BROEKJES EN BLOESJES Wandeling in omgeving van Harderwijk Schrijven over Nederland is niet ieders werk D de Uhinese papegaai Spreeuwen vangen in de haven naar meeuwentrant viskadavers V erkeersdichtheid neemt snel toe Kerknieuws Radio-programma Dinsdag 8 Juni 1948 3 TOEN wy in 1947 minstens een keer per week langs het IJsel- meer zwierven, belandden wij ook meermalen in de oude universi teitsstad Harderwijk, waaraan de naam van de wereldberoemde Zweedse plantkundige Linnaeus is verbonden; in het Academiestraatje vindt ge dan ook het Linnaeus-to- rentje, waarin een wit borstbeeld van de botanicus en systematicus is geplaatst. Wij bekeken tijdens onze bezoeken de interessante Vispoort, genoten van de verdere vroeger- tijdse architectuur en het miste ook nooit, of wij slenterden door het havenkwartier met zijn vele bot ters.. Vandaag met het mooie weer blauwe lucht, ijle bewolking en een verfrissend briesje, dat de hitte tempert bekruipt ons'ineens de lust om weer eens het Gelderse haven- (tevens garnizoens-) stadje tot uitgangspunt van een excursie te kiezen. Het is Zaterdag en dus marktdag in Harderwijk; wij neuzen wat rond tussen de kraampjes en de sierlijke sobere volksdracht der Hierdenaren, vooral die der vrou wen, welke altijd opnieuw doen denken aan figuren van Pieter de Hoogh, is weer een lust voor het oog. Wat hebben de huiszwaluwen met hun lichte onderdelen en hun korte snebjes het druk; onder de dakgoten in de Rabbistraat en overal elders in de stad zijn zij be zig met hun naarstig metselwerk; sommige nesten zijn nog maar on benullige „eerste-steen-leggingen"; andere naderen reeds de voltooiing. Je ziet de vogels her en der als snelle figuurtjes verglijden boven de huizen der stad in gezelschap van boerenzwaluwen en niet te vergeten gierzwaluwen, deze flitsvlugge, somber uitgedoste avia- teurs, die in een oude stad als Har derwijk nestelgelegenheid te over vinden evenals de kauwen, die zich telkens verraden door hun gezel lig, kortaf gekef. MVAR let ook eens op de spreeu wen van Harderwijk, die zich in sommig opzicht geheel anders gedragen dan elders in ons land. Op de kaden staan grote bakken, die meer of minder kwalijk rieken: zij zijn gevuld met merendeels on dermaatse vis, in hoofdzaak spie ring en pos. Met grepen worden deze geschept in auto's, die ze transporteren naar de Veluwse eendenfokkerijen. Nu dan: uit die visbakken vol „entevoer" daar langs de haven wordt zo nu en dan wel eens een visje gekaapt, maar het merendeel der spreeuwen ver werft de mondkost, bestemd voor de hongerige jongen onder de dak pannen, op geheel andere wijze. In de haven drijven n.l. talrijke vis kadavers en deze pikken ze, in de trant der kopmeeuwen, weg van het wateroppervlak. Het is een cu rieus gezicht de spreeuwen boven het water te zien zweven met han gende poten, die telkens, evenals de staart, de spiegel een kort ogen blik raken, zodra de snavel buit vergaart. Hier hebben wij nu te doen met het aardige geval, dat bijzondere omstandigheden, i.e. de aanwezig heid van dode, drijvende vissen, de trant der voedselverovering volko men wijzigen. Gewoonlijk verza melen de spreeuwen pieren e.d. op de begane bodem: in de weiden, op gazons enz. Iets dergelijks kan men in een verwant milieu, b.v. de ha ven van Elburg, vaststellen. Rechts van de fabriek Asbestona en vlak langs de „zee" strekken zich de weilanden uit; meer land inwaarts sluiten zich hierbij de akkers met rogge en verdere veld vruchten aan; hier was het, dat wij een jaar geleden meer dan eens de steeds zeldzamer wordende kwartel herhaaldelijk zijn „kwik-me-dit" hoorden roepen. Wat zijn die grassteppen op deze heldere dag weergaloos mooi: zij doen voor mijn gevoel niet onder voor Zwitserse Alpenweiden en zo denken ook de kinderen erover, die vooral geboeid worden door de sneeuwwitte kleuren van de dui zenden margrieten. Hun armen torsen geweldige ruikers, waarmee zij straks vader en moeder zullen verrassen. Het is verleidelijk een uurtje in 't gras te gaan liggen en daar, wat ik zou willen noemen, actief te luieren: te kijken en te luisteren. Uit de rietperceeltjes aan zee waaien de krakerige deuntjes en het gebabbel van rietzanger, klei ne en grote karèkiet naar ons over, boven ons hoofd klinkt het tepiet- tepiet van een twealftal scholek sters en gele kwikstaarten, bezorgd voor hun jongen, posteren zich alarmerend op de top van rijzige zeeringstengels. Zwart en geheim zinnig tekenen de forse aalschol vers hun vliegfiguur op het vlak van de blauwe hemel, koninklijk en statig slaan twee blanke lepe laars, Westwaarts reizend, hun vleugels uit. TERLOOPS repte ik al van de uitbundige bloemenweelde der weiden; in sommige percelen do mineert het geel: bij duizenden glanzen de boterbloemen tussen de gi assen; ook de talloze grote en kleine ratelaars, interessante half- parasieten, geven het aanzijn aan uitgebreide gele kleurvlakken. Maar tussen geel en geel bestaat nog een groot verschil: bij de rate laars overheerst de zwaveltint, door het geel van de boterbloemen is nogal wat bruin gemengd. De roserode koekoeksbloemen komen tegen die gouden helderheid heel mooi uit; er zijn ook exemplaren bij, die helemaal wit zijn. Maar wijdt ook uw aandacht aan de spierwitte akkerhoornbloemen, de indrukwekkende tweejarige streep- zr.den, al weer zo'n geelbloeiende soort, de elegante rose exemplaren van 't Engels gras, dat nu ook overal in de tuinen staat te pralen en de lila glorie van de knautia's. Bij de haven liggen ook aardige ruige en rommelige terreintjes, waar je planten kunt ontdekken, die je lang niét overal tegenkomt. IN HET WATERRIJKE GEBIED van Kajoc-Agoeng in Zuid-Sumatra worden dc patrouilles niet gelopen, doch meestal gevaren. Een patrouille van 4-7-RI scheept zich in. Zo groeit er absinfh-alsem, waar van de bladeren, wanneer je ze even wrijft, heerlijk geuren; ook heeft er zich het Sophiekruit ge vestigd, een geelbloeiende kruis- bloemige, waarvan het loof onge looflijk fijn verdeeld is. Bovendien zijn er bermgedeclten, die gewoon weg wit zien van de talloze bloe men, die de exemplaren sieren van een crusifeer, die de naam pijl kruidkers heeft gekregen. Aan de achterkant van één der bladeren staat een veertigtal vlindereitjes gegroepeerd, die afkomstig zijn van het grote koolwitje. En terwijl wij daar aan de buitenkant van de stad lopen te snuffelen en er de schoonheid bewonderen van bloei ende speerdistels en boksbaarden, danst en deint al zingend de gras mus in de lucht en boven de wei den, die op een steenworp af- stands liggen, aanvaarden de wel gemutste akkerleeuweriken hun muzikale reis naar het stralend firmament. RINKE TOLMAN. Soest, 22-5-'48. Volgens de laatste Stichtsche ge gevens is. het verkeer op de rijks wegen gedurende de eerste maan den van dit jaar 25Sc drukker ge weest dan het vorig jaar. Op de weg Utrecht de Bilt werden de meeste vraagtauto's en motorrijwielen gesteld, voor personenauto's en rijwielen kwam deze weg op de tweede plaats. De meeste bussen en rijwielen re den op de weg ArnhemVclp. deze deg was nummer 2 voor de motor rijwielen. Do weg Den HaagRot terdam verwerkte de meeste perso nenauto's (meer dan 500 per dae) en kwam voor wat vrachtauto s aangaat op de derde plaats. Het aantal vervoerde reizigers per publieke bus was In 10-16 reeds anderhalf maal zo groot als voor de oorlog, in 1947 was het het twec- en-een halfvoudifce. Daarentegen was het internationaal goederenver voer per auto in 1947 nog slechts twee aerdc van dat in 1038. Grote Amerikaanse tennis- zege in Brussel Door de beide enkel- en dubbel spelen te winnen hebben de Ame rikanen een grote overwinning be haald in het Belgische ïntematio- nale tenniskampioenschap, dat Zondag te Brussel werd beëindigd. In het herenenkelspel won Frank Parker van zijn landgenoot Budge Patty. Mevr. Patricia Todd ont troonde de Hongaarse kampioene mevr. Szuszy Kormoczy in het da mes enkelspel, terwijl in de Ame rikaanse combinatie ParkerPatty het herendubbelspel wonnen van de Italianen Marcello Del Bcllo en Gianni Cucelli in een harde strijd, welke eindigde in de vierde zet niet 97. De damesdubbel werd gewonnen door Mevr. Todd en Mevr. Doris Hart door hun tegenstandsters mevr. Mary A. Prentiss en mej. Shirley Fry in de finale te ver slaan. ALS je drie vier jaar bent. heb je zoveel te beleven en te doen. dat je onmogelijk ook nog zuinig op je uiterlijk kunt zijn. Gelukkig vragen je bloesjes en broekjes nog niet zoveel stof en kan er dus wel iets nieuws op over schieten, vooral als je een han dige mama hebt. Een opknooppakje van wasbare stof is in de zomer wel 't meest praktische. Hierbij vindt U het patroontje voor het gestreepte pakjeaat LI natuurlijk ook van effen, geruite of tweirlei stof kunt maken. Het bloesje. We vouwen het aan de voorkant geknipte beleg naar binnen en stikken het door Wilt U de voor kantjes afstekend hebben dan knipt U het beleg apart en stikt het op de bui tenkant op. Tegen dc binnenkant in dc taille naaien we een reepje stof. Dat is steviger voor het aanzetten van de knopen De zakjes dicht langs de kant opstikken. We rimpelen de bo venkanten van voor- en rugpandjes even in en zetten :e tussen het schou derpasje van dubbele stof. Zijnaden sluiten. De onderkant van de lange mouw voorzien we van een splitje en zetten hem ingetimpeld fuwen een manchetje van 3 A 4 cm. breedDe kop wordt, even ingehoudennaad op naad vallend ingezet De halsopening naaien we tussen de dubbele stof van het kraagje. Het broekje. Wt voorzien de voor kant van onzichtbare sluiting door onder de gevoerde linkervocrkant een eveneens gevoerde knoopsgatenreep volgens de ingetekende vorm te stikken en rechts een knopenreep van dezelfde vorm aan te zetten. De voeringzak. waarvan de achterkant als aangegeven met stof bekleed is. wordt O 4 NJ JONGENSPAKJE J. 31} - P lU'3 K"AAC o S 1 E heer Sacheverell Sitwell heeft een boek over Nederland geschreven. Het heet ,,The Netherlands, a Study of some aspects of Art, Costume and Social Life". Het is uitgegeven door Batsford te Londen, heeft veel mooie plaat jes, en kost hier 9 gulden. Altijd prettig, hè, als er weer eens een boek over ons land verschijnt, en dan nog wel door een vooraanstaande literator. Een flink stuk propaganda, „buiten bezwaar van 's lands schatkist". Alleen is het eigenlijk propaganda voor Nederland, of voor de heer Sitwell? Engels historicus greep mis Sacheverell is een van de beken de, ja beroemde SitweUs. Zuster Edith, dichteres, diseuse, minnares der schoonheid. Broeder Osbert, die romans schrijft en een uitstekende autobiografie in een aantal delen. En onze Sacheverell, vooral kunst historicus, auteur van een aan tal boeken over de Barok, ook in afgelegen en zelden bezochte oor den zoals het uiterste Zuiden van Italië en Dalmatië. De drie zyn door en door cultuurmensen, be schaafd, op en top intellectueel, brandend van belangstelling voor alles wat des geestes is, soms ook een tikje aanstellerig. Ik zei dat Sacheverell Sitwell, de schryver van heLboek, waarover ik U iets wens meae te delen, kunst historicus is. Maar wel met de na druk erg op kunst. Historicus is hij minder. Dat treft wel slecht, want Nederland is juist zo'n historisch land. Met polders en droogmake rijen maakt men er zich niet van af. Niet alleen de mensen hebben ons Nederland gemaakt, maar ook de gezamenlijke ondervindingen door de Nederlanders in het verleden opgedaan, en die het onderwerp vormen hunner historie. Het is im mers Toynbee, (en Geyl heeft hem er voor afgestraft!) die meent te weten dat het feit dat onze voor ouders ons land op de zee hebben buitgemaakt, ons hele volkskarak ter determineert. Terecht wees Geyl erop dat de Nederlandse beschaving en cultuur ten slotte gemaakt zijn in Brabant en Vlaanderen, oorden die eigenlijk niet op zee en rivieren zijn ver overd. Ook Sitwell houdt het er voor dat wij op een moment in dc zestiende eeuw begonnen, en uit het water oprezen. Historische blunders NEEN, zonder onze middeleeuw se geschiedenis, gezamenlijk met de andere Lage Landen door- VEEL KOUDE EN ONTBERING hebben de mannen van het Australische Pool-expeditieschip „Wyatt Earp" doorstaan op hun 7000 zeemijlen lange zwerftocht door de Antarctische wateren. Hun opofferingen waren echter niet tevergeefs, want de geleerden aan boord wiste-1 belangrijke gegevens te ve zamelen omtrent weersomstandigheden en kosmische stralingen. OP DE FOTO: De ..Wyatt Earp" wordt gemeerd aan een reusachtige ijs schotsOp het middenschip is nog juist de vleugel van het verkenningsvliegtuig zichtbaar. Het ijs. dat zich op het voorschip heeft vastgezet, getuigt van het barre klimaat in die streken leefd. begrijpt men onze latere ge schiedenis, en ons dus, niet. Ook niet zonder kennis van de geschie denis onzer Republiek, die een nieuw stempel op de geesten der Noordelijke Nederlanden heeft ge drukt. Iemand die dus kan schrij ven: „Het stadhouderlijk ambt van Willem III werd in 1674 erfelijk gemaakt, en bleef dit tot Jan Wil lem Friso in 1717 stadhouder der zeven geünieerde provinciën werd gemaakt", weet er niet veel van. Want Jan Willem Friso was toen al zes jaar geleden verdronken, voor 1747, dertig jaar later pas, was er geen stadhouder van de zeven Pro vinciën. En er zijn heel wat meer fouten van die aard, en niet alleen verkeerde jaartallen. Jammer is alleen maar dat dit geen nodeloos gevit is. Ik ben overtuigd dat iemand, die zich zul ke vrijheden met de uiterlijkhe den der geschiedenis veroorlooft, haar geest niet kan vatten, de sa menhang en betekenis der gebeur tenissen niet kan inzien. Ook de kunsthistorie, de cultuurgeschiede nis, gaan mank wanneer de gewo ne, alledaagse geschiedenis zó slor dig en los wordt behandeld. Cul tuur zonder begrip van het politie ke en economische lijstje, waarin ze gespannen staat, hangt in valse plooien, averechts, verkeerd. Wat Sitwell kent en begrijpt is de sierkunst van het binnenhuis. Hij heeft uitstekende opmerkingen over de interieurs van huizen langs de Keizersgracht te Amsterdam, en over architectuur in vele Neder landse steden. Onze moderne archi tectuur is aan zijn aandacht ont gaan, al is ook daar een conti nuïteit te bespeuren met het verle den. Maar als eenheid begrijpt hij ons land nu eenmaal niet. Zyn be langstelling gaat meer uit naar onze 18e dan naar onze 17e eeuw en de enige schilder, die hij terdege be handelt, is Cornelis Troost. Nu weet men van Troost inderdaad in En geland weinig. Maar toch is de im pliciete voorstelling, dat Sitwell Troost heeft ontdekt wel wat naïef. Mooie bladzijden zijn er, natuur lijk, in overvloed. Maar steeds weer struikelt dan de nuchtere Neder landse lezer over iets wat misschien niet aanmatiging mag worden ge noemd, maar dat toch in al zyn on- formuleerbaarheid bepaald hinder lijk is. Philosophie over Marken MARKEN wordt het onder werp van een, heus niet on verdienstelijke philosophische blad zijde, na een bezoek van een paar uur, tussen twee boten door. Dat mag. Waarom zou een tourist lan ger in Marken blijven, als hij toch de taal niet kent. In twee weken kan men hem weinig meer op de mouw spelden dan in twee uur. Men krijgt echter het gevoel dat hij ook elders „geMarkend" heeft. Sit well had onze musea reeds vroeger bezocht. Maar ik heb zo'n idee dat zyn bezoek na de tweede wereld oorlog, dat in dit boek beschreven en uitgesponnen wordt, niet meer dan een week of vijf heeft geduurd. Dat is, voor een heel boek, wel wat karig uitgemeten. Dat hij Zeeland nauwelijks begrijpt kan ik zo zien. Moet ik nu geloven dat hy Fries land, mij minder bekend, beter en dieper inziet? Over de nationale klederdracht verkondigt Sitwell opvattingen die mij bepaald vreemd voorkomen. Hij ziet op vele plaatsen Oost-Indi sche invloeden Elders echter ge looft hij, dat locale drachten vrij recent, ja soms eerst uit de Franse tijd, zijn. Hij heeft trouwens zijn vertrouwen geschonken aan een omtrent 1920 in Engeland versche nen boek over onze nationale kle derdracht. Te oordelen naar een plaatje met Axelse boerinnen, dat hij uit dat werk overdrukt, is die studie eer kleurrijk dan trouw. Ach, ik zou zo door kunnen gaan. Het klinkt zo boers en ondankbaar. Zo zou ik ja. laat ik dat nog even zeggen mij terecht en uren lang kunnen ergeren over die be wering dat ons volk zo flegmatisch is, zo onbewogen. Ja, als je nou per se je wijsheid bij een kerkuitgang op Zondag te Staphorst wilt gaan zoeken! En dan is er ook nog de legende van het Spaanse bloed in de aderen der Zeeuwen! Welk ge deelte van Alva's 20 000 Spanjolen, trouwens met heel wat Italianen er onder lag in Zeeland in garnizoen? En hoe lang? Van 1567 tot 1572? Sympathie, vriendelijkheid voor ons, en voor onze vorstin dat al les neemt toch de plaats niet in van een degelijke voorstudie. Zelfs een genie heeft wat tijd nodig om ons land te begrijpen. Al is het nog zo klein. Ingezonden mededeling) Somi meen» U da» een ipreVer zijn woorden inslikt. He» kan echter zijn. da» bepaalde klan ken door Uw gehoor verzwakt worden opgenomen. De oor- arls kan zekerheid verschaffen Een AUD1UM hoortoestel be zorgt verloren klanken bij U 1 'i terug. Vraagt gratis AUD1UM brochure Singel 160 bi) de hoofdagentenAmjterdem-C N V vh.P. Geervliet.Keizersgr 411, A'dom H C Schoonenberg,Wolenb- weg 26. R'dom W V. Keljen, TuHiingel 19. Groningen ingezet, waarna we de zijnaden onder en boven de zakopening sluiten. Dan de beennaden en de middennaad dicht- stikken en de bovenrand die aan de achterzijde door I cm. brede bfjschui- nertjes is ingenomen met een reep stof afwerken en van knoopsgaten voor zien, U kunt dit patroontje ook gebrui ken voor een zonnebadpakje voor jongens en meisjes. Het bovenstuk wordt b(j het afwerken van de boven rand gelijk mccgestikt en van boven van knoopsgaten voorzien De zijna den blijven van boven open voor klep- sluitinq. Aon de achterkanten knippen we hier een onderschictlc van 2 cm. breed aan. waarop wc de knopen voor dc sluiting zetten. Aan dc ach- teezgde naaien we twee schouderband jes aan. die over de rug kruisend aan het bovenstukje geknoopt worden. Met het ceintuurtje werken we gelijk de bovenkant van de klep af. ELLA BEZEMER. Zweedse voetballers in ons land Bertil Nordahl speelt Woensdag niet mee Maandagavond kwart over negen kwamen de Zweedse voetballers, die Woensdagavond in het Olym pisch stadion te Amsterdam tegen hot Nederlands elftal uitkomen, op Schiphol aan en reeds om 10 uur arriveerden zij. vergezeld van de hoofdconsul van de KNVB. de heer Boeljon, in het Victoria hotel. On der hen bevonden zich natuurlijk de dne gebroeders Nordahl. Knud en Bertil, die gedurende 5 achtereen volgende wedstrijden tezamen voor Zweden zUn uitgekomen. Ditmaal zal Bertil echter niet van de partij zijn. Borje Leander. een Zweeds politieagent, die in de Stockholmso club A.I.K. speelt, heeft hem van zijn plaats verdrongen Wy vroegen Gunnar Nordahl, wat hij hier van dacht en met een haast mismoedig knikje was zijn enig antwoord: ..Bertil mag een beetje uit vorm zijn geweest, op het ogenblik echter is hij beter dan ooit tevoren". Zeven spelers, die in het Nationa le team zijn gekozen hebben Zondag een zeer zware wedstrijd gespeeld om het kampioenschap van Zweden Gunnar en Knud Nordahl. resp. brandweerman cn politieagent in Norköping. Torston Lindberg cn Nils Liedholm uit Norköping. Erik en Stellen Nilsson en Kjell Rosen uit Malmö bevochten elkander In Norköping Norköping bleef met 2— 1 de meerdere cn werd daarmede kampioen van Zweden. ..Het was een heel zware wedstrijd", vertelde het Zweedse kanon Gunnar Nordahl ons en dc wedstrijd zit hem nog in de benen. „Ik ben echter uitstekend getraind", zei hij, ..en Woensdag zal ik. evenals alle anderen op volle kracht spelen". De reis per vliegtuig van Stock holm is goed verlopen en de leider van de ploeg. Sven Koch. vertelde, dat er geen wijzigingen in het elf tal zullen worden aangebracht. Dinsdagavond hopen alle spelers in Den Haag de handbalwedstrijd Ne derland—Zweden bij te wonen. (Ingezonden mededeling Nachten van lijden - jaren van leed - door Rheumatische pijnen. En dat. terwijl toch voor velen de af doende remedie voor 't grijpen ligt: Kruschcn Salts! De meeste rheumatische aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen-kuur uitkomst. De zes mine rale zouten, waaruit Kruschen Is samen gesteld, hebben regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De klein® dagelijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking; onzui verheden In het bloed worden afge voerd. in plaats van zich vast te zetten in spieren en gewrichten, waar ze an ders oorzaak zouden worden van die ondraaglijke pijn. Volg het voorbeeld an die talloze Rheumatlek-lijders over de hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende, slopende pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Intern, schaaktournooi in Tsjecho-Slowakije Als voortzetting van een voor-oorlogte traditie zal deze maand een groot inter nationaal schaaktournooi in Tsjecho- Slowakije worden georganiseerd. Het eerste deel van dit tournool zal van 6 t/m 19 Juni plaats hebben te Karlovy Vary (Karlsbad), het tweede deel van 20 Juni t/m 3 Juli te Mariansko Lazne (Marlenbad) Het buitenland zal In dit tournool sterk zijn vertegenwoordigd. Onder de deelnemers bevinden zich behalve de Nederlander Lod. Prins nog: Yanofsky (Canada), dr Tartakower (rrankr.). Stelner (Australië). Stolz Zweden), Plro en Vldmar Jr. (Zuld-Slavlë). Golom- bek (Gr. Brltt.). dr Tolanescu (Roeme nië). Makarczyk (Polen). Möller (IJs land), Barcza (Hongarije). Tsjecho- SlowakUe zal worden vertegenwoordigd door; Foltys, Richter. Rohacek. Sajtar en Zlta. Nederlanse kansen op de T.T. Zoals bekend zal op de T.T. races welke 26 Juni te Assen worden ge houden, voor het eerst ook weer do 125 cc worden gereden. In natio naal verband is dit reeds eerder het geval geweest, maar men weet, dat de wedstrijden dit jaar alleen internationaal zijn met geen enkel speciaal Nederlands nummer. Aan genomen mag evenwel worden, dat- onze landgenoten in deze klasse een goede beurt zullen maken. Het zijn ook, evenals in de zware klassen, de Italianen, die snelle machines hebben, terwijl eveneens de Spanjaarden In de 125 cc naam hebben gemaakt. Maar ons land met zijn Eysink staat er hier toch zeer goed voor en men neemt zelfs aan, dat er goede kansen bestaan op een Nederlandse zege. Zeer ze ker zal deze strijd, de eerste van de races, met veel belangstelling worden afgewacht. Er zullen zes ronden gereden moeten worden, hetgeen een afstand betekent van 99.19 km. daarentegen moeten de 350-ers 165,36 km afleggen, de 500-ers 330.72 km. Het staat reeds vast, dat in deze laatste twee klassen de Norton zal deelnemen met twee fabrieks- teams, terwijl ook de AJS welke in Geneve in de strijd om de grote prijs van Zwitserland niet aanwe zig is geweest, toezeggingen heeft gedaan. Van de Poll wint bij de C-klassers Begeleid door de A klassers Fre- sen en de Lang, zijn de C klassers van de Utrechtse Wieier Vereni ging „Het Stadion" Zondag 6 Juni wederom gestart voor het rijden van een wedstrijd over een afstand van 39 K.m. Er werd in een hoog tempo gereden. De tijd van de eer ste aankomenden was dan ook 1 u. 2 min. De einduitslag is als volgt: 1 v d. Poll, 2 v. d. Kamp, 3 Schrijver. Polo-ontmoeting tussen Engeland en Nederland Op Zaterdag 19 Juni zal in het Kingsury zwembad te Londen een landenontmoeting waterpolo tussen Groot Brittannlö en Nederland plaatsvinden. Het Nederlandse zevental zal wor den gekozen uit de volgende spelera: Braasem (Zian), Cabout (GZC), Van Fcggelen (De Meeuwen). Kce- telaar (De Robben). Korevaar (Mer. wede). Rohncr (De Robben). Ruim- schotel (Tjikinl). Salomons (HZ en PC), Smol (Zian) en Stam (HZ en PC». Voor de wedstrijd in het schoon- springen zijn de springers Kettler (AZ) en van Eyk (Merwedc) aan gewezen. Ned. Herv. Kerk Beroepen; te Kamerik J ZwUncn- burg te Hulzen (N.H te Plershil W. Okken. oud-pred. van Nijbroek; te Voorts (Gld W. de Jong te Zuldwolda (Dr te Spannum (toez.) J. G. F. An kersmit te Oostornijkerk; te Ganstmeer (toez T. D Boelens, cand te Leeu warden. Aangenomen: naar Steggerda M T. Germs to Metslawler; naar Jaarsveld J. Enkelaar te Leerdam. Bedankt: voor Leerbroek J. Bakker te Vccnondaal- voor Katwijk a d Rijn H. A Labrlo te Ermelo; voor Oude Tonga J. Slok tc Dordrecht. Benoemd tot zlekenhulspred te 's-Gravenhagc G. v. Hoeven, em. pred. aldaar. Gercf. Kerken Beroepen: te Mlnnertsga A. I. Koffe- man, cand. te Amsterdam. Bedankt: voor Drogeham J. S de Jong te Den Andcl (Gr voor Amster dam (vac. J Overduln) J F Colen brander te Ommen; voor Schiedam fvar W. de Graaf) G. v. Andel te Dieren. Benoemd: tot leraar godsdienston- derw. aan de Chr. HBS. te 's-Graven hage A. B C Hofland, oud-legerpred. In Ned Indlë. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen, te Veendam J. I. v, Wtjck EARL DERR BIGGERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 4 Hij wendde zich tot zijn oude vriendin. ,.Ik heb .hem gevraagd vanmorgen hier te komen om je te ontmoeten. Volg nu mijn raad. en stem niet te vlug toe. Misschien kunnen we hem een zetje geven, maar ik betwijfel het Hij is hard, Sally, heel hard. De kranten-ver halen over hem zijn maar al te waar." Hij brak plotseling af. want de harde man. over wie hij sprak, stond op zijn tapijt. P. J. zelf. de grote Madden, de held van duizend beurs-gevechten. meer dan zes voet lang. oprijzend als een granieten to ren in de grijze kleding, die hij bij voorkeur droeg. Zijn koude blauwe ogen gingen als een ijzige wind door de kamer. „Zo, meneer Madden, kom bin nen" zei Eden opstaande. Mad den kwam de kamer in. en achter hem volgde een slank meisje met een kwijnende blik en een dure bontmantel, en een mager, sekuur uitziend man in een donkerblauw pak. „Mevrouw Jordan, hier is de heer Madden, over wie wij juist spra ken". zei Eden. ..Mvrouw Jordan" herhaalde Mad den. met een lichte buiging. Hij had zoveel in staal gehandeld, dat er wat van in zijn stem gekomen was. „Ik heb mijn dochter Evelyn mee gebracht. en mijn secretaris, Mar tin Thorn." „Aangenaam", antwoordde Eden. Hij stond even te kijken naar deze belangwekkende groep, die zijn kantoor was binnengedrongen de vermaarde geldman, koel, zelfver zekerd, bewust van zijn macht, het slanke, hoogmoedige meisje aan wie Madden, naar men zei, al de liefde van zijn oude dag gaf. de magere, sekure secretaris, onderdanig op de achtergrond, maar om een of an dere reden niet te verwaarlozen, zoals men zou kunnen menen. „Wilt u allen plaats nemen?" ging de ju welier voort. Hij schikte stoelen. Madden trok de zijne dicht naar de schrijftafel: de lucht scheen gela den met zijn tegenwoordigheid; hij maakte al de anderen klein. „Geen inleiding nodig". zei de millionnair. „We zijn gekomen om die paarlcn te zien." Eden schrok op. „Mijne waarde heer ik vrees, dat ik u een ver keerde Indruk heb gegeven. De paarlen rijn op het ogenblik niet in San Francisco." Madden staarde hem aan. ..Maar toen u my zei hïer te komen om de eigenares te ontmoeten „Het spyt me erg ik bedoelde niet meer dan dat" Sally Jordan kwam hem te hulp. „Ziet u. meneer Madden, ik had geen plan het halssnoer te verko pen. toen ik hierheen kwam uit Honololu. Ik ben tot dat besluit ge bracht door wat gebeurde, nadat ik hier kwanv Maar ik heb er om ge zonden Het meisje sprak. Zij had haar bontmantel aan de hals losgemaakt: mooi was zij wel. maar koud en hard, zoals haar vader en op dit ogenblik klaarblijkelijk erg uit haar humeur. „Ik dacht natuurlijk dat de paarlen hier waren", zei ze. „anders zou ik niet gekomen zijn." „Nu, daar zul je niets van krij gen", snauwde haar vader. „Me vrouw Jordan, u zegt. dat u om de paarlen gezonden hebt?" Ja. Vanavond gaan ze uit Hono lulu, als alles goed gaat. In zes dagen moeten ze hier zijn." „D&ar heb ik niets aan", zei Mad den. „Mijn dochter vertrekt van avond naar Denver. Ik ga morgen naar het Zuiden en binnen een week denk ik mij bij haar te voegen in Colorado, cn dan reizen we samen naar het Oosten. Ik heb er niets aan zoal? u ziet „Ik wil op mij nemen het hals snoer te leveren waar u wilt", stel de Eden voor. „Ja. dat geloof ik graag," Madden overwoog. Hij wendde zich tot me vrouw Jordan. „Is dit hetzelfde snoer paarlcn. dat u droeg in het otide Palace Hotel in 1889?" vroeg hij. Zij keek hem verrast aan. „Het zelfde snoer',' antwoordde zij. „En bet is nog mooier dan toen, wed ik", glimlachte Eden. „U weet. meneer Madden, er is en oud bijge loof in de juwelenhandel. dat paar len de persoonlijkheid van de draag ster aannemen, en dof of glanzend worden, al naar de stemming van degene, die zij sieren. Als dat waar is, moet dit snoer met de jaren mooier zijn geworden." .Xarie". zei Madden ruw. ..O, excuseer ik bedoel niet dat de dame niet mooi is. Maar ik heb niets op met het dwaze bijgeloof in uw vak of welk ander ook. (Wordt vervolgd) Morgen HILVERSUM I 7.— Nwi, 7 15 Gymn., 7.30 Gr.pl.. 3Nws, 8.15 Lichte mor genklanken. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 Filmselecties 0 30 Ondritsjck kwartet. 10— Morgenwijding 10 20 On7e keuken. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11— Het Hollandse familiele ven. 11.30 Pop non stop progr.. 12 Vlnccntlno, 12 30 Weer. 12.33 Platte land 12 38 Licht ork conc.. 13.— Nws. 13 15 Kalender 13.20 Malando 13.50 Gr.pl.. 14.Gesproken portretten. 14 15 Fr. kamermuz... 15En dat allemaal om een mummie. 15.30 Regenboog. 16. Roodborstjes. "16.15 Het stond til de kranil 16 45 Vragen staat vrij. 17 15 Or gelspel, 17.30 Wekelijks praatje over maatschappelijk werk 17 35 Virtuoso trin. 18.— Nws. IR 15 Varia. 18 20 Gr.pl 1830 Reg. uttz.. 19.— Nederland—Zwe den, 21.Or«ra progr.. 22.— Het Ver lof. hoorspel. 22 25 Ramblers 23.— Nws. 23.15 Bruce Lowe zingt. 23.30 Nwe successen van over de oceaan. HILVERSUM II 7 Nws. 7 15 Re veille. 7 45 Woord voor de dag. 8.— Nws. 8 15 Simon Jansen, orgel 8.30 Opgewekt begin. 9 Ochtendbezoek. 9 30 Waterst.. 9.35 Werken van Beetho ven. 10,30 Morgendienst. 11.Viool, 1115 Stanley IV. 12— Dolf v. d. Lin den 12 30 Weer, 12 33 Cello en orgel. 12.55 P I.T spreekt tot U. 13 Nws. 13.15 Cyclus van Rameau tot Ravel, 13 50 Vrolijke middagklanken, 14 05 So listen koor cn ork. v. d. Berl. Staata- opcra. 14.50 Monla Liter, plano. 15.05 Kamerork.. 16.— Voor onze Jeugdige postzegelverzamelaars. 18 15 Voor onze Jongens cn meisjes 17.30 Reportage. 17.45 Rcg ultz18 Onze Ned. Koren en Korpsen. 18 30 Het bevolkingsvraag stuk. 19 Nws. weer. 19 15 Rog. ultz., 19 30 Actueel geluld. 19.45 Ned. Kamer koor, 20 Nws. 20 05 Progr proloog 2015 Residentie ork 21 15 Ds Grolle spreekt: Gods weg met Israël ln deze tijd, 21.35 Orgel en piano. 21.45 Vrij en blij. 2215 Sweclinck kwartet. 22.45 Avondoverdenk., 23.— Nws. 23.15 Pop. avondconcert TUINKALENDER 8 JUNI. De Camelia komt uit China en Japan, waar zij in het wild groeit. Wij hebben haar tot kamerplant gepromoveerd. En met ere! Dc kleur van haar prachtige dubbele bloemen varieert tussen rood, rose en wit. In het tijdstip, waarin de bloemknoppen gaan zwellen of reeds geopend zijn moet de plant ten opzichte van het licht in dezelfde, stand blijven. Indien men ze dan herhaaldelijk verplaatst of omdraait willen de knoppen of bloemen zich naar het licht draaien en het gevolg is vaak dat ze door het breken van het hroze steeltje afvallenDit verschijnsel kan ook wel eens het gevolg zijn van te weinig licht en gebrek aan water. De aarde moet echter niet te nat wor den gehouden. In de zomer kan een Camelia wel buiten worden geplaatst, 's winters Is een matig koele kamer tc verkiezen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3