10 y Millionnair verspeelde zijn gehele vermogen met een stadion Van der Waals stapte in 1945 in Utrecht rond Noorwegen - Nederland Een film van nameloos kinderleed 1-2 Kerknieuws Radio-programma bestek Vrijdag. 28 Mei 1948 3 Hij sprak met een Engels accerit, bedroog zijn buren reed naar Duitsland en ANTHONIUS v. d. WAALS, de beruchte V-man, spion en verrader in dienst van de S.D., komt na de bevrijding, als hij op gesloten zit in het bijzondere kamp voor spionnen bij Deventer, in contact met de Britse captain Pid- cock en diens Nederlandse „rech terhand", kapitein Sydenburg. De ze twee geallieerde officieren heb ben als taak gekregen een organi satie op te bouwen ter bestrijding van ondergrondse nazi-activiteit in bezet D itsland. Zij kennen Van der Wasls, weten van zijn afschu welijk verraderswerk, doch beséf- fen ook, dat hij van enorm belang kan zijn voor hun toekomstige ac ties. Met medeweten van het Bu reau Nationale Veiligheid haalt captain Pidcock in Junh 1945 Van der Waals uit het kamp en brengt hem naar Utrecht, waar de gealli eerden een huis in beslag hebben genomen op de hoek van de Malie singel en de Parkstraat. Het huis is in gebruik geweest bij de S.D. Daar wordt de verrader voorlopig ondergebracht. Misschien is hij er wel eerder geweest in de dagen, dat de Duitsers nog zijn meesters waren. Wie zal het zeggen? Er wo nen geallieerde militairen in deze Utrechtse woning. Bij al die uni formen steekt het blauwe burger pakje van Anton van der Waals 'n beetje teveel af. Men trekt hem 'n Engelse battle-dress aan, waar van de distinctieven verwijderd zijn. Een Utrechts meisje wordt aan hem toegevoegd als huishoud ster: de Engelse cantine verschaft hem rijkelijk voedsel, sigaretten en borrels. Van der Waals, die voor de va riatie captain Versteeg heet, maakt kennis met zijn buurman, tandarts Ravenswaay, die op alle denkbare en ondenkbare leugens wordt ge- tracteerd. Kapt. Versteeg spreekt Engels. Maar hij snreekt ook Ne derlands, zij het mei een licht, En gels accent. Is mijn accent erg afschuwe lijk? vraagt Van der Waals. En cfe hoffelijke heer Ravens waay haast zich zijn geallieerde vriend te verzekeren dat hij heel goed Nederlands spreekt en dat het accent waarlijk niet hinderlijk mag worden genoemd. Oh it's nice! zégt Van der Waals met dat charmante gebaar waaruit -zijn Engelse opvoe ding zo duidelijk spreekt. Kan mr Ravenswaay hem soms helpen aan een uitstekend fototoestel? Het is in het belang van het goede, oude vaderland. Special operations. Geheime dienst. Secret Service en zoMondje dicht. You know? Een vriend van de heer Ravens waay heeft een Leica. Hij wil het apparaat als het zo dringend nodig is in 's lands belang wel afstaan. Het wordt keurig verrekend en betaald, zegt captain Versteeg. Maar er komt natuurlijk niets van terecht. Want Van der Waals verkoopt de prachtige Leica aan Pidcock voor zeshonderd Engelse 6igaretten. Een andere vriend van de heer Ravenswaay levert hem in het belang van het vaderland een uitstekende veldkijker. En die laat Van der Waals natuurlijk óók ver dwijnen. Zaken zijn zaken UIT LONDEN KOMT BERICHT voor Pidcock, dat de Neder lander Antonius van der Waals, gewezen agent van de S.D. en oorlogsmisdadiger, per auto naar Herfort moet worden gebracht, teneinde daar te worden overgege ven aan een bepaalde unit bij het hoofdkwartier te velde. Zijn werk bij de Engelse inlichtingendienst gaat beginnen Captain Pidcook is gaarne be reid, zijn beschermeling naar Duitsland te brengen. Dan is hij tenminste van de verantwoorde lijkheid af. Die Van der Waals is namelijk wel wat erg glad. Wat hij nooit had mogen weten, weet hij: de namen van Pidcock en Sy denburg. Hij gaat naar Duitsland, ver telt Pidcock opgetogen aan Syden burg. Maar ik moet ook papieren hebben om hem acceptabel te ma ken. Zijn vrouw gaat mee. Hoe komen we aan papieren? Kapitein Sydenburg weet raad. Hij gaat naar Rotterdam. Op de afdeling bevolking van het Rotterdamse stad- huis haalt hij twee blanco persoonsbe wijzen met twee daarbij behorende ze gelsHet ene wordt uitgeschreven ten name van Wilhelm Eduard Hoffmann, van beroep ingenieur, wonende te Rot terdam. geboren op 1 November 1912 te Dresden, nationaliteit: Duitser. 'Het andere ten name van Johanna Smit. echtgenote van W. E. Hoffman, ge boren op 10 December 1923 te Vlis- singen. Conform de voorschriften geeft de heer Sydenburg aan de ambte naar een bewijs van ontvangst, dat hij ondertekent in zijn kwaliteit van ambtenaar van het Bureau Nationale Veiligheid. Nationale Veiligheid Het spel met de valselijk inge vulde persoonsbewijzen is blijk baar nog niet veilig genoeg. De heer Sydenburg gaat naar het Rot terdamse hoofdkwartier van de Binnenlandse Strijdkrachten en vraagt daar om een schriftelijke verklaring, dat de Duitser Wil helm Eduard Hoffmann sinds jaren in Rotterdam heeft gewoond, an ti-nationaal socialistisch gezind is en dus door de Nederlandse illega liteit wordt aanbevolen in de hoe de en bescherming van alle autori teiten, die hij op zijn verdere le vensweg mocht ontmoeten. En de illegaliteit geïmponeerd door het Bureau Nationale Veilig- Er werd brand geroepen en het waren vonken „De toren van de Houtruathallen staat in brand", aldus het gerucht, dat A.N.P. gisteren opving, en aan gezien in de hallen, zoals men weet, de brandweertentoonstelling wordt gehouden, scheen het de moeite waard te onderzoeken met hoeveel materiaal uit de expositie de brand werd aangepakt. Het resultaat van het onderzoek was gelukkig zeer gering: in de to ren, waarin gloeilampjes in het avondlijke donker een vlam vorm den. teneinde er de aandacht op te vestigen, dat or in de daar beneden en achter gelegen gebouwen gede monstreerd werd op welke wflze men brand kan voorkomen, was kortsluiting ontstaan. Eén ofitwee vonken werden zichtbaar. De brandweerlieden waren direct op de hoogte gesteld: zii maakten zich. doordrongen van de macht van zes motorspuiten cn twee auto's en Geesinkladders. direct bii de hand. niet ongerust. Een onder zoek wees uit. dat er kortsluiting was geweest en dat er geen brand was ontstaan. Koningin neemt eerste haring in ontvangst Gistermiddag arriveerde een dele gatie uit Vlaardingen bii paleis Het Loo om aan de Koningin de eerste koninginneharing aan te bieden. Het waren de heer A. Hoogendijk, de schipper Arie Poot van de stoom- logger „Martha Maria" (VI. 199), die de haring had gevangen en twee keurmeesters. Voor het eerst sedert vele jaren nam da Koningin, verge zeld van enkele leden van haar hof houding. de beide oranje vaatjes, ieder ongeveer 60 stuks van het kostelijk zeebanket bevattende, per soonlijk in ontvangst. Eenzelfde ge schenk was anderhalf uur tevoren aan het prinselijk gezin op paleis Soestdijk aangeboden. heid trapt er in. Het document Geen oefenwedstrijd van het Ned. elftal De technische commissie van de KN.V.B heeft besloten om voor 9 Juni. wanneer te Amsterdam de ontmoeting tegen Zweden wordt gespeeld, geen oefenwedstrijd van het Nederlands elftal meer vast te stellen aangezien hiervoor de tiid ontbreekt. Men komt volgende week voor de centrale training weer bij een en daar zal men zich nader be raden over de samenstelling van de ploeg voor de wedstrijd tegen het zeer sterk geachte Zweedse elftal. J*. S' r i rl- V wordt getypt, gestempeld en gete kend. En daarmee helpt de Rotterdam se illegaliteit, die sinds jaren loert op het hoofd van Anton van der Waals, zonder dat zij het weet de verrader veilig het land uit. Dit is het ontvangstbewijs, dat kapi- leih Sydenburg van het B.N.V. ver leende voor de persoonsbewijzendie nodig waren om Anton v. d. Waals en Corrie den Held naar Duitsland te loodsen „Achter de wolken" De titel van Paul Eippers boekje „Dieren kijken U aan is al voor velerlei doeleinden in vele varian ten gebruikt. En het zou dan ook op een gemeenplaats kunnen lijken hem als „Kinderen kijken U aan" toe te passen op de Zwitserse film „Achter de wolken", ware het niet, dat zelden deze aanduiding de in houd zo heeft gedekt als hier het geval is. Tenminste wanneer men bij deze kinderen nog mag spreken van kijken. Zij staren in een niets, een wezenloze, dode blik. In hun ogen brandt geen vuur meer, twin kelt geen vrolijkheid, ligt geen in teresse. Zij zijn afgestompt, vervuld van een wantrouwen tegenover de maatschappij, tegenover de mensen. Zij hebben geleerd nooit hun ware naam te noemen en elk antwoord op welke vraag ook te ontwijken. Zrj hebben de uniform leren vrezen, omdat het immers „mensen" in uni formen waren, die hen sloegen, die hen van hun ouders wegscheurden of die hun verwanten doodknuppel- tien... U begrijpt het al wel, dat men deze film moeilijk alleen van aes- thetisch standpunt uit kan beoor delen. Het gebeurde ligt te dicht bij ons, wij hebben er iets van ge zien in de goddeloze vervolging van de Jodenkinderen ln ons land en te veel menselijke factoren en gevoelselementen doen hun invloed bij de beoordeling gelden. „Achter de wolken" is een speel film, die het praedicaat „Film van de maand" kreeg en de filmkeu ringscommissie was van oordeel haar tot de culturele films te mo gen rekenen. Men zou haar ook Engelse spoormannen naar Utrecht Woensdag krijgt Utrecht bezoek van een kleine honderd Engelse werk-vacanticgangers. Het zjjn le den van drie Britse vakverenigin gen van spoorwegpersoneel, die elk jaar een land van het continent be zoeken om te zien hoe daar de spoorwegen werken. Dit jaar is Ne derland aan de beurt. De mannen zijn Woensdag in Noordwjjk aange komen. bezoeken van daar uit Rot* terdam, Dordrecht. Leiden en Den Haag. Zaterdag wordt Amsterdam het bivak, vanwaar het Maandag per trein naar Limburg gaat. Na een bezoek aan Haarlem, Dinsdag, zal de volgende dag Utrecht de En gelsen ontvangen. De directie van de N.S. zal gastvrouw zijn. De Za terdag daarop vertrekt het gezel schap dan weer naar Hoek van Hol land voor de thuisreis. kunnen aanduiden als een gespeel de documentaire. Aan 't „verhaal" is een grote plaats ingeruimd en dat verhaal zal deze film ook waar dering doen ontmoeten bji het gro te publiek. De regisseur, Fred. Zin- nemann, heeft deze kinderen met een liefdevolle blik geobserveerd, hun leed geproefd en in een aan- tilm het probleem gesteld van de uit concentratiekampen te- grijpende i ruggekeerde kinderen die van hun ouders ztfn afgescheurd in alle lan den, waar de Duitsers hun knoet hebben gezwaaid en die terugge keerd leven tussen de puinhopen der gebombardeerde steden. Hy heeft de camera laten strijken over beelden van ontstellende nood, over puinhopen en nameloze ellende. Op gevoelige wijze heeft h\j die beel den weten vast te houden en te midden van alle leed en ontzetting heeft hij zijn gevoel voor humor,, kostelijke gave in een wereld, waar in de mensen eikaars leven kapot maken, niet verloren. De film heeft een happy ending, een beminnelijk gebaar naar het publiek, maar dit gelukkige slot krijgt betekenis, nu deze film in ons land gaat rouleren op het ogen blik, dat nier ook het werk van de Unac vorm en gestalte kTv. Gisteravond is in het Koloniaal Instituut ln Amsterdam de pre mière van deze film gegaan. Zij werd bijgewoond door de Prinses- Regentes, verschillende ministers, leden van het corps diplomatique en Commissarissen der Koningin, w.o. de heer M. A. Reinalda. Het gehele bijprogramma was aan het werk der UNAC gewijd. In woord en beeld werd gewezen op de verschrikkelijke toestanden, op de mogelijkheid om de nood te leni gen en althans veel leed te ver zachten. En via de film was er ook het woord van Prinses Juliana, die Woensdagavond heeft het Ne derlands elftal te Oslo een 2—1 overwinning op het Noorse elftal behaald. De bovenste foto toont een aan val van de Noren op het Neder landse doel. waar Kraak de bal niet kon bereiken De back Schiji>enaar staat ech ter op de doellijn opgesteld, zodat deze een bijna zeker schijnend doel punt kon voorkomen. De onderste foto laat ons Van der Tuin cn Rozenburg in actie zien bij een aanval op het Noorse doel. Doelman Torpensen is echter op zijn post, zodat ook deze aan val op niets uitliep. Ondanks vele tegenslagen herleefden de Olympische Spelen WE schrijven Parijs 1894... In de Sorbonne zijn dc afge vaardigden van een Internationaal Athletiek Congres bij een, die - al dan niet met verveelde gezichten - luisteren naar de lange toelichtingen, die diverse geroutineerde sprekers jgeven op de voorgestelde sportieve ontmoetingen, data vaststellen en zich spitsen op de geneugten van de Lichtstad, die zij, in hun vrije tijd van a tot z leren kennen. Pierre de Coubertin zette door Men luistert en fluistert in diverse talen, langzaam maar zeker een lijvige agenda afwer kend. Niets doet vermoeden dat dit Congres weldra zal hebben te beslissen over de herleving van een Grieks evenement uit de grijze oudheid. Wanneer ten slotte door dc voorzitter als spreker baron Pierre de Cou bertin aangekondigd wordt, trekken de afgevaardigd min of meer berustend hun ge zicht in de vereiste plooi, bereid ook naar de zoon van een zeer bekend kunstschilder te luiste ren. Baron Pierre de Coubertin Waarover hij sprak? Het onderwerp waaïvoor hij het oor,der vergade- ing vroeg, wekte aanvankelijk maar bitter weinig enthousiasme De Cou bertin pleitte namelijk voor een herleving van de „Olympische Spe len", zoals de Grieken deze in het verre verleden organiseerden. In 1894 zes jaar appelleerde aan onze gewetens en* het Nederlandse volk opwekte zyn deel te aanvaarden In ae omvang rijke taak, welke de volkeren der wereld wacht. Als leder onzer zijn plicht doet zal er voor vele kin deren, in andere zin dan de film biedt, helaas, iets van een hapfiy ending verwerkelijkt kunnen wor den. voor de eeuw wisseling! vond men het eigenlijk veel te riskant een „moderne" wereld te confron teren met een sportgebeurtenis uit het oude Griekenland. En de sprekers nü De Coubertin. die tegen het voorstel waren, kwampn met een argument dat di verse afgevaar digden bewoog insttemmend te knikken en..— bedenkelijke ge zichten te trek ken. Zij wezen namelijk op het fiasco dat de Griek se millionnair en vrijheidsstrijder Zappa had geleden, toen hij der tig jaar eerder eveneens poogde de „Olympische Spelen" in ere te herstellen. Zappa zette bijna zijn gehele vermogen op het spel. liet een stadion bouwen dat nu na dertig jaar practisch onbenut te zijn geweest al tekenen van verval vertoonde. Gelukkig, andere afgevaardig den. wellicht aangestoken door Baron Pierre dc Coubertin het enthousiasme van Ue Cou bertin bekommerden zich min der om deze mislukte poging. Zij vielen de voorstellen bij en ten slotte besloot het Congres een „Internationaal Olympisch Co mité" te vormen. Er was ge lukkig niemand die Baron ^le Coubertin het prcsidentscnap van dit comité betwistte, een functie, die hij 31 jaar achtereen bekleedde! Twee jaar later Heden ten dage weten wij allen, dat het niet bleef bij de stichting van een Comité. De Coubertin stel de zich. niet tevreden met woorden alleen. Twee jaar na het Parijsc Congres werden in bet stadion van Zappa nabij Athene van 1 tot 15 April 1896 de eerste moderne Olympische Spelen gehouden. De Coubertin behoefde geen angst te hebben dat in de „moderne wereld" de Olympische Spelen een anachro nisme zouden zijn. Dat bewees Parijs vier jaar later, toen in de Lichtstad de wereldten toonstelling eveneens duizenden vreemdelingen trok. De Griekse Spelen verwierven zich burgerrecht. In 1904 was St. Louis (Amerika) het centrum van de strijd tussen de beste „Sports men" van de gehele wereld. Twee jaar later mocht Athene de „Tus. senspelen" organiseren, in 1908 was Londen het toneel van de strijd (nu dus 40 jaar geleden). Stockholm was de plaats waar de Spelen vóór de eerste Wereldoorlog het laatst ge organiseerd werden. Ging 1916 voorbij zonder dit eve nement. vier jaar later, in 1920 mocht Antwerpen dc deelnemers aan de Spelen ontvangen, in 1924 was het wederom Parijs, vier jaar later Amsterdam! Na Los Angeles in 1932 sloot Berlijn in 1936 de serie tussen twee wereldoorlogen af. In 1940 en 1944 was het onmoge lijk dc Olympische Spelen te hou den maar 1948 brengt in Londen opnieuw herleving. Baron de Coubertin de man die in 1894 't ini tiatief nam tot deze sport-manifes- tatie heeft de onderbreking in 1940 en 1944 niet meer beleefd Hij stierf op 1 September 1937 ln Genève. Door dc eeuwen heen Van het oude Olympia naar Lon- denHet is een gang door de eeuwen. Sinds het jaar 776 voor Christus, toen Koröbus de zege wegsleepte, organiseerden de Grieken om de vier jaar hun „Spelen" en meer dan tien eeuwen tot 393 na Chr. bleven zij gehandhaafd De mededihgers waren verplicht zich gedurende tien maanden zorg vuldig voor te bereiden (trainen zeggen wij tegenwoordig) en moes ten de laatste dertig dagen voor de Spelen in het gymnasium van Elic verblijf houden. Het begon in 776 voor Christus met een wedloop, waarbij de 192 meter lange renbaan van het stadion eenmaal afgelegd moest worden. Twee en vijftig jaar later (724 voor Chr.) kwam de tweekamp tussen telkens twee can didates vier jaar later werd de vijfkamp ingevoerd, daarna het vuistschermen en de wagen- en paarden-rennen, terwijl tenslotte nog een wedloop voor krijgslieden in volle wapenrusting aan de Spe len werd toegevoegd. Men kende ook in de grijze oud heid de „ceremonie protocollaire". £ij die als winnaar eindigden, wer den getooid met een lauwerkrans, kregen palmtakken in de hand en werden dan aan het publiek voor gesteld. Tègenwoordig gaat dit iet wat anders, worden er medailles uitgereikt, gaat de vlag van een land, onder het spelen van het volkslied, plechtig omhoog, maar in (Ingezonden mededeling) Feuilleton kleine negertjes DOOR AGATHA CHRISTIE 66) Alles wat ik gedaan heb, bepaal de er zich toe, de jury in bescher ming te nemen legen het gevoelsef- fect door het appèl op hun gevoel, op hen gericht door sommige van onze daarop ingestelde advocaten. Ik heb hun aandacht gevestigd op de bekende feiten. Sinds een paar jaren ben ik mij bewust van een verandering in mij, een afneming van mijn zelfbeheer sing een verlangen te handelen in plaats van te oordelen. Ik heb de wens gekoesterd laat ik het eerlijk bekennen zelf een moord te plegen. Ik heb dit be schouwd als het verlangen van de kunstenaar om zich zelf uit te druk ken! Ik v/as, althans ik kon het zijn, een kunstenaar van de misdaad! Mijn verbeelding, streng in toom ge houden door de eisen van mijn be roep, nam in het geheim enorm toe. Ik moest ik moest ik moest een moord begaan! En wat meer is, het moest geen gewone moord zijn! Het moest een fantastische misdaad zijn iets verbazingwekkends iets. dat buiten het alledaagse lag! In dit ene opzicht heb ik, vermoed ik nog steeds de verbeelding van een jongeling. Ik verlangde iets theatraals, iets onmogelijks! Ik wilde moordenJa, ik wilde moorden Maar hoe ongerijmd dat som migen ook moge toeschijnen ik werd weerhouden en belemmerd door mijn aangeboren gevoel voor rechtvaardigheid. De onschuldigen mochten niet lijden. En toen kwam plotseling het denkbeeld bij mij op. De aanleiding was een opmerking, terloops gezegd in één of ander gesprek Ik was aan het praten met een dokter een gewone huisarts. Hij zei hoe dik wijls er wel een moord begaan was, die de wet niet kon straffen. En hij vermeldde een speciaal ge val dat van een oude dame. één van zijn patiënten, die onlangs ge storven was. Hij was ervan over tuigd. dat haar dood het gevolg was van het onthouden van een genees middel dat zij nodig had, door een echtpaar, dat haar verzorgde en dat zeer aanzienlijk bevoordeeld zou worden door haar dood. Het was volkomen onmogelijk, verklaarde hij. zoiets te bewijzen, maar toch was hij er zeker van. Hij voegde hieraan toe, dat er soortge lijke gevallen plaats vonden ge vallen van opzettelijke moord en dat zij niet door de wet te achter halen waggn. Dat was het begin van deze ge schiedenis. Plotseling zag ik mijn weg voor mij. En ik besloot niet één moord te plegen, maar te moorden op grote schaal. Een kinderlijk rijmpje uit mijn jeugd kwam mij weer voor de geest het rijmpje van de tien kleine ne gertjes. Als kind van twee jaar had het mij gefascineerd de onver-' biddelijke afname het gevoel van onvermijdelijkheid. En ik begon mijn slachtoffers te verzamelen Ik wil hier niet in bijzonderheden opsommen, hoe dit in zijn werk ging. Ik had een vast onderwerp van gesprek, dat ik bijna met ieder een, die ik ontmoette, aansneed en de resultaten, die ik verkreeg. waren verrassend. Gedurende de- van onkreukbaarheid bezitten. Uit tijd, dat ik in een rusthuis verpleegd werd. kreeg ik het geval van dokter Armstrong een zuster, die mij verzorgde en die een overtuigd ge- heelonthoudster was. wilde mij met alle geweld overtuigen van de bo ze gevolgen van het drinken en ver telde mij een geval van vele jaren geleden uit een ziekenhuis, waar een dokter de patiënt, die hij opereerde, onder de invloed van alcohol ver moord had. Een onderzoek, waar de zuster in kwestie haar opleiding had gehad, verschafte mij spoedig de no dige gegevens Ik kwam zonder enige moeite de naam van de dok ter en de patiënte te weten. Een gesprek tussen oude militai ren in mijn club bracht mij op het spoor van generaal MacArthur. Een man, die juist uit de streek van de Amazone was teruggekeerd, gaf mij een ontstellend' verslag van de be zigheden van een zekere Philip Lombard. Een verontwaardigde Engelse vrouw in Majorca vertelde mij het verhaal van de Puriteinse Emily Brent en haar ongelukkig dienstmeisje. Anthony Marston koos ik uit een grote groep mensen, die soortgelijke misdrijven begaan had den. Zijn volkomen ongevoeligheid en zijn gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel voor de levens, die hoofde van hun beroep worden hun woorden onomstotelijk geloofd. Het, laatste geval was dat van Vera Claythorne. Dat kreeg ik in handen, toen ik de Atlantische Oceaan overstak. Laat op een avond waren de enigen, die nog in de rook- salon. aanwezig waren, een knappe jonge man. die Hugo Hamilton heet te cn ik zelf. Hugo Hamilton was ongelukkig. Om dat gevoel te verdoven had hij een aanmerkelijke hoeveelheid al cohol tot zich genomen. Ten gevolge daarvan verkeerde hij in een senti mentele. mededeelzame stemming. Zonder veel hoop op succes begon ik automatisch met mijn gewone ge sprek. Het antwoord was schrikba rend. Nu nog herinner ik mij zijn woorden. Hij zei: ,,U hebt gelijk. Een moord is helemaal niet. wat de meeste menson ervan denken iemand een dosis arsenicum inge ven iemand over een rots duwen al dat soort dirifren. Ik heb een moordenares gekend ik zeg u, dat ik haar gekend heb. En wat nog meer zegt. ik was dol op haar.... Soms denk ik. dat ik het nog ben. Het is een hel, zeg ik ueen hel. Ziet u. zij deed het min of meer om hij 'genomen had. maakten hem, /nijNiet, dat ik er ooit aan ge- naar zijn mening, tot iemand, die dacht had. ATHÉNE ANNO 1896: De winnaar van de Marathon-loop passeert de finish. wezen is er weinig onderscheid tus sen de huldiging van de overwin naars van vroeger en nu. Tenslotte nog een kenmerkend verschil tussen de Spelen van vroe ger en nu. De Grieken kenden n.l. geen spelen voor de vrouw Dat het zwakke geslacht in onze moderne tijd haar „mannetje staat" behoeft geen toelichting. Wij weten het allen: thans trekken de „Spelen" voor vrouwelijke deelnemers even veel belangstelling als die der mannen. F. COPPER SMITH en die niet verdiende te leven. Ex-in specteur Blore ontmoette ik bij toe val, toen sommigen van mijn ambt genoten zeer openhartig en kracht dadig het geval Landor bespraken. Ik vond zijn misdrijf zeer ernstig. De politie-ambtenaren moeten, als dienaars van de wet. een hoge mate gevaarlijk v/as voor de gemeenschap (Wordt vervolgd) Theologische Hogeschool te Kampen Tot pedel aan de "Theologische Hoge school der Geref kerken te Kampen is uit honderd sollicitanten dc heer B Knol, concierge van het instituut Pont te Lelden, benoemd Geref. Tractaat-genootscbap „Flllppus" Het Geref. tractaatgenootschap .Fl llppus" zal 24 Juni te Zwolle ln jaar vergadering bijeenkomen. De vergade ring zal ditmaal uitsluitend aan huis houdelijke zaken gewijd zijn. Aan de orde komt om de verkiezing van een bestuurslid ln de vacature van ds. J. J. Berends, cm. predikant te Amersfoort, die wegens hoge leeftijd bedankt heeft Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Benthuizen J. J. de Heer te Opheusden, naar Kollumer- zwaag J. C. P. v. Erkel te Musselka- naal. Benoemd: tot hulppred. te Zevenho ven T. A. Salverda. cand. te Hoofddorp. Evang. Luth. Kerk Beroepen- te Arnhem H. J. Jaanug te Rotterdam. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Schevenlngcn C. v. d- Weele te Harderwijk Examens Ds. S Roosjen. Geref. pred. te An- dljk. Is aa„ de Vrije Universiteit ge slaagd voor het cand. ex. Philosophic. HOE DUURDER UAC MCCD HOE MEER EEN SKODA SPAART! Een verhoging der ben zineprijs hangt in de lucht Daardoor betekent élke liter die (J uitspaart niet alleen nü steun aan de „Zuinigheids campagne" maarstraksóók meer voor deel Een SKODA loopt slechts 1 op 12. CABRIOLET F. 4750.- De ZUINIGE wagen die U nóóit in de tteok laatl Import N.v. AUTO-PAL ACE - DEN HAAG Houtwog 7-8, Tol. 11192O (3 lijnen) Hedenavond HILVERSUM I 19 00 Denk om do bocht; 19.15 Sllvcstrl-kwartct; 19 30 Waar is Üw God; 19 50 Tien voor acht; 20 00 Nieuws; 20 05 Pianorecital; 20 30 Vrijz Protestantisme; 21.00 Men vraagt en wU adranlen; 21.30 Schuldig of on schuldig: 2150 Op Vlcug'lon v-an mu ziek; 22.00 Bultenl. weekoverzicht van Prof. Dr. C. D J. Brandt; 22 15 Swing and sweet; 22.40 Vantlnng: 22.45 Avond- wljdlng; 23.00 Nieuws; 23 15—24.00 VrU- dngnvondconccrt. HILVERSUM II 19 00 Nieuws; 19 15 Rcg Ult7 19.30 Italiaanse liederen; 19 45 Eucharistisch congres: 20 00 Nws 20.05 De gewone man; 20.12 Residentie orkest; 2145 Oude Testament: 22 30 Schctse melodieën; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gr.muzlek. Morgen HILVERSUM I: 7 00 Nieuws ,7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gr muziek; 8 00 Nieuws; 8 18 Morgenklankcn 9 15 Kamermuziek; 10 00 Morgenwijding; 10 20 RadlofeulllQton; 10.35 Zang en pla no; 10.80 Voor de arbeiders; 12 00 Gr. muziek; 12.30 Weerpraatje: 12.33 Zang en orgelspel; 13.00 Rcg.ultz.; 13 30 Tho Ramblers. 14 00 Het Ned. lied: 14.15 Filmmuziek: 14 45 Gr.muzlek: 15.00 Het N V.V.; 15 15 Gevarieerd progr.; IC.00 Communistisch manifest; 1615 Ama teurs: 16 45 Om en nabij de twintig: 17.15 Volksconcert: 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18 30 Rcg.ultz HILVERSUM II 7 00 Nieuws; 7.15 Maria ter ere; 7.45 Gebed; 8 00 Nieuws; 8.15 Pluk dc dag: 9 00 Voor de vrouw; 9.05 Phllh orkest: 9 30 Waterstanden: 9 35 Madame Butterfly; 10 00 Kleutertje; 10.15 Britse componisten; 11 00 De Zon nebloem; 11 45 Schoolradio; 12.15 Zang: 12.30 Weeroverzlcht; 12 33 Lunchcon cert; 12 55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 13.50 Film en To neel; 14 10 Franse componisten; 14.40 Kamerorkest-, 15.15 Huize Karcol; 15 45 Kiosk: 16 00 Theeplaatjcs: 16J20 Het grote maatschappelijke kwaad. 16 30 De schoonheid van het Gregoriaans: 17 00 De Wigwam; 18 00 Volksliedcrcnkwnr- tet: 18 15 Weekoverzicht; 18.30 Repor tage; 18.40 Splneuza. r-In korf Voor een dollar millionnair ln China kunt U voor een dollar milionnair worden. U kunt thans name lijk voor een Amerikaanse dollar een millioen yoean kopen. Nu moet U ech ter weten, dat dc yocn eens de bijnaam ..Chinese dollar" droeg cn toen 50 Amerikaanse dollarcent waard was. Edoch, dat was een jaar of tien ge leden. BINNENLAND Op 24 Juni bestaat de luchtver- blnding Amsterdam-Parijs 25 jaar. De redacteur van „De Nieuwe Post", die ln een artikel de uitla ting bezigde „men fluistert, dat mi nister Mansholt belanghebbende i? in de coöperatieve vlasfabriek Din- teloord", hoorde heden het vonnis: zes weken voorwaardelijk met een pr°eft^_van drie jaar en een boete Amsterdam heeft bezoek gekre gen van een Noorse walvisvaarder. Het schip zal b() de Amsterdamse Droogdok Mjj. enige reparaties on dergaan. BUITENLAND In het Ruhrgcbied zullen meer dan 500.000 arbeiders der ijzer- en staalnijverheid op 1 Juni een twee daagse staking beginnen. Senator Vandenberg heeft gezegd dat hij niet van plan is zich candi- daat voor de presidentschapsver kiezingen te laten stellen. Buitenlandse correspondenten ln Tsjechoslowaklje zullen Zondag bij de verkiezingen voor het parlement Teen toegang tot de stcmbureaux lebben. TI TINK A LENDER 2S MEIZowel kamerplanten als cactussen cn andere kamerplanten kun nen worden aangetast door schildlui zen. die als kleine grijze of grijsgroe ne schildjes onbeweeglijk op dc plant zitten. De bladeren van een palm kun nen soms met dergelijke kleine schild jes zijn bedektDoor het onttrekken van sappen aan het gebladerte kunnen (ze aan de plant grote schade teweeg brengen. Men bestrijdt dc schildluizen door ze voorzichtig met de nagel of met een houtje van het blad te wrij ven. Om de dan alsnog aanwezige eitjes te doden worden dc bladeren daarna af gesponsd of bespoten met een zeepspiritusoplossing. Voorts is het raadzaam de bladeren in het vervolg goed rein te houden. Scheepstijdingen Amstelkerk, 26/5 van Accra naar La gos: Gaacterkerk. Japan—R'dam. 26/5 te Marseille; Kamerlingh Onnes, R'dam- Batavia, arriveerde 28/5 20.30 uur) t» Aden; Kota Gede, R'dam—Java. 26/5 (15 uur) van Lissabon; Maaskerk. Da kar—Plymouth. pass. 26/3 Kaap Flnl- sterre; Oranjefontein, 26/5 van Kaap stad te Port Elisabeth; Slbajak, R'dam- Batavla, 2/6 te Sabang verwacht; Stuy- vesant, 26/5 van Paramaribo naar Tri nidad; Veendam, R'dam«-New York, 26/5 (14 uur) van Southampton.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3