Unitas trok fel van leer maar „Amersfoort" won „Boys" had kunnen winnen maar hield spel te kort p i ipSlw® Verdiend naar de eerste klasse Auto's maakten brokken Uitmuntend toneel Verhuur van gemeenteterreinen ook .aan de communisten? 2 Maandag 26 April 1948 STADSNIEUWS Rustige, goed opgezette aanvallen tegenover enthousiasme Hoewel de heren van liet Amsterdamse „Unitas" Zondagmorgen op de Bokkeduinen tegen het elftal van de handbalgroep „Amersfoort" fel van leer trokken en zelfs na enkele minuten de leiding namen, was toch spoe dig duidelijk dat onze stadgenoten overtuigend konden winnen. Het enthousiasme van de Amsterdamse voorhoede was weliswaar ge vaarlijk, maar het aanvalsquintet stond geheel alleen, De halflinie had zich klaarblijkelijk voorgenomen uitsluitend te verdedigen, want steeds stonden vijf verdedigers op één lijn voor het Amsterdamse doel om de minder felle, doch gevaarlijker aanvallen van de Amersfoorters te weer staan. hinderen, dat Bobbink en Van de Berg de stand tenslotte tbt 7I op voerden. Zo bleef het tot het einde. En Amersfoort was dus eerste klasser! „Amersfoort" eerste klasser ln de kleine competitie voor de promotie-degradatie heeft het hercnelftal van de handbalgroep ..Amersfoort" bewezen de sterkste te zijn. De door dit elftal behaalde overwinningen waren gedecideerd en toen de scheidsrechter van de wedstrijd Amersfoort~Unitas Zon dagmorgen op de Bokkeduinen voor de laatste maal floot, konden de Amersfoorters zich met recht eerste klassers noemen. Wij zijn'ervan overtuigd, dat onze stadgenoten in hun nieuwe omgeving zullen tonen hun plaats volkomen waard te zijn. Ztj vor men een goede en homogene ploeg, met voldoende technische capaciteiten om in de hogere klasse een belangrijke rol tc spe len. Gefeliciteerd. heren van „Amersfoort"! Nadat een goed opgezette aanval van Amersfoort met een fel schot van Huslage, waarbij de bal van de lat weer het veld instuitte, was besloten kwam uit een tegenaanval van de Amsterdammers vrij onverwachts het eerste doelpunt (0—1De Amster dammers bleven aanvallen, doch de -Amersfoortse verdediging liet zich niet meer verschalken en had ook weinig moeite met de Amsterdamse voorhoede. Kalm lieten de gastheren de storm over zich heen waaien om dan plotse ling zelf het initiatief te nemen. Toen bleek onmiddellijk de betere opvat ting van de Amersfoortse defensie, die bij elke aanval mee optrok en steun gaf aan het aanvalsquintet, Het eerste succes kwam dan ook spoedig toen Brondijk de bal toegespeeld kreeg, zich vrijliep en een kleine ope ning in de doelmond keurig benutte (1-1). Het Amsterdamse doel bleef onder druk en op vrijwel dezelfde wijze als de eerste maal bracht Brondilk het leder voor de tweede maal in het doel van de gasten (21). De Amersfoor ters kenden hun superioriteit en met rustige zelfverzekerdheid kwamen zij steeds weer met goede, open aanval len op het doel van hun tegenstan ders af. Nog voor de rust voerde Huslage de stand tot 31 op, toen hij uit een vrije worp in het bezit kwam van de bal en keurig inschoot, waarbij de keeper de bal verkeerd beoordeelde. De grote verdienste van de Am sterdammers was, dat zij door bleven vechten, óók nadat Van de Berg on geveer tien minuten na de rust de stand op 41 had gebracht. Jammer dat de Amsterdammers hun tactiek niet \eranderden, doch steeds maar weer het zwaartepunt op hun verde diging legden. Daardoor liepen de aanvallen op niets uit, waarbij nog kwam dat de weinig goed gerichte schoten door keeper Van de Hoeff keurig onschadelijk werden gemaakt. De Amersfoorters waren na de rust actiever. Met snelle open aanvallen stichtten zij steeds verwarring in de Amsterdamse verdediging. Een fraai schot van Reinders deed de bal via de paal opnieuw in het net verdwij nen. (51). Hoewel de Amsterdam mers steeds opnieuw probeerden hun .achterstand te verkleinen, wilde hun dit maar niet lukken, mede door het goede verdedigingswerk van het Amersfoortse achtertrio. Onze stadgenoten schoten over het algemeen veel beter en de keeper van de gasten, die dikwijls zeer ver dienstelijk werk deed, kon niet ver- Olympische Vijfkamp voor militairen De vjjfkamp, welke het Neder lands Olympisch Comité ook dit jaar weer voor de militairen zal or ganiseren, zal van 31 Mei tot 5 Juni te Amersfoort worden gehouden. De onderdelen waaruit deze vijf kamp zal bestaan, zijn wedstrijden in het handgranaatwerpen, paard rijden, schermen, schieten, zwem men en een veldloop. Aanvullingsagenda Raad In de agenda voor de komende raadsvergadering zijn nog de vol gende punten opgenomen: 28. Voorstel van B. en W. tot het onderhands aanbesteden van de verbetering van het gebouw van de ULO-schooI en van de school voor GLO aan het Schoollaantje. 29. Idem tot herziening van de gemeentelijke toelage voor leer krachten bij het openbaar buiten gewoon lager onderwijs (incorpo ratie). 30. Idem tot nadere vaststelling van lonen voor enkele groeoen van werklieden in verband met in voering van de zogenaamde mild heidsclausule. 31. Idem tot verhuring van de Nederlandse Jeugdherberg Centra le gevestigd te Amsterdam van het perceel De Genestetlaan nr. 9. „AMERSFOORT"-HEREN NAAR DE EERSTE KLASSE! Eigenlijk zijn ze wel erg moe na de wedstrijd tegen het Amsterdamse Unitas. maar voor onze fotograaf willen ze natuurlijk graag nog even poseren. Aan de glundere gezichten is te zien, dat het een goede overwinning is geweest! Serie aanrijdingen op Zaterdag De Amersfoortse politie is Zater dag nogal druk geweest met een stuk of wat aanrijdingen. Op de hoek van de Langestraat en de Varkensmarkt raakte een wielrytl- ster bekneld tussen het trottoir en een trekker met oplegger. Gelukkig viel ze naar rechts en werd alleen het achterwiel van haar fiets be schadigd. Een auto, die van de Utrechtse- weg het Plantsoen West indraaide, verleende geen voorrang aan een uit de Utrechtsestraat komende wielrijder. Beide vehikels kwamen in botsing met elkaar, de wielrijder kon zich nog net voor de auto weg rollen. Een stadsautobus passeerde op de Stationsstraat een stilstaande vrachtwagen. Toen de wagens zich naast elkaar bevonden, begon de vrachtauto weer tc rijden. Met de linkervoorzijde raakte deze wagen de rechterzijde van de bus, die flink werd beschadigd. Een vierwielige vrachtauto met een eveneens vierwielige aanhang wagen, die op de B.W.-laan in de richting van de stad reed, verleende geen voorrang aan een van de Daem Fockemalaan komende per sonenwagen. Gevolg: linkerzijde van luxe-wagen volkomen vernield en achteras ontwricht; ook de vrachtwagen werd beschadigd. Bij onderzoek bleek dat de remmen van deze laatste aüto niet deugden. De politie nam het geval in beslag. Lichte materiële schade was het gevolg van een aanrijding op do Hógeweg tussen een motorrijder, die moest uitwijken naar links en toen in botsing kwam met een van de tegenovergestelde richting ko mende auto.En tenslotte vermel den we dan, dat voor de zoveelste maal de houten verkeerszuil bij Ne- derberg is omver gereden, ditmaal door een auto die achteruit reed. Voorlopig werd het ding maar weer provisorisch hersteld. En vanmor gen lag het helemaal tegen de vlakte. Noteert U even GRAND: De Lafaard 14.30, 18.30 en 21 u., Zo 13.30, 16. 18.30 en 21 uur. CITY: Onder hypnose 14.30, 18.45 en 21 u.. Zo. 13.30, 16. 18.30 en 21 u. REMBRANDT: Bleke Bet 14 30 en 20 u.. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 26 APRIL: Genootschap Ned.— Frankrijk, Beneluxdag. Spreker Hubert Clement en prof. dr Kuin. Raadzaal, resp. 16 en 20 u. Causerie over Brazilië door Ir. v. d. Born. In Chr. Mil. Tehuis 20 u. 27 APRIL: Modeshow Stichtse Heuvel 14.30 en 19.30 u. EXPOSITIE Oosterse Tapijten e.d. t.m. 25 April Tentoonstelling werken Adr. Pieck, Consthuys Sint Joris. 28 APRIL: Volksliedavond m.m.v. Het Nederlandse Lied Markthal 20 u. Toneeluitv. V. en D. „Jacob diende", Amicitia 20 u. Prop. avond Bond v. oud 11. Chr. ULO. St. Aegten. 19.30 u 28 APRIL Volksliedavond m. m. v. het Nederlandse Lied. Markthal. „STICHTSE HEUVEL": Zaterdag en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers). DANCING VAN 'T HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen. 2023 uur Zond. mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat. Zon. en Woensd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks rullen v. boeken 14—17 u. Di. Vrljd avond ook van 1921 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u, DL en Vryd. oob 19—22 uur, Kinderfeesten Oranjever. „Soesterkwartier" De Oranje Vereniging „Soester kwartier" zal ter gelegenheid van de verjaardag H.K.H. Prinses Juliana op 30 April a.s. een tweetal kinderfeesten houden in het paro chiehuis, Paulus Borstraat om 14.00 en 16.30 uur en 's avonds een mu zikale rondgang maken door het „Soesterkwartier" met medewer king van de Chr. Muziekvereniging „Hosanna". Collecte voor het regeringsjubileum Voor de te houden regeringsjubi- leumfeesten in September a.s. wordt op Woensdag, Donderdag en Vrijdag a.s. een huis-, straat- en lijstcollecte gehouden. Cabaret-avond van Kath. thuisfront Het Katholiek Thuisfront afde ling St. Franciscus Xaverius, orga niseerde ln samenwerking met de afdeling St. Henricus, op Zaterdag 'n grote cabaretavond voor ouders, vrouwen en en verloofden van de jongens overzee in het parochiehuis aan de Paulus Borstraat. Onder de titel van „Tuttie-Frut- tie" presenteerde Amersfoorts Ca baret gezelschap „Miniatuur" een non-stop programma. De heer W. Wijntjes, voorzitter van Katholiek Thuisfront, afdeling St. Henricus, opende de avond met p<en kort gebed voor de behouden te rugkeer van de jongens uit Indo nesië, waarna hy de talryke aanwe zigen verwelkomde vooral enkele gedemobiliseerden, die kort geleden terugkeerden. De heer Wijntjes maakte van de gelegenheid gebruik, om mede te delen dat op 12 Mei a.s. een film avond zal gegeven worden in „St. Aechten", eveneens voor deze beide parochies. Hierna gaf hy het woord aan de conferencier van het cabaret-gezel schap Gerrit Kommer, die op een gezellige manier het programma aankondigde. Het programma dat vlot afge werkt werd. bestond o.a. uit ver schillende zangnummers door Cor- rie Bakker, w.o. het lied van „Jon gens in Indlë, hou je maar haaks" en „Vaarwel m'n jongen", dat zij samenzong met Tonny Adelaar. De liedjes oogstten veel succes. De schetsjes, die op de zang nummers volgden, werden goed ge speeld, vooral het nummer „De truc van Tinus" bezorgde menig een een lachbui. Het accordeon-duo Bram van de Hoef en de negen-jarige Henkie van de Kieft, was de attractie van de avond en aan het verzoek van de kleine muzikant om mee te zingen werd vlot voldaan. „De Keitjes" vertolkten „Jean" Het vertolken van een toneel stuk, waarvan de speelbaarheid door toneelgroten reeds werd be wezen, heeft voor de amateur-to nelist z'n aantrekkelijke en gevaar lijke kanten. Wordt het een rustige poging om het stuk naar eigen visie in een eigen sfeer te zetten, dan valt het meestal best mee. Maar o wc:, als er een krampachtige greep naar de lauwerkransen van de meesters wordt gedaan. „De Kei tjes" zijn gelukkig verstandig ge weest en ze hebben Zaterdagavond van het bekende toneelstuk „Jean" van Ladislaus BusFekete in de grote schouwburgzaal van Amicitia een voorstelling gegeven, die zeer bevredigde. Mevrouw F. Cleton—de Waard heeft de regie van de heer P. Schwerzel overgenomen en er heeft daarmede een duidelijke ver schuiving van het accent plaats ge had. Waren het vroeger de geraffi neerd uitgebalanceerde enscenering en de sterke karakter-uitbeelding van deze groep die ons troffen, dit maal voerden de markante type ring van de steeds wisselende ge moedsgesteldheid de boventoon. Een verandering die o.i. door de regie wisseling zéér begrijpelijk wordt gemaakt. De nieuwe regisseuse dankt haar succes dan ook zeker aan het uitbuiten van de vele mo gelijkheden, che „Jean" op dit ge bied in zich bergt. Wij denken al leen maar aan het toneeltje in het kasteel van de Hongaarse minister president, als diens huisknecht in de Kamer gekozen blijkt te zijn en evenals zijn meester, via de inder haast opgestelde microfoon, een radio-boodschap tot het volk richt. En aan het gebeuren tussen de ge wezen huisknecht, die een groot en goed politicus is geworden en zijn vroegere jonge meesteres Katinka. De heer H. Schep speelde het in z'n eentje klaar om ons voor de vriendelijke mening van de auteur over de verhouding tussen heer en „knecht" in te nemen. Hij speelde zijn rol zonder enig serviliteitsbe- toon, beheerst maar overtuigend in zijn betogen. Katinka verleende door haar Show van aristocratische zelfbewustheid evenveel relief aan het stuk als mevrouw B. Schepp Schwerzel de gravin-moeder met haar goed getypeerde kort zichtigheid en de fijne trekjes in het denken van de oudere rijke vrouw. De heer H. v. d. Vcgt speel de de rol van de minister-president voortreffelijk. „Een correct ment, een correct politicus". Ook de ande ren werkten aller-verdienstelijkst mee aan deze tot in de puntjes ver zorgde voorstelling, waarin de en kele kleine regie-ongelukjes nau welijks opvielen. Na afloop werden bloemen aangeboden o.a. door de toneelgroep „De Keien". Daarna was er bal in de foyer. Besluiten wij met een vraag; wanneer mogen de twee of drie an dere toneelgroepen, die dit verdie nen, eens voor zo'n overvolle zaal, voor zulk een dankbaar publiek spelen. Gevonden voorwerpen 20 t.m. 25 April 1948 Wanten en handschoenen; witte zakdoek m. bl. rand; windjack (grijs); padvindersriem; armband met uitgezaagde munt; vulpen; lips- sleutel; herenrijwiel (oud); witte Kees; zw. ceintuur; zw. helm (oud leger model); paar rood bruine handschoenen (leer); gev. in Sept. 1947 in een winkel een blauw da mesjasje en een gekleurde shawl: eveloppe inh. negatief; ondergebit; Engelse duimstok; bril met licht- monteur; port. inh. foto's en zegels; port. inh. ongev: f 3.00; blauw jon gensjasje; gecom. snoepkaart; hor loge ketting; gekleurde shawl; zil. armband met hanger (druiventros) groene haarstrik (smal); bruine he ren schoen (1.); zwart gim. schoen tje (1.); blauwe zwembroek met witte handdoek; Tennisbal (rood); centuur (blauw); jongens rijwiel; gim. schoen (wit 1); zwt. port. inh. textielp. snoepk. en ruim f 500 sandaal (l.j; heren rijwielen. EVC niet uitgestoten uit georganiseerd overleg Een raadslid vraagt in verband met het gebeurde in Tsiechoslowa- kye en de houding van de commu nisten, of burgemeester en wethou ders mede van mening ziin, dat geen gemeentelijke terreinen meer op Zondag of andere dagen moeten worden beschikbaar gesteld aan communisten. Wü kunnen toch moeilijk medewerken deze anti democratische richting te steunen, ons onze volksvrijheden geeste lijk zowel als politiek te doen ontnemen en ons tot slaven te ma ken van een communistische staat. Tevens wordt gevraagd of het geen tyd wordt de E.V.C. die de laatste maanden steeds duidelijker aanstuurt op revolutionnaire actie en blijkens haar houding veel lijkt op een mantelorganisatie van <Je communistische partij uit het georganiseerd overleg en andere commissies te weren, te meer daar andere groepen zich zullen terug trekken. Hieraan wordt toegevoegd dat de democratie liever nog „onze volksvrijheden" alleen vei lig is (zijn), zo zii zich laat (laten) beheersen door de Christus, indien ons volk ook de overheid zich buigt voor Gods absolute souverei- niteit en zich richt naar Zijn wet. B. en W. geven het volgende ant woord Bij de beoordeling van aanvragen tot beschikbaarstelling van ge- A-sociale gezinnen en zuigelingensterfte Eon raadslid merkt op. dat in het rapport van de gemeentelijke ge neeskundige- en gezondheidsdienst gewezen wordt op het groot aantal a-sociale gezinnen in de gemeente. Dit moet dus als vermoedelijke oorzaak van de hoge zuigelingen sterfte voor de gemeente Amers foort worden aangewezen. Ge vraagd wordt of burgemeester en wethouders naar deze zuigelingen sterfte een ernstig en diepgaand onderzoek willen instellen. Naar de hoge zuigelingen-sterfte voor onze gemeente wordt zeker een diepgaand onderzoek ingesteld, aldus antwoorden B. en W. De cij fers over 1947 komen te traag los om reeds nu juiste gegevens over 1947 te geven. Wij doen u opmer ken, dat de aanduiding in het rap port van de gemeentelijke genees kundige- en gezondheidsdienst ,,a- sociale gezinnen" niet gedekt wordt door het begrip „gesteunden door sociale zaken", terwijl de be huizing hierbij ook een grote rol speelt Centralisatie woning- beheer De bemoeiingen ten aanzien van een samenbrengen van de woning bouwverenigingen in de stichting „centrale womngzorg". dateren van af de oprichting van deze stichting, aldus B. en W. Verleden jaar heb ben wy reeds medegedeeld, dat wij het op prijs zouden stellen, indien de woningbouwverenigingen, welke tot dusverre een afwijzend stand punt hebben Ingenomen zich bereid zouden verklaren tot de stichting toe te treden, doch dat wij geen dwang kunnen uitoefenen. Wij lieten daarop volgen: „wel zullen wy trachten, nadat de uit komsten van de stichting over het eerste jaar bekend zijn. déze vereni gingen alsnog te overtuigen, dat centralisatie van wonlngbeheer de voorkeur verdient boven de huidige wijze van exploitatie". Aangezien de uitkomsten over het eerste jaar binnenkort vaststaan, kunnen wij dan eerst ons poeen herhalen. Besprekingen dienaangaande heb ben tot heden geen resultaat opge leverd. Uitbreiding zakenpanden in de binnenstad De directeur van Gemeentewer ken heeft bij B. en W. voorstellen ingediend tot een wijziging in de bouwverordening, welke het moge lijk maakt de in de binnenstad ge legen zakenpanden uit te breiden met de open achter terreinen. meentelijke terreinen, staan wil op het standpunt, dat het grondwette lijk recht van vergadering moet worden geëtrbiedigd, zolang de openbare orde en rust niet in ge vaar worden gebracht. De verordening tot regeling van het georganiseerd overleg met het personeel ln dienst yan de gemeen te Amersfoort, zoals deze door de raad ls vastgesteld d.d. 28 Decem ber 1923, en waaraan wy gebonden zijn. kent een dergelijke uitsluiting niet. Twee niéuwe scholen Gevraagd wordt door een lid van de raad aandacht te schenken aan scholenbouw, omdat wy anders over een paar jaar absoluut vast zullen lopen, Voor enkele duizenden kinde ren meer zal in de naaste toekomst voor schoolruimte moeten worden gezorgd. De voorziening in schoolruimte thans en in de komende jaren, al dus B. en W.. baart zorgen, daar plannen tot schoolbouw wegens de materialenschaarste niet tot uitvoe ring kunnen worden gebracht. Deze aangelegenheid heeft onze aan dacht. Wat de openbare scholen betreft hebben B. en W. op een daartoe door de inspecteur van het lager onderwijs gedaan verzoek aan deze ter plaatsing op de urgentielijst voor 1948 twee schoolgebouwen aangevraagd. Zy hopen, dat dit by de regering tot het gewenste resul taat zal leiden. Het door de ge meente te huren perceel aan de Hó geweg nr. 1 (het voormalig gere formeerde weeshuis) zal in gereed heid worden gebracht als schoolge bouw, waarin zullen worden gehuis vest de afdeling debielen van de openbare school voor buitengewoon onderwijs en enige klassen van de christelijke school, voor g.l.o. in het Kruiskampkwartier. Subsidie schoolmelk- comité Een lid van de raad merkt op, dat alles gedaan moet worden om een zo hoog mogelijke toeslag van 't rijk te verkrijgen op de school- melkvoorziening. Hij vraagt ook die kinderen voor schoolvoeding in aanmerking te brengen, waarvan de ouders, tengevolge van een ze kere schroom, geen aanvraag heb ben gedaan. De minister van sociale zaken stelt zich op het standpunt, dat plaatselijke schoolmelkcomité's self-supporting moeten zijp. Subsi die wordt na 1 Januari 1948 door het rijk niet meer verleend in ver band met: a. de precaire toestand van 's lands financiën; b. de omstandigheid, dat vrijwel alle ouders kinderbijslag ontvan gen; c. het feit, dat de uitgaven, hoe wel zij inderdaad ook een landsbe lang raken, naar haar aard geacht worden te moeten worden bestre den uit de kring, waar zij zich voordoen, dus uit bijdragen van gemeentenaren c.q. uit de gemeen tekas. Burgerij bedient de gaslantaarns 9 In Amersfoort zijn thans in ge bruik 530 gaslantaarns voor straat verlichting, waarvan er 380 be diend worden door de burgerij; wat in de zomermaanden hierop neerkomt, dat zij vooi; het over grote deel door de burgers worden aangestoken, maar 's morgens door personeel van de gasfabriek moeten worden gedoofd. Het aantal elec- .trische lantaarns bedraagt op het ogenblik 413. B. en W. zijn van me ning dat de straatverlichting nood zakelijk moet worden uitgebreid, omdat deze niet als voldoende is aan te merken, mede gelet op het verkeer. Het aantal klachten over onvoldoende verlichting is groot. Bovendien dient er zo spoedig mo gelijk een einde te komen aan het bedienen van de gaslantaarns door de burgerij. Van het bedrag van f 150.000,zullen enige verkeers wegen worden verlicht, terwijl ver der gaslantaarn zullen worden ver vangen door electrische. Verbetering scholen B. en W. stellen de Raad voor hen te machtigen het wijzigen van de zuidgevel van de LO School en van de westgevel van het gymna stiek- en natuurkundelokaal aan het Schoollaantje ondershands op te dragen aan de heer A. J. v. d. Tol, te De Bilt. voor de som van f 5900.plus f 5.075,en het verbeteren van het platdak van de ULO School aan het Schoollaantje ondershands op te dragen aan de heer P. Eigenraam te Amersfoort, voor de som van f 19 350,Een en ander overeenkomstig het be stek nr. 2 van dienstjaar 1948. Ons dagelijks te veel Tegen het bestuur van een orga nisatie hier tér stede, werd proces verbaal opgemaakt wegens het be ëindigen van een dienstbetrekking, zonder daartoe van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau ver gunning te hebben. Bekeurd werden; enkele personen, die kinderen ouder dan tien jaar op hun fiets meevoerden. Een paar wielrijders, die hun fietsonbeheerd en ongesloten op de openbare weg hadden laten staan, Ongetwijfeld zullen de vele duizenden toeschouwers, die Zondagmiddag aan de Rubensstraat getuige waren van de wedstrijd Amersfoortse Boys Laren, min of meer teleurgesteld naar huis zijn gegaan, Onze stadgenoten hadden immers vooral na de rust de beste perspectieven voor een overwinning. Dat het desondanks een 22 gelijk spel werd, kwam door te weinig schotvaardigheid en gebrek aan open spel. De blauwwitten hebben zeer zeker het beste van het spel gehad, doch het voor doel te kort gehouden spel was volkomen een kolfje naar de hand van de Laren- verdediging. Hierbij kwam nog dat de keeper der gasten na de rust beslist een klasse beter was dan daarvoor en zijn club voor een nederlaag heeft behoed. Goed verdedigend Laren maakte tenslotte gelijk 2-2 Dat Laren alles op alles zou zetten om de kans op het derdeklasseschap te behouden bleek direct na het be- ginsignaal. Met frisse open aanvallen trokken zij op het Amerstoortse doel af. Het windvoordeel van de gasten leverde niet veel op, want de bal werd veelal te ver naar voren ge speeld, waardoor de Boys-verdedi ging, waarin Windhouwer meespeel de, tijdig kon ingrijpen. Onze stadgenoten ondernamen en kele goed opgezette tegenaanvallen, die echter door slecht schieten en on voldoende balcontröle op niets uit liepen. Het eerste gevaarlijke moment ontstond een kwartier na de aanvang toen Flip Kraak, die veel en verdien stelijk werk deed, een schot loste, waarna de Laren-keeper onvoldoende onder controle kreeg. Op het aller laatste moment kon hij echter nog wegwerken. Een hachelijke situatie ontstond voor het Boys-doel toen de midden voor kans zag enkele tegenstanders, waaronder keeper Hoek, te passeren. Zijn schot was echter onzuiver ge richt en op het critieke moment bleef Windhouwer de situatie meester, ech ter ten koste van een corner. De corner werd goed genomen. Zonder aangeraakt te ziin verdween het leder in het doel. De wind bleek ge holpen te hebben en Laren stond met 01 voor. Dit doelpunt schudde onze stadgenoten wakker. Een goed aan gegeven bal van Jansen, die uitste kend speelde, beiandde bij Christ. Deze speler, die als rechtsbuiten goed voldeed, gaf een scherpe voorzet, waarna Dammers, hoog opspringend het leder inkopte (11). Hierna werd door de Boys aanval op aanval on dernomen en nog geen twee minuten later, ongeveer tien minuten voor de rust, nam Amersfoortse Boys de lei ding. De Braber, actiever als ooit te voren, had de bal opgehaald, gaf goed door aan Christ, deze passeer de enkele tegenstanders, waarna hij een scherpe voorzet gaf. De bal kwam hierbij hoog voor doel, stuitte via paal, lat cn rug van de keeper het veld weer in. De snel toegelopen Dammers kon het leder bemachtigen, gat een kleine voorzet aan Jansen, die netjes afwerkte (22). In de tweede helft begonnen de blauwwitten opnieuw met een hevig offensief doch voor doel wilde het niet lukken. Onophoudelijk wist de Larense defensie doelpunten te voor komen, waarbij kwam dat het aan valsquintet van de Boys het spel te kort hield. Uit de vele schermutselin gen voor het Laren-doel kwamen de gasten steeds als overwinnaars uit de strijd. Hun keeper dook ook steeds op waar het meeste gevaar dreigde en het is zeker aan zijn goede werk te danken dat de Boys hun voorsprong niet konden vergroten. Verder dan drie wegens buitenspel afgekeurde doelpunten kwamen onze stadgeno ten niet. Toen ongeveer twintig mi nuten in de tweede helft was ge speeld, kwam plotseling een snelle tegenaanval van Laren. De verdedi ging van de Boys werd volkomen verrast en de stand was 22. Met wederzijdse aanvallen, dje ech ter op niets uitliepen, kwam tenslotte het einde van deze weinig fraaie, doch felle en spannende strijd. I-- x B i M «ft m m w£fm LAREN SCOORT DE GEL1JKAIA KER waardoor Boys - een kostbaar punt ontgaat. Noodcursus tot gezins verzorgster Het bestuur der veren. „Amers foortse Industrie- en Huishoud school" verzocht toestemming om aan haar school een noodcursus voor de opleiding tot gezinsverzorgster te verbinden. De vereniging .Het Groene Kruis", de commissie „Wijkzorg" der Ned Hervormde gemeente en de vereni ging „Zusterhulp" der Gereformeer de kerken alhier, hebben gezamen lijk aan het bestuur van de Amers foortse Industrie- en Huishoudschool verzocht bedoelde noodcursus aan die school te verbinden, teneinde te gemoet te komen aan het grote te kort aan gediplomeerde gezinsver zorgsters. De noodcursus zal worden bezocht door de gezinsverzorgsters van bo vengenoemde instellingen. Het di ploma van de noodcursus zal worden gelijkgesteld met dat van de oplei dingsinstituten, welk diploma door het rijk als eis is gesteld voor het verkrijgen van rijkssubsidie voor dit werk. Volgen* opgaaf van het bestuur van de Industrie- en Huishoudschool zal het aantal leerlingen minstens 16 bedragen, allen woonachtig in deze gemeente. De cursus zal 26 weken duren en in volgende jaren waar schijnlijk niet behoeven te worden voortgezet. De nettokosten van de cursus wor den geraamd op 775.—. Ingevolge de nijverheidsonderwijswet wordt voor dit doel een subsidie uit 's rijks kas, ten bedrage van 70 van de netto-kosten, gegeven, in dit geval dus 542.50. zodat ten laste van de ze gemeente blijft een bedrag van 232.50. B. en W. stellen voor de gevraag de medewerking te verlenen. Hogere huur na verplichte verhuizing Hogere huur, die men moet be talen na verplichte verhuizing, wordt door de gemeente niet ver goed. Desbetreffende toezeggingen zijn niet gedaan, aldus B. en W. „SIMSON" Op 5, 6 en 8 Mei in het Openluchttheater De bevrydingsfeesten gaan dit jaar te Amersfoort gepaard met een cul turele daad van grote betekenis, die in het gehele land belangstelling wekt. In het prachtige openluchttheater op Birkhoven wordt, zoals wij reeds enige malen meldden, .©p de avond van de 5e, 6e en de 8e Mei in grootse montage het op bijbelse mo tieven gebouwde verzetstuk „Sim- son" van Fedde Schurer vertoond door een gezelschap van enige hon derden dilettanten De auteur schreef zijn stuk tijdens de bezetting en onder zijn handen werd het verhaal van Israels Rich ter een hartstochtelijk pleidooi voor de vryheid en een kreet van afschuw jegens terreur. Hij schreef het in het Fries en in die taal be leefde het te Leeuwarden, met de auteur in de titelrol, ook zijn eerste opvoering. Naderhand heeft Fedde Schurer zijn tekst in kloeke Neder landse verzen overgebracht. Het stuk is inmiddels in enkele plaatsen van ons land op bescheiden wijze tot uitvoering gebracht, maar de eerste vertoning in de grootse opzet, welke dit drama vraagt, zal de openluchtvoorstelling te Amers foort zijn. De veelomvattende ar beid, die deze voorstellingen vroe gen, is ter hand genomen door de Amersfoortse Gemeenschap, die 175 verenigingen op cultureel gebied te Amersfoort omvat. Vrijwel alle verenigingen werken mee aan de opvoering of de zeer vele zorgen vereisende voorberei- In totaal nemen ruim driehonderd personen aan de opvoering deel, die behalve toneelspel en declamatie, ook muziek, zang en dans omvat. De componist. Hans M. Scheifes, schreef muziek bij het spel, welke nu zijn eerste uitvoering gaat beleven. Het orkest zal onder leiding staan van de componist. De dansen zijn ont worpen en staan onder leiding van Hans Snoek. Het geheel wordt gere gisseerd door de acteurs Ludzer Eringa en Floor Middag. In de prachtige omgeving van Birkhoven zal dit massa-spel. dat door werking van décors en belich tingen nog meer relief krijgt, onge twijfeld een onvergetelijke indruk maken. De gemeente en de stadsbussen Medezeggenschap bij vaststelling tarieven Gevraagd wordt door een raads lid of de gemeente een overeen komst heeft met de exploitant van de autobusdienst en o£ de gemeente deze overeenkomst dit jaar kan op zeggen? Zo ja, dan is het gewenst een onderzoek naar de uitkomsten van deze dienst te doen instellen, teneinde de voordelen uit de exploi tatie in de gemeentekas te doen vloeien. Naar aanleiding daarvan merken B. en W. het volgende op: Het is, toen eenmaal in principe was besloten de exploitatie door een particuliere onderneming te doen geschieden, van de beginne af da bedoeling geweest die exploitatie te binden aan een vergunning voor twee jaren met recht van optie voor de exploitant voor nogmaals twee jaren. Gezien de betrekkelijk grote kapitalen, welke door* de exploitant van de busdienst in de onderneming moeten worden gestoken, moet een termijn van vier jaren naar onze mening wel als minimumtermijn worden beschouwd. De commissie vergunningen per sonenvervoer verleende bij besluit van 15 October 1946 aan do N.V. Garage en Autohandel Henri Nef- kens alhier, een tydclyke vergun ning voor de uitoefening van auto busdiensten en de uitvoering van groepsvervoer binnen de gemeente Amersfoort onder voorwaarde, dat zulks in overeenstemming met de aanwijzingen van ons college ge schiedt. Krachtens dc bij de wet van 22 November 1947 getroffen overgangs regeling vervalt deze tijdelijke ver gunning met ingang van de 15e dag na het in werking treden dier wet en moet de vergunninghoudster binnen drie maanden bij ons colle ge een verzoek om vergunning voor de uitoefening van een autobus dienst binnen de gemeente Amers foort indienen. Voor dc tussenlig gende periode kan de autobusdienst worden voortgezet krachtens een aan de N.V. Nefkens door de in specteur-generaal van het verkeer ambtshalve verleende tijdelijke ver gunning. De N.V. Nefkens heeft op 17 Ja nuari jl. bij ons een verzoek inge diend om een vergunning voor het uitoefenen van een autobusdienst en de uitvoering van groepsvervoer binnen deze gemeente. Het is voor de hand liggend dat wij op dit ver zoek gunstig hebben beschikt en aan de N.V. Nefkens de verlangde vergunning hebben verleend en wel tot 18 November 1950. Wij mogen hierbij nog opmerken dat hier niet kan worden gesproken van een tussen de gemeente en de N.V. Nefkens gesloten overeen komst, maar dat hier sprake is van een op de wet autovervoer perso nen berustendle publiekrechtelijke vergunning. Krachtens deze wet kan de vergunning te allen tijde, hetzij in 't algemeen vervoersbelang, het zij wegens niet uitoefening van het vervoer of uitoefening van het ver voer ln strijd met bij of krachtens deze wet gegeven voorschriften, op voorstel van de commissie vergun ningen personenvervoer of ambts halve., door ons worden gewijzigd of ingetrokken. Alhoewel derhalve van een op zeggen van een overeenkomst geen sprake kan zijn, hebben wij, door de aan de vergunning verbonden voorwaarden, medezeggenschap in de vaststelling der voor de autobus dienst geldende (arieven. Over re mogelijkheid om tot tariefsverlaging over te gaan. wordt regelmatig met de vergunninghoudster overleg ge pleegd. Dientengevolge kon in Au gustus 1947 het tarief voor een en kele rit van f 0.15, teruggebracht worden tot f 0.12 K en kon daarna de oorspronkelijkeals tijdelijke maatregel bedoelde invoering van overstapjes tegen een prijs van f 0.15 worden gehandhaafd en uit gebreid. Burgerlijke Stand GEBOREN. Anna E., M., d. v. C. J. van der Donk en A. J. Giele; Elisabeth, d. v. H. Booms en M. Vonk; Geertruida M. K„ d. v. P. J. F. Pala en K. G. Hartvelt. OVERLEDEN. R. van Weste- laak, oud 68 jaar, ongehuwd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2