DE MOOISTE PRESTATIE VAN HET NEDERLANDS ELFTAL Zweden bleven ver onder onze verwachtingen De onzen hadden ook met 3 0 kunnen winnen Wonder van de vergissing Wij wonnen door heilige wil BRILLANTE EERSTE HELFT Radio-programma Kerknieuws DE Hl NESE PAPEGAAI Na afloop van de strijd. Donderdag 10 Juni 1948 3 (Van onze speciale verslaggever) Men moet de gezichten van de Zweden gezien hebben, toen z(j na afloop het veld verlieten, de men- geling van teleurstelling en ook wrevel in hun ogen hebben gelezen; men moet er van getuige zijn geweest, hoe dc lange Liedholm, met een vreemd lachje en met een half verlegen, half korzelig gebaar vragen afweerde van een Hollandse sportjournalist; men moet de beroemde Nordahl en de niet minder beroemde Gren in de menigte van de spelers hebbenz ien onderduiken, om 7iiet op te vallen, om vooral niet de aandacht te trekken van onze Zweedse col lega's, die er met een uitdrukking op hun pezicht van totaal-niet-begrijpen b(f stonden, om te kunnen beseffen, wat het publiek in z'n uitgelatenheid tot stormachtige ovaties bracht voor onze jongens, die glunderend in de catacomben van het Olympisch Sta dion verdwenen. Nederland gewonnen van Zwedengewonnen van wat we allemaal dachten: het sterk ste team van Europa, gewonnen van het land, dat voor de wedstrijd in Glasgow twee voorhocdespelers mocht afstaan, gewonnen van de ploeg, die het vorig jaar November de Engelse profs het vuur aan de schenen had gelegdWe hebben ons even in de arm geknepen en ons afgevraagd of 't geen droom was. Is er dan een wonder gebeurd? Men zou het zo kunnen noemen. In de eerste plaats is er geweest: het wonder van dc vergissing. Dc meest zachtzinnige voorspelling, die het Nederlandse elftal in zijn moeilijke wedstrijd tegen dc Zweden heeft begeleid, was: „Met een eervolle neder laag zijn we al dubbel en dwars tevredenMen heeft met een soort van een hardnekkigheid, een betere zaak waardig, onze nationale ploeg de eer willen onthouden, die haar toch een klein beetje rechtmatig toe kwam voor het mooie resultaat sinds de bevrijding geen wedstrijd op eigen bodem te hebben verloren. De verwijten zijn niet altijd ten on rechte geuit, het had te dikwijls de schijn alsof wij slechts met veine de balans zo gunstig in evenwicht hadden gehouden of in ons voordeel Heten doorslaan. Maar... wat er ook allemaal na de bevrijding geschreven is, niemand, die deze wedstrijd met een objectief oog bekeken heeft, zal nu kunnen zeggen, dat wij deze overwinning op de Zweden niet dubbel en dwars verdiend hebben. Hier heeft een elftal, dat misschien misleid door onze eigen min of meer sombere commentaren te lichtvaardig dc strijd begonnen is, een bittere les gekregen. Maar het laatste is dan ook de enige restrictie, die we ons zelf, bij een nuchtere en eerlijke beoor deling wiUen opleggen. „Zoals de Zweden destijds tegen de Engelsen het veld in waren ge gaan met de heilige wil om te win nen, zo zijn ze mijns inziens nu be gonnen met de gedachte, dat ze het op hun sloffen af konden doen zei Ratje Verlegh het lid van de Keuze-commissie ons na afloop. Het is mogelijk, dat Verlegh ge lijk heeft. Wij hebben helaas de wedstrijd tegen de Engelsen niet gezien. Bij een alweer nuchtere zelfcritiek voelen we ook wel iets voor deze redenering, althans voor de eerste helft. Maar in de rust moet hun toch wel duidelijk ge maakt zijn, dat er met dit Neder lands elftal geen spel van kat en muis kon worden gespeeld. En hoe is 't dan te verklaren, dat zij met hun grotere technische vaardigheid (waar we niet aan twijfelen) er toch niet in konden slagen de ba lans in evenwicht te krijgen? Het is waar: in de tweede helft zijn de Zweden veel meer in de aanval ge weest. Onze voorhoede was een beetje uitgespeeld. (Bij alle kwali teiten van ons spel is er nog altijd een tekort aan uithoudingsvermo gen, waarover we ons echter niet al te bezorgd moeten maken). Doch voetbal is niet alleen een spel van aanval, maar ook van verdediging en nu was het de taak van Schijve- naar, Terlouw en Van Bun en at last, maar zeker niet at least van Kraak om de Zweden de weg naar het doel te versperren. Hulde voor Terlouw Hulde In deze ongetwijfeld moeilijke strijd, waarbij de Zwe den al hun registers van raffine ment en technische paraatheid openzetten, voor Rien Tcrlouw en dat wij in onze lof niet alleen staan hoorden we na afloop in de kleedkamer eensgezind door de heren Verlegh, Boeljon, Mundt en Herberts bevestigen. De Krimpe- naar heeft een prima wedstrijd gespeeld. Hij is het geweest, die de be roemde Nordahl schaakmat heeft gezet. Wat deze ook probeerde, hij - Vr<)-i^-n\r*VYrt?-iieOueii n»cc|;trrLfi niet naar het ministerie van landlaraan visserij en voedselvoorziening - wej door I If Cll VCUBCUUUItlCIIIIIH deelt. Ook aan de kusten var geland zijn grote hoeveelheden radokevers aangespoeld, terwtf. Ult* gië en Frankrijk eveneens ajez®n, spoelde kevers signaleerden, r uit- Het grootste gevaar is geue be- De schooljeugd heeft zich d kun- geweerd en heeft vol enthousn nog de gevangen kevers afgeleverballen de politie of ambtenaren va plantenzlektenkundige dienst aatst_ de kevers met benzine of petn, overgoten en verbrandden, da- in kokende olie aan hun eind komen. ell<Jko „Jeugdfront" van gj™ nu werkelijk geen fout heeft ge maakt. De Zweden, die opvallend •lecht en weinig schoten, hebben het hem wel niet zo lastig gemaakt, maar bij de scrimmages in de twee de helft waren er nog al eens pe nibele situaties voor het doel, die echter steeds door onze doelman uitstekend werden opgelost. En wanneer we dan toch de verdedi ging aan het prijzen zijn, dan mo gen we hierbij eigenlijk De Vroet en Stoffelen niet vergeten. Het moet vooral voor de evenknie van Nordahl, de beroemde Gothenbur- ger Gren pijnlijk zijn om aan onze aanvoerder terug te denken, zoals TERLOUW deze hem het leven zuur heeft ge maakt en aan de andere kant was het ook voor Liedholm geen pretje om tegen Stoffelen te moeten ope reren. Wilkes redivivus De eerste helft de 45 minuten van grote verrassing, waarin wij van de ene vervoering naar de an dere gesleept werden, was vooral de helft van Faas Wilkes. Er zijn over de Rotterdammer de laatste tijd harde woorden gesproken. Hij zou op z'n retour zijn er waren er zelfs al, die z'n hoofd onder de guillotine van on genade wilden zien vallen. Voor al deze critici die ook wel eens de waarheid spraken, al was Faas daar niet al- W1LKES tijd zelf schuldig aan heeft hij revanche willen nemen en het is hem gelukt ook. Dit was weer de oude Faas, met ge niale invallen, met fantastische dribbles, waarmee hij met het grootste gemak drie, vier tegenstan ders passeerde. Kon men vroeger wel eens van hem zien, dat hij het na een paar geslaagde attaques ver der wel geloofde, nu zat hij fel op do bal, gunde zijn tegenstanders geen rust en bracht keer op keer de Zweedse achterhoede tot wanhoop, zo zelfs, dat dezen zich om hem de weg naar het doel te versperren, lieten verleiden tot onoirbare da den. Denk alleen maar aan de ma nier, waarop Nilsson hem na een half uur, toen Wilkes naar éen ze ker doelpunt afstormde, ten val bracht en waarvoor de Belgische scheidsrechter Jorssen ons de strafschop om volkomen onver klaarbare redenen onthield. Ja, dit was de verheugende wraak, die Wilkes heeft genomen voor alle sombere vermoedens, die er de laatste tijd over zijn spel zijn geuit. Zijn evenknie in de aanval, zij het ook met minder effect, was de kleine Keesje Rijvers. Al leek het dan ook nu weer, dat hij het indi vidualisme wel eens te ver door voerde, waardoor z'n zwoegen on beloond bleef, hij heeft toch weer bergen werk verzet, werk, waarvan toch heel veel de aanval ten goede ls gekomen. Abe Lenstra is beneden de ver- DE ZWEEDSE DOELVERDEDIGER Lindberg heeft de bal weggestompt Lenstra staat gereed om op te springen wachtingen gebleven. En juist hij. op wie wij onze verwachtingen voor een goede prestatie van het Neder lands elftal hadden gebouwd. Als we door één gedacht hadden aan een overwinning, dan was het juist wel aan Abe Lenstra. Er werd ook opvallend weinig op de Fries gespeeld, zodat wij in de mening verkeerden, dat zijn mede spelers hem spaarden om zijn on willige knie. Maar toen we hem na afloop spraken, hoorden wij tot onze grote verwondering{ dat hij van zijn knie niet de minste last had ondervonden en dat er dus geen enkel motief was geweest om hem niet in het spel te betrekken. De enige verklaring, die wij er voor kunnen vinden, is dat zijn medespe- l?rs ook in een verkeerde waan heb ben geleefd. Van de twee overgeblevenen Roozenburg en Kokkie van der Tuyn noemen wij dan nog eerst de Schiedammer. Hij heeft niet grandioos gespeeld, maar zijn han digheid en ook zijn doorzettings kracht hebben wij vooral voor de rust toch wel bewonderd. Naar Kokkie ons na afloop vertelde, heeft hij erg veel tegenstand onder vonden van de grote Nilsson en als wij het over diens grootheid heb ben, dan bedoelen we in de eerste plaats zijn lengte, zijn forser pos tuur. En Roozenburg Hij is voor ons nog altijd niet de ideale mid- voor. Ook in deze wedstrijd bleek, dat hij maar zelden tot een schot kon komen. Een sjouwer is hij ech ter wel en een doorzetter ook. Hij doet veel, waarvan dan een Wilkes bijvoorbeeld maar de vruchten moet plukken. Maar of dat het enige is. wat van een middenvoor gevraagd mag worden Sterven in schoonheid Als we coüte que coüte naar een verklaring voor het falen van de Zweden moeten zoeken, dan zouden we willen zeggen, dat hun spel, zo wel voor als na de rust „sterven in schoonheid" betekende. Een verras sende aanval zag men zelden of nooit. Steeds was het „short pass ing", de bal ging wel snel van man tot man maar het bleef te kort, het bood onze verdedigers te veel kan sen om in te grijpen. Het meeste ge vaar heeft nog gedreigd van de linksbuiten Nilsson, die vooral in de eerste helft nogal eens door Van Bun vrij werd gelaten, maar ook uit diens voorzetten ontstond maar zelden een gevaarlijk moment voor doel. Het beste bewijs voor de ge ringe schotvaardigheid van een be roemde middenvoor als Gunnar Nordahl of van Gren was wel, dat Kraak nog de meeste moeite heeft gehad met schoten van de halfspe- lers Rosen en Andersson. Dezen konden, uit het middenveld komend, nog wel eens een gaatje zien om een schot te lossen, terwijl de voor hoedespelers zich strijk en zet door de verdediging in de fuik lieten lokken. Nee, de Zweden zijn ons werke lijk niet meegevallen. Opmerkelijk was nog, dat de buitenspelers de hoekschoppen zo slecht namen. Op een nogal enigszins eigenaardige w(jze is in de tweede helft bij de Zweden een twaalfde man in het veld gekomen. Nilsson was gebles seerd. kroop buiten de lijnen, werd daar door een paar landgenoten ge masseerd en plotseling zonder de scheidsrechter ervan op de hoog te te stellen, was er een invaller in het veld: Joensson. En even merk waardig was weer de lankmoedig heid van de Belgische arbiter hij had trouwens meer eigenaardighe den waarmee hij met deze In breuk op de goede zeden genoegen nam. Wij zouden niet gaarne van de heer Jorssen willen beweren, dat hij partijdig gefloten heeft. Dat is zeer zeker niet waar. Maar be halve de penalty heeft hij te veel door de vingers gezien. Misschien is het in België toegestaan, dat zo niet de bal dan toch de man gespeeld wordt, hier zijn we nog niet zo ver. Gelukkig nog niet BIJ EEN HEVIGE AANVAL van de Zweden op het Nederlandse i redt doelverdediger Kraak op sublieme teü-e ROOZENBURG TUSSEN TWEE ZWEDEN en daar achter Wilkes bij een der vele aanvallen op het Zweedse doel „Wij hadden deze wedstrijd niet met één, doch met meerdere doel punten verschil moeten winnenDat is de gedachte van de duizen den, die gisteravond In het Olympisch Stadion hun keel schor hebben geschreeuwd voor de Oranjehemden endat ls misschien ook wel de gedachte geweest van het kleine groepje Zweden, die wel erg hun best hebben gedaan om „hejahcjate roepen, maar er geen beloning voor terug mochten krijgen in de vorm van een doelpunt. Strafschop onthouden Het begin van de wedstrijd bracht al dadelijk emotie. Wilkes, die alle sporen van vroegere mat heid kwijt was, rende door de Zweedse verdediging, gaf over aan de naar binnen gezwenkte Van der Tuyn, die ufl een prachtige positie de bal over de lat joeg. En nog geen paar minuten later een pass van Roozenburg, die Van der Tuyn lis tig liet lopen voor Wilkes en weer werd de lucht boven de Zweedse keeper Lindberg in trilling ge bracht. Twee fraaie kansen, binnen tien minuten. Twee kansen ook, waaruit met iets meer veine een doelpunt had kunnen komen. Wat de Zweden hiertegenover presteerden, was zeker niet ver bluffend: een corner van Carlsson, met de voorzet waarvan Terlouw niet de minste moeite heeft en een uitval van de Zweden, waarbij Kraak uitlopend de bal moest on derscheppen. Wilkes scoort. En toen al. na plus-minus twaalf of dertien minuten spe len was er het doelpunt, waar mee de onzen de wedstrijd zou den winnen. Wilkes was met een hard, strak schot de maker ervan, zodoende dc onzen een voorsprong gevend, die niet an ders dan verdiend mocht wor den genoemd. De Vroet had de bal naar Rijvers gespeeld, de kleine Brabantse drib belaar gaf een strakke pass naar Wilkes, na eerst een paar spelers naar zich toe te hebben gelokt en daardoor voor de Rotterdammer de weg naar het doel te hebben vrijgemaakt. Le- andêr probeerde hem nog tegen te houden, maar Faas schudde hem van zich af en toen kwam er een schot, van tien twaalf me ter afstand. Lindberg viel er nog naar, maar tevergeefs. W(j hadden een fellere reactie van de Zweden op dit doelpunt ver wacht dan er nu volgde. Integen deel, het waren de onzen, die het beste van het spel hielden. Want nauwelijks was het gejuich van het doelpunt verstorven of weer was RIJVERS er zo'n adembenemend moment, nl. toen Rijvers na een gewonnen duel met Nordahl de opspringende Kok kie van der Tuyn de bal op het hoofd plaatste en even later was de kleine Braber al weer terug om het nu zelf met een schot te proberen. De Zweden kwamen er maar nauwelijks aan te pas. Na een dood gelopen aanval werd Roozenburg ten val gebracht. Een verre trap ging naar Wilkes, een schot: cor ner. De druk op het Zweedse doel bleef voortduren. Bij een voorzet van v. d. Tuyn zagen we de Zweed se verdedigers weer kardinale fou ten maken, Nordahl kopte de bal voor de voeten van Wilkes, wiens schot juist naast de paal suisde. Een vrije trap, genomen door Stoffelen, bracht de bal op het hoofd van Wilkes en. weer had Lindberg geluk, dat de lat redding bracht. Een doorbraak van Roozen burg en de bal suisde in 't zijnet.... Zo kunnen we verder gaan met de aanvallen van de Nederlanders te vermelden, aanvallen, waarin steeds opnieuw gevaar schuil ging en waartegenover de Zweden al bitter weinig wisten te stellen. Zij raak ten daar achter zo de kluts kwijt, dat een verre trap van Schijvenaar totaal onnodig door Leander tot corner werd verwerkt. Off-side doelpunt Eindelijk na 25 minuten gespeeld te zijn ging er een storm van en thousiasme door het stadion: de kleine Rijvers was doorgebroken en had de bal in het Zweedse net ge werkt, doch de scheidsrechter an nuleerde dit doelpunt voor buiten spel. Hierna zagen we eindelijk iets behoorlijks van de Zweden: een schot van Gren over de lat. En na bijna een half uur het eerste moei lijke schot van Roscn, dat door Kraak met een prachtige uitval werd gestopt. Heftige tonelen speelden zich af, toen ons door scheidsrech ter Jorssen een strafschop werd onthouden. Wilkes was door gebroken, twee, drie Zweden werden kansloos gepasseerd en alleen nog een wonder scheen een doelpunt te kunnen voor komen. Het wonder daagde op, in de persoon van back Nilsson, die ln zijn wanhoop niets an ders wist te doen, dan Wilkes van achteren te haken en hem zo ten val te brengen. Wjj hebben zelden een overtre ding gezien, die voor een strafschop in aanmerking kwam als deze, doch de heer Jorssen dacht er anders Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Sport. 1910 Oorlogsgravenstichting 1®15 Volks- muzlekschool. 19 45 Reg. Ultx.. 20.— Nwi. 20.03 Echo van de dag. 20 15 Re- «Identle orkcat. 21 45 Luisterspel. 22 20 Zang en orgel. 22.43 Onder vier ogen. 23— Nws, 23 15—24.— Gr. muziek. HILVERSUM II: 19.— Nwa 10 13 Leger des Hells, 19.30 Actueel geluid, 19.45 Jonge mensen en hun beroep. 19 33 Bach-Koraal. 20 Nws. 20 05 Programma-Proloog. 20.15 Gr. muzlok, 21.— Wentelende wieken. 21.20 Plano recital. 21.30 Omroeporkest 22.15 Do vaart der volken 22 35 Viool en plano. 22 45 Avondoverdenking, 23 Nws. 23 15—24.— B.B.C.-Symphonleorkest. Morgen HILVERSUM I: 7— Nws. 7 15 Och tendgymnastiek. 7.30 Gr. muziek, 8 Nws, 8.18 Operetteprogramma 8 50 Voor de hulsvrouw. 9 Morgcnklan- ken, 9 30 Symphonlemuzlck. 10 Morgenwijding, 10 20 Gr. muziek. 10 30 Voor de vrouw. 10 45 Pianorecital, 11 15 Voordracht. 11.30 Orgelspel 12.— Mid dagconcert. 12 30 Weerprnatje. 12 33 Sport. 12 38 Dlck Wlllobrandt speelt. 13.— Nws. 13.13 The seven wings. 14.— Kookkunst 14.20 Kamermuziek, 15.— Ons volk en z(Jn dichters. 13 20 Gr. muziek, 16.Kamerorkest. 16.30 Tus sen twaalf en zestien. 17.— Planoduo. 18 Nws. 18.15 Accordconmuzlek, 18.30 StrIJdkrnehten. HILVERSUM II: 7.— Nws, 7 15 Och- tendconccrt. 7 45 Gebed 8— Nws. 8\J Pluk de dag, 9 Vlooi on plano. 0 30 Waterstanden. 9 35 Schoolradio. 10 25 Muziek houdt fit, 11.— De Zonne bloem. 1135 Als de zlelo luistert. 11.43 Zangkoor, 12— Angelus 12 03 Piano recital. 12 30 Weerpraatje. 12.33 Lunch concert, 12.55 Zonnewijzer. 13.— Nws. 13 20 Lunchconcert. 13 30 Van man tot man. 14 Symphonleconcert, 15.15 Gr. muziek 16Studentenkoor. 16.30 Gr. muziek. 17.— Na schooltüd. 17.15 Or kest zonder naam, 17.35 Tennissen, 17 45 Wat bet buitenland leest. 18 Orkest zonder naam. 18.20 Kamermu ziek. 18,30 Reportages. over. Hij liet kalm verder spelen en was zodoende verantwoordelijk voor het onverkwikkelijke tafrecl hierna, waarbij wij Wilkes op de grond zagen liggen, met een klu wentje van Zweedse spelers, de keeper incluis over hem heen. Doch hoe de keeper ook z'n best deed. hij kon de bal niet in z'n bezit krijgen en pas met een forse majeur lukte het om het doelgebied te zuiveren. Een verontwaardigde Wilkes krab belde overeind en het publiek joel de Als beloning hiervoor hadden de Zweden even later gelijk kunnen maken, toen Liedholm alleen voor Kraak kwam te staan, doch het schot ketste af op de schoen van onze keeper. Toen was het eindelijk de beurt van Abe Lenstra. Wij zagen de Fries alleen op Lindberg af stor men, maar zijn spurt miste de ge wone snelheid en Nilsson kon ge makkelijk ingrijpen Even later had hij echter wel pech, toen hij, na voortreffelijk samenspel met Wil kes tegen de lat kogelde. De tweede helft Zo aantrekkelijk en fraai de strijd in de eerste helft soms was geweest, zo'n teleurstelling was het spel na de hervatting. Speciaal in de voorhoede was het verband plotse ling zoek. Waar bleven nu die snel le dribbles van Wilkes, waar zijn felle schoten? Waar de verwarring stichtende switches tussen Rijvers en Van der Tuyn? Gelukkig echter kon de achter hoede steeds opnieuw het hoofd bieden aan de nu gevaarlijker wor dende Zweedse aanvallen. De blauw-witten hadden in de rust blijkbaar het consigne gekregen meer te schieten, want het aantal malen, dat Kraak thans op de proef werd gesteld was groter dan in de eerste helft. De Stormvogels-man verwerkte echter alles op zijn be kende rustige en stijlvolle wijze en zo bleef de nul op het scoringbord. Hoe sterk de Zweden nu ook kwa men opzetten, hoe zwaar de druk op het Nederlandse doel ook werd. de aanvallen, door de Nederlandse aanval opgezet, bleven gevaarlijk en twee maal kort achter elkaar kon de ietwat stijf spelende doel man Lindberg zijn handen warmen aan venijnige schoten van Rijvers en Van der Tuyn. Hoewel Nederland regelmatig de kans kreeg om de voorsprong te vergroten, toonden de Zweden zich nu toch beslist de meerderen. Qua techniek en uithoudingsvermogen waren zij de onzen de baas, maar een factor hadden zij tegen, een factor die hun misschien zelfs de overwinning heeft gekost: het ver rassende element in hun aanvallen ontbrak volkomen. Het spel was te Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Nleuwdorp C. L v. <L Broeck tc Oosterland (Z.l; tc Wlorln- fermeer (vac J Germans) (tocz.) S. G. J. Goverts te Oud-Vosscmcer. Aangenomen: naar Stcggerda—Flnke- ga (Fr.) M T. Germs to Metslawler. Bedankt: voor Zonnemnlrc (Z.) T. C. E da Costa te Oudenbosch Gcref. Kerken Beroepen: tc Anjum G. K. Geerd» t« Dryber; te s-Gravcndee! G. Visser t« Haastrecht; te Willemstad (N.Br A. A Oostenbrink to Oostburg; tc Zeven huizen (Gr.) A G. Luiks, cm. cn leger- pred te Leeuwardonte Edam H E. Horstman, laatstelijk nred v. d. Bcthcl- Tcmplc In Corporation ln Amerika, woonachtig te Amsterdam. Aangenomen: naar Mechelcn (België) G D L. Brcdevcld te Vlagtwcddc Chr. Gcref. Kerken Tweetal te Amsterdom-W. (2c pred - pl J G. v Minnen te Delft cn H, H. vclcma te Bunschoten. Beroepen tc Elburg P. Zwier tc Zwaagwcstcindc. Bedankt' voor IJmulden J P Gcclc tc 's-Gravenhage-Ovoor 's-Gravcn- zando N. de Jong te Mlddelharnls Geref. Kerken onderh. art. 41 K.O. Beroepen; te Rozenburg D. Los. cand, te Kampen. doorzichtig cn te breed en dit gaf de Nederlanders steeds weer de ge legenheid op tijd schoon schip te maken. Zij het dan ook, dat er bU dit wegwerken ontzettend slecht werd geplaatst, in het bijzonder Stoffelen bezondigde zich hieraan vele malen, maar ook bij de handi ge Rijvers was dit onderdeel dit maal een zwak punt. Het spel bleef heen en weer gol ven. Steeds toenemende druk op ons doel met af en toe een snelle uitval der onzen, dat was het spcl- beeld van de tweede helft. Pas tegen het einde kwam er wat meer tekening in de strijd. Dc Zwe den zagen dat het zo niet ging, kwa men steeds feller opzetten cn be gonnen nu elke schietkans tc be nutten. Het Oranje-team zag het gevaar hiervan, voelde 'dat de gelijkmaker ieder moment zou kunnen komen en gooide er, onder de leuze: aanvallen is de bes te verdediging, nog even een schep je op. Enkele snelle rennen van Van der Tuyn stichtten nog even verwarring in de Zweedse defensie en ook Lenstra, hoewel lang niet de geniale Lenstra uit de wedstrijden tegen de Belgen, wist soms gevaar lijk door te breken, maar altijd kwam er een Zweeds been of hoofd tussenbeide, hetgeen ook het lot werd van enkele goede schoten en kopballen van Rijvers cn Wilkes. Zo bleven de defensies de baas en nadat Kraak een paar maal fraai had ingegrepen floot scheidsrechter Jorssen, het einde van deze aan trekkelijke, voor de rust zelfs fraaie wedstrijd, waarvan het resultaat, een 10 overwinning, zeer zeker hoog mag worden aangeslagen. EARL DERR BIGGERS CEARL l EEN CHARLIE CHAN-MYST ERIE No. 6 Ik wil, dat u zult weten, wat een voldoening het voor mij is. dat hals snoer te bezitten. Een diepe, oude wond is vanmorgen geheeld." Zij staarde hem aan. „Ik begrijp u niet." „Neen, natuurlijk niet. Maar in de tachtiger jaren kwam u vaak met uw familie van de eilanden en lo geerde in het Palace Hotel En ik ik was bellejongen in datzelfde hotel. Ik zag u daar dikwijls eens zag ik u dat beroemde halssnoer dragen. Ik vond u het mooiste meisje van de wereld och, waar om niet. we zijn nu beiden eh.." „We zijn nu beiden oud", zei ze zacht. „Ja dat bedoel ik ook. Ik aan bad ii, maar ik was een belle jongen u keek langs mij heen u zag mij nooit. Een meubelstuk, meer was ik niet voor u. O. ik ver tel u, dat het mijn trots kwetste een diepe wond was het, zoals lk zei. Ik zwoer, dat ik vooruit zou ko men ik wist het toen al. Ik wou u trouwen. We kunnen er nu alle- bei om lachen. Het plan ging niet op zelfs sommige van m)jn plan nen zijn nooit opgegaan. Maar van daag ben ik eigenaar van uw paar- len. Dat komt er heel dicht bij. Zij zullen om de hals van mijn dochter hangen. Ik heb u uitgekocht. Mijn trots was diep gewond, maar is ein delijk geheeld." Ze keek hem aan en schudde het hoofd. Vroeger zou zij het mis schien 'kwalijk genomen hebben, nu niet meer. „U bent een vreemde man", zei ze. „Ik ben wat ik ben", antwoordde hij. „Ik moest het u vertellen, an ders zou de triomf niet volkomen zijn." Eden kwam binnen. „Alstublieft, meneer Madden. Als u dit wilt ondertekenen dank u." „U krijgt een telegram", zei Mad den. „In New York, denk er aan, en nergens anders. GoedendagHij keerde zich naar Mevrouw Jordan en stak haar de hand toe. Glimlachend nam zij die. „Vaar wel. Ik kijk nu niet langs u heen. Eindelijk zie ik u." „En wat ziet u nu?" „Een vreselijk ijdel man maar sympathiek." „Dank u. Dat zal ik niet vergeten. Vaarwel." Hij verliet hen. Eden zonk ver moeid in een stoel. ..Nu, dat is af gehandeld. Hij put iemand uit. Ik wou aanhouden om een hoger be drag, maar het leek hopeloos Hoe. weet ik niet, maar hij wint het altijd." „Ja", zei Mevrouw Jordan. „Hij wint het altijd." „Wat ik zeggen wou. Sally, ik wou niet. dat je die secretaris ver telde. wie de paarlen brengt. Maar het is goed, als je het mij zegt." „Natuurlijk. Nu, Charlie brengt ze." „Charlie?" „Detective sergeant Chan, van de politie in Honolulu. Lang geleden, in het grote huis op het strand, was hij onze vertrouwde jongen." „Chan. Een Chinees?" „Ja. Chan is van ons naar de pofl- tie gegaan en hij heeft een mooie staat van dienst. Hij heeft altijd ge wenst het vasteland te bezoeken, cjus heb ik alles in orde laten ma ken zijn verlof, zijn paspoort als burger, alles. En hij komt met de paarlen. Waar zou ik een betere bo de kunnen vinden? Wel ik zou Charlie mijn leven toevertrouwen neen. dat is niet heel kostbaar meer. Ik zou hem het leven toevertrou wen van degene, die ik het meest liefheb op de wereld." „Vanavond vertrekt hij. zei je." ..Ja met de „President Pierce". Die komt aanstaande Donderdag namiddag aan." De deur ging en een knap Jong mens stond op de drempel. Zijn ge zicht was mager en gebruind, zijn optreden evenwichtig en vol zelf vertrouwen, en zijn glimlach had juist Juffrouw Chase aan het dro men gebracht in het voorkantoor. „O, vader, het spijt me als ik u stoor. Neen maar, wie is dat?" „Bob!" riep Mevrouw Jordan ..Jij schavuit' Ik hoopte je te zien. Hoe gaat het?" „Ik ben juist ontwaakt tot heer lijk leven", vertelde hij. „Hoe gaat het u en al de jongelui ln uw buurt?" „Best. dank je. Maar zeg eens, je hebt te lang getreuzeld met je ont bijt. Je bent een heel mooi meisje misgelopen." „O neen. Niet, alt v Evelyn Mad den bedoelt. Ik zag haar beneden, toen lk binnen kwam ze praatte met een van de verbannen groot hertogen, die wij in de zaak hebben om de klanten tt feedienen. Ik ben niet gebleve* ik ken haar al lang. Overal waar ik de afgelopen week heen ging, heb ik haar ge zien." (Wordt vervolgd) In beide kleedkamers heerste een betrekkelijk rustige stemming. Bij de oranjehemden was de be langstelling van officials en jour nalisten zo ,groot, dat belde trai ners Carvèr en Kaufmann hun jongens met moeite konden helpen. Maar iedereen was tevreden. De spelers, omdat zij een tegenstander van formaat hadden geslagen, de officials, omdat met deze overwin ning bewezen was, dat men op de goede weg is met het opbouwen van een goed internationaal team, al ontveinst men zich niet, dat cr nog heel wat werk aan de winkel is wil men weer tot een gevreesd elftal komen. De voorzitter van de keuze-commissie, dc heer Her berts vond de zege volkomen verdiend. Maar nu eerst blijkt, al dus de voorzitter van de K.C., hoe sterk die Noorse verdediging in Oslo geweest is. Die was beter dan die van de Zweden. De fout bij de Zweden was, dat zij In de tweede helft bleven volharden in dat ty pische korte spel, veelal in de breedte uitgevoerd. Zou onze ach terhoede uitgespeeld zijn geweest, dan was een nederlaag niet te ver mijden geweest. Maar daarvoor behoefde ik mijn hart niet vast te houden, want spelers als Terlouw en De Vroet raken niet zo gauw uitaespeeld. De K.C.-man Verlegh vond de overwinning verdiend door het zeer hoge tempo, waarmede de oranjehemden in de eerste helft hadden gespeeld, waardoor zij het initiatief in handen hadden gehou den. Bij de Zweden was het de heer Koek. die ons nogal pessimistisch aankeek, toen wij hem naar zijn mening vroegen. Uw ploeg heeft een klasse beter gespeeld dan in Oslo, waar ik een kijkje was gaan nemen. Die beide blnnenspelers hebben de basis gelegd voor de overwinning en dan Terlouw, de Inenzondpn mndf-drMing) EEN LEKKERE VERSTERKING VOOR DE KINDEREN Kinderen, die overdag zo ge weldig beweeglijk kunnen zijn, hebben een krachtige voeding nodig. En ook nog bij talloze andere gelegenheden zal Moe der zoeken naar een verster kend voedsel, wat haar kind goed doet en graag gegeten wordt Maak dan eens een lekkere kop De Gruyter's cacaomalt. De kin deren smullen er van cn cacao malt is buitengewoon verster kend en voedzaam. Geef cacao malt iedere dag voor het naar bed gaan. Dat kan, want cacao malt is zonder bon. Van 11.Juni tot 17 Juni een extra tractatie er bij, want bij ieder busje De Gruyter's cacao malt 100 gram pepermunt (op bon) gratis. 815 stopperspil, een uitstekende speler. Over zijn elftal was de heer Koek, die t>erscheidene functies in de Zweedse voetballerij heeft, o.a. voorzitter van de keuzecommissie, niet erg te spreken. Die voorhoede speelt technisch voortreffelijk, al dus onze zegsman, maar doelpun ten kunnen zij niet maken. Een fout, die zich nu weer wreekte. Gunnar Nordahl beweerde, dat de Hollandse zege absoluut ver diend was Wij kunnen niet schie ten, klaagde hij al geef ik toe, dat de Nederlandse verdediging er ons niet veel kans toe gaf. Toch hebben wij enkele goede kansen gehad, maaren hier schudde de Zweedse midvoor mistroostig het hoofd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3