Wanneer 9t Meibos riep Waakt al bijna veertig jaar over het HVC-bezit Bedorven levensmiddelen Jacobus Stam: Een middag in 't Soesterveen Houterstrokken weg met hun hele familie ''Syt - ■- De wereld op z'n kop Weest op Uw hoede voor vergiftiging! Birkhoven is zijn tweede thuis Hengelaars werpen de dobbers uit De Eeuw van het kind Zaterdag 29 Mei 1948 N het begin van Mei, meestal op de 8ste van die maand begon de uittochtDe uittocht iion dp ..Zoomhewoners" uit Nun- 9 9 9 de uittochtDe uittocht van de Zoombewonersuit Nun speet, Hulshorst en Elspeet naar het Meibos in Friesland, Drente of het Noorden van Overijssel. Ze trokken met hele families, jong en oud, volwassenen en kinderen, ouden van dagen en pasgeborenen. Ja zelfs de geit en andere huisdieren gingen mee. Karren en kruiwagens dienden als vervoermiddelen. Bij wijze van „arbeidsovereenkomst" bleven oude kromgesloofde vrouwen en mannen in het Zoomdorpach ter om op de achtergebleven kinderen, zieken en leegstaande huizen te passen en te zorgen dat dezen op tijd wat te „bikken" kregen. MAAR allen die gezond waren, allen die verdienen konden, werden bezeten van de trekkoorts, de koorts naar het Meibos te gaan, om daar te „eken" of te „houten" zoals het hier in de buurt genoemd wordt. Dit eken of houten bestond uit het ontbasten van het eiken hakhout. De eikenbast vormde ge malen de zg. „run" voor de leer looierijen; de geschilde takken vonden als „talhoutjes" meestal 'n weg naar de bakkersovens. Met een hiep, een kurte aan beide kan ten stompe bi.il en staande in een uitgegraven gat werd de bast op een of andere stobbe, van de tak losgeklopt. Een eenvoudig, maar vermoeiend werk, vooral als men zulke lange dagen maakte als deze houters. Een voordeel was dat de hele familie er aan mee kon doen. Takken snijden, talhoutjes bunde len, 't was zelfs voor kinderen eenvoudig genoeg. Maar goed dat in die tijd de leerplichtwet niet be stond! Reeds vroeg in de morgen kon men het rhythmisch geklop in het bos horen en tot laat in de avond duurde het voort, slechts een paar uur onderbroken door een ochtend- en een middagpauze. Immers, wanneer de zon haar hoogste punt had bereikt schaftten deze zwoegers en' menigeen deed dan in de schaduw van een eiken bosje een middagdutje, wreed ge stoord door „het opnieuw moeten beginnen." In de schafttijden werd roggemik genuttigd en dronk men slappe koffie op een klein hout vuurtje klaar gemaakt. Van een borreltje hield men ook wel. Me nig glaasje werd naar binnen ge werkt. Vaak leefden deze mensen als echte nomaden in van heiplag gen opgetrokken hutten. De week dagen waren inderdaad werkda gen! De Zondag was de rustdag. Dan werd nergens gewerkt, 's Zon dagsochtends gingen ze naar het Godshuis, de middag was goed voor 'n wandeling of dan werd het tekort aan slaap ingehaald. Maar gewerkt werd er onder geen enke le voorwaarde. Slavenarbeid was dit houten, daarover waren allen, die we over dit oer-Veluws beroep spraken en die het zelf uitoefenden het wel eens. Veel te lange dagen werden gemaakt en het loon was veel te laag. In Gaasterland was het loon b.v. f 1,tot f 1.65 per dag voor de daghuurklopper; voor de bosklopper vijf cent per bos. En dat bij werkdagen van 12 tot 16 uurNu daar werd men niet vet van Seizoenwerk HET houten was een echt sei zoenwerk. Het werd bij groeizaam weer uitgeoefend tussen het begin van Mei tot het midden van Juni (St. Jan. 24 Mei) Na Sint Jan was het Meibos weer verlaten en trokken de „houters" terug naar hun zoomwoningen om het met het gehele gezin bijeen verdiende geld onmiddellijk naar de bakker of kruidenier te brengen, die in de wintermaanden toen er niets ver diend werd „gepoft" hadden, we tende dat het „houten" weer geld in het laatje zou brengen. Dan wa ren de Zoombewoners weer even arm als te voren. In de zomer maanden werd er nog wat ver diend, maar de winter, die ver schrikkelijke winter. En de bakker en kruidenier schreven maar De geschiedenis van de Zoombe- woner is er een van zwoegen en nog eens zwoegen en van moei zaam vooruitkomen. Arm was hun bestaan, arm was de grond, die ze bewerken moesten*. armelijk was ook de woning waarin ze huisden, maar die de kunstschilders en vreemdingen als een magneet trok ken. Is het een wonder dat deze men sen blij waren wanneer de Mei maand weer in 't zicht kwam en ze aanstalten maakten voor de verre tocht naar het Noorden? Vroeger ging een gedeelte van de reis per schip. Vanuit Elburg naar de Lem mer en dan te voet weer verder. Later toen de spoorlijn naar het Noorden was aangelegd ging het per extra trein naar het werkge bied. Dan was het een drukte en bedrijvigheid op het stationnetje in Nunspcet, waar dominé vaak af scheid van de vertrekkenden nam en wat ons een vergelijking deed trekken tussen het uitvaren van de vissersvloot in Bretagne, die niet eerder zee koos voor de pastoor de schepen had ingezegend. Uittocht Ongeveer honderd jaar geleden ging de tocht dus via Elburg. In het in 1845 verschenen boekje „Wandelingen over de Veluwe" wordt een ooggetuigebeschrijving van zo'n uittocht gegeven: „Talrijke karren en wagens bedekten de weg en leverden een inderdaad schilderachtig ge zicht op. Mannen, vrouwen en kinderen trokken met hunne have en goed, met kisten, met geiten, honden en schapen, kort om, met alles wat zij bezaten op Elburg aan. Voor eenen vreem deling levert zulk een optogt een belangrijk gezicht op, en hij, die doorbrengen of hij zoude in den waan verkeeren, dat hij eene afdceling van die armoedige Duitschers zag, welke, door hon ger gedreven hun vaderland ver laten, om te beproeven, of het vrije Amerika hen minder stief moederlijk zal behandelen. Doch van dezelfde tooncelcn Is hij oen paar maanden later we der getuige: dan keeren zij allen uit de houtrijke provincie Dren the terug, waar zij gedurende dien tijd werkzaam zijn geweest, om bosschen tot brandhout te hervormen Nomadenleven Een echt nomadenleven dus. Wie echter denkt, dat de mcesten in dit leven behagen schepten slaat de plank mis. Er is een romantisch beschreven boek over dit oeroude bedrijf verschenen, voor de Noord- Veluwenaar was deze romantiek echter vreemd, de harde noodzaak deed hen trekken. Veel te graag keerde hij na enige maanden naar „het verlaten dorp" terug en hij voelde zich eerst dan op zijn ge mak wanneer het h le huisgezin weer „om de heerd" zat. Wanneer hij terug was bij hen die waren achtergebleven. Met de invoering van Indonesi sche looiproducten verloor het run zijn handelswaarde. Het houten nam meer en meer af, hier en daar op de Veluwe wordt het nog gedaan. De twintigste eeuw bracht echter voor de Zoombewoner, be- p:-" r» Een der huisjes aan de Hulshocster zoom. waarin dc ..houters" leefden. dezen trein volgt en ziet hoe de zelve aan de haven van Elburg halt houdt, alles ontlaadt, hoe ieder gezin op de kade het bi vouac opslaat en daar, om- schranst door hunne goederen en kisten, zich als het ware te huis bevindt; hoe de moeders hare zuigelingen verzorgen, als waren zij bev:iligd voor de ogen van iederen aanschouwer; hoe ieder huisgezin zich om eene kist verzamelt ten einde een kouden maaltijd te nuttigen zoude zich in de warmere luchtstreken van Italië verplaatst menen te zien, waar zoo vele Lazaroni hun leven onder den blooten hemel tere tijden. Betere tijden, die men vooral uitgedru' t ziet in het lang zaam verdwijnen van de romanti sche Zoomhuisjes, die steeds meer door moderne bouw vervangen worden. Doet het verdwijnen van de locomotiefachtige huisjes aan de sfeer van het landschap afbreuk, uit een hygiënisch oogpunt beke ken is het voor de bewoners een grote verbetering. Zo is met het kolenbranden een oer-oud Veluws beroep bijna geheel verdwenen, en wordt het „houten" een begrip, dat zijn plaats zal vinden in de histo rische streekgeschiedenis. Hulshorst, Mei '48. H. v. d. DUIM. Voor de Zondag j Dat is dc wereld op z'n kop. Die komt niet alleen in de verwarring van onze tijd voor. doch reeds bij het'eerste begin van de christelijke kerk. Petrus en Johannes hebben een arm en kreupel mart in Jezus' Naam geholpen. Daarvoor staan ze terecht. F,jn is dc humor, waarmede Pc- trus zo heel in het voorbijgaan hier de vinger bij legt. Het gaat hier tenslotte om' hele andere belan gen dan die van een kreupele man. Dc ovcrpricstcrs hebben al die ja ren. dat hij zat te bedelen aan dc tcmpclpoort, nooit bijzondere noti tie van hem genomen. Maar nu hij plotseling genezen isen deze ge nezing in verband gebracht wordt met de naam van die gehate lczus. zijn ze er onmiddellijk bij. Petrus zegt dan ook meteen met nadruk in zijn antwoord, dat het inderdaad op naam van diezelfde Jezus was. dat dit geschied is. Ze mogen niet de kans krijgen, net te doenalsof ze het niet goed begrepen hebben. Neen. dit getuigenis zullen ze heb ben te verwerken, wat het ook kos ten mag Niet zo heel vreemd is ons deze geschiedenis'k Las over de moei lijkheden. niet alleen bij onze re gering in Londen destijdsmaar ook over dezelfde moeilijkheden in het Britse gemenebest: hoe bepaal de gegevens eenvoudig werden verwaarloosd, omdat ze uit een be paalde hoek kwamen. Hoe dit zelfs werd doorgezet, wanneer het tot nadeel van het land was. en ande ren er hun leven voor moesten geven. Een van de meest ellendige en gevaarlijke woekeringen tegen dc gemeenschap: dat men eenvou dig aan een ander geen eerlijke ruimte laat. Datzelfde komt trou wens in kleinere gemeenschappen dan de hier aangehaalde evenzeer tot uiting. Groot is de destructieve kracht van dc hoogmoed en de ijdclheid. Maar helemaal ontzettend en ge wetenloos wordt dit toch wel. wan neer onze verhouding tot God er door bepaald wordt Ook hier toch zijn wc niet alleen een verhindering voor onszelf, maar kunnen we vele anderen in dc weg staan. Luister maar eens naar dc legio rancunes tegen dc Kerk Zeker, de Kerk treft gro(e schuld. Maar wat is er een gekrenkte menselijke ijdelheid. Wat is dit dan ook dom! Dc grote moeilijkheid is. dat te genover alle anderen we toch nog wel enigermate onszelf kunnen handhaven. Maar tegenover God kunnen we volstrekt niet bestaan. Daar is maar één houding: die van overgave en ootmoed. Hij. die in ootmoed werd her boren. die is van 't hemelse geslacht. Daarbuiten werkt alleen de des tructie. die belachelijk zou zijn, wanneer ze niet zo tragisch was. v E. - J „Nu zal mijn melk wel be dorven züu", hoorde ik van de week een huisvrouw zeggen, toen het onweerde. Deze op merking bracht me in herinne ring dat het Jaargetijde weer is aangebroken, waarin de artsen op een aantal zieken kunnen rekenen, slachtoffers van be dorven levensmiddelen. Helaas is de ijskast in Nederland nog allerminst een algemeen ge bruiksvoorwerp en evenzeer moet vastgesteld worden, dat tal van huisvrouwen niet goed weten hoe belangrijk het is be derf van levensmiddelen te voorkomen. Vele zijn de vergiftigingen, ont staan door het gebruik van bedor ven eetwaren. U heeft er natuur lijk wel eens van gehoord, dat de paratyphus-bacil heel vaak door dringt tot bedorven spijzen. Door gaans kan men dit niet eens op merken door een bijzondere reuk of geur, al is de smaak soms zuur erf ranzig. De gevolgen zijn bijzonder onaangenaam: men wordt misselijk, krijgt buikpijn, diarrhee en moet overgeven. Overbodig te herinne ren aan de massavergiftigingen, waarbij soms een heel gezin slacht offer is geworden. Men doet er goed aan, in zo'n geval ogenblikke lijk de geneesheer te roepen en de patiënten niets te geven, voordat de dokter dit wenselijk h^eft ge acht. Ook artikelen in luchtdichte verpakking, zoals conserven en worst zijn aan bederf onderhevig Dit bederf is echter meestal vast te stellen, doordat de deksel of het bilkje uitzet. Ik raad U aan bij dergelijke verschijnselen de Ver- Het Museum voor Wetenschap te Londenwaar in dc loop van vele jaren een enorme verzameling voorwerpen op technisch gebied en van de meest uiteen lopende aard werd bijeengebracht, trekt bij het Engelse publiek en in het bijzon der bij de Jeugd weer zeer grote belangstelling, sinds het gedurende de oorlog gesloten is geweest. Schooljongens bewonderen een natuurgetrouw model van een locomotief, zoals die in 1825 door de technici als nieuwste snufje op dit gebied werd ontworpen en gebouwd. pakte spijzen absoluut niet meer te gebruiken, want het „botulisme" is de gevaarlijkste levensmiddelen vergiftiging, die verlamming, blind heid, ja. door een verlamming der ademhalingsspieren zelfs de dood' kan veroorzaken. Het lijkt mij het beste, indien ik U nogmaals vertel, hoe U levens middelen het best kunt bewaren. Vis en vlees plaatse men op een koele plek, liefst in het donker, waar geen vliegen kunnen komen. Boter houdt U het best in koud water, dat regelmatig ververst moet worden. Melk direct koken en na het koken in koud water afkoelen. U kunt Uw kinderen op deze ma nier veel buikpijn en ander onge mak besparen. Verder is het aanbevelenswaardig gedurende de zomermaanden het vlees, zodra het van de slager is gehaald, te braden. Gehakt betrekt U alleen van een bonafide slager; hetzelfde geldt voor gebraden ge hakt en croquetjes.. U moet er op letten, of de rondtrekkende vis- verkopers voldoende ijs gebruiken. En nu ik het over ijs heb, ook het zo onschuldige ijsje kan slechte gevolgen hebben, als de ijsbereider z'n plicht niet kent. Het is voorge komen, dat door paratyphus ge smet ijs epidemieën heeft veroor zaakt. Voor het overige raad ik U ook af de kinderen met te veel ijsjes te verwennen; het geld kan beter aan vers fruit besteed wor den. Vanzelfsprekend kunnen le vensmiddelenvergiftigingen ook ontstaan doordat koks, obers, melkr boeren, e.d. zelf ziektekiemendra gers zijn en deze op de spijzen overbrengen. Dit gebeurt gelukkig maar zelden, hetgeen als een be wijs kan worden gezien, dat deze mensen zich bewust zijn van hun grote verantwoordelijkheid. Weest dus vooral op Uw hoede! Tot het volgende spreekuur! t7^0_i tt Hiermede vervolgen wij onze U 3eric artikelen over bekende en -p.^1 onbekende personen uit ons aller IX, Wel L omgeving. Voetballen, ik kon er vroeger wel op spugen TWEE dagen hebben wij achter Stam aangesjouwd. Stam, die kleine pittige Amers- foorter, de man. die heer en meester is op de velden van H.V.C. Als U Stam moet heb ben, gaat U dan niet naar zijn woning aan de Verhoeven- straat. Niet, dat U daar onvrien delijk wordt ontvangen. Inte gendeel. Zijn vrouw is altijd wel bereid te "vertellen waar haar man uithangt. „Thuis is ie niet veel," zegt ze een beetje sip. „Maar ja. het is voor het goeie doel. Hij is vandaag voor HVC achter de contributiegeldcn aan. Gaat U 's avonds maar op Birk hoven kijken, daar vindt U hem wel." WIJ namen deze raad ter harte. Stam en Birkhoven. die twee horen bij elkaar. Onze reis was dus niet tevergeefs. „Even, die ballen uit het veld ophalen" dat is zijn begroeting. We wachten gedwee. Plicht gaat voor alles, vooral bij de terreinknecht van HVC. Tijd om wat te vragen laat Stam ons niet veel. „Praat me niet over voetballen, Ik kort er vroeger wel op spugen. Dat gejakker achter die bal deed me niks Ja, zie je, dat meende ik. Maar ik ben bezweken, zoals zovelen na mij bezweken. „Ga toch eens kijken man", zeiden ze. En Jk ging kijken naar het ge ploeter van de jongens op een hob belig veld met een ei-vormigc bal. De volgende Zondag was ik er weer en nog een Zondag. Toen nadden ze me plotseling waar ze me hebben moesten. Och toe Stam, zei mijn zwagér Jo van de Pol, één van de oprichters, je zit hier nu toch iedere Zondag op het veld, toe kijk een beetje om je heen en let op de spullen. Nou. het was al gauw een veldje uitzetten met de kalkkwast, afijn, ik zal maar niks meer vertellen, U kent dat wel". Vroeger Maar Stam is een gezellige pra ter, en we dwalen af naar de „goeie ouwe tijd". Stam is geen Jonge man meer. Hij herinnert het zich nog verdraaid goed, dat hij vroeger als bankwerker bij Blok in dc Krommcstraat van vijf uur 's morgens tot negen uur 's avonds in de weer was. Een slavenbaan. Op de weverij aan de ïsscltseweg heeft hii het als machinist-bank werker 22 jaar uitgehouden. Toen Kwam de crisis. Het bedrijf ging plat en in 1932 moest ook Stam naar ander werk omzien. Dc bank werker werd melkslijter en met ere. Zestien jaar brengt hij nu al een litertje hier en een litertje daar. Maar ja, HVC is een begrip geworden in zijn leven. Dat „let even op Stam en kijk zo eens on> je heen', dateert-niet T-ï ET heeft lang ge- x x duurd. Maar ein delijk is het zo., ver! Dinsdag, 1 Juni, zul len we ze weer tegen komen, in de prille ochtend, op onze we gen en paadjes, die soms diep het land in gaan. Gepakt en ge zakt. bij honderden, ja misschien bij dui zenden. zullen zij er weer op uittrekken, de mannen en vrou wen die deel uit maken van het legioen van vijfhonderddui zend mensen in ons land, die het hengelen als de mooiste en meest gezonde sport beschouwen. We zul len ze weer aantreffen, de eenzame figuren daar aan de waterkant. Rustig. bijna onbe weeglijk, hun volle aandacht voor dat kleine voorwerp, dat slethts met een punt je het, door de wind gerimpelde. waterop pervlak uitsteekt. Geen verdachte beweging van de dobber ontgaat de man aan de water kant echter. Hij weet precies wanneer het „raak" is. Op zo'n mo ment komt met een forse zwaai een heftig spartelende vis boven de waterspiegel, die even later weer aan zijn element wordt te- Geen visscrslatijn ruggegeven. maar dan veilig geborgen in het leefnet, dat aan de wallekant, in de buurt van de hengelaar, ver ankerd is. Dinsdag trekken de vissers er weer op uit. Er is nü als een onge kende bedrijvigheid onder hen waar te ne men. De „spullen" worden uit een bijna vergeten hoek ge haald, schep- en leef net nagekeken Dc hengels komen uit het fouaraal, simmetjes, angels en alle onder delen, die van belang zijn, worden aan een laatste inspectie on derworpen. Per fiets, motor, trein, ja zelfs te voet gaan zij de wijde natuur in om nieuwe krachten op te doen en hun dagelijk se beslommeringen van thuis, kantoor, winkel of fabriek te vergeten. Met gevulde broodtas en een leeg net trek ken ze er op uit. Met een uitpuilend net en een tas, waar de laat ste broodkruimels uit verdwenen z(jn, keren ze terug. Straks zullen we weer de dikke ver halen horen over snoe ken van vijftien pond, over palingen van meters lengte en over verspeelde „knapen" Van baarzen. U kunt het geloven of niet, maar wij luis teren graag naar het „Latijn" van de henge laars. Van deze min naars der natuur kun nen wij iets verdragen. Dinsdag. 1 Juni, komt er weer een goede tijd voor de vissers en. een slechte tijd voor de vissen' Hengelaars, goede vangst!! De watersnip heeft er zich iceer gevestigd als broedvogel D IJ de halte Socst-Zuid begint de Parklaan, als je na een minuut links afslaat, ben je zo od de Nieuwe Weg en één der zijwegen daarvan opnieuw aan de linkerhand heet Smits weg. Aan het eind daarvan be gint het Oude Grachtje;-de eentonige huizenrecksen heb je dan achter dc rug en aardige boerderijen liagen nu ver scholen' temidden van het groen der bomenwaarin de spotvogel zijn op gewekte. variërende wijzen fluit. Fris strekken zich. met op de achtergrond de boscomplexen van Jnsingcr, dc weiden uit. VANDAAG breng ik een bezoek aan het Soesterveen, een be zitting van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland. Ofschoon ik over een doorlopend toegangsbewijs beschik, loop ik toch even aan bij boer Dooper; degenen die toestemming hebben gekregen het veen te be treden, moeten zich bij hem legiti meren. Bovendien is het zijn taak de bezoekers' naar de plaats van bestemming te geleiden. Daar wor den zij verder aan hun lot overge laten. De grassteppen hebben sinds on geveer een week geleden een ge heel ander voorkomen gekregen: het merendeel der paardebloemen is namelijk uitgebloeid en nu staan er duizenden pluiskoppen. Onder het effen hemelblauw waait een briesje, dat onophoudelijk in de „kaarsjes" blaast en het gevolg daarvan is dat 'n onnoemelijk aan tal vederlichte valschermzaden door de luchtstroming wordt mee gevoerd. Toch zijn de weiden nog steeds geel; voor dit effect zorgen echter thans de boterbloemen. Tot de nieuwe verschijningen behoren nu ook de koekoeksbloemen, wier lichtrode kroonblaadjes dadelijk in 't oog vallen. Door de diepe insnij dingen maken ze een nogal rafe lige indruk. Niettemin zijn ze weergaloos mooi. Natuurmonument Na de korte wandeling door het weiland bereik ik het natuurmo nument; om erin te komen, behoef ik slechts over een greppelachtig slootje, waarin tientallen donder- padjes tussen de stengels ^n de fonteinkruiden zwemmen, heen tc stappen. Het veen bestaat o.a. uit een complex struik- en dophei, sphag- num-terreinen met veenbes, wolle- e. d. In de loop der jaren is het gras, dat nu bloeit, pijpestrootjes gebied geleidelfjkweg veranderd in een bosachtig terrein; de berken overheersen er, er staan verder vuilbomen, wilgen, wat eiken en elzen, enkele grove dennen en lijs terbessen, die haast bedwelmende geuren uitzenden. Waterklaver, door RINKE TOLMAN wateraardbei en orchideeën horen in dit milieu eveneens thuis, maar zij hebben het bloeistadium nog niet bereikt. Overal glanzen de gele sterretjes van de tormentil. De berkenbosjes, hier en daar zo ondoordringbaar, dat je er, beladen met rugzak en kijker, niet of nau welijks in kan doordringen, bieden tal van vogels een voortreffelijke leefruimte. De muziek is er dan ook niet van de lucht. Vooral de fitissen roeren er hun keel; haast elke struik wordt melodisch van hun lied, doch ook de grasmussen laten zich niet onbetuigd. Telkens zie je, als ze zich opgewonden in de lucht werpen, hun vlug figuur van vandaag of gisteren. Stam kijkt, als het hem gegeven zal zijn het te mogen beleven, in September 1949, al veertig jaar naar de spullen van HVC. Sjouwt met stoelen, let op dc ballen, kortom hij ls de man! Toch zijn er. zo van die schok kende gebeurtenissen in het leven van een terrcinknecht. Vooral vroeger hadden de spelers nog wel eens de gewoonte de sleutel van het hek te behouden. Het is me wel gebeurd, dat ze na middernacht nog aan mijn bel hingen. Nou. dan was de boot an. Dat gebeurde dan geen tweede keer. Stam ie geen grote kerel. Maar als een boom van een vent zich niet naar de regels van 't spel wil gedragen, dan gaat ie zonder pardon van het terrein nf. Wc kunnen geen beroerdig heid hebben en zeker niet bij een wedstrijd. Maar ja, als er klappen vallen, krijg ik er ook wel eens een portie van mee. Als we Stam herinneren aan de jongste „kraak" in het materiaal- hokje, komt hij los. „Man houd er over op. Zeven ballen foetsie. Vier hardstlkke nieuw. Ik heb een week niet ge slapen. Het waren geslepen jon gens. Ze wisten precies waar ze dc ballen rpoesten holen. Ze heb ben er gelukkig niet lang plezier van gehad. De politie kreeg een pracht tip van ccn voetbalvereni ging in Amsterdam. De nieuwe ballen zijn terug. Dat kon ook niet uitblijven. Er was een vuurooie en eén gele bij. Moordballetjcr, die Je niet Iedere dag ziet." Moord-cadcau Die ballenstelcrij is een zwaar moment in het leven van deze man geweest. H j waakt over de HVC-spullen als een leeuw. Nu waren die knapen hem nog te glad af. Nee, dat zit Stam hoog. Als we uit het hokje* waar we met Stam praten naar buiten kij ken. zien wfl op de grasmat de HVC-ers in kleurige shirts trainen. Er wordt zwaar a .ngepakt HVC heeft goedo plannen voor het ko mende seizoen. Amersfoort moet nodig een le klasser hebben. Toe HVC-crs zet 'm op en geef die oude terrelnknccht met zijn veer tigjarig jubileum een moord-ca- deau: het leklasserschap! Geen gek idee en waard om voor te werken! Kunstmatig hart nu ook voor Uw Fikkie! Volgens de Russische Literair® Gazet heeft de Russische geleer de Vladimir Demikof f in Sep tember 1947 een hond van een electrlsch hart voorzien. Dc hond heeft na dc operatic nog drie maanden geleefd en kon gedu rende die tijd even hard lopen en even luid blaffen als elke an dere hond. Na deze operatie zou Demlkoff met succes nog ver scheidene soortgelijke operaties hebben uitgevoerd. VRIJE WOORDEN door IR P. SCHUT verschijnen boven de bolle lovers der struwelen. De spotvogel weet ook hier nauwelijks van uitschei den. Intussen alarmeert zonder op houden een patrijs, eer. vogelsoort, die eveneens broedvogel is van het Soesterveen, waar ook het konijn, een ander jachtobject, voorkomt; ik zie er een door de ruigte jakke ren, de witte „staartvlag" oplich tend in de zon. In het weiland Nog even bezoek ik de belenden de weiden, waar ik ontvangen word door alarmerende kieviten, die bezorgd zijn voor hefc lot van hUn legsel of kroost. Maar dan eist een vogel mijn aandacht op, die een hekpost bekroont; de kijker haal ik uit het foudraal en dan zie ik, dat het een watersnip is, die ik nog nooit eerder in een dergelijke hoogverheven positie ben tegenge komen. Het dier is erg „nerveus" en zonder onderbreking roept hij: hiek-hiek-hiek, tjoek-tjoek-tjoek. Watersnippen zijn over 't alge meen zeer schuwe klanten, maar „mijn" exemplaar kan ik heel dicht nieren. Met het blote oog kan ik waarnemen, dat hij zonder ophou den tijdens zijn alarmeren de lan ge donkere sneb opent en sluit. Ik durf er mijn hoofd onder verwed den, dat hij óf eieren óf jongen heeft. Als ik tegen de avond door de weilanden terugkeer, wil ik nog even mijn bevinding meedelen aan Dooper, die net bezig is de koeien te melken. En dan krijg ik te ho ren, dat hij vijf dagen geleden in derdaad het legsel van de water snip in 't veen heeft gevonden: vier peervormige eieren, olijfkleurig van tint met vrij veel bruinachtige vlekjes. Het nest bestond uit een kuiltje tussen opschottwijgen van een berkje. „En waren ze be broed?" „Nou, dat zou ik denken; ik heb ze in een slootje geschouwd. Man, ze dreven. Ik geloof stellig, dat er nu jongen zijn. Tenminste als het mannetje zo boos is." Dat is een aardig geval: vroeger was de watersnip een geregelde broedvogel van het veen en kon je hem Ieder voorjaar horen „bla ten." Daarna schitterde hij jaren lang door afwezigheid, maar zijn recente terugkeer bewijst, dat het natuurmonument voor de vogel nog steeds een geschikt bioloop is. DE vorige weck schreven we over de millioenen en millioe- nen hongerende kinderen op onze aarde en deden een beroep op uw hulp. Gelukkig heeft Prinie? Re gentes Juliana uit naam van „de Verenigde Naties helpen het kind" dc noodzakelijkheid van die hulp onderstreept. Wij moeten er nog iets bijzeg gen niet alleen ten behoeve van d i e kinderen, maar ook voor uw eigen na geslacht. Alleen in Eüropa zijn 20 mil- lioen kinderen die slecht gekleed en slecht gehuisvest zijn. Kunt u zich beter materiaal voor extremis- tische bewegingen voorstellen dan deze kinderen wanneer ze de ellen de van hun jeugd weten te door staan en volwassen worden? Denkt u, dat zij iets zullen voe len voor democratische leuzen over recht, vrijwaren van gebrek en angst en dergelijke? Ze groeien voor een groot deel op onder de wetten van geestelijke wildernis, zij vormen, volwassen een nieuwe bedreiging van Europa en de rest van de wereld. Dacht u, dat het fascisme of nationaal socialisme dood was? En Franco dan en de tienduizenden Nazi's die overal wroeten en tegen die opgroeiende jongeren zeggen: „Zie je wel, de mocratie: dat is honger en ellende." Het is voor velen moeilijk te be seffen maar niettemin een waar heid: „In onze samengestelde we reld dient rnen het best zijn belan gen en die van zijn kinderen door de samenleving tc dienen" en er moet nog achter: Als we dat niet gauw leren, gaan we er aan ten onder! Brand over het Kanaal gesleept Een brand die voor de brand weer te grote moeilijkheden op leverde is Donderdag over het Kanaal naar Dover gesleeptReeds vier dagen lang brandde de lading jute van het 6000 ton metende sj. Clan McLarenDe reders besloten toen, het schip naar Dover te laten slepen, omdat de brandweer daar over betere blusmiddelen beschikt.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3