Partij van de Arbeid luidde verkiezingsactie in Vermiste zeilboot zinkend terug gevonden Amersfoortse onderwijzers op de „Drakenburgh" Historie herleeft op vliegveld Soesterberg Optimistische rede van Tweede Kamerlid H. J. Hofstra Athletiekmiddag op 10 Juli Hoog bezoek aan „Rusthof" Sova verdringt Hapam Een dode, twee vermisten Zware explosie te Arnhem Feest bij Philips Dinsdag 8 Juni 1948 STADSNIEUWS Na de eerste wereldoorlog was er een laaiend enthousias me om een nieuwe wereld op te bouwen. Nu, in de eerste ja ren na de tweede wereldoorlog is er een moedeloosheid over ons volk gekomen, een ongun stige stemming, welke beden kelijke kanten heeft voor het Nederlandse volk. Deze stem ming, aldus zeide het Tweede Kamerlid de heer H. J. Hof stra, in de Maandagavond ge houden openbare wijkvergade ring van de Partij van de Ar beid in het clubgebouw aan de Zonnebloemstraat, heeft zich niet meester gemaakt van de Partij van de Arbeid. Wij den ken slechts aan de jaren tussen 1930 en 1940 toen door de geest van moedeloosheid de dema gogen van links en rechts hun kans waagden. Nu doet zich ccn zelfde verschijn sel voor. De Partij voor Vrijheid en Democratie wil de kiezers als onmondige kinderen behandelen. Praat niet teveel met de mensen, maar meer op het sentiment wer ken zegt deze partij. Hij vervolgde: Dit is niet onze methode. Wij hou den niet van vaag gepraat. Inder daad wij zullen met de moedeloos heid rekening hebben te houden. Er is een element van waarheid in de klachten die men hoort. De vrou wen zowel als de mannen hebben het in deze tijd niet gemakkelijk. Het gaat echter niet aan alle fouten op de rug van de regering te schuiven. Men vergeet te spoedig, dat mèt de Duitsers de welvaart uit ons land verdween. Er is puin ge ruimd door Schei merhorn en de zijnen, er is ook gebouwd door de regering van nu! Wie niet wil be grijpen, dat Nederland het in de eerste tien jaren moeilijk zal heb ben, zal er altijd met zijn critiek naast zijn. De vraag rijst hoe men dit verwoeste land weer op zal bou wen. Men kan zijn terugkeer ne men tot de beproefde weg van het kapitalistische stelsel. Geef ons de economische vrijheid terug zegt men, en dan zullen wij het redden. De heer Hofstra herinnerde aan de jaren van ellende, die de economi sche vrijheid tot gevolg had. De ar beidersklasse weet dan waar zij aan toe is. Ook de middenstand hoort aan onze zijde. Wat moet hij zoe ken bij de groep van het groot-ka pitaal? Wij verwerpen het kapita listische stelsel, want het is geble ken, dat de opbouw van ons land langs deze weg niet mogelijk is. De heer Hofstra besprak de tac tiek van de communisten, die aan de ene kant spreken van grotere welvaart door grotere krachtsin spanning en aan de andere kant het Nederlandse volk aansporen tot sta king. Het communisme, meende de heer Hofstra, blijft een reëel gevaar voor de opbouw van Nederland. Het is een waan denkbeeld dat door revolutie het socialisme is te vestigen. Het socialisme brengt men niet met instellingen, maar moet gedragen worden door de men sen zelf. Daarom dient de mens dag in dag uit te werken aan eigen socialistische gezindheid. Er is een sterker element dat ons van het communisme zal weerhou den; de geestelijke dwang. In dit verband herinnerde spr. aan de ge beurtenissen in Tsjechoslowaklje. De vrijheid is voor geen geld te koop. Wij wensen vrije mensen te zijn in een democratisch land. Solidariteit De weg die wij gekozen hebben is die van de solidariteit, aldus het Tweede Kamerlid. Het Nederland se volk heeft kracht genoeg om bo ven de misère uit te komen. Juist Alcohol oorzaak van botsing Gisteravond omstreeks half 12 stond op de Utrechtseweg een vrachtauto geparkeerd. De be stuurder van een luxe wagen, die onder invloed van alcohol was, merkte de wagen niet op en botste tegen de achterzijde van de vracht wagen. De luxe-auto is aan de voorzijde beschadigd. De bestuur der werd ingesloten. Paard op hol Maandag werd op het Juliana- plein een melkboer buiten bewust, zijn gevonden tussen een auto en zijn melkwagen. Door de G.G. en G.D. is de man overgebracht naar de Lichtenberg. De auto was aan de achterzijde beschadigd en van de melkwagen waren twee kop lampen vernield. Het ongeval is vermoedelijk ontstaan doordat het paard in de Bergstraat op hol ge slagen was. Enkele pakjes marga rine en een hoeveelheid melk gin gen verloren. Meisje stal portemonnaie Maandagmiddag werd ten nadele van een bezoekster van het Sport- fondsenbad een portemonnaie, in houdende f 30.een tabakskaart en een textieikaart gestolen. Na een door de politie ingesteld on derzoek bleek een 14-jarig meisje de diefstal te hebben gepleegd. Noteert U even GRAND: „Mens, durf te leven" (alle lft). 14.30. 18,30 en 21 u. Zo. 13 30. 16.—. 18.30 en 21 u. CITY: „Zij maakten mij een vluch teling". 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14.—. 16.15. 18.45 en 21 u. REMBRANDT: „Rebellen van de prairie" (18 jr). Vrij. en Zat. 14.30. 18,45 en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u. Zo. 14. 16.15. 18.45 en 21 u. D'OUDE LANTEERN: Herden kingstentoonstelling Chris Lanooy tm. 6 Juni. Geopend dagelijks 1012, 1417 u. Zon- en feest dagen van 14—17 uur. CONSTHUYS „ST. JORIS": ten- toonstelling v. schilderijen e.d. „De elf Provinciën". Geopend op ■werkdagen: 10—12, 14—17 en 19 —20 uur. nu willen wij de schouders cr on der zetten. Wij willen niet terug naar het oude kapitalistische stel sel, naar wensen dat hetgeen ge zamenlijk wordt bereikt ook door alle leden der samenleving zal wor den genoten. De heer Hofstra me moreerde het werk van de socialis tische ministers. De geld- en belas- tingpolitiek en de loon- en prijspo litiek en de sociale voorzieningen maakten het mogelijk, dat de Ne derlandse bevolking een behoorlijk levenspeil verkreeg, waarover de buitenlander steeds opnieuw zijn bewondering uit. De heer Hofstra verweet de Christelijke partijen het in stand houden van het onchristelijke stel sel, het kapitalisme. Doch ook cfeze groepen zullen eens de juistheid van ons streven erkennen. Tenslotte zeide de spreker, na ook de Indonesische kwestie te hebben belicht, dat voor de voort zetting van het gevoerde beleid een versterkte Partij van de Arbeid noodzakelijk is. Deze verkiezingen, zo besloot hij, bieden de mogelijk heid om de positie van het demo cratisch socialisme te verstevigen. De bijeenkomst werd opgeluis terd door muziek en zang van de AJC en Stem des Volks. De leiding van de2e eerste verkiezingsbijeen komst berustte bij de heer B. Noor dewier, voorzitter van de afdeling Amersfoort der Partij van de Ar beid. Voor leden van alle sportverenigingen Op het terrein aan de Rubens straat organiseert de A.B.v.L.O. Zaterdagmiddag 10 Juli de Amers- foortse athletiekkampioenschappen. Aan deze wedstrijden kunnen leden van allo Amersfooctse sportvereni gingen deelnemen. Het programma bestaat uit persoonlijke nummers en verenigingsnummers. De 1onee- re deelnemers worden ingedeeld In vier groepen n.l. meisjes van 12 t. m. 15 jaar, en van 16 en 17 iaar. jongens van 12 t.m. 15 iaar en 16 t m. 19 laar. De melsles en de jong ste jongens gaan hardlopen, hooe- en vèrspringen. De jongens van 16 t.m. 19 jaar zullen daarbij nog ko gelstoten. speer- en discuswerpen. Voor de dames vermeldt het pro gramma 100 en 200 m. hardlopen, hoog- en vèrspringen. kogelstoten, sneer- en discuswerpen. voor de heren 100. 200. 400. 800. 1500 en 3000 m. hardlopen., hoog- en vèr springen, kogelstoten, speer- en discuswerpen. polsstokhooesprln- gen en hink-stap-sprong. Al deze nummers zijn afzonderlijk. De verenigingsnummers bestaan uit viermaal 10 m. estafette voor dames en viermaal 100 m. estafet te benevens 'n Olvmpische estafet te bestaande uit 800. 400. 200 m. en touwtrekken voor herenploegen be staande uit 6 personen. Voorts organiseert de Bond in Juli op hetzelfde terrein een athle- tlekdag voor de ln Amersfoort en omgeving gelegerde militairen. Ned. gezant in Nieuw- Zeeland legt krans De Nederlandse gezant in Nieuw- Zecland, de heer J. B. D. Penning, die de volgende maand naai'- zijn post vertrekt, zal Zaterdagmiddag een bezoek brengen aan do graven van de in Nederland gesnouveldo Nieuw-Zeelandse soldaten, op do begraafplaats „Rusthof". De gezant wordt vooraf door de autoriteiten ontvangen en zal om ongeveer 14 uur een krans leggen bil do Nieuw- Zeelandse vlag. die voor deze gele genheid wordt gehesen. De heer Penning wil zich voor zijn vertrek gaarne op de hoogte stellen van de ligging der graven en de toestand, waarin zli verkeren teneinde de na bestaanden hierover te kunnen in lichten. Hiertoe zal hii ook de be schikking krijgen over een aantal foto's. Sportweek Prettige zwemwedstrijden in Sportfondsenbad Voor de meesten, die Maandag avond in het Sportfondsenbad wa ren om de sportweek-zwemwed strijden mee te maken, stond het wel vast dat het Smulhuis team. waarin de vier gebroeders Mosterd uitkwamen, in de afdeling heren het er 't best zou afbrengen. Toch heeft dit de prestaties der andere deelnemers geenszins gedrukt. Er werd sportief gezwommen, ook al misschien dank zij de aanmoedi gingen van de velen, die langs de kant een plaatsje op de banken hadden gezocht. Bij het dames- zwemmen werd de Sova-ploeg nummer één, gevolgd door het Ar- va-team. dat zich een mooie tweede plaats veroverde. De gedetailleerde uitslagen van de zwemwedstrijden zijn: Zwem men dames; 1. Sova 2 min 4.6 sec. 2. Arva 2 m 19.2 s. 3. Wolos 2 min. 25.3 sec. 4. Noack 2 min 38.2 sec. 5. VRA 2 min 42.8 sec. 6. EH MA 2 min. 58 sec. Sova krijgt er voor het totaalklassement dus 5 Sunten bij, de Arva 3, Wolos 2 en oack 1. Zwemmen heren: 1. Smul huis 3 min 46.9 sec. 2. Sova 4 min. 0.9 sec. 3. Wolos 4 min. 40.1 sec. 4. Eysink 4 min 49.9 sec 5. VRA 4 min. 53.8 sec. 6. Hapam 4. min. 58.2 sec 7. Noack 5 min. 17.8 sec. Door deze uitslag ontvingen de volgen de ploegen de achter hun naam vermelde punten voor het totaal- klassement; Smulhuis 5 pt. Sova 3 pt. Wolos 2 pt. Eysink 1 pt. Er is gisteravond dus zo het een en an der in de totaalstand gewijzigd. De Hapam moet de eerste plaats af staan aan de Sova. die nu in het geheel 11 punten heeft. De Hapam neeft er 10. Smulhuis en Arva bei de 5. Wolos 4, Phoenix 3, Ovato, Eysink en Noack ieder 2. De polo-wedstrijd tussen een Fe deratie- en een militairteam lever de een gemakkelijke 74 overwin ning voor de „burgers" op. Voetbaluitslagen: CB CHB 11. strafschoppen in het voordeel van CHB. ArvaPhoenix 9—1. Ook de schutjassers en de pan- doerders zetten de strijd voort. De finales voor deze afdelingen wor den a.s. Woensdag gehouden Van avond wordt er gevoetbald, gebrid ged en ook de biljarters gaan met hun wijdstrijden verder. Op het terrein aan de Rubensstraat wordt vanavond met het nummer athle- tiek begonnen Het dansteam uit de Engelse stad Rotherham heeft het niet bij één zege gelaten. Maandagavond werd in de Academie de Dense een wedstrijd gehouden tussen de Engelse dansers en ccn team uit Amsterdam. Sportief als de hoofdstcdelingen ziin. boden ze hun tegenstanders, vóór het begin van de match een fraaie bloemenmand aanZe konden het niet bolwerken en verloren, hoewel slechts met een achterstand van 13V2 punt op de Engelsen, die er 171 behaalden. De leider van de groep uit Rotherham kon dus reeds voor dc tweede maal tijdens het kort verblijf in Amersfoort ccn eerste prijs een medaille in ontvangst nemen. Op de foto ziet men de Engelse dansers tn avondtoilet een van hun meesterlijke demonstraties geven. (Foto Bell) De zeilboot Jan van Gent, die Zondagmorgen om half tien van de jachthaven aan de Eem te Baarn onder slcohte weersomstandighe den naar het IJsclmcer vertrok, 's avonds niet terugkeerde en sindsdien werd vermist is vanmor gen omstreeks half negen ten Z.O. van Harderwijk in zinkende toe stand aangetroffen. Schipper J. H. Foppen van. de HK 10, was op de thuis vaart toen hij in de verte een bootje in zinkende toestand zag. Hij voer erheen en trof er in aan een jongeman, die op zijn buik lag, de schipper nam het scheepje op sleeptouw en bracht het de haven van Har- Studieconferentie zal vruchten dragen Maandag is de Studieconferentie der Amersfoortse onderwijzeressen en onderwijzers op het gemeen schapsoord „Drakenburgh" in het Gooi begonnen. Er nemen 25 dames en 35 heren leerkrachten der open bare lagere scholen uit onze stad aan deel. Gistermiddag zijn ze aan gekomen, de meesten op de fiets, anderen met de trein en meteen zat de goede stemming er in. Burgemeester Molendijk, die het initiatief tot deze conferentie nam kwam ook de eerste middag even kilken en de wethouder van onder wijs, de heer Spiekerman. verge- zeldo hem. De laatste sprak do leerkrachten toe. nadat de inspec teur van het onderwas, de heer M. A. C. Lindeman de studie-conferen tie had geopend. Het aanwijzen der slaapplaatsen, het uitpakken der bagage en het overdragen van distributiebonnen nam heel wat tyd in beslag. Som migen zagen echter al kans voor het avondmaal nog de prachtige omgeving van het conferentie-oord te vorkennen. In de avonduren hield de direc teur van „Drakenburgh", de heer J. Becrends eon causerie over „Volksopvoeding en cultuurover dracht". Ook de komende dagen zullen geheel aan lezingen en dis cussie daarover besteed worden. Ongetwijfeld zullen onze leer krachten hun kennis en inzicht deze week weer heel wat verdiepen, het geen het onderwijs ten goede komt. Dit zal dan ruimschoots opwegen tegen het nadeel, dat gedurende deze studieweek de openbare lage re scholen te Amersfoort gesloten zjjn. Behalve dc heer J. Beerends zul len deze weck nog voor do leer krachten spreken de bekende on derwijsdeskundige (en -vernieu wer) L. Welling, oud-hoofdinspec teur over „De achtergronden der onderwijsvernieuwing"; L. Heugen; APV „De Luchtpost" Uitslag wedvlucht Quievrain, af stand middenstad 227,6 km., 6 Juni 1948. Los 8 u. 40 min. Z.W. wind, betrokken weer. In concours 237 duiven. Berekende afstand 225 km. Aankomst le duif 11 u. 38 min. Laatste 12 u. 17 min. 16 sec. Ko ningspoule no. 1. Aangewezen 10 ct. no. 9, 11; aangewezen 25 ct. no. 5, 7. Speciaal 10 ct. no. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. De prijzen werden gewonnen door: G. C. Schimmel 1, 23; J. H. Schuiten 2, 15, 42, 55; E. v. d. Hoek 3; H. Verhoef Sr. 4, 30; H. A. de Goede Sr. 5, 28; W. F. Collet en Zn. 6, 11, 21, 38; M. Meskes 7, 44; L. Snijders 8, 54; H. van Eeden 9; A. van Eldert 10; H. Brons 12, 24; C. H. Jansen 13; H. Verhoef Jr. 14, 18; Gebr. v d. Bogert 16, 20, 40, 49; S. Appel 17, 25; J. Noorman 19, 37; W. v. d. Riet 22. 31 G. A. Tuithof 26; B. Elzenaar 27, 52; W. Brandsen 29, 48; A. Huiskes Sr. S2; J. Steen beek 33, 41, 60; M. v. d. Kuilen 34; Mevr. v. d. Berg 35, 36, 59; A. Jan sen 39, 57; A. Lablans 43; J. Hen- 24; A. Lablans 26; M. Meskes 28; dnksen 45; W. v. d. Belt 46, 58; W. H. Dirkx 47; W. J. Gerritsen 51; A. R. Poort 52; G. J. H. te Kulve 53; W. v. d. Linden Jr. 56. Uitslag wedvlucht Pt. St. Maxen- ce, afstand middenstad 372,7 km. Los 9 uur. Z.W. wind betrokken weer. In concours 164 duiven bere kende afstand 371 km. Aankomst le duif 1 u. 8 min. 22 sec. Laatste 1 u. 52. min. 45 sec. Koningspoule no. 1. Aangewezen 10 ct. no. 2, 9. Aangew^en 25 ct. no. 3, 7. Speciaal 10 ct. no. 1, 3, 4, 5, 7. De prüzen werden gewonnen door: J. Noorman 1, 10; J. Steen beek 2, 36, 39; F. Jansen 3; J. H. Schuiten 4, 12, 22, 38; Mevr. v. d. Berg 5, 15, 19, 27, 30: G. Krijnen 6; J. v. d. Heuvel 7, 9; G. C. Schimmel 8, 11, 13, 21; J. de Bruyn 14, 35; N. v. d. Kuilen 16; H. Verhoef Jr. 17; N. v. d. Linden 18; S. Appel 20, 25; G. H. G. Lambrechts 23; T. Rekers W. W. Collet en Zn. 29, 32; E. de Goede 31, 33; B. Elzenaar 34; A. Huy&kes Jr. 37; H. Verhoef Sr. 40; H. Morren 41. Pro Patria hield laatste vlucht van St. Quintin Deze vereniging hield Zaterdag haar laatste vitessevlucht van St. Quintin (Fr.) uit. Afstand 297 K.M. Duiven in vrijheid 9.30. Aankomst le duif: 12.31.32. De aangewezen 10 ct en spec. 10 ct. werd gewon nen door W. Hofman met no. 3. De aangewezen 25 ct. door D. v. Schooneveld met no. 5. Uitslag als volgt; D. v. Schooneveld 1, 5: W Chr. Ruitenberg 2: W. Hofman 3, 6, 7 8; A. van Nus 4, 9; Eindstand Vitesse-kampioenschappen (t.m. St Quintin): Hok: 1 D. v. Schooneveld 931.50 pt; 2 W. Hofman 905,39 pt.; N. Versteeg 621.27 pt; Duif D. v. Schooneveld H. 47.756156 336,28 pt; 2 idem met H 47.756153 278.16 pt.; 3 W. Hofman N. M. 9 242,48 pt. „De lichamelijke oefening geduren de de laatste drie eeuwen"; I. v. d. Velde, inspecteur van het onderwijs, in de inspectie Amstelveen: „Theo rie der vernieuwing van het onder was ln de moedertaal"; L. Meilink: „Eenvoudige volkskunst"; J. H. Janse: „Theorie der vernieuwing van het rekenonderwijs"; Renske Nieweg: „Muziek en zang"; burge meester H. Molendijk: „De plaats van de onderwijzer in de gemeen schap". Middelburg komt in September Op verzoek van Middelburg is de stedenontmoetlng Amersfoort-Mid- delburg uitgesteld. Voor het op nieuw vaststellen van een datum, zal dezer dagen de adviescommissie uit Middelburg naar Amersfoort komen. Vermoedelijk zal de ont moeting nu plaats hebben op 10, 11 en 12 September. Kolonel Six bezocht Dodenhal Eerbetoon aan gevallen landgenoten Honderdveertig verzegelde lijk kisten en zeventig urhen met stof felijke overschot.van tijdens de oorlog in Duitsland omgekomen Nederlanders. st(ian opgebaard ln de Dodenhal in het kamp aan Laan 1914. Maanda£mor\en kwam kolo nel jonkheer P. J. Six, reserve-ko lonel der cavalerie en chef-staf van dc voormalige O.D., vergezeld van ziin .adjudant, van zijn medeleven blijk geven. De kolonel werd ont vangen door reserve-kapitein J. H. A. van Luk. Commandant Identifi catie Centrum Amersfoort. Kolonel Six inspecteerde de mannen van de Dienst Identificatie en Berging, die voor de Dodenhal stonden aange treden. Daarna trad hii de hal bin nen en ging langs de met bloemen bedekte kisten. Voor ziin vertrek sprak hij de aangetreden mannen als volgt toe: „Met buitengewoon veel genoegen heb ik gezien, met hoeveel zorg on piteit U Uw werk verricht. Het is ongetwijfeld een zware taak. voor al wanneer men de rouw ziet van do nabestaanden. De Nederlanders moeten dankbaar ziin voor het werk, dat U doet en namens de nabestaanden meen ik U te moeten danken voor dit werk. dat U samen met zoveel team-geest, in goed- Nedcrlandse trant uitvoert." Amersfoortse wandelaars in Elfstedentocht In de Friese Elfsteden Wandel tocht die van 812 Juni wordt ge houden, zal Amersfoort door zes wandelaars (sters) ziin vertegen woordigd. Burgerlijke Stand Geboren: Gerrigje d. v. G Duits en E Leijdekker; Jansje Wilhelmi- na, d. v. J G Schunselaar en A M Sleeking; Johannes Antonius, z. v. J v Ek en A v Dorth; Hendrikus Cornells, z. v. C v Bruggen en J Broer; Johannes Hendrikus, z. v. J. A. Schrader en W L v d Lans; Catharina Maria Cornelia, d. v. J v Berg en A Entius; Alida Gerarda, d. v. N. G. Pieters en E H v Dru- ten; Petrus Paulus Franciscus, z. v. H. G. J. v. Breemen en M A Ma joor; Johannes z. v. A Groenewoud en J Bouwman; Willem Pieter Ma ria z. v. R J Berghuizen en W A Vlaarkamp. Overleden: Catrina Adjiana van de Riet, oud 63 jaar, gehuwd met J. L. A. Verweij, Antonia Plijter, oud 58 jaar, ongehuwd. derwijk binnen, waar het door de rijkspolitie te water over genomen werd. Twee doktoren constateerden, dat de jongeman, de vermiste 21- jarige J. Brei dood was. Zijn ge laat was verminkt, waarschijnlijk door de vallende giek. Het lijk werd naar het Piusgesticht overgebracht. •De twee andere pasagiers, Elly Loopuit. 20 jaar, te Baarn en G. J, Brakel, 24 jaar, studente te Utrecht, wonende in Opheusden waren niet meer in de boot aanwezig. Aange nomen wordt, dat zij zijn verdron ken. Het bericht van de vondst heeft in Baarn grote ontroering ge wekt. De heer Brei stond bekend als een geroutineerd zeiler en men vraagt ziel) af, hoe hij het heeft aangedurfd het slechte weer van Zondag op het soms nog gevaarlijke IJselmeer te trosseren. De rijkspolitie te water uit Am sterdam, Harderwijk en Urk zetten Zondagavond een speurtocht in. die tot vanmorgen onafgebroken werd voortgezet. Zi1 werden daarbil ge assisteerd door talrijke vrienden en kennissen van de vermisten. Ook van Amersfoort en Bunschoten voeren schepen uit om te zoeken naar het wrak. Handbalcompetitie trekt weinig belangstelling Voor de zomer-avondhandbal- competitie van de A. B. v. L. O. schijnt niet zoveel belangstelling te bestaan als verwacht werd. Bo vendien moet in verband met het grote krachtsverschil in 2 afdelin gen worden gespeeld n.l. in Afde ling I: Amersfoort I en II, Ams- vorde I en A.A.V. I. Afdeling II: Amersfoort III en IV, Amsvorde II en Trekvogels. Scheldpartij werd een vechtpartij Voor mishandeling van J. F. T. stond de 36-jarige W. G. v. D., lasser van beroep Maandagmiddag voor de Utr. Politierechter terecht. Sedert enige tijd bestond er een vete tussen beide Amersfoorters en toen zij elkaar op 2 Maart ont moetten, ontstond er een scheld partij. Hierbij bleef het niet, want in zijn drift ging v. D. tot handtas telijkheden over. Ter rechtszitting wierp verdach te de schuld op T., door te verkla ren, dat deze met vechten was be gonnen. De Politierechter merkte op, dat volgens de getuigenverkla ringen de lasser het initiatief had genomen. Het vonnis luidde f 30 boete subs. 15 dagen hechtenis KNAC vraagt Kamer: Geen weeldebelasting op personenauto's De KNAC heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht het wetsont werp. waarbij personenauto's aan weel debelasting worden onderworpen, op dit punt niet te aanvaarden De overwe ging is. dat personenauto's geen luxe voorwerp zijn. maar evenals rijwielen, gebrulksobjecten, omdat zij uitsluitend worden toegewezen aan hen die voor bedrijf of beroep een auto nodig heb ben Vooral kleine bedrijven zouden ge troffen worden door ccn fiscale lasten- verho^lng-blj-aankoop van ruim 60 7o, adres. aldus 1 Goede oogst verwacht van aardbeien In Zundert het grootste aard beiencentrum van Nederland (er is ongeveer 500 ha. beteeld met aard beien) heeft men goede verwach tingen over de komendo oogst van late aardbeien. Men verwacht er ruim 2 millioen kilo. Het weer zal dan evenwel wat warmer moeten worden. Do oogst van de vroege aardbeien is tegengevallen. De oor spronkelijke verwachtingen gingen ln de richting van ca. 300 ton. Als het nu 200 ton wordt, is men al erg tevreden. Het natte weer 13 daarvan de oorzaak. De prijzen voor late aardbeien en de exportquota zijn nog niet vast gesteld. Vermoedelijk zal dit deze week geschieden. De algemene in druk is, dat er dit jaar nog meer dan vorig laar naar Engeland zal worden uitgevoerd (aardbeien- pulp). Vorig jaar was de uitvoer 60% van do opbrengst. RoozenburgKeiler Het duel tussen de nieuwe en de onttroonde kampioen, Roozenburg en Keller, was ditmaal zeer leven dig en de kamp eindigde tenslotte in onbeslist. De IJmuidenaar Laros is tweede geworden met drie pun ten onder Roozenburg en Keiler deelt de derde en vierde plaats met v d. Staay uit Rotterdam. Hoewel, zoals bekend, de strijd om het Nederlandse damkam pioenschap reeds beslist was. is er in de laatste ronde nog fel gestre den. Ook nummer twee mag aan de wereldkampioenschappen deelne men! Van Farman tot Fireflies Naast de moderne Dakota's en Skymasters zal „de Spin" van Fokker staan Van Farman tot Fireflies! Als men er op terugblikt ogenschijnlijk slechts een Jtwcstle van een enkele stap. Maar wat een arbeid en energie is er niet voor nodig geweest om de ontwikkeling van het vliegtuig zo snel te doen groeien. Ongetwijfeld hebben de vliegtuigbouwers de „wind mee gehad" en hebben de twee wereldoorlogen niet het minst er toe bijgedragen dat de vliegtechniek de laatste tijd zo'n grote vlucht heeft genomen. Een ieder die belangstelt in deze steeds nog voortschrijdende techniek en wie doet dit niet zal Zaterdagmiddag op de startbanen van een langzaam weer herrjjzcnd Soesterberg, deze evolutie in de lucht vaart kunnen beleven. Parachutesprong en Fooddroppings Op dit vliegtuornooi, dat gehou den wordt ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Ko ninklijke vereniging voor Lucht vaart. zal ook de historie weer her leven. Men zal er naast de meest moderne Dokota's, DC 4's en Sky masters ook één der eerste vlieg tuigen, die Anthony Fokker als scholier bouwde, nl. de Spin, kun nen bewonderen. Om dc historische lijn te volgen zal deze „Spin", in tegenstelling met de huidige me thode. waarbij de vliegtuigen door een Jeep of ander modern motor voertuig het platvorm worden opge reden, door een auto uit 1898 een Dion Bouton de startbaan op worden gerangeerd. Men zal er de 600 m3 grote lucht ballon. de „Dr. Canncgieter", zien opstijgen met als commandante mevr. BoesmanVisser, die kort geleden haar brevet heeft verwor ven. Men zal de Marine luchtvaart met vijf Fire-flier deklandingen zien uitvoeren op denkbeeldige vlleg- tuigmoederschepen, waartoe op het terrein, vlak voor de toeschouwers een dek wordt aangegeven ter grootte van de oppervlakte van een vliegtuigmoederschip. Gevleugelde telegram besteller Behalve dat er gedemonstreerd wordt met Foot-dropping en con tainers, behalve dat major mr. Th. Will een parachutesprong maakt en de K.L.M. met haar show van de allernieuwste wereldlijnmachines komt, zal het ultwerpeu van een vijftigtal postduiven uit een Mit chell niet het minst Interessante deel van het tournool worden. Zoals men weet werd tijdens de oorlog de verbinding tussen de vliegtuigen boven de Öccaan en het vasteland onderhouden door middel van postduiven. Officiervlieger Sen- gers. die een groot aantal Oceaan- vluchten als R.A.F.-vlieger heeft meegemaakt, zal nu laten zien hoe het mogelijk is dat postduiven, bij een snelheid van 300 k.m. of meer. uit een vliegtuig geworpen kunnen worden. Het Is begrijpelijk dat de dieren, wanneer zij worden uitge worpen. hun vleugels onmiddellijk zullen ontplooien, wat bij zulk een snelheid tot gevolg zal hobben dat Soest Soest II kampioen Het eerste team van de Soester Tennisclub verloor j.l. Zondag van Aemstelspelers II. Soest II won met 71 en werd kampioen van de 4o klasse West, afdeling 13. Soest III—HBM II werd gelijk spel 44. De volledige uitslagen z\jn: Aemstelspelers IISoest I 53. Damcsonkelspel: Mcj. Grollen- bergmej. Moens 26, 26; mej- Woutersmevr. Goedkoop 6-2 8-6. Herencnkelspel: Warmerdam Schuring 2—6 3—6: Wouters—Hop penbrouwers 62 62. Dames dubbelspel: mej. Wouters en mej. Grollenbcrgde dames Moens en Goedkoop 64 68 63. Herendubbelspel: Warmerdam en WoutersSchuring en Hoppen- brouwers 75 62. Gemengd dubbelspel: mej. Wou ters en Warmerdammej. Moens en Schuring 06 06, mej. Grol lenberg en Woutersmevr. Goed koop en Hoppenbrouwers. Soest IIChandelle III 71. Dames enkelspel: mej. Wilmink mej. Klarenbos 62 61, mei. Pootmcj. Grusser 36 61 26. Heren enkelspel: DekkerAn derson 61 6—0; Van Breukelen— Beek 6—0 6—0. Dames dubbelspel: dames Wil mink on Pootde dames Klaren bos en Grusscl 62 62. Horen dubbelspel: Dekker en v. BreukelenAnderson en Beek 60 6—0. Gemengd dubbelspel: mej. Wil mink en Dekkermej. Grusser en Anderson; mei. Poot en Van Breu kelenmej. Klarenbos en Beek 6_3 6—0. Evert Grift plaatste zich derde In de op Zondag verreden twaalf de „Ronde van Hilversum" is onze plaatsgenoot, de wielrenner ama teur, Evert Grift als derde aange komen. Grift heeft zich steeds bjj het leidende peloton gevoegd en heeft tot bijna de laatste ronde de kop gehouden. Bekneld tussen beton De gemeente-werkman A. v. V. te Soest, raakte met zijn voet tus sen een partij zware betonblokken bekneld. Medische hulp bleek nood zakelijk. Goede plannen van Volksuniversiteit Het streven van de „Stichting Volksuniversiteit Soest" is voor hel. komende winterseizoen oen aantal avonden te organiseren over letter kunde, muziek, ntttuurhistoric, psy chotechniek, paedagogiek, enz. Het ligt in de bedoeling de on derwerpen van de te houden lezin gen en voordrachten zodanig to kie- zen, dat deze voor een ieder aan vaardbaar zjjn. De kosten van het lidmaatschap zjjn zo laag mogelijk gehouden. Nieuwe leden kunnen zich opge ven bjj de secretaris, Braamweg 32. Opnieuw ruim honderd bloedgevers Vrijdagavond werd bij 125 inge zetenen door de bloedplasmadienst een halve liter bloed afgenomen. De burgemeester van Soest. S. P. baron Bentinck was de eerste die geholpen werd. Er bestaat thans nog gelegenheid zich op te geven aan het Verkeershuis. zil hun wieken zullen breken. Om dit nu te voorkomen worden de dui ven in krantenpapier verpakt uit geworpen. De papieren verpakking houdt de vleugels gesloten en voor en aleer het dier zich uit het pak ket heeft bevrijd, heeft dit ziin grote snelheid verloren en kan de duif z\jn zending beginnen. Vilftlg duiven zullen Zaterdag te Soester berg worden uitgeworpen, één voor één, zodat men volop gelegenheid heeft waar te nemen, hoe de gevleu gelde telegrambestellers zich uit hun beschuttende courant bevrijden. Een vliegdemonstratie is tegen woordig niet volmaakt, als de Heli- coptère ontbreekt. En zo zal men Zaterdag de „Sikorsky" helicoptère in dc lucht zien hangen, verticale landingen maken, loodrecht zakken van 1000 meter af, met een snelheid van twaalf meter per seconde, do quick-ston demonstreren door vrij wel uit 70 mijl snelheid plots tot stilstand te komen. Voorts zal do helicoptère een denkbeeldige schip-1 breukoling redden, draaien over en tussen vier rood-witte bakens, kort om. officier-vlieger Sengers zal alle mogelijkheden van deze auto-giro tonen. Dit is slechts een summiere opj somming van wat Zaterdagmiddag boven Soesterberg zal staan te ge- beuren. We hebben no.g niet gespro ken van de Tigers en Pipers, do D-> trein in de lucht, de Spitfires en Harvards, die alle, de een rustig en statig, de ander vol emotie en kracht, door het luchtruim zullen suizen. Maar één ding staat vast, dat er op het gebied van de luchN* vaart Zaterdag 12 Juni op Soester berg iets bijzonders valt te beleven Reeds vijf doden geborgen Hedenmorgen omstreeks 12 uui heeft zich in de grote bunker bO het voormalig sanatorium aan de Koningsweg te Arnhem een hevige ontploffing voorgedaan bU het de monteren van munitie. Tot dus verre zjjn vüf doden gevonden. Deze bunker ligt vlak bü het voor malig vliegveld Deelen en werd in de oorlog door de Duitsers aange legd. Het Amsterdams gerechtshof heeft Maandag de 39-jarlge redac teur Tom Rot. van het socialistisch weekblad De Vlam, vrijgesproken. De heer Rot was verantwoorde-/ lijk gesteld voor de publicatie van een caricatuur, die beledigend ge-* acht werd voor de Nederlandse le gerleiding in Indonesië. Woensdag, 9 Juni, gaat Eindhoven ccn indrukwekkende manifestatie van huldebetoon beleven. Dan zijn de heer en mevrouw Dr. A. F. Philips-~De Jongh vijftig jaar getrouwd Deze gou den bruiloft zal niet alleen een feest van dc familie Philips zijn. ook het voltallige personeel van Philips-fabrie ken zal er aan deelnemen. Er komt een receptie en een groots defile. In een tangc, bonte stoet zullen de duizenden 'eden van het bcdriif langs het huis van hun hoogste chef trekken. Dertien harmonie-gezelschappen zorgen voor opluistering van dc plechtigheid. Tweehonderd kinderen naar Denemarken Vorig jaar kwamen ca. 500 Deen se jongens en meisjes naar Hol land, waar zij gastvrijheid genoten. De gasten waren uit vele honder den, uitgezocht door de bekende Deense jeugdleider dr. Sven Knud- r sen, en maakten vrjjwel zonder uit zondering een uitstekende indruk. Deze zomer zal een tegenbezoek worden gebracht, waarvoor dr. Knudsen 200 Hollandse jongens en meisjes uitnodigt. Zij zullen eerst een week op het platteland door^ brengen en daarna worden onder gebracht in of in de buurt van Ko penhagen. GomeenscHappeljjke toch ten enz. staan op het programma. Zij, die voor deze uitnodiging in aanmerking wensen te ko men, dienen zich ten spoedig ste te wenden tot de vereniging voor Internationaal Jeugdver- keer, Postbox 27, Leiden, die gaarne alle gewenste inlichtin gen verstrekt. Nederlandse ge zinnen, die ook deze zomer een Deense gast, al dan niet met tegenbezoek, willen opnemen, kunnen zich eveneens tot bo venstaand adres wenden. Dezelfde vereniging heeft voor deze zomer bovendien internatio nale kampen georganiseerd in Ne derland en reizen naar België, En geland, Frankrijk, Finland en Zwe den. Een kampboekje met uitvoeri ge gegevens over reizen en uitwis seling wordt op verzoek gaarne toegezonden. Scheepstijdingen Alhena. Rotterdam Rlo de Janeiro, pass. 7/6 Madeira; Kota Baroe, Batavia —Rotterdam, pass. 7/fl Malsdiven- Kota Gede, Rotterdam—Bat.* via. p.-.u-.. 7/6 20 uur Kaap d'Arml; Marken. 7/6 22.30 uur van Eatavin te Rotterdam: Oranje. Batavia—Amsterdam, 7/8 van Port Safd; Willem Ruys, Rotterdam Batavia, pass. 6/6 13.35 uur, Suez.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2