D Verkoudheid, een stervende ziekte? BRANDPUNTEN Coloradokever vreet zelfs aan onze deviezen „Alleen Amerika's vaste lijn kan de democratie redden" LAATSTE NIEUWS Scheepsbrand op het IJ Raad van Soest behandelde vele voorstellen Voorkomen van kouvatten mogelijk door Amerikaanse ontdekking CKefariEe 4 Rede van Marshall Lusteloos AKKERTJE Mirin Dajo t TASSEN- REPARATIE Glanzend van gezondheid Rijwielhandel H. J. v. d. MAAS 7oi LLAR Zaterdag 29 Mei 1948 5 ELKE lezer zal zeker al enige of wellicht vele malen ttfdens zijn le ven aan een flinke verkoudheid hebben geleden. Verkoudheid is zonder twijfel de .duurste" ziekte die er bestaat. Hoeveel ziekengeld wordt er jaarlijks niet betaald voor deze schijnbaar zo onschuldige ziekte. Een groot aantal ziekten begint immers met kouvatten. Het aantal arbeidsuren, dat jaarlijks verzuimd wordt door verkoudheid, overtreft volgens Amerikaanse statistieken dat van alle andere ziekten. Temperatuur-daling niet meer van invloed I N de loop der jaren zijn al vele -1- proeven genomen om de oor zaak der verkoudheid te ontdekken, en het spreekt vanzelf dat reeds enige keren een bacterie of ultra virus als de oorzaak is aangegeven. Doch tot op heden is geen enkel specifiek micro-organisme met ab solute zekerheid als veroorzaker van verkoudheid gevonden. Dit neemt evenwel niet weg, dat vaststaat dat verkoudheid door mi cro-organismen wordt veroorzaakt. Temperatuur Een heel andere factor speelt j eveneens een belangrijke rol. en dat is de temporatuur. Een goede twintig jaar geleden heeft Professor van Loghem te Amsterdam belang wekkende proeven hierover geno men. Professor van Loghem liet zich door 7000 personen over het gehele land verdeeld, elke Zaterdag inlich ten of zij al of niet verkouden ge worden yaren. Tevens liet hij zich door het K.N.M7I. te De Bilt inlich ten over het temperatuurverloop in diezelfde weken. Nu kwam een merkwaardig feit naar voren: wan neer de professor het aantal ver- koudheidspatiënten in een kromme bracht, en ook het omgekeerde van de temperatuur, dus het koude-vor- loop, dan bleek dat elke top van een groot aantal verkoudheidspatiënten overeenkwam met een koude top. Zelfs de curve van Amsterdam liep volkomen parallel met die van ove rig Nedcrlahd. Zo gauw de buiten temperatuur dus zakt, neemt overal in ons land de verkoudheid gelijk matig toe. In Duitsland en Amerika werden dergelijke onderzoekingen gedaan met hetzelfde resultaat. De conclusie is duidelijk: een verkoud- heidsepidemie verbreidt zich niet doordat de ene mens de andere met verkoudheidsbactcricn besmet, maar breekt overal tegelijk uit. als de buitentemperatuur flink daalt. Niet tegenstrijdig Hoe is dat nu te rijmen met het feit. dat verkoudheid door micro organismen wordt veroorzaakt? Heel eenvoudig, want beide feiten zijn slechts schijnbaar tegenstrijdig. Men moet het zich nl. zo voorstel len: elk mens heeft zogenaamde gast (commensal©)-bacteriën bij zich, die leven OP de slijmvliezen van neus en keel. Ze doen ons geen kwaad, omdat hej weerstandsver mogen van deze vliezen daartegen waakt. Toch bij plotselinge daling der temperatuur, ontstaat er reactie van de slijmvliezen, die hierdoor toegankelijk worden voor de bacte riën. en nu worden onze gasten op de slijmvliezen actief met als ge volg verkoudheid. Talloze middelen zijn reeds in ge bruik geweest om deze nare ziekte te genezen of te voorkomen. Thans zijn echter in Amerika zulke inte ressante proeven genomen, dat men grote verwachtingen koestert, de verkoudheid binnenkort op grote f Ingezonden rnedcdellng) TEGEN PUNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 4 l 075 Marshall schrijft aan hoofd Joods Bureau In een brief aan het hoofd van het Joodse Bureau te Washington, Elihu Epstein, verklaart Marshall, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken: „De regering der V.S. hoopt, dat de pogingen van de Verenigde Naties om vrede in Pa lestina te brengen succes zullen hebben en dat Israel mee zal wer ken bij deze pogingen. Ik breng aan Israel de gelukwensen van de rege ring der V.S. over en hoop, dat Israel als lid van de gemeenschap van staten lange jaren van rust, voorspoed en eer tegemoet gaat." schaal te kunnen bestrijden met z,g. praeventieve middelen. Bij toeval De ontdekking van een en ander is bij toeval geschied. Men onder zocht n.l. verschillende stoffen, die in staat zijn het vochtgehalte in ge- bouwen met z.g. air-conditioning te doen verminderen. Daartoe liet men ae binnenkomende lucht strijken over een glycol-praeparaat (een stof met een zeer groot aantrekkings vermogen voor water). Toen na een jaar de ziektestatistiek van het per soneel uit dit gebouw werd opge maakt. bleek dat er geen enkele be ambte wegens verkoudheid ver zuimd had. Men zocht natuurlijk verband met de glycol, en ontdekte dat deze stof een sterke bacterie- oplossende werking heeft voor b.v. de veroorzakers van longontsteking en allerlei andere bacteriën. De glycol-damp, die bij verstui- ving ontstaat, kan de vochtige bac- teriewand binnendringen en de bac terie vrijwel op slag doden. Geluk kig is deze glycol-damp voor de mens volkomen ongevaarlijk. Men heeft proeven genomen, waarbij ge durende enige weken enkele zalen wèl en enkele niet aan glycol-dam pen werden blootgesteld. Het resul taat was, dat bij de laatste driemaal zoveel zieken voorkwamen als bij de eerste. Ook in fabrieken werd glycol verstoven en ook hier zag men het aantal ziektegevallen aan verkoudheidsziekten tot op de helft dalen. Het is echter onmoge lijk om de hele dag in zo'n glycol ruimte te vertoeven, omdat ieder mens na afloop van zijn werk in ruimtes komt, waar veel bacteriën zweven, autobussen, trams, treinen, bioscopen enz., zodat er zeker nog een andere factor in het spel moet zijn, die zorgt dat de mensen de verkoudheid niet elders krijgen. Het blijkt nl. dat bij mensen die enige tijd in glycol-dampen hebben gewerkt, hun bloed een eigenschap krijgt die beschermend werkt tegen allerlei infecties. Wanneer de bacteriën gedood zijn. heeft de factor temperatuurdaling weinig zin meer. De kosten van het verstuiven van glycol op fabrieken, kantoren en scholen, schijnen niet hoog te zijn, zodat wellicht thans op deze manier de eindstrijd tegen deze lastige ziekte kan gestreden worden. Minister Mansholt wekt krachtig op tot bestrijding van het insect De minister van landbouw, voedselvoorziening en visserij, de heer S. L. Mansholt, heeft gisteravond per radio een beroep gedaan ,,op allen wie dit aangaat," nauwkeurig de aanwijzingen op te volgen, die de plan- tenzlektenkundlge dienst heeft gegeven met betrekking tot de bestrijding van de coloradokever. Dit gaat niet alleen de landbouwend^ bevolking aan, want zeer velen ln den lande telen aardappelen voor eigen gebruik, in volkstuinen, in tuinen bij de woningen of op kleine stukjes gehuurde grond, aldus de minister. De heer Mansholt behandelde uitvoerig alle aspecten welke deze coloradoicever-kwestie heeft: het schadelijke insect belemmert bij voorbeeld onze export: in 1947 sloot Engeland reeds op 1 April zijn grenzen voor de Nederlandse groen ten. Nadat Engelse deskundigen inmiddels zijn uitgenodigd om zJich hier op de hoogte te komen stel len van de bestrijdingswijze, zijn van Engelse zjjde nieuwe voorstel len gedaan tot verzachting van de importvoorschriften. Ook" België, Frankrijk en het Duitse grensge bied ondervindt meer nog dan Nederland schade van de kever. De Engelse voorstellen komen er nu op neer, dat de bestrijding, zo als die in 1947 in Nederland werd toegepast, in heel West-Europa zal worden doorgevoerd. De kosten zou den moeten worden gedragen door een internationaal fonds, waarin de landen bijdragen. Inderdaad is zo'n fonds gevormd. Engeland, Bel gië en Nederland en misschien in de toekomst ook de bijzondere auto riteiten van Duitsland, delen de kosten. De minister wees verder op de algemene verdelgingsplicht, op grond van de algemene coloradoke- verwet, die voor iedereen geldt. Bo vendien is er nog voor aardappel telers de plicht, het gewas met eer jnsectendodend middel te behande len. Deze bestuiving van alle aard- appelpercelen zal minstens twee maal moeten worden uitgevoerd in de door de plantenziektenkundige dienst aan te geven perioden. De eerste hiervan is nu aangebroken. Half Juni breekt zij ook voor het Noordelijk deel van het land aan. Ambtenaren van de Plantenziekten- kundige dienst zullen controleren of aan de bestuivingsplicht ls vol daan en tegen nalatigen zal streng worden opgetreden. „Sinds het begin van dit jaar zijn uitstekende vorderingen gemaakt in de strijd voor een veilige vrede en de terugkeer van algemene wel vaart ln de wereld. Ik ben er zeker van, dat het vasthouden aan de vaste koers die wü volgen zal lelden tot de oplossing van de ergste moei lijkheden en tenslotte de weg zal banen tot een-»gezonde basis voor de vrede." Deze woorden zijn gisteravond gesproken door George Marshall, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, die in Portland (Ore gon een rede hield voor de General Federation of Womens Clubs. Deze koers alleen kan de demo cratieën redden, zo ging Marshall voort. Omtrent de veel besproken nota-wisseling tussen de V.S. en de Sowjet-Unie zei h\i. dat men bfi de discussie hieromtrent veelal uit het oog verliest, dat mep te maken heeft met een „doelbewuste en cy nische propaganda-campagne om eerlijk gemeepde Amerikaanse po gingen om een basis te scheppen voor onderhandelingen en overeen komsten ter stabilisatie van de we reldtoestand teniet te doen". De re cente verklaringen van Mplotof en Stalin waren bedoeld om de Ameri kanen en in feite de gehele wereld om de tuin te leiden wat betreft de waarachtigheid van hun wens om tot een accoord te komen. Royaal op het foute af „Het is van het grootste belang, dat alle Amerikanen de betekenis van onze huidige positie in de we reld inzien", zo vervolgde de minis ter. „Wtf z\jn soms royaal op het foute af, doch het ls even belangrilk begrilpend te zijn. Hiermede wil ik zeggen, dat wij ons best moeten doen de toestand van andere volken' te begrijpen, hun standpunt en hun onvermijdelijke reactie op vele din gen die in het openbaar in ons land verklaard worden." „Wfj benadelen vaak onze vrij gevigheid en onze bedoelingen door de gevoeligheid van een volk. zijn nationale trots en de omgeving waarin het leeft voorbij te zien. Dit slaat niet slechts op de landen van West-Europa doch ook op de landen achter het IJzeren Gordijn." De vrees van Europa, dat Ame rika zijn politiek plotseling zou kunnen veranderen is in zekere mate gebaseerd" zo vervolgde Marshall, „op een verkeerd begrip van de wijze waarop zich de poli tiek in een democratie als de onze ontwikkelt. Deze vrees mag echter niet aangemoedigd worden door ge dachteloze of plotselinge daden. De voor- en nadelen van elke te volgen lijn moeten tegen elkaar afgewogen worden. Is eenmaal gekozen, dan ls het echter nog belangrijker aan de te volgen lijn vast te houden en niet te verzwakken in onze steun aan deze gekozen politiek en over te gaan op een ander standpunt. Oogstkampen voor de rijpere jeugd Evenals vorig jaar heeft de stich ting voor de Landbouw de hulp van de Nederlandse jeugd ingeroepen voor het oogsten van de pootaard- appelen. De mogelijkheid is openge steld zich rechtstreeks op te geven bij de Nederlandse^Teugd Gemeen schap (Henri Polaklaan 14, Amster dam). Circa 1000 jongens van 16—23 jaar kunnen zich nog voor deelne ming aan de oogstkampen voor de jeugd aanmelden. Ingezonden mededeling Neem Eigen berichtgeving) Omstreeks negen uur heden morgen is aan de Surinamekade te Amsterdam brand uitgebroken op het stoomschip „Van Ros sum" van de Nederlandse Oost- zee-maatschappij, dat met copra geladen is. Aan het blussingswerk nemen de drijvende stoomspuiten de „Jason" en „Van der Heyden' deel. Ook het waterkanon van de „Grote Beer" is in werking gesteld om het hoog oplaaiende vuur te bestrijden. De Nederlandse „fakir" Mirin Dajo, wiens werkelijke naam luidt N. Hcnskes, die ook in Nederland bekendheid verwierf door experi menten en lezingen, is in Zwitser land, naar men vermoedt tengevol ge van een hartverlamming, over leden. Personen uit de omgeving van Mirin Dajo hebben verklaard, dat zijn dood volgens een eerste medisch onderzoek niet te ver klaren is uit een maag-operatie, die de overledene onlangs heeft onder gaan. De gerechtelijke autoriteiten te Winterthur hebben een lijkschou wing gelast. Huize Doorn definitief in Nederlands bezit Naar wij vernemen, heeft het Be heersinstituut het verzoek van de Duitse cx-kroonprins om niet lan ger als vijandelijk onderdaan te worden beschouwd, afgewezen. Krachtens het besluit vijandelijk vermogen zijn de Duitse vermogens in Nederland aan de staat verval len. Hef is echter mogelijk, een ver zoek in te dienen betreffende niet- toepasselijklieid van dit besluit, van welke mogelijkheid de ex- kroonprins gebruik maakte. Zijn bezittingen in Nederland waren in hoofdzaak beperkt tot huize Doorn. Nu het verzoek van de ex-kroon prins is afgewezen, is huize Doorn definitief Nederlands bezit geble ven. Soest Onmenselijke daad Een loslopende hond 'die bij 11. te Soest een kip had gestolen en levend had begraven werd door de benadeelde aan een touw gebonden en met een stok zwaar mishandeld. Bovendien werd het dier nog ge schopt en tenslotte ging K. op de hond staan te dansen. Predikbeurten Ned. Herv. Kerken. Oude Kerk 10 uur en 17 uur Eerw. Heer L. A. F. Ie Mat (Bilthoven). Emmakcrk 10 uur Ds. E. Groeneveld, 17 uur Ds. M. Verkerk. Heeskapel 10 uur Ds. M. Verkerk. Eltheto 10 uur Kinderkerk. Zonnegloren 10 uur Ds. H. J. Hak (Arnhem). F.vangelisatiesamenkomsten: Zon dag 30 Mei 19 uur Huize Buiten zorg,* Spr. Eerw. Heer S. v. Gor- kum. Donderdag 3 Juni 20 uur, Heeskapel, Spr. Eerw. Heer S. v. Gorkum. Herv. Geref. Samenwerking tot Evangelieverkondiging. Dinsdag 1 Juni 20 uur, Zaal v. d. Broek, Nieuwstraat 57. Geref. Kerken. Julianakerk 8.30 en 10.15 uur Ds. G. Bouwmeester (Rotterdam). 15 en 17 uur Ds. A. Brouwer. Wilhclminakek 10 en 17 uur Ds. H. v. d. Berg. Geref. Kerk. Gebouw „Reho- both", Buntweg 8.30 en 16 uur Ds. J. A. Vink (Amersfoort). Chr. Geref. Kerk 10 en 16 uur Leesdienst. Geref. Gemeente. Kleine Rem- brandtzaal, 10 en 16 uur Ds. L. de Bruyne. Doopsgezinde Gemeente. Chr. U. L. O., Prins Bernhardlaan 19.15 uur Ds. A. J. Meerdinkv. d. Ban. Ver. Vrijz. Godsdienstigen, Afd. Ned. Prot. Bond. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan, 10.30 uur Ds. L. Schut (Harderwijk). Lage Vuursche. Ned. Herv. Kerk 10 en 18.30 uur Ds. A. G. Haring. Openlucht-theater, verzoekt het stichtingsbestuur een renteloze geldlening van f 3.000; Het verzoek werd goedgekeurd. Bij de vaststelling van besluiten in zake gemeente-eigendommen, werd tot aankoop van vier percelen grond in het partiële uitbreidings plan „Hartwcg" besloten. Bij het voorstel tot aankoop van tweè percelen grond tussen Kamp weg en Gen. Winkelmanstraat te Soesterberg, deed de heer Nooder, een beroep op B. cn W. om Soes terberg niet uit het oog te verlie- Officiële publicatie BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER De burgemeester van Soest; ge zien de mededeling van het hoofd van de plantenziektenkundige- dienst, volgens art. 6 van de colo- radokeverwet 1947, staatsblad no. H 220, dat naar zijn oordeel gevaar bestaat voor vestiging of versprei ding van de coloradokever in de gemeente Soest; beveelt: aan alle verbruikers van met aardappelen beteelde percelen, gelegen in dc ge meente Soest, dit gewas tenminste éénmaal op één der navolgende wijzen te behandelen of te doen behandelen: a. Een bespuiting van het gewas met een oplossing van calciumar- senaat in water, ter sterkte van in een hoeveelheid, overeenkomen de met 10 liter oplossing per are (JA K.G. per 100 liter water); b. een bespuiting van het gewas met een oplossing van een DDT bevat tend middel, in een zodanige sterk te, dat de oplossing 1 deel DDT op 1000 delen water bevat, in een hoe veelheid overeenkomende met 10 liter oplossing per are (dus b.v. 1 K.G. van 10% DDT-product of y2 K.G. van een 20% DDT-product enz. per 100 Lt. water); c. een be- stuiving van het gewas met een 5% DDT bevattend stuifpoeder, in een hoeveelheid, overeenkomende met 0.35 K.G. per are. De bespuiting onder a. en b. vermeld, moet zodanig worden uit gevoerd, dat: le. Een hoeveelheid, overeenko mende met ongeveer 800 liter per H.A. gelijkmatig over het gewas wordt verdeeld. 2e. Alle bladeren van de aardap pelplanten met de vloeistof worden bevochtigd. 3e. Op zodanig uur en bij zoda nige weersgesteldheid gespoten wordt, dat het gewas nog dezelfde dag kan opdrogen. De bestuiving onder c vermeld, dient zodanig te geschieden, dat: le. Tenminste 25 K.G. per H.A wordt verstoven. 2e. Alle bladeren van de aardap pelplanten met het stuifmiddel worden geraakt. De behandeling moet worden uitgevoerd in de periode van 31 Mei t/m 9 Juni 1948. Indien de ge bruiker van een perceel nalatig blijft de voorgeschreven maatrege len ten uitvoer te leggen, worden deze op kosten van de gebruiker van het perceel uitgevoerd. De kosten hiervan worden inge vorderd op de wijze, bij artikelen 155 der gemeentewet voorggschre- Vr(jdag kwam de raad van Soest ln vergadering bijeen. Wethouder K. de Haan (PvdA) was wegens ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Op voorstel van de voorzitter ging de raad eerst in geheime zit ting. Het voorstel tot aanvulling van de met het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht gesloten overeenkomst, Inzake opneming van lijders aan besmettelijke ziek ten, waardoor het vastrechttarlcf van f 0.05 per inwoner per jaar tot f 0.03 verlaagd wordt, werd aangenomen. Tot het opnieuw-vaststellen van een verordening tot het in exploi tatie brengen van bouwterreinen door particulieren, werd besloten. Bij het voorstel tot het verlenen van crediet ter uitvoerong van de premie-regeling woningverbetering en splitsing, verzocht de heer Kruijff (PvdA), nu de overeen komst met het Rijk, betreffende Braamhage, niet doorgaat, om deze villa zo in orde te maken, dat zij door drie of vier gezinnen kan worden bewoond. Wethouder Van de Arend (AR) deelt mede, dat de premieregeling niet voor gemeente-eigendommen van toepassing is. De voorzitter zei dat de Kosten van eventuele ver bouwing te hoog zijn en dat er nieuwe plannen met Braamhage in voorbereiding zijn. Het voorstel werd aangenomen. De credietaanvraag in verband met voorbereidendo werkzaamhe-» den tot stichting van een Cultureel Centrum, had de instemming van vele raadsleden. Mevr. Landweer-De Visser (CH) had met vreugde van de voorstel- genomen. Ook mevr. Bungcner- Odinot (CPN), mevr. v. d. Swan- de Kiewit (PvVD) cn dc heer Cle mens (KVP) juichen het voorstel toe. Da heer Schaafsma (AR) betwij feld of het culturele centrum wel voor alle richtingen aanvaardbaar is en of de arbeidersklasse daai gebruik van zal kunnen maken. Ook uit principiële overtuiging kan zijn fractie niet met het voorstel rnede gaan. Is de gemeente wel in staat de lasten van dit culturele c.entrum te dragen en hoe staat het met de verhouding tegenover de bevolking. Het gevaar bestaat dat bij een financieel tekort de grens van het culturele wordt overschre den. De AR-fractie zou misschien wel voor stemmen, indien deze vragen afdoende zullen worden be antwoord. De heer Kruijff (PvdA) en de heer Nooder (Partijloos) bepleiten om tot stichting van een cultureel centrum te komen, daar anders het particuier initiatief de gemeente parten kon spelen- Het voorstel werd tenslotte zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Het aanleggen van een hoogspan ningskabel door de PUEM in dc TorenstraatKerkstraat cn Peter van de Breemêrweg, werd goedge keurd. Het bouwen van een garage bij gemeente-werken had aller in stemming. Tegen het bouwen van vier wo ningwetwoningen, voorzien van platte daken aan de Vinkenweg, waren enkele leden gekant, daar hetdorpsbeeld er niet door wordt verfraaid. Het voorstel werd aan genomen. Het afwijzend voorstel van B. en W. om het Departement Soest der Mij. tot Nut van 't Algemeen, een subsidie te verlenen, hoewel mevr. v. d. Swan-Kiewit zulks betreurde, werd aangenomen. Een aantal agendapunten, waar onder voorstel tot het sluiten \'an een brandverzekering voor de ge- meentebrssen: voorstel tot wljizing van het raadsbeluit betreffende het aangaan van een rekeningcourant- overeenkomst rpet de Midden- standsbank, N.V. te Amsterdam; voorstel tot wijziging van de uren van openstelling van het Natuur bad, werden aangenomen. Voor de vernielingen aan het De voorzitter antwoordde de heer Nooder, dat hij zeer goed op de hoogte is met de woningnood te Soesterberg. Verder werd besloten tot aankoop van vier percelen grond uit het faillissement-Pas en een perceel grond gelegen aan de Van Lijndenlaan. Ook de verhuur van het voetbalveld aan de Schrikslaan aan SEC werd goedgekeurd. Het voorstel tot aanleg van een tweetal wegen in het partiële uit breidingsplan „Hartwcg" en aan leg van wegen op de gronden gele gen tussen de Gen. Winkelmanstr. en de Kampweg tc Soosterberg, werden goedgekeurd Soester Vrijwillige Brandweer 25 jaar Op 1 Juni a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de Vrijwillige Brand weer te Soest werd opgericht. Dit feit zal feestelijk worden herdacht. Met de oprichting in 1923 werd de heer W. A. Hcijninga commandant In 1925 werd deze vervangen door de heer E. J. v. d. Flier, waarna op 1 Januari 1928 het commando overging in handen van de heer W. Groart, die deze functie thans nog vervult. In 1923 had Soest slechts een kleine brandspuit, die door een paard naar de plaats des onheils moest worden getrokken, doch wanneer dit paard in de wei liep, gaf dat nog enig oponthoud en woedde dc brand lustig verder. In 1926 werd het paard verwis seld door een Fordauto, welke ook manschappen cn materieel kon vervoeren. In 1930 werd een autómobicl- motorspuit aangeschaft met centri- fugaalpomp met een capaciteit van 1200 lt. per minuut. Thans is nog een nieuwe Ajax-motorspuit aan geschaft met een capaciteit van 2550 lt. per minuut, welke wordt getrokken door een 8-cylinder Pontiac. Dr. P. G. de Vos, die reeds in 1925 tot voorzitter werd gekozen, vervult deze functie thans nog. Dc Vrijwillige Brandweer is in deze 25 jaar, 1025 keer uitgerukt cn heeft zich op behoorlijke wijze van haar taak gekweten. Ieder Soester is trots op zijn brandweer en het zal bestuur en manschappen op 1 Juni a.s. niet aan belangstel ling ontbreken. Propaganda-feestavond EHBO Donderdagavond hield de afde ling Soest der E.H.B.O. een propa ganda-feestavond in de zaal van Eemland. Dr. P. G. de Vos noemde het een verheugend feit, dat de burgemeester van Soest, baron S. P. Bentmck en wethouder Van de Arend, bewijs van medeleven toon den door hun aanwezigheid. Dr. P. Donker noemde de E.H.B.O. een nuttige instelling. De doktoren Don ker, De Vos, Rupert Sr. en Stro band ontvingen van mej. M. van Herwaarden, administratrice der afdeling een fraai boekwerk, als dank van de cursisten. De burge meester reikte hierna de geslaagde cursisten het diploma uit. Het toneelgezelschap „Maskara- de" uit Soesterberg voerde het to neelstuk ,,'n Wespennest" op. Een gezellig bal met muziek van „The Heart Boys" besloot deze propa ganda-feestavond. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik Reinold, z. v. J. Siem en P. H. Slootweg; Johan nes Henricus, z. v. G. A. Dorre- stein cn G. B. Reuling; Alida Jo hanna Maria, d. v. F. R. Groene- stein en A. v ,d. Brink; Reina Jo hanna, d.v. A. v. Dijk cn M. v. Stempvoort; Rudolf Theodoor, z. v. P. H. Wildeboer en A. Elzlngn; Anetta, d. v. S. Anders en A. C. Bom; Leo Arnold, z. v. H. D. Geuns en E. J. Jacobson; Marianne Chris tine, d. v. H. v. Amerom en E. R. de Visser; Angela Johnnna Maria, d. v. A. Muller en C. J. Berg; Ine ke. d. v. F. H. G. Spoink cn G. C. Elzenaar. Gehuwd: L. C. J. Vacssen en J. J. Heckman; L. J. v. d. Meijden cn N, A. J. W. Korthals; R. Stuut en G. MeUering; C. van Erp en C. M. H. Doctors; W. van Es cn J. Wiss. Overleden: Marretjc v. d. Berg, 64 jaar, geh. met W. Willemsen; Cornelia M. Mars, 59 jaar, wed. van H. L. Bolten; Johannes Hop penbrouwer, 69 jaar, gch. met C. van 't Klooster. Opbrengst collecte De collecte voor de stichting 1940/45 heeft te Soest f 3292.65 opgebracht. Te Soest werd f 2950.ingeza meld en te Soesterberg t 342.65. MEDISCHE DIENST SOES'P. Zondag is geopend apotheek „Soest" Soesterbergse- straat 8. SOESTERBERG. Dr. Schook, Dolderseweg 59 te Den Dolder, de artsendienst waar voor de dok toren Splinter en Van den Helm. II on cl and Officiële publicatie Bestrijding Coloradokever Alle gebruikers van met aardappe len beteelde percelen binnen de ge meente Hoogland zijn verplicht hun gewas in dc periode van 31 Mei tot cn met 9 Juni a.s. tenminste éénmnaj op één der navolgende wijzen tc be handelen: a. bespuiten met water, waaraan is toegevoegd 500 gram calciumarsenaat per 100 liter water; b. bespuiten met water, waaraan is toegevoegd een DDT-bevattend product op ccn wijze, dat 0.1% DDT in de vloeistof aanwezig is (dus b.v. op 100 liter water I kg van een 10% DDT-product of 0.5 kg van een 20% DDT-product, enz.); c. besfuiven met een DDT-bcvat- tend stuifmiddel, dat tenminste 5% DDT bevat. De bespuiting onder a. en b. moet zodanig worden uitgevoerd, dat: 1. een hoeveelheid, overeenkomend met tenminste 800 liter per hectare gelijkmatig over het gewas wordt verdeeld. 2. Allo bladeren van de aardappel planten met de vloeistof worden be vochtigd. 3. Op zodanig uur en bij zodanige weersgesteldheid wordt gespoten, dat h-t gewas nog dezelfde dag kan opdrogen. De bestuiving onder c. dient zo danig te geschieden, dat: 1. tenminste 25 kg per hectare wordt verstoven. 2. Alle bladeren van de aardappel planten met het stuifmiddel goed worden geraakt. Hoevelaken Predikbeurten Zondag 30 Mei Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds J. van Amstel. Geref. Gem. Gcb ..Bouwlust" 9.30 en 3 uur Leesdienst. Medische Dienst A.s. Zondag wordt de artsendienst alleen voor spoedgevallen waarge nomen door dokter W. Verbeek te Hoogland, telef. K 3493—260 Benoeming De heer J. van Maanen onderwij zer aan de Chr. School tc Hoevela ken is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de Chr. School te Bodegraven. Coloradokeverbestrijding De aandacht wordt erop gevestigd dat iedere teler van aardappelen verplicht is zijn aardappelgewas met een doeltreffend vernictigingsmiddel t* bespuiten ter verdelging van de coloradokever. Nalatigheid wordt gestraft. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN Amersfoort Aanmeldingen voor de nieuwe cursus (aanvang 7 September! vóór 8 Juli a s. Diploma MU.L.O. geeft vrijstelling van toelatings examen voor de le klas; di ploma H.B.S. 5-j. c. voor de 3e klas. De Directeur: H. BLIJDENSTIJN Spreekuur: Woensdag 2-4 u. Herenstraat 4. UoaïrVanlfkwenbiii SOESTERWEG 214 ^\l///y dat moet Uw fiets zijn. Goed gemoffeld, zodat, de weersinvloeden er geen in vloed" op hebben. Reparaties bij ons gebracht zo nodig klaar terwijl'u wacht ARNHEMSE WEG 43 j TEL. 4965. „ACTIEF" dat 's af. Tel. 6609. f' ERVAREN FILMOPERATEUR in bioscoop in Amsterdam gevraagd. Brieven met uitvoerige inlichtingen en opgave van leeftijd onder No. 2738 bureau van dit blad. tot 20 woorden t 1-50 - 3 x achtereenvolgens t 3.50 elk woord meer t 0.10 per plaatsing extra TE KOOP GEVRAAGD Grasperkmachine. Br no 7177 bur. van dit blad. fE KOOP AANGEBODEN Te koop: Opel 1937 Cabrio let: Opel Sedan 1940; Mer cedes. 1940. 2.3; Mercedes. 1940, 1,7, Cabriolet; Renault 1940; Mercedes 1940, two seater, Supersport, iets aparts; Fiat 500 1939; Fiat 1100 als nieuw; Graham. 1935 Sedan. Deze wagens kunnen desgewenst gefinan cierd worden. Br. no. 7180 bur. van dit blad of tele foon 31610, Amsterdam Te koop: een ruim burger woonhuis in de binnenstad. Billijke prijs. Te bevragen: Bisschopsweg 65. Maandag na zes uur. 7197 Te koop: een zeldzame mooie eiken 3-deurskast. ge bogen middendeur met ge slepen glas en uitsnijwerk; ameublement: 2 clubs 4 stoelen, grijs pluche; een verwarmkachel en een for nuis. Br. no. 7202 bur. van dit blad. PERSONEEL GEVRAAGD Alom bekende vereniging zoekt voor een speciaal, in teressante actie in het geh land. plaatselijk dames en heren uit behoorlijk milieu, om tegen beloning een be langrijk nationaal doel te dienen. Br! m. uitv. inl. en refer onder no. 135250 aan Bolrek. Koningspl. 1, Am sterdam. Gevraagd een meisje voor d en n. Aanmelden: Vondel laan 23. LESSEN Voor autorijles A. v. Nie. Inlichtingen Lissone-Linde- man, Varkensmarkt, xAmers- foort. Tel. 5637. Gedipl. In structeur. Ook afzonderlijk theorie. 7170 Dansstudio Dan Bearda, privé dansles. Bespreking dagelijks van 210 uur aan de studio. Utrechtse weg 39. A'foort, Tel. 4456. 7174 Weekend-cursus vbor Indi- vidualpsychologie op 5 en 6 Juni. School v. Wijsbegeerte Dodenweg B 20, Amersfoort Zaterdag 16 uur, mevr. S. J de Vries: Individualpsycho- logie en het gezin; 8 uur. de heer G H. van Asperen: In- dlvidualpsychologie en de school; Zondag 11 uur, dr. P H. Ronge: Individualpsy- chologie en de arts; 14.30 uur, dr Müller: Philosophi- sche Grundlage der Indivi- dualpsychologie. 4 voor drachten 2.-. 1 voordracht afzonderlijk 1.-. Kaartver koop aan de school. 7181 SPORT Lawntcnnis. Voor f 15. per persoon kunt U de ge hele romer spelen op de ten nisbaan van de V.R.A. Ver. Rijks Ambt. Speeltijd onbe perkt. Inlichtingen B. J. Poort, Vermeerstraat 16 7188 DIVERSEN Maakt U slechte foto's? Laat ons Uw, fototoestel na zien. Portretspecialist de Smalen. 7173 Laat Uw films vakkundig afwerken. Portretspecialist de Smalen. 7172 Alle merken fototoestellen, belichtingsmeters, enz. kun nen in onze speciaal daar voor ingerichte reparatie- afdeling vakkundig worden gerepareerd. Ook voor H.H. fotohandelaren. Portretspe cialist de Smalen. 7171 Populair goed verzorgd repertoire, billijke conditie. H. W. Verkerk, accordeon- nist, Paulus Borstraat 23. 7187 Aan komen lopen, 1 jonge herdershond; 1 jachthond en 2 poesjes. Ver. Dierenbe scherming zoekt eigenaars of goede tehuizen. T. v. d. Pol, Scherbierstr. 17. 7198 Een voor een kunt U die mottenlarven toch met opknopen I Er ls 'n vluggere methode I om U van deze boos doeners te ontdoen. Neem de uiters» werkzame stof, welke eitjes zowel ols lar ven onherroepelijk doodt. Wont Tollor betekent i HET OAlOOtMJUL VOOR 0C MOT 6EVA» Tl 181 JUUMAVO" VUVTUIKWU 44 V Tabaks- en koolplanten in alle soorten verkrijgbaar aan de kwekerij aan de Kruiskamp. Bestellingen B. van den Hazel, Handelskwe kerij Puntenburgerlaan 21 II (Woonhuis P. Pijper straat 5 hoek Soesterweg). 7185 Heden geopend, een par ticuliere rijwielstalling ach ter Fahner's Lederhandel, Arnhemsestraat 18, ingang v. Nieuwkerk. Beleefd aanbevelend: G. Koelewijn, v.h, Rijwielbcw. V. en D. 7180 Weggelopen: jachthond, wit met bruin, luisterend naar de naam Victor. Zeer aan gehecht. Bij terugbezor ging goede beloning. Thor- beckeplein 16. tel. 4662 (bij geen gehoor Thorbeckeplein 14, tel. 5575).

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 5