behoorlijk figuur te slaan. Men heeft daardoor tevens bereikt, dat de Ronde van Nederland een uiterst sportief gebeuren wordt. In de tweede plaats heeft men door geen startgelden te verlenen, toestanden, die dc Tour de France soms minder eer aan deden, trach ten te vermijden. Een enkele in schrijving ging daardoor wel eens verloren o.a. die van Gerrit Schulte misschien is er nog een kansje dat blonde Gerrit toch nog mee rijdt) maar daar tegenover staat de grote winst aan sportivl- Met deze onofficiële start de- renners rijden in gesloten gelederen yia de pont bij de Hembrüg naar i'aandam, v/aar de wedstrijd defi nitief een aanvang neemt is dan tevens een lang gekoesterde wens van menigeen, die de wielersport in ons land een warm hart toedraagt in vervulling gegaan. Hoe dikwijls werd niet de ver zuchting geslaakt, waarom wel een Tour de France en ronde van Vlaan deren, een ronde van Italië en een in Spanje en waarom moesten wy hier in het land, dat toch wegren ners van formaat heeft, van een dergelijk sport evenement verstoken blij- V6De weierenthousiasten werd dan voor de voeten geworpen, dat de wegen in Nederland zich minder goed leenden voor een der gelijke course. De asphalt- wegen waren te mooi en er waren te weinig heu vels en bergen in het par cours. Goed, laten onze wegen In feite te mooi en te effen zijn. Maar is het zeker, dat een goede afda ler of klimmer in staat is op een vlakke weg een paar uur lang een vaartje van 40 km. vol te houden, zoals onze jongens dat kunnen Sportieve kansen. In deze rondo krijgt ieder een sportieve kans, de klimmer evengoed als de vlakke baanrijder. Daarvoor is een prachtig parcours uitgestippeld dat naast een groot gedeelte van effen wegen de ren ners een v zevental bergen voorzet, waaraan 7\\ hun hart kunnen ophalen. Men moest op sommige punten soms wel eens hard zyn. Zo kostte het ontzettend veel moeite om de kopstukken te weren, Men was n.l. van mening dat, wilde men de Neder landse renners een kans geven, men geen te sterke buitenl. ploegen moest contracteren. Men zal ze ker hier en daar een grote bekende aantreffen, zoals de Belgen Louis Poels, Jo seph Didden en Verpoor ten, de Zwitsers Weileman en Tarchlni, de winnaar van tal van Tour de Fran ce etappes, de Luxembur ger Clemens, de Fransman Cavarellini ep niet te ver geten de Spanjaarden Lan gerica en Rodriguez, die oorspron kelijk van de Spaanse wielerbond geen toestemming hadden, maar nu toch komen. Rond al deze cracks heeft men andere renners gegroepeerd, natuurlijk van mindere bekendheid, maar toch zo, dat men even sterke ploegen heeft geformeerd, waarte gen onze regionale teams, waarin renners negen dagen lang door Nederland te laten toeren?" vroegen wy de secretaris van de Stichting Nationaal Sport gebeuren, de heer H. F. Dalmo len toen wy een dezer dagen op zijn kantoor in Amsterdam een onderhoud met hem hadden. „Dat valt zeker niet mee. Niet alleen dat wy voor de renners moe ten zorgen, maar daar komen nog minstens honderd wedstrydfunctio- narissen by. Voor aJ deze mensen moesten wy voor logies en voeding zorgen. WaC dat wil zeggen in deze tyd ls overbekend. Maar wy hebben ln alles de me dewerking van autoriteiten en par ticulieren gehad, zodat alles in krul ken en kannen is. De renners zul len als zij hun etappe uitgereden hebben elke avond hun bliéfstukjo gebrade: vinden." :j< hun bedje gespreid Hoe denkt U dit te finan cieren? Want daar zal een aar dig sommetje mee gemoeid zijn, vroegen wij zeer nieuws gierig. De begroting voor deze eerste Ronde van Nederland sluit met een bedrag van twee en een halve ton, teit. Ook het beperken van premies werkt de onderlinge strijd en daar mee de belangstelling van het pu bliek in de hand. Want de opzet van het organiseren is om het Ne derlandse publiek en vooral het ge deelte boven de Moerdijk „wieler- minded" te maken. „Daar komt heel wat voor kijken om zo honderdveertig alleen al f 34.450 aan prijzen en dan krygt elke renner die buiten de pry- zen valt nog een dagvergoeding van f 15.U kunt zelf uitrekenen wat dit bedraagt. Byna negentien dui zend gulden. Ik ben feitelijk bly, dat u dit vraagt. Want dit was een moeilyke kwestie, die op byzonder prettige wijze is opgelost. Men weet dat de NWU niet er aan dacht om door dr. C. D. J. Brandt F) IT opschrift slaat nu eens niet zoals U zoudt denken op de Italiaanse verkiezingen. Daar willen wij het vandaag nog niet over heb ben, aangezien op het ogenblik, dat wij dit schrijven, nog altijd slechts een deel in feite zelfs een klein deel van de uitslagen bekend is. Wel verwachten wij niet, dat de al gemene conclusies, die nu reeds uit de uitslagen getrokken worden, in wezen zo heel veel veranderingen zullen ondergaan (dat het Volks front zou kunnert zegevieren of zelfs maar de sterkste partij zou kunnen worden lijkt wel uitgesloten), maar dat neemt niet weg, dat wij graag alle cijfers voor ons willen hebben voordat wij met het maken van ge volgtrekkingen gaan beginnen. Laat ons vandaag eens stilstaan bij een ander soort verkiezingen. In de Ver. Staten houdt de Republikeinse partij in verschillende van de sta ten de zgn. primary elections voor de candidaturen voor de presidents verkiezing. In deze primary electi ons. waaraan alle- leden van de Re- publ. partij kunnen deelnemen, wor den de kiesmannen van zo'n staat aangewezen. Tegelijk wordt hierbij in eerste instantie gestemd over de verschillende candidaten. want die kiesmannen worden in beginsel aan gewezen voor een bepaalde candi- daat. Het vreemde in onze Europese ogen is, dat zij geen bindend man daat krijgen, dat niets hen belet om later in de vergadering van alle kiesmannen uit alle staten, waar de candidaat van de partij wordt ver kozen, naar een van de andere can didaten over te gaan. Ook moeten wij bedenken, dat bij die primary elections in de afzonderlijke staten lang niet altijd of bijna nooit alle in running zijnde candidaten over zich laten stemmen. Maar deson danks kunnen die primary elections soms heel merkwaardige aanwijzin gen geven. ZEER interessant was b.v. de pri mary election der Republ. par tij in de staat Wisconsin van begin April. Hier waren de namen van drie candidaten in het geding: Stas- sen, Dewey en MacArthur. De laat ste heeft zijn candidatuur weliswaar niet officieel gesteld, maar «zijn vrienden hadden hem met opzet juist in Wisconsin, zijn geboorte- staat, naar - voren geschoven. Zij rekenden hier kennelijk op succes; Mac Arthur onderwierp zich blijk baar gaarne aan deze proef en zijn omgeving liet duidelijk doorscheme ren, dat de generaal deze uitslag zou aangrijpen om officieel toe te stemmen in een candidatuur. Het resultaat van deze stemming is intussen om meer dan één reden een verrassing geworden. Dewey, de bekende gouverneur van de staat New York, die algemeen als een van de meest serieuze candidaten wordt beschouwd, wist het niet tot één kiesman te brengen. Mac Arthur, die. zoals gezegd, in Wisconsin zeer veel mee had. kreeg er /icht en Stas- sen behaalde met 29 kiesmannen een even grote als onverwachte- over winning. Dezelfde Stassen slaagde er ove rigens een week later in om in de primary election in de staat Nebras- ka Dewey opnieuw te verslaan. Dit maal was zijn meerderheid niet zo groot, maar hij kreeg zijn kiesman nen toch in een verhouding van 4:3 tegenover Dewey. XJ ET belangwekkende bij dit al- les (wij herhalen overigens graag nog eens. dat de waarde van deze en dergelijke stemmingen voor lopig nog maar zeer betrekkelijk is!) is, dat Stassen een van dc weinige grote specialisten van de Republi keinse partij in de buitenlandse po litiek is. Hij heeft b v. dat onder houd gehad met Stalin ter gelegen heid van de Conferentie van Moskou in April van het vorig jaar, dat toen nog ,al wat opzien heeft verwekt. In het algemeen mogen wij, dunkt ons, zeggen, dat'Stassen. die in de bin nenlandse politiek tamelijk conser vatief is. wat zijn opvattingen van de buitenlandse politiek betreft, grosso modo met die van Marshall overeenstemt. In ieder geval is hij in deze de antipode van de isola tionist Taft, hij voelt voor een dy namische politiek, waar verbeel dingskracht achter zit. En juist daarom valt het ons op, dat de Republikeinse kiezers in Wisconsin en Nebraska zo duidelijk hun voorkeur voor deze candidaat hebben uitgesproken. Andrè de Korver deze ronde te financieren. De Zes provinciëncourse van verleden jayir is wel een sportief, maar geen fi nancieel succes geworden, zodat wy van die zyde wenig te verwachten hadden. Doch wy waren zo geluk kig de steun te ontvangen van gro te industrieën en bedryven in ons land, die naast het sportieve ook aan deze ronde een commerciële zyde, zagen. Zo adopteerden twaalf grote be drijven de verschillende ploegen. Er bleef zodoende nog wel een bedrag ongedekt, doch hiervoor zullen dan de recettes van de wielerwedstrij den; die do aankomst der renners by elk eindpunt voorafgaan, moe ten zorgen. Wanneer dus het weer enigszins meewerkt, zal deze eerste ronde vermoedelijk geen nadelig saldo aanwijzen." Had u de volle medewer king der autoriteiten? Men was ons allerwegen ter wille ofschoon het niet altijd even vlug ging. Ik wist dat men hier veel officiële instanties had, maar dat het er zoveel waren...? Er om heen Maar alles is toch even prettig en in de beste verstandhouding gere geld. Even bracht het fijden der renners op Zondag moeilijkheden. Maar doordat wy nu op Zondag niet voor twaalf uur starten is me nige klip omzeild. En waar men ge heel aan het verbod op Zondag vast hield; zoals in Maassluis, Ny- verdal en Haarlemmermeer, kwa men wij ook tot een oplossing. Wij rijden nu rustig om deze plaatsen heen.. Dit steekt wel sterk of bij andere plaatsen, die gebid en gesmeekt hebben om hun dorp of stad in de route op te nemen. Meestal hebben wij aan zo'n verzoek kunnen vol doen. Iedereen tevreden stellen is nu eenmaa^ niet mogelijk. Zo waren wij langzamerhand aan het einde van ons onderhoud geko men. We mochten ook niet te veel tyd van de heer Dalmolen in be slag nemen. Tal van brieven en ver zoeken lagen nog op beantwoording te wachten en 24 April nadert inet rasse schreden... Maar na dit uurtje gezellig bab belen met de grote organisator van deze eerste Rónde van Nederland zijn wij tot dc overtuiging gekomen dat een sportief succes verzekerd is, dank zy de vele goede maatre gelen wélke de Stichting Nationaal Sportgebeuren heeft genomen. Laat het startschot dat Zaterdag 24 .,\pril op de Dam weerklinkt een lange reeks van dit soort wieier- evenementen in mogen luiden. Ter nagedachtenis aan Stradivari zul len bijeenkomsten en concerten Dlaats hebben en zal de eerste steen worden gelegd voor een gedenkteken Boven dien zal een ..Internationaal vioolreeis- ter" worden aangelegd, om bedrieg lijke namaak in de vioolhandel tegen tc gaan. In dit register zullen de In strumenten worden opgenomen, die door een internationale commissie \an experts als authentiek zlin aangewezen. OP DE JAARVERGADERING VAN de Protestantse Film-commissie, die onlangs in New-York werd gehouden, werden mededelingen gedaan óver de vervaardiging van 23 „religious films" en het openen van een bureau in Holly wood. waardoor samenwerking moge lijk is met de filmindustrie. In een circulaire aan de ladan van de Nederlandse Bioscoopbond maakt het Hoofdbestuur bekend, dat in het tijdvak van 27 Februari tot 27 Augustus 1948 het aantal weken, dat een bioscoop hoofd films uit de Verenigde Staten kan vertonen, beperkt moet blijven tot acht. De oorzaak is de dollardevie- zenpositie van ons land. Hiermee is voor dit tijdvak het maximum-aantal speelweken voor films uit de V.S. tot de helft terug gebracht (vergeleken met de vori ge periode). Het minimum-aantal speelweken, dat voor hoofdfilms uit de V.S. verplicht blijft, komt van veertien op zes per bioscoop. Schade f. 204.000,— Volgens recente krantenberichten gingen by de honderden Inbraken, dje do laatste tyd werden ge pleegd, alleen reeds by onder staande firma's de volgende be dragen verlogen Landbouwersbank Barnevoldfl. 94000.- Juwelicr G.M. Weert S.000,- S.v.d.W. Snoek 16.000.- H-v.G. Den Bosch., 15.000,- A.F.S. Uithoorn 7.000,- P.C. Venlo 18.000.- H.V. Tilburg 25.000.- P. Breda 22.000.- 7 ES MAANDEN ge- leden vertrokken pet K.LMeen meisje Truus Koopmens en twee Jon' gens W. Kok en Rek' kers die zich .De Spel' brekers" noemen naar Indonesia om daar onder auspiciën van NIWIN voor onze jongens op te treden. Ze hadden niet veel bij zich. elk een guitaar cn een klein handkoffertje. En met deze luttele bagage heb ben zij een half jaarlang Java. Madoera en Bali doorkruist, Ze kwamen in dc grote steden maar ook. cn vooral in kleine buitenposten, waar zij Je soldaten ontspanning brachten met hun leutige Nederlandse liedjes. „Wc hebben veel af' standen lopend afgelegd om de kleine buitenpos' ten te bereiken, waar soms slechts twintig man zaten, eens zelfs zestien kmofcr moeilijk bc- gaanbaar terrein.' Maar als we dan onverwacht in een kamp verschenen en we zagen de verheug- de gezichtendan was onze vermoeidheid weer gauw verdwenenIn al' lerijl bouwden dc mill' tairen een gclmprovl- secrd podium, dat opge luisterd werd door pisangbladen, handdot' ken cn uitrustingstukken En dan konden we aan het werk gaan. Er is wel eens ge- klaagd dat dc artisten hun neus niet laten zien buiten de grote plaatsen. Deze klacht slaat zeker niet op deze drie. Prach' tig werk hebben zij ver- richt in hun ruim drie honderd programmaatjes. Er waren dagen, dat zij in doorlopende voorstel- ling optraden en hun re pertoire negen keer moesten herhalen. Zondagmiddag zjjn ze op Schiphol aangekomen en zeiden: ..Wc gaan zo vlug mogelijk terug om ons werk daar voort tc zetten." Weet U wat NIWIN betekent? Dc letters staan voor Nationale Inspan' ning Wclzljnsverzorging Indiö. Mocht 11 het nog ooit vergeten denk dan iibn dit meisje en deze twee jongens, die het zo goed in de praktijk heb' ben gebracht als maar mogelijk is. Van deze 8 firma's hebben 6 In middels een Alarma'33 Installatie laten aanbrengen, daarby opnieuw de waarheid Illustrerend van het spreekwoord: „Als het kalf ver dronken ls, dempt men de put." Dat men dit beter van te.voren kan doen, biykt uit pen bestudering van de Inbraken, die de laatste 2 weken verydeld konden worden by de firma's: Juwelier Paul Eyck Roermond Jan Eyck Tilburg S. van Wezel '3 Gravenhage Textiel N.V.Hlidorsom's Gravonhago Wijnstock Amsterdam Al deze firma's hébben een Alarma'33 Installatie! Vraagt inlichtingen over: onfeilbare Inbraak-bevelllglng levertijd max. 2 maanden O.Z. Voorburgwal 161, Amsterdam Telefoon 34076, 30935 (Adv.) BINNENLAND Er zit verandering ln de lucht. Bii Venraay woedde gisteravond èen voortijdig zomernoodweer. Re gen, storm en hagel (duiveneieren). Een pas aangelegd plantsoen werd weggespoeld. Grote pchade werd ook aan de bloesems aangericht. 4 De Betuwe is gelukkig de dans ont- 11 Wie daar aanstaande Za terdag of Zondag heen gaat zal kunnen genieten van de volle bloei van pruime-, pere- en kersebloesem. De appel komt over een dag of veertien ln bloei. 4 Zondag heeft do radlocontróledlenst by Gqpenlo een clandestiene zender, welke re gelmatig op Zondagmorgen uitzond, weten te achterhalen. 4 Goed nieuws I. Volgens A.P. ls Maandag een contract afgesloten tussen Ne derland en de'bezettlngsautorlteiten van de Britse en Amerikaanse zono van Duitsland voor de levering van 60.600 ton Nederlandso aardappelen voor de Duitse burgerbevolking. 4 Goed nieuws II. Op 1 Maart waren er in gewest 's-Hortogenbosch nog 600 lngeschreycn werklozen, thans 200 minder. Men verwacht met het vorderen van het jaargetijde nog verdere daling. 4 Goed Nieuws III (alleen voor wie meubels laat op slaan). Er zijn maxlmum-pryzen vastgesteld voor do mcubclopslag. Voor de opslag ln een garde- meublc: voor de eerste 5 M2 3.75 per'maand, ln andere vertrekken 3.per maand, in schuren cn op zolders 2.25 por maand. Nadere bijzonderheden bij do plaatselijke prijzencommissie. 4 Op 27 April 1878 ziln Egbert Veen (93 jaar) en Jantje van der Heide (92 jaar) met elkaar getrouwd Ze loven nu al zeventig jaar lang en gelukkig cn wprden vandaag over een week door Op Woensdag 28, April a.s. zal ter gelegenheid van het 2i>jarig be staan van de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie in de Houtrust. hallen in Den Haag 'n verbondsdag worden georganiseerd waar naar schatting 7000 leden der Federatie de feestelijkheden zullen bijwonen. Behalve regeringsautoriteiten o. w. min. Jos Gielen verwacht men de vice-presidente van het wereld- verbond Freule van Asch v. Wijck, het lid van de staf der YWCA miss Thomson, terwijl het woord zullen voeren de voorzitster van het meisjesverbond mevr. M. A. Hon- nefBender. de secretaresse mej. J. Aalbers, Jonkvrouwe J A. Wtte waal van Stoetwegen en Ds. P. Fagcl secretaris van de Hervormde Jeugdraad. De morgen zal worden begonnen met een Liturgische dienst, terwijl in de middag een groot jubileumspel zal worden op. gevoerd „Als de Poorten open gaan" van Ds. Aalbers, waarin dc achter gronden van het werk der federa tie worden toegelicht. De C.J.V.F. telt momenteel 34000 leden, in 1800 overkoepelde ver enigingen en is een tak van het wereldverbond de Y.W.C.A, die 65 landen omvat. De Federatie is in 1923 voortgekomen uit naaikransjes op het platte land, die een zuiver liefdadige strekking hadden. De Federatie is toen begonnen de na druk te leggen op de persoonlijk heidsvorming om de jonge meis jes tot goede Christen vrouwen op te leiden. De Federatie omvat twee grote jeugdgroepen, die van meis jes van 1216 jaar en die van jon ge vrouwen van 1631 jaar. Beide groepen hebben een eigen orgaan resp. „Hand aan hand" en „Open vensters" genaamd. Bij de jeugdgroep, die 15000 leden telt wordt gestreefd naar lichame lijke, verstandelijke en maatschap pelijke vorming, die worden onder gebracht in geestelijke ontwikke ling. De Federatie heeft zich hoewel niet geheel Hervormd en openstaand vóór alle richtingen na de oorlog aangesloten bij' de Hervormde en Oecumenische Jeugdraad en de N.J.G. Op internationaal gebied heeft de Federatie alle mogelijke con tacten gevestigd: zo gingen er waar neemsters naar Amerika cn China, terwijl de Nederlandse vertegen woordigster in het verbond gedu rende acht jaren presidente was. Op 28 April hoopt men een appèl te houden om deze nog stecd^ groeiende beweging nog meer kracht to geven bij de voortschrij. dende ontwikkelingsgang. WERKEN VAN DE PINAKOTHEEK van München zullen van 23 April tot 3,1 Juli ln het Palels voor Schone Kun sten te Brussel worden tentoongesteld. Twee transporten gepantserde wagons waren op weg naar België en zouden Vrijdag ln dc hoofdstad worden gelost. Deze transporten werden begeleid door de Belgische Rijkswacht en door het wetenschappelijk personeel van het museum der Plnakotheek De opening zal ln aanwezigheid van Amerikaanse afgevaardigden der bezettingszone ge schieden, De tentoongestelde werken zullen allo zalen van het Palels ln be slag nemen, hetgeen slechts eenmaal Is voorgevallen, ter gelegenheid vnn de tentoonstelling der Franse wnndtaoU- tcn. Na dc Brusselse tentoonstelling zullen de kunstwerken naar Amster dam verhulzen. Feuilleton kleine negertjes DOOR AGATHA CHRISTIE 40 I Philip Lombard zei: „Ja, maar ik betwijfel of hij Macarthur gedood kan heb*ben. Hij zou er niet de tijd voor gehad hebben in dat korte ogenblik dat ik hem alleen liet tenzij hij heen en weer gehold is en ik geloof niet, dat hij genoeg ge traind is om dat te doen en er niets van te laten merken."^ Vera verklaarde: „Op dat ogen blik deed hij het ook niet. Later had hij een kans." „Wanneer?" „Toen hij naar het strand ging om de generaal te roepen voor de lunch." Weer floot Phflip zachtjes. Hij zei: ..Denk je. dat hij het op dat ogenblik deed? Dat zou vrij brutaal geweest zijn." Vera zei ongeduldig: „Welk risico liep hij? Hij is de enige hier, diè medische kennis heeft. Hij kan er een eed op doen, dat de dood minstens een uur geleden intrad en wie kan dat tegenspreken?" Philip keek haar peinzend aan. „Weet je wel." zei hij, „dat dit slim van je bedacht is. Ik zou wel eens willen weten „Wie is het, mijnheer Blore? Dat wil ik weten. Wie is het?" Rogers' gezicht vertrok zenuw achtig. Zijn handen hielden kramp achtig een poetsdoek vast. Ex-inspecteur Blore antwoordde: „Ja mijn jongen, dat is de vraag!" „Eén van ons. zei de rechter. Wie? Dat wil ik weten. Wie is die dui vel in mensengedaante?" „Dat," antwoordde Blore: „ls pre cies, wat wij allemaal willen weten." Rogers zei slim: „Maar u heeft er een idee van, mijnheer Blore. U heeft er een idee van. Heb ik geen gelijk?" „Dat kan." zei Blore langzaam, „maar dat is nog heel iets anders, dan er zeker van te zijn. Ik kan wel helemaal mis zijn. Alles wat ik kan zeggen, is, dat als ik gelijk heb, de man in kwestie een brutale ke rel is en wel een zeer brutale kerel." Rogers veegde het zweet van zijn voorhoofd. Hij zei hees: „Het lijkt wel een boze droom, dat lijkt het." Blore vroeg, terwijl hij hem nieuwsgierig aankeek: „En wat denk je er zelfvan, Rogers?" De bediende schudde zijn hoofd. Hij zei met een hese stem: „Ik weet het niet. Ik weet het helemaal niet. En het maakt me zo doodsbang, dat ik niets weet' Dokter Armstrong zei heftig: „Wij moeten hier vandaan dat moet dat moet! Tot elke prijs!" Rechter Wargrave keek peinzend uit het venster van de rookkamer. Hij speelde met het koordje van zijn monocle; hij zei: „Ik maak er na- tuurlijk. geen aanspraak op een weerprofeet te zijn. Maar ik zou zeggen, dat het zeer onwaarschijn lijk is, dat een boot ons zou kun nen bereiken zelfs als zij de toe stand kenden, waarin wij verkeren althans binnen vierentwintig uur en dan nog alleen, als de wirfid afneemt." Dokter Armstrong liet het hoofd in de handen rusten. Hij kreunde en zei: „En in de tussentijd kunnen wij allemaal in ons bed vermoord wor den!" „Ik hoop het niet," zei rechter Wargrave. „Ik ben van plan iedere mogelijke voorzorgsmaatregel tegen een dergelijke gebeurtenis te ne men." Het schoot dokter Armstrong door het hoofd, dat een oud man als de rechter veel sterker aan het leven hechtte dan een jonge man zou doen. Hij had zich gedurende zijn loopbaan dikwijls over dit feit ver baasd. Neem hem zelf, misschien eeif twintig jaar jonger dan de rech ter en met een veel geringer in stinct tot zelfbehoud. Rechter Wargrave dacht inmid dels: „In ons. bed vermoord! Die dokters zijn allemaal hetzelfde zij denken in standaardtermen. Een volmaakt middelmatige geest." De dokter merkte op: „Denk er wel aan. dat er reeds drie slacht offers zijn." „Zeker. Maar u moet bedenken, dat zij niet bedacht waren op een aanval. Wij zijn gewaarschuwd." Dokter Armstrong zei bitter: „Wat kunnen wij doen? Vroeger of later „Ik geloof," zei rechter Wargrave, dat er verscheidene dingen zijn, die wij kunnen doen." „Wij hebben anders geen vermoe den, wie het kan zijn," weerlegde Armstrong. De rechter streek over zijn kin en mompelde: „Dat zou ik niet willen zeggen." Armstrong staarde hem aan. „Bedoelt u, dat u iets weet?" Rechter Wargrave antwoordde voorzichtig: „Wat feitelijk bewijs betreft, zoals vereist is in een recht zaal, moet ik toegeven, dat ik dat niet bezit. Maar als ik de hele zaak overzie, zijn er voldoend duidelijke aanwijzingen tegen één persoon in het bijzonder. Dat meen ik inder daad." „Ik begrijp u niet," was Arm strong's commentaar. Er klonk in derdaad ongeloof in zijn stem, maar ook verbazing over de opmerking van de rechter, die zekerder van zijn zaak scheen te zijn dan een der anderen. Juffrouw Brent was boven in haar slaapkamer. Zy nam haar Bij bel en ging bij het raam ritten. Zij sloeg het boek open. Na een korte aarzeling, legde zij het echter weer terzijde en liep naar de toilet tafel. Uit een lade nam zij een klein zwart opschrijfboekje. Zij opende het en begon te schrij ven. „Er is iets verschrikkelijks ge beurd. Generaal Macarthur is dood. (Zyn neef is getrouwd met Elsie McPherson.) Het is zeker, dat hij vermoord is. Na de lunch hield de rechter een zeer belangwekkende toespraak. Hij is ervan overtuig®, dat de moordenaar één van ons is. (Wordt vervolgd) Inaezonden mcdedelinc en nu. yrw7 EEN KOPJE Radio-programma Hedenavond HILVERSUM I: 19— De Inhoud van de geleide economie, 19.15 Hammond klanken," 19.30 Voor de jeugd, 19.40 Ned. jeugdweek, 19.45 Lezen in de Bijbel, 20.N"ws, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Dolf v. d. Linden, 20.48 Schuldig of onschul. dig, 20 55 Hoorspel, Knock, 21.55 Liederen door vrouwenkoor, 22.10 Ens. Jean Presto, 22.45 Van boek tot boek, 23.Nws., 23.15 Noctur ne in Tuschinski. HILVERSUM II: 19.— Nws., weer 19.15 Reg. uitz. 19.30 Actueel ge luid, 19.45 Engles voor gevord. 20.Nws, 20.15 Herdenkingsdienst, 21.30 Radiophilh. ork., 22.30 Fred. Harvey, 22.45 Overdenk., 23.Nws 23.15 Gr. pl. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nws., 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gr. mu ziek, 7.50 Dagopening, 8.Nws., 8.15 Gr. muziek, 8.45 Philh. orkest, 9.15 Morgenwijding, 9.30 Gr. mu ziek, 9.45 Arbeidsvitaminen, 10.30 Van vrouw tot vrouw, 10.35 Gr. muziek. 10.50 Kleutertje luister, 11.Orgelconcert, 11.45 Gewoon ten in de middeleeuwen, 12.Lyra Trio, 12.30 Weerpraatje, 12 33 In 't spionnetje, 12.38 Pianospel, 13. Nws., 13.15 Strijkorkest, 14.Voor de vrouw, 14.20 Solistenconcert, 15.Voor zieken en gezonden, 16 U kunt het geloven of niet, 16.05 Reprises, 16.40 Muziek uit de prui kentijd, 17.Kalei doscoop, 17.20 Welk dier deze week? 17.30 Les gars de Paris, 18.Nws., 18.15 Nws., 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.— Nws., 7.15 Gr. muziek. 8.Nws., 8.15 Pluk de dag, 9.Voor de vrouw, 9.05 Gr. muziek, 9.30 Waterstanden. 9.35 Gr. muziek, 9.45 Schoolradio, 10. Philh. orkest, 10.15 Morgendienst, 10.45 Orgelbespeling, 11— De zon nebloem, 11.45 Mannenkoor, 12.03 Pianorecital, 12.30 Weerpraatje, 12 33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewij zer, 13.Nws., 13.20 Lunchconcert, 13.45 Reportage, 14.Kamerorkest, 14.40 Voor de vrouw, 15.Donau- klanken, 15.30 Cembalo gezelschap, 16.Bijbellezing, 16.45 Philh. or kest, 17.Jeugdjournaal, 17.30 Zangkoor, 17.50 Regeringsuitzen ding, 18— Giaconda ensemble, 18.15 Land- en tuinbouw, 18,45 Jonge mensen bekwamen zich voor hun beroep. Steenwyk in de bloemetje^ gezet Gieteravond woedde een zwaar onweer boven Oost-Brabant. In. Gassel sloop: do bliksem ln vele boerderyen. Twee brandde er ge heel af. BUITENLAND Een paar maanden geleden was er nogal wat opschudding over een z.g. plan-M voor politieke rclletles ln West-Duitsland. Plan-M gaat uit als een nachtkaars. Do Britse rege ring deelde gisteren in hot Lager huis mede: „Een diepgaand ondor- zock heelt ireleid naar een Duitser, die niet ln Britse dienst stond en die uit eigener bcwegmg verklaarde het document voor de grap geschre ven te hebben." 4 Een Amerikaans geoloog, dlo Afrika 'bereist, heeft by Kenya fossiele resten van apen gevonden die naar zUn schatting twintig mllllocn laar geleden ter plaatse leefden. 4 In Turkije ls oen nieuwe Amerikaanse wapentoewiJ- zing groot 3.000 ton aangekomen. Er bevinden zich tanks, geweren, voertuigen en munitie bii. Ook land den bli Smyrna 30 militaire vlieg tuigen die de U.S.A. aan Turkije leverde. 4 De Britse Labour-parlo- mentsleden. die het Volksfront van Togliatti en Ncnni veel succes toe wensten bil de Italiaanse verkiezin gen. worden bedreigd met uitsto ting uit de party wegens ondisci plinair optreden Sommigen der 37 ondertekenaars beweren echter, dat zl1 niet precies wisten wat z{\ te kenden. De pry's van krlstalsoda ls met Ingang van 27 April a.s. vastgesteld op f 0.22 per kg. pak, f 0.12 per pondspak cn f 0.06 per halfponds pak. WIo de route Utrecht. Houten, 't Goov, Beusichcmse Veer naar Tlcl, K ester en of Eist volgt, zal het meest van de bloesempracht kun nen genieten. Op 26 en 27 April zal de Prinses een bezoek brengen aan de Lim burgse mijnstreek. Irak heeft besloten de PalestHnso Arabieren alle „practlschc hulpte verlenen die zij nodig hebben in de stryd tegen do Joden. Ncd. Hcrv. Kerk Beroepen tc Meerkerk C. A. Ko- revaar te Gouda. Bedankt voor Middcnmèer (toez.) C. G. Wiegers te St. Pancras. Benoemd tot hulppred. te Oostcr- wytwerd J. Israël, cand. tc Hattom. Gcrof. Kerken Drietal te Stadskanaal-Pekeldcr- weg mr. H. S. dc Jong te Boerak ker. J. Tiesingcr te Harkcma- Opeindc en D. de Vries te Schoon- dyke. Beroepen te Andyk (vac. G. Mor- sink) J. Nawün tu Avereest. te Kralingscheveer D. Kuiper te Ril- land-Bath, to Meerkerk D. Wijn beek to Venlo. te Nieuwveen-Nieuw- koop G. Visser tc Haastrecht, te Groningen (vac. P. v. Strien) G. v. Wilgenburg te Aalten, te Schet- tens J. A. Kwast, cand. te 's-Gra- venhagc. Bedankt voor Marum J. Nawljn te Avereest, voor Onatwedde H. R. Groenvelt te Onderdendam, voor Westerlee (Gr.) G. K. Gecrds te Dryber (Dr.). Chr. Gercf. Kerken Tweetal te .Enschedé (2e pred. pl.) M, W. Nieuwenhuyze te 's-Gra- venhage-C. en J. M. Visser tc Hoo- gevccn, te Noordcloos II. v. Leeu wen te Tholen en J. H. Vclema te Bunschoten, te Wormervecr D. H. Biesma te Drogeham cn D. v. Wil- sum te Kornhorn. Bedankt voor Lisse N. Brandsma te Rijnsburg. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Heerde (2e maal) P* B. Muller te Nyverdal. Gcref. gemeenten Beroepen te Dinteloord D. L. Aangecnbrug te Dordrecht. Bedankt voor Oudemirdum J. B. Bel te Dirksland. rf Toen men trachtte bemanning te krijgen, Om per raket naar de Maan te stijgen. Bood niemand zich aan, Want men zei, op de Maan Was geen „TIP van BOOTZ" tc verkrijgen. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. N. J. Zaandam ontv. 1 fL TIP. 22 APRIL Selderij cn Peterselie kunnen thans buiten worden gezaaid. De teelt van deze bekende keuken' kruiden is wel zeer eenvoudig. Ze kunnen door een ieder worden ge' kweekt. Bovendien is er slechts zeer weinig ruimte voor nodig. Een hoekje van een halve vierkante meter ls veel' al reeds voldoende. Zowel selderij als peterselie houden van een goede losse en vochthoudende grond. Doordat het zaad zeer fijn is heeft men aan een paar gram ruim voldoende. In de zo' mer kunnen deze kruiden herhaaldelijk worden gesneden. Door een geregelde verzorging met stikstofryke mest wordt de groei nog bevorderd. Wie geen tuin bezit kan dc krulden ook wel in bloem potten kweken.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3