„Simson" op Birkhoven SIMSON-opvoeringen een enorm succes VACANTIE Kerngezond A.P.W.C. vierde Zilveren jubileum „Amersfoort-dames" gaan naar eerste klasse 2 Bijna 7000 bezoekers H. A. Dijs ter aarde besteld Onderwijzersvereniging St. Lebuinus vierde Gouden feest Plechtige H. Mis in St. Jozef CEBUTO REISBUREAUX Boeiend openluchtspel in een fraai theater Met 't weer had men geluk... Er zit schot in actieve jonge mensen Sportief tournooi in Phoenix-hal Maandag 10 Mei 1948 STADSNIEUWS NU de drie uitvoeringen van „Simson" in het Openluchttheater ach ter de rug zijn, kan worden vastgesteld dat ze een enorm succes zijn geweest, voor de medewerkenden en artistieke leiders, voor de or ganiserende Amersfoortse Gemeenschap en voor onze stad. Toen burge meester Molendijk destijds in ons blad een beschouwing over Fedde Schurers bevrijdingsstuk las en hij oniVnddellijk het enthousiaste initia tief nam it spel In Amersfoort met de mensen van de Gemeenschap op gevoerd te krijgen, zal hij waarsehnnlijk zelf niet vermoed hebben, dat zijn initiatief tot een dergelijk waarlijk groots resultaat zou leiden. dewerkers, voor*de décors, en aan de heer W. Heinz, voor de belich ting. Als oudste van de toneelspelers sprak de heer P. Voskuilen Sr., die dankbaar was dat de dilettanten, namens welke hij sprak, nu onder een dergelijke goede leiding en in een dergelijk groot en goed stuk eens hadden kunnen tonen wat zij waard zijn. Aan beide regisseurs, de heren Eringa en Floor, bood hij een boekwerk aan. De schrijver Fedde Schurer zei, 'dat hij van alle aanwezigen mis schien wel het dankbaarst was. Do vertoningen, die hij hier in Amers foort van zijn stuk had gezien, wa ren hem een openbaring geweest. Mijn 'stuk, aldus de heer Schurer, belichaamt ook de vrijheidsidee. Laten wij allen, zo besloot hij, na de tijd van dwingelandij, die nu enige jaren achter ons ligt, de idee van de vrijheid met ons voort blijven dragen, zoals de vossen van Simson het vuur voordroegen door de droge korenvelden. Burgemeester Molendijk sprak nog een slotwoord, waarin hij met grote voldoening en dankbaarheid getuigde, dat met deze opvoeringen een waarachtig stuk gemeen- schapswerk is verricht en opnieuw constateerde, dat wij tot grote din gen in staat zijn als wij de handen ineen slaan. Ons streven ons volk naar een hoger maatschappelijk en cultureel niveau te brengen, houdt ook in, zei hij, het een feestviering te geven, die meer biedt dan het kermisjolijt. De Amersfoortse Ge meenschap wil de bevolking van onze stad een stijlvol volksfeest geven en met deze Simson-uitvoe- ringen, geloof ik, zo stelde de bur gemeester vast, dat wij op de goe de weg zijn. Woensdag 5 Mei was het Open luchttheater, dat 2500 zitplaatsen heeft, tot op enkele honderden plaatsen na uitverkocht. Donder dagavond, toen er geen concurren tie meer van het vuurwerk was, waren er nog slechts zeer v/einig open plaatsen en Zaterdagavond, toen de faam van het stuk stad en land was door gegaan, was het pu bliek zó talrijk, dat velen geen zit plaats op de amphitheaters konden bemachtigen en het publiek aller wegen op de trappen zat. Bij el kaar zullen 6.500 a 7.000 personen de voorstellingen hebben bijge woond. Was de voorstelling dus organi satorisch een succes, artistiek was zij het niet minder. De eerste op voering, van Woensdagavond, had nog enkele storende gebreken, o.a. het nog met geheel kloppen van de muzikale begeleiding en een paar onvolkomenheden in de regie. De tweede en vooral de derde avond bleken deze onvolkomenheden ver holpen, was b.v. voor de slotscène een betere opstelling van het grote aantal spelers en figuranten gevon den, waardoor het van de bevrij dingsidee doorstraalde stuk, logi scher naar een indrukwekkend slot werd geleid, dat de beide laatste opvoeringen in een door publiek en spelers gezamenlijk gezongen „Wil helmus" zijn bekroning vond. Indien men zich verheugt over het succes, .dat deze voor slechts een gulden toegankelijke en artis tiek op hoog peil staande vertonin gen hebben gehad, dan moet men met dankbaarheid denken aan de vele genoemden en ongenoemden, die vóór en achter de schermen aan de voorbereiding en aan de vertoning zelf hebben meegewerkt. Maar men mag daarbij een zeer belangrijk ding niet vergeten, dat geen mens in de hand had, namelijk het weer. Een grapjas mag dan ge zegd hebben: „Dat mooie weer hebben we aan prof. Van Everdin- gen te danken, die voor „Simson" in het Dagblad voor Amersfoort goed weer had voorspeld," meer' dan een grap was dit niet. Nu wij tijdens de vertoning van het spel, een enkele maal naar de heldere hemel keken, waar de sterren stonden te glanzen, be dachten wij wat van dit alles te recht gekomen was indien de op voeringen in regenachtige dagen terecht gekomen waren. Wij ma ken deze opmerking opdat men zich. ook na dit werkelijk over weldigend succes, goed voor ogen blijft stellen, dat opvoerin gen in de openlucht altijd een zeer riskante onderneming zijn en dat wij wat dit betreft deze keer het geluk wel aan onze zijde hebben gehad. HULDIGING Aan het slot van de derde voor stelling heeft de eerste regisseur de heer Ludzer Eringa, mede uit naam van zijn medewerker, Floor Middag, allen, die aan het welsla gen van de opvoeringen hgbben bijgedragen, een woord van dank gebracht en hij liet zijn dank van vele bloemstukken vergezeld gaan. Hij huldigde burgemeester Molen dijk, de voorzitter en stuwende kracht in de Amersfoortse Ge meenschap, de secretaris der Ge meenschap, de heer B. H. Bothe, die het organisatorische werk leid de, de choreografie en solo-danse res Hans Snoek, de componist en dirigent Hans M. Scheifes, alle ac trices en acteurs, die gezamenlijk in de persoon van mevr. Maas ge huldigd werden. Grote lof had de regisseur voor het vele en dikwijls vermoeiende werk, dat allen zich hadden getroost. En in zijn hulde betrok de heer Eringa natuurlijk ook de heep Fedde Schurer, die deze derde voorstelling evenals de eerste met zijn echtgenote bijwoon de. Zeer grote bewondering legde de regisseur aan de dag voor de mannen, die de décors bouwden er> de verlichting aanlegden en be dienden en in dit verband bracht hij bijzondere dank aan de heren F. Welmers en J. Bley en hun me- EEN OPENBARINGI Zo noemde Fedac Schurer dc opvoering van het door hem geschreven spel „Simson" in het openluchttheaterOp de foto ziet men deze Friese dichterterwijl hij na de laatste voorstelling de menigte, de spelers en andere medewerkenden toespreektGeheel links burgemeester Molendijk, daarnaast dc regisseur Floor Middag, dan Fedde Schurer en schuin achter hem dc regisseur Ludzer Eringa. Rechts Simson. (Foto Astra") Op de R.K. Begraafplaats werd Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer H. A. Dijs, in leven besteller chauffeur bij de P T.T. De over ledene die de leeftijd van 52 jaar bereikte, was 2e secretaris van de Postharmonie en bestuurslid van de plaatselijke afdeling van de R.K. Bond van P.T.T. personeel „St. Stephanus". De begrafenisstoet werd voorafgegaan door de Post harmonie. Achter de wagen liep het geüniformeerd personeel der P.T.T. Op de begraafplaats wai-en voorts aanwezig de directeur van het postkantoor en een aantal chefs. De absoute werd verricht door ka pelaan Van de Anker, geestelijk adviseur van St. Stephanus. Op een wel zèer bijzondere wijze werd Zaterdag het vijf tig-jarig bestaan gevierd van afdeling Amersfoort der R.K. Onderwijzersvereniging „St. Lebuinus". 's Morgens v/erd door de geestelijke adviseur, de Hoogeerw. Deken T, C. Smit, een plechtige H. Mis opgedra- g in St. Josef, waar het koor o.l.v. de heer M. A. Laryn de gezangen uitvoerde. Om 2 uur 's middags was, in de gezellige zaal van 's Prinsenhof, een fecstvergadering waar o.m. aanwezig waren: Als afgevaardigde van B. en W. wethouder A. Spiekerman, de In specteur van de Rijksinspectie te Amersfoort de heer Lindeman, de geestelijke adviseur Deken G. C. Smit, de directeur van het St. Jo- rishuis de eerwaarde Frater Sige- bertus, de leider van de Kernclub van Katholiek Onderwijzers Ver bond Pater Breevoort en vele le den en oud-leden var. de onderwij zersvereniging. Namens de dochter-v«reniging 't Gooi, het schoolbestuur Hooglan derveen èn het hoofdbestuur aid. Stadsparochiën werden bloemen gezonden. Enige aanwezigen voer den het woord. 't Is feest Na een hartelijk welkomstwoord van de voorzitter van de feestcom- "Noteert U even GRAND: De man zonder geheugen 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15 18.45 en 21 u. CITY: Het doornige pad. 14.30, 18,45 en 21 u. ,Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u REMBRANDT: Zijn grote Kame raad en Waar bemoei ie je mee. Vrij, en Zat. 14.30, 18,45 en 21 u. Overige dagen 14 30 en 20 u„ Zo. 14, 16.15 18.45 en 21 u. 11 MEI: Lezing „In het spoor der meesters" Theos. Genootschap, geb. Vrijz. Herv. Zuidsingel, 20 u. 12 MEI: Jeugdfilm Grand: „De Cir cusjongen". 14.30 u. Blauwe week bijeenkomst dhr. C. Verkerk: „Van Zuiderzee tot IJsselmeer" spr, dhr. R. A. Kuin. Acad. de Danse 20 uur. 18 MEI: Oranje toneel „Om de Ko ningsmacht". Amicitla 20 uur. „Het preces v. Neurenberg" Grand. 14.30, 18.45 en 21 uur. „STICHTSE HEUVEL": Zaterdag en Zondagavond Zondagmid dag dansen (The Red. White and Blue gang). DANCING VAN T HUL: Zat.. Zon. ep Woensd dansen. 2023 uur Zond. mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u. DL Vrijd. avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dageli)k9 10 —12.30 u. en 1417 u DL en Vriid. ook 19—22 uur. D OUDE LANTEERN: Herden. kingstentoonstelling Chris Lanooy 1 t.m. 6 Juni. Geopend dagelijks 1012, 14—17 u. Zon- cn feest dagen van 1417 uur. Temperatuur Pesie's Bad De temperatuur van Pesie's Bad was hedenmorgen 19 graden. missie, de heer H. Smeets en de secretaris van het hoofdbestuur KOV, de heer W. Luyf, werd des avonds in 's Prinsenhof de revue ,,'t Is feest" opgevoerd. Sketches en rcvueliedjes volgden elkaar op, waaruit bleek dat er hard voor gewerkt is. De zanggroep met muzikale medewerking van de heer F. de Wit, die menig keer op trad, verdient evenals de dans groep, voor het zeer goed uitvoeren van de wals Geschichten a. d. Wie- nerwald, een bijzondere vermel ding. De ernstige noot tussen de vro lijke sketches vormde de declamatie van de „Nederlandse Maagd" door Mej. Grolman, met medewerking van de zanggroep. Na het slotlied, dat door allen werd meegezongen sprak de voor zitter van St. Lebuinus een woord van waardering. Onder leiding van Koos van de Velde werd deze, voor alle aan wezigen onvergetelijke dag met 'n bal besloten. „Circusjongen" in het Grand Theatre De jeugdvoorstellingen in het Grand Theatre vallen in de smaak bij de Amersfoortse jeugd. Zater dagmiddag waren weer honderden kinderen gekomen om „Circusjon gen" te zien, een door Arthur Rank speciaal voor kinderen gemaakte film. Het voorprogramma was zeer afwiselend en deels van vrolijke, deels van leerzame aard. Zo was er een rolprent over de ontwikkelings gang van kikkers, over de glasin dustrie, een aantrekkelijke teken film en enige journaalgedeelten over de wandelsport. Vóór de hoofdfilm werd vertoond, hield de onder-commandant van de Amers foortse brandweer, de heer Reh- winkel, een gemoedelijke toespraak tot de kinderen. Hij wees hen op het gevaar van het spelen met lu cifers in huis ,in de bossen of op de hei, Hij waarschuwde hen voor projectielen, die nog her en der in de omgeving van onze stad ver spreid liggen. „Blijven jullie er in 't vervolg van af?", vroeg hij. En de jeugd, misschien een beetje onder de indruk van het mooie uniform van „die meneer op het toneel", be loofde het grif. Hoewel de film „Circusjongen" niet geheel en al is gespeend van de fout, die ook zo vele kinderboeken aankleeft het is alles een tikkeltje te mooi om waar te zijn hebben we er toch met al die kinderen zeer van ge noten. Woensdagmiddag wordt een tweede voorstelling gegeven. Zomeravond-concerten De Contact-commissie uit de plaatselijke muziekverenigingen heeft thans de lijst van Woensdag- avond-zomcrconcertcn vastgesteld, die op het terras van „Amicitia' worden gehouden en om 8 u. n.m. beginnen. Bijzonderheden over de in onderstaand programma ver melde muziekweck zullen nog worden verstrekt: 19 Mei: Amersfoortse Muziek vereniging; 26 Mei: Postharmonie; 2 Juni: Excelsior: 9 Juni: Chr. Muz. ver. „Hosanna"; 19 tot en met 26 Juni:: Muziekweek; 30 Juni: Arb. Muz.ver. H. J. Hegeraat; 1 Juli: Politie-Harmonie; 14 Juli: Tamboer- en Pijpercorps „Juliana' 21 Juli: R.K. Muz.ver. „Wils kracht". Ungezonrten mpflpclpllng Meer dan 40 meerdaagse reizen per week door Nederland en België. Prima hotels en maaltijden, deskundige reisleiders, geen paspoort. Vraagt uitgebreid Zomerprogramma Met Pinksteren nog plaats voor verschillende reizen. PINKSTER-DAGTOCHTEN VALKENBURG "en ZEELAND en inllchtlngkantoren dor H.S. Herdenkings-expositie Chris Lanooy Nederland heeft in de potten bakker Chris Lanooy een groot kunstenaar verloren. Voor zijn bij zonder oeuvre bestond niet alleen in ons land, doch ver over onze landsgrenzen veel belangstelling. Amersfoort mocht het grote voor recht hebben deze kunstenaar nog vrij kort voor zijn dood in d'Oude Lanteern te ontmoeten. De herden kingstentoonstelling die nu van zijn werk in d'Oude Lanteern wordt gehouden is van grote be tekenis, want het gaat met het oeuvre van een pottenbakker an ders dan met schilderijen. Er zal in de toekomst niet 7.0 eenvoudig een tweede selecte expositie kun nen worden gehouden, zoals zij nu in het kunstcentrum aan de Muur huizen is gearrangeerd. Otto van Tussenbroek heeft Za terdagmiddag deze tentoonstelling geopend en de aanwezigen een uit stekend inzicht gegeven op leven en werk van deze kunstenaar wiens scheppingen in de musea van Europa een plaats vonden. Lanopy is aan de draaischijf gezet en toen eerst bleek dat hij in het bijzonder de grote gave bezat om vorm en gestalte te geven aan de ruwe klei. Vooral zijn glazuurtech- niek was zeer bijzonder en gaf aan zijn werk grote bekoorlijkheid. Kindje liep tegen een autoskooter op Op het kermisterrein aan de Hel lestraat liep een^jongetje van 2y2 jaar in de autobaan tegen een auto-skooter aan, tengevolge waar van hij verwondingen aan zijn hoofdje opliep. Door de G.G. en G.D., werd het knaapje behandeld. Bermbrand langs de spoorbaan Een bermbrandje op de Horse- weide langs de spoorbaan Amers foortApeldoorn, dat door een vonk van een voorbijrijdende loco motief ontstond, leverde voor de brandweer niet veel moeilijkheden op. Een kleine strook verdord gras ging verloren. Oude' man maakte dodelijke val De 72-jarige H. Gerth, beter be- kend onder de naam „Hendrik de Dooie", die nogal een avontuurlijk leven heeft geleid, is Zondag in zijn logement aan de Langegracht terwijl hij in staat van dronken schap verkeerde, van de trap op een stenen vloer gevallen. De man overleed aan de beko men verwondingen. Insluiper ontkwam nog Op klaarlichte dag werd Zondag tijdens afwezigheid van de bewo ners van een woning aan de Utrechtseweg 274 ingebroken. Toen de bewoners thuis kwamen, zat het heerschap rustig in de kamer. Hij wist echter te ontvluchten. Een pakje boter werd vermist. Burgerlijke Stand Geboren: Evert Jan, z v K Brem- mer en J M Bolderdijk. Gehuwd: J v Soest en J W Key- zer; R Appeldoorn en C M Lablans. Overleden: Aart v d Kraats, 80 ongeh. Hartelijke woorden en tal van cadeaux 3 Mei 1923. Twee Amers foortse voetbalclubs: „Amers foort" en „Paars-Wit", beide haar leden wervende uit de ar beidende klasse, „volksclubs" dus, die het in die tijd, door een chronisch gebrek aan geldmid delen niet gemakkelijk hadden, steken de hoofden bijeen, en met medewerking van de U.P. V. B. komt een fusie tot stand, waaruit geboren wordt „A.P.W. C" de Amersfoort-Paars-Wit Combinatie, die in de loop van vijf en twintig jaar uitgroeide tot een club, die het ere haar plaats in «het sportleven in Amersfoort inneemt. Wij kunnen de trots begrijpen van haar voorzitter, de heer G. de Gans, die bij de aanvang van de receptie Zaterdagmiddag in de Academie de Danse. ter gele genheid van 't zilveren jubileum mocht gewagen van een kern gezonde vereniging met niet minder dan 500 leden, van een uitstekende verhouding tot de plaatselijke zusterverenigingen en van goede samenwerking tussen bestuur en spelers. Van de goede verstandhouding met de zusterverenigingen getuigen de vele bloemstukken die de recep tiezaal sierden en deze bleek ook uit de afvaardiging van talrijke de putaties. Zo zagen we Hoofdinspecteur Dill, die dc Commissaris v. Politie ver tegenwoordigde, de heren Lager waard A. P S. V Oosterman A. E. v. L. O., die evenals de heer P. A de Haan van de K N V.B. het woord voerde, H. P. J. Kooien, namens de 2e, 3e en 4e klassers, Vethoorn en Mosterd, K.N.V.B. afd. Utrecht, Wa terloo, Fed. v Amersfoortse voet. balverenigingen, die de gelegenheid te baat nam namens de K.V.V.A. dank te brengen aan de jubilerende vereniging, voor haar gastvrijheid op het speelterrein, waardoor het de K.V.V A., die momenteel zonder ter rein zit, mogelijk is té blijven spe len. Verder: de heren Gijtenbeek, A'foortse Boys. Letschert en Smit, Quick, J. Poulcijn, H.V.C v. d Pol Amsvorde, Stam. namens de direc teur van Gemeentewerken, Brou wer, E.H.B.O., Geurtsen. Cobu- boys, terwijl ook verschillende par. tieullèrén hun opwachting kwamen maken Bovendien waren telegrafi sche en schriftelijke gelukwensen binnengekomen van: Z.U.T., V.V. „Holland", V.V. „Baarn", R.K. Sportclub „EMM", Hilversum, „Her. cules" Utrecht, H.M.S. Utrecht, „Pa- trla", Zeist e.a. De feestavond 's Avonds vond in de Markthal een feestavond plaats, waar alvorens het programma aanving, het bestuur felicitaties en cadeaux in ontvangst mocht nemen: van de dames-leden een bloemenmand, bij monde van Mevr. Lablans, en van de supporters vereniging Paars.Geel doelnetten bij monde van de voorzitter de heer N. Hilversum, die bovendien nog doe len toezegde voor de training der jongere elftallen. Honderdtien ingezetenen gaven bloed In de Polikliniek van de Lichten berg is Vrijdagavond opnieuw door een aantal Amersfoorters bloed ge offerd. Door 110 ingezetenen werd een halve liter bloed afgestaan voor het bereiden van bloedplas- ma. Het ligt in de bedoeling van het Roode Kruis om te Amersfoort bij voldoende deelneming nog een derde plasmaslag te houden. In Amersfoort met haar ruim 50-000 inwoners moet dit mogelijk zijn. BunschotenSpakenburg heeft aan haar inwoners een oproep ge daan voor bloedafgifte en daar hebben zich 400 personen voor ge meld- Noorse verlofgangers kregen ongeval Vanochtend omstreeks kwart over zes reed de bestuurder van een militaire auto van het Noorse bezettingsleger in Duitsland op het kruispunt Randenbroekerweg-Hei- ligenbergerweg tegen een boom. De inzittenden, drie mannen en twee vrouwen, die met verlof gin gen en op weg waren naar Am sterdam, kregen letsel aan hun hoofden. Een van de militairen moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeval is ver moedelijk ontstaan door onbekend heid met de weg. Vier leden: de heren G. de Gans, A. en J. Tommei en v. d. Heuvel werden gehuldigd voor hun 25-jarie lidmaatschap, terwijl alle spelers van fie jongste wedstrijd H.V.C.A P.W.C. een souvenir ontvangen als aandenken aan deze prettige en In de beste verstandhouding gespeelde match. Het officiële gedeelte was daar mede afgelopen en het woord kwam aan het specialiteitengezelschap: John Prins, humorist-conferencier, Herman Teunissen, accordeon-vir tuoos, Stella Seemer, de charmante en gevierde cabaretière en Huib van Meurs. Met vrolijke kwinkslagen, leutige liedjes, een komiek schetsje en goede accordeonmuzick was de avond veel te snel voorbij. Het zeer talrijke publiek de Markthal was zo goed als vol liet zich niet on betuigd en zong spontaan de beken de nummertjes mee. Een geanimeerd bal o.l.v. Bert Kamperman met muziek van „The Hart Boys Band" besloot deze op gewekte zilveren jubileumviering. Promotie-degradatie „Boys" behield een kleine kans Ook de kleine competities voor de promotie-degradatie lopen ten einde. In de komende competitie kunnen gepro moveerden tonen dat zij hun zo moei zaam verworven succes niet ten on rechte hebben behaald, terwijl dc gede- gradeerden kunnen laten zien dat zij door tijdelijke inzinkingen niet in een lagere klasse thuis horen. KFC heeft de weg terug gevonden en is weer cerste-klasser geworden ten koste van het Rotterdamse RFC. Dc promotie van de Zaanlandcrs is over tuigend geweest. KFC 4 3 10 7 RFC 4 112 3 UW 4 0 2 2 2 Ook het Weesper Raplditas kwam de promotie-competitie goed door en kan het volgende seizoen tonen wat Zij als tweedeklasser waard is. In deze af deling werd ZW de dupe, dat de laat ste wedstrijd ln Weesp verloor. Scho ten verloor de uitwedstrijd tegen CDN. Rapiditas 6 5 1 0 11 CDN 6 3 0 3 6 ZW 6 2 13.5 Schoten 6 10 5 2 ZSGO gaf Laren in Amsterdam geen schijn van kans. Wij hebben ons in deze wedstrijd kunnen overtuigen dat de Amsterdammers ernstige gegadigden voor de promotie zijn. Toch heeft Amersfoortse Boys het lot nog in eigen handen. Wanneer zij over veertien da gen in Amersfoort van de Amsterdam*- mers winnen dan komen zij gelijk met ZSGO en zal een extra-wedstrijd de beslissing moeten brengen. ZSGO 3 2 10 5 Amersf. Boys 3 0 3 0 3 Laren 4 0 "2 2 2 SEC verloor voor de derde maal nu de rcturnwedstrljd tegen Brcdcrodes. Het Utrechtse RUC heeft nog een klei ne kans zijn plaats in de derde klasse te behouden. Brederodes 3 2 10 5 RUC 2 110 3 SEC 3 0 0 3 0 (Ingezonden mededeling) DE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. te Amsterdam zoekt enigo Het ligt in haar bedoeling deze op te lelden voor een leiding gevende functie bij haar bijkan toren. Gegadigden dienen in het bezit te zijn van een diploma Mladelbaar Onderwijs. Eigenhandig geschreven brieven, vergezeld van afschrift cijferlijst, foto en vermelding van het be roep van de vader worden door haar ingewacht, gericht aan de afdeling secretariaat. V. Tafeltennis Het tafeltennistournooi in de ga rage van de Phoenix, dat georga niseerd werd door de tafeltennis- club „Phoenix" ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de brouwerij, is een succes geworden. Want het aantal inschrijvingen be droeg 79, verdeeld over klassen A, B en C heren en de klassen A en B-dames en bij deze grote belang stelling vele bedrijven werden door een of meerdere spelers(sters) vertegenwoordigd zijn sportivi teit en spelpeil van de tafeltennis sers uitstekend geweest. De wed strijdleiders die geen makkelijke taak hadden er moesten onge veer 125 partijen verwerkt worden op zeven tafels hebben er zorg voor gedragen dat de wedstrijden, die om twee uur begonnen, om ruim half negen konden worden beëindigd. Wat nu de sportieve zijde en het wedstrijdverloop be treft; er is goed en fair gespeeld. Het krachtsverschil liep niet ver uiteen en menig partijtje moest door een derde game beslist wor den. Bij de dames werd vooral vin nig cn hard gestreden. Het zou te ver voeren alle uitslagen te geven daarom willen we volstaan met de halve finales en finales. Dames A en B: de halve finales tussen mej. Oudendijk (Spaarb.- bond) en mej. Kofflard (Hapam) en die tussen mej. Meeuwissen (Wolos) en mej Bremers (Spaa rb.- bond) leverden overwinningen op voor de dames Kofflard en Brem- mers. De finale tenslotte wist mej. Bremmers na spannende strijd in 2 games te winnen. 3e prijs; mej. Oudendijk. Heren A: Hier bleven over Vis ser (Phoenix) en v. Eist (Noack), Lenstra (Hapam) en v. Weyland (Dura Plastica). Winnaars werden Lenstra en v. Eist. De finale won Lenstra in 2 games. Bij de heren B. ging de finale tussen' Hovestad (Dagblad Amers foort) en v. d. Brink (Hapam) welke Hovestad gemakkelijk in 2 games won. 3e prijs: A. Roos. De finale Heren C ging tussen A. Florijn (Noack) en Bakker (Dag blad A'foort) en leverde een over winning op voor Florijn. Aan het einde van de wedstrij den reikte de voorzitter van de Personeelsvereniging, de heer Ten Bruggencate, de prijzen aan de di verse winnaars uit. In de Bijbel komt men betrek kelijk weinig over de innerlijke aard van Simson te weten. Hij moet behalve een krachtfiguur, een vechter en een minnaar ook nog iets méér geweest zijn. ^Immers, de Bijbel noemt hem eén „Naziër Gods", over wie, als hij een kracht daad bedrijft, de „Geest des Heren" vaardigwordt en dan: hij „richt" Israël in de dagen der Philistijnen twintig jaar!Een diplomaat en een mensenkenner van betekenis zal hij wel niet geweest zijn, an ders zou hij zich „aan de beek van Sorek" niet met een vrouw, Delila, hebben ingelaten, die zo kennelijk een werktuig was ln de handen der Philistijnen. Maar er zijn meer grote mannen, die slechte mensen kenners waren en vooral een vrou- wehart moeilijk konden doorzien. De dichter Fedde Schurer heeft behalve een held ook een dichter in Simson gezien en wij willen in deze combinatie geloven. „Ik min de, ik zong, ik vocht 't was nim mer wèl". Zo kan 't geweest zijn. Grote mannen, dichters ook, wor den vaak uit weerbarstig hout ge sneden. In de oorlogsjaren zijn werk voltooiend heeft Schurer zijn held meer en meer het merkteken opgedrukt van de verzetstrijder, waardoor zijn drama aan actuali teit en waarachtigheid won. Hij zelf vertaalde het werk uit de Frie se taal, waarin hij het oorspronke lijk had geschreven. Al te nuchte- te wendingen, enkele banaliteiten zelfs, komen dus voor eigen reke ning. Dat het stuk niet speciaal voor de open lucht is geschreven, leek mij aan de voorstelling op Birk hoven nu en dan merkbaar, hoewel Alle „Simson"-voorstelIlngen zijn thans achter de rug. Vele Nederlandse bladen oordeelden meestal vol lof over het gepres teerde. In ons zusterblad, het „Nieuw Utrechts Dagblad", troffen wij van dc bekende toneelcriticus C. A. Schilp, die wij deze recensie aan de mede werkenden niet willen onthou den. VJ de beide regisseurs het toneel aan dialogen door een tegenwicht aan show hebben trachten te vergoe den. Dat het spel, hoewel interessant en boeiend, toch niet aangrijpend is geworden, ligt m.i. aan allerlei factoren: een vaak te overwegend lyrisch en beschouwelijk element; een gemis aan dramatisch relief en aan eigen leven bij de verschillen de figuren: en wellicht ook het feit, dat de auteur zich bij alle vrijheid in psychologisch op zicht, toch te zeer gebonden voelde aan de g ng van het oude verhaal, dat zich door allerlei omstandig heden, goed beschouwd, moeilijk voor dramatisering leent. De beide regisseurs, Ludzer Eringa en Floor Middag hebben hun taak zeker niet als een sine cure opgevat. Zij hebben hard ge werkt, vooral op de dictie, met het resultaat, dat maar weinig woor den aan 't oor van de toeschouwer zijn ontgaan. Soms speciaal bij Delila klonk 't eerder te hard en tè luid. Maar ook de plastiek is allerminst aan de aandacht van de regie ont snapt. De vertolking van Simson (K. Pypers) dwong in alle opzich ten re'spect af. By hem was 't in derdaad „een brand ontsteken, zo dat men er zelf ook in verteert". En toch deed zijn creatie beheerst aan. Bij Delila (mevr. E. MeyerArlar) schoot het wel eens uit naar de gro ve kant, ofschopn ook haar vertol king lof verdient. Van de heren (die verreweg het overwicht hadden) noem ik nog F. Feenstra (Nahath), C. Frauenfelder (Jimla), Manoah (G. J. Dimmendaal) en Kenaz (W. Maree), maar ook enkele Philistyn- se vorsten blonken uit. De dames waren minder en de eerste Reizeg- ster speciaal schoot tekort. Ook stoorde hier en daar een lelijk dia lectisch accent. De muziek van Hans M. Scheifes klonk goed, hoewel niet overal even origineel. Het ballet ware in een wijdere ruimte dan men het hier toestond beter tot ztin recht geko men. Overigens werkte het decor temidden van de prachtige boom coulissen imposant genoeg. Ook het licht funtionneerde goed en de stil le atmosfeer onder de weidse ster renhemel deed de rest. Amersfoort heeft veine gehadHet vele pu bliek, niet scheutig met ztfn aan dacht, liet 't ook aan bijval niet ontbreken. C. A. S. Handbal Ook in de tweede promotiewedstrijd heeft het eerste dameselftal van Amersfoort de puntjes in de Keistad gehouden en hiermede werd het eerste klasserschap behaald. De 51 overwinning op eigen terrein op het Am sterdamse Niloc spreekt duidelijker taal dan de 5—4 overwinning die de dames op Froone in St. Pancras behaalden, doch onze stadgenoten speelden in de wedstrijd van gisteren ook bijna een klasse beter. De aanvallen waren sneller en er werd ook meer in de breedte gespeeld. Ook de verdediging en middenlinie waren goed op dreef. Het enige doelpunt dat Niloc maakte kwam uit een verrassend schot van grote afstand, dat de doelverdedigster, mej. Luikel, verkeerd berekende. „Niloc" werd met 51 1 verslagen Direct na de afworp was Niloc in de aanval, doch de Amersfoortse verdediging wist stand te houden. Amersfoort ondernam een verrassen de tegenaanval; het harde schot van mej. Baist ging over de lat. Weder om kwam Amersfoort terug, mej. Roos passeerde 2 speelsters, plaatste de bal op handige wijze naar da vrijstaande mej. Wiggers, die geen moeite had de Amsterdamse doelver dedigster te 'passeren (10). Onzo stadgenoten bleven aanvallen <en toen plotseling mej. Roos de bal in haar bezit kreeg, dacht een ieder dat zij deze zou doorgeven aan haar vrij staande middenvoor mevr. v. d. Hoeff, doch zij zag kans alleen door de verdediging heen te glippen en op fraaie wijze de hal in de hoek te deponeren en zodoende de voor sprong tot 20 te vergroten. Niloc zette alles in het werk om de Amers foortse verdediging te passeren. Na een kwartier verraste een hoog schot de Amersfoortse doelverdedigster volkomen 21). Even voor de rust had Amersfoort wel met pech te kampen, toen resp. mej. Roos en mevr. v. d. Hoeff tegen de paal scho ten. Na de rust ging Niloc het eerst in de aenval. Een nard schot van de linksbinnen werd schitterend door mej. Luikel gehouden. Er waren on geveer 10 minuten gespeeld toen mej. Roos de Amsterdamse verdediging passeerde en op keurige wijze doel puntte (31). Niloc gaf zich echter niet gewonnen en toen de linksbuiten even vrij gelaten werd door mej. Kal leveen, dacht een ieder al aan een tweede Amsterdamse goal, doch we derom redde mej. Luikel op goede wijze. Een paar minuten voor het einde was het mej. Roos, die de Am sterdamse verdedigster voor de vier de maal het nakijken gaf (41). De zelfde speelster wist even voor het eindsignaal de stand op 51 te bren gen. Proficiat „Amersfoort' De handbalgroep .^Amersfoort"die ruim vijftien jaar bestaat heeft in de afgelopen competitie met haar vijf elftallen wel een zeer bijzon' dcre prestatie geleverd. Niet min' der dan drie elftallen wisten het kampioenschap te veroveren en alle drie promoveerden zij naar een hogere klasse. Het eerste herenelf' tal veroverde ongeslagen het kam' pioenschap in de tweede klasse District West A en in de promo- tleconxpetitie wonnen zij resp. van A.P.GS. met 102 en van Unttas met 7—1 en gingen zodoende over naar de le klasse. Het eerste dameselftal behaalde door een schitterende eindspurt eveneens in de beslissingswedstrijd tegen H.V.B. uit Baarn het kam pioenschap tweede klasse District West AIn de promotiecompetitie behaalden zij respop „Vrone" en „Niloc" overwinningen van 5—4 en 5—1, zodat ook zij naar de eer ste klasse overgtngeiz Het tweede herenteam bezette dc het kampioenschap derde klasse af deling Utrecht en promoveerde automatisch naar de tweede klasse. Het tweede hcreneteam bezette de tweede cn het derde herenteam de derde plaats. Over het geheel geno men dus wel een zeldzame en heel bijzondere prestatie. Wij wensen deze vereniging veel succes toe in de komende competitie. Misschien dat onze eerste klassers nog eens in de hoofdklasse belanden. V J APWC „bekert" verder niet Nadat HVC. Amsvorde en Quick reeds in de voorronden voor de KNVB bekerwedstrijd sneuvelden, werd in de eerste ronde gistermiddag op Birkho ven APWC de kans om verder te be keren door Patria ontnomen. De paarsgelen hadden vermoedelijk het feest nog in de benen want zij gin gen met 1—3 tegen het Zcister Patria ten onder. Quick verschalkte Victoria De laatste competitiewedstrijd van het seizoen, die aan de Rubensstraat tussen Quick en Victoria werd ge speeld is een overwinning voor de Amersfoorters geworden. The Reds wisten een 0—2 achterstand in een 3—2 overwinning om te zetten. SOVA won van OMS perspectief De spoorwegvoetbalvereniging SOVA speelde Zaterdag voor het Jubileumtournooi in Putten tegen de 2e klasser OMS en won deze spannende wedstrijd met 31. De Amersfoorters plaatsten zich in de volgende ronde.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2