Dr. Van der Hoeve, man met organisatorische gaven Kantonrechter steekt pluim op politie-pet VACANTIE CEBUTO HELD OF BOOSWICHT? Jeugdland bij Driebergen in opbouw Noteert U Autotocht Ouden van Dagen REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN Raadsoverzicht Warhoofd liquidee rde zeven foute" landgenoten Harinxma kan in functie blijven De Republiek en de Sow jet Unie Donderdag 27 Mei 1948 STADSNIEUWS Schooltoezicht stond in kinderschoenen Dinsdag overleed na een langdu rig lijden, de oud-directeur van de A'foortse Geneeskundige Dienst, dr. M. van der Hoeve. Maarten van der Hoeve zag op 30 Augustus 1874 te Arkel het le venslicht. Hij bezocht het gymna sium te Haarlem en studeerde daar na aan de Rijksuniversiteit te Lel den. waar hij op 9 Maart 1900 het artscüploma behaalde. Daarna v/as hij als huisarts werkzaam. Eerst, tot 1906 te Wilnis, vervolgens, tot eind 1913, te Mij drecht In 1914v vestigde hij zich te Amersfoort, met do bedoeling zich in Utrecht verder te bekwamen in de otologie. Het typeert de mens Van der Hoeve, dat hij, toen het Amers- foortse gemeentebestuur hem dat met aandrang verzocht, bereid was zijn ideaal te laten varen voor een ondankbare, maar hoognodige taak: de geneeskundige verzorging der geïntern rde Belgische vluchtelin gen. Van 1915 dateert daarnaast het eerste contact met het onderwijs, in de vorm van een benoeming tot leraar aan de Industrie- en Huis houdschool. Op 1 September van het Jaar 1917 aanvaardde dr. v. d. Hoeve de functie van schoolarts. In 1921 volgde bevordering tot direc teur van de nieuw georganiseer de geneeskundige dienst, hij bekleedde de functie tot September 1939, de dag waarop hij vijf en zes tig jaar werd. Toen dr. Van der Hoeve zijn taak als schoolarts aanvaardde, stond het geneeskundig schooltoezicht nog in de kinderschoenen. Aan de uit bouw hiervan nam hij van meet af aan deel. De voorspoedige ontwik keling, zowel landelijk als m Amersfoort, is voor een goed deel zijn werk. Dr. Van der Hoeve kreeg een zwaar terrein voor zich, maar toen de tijd. kwam. waarop hij zijn taak aan een opvolger moest over dragen .waren alle .lagere scholen aangesloten. De brede blik en de organisato rische gaven van dr. v. d. Hoeve stonden hem niet toe stil te zitten. De lichamelijke opvoeding liet te wensen over; het lichamelijk of geestelijk misdeelde kind vroeg meer zorg. Dit leidde onder zijn stuwende invloed tol de oprichting van de Amersfoortse Bond voor Li chamelijke Opvoeding, de Vereni ging voor physieke hulp aan het kind, de School voor buitengewoon onderwijs. Belangrijk werk dat helaas nog niet tot een tastbaar re- Winkelstraat in foyer van „Amicitia" Demonstratiemiddag trok veel belangstelling De foyer van Amicitia was Woensdagmiddag herschapen in 'n winkelstraat. Het was er een ge zellig geroezemoes. De neringdoen de huisvrouwen konden slechts heel langzaam langs de „etalages" schuifelen, daar elke stand de moeite waard was, goed bekeken te worden. Wat was er dan wel aan de hand? Wel, de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen had een demonstratiemiddag georganiseerd, waarbij zij eens aan haar adver teerders in haar maandblad had gedacht. Zo waren er dan stands met handgeweven stoffen, wol en gebreide kledingstukken, 'n Amers foortse bakker, die gedurende de hele middag taartjes en sprits bak te en bespoot. Dan de gasappara- ten, een beeldige bloemenstand, kantklosserij en een boekwinkel in 't klein. In de hoek -stonden sport artikelen op allerlei gebied, waar na een stand met schilderijen, et sen en platen de aandacht trok. Een „parapluieman" was er ook, die ook de heren niet vergat en o.a. beeldige dassen etaleerde. Het werk van een weefschool, waar het weven en Egyptisch vlechten werd gedemonstreerd trok veel belangstelling. Dan nog de pottenbakkerij en de straat liep dood. In een hoekje was gelegenheid een kopje thee met het „proefgebakje" te genie ten. Dat er prettig gewinkeld is. is natuurlijk buiten kijf. sultaat mocht leiden, verrichtte Van der Hoeve op het terrein der gees telijke volksgezondheid. De verdiensten van dr. Van der Hoeve zijn echter met het locale werk niet gemeten. Zijn in 1918 verschenen proefschrift, dat een belangrijke stap doet in de moeilij ke materie van de objectieve be oordeling der voedingstoestand van kinderen, moge die illustreren. Om vangrijk is ook het werk, verricht als secretaris van de sociaal- hygiënische commissie van de Ned. Maatschappij ter bevordering der Geneeskunde. Voor.ts trad Van der Hoeve naar voren als secretaris, later als voorzitter van de Ned. Ver. van schoolartsen. Als zodanig was hij ook medeoprichter van de A.N. V. v. S.G. De laatste jaren van zijn leven zijn voor Van der Hoeve weinig gelukkig geweest. Tot het laatst bleef zijn belangstelling voor de Sociale Geneeskunde warm. Voor welslagen meef geld en auto's nodi<r O De organisatie van de veertiende autotocht Amersfoortse Ouden van Dagen vordert Tal van ingezetenen verlenen spontano medewerking ten zij door het beschikbaar stellen van auto's of het verlenen van financiële steun. Toch meent het comité, dat er nog meer te bereiken valt. Dit is niet alleen een wens. doch ook een nood. zaak wil de tocht met de oudjes volledig slagen. Wacht dus niet te lang met de mededeling dat U uw wagen beschikbaar wilt stellen, Ver geet voorts de gironummers 236440 (Stam) en 77564 (Ramselaar) niet. Hier volgt een verantwoording H v V f 1.-; H v R f 1 Mej v O f 1-; Mej v K f 1.-; Z f 2.50; v d B f 5.-; Mej v W f 1.-; J C S, Amster dam f 1.-: v W f 2.50; M f 1-; v B f 15.-; Mevr T de L, Alk maar f 2.50; H f 8 -; H f 5.-;; N N f 20.-; Eond Invaliden Afd A'foort f 5.-; P R f 5.-; -v O f 1.-; T f 10.- Totaal f 88.50 Giro v t E f 25-, Totaal f 133.50. Middenstandsopleiding aan Handelsavondschool De directeur van de Gemeente lijke Handelsavondschool schrijft ons; Aan de gemeentelijke handels avondschool is een afdeling verbon den tot opleiding voor het midden standsdiploma. De 3e klas van de school is daar toe gesplitst in een afdeling kan tooropleiding en een afdeling mid denstandsopleiding. Bij beschikking van de Minister van Economische Zaken zijn de leerlingen, die geslaagd zijn voor het eindexamen van de afdeling middenstandsopleiding vrijgesteld van het middenstandsexamen, daar bij deze beschikking is bepaald dat het einddiploma, aan de school ver kregen, dezelfde rechten geeft als het middenstandsdiploma. Tot de afdeling die opleidt voor het middenstandsexamen kunnen worden toegelaten: le. zij, die de eerste twee klassen van de handelsavondschool met vrucht hebben doorlopen; 2e. zij. die in het bezit zijn van een U.L.O.-diploma; 3e. zij, die op andere wijze kun nen aantonen over. voldoende voor ontwikkeling te beschikken om het onderwijs in de 3e klas midden standsopleiding te volgen. Dc eerste leerlingen van „Jeugdland", het opmerkelijke ondcrwijs-internaat. dat op het eeuwenoude kasteel Stctkenburg aan dc Langbroeker Wetering bij Driebergen gevestigd is. voelen zich al helemaal thuis in dc fraaie en roman- tische omgeving. De gelegenheid om de natuur te bestuderen, laat men zoals uit bovenstaande foto blijkt geenszins voorbij gaan Eerst in Sep tember zal Jeugdlandpractisch in bedrijf zijn. hoewel men reeds thans met de lessen is begonnen. even GRAND: Dc Waternymph (geproi.) 14 30. 18.45 en 21 u. Zp. 14. 16.15 18.45 en 21 u. CITY: Hoogste Roem (18 jr.) 14 30 18.45 en 21 u.. Zo 14. 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: De brandklok luidt (14 jr.) Vrij. en Zat 14.30. 18.45 en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u.. Zo. 14. 16.15. 18.45 en 21 u. 27 Mei: Revue: „Zet de zorgen aan de kant". Buziau Jr Markthal 20 uur. Feestelijke jaarvergadering Ver. v. Beroeps Pensionhouders ..De Wapenroem". 20 uur 28 Mei: „Sf Christoffel"lezing alg secr. dhr. C. Beking, hotel Frank 20 uur. Circus Strassburger 20 u. t.m. 1 ■Juni (Zaterdag ook matinée 14 u) Ronde-tafel v. d. nieuwe we reldorde, ir. P. J. Wemelsfeldie, Regentesselaan 21. 20 uur. .Nederlanders naar Nw Guinea', drs. P. H. Schrauwcn. Stichting Achter Davidshof Ia. 20 uur D'OUDE LANTEERN: Herden kingstentoonstelling Chris Lanooy t.m. 6 Juni. Geopend dagelijks 10—12, 1417 u Zon- en feest dagen van 1417 uur. DANCING VAN 1 HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen. 2023 uur Zond. mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red. White and Blue gang). OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 14—17 u. Di. Vrijd avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u Di. en Vrijd. ook 19—22 uur. RECTIFICATIE Door de afdeling Amersfoort van de Stichting 1940*45 werd niet bijna 9 m'illioen ingezameld, maar bijna acht millioen. Aanbesteding boederij Door hét Bureau Wederopbouw Boerderijen te Arnhem werd aan besteed het bouwen van een boer derij te Hoevelaken. De volgende inschrijvingen wer den genoteerd: Broekhuyzen, Scherpenzeel, 92.000,Meester en v. Minnen, Amersfoort, 92.585,Roersen, Hoevelaken, 90.600,R. Baten burg, Leusden, 87.880,J. Pot, Amersfoort, 86.000,Schreudes, Leusden, 85.600,J. de Bruijn, Hoogland, f 85.400,Ruardi, Apel doorn, 85.000,P. Eigenraam, Amersfoort, ƒ81.980,-#. Lensing Zn.( Amersfoort, 81.254.J. vak- stal, Amersfoort, 78.900,M. Basselaar, Amersfoort, 77.464, Pieterse en Monteban, Amersfoort, 72.478,—. Trekkingslijst van „Zonnegloren" Op ons bureau ligt ter inzage de trekkingslijst „Zonnegloren" jubi leum-verloting. Hondje schrok voor grote broer Met een korte buiging trad de vertegenwoordiger van Hendrika v. VV. uit Leusden vanmorgen voor do groeno tafel. „Uw naam is Hendrika van Oh. nee, dat kan niet." begon de kantonrechter. De vertegenwoordi ger wenste zijn machtiging niet af te geven en dus werd verstek verleend tegen verdachte. Zü had in haar hotel kamers verhuurd zonder daar voor vergunning te hebben. Hot kostte haar twintig gulden of vier dagen hechtenis. G. van M. uit Bunschoten hield vlak bü de openbare weg een mest hoop. De man stak een technisch betoog af over het aanleggen van mesthopen, maar de rechter trok zich er niet veel van aan. „Daar Mi jullie doen ze maar wat goed is in hun ogen. Ga toch eens met de po litie er over praten." ,.Er is niet veel te praten," weer streefde verdachte. De zaal lachte gegeneerd toen er een debat over de reuk* van de gewraakte hoop ontstond, maar het eind yan het liedje was slechts 5.of 1 dag. „Gestraft moet er toch worden." merkte verdachte sarcastisch op. Cornelia B. uit Amersfoort had zonder licht gereden. Maar dat was niet helemaal juist vond ze. Ze. had een klein hondje, dat ze altijd on de fiets meeneemt. Op de bewuste avond was er een grote hond als een boeman op het kleintje afgeko- f/ojjp7i»ni/en mededeling) 40 MEERDAAGSE REIZEN per week, o.a. 5 dg. Valkenburg-Ardennen F. 137.50 6 dg Ooit-Nederlond F. 100.— 6 dg. Zeel.-Belg. badplaatsen F 123.— 4 dg. Zuld-Llmburg F. 56.— 3 dg. Zuld-Llmburg F 51.50 3 dg Zeeland-Bolglfi F. 52 Prima hotels,deskundige leiders; geen paspoort, tijdig aanmelden. 45 VERSCHILLENDE DAGTOCHTEN o.a. VALKENBURG, ZEELAND en BRUSSEL en Inlichtlngkantoren der H.S. men. Het beestje, dat In de fietstas zat, wipte er ln siin doodsangst uit en hoeft toen waarschijnlijk de draad van de lamp losgetrokken. „Laat U Uw hondje ln het var- volg maar thuis." ried de rechter. „Vyf gulden of twee dagen." Van C. v. d. E. uit Amersfoort was het achterlicht van zijn fiets niet in orde geweest. Twee gulden of één dag. In Soesterberg Is sinds enige tijd nog maar een smid meer gevestigd omdat een der dorpssmeden zijn za ken aan de kant heeft gedaan. Zijn klanten liepen nadien van lieverlee allemaal naar C„ die vroeger bil de oude smid werkte en eerj zeer vakbekwaam jnan is. Hij komt uit Zeeland, is veel huisraad kwijt, kwam naar Soesterberg. maar had. ook toen de klanten van de vroe gere smid bij hem kwamen, nog geen vestigingsvergunning. Twee politiemannen getuigden voor C., die vanmorgen terecht stond. „Een bijzonder geval," zei de ambtenaar. „Een woord van lof voor de po litie, voor de sympathieke wÜze, waarop z\\ deze zaak heeft behan deld." zei de kantonrechter terecht. „Voor dit keer een boete van tien gulden of vier dagen." Postharmonie trotseerde het slechte weer De Amersfoortse postharmonie heeft zich Woensdagavond van re gen en kilte niets aangetrokken en concerteerde onder leiding van de heer Van der Glas in de muziektent in Plantsoen Zuid. Jammer, dat het weer de belangstellenden naar huis dreef en dat er zo weinig mensen bleven luisteren. Burgerlijke Stand 26 Mei Geboren: Jan Gerardus Antonle, z. v. A. Ouwerkerk en M. B. Uitter- mark. Aalt, z. v. E. Baotje en G. van Dijk. Margaretha Melia, d. v. A Blokhuis en M. M. Moesbergen. Hendrik, z. v. H. Buddingh en M. van de Wijngaard. Erik Franciscüs Maria, z. v. M. Bikkers en M. A. M. Mintjens. Gijsbert, z. v. W. van den Hoogen en G. Hopman. Gehuwd: J. J. van der Bedem en E- E. van de Riet. H. H. Kosse en H. J. Henrix. W. van den Heuvel en P. van Vonno. G. A. Thijssen en E. Ch. van den Berg. Overleden: Johanna Lena de Zeeuw, d. v. J, de Zeeuw en L. Scheele, 1% jaar. Margaretha Brijs, echtgen. van C. J. Hommel, 43 jaar. Geurtje van Eden, d. v. J. van Eden en E. van de Weerhof. ALS we gaan overwegen welk besluit, in de zeer korte zitting van de Amersfoortse raad op Dinsdagavond j.l., het meest be langrijk mag worden geacht, dan is het ongetwijfeld dat waarin de restauratie van het Burgerwees huis aan de Zuidsingel is vastge legd. De geldlening van een mil lioen gulden voor de financiering van de woningbouw is wel geen kleinigheid, doch zij is in wezen nog maar een begin van hetgeen nodig zal zijn om Amersfoort uit de woningmisère te halen. Daar om grijpen we nog even terug op de restauratie van het historische Burgerweeshuis. Het is waarlijk geen luxe, dat daar de deskundige restaurateur aan het werk gaat. Er is in de jaren, dat de trekkende jeugd van Nederland er een onder dak vond, heel veel aan het oude klooster gedokterd. Het is altijd maar mondjesmaat geweest. Zo er niet een actieve herbergvader was geweest, die hier en daar de boel bij-elkaar timmerde en flink op zijn poot speelde om toch eindelijk eens iets te doen aan de wrakke behuizing, dan had het Burger weeshuis er slechter voorgestaan, dan nu het geval is. Over de bestemming kunnen we nog wat gissen. Tips heeft het ge meentebestuur zeer vermoedelijk niet meer nodig. De jeugd heeft er altijd een tehuis gevonden. Wat zou het de Amersfoortse georgani seerde jeugd een uitkomst geven als zij van de restauratie goed ga ren spon. Een gemeenschapshuis voor de jeugd? De idee is het over wegen waard! HET raadslid de heer W. van Apeldoorn (CPN) raakte, met het uiten van zijn misnoegen over de z.i. vroegtijdige publicaties over tunnelaanleg in een deel van de Amersfoortse pers, een paar gevoe lige tenen. Ook wij hebben in vo rige edities het een en ander ge schreven over de urgentie van de tunnelbouw, maar liepen daarbij niet vooruit op de plannen die bij het gemeentebestuur in voorberei ding zijn. Een uitbreidingsplan voor een stad is een zeer gevoeli ge zaak. Publicatie is eerst dan te rechtvaardigen als alle beletselen, die de uitvoering van hej plan zouden kunnen vertragen of finan cieel benadelen, zijn weggenomen. Wij mogen veilig aannemen, dat het in Amersfoort nog niet zo ver is, hetgeen wel viel te beluisteren uit de woorden van burgemeester Molendijk, die zijn instemming be tuigde met hetgeen de heer Van Apeldoorn over de publicatie en het doen van mededelingen in an dere instanties over het uitbrei dingsplan had gezegd. Een belangrijk besluit is ook dat waarin de medewerking van het gemeentebestuur is vastgelegd in zake de landbouwtentoonstelling in September a.s. te houden aan de Leusderweg. Voor deze tentoon stelling en de daaraan verbonden veekeuringen en concours-hippique bestaat in ons land grote belang stelling. Deze tentoonstelling biedt de stad Amersfoort opnieuw een gelegenheid om haar positie onder de middelgrote steden van Neder land te verbeteren. TEN slotte willen wij het nog hebben over de „kermis". Het moet ons van het hart, dat wij van de „kermis" niet veel meer hebben gemerkt dan het geschetter van de luidsprekers, dat van veraf tot ons doordrong Het was er druk, gezel lig druk. Het politie-dagboek ver meldde in die dagen geen veront rustend# gebeurtenissen met be trekking tot de kermis. Jammer is het. dat opnieuw de indruk is ge wekt. dat de Amersfoortse Ge meenschap inzake de exploitatie van de feestterreinen in een be voorrechte positie heeft verkeerd. Dit is nu toch stellig niet het geval geweest. Het is bedroevend te moe ten constateren, dat er nog altijd Amersfoorters zijn die de taak der Amersfourtse Gemeenschap onder schatten. Amersfoort heeft deze behoorlijk werkende organisatie nu, laat men er dan ook gebruik van maken. De gemeente is er toch mee gebaat indien de organisatie van volksfeesten in vertrouwde handen kan worden gelegd. Voort aan zal er dus, als de A.£. op nieuw grote feesten mag organise ren. een subsidievoorstel aan de raad worden voorgelegd. Wel een betere weg, die naar wij hopen in de toekomst zal leiden naar een nog geslotener optreden van alle Amersfoortse ingezetenen. Bevordering van het Irit. jeugdverkeer Het bevorderen van vriendschap pelijke betrekkingen tussen de Ne derlandse en buitenlandse jeugd is het doel van dc Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer, die dit door briefwisseling tussen jon geren, persoonlijke uitwisseling van Nederlandse jongens en meis jes met die van het buitenland en het organiseren van groepsreizen naar internationale kampen, tracht le bereiken. De leiding berust bij een aantal prominente figuren o.a. uit de onderwijswereld. Dezer da gen verscheen het programma voor de komende zomer, dat een aantal internationale vacantle-kampen in Nederland, Zwitserland, Frankrijk. Engeland, Schotland en Finland omvat. Met deze landen vindt ook individuele uitwisseling plaats evenals met Denemarken en Zwe den. Voorts biedt de Vereniging gelegenheid aan jongeren, die naar het buitenland gaan b.v. paar een penfriend, met de door de vereni ging same/i te stellen groepen mee te reizen. De internationale kampen wor den veelal gehouden in volkshoge scholen in Nederland o.a. te Bakkeveen Jeugdcentrales en andere tehuizen, die speciaal voor het herbergen van jeugdige reizi gers zijn ingericht. In Frankrijk staat de bekende Nederlandse volkshogeschool te Méridon voor de leden van het Internationaal Jeugdverkeer open. Auto ramde twee bomen Ter hoogte van „Zon en Schild" ontstond Woensdagmiddag een bot- slrtg, die wonderlijk genoeg geen slachtoffers eiste. Een vrachtwagen, die, links af. de oprijlaan van het gesticht wilde in slaan keek. na zijn richtingsaanwij zer te hebben uitgestoken, in het spiegeltje. Hij zag dat er een auto achter hem aan kwam. die hij eerst wilde laten passeren. Hij stopte zijn wagen. De bestuurder van de perso nenwagen had dit echter te laat be merkt. Na met de vrachtauto in aanraking te zijn gekomen botste hij tegen een boom op. schoot door en kwam eerst tegen de volgende boom tot stilstand De linkerzijde van de auto is volkomen vernield. „Mens durf te leven" ook in City De directie van Jochemstheaters deelt ons mede, dat de film „Mens durf te leven", die de volgende week d.w.z. te beginnen morgen 28 Meiin het Grand Theater wordt vertoond, tezelfder tijd ook in het City-theater zal worden gedraald. Bijzondere onderscheiding voor stadgenoot Op de jaarvergadering van het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden cn gezondheids kolonies is door het Hoofdbestuur aan onze stadgenoot, de heer A. B. van der Klein de grote Dr. Schuc- king Kool medaille toegekend voor zijn bijzondere verdiensten gedu rende 40 jaar voor de uitzending van Amersfoortse kinderen. Ingezonden mededelingI Wat is Kicken voor oen man? Is h»j een onvervaard illegaal strijder, dlo met riskering van het leven de stryd voor onze bevrijding heeft ge voerd? Is h|j een sadist, bezotien door grootheidswaanzin, die, zoals een der getuigen het uitdrukte toe valligerwijze aan de „goede kant" stond? Het'verloop van het pröces dat in Den Haag tegen hem wordt gevoerd wegen» de liquidatie van zeven personen heeft tot dusverre in plaats van opheldering steeds grotere verwarring te weeg ge bracht. Kicken was ty'dens de oorlog en onmiddellijk na de bevrijding com mandant van het zogenaamde „Oranje Nassau Regiment" een on geregelde verzetsorganisatie, die geen deel uitmaakte van de Bin nenlandse Strijdkrachten. K. en z\jn mannen droegen ande re uniformen dan de B S. en op de eerste dag van het proces wekt hij enige vrolijkheid en verbazing wan neer hij in deze uniform, met brede oranje omslagen en onder veel hak kengeklap en gesalueer de rechts zaal binnenmarcheert. Blijkens de dagvaarding heeft hij tussen Dolle Dinsdag cn de bevrij ding in Den Haag zeven personen die met de Duitsers zouden hebben geheuld, geliquideerd. Bovendien Zware redding van de „Dorus Rijkers" Belgisch schip op de Haahsgronden De bemanning van de „Dorus Rijkers" heeft een zeer zware nacht gehad. Van middernacht tot diep in de ochtend heeft de boot pogin gen gedaan de Belgische sleepboot Vulcan I" te bereiken, die gister avond omstreeks half elf op de Haaksgronden was gestrand. Uren lang vocht do reddingboot tegen de zware branding en de hoge zeeën, doch slaagde er aanvankelijk niet In de sleepboot te bereiken. Onder de druk van het slechte weer werd de „Dorus Rijkers" gedwongen te rug te keren, doch waagde onmid- deïlk daarop ditmaal via het Molgengat weer een poging, die ditmaal met succes werd bekroond. Vanochtend sleepte de ..Dorus Rij kers" de sleepboot behouden de haven van den Helder binnen. De boot was practisch onbeschadigd. Vanochtena wilde de kapitein van de Vulcan I", die op weg was van Hamburg naar Antwerpen, zijn weg voortzetten, doch de douane had voor deze reis nog geen toe stemming gegeven, zodat de sleep boot den Helder nog niet heeft kunnen verlaten. De Speaker van het Engelse Lagerhuis, Colonel Flifton Brown heeft vandaag de eerste steen" gelegd van het nieuwe Lagerhuis, dat hersteld wordt van de schade in de luchtoorlog boven Engeland geleden. De plechtigheid werd bijge woond door de Eerste Minister Attlce, Winston Churchill en vele andere leden van Parlement en RegeringDit is een nieuwe luchtfoto van de Engelse parle mentsgebouwen. Links in het midden ziet men het stcigerwerk, waar het nieuwe Lagerhuis gebouwd wordt. Men ziet de lijn van de' Engelse parlementsgebou wen aan de Thames met links dc beroemde Big Ben en rechts de Victoria Tower Commissie-Donner sluit onderzoek definitief In verband met hetgeen ln het zgn. „Rode Kruis pakketten-rap port" van de commissie-Vorrink verklaard wordt over de werk zaamheid van de heer B. Ph. ba ron van Harinxma thoe Slooten als voorzitter van het „London-com- mltteè" van het Nederlandse Rode Kruis en als vertegenwoordiger van de hoge commissaris voor vluchtelingenzaken te Lissabon, heeft de minister van Buitenlandse Zaken het gewenst geacht aan een commissie o.l.v. mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, te verzoeken, op grond van de door de commissie-Cleveringa en de com missie-Vorrink uitgebrachte rap porten vast te stellen of de grieven over het beleid en het op treden gedurende de oorlog van de heer Van Harinxma thoe Slooten enige grond geven tot het trekken van consequenties ten aanzien van zijn tegenwoordige functie. De werkzaamheid der commissie is van tweeërlei aard geweest: a. die als vertegenwoordiger voor Frankrjjk, Spanje en Portugal van de te Londen gevestigde regerings commissaris voor de vluchtelingen- aangelegenheden, welke hn van Augustus 1940 tot begin 1943 heeft uitgeoefend b. die als voorzitter van het London-committee van het Neder landse Rode Kruis van Maart 1943 tot September 1944. Als resultaat van haar onder zoek komt de commissie-Donner tot de conclusie, dat de grieven over de werkzaamheid tijdens de oorlog van mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten geen grond geven hem niet in zijn tegenwoor dige positie van ambassadeur bjj de Belgische regering te handhaven. Deze conclusie is de minister be kend gemaakt. Naar aanleiding van het rapport van de comnuasie-Donner, heeft de minister van Buitenlandse Zaken aan de heer van Harinxma thoe Slooten medegedeeld, dat h\j zich geheel met de conclusie van ge noemd rapport kan verenigen en dat er voor hem derhalve geen en kele aanleiding is om uit het be leid en het optreden tijdens de we reldoorlog van de heer van Harinx ma thoe Slooten enige consequen ties te trekken ten aanzien van zijn huidige functie. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het C.D.K. deel mede, dat thans ook de bonnen voor werkkleding H4 en L4 tot nader order geldig z\jn voor het kopen van werkkle ding. De bonnen H5 t.m. 12 en L5 t.m. 12 zijn nog niet geldig. 504DE STAATSLOTERIJ Eerste klasse, tweede HJst 2000: 18874. 1500: 7045. 1000: 14447, 15909. 400- 3096, 12115, 18214. 200: 13881, 18981. 100: 4565, 7656, 9351, 12353, 16196, 18271. zou hij de bujt deels ten eigen nut te hebben aangewend. De eerste opschudding ont staat wanpeer de getulge-des- kundige professor Carp ver klaart dat verdachte lijdt aan zelfoverschatting, een ijdeltuit is en een bruut karakter heeft. Kicken springt overeind en protesteert heftig tegen het „geklungel" van die professor. Wanneer de liquidaties ter spra ke komen beroept K. zich telken male op noodweer. Wanneer de rechtbank de omstandigheden waar onder de moorden plaats vonden napluist blijft daar over het alge meen weinig van over. Weliswaar waren de gedode personen figuren, die een twijfelachtige rol speelden, maar de middelen waarvan K. zich bediende bij zijn „executies" kun-' nen bjj de rechters geen genade, vinden. Een der getuigen die K. ii;' zijn jeugd goed heeft gekend, ver-\ klaart dat naar zijn mening K. min of meer toevallig aan de va derlandslievende zijde heeft ge-) staan. Ware hij NSB-er geweest, dan had hij volgens deze getuige behoord tot de ergste kampbeulen.' Zoals begrijpelijk veroorzaakt ook deze verklaring een heftig protest, van de verdachte, die beweert zijn' hele leven in dienst te hebben ge steld van Koningin en Vaderland. Weer een andere getuige, een overste van der B zet uiteen dat' het bij de B.S. in Den Haag een,, bende was. Men heeft maar raak' herkenningsarmbanden uitgedeeld, met het gevolg, dat deze al spoe-j dig In de Wagenstraat, de straat in Den Haag waar de zwarte handel hoogtij viert, te koop waren. Anderen weer betogen dat K. een trouwe held was. die slechts het belang van het vaderland op het oog had. Donderdagmorgen ls het proces voortgezet. Nederland ivenst opheldering Aneta's speciale correspondent te Kalioerang verneemt van gezag hebbende zijde, dat de Nederlandse delegatie Vrijdag in de vergade ring van de politieke commissie aan de republikeinse delegatie zal verzoeken om aan haar regering opheldering te vragen betreffende de uitwisseling van consuls tussen de Sowjet-Unie en de Republiek. Er zal een officieel dementi van de republikeinse regering gevraagd worden. De speciale correspondent van Aneta te Kalioerang heeft een on derhoud gehad met de republikein se minister van buitenlandse, zaken, Hadji Agoes Sallm. Deze verklaarde, dat hy niets af wist van het vestigen van diploma tieke betrekkingen tussen de repu bliek en de Sowjet-Unie. Er is geen republikeins vertegenwoordiger ge machtigd een dergelijke overeen komst tot stand te orengen. Salim zeide, dat het bericht van radio Moskou mogelijk betekent, dat de Sowjet-Unie de republiek als zelf standig erkende, hetgeen door Sa lim zou worden toegejuicht. Lotsy onderscheiden Aan het banket, dat Woensdag avond door de Noorse voetbalbond aan de spelers en de officials van beide ploegen in het Grand Hotel was aangeboden, werd de voorzit ter van de K.N.V.B., Karei Lotsy tot erebestuurslid van de Noorse Voetbalbond benoemd, een zeer eervolle onderscheiding. Het ligt tevens in de bedoeling, zo vernemen wij nader, dat het contact tussen Nederland en Noor wegen op voetbalgebied in de toe komst nauwer wordt aangehaald. Wanneer Noorwegen naar Neder land komt om daar een landen- wedstrijd te spelen is evenwel nog niet definitief, vastgesteld. Prijsregeling voor azijn In de nieuwe prijzenverördening gistingsazijn 1948 zijn thans alge meen geldende prijzen opgenomen voor verordening voor kruiden- en dragonazijn. Voor de consument zijn deze prij zen zeven cent per fles hoger dan die voor gewone azijn, welke onge wijzigd zijn gebleven (35 cent per fles van 750 cm3) Geref. Kerken Beroepente 's-Gravenmoer A. I. Kof- feman, cand. te Amsterdam; te Hooger- smilde G. E Arnold te Haren (Gr.). Aangenomen: de ben. tot hulppred. te Hallo W. v. d. Kerk, em. pred. t« Sprang (NBr.). Koningin ontvangt nieuwe haring Vanmorgen is te Vlaardlngen door dt opperkeurmeester W. Dbn de haring voor H. M. de Koningin gekeurd Deze haring is aangevoerd door het stoomloggerschip VI 199 ..Martha Maria", schipper A. Poot van de Doggermaatschappij. Van middag zou dit zeebanket in oranje kleurige vaatjes ten paleize van de Koningin en van de Prinses-regen- tes Juliana worden aangeboden. MARIA LOS ANGELES MORALES, eerste prijs-winnares in de afdeling zang van het Internationaal Muziek concours te Scheveningen. Zij is pas 18 laar> oud. Haar succes bij haar op treden in het Kurhaus was overweldi gend en zij moest S maal terugkomen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2