DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Senaat tegen besnoeiing van de Marshall-hulp Natuurramp teisterde Groningse dorpen „Koninklijke" maakte winst van 93 millioen gulden Gottwald uitgeroepen tot opvolger van Benesj Joden en Arabieren melden bestands-schendingen Philips' productie stijgt rtfet sprongen Heintje Davids kwam thuis zonder tas Uitgav#: ELY, De Nieuwe Rers Duikers aan boord van „Kjoebnhavn" Nog 175 mensen vermist Bevin binnenkort naar Duitsland Amerika zal in 1951 tot voornaamste petroleum-importeur behoren l Landschap biedt winterse aanblik Twaalf Krupp-mensen vrijgelaten Nieuw handelsverdrag Nederland-Frankrijk Rupsen veroverden Belgisch dorp Bernadotte wacht met oordeel Zestien millioen winst in 1947 Tot twee uur in de nacht heb ik bij de politie zitten huilen VISFLESJES KWAMEN GOED VAN PAS! Mevr. Hoenekamps had een goed idee Berlijn is nog steeds per trein te bereiken Griek vreesde examen en gooide handgranaat Gifgas in de Oostzee? Nieuwe Iraanse premier Weerbericht Maandag 14 Juni 1948 'Achtste jaargang, No. 1044 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. vf. of 4.— p. kw. Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie: Snoudcaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291, Telefoon administratie 6235. ^ioofdredacteur: TJ. DE BOORDER- Niets zal naar zwarte markt verdwijnen Het voorstel van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden om de hulp aan Europa met een kwart te besnoeien, zal geen doorgang vinden. De toewUzJngscommlssle van de Senaat heeft namelijk Zaterdagavond de toewijzing van vyf milliard dollar voor het Europese herstelprogram ma goedgekeurd. De commissie keurde tevens met algemene stemmen goed, het programma twaalf maanden te laten strekken en niet vijftien, zoals het Huis graag had gezien. Het effect van dit besluit Is, dat dc voor het Mashall-plan 5.035.000.000 dollar beschikbaar zullen worden gesteld In plaats van ö.'3 millloen dollar, die de regering oorspronkelijk gevraagd had. De aanbevelingen van de commis sie zullen waarschijnlijk aan het be gin der week door de gehele Senaat, behandeld worden. Men is van oor deel. dat ztf aanvaard zullen worden zonder belangrijke amendementen. Daarna zal gepoogd worden In gemeenschappelijke zitting een ver gelijk te vinden tussen do Senaat en het Huls aan Afgevaardigden. Voorts is nog meegedeeld, dat ge schoolde onderzoekers, meeat ac countants. de bewegingen van de Marshall-goederen zullen volgen tot aan de uiteindelijke bestemmingen in Europa, opdat er niets naar de zwarte markt gaat of achter het Ijzeren gordijn verdwijnt. De ac countants zullen onder een Europe se controleur werken, die reeds werd gekozen, doch wiens naam nog niet bekend gemaakt wordt, in afwachting van de goedkeuring de zer benoeming. Gedurende het hele weekend wa ren duikers bezig de slachtoffers van de Kioebenhavn, die Vrijdag morgen in het Kattegat op een m'jn Is gelopen, te bergen. Vele lijken kunnen echter niet worden ffeKkm- tificecrd. daar de meeste slachtof fers in nachtkledii waren en geen papieren bij zich droegen. Het Deense kabinet kwam Zater dagavond bijeen, om te spreken over een schadeloosstelling voor de overlevenden. De rcderli hoeft na melijk aan de passagiers geen schadeloosstelling uit te keren, ter wijl de normale verzekeringspolls geen betrekking heeft op schaden ontstaan door „oorlogshandelin gen". Het is nog steeds niet mogelijk precies vast te stellen, hoeveel van de meer dan 400 opvarenden ver dronken zijn. maar de autoriteiten zeiden Zaterdagavond, dat meer dan 175 mensen in de golven zijn verdwenen. Eerst wanneer de slachtoffers ge borgen zijn. zullen pogingen in het werk worden gesteld om het schip te bergen. Buitenlandse hulp zou hierbij wel eens nodig kunnen zijn. aldus een woordvoerder van de maatschappij. Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken zal spoedig naar Duitsland gaan om zich van de toestanden in de Britse zone op de hoogte te stellen. Het bezoek van Bevin. dat volgt op de Britse verdediging van Duitslands belangen op de Zesmo- gendhedenconferentie te Londen, heeft in Franse kringen te Londen verbittering gewekt. Over de Duitse kwestie is de laatste dagen van gedachten gewis seld tussen Engeland en Amerika enerzijds en dc Franse regering an derzijds. Hierbij heeft Frankrijk te verstaan gekregen, dat zelf» als het weigert mee te werken aan de vorr ming van een West-Duitse rege ring^ Londen en Washington hun standpunt zullen handhaven en hun politiek doorvoeren. s Het jaar 1947 lg voor de N.V, Koninklijke Nederlandse Mtf^tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlands Indië ln meer dan één opzicht een historisch jaar voor de olieindustrie geworden, aldus 'wordt in het verslag over 1947 vastgesteld. De ruwe olie-productie der groep bedroeg ln het afgelopen jaar 274.985.000 barrels, tegen 229.615.000 bar rels ln 1946. Verwacht wordt, dat de Ver. Staten in 1951 tot de voor naamste Importeurs van petroleum-producten zullen behoren. Het be schikbare winstsaldo van de groep Is vastgesteld op 93.075.201 gulden, tegen 80.429.551 gulden ln 1946. ONDER MOEDERS PARAPLUI... Meedogenloos brandde de zon op de grote menigte die de Vliegde- monstratie volgde op Soesterberg en de drie prinsesjes zochten be schutting onder een grote parasol. Onze fotograaf wist dit aardige moment voor ons blad vast te leggen. „A'ew Look" al weer uit de mode Naar ons uit Neu> York wordt gemeld is de ..New Look" al weer oud. tenminste te oordelen naar de toilettendie Zaterdag op een mo deshow te zien waren. Hoewel de beschaafde Amerikaanse vrouw nog steeds een lange japon draagt met uitstaande heupen en afhan gende schouders, zal deze mode volgens het oordeel van de modete kenaars voor het intreden van de herfst weer tot het verleden beho ren. De japonnen zullen dan nog wel lang zijn, maar nauwsluitend, dus geen uitstaande heupen en af hangende schouders maar met splitten, die van de zoom tot de knie lopen. (Van onze verslaggever ter plaatse) Een windhoos, die herinneringen opriep aan de ramp van Borculo, gepaard gaande met een vreselijk onweer en een hagelbui, welke meer dan anderhalf uur duurde, heeft Zaterdagmorgen een strook van 300 a 400 m. breedte in de om geving van de Groningse plaatsjes Tolbert en Leek geteisterd. De aan gerichte schade is ontstellend en loopt in de f 300.000.Twaalf personen werden dakloos en tien tallen stuks vee zijn gedood. De bewoners van deze dorpjes, die Zuid-Westelijk van de stad Groningen liggen, werden Zater dagochtend om 4 uur uit hun slaap gewekt, door een naderend on weer, dat even later in alle hevig heid losbarstte. Hagelstenen als duiveneieren vielen ln een onafge broken stroom anderhalf uur lang naar beneden en richtten geweldige verwoestingen 'aan. Bomen werden door de wind ontworteld en drie boer derijen werden op de plaats waar de cycloon het zwaarst woedde, volkomen in elkaar gedrukt. De hagelstenen striemden met zo'n kracht, dat de schors van de bomen werd geslagen. Na de ramp bood het landschap een troosteloze aanblik. De kale boomstammen met hun bladerloze takken doen aan een winterland schap denken. Ook de dieren werden door het noodweer overvallen. Overal in/ het veld ziet men de dode lichamen van wilde eenden, patrijzen en alle an dere soorten vogels. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dat een ambtenaar van de Gro ninger Maatschappij voor Land bouw Zaterdagavond om 7 uur nog hagelstenen vond. bewijst wel dat de hagel van uitzonderlijke grootte geweest moet zijn. De rogge ligt platgeslagen tegen de grond, alstff er een wals over heen is gegaan. De schade is bij Tolbert het IZ" LEMENT GOTTWALD, die -Fl dr. Benesj opvolgt als presi dent van de Tsjechoslowaakse re publiek is geboren op 23 November 1896in een klein dorpje in Mora- vië. Als zovele zoons van de arme Moravische boerenbevolking trok hij als ambachtsman, zijn beroep was dat van schrijyiwerker, naar Wenen, toenmaals hoofdstad van de Oostenrijks-Hongaarse dubbel monarchie, waarvan Bohemen en Moravië deel uit maakten. In de eerste wereldoorlog diende h{j in het Oostenrijkse leger. Na de ves tiging van de Tsjechoslowaakse staat onder leiding van Thomas Masaryk sloot hij aan bij de com munistische partij, waarin hij se dertdien tal van functies heeft be kleed. Van 1929 tot de Duitse inval in zijn land in 1938 is Gottwald on onderbroken lid- geweest van de communistische parlementsfractie. Toen de Didtsers hun inval in Tse- choslowakije pleegden, behoorde Gottwald tot diegenen, die toen na München kwant vast te staan, dat het Westen niet tot steun bereid bleek, de strijd tegen dc indringer wilden opnemen. In November 1938 verliet Gottwald zijn land om vanuit Moskou in woord en ge schrift de strijd tegen de bezetter voort te zetten. Met de voormalige president dr Benesj is hij de grond legger geweest van het z.g. pro gramma van Kosice. waarin de structuur van de derde Tsiechoslo- waakse. republiek, zoals die na de bevrijding werd. gevestigd, is be lichaamd. In het eerste kabinet, dat toen onder leiding van de sociaal democraat Fierlinger werd ge vormd, was Gottwald een der vijf vice-premiers. Na de verkiezingen van 1946 belastte president Benesj hem met de functie van minister president. Klement Gottwald is vandaag in het Tsjechoslowaakse parlement bU acclamatie tot president van de re publiek gekozen. In de rooms-ka- tholieke St. Vltuskerk is voor het eerst bü de verkiezing van een president een plechtig Te Dcum opgedragen ter ere van Gottwald. De mis werd opgedragen door aartsbisschop Josef Beran, en men beschouwt dit feit als de „officiële" verzoening tussen staat en kerk. De strijd is geëindigd in een op vele punten toegeven der regering, o.». ten aanzien van het voortbe staan der parochiale scholen en de vrijheid van kerkelijk onderwijs. grootst, terwijl ln Leek vooral de kwekerijen het moesten ontgelden. Het eigenaardige is dat men buiten de strook, waar de windhoos woed de. niets van de ramp gemerkt heeft. Onder leiding van de burgemees ter van Leek is voor de getroffenen een hulpverleningsactie oo touw o^e- zet is samenwerking met dé Com missaris van de Koningin in de pro vincie Groningen. Twaalf persoonlijkheden van de Kruppwerke. die in April van oor logsmisdaden zijn vrijgesproken, zijn vrijgelaten. Het Amerikaanse gerechtshof staat op het standpunt, dat een industrieel om schuldie te kunnen worden verklaard aan me deplichtigheid aan een aanvalsoor log. te voren oo de hoogte moet ziin geweest van de invasieplannen. Dit nu zou de prosecutie niet hebben kunnen bewijzen. Tussen Nederland en Frankrijk is een nieuw handelsverdrag gesloten. Het nieuwe pact. dat op 1 Augustus in werking zal treden, zal het oude verdrag vervangen. De omvang van de handel tussen beide landen wordt door het nieuwe verdrag groter. De totale omzet zal meer dan 50 milliard frank bedra- gen. De bewoners van het plaatsje Langdorp in Belgisch Brabant, zijn op de vlucht geslagen door een enorm leger rupsen. Deze kruipende horden hebben eerst een eikenbosje totaal kaal gevreten en drongen daarna de belendende huizen van Langdorp binnen, waar zij tafels, stoelen en bedden in bezit namen en de bewoners dwongen een ander heenkomen te zoeken,^totdat de on genode gasten verdelgd zouden zijn. Slachtoffers „J. van Gent" gevonden Zaterdagmiddag werd het stoffe lijk overschot van de 24-jarige mej. G. J. Brakel, die Zondag jl. met de zeilboot ..Jan van Gent" in gezel schap van mej Loopuit en de heer Brey verongeluktp, geïdentificeerd. Hiermede zijn thans alle slacht offers van dit ongeluk gevonden. 1 HET WAS EEN VERRASSING voor de bijna honderdduizend toeschou wers op het vliegveld Soesterberg toen ook prinses Juliana met prins Bern- hard de startbanen kwamen oprijden. Met interesse volgde het prinselijk paar de evoluties in het luchtruim en de prins filmde menig keurig staaltje Uit de hoeveelheid berichten die ons gedurende de laatste 48 uur uit het Vïidden-Oosten bereikten valt slechts dit met zekerheid op te maken, dat de jcmiddelaar van de V.N. in de Palestijnse kwestie als het ware achtervolgd tvordt door mededelingen van Joodse en Arabische zijde, waarin ten scherp ste protest wordt aangetekend tegen bestandsschendingen van de vijand. Volgens Reuter zouden de Arabie ren reeds een ultimatum hebben ver zonden, waarin gedreigd wordt met een „algemene aanval op alle fron ten", wanneer de Joden niet uiterlijk Zondag 11 uur strikte wapenstilstand zouden naleven. De Joden daarentegen meldden, dat zij reeds gedwongen werden de strijd aan het Npordelijk front ter zelfverdediging te hervatten, na schending van het bestand door de Arabieren. Bernadotte, die ieder ogenblik ge ïnterviewd wordt, spreekt echter nog géén oordeel over de bestandsschen dingen uit. Hij wilde eerst de argu-* menten van de Joden holen, alvorens zijn mening hieromtrent kenbaar te maken. Bovendien heeft hij waarne mers naar de verschillende gebieden gezonden en zal eerst het rapport van deze medewerkers afwachten. Londense aanbevelingen schaden de vrede zegt Moskou 1 „Zonder een enkele Duitser aan het woord te laten komen, heeft de conferentie van Londen 't geheime doodvonnis van Duitsland uitge sproken aldus Radio-Moskou. De Londense aanbevelingen zijn gericht tegen het belang van de Europese volkeren en tegen de belangen van de vrede en de veiligheid. Hét Duit se vraagstuk kan enkel worden op gelost door van Duitsland een on verdeelde democratische staat te maken, die gevestigd is op de be ginselen van Jalta en Potsaam". Aardbeving teistert Italiaans dorp Een hevige aardbeving heeft Zon dag negentig procent van de huizen van San Sepolcro. negentig kilo meter ten Zuidoosten van Florence gelegen, vernield of beschadigd. Eén vrouw werd gedood en zes personen gewond. Duizenden zijn dakloos ge worden. In het verslag wordt in de eerste plaats melding gemaakt van de emis- rles in dat Jaar. die een omvang had den als nooit te voren. Een obligatie lening ten bedrage van 100 millloen gulden a 3V» werd het publick een aandelenemissie van ruim 302 millioen gulden a pari werd de aandeelhouders aangeboden. Beide uitgiften waren een ^volledig succes. Het wereldvcrbruik van olie bedroeg in 1938 ongeveer 5 milUoen barrels per dag. Thans is het gestegen tot 83,2 mil lioen barrels per dag Uit officiële ramingen blijkt, dat voor 1948 in de Verenigde Staten een nieuwe stijging van ruim 7% boven het ver bruik in 1947 wordt verwacht. Het ge volg van deze ontwikkeling is. dat de invoerbehoefte van de Verenigde Sta ten welke reeds de export in volume overtreffen, nog regelmatig zullen toe nemen. Geraamd wordt, dat reeds ln 1951 de Ver. Staten het grootste olie producten omporterende land van de wereld zullen zijn. Het Nabije Oosten De groei der olie-industrie maakt het vinden van nieuwe wlnplaatsen nodig. Exploratiewerkzaamheden in het Nabije Oosten hebben aangetoond, dat in deze gebieden op zeer belangrijke oliereser ves kan worden gerekend. Het Nabije Oosten zal dan ook in de komende jaren grotendeels de voorzie ning overnemen van die delen van het Oostelijk halfrond, welke tot nu toe hun prcf.uctcn van het Westelijk half rond betrokken. Voorts wijzen ramin gen uit. dat Europa in 1951 zijn be hoefte aan petToleumproducten voor 80 procent zal moeten bevredigen door in voer uit het Nabije Oosten en minder dan 20 procent van het Westelijk half rond zal betrekken. Nieuwe investeringen Met deze ontwikkeling voor ogen. al dus vervolgt het verslap, begrijpt men, dat de Koninklijke Shell-groep niet mag blijven toezien, doch actief moet deelnemen in de enorme uitbreldlncen op het gebied van opsporing winning, transport, verwerking en distributie. De nieuwe Investeringen van de groep ex clusief die de Ver. Staten en een aantal Europese landen tot en met 1949 worden geraamd op 1100 millloen pulden. welk bedrag voor 60% door de maatschappij, voor 40% door The Shell Transport and Trading Company Ltd. zal worden ge fourneerd. Vandaar dat ook de ..Shell" een beroep on de geldmarkt deed. Aan het einde van het verslagjaar was de tonnage van de eigen vloot der groep, varende onder Nederlandse en Britse vlag. belangrijk groter dan bij h*t uitbreken van de oorlog ln 1939. (Einde van 1947 1 859.000 ton; eind 1946: 1 487.000 ton) Pernis uitgebreid In verband met het voornemen de raffmaeeeapaciteit te Pernis be langrijk uit te breiden, zijn na on derhandeling met de gemeente Rot terdam terreinen in huur verkre gen. groot ongeveer 170 ha. ge legen aan de Petroleumhaven en grenzende aan de reeds verworven fabrieksterreinen Verwacht kan worden, dat de prijzen Met voldoening; stelt het Jaar verslag der N.V. Philips vast dat ln 1947 de productie 50% meer heeft bedraden dan die in de jaren voor de oorlog. Een andere maat staf voor de omvang van dit bedrijf Is, dat Philips voor dertien procent bijdraagt In de gehele Nederlandse export. Het jaarverslag meldt voorts dat einde 1947 34.100 men sen in het Nederlandse Philipsbe- drijf werkzaam waren. Hoewel hun overwegende meer derheid in Eindhoven arbeidt, de stad heeft met een enorm woning tekort te kampen, heeft Philips ook in 1947 de politiek van bèdrjjfs- sprelding voortgezet, zodat er in nRR is in Amerika letterlijk van alles overkomen, behalve dat ik gekidnapped werd", zei Heiiv- tje Davids, die Zondagmorgen met de ..Nieuw Amsterdam" van haar be zoek aan de „States" naar Neder land is teruggekeerd. ..Drie dagen voor ik weer naar Nederland ver trok hebben ze» mij in Woolworth op Times Square mijn tas ontstolen, waar-al-mijn papieren en geld in zat". vertelde ..Netherlands Motion Picture-star", zoals op de passa gierslijst staat, verder. Tot twee uur in de nacht heb ik op het politie bureau zitten huilen. En toen zei de inspecteur, dat hij mij ..such a charm ing woman" vond, en ervan over tuigd was, dat de beroving echt was. De consrl-generaal heeft toen gezorgd, dat ik een brief kreeg, die alle moeilijkheden als bij toverslag wegvaagde En wat willen jullie nog meer van me weten", vroeg Heintje, toen een correspondent, die haar nog bij het ontbijt aantrof, een tafeltje bij schoof. Ik heb een enorm succes ge had. Driemaal ben ik in New York opgetreden en het was er eigenlijk precies als in Nederland, een enthou siast publiek. In bet Rockefeller- Centre zong ik voor de radio". „Hoe ging het in Hollywood, me vrouw Davids?" Het girvg er prachtig. Ik heb tests gemaakt o,a. met Clark Gable en Jeanette Mac Donald, die goed gelukt zijn. In het voorjaar van het volgend jaar ga ik weer terug om een film te maken. Hoe die precies zal zijn weet ik nog niet. wel heb ben ze al vast zes van mijn Neder landse liedjes gehouden die in het Engels zullen worden vertaald Met Philip Dorn (Frits van Dongen) heb ik een smalfilm gemaakt". En nu fal IK je nog een nieuw tje vertellen", zegt haar man. die haar kwam afhalen. „Je nieuwe re vue heet „Laat de poppetjes dan sen". Maar denk erom. dat je niet in December weer weggaat, want in Januari begint ze in Rotterdam te draóien". O nee, daar denkt Heintje niet aan. Intussen flitsen de blitzlichten en ze poseert met Leo Fuld. die even eens met de „Nieuw Amsterdam" naar Nederland terugkeerde. Ze wijst op de juwelen, die ze in Amerika heeft gekregen. ..Ik durfde niet meer voor een winkel te blij ven stilstaan, want dan kreeg ik weer een cadeau. Ik ben werkelijk overstelpt met geschenken". Heintje heeft verder weinig tijd, ze moet op haar bagage toezien en dan naar Amsterdam, waar vele vriepden haar komst met ongeduld verbeiden". i ZAANSE HOUTBEWERKERS KRIJGEN GRATIFICATIE VAN 2 PCT "Zowel de losse als vaste arbeiders in het Zaanse houtbedrijf zullen voor 1948 een gratificatie van 2 pet over het jaarloon ontvangen. Deels zal deze twee pet als vacantiegeld en deels als kerstgeld worden uit betaald. dat jaar vestigingen tot stand kwa men in Utrecht den Bosch. Nijme gen. Roermond. Valkenswaard, Sit- tard en Zwolle, terwijl bedrijven te Doetinchem. Roosendaal en Hilver sum in voorbereiding zijn. Hoewel Philips nog steeds de be naming ..gloeilampenfabriek" voert, breidt het arbeidsveld zich steeds meer uit. Met de ontwikkeling van de heteluchtmotor maakt men goe de vorderingen. Het gebied van de televisie wordt in zijn geheel door Philips beheerst. Het bedrijf bouwt scheepsradar alsook de electronen- microscoop, die vergrotingen tot het 50.000 vcudige toelaat. Wat de financiële resultaten betreft, stelt het jaarverslag vast dat deze ondanks hoge be lastingen en andere vaste las ten ln „1947 niet onaanzienlijk z\jn gestegen". Bedroeg de winst in de eerste twintig maanden na de bevrijding 7.2 millioen, in de twaalf maan den van 1947 was deze opgelopen tot 16.2 millioen. Nadat er een conjunctuur-reserve is gevormd van tien millioen gulden, ontvangen de aandeelhouders van gewone aande len een dividend van negen procent, terwijl preferente aandeelhouders 6.6% krijgen uitgekeerd. Zes brave Enkhuizer knapen, die Zondagmiddag ten Noorden van hun stadje visjes wilden gaan vangen, ontdekten op korte afstand uit de kust een vlek op het water, die langzaam naderbij kwam. Zij volg den deze nauwlettend en toen de „vlek" de kust bereikt had. ontdek ten zij, dat deze uit talrijke colo radokevers was samengesteld. In snel tempo werden daarop colorado kevers gevangen. Toen de kust vei lig was, togen de jongens triomfan telijk naar het politiebureau te Enk huizen en deponeerden daar, onder dankzegging, hun vangst. Bij experimenten met een tele visie-ontvanger te Brugge heeft men een televisie-uitzending uit Londen volmaakt ontvangen. De af stand Brugge-Londen bedraagt 280 km. In geheel Tripolis werd Zater dag ten gevolge van relletjes, de noodtoestand afgekondigd. Drie Arabieren werden gedood en 11 Joden gewond. zich voorshands ongeveer op het tegen woordige niveau zullen handhaven. 230.000 man in dienst Gedurende 1947 waren over de ge hele wereld ruim 230.000 personen in dienst van de groep werkzaam De per- soneelsterkte in Nederland werd in ver band met dc uitbreiding der werkzaam heden belangrijk opgevoerd. Het totale bedrag aan lonen en salarissen, inclu sief sociale lasten, bedroeg voor het personeel in Nederland alleen circa 34 millioen gulden. Het was inderdaad een goed idee van mevrouw Hoenekamps uit de Mauvestraat te Amsterdam, om haar man naar de Damesbeurs in het RAI-gebouw te slepen. Het echtpaar nad namelijk het geluk, dat de nummers van hun entree biljet overeen stemden met een uit de lotentrommel getrokken getal. En toen de familie Hoenekamps naar huis terugkeerde, was zij het meubilair van een complete flat rij ker: een slaapkamer, een zitkamer- en een eetkamer-ameublement. Om 11 uur werd de beurs na tien succesvolle dagen gesloten; 110.000 bezoekers hadden de tentoonstel ling bezichtigd. Nadat de Russen Zaterdag het gehele goederenvervoer per trein van en naar Berlijn hadden tegen gehouden kon Zaterdag worden ge meld. dat het treinverkeer weer normaal is. Inmiddels heeft echter de door de Russen gecontroleerde Duitse pers medegedeeld, dat met ingang van. Dinsdag- de belangrijke brug over de Elbe in de weg van Berlijn r.aar het Westen voor reparatie geslo ten zal zijn. Het motorverkeer zal echter omgeleid worden. Wat het Duitse personenverkeer per trein uit West-Duitsland naar Berlijn betreft, geldt een nieuwe maatregel: alle Duitse personen treinen uit West-Duitsland moeten van nu af aan op het station Frie- drichstrasse aankomen. Dit station ligt in de Russische sector van de stad. Een jeugdige Griek, die blijkbaar bang was niet door zijn examen te zullen komen, heeft Zaterdag te Athene een handgranaat in een schoollokaal geworpen, waardoor' vijf leerlingen, die daar examen deden, werden gewond. De slacht offers moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De dader is nog niet gevat Een aantal Deense en Duitse vis sers ziin ziek geworden door het eten van vis. die in de Oostzeè ge vangen is. Volgens een woordvoer der van het Amerikaanse leger zijn deze mensen vermoedelijk het slachtoffer van gifgassen, die men in zee heeft gegooid. De symptomen van de ziekte, hoge koorts, bruine plekken op de armen en veel oogpijn, verschijnen 24 uur nadat de vis is gegeten. Amerikanen bombardeer den Koreaanse vissersboten Tijdens» de bombardementsoefe ningen door de Amerikaanse lucht macht aan de Oostelijke kust van Korea zijn waarschijnlijk verleden Dinsdag elf Koreaanse vissersboten in de grond geboord, aldus deelden Amerikaanse autoriteiten mede. Volgens de Koreaanse pers werden bij deze oefeningen negen personen gedood en tien gewond. Maastricht helpt Vanport Uit dankbaarheid voor Ameri kaanse hulp aan Nederland zal Maastricht helpen met de wederop bouw van het door de overstroming van de Columbia-rivier geteisterde Vanport. schreef de heer Driesen, een onderwijzer uit de Maasstad, de burgemeester van Vanport: „Bin nenkort zullen een aantal kunst voorwerpen naar de Verenigde Sta ten, worden gestuurd en bij u ver kocht worden. De opbrengst zal voor uw stad zijn", zo voegde de schrijver er aan toe. De Perzische volksvertegenwoor diging heeft tot premier gekozen Abdoel Hoessein Hadjir. De nieuwe premier is 52 jaar oud. Droog en over wegend zonnig weer, maar ln het Zuiden en Oosten van het land een kleine kans op en- i kele verspreide onweersbuien. Weinig verande ring van tempera tuur. Meest zwak ke veranderlijke wind, maar later langs de kust in vallen van een koelere zeewind. 15 Juni: Zon op 4.19, onder 21.91. Maan op 14.03, onder 1.34.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1