DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Het Mei-feest verbreedde de kloof tussen Oost en West Zware druk op grenzen van Palestina Gebruikte Hitier Nederlandse uniformen? Attlee: Rusland is een politiestaat Boelganin Imperialisten belemmeren vrede Hollandse nieuwe in zicht Griekse partisanen in Athene? De Gaulle wijzigt zijn koers Duitser bekent Britten landen troepen in Haifa Generaal Foulkes in ons midden Duitse staaltrusts in nieuw gewaad Maandag 3 Mei 1948 'Achtste jaargang, No. 1010 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements- orijs 31 cent p. w. of 4,-~ p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.Y, De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort» Telefoon redactie 4291. (Tcld000 administratie 6235» 4 "pVe viering van de eerste Mei-dag, die gelukkig zonder ern- stig incident is verlopen, stond geheel in het teken van de Oost-West-scheiding in de arbeidersbeweging. Overal heerste een gespannen atmosfeer. Het was in verschillende steden slechts aan de waakzaamheid van de politie te danken, dat het niet tot ernstige botsingen is gekomen. Koos Vorrink: Socialisten strijden tegen tgrannie In Amsterdam begon het feest vieren al om half negen met twee- en-twintig kinderoptochten. die door de CPN waren georganiseerd. Op de avond waren er twee gro te openluehtmanifestaties: de CPN demonstreerde op het IJsclubter- rein, de PvdA kwam op het Am- stelveld bijeen. De meeste belang stelling vond echter de rede die de voorzitter van de PvdA, Koos Vorrink in de loop van de namid dag in ck Apollohal had ui1 espro ken. De leider van de PvdA wekte zijn gehoor op, de gedachten op deze socialistische dag te laten uit gaan naar de geestverwanten ach ter het ijzeren gordijn, die, mals hij zeide, niet in vrijheid kunnen getuigen van het democratisch so cialisme. Spreker wees er op. dat het de taak der tegen de tyrannie strij dende socialisten is, het streven naar een verenigd Europa waar van de verwezenlijking reeds is begonnen, te ondersteunen. De grootste autoriteit De heren Paul de Groot (lande lijk secretaris van de CPN), A. J. Koejemans (gewezen hoofdredac teur van De Waarheid) en Fred Schonenberg (communistisch 2de Kamer-lid) die de menigte resp. in Amsterdam, Lochem en Den Haag toespraken, lieten daarentegen uit komen, dat het juist de arbeider in Oost-Europa is, die vrijheid kent, terwijl in Nederland volgens deze sprekers onderdrukking zou heer sen. Het Marshall-plan werd als bevordering van het Amerikaanse imperialisme afgedaan en de sa men\. erkende West-Europese lan den werden van het voorbereiden van een nieuwe oorlog beschuldigd. 16 Engelsen gearresteerd De Britse premier Attlee had over Stalin een heel ander oordeel. „Evenals in mijn jeugd is Rusland ook thans een politiestaat, een land van vrees en onderdrukking, alleen met een andere groep heersers." Volgens Attlee moet de Sowjet- Unie nog vele eeuwen "an voor uitgang doormaken. De min.-pre- sident eindigde met dr belofte: „Waar de democratie bedreigd wordt zullen wij alles doen om haar te steunen." Ook de Britse minister van Landsverdediging, A. V. Alexan der, hekelde de politiek der Sowjet 1 Unie en merkte op, dat deze poli tiek het hoofdbeletsel was voor de vrede. De minister noemde het plan-Marshall een laatste kans. Eveneerjs op deze dag demon streerden de aanhangers van de Engelse fascist Mosley, die door de politie moest worden beschermd. Zijn partijgenoten brachten de fas- cistengroet. Het scheen echter minder rustig te zijn toegegaan, aangezien 16 personen moesten worden gearresteerd. East is East, and In Parijs hadden de vroede va deren er reeds bijtijds voor ge zorgd, dat er geen aanleiding tot ergernis zou ontstaan. Men had namelijk de aanhangers van De Gaulle een stadsgedeelte als opera tie-terrein toegekend, terwijl de communisten in een ander gedeel te van d,e wereldstad mochten de monstreren. De burgemeester van Toulon had een zelfde tactiek toegepast, maar toen leden van het algemeen Frans Vakverbond een „verboden straat" wilden betreden kwamen zij in botsing met de politie, tengevolge waarvan verscheidene arbeiders werden gewond. Spaak is optimistisch Van politieke betekenis waren nog de woorden van de Zweedse premier, Erlander, die op een so ciaal-democratische meeting ver klaarde, dat Zweden een vrije en ongedwongen buitenlandse politiek zou voeren, maar ook bereid zcu zijn de vrijheid en onafhankelijk heid van het land tegen eventuele aanval van buiten te verdedigen. Erlander juichte het plan-Mars hall toe. Hij vond het vreemd drie jaar na de les, die Hitler had gege ven, over de waarde van de demo cratie te moeten spreken. De Belgische premier, Spaak, was van 'ongekend optimisme. Ik breng U eèn hoopvolle boodschap, Weerbericht Weersverwachting tot Dinsdagavond: IORGEN IETS ZACHTER Koude nacht met weinig wind en op vele plaatsen nachtvorst Morgen gelei delijk toenemende bewol king en later voorname lijk in het Zuid-Westen ran het land enige regen of motregen Iets zachter dan vandaag Meest mati ge wind uit Zuidelijke richtingen. Dinsdag 4 Mei- Zon op 5.05, onder 20 09; maan op 3.59, onder 14.45. zeide hij te Brussel. Wij worden niet door een oorlog bedreigd maar een ongeluk kan er altijd ge beuren. En derhalve hoopte hij er in te slagen West Europa te vere nigen. Dan zou een macht worden gevormd, die tot dusverre in de wereld ongeëvenaard is. - Berlijn eiste! Beter dan waar ook wanneer wij Moskou buiten beschouwing laten was de Meidag in Berlijn georganiseerd. In de Lustgarten waren niet minder dan 500.000 per sonen bijeen gekomen, om naar een rede van de tweede voorzitter van het (communistische) vrije vakverbond, Hermann Schlimme, te luisteren. Nadat Schlimme de Londense conferentie had beschul digd de scheuring van Duitsland voor te bereiden, eiste hij unifica tie van de Duitse economie, de munt, de sociale wetten, het post wezen en de spoorwegen. Talrijke rode vlaggen wapperden op de tri bune, waar grote foto's van Marx, Liebknecht, Engels en Bebel prijk ten. Aan het andere einde van Unter den Linden, op de Platz der Republik, waren de anti communisten bijeen. Hier eiste de afgevaardigde voor Europa van de American Federation of Labor, Henry Rutz, een snel en definitief vredesverdrag en dat alle bezettingstroepen snel en gelijktijdig vertrekken. Gouden droom verwezenlijkt In Moskou had de traditionele parade plaats, die, begunstigd door warm zonnig weer, meer dan een millioen burgers op de straat had gelokt. Boelganin, de minister van de gewapende strijdkrachten, hield een rede, waarin hij een opsom ming gaf van de verdragen, die Rusland met andere landen heeft gesloten als een bewijs van zijn volhardende en onvermoeide strijd voor een rèchtvaardige democrati sche vrede. Volgens de Pravda is de gouden droom der mensheid, het socialis me, reeds werkelijkheid geworden op een zesde gedeelte van de aard bodem. De leider der Griekse Guerilla- strijders, generaal Markos, meende, dat deze droom ook voor Grieken land spoedig verwezenlijkt zal zijn en hij beloofde een geweldige overwinning en de schepping van een volksdemocratie. Op 18 Mei zal de halve haringvloot met een enigszins beperkt aantal netten de vroeg-haringvlsserlj beginnen. Deze beperking zal voorkomen dat de vroe ge vangst een financiële mislukking wordt en zal tevens de vissers in de gelegenheid stellen, de jonge haring de best mogelijke verzorging te geven Maatjesharing is namelijk een teer pro duct, vanwege het hoge vetgehalte, zo dat ze niet bewaard en dus ook niet geëxporteerd worden kan, behalve mis schien naar België. De prlmeurprijzen zullen evenwel niet te lang gelden, aangezien op 25 Mei nog een aantal schepen gaan va ren en op 1 Juni de gehele vloot van 200 schepen. De eerste nieuwe haring wordt 22 of 24 Mei verwacht. Sowjet-officier loopt naar de Engelsen Kort nadat de Russische autoriteiten bij de Amerikanen een protest hadden ingediend tegen de ontvoering van de Sowjet-officier luit.kol. J. D. Tassojev, werd medegedeeld, dat de betreffende persoon zich te Herford in de Britse zone bevindt en.vdaar ondervraagd wordt. Tassojev. zo verneemt A.P. ver der. was in Bremen gestatlonnecrd voor het houden van toezicht op het inladen van herstelbetalingsverschepingen naar Rusland en Is door tussenkomst van de Amerikaanse havenmeester geheel vrij willig naar de Britten gegaan. De DC 6 PHTKW, die Zaterdagmorgen op Schiphol tijdens de start doormidden brak is niet zoals aanvankelijk werd vermeld het toestel, dat „Wilhelmina" zou worden gedoopt, maar de tweede ma chine van de serie van 7 weJke de KLM in Amerika besteld heeft en waarvan de eerste 25 Maart in ons land arriveerde. Het is bijna uit gesloten, dat het ongeluk te wijten zou zijn aan een constructiefout, daar begin Maart de DC 6-toestellen, nadat zij in verband met ver schillende rampen uit de dienst waren genomen, weer door de ver schillende luchtvaartmaatschappijen op hun lijnen waren ingezet. De brandweer, die terstond na de ramp ter plaatse was, heeft wel met schuimblusappnraten gewerkt, doch van vlammen was niets te zien. Dagelijks werden met de DC 6 toestellen lesvluchten gemaakt om het pilotencorps vertrouwd te maken met de besturing. Twee werklieden zijn bij het vliegongeval op Schiphol aan een groot gevaar ontsnapt. Het toestel raakte met de top van de linkervleugel de grond, draaide een hele slag om en kwam tenslotte in de zandheuveltjes aan de zuidelijke rand van het vliegveld terecht, waar op het ogenblik aan een rijbaan wordt gewerkt. Bij deze manoeuvre schoof de machine over enige draineringsbuizen heen, waarin twee arbeiders aan het werk waren. Zij zagen het toestel over zich heen schuiven, doch kwamen met de schrik vrij, evenals de uit vier personen bestaande bemanning van het vliegtuig. Van beide vleugels zijn stukken afgebroken. Leden van de Rijksluchtvaartdienst stellen een nauwkeurig onderzoek In. De bond van de Engelse koopvaar- dijvaart heeft in ci)n jaarlijks rapport verzocht om een nauwgezette contröle en selectie bij het aanwerven van zee lieden. „daar communistische groepen een poging doen tot infiltratie van de industrie ten einde dc macht te ver krijgen". Communist vermoordde minister van justitie De Griekse minister van Justitie, Christos Ladas, is Zaterdagavond aan de gevolgen van een op hem gepleegde aanslag overleden. Het staat thans vast, dat een 22-jarige communist de hand granaat in zijn auto heeft geworpen. Na de aanslag schoot de politie op de dader, die gewond naar een ziekenhuis werd vervoerd en daar mompelde: „All ies voor de partij!" Naar de secretaris van de premier verklaarde vormt de aanslag een on derdeel van een communistisch complot om de premier en andere ministers te vermoorden. Ladas, die als een van de sterkste mannen van de liberale partij werd be schouwd, heeft krachtig gewerkt voor de uitvoering van terechtstelling van personen, die wegens moord ter dood veroordeeld waren. JDe laatste maanden zijn er ongeveer 125 linkse personen die al twee drie jaar in de gevange nis zaten, terechtgesteld. Een paar uur na de aanslag werd de staat van beleg in Athene afgekondigd. Voorts werd een uitgangsverbod voor Athene en Piraeus tussen nul uur en vijf uur ingesteld en werd de pers ver boden nieuws over de operaties tegen de guerillastrijders te publiceren. De vice-minister-president, Tsaldaris, deel- dè nog mede, dat deze maatregelen het gevolg zijn van de wanordelijkheden, die de indruk wekken dat vermomde partisanen Athene hebben weten bin nen te komen. Churchill Donderdag in Nederland Naar ANP meldt zal Winston Chur chill Donderdagmiddag 6 Mel op Schip hol aankomen. Churchill, die het ..Con gres voor Europa" hoopt bij te wonen. zal gedurende zijn verblijf in Nederland in de Britse ambassade logeren» SÊd Voor de dertiende maal wist Triton op bet Amsterdam-Rijnkanaal te Jut- phaas de Varsity te winnen. De strijd was ditmaal feller dan ooit te voren en met slechts een halve lengte ver schil schoot de oude vier van Triton voor Aegir door de finish. Hij kreeg een cent voor zijn vrouw Dc Engelse vereniging van ge trouwde vrouwen is het niet eens met de wet. die een echtgenoot toe staat van een man. die hem zijn vrouw afhandig heeft gemaakt, schadevergoeding te eisen. In dc laatste tijd i& het namelijk herhaal delijk voorgekomen, dat dc waarde van de vrouw moest worden ge taxeerd en het bleek toen. dat deze kan verschillen van een farthing een vierde penny ruim een cént) tot 5000 pond (f 50-000)De genoemde vereniging noemt deze wet een overblijfsel uit de dagen, toen een vrouw niet meer was dan een stuk onroerend goed. Ook de Londense kranten zijn tegen het handhaven van de geldelijke waar dering van het verlies, dat de echt genoot door ontrouw van zijn vrouw li/dt. R.P.F. vormt cellen Generaal de Gaulle en zijn anderhalf millioen leden tellende R.P.F. hebben volgens Reuter een scherpe wending naar links genomen door de vorming van meer dan 1300 cellen in Franse fabrieken. Naar de vooraanstaande Gaullisti sche functionaris lacques Baumel dien aangaande mededeelde, zijn er reeds 140.000 betalende leden. Deze cellen heten „groupes d entreprise'Hun functies vallen niet samen met die van de vakverenigingen, integendeel, de keu ze van de vakvereniging staat voor de leden vrij. Het doel van deze cellen is. de arbeiders van eenzelfde fabriek te verenigen ten einde communistische propaganda in de fabrieken te bestrij den. bescherming te verlenen tegen communistische intimidatie en. zo no dig, sabotage te voorkomen. Een ander symptoom voor de veran dering van koers van de RPF is een verklaring van de leiders van deze partij op het jongste congres te Mar seille. waarin wordt gezegd, dat zi| een anti-marxistische en anti-communisti sche, doch ook anti-kapitalistische en revolutionnalre leer aanhangen. Oorlogsvrijwilligers half October weer thuis? Naar wfj in de „Volkskr.nt" van hedenmorgen lezen zou het in de bedoeling van dc legerleiding lig gen om alle oorlogsvrijwilligers, die vóór Juni 1946 in Indonesië zijn aangekomen, te demobiliseren vóór October 1948. Het inschepingsprogramma. zou. nog steeds volgens dit blad. luiden: Op 24 April 1-8 R.I. en 2-6 R.I. per „Johan van Oldenbarnevelt" naar Nederland. (Zoals men zich zal herinneren maakten wij destijds van de afvaart van dit schip melding). Voorts vertrekt op 3 Mei met do ..Grote Beer" het 1ste regiment ja- gors. Op 12 Mei vertrekken met de „Ko ta Baroe" het 1-3 R.I. en het 1-11 R.I. Op 20 Mei vertrekken met de ..Waterman" het 1-5 R.I. en het 1-4 R.I. Op 11 Juni vertrekken met de „Sibajak" het 2 4 R.T. en het 1-9 R.I. Op 22 Juni vertrekt met de „Zui derkruis" het 8e bataljon van het Regiment Stoottroepen- Op 28 Juli vertrekken met de „Jo han van Oldenbarnevelt" het 2 5 R.I.-en 2-7 R.I. Op 20 Augustus vertrekken met de „Waterman" het 1-12 R.I. en het 1-11 RI. Op 3 September ten slotte ver trekken met de „Sibajak" het 2-10 R.I. Aan- en Afvoertroepen en Le- gergenie. Moord te Naaldwijk opgehelderd De Naaldwijkse politie is er in geslaagd licht te brengen in de duistere moord te Naaldwijk. Tij dens het verhoor bekende de gear resteerde Duitser S. met de vroegere knecht van 't Hoen, in de avond van Zaterdag 24 April er op uitgetrokken te zijn om met een geladen pistool en een masker voor, de tuinder te* dwingen geld af te geven. Omdat 't Hoen zich te weer stelde, had S. geschoten in de richting van 't Hoen, met het be- kepde noodlottige gevolg. De minister van Binnenlandse Za ken zal vanavond om ongeveer vjjf minuten over acht over beide zen ders een radiorede houden over „de versterking van het wettig gezag". Arabische invasie zou van zes kanten tegelijk gaan losbarsten Terwijl de grenzen van Palestina blootstaan aan zware druk van alle kanten - Zaterdag werd gemeld, dat Syrische en Liba nese troepen reeds met een invasie waren begonnen en in het Zuiden zouden Egyptische troepen Palestijns grondgebied bin nen gerukt zijn - heeft Groot-Brittannië. dat tot 15 Mei nog mandaatmogendheid is en als zodanig verantwoordelijk voor de handhaving van rust en orde, in Haifa duizend soldaten aan land gezet, die „moeten ingrijpen, daar waar dc rust wordt ver stoord". In de wijk Katamon van Jeruzalem is sinds Zondag middag 4 uur een wapenstilstand van kracht tussen Joden en Arabieren. Dc tussen dc frontlijnen van beider strijdkrachten gelegen vrije zone is nu bezet door Britse troepen. Zaterdagavond heeft de Haga- cn volgens Lie zou de zitting nog nah de volledige mobilisatie van alle Joden tussen 25 en 35 jaar bevolen. Zij die reeds als bewa kingstroepen dienst deden, kunnen hiermee ook voor frontdienst wor den opgeroepen. Zoals langzamerhand gebruike lijk is geworden bij de berichtge ving uit Palestina, is ook de Sy- risch-Libanese invasie in Noord- Galilea alwaar tegengesproken, en wel uit Damascus, de Syrische hoofdstad zelf. Maar de Haganah meldde zware gevechten in de grensstreek, waar zware strijd zou woeden, gepaard gaand met hoge verliezen door een ernstige aanval van Syrische en Libanese troepen met kanonnen en tanks op vier nederzettingen juist aan de Pales tijnse zijde van de grens. Egypte gereed Bevestiging was evenmin te krij gen van het bericht dat Egyptische troepen in het Zuiden Palestina zouden zijn binnengerukt. Wel houdt Egypte zich gereed: van het garnizoen van Cairo zijn alle ver loven ingetrokken. Egypte, dat bij een eventuele Arabische invasie in Palestina het Zuidelijke deel van het land zou moeten bezetten, zou -daarbij dan steun krijgen van Saoedi-Arabie. Ook Irak schijnt van plan te zijn aan de in vasie deel te nemen en Transjor- dnanse troepen staan eveneens ge reed. Op die manier zullen zes van de zeven staten-leden van de Ara bische Liga (Jemen ligt te ver weg) tegelijk Palestina binnen trekken, tot welk plan besloten schijnt te zijn op een militaire conferentie die Donderdag in de Transjordaanse hoofdstad Amman is gehouden. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft na een onder houd met de Britse gezant met een lachend gezicht aan verslaggevers meegedeeld: „De ring rond de Joodse vijand wordt nauwer. Het ogenblik waarop de Arabieren heer e:i meester zullen zijn in Pales tina is niet ver meer. Wij gaan de toekomst met vertrouwen tege moet". De politieke commissie van de Veligheidsraad is nog steeds doen de, te beraadslagen over het UNO- beheerplan voor Palestina' maar de kans dat de vergadering van yan- daag meer zal bereiken dan die van Zaterdag, welke niets oplever de, 'is zeer klein. Integendeel: Trygve Lié heeft tegenover ver slaggevers erkend, dat het best mogelijk was, dat de UNO er nog wel een maand nadat de Engelsen hun mandaat zouden hebben terug gegeven over zouden praten, wat er met Palestina moest gebeuren. De buitengewone UNO-Assemblée is reeds haar derde week ingegaan In een „sterfbed scène" wordt Mussert door Kamerad Herdtmann bij de neus genomen (Van een bijzondere medewerker) OP Hemelvaartsdag was het in 1940 stralend lenteweer. Maar Rauschniggs' gesprekken met Hit- Ier, waar ik mij die dag in ver diepte, ontnamen mij de vreugde van de voorjaarsdag door de ont stellende visioenen die deze lectuur opriep van de totale oorlog, zoals Hitier zich die voorstelde. Met cy nische openhartigheid werd hier verkondigd, dat oorlogsverklaringen uit de tijd waren en dat een aanval voorbereid diende te worden door activiteit van de vijfde colonne, waarna een blikseipsnel toeslaan gepaard met aanvallen op alle sleu telstellingen de overrompelaar alle voordelen zou 'verschaffen die hij maar wensen kon. Luchtlandings troepen, overvallen op bruggen en regeringsgebouwen, gewapend op treden in havensteden, het stichten van verwarring door gebruik te maken van de vijandelijke uniform, Hitier zou alles gebruiken voor zijn doel. Weinig kon ik vermoeden, dat wij enige dagen later dit visioen verwerkelijkt zouden zien. En toch waren er reeds lange tijd Neder landers bezig met de voorbereiding van deze schandelijke operaties. De zogenaamde Abwehr, de con- traspionnage onder leiding van Ad miral Canaris, had in Duitsland drie opleidingskampen waar Nederlan ders en. Duitsers geoefend werden voor de verrassende aanval op Ne derland, waarbij Nederlanders in uniformen van de Nederlandse ma rechaussee als tolk en gids. zouden optreden voor de Duitse stoottroe pen. Eén er van was het kamp As- perberg, gelegen in de buurt van Goch. Daar bevonden zich ook zo genaamde volksduitsers, die al op verraderlijke wijze in burgerkleren deelgenomen hadden aan de overval op Polen. Dit feit en de aard van de gehele opleiding, de geheimzin nigheid en de voorspiegelingen over hetgeen er gebeuren ^ging waren ruim voldoende aanwijzingen voor de in het kamp aanwezige NSB-ers, dat zij landverraad gingen plegen door gewapend met Duitsers in Ne derland en tegen Nederland op te treden. Het was b.v. een onderdeel van hun training, dat zij zich moes ten voorstellen plotseling in Neder land te zijn, waar zij dan werden aangehouden. Zij moesten dan ogenblikkelijk een verhaal kunnen vertellen, dat hun aanwezigheid ter plaatse aannemelijk maakte. Hoe wel de mannen werd voorgespie geld, dat Mussert weldra aan de macht zou komen en dat zij dan politiediensten in Nederland zou den moeten verrichten, was hun hele opleiding er op gericht, dat zij, bij wijze van verrassing, al of niet militair in Nederland zouden moe ten optreden, ter dekking eventueel van achter hen aan komende Duitse militairen. Welke Nederlanders leenden zich voor deze schunnige vorm van daadwerkelijk verraad? Het zijn NSB-functionarissen geweest, woonachtig in Duitsland, die onder leden van de NSB aldaar mannen hebben geronseld. Een hoofdrol speelde een zekere Julius Herdtmann, Nederlands con sul in Kleef, een duistere figuur, die reeds in de vorige wereldoor log een dubbele rol speelde en blijkbaar over veel geld beschikte. Hij reed rond in een grote auto en bewoonde een ruim huis. Hij was reeds voor de oorlog goed bevriend met Mussert en hoewel liij zeker geen kleiner aandeel in de voorbe reiding van het landverraad heeft geha»! dan Kohier, een tweede be langrijke figuur in deze aangele genheid, heeft Mussert In 1940 Kohier laten vallen en Herdtmann nog lange tijd dc hand hoven het verradershoofd gehouden. Tenslotte werd er zo openlijk in de kringen van de NSB gesproken over het landverraad van Herdt mann, dat Mussert zijn oude vriend royeerde. Herdtmann nam dit ech ter allerminst en probeerde' Mus sert weer zachter te stemmen. Hij liet het voorkomen of hij op sterven lag en verzocht zijn leider hem nog éénmaal op 'te zoeken. Mussert ging naar de uitgestoten verrader toe. Hoop te hij nog enige geheimen van zijn stervende lippen te verne men? Wie zal het zeggen. De stervende zag er echter nog al gezond uit, al sprak hij ook fluisterend. Mevrouw Herdtmann, die na de verraderlijke overval van Nederlanders op Nederland enige teruggekeerde „inzetters" hartelijk gecomplimenteerd had, trachtte Mussert over te halen haar „stervende" man weer in de beweging op te nemen. Mussert voelde er wei nig voor, omdat hij vond, dat hij bij de neus was genomen. De „sterfbedscène" is toen ont aard in een fikse scheldpartij van het mevrouwtje, zodat Mussert ijlings het rumoerige sterfhuis verliet. De Hauptsturmführer der SS, Herdtmann, leeft inmiddels nog, zij het ook dat er weinig gelegenheid in het kamp Crailoo bij Laren is om in een luxe auto rond te rijden. De reeds genoemde Kohier speel de eveneens een'belangrijke rol. De NSB mocht na de maatregelen van Minister Goseling weliswaar geen afdelingen hebben in het buiten land, maar dat belette Herdtmann niet een bond van nationaal-socia- listische Nederlanders in Duitsland op te richten, waarin Kohier leven dig medewerkte. Een onderafdeling van deze bond vormde de afdeling S(port en) S(pel), waarvan de be ginletters de werkelijke bedoeling verraden. Onder de Sport en Spellers zochten de raddraaiers hun prooi, maar al te onnozel moet men de slachtoffers niet achten. Zij lieten zich graag lijmen voor het merk waardige vaderlandslievende doel: in een Duits militair kamp door Duitse militairen opgeleid te wor den voor gewapende diensten in Nederland, na aflegging van een eed van trouw op Mussert en een eed die tot geheimhouding ver plichtte. Met hoeveel enthousiasme beschrijft een zekere Martin van Haalem hoe hij met 30 Mussert- mannen en 80 kameraden van de Duitse weermacht geoefend werd voor de dag van de bevrijding van zijn dierbaar vaderland!! Een exemplaar van dit kostbare stuk bevond zich in de privé brandkast van Mussert, die zo roerend kon spreken over de wapenbroeder schap van Duitsers en Nederlan ders, j „twee tot zes weken duren". Mosje Sjertok van het Joodse Bureau heeft dc Veiligheidsraad telegrafisch verzocht, onmiddellijk tussen beide te komen in Palestina, omdat anders een oorlog, die zou kunnen uitgroeien „tot een grote brand met onberekenbare gevol gen" onvermijdelijk is. De gezondheidstoestand van de echtgenote van de Cana dese generaal Foulkes, die momen teel een bezoek aan ons land brengt heeft hem genoopt enkele veranderingen in zijn programma aan te brengen. Mevrouw Foulkes wordt momenteel te Londen ver pleegd wegens verschijnselen van voedselvergiftiging. Hoewel er in haar toestand verbetering is inge treden achten doktoren het critieke stadium van haar ziekte nog niet geweken. Dc generaal is nu Zon dagavond alleen te Valkenburg aangekomen aan boord van een Canadees militair vliegtuig. On middellijk hierna heeft de generaal zich begeven naar dc ambtswoning van de Canadese gezant hier te lande de heer Pierre Dupuy. Aan de galamaaltijd die dc generaal hier werd aangeboden zaten behal ve prins Bernhard ook tal van Ne derlandse hoogwaardigheidsbekle ders aan, onder wie de minister president. Hedenmorgen om acht uur heeft de generaal zich naar Harderwijk begeven om daar militaire demon straties bij te wonen. Aansluitend daaraan is generaal Foulkes naar Wageningen gegaan waar hem het ereburgerschap van de stad is aan geboden. Het zal geheel afhangen van de gezondheidstoestand van zijn echtgenote, of de generaal hierna nog in Nederland zal blijven of terugkeren naar Londen. Na een activiteit van ongeveer twee jaar zijn Britse deskundigen gereed ge komen met de deling van de grote staal- trusts in het Ruhr-gebicd. Dc fabrieks complexen van dc acht grote trusts, die tezamen ongeveer zes-en-tachtig pro cent van de staalproductie in het Ruhr- gebied omvatten, zijn aan zes-en-twintig nieuwe maatschappijen overgegeven Dc toekomstige vorm van eigendom Is ook thans nog niét bekend. Volgens een Britse ambtenaar werkten de nieu we maatschappijen goed en zouden, in dien dit besloten zou worden, zonder enige moeill|kheid genationaliseerd kun nen worden. Voorlopig behouden de maatschap pijen de volledige contróle over hun eigen fabrieken. Evenwel zijn de be sluiten van de directie onderworpen aan het veto van dc „Noordduitse Ijzer- en Staalcontróle", d.i. de afde ling van het militaire bestuur, die de verantwoording draagt voor dc staal industrie in het Ruhr-gebied. Krenterig krentenbrood De prijs van het krentenbrood Is thans vastgesteld op 1,— per brood van 800 gram cn op 8 cent per bolletje van ten minste 50 gram. Voorts is be paald. dat het krentenbrood ten minste 20% krenten, rozi|nen of sucade moet bevatten. Het publiek dient er rekening mede te houden, dat de hoeveelheid aan de bakkers gedistribueerde krenten en rozijnen betrekkelijk gering ls, zodat zi) hun klanten slechts mondjesmaat van krentenbrood kunnen voorzien. MORGENAVOND 6 UUR VLAGGEN HALFSTOK De commissie Nationale Herden king 1940-'45 verzoekt de bevol king, op morgen, 4 Mei om 18 uur, te; herdenking van onze en de ge allieerde gevallenen in dc oorlog de vlaggen halfstok uit te steken- Was 9t maar waar Een van dc laatste uitlatingen van Henry Ford. autokoning was. dat de wetenschappelijke re sultaten naar aanleiding van de 2e wereldoorlog de gedurende deze oorlog aangerichte schade mis schien meer dan vergoeden zouden. Thans meende president Truman aan deze woorden te moeten her inneren. toen hij verklaarde, dat. naar men had medegedeeld, grote verwachtingen wat betreft het ge bruik van de atoomenergie voor vredesdoeleinden te wachten ston den

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1