AKKERTJES J Cliefarine 4 LAATSTE NIEUWS Nog geen vast plan voor jubileum feesten Amersfoort-dames ontvangen Niloc Noteert U even Sa mei de buA Predikbeurten vj mi Rheumatische Pijnen Indonesiërs vallen veiligheidspost bij Cheribon aan Koningin legt uitoefening koninklijk gezag opnieuw tijdelijk neer Gerrit Meun was een moffenvriend Inenting tegen diphtherie 2 Zaterdag 8 Mei 1948 STADSNIEUWS Tentoonstelling in de Markthal In „De Wapenroem" verga derde gisteravond andermaal Ook nu kon echter nog geen voorlopig programma worden opgemaakt. Uit de breedvoerl- So besprekingen bleken twee Ingen: dat de uitgaven, ook voor een sobere feestviering, wil z(j desniettemin een waar dige zijn, erg hoog zjjn èn dat de Inkomsten beneden de ra ming zijn gebleven, althans voor wat de straat- en HJstcol- lecte betreft. Het zou natuurlijk onjuist zijn te concluderen, dat de burgerij niet veel voor het feest over heeft. Immers, behalve de actie van het Huldigingscomité is er velerlei, ac tiviteit, anderszins. Daar zijn de middenstandsverenigingen, die een grootscheepse actie zijn begonnen, de neringdoenden aan de winkel straten, die verlichting en versie ring van hun straten op touw zet ten, de buurtverenigingen, die zulks in de woonwijken doen, etc. Toch ls het zo. dat het Huldlglngs comité moet wikken en wegen om een aantrekkelijk programma te bieden en niet verder te springen dan de stok lang is. Intussen bleken sommige com missies wel gereed te zijn gekomen. Dit gaat gebeuren: Vastgelegd kon worden: dat voor de leerlingen der Middelbare Scho- Jen een herdenkingsdienst zal wor den gehouden met als spreker prof. Casimlr; dat, behoudens goedkeuring der KNMV motorwedstrijden gehouden zullen worden; dat we krijgen een historische, een gecostumeerde- en een kinder optocht; dat in de (Markthal van 31 Aug. 6 September een tentoonstelling wordt georganiseerd, die uit zal beelden de regeringsperiode 1898 1948; dat de ouden van dagen en inva liden. door de vriendelijke geste van 't Comité voor Autotochten Ouden van Dagen, op Zaterdag 4 Septem ber een tocht door de versierde stad zal worden aangeboden met een tochtje door de naaste omgeving, dat besloten wordt met- een prettig onthaal in ..Amicitia". Andere programmapunten, als sport en spel, concerten en uitvoe ringen, etc. zijn nog In voorberei ding. Uit de vergadering kwam ook een gedachte naar voren, ge zien het grote succes met het bevrjjdlngsspel ..Simson", een spel op te voeren In het open luchttheater. Al met al blijkt, dat er niet wordt stilgezeten. Wat intussen ook niet mag, want de tijd schiet snel op en in de volgende vergadering, op 28 Mei te houden, dient men met uit gewerkte plannen ter tafel te ko men. Katholieke Bond voor het Gezin bijeen De Amersfoortse afdeling van de Katholieke Bond voor het Gezin hield Vrijdag ln Amicitia een filmavond voor haar leden. Aan de vertoning van de film „Levensgang" ging een beschou wing over het werk van de bond door de bondspenningmeester, de heer Eg- gink, vooraf. De waarnemend voorzit ter der afdeling, de heer P. A. Luycx. wekte de weinige aanwezigen op de werving van nieuwe leden met kracht aan te vatten. „Om de Koningsmacht" Op Donderdag 13 Mei a.s. zal In „Amicitia" door het Oranjetoneel o.l.v. Dick Meester worden opge voerd „Om de Koningsmacht" van Maurits van Wagenvoort met me dewerking van het dubbel-mannen- kwartet Da Palestrina. Do oor spronkelijke bedoeling was, dit stuk op to voeron ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana. Dit bleek echter niet mogelijk. Medische Zondagsdienst Doktoren, alleen te raadplegen bij spoedgevallen: H. Werkman, Utr.wcg 10, tel. 3008; H. Boersma, Dollard- straat 2, tel 5327. Apotheken: Vlezenbeek, Varkens- markt 19A. tel. 3736. Verloskundigent Zr. Vemhout, Soes- tcrweg 232. tel. 3374. Zr. Perk, H. v. Viandcnstraat 2, tel. 5086. Handbal Promoveren zij naar le klasse? Het eerste damesteam van „Amersfoort" ontmoet a.s. Zondag op eigen terrein „Niloc" uit Am sterdam. Wanneer onze stadgeno ten deze wedstrijd winnen dan promoveren zij naar de eerste klasse. De Amersfoortse dames kunnen winnen, maar een gemak kelijke zege zal het geenszins wor den, want ook de Amsterdamse dames zullen proberen haar plaats in de eerste klasse te handhaven. Het kan dus a.s. Zondagmorgen op het terrein aan de Bokkeduinen een spannende ontmoeting worden. Ook worden er door de lagere elftallen enige wedstrijden ge speeld n.l. het tweede herenteam speelt op eigen terrein tegen de Nederlandse Seintoestellenfabriek uit Hilversum. Ook het derde he renteam speelt op eigen terrein en wel tegen Coubertin uit Hilversum. Daar er van de kleedgelegenheid en van het materiaal der Amers foortse handballers door brand niets is overgebleven hebben wij toestemming gekregen van de S. O. V. A. om voorlopig hun materiaal en kleedgelegenheid te gebruiken. Vlug gegrepen Vannacht werd ingebroken in het laboratorium van de Chemische Industrie Van Hasselt aan de Drentsestraat. De dader, die een hoeveelheid raapolie ontvreemdde, werd inmiddels door de politie ge grepen en op het politie-bureau ingesloten. Hij zal naar Utrecht worden overgebracht. Op de B.W.laan botste een mo torrijder tegen een jeep, die, na dat de bestuurder een duidelijk teken had gegeven, dat hij van richting ging veranderen, linksaf sloeg. De motor en de jeep werden licht beschadigd. De motorrijder liep lichte verwondingen aan hoofd en rechterbeen op. GRAND: De man zonder geheugen 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15 18.45 en 21 u. CITY: Het doornige pad. 14.30, 18,45 en 21 u. REMBRANDT: Zijn grote Kame raad en Waar bemoei je je mee. Vrij, en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u. Overige dagen 14 30 en 20 u., Zo. 14. 16.15 18.45 en 21 u. 8 MEI: Plantsoenestafette A. B. v. L. O. Feestavond Zaanlandse Cacao- 4 fabriek Nijkerk Amicitia. 20 u. - Feestavond APWC, Markthal, 20 u. Receptie Acad. de Danse 1517 uur. 11 MEI: Lezing „In het spoor der meesters" Theos. Genootschap, geb. Vrijz. Herv. Zuidsingel, 20 u 12 MEI: Jeugdfilm Grand: „De Cir cusjongen". 14.30 li. GRAND: Jeugdfilm 14.30 u. „De Circusjongen". „STICHTSE HEUVEL": Zaterdag en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The Red. White and Blue gang). DANCING VAN T HUL: Zat. Zon. en Woensd. dansen. 20—23 1 uur Zond. mld. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat. Zon. en Woensd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u. Di. Vrijd avond ook van 1921 1 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u DL en Vriid ook 19—22 uur. DOUDE LANTEERN: Herden kingstentoonstelling Chris Aanooy 1 t.m. 6 Juni. Geopend dagelijks 10—12, 14—17 u Zon- en feest dagen van 1417 uur. De gelukkigen De prijswinnaars van het visite kaartjesraadsel z\jn: 1. J. F. Korter, Langegr. 31, f 10. 2. H. Kool, Burgerbuurt 4. 3. M. Koning, Hamburgerweg 96, Ermelo. 4. S. D. v. Toorn, p.a. Amersfoort- sestraat 32, Soesterberg. 5. Mej. H. Boscaljon, O. Soester- weg 197. MARKTBERICHTEN AMERSFOORT, 7 Mei. Hoen dereieren f 12.75 tot f 12.80 p. 100 stuks; kippen f 4.00 tot f 5.50, jon ge hanen f 0.35 tot f 2.50, jonge konijnen f 2.00 tot f 3.50 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 3500 stuks hoendereieren, 4 koeien, 30 kippen, 25 jonge hanen, 15 jon ge konijnen, 20 duiven. ,De man zonder geheugen' Dc film van deze week in Grand „De man zonder ■geheugen", die een verhaal geeft zoals velen van elke film graag willen zien en alle aantrekkelijk heden bevat om tot een goede en inte ressante publick-rolprent te behoren, zal zeker veel belangstelling trekken. Deze film, die boeit tot het einde, be zorgt een flinke hoeveelheid rfllinkjes en huiveringen, voordat wc te weten komen, wie hieraan schuldig is. „Dé man zonder geheugen" heeft tot onder werp een clviel-ingenieur, die door een auto-ongeluk in een toestand van psy chische stoornis leeft en die de titel doet anders vermoeden een sterk geheugen heeft. Romantiek, een geheim zinnige moord, Intriges enz. vormen de achtergrond voor het onderwerp. We willen verder nog vertellen dat dc scè nes zich voor een groot deel afspelen in een hotelletje, dat zonderlinge per sonen herbergt. Afzonderlijke bekoring geeft het camera-werk aan deze goed verzorgde film, waarin de hoofdrollen worden gespeeld door minder bekende artistcn als John Mills en Joan Green wood, die echter voortreffelijk spel te zien geven. Een uitgebreid voorprogramma, met als extra-attractie de documentaire film „Nederland Bevrijd" completeert de voorstelling. „Het doornige pad" in City „Het doornige pad", de film die ln City draait, is de geschiedenis van een liefde en tevens van Mexico. Dat dc weg der liefde vaak over doornen voert, weten we al van verscheidene andere films, maar deze geheel in Mexico op genomen rolprent spant toch wel de kroon wat het aantal en dc venijnigheid der doorns betreft. Als Don Francisco Niet de vader doch de zoon W\j geven er op verzoek van de heer Reler van W«k kennis van. dat de Tribunaal-zaak tegen Reler van Wijk niet eerstgenoemde gold. doch zyn zoon Reier Willem van Wijk. Gevonden voorwerpen 29 April t.m. 4 Mei 1948 Wanten en handschoenen, hond (bruin met zwart), hond (met hals band), muntbriefje. steentje uit F ouden ring (zwart), portem. inh, 1.37, herenrywiel, huissleutel, bl. jongenspet, paar bruine sokken en gummi spons, etui inh. rozenkrans, ceintuur (rood bruin), groene en ro de autoped, polshorloge (oud), wit te zakdoek Inh. f 1.60, beursje met kralen opgewerkt, fox met hals band en riem, sleutel van een hang slot, hazewind lichtbruin, postduif met de naam de Gans, Fr. Halsstr.; pakje loten (19 st. A'foort Muz. Ver br. damesport., wit kindcr- schoentie (hoog), bonkaart, cein tuur (riem), etui met zakkam. Burgerlijke Stand 7 Mei 1948 Geboren: Johannes Gerardus, z. van J. L. Molenaar en J. M. H. Starren: Ada Geurdina Gonnie, d. van R. Cirkel en H. Pothoven: Hen- drika Jacoba, d. van H G. Blieken- daal en C. de Vries; Aaltje, d. van D. J. v. GInkel en A. Pieper; Cor nells Willem, z. van G. Kroon en W. Klokhuis; Bekina. d. van L. Th. 's Gravemade en J. M. Obbes; Ge rard. z. van G. Jalving en J. v. GIn kel; Johannes, z. van G. J. Sleeking en A. v. Schonnhorst; Mazina Jo hanna, d. van W. v. Donkcrsgoed. Overleden; Evert Wernsen oud 2 jaar, z. van W. Wernsen en A. v. 't Boveneind: Willem van Dlermen, oud 5 maanden, z. van J. v. Dler men en J. Kok: Johanna Wouterse, oud 2 jaar, dochter van J. Wouter- se en R. Bouwman. verneemt van het huwelijk dat zijn zoon Jose Luis gesloten heeft met de arme boerendochter, begint de eerste doorn reeds te prikken, dan komt er nog een revolutie, Don Francisco wordt vermoord cn Jose Luis gaat op bloed wraak uit. Het einde van het verhaal Is dat hil voor de ogen van zijn vrouw (met baoy) vocf> het vuurpcleton valt. De camera, die een uitstekend oog bleek te hebben voor het schilderachtige en ons van prachtige beelden laat genie ten, volgt de gebeurtenissen nu eens mt;t echt Spaans temperament om dan weer plotseling terug te vallen in de echt Mexicaanse luiheid. Dolores del Rio. een oude bekende uit Hollywood, speelt de hoofdrol. Adv. Hoevelaken Hoogland Inlevering door detaillisten Bii wijze van uitzonderine kun- nen detaillisten Woensdag bii de in levering van boter, margarine, vet ook nog de restantbonnen 308, 309, 808 en 809 en do C bonnen voor genoemde artikelen inleveren doch tot ten hoogste 9Vo rantsoen. Drievoudig feest voor familie Mulder Zondag 9 Mei h.s. is het voor het echtpaar MulderVan Tweel te Hooglanderveen wel een zeer ge denkwaardige dag. Dit echtpaar is dan namelijk 25 jaar in de echt verbonden. Bovendien bestaat de landbouw- en hoefsmederij, welke de heer Mulder drijft, eveneens 25 jaar. Ten slotte viert de heer Mul der nog zijn zilveren jubileum als organist van het kerkzangkoor van de Parochiekerk „Sint Joseph" te Hooglanderveen. Wij verwachten, dat het het echt paar niet aan belangstelling zal ontbreken. Kiesvereniging gaat ver gaderen Dinsdagavond wordt ln het lo kaal achter de Ned. Herv. Kerk aan Den Ham een openbare vergadering gehouden, waar de heer J. H. v. d. Neut zal spreken over de aanstaan de verkiezing. Besprekingen zullen voorts worden gehouden om tot een Christ. Historische Kiesvereni ging te komen. Medische dienst Alleen voor spoedgevallen wordt de medische dienst Zondag 9 Mei waargenomen door dr W. Verbeek te' Hoogland (K3493260). Deze waarneming geldt voor de gemeen ten Hoogland en Hoevelaken. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk - Den Ham - 9 Mei - 10.uur ds B. S. Jellema. Geref. Kerk L Vrouwestr. 10 u. ds. D. A. Zijlstra, 17.30 u. dr. N. H. Ridderbos. L. Costerplein 9 u. ds. D v Enk (Veen'endaal) Tulp- str. 9 u. dr. N. H. Ridderbos, 17.30 u. ds. D. v. Enk. Geref. Kerk (Art. 31) Zuidsin gel 10.30 u. ds. J. A. Vink, 17.30 u. ds. E. T. v. d. Born, Westerkerk 10 u. ds. E. F. v d Bom, 17.30, u. ds. J. A. Vink. Geref. Gem. (Stoovestr.) 10 en 17 u. leesdienst. 14 Mei 14.30 u. as. J. v. d. Berg (Utr.) huwelijks bevestiging. Oud Geref. Gem. (Muurhuizen) 9.30 en 17 u. Godsdienstoefening. 11 Mei 19 u. ds. van Wier (Rijs- sen). Ver. v. Vrijz. Herv. (Gasthuis- kerk) 10.30 u. ds. J. H. Hanneman (R'dam). Rem. Gem. 10.30 u. mej. ds. Poortman (Leiden). Vrije Ev. Gem. 10 u. dhr. Mojet (Utrecht) 20 u. ds. v. Bruggen (Utrecht) Appelweg. Doopsgez. Gem. ds. S. Gosses Gzn. Ev. Luth. Gem. ds. D. Faber. Chr. Geref. Kerk 10 en 17 u. ds. J. Drenth. Vrije Ev. Gem. 10.30 u. H. Mis. Oud Kath. Kerk 10 u. H. Mis; 17 u. Vesper. Verg. v. Gelovigen (L. Nicasius- str. 4B). 10 u. Eredienst; 17 u. pred. des Woords. Herv. Kerk. St. Joriskerk 10 u. ds. Mackaay; 5 u. ds. Gerritsen. Nieuwe kerk 10 u. ds. Smits; 7 u. ds. Braakman. Emma-kerk 9 u. en 10.30 u. ds. Bout; 5 u. ds. Blok. Gymnasium. Bergkapeldienst 10.30 u. ds. Matzer van Blois (Veldprediker). Kapel Zon en Schild 10 u. ds. Koolhaas. Rusthuis „De Lichtenberg" 10.30 u. cis. Gerritsen. Jongerendiensten Kerk (Appel weg) 10.30 u. de Heer M. Ger mans. Wijkgebouw 10.30 u. dc. Herfkens. Gebouw Immanuel 10.30 u. de Heer H. Schuring. Jeugdhuis 10 u. de Heer D. Veis Kcyn. Leger des Heils. 10 u. Heiligings- dienst. 7 u. Openluchtsamenkomst t.o. Oude Pol. Bur. 8 u. Verlos- singssamenkomst. Leiders: Adj. en Mevr. Barteling. Zaterdag 8 u. Straatzang Fuchsiastraat. Soefi Beweging (Huygenslaan 28) 11 uur. Eredienst. LEUSDEN. 10 u. ds. Hofstede. Lokaal Aschat 6.30 ds. Koolhaas (Amersfoort). SOEST Ned. Herv. Kerken. Oude Kerk 10 uur ds. M. Verkerk. Bed. H. Doop; 17 uur ds. E. Groeneveld. Emmakerk 10 uur ds. E Groene veld. Bed. H. Doop; 17 uur ds. D. v. Krugten. Heeskapel 10 uur ds. D. v. Krugten. Bed. H. Doop. Eltheto 10 uur Kinderkerk. Zon negloren 10 uur ds. F C Bosboom (Hillegersberg). Evangelisatiesamenkomsten: Zon dag 9 Mei Huize Buitenzorg, 19 uur Spreker de heer S. v. Gor- kum. Donderdag 13 Mei Heeska pel 20 uur Spreker de heer S. v. Gorkum. Herv. Geref. samenwerking tot Evangelieverkondiging. Dinsdag 11 Mei te 20 uur Zaal v. d. Broek, Nieuwstraat 57. Geref. Kerken. Julianakerk 8.30 cn 10.15 uur ds. A Brouwer; 15 uur dr. J. Ridderbos (Kampen); 17 uur ds. M. Heuzeveldt (Slikkerveer). Wilhelminakerk 10 en 17 uur ds. H. v. d. Berg. Geref. Kerk Gebouw „Rehoboth" Buntweg 11 en 15.30 uur ds. CL Vonk (Schiedam). Chr. Geref. Kerk 10 en 16 uur ds. L. de Bruyne. Geref. Gemeentê. Kleine Rem- brandtzaal 10 en 17 uur Leesdienst. Maandag 10 Mei 19.30 uur ds. M, Blok (Zeist), Voorber. H. A. Ver. Vrijz. Godsdienstigen Aid. Ned. Prot. Bond Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan 10.30 uur ds. A Trouw (Den Haag). LAGE VUURSCHE. Ned. Herv. Kerk 10 en 18 uur ds. A. G. Haring fnqe zonden mededeling TEGEN PUNEN EN~GRÏ£P 20 TABLETTEN I 0.7J (Ingezonden mededeling) t I Als elke beweging hindert en pijn doet. ajs pijn scheuten U kwellen, neem dan Uw toeylucht tot „AKKERTJES". Zij verwijderen de stoffen, die de I pijn veroorzaken en werken zweet-bevorderend. I Aantal doden wordt als 200 opgegeven Een duizendtal Indonesiërs, gewapend met bamboesperen, hebben in het bestandsgebied in de buurt van Koeningan, ongeveer 20 kilometer ten Zuiden van Cheribon, een Neder landse militaire veiligheidspost aangevallen, meldt United Press uit Batavia. Een officiële Nederlandse militaire zegsman beves tigde de actie 'en voegde er aan toe, dat het aantal doden aan Indonesische zijde „zeer hoog" was. In Nederlandse militaire kringen werd er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat de Indo nesiërs uitsluitend met bamboesperen gewapend waren. Nadere gegevens zijn op het ogenblik nog moeilijk te krijgen, aangezien volgens de overeenkomst van Renville volledige censuur rust op alle militair nieuws uit Indone sië. Een Nederlands officier ver klaarde dan ook, dat, wanneer hij enige bijzonderheden zou vertellen, dit beschouwd zou worden als een schending van de bestands- voorwaarden. Evenwel werd in militaire krin gen vetnomen dat het aantal doden bij deze primitieve aanval welke herinneringen opwekte aan de •ge vechten op Java twee jaar geleden, op 200 geschat moet worden. Aan Nederlandse zijde zouden echter geen verliezen zijn geleden. Verwacht wordt, dat een com missie van de Verenigde Naties naar het gebied van Cheribon zal vertrekken, om ter plaatse van de gebeurtenissen kennis te nemen. Een Amerikaans plan Het Amerikaanse en het Austra lische lid van de Commissie van Goede Diensten zijn te Batavia aangekomen. In aansluiting op dit nieuws wordt melding gemaakt van een Amerikaans plan voor een aantal provinciale verkiezingen op Java, Sumatra en Madoera. Deze verkiezingen zouden zowel in Ne derlands als in Republikeins gebied gehouden worden en moeten dienen tot het vormen van een constitu erende vergadering. Bij de repu blikeinse autoriteiten zou dit plan vrij koel ontvangen zijn. Een Nederlands plan Voorts wordt nog door de Indo nesische Nieuwsdienst gemeld, dat de Nederlanders een commissie in het leven hebben geroepen teneinde te komen tot de vorming van de staat Zuid-Sumatra (Negara Suma tra Selta). In het bericht wordt ge zegd, dat de Volkspartij, die de be scherming der Nederlanders geniet, reeds een grootscheepse campagne is begonnen in het rijke oliegebied van Sumatra. terwijl de Republiek nu van de vorming van „marionetten staten" spreekt, „met het doel de republiek te isoleren", beweren de Nederlan ders, aldus de correspondent van AP, dat zij slechts beantwoorden aan de wil van het volk door deze nieuwe staten te erkennen. Prinses Juliana weer regentes Hare Majesteit de Koningin ziet zich met het oog op haar gezond heid genoodzaakt, opnieuw de uit oefening van het koninklijk gezag tijdelijk neer te leggen, aldus werd hedenmorgen uit Den Haag gemeld. Prinses Juliana zal met ingang van 14 Mei a.s. als regentes optreden en op diezelfde dag worden beëdigd. NIEUWE PUNTENWAARDEN VOOR TEXTIEL DEN HAAG, 8 Mei Er zUn enkele wijzigingen aangebracht in de puntenwaarderèng van texticl- goederen, waardoor de punten waardering meer in overeenstem- mlng komt met de hoeveelheid stof. Een demi-saloon of regenjas voor volwassenen kost nu gevoerd 45 punten, half-gevoerd 35 punten, ongevoerd 25 punten. De punten waardering voor deux-pièoes voor de leeftijden 10 Lm. 14 jaar cn 15 jaar en ouder resp. 15 en 25 pun ten; thans resp. 13 en 20 punten. Slipovers voor personen boven 15 jaar thans 9 punten (vroeger 15), ongeminderde (zg. standaardkou sen) verlaagd van 2 op 1 punt. Voorts zijn enkele baby-artikelen, w.o. luiers, lager gewaardeerd. Anderzijds zijn andere categoriën artikelen, o.a. nachthemden en py jama's hoger gewaardeerd en voor een aantal andere artikelen zoals heren- en jongenscostuums, over hemden, Japonnen en mantels is de indeling naar leeftijdsgroepen die tot nu toe gold, vervangen door een indeling naar maten. Van Klef fens was bij onderminister Lovett (ANP-Aneta). Mr. dr. E. N. Van Klef fens heeft gistermiddag gedurende vijf kwartier een onder houd met de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken, Lovett, gehad. Na afloop van dit. onderhoud had hij niets mede te delen, doch waarnemers te Washing ton zijn van mening, dat de Indo nesische kwestie onderwerp van gesprek was. Predikbeurten Zondag 9 Mei Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. J. van Amstel. Geref. Gem. Geb. „Bouwlust" 9.30 en S uur Leesdienst Medische drenst Voor a.s. Zondag wordt de art- sendienst alleen voor spoedgevallen waargenomen door dokter W. Ver beek te Hoogland, telef. K 3493-260. Auto-ongeval Op het kruispunt liep van een luxe auto het linkervoorwiel af. De bestuurder kreeg het voertuig juist midden op het kruispunt tot stil stand waar het gedurende geruime, ttfd een vrf1 ernstig verkeersobsta kel vormde. HET verhaal van Simsons le ven en sterven is overbekend. Fedde Schurer heeft zich (ik heb er mijn bijbel eens op nageslagen) eigenlijk helemaal aan de bijbelse overlevering gehouden, behalve dan in het laatste bedrijf. Het is het verhaal van de mens, die vecht voor de vrijheid van zijn land en volk. Het verhaal van het onder grondse verzet, dat zo oud blijkt als de wereld. Is het eigenlijk wel nodig, dat ik U hier iets over ver tel? Wij allen, die vanavond naar Simsons hartstochtelijke woorden luisteren, weten wat het is om ge knecht en onderdrukt te worden. ,Wij kennen uit onze eigen om geving de Simsons die zich tegen de medogenloze bezetter keerden, die geen tyrannie verdroegen en met wier hulp de tyrannie tenslot te dan ook verdreven werd. Simson dan, de zoon van Ma- noah, verzette zich tegen de Fili stijnen die zijn land en volk terro riseerden. Waarom? Omdat zijn hart het niet kon laten. Hij weet dat vrijheid boven vrede gaat, om dat er zonder vrijheid geen vrede is. Maar, zoals dat meer gaat, hij slaat bijkans alleen. Het volk van Israël gelooft niet in de bevrijding, het vindt niet de moed om zich te verzetten en het keurt de onstui mige aard van deze eenling af. Het veroordeelt en bespot de roekeloze jongeling. Het verwijt hem zijn huwelijk met de jonge Filistijnse vrouw uit Timnath. En juist door dit huwelijk, dat hem in nauw con tact bracht met dc gehate Filistij nen, is de geest van verzet bij Si mon aangewakkerd. Hij heeft nu aan den lijve ondervonden, hoe verdorven en ontaard de vijand is: tijdens zijn afwezigheid werd zo staat er in het boek over de Rich- teren, „zijne huisvrouw zijns met- gezels, die hem vergezelschapt had". Om zich hierover te wreken stak Simson de velden der Filistij nen in brand en als het drama van Fedde Schurer begint, staan de ko renvelden in lichter laaie. De bur gers van Zora, die bijeen kwamen om de dreiging van een nieuwe vijandelijke overval te bespreken, noemen Simson een „ijlhoofd, een brandstichter, die zijn land en volk onteert". Als de Filistijnen de uit levering van Simson eisen zijn de Israëlieten hiertoe bereid. Ze ho pen hiermee vrede en rust te ko- pem Simson, na zijn huwelijk met de Filistijnse uitgestoten, zwerft van stee tot stee. En als hij een sa menkomst met de profeet Nathan heeft in de rotskloof van Etam ko men enkele burgers van Zora hem, namens de burgerij, verzoeken zich aan de duizend Filistijnen, die in de vlakte voor de kloof wachten, over te geven. Simson, de man Gods, is bereid om zich op te of feren. Gebonden wordt hij aan de Filistijnen uitgeleverd, maar hij verbreekt zijn boeien en verslaat alleen, met geen ander wapen dan een ezelskinnebakken de duizend koppige vijand. Voor de zoveelste keer hebben de'Filistijnen ervaren, hoe buitensporig en onverwinlijk de kracht, van Simson is. Het derde bedrijf speelt ten hui ze van de Filistijnse courtisane De- lila. Deze vrouw houdt hartstoch telijk veel van Simson. Enige Fili stijnse vorsten halen haar er toe over, om te trachten achter het geheim van Simsons geheimzinnige kracht te komen. Als de sterke man, die als was is in de handen van zwakke vrouwen, haar verteld heeft, dat zijn lichaamskracht voortvloeit uit zijn lange haren, knipt Delila hem terwijl hij in diepe slaap is verzonken, zijn zeven lok ken af. Dan nemen de in het ach tervertrek verborgen Filistijnen hem gevangen en steken hem beide ogen uit. En aan het einde van dit bedrijf vervlóekt een wanhopige Delila haar verraderlijke landgeno ten. Het slot speelt zich af op het familiegraf van Simson, waar ook hij nu de eeuwige slaap slaapt. Twee leden van de verzetsbewe ging houden de wacht bij zijn graf. Als de zon opgaat nadert een vrouw, Delila. Zij wil,1 na het graf van haar vroegere minnaar te heb ben gezien, sterven en pleegt zelf moord. Ten slotte stromen uit heel het land van Dan de burgers sa men bij het erfgraf om getuigenis af te leggen van hun vrijheids drang, die is opgewekt door Sim sons voorbeeld. Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. H. Dapper uit Steenwijk; Serg. C. J. de Kinder uit Rotterdam; Sold. J. C. de Rooij uit Naarden; Sold. S. de Vries uit Amsterdam; Dpi. adjt.- onderofficier W. D. Zitman uit Am sterdam. Koninklijk Nederlands-Indische Leger: geen verliezen. Koninklijke Marine: geen verlie zen. Radiorede prins Bernhard In zijn functie van voorzitter van de Nationale Mobilisatieraad zal prins Bernhard Zondagavond in het strijdkrachten-programma tussen 18.30 en 19.00 uur een radiorede hou den ter inleiding van de rubriek „Uw Toekomst". Het is de bedoeling Nederlandse soldaten in Indonesië in deze rubriek op de hoogte te houden van de arbeidsmogelijkhe den in Nederland bij hun demobili satie. Fraai nummer van „De Wandelaar Het April-nummer van „De Wan delaar" biedt uitgelezen lectuur voor de natuurhistoricus. de histo ricus en bovenal voor de wandelaar. Ook nu ondersteunen fraaie illu straties de tekst van de zeer uit eenlopende artikelen. De tekenin gen van Frans Broers bil J. Boer stra's artikel „April-perlkclen" ziin eenvoudig en toch bewogen van lfln. „Het oude Staphorst is rijk aan folklore en traditie" zegt L. Kom brink in de aanhef van zijn artikel over deze biizondere plaats. Voorts is het artikel van J. H. Kruizinga. over „De Nederlandse Heide-Maat- schappij 60 jaar", goed om zich te overtuigen van het pionierswerk van deze instelling. Kortom „De Wandelaar" is ook ditmaal zeer le zenswaardig en schenkt de lezer meer dan voldoening. Het aantal leden der sociaal democratische partij te Berlijn is in het afgelopen jaar in geringe mate toegenomen, maar vertegenwoor digt nog slechts vijf procent van de socialistische kiezers, aldus wordt van officiële sociaal-democratische zijde meegedeeld. Het ln verhou ding tot het aantal kiezers lage per centage wordt, toegeschreven aan de bijzondere 'omstandigheden te Berlijn. Soest Café en bioscoopexploitant voor Het Tribunaal N.S.B.-er was Gerrit Meun, ex ploitant van een café annex bios coop in Soest, weliswaar niet ge weest, maar een hevig voorstander van de Duitsers had hij zich in be zettingstijd toch wel getoond. Zo ontving hij regelmatig Duitsers in zijn woning, liet zijn kinderen de Deutsche Schule bezoeken en schreef vriendelijke briefjes aan Duitse en quasi-Duitse instanties, die aanvingen dan wel eindigden met de hartekreet „Heil Hitier!" Misschien is' zijn huwelijk met een Duitse vrouw aan de sympa thieën voor onze „beschermers" niet geheel vreemd geweest. De grote vraag is voorts of hij het al leen maar bij vriendelijke woor den en briefjes aan de vijand liet. Althans tijdens de behandeling van zijn zaak voor het Utrechts Tribu naal verwees de voorzitter naar een door hem gerichte brief aan een Duitse instantie, waarin hij destijds had verzocht zijn'telefoon te mogen behouden, omdat deze gebezigd werd voor „partij-doel einden". Een bevredigende verklaring van deze eigenaardige zinsnede kon verdachte niet geven, evenmin als zijn verdediger, wiens pleidooi zich in hoofdzaak beperkte tot het ver zoek aan verdacthe geen verbeurd verklaring van vermogen op te leggen omdat hij volgens pleiter niets meer bezat. Het Tribunaal zal 21 dezer uit spraak doen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare ken nis, dat gelegenheid zal gegeven worden tot kosteloze inenting te gen diphtherie en roodvonk van kinderen van 2 t.m. 15 jaren, die nog niet tegen deze besmettelijke ziekten zijn ingeënt. Deze inenting moet, wil zij re sultaat hebben, driemaal worden verricht met tussenpozen van en kele weken. Daartoe bestaat ge legenheid: I. Te Soest: a. in de leslokaal van de L.O.- school in de Kerkebuurt: le In spuiting op Woensdag 12 Mei 1948 van 14-=15 uur; 2e op Woensdag 2 Juni 1948 van 1415 uur; 3e op Woensdag 16 Juni 1948 van 1415 uur. b. in een leslokaal van de Ma- riasehool aan de Mariastraat: le inspuiting op Woensdag 12 Mei '48 van 15.3016.30 uur; 2e op Woens dag 2 Juni 1948 van 15.3016.30 uur; 3e op Woensdag 16 Juni 1948 van 15.30—16.30 uur. II. te Soesterberg ten huize van dokter A. Th. M. Splinter: le in spuiting op Woensdag 12 Mei 1948 van 14.3015 uur; 2e op 2 Juni '48 van 14.3015 uur; 3e op 16 Juni 1948 van 14.30—15 uur. Eveneens worden verwacht die personen, die meer dan 2 jaar ge leden tegen diphtherie en roodvonk zijn ingeënt. Deze kunnen volstaan met één inspuiting. Zij worden bij voorkeur op 12 Mei 1948 verwacht. Voof het inenten wordt een volko men onschuldige stof gebruikt. Soest I tennist tegen Aemstelspelers II De volgende competitiewedstrijden zijn Zondag 9 Mei a.s. voor dc Ten nisclub „Soest" vastgesteld: Soest I—Aemstelspelers II. Chandelle III—Soest II: Soest III—HBM II. Soest I speelt dan de derde compe titie-wedstrijd voor de 2e klas van de NLTB. Wasgoed verdween van drooglijn Ten nadele van H. wonende aan dc Kolonleweg te Soest, werd 's nachts een hoeveelheid wasgoed van dc droog lijn ontvreemd, dat men vergeten was binnen te halen. Jeugdorkest speelt voor .militairen Het leerlingenorkest, dat onder lei ding staat van de heer G. Rooda, en waaraan medewerking verleend wordt door mevrouw Mary Druyf-Rlchtcr. piano, zal op Dinsdag 11 Mel a.s. met een geheel nieuw programma wederom een muziekavond geven voor de mili tairen in het hospitaal te Amersfoort. Burgerlijke stand Geboren: Jenny. d.v. P. Heinhuls en J. van Nljendaal; Elbertus Marcel Jo hannes, z.v. J. v. d. Filer en G. Arts; Arlan Peter, z.v. C. A. Windei)'en E. van Klingeren: Cerlcl Arnest. z.v. C. A. Wlndelj en E. van Klingcren; Ca- tharina Hendrlca Wllhclmina, d.v. J. A. v. Dixhoorn en H. J. Groen: Johannes Arend, z.v. J. A. Swankhuisen en H. M. Teffer; Sara Elisabeth Geertruida, d.v. R. Hornsveld en C. C. Hartgers; Robert Jan, z.v, G. Veldhuizen en T. J. Vlaming. Ondertrouwd: J. Boer en A. Bruln- sma; L. J. v. d. Meljden en H. A. J. W. Korthals. Gehuwd: R. Werkhoven en R. T. Schoondcrbeek; G. Westerbeck en W. J. v. d. Hoed: A. Schimmel en A. R. Brouwer: J. Wonder en G. H. A. ten Broeke; C. J. Hilhorst cn A R. van Doorn. Overleden: Samuel H. Wanders, 71 j., wednr. v. M. J. C. Mook: Alida W. J. Vetter, 83 j., wed. v. J. Schoonhoven. Medische Zondagsdienst SOEST. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest". Soesterbergsestr. 8. SOESTERBERG. - Dr. v. d. Helm Prins Alexanderweg 82 Huis ter Heide, zal Zondag a.s. de artsendienst waar nemen. voor de doktoren Schook en Splinter, uitsluitend voor spoedgevallen Het landgoed Oud-Bussum, voorheen eigendom van de heer Van Leeuwen Boomkamp. Is bij hernieuwde uitspraak van het Gooise Tribunaal, waarop In middels fiat-executie is verleend, ver beurd verklaard, zodat het landgoed thans staatseigendom is geworden. Men. verwacht, dat het grootste gedeelte van de buitenplaats publiek wandelterrein wordt.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2