Achterstand in woningbouw neemt nog steeds toe Richard III Een bedroevend lijstje r Noteert U even Gloednieuwe brandweerwagen aan gemeente overgedragen St. Jorisdag werd vroeg begonnen J Goede toneelavond de „Eemspelers" Prijscontrole op levensmiddelen Vrijdag 23 April 1948 STADSNIEUWS Bouwprogram moest worden ingekrompen Enkele raadsleden hebben ln de aanbiedingsbrief bii de begroting verschillende onderwerpen gemist, die hun ter harte gaan. te weten: de bouw van een badhuis voor het Soesterkwartier; een definitieve oplossing voor 't bosbad Birkhoven en een stimulering van de woning bouw in 1948. Gevraagd wordt welke mogeliik- heden er zijn voor de bouw van een badhuis in het Soesterkwartier en naar de verwezenlijking van de de finitieve plannen voor het bosbad. Overigens zou men gaarne ver nemen welke woningbouw ln 1918 te verwachten ls. alsmede of dan de grootste misstanden met betrek king tot de huisvesting zlin opge heven. welk bouwvolume aan Amersfoort ln 1948 zal worden toe gewezen en welke plannen er be staan ter stimulering van de par ticuliere bouw? Er zullen indivi duele gevallen zijn, waarin men zich hogere bouwkosten wil ge troosten. Verzocht wordt deze par ticulieren ook aan de bouw te doen deelnemen. B. en W. antwoorden als volgt: Bij ons is in overweging een plan te doen opmaken, waarbii de ver schillende grote werken worden vervat in een urgenticschema en waarbii mede wordt nagegaan, wel ke financiële consequenties hieraan zijn verbonden. Einde October 1947 werd ons door de provinciale directie van de volkshuisvesting te Utrecht mede gedeeld. dat. volgens de voorlopig beschikbare gegevens in de ge meente Amersfoort gedurende 1948 vermoedelijk voor 42.640 M3. aan woningen zou kunnen worden ge bouwd. Hieraan werd de medede ling toegevoegd, dat dit bouwvolu me, ten behoeve van het bouwen van woningen door particulieren met toepassing van de financie ringsregeling woningbouw 1947, nog zou kunnen worden verhoogd met een nader te bepalen aantal woningen, afhandelijk van de bouw activiteit in de gemeente. De her bouw van door oorlogsgeweld ver woeste panden met inachtneming van de desbetreffende voorschrif ten zou steeds worden toegestaan en niet in mindering van het toe gewezen woningcontingent worden gebracht. Op grond van deze gegevens werd aanstonds overgegaan tot het uitwerken der plannen voor de bouw van het derde complex van het gemeentelijk bouwplan in het Soesterkwartier. Dit derde complex omvatte 65 woningen met een in houd van 355 m3. en 16 woningen met een inhoud van 191 m3. De op deze bouw betrekking hebbende plannen werden aan uw raad voor gelegd en in uw vergadering van 25 November 1947 goedgekeurd. In dezelfde vergadering verenigde uw raad zich in principe met ons voor stel om van gemeentewege 30 mid denstandswoningen aan de Ver lengde Kapelweg te doen bouwen met toepassing van de financie ringsregeling woningbouw 1947, waarbij wij de verwachting hadden, dat het voor 1948 toegewezen wo ningcontingent met het voor deze bouw benodigde bouwvolume van 15.000 m3. zou worden verhoogd. Een gelijke verwachting hadden^wii toen wij in principe onze medewer king verleenden aan de door enkele particulieren voorgenomen bouw van in totaal 6 woningen, evenals toen wij in onderhandeling zijn ge treden met de Amersfoortse fabri kantenkring om in gemeen overleg en voor gezamenlijk risico te ko men tot de bouw van een aantal woningen, teneinde daardoor enigs zins tegemoet te kunnen komen aan de behoefte aan woonruimte door de plaatselijke industrie. Daar naast werd nog door de stichting „Centrale Woningzorg" een plan voorbereid voor de bouw van een 40-tal arbeiderswoningen in het Soesterkwartier. Tegenvallers Alhoewel de plannen voor de 65 en 16 woningen in December be- stedingsklaar waren, kon niet tot aanbesteding worden overgegaan, aangezien de daarvoor vereiste toe stemming niet kon worden verkre gen. Onder dagtekening van 11 Maart j.l. ontvingen wij van de provinciale directie van de volkshuisvesting te Utrecht een nadere mededeling over het aantal woningen, dat dit jaar vermoedelijk in deze gemeente gebouwd zal kunnen worden. Hoewel ook deze gegevens niet als definitief zijn te beschouwen betekenen zij toch, dat het bouwprogramma, zoals wij ons dat oorspronkelijk voor 1948 hadden voorgesteld, aanmerke lijk ingekrompen zal moeten worden. Wel is waar zal het toegewezen bouwvolume van 42.640 m3. voorlopig gehand haafd kunnen blijven, maar uit GRAND: De Lafaard 14.30, 18.30 en 21 u., Zo. 13.30, 16, 18.30 en 21 uur. CITY: Onder hypnose 14.30, 18.30 en 21 u., Zo. 13.30, 16, 18.30 en 21 u. REMBRANDT: Bleke Bet 14 30 en 20 u.. Zo. 14, 16.15. 18.45 en 21 u. 23 APRIL: Uitv. Gymn. ver. „Jonge kracht". Markthal, 20 u. Feestavond buurtver. Stephcn- sonstr. m m.v. Snip en Snap, Amicitia, 20 u. 24 APRIL: „Ons Toneel" met „Geen dubbeltje in zijn zak". Parochie huis, P. Borstr. 20 u. Lezing „De dienstweigeringswet en haar toepassing". Studie Cen trale, Utrechtseweg, 20 u. Feestavond Hapam, Markthal, 20 u. 26 APRIL: Genootschap Ned.— Frankrijk, Beneluxdag. Spreker Hubert Clement en prof. dr Kuin. Raadzaal, resp. 16 en 20 u. 27 APRIL: Modeshow Stichtse Heuvel 14.30 en 19.30 u. 28 APRIL: Volksliedavond m m.v. Het Nederlandse Lied. Markthal 20 u. Toneeluitv. V. en D. „Jacob diende", Amicitia 20 u. Prop. avond Bond v. oud ill. Chr. ULO, St. Aegten, 19.30 u. EXPOSITIE Oosterse Tapijten e.d. t.m. 25 April Tentoonstelling werken Adr. Pieck, Consthuys Sint Joris. dit bouwvolume zullen nu ook de met toepassing van de fi nancieringsregeling 1947 te stichten woningen moeten wor den gebouwd. Aannemende, dat de plannen voor de 65 en 16 woningen in het Soesterkwartier en voor de 30 mid denstandswoningen aan de Ver lengde Kapelweg doorgang zullen vinden, zou dat betekenen, dat daarmede het voor 1948 toegewezen bouwvolume vrijwel geheel zou zlin verbruikt. Aangezien wij echter, zo als reeds gezegd, aan enkele parti culieren in principe onze medewer king hadden toegezegd voor de bouw van een aantal woningen en wij ook in de toekomst aan het ln beperkte mate bouwen door parti culieren onze medewerking niet wensen te onthouden, Indien daar door het algemeen belang niet zal worden geschaad, zal een deel van het oorspronkelijk uitgestippelde gemeentelijke bouwprogramma voor 1918 niet kunnen worden uit gevoerd. Los van het voor dit jaar toege wezen bouwvolume staan de voor bereidingen voor de herbouw van door oorlogsgeweld verwoeste per celen. Momenteel zijn onderhande lingen gaande over een herbouw- volumc van 15.000 M3. In dit sta dium is nog niet te zeggen welk deel hiervan in dit jaar nog zal worden herbouwd. Wij mogen u hierbil nog de ver zekering geven dat dezerzijds niets zal worden nagelaten om te berei ken, dat het aan deze gemeente toegewezen bouwvolume zal wor den vergroot. De bouw door particulieren ls goeddeels afhankelijk van het feit of belanghebbenden al dan niet be reid zijn om on basis van de finan cieringsregeling woningbouw 1947 woningen te bouwen. Op de inhoud van deze rijksregeling hebben wij generlei Invloed. Na voltooiing van het thans be kende bouwplan 1947 en 1948 zal de woningvoorraad in deze gemeen te met ongeveer 250 woningen zijn toegenomen. Uit het door het Ne derlands economisch instituut uit gebrachte woningrapport blijkt, dat in de periode van 19471950 uil- sluitend voor bevolkingsaanwas 1400 woningen of gemiddeld 466 woningen per jaar zouden moeten worden gebouwd. Een vermeerde ring van de woningvoorraad met 250 woningen*in de jaren 1947 en 1918 is, derhalve bij lange na niet voldoende om de uit hoofde van bevolkingsaanwas benodigde wo ningen te verschaffen, zodat de reeds bestaande achterstand in de woningbouw nog steeds toeneemt. SD'er kreeg vijf jaar Voor langdurige dienst als Polizei Angestellte van de Sicherhelts- dlenst in het Durchgangslager te Amersfoort veroordeelde het Bij' zonder Gerechtshof te Utrecht Don derdag J. P. G. v. Hammen te Amersfoort tot vijf jaar gevange nisstraf. door te 'brengen in een Rijkswerkinrichting, Tevens werd v. H. voor de duur van het leveh uit de burgerrechten ontzet. Gemeente-begroting in de afdelingen In de vergaderingen van de eerste en tweede afdelingen van de raad der gemeente Amers foort zjjn tal van Interessante vragen gerezen, waarop B. en W. van antwoord hebben ge diend. Enkele der belangrijkste vra gen en antwoorden, ontleend aan het officiële verslag, hebben w\) op deze pagina weergegeven. De Gans en Van der Panne, hou' je haaks! In de Ronde van Nederland star ten ook de twee Amersfoortse wielrenners Joop de Gans en Wim van der Panne. Zij rijden indi vidueel. als de leiding hen niet op het laatste moment in een groep indeelt. Het staat bij voorbaat vast dat onze stadgenoten een zware strijd tegemoet gaan. Zij zullen hun krachten moeten meten met het „neusje van de zalm" op wielren- gebied. Verheugend is dat de laat ste wedstrijden, o.a. de ritten voor het federatie-kampioenschap, heb ben bewezen dat zij beiden in goede vorm zijn. Wat zij vooral nodig hebben is een grote dosis zelfvertrouwen. Zij zijn „outsi ders", hetgeen echter niet weg neemt dat ook voor hen een kans op goede klassering bestaat, mits zij hun kans trachten te grijpen. V/ij zijn ervan overtuigd dat onze stadgenoten met goede voornemens bezield zijn en wij hopen dat onze stad aan hen goede vertegenwoor digers zal hebben. Wij geven hen gaarne de raad mee om de „plak kers" aan hun lot over te laten en zo mogelijk zelf als initiatiefne mers op te treden. De wieleren- thousiasten in onze stad zullen zeer zeker hun prestaties volgen. School 1 Waalstraat 42 27 School 5 Hobbcmastraat 81 13 School 6 Zonnebloemstraat 70 12 School 7 Oude Soesterweg 20 31 School 8 Leusderweg 6 29 School 9 Bisschopsweg 70 25 (meisjesschool) Herenstraat 60 27 School 11. Wijersstraat 16 19 School 12 Schoollaantje 44 33 School 14 Lange Beekstraat 1O0 28 School v.g.lo. Schoollaantje geen 35 School u.l.o. Plantsoen Zuid (120 Nederl.) 10 School u.l.o. (62 mod. talen) 10 AZ PC kreeg goede spijs geserveerd In Amicitia organiseerde de AZ en PC Woensdagavond voor haar leden, donateurs en genodigden een propagandafecstavond. De voorzit ter der vereniging, de heer G. van Zelm. verwelkomde, de gasten. „Wat de pot schaft" werd geser veerd door Cor Galie met confe rence, Jetty Cantor, de bekende chansonnière werd begeleid door Tonny Schifferstcin die ook nog en kele soli ten gehore bracht. Ton Cup vond met zijn spreken de pop Charly en zijn goocheltoeren daverende bijval. Jaap Veenstra bracht het publiek, zich zelf aan de piano begeleidend, liedjes van vroeger en nu, die wel in de smaak vielen. Piet Ekel bleek een fenomeen te z\jn in het imiteren, vooral van bekende radiosprekers. Na afloop van dit „diner", werd in de foyer onder leiding van de heer Bert Kamperman als „toe spijs" een dansje gemaakt op de tonen van Jan van Loo's band. Uit een kippenhok achter een woning aan de Hogeweg werden witte leghorns ontvreemd. GENERAAL KOENIG IN AMERSFOORT. Dc opperbevelhebber van dc Frame troepen tn Duitsland, generaal P. M. F. Koenig. bracht gisteren met zijn gastheer, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis een bezoek aan Nederlands grootste garnizoensstad Amersfoort Op de foto ziet U hem in battle- dress terwijl hij zich naar het podium op dc Koningin Wilhelminalaan begeeft, waar 2500 man van ons garnizoen voor hem defileren. Aan zijn rechterzijde op de foto links vooraan luitenant-generaal Kruis. Op 29 April a.s. in het Grand Theatre Het Grand Theatre vraagt voor de tweede, maal in dit seizoen aan dacht voor een bijzondere gebeur tenis op toneelgebied. De „Stichting Amsterdamsch Tooneelgezelschap" o.l.v. Albert van Dalsum zal op 29 April ten besluite van het seizoen een voorstelling geven van „Ri chard UI" van William Shakespea re. Medewerken o.a. Albert van Dalsum. Paul Huf, Louis van Gas teren, Jacques Snoek. Ben Groenier Frits van Dijk, Johan Schmitz, Wim Vesseur, Lo van Hensbergen, Johan Fiolet, Lbudi Nyhoff, Jac queline RoyaardsSandberg. Bij wijze van uitzondering laten wij de korte inhoud van het stuk volgen: De politieke situatie in Engeland van 1470 ls verward. Vijandschap der adellijke families beheerst het gehele koninklijke bestuur. De lust tot macht heeft de moraal gedood. Leugen, bedrog, valse leuzen rege ren. Arrestatie en moord zijn poli tieke middelen geworden. Richard, hertog van Gloster, is het middel punt, voorlopig nog verscholen en achter de schermen. Hij moordt en liegt zich de weg tot de koninklijke troon vrij niet alleen, maar verste vigt zijn positie door het huweliik. In de weg staan hem. zijn broer Edward, de regerende koning, zijn broer Clarence en zijn neven, de prins van Wales en de hertog van York. Zijn broer Clarence doet hii vermoorden in de Tower, terwijl hij die moord omspint met dergelijke laster en intrigues, dat de vrouw van Edward er de schuld van krijgt. Edward, toch reeds aan het eind zijner kyachten, sterft. De po sitie van de vrouw van Koning Ed ward, Lady Grey, is niettegen staande de dood van de koning, haar tweede man, vrij sterk. Uit een-familie van onaanzienlijke adel, is zij door haar koninklijk huwelijk zeer hoog gestegen op de maat schappelijke ladder. Zq heeft haar familie, in het buzonder Lord Ri vers, haar broer en haar zoon uit het eerste huwelijk, met gunsten overladen en aldus de .ïaiouzie en de haat van het gehele hof opge wekt. Zij heeft uit het huwelijk met koning Edward twee zonen, de prins van Wales en de prins van York, waarvan de eerste dus de troonopvolger is. Richard begint met haar te isoleren. Haar broer en haar zoon uit het eerste huwe lijk laat hü gevangen nemen en onthoofden. Daarna sluit hü de twee prinsen in de Tower. Nu staat de troon vrij. Zonder goedkeuring van het volk durft hü zich niet te laten kronen. Een kunstmatig op geroepen volksbeweging helpt hem uit die nood. Reeds bü de aanvang van het stuk heeft hii Lady Ann, dochter van een hem viiandig huis. getrouwd, zodat ziin positie vrij hecht lijkt. Het koningschap heeft hem echter nog niet de zekerheid verschaft, die hii ervan verwacht te: ten eerste, omdat de kroonprins en z\jn broer nog leven en ten twee de, omdat de Graaf van Richmond zich in Frankrük met een leger op maakt, om hem van de troon te verjagen. In een reeds vrij wan hopige positie doet Richard ook de beide prinsen in de Tower ter dood brengen. Nadat ook ziin vrouw, Lady Ann, uit de weg geruimd is. tracht hij nog te trouwen met de dochter van koningin Elisabeth, om aldus de grondvesten van ziin troon weer sterker te maken. De oorlog met Richmond overvalt hem echter. In een tweegevecht wordt hij gedood. B. en W. verstrekten ons een overzicht van het aantal aan de open bare lagere scholen aanwezige bruikbare boeken ten behoeve van de schoolbibliotheek. Aanduiding school: Aantal boeken Aangeschaft van het cre- diet over '47 (meisjes u.l.o.) Van rcdaeticwege zouden wij aan dit lijstje gaarne nog een opmerking willen toevoegen. Wij vinden het bedroevend, dat de bibliothekencan openbare scholen zo uitermate karig zijn voorzien. Wij kennen jongens, die meer boeken bezitten dan verscheidene dezer schoolbibliotheken. Het zou interessant zijn de titels te weten van dc boeken van deze schoolbibliotheken. Wij hcbbch zo'n vermoedendat veel ervan wel sterk verouderd zal zijn. Daar moet toch iets aan gedaan worden! Want een schoolbibliotheek, onder leiding van dc eigen onderwijzer, kan van buitengewoon grote waarde zijn. Indien de overheid financiën niet toelaten dc bestaande bibliotheken uit te breiden, kan het onderwijzend personeel dan geen inzameling bij dc bevolking houden? Daar staan heel wat boeken vergeten in kasten of op dc zolders, waar niemand iets mee doet en die deskundig geschift dc schoolbiblio' theken van een rijke en leerzame voorraad zouden kunnen voorzien. Van alle gemakken voorzien Wanneer U dezer dagen na een brandmelding onverhoopt een loeiende sirene hoort en een schitterende rode brandweerauto voorbij ziet snellen, dan kunt U, Amersfoorter, Uw borst breed uit zetten en trots z(jn. Het wagenpark van onze Amersfoortse bandweejr is namelijk Donderdagmiddag verrijkt met een spiksplinternieuwe brandweerwagen, voorzien van alle gemakken. Op het plein van de brandweerkazerne aan het Achter Davldshof is dc overdracht in het bijzijn van de burge meester van Leusden, de heer Kwint, en de hoofden van alle takken van dienst der gemeente Amersfoort aan burgemeester Molendijk, als hoofd van de gemeente, geschiedt. „Geef ons de bullen, we knappen het op" De heer Kronenburg, die de wa gen. een Chevrolet, op zijn fabriek in Culemborg. ln opdracht van on ze gemeente, vervaardigde, hoopte dat de wagen aan de gestelde eisen zal voldoen en dat burgerij en stad er veel nut van zullen ondervin den. Onze burgemeester nam de wa gen met veel plezier in ontvangst, zoals hij zei. en vond het van één kant jammer, dat de wagen niet een paar dagen eerder gereed was gekomen. Dan hadden de brand weerlieden de burgerij bij de brand in de Lieve Vrouwenstraat de doel treffendheid van deze nieuwe wa gen aan de burgerij kunnen tonen. Zelfs met het oude materiaal was men de brand dra meester, doch wanneer het met deze glanzende wagen was geschied, dan had een leder zich nog zekerder gevoeld. In de laatste jaren is er heel wat te doen geweest rond het wagenpark en de bezetting van de brandweer, doch nu kan men reeds bogen op een uitstekend voorzien wagen park, waarin de modernste appa raten niet ontbreken. Dc burge meester hoopte dat dc gemeente met deze wagen een goede keus had gedaan en haalde in dit ver band schoon deze woorden voor grootser en weidser daden werden gezegd de woorden van Win ston Churchill aan, in een vrije ver taling: Geef ons de bullen en wü zullen het werk wel opknappen. De aflevering heeft lang op zich laten wachten, doch bleek toch nog een grote verrassing voor ons te zijn. Wij geloven, aldus de burge meester, een goed besluit te heb ben genomen. De heer Bijleveld zette hierna het gebruik van de wagen uiteen en toonde alle verborgen plekjes het zijn er ontelbare die tot het uiterste zijn benut. Dc wagen V;- „Gouden Ploeg" won biljarttournooi Ter gelegenheid van het door het eerste team van de Soester Bil jartvereniging „Zonneheuvel" be haalde kampioenschap organiseer de deze vereniging een tournooi dat klonk als een klok. Aan dit tournooi werd deelgeno men door „De Gouden Ploeg", „Leusderkwartier", Vergulde Wa gen", „Ons Genoegen", „Metropo- le" en „De Nieuwe Kei". Van deze verenigingen zijn twaalf- en der tientallen in Soest op bezoek ge weest. Het zijn voor de kampioens- clüb geen grote nederlagen gewor den. In één geval kwamen de Soes- ters zelfs als overwinnaars uit de strijd. De laatste partijen werden Don derdagavond gespeeld en toen na afloop hiervan de balans was op gemaakt bleek de uitslag als volgt te zijn: „De Gouden Ploeg" (Soest) eerste prijs. Van de 988 door de Soesters te spelen caramboles be haalden zij er 929, hetgeen neer komt op 94 De tweede prijs ver wierf ,,'t Leusderkwartier" met 93,63 (786—736). De Vergulde Wagen werd derde niet 90,69 (1020—925). De voorzitter van „Zonneheu vel", de heer Adr. Stalenhoef" reik te met een toepasselijk woord de verenigingsprijzen en een keur van persoonlijke prijzen uit. De heer Spijker, als wedstrijdlei der, dankte tenslotte de deelnemers voor hun sportieve strijd. G. de Wit komt vrij In de zaak tegen G. de Wit, die een blauwe Maandag lid van de NSB was, adviseerde de 4e kamer van het Utrechts Tribunaal ontslag van rechtsvervolging zonder opleg ging van enige maatregel. Exploitatie Birkhoven Men wijst er op, dat de exploita tie van het sportterrein Birkhoven de gemeente f 11.175.- kost en slechts f 6.700.- opbrengt, dus een verlies van f 4.475.- per jaar. Dit is voor een uitstekend terrein als Birkhoven niet nodig. Men make spoed met de Sportstichting, aldus het betrokken raadslid. heeft een spuitcapacitcit van 2500 liter per minuut bij een opvocr- hoogte van 80 meter. Aan de Ecm, b(j het Shell-terrein, is ons de wa gen in werking getoond. Drie dik ke stralen Eemwater spoten na luttele ogenblikken over Eem en wellanden. Modder en water spoten omhoog langs de kale grond, waar op de stralen waren gericht. Hoog in de lucht dreven de brandweer mannen het water, aangevoerd uit de Eem door dikke, nieuwe slan gen door vaste mannenhanden. Amcrsfoortcrs, U kunt gerust zijn. Bij eventuele brand ziin deze mannen, met behulp van de nieuwe wagen het vuur nog vlugger mees ter. dan wil ln de afgelopen tijd reeds van hen gewend zijn. Vol bewondering ziin da gasten huiswaarts gegaan. De mannen achterlatend, opruimend met een blij hart en trots op deze nieuwe aanwinst. „Groene Kruis" groeit en verzet veel werk Onder voorzitterschap van de heer R. Keyzer vond Woensdag in Franks Hotel de jaarvergadering plaats van het „Groene Kruis". Aan het jaarverslag der secretaresse mevr. Plantenga ontlenen wij het volgende: Door de wijkzusters werden in 1947 afgelegd 16.460 bezoeken, door de zuigelingen-inspectrices 7340 bezoeken. Aan de consultatie-bureaux wer den ingeschreven 586 zuigelingen, t.w.: Soesterkwartier 161, Leusder kwartier 171, en stad (Valkestraat) 254. Uit deze getallen blijkt hoe zeer de bureaux in een behoefte voorzien. De voorzitter brengt een woord van hulde aan zr. Voogd, aan wie de eer toekomt met dit werk te zijn begonnen. In 241 kraamgeval- lcn werd bijstand verleend. Verple- gingsarlikelen uitgeleend: magazijn Kortegracht 2170 maal, Soester kwartier 424 maal. De gezinsver zorging onderging grote verande ring, Op 1 Mei '47 nam het „Groene Kruis" deze tak van arbeid van Ned. Volksherstel over. Van die tijd af zijn nu 6 gezinsverzorgsters en 1 leidster in dienst. In 75 gezinnen werd hulp verleend tot een totaal van 1324 dagen. Het ledental neemt nog steeds toe en bedroeg op 31 Dec. 4000. De penningmeester, de heer B. W. Plooy, brengt het financieel ver slag uit. De rekening sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 32.738.18. Op voorstel van de heer W. F. C. Oosterman zal via de Contactcommissie overleg gepleegd worden met het gemeentebestuur over de te verlenen subsidie voor gezinszorg. De Commissie voor het nazien der boeken en administratie ver klaart bij monde van de heer P. Kortland alles in orde te hebben bevonden en stelt voor penning meester en administrateur te de chargeren. Onder dankzegging 'voor de betoonde accuratesse wordt hiertoe besloten. De aftredende bestuursleden, de heren dr. J. A. Hendriks, B. Schoo- leman en H. Veenvliet werden her kozen. Na rondvraag, waarbij dr. Frij- link de propaganda ter sprake bracht werd de vergadering beslo ten. Padvniders hernieuwden hun belofte Vanmorgen heel vroeg de torenklok had nog maar net half zeven geslagen kwamen de Amersfoortse padvinders, dc ka tholieke verkenners, de welpen van beide organisaties en een aantal padvindsters, bijeen om gezamen lijk deze 23e April Sint Joris dag te beginnen. Voortrekkers hadden op het terrein aan de Hel lestraat twee vlaggestokken ge plaatst; één voor de nationale drie kleur, één voor de witte doek met het rode kruis het wapen van St. Joris voorstellend. In dikke ha gen groepeerden de honderden jongens en meisjes zich met hun leiders in een grote kring rondom de masten. Op de kreet „Jalahiiii" stormden de welpen naar de raads- rots voor het houden van de horde- rocp. Het vlagbreken zelf dat onder diepe stilte gebeurde werd gevolgd door het iezen van de padvinderswet. „Ik vraag me af of deze samenkomst slechts een uiterlijke getuigenis ls", zei com missaris Hülsebeck van de Katho lieke Verkenners, die een korte toespraak hield. Maar dat geloofde hij toch niet. Dan zou dit bijeen zijn immers al heel weinig waarde hebben. Ons padvinder-zijn. moet steunen op de eigen belevj^g van de belofte en onze padvinderij moet zijn een bundeling -van dit persoonlijk streven. Vandaag her nieuwen de padvinders hun belofte en dat juist maakt deze dag zo waardevol. Jonge vrienden en vriendinnen, zo noemde burgemeester Molendijk die ondanks de drukte van öc begrotingstijd een deel van zijn nachtrust voor de jeugd had opge offerd dc meisjes en jonRcns. De burgemeester zei in zijn tot het hart van de jongelui sprekende rede, dat het padvinder-zijn een soort adeldom is, dat rechten maar ook plichten geeft. Hij hoopte, dat 7.'n jong gehoor wat het eens had beloofd een belofte die vandaag wordt hernieuwd ook zal trach ten na te komen. Het politic-mu ziekcorps, ook al vroeg uit de veren begeleidde het zingen; Hoort zegt het voort, Wilhelmus van Nas- sauwe en Wij willen Holland houen. Vrouiv ooievaar betrok zomerresidentie Dc zomerresidentie voor ooie vaars achter dc woning van dc heer Wijnen aan dc HciliQCnbcrgcrweg is weer in gebruik genomen. Een vrouwelijke lepelaar is cr druk bezig met het nest. Ze speurt dc omgeving af naar takjes cn zo ont staat langzamerhand het huisje, waar ze haar kleintjes straks kan groot brengen. Een echtgenoot heeft ze nog niet. maar die zal dezer 'dagen wel verschijnen. In ieder geval hoopt de hr. Wijnen dat dc geboorte beter zal verlopen dan vorig jaar, toen het eerste echt paar door 'n ander stel werd weg gejaagd. dat ook al niet gelukkig was In één van hun eieren zat een dood kuiken, in dc andere helemaal niets, dat op een ooievaar in wor ding leek. Als cr nu eens wat min der werd geschoten in dc buurt door de jagers, misschien dat het nieuwe paar dan kans ziet een flink stel jongen te voegen bij dc vijf en twintig, die in de loop van vijftien jaar op dit zelfde nest werden ge boren Burgerlijke stand Geboren: Bert, z. v. J. Corts en A. J. Voorn; E^lgard Maria, z. v. M. J. A. Nefkens en C. M. M. Ho- genboom; Jan, z. v. N. Vallentgoed en R. van Ee. Ondertrouwd: F. J. Boerssen en T. M. van Lier; H. B. Aalders en R. Gros; H. G. M. van Baar en J. M. de Wit; W. van Plateringen en J. Mol; H. van Soest en M. Riks; J. Wunderink en J. G. Kroos; W. van Schie en M. P. van den Ham; E. C. van Bogerijen en A. C. An- kone. Gehuwd: R. van Kooij en M. van Sligtenhorst; H. dc Ruig en D. G. de Vree; H. van Ouwerkerk cn C. C. J. Abelman; J. Jager en G. Volp; R. E. Herles en A. Veenstra. Overleden: Gelina Catharina Beerta, geh. m. J. L. Brinckman, 73 jaar; Hubertus Hendrik Meér- burg Snarenberg, geh. m. W. K. J. van Doorne, 67 jaar; Johannes Ma- rinus van der Leeden, geh. m. van Engelenhoven, 40 jaar; Johanna Cornelia Richarda Schooleman, geh. m. P. C. Strooker, 35 jaar. Spelavonden in 't Chr. Militair Tehuis De militaire afdeling van „Pro Rege" te Amersfoort organiseerde in het Chr. Mil. Centrum een aan tal spelavonden, waarvan gister avond de finales plaats vonden Er was veel deelname aan de diverse wedstrijden en grote be langstelling van niet-deelnemers. De uitslagen waren als volgt: Sjoelen: 1. Adj. Asma, 2. Bent veld, 3. Joh. de Lange, 4. Sergt. Prins, 5. Verduyn. Schaken: 1. Groenewold, 2. Süth- muller, 3. Koopman. Biljarten: 1. Adj. Asma, 2. Fou rier v. d. Hoek, 3. wachtm. Be vaart. 4. Muis, 5. wachtm. v Koe- veringe. Dammen: 1. Kuipers, 2. Kuppens, 3. Franke, 4. Kerkhof. Tafeltennis: 1. Fröhlich, 2. Fran ke. 3. wachtm. v. Koeveringe. De prijzen bestaande uit boeken en luxe voorwerpen werden met een geestig speechje uitgereikt door de heer Kuipers Boone te Amers foort (Ingezonden mededeling) i VERBRUIK t .1 rNü SKODA kiezen bete* kent: krachtig meehelpen •aan de zuiDigheidscam- pagne enóók ala er weer volop benzine is, een blijvende besparing in Uw portemoQQoie De ZUINIGE wegen die U nóóit In de steek laat I Import N.V. AUTO-PALACE - DEN HAAG1 Houtweg 7-8 -Tol. 111920 (3 lijnon) Een toneelgroep, waarvan dc le den uitstekend op elkaar zijn inge», steld en stuk voor stuk vlot, onge kunsteld speelden echt speel den heeft gisteravond in Amicitia een zaal vol mensen een gezellige cn smakelijke voorstelling gegeven van het uitstekend geschreven blij spel van Martin Flavin „De baas in huis", dat door Jaap van do Poll werd bewerkt. Ja, „Dc Eemspelers" hadden zich wel geheel en al verplaatst in dc sfeer, die ten huize van dc pantoffel held Cyrus Bumpsted heerste. Die arme Cyrus, zo overheerst door z'n vrouw Jenny met haar zogenaamde verloren liefde, die al de dertig ja ren van zijn huwelijk dc onzicht bare zesde bewoner van huizo Bumpsted was. Die er de oorzaak van was, dat Jenny haar ^lochters knechtte om te voorkomen dat zij een even „mislukt" huwelijk als Mo zelf zouden aangaan. Haar twee oudste dochters Mabel cn Myra had ze flink onder dc duim. maar Helen, de jongste, laat zich niet dwingen en zo ontketent ze een nog al rcvolutionnaire ommekeer in het gezin. Al was het stuk dan zonder pre tenties, toch zat het goed in elkaar. Er waren tal van werkelijk komi sche noten in cn wat het belang rijkste was het werd uitmuntend zonder enige opsmuk en zonder ge- wilde effecten, gespeeld. Dc regis seur. Joh. van Bijstcrveld, had zelf de hoofdrol, die van dc povere Cy rus. die tenslotte z'n jongste dochter deed ons dat ontdekken toch in al zijn armetierigheid een groot cn goed mens blijkt te zijn. Hij was goed, Bijstervcld. vooral in het laatste gedeelte van het verma kelijke tweede bedrijf! Jenny (An Wienk-Bley) mocht or trouwens ook zijn. Vinnig, hard en heerszuchtig, An Wienk bezit een uitstekende stem met een voortref felijke dictie Henny van Werven was dc flinke dochter Helen. Rie Wcrkhovcn-Becker vertolkte de rol van de zure Myra en Gra Hendrlk- scn-Pruis die van de slome Mabcl. Alle drie goed gebrachte typeringen. De beminde van Helen Billy Clark vond in Jacques Buddingh een uitnemende vertolker. Dc oude huisvriend Sam Green, werd door Jan Bley een kostelijk type. De do ve dominee <Gcr Dimmendaal) had' van hem heel wat te verduren. Toen Jo Oostenenk, in de rol van dc Ma s verloren liefde, de woning betrad, was het spel volmaakt. Nee, toch niet. Daar was nog Qulnn, de re chercheur (Jac. Pruis), die eigenlijk het happy-end op zijn geweten had. Het enthousiaste publick liet na afloop het doek nog driemaal open trekken. En verdiend! De entre-acte-muziek werd op beschaafde wijze verzorgd door het Rivièra-orkest, dat door de heer J. Wakelkamp werd gedirigeerd. Voorman Goes veroordeeld In de zaak tegen Dirk Goes te Amersfoort, die in bezettingstijd als voorman-knuppelaar een ont zettende terreur uitoefende op do gevangenen in het concentratie kamp te Amersfoort, adviseerde het Utrechts Tribunaal vijf jaar inter nering met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de burgerrechten. Goes komt eerst op 7 Juni 1950 op vrjje voeten. De laatste tijd komen opnieuw veel klachten bij de prljsbeheer- sing binnen, dat de maximumprijzen voor levensmiddelen niet altijd in acht worden genomen. Het gaat veelal om kleine overtre dingen van enkele centen op de eerste levensbehoeften, maar bij de vele artikelen die in de huishouding nodig zijn vormen deze overtredingen tesamen een niet onbelangrijke extra belasting, In verband hiermede is van hogerhand opdracht gegeven in de eerst komende tijd een strenge contróle uit tc oefenen, waarbij behalve op het vragen van te hoge prijzen ook op het ge ven, van onder wicht en ondermaat en niet minder op de prijsaanduiding zal worden gelet. Ofschoon de prijzen over het algemeen wel bekend zullen zijn, laten wij hieronder de voornaamste volgen, teneinde de huisvrouw in de gelegenheid te stellen het hare aan de prijscontrole bij te dragen. AARDAPPELEN: (van 27 April tot 31 Mei) 13 cent per kg. Indien ook aardappelen van 12 cent per kg. in de winkel aan wezig zijn, mogen kleiaardappelen ten hoogste 14 cent per kg. kosten. Tot 27 April zijn deze prijzen nog 1 cent lager. MELK: De melkprijs is plaatselijk verschillend. In Amersfoort kost zij, gestandaardiseerd los per liter 22 cent, gepasteuriseerd per literfles 25 cent, gepasteuriseerd p. ^literfles 14 cent. BOTER: prijsklasse I per halfpondspak f 0.89. prijsklasse II per halfpondspak f 0.87^. MARGARINE: per halfpondspak f 0.34. GESMOLTEN DIERLIJK VET: per 200 gram f 0.33. BAK- EN BRAADVET: per 200 gram f 0.27. KAAS: volvet per kg. f 2.20; 40-f per kg. f 2.—. (Deze prijzen gelden ook voor z.g. belegen kaas). BROOD: De broodprijzen zijn plaatselijk verschillend. In Amersfoort zijn de voornaamste prijzen per 800 gram: plaatbrood e.d. minimum 21 cent, maximum 23 cent, bruinbrood minimum 2d cent, maximum 22 cent, casinobrood e.d. minimum 22 cent, maximum 26 cent, volkorenbrood e.d. minimum 21 cent, maximum 25 cent. VLEES: Runderlappen per kg. I 2.15; kalfslappen per kg. f 2.—; magere varkenslappen per kg. f 2.90; vette varkenslappen per kg. f 1.90; gehakt en poulet per kg. f 1.85; paardebiefstuk per kg. f 1.75; mergpijpen per kg. f 0.50.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3