DE BEGROTING 1948 WERD ONGEWIJZIGD GOEDGEKEURD VOLOP VET Weth. Koopman dient raad puntig van repliek PRIMA PENSION UW BRANDPUNT EIGEN KRANT Modelslagerij „DE KEI" Volkshuisvestin g, zorgenkind! Handballers zeer gedupeerd PINKSTERREIZEN CEBUTO REISBUREAUX in n Varkensvlees Rundvlees op uw vleesbon Spek Vleeswaren dagelijks vers 504e STAATSLOTERIJ, i l-angestraat47 Tel. 6655 2 Donderdag 29 April 1948 De sfeer, waarin Woensdag de begrotingsdebatten zijn voort gezet, was opmerkelijk rustig. De reacties op de rede van dc heer W. van Apeldoorn (CPN) waren gemoedelijk, hoewel er niettemin tijdens de middagzitting enige scherpe opmerkingen tot de CPN-fractieleider werden gericht. De heer G. Wielinga (AR) begon met het terugnemen van zijn uitlating over het liberalisme en dc Prot.-Chr. fractie, omdat later gebleken was, dat er aan de door hem gewraakte passage ook een andere uit leg kan worden gegeven. Hij richtte zich voorts tegen de door de heer Steinebach gelanceerde opvatting, dat de christelijke partijen de nodige vooruitstrevendheid niet kunnen opbrengen. Hij achtte dit verwijt onjuist. De werkzaamheid van de Prot.- Chr. fractie in de raad bewijst toch het tegendeel. De heer Wielinga bracht daarop nog eens uitvoerig het standpunt van zijn partij naar voren en besloot: „ook wij staan open vqor de veranderingen die zich in de wereld voltrekken, maar dan langs de weg der evolutie naar Gods geboden." Voorstel tot verhoging jaarwedden wethouders aangenomen De uitlatingen van de heer Van Apeldoorn vond de heer Wielinga „slagen in de lucht" De commu nisten aldus de heer Wielinga beloven allerlei dingen waarvoor men niet verantwoordelijk is. Het blijft dus altijd schermen met leu zen. Trouwens zijn critiek ging niet tegen de communisten uit de dagen der illegaliteit, maar was gericht tegen de CPN-methoden van van daag de dag. Bestrijding van het communisme met geestelijke wapens achtte de heer Wielinga de enig juiste metho de. Ook de heer Jac. Alders (KVP) had zich de opmerking van de heer Steinebach over het niet progres sief zijn der christelijke partijen aangetrokken. Hij toonde nog eens aan, dat de KVP wel degelijk steunt op een levens- en wereldbeschou wing en niet op een kerkelijk dog ma, zoals de P.v.d.A.-fractieleider o.a. had opgemerkt. De heer Alders ,was eveneens kort in zijn antwoord wan de heer Van Apeldoorn. Hij riep de enige door hem bezochte NSB-vergadering in herinnering waar een boertje aan Mussert had gevraagd: „en als Uw regering het dan eens niet goed doet, hoe krij- gpn we haar dan weer weg". Zo is .het ook met de communisten. Als ze het voor het zeggen krijgen, hoe raken we ze dan weer kwijt, niet anders aldus de heer Alders dan door een dal van bloed en tra nen. Dc heer Alders meende voorts nogmaals te moeten ingaan op het geen de heer Drewes (Arbeid) had gezegd over de Volkshogeschool. Het werd een vrij langdurige ge schiedenis, waarbij de heer Alders en de heer Drewes, die later nog zijn standpunt verdedigde, niet ge heel tot elkaar kwamen. De heer B. S. A. Al (Arbeid) verving de heer Steinebach die verstek moest laten gaan. Dr. Al verduidelijkte hetgeen de heer Stei nebach had beweerd over de pro gressiviteit van de christelijke par tijen. Hij betreurde het, dat de CPN altijd schermt met de illegaliteit. Laat men toch geen politieke munt slaan uit de illegaliteit, zo zeide de heer Al. óverigens refereerde hij, wat de communisten betreft, aan de woorden door de voorzitter gespro ken over de vrijheid van menings uiting en zeide, dat hij zich graag wil aansluiten bij het boertje van de heer Alders. De heer Van Apeldoorn (CPN) trok nog eens fel van leer tegen de aan het adres van de CPN gerichtd verdachtmakingen. Men draait om de zaak heen, zo was de kern van zijn betoog. Woorden zijn er om de bedoelingen weer te geven. En waarom doet men dat dan niet, vroeg de heer Van Apeldoorn zich af. Hij nam de vaderlijke woorden van de voorzitter met een korreltje zout. Ten slotte bereed de heer Van Apeldoorn nogmaals zijn sokpaard- je de stadsautobusdienst. Hij drong aan op een andere exploitatievorm. Niet aardig De heer W. van Gent (WD) vond het niet aardig van de CPN- fractieleider, dat zijn partij een veeg uit de pan kreeg. Daar had hij werkelijk niet om gevraagd. De heer Van Gent meende, dat, indien het tijdens de be- Noteert V even GRAND: De Lafaard 14.30, 18.30 en 21 u Zo. 13.30, 16, 18.30 en 21 uur. Donderdag geen avondvoorstel ling. CITY: Onder hypnose 14.30, 18.45 en 21 u., Zo. 13.30, 16, 18,30 en 21 u. REMBRANDT: Bleke Bet 14.30 en 20 u.. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 29 APRIL: St. Christoffel, behan deling beschrijvingsbrief. Frank's Hotel. 20 u GRAND: Stichtingi Amsterdams Toneel (Albert v. Dalsum) Ri chard III 20 u. 30 APRIL: Uitvoering A.M.K. en Orkest. Ver. AmersfoortOranje ver. „Bergkwartier" solisten Irma prester, sopraan. Adr. C. Schuurman, orgel. St. Joriskerk 19.30 u. Kinderfeest O. v. B. Grand Theatre. Zangavond Geref. Jeugdraad Kerk O.L. Vrouwestr. 20 u. „STICHTSE HEUVEL": Zaterdag en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers). DANCING VAN T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur Zond. mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM! Zat., Zon. en Woensd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BIBL do- gelijks ruilen v. boeken 14—17 u. Dl. Vrijd avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u, DL en Vrijd. ook 19—22 uur. zetting mogelijk was geweest gezamenlijk te lijden en te strijden, het dan ook wense lijk ware geweest om samen te regeren. Zijn partij heeft in derdaad wel critiek, maar hij achtte het belangrijk alleen die dingen te doen, die te realise ren zijn Wethouder Van Galen Last stel de de heer Van Apeldoorn tevreden met de verzekering, dat men bij de stadsautobusdienst volledig inzicht heeft in het beheer. Trouwens, in November 1950 loopt het contract af en dan kan de raad altijd nog zien wat er te doen valt. Van de critiek, die op het betoog van de heer Van Apeldoorn gele verd werd, nam wethouder Koop man (Arbeid) het beste deel. Hij bleef dicht bij huis en kon dit ook blijven omdat de cijfers duidelijk maken, dat de bewering van de lieer Van Apeldoorn aldus de wethouder over het jasje van 1940, waar het college weer in kruipt, onjuist is. Dc critiek van de CPN wordt niet geuit om uit de moeilijkheden te komen, doch om onrust te ver wekken. Waarom moest de zaak van de schoolkleding tot driemaal toe worden aangesneden door de heer Van Apeldoorn, zo zeide de wethouder. Niet omdat het zo noodzakelijk was, maar wel in het bijzonder om propaganda te ma ken. En zo is het gegaan met het consumentencrediet, dat smalend door de CPN consumentenverdriet werd genoemd. Toch profiteerden van dit crediet 1964 ingezetenen, tot een gezamenlijk bedrag van f 600.000 Ook met andere cijfers toonde de wethouder aan, dat er toch wel veel door het college is gedaan om de nood der bevolking te lenigen. Met dit korte, maar dui delijke betoog werden de algeme ne beschouwingen besloten. De behandeling van de memorie van toelichting van de gemeentebe groting 1948 liep vrij vlot van sta pel. De heer Bartels (Arbeid) ver zocht het betrachten van spoed met de centrale gasvoorziening. Niet afwachten, maar besprekingen ope nen, meende hij. Wethouder Van Galen Last zeide, dat het gemeentebestuur er absoluut niet aan denkt om bij de pakken te gaan neerzit ten. De gemeenten Utrecht, Hilversum, Amersfoort, Zeist en Baarn hebben zich- inmid dels gezamenlijk tot de rege ring gewend, wat men nu toch, eigenlijk wil: de handhaving van eigen gasfabrieken, de in voering van verdelingsbedrij- ven of levering van de staats mijnen. Overigens kan Amers foort wat de gaslevering be treft de uitbreiding van de in dustrie wel aan. De heer Van der Linden bepleit te bij het hoofdstuk waterleiding andere tarieven voor ouden van dagen. Het contract-minimum van 20 M3 achtte hij te hoog. De betref fende wethouder beloofde iets in die richting te ondernemen, omdat er nog groepen zijn, die, wat de le vensstandaard betreft, op een ge lijk niveau staan met de oudjes. De heei: Van Apeldoorn vernam, na 2yjn opmerking over de keuring van auto's (hoofdstuk reinigings dienst) ,dat de dienst daarvoor wel over deskundige krachten beschikt. En de bouwers De heer K. Coolen (KVP) nam het bij het hoofdstuk bouw- en wo ningtoezicht op voor de particuliere bouwers. Er zijn voor deze mensen te weinig mogelijkheden in Amers foort, zo meende deze spreker. Een zeer solide bouw-instelilng dreigt nu voor onze stad verloren te gaan. De heer Kopman bestreed de opvat ting van de heer Coolen, dat de bouw- en woning toezicht niet de volle medewer king zou verlenen. Tenslotte kreeg de heer Coolen, na dat èn wethouder Koopman èn de voorzitter over deze zaak het een ea ander hadden ge zegd, de raad om de zaak met de betreffende bouwers nog eens op te nemen en ze dan schriftelijk af te doen. Een voorstel waarmede de heer Coolen zich kon verenigen. Bij hoofdstuk II (algemeen be heer) der begroting uitte dr. B. S. A. Al (Arbeid) zijn teleurstelling over de geringe aandacht, die het college klaarblijkelijk wil besteden aan de sociaal-economische onder zoekingen. De heer Al hield een met citaten'gestaafd betoog over het sociaal-econorriisch beleid. Hij hoopte, dat het in ieder geval nog mee zal vallen wat het college van plan is in deze richting te doen en had toch tevergeefs gezocht naar een begrotingspost. De voorzitter zeide, dat het contact janet het eco nomisch instituut te Rotterdam niet zal worden verbroken. De reeds verschenen rapporten zullen wor den gebundeld cn uitgegeven. Het college is er van overtuigd, dat het deskundigen nodig heeft om het werk, dat wacht, te kunnen voorbe reiden. De heer Van Galen Last zeide, dat de kosten, aan één en ander verbonden, bestreden wor den uit het indertijd door de raad verstrekte crediet van f 100.000. ten behoeve van het uitbreidings plan. Bij het onderdeel „algemeen be heer" kwam ook het voorstel tot verhoging der wethouderssalarissen aan de orde. De heer Van Apel doorn wenste aangetekend te zien, dat zijn fractie tegenstemde, omdat hier bij enige wethouders van cu mulatie van functies sprake is. Een der voorstellers, de heer Alders, be toogde nog, dat hij de opvatting van de heer Van Apeldoorn niet deelde. Het werk van de wethou ders is in omvang en betekenis toegenomen en de bestaande jaar wedde is daar zeker niet mede in overeenstemming. Er werden, voordat de voorzit ter tot sluiting van de middagzit ting overging, ook nog enige op merkingen gemaakt door de heer Van Apeldoorn over de stichting voor arbeidshygiëne en de schoon maak der gebouwen. Wethouder Spiekerman zeide, dat men voor „arbeidshygiëne", toch een bedrag had uitgetrokken, om dat men altijd nog hoop heeft, dat er ook van andere zijde belangstel ling voor deze stichting zal blij ken te bestaan. Avondzitting De avondzitting werd door ver scheidene raadsleden benut om hun standpunt ten aanzien van enkele problemen huisvesting, woning bouw en volksgezondheid nog eens breedvoerig uiteen te zetten. Het begon zo eenvoudig Dr. J. B. Drewes (Arbeid) sprak eerst oveë de kleine uitgaven van het gemeen tehuis, die als ze door de ambte naren niet voortdurend in de gaten worden gehouden steeds hoger worden, o.a. voor de abonnementen op dag- en weekbladen. Dan vond hij ook het in de begroting ver werkte bedrag voor de lichamelij ke opvoeding van het politie-perso- neel te hoog. En hoe zit het met de inkrimping van het politie-corps tot 106 man, zoals door het rijk werd voorgeschreven? Er zijn in de begroting hogere bedragen opgeno men voor bureau-behoeften wegens vermeerdering van werkzaamhe den. Hoe is dat met elkaar te rij men? Het antwoord van de voor zitter was uitvoerig en duidelijk. Politie-mensen hebben nu eenmaal meer lichamelijke opvoeding nodig dan het andere gemeente-personeel. Door sterfte en pensionnering zal het politie-corps geleidelijk op 106 man worden gebracht, wat, naar de mening van de burgemeester, rijkelijk krap is. Niet vergeten mag worden dat het PRA-personeel in het corps werd opgenomen en dat de werkzaamheden op het politie bureau veelsoortig en veelomvat tend zijn geworden. Men denke alleen maar aan de economische recherche en de na de bevrijding ingestelde tuchtbrigade. Bij de Uitgaafkosten Volksgezond heid merkte mevrouw Van Rou wendal op, dat de in onze stad schrikbarend hoge zuigelingensterf te toch niet alleen geweten kan wor den aan het aantal a-sociale gezin nen. Zou er in dit verband misschien eens iets gedaan kun nen worden aan de salariëring van kraamverzorg sters, die in los verband voor het Mv. Rouwendal „Groene Kruis" werken? Die ver dienen nog minder dan een werk ster, de sociale verzorging is slecht en ze lopen een behoorlijk risico. De ooievaar is immers een nogal wisselvallig dier", vond mevrouw Van Rouwendal. Ook was zij ver ontrust door het hoge aantal sterf gevallen door t.b.c. dat voor Amers foort zeven per tien duizend be draagt, terwijl het landsgemiddelde 3.3 is. Blij was ze dat het kwantum melk voor dc Nederlandse school jeugd is verhoogd. Zullen de Amcrsfoortse kinderen hier ook van profiteren? Van haar kant kan men een gevecht verwachten, zo zei ze verder, om het badhuis in het Soestérkwartier op het komen de urgentie-schema de eerste plaats te doen innemen. Een ten slotte deed mevrouw Van Rouwendal In haar bondig betoog een dringend beroep op alten buiten de raad, die de instelling van de Stichting voor Arbeidshygiëne hebben getorpe deerd. om dit zo nodige werk als nog te beginnen. „De salariëring van de kraamver zorgsters is een kwestie, die met de nieuwe subsidie-regeling beke ken kan worden" antwoordde wet houder Spiekerjnann. Het hoge tbc- sterf te-cijfer wordt veroorzaakt door sterfgevallen in in de omge ving van Amersfoort gevestigde in richtingen. En met de schoolmelk komt het best in orde. Volkshuisvesting Het hoofdstuk volkshuisvesting bracht meer raadsleden aan het spreken. De heer J. Vis stelde nog eens vast, dat er eigenlijk nog maar heel weinig kan worden gedaan aan de nieuwbouw en deelde nogmaals mee, dat zijn fractie voor het bou wen van grote woningen is, die zo min mogelijk voor dubbelbewoning moeten worden gebruikt. In Amers foort hebben we immers vier maal meer grotere woningen nodig dan kleine! Zijn fractie is niet tevreden met de door het Huisvestingsbu reau bereikte re sultaten. In het Soesterkwartier, waar alléén vrij willige inwo ning voorkomt omdat de wonin gen er over het algemeen zoveel kleiner zijn dan in de andere wijken, zijn percentsgewijs toch evenveel gevallen van samenwoning als in de andere stadsdelen. De moeilijk- J. VIS KOOPMAN heden zijn groot en veel zal afhan gen van de medewerking van de samenwonenden. De heer Vis was blij met de nieuwe premie-regeling, die zijns inziens geweldige moge lijkheden biedt. Hij deed een be roep op de Amersfoorters, die het aangaat, om er w e 1 gebruik van te maken. Nadat de heer Coolen (KV P) en de heer Alders (KVP) nog eens hun standpunt hadden uiteen gezet o.a. over de grotere wonin gen, tijdelijk geschikt gemaakt voor bewoning door twee gezinnen, ant woordde wethouder Koopman de sprekers, die in de loop van de dag over het onderwerp der volkshuis vesting hadden gesproken. Hij zei de blij te zijn dat Amersfoort als enige gemeente in het land nog vergunning had gekregen voor het bouwen van de 81 grote woningen in het Soesterkwartier. En nu moe ten wij, aldus de wethouder, daar mee ook de grote gezinnen helpen. Hij onthulde, dat de gemeente bin nenkort een advertentie zal plaat sen, waarin zij, die voor één van de nieuwe grote woningen in aan merking denken te komen, worden verzocht zich te melden. Door deze opschuiving zullen dan weer thans samenwonende kleine gezinnen aan een eigen huis kunneiy worden ge holpen en „pas beginnende" echt paren aan behoorlijke inwoning. Al zou de bouw in het Soesterkwartier misschien wat vlugger kunnen gaan, zo gechargeerd als de heer Coolen het voorstelde, is het toch niet, zo meende de wethoudec. In antwoord op een tussen gevoegde opmrrking van de heer Alders (KVP) zei de heer Koopman nog, dat achteraf is gebleken, dat de particuliere bouwers w 1 willen bouwen op de door de gemeente gestelde voorwaarden. Waar dit moge lijk is zullen dus in den ver volge de eigenbouwers worden ingeschakeld, zij het onder een zeker toezicht van de gemeen te, De bezuiniging op het in het hoofdstuk Openbare Werken voor bestratingen en wegen uitgetrok- bedrag kon geen genade vinden in de ogen van de heer Vis (Arbeid). We vergroten op die manier maar de achterstand die er al is en die volgend jaan dan toch weer zal moeten worden ingehaald, zei hij. Openbare Werken zelf meent, aldus wethouder Koopman, dat we er niet al te slecht voorstaan met on ze straten. Bedroevend De heer W. van Apeldoorn (CP N) stak zijn vinger op, toen para graaf 2 van het hoofdstuk Onder wijs Kunsten en Wetenschappen ter sprake kwam. Hij vond de post, uitgetrokken voor de aanvulling van schoolbibliotheken, die in een bedroevende toestand verkeren, erg laag en zou deze met f 1250,tot f 2000.willen verhogen. Dat geld komt dubbel cn dwars terug, want lezende kinderen kunnen geen bal dadigheid uithalen en de plantsoe nen niet vernielen. Wethouder Spie- kermann zegde toe, dat het college eens zal overwegen of er uit de ka- pitaaldienst misschien een aanvul lend bedrag kan worden beschik baar gesteld. Want hij was het met de heer Van Apeldoorn eens, er is véél verbetering nodig. Dit bedrag zou dan moeten worden besteed voor de vernieuwing van de door oorlogshandelingen verloren gegane bibliotheken. De volgende jaren kan dat uit de gewone dienst de aanvulling der bibliotheken worden bestreden. „Misschien kun nen de leeszalen collectieve uitle ningen aan de scholen doen" stelde de heer Steinebach (Arbeid) voor. „De toestand, die er nu op dit ge bied heerst, is inderdaad een schan daal." „Dan drukte ik me nog maar matig uit", stelde heer Van Apel doorn vrolijk vast, welks gezegde nogal enige hilariteit verwekte in de raadszaal, die deze avond vaak meer had van een gezellige rook kamer, waar men naar believen in en uit kan lopen. Misschien wer den ook de raadsleden dit uren ver gaderen een beetje beu. De verhoging van de subsidie voor het Bijzonder Voorbereidend Lager Onderwijs, gaf de heer Van Apeldoorn, ondanks de verheuge nis, toch nog een wrange smaak in de mond, omdat het er n u pas is gekomen. En verder zijn we er nog nang niet! De toestand bij het Bijz. Voorbereidend Lager Onderwijs is nog lang niet gezond. Zo zal er binnenkort aandacht moeten wor den geschonken aan de gebouwen en speelplaatsen. Voor de jeugd De jeugdorganisaties vonden in de heer A. J. Hansen (arbeid) een warm pleiter. Waarom isr in dit jaar de susidie voor. het jeugdwerk niet naar de georganiseerde doch naar hee werk voor de ongeorga niseerde jeugd gegaan, imformeer- de hij. Iedereen weet dat de jeugd verenigingen het zo ontzettend moeilijk hebben met gebouwen en terreinen. Hij vroeg of de duizend gulden niet besteed konden worden voor het aanleggen van een kam peerterrein bij Waterloo. De voorzitter was er van over tuigd, dat de moeilijkheden van de jeugdorganisaties niet zozeer ge zocht moeten worden in het gebrek aanruimte. maar in het gebrek aan leiders. De mensen, die er de gang in-brengen, ontbreken. Hij geloofde dat men bij de hulp aan de geor ganiseerde jeugd een andere weg moet inslaan. Nu moeten we ook eens een kans geven aan de men sen, die aljaren met het plan rond lopen om iets voor de asphaltjeugd te gaan doen. Nog een klein plei dooi van Mevrouw Rouwendaal (arbeid) voor een crèche, waarvan de instelling nog steeds wordt be lemmerd door het uitblijven van een geschikt gebouw, en enkele minder belangrijke vraag- en ant woordspelletjes maar eindelijk kon dan de burgemeester de vraag stel len: „Mag ik dan aannemen dat de begroting voor het jaar 1948 zon der hoofdelijke stemming is vast gesteld?" Niemand was er tegen, de tassen werden gepakt, de klok sloeg elf uur en slechts drie of vier raadsleden stelden nog enkele vragen. (Ingezonden mededeling) PLYMOUTH AUTOMOBIELEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR. Vraagt inlichtingen bij het Districts-agentschap MOLENAAR's AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Amersfoort - Tol. 4341-4342 of bij Uw Garagehouder. „Buurtspoor" herstelt oude verbindingen By do nieuwe dienstregelingen van spoor- en tramwegen die 9 Mei In werking treden, brengt de NBM een attractie in de vorm van het herstel ener vooroorlogse verbin ding. Het is de bedoeling met de zomerdienst weer de buslijn Utrecht Arnhem in gebruik te nemen met een halfuurdienst. De tramlyn UtrechtZeist blijft in leder geval onveranderd en de rail- dienst AmersfoortZeistRhenen voorlopig gehandhaafd. Tussen Zeist en Rhenen zullen dus zowel bussen als trams gaan ryden. Eerst wanneer men over voldoende busmateriaal beschikt kan aan opheffing van de tram AmersfoortRhenen gedacht wor den. Burgerlijke Stand Gehuwd: A Ritger en A G Been tjes: J v Brienen en E v d Kraats; H Hilhorst en N v Drie; R Agenant en J Konz. Overleden: Aalbert Geurtsen, geh m A F D Hessing, 48 j. f Ingezonden mededeling) ZUINIG - SOLIDE BETROUWBAAR Morris 8 30 P.K. 4 cyl. f qpha Hydr. 4-wielremmor v.a. luOlU»" MorrislO 37 P K. kopU.m. c JCOA Hydr. 4 wielremmen v.o I 4öuU.** UIT VOORRAAD LEVEuBAAR In beperkto mate ook weer leverbaar up toewijzing Alleen-lmp. voor Nadorlond i MOLENAAR's AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Amersfoort - Tol. 4341-4342 Agentschappen door hot hele land. RAI stands No. 119 en 130 „....en Jacob diende" In Amlcltia brachten „De Vrolij ke Stempelaars", van de perso neelsvereniging Vroom Drees- man, gisteravond en Jacob diende", ten tonele. De heer H. Richter leidde de feestavond in. Dc inhoud van het stuk handelt dan over een meisje, Amalia, dat door haar pleegmoeder, Freule van Risswick, die zelf in de liefde een teleurstelling ondervonden heeft wordt opgevoed als een begijntje. Frits, een jong vrijgezel van goe de huize, is verliefd op Amalia. De Freule geeft slechts haar toe stemming als Frits zijn degelijkheid bewijst, door een jaar in loondienst te gaati, iets dat de gesitueerde niet nodig heeft, doch toch volbrengt. Het eerste bedrijf werd iets taai. dit door de lange uitleg van de si tuatie. Het werd niettemin het best gespeelde deel. In ieder geval is gebleken dat „De Vrolijke Stempelaars" over zeer goede krachten beschikken. Reünie oud-leerlingen Chr. Nat. ULO Oud-leerlingen en leraren aan de Chr. Nat ULO aan de Leusderweg troffen elkaar Woensdagavond in St. Aechten. Het doet altijd prettig aan weer oude vrienden te ontmoe ten, die uit het oog waren geraakt. Het was een gezellig geroezemoes in de zaal voor het programma aan ving. De heer D. Koerselman heette allen, ook a.s. oud-leerlingen, har telijk welkom en zette vooral voor deze laatsten het doel en streven van de bond uiteen. Het hoofd der school, de heer P. H. Pilon, zeide het prettig te vin den dat de leden hun werk met zo zoveeL enthousiasme deden. Dit is reeds de tweede keer in betrekke lijk korte tijd, dat ons een avond wordt aangeboden en ik wens de medewerkers veel succes. Voor de pauze werd een spook geschiedenis, „De Witte Vrouw", opgevoerd, die heel wat gelach op leverde. „Alles voor Adriaan" nam de rest van de avond in beslag. Er werd goed gespeeld door de hoofd rolvertolkers. Aan het slot waren er bloemen voor de medewerksters en veel waarderende woorden voor alle medewerkers. Simson repetitie In verband met het beleggen van een extra repetitie voor „Simson", verzocht de heer Hans M. Scheiffes, alle medewerkende zangers en mu zikanten hedenavond om half acht in het openlucht-theater aanwezig te willen zijn. Adv. Rectificatie In het verslag over de mode show, in onze editie van Woensdag j.l., zijn helaas twee fouten geslo pen. De heer van Zuiden werd als spreekr genoemd, dit moet, de heer R i n t e 1 zijn. Het zetduiveltje deed ook mee, de eigenaar van de Sticht- se heuvel is de heer A. Joh. Tell- meyer. Rondgangvan „Juliana" Het Chr. Tamboers- en Pijper- corps „Juliana" zal ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Prin ses Juliana, op Vrijdgavond a.s., 'n rondgang door de binnenstand ma ken. Vertrek om 7 uur van de Lange Beekstraat. Kleedlokaal totaal afgebrand De Handbalgroep „Amersfoort", die Zondag j.l. feest kon vieren in verband met haar promotie naar de eerste klasse, is plotseling zwaar gedupeerd geworden. Haar kleed lokalen zijn Woensdag n.l. tot de grond toe afgebrand, wat een scha depost van I 600.betekent. Dit is nu al de vierde maal in zeven jaar, dat de handballers hun kleed gelegenheid verliezen. In 1941 door een bom, in 19^3 gesloopt door on bekende daders voor brandstof, in 1944 door de Duitsers stuk gescho ten en nu deze onwelkome brand. De oorzaak van het laatste is nog onbekend. Men' vermoedt dat bal dadige jeugd de Amersfoortse handballers voor dit onaangename feit hebben gesteld. Vooral dé slechte kasmiddelen van deze enthousiaste vereniging zal het bouwen van een nieuwe kleedge legenheid danig in de weg staan. En zij heeft die toch zo hard nodig, als in de komende competitie eer ste klassers, die zelf meestal over een goede accommodatie beschik ken, naar Amersfoort komen. 'Ingezonden mededeling 2 dg. Valkenburg F. 41.- 2 dg Nederland M 41.- 2 dg Zeeland 37.50 2'/2 <b) Limburg 34.- 2V2 ^9- Valkenburg 42.- 6 dg. Valkenburg Ardennen „125.- 3 dg. Limburg-Ardennen 60.- en vele andere, vraagt programma. Prima hotels en maaltijden. Desk. leiding. NAAR DE BLOEIENDE BETUWE Geheele dagtocht F. 8.- Per vliegtuig „42.- NAAR DE BLOEIENDE MAASVALLEI IN LIMBURG per vliegtuig, trein-toerwagen F. 29.- •n Inllchtingkantoren der N.S. REIZEN ZONDER ZORGEN boest Hevige bosbrand Woensdagmiddag te drie uur brak in de omgeving van het Berken laantje, nabij de spoorbaan Baarn- Utrecht, een hevige bosbrand uit, vermoedelijk ontstaan door het achteloos wegwerpen van een brandende lucifer of cigaret. Aan gewakkerd door de harde wind stond, enige ogenblikken na het ontdekken van de brand, reeds een groot stuk bos in lichter laaie. De Vrijwillige brandweer uit Soest was spoedig ter plaatse, terwijl al het personeel van de Lucht Strijd krachten, welke gelegerd zijn in Zomers Buiten, gealarmeerd werd. Met vereende krachten en met be hulp van de brandweer uit Amers foort en Soesterberg en De Bilt slaagde men er tenslotte in, de brand meester te worden. Zomeravondvoetbal Voor dc zomeravond voetbal competitie speelde Woensdagavond op het BDC terrein een elftal van STRABO uit Den Dolder tegen het Soester Politieelftal. De politie speelde eerst met de Irarde wind mee en kon al spoedig scoren. Strabo maakte echter ter stond gelijk. 11. Hierna was er van enige veld- meerderheid van de zijde der po litie geen sprake, doch toen er in de eerste helft nog 15 minuten te spelen waren, werd de score tot 51 opgevoerd. Na de rust toen Strabo windvoordeel had behield de politie nog het beste van het spel, doch kon nog maar slechts één keer het doel der gasten vin den, zodat het einde kwam met een klinkende 61 overwinning in prachtige omgeving. Wagensveld. Be^chofweg 4, Lunterén. v. Nlmwegens Schilders bedrijf vraagt voor direct bekwame Schilders Kruispunt Hoevelaken Tegen rheumstlek, ■pil, ischias, griep, hoofd- en zenuw pijnen. Togal hetpl waar an» dere middelen laleo; «at Togal deed veor 100 000 I 'j der», kanTogat ook voor U doen. bt Aprfk D.oeW«« I l 0 83 1» l JOB. -00» Uw* it itobiiptüMa l 9.'t. Snouckaertlaan no. X>0<X><>0<>00<XX>0<><X><>0000<>00<>0000<>0<>0<><>0< De collectrice en collecteurs der Ned. Staatsloterij maken bekend, dat de verkoop van loten aanvangt MAANDAG 3 MEI 1948, terwijl de eerste trekking geschiedt 24 Mei 1948. N. O. TH. C. BIER, Langegracht 9 a Postgrio 152385 A. C. R. O. LEINWEBER. Breestraat 26 31210 W. SCHEICK, Hobbemastraat 23 37593 telfoon 4251. A. WELJEL, Utrecktseweg 75 telefoon 3590 Er staat heden belangrijk nieuws in de Advertenties.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2