Sportieve strijd tussen Amersfoort en Rotherham Oranje" organiseerde een groots turnfeest Ds. Buskes hekelt belagers der Joodse Staat Op het Belgisch monument wapperden de vlaggen Zesduizend toeschouwers zagen Engelse profs goochelen" De resultaten Verloofd per telefoon Indrukwekkende herdenking van Israel's stichting Duizenden rijders in Doetinchem 2 Zaterdag 15 Mei 1948 Amersfoort stond tijdens de Pinksterdagen in het teken van de sportuitwisseling met Rotherham. Op de sportvelden en in de wedstrijdzalen traden Hollanders en Engelsen elkander tege moet en streden in welhaast tropische hitte hun sportieve strijd. Meer dan zesduizend toeschouwers waren op de middag van Pinkstermaandag naar het sportpark ..Birkhoven" getogen om daar getuige te zijn van de langverwachte en veel besproken voetbalwedstrijd tussen de sterkst mogelijke Amersfoortse com binatie en het elftal van Rotherham United. Onder hen be vonden zich ook burgemeester en Mevrouw Molendijk, de wet houders J. KoojMnan en J. A. Spiekermann en de gemeente-secre taris J. Haa*s. Gasten op drie fronten het sterkst De kranige ploeg van Rotherham United, die in Birkhoven voor zesduizend Amersfoortcrs voetbal demonstreerde, Amersfoort gal niettemin goed vartij. De wedstrijd is geëindigd in een volkomen verdiende 52 overwin ning voor de Engelse ploeg. Maar laten we er meteen bij zeggen, dat wij enigszins teleurgesteld waren in de prestaties van de profs, temeer, omdat wij hen reeds enkele malen in competitie-ver band (beter) had den zien spelen. Nu was het wel zo, dat de Engelsen, naar men ons ver telde, niet in hun sterkste opstelling uitkwamen, doch niettemin blijft het feit, dat de in het rood en wit gestoken gasten heel veel show en weinig groot voetbal lieten zien. Toverstaf Ze konden het wel. O ja, zo af en toe leek het alsof trainer Smailes met een toverstaf over zijn elftal zwaaide en dan zag je die Amers- foorters moedeloos over het hitte uitstralende veld sjokken, juist altijd iels te laat komen om alleen nog maar te zien, dat de bal nét de kant uitging, waar ze hem niet ver wachtten. En in die periodes zagen wij heel goed het verschil tussen het prof- en het amateurvoet bal. Dan was er het enthou siaste en stugge verdedigen van de toch wel voor haar taak be rekende H.V.C.-achterhoede, waartegenover echter een tech nisch meesterschap stond van een snelle, zeer beweeglijke voorhoede, bestaande uit spelers, die letterlijk en figuurlijk met het hoofd werkten. Ja, het koppen van de gasten was een van de dingen, die een goede indruk achterlieten en hoe belang rijk het is werd in deze wedstrijd wel bewezen. Rotherham United trok voortvarend ten aanval, de bal ging met kleine, zuivere sprongetjes van been naar been, iedereen wist zijn plaats, iedereen bleef altijd maar weer in beweging, iedereen reageerde bliksemsnel, maar ieder een wist ook, dat hun ploeg deze wedstrijd zou winnen. Invaller Wragg, zeventien jaar oud, ver richtte op de rechtsbinnenplaats verdienstelijk werk. Linkshalf D Williams, viel op door zijn opbou wend werk in de middenlinie, ter wijl de achterhoede van de Engels sen de Amersfoortse voorhoede vol komen de baas was. En Amersfoort.... Deze vijf Amersfoortse spelers waren stuk voor stuk fe langzaam. Beide vleugelspelers waren abso luut onvoldoende. Cesar liet af en toe iets van zijn kunnen zien, maar schoot toch te kort. Hetzelfde was het geval met De Gans, die jammer genoeg geen schutterscapaciteiten heeft. In de middenlinie was spil De Jong uitblinker. Het stopperspil- systeem, dat beide ploegen toepas ten, ligt hem blijkbaar wel. Male- ctein speelde een goede wedstrijd en doelman Mikkens had de neder laag niet kunnen voorkomen, hoe wel hij bij het tweede doelpunt der gasten niet helemaal vrijuit ging. De wedstrijd begon nogal sensationeel. Rotherham kwam al dadelijk in de aanval en VOETBAL: Amersfoort— Rotherham United 2—5 HOCKEY: Amersfoort— Wickersley/Wcstgate 2—1 BADMINTON: Amersfoort- Rotherham 1—9 en 0—7 TAFELTENNIS: Amers foort—Rotherham 28—26 SCHIETENAmersfoort— Rotherham 860—922 werd gehouden, eindigde in een overwinning voor de Engelsen. De resultaten van de tien beste Engelse en Nederlandse schutters waren als volgt: Rotherham Rifle Club: Mr. Foster resp. 25 en 50 yds, 100 en 98 pnt., Mrs. Stenton 99 en 96, Mr. Pearson 99 en 98, Mr. Cooper 98 en 94, Mrs. Barker 96 en 87, Mrs. Sanders 95 en 88, Mr. Boler 95 en 89, Mr. Togg 95 en 91, Mr. Gibson 95 en 87 en Mr. Stenton 92.en 94. Beslissend totaal 922. Amersfoort: Elzenaar 93 en 92, Van ELst 92 en 93, te Roller 90 en 87, Torsius 89 en 90, Nicuwaal 88 en 89, Dusschoten 88 en 86, Van Kocvor- den 87 en 87, Beitler 87 en 82, Van Raayen 87 en 77, Van Leersum even eens 87 en 87. Beslissend totaal 860. Tafeltennis Wat wy niet hadden durven hopen is geschied: Amersfoort behaalde 'n tafeltennisoverwinning op Rother ham. De uitslag 2826 zegt echter, dat dit niet gemakkelijk is gegaan; er was harde strijd voor nodig. De grootste verrassing was wel, dat de beide cracks van Rotherham, A. S. Roebuck en L. Brown ieder één keer werdén verslagen, A. Roebuck door J. Merkus en L. Brown door A. Lam- brechts; deze beide Engelsen won nen ieder zes singles. Van de Amers- foorters won J. Merkus eveneens zes singles, hij verloor alleen van L. Brown, J. Lambrechta won vijf singles, F. Jellinek vier, A. Lani- brechts, A. Goedhart en G. Schild ieder drie en G. van Leersum twee. Zodoende was na de singles de stand 2623 voor Amersfoort. In de dubbels behaalden de Engel een drie overwinningen tegen Amersfoort twee. Vooral de dubbel van A. R. Roebuck en L. Brown te gen J. Merkus en F. Jellinek wa een prachtige partij die door de En gelsen op het kantje gewonnen werd, zoals uit de uitslag blijkt: 2321, 13—21, 23—21. LP EN beer je zenuwachtig was ze •*-* wel. mej G. M. Hcere uit Amcrs- foortdie nu eens een uitzondering op de regel wilde maken en zich per tele foon ging verloven met dc sergeant der Luchtstrijdkrachten Bel in Ban doeng. Zatcrdagmiddaa klokslag twaalf uur kwam dc verbinding tot standDc schel rinkelde normaal. Een beetje wit om haar neus greep mej. Heere dc hoorn en zuiver klonk het: .Jiicr Bandoeng". „Ja. hallo," zei de Amersfoortse schone die een bos geurende rode rozen omklemde, een beetie benepen. „Hallo, ben jij het schatBen je het zelf". -Ja. lieverd". „Lieve jongen, mijn ring doe ik nu aan doe jij het ook?" Klagr? ja Och laten wc niet het hele gesprei weergeven. Wat kan je tc'n slotte in drie minuten zeggen als je ontroerd bent. Nu is mej. Hcere verloold en sergeant Bel heeft een machtig mooi moment in zijn leven gehadEn dat Js alles mogelijk, omdat dc techniek voor niets meer staat. Een verloving per telefoon AmersfoortBandoeng en het is nog maar 194S. Over het jaar 2000 zullen we het nu maar niet hebben. Noteert U even GRAND: De Waternymph (elke lft.> 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15 18.45 en 21 u. CITY: De Harem (14 jr.} 14 30. 18.45 en'21 u. ,Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u REMBRANDT: Slaven in opstand (18 j.) Vrij. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u., Zo. 14. 16.15. 18.45 en 21 u. D.OUDE LANTEERN: Herden. kingstentoonstelling Chris Lanooy 1 t.m. 6 Juni. Geopend dagelijks 10—12, 1417 u Zon. en feest dagen van 14lV uur. Temperatuur van Pesie's Bad De temperatuur van Pesie's Bad bedroeg hedenmorgen 19 graden. Mikkens verrichtte een zeer goede safe, toen Wragg een schot in de linkerhoek loste. Er volgden nog verscheidene Engelse aanvallen, allemaal heel mooi opgebouwd, maar voorlopig zonder resultaat. Het doelpunt kwam aan de andere kant, waar, nadat v. d. Flier de bal voor het doel geplaatst had, Van Empelen in duel kwam met doelman Warnes en op de grond liggend het leder in het doel werkte (10). Na dertig minuten spelen gaf D. Williams de bal door naar Mao Mahon, die een gemakkelijk tikje gaf naar Wragg. Deze speler nam de bal ineens op zijn schoen en het was 11. Vijf minuten later pas seerde Ardron het leder naar de vrijstaande Mac Mahon, deze zag op zijn beurt rechtsbuiten Shaw in goede positie staan en Shaw doel puntte, eveneens in volle ren, op keurige wijze, profiterend van een verkeerde opstelling van Mikkens (1—2). Direct na de rust was het op nieuw Mac Mahon, die een goede voorzet gaf over de breedte van het veld naar rechtsbuiten Shaw, die, ditmaal met een kopbal, de bal in het net joeg (13). Een corner, genomen door Mac Mahon, bracht de bal op het hoofd van Ardron, die echte* miste, maar zich op miraculeuze wijze herstelde en de bal over de doellijn schui- verde (14). Mac Mahon zorgde er voor, dat Shaw na 22 minuten opnieuw kon doelpunten (15). Het laatste doelpunt van deze wedstrijd kwam na goed voorberei dend werk van De Gans, die de bal over de Rotherham-verdediging heen plaatste naar de inmiddels naar voren gekomen Van Empelen. Deze schoot het leder met een listige boogbal in het door de uitgelopen doelman Warnes verlaten doel (2-5).* Schieten De schietwedstrijd tussen Amers foort/omgeving en Rotherham, die Maandagmorgen op de Leusderheide AmersfoortRotherham United in cijfers Dat ook cijfers een voetbalwedstrijd kunnen weergeven, blijkt uit het staat je, dat onze verslaggever heeft ge- maakt tijdens de voetbalwedstrijd tus sen Amersfoort en RotherhamHij kwam namelijk na aflooo tot de con clusie, dat Rotherham United voor de rust vier hoekschoppen kreeg te ne men tegen Amersfoort drie. Na de rust waren dc getallen resp. zes en cen Totaal dus tien tegen vier in het voor deel van Rotherham. Voor de rust moest doelman War nes de bal drie maal uittrappen en na rust vier maal. Zijn collega Mikkens deed het voor half-time elf en cr na negen maai Gedurende de gehele wedstrijd gooiden de Engelsen de bal precies dertig maal in. De Amersfoorters brachten het leder 37 maal „achter het hoofd". De Amersfoortse spelers maakten driemaal hands, de Engelsen twee maai Dat er niet fors werd gespeeld blijkt uit de cijfers voor free-kick. Onze stadgenoten mochten er zes maal een vrije schop voor nemen en de gasten vijf maal De voorhoede-spelers van Rother ham United stonden tien maal buiten spel en de Amersfoortse voorhoede twee maal. zich meer en meer op de Amers foortse helft begon af te spelen. De Engelse voorhoede bleek echter het vermogen te missen om geboden Kansen uit te buiten. In de tweede helft begonnen de Amersfoortse aanvallen in' kracht toe te nemen, maar de Rotherham-keeper stond pal en redde verschillende malen uit stekend. Na een kwartier spelen ving de Koning een vrye slag van Haan op en met een keurig schot gaf hij onze stadgenoten de leiding (10). De Engelse gasten lanceer den verschillende aanvallen, waarby de linksbuiten gevaarlijk bleek. Twintig minuten na half-time ont stond voor het Engelse doel een grappige situatie: de Koning dreef de bal naar voren, terwyl de Engelse rechtsback hem hinderde. Plotseling moest de Engelsman zyn stick los laten, daar deze tussen de benen van de Koning bekneld geraakte. Terwyl dus de Engelse back machteloos moest toezien tikte de Koning met een kalm'schot de bal langs de mid dels uitgelopen doelverdedigcr tegen de achtcrplank (20). Dc Engelsen zetten alles on alles om althans de eer te redden en inderdaad \Vist mid- voor Grayson tegen het einde van Dijk te verschalken (21). Na af loop van de wedstrijd bood de cap tain van de Rotherham-combinatie, de heer John Habershon, het Amers foortse elftal een vaantje aan met het stads-embleem. Badminton Veel minder gunstig voor Amers foort waren de badminton-resulta ten. De eerste avond behaalden de Engelsen een 91 overwinning, de tweede dag wonnen zij met 70. Mevr. Vleugels-Schutter wist voor Amersfoort de eer te redden en 'haar spel liet met na een grote indruk op de Engelse gasten te maken. Over het algemeen staat badminton in Engeland op eon veel hoger peil dan in Nederland, waar het pas sedert enige jaren populair is geworden. Hochey Het H.V.C.-terrein op Birkhoven mag als voetbalveld1 uitstekende kwaliteiten bezitten, voor het hockey spel is het volkomen ongeschikt. Deze factor was wel de .voornaamste oorzaak van het lage peil van de wedstrijd Rotherham (gecombineerd elftal van de beide clubs Wickersley en Westgaite)Amersfoort. Het Amersfoortse team werd ter elfder ure nog ingrijpend gewijzigd, zodat gespeeld werd in de volgende opstelling: doel: van Dijk; achter: Egeler, Huver; midden: Haan, Keu len, Korthals Altes; voor: H. Meycr, Frederiks, D. Meyer, de Koning, van Houten. De eerste helft begon met enkele gevaarlijke Amersfoortse aanvallen. Zij werden échter allen afgeweerd en langzamerhand namen de gasten het initiatief in handen, zodat de strijd Rotherham-gasten bezochten Arnhem Het gezelschap sportlui uit Rother ham. dat dc Pinksterdagen in Amers foort doorbracht, heeft op Pinkster- Zondag een bustocht naar Arnhem en Ni)megen gemaakt, waar een bezoek werd gebracht aan beide, in de oorlog bekend geworden, bruggen. Op het kerkhof bij-Oosterbcek legde de rechts buiten van Rotherham United. Guest, die zelf de gevechten aldaar als para chutist heeft meegemaakt, een krans bij de graven. Óp dc avond van Pinkstermaandag was een gezellig samenzijn in Hotel Monopole. Hollanders en Engelsen ver enigden zich daar onder gezellig gekout. De heer Marcel Bram. secreta ris van dc afdeling Antwerpen van Het Nationaal Verbond der Belgische in Nederland geïnter neerde militairen, richtte zich aan de voet van het Belgisch monu ment in een toespraak tot burge meester H. Molendijk en dc ove rige aanwezigen. Pinksterdrukte eiste slachtoffers Onoplettendheid veelal de oorzaak Ongelukken konden tweede Pink sterdag niet uitblijven met zóveel verkeer langs de weg. Welgeteld waren het er zeven. By Laan 1914 slipte een motor, waardoor bestuurder, vrouw en ne genjarige dochter kwamen te val len. De vrouw brak haar rechter- onderarm en werd naar de ..Lich tenberg" vervoerd, vanwaar zij, na verbonden te zijn. naar huis kon gaan. De anderen bleven ongedeerd. Op de Varkensmarkt slipte een motor in het losse grint, dat op de weg lag. Van R. en zijn duo-passa gier liepen ontvellingen op en wer den door de G.G. en G.D. verbonden. B(j .Klein Kinabu" werd een mo tor door een auto gegrepen. Dc mo torrijder had wat onvoorzichtig ge keerd. De duopassagicre liep een snywond aan het been op. Op de Vermeerstraat stak een drie Jarig meiske plotseling de weg over. Zy kwam met het stuur van een motor in aanraking en liep daardoor een snijwond bij het lin keroog op. De GG en GD heeft haar verbonden. Op de B.W. Laan reed een motor rijwiel tegen een auto op, die bij de D. Fockemalaan tot stilstand kwam. De motorbestuurder kreeg snijwonden in het gelaat. Motor en auto Hepen zwaardere en lichtere schade op. Een Soestenaar. die niet bemerkt had, dat de spoorbomen op de klei ne Koppel dalende waren, reed een van de 'bomen in tweeën. De auto werd gehavend en de bestuurder verrijkt met een proces-verbaal. Op de Hogeweg verleende een be stuurster van een auto, die het hek van perceel 178 wilde Indraaien, geen voorrang aan een wielrijder, aie op het rijwielpad reed. De fiets werd vernield. Kleurige stoet trok door de stad Stralend zomenveer heeft de Turndag van het gewest Hol land van het Ned. Chr. Gym nastiek Verbond tot een waar turnfestijn gemaakt. Niet minder dan 29 vereni gingen uit de provincies Noord en Zuid Holland en Utrecht, waarvan 'n 6-tal ook een Tam boers- en Pyperscorps hadden meegebracht hebben in Amers foort hun krachten gemeten. Behalve ln de Markthal, die uiter aard de meeste plaats biedt, wer den in een drietal andere zalen. n.l. de Gymnastieklokalen der R.K. Ulo-school aan de Westsingel, de Handelsschool, Hellestraat en de Openbare Lagere School. Wyers- straat de wedstryden gehouden. Deze vingen reeds des morgens 9 uur aan. In de Markthal vrije oefeningen en brug dames, ULO- school. Westsingel dames, ringen, Handelsschool Hellestraat heren, ringen en brug en Openbare School Wijersstraat ringen, dames en vrije oefeningen heren. Het hoogtepunt van de dag vorm de de in dë middag gehouden mars- wedstryd. Voorafgegaan door onze Posthar- monie marcheerden de honderden keurig geuniformde turners en turnsters door de zonovergoten straten, waarlangs zich een dikke haag van mensen had opgesteld, die van het schouwspel getuige wil den zijn. Jammer, dat het verkeer een enkele maal trachtte door te ryden, waardoor hiaten in de stoet ontstonden. Op de Rubensstraat vonden van 35 uur demonstraties plaats, o.a. hoogrek. boogbrug, springtafel, paardspringen, vrije oefeningen door dames en heren en een hand baldemonstratie. Op de torens van het massieve Belgenmonument wapperden Za terdagmiddag de Belgische en Nederlandse drjekleur. Dit was niet zo maar een aardigheid. Bij het bezoek vari de Belgische oud-strijders in 1947 verklaarden de Belgen met grote zekerheid dat zij in 1948 zouden terug ko nten. En zij kwamen terug! Nu met een groep van 85 oud-strij ders en weduwen van in de eerste wereldoorlog gevallen Belgen. Het was bijna half twee toen drie Antwerpse touringcars het voorplein opreden. Weldra ontplooide zich de vlag van dc afdeling Antwerpen van het Nationaal Verbond der Belgische in Nederland geïnterneerde militairen boven het hoofd van een stoere grijze Belg, die witgehandschoend de vlag- gestok omklemde. Voor het gemeen tebestuur waren aanwezig burge meester en mevrouw Molendijk, en de wethouders H. van Galen Last en A. J. Spiekermann. De begroeting voor het monument „Deze bijeenkomst is geen feestavond. Er kan immers geen feest in ons hart zijn na de vele offers, die ons volk heeft gebracht, waarbij een derde deel er van is ten ondergegaan. Geen feest op dit ogenblik, nu onze broeders in Palestina in strijd zijn. Maar wel is er vreugde, omdat na tweeduizend jaar een volk in zijn eigen land terug gaat", aldus de heer M. Polak, voorzitter van de afdeling Amersfoort van de Nederlandse Zionistenbond in zijn rede, uitgesproken bij de opening van de bijeen komst, die de afdeling Maandagavond in de Markthal had belegd ter gelegenheid van de uitroeping van de staat Israël. „Het grote wonder is", zo vervolgde hij, „dat uit het eeuwenoud verlangen van de ballingen, thans de wil is gegroeid om naar Palestina weer te keren, dat bijna alle Joden thans zijn gevormd tot een grote eenheid om van Palestina -weer het eigen land te maken." Groot was de ontroering onder de aanwezigen, onder wie zich talrijke niet-Joden bevonden, toen hoog tegen de achter wand de wit-blauwe vlag van de nieuwe staat werd gehêsen en krachtig klonk het „Hatikwah" het lied der Hope dat na deze plechtigheid werd aangeheven. Ernstig en sober woord van prof. Kleerekoper Er is deze avond oprecht gespro ken. Zo door ds. J. J. Buskes uit Amsterdam, die de schande van Engeland, van Amerika, van de Verenigde naties en niet in de laat ste plaats van het christendom aan de kaak stelde. En dan is er het uitblijven van een fel protest van onze regering tegen de verkrachting van het recht, dat ds. Buskes als de schande van Ne derland voelde. Ook een groot deel van de Socialistische beweging heeft schuld op zich geladen, door niet een krachtig getuigenis af te leggen van haar afkeer van de be handeling der Joodse zaak. Christendom En ten slotte is er de christelijke kerk, die met het Joodse volk meer dan enig ander volk, is verbonden. Nu moest de Christelijke kerk voor het forum der volkeren treden en zeggen dat, als er onrecht geschiedt, Goed tachtig oud-geinterneerden bezochten Amersfoort was zeer hartelijk. De secretaris van het Nationaal Verbond/de heer Mar cel Brans, zeide, dat zij waren ge komen om in het jaar var het Rege ringsjubileum van Koningin Wilhel- mina de kameraden te herdenken die in de eerste wereldoorlog het vader land niet mochten terugzien. Wij danken dan ook nogmaals de burger lijke overheid en de Amersfoortse be volking, die ons in de dagen van ang stige visioenen zo gastvrij en barm hartig hebben ontvangen. Hij besloot zijn betoog met zijn dank te uiten aan het Nederlandse volk. Aan de voet van het monument werd de door de edelsmid R. de la Fontaine kunstig vervaardigde lau wertak neergelegd. Op het in de Bel gische kleuren gehouden middenstuk, staan de woorden „Aan onze kame raden". Burgemeester Molendijk weet de Belgen, en in het bijzonder het Vlaamse volksdeel midden in het hart te raken. De burgemeester verzeker de, dat Amersfoort het monument altijd in hoge eer zal houden. De heer Molendijk herinnerde aan het werk van dc Benelux. Het werk van deze organisatie grijpt op economisch en politiek gebied diep in. Toen burgemeester Molendijk een beeld gaf van de karaktereigenschap pen van beide volken, klonk telkens gelach en bravo-geroep op, omdat de geestige wijze, waarop Amers- foorts eerste burger de Belgen toe sprak, zeer werd gewaardeerd. Ten slotte wenste burgemeester Molendijk de Belgen een goede reis naar Harderwijk en Alkmaar en een gastvrije ontvangst in de Amersfoort se en Harderwijkse gezinnen. Met paling aan de haal In de Krankeledenstraat stond Za terdag een carrier met gerookte paling. Drie knapen van 2021 jaar hadden er wel trek in, maar betalen? Nee, dat was hun te duur. Twee agenten keken het geval eens aan en toen de verleiding zege vierde in de vorm van twee kilo paling in handen van de jongens, was het hun tijd om in te grijpen. De palingen vlogen in het rond. De spurt was begonnen. Eind van het liedje, drie processen-verbaal we gens diefstal. Toch dure paling. Bacchus-klanten op het bureau In het afgelopen drie-daags week end hebben drie mannen dronken langs de Amersfoortse straten ge- zworven. De britsen van het politie bureau warpn harder dan het bed thuis de christenen Joden met de Joden zijn. Dat zulks tot nog toe is uitgeble ven moet het hart van een christen meer dan alle andere dingen be zwaren. Toch is er ondanks alles, zo vervolgde dS Buskes, blijdschap over de vreugde van deze dagen, is toch de vreugde sterker dan het verdriet. Vele landgenoten vieren met U het herstel van* Uw staat. Met een zegenbede voor de bloeid van de nieuwe staat en met een krachtig beroep op het geweten der mensheid besloot ds. Buskes zijn onder doodse stilte aangehoor de rede. Het wonder Ernstig, sober en uiterst nuchter was de toespraak van prof. dr. S. Kleerekoper, voorzitter van de Ne derlandse Zionisten Bond, die na de pauze sprak. Hij waarschuwde er voor dat men zeer voorzichtig moet zijn met de uitdrukking „een wonder uit de hemel". Het wonder is niet dat Joden thans op Arabie ren schieten. Dat hebben ze in de afgelopen oorlog gedaan. Het won der is niet dat de Joden thans het land bebouwen en het veld beploe gen. Wat voor een ander een ge wone zaak is, kan voor de Joden niet buitengewoons zijn. Maar het wonder is dat door de eeuwen heen de illusies over een eigen volk in een eigen land bleven bestaan. Het wonder is dat op deze dag het feit van de bevrijding staat wer kelijkheid te worden. Waarschuwing Waarschuwend hief prof. Kleere koper zijn vinger op, toen hij sprak over de geldelijke offers, die thans voor de Haganah, die in Palestina strijdt, moeten worden gebracht. Wat men geeft zal altijd nog maar heel pover zijn. Dc Arabische lei der Abdoellah heeft wel gezegd, dat er voor de Palestijnse Joden in het land een plaats zal zyn, maar nog steeds zijn er in andere dejen van de wereld, in Europa vooral, veel Jnden, wie het zwaard van Damo cles boven het hoofd hangt. Op het ogenblik wordt voor die mensen, dus ook voor U, ook voor uw nage slacht gevochten. Dat is van onge looflijke betekenis. Prof. Kleere koper bond zijn gehoor op het hart toch goed te beseffen dat de Joden buiten Palestina m plaats van ge vers vragers zijn geworden. De Weleerwaarde heer L. Slag ter, voorganger van de Joodse ge meente te Enschede en Iwan Ras- kolnikoff zongen liederen van hoop, van verlangen, van strijd en dank. Hans Krieg begeleidde ze op de piano. Ten name van ds. Buskes en de heer Slagter zullen in Palestina twee bomen worden geplant uit dankbaarheid voor hun medewer king, zo deelde de heer Polak na mens het afdelingsbestuur mede. In zijn slotwoord zeide de heer Polak, dat iedere Jood, die op dit ogenblik geen lid van de Nederlandse Zionisten Bond is of wordt, verraad aan het eigen volk pleegt. Zijn woorden ontlokten een geweldig applaus. In de zaal waren ook vertegen woordigers van het gemeentebe stuur. Voorts waren enkele tele grammen ontvangen met woorden van medeleven en bemoediging. In de Markthal vond na afloop de prijsuitreiking plaats. „Oranje" dat te» gelegenheid van zyn 20-jarig bestaan deze turndag organiseerde, kan tevreden zyn. De organiserende Amersfoortse vereniging „Oranje"/ behaalde in de volgende afdelingen successen: da mes 3e graad le prijs en 2e prijs. In de marswedstrijd verwierf Oranje een vierde prijs. Motorsport Henk van Harten won gemakkelijk De première voor de motor-ter - reinkampioenschappen der K.N.M. V. in het seizoen 1948 heeft weinig verrassingen gebracht. Aangelokt door het prachtige weer en ophef fing van het rijverbod voor de Tweede Pinksterdag kwamen dui zenden motorrijders naar Doetin chem. De organisatie was in han den van de motorclubs van Borcu- lo, Doetinchem, Hengelo (G.) en Zutphen. Henk van Harten had in de 250 c.c. alleen te kampen tegen van Breukelen uit Soesterberg. Slechts twee ronden waren nodig om Van Harten een voorsprong te geven die hem, natuurlijk zonder onge makken, een overwinning verze kerde. Interessant was de strijd in de 350 cc. Senioren. De favoriet was Rietman uit Doetinchem die ronde na ronde steeds verder wegsprong en ongenaakbaar was voor zijn te genstanders, tot dat een gebroken gaskabel hem een groot oponthoud bezorgde. Toch zou hij nog num mer een geworden zijn als hij niet met een van iegenstanders in bot sing was gekomen waardoor hij uit de strijd verdween. Ben Jansema toonde zich superieur in de -500 cc. Hij was op zijn Matchless abso luut ongenaakbaar. Wim de Haas was een der kans hebbers in de 350 cc. Junioren. Hij verloor echter in de eerste ronde een van zijn voetsteunen. Toch bleef hij doorrijden en niet zonder succes want hij plaatste zich als goede tweede. De uitslagen zijn: Junioren: 125 cc. 1. W. Smit, Doetinchem; 2. P. J. v. d. Marei, Pijnakker. 250 cc. 1. W. ter Avest, Doetin chem; 2. J. L. van Vliet, Bodegra ven. 350 cc. 1. Th. Aben, Ledeacker; 2. W. C. de Haas. Amersfoort. 500 c.c. 1. J. Gjaltema, Marum; 2. J. Jansen, Veenendaal; 3. H. v. Kooy, Soest. Senioren: 125 cc. 1. A. H. van Zutphen. Utrecht; 2. D. v. d. Waerdt, Doorn. 250 cc. 1. H. v. Harten, Amers foort; 2. J. v. Breukelen, Soester berg. 350 cc. 1. W. C. Roest, Nieuw- veen; 2. A. B. Wolsink, Hengelo; 8. J. D. v. Amersfoort, Zeist. 500 cc. 1. B. L. Jansema, Henge lo; 2. A. Koning. Oosterwolde; 3. Kooy, Baarn. Clandestien vlees in voorraad, dus---... De oude heer D. die schapenvlees voorhanden had. dat kennelijk van frauduleuze slachting afkomstig was. heeft de Pinksterdagen op het bu reau van politie doorgebracht. Winkelier was al te ijverig En winkelier aarj de Soesterweg had op Zondag zijn winkel open en verkocht bovendien bier aan min derjarige Jrinderen. Dat kostte hem een bonnetje. Spel met vuur veroorzaakt bosbrandje Aan het einde van de Stephen- sonstraat ging 25 hir. struikgewas door brand verloren. Tienjarig jongens hadden met lucifers ge speeld. Wandelsuccessen voor ZUT en SOS Dat Amersfoort wandelverenigin gen van naam telt werd 2e Pinkster dag opnieuw bewaarheid De pers- en propaganda-commis- sie Zeist van de SGWB organiseer de 2e Pinksterdag wandeltochten over afstanden van 11 km voor ad- spiranten. 18 km voor junioren en 25 km en 40 km voor senioren. Dank zij het mooie weer \"vas de belang stelling groot, in totaal verschenen 35 groeppn met 811 deelnemers aan de start. Hiervan kwamen uit Amersfoort SOS met jun. en sen. St. Joris, Trekvogels en Wilhelmina. terwijl ZUT een gemengde groep van speciaal vierdaagselopers had samengesteld, waarmede zij samen met de groep van SSVU en een 50- tal individuelen het 40 km parcours bevolkten. Groot was de verrassing onder de „Zutters" toen zij hoorden dat zij, ondanks de deelneming aan de grote afstand toch nog met een le prijs werden bekroond. De uitslag luidt: Senioren 25 en 40 km: Ere prijs, Vechtkanters Maarsen. le prijs ZUT, 2e prijs SOS, 3e prijs TOP. Utrecht, 4e prijs Pyramidekanters. Auster- litz, 5e prijs VLAG. Utrecht. Junioren: le prijs Vechtkanters, 2e prijs TOP Utrecht, 3e prijs SOS. Adspiranten: le prijs Vechtkan ters, 2e prijs Pyramidekanters. „DE TELEGRAAF MAG DERTIG JAAR NIET VERSCHIJNEN De Commissie voor de Perszuivering heeft bepaald, dat gedurende dertig jaar na de uitspraak, dat is 8 Mei 1948. geen persorgaan mag worden uitae- feven onder de naam „Dagblad De ëlegraaf" en gedurende twintig jaar niet onder de naam „De Courant—Het Nieuws van den Dag". Als overwe- Sing gold, dat beide bladen uit pure aatzucht met de vijand hebben ge heuld. Nationale Vierkamp van Neptunus Zoals wij reeds berichtten, organi seert Neptunus Woensdag een Na tionale Vierkamp met als deelne mende verenigingen DKR, UZSC. Zwemlust en Neptunus. Als wij het programma overzien, zal het op verschillende nummers niet aan spanning ontbreken. Zo is er b.v. een spannende strijd te verwachten op de 100 m borst - crawl heren, waarop zullen starten J. de Gans (Nept.) en G. Linssen (UZSC). Het tijdsverschil is slechts een seconde in het voordeel van J. de Gans. De 100 m schoolslag dames belooft evertcens spannend te worden, met als bezetting de dames: A. v. Bek- kum (Nept.) en C. Schouten (UZSC) Daar het gaat om een fraaie wis selbeker (Drietand wisselbeker) en volgens puntentelling der gemaakte tijden, iedere 6econde 1 punt, zal het zeker een felle strijd worden tussen UZSC en Neptunus. terwijl Zwemlust ook een woordje mee zal spreken. Het slot zal bestaan uit polowed- slrijden tussen Nept. IUZSC I da mes en Nept. IDKR I heren. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna, d. v H. Vos en C. E. v. Eykelenburg: Jolanda Francisca Maria. d. v H. J. A. M. Cuijsters en A. K de Wilde; Elber- tus z. v. E. Gouw en P. M. H. Verel; Marrigje Cornelia, d. v. N. Donse laar en C. M de Bree. Gehuwd: G. Terink en T. H. De- moed; I. W. v. Spiegel en J A. M. Hunsche. Overleden: Simon Doorn, 81 jaar, weduwnaar van C Vermeer. De Amersfoortse brandweer, die uitrukte om een heidebrandje aan de Vlasakkers te blussen, vond daar de Soester en Soesterbergse brand weer al in actie en kon onverrich- terzake terugkeren.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2