DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nieuwe Italiaanse president wordt 10 Mei gekozen Churchill ziet in Italië weer een oude vriend Russen willen plan-Marshall ondermijnen Volendam heeft autoriteiten reeds meer last bezorgd Het verraad van de „dienst Wim" werd groot „succes" voor v. d. Waals Italië spoedig bij Westerse Unie? Zwaai van Volksfront De volgende fase Botwinnik wordt wereldkampioen Praag vertrouwt op geleide economie Amnestie voor kleine nazi's Artsen en hygiëne Maar na zijn „Zweden-Expeditie" had Schreieder hem niet meer nodig Negentig percent is er tegen V Verzet mocht niet haten BONNENLIJST Donderdag 22 April 1948 Achtste jaargang, No. 1001! Opgericht door <3e Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank, Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.— p. kw. Losse nummers 10 cgnt Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort [Telefoon redactie 4291, [Telefoon administratie 6235* T"\ E strijd is gestreden! Het Italiaanse volk heeft, nadat het door een wekenlange, de wereld in spanning houdende verkie- zingscampagne was opgezweept, kalm zijn stem uitgebracht ziet nu de zetels van Kamer en Senaat als volgt verdeeld: Kamer Senaat 303 H8 178 119 24 15 28 12 8 9 Italiaanse Soc. Beweging 4 1 Diverse Partijen 5 8 Op 8 Mei zal het nieuwe Italiaan se parlement voor het eerst bijeen komen. De Kamer en de Senaat zul len onmiddellijk overgaan tot de verkiezing van de respectieve voor zitters, terwijl op 10 Mei in een ver enigde vergadering dc nieuwe pre sident van de republiek zal worden gekozen. Wanneer dit eenmaal is geschied, zal De Gasperi naar men verwacht formeel met zijn kabinet aftreden. Vervolgens zal de nieuwe president De Gasperi belasten met de samenstelling van een nieuwe regering. En de communisten? Giuseppo di Vittorio, de commu nistische leider van het Italiaanse Algemeen Vakverbond, waarin alle arbeiders, ook de christelijk- democratische, georganiseerd zijn heeft thans verklaard, dat hij voor nemens Is, het bestuur van de we reldfederatie van vakverenigingen te vragen elk land, onafhankelijk van Aioskou, zijn houding ten op zichte van het Marshall-plan te la ter. bepalen. Hii zei woordelijk: Wanneer iemand ie wil helpen, is het bela chelijk hem een klap in het gezicht te geven." Hij verklaarde verder, dat door deze herziening van het vroegere standpunt van de wereldfederatie haar eenheid bewaard zou blijven en dc vakbeweging in elk land in de gelegenheid zou stellen, haar stand punt te bepalen op de grondslag van de economische behoeften van het betrokken land. Blijkbaar is deze volte-face der Italiaanse communisten t.o.v. het Marshall-plan. dat zij in de verkie- Euive voor radio Moskou: Keres-Bottvinn'k weer afgebroken Dr. Max Euwe heeft gisteren voorspeld, dat de Russische groot meester Michael Botwinnik als wereldkampioen uit het schaak- tournooi te voorschijn zal treden. Euwe, die in het "Engels over de Moskouse radio sprak, zei echter, dat „in Moskou nog steeds grote opwinding heerst over Botwinnik's nederlaag tegen Reshevsky, de eni ge Amerikaan onder de vijf deel nemers". 1 De partij Keres-Botwinnik, die Dinsdagavond tijdens de 15e ronde wercl afgebroken, werd gisteren voortgezet. De partij werd na de 63e zet opnieuw afgebroken. 23 April zal de partij nogmaals wor den voortgezet. De partii Reshevs- ky-Keres uit de dertiende ronde, die Maandagavond werd afgebro ken, eindigde gisteren na 65 zetten in een overwinning voor Keres. Ambassadeur yan het plan-Marshall A verell Harriman benoemd Averell Harriman. de Amerikaansel minister van lian-| del, is door presi dent Truman be noemd tot ambas sadeur van het plan-Marshall in Europa. Hij zal af treden als minis ter. Zyn benoe ming gaat van daag naar de Se naat. Harriman zal optreden als „ambassadeur zon- a. Harriman der vaste stand plaats". Hij neemt echter zelf aan. dat zijn hoofdkwartier Parijs zal zijn. Als 'minister van handel zal Har riman waarschijnlijk worden opge volgd door Charles Sawyer. Sawj'er, voormalig ambassadeur in België, thans advocaat in Cincinnati, heeft daartoe van Truman het verzoek gekregen. Hij is lid van de Demo cratische partij. Weerbericht RUSTIG WEER Weersverwachting, gel dig tot Vrl.|daga\ond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en enkele verspreide buien. In het Noord- Oosten van het lanrl wat minder warm over dag, overigens weinig verandering in tempe- ratuur. Matige tot zwakke wind tussen West en Zuid. 23 April: Zon op 5 27. onder 19.51. Maan op 30.02. onder 5.32. zingscampagne zo heftig hebben be streden, er op berekend de dreigen de splitsing In het 6 millioen leden tellende Italiaanse vakverbond te voorkomen. Ook kan deze draai ge zien worden als een maatstaf van de schade, die het communistisch verzet tegen 't plan van het Volks front bij de verkiezingen heeft be rokkend. In diplomatieke kringen in Londen wordt verwacht, dat als gevolg van de communistische nederlaag Italië spoedig zal worden uitge nodigd zich aan te sluiten bij de Wcst-Europcse Unie. B\] het Brusselse pact is de moge lijkheid opengelaten, dat andere le den zullen toetreden mits allo par tijen het hierover eens zijn. Giuseppe Garibaldi, kleinzoon van de „bevrijder van Italië", is in Rome aangekomen met een verza meling van tweehonderd handte keningen van inwoners van Triest en Venezia Giulia die hun aan hankelijkheid aan Italië betuigen. Wij hebben inderdaad een zeer groot belang bij de handel met de Westelijke Staten, zeide de Tsje- choslowaakse minister voor bui tenlandse handel, gisteren tegen zijn Hongaarse collega, doch wij moeten een al te grote afhanke lijkheid voorkomen, willen wij de gevolgen ven periodieke crises, die in deze kapitalistische landen regel zijn, vermijden. Daarom zal Tsje choslo wakije meer samenwerking zoeken met de landen met geleide economie. Het aandeel van deze landen in de Tsjechische handel zal worden verhoogd tot minstens 40 tot 45%, zodat dus dc omzet met de Westelijke „kapitalistische" staten iets meer clan de helft van de totale Tsjechoslowaakse buiten landse handel zaV uitmaken. Amsterdam benoemt zevende wethouder Gistermiddag benoemde de ge meenteraad van Amsterdam tot zevende wethouder mr. J. J. van der Velde, lid van de P. v. d. A. Alvorens over te gaan tot de verkiezing legde de voorzitter der C.P.N.-fractie, de heer Gortzak, een verklaring af, waarin hij zei, dat zijn „fractie aan deze comedie niet meedeed" en dat deze de zaal zou verlaten. Zoals men weet werd het voorstel, om een zevende wet houder te benoemen gedaan, nadat de twee communistische wethou ders hadden geweigerd hun zetel ter beschikking te stellen. De nederlaag van de Italiaanse communisten is een historische ge beurtenis, zo verklaarde Winston Churchill in een rede op het vrouwen congres van de conservatieve partij. Het verheugt me, zo vervolgde de oorlogspreinier, Italië opnieuw contact te zien nemen met Groot Brittan- nië en de Verenigde Staten en het wil ine voorkomen dat een oude vriend na een tragisch intermezzo tot ons terugkomt. Italië neemt thans opnieuw zijn plaats in onder de voornaamste Europese mogendheden, in plaats van, zoals zoveel andere landen, met dc beer in een kooi te zijn opgesloten. Geestdriftig vervolgde de oor- logs-premier: Er is in Europa geen duurzame vrede, zblang de Aziati sche, imperialistische en commu nistische overheersing zich over geheel Midden-en Oost-Europa zal uitstrekken. Tsjecho-Slowakije was nog maar pas van de dwingelandij der Hitler-Gauleiters bevrijd, of het viel. zoals Polen, onder het juk der Sovjet-Quisljngs. Vervolgens kwam Churchill op de binnenlandse toestand. Hij vond, dat het ogenblik was aangebroken en zelfs reeds was voorbijge streefd dat een nieuw parlement en nieuwe methodes noodzakelijk zijn voor de oplossing van de na tionale problemen. De huidige be groting is een schandaal en de be lastingen zijn zwaarder dan tijdens de oorlog, zo zei de conservatieve leider, die vervolgde: Ik kan u de verzekering geven, dat de voortzet ting van de socialistische experi menten, alsook de ongeschiktheid en de onbekwaamheid van hen, die ze ten uitvoer leggen, ons niet alleen ontberingen en iDeperkingen van alle aard opleggen, doch naar economisch verval leiden en naar een ontvolking van de Britse eilan den, en zulks op een tot d.usver nog niet geziene schaal. Financiële experts der Vijf bijeen (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is gisteren op het departement van Financiën in Den Haag de conferentie begon- nerT van de financiële en econo mische experts van de vijf landen, die te onderzoeken hebben op welke wijze de betalingsbalansen van de vijf landen, aangesloten bij de West-Éuropese Unie, in even wicht kunnen worden gebracht door economische maatregelen. De Nederlandse delegatie op de con ferentie bestaat uit de heren Treep van Financiën, Keesing. Spieren burg, Boonstra en de Block. De Britse -delegatie bestaat uit de heren Henry Wilson Smith, E- II Playfair, Cohen van de Board of Trade, Sir Ronald Fraser en mr. Larkens De Franse delegatie staat onder leiding van de heer Guen- day, de Belgische onder de heer Anciau terwijl aan het hoofd van de Luxemburgse delegatie de heer Werner staat. Deze conferentie zal de voorbe reidingen treffen voor de confe rentie van de ministers van Finan ciën der Vijf Landen welke waar schijnlijk binnenkort in Brussel zal worden gehouden. Door de Russische maatregelen in Berlijn is zowat het ganse spoorwegver- keer in deze grote-stad ontwricht. Foto toont een station in de Britse zone waar een Brits soldaat toezicht houdti op de drukke menigte. De Russen en de Duitse com munisten zijn begonnen met een campagne, die er kennelijk op gericht is, de morele indruk van de Marshall-hulp aan West-Duitsland te verzwakken, aldus meldt Associated Press uit Berlijn. Aangezien de door de Westelijke mogendheden toegestane bladen do toewijzingen aan de Britse, Ameri kaanse en Franse zones in grote ODmaak hebben vermeld, hebben de Russen overal maatregelen geno men om dc bevolking van hun zones een hart onder dc riem te steken. Deze ^maatregelen zijn: 1 De bekendmaking van de door de Russen gecontroleerde Berlijnse ra dio, dat de staalproductle in de Russische zone zal worden ver hoogd 2. Een verklaring van het onder Russische contróle staande blad T&gliche Rundschau", dat de be ëindiging van de socialisatie der grote industriële eigendommen be tekent, dat „alle krachten van het particulier initiatief zowel als van de gesocialiseerde Industrieën nu uit alle macht aan het herstel kun nen gaan werken"; 3. Een proclamatie, inhoudende, dat de denazificatie in de Russische zo ne is voltooid en een oproep tot de duizenden „kleine nazi's" aan wie amnestie is verleend, volledig deel te nemen aan de arbeid van de poli tieke en economische wederopbouw. De socialisten beweren, dat de Russen zelfs overwegen de stich ting van een nieuwe nazipart\j toe te staan om de leden van do voor malige Hitlerpartij bijeen te bren gen in een groep, die van boven af kan worden gecontroleerd. Inmiddels heeft de door de Rus sen gecontroleerde pers te Berlijn gepoogd, de communistische neder laag in Italië voor te stellen als het Eevolg van „Amerikaanse interven tie en fraude bü de stemming." Te Schwerin in Mecklenburg is een Duitse vrouw tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens, „verspreiding van onjuiste berich ten' over de bestraffing van Duit sers in dc Ftussische zone, die een poging hadden gedaan om naar de Westelijke zones te vluchten. Het gerecht verklaarde, dat deze berich ten „vrede en rust in gevaar brach ten." Generaal Daubenton: j Men kan aan boord niet voorzichtig genoeg zijn Naar aanleiding van het uitbreken van enteritis (maagdarmstoornis sen) aan boord van het troepentransportschip „Volendam", deelde do chef van dc geneeskundige dienst van de koninklijke landmacht, gene raal majoor dr. F. Daubenton mede, dat reeds al het mogelijke gedaan wordt voor een zo groot mogelijke hygiëne aan boord van do troepen- transportschepen. Deze maatregelen zouden zelfs zo Ver gai\n, dat zij door niet-deskundigen dikwijl:; „overdreven" worden genoemd. Maar volgens generaal Daubenton kan men nu eenmaal aan boord niet voor zichtig genoeg zijn. Wanneer cr ondanks alle voorzorgsmaatregelen toch nog onverwacht ziekten uitbreken, moet dit volgens dc generaal worden geweten aan liet gebrek aan inzicht van liet Nederlandse volk in liet belang van do hygiëne. - tricring vnn vrouwen en kinderen. Op dc heenreis waren 2.400 mili tairen aan boord van dc „Volen dam", nu op de terugreis slechts 650 personen. Dat generaal Daubenton niet ge heel ongelijk had, toen hij zclde dat de Nederlanders niet altijd het juiste begrip voor hygiëne hadden, moge nog blijken uit liet volgende, zojuist gemelde feit: Toen de „Sibnjak" van dc Rot terdamse Lloyd zijn reis naar In donesië aanving, was een van do vele moeders, die zich ginds bij haar man gingen voegen, met haar beide kinderen aan boord geko men, wetende dat zij waterpokken hadden. Ze had daarvan echter niets laten blijken, omdat ze vrees de geweigerd te zullen worden en dc reis te moeten uitstellen. Eerst een dag later, in volle zee, kwam dc zaak uit. IJlings werden maat regelen getroffen, met het gevolg, dat moeder en kinderen in een speciale luxe hut geïsoleerd wer den, omdat uitbreiding van do ziekte zoveel mogelijk voorkomen moest worden. In plaats van be grip voor deze maatregel te tonen, heeft de moeder zich echter bij do directie beklaagd en eist nu haar passagegeld terug, omdat de reis „zo ongezellig" was nu ze geen contact had met de overige passa giers. Zelfs de opleiding van artsen aan Nederlandse Universiteiten blijft op dat punt in gebreke, ver volgde generaal Daubenton. Dat ziekten zoals op de „Volondam" niet alleen aan boorcl van troepen- transportschepen voorkomen, blijkt wel uit het feit, dat ook aan boorcl van de „Sibajak", een z.g. „vrij schip", dat dezer dagen binnen loopt, vrij wat maagdarmstoornis sen gesignaleerd zijn. Ondertussen zijn lal van maatre gelen genomen, om de „Volendam" te hulp tc komen. Geneeskundig personeel is van 'de „Grote Beer" op de „Volendam" overgestapt, ter wijl verder per KLM-vliegtuig de Haagse kinderspecialist dr. H. Broekema, Maandagmorgen naar Egypte vertrokken is met medica menten en extra-voedscl voor zie ke baby's. Radio-IJmuiden probeert twee maal daags contact .e krijgen met de „Volendam" voor nadere gegevens. Generaal Daubenton zelde nog, dat de „Volendam" de autoritei ten reeds meer zorgen heeft ge baard. Zo kwamen reeds in 1946 maagdarmstoornissen voor en In 1947 werden typhusgcvallen ge meld. De verzorging van het vervoer van de gezinnen die naar Neder land vertrekken, berust bij een Indische instantie. Het ligt echter thans in de bedoeling, de gezinnen van militairen in de toekomst met lijnschepen te laten repatriëren. Zolang dit echter niet mogelijk is, moet nog van troepentransport schepen gebrujk worden gemaakt. Deze schepen zijn omgebouwde passagiersschepen met hutaccomo- datie voor vrouwen en kinderen. Omgebouwde vrachtschepen mogen niet gebruikt worden voor repa-. Eén van V. d. Waals' meest omvangrijke „successen", de eliminatie van „dienst-Wim" in Juli 1943, vormt de hoofdschotel van de Woensdagmid dagzitting. Deze dienst, die internationale vertakkingen bezat en door de Gente naar Gaston v. d. Meerschen geleid werd, hield zich o.a. bezig met het verzamelen en doorsturen van informaties en de verzorging en terug brenging (naar Engeland) van gedropte agenten. Nadat in Januari 1943 een deel van de Belgische branche door de Duitsers was opgerold, nam V. d. Waals contact op met de Ncdei- landse verbindingsman Jüten (Chassé), onderwijzer te Bergen op Zoom. Schreieder was deze naar aanleiding van een Londense ra dioboodschap op het spoor gexo- men. „Piet de Pianist", zoals V. d. W. zich hier aandiende, werd volko men vertrouwd, nadat de Engelse radio tot negenmaal toe het ge wenste wachtwoord had omgeroe- Tijdens Woensdagavond in de Rivièrahal te Rotterdam gehouden bokswedstrijden won Bep v. Kla veren op punten van de Belg Leon Fouquet. Semarang, 14 April 1948 Geachte Redactie, WIJ HOREN hier in Sema rang, dat er iets gaande is met de nieuwe damesmode en misschien interesseert het U te horen, wat wij hier in Indië daar van vinden. We lazen in „De Lo comotief" een Semarangse krant, dat de rokken weer langer wor den. Wij, de jongens, hebben daar natuurlijk ^onze mening over. Er zijn er, die zeggen: „Als ik in Holland kom en m'n vrouw (of meisje) staat aan de kade met zo'n lange rok, dan loop ik door tot ze van mode is veran derd." Anderen weer vinden, dat het figuur van hun vrouw of meisje niet geschikt is voor lan ge rokken. En dan zijn er ook nog, die vin den, dat het niet sportief staat. Alles bij elkaa'r genomen, redac tie, zijn wij hier voor negentig procent tegen lange rokken. In de mening, dat wij in Indië ook nog wat mogen zeggen over die mode, hoop ik dat U mijn stukje zult willen plaatsen. Namens de jongens, hoogachtend, H.D. Stamboekno. 261025097 L.T.D. 85 B Div. RAADSEL, Uw naam is MODE pen. Via Jüten leerde hij verschei dene medewerkers van de dienst- Wim kennen. Een negental hunner werd op 20 Juli naar een villa in Apeldoorn gelokt en daar gearres teerd. In Bergen op Zoom lokte V. d. Waals vier illegale werkers in de val, waaronder Jüten en Dercks, die in Duitsland is omge komen; in Vlissingen maakte hij twee slachtoffers. In totaal heeft zijn verraad 51 leden van de dienst-Wim voor een Duitse rechtbank gebracht; 44 doodvonnissen werti geveld. De ze zijn echter niet ten uitvoer ge legd; alle veroordeelden zijn naar Duitse concentratiekampen ge voerd, waar verscheidene zijn be zweken. De getuigen, die in deze zaak gehoord worden', verklaren, dat zij Amersfoort, 22 April 1948 Beste H.D., A, DIE lange rokken. „New Look' 'noemen ze dat, daar mee ziet het er tamelijk hopeloos uit. Je weet hoe dat gaat, Parijs dicteert en het kleinste gehucht achter in het veen gehoorzaamt. En eerlijk moet ik bekennen zelf ook nief helemaal vrijuit te gaan. Op een of andere dag, pas seerde me zo'n lief meisje dat die lange rok zo goed stond, dat mijn verzet begon af te brokkelen. Zo zal het wel met meer mannen zijn gegaan. Wil je een statistiek? Er wer ken bij ons op redactie en admi nistratie 30 mannen en 22 vrou wen. Van de mannen zijn er 10 voor en 20 tegen de langere rok. Van de vrouwen is het antwoord 17 voor en 5 tegen. Veel is er ge loof ik niet tegen te doen en ik hoop dus maar dat je mild wilt zijn tegenover onze zwakheid. Je schrijft nog, dat .er jongens zijn, die hun vrouw voorbij wil len lopen als .ze hen langgerokt op de kade staan op te wachten bij hun thuiskomst. Laten ze het niet doen. Ze zullen er spijt van hebben, om de vrouwen en om de rokken. Het kan best mee vallen, bekijk slechts bijgaand plaatje. Voor de rest een poot en hou je haaks, Namens redactie en administratie een krijgsgevangene. allen nu hun arrestatie begrepen, dat Van der Waals hen geprovo ceerd en verraden had; één van hun Sachbearbeiters had dit trou wens ook uit 'de mond laten val len. Zweden, geen succes Over Van der Waals' reis naar Zweden vertelt de getuige Jhr. W. H. Gevers Deynoot destijds werkzaam bij de Nederlandse In lichtingendienst te Stockholm, dat hij in September 1943 bezoek ontving van een baron van Lyn- den, die zei contact met Engeland te willen opnemen, opdat van daaruit Duitse.objecten in Neder land vernietigd konden worden. Get. koesterde al van de aan vang af argwaan tegen Van der Waals en deze gaf tenslotte toe. dat zijn adellijke naam vals was. Ook kant. Abt die hem naar Zweden «rehracht had, werd niet vertrouwd. Van der Waals heeft vorrzovcr hij kon nagaan weinig in Zwe den kunnen uitrichten, aangezien hii bij al zHtj bewegingen gecon troleerd werd. Schreieder legt uit. dat Van der Waals opdracht had gekregen na te gaan. welke Illegale verbindin gen er bestonden tussen Nederland en Zweden en of er een berichten dienst werd onderhouden. Na deze Zweden-expeditie gaf Schreieder geen nieuwe opdrachten meer aan Van dc. .Vaals: hij was niet meer nodig. Pas op 13 Januari 1945 wordt Anton weer actief. Op familiebe zoek in Rotterdam arresteert hij in de buurt van het ouderlijk huis aan de Spoorsingel twee mannen, „die hem niet aanstaan". Bij het Slagveld hij wilde hen naar het Haagse Veer brengen wisten de mannen te ontsnappen door hem in een kelder te duwen. Thuisgekomen arresteerde Van der Waals een pensiongast van bu ren, een ondergedoken Duitser, 'Me hem toen allerlei gegevens over de Rotterdamse illegaliteit "hljnt te hebben verstrekt. In Amsterdam volgt dan op 16 Februari nog zijn arrestatie van de heer M. J. v. d. Zijden, die echter door een gelukkige samenloop van omstandigheden wist te ontsnap pen. Treinkoppeling brak Een zeer zelden voorkomend spoor- wegongelu'kje heeft zich Woensdag middag op het baanvak Utrecht Gouda voorgedaan. Van de trein, die om 3.45 uit Utrecht vertrok, brak bij Hekendorp de koppeling tussen het Haagse en het Rotterdamse gedeelte. Doordat ook <Je remslangen los raak ten trad onmiddellijk de noodrem in heide treindelen in werking; onge veer twintig meter van elkaar ver wijderd kwamen deze tot stilstand. Gelukkig bleek een reserve koppe ling aanwezig, zodat de trein na ruim tien minuten vertraging zijn reia kon .voortzetten. VcJbr het tijdvak van 25 April t.m. 8 Mei 1948 geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA. KB. KC 804 331 Melk: 5 liter melk 333 Melk: 7 liter melk 336 Vlees: 100 gram vlees 337 Vlees: 300 gram vlees 338, 339 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 352 Algemeen: 400 gram brood of 1 rants, puddingpoeder, ver micelli e.d. 354 Algemeen: 200 gram brood (Geldig t.m. 1 Mei) 356 Algemeen: 1600 gram brood (Geldig t.m. 1 Mei) 357 Algemeen: 50 gram thee 358 Algemeen: 250 gram kaas of 312),:. gram korstloze kaas 359 Algemeen: 125 gram koffie 343 Reserve: 800 gram brood (Geldig t.m. 1 Mei) 346 Reserve: 400 gram brood (Geldig t.m. 1 Mei) Bonkaarten KD, KE 804 833 Melk: 12 liter melk 836, 837 Vlees: 100 gram vlees 838 Boter: 250 gr. boter of mar garine of 200 gram vet 839 Boter: 125 gr. boter of mar garine of 100 gram vet 853 Algemeen: 400 gram brood of 1 rants, puddingpoeder', ver micelli e.d. 854 Algemeen: 200 gram brood (Geldig t.m. 1 Mei) 856 Algemeen: 400 gram brood (Geldig t.m. 1 Mei) 858 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 843 Reserve: 400 gram brood (Geldig t.m. 1 Mei) Bonkaarten ZA. ZB. ZC. ZD, MD, MF. MG, IMH 804 (bijz. arb., a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook D. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 April worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 26 April mag worden ge kocht. HUISVROUWEN opgepast! Evenals het vorige jaar zal, ten einde de winkeliers in de gelegen heid te stellen hun zaken enige tijd voor vacantic te sluiten, van 4 Juli tot 11 September inplaats van iedere week, eenmaal per veertien dagen, een honncnlijst worden gepubliceerd. De bonnen, welke volgens dc regel over twee weken verdeeld worden aangewe zen, zullen dan in écn lijst worden bekend gemaakt. De eerste bonaanwijzing voor 14 dagen zal dus zijn op 2 Juli, de laatste op 27 Augustus. In cle tijd stippen, v/aarop de detaillisten de bonnen bij de distributiediensten moeten inleveren, wordt geen wij ziging gebracht. Detaillisten, die dus hun zaak wegens vacantie wil len sluiten, dienen maatregelen te nemen om op de voor hen vastge stelde dagen de bonnen te doen in leveren. Het publiek moet er rekening mede houden, dat het als gevolg van deze regeling een week eerder dc beschikking krijgt over de arti kelen, welke gewoonlijk in de tweede week worden aangewezen. Aan het einde van de periode, waarvoor deze regeling geldt, zal men echter een week langer moe ten wachten. Matzes van de bon Met ingang van heden zijn matzes en toast zonder bon ver krijgbaar. De vervaardiging van deze producten is beperkt, zodat het niet mogelijk is ongelimiteerde hoeveelheden te kopen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1