Onderwijzer moet midden in gemeenschap staan Drs. Korthals verdedigde beleid van V.V.D. Zaterdagmiddag sluiting van Sportweek 1948 Tegemoetkoming aan enkele pensioenverlangens Burgemeester Molendijk sprak op de studie-conferentie A.M.V. gaat jubileren Voor volkspartij is vrijheid het belangrijkste beginsel Vrouwen enmeisjes offerden ruim vijf mille Installatie van Garde-regimenten Vrijdag 11 Juni 1948 In de koele conferentiezaal van de „Drakenburgh" bij Hilversum luisterden vanmorgen de onderwij zers en onderwijzeressen van het openbaar lager onderwijs uit Amersfoort die deze week een stu dieconferentie in dit comfortabele en prachtig gelegen oord hielden, naar de laatste inleiding, een warm gesproken en klaar betoog over de onderwijzer in de gemeenschap was het, waarmee burgemeester H. Molendijk op de hem eigen geestige wijze zijn toehoorders opwekte tot het zich bewust worden van de so- ciaal-paedagogische taak waarvoor de moderne maatschappij de on derwijzer stelt. Het gaat momen teel op de scholen niet meer alleen om het bijbrengen van kennis, maar vooral om het begrip en inzicht en om de samenhang der dingen. Deze nieuwe school hangt samen met de algemeen aanvaarde gedachte dat wij tot de vorming van de maat schappij kunnen bijdragen, dat de school mede heeft op te voeden tot staatsburger. Dat wij, zoals prof. Mennicke schreef, „het kind ge schikt moeten maken voor het le ven in de gemeenschap." Als ideaal staat ons in West- Europa immers voor ogen: de mens als krachtige persoonlijkheid ln een stijlvolle gemeenschap. Wij hebben meer behoefte aan wijsheid dan aan kennis. Deze her-oriëntering maakt de school tot culturele factor. Bij de vorming van dc geest van het kind moet deze doelstelling voor een groot deel ons uitgangspunt zijn. wie daarover wel eens hoeft nagedacht, zo vervolgde burgemees ter Molendijk, zal tot de ontdekking zhn gekomen dat wij op dit ogen blik in een overgangstijd leven. Al lerlei bindingen verdwenen, veel vervlakkende tendenzen laten hun invloed gelden, wie dat ziet moet het wel op de ziel branden dat wil aan het ontwikkelen van tegenge stelde tendenzen onze krachten moeten wijden, dat alles wat wij aan vormgevende krachten bezitten moet worden samengetrokken om de maatschappij weer vastere vorm te geven' Er moet oen collectieve verantwoordelijkheid komen, die gedragen wordt door ouders, on derwijzers en jeugdleiders. „Mees ter Pennewip" past daar niet meer bij Alleen de bloedwarme mens, die zich weet opgenomen in de grote evolutie der maatschappij. Deze op voeding zal de kinderen het gevoel van maatschappelijke verantwoor delijkheid spelenderwijs bijbrengen. De man die bewust aan deze vor ming wil deelnemen en die voelt dat het onderwijs hem daartoe in staat stelt, moeten wij in dc school hebben. En wat is er op dat gebied nog niet te doen, ook in Amers foort Tot slot gaf burgemeester Molen dijk zijn „vrienden en vriendinnen" een drietal wenken mee: vermijd de afzondering, zo zei hij, die verhin dert een ruime kijk op het leven te krijgen. Werp voorts dc gedachte van u af dat de school een afzon derlijk element in de samenleving vormt en tenslotte: beperk U niet tot het schoolwerk alleen, maar treed in het verenlginglcven. Want daar ligt het probleem van de vrije tijdsbesteding, dat om opgelost te worden vraagt om mensen met pae- dagogische en psychologische erva ring. „Wij hadden gedacht dat U ons aan het einde van deze week, waar aan zoveel dingen, die als vast staand werden beschouwd. zyn weg gevaagd, weer wat gerust zou stellen, Wij zijn wel bedrogen uitge komen," zo zei de heer M. A. C. Lindeman, inspecteur van het on derwijs cn leider van deze studie conferentie in zijn dankwoord tot de burgemeester. Hij bracht de heer Molendijk in het bijzonder dank voor zijn beroep op het verant woordelijkheidsbesef van de Arners foortse onderwijzers en onderwijze ressen. Hij hoopte dat zij allen nog lang zouden kunnen steunen op hetgeen deze week werd geleerd. Burgemeester Molendijk, rjje verge zeld was van wethouder A. J. Spie- F.A.M. zet morgen haar Zaterdagactie in Morgen start de Federatie van Arnersfoortse Middenstandsvereni gingen met haar Zaterdag-actie. De winkelende burgers van Amersfoort kunnen zeer gemakkelijk de winkels die aan deze actie deelnemen vin den. Op het etalage-raam zal name lijk een biljet prijken met de in groene kleur gedrukte woorden „FAM-deelnemer". Het bedrag dat besteed moet wor den om te kunnen deelnemen aan de prijsvraag is niet groot. Per win kelier zal niet meer dan één prijs vraagformulier aan de koper wor den verstrekt. De oplossing van de prijsvraag moet Maandag 14 Juni bij de betreffende winkelier worden in geleverd. Noteert U even GRAND: „Gilda" (18 jr.) 14.30. 18.45 en 21 u. Zo. 14.—. 16.15. 18.45 en 21 u. CITY: „Matto regeert" (18 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: „Sport staalt spie ren" alle lft.). Vrij. en Zat. 14 30. 18,45 en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u. Zo. 14. 16.15. 18.45 en 21 u 12 JUNI: Jubileum feestavond AZC Neptunus, Amicitia 20 uur. 13 JUNI: Bellamy-landdag. Birkho- ven 11.15 uur. CONSTHUYS „ST. JORIS": ten toonstelling v. schilderijen e d. „De elf Provinciën". Geopend op werkdagen: 10—12, 1417 en 19 —20 uur. OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 14—17 u. Di. Vrijd avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 12.30 u. en 1417 u DL en Vrijd. ook 1922 uur. DANCING VAN T HUL: Zat.. Zon.- en Woensd. dansen. 2023 uur Zond. mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red. White and Blue gang). D'OUDE LANTEERN: Herden kingstentoonstelling Chris Lanooy t.m. 6 Juni. Geopend dagelijks 1012, 1417 u. Zon- en feest dagen van 14—17 uur. kerman. gebruikte vervolgens met zijn toehoorders de koffie in de tuin en daarna vond een discussie plaats over het onderwerp dat deze mor gen werd behandeld. Vanmorgen zün de conferentie gangers vrii en zullen zich dan wel behoorlek voorbereiden op de ge zellige bijeenkomst die vanavond wordt gehouden. Nog heel laat zul len op het terrein de vlammen van een kampvuur opflikkeren en mor gen om tien uur zal er een einde zijn gekomen aan deze prettige en leerzame studieweek. Temperatuur Zwembad De temperatuur van Pesie's bad is 23° Celsius. (Ingezonden mededeling) TUINSLANG i/2 dms f 1.35 p. mtr. GAZONSPROEIERS f 6.—p. stuk LANGESTRAAT 91 - TELEF. 4509 SOESTERWEG 23 Burgemeester H. Molendijk Ere-comité werd geïnstalleerd Op 10 Maart 1948 zal het 60 jaar geleden zijn, dat de Arnersfoortse Muziekvereniging werd opgericht. Voor een muziekvereniging een respectabele leeftijd. Er bestaan dan ook plannen om dit diamanten feest op grootste wij ze te vieren. Hiertoe werd een feest commissie benoemd, die onder voorzitterschap van de heer Ben Polak Woensdagavond bijeenkwam allereerst tot installatie van het Ere-comité, waarin zich bereid verklaard hadden zitting te willen nemen: Burgemeester H. Molen dijk, mr. J. C. Graaf van Rand- wijck, de Garnizoenscommandant kolonel H. A. M. Latour, mevr. J. W. Loss de Vogel en de heren: C. Goorhuis, dr. R. Miedema, J. H. Vcenkamp, J. Steinebach, B. H. Bothe, J. H. v. Lonkhuizen, mr. J. A. Walhate, dr. A. C. Polak, P. C. Soinus, M. Korthals Altes, C. v. Zwol, L. Keemink, G. Abraham- sen, H. A. Vierdag, G. A. Luycx, G. v. d. Burg, dr. J. Nieweg, J. Merkens, C. Boeschoten, H. J. v. Gelder, W. Uitzinger, P. E. H. v. Mourik, J. X. A. Luyk, J. Koop man, J. L. v. Nieuwenhuizen, mr. F. C. A. Eenhorst, J. G. F. Pou- leyn, H. G. Huslage, dr. B. v. d. Hoek, J. W. Polder, dr. F. G. In- singcr. Na de installatie werden de voor lopige plannen besproken, waar over t.z.t. nadere mededelingen zullen volgen. Twee inwoners van Amersfoort kreger^cen proces-verbaal wegens het niet geven van een teken bij het veranderen van richting. „De koers bepaald" was het onderwerp van de rede, Donderdagavond door het Tweede Kamer-lid drs. H. A. Korthals in een door de Volks partij voor Vrijheid en democratie in „Amicitia" belegde verkiezings vergadering uitgesproken. Voor een klein gehoor legde de heer Korthals verantwoording af van het door zijn Kamer-fractie gevoerde beleid. Voor zijn betoog nam hij als uitgangspunt de bekende „Narede" van de grote liberale staatsman en grondwet-schepper Thorbecke, waarin deze zegt dat een staatsman de eenvoudige waarheid aan de volksvertegen woordiging en het publiek schuldig is. Dat een staatsman niet is hij die redevoeringen houdt, maar hij die proeven van staatsbeleid gaf. „Deze woorden zijn als geschre ven voor deze tijd", meende de heer Korthals, „voor de ministers die op verkiezingsvergaderingen schone beloften doen, die de vol gende dag in de krant moeten wor den herroepen. Zulke dingen scha den het aanzien van het parlement en van de regering. Ook voor de volksvertegenwoordiging valt er overigens iets uit die „Narede" te leren. Zij wordt weliswaar geacht naar eigen oordeel en geweten be slissingen te nemen, doch mag nooit nalaten contact te houden met de kiezers, vooral ook omdat de kie zers het recht hebben zelf te bepa len in welke richting het parlemen taire beleid moet worden gevoerd. De heer Korthals, sprekende over verplichtingen die dit recht oplegt, uitte zijn teleurstelling over de houding van velen, die een licht vaardig oordeel vormden over het beleid van de WD-fractie ten aan zien van de grondwet-herziening. Zulk een stem valt te beluisteren in een brief, ondertekend door mr. dr. Gerbrandy en gericht tot de af delingen van Rijkseenheid, waarin wordt gesproken over strafbare grondwet-schennis en lucht wordt gegeven aan de gevoelens ten op zichte van de VVD en de Christe lijke partijen, die aanvankelijk als oppositie-partijen het streven van Rijkseenheid ten opzichte van de Indië-kwestie steunden en nu vóór de herziening van de grondwet hebben gestemd." „Men ziet klaarblijkelijk geen verschil tussen beleid en doelstel ling. Rijkseenheid js zeker verge ten," zo ging drs. Korthals voort, „dat reeds in December 1946 van onze zijde het onderwerp van de strafbare grondwetsschennis werd aangeroerd. Deze bewering van de heer Gerbrandy komt dus wel als mosterd na de maaltijd. In 1946 had hij zich achter de heer Vonk moeten scharen. Maar deze werd door niemand bijgevallen, ook niet door de AR." Na 'n summier over zicht te hebben gegeven van de ontwikkeling der Indische kwestie waarin hij aanstipte hoezeer zijn fractie immer tegen de figuur Van Mook, tegen het eenzijdig richten ■van de regering op de republiek en tegen het communistisch potentieel heeft gewaarschuwd besprak hij de herziening van de grondwet, zoals deze thans wordt voorgesteld. Mede dank zij de arbeid van de WD-fractie is bereikt dat enige hoofdlijnen, waarlangs de Unie tussen Nederland en In donesië zich zal moeten ont wikkelen, thans in de nieuwe grondwet zijn vastgelegd; dat niet het standpunt van de re gering, die een regeling bij wet voor stond, heeft gezegevierd. Thans zijn de mogelijkheden ge schapen voor een slecht beleid, doch ook voor een goed beleid. Wij hebben in de artikelen waarborgen Mortiergranaten gevonden Nog steeds worden in onze ge- meente gevaarlijke projectielen ge vonden. Nu werden een aantal mortiergranaten aan de Peter van de Bremerweg gevonden. Laat een ieder die dergelijke projectie len vindt terstonjl kennis geven aan de politie. dat voor elke beslissing, te nemen bij de uitweking van de Unie, de rege ring de medewerking van een der oppositionele partijen van node heeft." Naar de mening van de heer Korthals gaat deze grondwets-her- ziening niet verder dan de Konink lijke rede van 7 December 1942, waarvoor de heer Gerbrandy de verantwoordelijkheid draagt. Versplintering Vervolgens sprak de heer Kort hals over versplintering in het po litieke leven, die ons weer gaat be dreigen en waarvan, naar hij meen de, de communisten zullen profite ren. Voorts ageerde hij tegen, wat hij noemde, de valse scheiding in reactionnairen en progressieven, welke aanvankelijk door professor Schermerhorn, later ook door mr. Van der Goes van Naters, werd ge trokken. Uitvoerig ging hij in op het ontstaan van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, wier belangrijkste beginsel dat van de vrijheid is, met er aan .vastgekop peld verantwoordelijkheid en so ciale gerechtigheid. Ook wijdde hij in het bijzonder aandacht aan de oproep van de Partij van de Arbeid op de mid denstand om op haar te stemmen. „Iedereen weet waar dat naar toe gaat", oordeelde hij. De belasting- politiek van minister Lieftinck moest het eveneens ontgelden. „Het is begrijpelijk", zei de heer Korthals, „dat in deze tijd zware belastingen moeten wor den geheven. Het gaat er maar om in welke richting men daarbij werkt. Het persoonlijk initiatief en de ondernemings lust mogen er in ieder geval niet door worden geschaad. En dat kan thans nog niet wor den gezegd." Met een ernstig beroep op zijn toehoorders om het grote goed der vrijheid eendrachtig te beschermen, besloot hij zijn rede. Ir. J. G. Bij- dendijk, voorzitter van de afdeling Amersfoort, die de spreker had in geleid, dankt hem voor zijn boeiend betoog. Na de pauze werden schrif telijk gestelde vragen beantwoord. Het verveelt de Engelse dansers nog niet De Engelse dansers uit Rother- ham rest nog een dag verblijf in ons land en het ziet er dus wel naar uit dat ze met louter overwinningen naar hun land zullen terugkeren. Donderdagavond waren ze weer op de vloer, ditmaal om zich te meten met een andere groep sportdansers uit Amsterdam. Zc behaalden 247 punt tegen de Amsterdammers 219%. De prijzen werden uitgereikt door de wedstrijdleider de heer Kamperman. Het echtpaar Stacey moest voor de zoveelste maal in deze week naar voren komen om een bos prachtige bloemen in ont vangst te nemen. En nog verveelt het ze niet. De dag van het vertrek wordt maar met bitter weinig vreugde tegemoet gezien. Benoeming De heer A. de Nie. leraar electro- techniek aan de Ambachtsschool te Amersfoort is met ingang van 1 Sep tember 1948 benoemd tot directeur van de Ambachtsschool te Terneu- zen. Sedert 1936 was hij aan de Arnersfoortse school als leraar ver bonden. i Zien deze Arnersfoortse wandelaars er niet monter uit? Het zijn de deelnemers aan de Friese Elfstedentocht. Gisteren werd een parcours van 35 K.M. afgelegd, door het prachtige Friese landschap van Bols- ward via Workum en Hindelopen naar Stavoren. De burgemeester van Stavoren, die zelf tot de stoere wandelaars behoort, kon bij aankomst in zijn woonplaats de deelnemers en passant begroeten. Verscheidene deelnemers haalden slechts met moeite het eindpunt van dit traject. De Amersfoorters zijn nog volkomen fit Burgemeester zal in de Markthal de prijzen uitreiken Spanning tot laatste ogenblik Dtet een formidabele sprong heeft de Sova zich Donderdag avond voorlopig weer eerste ge plaatst in dc Sportweek 1948 en het lijkt cr op, dat de vele andere ploegen, die langzamerhand hun plaatsje in dc eerste rüen van het totaalklassemcnt komen innemen, hun verre collega niet meer kun nen inhalen. De schijn bedriegt echter ook hier en nu we de laatste finales die vanavond en morgen worden gehouden naderen is er reden om daarop eens terdege te wijzen. Behalve de Hapam met 11 pun ten en Blazer en Metz met 6 pun ten vinden we in de eersle gelede ren van de totaalstand op dit ogen blik o.a. Eysink, Noack en Ovato, die thans de vierde plaats met nog enkele andere ploegen delen en ook beide nog een behoorlijke kans hebben om in één of meer der fi nales de eerste plaats te bezetten. Als er hard wordt gewerkt en het geluk met hen is, kunnen ze de Hapam en zelfs de Sova nog van hun plaats verdringen. We denken hierbij o.a. aan voetbal waarvoor Ar va, Ovato, Posthoorn en Eysink vanavond op het terrein aan de Rubensstraat de demi-finales spe len. Dan is er de athletiek die zo wel voor de Sova als de Noack nog verrassingen kan opleveren. Om maar te zwijgen van de groepen, die tot nog toe niet in het totaal klassement Voorkwamen, doch Za terdagmiddag bij de athletiek-fina- les nog wel eens voor een verras sing kunnen zorgen en zich op die manier wellicht een behoorlijke vierde misschien derde plaats veroveren. Overigens komen van avond zowel de Sova, Eysink als Blazer en Metz momenteel num mer drie in het totaalklassement in de finales *an het bridgen uit, terwijl ook onder de tennisgroepen nog mededingers naar de eerste plaatsen voorkomen. Nog wagen wij ons dus niet aan een voorspel ling. Wel blijft de spanning cr tot het laatst in, wat de wedstrijdsfeer die we Zaterdagmiddag toch op het terrein aan de Rubensstraat hopen te vinden, slechts ten goede kan komen. We vermeldden reeds het programma voor de sluitingsmid dag van de Sportweek 1948 en deelden het een en ander mee over de prijsuitreiking, die Zaterdag avond in de Markthal plaats vindt. Burgemeester Molendijk zal daar op het podium komen om de prij zen aan de winnaars te overhan digen cn op die manier blijk geven van zijn belangstelling voor het geen de bedrijfssporters in de afge lopen weken hebben gedaan. Uitslagen Uitslagen biljart-finales: Ge meenteAmersfortia 44. Ge meente in de volgende ronde. Sova 1Ovato 62. Verliezersronde AmersfortiaOvato 44. Win naarsronde: GemeenteSova I 1 7. Eindstand 1 Sova 5 punten, 2 Gemeente 4 punten, 3 Ovato 2 punten, 4 Amersfortia 2 punten. Schaken-finales: VRASova 2 2, Sova wint na loting. Phoenix Arbeidsbureau 13. Eindstand: 1 Vier dagen expositie van jubileumboek-bladzijde Mevrouw Molendijk schrijft ons: Aan het bestuur van de tentoon stelling „De Nederlandse Vrouw", welke tentoonstelling Hare Majes teit de Koningin bij haar vijftig jarig jubileum wordt aangeboden, is een bedrag van f 5100,ter hand gesteld. Dit aanzienlijke bedrag is door de Arnersfoortse vrouwen en meisjes bijeengebracht. Elk heeft hiervoor zijn handtekening gezet. Tevens verzorgde Amersfoort een bladzijde in een groot album, dat naast de opgeplakte handtekeningen wordt aangeboden. Deze bladzijde bestaat uit een prachtige foto van de Onze Lieve Vrouwetoren met daarnaasf een getekende opdracht. De foto is van het atelier Weers, de opdracht is getekend door de heer Veis Heyn De heer De Lange van de fa. B. L., Langestraat 39, is zo welwil lend geweest gedurende vier dagen zijn etalage af te staan. Van Vrijdag 11 Juni af wordt daar de bladzijde, die door de Arnersfoortse vrouwen en meisjes wordt aangeboden, ten toongesteld. Tijdens de tentoonstelling, die in Augustus wordt gehouden, zullen goedkope reizen naar Den Haag worden georganiseerd. Mede namens de andere commis sieleden wilde ik gaarne allen, die hebben medegeholpen aan het in zamelen der gelden en handtekenin gen, bedanken. Sova 5 punten, 2 VRA 3 punten, 3 Arbeidsbureau 3 punten, 4 Phoenix 1 punt. Voetbal: EysinkRemia 31. PosthoornCoöperatie 40. Totaalklassement: Sova 21 pun ten, Hapam 12 punten, Blazer en Metz 6 punten (vorige opgave foutief), Smulhuis 5 punten, Arva 5 punten. Jeno 5 punten, Eysink 5 punten, Ovato 5 punten, Wolos 4 punten, Noack 4 punten, Remia 4 punten, Phoenix 4 punten, Ge meente 4 punten, VRA 3 punten, Arbeidsbureau 3 punten, Amers fortia 2 punten. Programma voor vandaag: Voet bal demi-finales ArvaOvato en PosthoornEysink. Voorts tennis- finales op het tennispark „Met- gensbleek", tafeltennisfinales in de R.H.B.S. en brigde-finales. Militaire plechtigheid voor infanteriekazerne Op het kleine voorterrein van de kazerne van de Leusderweg is van daag het koninklijk besluit voorge lezen doQr de kapitein adjudant Huizinga, waarin bekend werd ge maakt. dat met ingang van 1 Juni 1948 de regimenten grenadiers, ja gers en prinses Irene tot garderegi menten zijn uitgeroepen. De troe pen stonden in keurige formaties opgesteld en de koninklijke mili taire kapel onder .leiding van adju dant Botter verleende haar mede werking. De roemrijke vaandels van de regimenten jagers en gre nadiers, waarvan de laatste ver sierd met de Citadel-medaille, wa ren aangetreden. Alleen deze vaan dels al, die van andere samenstel ling zijn dan die van de infanterie- regimenten, stempelen de grena diers en jagers tot bijzondere regi menten. Opgericht in 1829 op 7 Juli hebben de beide regimenten bij historische veldslagen grote daden van vastberadenheid en trouw, plichtsbetrachting en kameraad schap getoond. De opschriften ge tuigen daar nog van. Nadat de orde van parade was geblazen, werden de troepen, die onder commando stonden van kolonel Anholt, door kolonel Tolsma geïnspecteerd. On der de genodigden bevonden zich kolonel H. A. M. Latour, garni zoenscommandant, luitenant kolo nel van Holthoon, commandant der grenadiers, luitenant kolonel jhr. van Suphtelen, commandant der jagers en generaal-majoor van Dijk, oud jagerofficier. Kapitein van Goor vertegenwoordigde prins Bernhard. Na het sluiten van de ban richtte kolonel Tolsma zich tot de commandant en manschappen van de regimenten. Hij feliciteerde hen hartelijk met deze grote onder scheiding. Ook namens de minister van oorlog, die in een schrijven zijn gelukwensen had aangeboden en daarbij de hoop uitsprak dat allen zich deze grote eer waardig zouden betonen. Kolonel Tolsma heeft Zij ne Excellentie toegezegd, dat de mannen van de garderegimenlen hun uiterste best zullen doen, dit vertrouwen niet te beschamen. Lui tenant-kolonel Holthoon dankte na mens alle commandanten voor de aangeboden gelukwensen. Hij bë- sehouwde de eer, die de regimenten te beurt is gevallen, als een belo ning voor de vele goede diensten die de regimenten het vaderland hebben bewezen. Tenslotte hief hij een driewerf hoera aan, dat door allen met enthousiasme werd over genomen. Als besluit van deze kor te plechtigheid defileerde het regi ment grenadiers voor kolonel Tols ma. Natuurlijk was de defileermars het aloude lied van de grenadiers Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina Petronella Maria, d. v. H. N. de Wit en C. M. J. Hermens; Wilhelmina Rosalie, d. v. M. Bruineberg en J. C. Clarisse Joseph Johannes, z. v. W. J. Ha zelaar en J. E. Bovee; Jan Willem, z. v. H. W. Carton en A. Bloemink; Jannetje Evertje, d. v. H. W. Zijl stra en G. Wilms; Josina Catrina Geertruida, d. v, A. P. F. van der Werf en T. Krol Marianne Elisa beth, d. v. A. van Twillert en E. J. Sijens. Ondertrouwd: A. van Nimwegen en L. M. Plekkepoel; J. L. A. Riem en R. W. du Quesne van Bruchem R. A. Verhaar en G. M. M. Gouw; H. Brits en N. v. Ekelen; S. Buurs- ma en L. P. de Mots; W. v. Nus en H. L. Kurpershoek; J. H. Westen en A. M. Roosenboom. Gehuwd: N. de Groot en P. J. C- Schrijven; C. v. Muijen en T. Ka merbeek; E. G. .T. Koot en P. de Caes; G. J. Adam en L. C. Meijler. Overleden: Eustatius Henri Jans, oud 75 jaar, echtgenoot van P. M. Hendriks; Wilhelmina de Kruijf oud 70 jaar, weduwe van A. van de i Burgt. Tweede Kamer aanvaardt motie-VanSleen Toen gisteren in de Tweede Kamer de beraadslaging over de wijzi ging der pensioenwet werd hervat, deelde minister Witteman mee, dat het overleg, dat hij met zijn ambtgenoot van financiën heeft gepleegd tot het resultaat heeft geleid, dat op enkele punten aan geuite ver langens kan worden tegemoet gekomen. Uitzicht op uitgesteld pen sioen van voor 1922 gepensionneerden is thans aanvaardbaar. Even eens is aanvaardbaar uitbreiding van deelgerechtigdheid in het gezins pensioen door verhoging van f 4500 tot f 5000, doch zonder verhoging van het percentage. Een weduwe zonder kinderen kan nu komen tot i 2200, een weduwe met vier kinderen tot f 4000. Voorts verklaarde de minister aanvaardbaar uitbreiding van het eigen pensioen, echter niet tot f 5000, doch tot f 4800. gera dat in 't door de heer Scheps voorgestelde artikel wil doen uit komen, dat het bewuste lid van Gedeputeerde Staten „op grond van revolutionnaire gezindheid het vertrouwen heeft verloren. Tevoren hadden, evenals de vo rige dag, diverse sprekers niet enkel communisten hun bezwa ren tegen het wetsontwerp kenbaar gemaakt. Vandaag wordt hierover verder gedebatteerd. Voordat *de debatten begonnen, kreeg de heer Hoogcarspel (CPN) verlof, de minister van binnenland se zaken op een nader te bepalen datum te interpelleren over het feit, dat in sommige gemeenten burgemeesters zalen weigeren aan bepaalde groepen, die bijeenkom sten met de kiezers willen houden. Nadat enige afgevaardigden zich over de nadere toezegging van de minister hadden uitgesproken, werd zonder hoofdelijke stemming de motie-Van Sleen aanvaard, waarin wordt verzocht, artikel 14 van het reglement op de voor lopige pensionnering op korte ter mijn in overeenstemming te bren gen met het gewijzigde tweede lid van art. 67 der pensioenwet 1922. Het debat over het wetsontwerp tot aanvulling van de provinciale en de gemeentewet (tussentijds ontslag van gedeputeerden en wet houders) is Donderdag blijven ste ken toen de stemmen staakten (36 36) over een door de heer Alge- ra (AR) ingediend sub-amende ment op een amendement-Scheps. Dit laatste wil een voorstel tot ont slag tenminste acht dagen tevoren aan de leden der provinciale sta ten doen toezenden, teneinde te verzekeren, dat de leden tijdig kennis krijgen van de behandeling van een dergelijk besluit. Minister Witteman ging hiermee accoord, maar verklaarde zich tegen het sub-amendement van de heer Al- Om dc Davis-cup Engeland leidt met 2-0 Voor d© derd© ronde van do Davis Cup werd Donderdag te Edgbaston by Birmingham een aanvang ge maakt met de ontmoeting Enge landNederland. Het eerste enkel spel ging voor ons land verloren door een nederlaag van Van Swol tegen do Engelse no. 1 Mottram. De Engelsman won met 63, 64, 9—11. 6—3. Ook het tweede enkelspel leverde een Britse zege op: Geoffrey Paish sloeg onze landgenoot Van Meege ren met; 63, 6—2, 36, 79, 6—J. Na de eerste dag leidt Engeland met 20. Zowel in deze partij als in de voorgaande hadden onze spelers veel last van het gladde baanopper- vlak waardoor ze herhaaldelijk uit gleden. Dikwijls schoten de ballen zo laag weg dat ze niet tc spelen waren. Dieven gearresteerd De Spoorwegrecherche arresteer de drie Amersfoorters wegens dief stal. Zij zijn op het politiebureau ingesloten. Gevonden voorwerpen 4 t.m. 7 Juni Portefeuille (rood inh. geld); br. vulpen; padvinders porte. inh. f 8, padvinders port. inh. abonnements kaart; gouden sttekspeld met steen en parel; autoped met rode wielen; schroevendraaier; bonkaarten; jon genshui; br. kin. schoentje (hoog); br. en blauws alpinomuts; paar roodbruine glacé heren handschoe nen. br. porte. inh. 3 snoepkaarten en munten; herder met halsband en riem; beige en een blauwe ro zenkrans; veldkijker in etui; vul pen in etui (rood); beige cape; porte. (ledig); jonge zwarte hond; gr. moersleutel zonder staaf; blauw wollen vest; br. porte. inh. ongev f 16 en 6 loten uit Voorthuizen; textielkaart; goude ring (W.C.V 255'42); doosje inh. vleesbon nen; nummerbord (H 27080); t.m. 10 Juni: drie contactsleu teltjes; padvindersfluit; metalen broche (bloem motief); grijze overjas (als lifter in een auto la ten liggen), blauwe dop van een vulpen; damesmuts met edelweis- jes; raamkozijn; kl. sleuteltje no. 455122; fietssleuteltje no. 412; krat met sla; 6 meter bandijzer no. 1603 V.S.; witte Vox; hondje zwart met bruin; zwart dam. tasje inh. tex tielkaart, enz.; ring met 4 sleutels; thermometer in koker (defect); vulpen (Promotion); br. kin. schoentje, schop. In de stadsbus gevonden: een paar zwarte handschoenen; nikkel sigarettenkoker met inh.; sleutel (loper); leerboekje (The Skipper). Quentemeyer niet naar Londen Henny Quentemeyer zal niet op de Olympische Spelen te Londen, uitkomen. De Nederlandse boksbond kan zijn uitzending niet bekostigen en enige particulieren, die dit oor spronkelijk Wilden doen, blijken nu de nodige financiën niet by elkaar te kunnen brengen. Nieuwe vinding voor dakconstructies De heer v. d. Veer, directeur vari de N.V. Verbeco te Ede heeft een nieuwe vinding gedaan op het ge bied van dakconstructies, die in de toekomst van veel waarde kan zijn. Het betreft hier een met ijzer „gewapende" houten dakspant, die door het bedrijf kant en klaar zal worden afgeleverd Deze span ten worden dan direct op een bouwwerk geplaatst, waarna de bouw van het dak onmiddellijk kan beginnen. In de fabriekshal stond Donder dagmiddag een spant opgesteld. Een belasting van 2250 kg. door stond de spant glansrijk, terwijl er bij een belasting van 4 ton nog geen sprake van bezwijken was. Maandag wordt met de productie begonnen. Geen gebiedsruil in Duitsland Het Britse militaire bestuur heeft geruchten, dat stukken van de Britse zone aan de Sow- jet-Unie zouden worden afge staan in ruil voor een corridor naar Berliln „belachelijk" ge noemd. Volgens de geruchten zouden de districten Helmstedt en Giffhorn en misschien de stad Brunswijk. bij de Sowjet-zone gevoegd worden. Scheepstijdingen Algenib, Rotterdam—Rlo de Janeiro, 10/6 van Antwerpen, Baltic (Coaster), Batavia—Rotterdam, 10/6 te Gibraltar; Boskoop. AmsterdamValparaiso, 10/6 te Madeira: Delfland. /Buenos Aires- Amsterdam. 10/6 200 m(jl W.Z.W. van St. Vincent; Indrapoera. 12/6 van Rot terdam te Batavia verwacht: Japara, 10/6 van Batavia naar Cheribon; Ka- merlmgh Onnes. 11/6 van Rotterdam to Batavia: Molenkerk. Rotterdam—Japan, 10/6 te Aden: Oranje, Batavia—Amster dam, 10/6 dwars Gibraltar: Oranjefon tein, 11/6 van Durban te Lorenzo Mar- quez; Van 't Hoff, Dares Salaam—Rot terdam, 10/6 van Port Said; Aalsdijk, 11/6 van New Orleans naar Antwerpen; Blommersdijk, 11/6 van Londen te Ant werpen; Delftdijk, 10/6 van Vancouver te San Francisco: Kota Agoeng. New port—Java. 11/6 te Port Said; Leerdam, Rotterdam—New York, 116 te Antwer pen: Maasland, 10/6 van Amsterdam te Buenos Aires; Stuyvesant, 10/6 van Pa ramaribo naar Trinidad. Op verzoek van de ANWB heeft het Staatsbosbeheer besloten de -oeristisch belangrijke Boersberg- weg en de Fonteynallee in de om geving van het kasteel „Door- werth" bij Heelsum met ingang van 15 Juni voor auto's behalve touringcars open te stellen. Bovenstaand kaartje geeft de verkeersregeling aan zoals deze door de politie-autoriteiten is bepaald. Na vele jaren van rust zullen Zaterdag weer de vliegtuigviotoren op en boven de startbanen van Soesterberg daveren. Een attractief en interes sant programma zal weer duizenden de tocht naar het vliegveld doen ondernemen. Dat dit een uitgebreide verkeersregeling noodzakelijk maakt behoeft niét vermeld te worden. De technische verbindingsdienst van de Rijkspolitie is ook hier weer ingeschakeld, zodat er vlotte aan- en afvoer der motorrijtuigen, fietsers en wandelaars is gegarandeerd. Hoe men er heen moet gaan en waar men zijn wagen of bus moet par keren vindt men op bovenstaande situatietekening. Naar wij van de Kon. Ned. Luchtvaartvereniging vernemen zal ocmc Prins Bernhard aanwezig zijn, terwijl tevens een groot aantal pioniers van onze luchtvaart, zoals een Wallardt Sacree, een Rinus van Meel, een Koppen, om slechts enkelen te noemen, dit vliegtournooi als ere gasten zullen bijwonen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2