DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Donderdag wapenstilstand in Palestina Sokolofski doet pogingen tot toenadering Franse regering met hakken over de sloot Duitsers eerst uitgewezen na grondig onderzoek Filmpionier Louis Lumiére overleden Verenigde Staten worden nu geregeerd van een treincoupé uit Rumoer over kamp Mariënbosch noopt tot ministeriële verklaring Vanport: water eist reeds 26 doden Maandag 7 Juni 1948 'Achtste jaargang, No. 1038 Opgericht door de Stichting „Het Parool'" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.— p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe P.er» Redactie eh Administratie: Snouckaertlaan 1, AmcrsroorL Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235« Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER- HONGERSTAKING OP CYPRUS Donderdag 10 Juni is vastge steld als voorlopige datum voor een wapenstilstand in Palestina, ro verneemt Reuter uit Amman. Militaire waarnemers van Bel gië. Frankrijk en de V.S. zouden in Jeruzalem een bestandscom missie vormen. Graaf Bernadolte heeft het afge lopen weekend besprekingen ge voerd in Beiroet, Amman, Cairo en Haifa. Waarschijnlijk zal hij beide partijen een mededeling zenden, waarin om een rechtstreeks „ja" of „nee" wordt gevraagd. In Lake Success doen geruchten de ronde, dat Bemadotte zal worden terugge roepen als de Joden en de Arabie ren het in de komende paar dagen niet eens worden over het „staakt het vuren". De 24.000 op Cyprus geïnterneer de Joden hebben een hongerstaking van 24 uur aangekondigd als pro test tegen het verbod, weerbare Jo den naar Palestina te laten vertrek ken. Zij hebben tot de Britse com missaris voor de kampen „een laatste waarschuwing" gericht: het verbod zou de meest ernstige ge volgen hebben. De stryd blijft voortwoeden. Een Arabisch bericht, dat de Hebreeuw se universiteit te Jeruzalem zich Minister Lieftinck uit Indonesië terug Naar financieel accoord tussen Unie-partners Na een verblijf van dertien dagen ln Indonesië is prof. mr. P. Lief tinck, de minister van financiën. Zaterdagavond laat op Schiphol te ruggekeerd. Hjj heeft met minister Gotzen deelgenomen aan besprekin gen met dr. Van Moök over een aantal financiële onderwerpen, waarbij Nederland en Indonesië sa men betrokken zijn. Er is een finan- cieel-economisch accoord ontworpen dat deel zal kunnen uitmaken van het Unie-statuut. Over de politieke verhouding van Nederland tot de Republiek, wilde minister Lieftinck zich niet uitlaten. Minister Gotzen zal nog een week in Indonesië büi- ven. Huwelijk Michael en Anna nu op Donderdag gesteld Het huwelijks tussen ex-konlng Michael en prinses Anna is thans naar officieel wordt medegedeeld, vastgesteld op Donderdag 10 Juni. De voltrekking zal in Athene plaats hebben. Vanmorgen werden de"4ex- koning en de prinses oor vlieguilg ln.de Griekse hoofdstad venvacht. Prof. Romme. de fractieleider der K.V.P. in de Tweede Kamer, is Zondag per vliegtuig naar Indone sië vertrokken voor het bijwonen van de federale conferentie te Ban doeng. zou hebben overgegeven, is uit Joodse bron tegengesproken als „volkomen ongegrond". Zowel het Egyptische als het Syrische leger- bericht maken melding van aanval len op Joodse nederzettingen, maar de Haganah meldt, Kakocn te heb ben ingenomen; deze plaats ligt even ten N.W. van Toclkarem. Je- nin is volgens de Joodse bronnen geheel door de Haganah omsingeld. Bij Kyrenia, ten Zuiden van Tel Aviv zou volgens Arabische berich ten, een hevig gevecht aan de gang zijn. Iraakse troepen beweren het dorp Sjoaikai ten Noorden van Toelkarem te hebben bezet; Syrië en de Libanon eisen de verovering van twee dorpen aan het Noordelij ke front, Malkija en Kadas voor zich op. Vliegende vleugel in V.S. neergestort Bemanning gedood Tijdens een proefvlucht is in de buurt van een vliegveld in Califor- nië een zgn. Vliegende Vleugel neer gestort en verbrand. De uit vijf kop pen bestaande bemanning kwam om het leven. Dit reuzenvliegtuig met een ge wicht van 44 ton, voorzien van straalmotoren met een gezamenlijke capaciteit van ongeveer 32.000 paar- dekracht, is het ki'acbtigste toestel ter wereld. De vleugelwijdte be draagt 57 meter en het stai*tgewicht honderd ton. Het is ontworpen voor een bemanning van dertien. Volgens een ooggetuige scheen het vliegtuig in de lucht uit elkaar te springen. Een onderzoek naar de oorzaak zal worden ingesteld zodra het smeulende wrak voldoende is af gekoeld. TEGEN VERLAGING MARSHALLHULP Vandenberg neemt de leiding De Amerikaanse senator Arthur Vandenberg (rep.) heeft de leiding genomen ln het \erzet tegen de ver mindering van de steunbedragen voor Europa van het plan-Marshall. HU heeft de toewüzingscommissie van de Senaat verzocht, pcisoonHJk te mogen getuigen voor tcnictdoe- ninjr van de door het Huls van Af gevaardigden aanvaarde beperking van het plan-Marshall. Vandenberg* verzoek is inmiddels ingewilligd: hij zal worden gehoord. Ook generaal Marshall en onder minister Lovett zullen zich persoon lijk naar het Capitool begeven om aan te dringen op volledige hand having van de door de regering aanvaarde credieten. In kringen van het Amerikaanse departement van buitenlandse za ken wordt gezegd, dat de voorstel len tot beperking van de Marshall hulp zijn veroorzaakt door de in- druk van de Sowjetrussischo „vre-^ despropaganda-campagne". Hoge functionarissen van het departe ment zijn in de wandelgangen van het Congres doende met pogingen deze, wat zij noemen ..overmaat van vertrouwen" te „corrigeren". Het schijnt echter wel zeker, dat er in elk geval enige.beperking in het program van hulpverlening aangebracht zal worden om redenen van compromis. Naar een koninkrijk Cyrenaica? Emir Mohammed Idriss el Se- noessi heeft verklaard te denken aan de oprichting van een onafhan- keliik koninkrijk van Cyrenaica. dat met Groot-Brittannië zou verbon den zijn door een verdrag zoals het Engels-Transjordaanse oact. Dit koninkrijk, zo voegde de Emir er aan toe. zou „een belangrijke stabili satiefactor zijn in het Oostelijk bek ken van de Middellandse Zee". Cy renaica zou om opneming; in de V.N. verzoeken en lid worden van do Arabische liga. Geallieerde bestuursraad irf Duitsland binnenkort weer bijeen? Pogingen van Sovjetzijde in Duitsland tot toenadering tot de Weste lijke nezettingsmogendheden worden venvacht, nn een vergadering, die de Russische militaire gouverneur, Sokolofski, vandaag ln zijn Berlins© hoofdkwartier met zijn financiële en politieke adviseurs houdt. Men acht het mogelijk dat de Sovjets op het laatste ogenblik een aanbod tot her opening van de vierzijdige besprekingen over de hervormingen der Duit se valuta zullen doen en er wordt zelfs gesproken o\er een nieuwe bijeen komst van de geallieerde bestuursraad <lie sinds 20 Maart, toen Soko lofski en do zijnen do zitting verlieten, niet meer funetlonneerde. De Russen schijnen niet zelf de Raad te willen bijeenroepen, maar opmerkelijk was, dat dezer dagen in hét Sovjetblad Nachtexpress een beroep werd gedaan op de Franse gouverneur, generaal Koenig, om de Raad tegen 15 Juni bijeen te roepen. Voorts wordt aandacht ge schonken aan het feit. dat de Rus sische controle op reizigers langs de weg en in de trein sinds 1 Juni aanzienlijk verminderd is. Functio narissen van de (communistische) „Vrije Duitse vakverenigingsbewe ging" hebben overal in de Sovjet zone by protestantse geestelijken hun medewerking aangeboden by IN HET GERE UREERDE PRINSENHOF te Delft is in verband met de Nationale Herdenking van de Vrede van Munster een tentoonstelling ge organiseerd. Zaterdagmiddag heeft Prinses Juliana, na bijwoning van de her denking in de Nieuwe Kerk. een bezoek aan deze tentoonstelling gebracht. Op de foto: H.K.H. wordt voorgelicht over de slag om s-Hertogcnbosch waarvan een maquette tentoongesteld is. Rechts van de Prinses Minister- President dr. Bcel Truman op tournée SINDS Vrijdag re- geert president Truman vanaf het Spoor. Het rondreizen- de Witte Huis bestaat president zijn taak als uit de 18 rijtuigen van hoofd van de Ameri- zijn extra trein, waar- kaanse staat geenszins mede hij 18 staten van jn het gedrang. Tru- de Verenigde Staten man verblijft in het zal doorreizen. Om- laatste rijtuig, waar hij streeks 23 Juni wordt beschikt over een ka- hij in de hoofdstad mer met badkamer, terug verwacht. een salon, twee andere De president zal vijf kamers, voor mevr. grote op schrift gestel- Truman en mej. Mar de redevoeringen uit- garet Truman, die de spreken, benevens een president 50-tal toespraken „voor een tijd de vuist weg" van het Verder is er nog een achterbalkon van zijn keuken en een parti- eigen rijtuig af, dat culiere eetkamer, achter aan de trein is De hoge ambtenaren vastgemaakt. Verder van het Witte Huis, de staan nog troepen- helpers en de naaste den de schouwingen, bezoeken medewerkers van de „voorstelt" verzameld, dank zij de bemoeiingen van de militaire deskundigen van het „signal corps". Het gevolg van de president is samenge steld uit meer dan 60 Amerikaanse en bui tenlandse journalisten, die in hun eigen cabi nes of jn „het persrij tuig" werken. Aan de tussenhalten zullen de zaken zich voordoen als volgt: De massa is reeds in gedurende het station samenge- vergezellen. stroomd, de locale au toriteiten stijgen in de trein, de luidsprekers worden onmiddellijk aangekoppeld, waarna een der persoonlijkhe- president het de uitvoering van- sociale plannen en ln sommige streken is de com munistische boerenorganisatie plot seling begonnen haar politieke pro paganda te matigen en meer aan dacht te besteden aan programma's van landbouwhervormingen. Men hoopt ln alle"" kringen te Berlijn, dat over de gcldhervormingen in Duits land tussen de vier bezettingsmogend- heden overeenstemming zal worden be reikt. omdat aparte regelingen op dit gebied de splitsing van Duitsland meer definitief zouden maken dan welke andere maatregel ook. De nieuwe Sovjetkoers wordt in het algemeen beschouwd als een poging om een zo groot mogelijk deel van de Duitse bevolking bijeen te brengen in een „nationaal front", met het oog op de mogelijke uitroeping van een Oostaultse staat, zulks in antwoord op de stichting van dc Wostdultse staat die de Weste lijke mogendheden overwegen. Een andere dan deze verzoenings gezinde toon spreekt uit een verklaring die radio-Moskou de wereld inzond over dc affaire-Tassoyef, de Russische gene raal, die onlangs uit de Britse zone naar Engeland is gebracht. Volgens radio- Moskou en ook de Russische bladen publiceren er lange verslagen over is Tassoyef, die thans weer ln de Sovjet zone terug is. „ontvoerd" door de Britse en Amerikaanse autoriteiten en in Lon den zou hij- mishandeld zijn toen hij had geweigerd pen anti-Russische poli tieke verklaring te tekenen, waarin hij om asyl ln Engeland verzocht. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft de Juistheid van deze Sovjet-berichten met klem ontkend. „D-DAY" HERDACHT Ook op zijn Russisch Met redevoeringen van Frankryk's president Vincent Auriol, van Sir Oliver Harvey, de Britse ambassa deur in Frankrijk, en generaal Va- nier, de Canadese ambassadeur zyn Zaterdag in Arromanches en Port en-Bessin, Normandië, herdenkings plechtigheden gehouden ter gelegen heid van het feit dat in deze streek op 6 Juni 1944 geallieerde troepen voet op continentale bodem zetten. De vierde verjaardag van D-day is ook door de Russische pers in Ber lijn herdacht. De Tagliche Rund schau betoogde in een herdenkings artikel o.a. dat de Westelijke geal lieerden Duitsland waren binnenge trokken om te voorkomen dat dit land „democratisch" zou worden. De invasie „was niet nodig geweest, om dat het Russische leger de oorlog al had beslist", schrijft het blad. DE MANDENMAKERS HEBBEN VOLOP WERK om handen, want de kerscnplukkcrs. die dit jaar door het gunstige weer vroeger met hun werk hebben kunnen beginnen dan normaal zitten vertegen om hocndcrikcn. Hoenderiken zijn de manden waarin de plukkers de ketsen in de boomgaard verzamelen. Delft herdacht Vrede van Munster In Delft, waar bijna huis aan huls de nationale vlag wapperde, ziin Zaterdag de prinses-regentes, de ministerpresident, de ministers van buitenlandse zaken, oorlog en ma rine, overzeese gebiedsdelen en we deropbouw tegenwoordig geweest bil do nationale herdenking van de vrede van Munster. Deze werd ge houden in de Nieuwe Kerk. waar o.a dr. Beel. mr. Van Walsum, Delfts burgemeester, cn prof. Kra nenburg redevoeringen uitspraken 's Morgens was ln de Waalse kerk od het Princenhof de herdenkings tentoonstelling van de vrede van Munster geopend door minister Gil len. Niet alleen waren vele Neder landse autoriteiten hierbij aanwe zig. maar ook Zweden. Oostenrijk, België, Hongarije en... Spanje ga ven via diplomatieke vertegenwoor digers van hun belangstelling bliik. Broodrantsoenering zou kunnen verdwijnen Opheffing van de broodrantsoene ring in Nederland, Frankrijk, En geland. België. Italië en enkele Scandinayis9he lan-Vn. wordt vol gens het Amërikaasc blad Néw York Times mogelijk geacht, indien een Amerikaanse oogstvoorspelling juist blijkt. Twee deskundigen voor zien, aldus het blad, dat de V.S. een graansurplus zullen overhouden, als het weer meewerkt. Duitse kwestie bedreigt bestaan van kabinet-Schuman Het Franse kabinet is Zaterdag ternauwernood aan zijn politieke dood ontsnapt, toen in de Nationale Assemblée een debat over de ver hoging van gas- en electraprUzen (waaraan de vertrouwenskwestie was gekoppeld) eindigde in een stemming die slechts een meerder heid van zes stemmen voor Schu- man cn de zUnen opleverde. Of deze regering echter nog een lang leven beschoren is, valt ernstig te betwijfelen nu van verscheidene kanten heftig verzet wordt gepleegd tegen de politiek van de Londense conferentie over Duitsland. De Gaulle's partij, de RPF, heeft reeds aangekondigd, dat zij Woensdag een verklaring zal afleggen, waarin zij de Londense besluiten verwerpt. In Gaullistische kringen beschouwt men de Londense Duitsland-politiek als gevaarlijk voor de veiligheid van Europa en ook president Auriol heeft in zijn herdenkings rede van de invasie Zaterdag ge zegd' „Frankrijk heeft het recht en de plicht te wijzen op de gevaren en diverse manifesta- president bezetten het staatshoofd een toe- ties op het program, en volgend rijtuig. Het se- spraak houdt: acht mi- dit alles met het oog op cretariaat is in het der- nuten hoogstens, waar de presidentsverkiezing de rijtuig onderge in November. bracht, en de daarop- Dank zij de ultra- volgende wagon is het moderne inrichting van „brein" van de rond de presidentiële trein reizende regering: daar brengen de verkie- vindt men de meest zingszorgen van de moderne seinmiddelen stad. na de trein zich weder in beweging zet. In de grote steden zal de president zijn rede uitspreken op een centraal punt van de Critiek op kleding van prins Philip „Men's Wear", het tijdschrift van de Britse kleermakers, sprak Zaterdag zyn misnoegen uit over de wijze waarop de hertog van Edinburgh, de echtgenoot van prinses Elizabeth, zich kleedt. Niemand vraagt, dat hy een wandelende modepop wordt, schreef het tijdschrift, waarna het het advies geeft, dat prins Philip za! luisteren naar de ad viezen van de beste Britse kleer makers. Het vonnis van het blad over een van de costuums van de her tog was: Eer. goed gemaakte costuum, dat verknoeid wordt door een slecht geknoopte das en een slecht zittende schouder. (Van onze Haagse redacteur) „Nog nooit hebben vreemde lingen, die uit een land werden uitgeleid, zoveel rechtswaarbor gen gehad, als de Duitsers, die naar aanleiding van het mis bruik. dat zij tijdens de bezetting van de Nederlandse gastvrijheid hebben gemaakt, naar Duitsland worden teruggezonden." Dit zeide Zaterdagmorgen de mi nister van Justitie, mr. van Maar- seveen, tydens een persconferentie, waarin hy dit onderdeel van het vreemdelingenbeleid der regering verdedigde, tegen de opvallend scherpe actie, welke van katholieke zijde in deze weken is ontketend ten gunste van deze Duitsers. Het mag een merkwaardige ge beurtenis worden genoemd, dat de „minister van barmhartigheid", zo als men mr. van Maarseveen nogal eens schertsend noemt, zich moest te weer stellen tegen zyn geestver wanten, die de barmhartigheid naar zijn oordeel thans toch wel wat te ver willen doordrijven. „Men moet zich bij het betrach ten der barmhartigheid niet door sentimenten, doch uitsluitend door verstandelijke overwegingen laten lelden." zeide de minister, die zich op dit stuk blijkbaar misverstaan achtte. Het aantal Duitsers, dat thans uit ons land wordt ver wijderd. is bepaald niet over dreven groot te noemen. Men kan dit aantal, naar het oordeel van de minister, schatten op ongeveer 10% van alle Duitsers die hier waren Géén Duitser, die wordt uitgewezen, die niet op zeer goede gronden verwij derd wordt. Ter verzekering daarvan zijn aan de betrokken diensten nauwkeurige instruc ties gegeven. Al deze Duitsers zijn sedert be gin 1946 tenminste één keer ver hoord en de vele vragen welke hun worden gesteld, omvatten altijd de vijf volgende: of zü lid van natio- naal-söcialistische organisaties zijn geweest; of zij deel uitmaakten van de Duitse bezettende overheid: of zij hun kinderen lid van de Hitler- ïugend hebben laten worden; of zy die kinderen naar Duitse scholen hebben gezonden en tenslotte welk verweer zy hebben aan te voeren. Uiteraard wordt daarbij vrijwel al tijd aangevoerd, dat zy onder dwang handelden. Doch wat dat be treft hebben de politie-autoriteiten geleerd voorzichtig te zijn. „Het is nu eenmaal de ge woonte van mensen in deze po sitie een gunstig beeld van hun geval te goven en als men uit sluitend daarop af gaat. pleit men gewoonlijk op volkomen verkeerde gronden." Dit ver weet de minister vooral de ra diospreker Henri de Greeve. die naar het oordeel van de minis ter in zijn radio-praatje over deze zaak voorbeelden heeft aangehaald die kant noch wal raken. Dit toonde de minister aan de hand van de stukken aan. Dat een der Duitsers door pater de Greeve genoemd toch hier mocht blijven, is niet het gevolg van het ingrijpen van kerkelijke autoritei ten. die zoals de pater heeft gezegd, de onschuld hadden aangetoond van deze man. die „pertinent geweigerd zou hebben voor de Duitsers te wer ken"; de werkelijke oorzaak van het verlof, om hier te blijven voor deze man die onderscheidingen heeft gekregen voor ziin werk voor de bezettende macht berust op de instructie van de minister om bijzondere welwillendheid te be trachten in gevallen, waarin Duitse mannen met Nederlandse vrouwen zyn gehuwd. Men kan er van overtuigd zyn, dat de Duitsers, die na de vele over wegingen welke ten gunste van hen werken, toch nog weg worden ge zonden. raddraaiers zyn geweest. Over de toestanden in het kamp Mariënbosch zeide de minister, dat dit kamp indertijd wel geschikt was voor repatriërende Canadese mili tairen. Nu kan men zeggen, dat het. hier niet slechts mannen betreft, doch gehele gezinnen, doch men vergetc dan niet. dat juist met het oog daarop aanzienlijke verbeterin gen in het kamp zijn aangebracht De zorg voor de jeugd in het kamp wordt bijzonder nauwgezet uitge voerd, en al kan men niet zeggen, dat Mariënbosch een ideaalkamp is. het is beslist geen ongeschikt kamp. De beschuldiging, dat de ryksvreemdelingendienst Ges- tapo-methoden bezigt, wees de minister met verontwaardiging van de hand. Hy kon zich voor stellen, dat er bezwaren rezen tegen het van het bed lichten van Duitsers, die naar het kamp werden gezonden, doch hij hield de opposanten voor. dat toen men order had gege ven. dat de betrokkenen in het vervolg enkele dagen tevoren gewaarschuwd moesten wor den, men op een dag voor het feit stond dat van de 200 ge- waarschuwden er 125 waren ondergedoken! Tenslotte deelde de minister nog mede. dat hij opdracht had gegeven, dat het Beheersinstituut geen eigen dommen van Duitsers meer als vijandelijk bezit zou mogen verko pen. vóór de betrokkenen inderdaad de grens over waren. die verbonden zijn aan een inter nationale politiek, die geen reke ning houdt met Franse waarschu wingen en ondervinding". Hiermee laat de president het een open vraag of de Assemblée de Londense aanbevelingen zal ratificeren of niet. Nu echter vele Gaullisten waarschijnlijk tegen de Londense voorstellen zullen stemmen (en op steun van de communisten hoeft de regering hier natuurlijk ook niet te rekenen), kon het wel eens zijn, dat de regering in deze geen meerder heid zal behalen, want ook vele ge matigden maken zich bezorgd over Frankrijks veiligheid, wanneer de Londense politiek doorgevoerd wordt. Hervorming gevangenis wezen reeds ter hand genomen (Van onze Haagse redacteur) De minister van Justitie heeft in een persconferentie welke hij Zater dag in Den Haag hield, medege deeld. dat aan het rapport over de hervorming van het gevangeniswe zen. dat onlangs is uitgebracht, reeds op verschillende punten uitvoering wordt gegeven Het ligt in de bedoe. ling, voorstellen uit 't rapport welke de regering gaarne overneemt, doch welke wettelijke regeling behoeven, binnen afzienbare tijd in een wets ontwerp vast te leggen. Ook het Rijks tucht- en opvoe dingswezen maakt het onderwerp van bestudering uit en de commis sie daarmede belast hoiyit nauw contact met degenen die met de re geling van deze materie in België zijn belast, teneinde een zoveel r~o_ gelijk uniforme regeling te verkrij gen. VEEVOERSMOKKET. IN BRABANT ONTDEKT Een smokkelaffaire, waarbii een honderdtal boeren uit vier Brabant se gemeenten ziin betrokken, is ont dekt door de C C D. in Tilburg Vee voeder. op Nederlandse toewijzingen verstrekt, werd verkocht aan Bel gische afnemers. Het gaat hier om enige honderdduizenden kilogram men. In Baarle Nassau is reeds een veevoederhandelaar gearresteerd. Portland weer bedreigd door vloedgolf Zes en twintig: mensen hebben naar nu bekend is het leven gelaten bij de overstroming die Vanport heeft geteisterd en 52 personen wor den vermist. Onder hen zyn vijfen veertig kinderen. En weer steeg gis teren het water van do Columbiari- vier, die nog 6tecds grote druk uit oefent op de dyken by do zee. De stad Portland werd gisteravond he vig bedreigd. Ook in het naburige Brits Columbia (Canada) duurt de watersnood voort. Dc hulpdijken die het leger heeft opgeworpen, dreig den te bezwijken onder do voortdu rende druk van het water, dat ook hier reeds grote gebieden vrucht baar land heeft doen overstromen. Chef van Wagons-Lits werd f (>0.000 rijker Obers in treinen moesten zich excuseren „Terwijl de reizigers op de inter- nstionale treinen steen cn been klaagden over de geserveerd® maaltijden in dc Wagons-Lits, zwendelden de directeur van de af deling Nederland cn de sectie-chef van Amsterdam grootscheeps met dc legale toewijzingen, maar boven dien met een groot aantal door een dubbele boekhouding verkregen extra coupures. Terwijl de ober- kcllners in de treinen zich tegen over de klagende reizigers excu seerden met dc opmerking, dat do levensmiddelen-positie in Neder land niet zo rooskleurig was, dat voldoende voedsel beschikbaar kon worden gesteld voor de Wagons- Lits, verrijkte dc sectie-chef K, uit- Amsterdam, zich door verkoop van toewijzingen met minstens 60.000 gulden, die in de brandkast in zijn bureau werden aangetroffen cn waarvoor hij geen enkele verkla ring kon geven," aldus dc prijzen- controlcdienst te Amsterdam, dio het onderzoek leidt tegen de direc tie van de compagnie internationale „Wagons-Lits" in verband met te gen deze gerezen ernstige vermoe dens van fraude. Dc fraude beperkte zich geens zins tot levensmiddelen, maar strekt zich uit over practisch alle vcr- bruiksartikelen der Wagons-Lits, die slechts op distributictoewijzin- gen waren te verkrijgen. Er is geen financiële fraude gepleegd. Geble ken is, dat directeur H. gebruik maakte van textielpunten, die voor uniformkledlng van het personeel beschikbaar waren gesteld. Zowel H. als K. lieten zich voorts costuums aanmeten bij de firma W. in de Kalverstraat te Amsterdam, waar de Wagons-Lits een creditsaldo aan textielpunten had, terwijl verschei dene oberkellners der treinen van hun eigen textielkaart 35 punten moesten afstaan om zich een tuniek aan te schaffen. Directeur H., die de rechtercommissaris onlangs in vrijheid wilde stellen, maar die door de officier van justitie onmiddellijk daarop weer werd gevangen geno men, profiteerde voorts van 119 eenheden brandstoffen, die hij zich uit de toewijzingen liet thuisbezor gen. - PLESMAN IN EGYPTE Dr. A Plesman, directeur der K.L.M,, is naar wij vernemen Za terdagmorgen vroeg van Schiphol vertrokken naar Cairo. Naar alle waarschijnlijkheid heeft zijn reis ten doel, met de Egyptische luchtvaart autoriteiten besprekingen te voeren over het verbod tot nachtlandingen op Egyptische vliegvelden. Het ia bekend, dat als gevolg van dit ver bod, door Egvpte uitgevaardigd met het oog op de oorlogstoestand in het Nabije Oosten, de Indonesië-toe- stcllen der K.L.M. twee uur vroeger dan normaal van Schiphol moeten vertrekken, terwijl de vliegtuigen uit Batavia met twee 'uur vertra ging binnenkomen. Hoelang dr. Plcsmans verblijf in Egypte duurt, is niet bekend. Uit Bandol, Zuid Frankryk, wordt de dood bericht van Louis Lumière, de beroemde Franse filmpionier. Lu mière construeerde met zijn broer Auguste de „cinematographe", die camera en projector in zich verenig de en een verbetering was van Edi son's „kinetoscope". Louis Lumière is er ook ingeslaagd een vorm van driedimensionale film te ontwikke len, nl. door dubbeldrukken in twee kleuren, waarby dc toeschouwer een bril met gekleurde glazen moet ge bruiken. Lumière, die 84 jaar werd, was groot-officier in het Legioen van Eer. De gebroeders Lumière. Auguste en Louis, hebben naast Edison en Eastman in Amerika, een belang rijk aandeel genomen in het ont staan en de groei van de filmtech niek. Het is minder juist te zeggen, dat zjj de uitvinders van het film product als zodanig geweest zijn. maar wel heeft hun stimulans veel betekend. In 1895 namelijk vertoon den zy te Parfjs voor 't eerst enkele korte filmpjes in het publiek: een Weerbericht Weersverwach ting. geldig tot Dinsdagavond. Minder bewol king cn overwe gend droog weer met hogere tem peraturen Matige wind xilt Zuidelij ke richtingen. 8 Juni: Zon op 4 41. onder 20.57. Maan op 4.34, onder 22.45. rijdende trein, het uitgaan van een fabriek, een klucht van enkele mi nuten. Nog niet zo heel lang gele den hpeft de Filmliga in Utrecht deze korte werkjes opnieuw ge draaid. Zij waren niets anders dan de practische toepassing van een nieuwe technische vinding, die dor bewegende fotografie: de bevesti ging van een geslaagd technisch experiment. Een creatief vermogen kende men dit instrument nog niet toe. Het was slechts in staat tot het weergeven van bepaalde dingen in hun beweging. Maar de techniek ontwikkelde zich en een voortdu rend zoeken naar variatie, zomede een beter vertrouwd raken met de camera, openden gaandeweg nieu we perspectieven. Dc kunstenaars waren het, die uit de technische vindingen een nieuwe „taal" schie pen. Dit neemt intussen niet .weg dat de verdienste van de gebr. Lumière moeilijk is te overschatten. Hun werk heeft mede de basis gelegd voor een nieuwe gigantische indus trie. voor een nieuw vermaaksmid- del. dat aan millloenen over de ganse wereld ontspanning en ver strooiing brengt. De film is echter sedert lang méér geworden. Ztf heeft evenzeer een belangryk aan deel veroverd in de opvoeding en de ontwikkeling, zy is bovendien ge worden een nieuwe kunstvorm, wel ke vgle overtuigde aanhangers heeft. 504de STAATSLOTERIJ Tweede klasse eerste IHst. 'S-GRAVENHAGE f 20.000 12296 f 1500 13484 f 1000 18720 f 200 21052 3389 f 100 17936 1497 10527 19140 4002

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1