Nieuwe Amersfoortse industrie gaat onbreekbare glazen tegels maken Oud-burgemeester van Soest voor het Tribunaal PALEISBRAND NOORDEINDE CAROLIT" Bouwelementen Vier grote aluminium hallen verrezen aan de Eein Uitsluitend voor export Duiven kwamen van België N.V. „CAROLIT" BOUWPLATENFABRIEK i.o. DUIZEND ARNHEMMERS UIT HUN BED GEHAALD Twee eerste prijzen in muziekconcours Dinsdag 25 Mei 1948 (Van een eigen verslaggever) WAAR de Nijverheidsstraat dood loopt in de braak liggende gronden langs de Eera. die voor de uitbreiding van Ainersfoorts Industrie zijn bestemd, staan vier grote aluminium, koepelvormige gebouwen in het wild begroeide land. Ze lijken wat op de langwerpige verblijven, die de Amerikanen in ons land en elders in Europa voor hun soldaten lieten bouwen. Alleen zijn ze hoger en ruimer en hebben de Yankees er slechts in zoverre iets mee te maken, dat de onbreekbare tegels, die men er binnenkort gaat maken, büna uitsluitend naar de doliarlanden zullen worden geëxporteerd. Als op 1 Juli het bedrijf op volle toeren draa'* begin volgende maand wordt voorlopig een deel van het nieuwe bedrOf in gebruik genomen kan onze stad zich een belangrijke industrie rijker voltooiing van het interieur. In de grootste hal komen de kantoren, de showroom, de magazijnen, het labo ratorium en de belangrijkste fabri- cage-ruimten. De kleinste, die in de schaduw van zijn grote broer staat, is ingericht als drogerij, de andere, worden benut als expeditie ruimte, glassnijderij en schaftlo kaal. Het procédé zelf? Dat is na tuurlijk een geheim! Het glas, dat rechtstreeks van de impor teur wordt betrokken, verlaat de snijderij ter dikte van 2 mm. Dan wordt het gespoten verder bewerkt en als de te gels naar de drogerij gaan zijn ze4 mm. dik. We hebben een kijkje mogen ne men in het laboratorium, waarvan de bakstenen muren nu nog zicht baar waren. Natuurlijk wordt dit domein van de researchman, de chemisch-technisch ingenieur A. de Bie, met tegels bekleed. Eigen, on breekbare tegels wel te verstaan. We hebben er de monsters zien lig gen. Wit, geel, gemarmerd, elk in 'n verbazingwekkend aantal nuan ces. Met onze eigen voeten hebben we de in de sohwroom aangebrach te tegels beproefd. We hebben er tegen geschopt en getrapt, maar onder ons bruut geweld bleven ze spiegelglad. 500.000 per maand „Zodra het bedrijf op volle capaciteit werkt", zo lichtte de heer Balm ons verder in, „zul- GOED nieuws dus voor een groeiende gemeente als de onze, en ook goed-nieuws voor de huisvrouwen, de fabrikanten, de bioscoop-eigenaren, de zwembad exploitanten. over de grenzen. Wellicht behoort voor hen de mi sère van gebroken an gescheurde tegels in keukens, badkamers, la boratoria en bedrijfsruimten over niet al te lange tijd tot het verle den. „De mensen van de N.V. Al- ba, voor de oorlog een bekende houthandel, liepen al sinds 1927 met plannen rond om op het gebied van de tegclfabricage met iets geheel nieuws te ko men", zo vertelde ons de heer H. P. H. Balm, die wij eens een geboren uitvinder hoorden noemen. Een man met een gro te practische kennis en een enorme werkkracht, die met zijn mede-directeur, de hear J. van Alphen, de fabricage gaat leiden. „We hebben de plannen uitge werkt, er zijn proeven genomen en nu zijn we zover dat we een tegel kunnen maken, die niet alleen on breekbaar, maar ook haarscheur- vrij is. De lelijke bruine streepjes, die een betegelde ruimte er meest al niet mooier op maken, zal men in de Alba-tegels tevergeefs zoe ken. Op zo'n tegel heeft de wereld al lang gewacht. Daarom is het hout helemaal aan de kant en werpen we ons met al onze energie op de fabricage van dit volkomen nieu we product, waarop in ons land en verscheidene andere landen octrooi werd aangevraagd". In België? Oorspronkelijk lag het In de be doeling het bedrijf .in België te ves tigen, waar immer? ook het beno digde glas wordt gemaakt. Begin vorig jaar werd bij het departement van Economische Zaken een aan vraag voor deviezen ingediend. De bevoegde instanties stelden een on derzoek in naar de waarde van het nieuwe product en na enige tijd kwam de beslissing, opgesteld in de geest van „Mijng heren, we hebben Uw tegel bekeken en zijn van me ning dat de vervaardiging en ver koop er van een belangrijke bijdra ge voor onze deviezenpot kan leve ren. Bouwt U Uw fabriek maar in ons eigen land. We zeggen U alle medewerking toe". Vier hallen Zo bleef de „Alba" dan toch nog in Amersfoort. Materiaalschaarste belette het bouwen van een per manente fabriek, zodat voorlopig een viertal semi-permanente fa briekshallen werden ingericht nabij de plaats, waar straks de drie be langrijkste wegen in dit industrie terrein elkaar kruisen. In de lente van het vorig jaar werd met het bouwen begonnen en inderdaad ondervond men van alle zijden goe de medewerking. Nu staan ze er al een hele tijd, die grote zilverkleuri ge hallen. Van buiten gezien heerst er doodse rust, maar wie er binnen gaat ziet er mannen werken aan de Noteert V even De Waternymph (geproi.) 21 u. Zo. 14. 16.15 GRAND: 14.30. 18.45 en 18.45 en 21 u. CITY: Hoogste Roem (18 jr.) 14 30 18.45 en 21 u., Zo. 14. 16.15. 18.45 eri 21 u. REMBRANDT: De brandklok luidt (14 jr.) Vrij. en Zat 14.30, 18.45 en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u„ Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u. 25 MEI: dr H. Nieuwenhuis ,,De mo rele ontwikkeling van Kind en puber". Ver. v. Paedagoglek. Mo- nopole 20 u. Raadsvergadering 19 u t.m. 27. Meiconferentie Vrije Ev. Gein. Kerk Appelweg 15 en 19.30 u. Sprekers: ds v. Bruggen, ds Mietes en ds Verboom. „De Theosophie een synthese", lezing, geb. Vrijz Herv. Gem. (Zuidsingel). 20 u. 26 MEI: Demonstratiemiddag Ned. Ver. v. Huisvrouwen, Amicitia 14.30 uur. Grand theater: De club van drie Jeugdfilm 14.30 uur D'OUDE LANTEERN: Herden kingstentoonstelling Chris Lanooy t.m. 6 Juni. Geopend dagelijks 1012, 1417 u Zon- en feest dagen van 1417 uur. DANCING VAN '1 HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur Zond. mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red. White and Blue gang). OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u. Dl. Vrljd avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u. DL en VrijcL ook 19—22 uur. „Pro Patria" Deze vereniging hield Zaterdag een wedvlucht van Ottignies uit. Afstand 175 KM. Duiven in vrij heid 12.00. Wind bij lossing N.O. Aankomst le prijsw. duif 2.14.50. Idem laatste 2.26.21. Aangewezen 10 ct. werd gewonnen door A. van Nus met no. 19: Idem 25 ct. door W. Winterswijk met No. 1. Spe ciaal 10 ct. door Winterswijk en D v. Schooneveld resp. met No. 1 en 4. Uitslag als volgt: W Winterswijk 1. W v Wijngen 2, 22. D v Schooneveld 3, 4, 13, 15. C. de Vries 5, 12. N Versteeg 6, 7. H. Kikkert 8. W Hofman 9, 14, 16, 23. A. van Nus 10, 19, 20, 21. D van Ooik 111. G. van Ree 17. H. Ipenburg 18. Stand kampioenschappen t.m. Ottignies: Hok: 1 W Hofman 685.77 2 N Versteeg 617.63. 3 Schoone veld 584.06. Duif: 1 W Hofman 242,48. 2 H. Kikkert 241.70 3 Schooneveld 239.66 4 Versteeg 195.46. 5 Hofman 176.06. 6 Winterswijk 174.30. „De Eendracht" Uitslag wedvlucht Quievrain af stand 226 km. De duiven werden gelost om 7.30 met N.W. wind. Aankomst eerste duif 10.21.51. Aankomst laatste prijswinnende duif 10.48.50. Aan- gewezen 25 cent A. vaft Platerin gen met No. 2, tweede Voest met No. 8. Aangewezen 10 cent C. Vee- nendaal met No. 1 tweede J. v. d. Hoek met No. 7. Koningspoule werd gewonnen door No. 1, No. 2, No. 3. Speciaals werd gewonnen door N 1, N 2, N 3, N 4, N 5. De uitslag is als volgt: C. Vee- nendaal 1, 15. A v Plateringen 2, 9, 10, 11, 18. G. Polhout 3, 20, 37 39. D Zoegard 4, 22. E. Koudijs 5, 21. J Kooij 6, 14, 25, 26. J v d Hoek 7. Th. Voest 8, 19. H Lambrecht 12, 23, 28, 30, 35, 40. J Meerbeek 13, 17. J Ising 16, 36. J v. Drie 24. H Reijne 27, 32, 38. Kuppen 29. R Grol 31. S. Dijkstra 33, 34. Landskampioenschap politievoetbal Amersfoort streeft naar normaal programma Reeds geruime tijd is met be langstelling uitgezien naar de strijd om het landskampioenschap poli tievoetbal. Om deze-titel zullen te gen elkaar uitkomen Marechaussee Groningen, Gem.politie Nijmegen, Rijkspolitie Den Bosch en politie Amersfoort. De wedstrijden zijn vastgesteld op 12 en 19 Juni te Amersfoort, daar men een volledig programma niet verantwoord achtte, in ver band met reiskosten e.d. Amersfoort, dat op genoemde data echter niet van de partij kan zijn, zal trachten hierin wijziging te brengen, waardoor een normaal programma, met uit- en thuiswed strijden dus, mogelijk zou worden. In deze fabriekshallen worden straks de onbreekbare tegels gemaaktwaar" naar heel veel mensen over de gehele wereld al jëtren hebben uitgezien. Dit bedrijf is Nederlands en staat in Amersfoort, vlak bij de Ecm. len per maand een kleine half millioen tegels worden geëx porteerd. Behalve - naar de Verenigde Staten en vele tro pische landen gaan ze ook naar Zuid-Amerika. Met een van de staten in dit gebiedsdeel zijn momenteel onderhandelingen gaande over de levering van tien millioen stuks. Er zijn voorts plannen in de maak voor de fabricage van een eveneens onbreekbare aardewerk tegel en tenslotte tot het oprichten van dochter-ondernemingen in het buitenland. Toekomstmuziek, jawel! Maar toch belangrijk omdat ze kenmer kend zijn voor de mentaliteit van de mannen die deze moderne fa briek uit de grond stampten en die door hun unieke, onbreekbare tegel de goede naam van de Amersfoort se industrie verder in de wereld zullen uitdragen. (ingezonden mededeling) WIJ zoeken in grotere, centraal gelegen stad lji elke provincie SHOWRUIMTE zichtbaar aan straat, 'waar ons artikel op ruime provisiebasis verkocht wordt. Brieven met uit voerige inl. no 9380, Bur. v. d. bl. Zij was ongelukkig Op 15 Mei werd een juffrouw be keurd wegens het inrijden van een straat in verboden richting, maar zij had een valse naam opgegeven. Gisteren was zij echter ongeluk kig, want zij ontmoette de agent, die haar bekeurde. Hij herkende, haar prompt, en de juffrouw was zuur. Modeshow bracht ruim 500 gulden op De firma's, die op 27 April aan de mode-show in de ..Stichtse Heuvel" tc Amersfoort hebben deelgenomen, hebben het batig saldo ad i 504.26 afgedragen aan het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies. afd. Amers foort. Bijna negen mille voor Stichting 4045 De Mei-actie 1948 ten bate van de Stichting 19401945 werd te Amersfoort gehouden in de week van 1 tot 8 Mei. Er is gewerkt met intekenlijsten en de totaalopbrengst was 7733,54 benevens f 148.50 giro. Er is door vele medewerkers Er is door vele en medewerksters veel werk ver richt. De lijsten wijzen er op, dat men intensief heeft gewerkt en dat ei vandaar ook het mooie resul taat, vrij ruim is gegeven. „Meer Vreugde"-beweging hield slotavond In het K.A.B. gebouw werd gis teravond de slotavond gehouden van het winterprogramma van de Meer-Vreugde beweging afd. Stadsparochien. In zijn openingswoord dankte de heer W. Pijpers voor de opkomst en spoorde de aanwezigen aan tot hechte steun en aanwerving van leden, om in de komende winter een nog groter programma ten uit voer te brengen. Tevens deelde spr. mede dat bij de reeds bestaande onderafdelin gen nog indien voldoende ani mo een zangvereniging zal wor den gevoegd. Hierna gaf hij het woord aan een der leden van het cabaret. De voorstelling die Bert Brugman met zijn bekende Marionetten Theater gaf werd zeer gewaardeerd. Het spel van „Dr. Faust", was zeer goed, al viel het vrolijke ge deelte na de pauze meer in de smaak van de jongeren. De poppen, door de heer Brug man zelf vervaardigd, geleken me de door de belichting als echt. Het gezelschap van Bert Brug man verdiende in volle maten het langdurig applaus. De avond werd besloten met een gezellig dansje. Ruraerliike Stand GEBOREN: Maria Monica, d. v. J. Slettenhaar en H Duijn: Hendrikie Jacoba, d. v. J. Admiraal en H. J. Bovcrhuis: Jan, z v. J. Hasebos en A. Wolswinkel: Bcrtina Johapna. d. v. J Hasebos en A. Wolfswinkel: Brigitta Hendrika. d v. A. de Bruin en B. F. Hemelrijk' Roelofina Jo hanna. d. v C. H. Segaar en J. A H. v. Heune: Antonius Willem, z. v. W. A. van Kuijten en G van Boge- rijen; Elisabeth Sarah Maria Anna, d. v. H. C Visser en E. M. van Wijk; Johannes Cornell's, r. v. H. G. A. Faure en F. J. Tendoloo. OVERTREDEN- Hendrik Jacob de Vries, echtecn van H. .T Oerlemans, 56 jaar: Johan Vnnkeman. echtcen. van Janna Bleiienburc. 70 jaar; Wil helmus Bernardus Woltcrs. z. v H. J. Wolters en J. Valkengoed. 14 mnd Lubbertns van de Visch, z, v. W. van de Visch en A. G. van de Kient. 20 mnd Jannetje de Harder, echt cen. van W. de Jong, 30 jaar; Arie Cornelis Middelkoon. wedn. van W. van Wolfswinkel. 75 jaar. Oplichting In AmePsfoort werden twee Apel- doornse dames aangetroffen, die bezig waren geld te lenen op be drieglijke wijze. Zij hadden hier voor een heel verhaal gedicht, dat na onderzoek niet juist bleek. De dames zijn opgesloten. Parijse sportpers is verontwaardigd „Delannoits overwinning een schandaal" Schandaal diefstal misdaad, ziedaar een bloemlezing uit de qualificaties waarmee de Parijse pers haar verontwaardiging te ken nen heeft gegeven over het feit, dat de Engelse scheidsrechter Tommy Little Zondag in Brussel de Belgi sche bokser Delannoit tot overwin naar heeft verklaard na het gevecht tegen de „Marokkaanse bombardier" Marcel Cerdan, om het Europese kampioenschap. De Parijse verslaggevers geven onomwonden toe dat Cerdan zijn dag niet had, dat het hem aan stoot kracht en aan doorzettingsvermogen ontbrak en dat hij voor zijn doen een slechte wedstrijd gebokst heeft terwijl Delannoit juist alle verwach tingen overtrof. Maar met dat al achten zij dat Cerdan aan het einde van de wedstrijd zo ver op punten voor stond dat hij zelfs met een uit- spr-aak „onbeslist" veel te weinig zou hebben gekregen. De verslaggever van „France Soir" was zo zeer overtuigd van Cerdan's overwinning dat hij dadelijk na de laatste gongslag, zonder de uitspraak van de scheidsrechter af te wach ten. aan zijn blad telefoneerde dat Cerdan op punten gewonnen had. Zijn collega's hadden alle mogelijke moeite om hem aan zijn verstand te brengen dat de arbiter juist anders om beslist had, want hij dacht eerst dat men hem erin wou laten lopen. Hij kon het bericht toen nog recti ficeren. Maar, zegt hij, die scheids rechter had mij bijna de grootste blunder van mijn carrière laten maken. Gevonden voorwerpen Duo zitting van een motor; Brandstoffenkaavt: Boodschappen tas; Grijs jongensjasje; Schakel armband (Frans); Pr. Roodbruiri herenhandschoenen; Dames pols horloge met armband; Bril tevens zonnebril; Aird. Terrier; Dekzeil» 3 x 3.40; Gouden broche; KI. zwart hondje met br. poten en wit befje; Groene cape; Lichte regenjas; gro te Rozenkrans; Licht br. portemon- naie inh. f 1.70; Witte Kees; Hals ketting (dubbele strengparelen) Groen lederen ceintuur; Armband met 3 vlindertjes (double); Starter van een motor; Blauwe windjack; kindertasje (van touw), inh. porte- monnaie, zakdoek en papieren. PIERINO GAMBAtien jaar oud, het Italiaanse muzickwonder vertoeft thans in Stockholm om enige concerten te geven. Wij zien de tienjarige diri gent hier voor het Zweedse Koninklijk orkest in de Opera te Stockholm. Picrino dirigeert uit het hoofd. Hij heeft reeds 65 concerten gegeven, waarvan het eerste in Rome in Juni 19-16. Hij kent 43 symphonieën uit het hoofd. Na zijn bezoek aan Ziveden zal Pierino een bezoek brengen aan Denemarken, Nederland, Belgie, Londen en New York Van Goor schaamt zich nu Het was een lange reeks van be- óchuldlgingen, die tegen Van Goor den Oosterling, gewezen wethou der, waarnemend burgemeester en burgemeester v$n Soest in bezet tingstijd voor het Utrechts Tribu naal waren Ingebracht. Voor het merendeel waren het de gewone NSB-activlteiten, als lid maatschap van de Partij, van de Luchtvaart W.A., de vervulling van het districts-propaganda-leider- schap van de NSB, lidmaatschap van de NSB, van de Ned. Duitse Kultuurkamer, enz. Deze als men ze zo mag noemen normale NSB-ge- dragingen erkende de verdach te grif en voor het Tribunaal gaven ze geen aanleiding tot commentaar. Het geding draai de voornamelijk om twee an dere punten: ten eerste de me dewerking van v. Goor aan het NSB-periodiek „De Werker", officieel orgaan van het dis trict Utrecht van de NSB, waarvan verdachte successie velijk opsteller en hoofdopstel ler is geweest. Ten tweede: zijn burgemeesterschap vanaf 18 October 1944 tot aan de bevrij ding. Van deze twee laatste punten was het eerste echter het belang rijkste, het bezwarendste punt van de gehele dagvaarding, zoals de Tribunaal-voorzitter het typerend kenschetste. „Ik begrijp werkelijk niet" al dus de voorzitter, „dat u tot iets dergelijks gekomen bent. U schreef in dat blaadje ophitsende en bele digende artikelen over de Konin gin, die u een vriendin van Stalin hebt genoemd en hebt voorgesteld als een Sinterklaas, die in haar ra diorede met zakken vol loze belof ten strooide. En u toonde zich in „De Werker" ook een heftig anti semiet; en schold de joden uit voor parasieten en noemde hen de leer meesters van de Koningin. Het is méér dan ergerlijk!" Verdachte gaf dat volmondig toe. „Ik schaam mij er voor en ik moet zeggen, dat ik het betreur en het zelf ook onbegrijpelijk vind. Ik heb de persoon van onze Koningin al tijd hoog geacht en dat ik nu zó over Haar geschreven heb. „Het lijkt wel of u totaal ver dwaasd geweest zijt. Onbegrijpelijk, zulke uitlatingen van iemand, die zoals u uit een behoorlijk milieu zijt voortgekomen, een goede op voeding genoten hebt en op een behoorlijke staat van dienst kan bogen. Er liggen verschillende gun stige verklaringen over uw persoon in het dossier. Het is met dit al on begrijpelijk. Kunt u daar een ver klaring voor geven?" „Inderdaad onbegrijpelijk", ant woordde verdachte, „en ook niet te verdedigen. De enige verklaring, die ik ervoor kan geven is, dat ik pijnlijk gegriefd was door mijn ar restatie in de Meidagen van 1940. Ik vond het vreselijk toen als een landverrader te worden aangezien en behandeld, terwijl ik toch meen de mij steeds,als een goed vader lander te hebben gedragen. Maar ik geef toe dat de reactie daarop verkeerd is geweest, een man en vooral een heer onwaardig." Hierna werd overgegaan tot het getuigenverhoor. Getuige J. Voerman, hoofd-in- specteur van politie te Bloemen- daal, in bezettingstijd inspecteur van politie en korpschef te Soest, verklaarde dat verdachte in zijn ambtsperiode heeft getracht de maatregelen van de Duitsers te niet te doen ofwel teverzachten. Dat hij al het mogelijke deed om raz zia's te voorkomen en wanneer dat niet mogelijk was, trachtte de meest gedupeerde te redden. Nim mer heeft hij pressie uitgeoefend op de politie; hij was een gematigd NSB-er, anti-Duits en in het geheel geen vriend van de Ortscomman dant. Nooit heeft hij voor het poli tiecorps bezwarende opdrachten verstrekt, die in strijd waren met de gewetensplicht van de politie mannen. Getuige v. Hal, commies ter se cretarie, verklaarde dat v. Goor steeds had gehandeld in het belang van de Soester bevolking. Dë alge mene mening in Soest is. aldus de ze getuige, dat dh. v. Goor tijdens zijn ambtsperiode de gevolgen van de bezetting zoveel mogelijk tracht te te verzachten. Hij- was geen slaafs opvolger van de bevelen van de Ortscommandant, met wie hij op niet al te beste voet stond. Hij nam ook geen deel agn de drinkgelagen, die deze Duitser aan richtte. Getuige W. Groot, lid van de il legaliteit in bezettingstijd legdo eveneens gunstige verklaringen om trent verdachte af. Geruige onder hield voortdurend contact met de ondergedoken burgemeester des Tombes en deze zou tegen hem ge zegd hebben, dat v. Goor trachtte te redden wat er in de gegeven om standigheden nog te redden viel. Ook deze getuige vreklaarde, dat de verhouding van verdachte met de Ortscommandant niet al te best, ja, zelfs zeer gespannen was. Hierop kwam de verdediger, mr. LubbinkWeddik aan het woord. Pleiter betwistte, dat v. Goor dooi de aanvaarding van het burgemees terschap de belangen van de vijand zou hebben gediend. Hij aanvaard de zijn ambt in een periode, dat er een grote chaos dreigde en omdat hij zich geroepen voelde in de ge geven omstandigheden de belangen van de Soester gemeenschap te die nen. Persoonlijke eerzucht en po litiek voordeel waren daaraan vreemd, want had hij deze zaak alleen van persoonlijk standpunt bezien, zoals zovele NSB-burge- meesters in oorlogstijd, dan had hij zeker het burgemeesterschap niet aanvaard in een tijd, toen iedereen zag dat de oorlog voor de Duitsers verloren was. Als men beweert, dat hij alleen door de aanvaarding van het burgemeesterschap dc belangen van de vijand gediend heeft, dan moet men, volgens pleiter, ditzelfde aannemen van alle burgemeesters, die in bezettingstijd op hun post bleven. Het geschrijf van verdachte in „De Werker" vond pleiter spijtig en ook zijn cliënt heeft daar spijt van. Men moet deze houding eens deels toeschrijven aan het gekwets te eergevoel door zijn arrestatie in de Meidagen van 1940, anderdeels aan de massa-suggestie van de NS B. Pleiter concludeerde tot ontslag van zijn cliënt uit de internering en vroeg ook hem geen verbeurdver klaring van vermogen op te leggen, daar hij door de geleden schade bij de compensatie van door hem ge kochte joodse huizen te Amersfoort reeds zwaar genoeg gestraft is. Nadat v. Goor nog een nadere, opheldering had gegeven van de motieven, welke hem in October '44 hebben geleid tot aanvaarding van het burgemeesterschap van Soest en over de wijze, waarop hij deze functie heeft uitgeoefend, ver klaarde de voorzitter de behande ling geslotei^en bepaalde hij de uitspraak op 31 Mei a.s. des och tends te negen uur. (Ingezonden mededeling) KLEINE OORZAAK... SCHADE ONG. 300.000 Snelle uitbreiding had voorkomen kunnen worden Indien bij deze paleisbouw „Carolit" Bouwelementen gebruikt hadden kunnen worden. Thans volledige beveiliging mogelijk door Voor inlichtingen en rapporten van het Brandveiligheidsinstituut T.N.O. te Delft vrage men: NIJMEGEN POSTBUS 68 Nachtelijke Consternatie Duizend Arnhemmers hebben een nacht achter de rug die z\J niet spoedig zuilen vergeten. Toevalligerwijze ontdekten arbeiders die Zater dag werkzaamheden verrichtten onder het viaduct aan de Velperweg; dat zich onder de tramrails een Duitse mijn bevond. Toen men verder ging graven bleek eerst aan welk een gevaar de stad is ontsnapt. Twaalfhonderd kilogram springstof kwamen in totaal aan het licht. invaliden werden speciale maatre gelen getroffen. In de straten gele gen buiten de politie afzetting stonden honderden vol spanning te wachten op het verloop van de werkzaamheden. Ter plaatse wer» 'den de ontstekingen verwijderd. Met een takel werd de Engelse bom op de auto geladen waarmee ook de andere explosieven vervoerd werden. Zonder ongelukken waren de werkzaamheden om 4.30 heden morgen voltooid. Het treinverkeer, dat geheel de nacht had stilgelegen \tercf op hetzelfde tijdstip vrijgege ven. Om 5.34 reed dc eerste perso nentrein weer over het viaduct Van de Velperweg. De spoorwegen had den reeds een dienst met bussen gereed voor het geval het viaduct in de lucht zou vliegen. Van de zyde van de hulpverle ningsdienst wordt ons meegedeeld, dat wanneer de tram in Arnhem na de bevrijding weer over de Velper weg gereden zou hebben, reeds by de eerste rit deze explosieven door de grote druk tot ontploffing ge bracht zouden zijn. Daar het hier ongeveer 1.200 kg. springstoffen betreft zou een ontploffing onge twijfeld datastrophale gevolgen ge had hebben. Op aanwijzingen van een man, die in 1944 by de O.T. ge werkt heeft werd reeds in de vo rige zorner in do Velperweg naar explosieven gezocht doch niets werd gevonden. Ook de Canadezen vonden niets met hun detectors. Men vermoedt, dat de tramrails storend werkten op hun apparaten. Zware bommen onder wegdek gevonden Over de Velperweg tussen Arn hem en Velp nebben voor dc oor log altijd trams gelopen. Vele tram wagens werden echter in de oor logsjaren vernield, zodat bij gebrek aan rollend materiaal van een her vatting van het tramverkeer in oude omvang gee.i sprake kon zyn. De rails in dc Velperweg, een van. drukste wegen rond Arnhem lagen daar min of meer als een herinne ring aan vroegere jaren. Vorige week begon een ploeg arbeiders juist onder het spoorwegviaduct in de Velperweg, de straat open te breken. By het openbreken van het tussen de tramrails gelegen weg dek stuitten zij op een houten mijn. De gealarmeerde plaatselijke hulp verleningsdienst adviseerde het werk voorlopig te staken en in overleg met «e politie en de Neder landse Spoorwegen werd besloten Zondagnacht om 12 uur met een bommenploegj versterkt met 5 hulp krachten het gevaarlijke oprui- mingswerk te beginnen. Men vond echter meer dan een houten mijn. Boven elkaar lagen 5 Duitse houten mijnen, inhoudende 6 kg. springstof Zy waren zo gemonteerd, dat bij een ontploffing ook de daaronder liggende springstoffen, een Engelse bom van 1.000 kg., 3 Duitse bom men van 50 kg. en 4 panservuisten zouden exploderen. Zodra men dit- had vastgesteld kregen jde bewo ners in een kring van driehonderd meter 's nachts om 1 uur bevel te evacueren. Duizend Arnhemmers moesten midden in de nacht hun bed verlaten, zy, die geen onder dak konden vinden by vrienden of kennissen werden in do daarvoor in gereedheid gebrachte scholen ondergebracht en voor zieken en Soest „Braamhage" krijgt zijn bestemming De verleden jaar door de ge meente Soest aangekochte villa „Braamhage", welke aanvankelijk was verhuurd aan het Rijk als ma rechausseekazerne, krijgt thans een geheel andere bestemming. Het gemeentebestuur geeft thans aan de Raad bericht, dat reeds door een commissie uit de burgerij, ter stond na de bevrijding het plan werd geopperd, ter nagedachtenis van hen, die vooj* het vaderland vielen, niet de gebruikelijke vorm van een gedenkteken te bezigen. De bouw van een openbare in richting, zo meende men, zou die nagedachtenis bewuster levendig houden. Ge.dacht werd een groots opgezet cultureel centrum te bou wen, o.a. bevattende toneelzaal, tentoonstellingszalen, openbare leeszaal etc. Een stichting waarin ook de gemeente vertegenwoor digd zou zijn, zou de exploitatie op. zich kunnen nemen. Om de zaak te financieren werd gedacht aan het inzamelen van vrijwillige bijdra gen,. met steun van de gemeente. Aan architect Dudok van Heel te Hilversum werd inmiddels ver zocht een ontwerp te maken, dat thans is gereed gekomen. Ten behoeve van de voorberei dende werkzaamheden, wordt van de Raad een crediet gevraagd van f 4750.—. Wedvlucht „De Zwaluw" Zondag hield de postduivenver eniging „De Zwaluw" een wed vlucht van Quievrain. In concours waren 210 duiven, die om 7.30 uur, met Z.W.-wind werden gelost. Snelheid le duif 1235 Meter per minuut. Snelheid 53e duif 1121.20 Meter per minuut. De uitslag is als volgt: 1 C van Soest 1, 4 117, 2„ 2 Jac. Kamerbeek 2, 5. 3 G. Haks 3, 54. 4 H. Gorissen 6, 12. 14, 23, 27, 34, 39. B. van Boeijen 7. 6 H Kriek 8. 7 P van Brienen 9, 11 25. 8 C Karsten 10, 31. 9 Sj. Rijksen 13, 18, 33, 38, 40, 52. 10 N. Baltus 15, 26, 30, 49, 53. 11 A. Rijksen 16. 12 R. Stalenhoef 19, 447. 13 H. Onwezen 20, 32, 35, 50. 14 J. Wijnands 22, 43. 15 H. G. v. d. Broek 24, 44. 16 Brakel en Grift 28. 16 A. Grauwmans 29. 17 G. van Geijten- beek 36, 42. 18 A. Snijders 37. 19 J H van Breukelen' 41, 46. 20 Jac. Stalenhoef 45. 21 J. en C. van Breukelen 48. 22 J. Rijksen 51. Soester Tennisclub won en verloor In het „Van Lennep's Sportpark" vond voor de competitie van de K. N.L.T.B. de 2e klasse ontmoeting Soest IWoerden I plaats, welke in een 62 overwinning voor Soest eindigde. Soest II was te Naarden bij CHE FANA III op bezoek en wist haar overwinningenreeks voort te zetten door haar gastheren met 35 te verslaan. Soest III, dat bezoek had van K.N.S.M. II uit Amsterdam kon hef niet tot een overwinning bren gen en verloor met 08. Medailles voor twee Nederlandse violisten Op het door Philips in samen werking met de maatschappij Zee bad georganiseerde intornationaa) muziekconcours te Scheveningen. zijn de in de afdeling viool twee eerste prijzen verleend, n.l. aan Mi chel Szwalbe, een In Zwitserland woonachtige 28-jarigo Pool en aan de veertienjarige Fransman Chris tian Ferras. De tweede prys was voor het Hongaarse meisje Elisa Cserfalvy (22 jaar). De zilveren medaille is toegekend aan de Nederlander Theo Olof, twee bronzen medailles, resp. aan Hedi Gigier uit Oostenrijk en aan de Nederlander Herma® Krebbers. De beide eerste prijzen bedragen elk f 2000. De twee eerste prijswinnaars zullen Donderdagavond op het gala concert met het Residentie-orkest in het Kurhaus optreden. Ferras speelt het eerste deel van het viool concert van Tsjaikofsky, daarna Szwalbe het gehele concert van Mendelssohn. Dé jury, die van oordeel is, dat vrijwel alle 13 violisten, die tot het openbaar concours werden toegela ten, een opzienbarend hoog niveau hebben bereikt, meende in de twee eerste prijswinnaars, die twee ge neraties vertegenwoordigen, twee artisten ontdekt te hebben, van wie de 14-jarige zonder overdrijving een sensatie en de 28-jarige een rijp artist genoemd kan worden. Om dat beiden gelyk waren in prestatie, heeft de jury het juist gevonden in afwyking van hét oorspronkelijk plan twee eerste prijzen toe te ken nen, elk gelijk aan de aanvankelyk uitgeloofde ene eerste prys. Philitefabriek 25 jaar Gisteren herdacht de „Philitefa briek" der N.V. Philipsfabrieken haar vijf- en twintigjarig bestaan. Na de uitvinding van het „bake liet" door.de Vlaming dr. Leo Boekeland, begon de N.V. Philips met de vervaardiging van deze kunstharsstof. De werkplaats, die begon met twee primitieve hand persen, is in de volgende 25 jaar uitgegroeid tot een van de grootste fabrieken op dit gebied in Europa. Westelijke Drie overleggen over Triest Groot-Brittannië. Frankrijk en Amerika plegen op het ogenblik nieuw overleg over Triest. Het is nu byna twee maanden geleden dat deze drie staten de Sovjet-Unie voorstelden, het vrije gebied van Triest terug te geven aan Italië, maar Rusland heeft tot dusver niet geantwoord. Voeg Tour en Giro samen zegt Romeins blad Samenvoeging van de Tour de France en de Giro d'Italia tot één grote wegwedstrijd door de twee landen wordt bepleit door een artikel in het Romeinse blad Mes- saggero op grond van het argument, dat de Giro d/Italia verder van alle belang is ontbloot omdat deze ronde neerkomt op een duel tussen Bartaü en Coppi. Bovendien sparen de Franse en Belgische renners zich liever voor de Tour, waarvan ze meer verwachten dan van de Giro. De Messaggero suggereert daarom een wedstrijd waarvan het eerste deel in Frankrijk en het tweede io Italië zou worden gereder; II*: eer ste jaar zou Parijs kunner. vorder aangewezen voor start en finish, 'net tweede jaar P.ome. Deze gecombi neerde wedstrijd zou dan „Girtour'' kunnen heten. --

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2