Binnenstad opnieuw door vuur bedreigd Amersfoort-dames startten goed in St. Pancras „Boys" redde zijn positie in laatste vijf minuten Eerste Mei in Amersfoort geestdriftig gevierd Felle uitslaande brand in de Muurhuizen CEBUTO REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN Noteert U even Eerste promotiewedstrijd met 5-4 gewonnen Wedstrijd tegen Laren werd in zeer hoog tempo gespeeld Van Kol trainer bij H.V.C. „Boys" behoudt zijn kansen HVC won maar is „uitgebekerd" Maandag 3 Mef 1948 STADSNIEUWS 't Sluisje bleef behouden Zaterdagmiddag omstreeks half vijf ontstond er op de zolderverdieping van het pand Muurhuizen 199 in gebruik bij de Poppenindustric „Arna" een brand die snel veront rustende vórmen aannam. Na korte tüd sloegen dc vlammen door de houten kap en dreven dikke rookwolken over dc ou de binnenstad. Voor de twee de maal in enkele weken werd dus een gedeelte van de oude binnenstad door vuur bedreigd en de brandweer rukte dan ook met groot materiaal uit. Een gedeelte van het belen dende R.K. Tehuis voor Ou den van Dagen „St. Joseph" werd in allerijl ontruimd doch kon gelukkig geheel brandvrij worden gehouden evenals het historische „Sluisje". Twee jongens waren Zaterdag middag op de zolder van het be wuste gebouw bezig met het ma ken van celluloidpoppen. Toen een van hen een droogstoof, waarop de gietmatrijzen waren geplaatst, op het electrische net wilde aansluiten sprong een vonk over op het cel luloid dat door verstuiving op de stoof was terecht gekomen. On middellijk geraakte deze zeer brandbare stof in brand en aange zien er nog meer licht ontvlam baar materiaal in de nabijheid was, was het vuur al heel gauw niet meer te stuiten. Een der arbeiders begaf zich per rijwiel naar de brandweer die bliksemsnel uit rukte. Met vijf slangen spoten de man nen, die langs ladders wat dichter bij het dak van Jiet hoge gebouw waren geklommen, brede golven van water in de knetterende en vonkenspattende vuurmassa. Door dat zowel aan de voor- als aan de achterzijde werd gespoten een A dverten tie-n ieu ws is belangrijk nieuws ..Nou. daar gaat ie", zei onze prijs- vraag'specialistc en met een ferme greep trok ze de goede oplossing i>an de heer H. Balfoort uit dc stapel. De hoofdprijs van onze advertentieprijs- vraag was er voor deze keer al weer uit. maar er waren nog meer prijzen! Dies .ging ie" nog een paar keer en wil, die niet tot de prijsvraagdeskundi gen behoren, kregen belangstelling voor een aardige inzending van A. Winterswijk uit dc Koestraatdie uit dc bus was gekomen en die versierd 'tvas met tekeningen van kabouters en als motto had: „Deze kabouters hiel pen ons trouw, daarom vonden wij het gauw." Het was wel geen hoofd prijs, die meneer (of mevrouwWin terswijk trok, maar het is tn ieder ge val iets. 1. H. Balfoortt Coornhcrtlaan 14 f 25.- 2. mej. R. Vreekamp, v. Marnix- laan 99 f 10.— 3. A. C. R. O. Lemweber. Brcestr. 26 f 7.50 4. U. Landstra. Utr. weg 248 f 7.50 5. P. Christiaan Horstmann. Boter- dijk 29. Nunspect f 5.— 6. J. v. Brummelen, Resedastr. 26 7. G. Wiertz, Narcisstr. 64 f 5.— 8. J. 1. H. Hilbcrts Westerstr. 16 f 5.- 9. Zr. E. C. Singcwald. Socstcrweg 420 f 5.- 10. L. v. Rensclaar, Lcusdcrw eg 123 f 250 11. mej. A. Potjeweijd, Oude So ester- weg 55 250 12. A. A. de Vries, Oude Socstcrweg 156 f 25v 13. A. Camphiiis, van Lenncplaan 40.. Soest f 2.50 14. A. v. Winterswijk. Koestraat 36. 2.50 15. A. Smits B. W. Laan 17 f 250 16. C. Stevcnaar. Bissehopswcg 214 f 2.50 17. P. H. Frölich, Celsiusstr. 44 f 250 18. P. Af. v. Dijk, Muurhuizen 243. f 2 50 19 H. G. Hemming—de Vaal, A. Cuypstraat 56 f 2.50 (Ingezonden mededeling) 8 dg. ValUonburg-Ardennen F. 1 37.50 6 dg. Valkenburg-Ardonnon F. 1 25.— 4 dg. Zuld-Umburg F. 56.— 3 dg. Valkenburg F. 52 50 6 dg. Zcoland-Bolgli F. 1 23.— 3 dg. Vllitlngen-8elglA F. 55.— 6 dg. Gelderse Achterhoek F. 100.— 4 dg. Mlddon-Nodorland F. 84.— en nog 30 verschillende andere reizen per week. Prima hotels en maaltijden, r deskundige leiders. Grote keuze dagtochten. VRAAGT UITGEBREID PROGRAMMA en Inlichtlngkantoren der H.S. GRAND en CITY: Mannen van Jon gensstad 14.30, 18.45 en 21 u., Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: Gentleman Jim 14.30 en 20 u.. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 uur. „STICHTSE HEUVEL": Zaterdag en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The Red. White and Blue zang). DANCING VAN 'T HUL: Zat. Zon. en Woensd. dansen. 20—23 uur Zond. mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BEBL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u, Di. Vrijd. avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 1417 u. Di. en Vry'd, ook 19—22 uur. der slangen was door het St. Jo- sephgesticht naar de binnenplaats geleid kon de brandweer na een klein halfuur reeds met zekerheid zeggen dat het ergste achter de rug was. De benedenverdiepingen en de belendende gebouwen bleven ten koste van enige waterschade gelukkig gespaard. Vanzelfsprekend lokte dit voor Amersfoort vrij zeldzame gebeuren honderden en nog eens honderden be7.oekers van de markt weg, die juist z'n topuur beleefde. Politie mannen en padvinders zoigden voor de afzetting en maakten zich tevens verdienstelijk bij het ont ruimen van de woning van mej. R., mede-eigenaresse van de fabriek, welke in de benedenverdieping was ingericht. Voor welk een ramp dit stadsdeel is gespaard gebleven, zal men beseffen als men weet dat er in het gebouw een hoeveelheid voor de productie benodigde explo- siva was opgeslagen, die snel door de brandweer werd verwijderd. De stromende regen maakte het er voor de blussers inmiddels niet prettiger op. Dat desondanks niet meer dan de kap en de zolderver dieping verloren ging, zegt genoeg over de activiteit van deze man nen. Burgemeester Molendijk, we- houder Van Galen Last, de com missaris van politie de heer G. Goorhuis waren bij de brand aan wezig. He4, nablussingswerk nam nog enige tijd in beslag omdat de brandweer geen enkel risico wil de lopen. Rondcartonindustrie vierde vrolijk feest Wat prettige samenwerking in een bedrijf tot stand kan brengen, be wees het personeel van de Holland se Rondcartonnage Industrie Zater dagavond in gebouw „St. Aechten", waar een gezellige avond werd ge houden. Door de toneelvereniging „De Wikkel" een onderdeel van de personeelsvereniging van de H.R.I. werd een alleraardigst programma, dat bestond uit muziek, zang en sketches, voor het voetlicht gebracht, waarmede de vele toe schouwers plus directie zich uitste kend geamuseerd hebben. Vooral het optreden van de Rossini's (in spé) die zich zo langzamerhand naam beginnen te maken was een groot succes. Ook de „Herrie Makers" en de „Zingende Cowboys" vielen zeer in de smaak en by de toneelstukjes was dc lach niet van de lucht. Voor al de hengelaar deed het publiek schateren. Zo werd de avond vlot af gewerkt en de bloemhulde, die de directeur, de heer v. Welzenis, na afloop de mede»spelenden bracht was welverdiend De danslustigen kregen na afloop hun kans, toen Jan van Loo en zyn mannen in actie kwa men. Stille tocht De commissaris van poltie ver zoekt een ieder, die wenst deel te nemen aan de Stille Tocht naar Rusthof in de avond van de Gedenk- j 4 Mei zich niet via het Julianaplein naar de verzamelplaats, de Lange Beekstraat, te begeven, doch door de Beekensteinselaan. Dronken bakker wilde geen naam noemen De banketbakker R. uit Soest ver oorzaakte vannacht op het station een opstootje, toen hij niet wenste te voldoen aan het verzoek van de kaartjes-controleur om zyn naam te noemen. Ook tegenover de politie man die tussenbeide kwam, nam hij een dreigende houding aan, zodat er tenslotte niets anders op zat dan de weerspannige bakker die bovendien dronken was naar het politie-bureau te brengen. Voet tussen de spaken Een jongetje op een fiets, die achterom keek naar zyn vader raak te met een voet tussen de spaken Hij kwam te vallen en bleek z'n voet gekneusd te hebben en een paar schaafwonden te hebben opgelopen. Niet zo bedoeld Het is jammer, dat in ons raads- overzicht. in het gedeelte handelend over de Geneeskundige en Gezond heidsdienst, de indruk is gewekt, dat de invloed van deze dienst voor een diiel beperkt blijft tot het schoolgaande kind. Inderdaad wordt daaraan de meeste aandacht be steed. Niettemin, en wij waren daarvan niet onkundig, wordt door de GG en GD op velerlei gebied voor onze bevolking belangrijk werk gedaan. Wij geven daar gaar ne acte van. Hetgeen niet weg neemt dat ook in Amersfoort nog op tal van onderdelen veel moet worden verbeterd en daarvan is een goed badhuis, in een zo grote arbeiderswijk als het Soesterkwar- tier is, wel een van de belangrijk ste. Burgerlijke Stand 1 Mei 1948 GEBOREN: Annechienus, z. v. B. Kuper en J. Rogge; Johannes B., z v. H. Klaver en A. C. Laarman; Geertruida H., d v. H. Elzenaar en H. G. v. d. Ham; Andries, z. v. J. Lasseur en G. v. Wilgenburg. Lensden Viering gedenkdag De Oranjevereniging verzoekt op 4 Mei 1948 vanaf 18.00 uur de vlaggen halfstok te hangen. Om 19.45 uur tot een halve minuut voor 20.00 uur zullen alle kerk klokken alsmede de klok in de to ren te Oud Leusden worden ge luid. Te 20.00 uur precies zal twee minuten algehele stilte in acht ge nomen worden. Een ieder wordt verzocht mede te werken. Foor de tweede maal in zeer korte tijd brak in het hartje van dc stad brand uit. In een perceel gelegen naast het historische „Sluisje" ontstond op de zolder verdieping $cn brand, die spoedig het dak in lichterlaaie zette. (Foto Astra") Handbal Het eerste damesteam van de handbalgroep „Amersfoort" heeft in St. Pancras kans gezien het sterke „Vrone" in de laat ste minuten met 45 te klop pen. Het is een spannende wed strijd geweest, waarin beide ploegen letterlijk voor de punt jes hebben gevochten en dat het hier „Amersfoort" gelukt is deze in de wacht te slepen is zeker in hoofdzaak te (linken geweest aan schotvaardiger voorhoede van onze stadgeno ten. Na enige wisselende aanvallen der beide ploegen kwam er plotseling een gevaarlijk opgezette aanval van „Vrone" niet gevaarlijk was. linksbinnen, die zonder te aarzelen hard inschoot (10). Dat de Anjers- foortsen het hier niet bij lieten zitten bleek wel uit de gelijkmaker die hierna direct volgde. Het was bij „Amersfoort" mevr. v d. Hoeff die de „Vrone"-doelverdedigster het nakijken gaf (1—1). Even later had „Amersfoort" bijna de leiding genomen door mei. Wiggers. doch haar hard schot belandde tegen de onderkant van de lat en stuitte zo het veld weer in. Toch zag mej. Roos kans om even later haar club de leiding te bezorgen (12). Ook „Vrone" gaf zich nog lang niet ge wonnen. Direct hierop zagen zij kans de partijen weer op gelijke voet te brengen, ditmaal door do linksbinnen, die keihard precies langs de binnenkant van de paal schoot. De doelverdedigster van „Amersfoort", mej Luikel deed nog wel een poging dc bal uit het hoek je te grabbelen, doch viel hierbij met haar hoofd tegen de paal. Ge lukkig voor haar kwam het niet zo erg hard aan en kon zij even later de wedstrijd weer hervatten. Een paar minuten voor de rust namen de West-Friezen de leiding door haar linksbuiten (32). doch voor dat de scheidsrechter de rust aan kondigde had mevr. v. d. Hoeff de gelijkmaker al weer gescoord, zodat met de gelijke stand 33 de rust inging. Na de hervatting kwamen beide elftallen nog met dezelfde energie en wilskracht om te' winnen het veld weer in. Wederom gaven zij elkaar niets toe. zodat er in de eer ste minuten weer van beide zijden aanvallen werden ondernomen, echter zonder resultaat. Tot plotse ling „Amersfoort" er tussen uit schoot, mej. Blankenstein kreeg de bal. rende langs de lijn. gaf de bal door aan mej. Roos. die op haar beurt het leder hard in het doel deed verdwijnen (34). Hierna ble ven de Amersfoortsen aanvallen., CPN vierde Meifeest in Amicitia De viering van de eerste Mei door de leden van de afdeling Amersfoort der C.P.N. vond haar hoogtepunt in de grote zaal van Amicitia belegde Mei-vergadering. Als spreker trad op het tweede- kamerlid mr. dr. B. Stokvis, die de aanwezigen opwekte met onver moeide ijver te strijden voor de verwezenlijking van het doel dat de communistische partij zich heeft gesteld. Het zal een strijd zijn tegen hen die geen middel onge bruikt zullen laten om de_ C.P.N. de voet dwars te zetten. Voor deze Meidag van de communisten gol den de leuzen: „Weg met Beel", „Terugkeer van de troepen", „Tegen het Marshall-plan der ar moede", „Voor welvaart en zelf standigheid", „Voor onverkorte handhaving van de rechten van het volk", „Voor vrede en brood". Aan deze matig bezochte bijeen komst verleenden medewerking een jeugdgroep. het zangkoor „Morgenrood". Voorts werd de vergadering opgeluisterd door mu ziek en declamatie. Hoge onderscheiding voor stadgenoot Bij de viering van het Eeuwfeest van het le regiment veld-artillerie in de legerplaats Oldebroek, werd aan onze stadgenoot, de heer G. J. Burmeister, de gouden Eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt; Het eremetaal werd op plechtige wijze door Z.E. luitenant-generaal W. G. van Dam van Isselt, op de borst van de jubilaris gehecht. Motorwedstrijden in Mei Op 17 Mei zal op het circuit van Etten (N.B.) de eerste snelheids wedstrijd in dit seizoen worden gehouden. Op diezelfde dag zal de Friese Elfstedentocht worden ver reden. Bovendien zijn op Tweede Pinksterdag een belangrijke ter reinwedstrijd te Zutphen en op 22 Mei een soortgelijk evenement te Zenderen in het programma opge nomen. Tenslotte werd aan de speed wayraces een ruime plaats inge ruimd, want op 6 Mei wordt op de speedwaybaan te Lisse gereden, op 17 Mei te Rijswijk, 18 Mei in Alk maar, 22 Mei te Hilversum en 27 Mei in het Amsterdamse stadion. doch de „Vrone"-verdediging liet zich niet zo gemakkelijk verschal ken. Tien minuten voor het einde maakte „Vrone" wederom gelijk, weer door de rechtsbinnen, die hoog inschoot (44). Toen velen al in een gelijk spel gingen geloven, glipte mej. Baist door de verdediging heen en liet de ,.Vrone"-doeiveidedig- ster voor de vijfde en laatste maal in deze wedstrijd „vissen" 4—5. Tennis Dropshot niet tegen Stort II opgewassen 't. Stort II speelde Zondag in Utrecht tegen Dropshot III en be haalde in een snel tempo een uit stekende 80 overwinning. De uit slagen waren: Dropshot't Stort. 1 D E Mej. Vermuemej. R. Schutyser 57, 36. 2 D E mej. Koolmej. K Bruin 26, 36. 1 H. E. WigtL Houbaer -1—6, 4—6. 2 H E HueleP Mehrings 0—6, 1—6. D D mej. Kool—Ver mueSchutyserBruin 16 62 16. H D WigtReiningMeh ringsHoubaer 46 36. 1 G D mej. KoolReiningmej. Schuty serHoubaer 16 26. 2 G D mej. VermueHuelemej Bruin Mehrings 36 46. Dropshot III Stort II 0—8. Uitslagen Sportief Competitieuitslagen der KNLTB op Zondag 2 Mei. Derde Klasse West Afdeling II. Tivonio II tegen Sportief I. Sportief kon het tegen Tivonio II niet bolwerken en verloor met 71, alleen de tweede damesenkel van mej. W. Gerritsen bracht in 3 sets een punt naar Sportief, de andere partijen werden alle in 2 sets verlo ren. Vierde Klasse West. afdeling 21. Sportief II tegen De Meent IV. Sportief II verloor ook nu weer met 53. De heren toonden zich ook nu de meerdere en de beide he ren-enkelspelen en de herendubbel werden gewonnen, 3 partijen, waaronder de beide gemengde dub bels werden in 3 sets verloren. Boys 3 won van HVC 4 Amersfoortse Boys 3 is er in ge slaagd de eerste promotiewedstrijd tegen H.V.C. 4 te winnen. Een 42 achterstand werd om gezet in een 47 overwinning. Oriënteringsrit van Motorclub Soest Veel motorrijders reden mooi parcours Nu de ideale tijd voor motorrij ders weer zijn intrede heeft gedaan en het - Zondag-rijverbod hen ver plicht om hun „fietsje" die dag op stal te laten staan, grijpen zij 's Za terdagsmiddags elke gelegenheid aan om hun zo geliefde sport te 'be oefenen. Dit was Zaterdagmiddag in Soest duidelijk merkbaar, waar de motor clubs uit deze plaats, in samenwer king met Amersfoort, Hilversum en Soesterberg een oriënteringsrit hadden georganiseerd. Ondanks stromende regen werden bij het hotel „Bosch en Duin" niet minder dan 69 motoren gestart voor een'tocht van 105 km. Dc deelnemers moesten uit simpele ge gevens hun weg zoeken en moesten daarenboven steeds rekening hou den met de voorgeschreven gemid delde snelheid van 36 k.m. per uur. Moe en bemodderd kwamen zij ten slotte bij café „Zonneheuvel" te Soest aan, waar zij zich moesten af melden en waar 's avonds de prij zen werden uitgereikt door de voor zitter van de M.C. „Soest", de heer Olyslager. De uitslagen zijn: 1. Barten, Amersfoort, 12 strafpt. 2. H. van Kooy Soest, 13 strafpt. 3. J. de Graaff, Soest, 16 strafpt. 4. Van Dijk, Amersf., 18 strafpt. 5. Van Voorst. H'sum, 22 strafpt. 6. P v. d. Haar V'daal, 25 strafpt. 7. Hörster, Amersfoort, 25 strafpt. 8. Boonen, Amersfoort, 25 strafpt. 9. H. Grieft, Soest, 30 strafpt. In de strijd tussen de clubteams werd Amersfoort eerste met 95 strafpunten, Soest tweede met 177, Hilversum derde met 194 en Soes terberg vierde met 237 strafpunten. Ontegenzeggelijk heeft de ploeg van Amersfoortse Boys in Laren tegen de club van aie naam hard gewerkt om de twee zo noodzakelijke punten mee naar huis te nemen. Toch heeft het spel van de blauwwitten geen bevrediging geschonken. De voorhoede leed aan schotloosheid en van „teamwork" was ook weinig sprake. Wanneer het aanvalsquintet na goed opgezette aanvallen voor het doel van haar tegenstanders kwam, dan werd te veel individueel geprobeerd doelpunten te maken. De mees tentijds versterkte verdediging van de gastheren had ook goed het korte spel. Voor de derde maal een gelijkspel vat op Motorrenners dagen elkaar uit Woensdag 5 Mei, op de Bevrij- dingsdag, zullen in het Soester Natuurbad motorrenners uit Amers foort en Soest elkaar ontmoeten in het Soester natuurbad. De daarop volgende dag, dus op Hemelvaarts dag, vinden in het Bosbad Birk- hoven de revanche-ontmoetingen plaats. Na de lange rustperiode, waarin alle motorcracks hun ma chines keurig in orde hebben kun nen maken, zullen zeer zeker de sryelheden hoog liggen en zal de strijd groot zijn. NAP concours hippigue in Amersfoort De organisatoren van de „Stor- ta", landbouwtentoonstelling, te houden in September van dit jaar, hebben van de bevoegde instanties cfp ruitersportgebied vergunning gekregen om op 4 September een groot nationaal concours-hippique te organiseren. De oud-internationaal Van Kol was Zondag bij de wedstrijd HVC De Spartaan weer voor het eerst sinds jaren aanwezig. Hoewel lan ge tijd in Culemborg en omgeving het gerucht ging dat Van Kol Vriendenschaar zou gaan trainen is het dus nu wel zeker dat de roodwitten weer hun oude trainer terug hebben. Amersfoorts elftal tegen Rotherham Zaterdagmiddag zal op Birkho- ven tussen twee Amersfoortse elf tallen een proef wedstrijd worden gespeeld, waarna definitief het elf tal wordt samengesteld dat op Tweede Pinksterdag tegen Rother ham zal uitkomen. Uit de enthousiaste begroeting van het Boys-elftal bleek hoe groot de aanhang was die met treinen, autobussen en fietsen naar Laren was gekomen. De blauwwitten, die met windvoordeel startten, zetten direct een stevig tempo in en hun offensief op het Larendocl ontke tende een groot enthousiasme by het Amersfoortse publiek. In deze Eeriode van Amersfoorts overwicht leek hoe goed het verdedigings- blok van de gastheren was. Onver biddelijk wezen zij elk gevaar af. In 'n periode van Boys-overwicht ondernamen de gastheren een te genaanval waaruit een corner ont stond. Deze corner werd goed ge nomen, de bal zweefde voor het doel en hoog springend kopte de middenvoor van Laren het leder buiten bereik van Hoek in het doel (1—0). De achterstand deprimeerde de Amersfoorters geenszins. De middenlinie, waarin Ben Bak ker 'n uitstekende partij speel de, zette onophoudelijk goede aanvallen in, doch het aanvals quintet zag geen kans de bal door een bos van Larense be nen heen te krijgen. Onze stad genoten zagen, dat het met het korte spel in het geheel niet wilde lukken- en gooiden daar om het spel wat beter open. Tien minuten voor de rust, toen vrijwel het gehele Boys elftal in de aanval was, loste Christ, tydens een scrimmage, een zuiver gericht schot op het doel en de stand was gelijk 11. De spanning werd steeds groter en het spel ook harder, doch de eer- ste-klasse scheidsrechter Berg- meyer, die uitstekend voor z'ntaak berekend was, deelde vrije schoppen uit en strafte iedere overtreding onverbiddelijk af. De laatste minu ten voor de rust ontstonden be nauwde situaties voor het Boys- doel. Veldhuyzen, die zijn linksback plaats weer had ingenomen stelde een juichende Laren-aanhang te leur door de bal op een gegeven moment nog juist van de doellijn weg te werken. Penalty In de tweede helft nam Laren het initiatief en in een hoog tempo trokken zy met mooie open aanval len op het Boys doel af. Het ach tertrio van de blauwwitten stond echter als een rots in de branding en vooral Veldhuyzen zette steeds de aanvallers de voet dwars. Het Laren-elftal, dat weer versterkt was door het meespelen van de Ge broeders Koppel, speelde in dezo periode een goede party voetbal. Vooral hun positiespel was beter dan van onze stadgenoten. Toch bleef het bij gevaarlijke situaties voor het Boysdoel totdat een kwar* tier voor hét einde, na een corner bal. de scheidsrechter een penalty toekende voor hands. Via de paal verdween het leder voor de tweedo maal in het Boys-doel en opnieuw hadden de Boys een achterstand (21). Het laatste kwartier leek het elftal van onze stadgenoten herboren. Eindelijk kwamen zy wat los en vooral de opvatting „alles op alles" bezorgde de verdedigers van Laren grote moeilijkheden. Veld huyzen trok ook ver mee naar vo ren en hij was veelal de gangmaker van de aanvallen. Het gehele elftal van Laren trok zich op doel terug waardoor een hechte muur van ver dedigers het doelpunten uiterst mocilyk- maakte. Daarbij kwam nog dat de Larense doelman steeds opdook waar groot gevaar was en Fleurige optocht en massale bijeenkomst in Markthal De eerste Mei is door dc leden van dc Partij van dc Arbeid, de Amersfoortse Bcstuurdersbond en ncvcnorganisatics opgewekt en met overtuiging gevierd. Reeds in de ochtcnd-rcvcillc lag het welslagen van dc arbcidcrsfccstdag besloten. Een grote groep Mei-vierdcrs trok door het Soesterkwartier en nog geen uur later stelde dc jeugd zich, nabij dc Zonnebloemstraat op, om met dc ouderen op het sportveld „Bokkcduincn" het familic-fcest te vieren. Er is naar hartelust gedanst en gezongen. Vooral de Mei-boomdans van de Ar beiders Jeugd Centrale, het spel de „Toverfluit" en de bemoedigende woor den van het gemeenteraadslid mevrouw Rouwendal—van Wijland verdienen vermelding. De zon bleef de feestvier ders gunstig gezind. Dit kon helaas niet gezegd worden toen de traditionele Mei- demonstratie werd gehouden. Omstreeks drie uur vertrek een fleurige stoet van de Hellestraat. De Meileuzen wereld vrede, democratie en bestaanszekerheid door socialistische ordening, werden in de stoet op spandoeken en lettcrborden meegedragen. De Nationale driekleur, rode- en verenlgingsvlaggen gaven aan de stoet een feestelijke aanblik. Er werd keurig gemarcheerd en vooral ook dc groep van de Arbeiders Jeugd Centrale, die de Mei-boom in de stoet meevoerde, maakte indruk op de tal rijke stadgenoten, die de demonstratie gadesloegen. De regen viel met stro men uit de voorjaarslucht, zo zelfs, dat op een gegeven moment besloten moest worden om de mars door de stad te onderbreken. Op het Lieve Vrouwe kerkhof werd de stoet, waarin dc mu ziekcorpsen „H. J. Hegcraath" uit Amersfoort en „Volharding" uit Bar- neveld mcc-demonstrccrdcn, door wet houder J. Koopman ontbonden. Deze herinnerde aan de moeilijke strijd in vroeger jaren. Hij zcide dat het kapi talisme nog geenszins verslagen is. In zijn betoog legde dc heer Koopman vooral het accent op de chaotische ge volgen van het kapitalistische stelsel. Wij moeten - aldus spr. - bij dc komen de verkiezingen slagen, want falen be tekent dc voortzetting van de kapitalis tische orde. Avondbijeenkomst De avondbijeenkomst in de Markt hal was zeer goed bezocht. Er bleef geen plaats onbezet en er waren zo deelde dc voorzitter mede duizend bezoekers. De bijeenkomst werd ge- Mei-rede Voor de pauze sprak de heer W. Romijn uit Utrecht, die er aan herin nerde. dat dit de derde Mei-viering was na de bevrijding. De wens uit de be zettingstijd, dat men met het verleden had afgedaan, is niet in vervulling ge gaan. Er leeft bij de volken van Europa de angst voor een nieuwe oorlog. Di wereld heeft niet het gezicht gekregen, dat wij zouden willen. Dc tegenstellin gen zijn weer verscherpt, zowel natio naal als internationaal. In de maand die voor ons ligt aldus de heer Romijn zal de reactie tijdens de verkiezings strijd geen middel ongebruikt laten om Een gedeelte van de fleurige Mei stoet die op 1 Mei door dc straten van Amersfoort trok. Dc jeugd draagt de Mei-boom mee. (Archifoto) opend door de voorzitter van het Mei- comité, de heer E. VeenvlieL Voorts bood de afdeling uit het Soesterkwar tier vlaggen aan, waarbij vooral de nieuwe vlag van de Partij-afdeling Amersfoort, vervaardigd door mevrouw Lampe, met gejuich werd begroet. Het Mei-spel „Feest en bezinning" van Willem van Icpendaal is door de aanwezigen met grote aandacht en in stemming gevolgd. Dc opvoering, onder regie van de heer T. Schonewille, werd een groot succes. Aan dit spel verleen de medewerking de „Stem des .Volks", „H. J. Hegcraath", A.J.C., DSJV „Nieuwe Koers" en leden van een toneelgroep. onze positie te ondergraven. Toch wil len wij medewerken aan de gezondma king van het Europese werelddeel en ons deel bijdragen in de vernieuwing van de Europese verhoudingen. In heel Europa leeft de angst wat er in de komende tien jaren gaat gebeuren. Er leeft een vrees voor een regime, dat ons niet vertrouwd is, nu niet het nat. socialistische, maar het bolsjewis tische. Als de lijn niet wordt omgebo gen van kapitalisme naar socialisme dan wacht de wereld weer een catastrophe, hetzij economisch, hetzij militair of bei de gelijktijdig. Het socialisme aldus spreker is het enige na-oorlogsc ideaal, dat uitzicht geeft. De geestdriftige en massale bijeen komst werd gesloten door de voorzitter van de partij-afdeling, de heer B. Noor dewier, die dank bracht aan alle mede werkenden ook aan hen die op zo kunstzinnige wijze de MarktRal hadden versierd. met tijgersprongen z'n doel schoon hield. V(jf minuten voor het einde kwam het langverwachte succes. Piet de Braber kreeg de bal te pak ken. hy ondernam een ren op het doel, werd weliswaar zwaar in de rug aangevallen, wist zich echter staande te houden en een goed schot te lossen dat doel trof. Met nog vijf minuten te spelen werd de stand 22. Grote spanning Groot was het enthousiasme langs de lyn. Het publiek roerde zich in deze spannende periode ge weldig. De Boys waren niet meer te houden. In de laatste seconden ontsnapte het Larendoel op gelukkige wyze aan oen doelpunt toen hun keeper op de grond lag en tussen de benen van zijn clubgenoten kijkend een in geschoten bal nog juist kon be machtigen. Het einde van deze wedstryd kwam met een puntenverdeling waarbij ZSGO het meeste is gebaat. SEC verloor onder protest Hoewel Amersfoortse Boys in Laren een kostbaar puntje moest afstaan zijn onze stadgenoten nog lang niet kansloos. Het ziet er wel naar uit, dat de blauw-witten over veertien dagen zullen moeten win nen van Z.S.G.O. om gelijk met de Amsterdammers te eindigen, wan neer deze tenminste Zondag op eigen terrein van Laren winnen. Amersf. Boys 3 0 3 0 3 Z. S. G. O. 2 110 3 Laren 3 0 2 1 2 S.E.C. heeft de kans om te pro moveren onbenut gelaten want de Soesters verloren op eigen terrein van R.U.C. Wel hebben zij gepro testeerd doch wij betwijfelen of hun dit veel zal helpen. Brederodes 2 110 3 R.U.C. 2 110 3 S.E.C. 2 0 0 2 0 K.F.C. heeft zich door een over winning op U.V.V. vrijwel verze kerd van de terugkeer naar de eerste klasse. Rotterdam verliest in R.F.C. een van zijn vele eerste klassers. K.F.C. 3 2 10 5 R.F.C. 3 1113 U.V.V. 4 0 2 2 2 Rapiditas promoveert naar de tweede klasse door een op eigen terrein behaalde overwinning op het Driebergse C.D.N. De overwin ning van ZW op Schoten helpt de Zaandammers niet meer. Zij zullen het komende seizoen derde klasser zijn. Rapiditas 5 4 10 9 ZW 5 2 12 5 CDN 5 2 0 3 4 Schoten 5 10 4 2 Behercom petitie De laatste Zondag van de Voor ronde voor de bekercompetitie heeft nog spanning en verressende uitslagen gebracht. Ondanks een verdienstelijke overwinning op De Spartaan be kert H.V.C. niet verder. In haar kleine afdeling gaat Vrienden schaar aan de kop terwjjl het be ter doelgemiddelde van D.W.S. de Amsterdammers in de gelegenheid stelt verder te „bekeren" H.V.C. is thans uitgeschakeld. Vriendenschaar 4 3 10 7 D.W.S. 4 13 0 5 H.V.C. 4 2 115 Dc Spartaan 4 0 2 2 2 S.D.W. 4 0 13 1 Amsvorde stelde teleur Boor in de uitwedstrijd tegen De Zebra's, zij het dan ook met klein verschil, te verliezen. Doqr een overwinning op Donar kan APWC verder spe len. A.P.W.C. 4 2 2 0 6 Amsvorde 4 2 10 5 De Zebra's 4 2 115 Donar 4 2 0 2 4 Actif 4 0 0 4 0 D.W.S.V. kon het op eigen ter rein tegen Quick niet verder dan een gelijk spel brengen. Toch was het ene pun# voldoende om de Utrechters als eerste te doen ein digen waardoor zij in de beker competitie gaan meespelen. WOG speelde op eigen terrein tegen Voorwaarts gelijk. D.W.S.V. 4 2 2 0 6 Voorwaarts 4 13 0 5 V.V.O.G. 4 2 115 Quick 4 112 3 Zwaluwen V. 4 0 13 1 Tennis Hoevelaket. Viering van bevrijding Dinsdag 4 Mei wordt om 7 uur een stille rondgang gehouden van- het Gemeentehuis af. Daarna wordt een kerkdienst belegd, hierin zal ds van Amstel voorgaan. Ter her denking van de bevrijding wordt Woensdag 5 Mei een concours hip- pique georganiseerd op het terrein van de heer Van Aalst. Een hon derdtal ruiters neemt aan dit con cours deel. Marktberichten Amersfoort, 30 April. Hoender eieren 13 per 100 stuks; kippen kippen 4—6.50, hanen 5.50—7.50, jonge hanen 0.35—2.25, jonge ko nijnen 2.503.50 per stuk. Koeien 550800 per stuk. Aangevoerd waren: 10.000 stuks hoendereieren, 7 koeien. 800 jonge hanen, 15 oude hanen, 20 kippen, 25 jonge kouijoep, 2® dolven.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2