LAWAAI is tot zeer merkwaardige prestaties in staat Helden zonder glorie Schacht schrijft brieven Hoek van Holland heeft een nieuwe douanezaal Z'll Gevaren van een verzwakte Rochadestelling 1 i 1 i 1 i SP" A T" 2 V 2 s? Men kan er zijn ei mee koken, maar er ook zijn verstand van verliezen HINESE PAPEGAAI Radio-programma m 77. W 1® k i '~7 m m 'm m m 4 Zaterd12 Juni 1948 LAWAAI kan een ei koken, bac teriën doden, de spUsvertering beïnvloeden, de bloeddruk in de hersenen verhogen, de trommel vliezen verdikken, kleine beende- ren verharden cn U krankzinnig maken. Dit Is mij verteld door verschei dene geluidsdcskundigcn schrijft Saul Pctt, een medewerker van The Associated Press maar u behoeft het niet te geloven. Uw dagen vlieden misschien rustig daarheen, maar de mijne zijn vol van decibels. Laatst op een ochtend, zette een van mijn kinderen de radio aan niet een kracht van 85 decibels. Op weg naar mijn werk moest ik me door een verkeer heenwerken met een waarde van 80 decibles. In de buurt deed een klinkhamer met een een geweld van 95 decibels mijn trommelvliezen bijna scheuren en de ondergrondse produceerde 100 decibels. Geleerden van de Bell-laborato- ria hebben getracht mij te kalme ren. Lawaai! zo zeiden zij is voor de meeste mensen niet pijn lijk, zolang het onder ongeveer 120 decibels blijft cn niet schadelijk zolang het niet boven de 140 stijgt. Maar denk nu eens aan: het geweld van de Niagarawaterval bedraagt waar het het grootst is, slechts 95 decibels en een leeiiw, die zich op nog geen zes meter afstand bevindt, produceert er met zijn gebrul niet meer. Ik wipte eens over naar de na tionale anti-lawaai-raad om te ho ren wat aan die decibels wordt ge daan. De heren waren gaarne be reid mij in te lichten en wat ze verteld'en heeft beurtelings zuchten van verlichting doen slaken en de haren te berge doen rijzen. enkele minuten een ei kon ko ken door het bloot te stellen aan de invloed van een intens geluid en ontdekt, dat gelui- den in het gebied van de su personische orde daadwerke lijk bacteriën doodden. De geleerde, die had verteld van die twee andere geleerden dieenz., zei dan ook: „Is het een wonder, dat sommige mensen door onophoudelijk la waai gek kunnen worden, tot wanhoop, moord of zelfmoord kunnen worden gedreven?" Alleen te New York heeft de po litie in 1947 22$.927 personen ge waarschuwd en 51.372 gearresteerd of op het bureau ontboden wegens het maken van teveel lawaai. De meeste herrie maakten de auto's. Daarna kwamen achtereen volgens de fietsbellen, fietstoeters, dieren, spelletjes, straatmuzikan ten, machines, venters, radio's, klokken en diversen. Bij de anti-lawaai-raad vertel den ze me ook nog, dat enkele ja- ren geleden te Parijs een nacht- portier van een flatgebouw woon- j de, die Lucien Delforte heette. Lu- cien was gelukkig toen zijn bene denbuurman een,radio kocht en die van 's morgens vroeg tot mid dernacht keihard aan liet staan. Toen kocht zijn linkerbuurman er ook een. De achterbuurman volg de en al gauw zat Lucien midden tussen schallende luidsprekers. In zijn wanhoop kocht hij toen zelf het daverendste toestel dat te krijgen was en zette alle ramen open. Maar het gaf niets. Lucien werd op het laatst stapelgek en ging aan het schieten. Hij doodde de huisbewaarder van het gebouw, - de enige die geen radio had. DAT 1URKJE FRAAI maar u»af er aan sieraden opzit!! De lief lijke mannequinhier afgebeeld tijdens een show te Londen, werd voortdu rend bespied door rechercheurs. Geen wondertemeer, als men weet dat de juweliers haar een waarde van f 500.000 om de hals, vtngers en aan de oren hadden gehangen. Campagnes Zij deelden mij mede, dat in meer dan 50 steden anti-lawaai- campagnes worden gevoerd, dat gegeven hun grootte New York, Chicago en Memphis tot de rustig ste steden behoorden, dat de fa brieken machines produceren, die minder herrie maken dan dat de autoconstructeurs hoorns fa briceren die minder schetteren en dat er zelfs hondenfluitjes aan de markt worden gebracht, die nog goed door de honden, maar nauwe lijks door een mens worden ge hoord. Een geluidsingenieur vertelde mij, dat in de Verenigde Staten persdag als gevolg van het lawaai een be drag van ongeveer twee millioen dollar verloren gaat door vermin dering van de productiviteit der arbeiders en door ongevallen. Hij deelde mede, dat in een res taurant, toen het geluidproef was gemaakt, de klanten de indruk hadden dat het er koeler was ge worden. "Minder fouten De Armour Research Foundation te Chicago bevond, dat verminde- dering van het lawaai tot verho ging van de productiviteit der ar beiders met 9 had geleid, de fouten had doen verminderen met 20 tot 50 het aflossen van ar beiders met 50 en de verzuimen met 37 Een verzekeringsmaat schappij ontdekte, dat de fouten der typisten met 29 terugliepen. De anti-lawaai-mensen vertelden van een geleerde, die had verteld van twee andere geleerden, die hadden vastgesteld dat schrille ge luiden, door een vloeibare midden stof geleid, eiwitstoffen deden stol len, aethyl veranderen in azijnzuur, plantaardige oliën ontbonden on der verwekking van acetyleen en in geringe mate zelfs zetmeel in sui ker veranderden. Zij hadden op opzienbarende wijze bewezen, dat men binnen De ene Duitser zal berucht blij ven om dit, de andere Duitser om dat. maar ae geschiedenis zal eens over Hjalmar Schacht oordelen als de sluwste brievenschrijver van de twintigste eeuw. Bekcr.d zijn de vele brieven, die dit sluwe financiële brein aan Hit- Ier cn Hitur's omgeving schreef en zijn uitlating: „U kunt zich altijd op mij verlaten, want ik ben een uwer toegewnjdsle dienaren", is meermalen geciteerd. Maar drie dagen na v c mislukte bomaanslag 1 op Hitler in Juli 1944 werd c'e toe gewijde dienaar Hjalmar Schacht in een concentratiekamp gebracht, i waar hij werd vastgehouden tot de Amerikanen hmi bevrijdden. Thans, na zijn Neurciiberger da gen en denazificatie-mocilijkhedcn, schrijft hij ooi. weer brief op brief. Nu eens kc.te/* hij togen de Ame rikanen (die hem te Neurenberg als oorlogsmir ïadiger vrijspraken) dan weer tegen de Duitsers, die hem tot acht jaar gevangenis veroordeel den wegens zijn relaties en diensten in verband met het Hit Ier-regiem. Schacht noemde zich een toege wijd dienaar van de Führer; thans schrijft hij aan Haffner, directeur generaal van cle Salamander-fa brieken: „riet gehele Duitse volk zal boeten voor wat het tegen mij misdreven heeft. Iedereen die zich inlaat ii.et le kevels van tegen woordig, is verloren. Niemand kan wat; mannen met pit en fut zijn er niet meer, want onder de hoede van de bezettende mogendheden zuigen zij het Duitse volk, dat uit al zijn wonden bloedt en dat op zijn puinhopen rondkruipt nog verder .uit" (echt Schacht) „Ik gruw er van, maar de vergelding is niet verre meer; de wraak op wat de Amerikanen en de Engel sen ons aandoen, is dichter bij, dan die marionetten beseffen" Brutaal De Wurtembergse minister van binnenlandse zaken, Fritz Ulrich, noemt dit schrijven, dat door een dienaar van de Führer, als men een briefje ontdekt, dat hij aan de Chicago Tribune heeft weten toe te smokkelen en dat door dit blad ge publiceerd is in de rubriek: „Voice of the people". Daaiin schrijft Schacht: „Na de capitulatie heeft het merendeel der Duitsers onbe perkt vertrouwen gehad in de Amerikanen, maar dezen hebben blijk gegeven niets te begrijpen van de eigenlijke geestelijke ge steldheid der Germanen In Duitsland gaat Schacht tc keer tegen de „geallieerde marion- nettcn", als ware hij zelf nooit een marionet van Hitier geweest! In Amerika gaat hii te keer tegen de mislukte pogingen van de Westelij ke mogendheden, om Duitsland een democratisch staatsbestuur te ver schaffen, alsof hij zelf ooit een voorstander van een democratisch Duitsland zou zijn geweest In welke omstandigheid ook: Schacht s. rijft brieven en hij trekt zich niets aan van de bij naam, die hij al sinds zijn jonge jaren draagt, nl. die van Hochstap- ler des Pan-Germanismus, de flessentrekker van het Pan-Ger- manisme. HJALMAR SCHACHT brief op brief van de censoren van het interne ringskamp Ludwigsburg ontdekt en vastgehouden is, een teken, dat Schacht ongeneeslijk brutaal blijft". Nog merkwaardiger wordt het brievengeschrijf van de toegewijde OORLOGSGOED VOOR VREDESDOELEINDENDe Engelse staal industrie boekt recordcijfers. Reusachtige hoeveelheden afgedankt oorlogs materiaal verdwijnen in de smeltovens. OP DE FOTOt granaathulzen tot een hoge berg opgetast worden per clectro-magneet in spoorwagons overgeladen met bestemming naar de smeltovens van de Briton Ferry Steelworks in South Wales. Engels-Belgische verzetsfilm In het Desmet-theater (Passage Am sterdam) hebben wij de persvoorstelling meegemaakt van Against the Wind. een Engelse film (J. Arthur Ranki die go- inspircerd is op het Belgische verzet en hier in Holland komt lopen onder d» naam „Helden zonder glorie". De film is ten dele in Engeland, ten dele in Belgie (de Ardennen en Brussel) opg" nomen. Het Londense gedeelte behandelt de stiengc en uitgebreide training, die de ledgn van de' Engels-Belgische Ge heime Dienst hebben ondergaan, om voor hun sabotage-daden geschikt t» worden. Een groep van hen. onder leiding van een Canadees priester, word* aangewezen om in België belangrijk werk te doen, de Arbeidsbeurs in Brussel in de lucht te laten springen en één van hun eigen hoofdpersonen. Andrew, uit het gevang te halen. De Arbeidsbeurs góat er aan, maar de aan slag op de gevangenis mislukt, tenge volge van en dit ls wel een curieuze samenloop! een gelijktijdige lucht aanval van de R A F Goed. Nu zal de leider uit de trein gehaald moeten wor den. waarmee hij haar Duitsland wordt vervoerd. Deze treinaanslag gelukt wel, en men weet Andrew veilig weg te krijgen naar Engeland, hoewel een moordende achtervolging door de moffen is ingezet Deze film. regisseur Charles Crichtor». ls vooral interessant vanwege het Inzicht In de technische en sportieve voorbe reiding, nodig geacht om deze gevaar lijke sabotage-daden met enig succes te kunnen volvoeren. Helaas neemt de romantiek (liefde en heroïek) een al te groot aandeel ln het verhaal, dat daardoor aan geloofwaar digheid allerminst wint. Wezenlijke spanning krijgt de film eerst tegen het slot bij de treinaanslag en de achter volging met de merkwaardige obstakels, die de Duitse Geslapo-wagen op zijn weg ontmoet (koeien, biervaten, een processie !i Vooral het uiteenjagen van de processie is een staaltje van knappe haast zou. men zeggen Russische IN de wei stond een oude knorrige wilgenboom Hij was verschrik kelijk boos op de mensen, die hem elk jaar weer zijn mooie groene tak ken ontnamen, zodat hij er iedere winter kaal en lelijk uitzag. Op die manier hield natuurlijk niemand van hem en hij was toch al zo een zaam! Zijn stam was hol. zijn schors gespleten en tussen de dikke knoes ten groeide gras en onkruid. Er komt bezoek Toen kwam het voorjaar. Als je goed keek, zag je overal kleine elf jes vliegen, die uit de eerste sneeuwklokjes en crocussen waren gekropen en nu een groter huis zochten in de bemoste bolletjes on der de beukenbomen, waar ook de kabouters wonen, of onder de hei deplaggen. die de hele dag door de warme zon beschenen werden. Maar een van de elfjes wilde iets bijzonders. Ze wilde een huisje heb ben zoals niemand anders. Natuur lijk was dat niet zo erg makkelijk te vinden. Het elfje had al een hele poos rondgevlogen. Ze was er moe van geworden en nog had ze geen bijzonder huisje gevonden. Op de oude wilgenboom einff ze even uit rusten. Wat een fijn plekje is het hier. dacht het elfje Ik kan de hele wei overzien en er groeit op deze wilg een beetje gras en zelfs een madeliefje. En kijk. daar onder die ^noest was een holletje met. zachte aarde *op de bodem. Het elfje be dacht zich niet lang. dit zou haar huisje worden. Wat was de wilgenboom blij Nu zou het weer vrolijk om zijn oude stam worden. Toch nog eenzaam HET Elfje vond het ook naar haar zin. Iedere dag werkte ze in haar tuintje op de boom tot 't wer kelijk niet meer mooier kon. Jam mer was dat. want nu had ze niets meer te doen. Ze vond het opeens niets pretttg meer op de wilgenboom cn ze wilde naar het bos. waar al haar vriendinnetjes waren Daarom vloog ze naar omlaag cn keek of er nog een elfje in de buurt was. De vogels zongen hun mooiste liedje en de muggen gonsden vro lijk. Maar het elfje was erg bedroefd en. ook het jonge vogeltje, dat uit het nest was gevallen. 't Elfje zag hem liggen. Ze boog zich over hem heen cn bekeek zijn pootje. „Waar woon je? dan zal ik je even naar huis brengen." zei het elf je vriendelijk. „Ach nee. doe dat maar niet." ant woordde het vogeltje een beetje zielig „Mijn broertjes zijn heel sterk, steeds drukken ze mij weer in een hoekje van het nest. Ze zullen wel blij zijn, dat ik nu weg ben." „Ga dan met mij mee. Ik^woon hier vlak bij en ik zal je verzorgen, totdat je weer beter bent ..Dat is goed", sjilpte het vogeltje. Het duurde heel lang. voordat ze de wilgenboom bereikt hadden. Voetje voor voetje liep het tweetal door de grashalmpjes. „Maar nu?", dacht het elfje. „Hoe breng ik mijn vriendje boven in de boom?" Kaaa kaaa! Een grote kraai kwam naar het elfje toevliegen. Ze zuchtte van ver lichting. De kraai zou haar vriendje wel even in de boom willen helpen Voorzichtig nam de kraai het vo- f KRABBELTJES BABBELTJES geitje in zijn snavel en bracht het •boven. „Dankjewel Kraai! Fijn, dat je me zo geholpen hebt." riep het elfje opgetogen uit. Een vrolijk drietal \A/ AT had ze het nu druk gekre- v v gen. Ze maakte een lekker zacht bedje voor haar vriendje en legde hem daarop Hè. hè. dat was een heel werkje. „Wat is het gezellig samen." dacht het elfje, toen ze klaar was met haar werk. „Als ik beter ben, bouw ik mijn nestje vast in deze boom." tjilpte het zieke vogeltje. Wat was de •wilgenboom nu blij! Nooit zou hij meer alleen zijn. Tus sen zijn takken zouden de vogels krijgertje spelen en hun liedjes zingen. En dat had hij allemaal aan dat lieve kleine elfje te danken. TANTE ANS /AN Pleter Willem z'n broek is versleten. Hij heeft er mee op de keien gezeten. Hij heeft er mee op een ezeltje gereden. Hij is langs de leuning van de trap gegleden. Hij heeft er mee op de straat geravot Jan Pieter Willem zijn broek ls kapot. I^OEN ging Jan Pieter Willem z'n Moe vlug als de wind naar de kleer maker toe: maak me een broek, niet te fijn, niet tc grof, Nee, zei de kleermaker, 'k heb geen stof. Toen ging Jan Pieter Willem z'n Moe vlug als de wind naar de wever toe: Stof voor een broek, een stevige rol Nee. zei de wever, ik heb geen wol. Jan Pieter Willem z'n moeder zei: dan ga ik maar naar het schaap in de wel. Wol? zei het schaap, hier heb je drie knotten, maar Jan Pieter Willem mag niet meer ravotten. En dat ging naar de wever, die weefde de stof, die weefde de stof, niet te fijn, niet te grof, en dat ging naar de kleermaker, die nam een schaar, en Jan Pieter Willem z'n broek was klaar. 7 EG, Jan Pieter Willem, hou je fatsoen: die broek, daar moet je nog jaren mee doen. Penningsprobleem eist veel geduld «Ingezonden mededeling;» EAU DE COLOGNE DE FRISSE QEUR DER NATUllfc IN EEN FRAAIE FLACON Iedere partijspeler zal bij ervaring het onprettige gevoel kennen, dat een opengescheurde rochadevleugel geeft. Meestal is daar nog een ou verture aan voorafgegaan: de vage beklemming, die een binding door een vijandelijke loper induceert, wanneer het maar niet lukt, zo'n ding van pennende gedachten af te brengen. Het oplossen van het pen ningsprobleem eist veel geduld, iets wat niet iedereen kan oDbrengen. en het eijjd is dan ook meestal, dat men met een zucht de verflarding van de eens zo veilige drie pionnep- haag vóór de koning accepteert. Er zijn verschillende graden van verzwakking. De meest kwetsbare pionnenconfiguratie is evenwel f2 f3h2 of a7c6c7 met spiegelbecl den Bij deze formatie moet men op 3 grote gevaren letten: 1. dat de vijand het veld vóór de dubbelpion niet met een paard of loper kan bezetten (dus resp. de velden f4. c5, c4 en f5). daar zo iets gelijk staat met een tele foontje naar de begrafenis-on derneming: 2. dat de vijand niet op de open lijn (de g en b-lijn dus) binnen dringt; 3. dat de vijand geen aanval kan krijgen op de h of a-pion, even min op de voorste van de dub- belpion. Wanneer het middenspel nog aan de gang is. d w.z. wanneer er nog niet al te veel stukken zijn geruild, faalt de verdediging bijna altijd. Nu een vqorbeeld uit de v. Fo- reestbekerwedstnjd, die 2 weken geleden in Utrecht werd verspeeld. De witspeler verzuimt op de 16e zet h3 te spelen ter voorkoming van een penning en moet een verzwak king aanvaarden. Op virtuoze wijze buit zwart de mogelijkheden uit. Een zeer leerzame partij. Wit: A. v. d. Heijden. Zwart: F. Henneberke, Spaans. 1) e4 e5 2) Pf3 Pc6. 3) Rb5 a6. 4) Ra4 Pf6. 5) 0—0 Re7. 6) Tel b5. 7) Rb3 dB. 8) c3 0—0. 9) d3 Pa5. 10) Rc2 c5. 11) Pbd2 Pc6. 12) Pfl Pe8. 13) Pe3 g6. 14) d4 cd4: 15) cd4: Pg7 16) Pd5 Rg4! DAG EN NACHT ls er gedurende de laatste twee maanden gewerkt om de prachtige, nieywe visitatiezaal ln het stationsgebouw te Hoek van Holland, vóór het aanbreken van het zomerseizoen gereed te krijgen Hoewel aan de voltooiing van de zaal, waarin 400 reizigers tegelijk „behandeld" kunnen worden, nog gewerkt wordt, vorrfit zij echter nu reeds met de aan grenzende en eveneens nieuwe en moderne afdeling pas-contróle en wissel kantoor, een grote aanwinst voor de .Nederlandse Spoorwegen en de Doyane. Op 15 Mei zijn de nieuwe zalen, naar ontwerp van lr. S. van Ravensteyn, architect van de N S in gebruik genomen. De oude 3e klasse wachtkamer wordt thans verbouwd tot een modern ingerichte 2e en 3e klasse wachtkamer, een werk. dat dit najaar gereed zal komen. Al deze vernieuwingen zijn slechts een onderdeel van een grootscheeps her- bouw-plan van de stationsgebouwen en de kantoren van Hudig Pieters, de Mij. Zeeland, Douane cn P.T.T. De uitvoering zal in etappes geschieden en enkele Jaren in beslag nemen Het drukke verkeer van reizigers en Britse militaire verlof gangers, moet al die tijd ongehinderd verwerkt kunnen worden, wat extra moeilijkheden oplevert voor de arbeiders en technici van de N.V. Spoorwegbouw Utrecht, die het werk uitvoert Nu reeds ls de buitenlander, die via Hoek van Holland ons land binnenkomt of verlaat, vol bewondering voor de bijna voltooide nieuwe visitatiezaal, die door haar ruimte, de llchtgetinte muren, de TL. buisverlichting en vernuftig aan gebrachte verwarmingsbuizen, een verrassend prettige indruk maakt Het is de eerste indruk van ons land en daarom van zoveel belang, dat deze inderdaad voortreffelijk lsl CEARL DERR BICCERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 8 „Ik zal blij zijn. als dat halssnoer uit mijn gedachten is De last is te zwaar op mijn leeftijd." Eden ging zitten. „Bob is naar de „President Pierce merkte hij op. ..Ik heb hem gezegd dadelijk hier heen te komen met uw Chinese vriend." „O ja", zei Sally Jordan. „Neem een cocktail", stelde Vic tor voor. ..Neen, dank u". antwoordde Eden. Hij stond plotseling op en begon in de kamer heen en weer te lopen. Mevrouw Jordan keek hem bezorgd aan. „Is er iets gebeurd?" infor-. meerde zij. De juwelier ging weer naar zijn stoel. „Ja er is iets gebeurd", gaf hij toe. „Iets iets tamelijk raars." „Betreft het het halssnoer?" vroeg Victor belangstellend. „Ja", zei Eden. Hij wendde zich tot Sally Jordan. „Je weet nog wel wat Madden tegen ons zei, Sally? Bijna zijn laatste woorden. „New York, en nergens anders." „O Ja, dat herinner ik me", ant woordde zij. „Nu, hij is van besluit veran derd", zei de juwelier, met gefronst voorhoofd. ..Dat lijkt eigenlijk niets voor Madden. Vanmorgen belde hij me op vanuit zijn ranch in de woestijn, en hij wil. dat het hals snoer daar wordt geleverd." „In de woestijn?" herhaalde zij verbaasd. „Juist. Natuurlijk was ik ver wonderd. Maar zijn bevelen waren nadrukkelijk en je weet hoe hij is. Met hrem redeneert men niet Ik luisterde naar wat hij te zeggen had. en vond het goed. Maar toen hij afgebeld had. begon ik erover te denken Wat hij die morgen op mijn kantoor gezegd had, zie je Ik vroeg me af. was het werkelijk Madden, die daar sprak? De stem had de echte klank maar toch ik wou geen risico lopen ..Daar heb je ook gelijk in", knikte Sallv Jordan. Dus belde ik weer op. Het kostte verduiveld veel tijd om zijn num mer te vinden, maar eindelijk kreeg ik het dan van een zakenvriend van hem hier in de stad Eldorado 76 Ik vroeg paar P J Madden en kreeg hem weer. Het was Madden toch wel „En wat zei hij?" „Hij gaf me een pluim voor mijn voorzichtigheid, maar zijn bevelen waren nog strenger dan tevoren. Hij zei. dat hij zekere dingen had gehoord, die hem denken deden, dat het gevaarlijk zijn zou om nu het halssnoer naar New York te hrengen. Hij verklaarde niet, wat hij daarmee bedoelde. Maar hij voegde er aan toe. dat hij tot de slotsom was gekomen, dat de woes tijn de ideale plaats voor zo'n trans actie was. De laatste plek ter wereld waar iemand kon komen zoeken naar een kans om een halssnoer van een kwart millioen te stelen. Na tuurlijk zei hij dat niet allemaal, maar dat maakte ik er uit op." „Htj heeft volkomen gelijk", zei Victor. „Och ja. eigenlijk wel. Ik heb zelf lange tijd in de woestijn door gebracht Ondanks alle verhalen van schrijvers houdt men zich daar beter aan de wet dan waar ook te genwoordig. Niemand doet er ooit een deur op slot of denkt aan die ven. Vraag de gewone rancher eens naar politiebescherming, dan kijkt hij verbaasd en mompelt iets over een veldwachter verscheiden hon derd miilen ver weg. Maar niette min Eden stond weer op liep bezorgd heen en weer. „Niettemin of eigenlijk juist daarom staat het me helemaal niet aan. Veronderstel eens. dat iemand werkelijk vals spel wil spe len wat een omgeving er voor! Ver weg in die zandoceaan, met al leen de Joznabomen tot buren Denk eens. dat ik Bob daarheen zend met het halssnoer, en hij loopt in do val! Madden is misschien niet op die eenzame ranch. Hij kan wel naar het Oosten zijn gegaan, of zelfs naar het Westen zoals ze zeiden in de oorlog Mogelijk ligt hij in de woestijn met een kogel. Victor lachte spottend. Nu slaat uw verbeelding op hol', riep hij. Eden glimlachte. „Best mogelijk", gaf hij toe. „Het begint er op te lij ken. dat ik oud word. nietwaar, Sallv'' Hij haalde zijn horloge te voorschijn. „Maar waar bliift Bob? Hij moest al hier zijn. Als je er niets op tegen hebt, telefoneer ik even." (Wordt vervolgd) Uitdrukking voor sneuvelen. Vert. Natuurlijk. Eerder was deze pen ning niet effectief. Nu wel. omdat wit haar niet kan opheffen zonder in het centrum verslagen te worden. Immers de loperzet leidt tevens een aanval in op pion d4. Daarom faalt Pe3 op Rf3: benevens Pd4: Wit kan nu direct ontpennen. maar komt dan in het centrum in de verdruk king. 17) Dd3 Po6! ook al. omdat Pd5 de dreiging Pb4 moet dekken Wit speelde 17) Pc7:+ De7: 18) Re3 ed4: 19) Rd4: Pd4: 20) Dd4: Rf3: 21) gf3: Zwart was daarom zo snel met ruilen cn openscheuren, omdat hij direct veld f4 in handen krijgt voor zijn paard, zie punt 1 van de „geva- renliist" Pc6 22) De3 Df6. 23) Tabl als wit b4 speelt kan zwart ook van Scliaakrubiek onder leiding van J. VTSSF.R de c-lijn profiteren: Pd4 24) Rdl ge dwongen Tac8. 25) e5 de5: 26) De-5: De5: 27) Te5: Tc4 gevolgd door Tfc8 en winststelling Pf4 dreigt Dg5+ en mat 24) Khl (Kfl? Dgó uit). Tac8 25) Rd3 kan nu gauw de K-vleugel gaan helpen 25)Tc5 26) Tgl Th5. Zwart werkt alle punten van de „gevarenliist" af. Nu punt 3, aanval op de zwakke h-pion. Er dreigt Dh4 met vernietiging. 27) Tfc4 g5 28) Rfl Tc8 niet Dh6 wegens Df4: 29) Tel Pd5! een zeer sterke tussenzet. Nu kan wèl Dh6 Volgen. 30) Dd3 Dhfi dreigt een finesse 31) h3 Pf4 men ziet de betekenis van het tus- senzetje 32) TM: gedwongen 32) Cf4: 33) Kh2 Dr6 34) a3 Tg5 35) Rg2 Tg7ü zeer fijn Zwart speelt niet Kh8 -4- Teg8, omdat Dc3 of Dd4 hin- derliik pennend zou zijn. 36) Tc6 Pg6 37) Dfl h6! Zwart wil een toren voorop hebben én speelt dus niet Kh8 -J- TgR. Dan had na 37)— KhR kunnen volgen 38) Rhl! TegR 39) b4 en Dal en zwart kan niet binnpti- dringen. Staat de toren voorop, dan helpt Rhl niet wegens Tgl en Tglx hl 38) Pht gedwongen Te5 39) Tel (op TcRt kan nu Kh,7 volgen) Tg5 40) Tgl a-5 41) b4 a4. Een curieuze stelling!! Zie diagram. Let op de in gemetselde dame. Wit staat bijna pat. want op 42) h4. de enige zet nog. volgt mat in 5 zetten: Dh5 43) Kh3 Tg3+ 44) fg3: Te345) Kh2 Dh4:T 46) Rh3 Dh3: mat. Wit gaf dan ook in de diagramstand op. F. HENNEBERKE Ingezonden mededeling Et Depressies zijn hogere sieren, Die ons nu .en dan interesseren Maat TIP is constant, En blijft voor ons land, De graadmeter van het Waarderen 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. J L. Maassluis ontv. 1 fl Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Artistieke staal kaart. 1930 Amsterdam. 19.45 Reg Uitz., 20.Nws, 20.05 Vacantlekamp. 20.12 Varia, 2015 Het circus der men sen 21 15 Socialistisch commentaar. 21.30 Vlndobona Sehrammel'n. 22 Luisterspel. 22 30 The Ramblers, 23.15 Orgelspel 23 35—24.— Gr. muziek, HILVERSUM II: 19.— Nws. 19 15 Pla noduo. 19 45 Reportage, 20.Nws, 20 05 De gewone man. 20 12 Gr. muziek 2020 Lichtbaken. 20.50 Klein orkest. 21.20 Politiek Nws. 21.25 Radiofeutllc- ton. 22.— Omroeporkest, 22.45 Gebed. 23— Nws, 23 15—24 Concertgebouw orkest. Morgen A. v. d. HEIJDEN Hij is dus aan punt 2 te gronde gegaan Probleemltefhebbers. Opl. vorige keer. 1) Pd5! Componist A. Eller- man. Nieuwe opgave: 2-zet Wit: Kd8 Db8TelTh3Pd4Pe2Ra8 pi f4. Zwart: Ke4—Da2—Ra6—Rg5— pi a3—d5—f5—f6. EDUARD VAN BEINUM. DIE met het London Philharmonic Or chestra een tournee door Engeland heeft gemaakt, is in ons land terug gekeerd. Hij was buitengewoon te vreden over de successen die hij op 5 concerten in Londen. Wembly, Newport en Bristol (2) met het or kest heeft behaald HILVERSUM I: -8.00 Nieuws. 8.18 Gram. muz 8 30 Nederland vacantie- land; 8 40 Intermezzo; 9 07 Postduiven- berichten: 9.15 Men vraagt: 9 45 Geest leven: 10.00 Gr.pl:; 1010 Clavecimbe!; 10 40 Voordracht: 11.00 Omroeporkest; 12 nn Lunchpakket; 12.30 Zondagclub: 12.40 Mannenkoor; 13 00 Nieuws; 13 15 Orkest van Bandl Baloglv. 13.50 Spoor wegen: 14 00 Piano; 14 05 Boekenhalf uur. 14 30 Zo geniet U meer van mu ziek; 15.45 Filmpraatje; 16.10 Skymns- ters: 18 30 Reportage: 17 00 De Krekels: 17.20 Kleine Instrumentale soli; 17 30 Avonturen van Ome Keesje: 17 50 Sport: 18 00 Nieuws, sport; 18.15 Ge sprek met de lezer; 18.30 Rcg uitz 19 00 Studioriienst, 20 00 Nieuws; 20 05 Reportage; 2n 15 Waltztime: 20 45 Villa Rose; 21 20 Speeldoos: 21 45 Hersen- gvmn 22 15 Kamerorkest; 23 00 Nieuws; 23 15 Gr.pl.; 23.50 Piano. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8 15 Claude Debussy; 8 25 Inleiding Hoog mis: 9 30 Nieuws, waterst 9 45 Adagio; 1110 Jongerendienst: 10 30 Kerkdienst; 12 00 Na dg. kerkdienst'. 12 15 Apologie: 12.35 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer: 13 00 Nieuws; 13.21 Lunchconcert; 13.48 Die Delflse Sanghers; 14 11 Goolse Kring: 15.50 Muzikale Tombola; 16 10 Reportage 16 25 Vespers; 17 00 Kerk dienst; 18 30 Kerkelijke CantalPs- 18 55 Solemn Melody: 19.15 Kent gij Uw bij- hel; 19.30 Nieuws: 19 45 Piano; 19 50 In l't Boeckhuys: 20 05 De gewone man: 20 12 Residentie orkest; 21 25 Standbeeld van de Generaal (IV); 22 10 Klein Or kest: 22 37 Actualiteiten :°2 45 Avond gebed; 23.00 Nieuws; 23 15 Gr.pl. Maandag HILVERSUM! 7.00 Nieuws: 7.15 Gymn 7 30 Muziek bij het ontbijt' 8.00 Nieuws; 3.13 Morgenklanken' 9 15 Men delssohn. 10 00 Morgenwijding; 10 20 New Mayfairork,; 10 30 Voor de vrouw; 10 45 De Regenboog; 1120 Zang en pia no: 11 40 Verkoopkunde. 12 00 Licht orkest conc.: 12 30 Weer. 12 33 Platte land' 12 38 Honolulu Birds. 1.3 00 Nieuws 13 15 Kalender: 13 20 Miller Sextet; 13 50 Gr pl 14 00 Hetty Knibbeler. viool; 14 30 Zomer en gezondheid: 14.45 Gr pl 15.15 De dagen van je leven; 16 15 Opera cn Operette progr.: 17 00 De school is uit: 17 30 Piano; 17.45 Reg uitz.: 13 00 Nieuws; 18 20 Londens Pal ladium ork 18 30 Reg.uitz.; HILVERSUM II 7 00 Nieuws: 7 15 Reveille; 7 45 Woord voor de dag. 8 00 Nieuws: 8 15 Te Deum Laudamns; 9 00 Pro Arte kwartet; 9.15 Ochtendbezoek; 9 30 Waterst 9 35 Fris en Monter; 10 15 Clavecimbel; 10 30 Morgendienst: 1100 Dcnise Herbrecht: 11 15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.40 rianoreoltal: 12 10 Omroepkoor; 12.30 Weerovcrzicht: 12 33 Oklahoma; 13 00 Nieuws; 13 15 Kon Mil kapel; 14.00 Radiouitz. voor scholen; 14 35 Koor en orkest; Emile Passant; 16.00 Bljbéllczlng: 16.45 Kwar tier bij Mozart. 17 00 Kleuter klokje klingelt; 17.15 Werken van Milhaud; 17 45 Pop orgelbespeling; 18 15 Sport; 18.30 Met band en plaat voor U paraat De terugkeer van Toscanlnl in het Scalatheater te Milaan was Donderdag avond voor hem een fameuze triomf. De prijzen, die de bezoekers hadden moeten betalen waren voor Italië ge weldig hoog De bejaarde dirigent bracht met twee Amerikaanse solisten fragmenten uit een paar opera's van een zijner meest geliefde componisten Arrigo Boito. Ovatie volgde op ovatie Na het concert maakte Toscanini dc indruk uiterst vermoeid te zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4