Bonten en Blauwkrasjes bevolken de duivenpaleizen Herman Gorter woonde vier jaar in de Korte Bergstraat Vierhonderd Amersfoorters turen Zondags in de lucht ZIJ overleggen met elkaar wat het beste is voor de vogels. Be spreken met ernstige gezichten de voedselpositie, mopperen op de schaarste en duurte van het voed sel, maar blijven toch optimistisch, om dat er n u weer gevlogen kan women. Een goede duivenhouder is verzot op zijn vogels. Hij bouwt als de middelen er zijn een „duiven- paleis", houdt de hokken hagelwit, reinigt regelmatig de grond en de zitjes, kortom is 's morgens vroeg en 's avonds laat in de weer om het zijn vogels naar de zin te maken. Diepvries eieren Onvergankelijke „Mei" werd niet in Amersfoort geschreven Waarom? trden nu geregeerd ncoupé uit tot ministerie Groote piekerde over kortschrift in Amersfoorts garnizoen UCJ! Zaterdag 5 Juni 1948 5 Gretig pikken de duiven naar het voer, dat de „baas" op het witte zand strooit Archifoto Duivenhouden vereist vakkennis Als de dag van gisteren her inner ik mij nog, hoe ik voor mijn oudere broer mijn korte beentjes misbruikte om naar de duivenklok te rennen. Wel had hij zich met moeite een koppel postduiven verworven, maar voor een klok kreeg hij beslist de centjes niet bij elkaar. Mijn broer was een geboren duivenhouder. Als hij om te be ginnen zijn eerste duifjes uit Kaapstad had moeten halen, dan zou hij geen ogenblik heb ben geaarzeld. Duiven houden, dat zit je in het bloed. Het heeft geen zin een hok te timmeren, een duivenpaartje er in te zetten en dan maar af te wachten of de lieve vogels bereid zijn je bij wedvluchten de prijzen te ver schaffen. Als het zo gemakkelijk ging, dan waren er wel meer duivenhouders dan de ruim 400 die Amersfoort nu telt. Zo een voudig is het niet. Duiven hou den vereist vakkennis. Het is wel zo dat men al doende leert, maar als de liefhebberij er niet is, dan mislukt het. Breng de duiven dan maar naar de markt en maak er een goed prijsje voor. De rasechte duivenhouder organiseert zich. Hij wordt lid van „De Reisduif" van „De Or donnans" van „De Zaterdag vliegers" of welke vereniging dan ook. beetje tegen mijn broer op. Hij had zijn zaken best voor el kaar. In het gewichtige boek was precies pa te gaan met welke duiven hij had geteeld, de ringnummers en de kleu ren stonden er in vermeld. Nee. ik moet zeggen, het was piekfijn voor elkaar. Zo goed voor elkaar zult U het bij iedere echte duivenhouder vinden. Dat hoort bij het „vak". Want is het geen vak manschap, als een duif hoog uit de lucht op 't hok aftuimelt, en de be zitter er van kan zeggen: „knap ge daan bonte, schrijf maar vast op broer, daar komt no. 178543 bin nen". Ik schreef en als broerlief na veel gerammel met het voerbusje en „kom dan, kom dan" zijn lieve duif had binnen geloodst zette ik me al schrap om als een Olympi sche hardloper naar de klok te ren nen. „Lopen dan joh", schreeuwde m'n broer dan, „je mag ook een stuk van de taart". Ja hij had het goed voor elkaar en wist stellig, dat hij met de wedvluchten in de prijzen zou zitten en een taart be machtigen. Had die bonte het ver leden jaar niet uitstekend gedaan, en die blauwkras, was die niet met de eerste prijs uit de klok geko men? De jongen van deze duiven moesten het wel goed doen. En ze deden het, want mijn broer wist hoe hij de vogels moest voeren en verzorgen om hun uithoudingsver mogen te bevorderen. Zijn geroep over de taart drong vaag tot mij door, want zo snel als mijn korte benen konden gaan, rende ik naar de man-met-de-klok. Uren van spanning waren daar aan vooraf gegaan. Zouden ze het redden de vogels uit Marbahan Ci- ney of Mons vandaan? Op reis Zouden ze het redden? Zo den ken ook iedere week opnieuw de Amersfoortse postduivenhouders, die gezamenlijk ongeveer 15000 duiven bezitten. Ze bespreken de kansen. Wat een drukte op Vrij dagavond bij het inkorven voor de reis. Ik heb weer een deel van mijn jeugd beleefd, toen ik daar in het pakhuis aan de Van Bemmelstraat tussen de duivenhouders stond. Het was er een wirwar van klanken. Maar boven alles uit klonk het driftig gekoer van de doffers, die in een grote mand werden verza- Nee maarmoet je kijken wat een slagpennen, als die niet in de prijzen zit... Archifoto) Met deze zorg houdt de liefheb berij nog niet op. De echte liefheb ber observeert gedurende de win ter zijn duiven. Volgt de ontwikke ling van de eerste jaars, die in de vluchten voor jonge duiven goede tijden maakten. Hij stelt zijn hele ENHOF te Delft is in verband met I van Munster een tentoonstelling ge- les Juliana, na bijwoning van de her- meld. Er was ditmaal grote be langstelling voor de wedvlucht naar St. Quentin. „De Reisduif" is in haar jubi- leumweken. Vijfentwintig jaar or ganiseert deze vereniging al wed vluchten. Nu viel er een fiets te winnen. De beste vliegers werden voor de dag gehaald. Uit alle rich tingen kwamen de mannen met dc duivenkorven toestromen. De bakker was zo achter zijn oven weggelopen, hij had zijn wit te jasje nog aan. Liever dubbel ge bakken brood, dan zijn duiven niet mee. Wat zou de man Zondag in hemelsnaam moeten beginnen. Een zomerse Zondag zonder de span ning van duiven die uit Belgie of Frankrijk verwacht .worden, is geen Zondag! Een beetje bekijken kan de duivenhouder het wel. „Zo laat gelost," zegt de radio. Mooi, dan kunnen de vogels ongeveer om twaalf uur binnen zijn. Maar reeds ver voor twaalven tuurt en man in de lucht, rammelt met zijn busje,, laat zijn koffie koud worden en is niet bij zijn hok weg te slaan. Daar is ic Plotseling tuimelt een duif hoog uit de lucht. „Heb ik 't niet gezegd Evert, het is de bonte" een moord- vliegertje. „Kom dan_Jbeestje, kom dan" en de duif moe van de verre reis, laat zich niet lang lokken met het voerbusje. Zij wringt zich door de klep en als de dringers vallen is even later de gummiring van haar pootje verwijderd. „Vlug de klok er mee in", zegt de duiven houder, die zijn "bonte nog eens over de kop streelt. Zo gaat het in de tijd van de wedvluchten iedere Zondag in ruim vierhonderd Amersfoortse woningen waar soms in eenvoudige hokken, soms in duivenpaleizen de sierlijke vogels symbool van de vrede de bezitters veel verpo zing en vreugde bieden. Nieuwe vinding van Amerikaans geleerde Dr. Socrates Kaloyereas, een geleerde aan de universiteit van Louisiana (Baton Rouge), heeft een methode uitgevonden om eieren te bevriezen, zonder de schaal te breken. Men kan de bevroren eieren wekenlang in half-vaste toe stand bewaren. Ze blijven vol komen vers en smakelijk. Diepvries eieren behouden zelfs hun vruchtbaarheid en kunnen na volledige ontdooi ing worden uitgebroed. Dr. Kaloyereas, die aan Griekse, Britse en Amerikaanse universitei ten promoveerde, heeft gedurende 2y2 jaar te Baton Rouge (USA) gewerkt. Ongeveer een jaar lang legde hij zich op het conserveren van eieren toé. Hoe weet hij nu te voorkómen dat het ijs binnen in het bevroren ci de schaal doet breken? Hij geeft de volgende eenvoudige verklaring: Verdamp voldoende vocht uit het ei, opdat het in de schaal kan uit zetten. Bevriezing 15 k 20 graden Fahrenheit (7 tot 9 graden Celsius onder nul) tot een half-vaste toe stand. Hij heeft 2000 eieren laten be- j vriezen en deze gedurende 13 maanden bewaard. Alle eieren ble ven goed van smaak. ER blijken in onze stad nog vele mensen te wonen die er vast van overtuigd zijn, dat Herman Gorter inderdaad door de heerlijke schoonheid van een stralend voorjaar in het oude Amersfoort werd ge ïnspireerd tot het schrijven van z\jn beroemd geworden gedicht „Mei". Nog kort geleden konden wij in het Meinummer van de Beljaard erva ren, hoe taai de legende reeds is, die bij ons in Amersfoort sinds enkele luttele tientallen iaren rond de „Mei" werd geweven. Een legende, die nu eenmaal wil, dat Herman Gorter aan de Zuidsingcl woonde („Mijn huis was op den stadsmuur opgebouwden dat hier in dit oude stadje, langs de watergracht, het zo door en door Hollandse gedicht zijn ontstaan en geboorte vond. „Een nieuwe lente en een nieuw geluid: „Ik wil dat dit lied klinkt, als het gefluit dat Ik vaak hoorde ln een zomernacht in een oud stadje, langs ae watergracht." Dichter trouwde in onze stad zijn jeugdliefde MEI", dat is die onvergelijke lijke en (naar een uitdruk king van Anthonie Donker) onge ëvenaarde verukking ener jeugd, en in de literatuur over „Mei" wordt Herman Gorter's schepping in één adem met de Vlaamse Rijm snoer en Tijdkrans genoemd als de breedste hymne aan de natuur, het grootste en meest-elementaire feest der zinnen, dat de Europese mens zich in de 19e eeuw nog heeft weten te bereiden. Dat in de stad, waar Herman Gorter van 1890 tot het midden van 1893 leefde, zich de „Mei"-legende kon ontwikkelen, is wel tekenend voor de tijd waarin on voor de mensen waartussen Gorter leefde. Veel langer dan een eeuw geleden wees men in het park Monceau in Parijs elkaar met diepe eerbied op de jonge Victor Hugo, de van God begenadigde dichter, maar hier in Holland, in Amersfoort, moet men in 1948 nog monnikenwerk verrich ten om het huis terug te vinden waar eens de „centrale figuur van de culturele en literaire vernieu wing" der Tachtiger jaren heeft gewoond. Haast onbekend, buiten de kleine kring rond de Nieuwe Gids, in zijn beste jeugdjaren, is Herman Gorter in de afgelopen halve eeuw gaande weg geworden tot een figuur van nationale betekenis en is het besef gemeengoed geworden dat de „Mei" behoort tot de klassieke kernschat van onze literatuur. In menige ge meente wordt in een straatnaam de herinnering verlevendigd aan deze hoeder-bij-uitstek van 't kostelijk ste goed, dat 'n Volk bezit, dat het pas tot een bewuste natie maakt: de taal. In de enige stad, waar Gorter als leraar en jong dichter vier vruchtbare jaren doorbracht en waar hij trouwde zoekt men te vergeefs naar een Herman Gorterlaan. Wèl heeft men in Amersfoort de namen vereeu wigd van b.v. de. brave berijm de bedelbrievenschrijver Tol lens, de hypersentimentcle Rhijnvls Feith en de patriot- l t duivenbezit te boek. Ik vond het altijd een bij zonder moment als mijn broer met zijn stam boek voor de dag kwam. Een beetje gewichtig deed hij natuurlijk wel. Ik was tenslotte zijn kleine broer en een mens vindt het toch altijd prettig als ze tegen hem opzien. Eerlijk, ik zag werkelijk een De mens heeft zo zijn eigen aardigheden of noem het lief hebberijen. Er zijn er die geluk kig zijn als ze een halve cent beuren. Een halve cent of een cent met een gaatje, die bren gen geluk aan. Een ander doet een knieval voor lucifersmer ken. Hij leurt al weken naar een bijzonder plaatje. Het is stellig zo, dat deze ogenschijn lijk onbelangrijke zaken in het leven van de mens toch een diepere betekenis hebben. Waarom voelt iemand zich tot duiven aangetrokken. Is het om de sierlijke bouw van de vogel? Wekt de prestatie van de post duif, die kilometers aflegt om haar hok weer te bereiken, de lust op om zulke vogels te be zitten? Laten we ons er niet in verdiepen. Men spaart halve centen om aan een begeerte te voldoen. Men houdt duiven om dat het zo gezellig is, die trip pelende en koerende vogels in hagelwitte hokken k aan deze tentoonstelling gebracht. f over de slag om s-Hertogenbosch, 's. Rechts van de Prinses Minister- ïr. Beel verzameld, dank zij de bemoeiingen van de militaire deskundigen van het „signal corps", n taak als Het gevolg van de de Ameri- president is samenge- geenszins steld uit meer dan 60 •ang. Tru- Amerikaanse en bui- Ift in het tenlandse journalisten, g, waar hij d*e i*1 hun eigen cabi- :r een ka- nes in »het persrij- badkamer, tuig" werken, vee andere Aan de tussenhalten lor mevr. zullen de zaken zich mej. Mar- voordoen als volgt: in, die de De massa is reeds in gedurende het station samenge- ergezellen. stroomd, de locale au- r nog een toriteiten stijgen in de gen parti- trein, de luidsprekers mer. worden onmiddellijk mbtenaren aangekoppeld, waarna e Huis, de een der persoonlijkhe- de naaste den de president j van de „voorstelt" en het zetten het staatshoofd een toe- ig. Het se- spraak houdt: acht mi- li het der- nuten hoogstens, waar- j onderge- na de trein zich weder e daarop- in beweging zet. on is het In de grote steden de rond- zal de president zijn ring: daar rede uitspreken op een ie meest centraal punt van de imiddelen stad. staat, zulks in antwoord op de stichting van de Westduitse staat die de Weste lijke mogendheden overwegen Een andere dan deze verzoenings gezinde toon spreekt uit een verklaring die radio-Moskou de wereld Inzond over de affaire-Tassoyef. de Russische gene raal, die onlangs uit de Britse zone naar Engeland is gebracht. Volgens radio- Moskou en ook de Russische bladen publiceren er lange verslagen over is Tassoyef, die thans weer in de Sovjet zone terug is. „ontvoerd" door de Britse en Amerikaanse autoriteiten en in Lon den zou hij mishandeld zijn toen hij had geweigerd pen anti-Russische poli tieke verklaring te tekenen, waarin h(j om asyl ln Engeland verzocht. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft de juistheid van deze Sovjet-berichten met klem ontkend. „D-DAY" HERDACHT Ook op zijn Russisch Met redevoeringen van Frankrijk's president Vincent Auriol, van Sir Oliver Harvey, de Britse ambassa deur in Frankrijk, en generaal Va nier, de Canadese ambassadeur zijn Zaterdag in Arronianches en Port en-Bessin, Normandië, herdenkings plechtigheden gehouden ter gelegen heid van het feit dat in deze streek op 6 Juni 1944 geallieerde troepen voet op continentale bodem zetten. De vierde verjaardag van D-day is ook door de Russische pers in Ber lijn herdacht. De Tagliche Rund schau betoogde in een herdenkings artikel o.a. dat de Westelijke geal lieerden Duitsland waren binnenge trokken om te voorkomen dat dit land „democratisch" zou worden. De invasie „was niet nodig geweest, om dat het Russische leger de oorlog al had beslist", schrijft het blad. Critiek op kleding van prins Philip „Men's Wear", het tijdschrift van de Britse kleermakers, sprak Zaterdag zijn misnoegen uit over de wijze waarop de hertog van Edinburgh, de echtgenoot van prinses Elizabeth, zich kleedt. Niemand vraagt, dat hij een wandelende modepop wordt, schreef het tijdschrift, waarna het het advies geeft, dat prins Philip zal luisteren naar de ad viezen van de beste Britse kleer makers. Het vonnis van het blad over een van de costuums van de her tog was: Een goed gemaakte costuum, dat verknoeid wordt door een slecht geknoopte das en een slecht zittende schouder. U V l/l ïïuïïïp (Van onze Haagse redacteur) 1 „Nog nooit hebben vreemde lingen, die uit een land werden uitgeleid, zoveel rechtswaarbor gen gehad, als de Duitsers, die naar aanleiding van het mis bruik, dat zij tijdens de bezetting van de Nederlandse gastvrijheid hebben gemaakt, naar Duitsland worden teruggezonden." Dit zeide Zaterdagmorgen de mi nister van Justitie, mr. van Maar- seveen, tijdens een persconferentie,; waarin hij dit onderdeel van het' vreemdelingenbeleid der regering verdedigde, tegen de opvallend scherpe actie, welke van katholieke j zijde in deze weken is ontketend ten gunste van deze Duitsers, Het mag een merkwaardige ge beurtenis worden genoemd, dat de „minister van barmhartigheid", zo als men mr. van Maarseveen nogal eens schertsend noemt, zich moest te weer stellen tegen zijn geestver wanten, die de barmhartigheid naar zijn oordeel thans toch wel wat te ver willen doordrijven. „Men moet zich bjj het betrach ten der barmhartigheid niet door sentimenten, doch uitsluitend door verstandelijke overwegingen laten leiden," zeide de minister, die zich op dit stuk blijkbaar misverstaan achtte. Het aantal Duitsers, dat thans uit ons land wordt ver wijderd. is bepaald niet over dreven groot te noemen. Men kan dit aantal, naar het oordeel van de minister, schatten op ongeveer 10% van alle Duitsers die hier waren. Géén Duitser, die wordt uitgewezen, die met J op zeer goede gronden verwij derd wordt. Ter verzekering daarvan zijn aan de betrokken diensten nauwkeurige instruc ties gegeven. Al deze Duitsers zijn sedert be gin 1946 tenminste één keer ver hoord en de vele vragen welke hun worden gesteld, omvatten altijd de vijf volgende: of zjj lid van natio- naal-socialïstische organisaties zijn geweest: of zij deel uitmaakten van de Duitse bezettende overheid: of zij hun kinderen lid van de Hitler- jugend hebben laten worden; of zij die kinderen naar Duitse scholen hebben gezonden en tenslotte welk verweer zij hebben aan te voeren. Uiteraard wordt daarbij vrijwel al tijd aangevoerd, dat zij onder dwang handelden. Doch wat dat be treft hebben de politie-autoriteiten geleerd voorzichtig te zijn. „Het is nu eenmaal de ge- woontg van mensen in deze po- c KET ONVOLPREZEN HAVIK par-excellcnce Borger, maar men heeft er nog niet de tijd gevonden om een plaats in te ruimen voor de geestelijke va der van de „Mei" (één der heel groten, een der zeldzamen, zegt de Winkler Prins) van welk gedicht de Amersfoortse over levering wil, dat het binnen onze wallen zijn conceptie vond. Er was aanleiding Dat deze overlevering kon ont staan en post vatten bij vele onzer stadgenoten, is zeer begrijpelijk. Gorter had in onze stad ruimschoots de inspiratie voor zijn „Mei" kun nen vinden. In deze dagen nog ligt de wonderschone Zuidsingel met haar tere tooi van zachjgroengebla- derde oude lindebomen te spiegelen in het rimpelloze water van de stil le middeleeuwse vestinggracht. En het is. als houdt Moeder Amers foort haar meest-kostbare schatten van Hollands stedeschoon gevlijd in de zachte ronding van haar bloemomkranste arm van Zuidelij ke buitensingels. Ga eens in deze zon-overgoten Meidagen langs de Langegracht cn verlustig U, dichtbij de „Ketelaers- brugge" tussen Muurhuizen en Breestraat, in het uitzicht op het onvolprezen Havik. Schaam U eens niet en zet U neer langs de walle- kant, recht tegenover het Havik en laat terwijl Uw benen bengelen bo ven het Langegrachtwater, Uw blikken liefkozend gaan door de halvemaansboog der hoge stenen brug tot zij de waterspiegel raken. Maar niet alleen het Havik en onze Amersfoortse binnensingels konden Gorter de inspiratie tot de „Mei" hebben gegeven. In de zeldzame weken, waarin onze buitensingels met genoegzaam helder beekwater zijn gevuld, spreekt duidelijk tot de dichterlijke verbeelding de over vloeiende weelde van *t steeds wis selende kleuren- en lijnenspel van Plantsoen en waterpartijen. Dat de legende over het ontstaan van Gor ters „Mei" kon blijven voortleven in de gedachten van drie geslachten Amersfoorters danken wij niet in HERMAN GORTER de laatste plaats aan onze buitenste grachtengordel, waar in zeldzaam harmonische samenwerking van water en land, van fantasie en wer kelijkheid, van stadsgeschiedenis en hedendaags leven een geheel werd verkregen, dat zozeer tot het poë tisch gevoel spreekt. Zwerf langs dc Beek bij de Wljersstraat, waar zich de bomengroepen van het oude kerkhof spiegelen in het traag stro mende water. Verwijl een poosje in de afschuwelijke kippenrèn onder langs Amicitia en geniet van de helaas weinige dartele eenden en van de aanblik der laatste grote bo men welke de naam gaven aan het Beukenlaantje. Ofwel zit eens op de leuning van het bruggetje bij de Kleine Nachtegaalstraat, vlak naast het huisje waar een halve eeuw ge leden de socialistische dichter Dirk Troelstra woonde. Steeds weer on dergaan wij er bewust of onbe wust in meerdere of mindere mate de weldadige invloed van de schoonheid langs de waterkant, zo typisch voor een oude stad in de lage landen Drie jaar eerder Met dit alles cn nog meer voor ogen, is het te begrijpen dat wij Amersfoorters, in de mening verkeerden dat Gorter's „Mei" uit ons midden geboren werd. De geschiedenis echter houdt geen rekening met deze ongefundeerde mening, en deze geschiedenis houdt ons onver biddelijk voor ogen, dat het be gin van „Mei" werd geschreven bijna drie jaren vóór Gorter tot leraar op het Amersfoortse gymnasium werd benoemd. Herman Gorter die als zoon van de letterkundige Simon Gorter op 26 November 1864 te Wormer- veer werd geboren duikt voor het eerst in de Amersfoortse stads- historie op, v/anneer de plaatselijke kranten berichten, dat in de Raads vergadering van 11 December 1889 met 9 stemmen van de 13 (4 op de heer R. Jesse te Leiden) de heer Dr. H. Gorter, doctor in de Klassie ke Letteren te Amsterdam is be noemd tot leraar in de oude talen aan het Gymnasium te Amersfoort. Gorter was zes jaren tevoren stu dent geworden aan de Rijksuniver siteit van Amsterdam on naar zijn eigen zeggen in het voorjaar van 1886 begonnen met de opbouw van de „Mei", Op 18 April 1887 nam het schrijven een aanvang, kort vóór zijn doctoraal examen op 3 Mei 1888 kreeg Gorter het eerste boek van zijn grote gedicht gereed en in het voorjaar van 1889 zag de vol ledige „Mei" in de Nieuwe Gids het licht. Een jaar later, op 23 Januari 1890 vestigde Gorter zich te Amers foort, vergezeld van zijn moeder, Niet lang na zijn aanstelling als leraar trouwde Gorter met zijn jeugdliefde („er is één die ik wèl wenschte dat mijn stem bescheen met meer dan lachen van haar zachte oog de dechter van zUn vriend Cnoop Koopman, met wie hij reeds tijdens zijn studententijd zich had verloofd. Op 25 Augustus 1890, als de herfst al is gestreken over de hoge kastanjebomen voor het nieuwe Gymnasium aan de Westsingel, komt Gorter's vrouw in het pasgebouwde huis op de Korto Bergstraat, dat onze dichter bij zijn intrede in Amersfoort had betrok ken. Postbode vertelde Over de Amersfoortse periode in het leven van Herman Gorter is maar heel, heel weinig bekend ge- bicven. Er leven in onze stad nog maar een paar mensen, die zich do levenslustige jonge dichter uit diens Amersfoortse tijd kunnen her inneren en het is louter toeval, dat schrijver dezes in dit artikel kan vastleggen waar Herman Gorter cn zijn jonge vrouw precies hebben gewoond. Want noch het bevol kingsarchief noch tientallen adres senlijsten waren in staat het ver band te leggen tussen het verleden van 1890 en het heden, en het was meer geluk dan wijsheid dat ik, op mijn speurtocht, met een oud-brie venbesteller van tegen de tachtig jaren aan de praat kwam, die mij in herinnerHngsgedachten liet mee genieten van de heerlijke bakjes koffie, die hij 57 Jaren geleden bij de vriendelijke jongo mevrouw Gorter kreeg aangeboden wanneer hij weer eens met een heel pak brieven kwam aanbellen. De Korte Bergstraat bestond in die jaren nog nauwelijks. De huizen aan de Noordzijde waren toen nog, niet gebouwd: eerst in 1896 liet aannemer Jan van de Berg de eer ste vier villa's zetten, waarvan er nu drie aaneen getrokken zijn door de kliniek. Maar aan de zuidzij stonden al bijna alle huizen die er nu aanwezig zijn. Herman Gorter woonde waar nu mevr. Van de Laar woont, op nummer 22. Als buur man had Gorter de Commissaris van Politie P. J. Dammers. Het perceel no. 18 was in Gorters tijd nog niet opgetrokken, maar verder waren alle huizen langs deze Zuid kant van de Korte Bergstraat er sinds enige jaren. Zo had onze dich ter tot medc-straatbewoners o,a. de luitenant van de huzaren Grond- hout (no. 16), de vader en zoon Richard, ambtenaren van do Hol- landsche IJzeren, het hoofd van de Rooms Katholieke jongensschool M. van Lingen, de bekende onderwijze- ressenfamilie dames Van Mill en Duyster en de heer W. D. F. Meyer (waar later de stationschef Scsse- ler heeft gewoond op no. 8.) Door Henriëtte Roland-Holst we ten we, dat de Amersfoortse tijd voor Gorter geen onverdeeld pret tige is geweest en dat b.v. dc om gang met zijn collega's hem een da gelijkse kwelling werd. Het was voor de dichter in Gorter een be vrijding, toen hij vooral door de hulp van Jan Vcth in staat was, het leraarschap aan het Amersfoortse gymnasium op te geven. Reeds op 15 Maart 1893 vraagt hij ontslag, hetwelk hem in de Raadsvergade ring van 30 Mei eervol wordt ver leend: met ingang van 1 Septem ber d.a.v. en zozeer voelt Gorter dit als een bevrijding, dat hij al op 5 Juni 1893 uit Amersfoort wegtrekt, het huis aan de Korte Bergstraat nummer 169 (thans no. 22) ruimen de voor de nieuwe bewoner, Jhr. Mr. Sandberg, de griffier aan de gemeente-secretarie van Amers foort. P. S. TEELING tjes gezet en de steno ontwerper kreeg van "ers uit bln- HONDERDDUIZEN- DEN landgenoten hebben wel eens van Stenografie gehoord en tienduizenden hebben in de loop der jaren op school of vla een cur sus het hunne opgesto ken van de kennis van het kortschrift. Dui zenden in het Neder landse taalgebied ge bruiken dagelijks bij hun werk op kantoor of krant de stenogra- fle-Groote, maar slechts weinigen weten dat dit bekende kort schrift in Amersfoort is uitgedacht. Een halve eeuw ge leden was de opleiding van recruten minder intensief dan met de huidige internationale militaire training het fcval is. Voor de qol- aten, die te Amers foort in garnizoen la gen, bleef er vroeger een zee van vrije uren over, een vrije tijd, welke de luitenant-ad judant A. W. Groote tijdens zijn verblijf in onze garnizoensstad in 1898 gebruikte voor het uitwerken van een kortschriftstelsel, dat sindsdien de naam draagt van Stenogra- fie-Groote. Deze week Juist een halve eeuw geleden gaf de ontwerper het systeem aan de open baarheid prijs. BENNEN enige ja ren had deze me thode van snelschrift reeds zulk een -grote faam verkregen, dat op 6 Juni 1908 het tienjarig bestaan fees telijk kon worden ge vierd. Misschien her innert een hele enkele oude Amersfoorter zich deze dag nog, want de feestvergadering werd gehouden in ae con certzaal van café De Arend, buiten de Siyk- poort, daar waar nu ongeveer het Juliana- plein ligt. Dus: ln de geboorteplaats van Ste- nografie-Groote. Tij dens dit feest werden de heer en mevrouw Groote danig in de Amersfoortse blomme- z\Jn vereerders nen- en buitenland een prachtig schrijfbureau cadeau als souvenir aan deze gedenkwaar dige dag. Van zijn kant wist A. W. Groote te eren, hem die ere toe kwam en we weten uit de kranten van die da gen, dat de Tweede Ka merstenograaf Winem Drecs van de familie Groote by deze gele genheid 'n zilveren her inneringsmedaille ont ving voqr het vele, dat hy in hè» belang var* het kortschrift-Oroote gedaan had. WIJ leven In onze tyd van koorts achtige haast veel te snel voor tienjarig-be- staantjes en glimlachen misschien wat gering schattend over die ou we sokken van 1908 met hun Amersfoorts herdenkingsfeest. En vrywel zeker ls, dat geen enkele lieve Amersfoortse steno-ty- Siste tydens haar ar- ied vandaag eraan zal hebben gedacht, dat Steno-Groote alweer 40 jaar is geworden. Maar misschien heeft dezer dagen wèl onze minis ter Drees zich tydens een zeldzaam moment van rust de 6e Juni 1908 te Amersfoort herinnerd en met het zilveren „blikkie" van A. W. Groote ln de hand. gezucht: ,Ja, Ja, dat óók al weer 40 Jaar geleden!" Peter van de Birkt

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 5