SCHULTE WEER KONING VAN DE De Limburger Pluityjras na ruzie kampioen depfamateurs Weer daverden Spitfires en Mitchells over het vliegveld Soesterberg CAUBER&j^ Honderden uitgevallen door hitte of pech Fanny loopt de 100 meter in wereldrecordtijd Tien jaar Paardensport op Mere veld te Utrecht Het leven werd tot een hel x BW kampioen van Nederland Bier Gehele prinselijke gezin aanwezig op het vliegfeest Honderdduizend toeschouwers Leendert Bakker in de bloemen Maandag 14 Juni 1948 (Van onze verslaggever) „Schulte is aan de kop...!" vloog het langs de rijen en alle hoofden bogen zich naar rechts ora uit te kijken naar Gerrlt, die het zich nog eens in z'n blonde kop had gezet om kampioen van Nederland te worden. Vóór de wereldkampioen Middelkamp, voor de nationale kampioen Sjefke Janssen, vóór de „pikeur" van de bergbeklimmers Seyen. En zo ge schiedde het dat de Oeteldonkers, die naar Valkenburg waren gekomen, een goede dag hadden, want hoorden door de speaker vertellen, dat B.V.V. kampioen geworden was en zfl brachten zelf een kampioen mee naar huls. heel wat meer, van onervaren ren ners. die het gevaar van een te snelle afdaling niet duchtten, maar ook van professionals. En was het niet door een valpartij dan was het om andere redenen, dat wij een Steenbakkers, een Motké, een Piet van Nek, een Piet de Vries, en ten slotte een André de Korver de strijd hebben zien staken. Vooral voor de Rotterdammer, die de helft van het traject zo keurig heeft ge- De „Cauberg 1948" zullen we om meer dan één reden niet zo gemak kelijk vergeten. Is het altijd al een honds werk om hem twee en twin tig keer (door de profs) en zestien keer (door de amateurs) te ver slaan, deze keer maakte de tropi sche hitte, die het bijna te heet maakte om er naar te kijken, het leven voor de tegen de steilte op- zwoegende renners tot een hel. Wie daar na een paar uur boven op de Cauberg stond en de renners over het gesmolten asfalt zigzag laverend naar zich toe zag kruipen, kon nau welijks begrijpen, dat een mens in staat was om deze marteling te ver dragen. Maar men behoefde hen ook maar aan te zien, een blik op te vangen uit ogen, die een glazige uitdrukking hadden gekregen, om te weten wat voor prijs hier voor de eer, om de rood-wit-blauwe trui te mogen aantrekken, werd be taald. En dat gold dan alleen nog maar voor de renners, die tot 't laatst toe een redelijke kans behiel den, wat te zeggen van hen, die de afstand tussen hen en de koplopers steeds groter zagen worden en toch koppig bleven volhouden, tot met het geluid Van een klappertjes pistool een band klapte, of zij verblind door het zweet een tuime ling maakten ofer gewoon iets in hen knapte. Legio is dan ook het aantal uitvallers geweest, zelden heeft de slag om de Cauberg zo de rijen van de renners gedund, als Zondag In Valkenburg is gebeurd. Van de in totaal meer dan drie honderd renners, die zo fleurig en kleurig in hun bonte yersey's van start zijn gegaan, hebben er misschien 'n twintig-of dertig de eindstreep gehaald. Valpartijen De stelle afdaling in het St. Jans- bos, over de Leemwe#, heeft ontel bare slachtoffers gekost. De ama teurs waren nog niet één keer rond geweest of de Roode Kruisauto werd al naar het St. Jansbos gedi rigeerd, waar Voorting het ongeluk had gehad om te slippen en bijna dertig renners in zijn val meesleep te. De gelukkigsten kwamen er met ontvelde armen of benen af, min der gelukkigen bekwamen lichame lijk letsel en een ontredderde fiets en de ongelukkigsten moesten door de zusters van het Roode Kruis worden verbonden. En na deze massale valpartij volgden er nog een voorsprong nam van 1 min. 10 sec. op Schulte, maar in de vijftien de ronde lagen Schulte, Middel kamp en Janssen weer aan de kop. Het was duidelijk, dat de rivalen elkaar niet loslieten en nog drie ronden voor het einde bestond de kopgroep uit Schulte, Middelkamp, Seyen, Pauwels en Janssen. Jaar nu was het zaak voor de Bosscnaar om zich los te werken, om niet evenals het vorig jaar in een eindsprint gedrukt te worden met een gevreesde sprinter als Mid delkamp en Schulte had de kracht om zich los te werken. In de 21e ronde had hij bij de finish een voor sprong van 15 seconden veroverd en bij de Cauberg had hij deze reeds vergroot tot 35 sec. op Pau wels, Middelkamp, Seyen en Jans sen. Hij wist zijn voorsprong in de laatste ronde nog meer te vergro ten en won onbedreigd het natio nale kampioenschap met de tijd van 4 uur 18 min. 47 seconden. Ruim twee minuten later ging Seyen, die op de anderen een voorsprong had genomen, als tweede over de eind streep en Middelkamp werd 3, door reden, was het sneu om hem met z'n karretje op de rug de berg af te zien sukkelen. Kat en huis-spel Gerrit Schulte heeft zich in de eerste ronden niet druk gehaakt om de leiding. Hij liet Snellen, Pau wels, De Ruiter, Vooren en Motké maar ploeteren en bleef geruime tijd in het peloton dat nog Sjefke Janssen, Steenbakkers, Lakeman en Landgraaf voor zich had. Middel kamp en Seyen zaten ook in het pe loton en keken rustig de kat uit de boom. Maar aan de manier waarop Schulte en Middelkamp de Cauberg opgingen, de soepele gang, waarop zelfs de intense hitte geen invloed scheen te hebben, was reeds te zien, dat zij rustig hun tijd verbeidden om straks, als de tijd ryp was, hun slag te slaan. In de twaalfde ronde bestond de kop uit negen man en hadden Schulte, Seyen, Middelkamp en Schwietzer zich hierbij gevoegd. In de dertiende ronde was het Pau wels, die er alleen vandoor ging en DWV, en Wageningen in de Cup-finale Voor de eerste maal ln de ge schiedenis van het Nederlandse voetbal is B.V.V. er in geslaagd het landskampioenschap te behalen. De Bossche club had slechts één puntje nodig en na een enerveren de strijd tegen E.D.O. in Haarlem wisten de Bosschenaren een 11 gelijk uit het vuur te slepen. Er is in deze ontmoeting vrij hard ge speeld, vooral van de zijde van B.V.V., doch ondanks dit lieten de B.V.V.-ers vooral na de rust een behoorlijk spel zien, zodat dit ge lijke spel hen zeker toekwam. Het begin van de strijd deed veel goeds verwachten. De Haarlemmers zetten alles op alles en waren zeer gebrand op een overwinning en wanneer E.D.O. in deze competitie tteeds dergelijk spel had vertoond, zouden er zeker betere resultaten zijn behaald. Het was te begrijpen dat het hoge tempo waarin werd gespeeld niet steeds "Volgehouden kon worden zodat het peil tegen de rust iets verslapte. In de tweede helft ging er van B.V.V. meer initiatief uit. De Bos schenaren. die sterk gehandicapt waren door het uitvallen van de linksback Van der Sluys, kwamen er steeds beter in en een kwartier voor het einde bezorgde Van de Dungen zijn club de leiding. Twee minuten voor het eindsignaal zette Spek de bal keilrig uit een corner voor het doel en de hoog opsprin- De nieuwe landskampioene B.V.V. Wat deden de eerste klassers Om het kampioenschap van Nederland: EDO—BW 1—1 (BW kamp.) Om het kampioenschap der reserve eerste klasse: RFC 2Heracles 2 11 Noad 2Maurits 2 11 DWS 2—GVAV 2 6—1 Om de K.N.V.B.-beker WageningenLimburgia 42 DWVRoermond 50 gende Schijvenaar kopte de bal langs Saris (11). Hoewel E.D.O. geestdriftig bleef spelen kwam er in deze stand geen verandering meer en was dit gelijke spel voor B.V.V. voldgende om zich lands kampioene te kunnen noemen. De eindstand is: -GERRIT SCHULTE zorgde Bosch Zondagavond twee kam pioenen te bejubelen had. Blonde Gerrit' en het stoere B.V.V.-elftal^ de sprint te winnen voor Janssen (4) en Pauwels (5). Incidenten Door het uitvallen van Voorting en het ontbreken van prominenten bij de amateurs is de strijd lange tijd vaag en onduidelijk geweest en misschien is hieraan het incident te wijten, dat zich aan het einde heeft voorgedaan. De Limburger Plum werd met grote voorsprong win naar, maar toen de Zaandammer Duyf, na een felle eindsprint met Van Est uit St. Willebrord over de eindstreep schoot, meende hij, dat hij winnaar was en Plum zich on rechtmatig de titel van kampioen had toegeeigend. Er werd geprotes teerd, geruzied en gedebatteerd, tot na controle van alle binnengeko men gegevens Plum toch tot kam pioen werd uitgeroepen. Wij weten niet of de renners ofwel Plum met de Jury in het gelijk staan. Men heeft, om deze nationale kampioen schappen te volgen, de handen vol aan de profs en aantekening van de amateurs wordt dan wel eens (bij ons) een ronde overgeslagen. Na tuurlijk mag de jury dat niet doen, doch wel geven wij haar en de N.W.U. in overweging om de ama teurs en de profs gescheiden te la ten rijden. Het risico van valpar tijen wordt hierdoor verminderd en vergissingen over renners kunnen dan practisch niet meer voorkomen. Ook bij de eerst aankomende profs is ruzie geweest. Pauwels be weerde na afloop heftig, dat hij en niet Janssen als vierde over de eindstreep is gegaan. Maar ook dit protest is niet aan de orde ge komen. Giel de Roode tegen Nicolaas Op 22 Juni zal de Nederlandse weiter- gewicht kampioen Giel de Roode in de Apollo Hal te Amsterdam zijn titel ver dedigen tegen Jan Nicolaas. In hetzelfde programma bokst Harry Bos tegen Beb van Klaveren. Dit is de eerste maal na zijn terugkeer ln Nederland, dat Van, Klaveren tegen een echte knock-out'er uitkomt. De resultaten Professionals 216.300 km 1 Schulte (Den Bosch) 5 uur 31 min. 48 sec.: 2 Siien (Maas tricht) op 3 min. 31 sec.: 3 Middelkamp (Kieldrecht) op 4 min. 25 sec.; 4 Janssen (Éis- loo) zelfde tijd: 5 Pauwels (KieldreCht) zelfde tijd; 6 Sa- velsberg (Hoensbroek): 7 "C. Bakker (Zaandam); S ff. de Hoog (Amsterdam): 9 v. d. Zande (Halsteren). Amateurs *57.300 km. over 16 ronden: 1 Plum (Kerkrade) 4 uur 18 min. 47 sec.; 2 Duiif (Zaan dam) op 2 min. 29 sec.; 3 van Est (St. Willebrord) op 2 min. 47 sec.; 4 Blankenoauw (Nij megen) op 5 min.; 5 Grift (Soest) op 9 min. 26 sec.; 6 Gcorls (Teteringcn); 7 van Eekelen (Rotterdam)'; 8 Els- wirk (Zaandam): 9 van de Neut (Amsterdam). Om de Davis-Cup Engeland in de halve finale Door een 41 zege op Nederlands team Engeland heeft zich Zaterdag een plaats veroverd in de halve finale van de Europese zone der Davls cup door met 41 van Nederland te winnen. Engeland won ook de belde res terende enkelspelen. Zaterdag won Geoff Paish met 6—1. 2—6, 7—5. 1—6. 6—4 van Van Swol, die in de laatste minuten zo vermoeid was. dat hij zijn racket nog maar nauwelijks kon vasthou den. De match werd in blakerende zonneschijn gespeeld. Tony Mottram had het tegen.Van Meegeren gemakkelijker. Van Mee geren werd geslagen met 63. 64. 6—3. Mottram was in een goede bui. doordat zijn partij eigenlijk niets anders was dan een exhibitie-par tijtje. Geen voetbal op Zondag Het feit, dat het Engelse elftal tijdens de tournee op het vasteland enkele wedstrijden op Zondagen heeft gespeeld, heeft in Engeland nog al enige reactie verwekt. Tij dens de FA-vergadering, die afge lopen week werd gehouden, kwam N dit punt ter sprake en werd het door bielfs in stemming gebracht. Met F zijn zege op de Cauberg dat Den *en opvallend kleine meerderheid x j stemmen tegen en 63 voor, werd esloten het verbod tot het spelen op Zendag niet op te heffen. Dit wil dus zeggen, dat de Engelse voetballers, die in het buitenland in Zondagswedstrijden uitkomen, zich aan schorsing bloot stellen. In haar stadion te Amsterdam be haalde Ajax Zondagmiddag een 4—3 overwinning op een Zwaluwenelf tal. De rust was ingegaan met een 21 voorsprong voor Ajax. Met de fiets naar Soesterberg. Met de auto. met de bus. Hangend, wurgend, zuchtendplak' kend. Transpirerend aan de lus. Holland trok naar Soesterberg Naar het grote vlicgfestijn. Alle warmte straal negerend. Werd het daar echt vlicgersgijn. Brommend vlogen de machines Onverschrokken volgde'n sprong En de mens stond maar te kijken Met van dorst verdroogde tong. Doch toen kon men zich laven Bii een zeer geslepen heer: Men telde voor één flesje bier Grif één gulden neer] Ach. mij scheelde het geen zier. Ik drink toch geen bier FAN het uitstekend geslaagd vlieg- tournooi maakte onze fotograaf deze exclusieve montage foto. Men ziet er de machtige D.C 4 onder een eenvoudig lestocstcl van de N.L.S. Men ziet er de „Sikorsky", de „vlic- gende koffiemolen" zoals zij i\ de wandeling wordt genoemd en de statig afdrijvende ballon .Mr. Cannegictcr Dit alles speelde zich boven de hoof den van de vele duizenden af waaron der zich ook het prinselijk gezin be vond. Op deze foto ziet men de prin ses met op de voorgrond van links naar rechts prinses Beatrix. Irene en ftlargrict. In de ledige stoel heeft de prins gezeten, die juist enige vluchten boven het terrein uitvoert. (Van een redacteur) Maart 1945. Honderden bommenwerpers in eindeloz© r(J stormen op een Zaterdag over de steden en dorpen van Utrecht. Iedereen gist wat d© bestemming zal zijn: Berlijn, Keulen? Neen, ditmaal ls do reis niet zo ver. Boven Soesterberg gekomen laten zy hun vernietigende last van duizenden kilo's springstof omlaag sulzen. Het doel is bereikt want van af die datum ls het vliegveld Soesterberg, eens de bakermat van onze luchtvaart en do trots van onze militaire luchtvaart uitgeschakeld. En om de vernieling nog volmaakter te maken ploegen de Duitsers, als r.y hun nederlaag angstwekkend snel zien naderen, een groot gedeelte van hot terrein om. 12 Juni 1918! Vliegveld Soesterberg herrijst! Weer is hot Zaterdag. Weer daveren do Mitchells en Spitfires boven Soesterberg. Maar nu met vreedzamer bedoeling. Thans wil men het duizendkoppige publiek*de grote vooruitgang van do vliegtechniek in al z(jn geledingen demon streren. En al heeft do luchtvaart ln de oorlog de wereld meer schade berokkend, dan zij wel heeft kunnen verdragen, iedereen, van groot tot klein stelt meer dan vroeger, belang in het vliegtuig. Dit werd Zaterdag onomstotelijk op Soesterberg bewezen. den de pakjes statig uit de lucht neer. Maar dit was slechts een klein onderdeel van een zeer attractief en Interessant programma. Allereerst beleefden wij het altild weer zeer fraaie schouwspel van het opstijgen Soesterberg was weer op zijn best! Duizenden wij schatten het aantal op 'n kleine honderdduizend waren weer naar Soesterberg getrokken. Het weer herrijzende vliegveld was de grote magneet, die uit alle delen van het land de men sen naar zich toetrok. Zelfs het gehele prinselijk gezin gaf van zfgn hoge belangstelling blijk en nadat eerst prinses Juliana met prins Bernliard onder groot enthousiasme van de aanwezigen waren gearriveerd, kwam even la ter ln grote vaart een luxe auto de startbaan op rijden. Uit één der raampjes hing prinses Beatrix dié spontaan het publiek toewuifde. Even later sprongen drie witte fi guurtjes, Beatrix, Irene en Margriet uit de wagen en Hepen op een draf je naar bun ouders. ZÜ kwamen nog juist op tijd om een drietal zware Mitchells „voed- sel"-paketten te zien uitwerpen. Aan smetteloos witte parachutes daal- Fanny Blankers-Koen heeft tijdens de dameslandenwedstrijd Nederland Frankrijk, welke Zondag in Amsterdam» werd gehouden, de 109 meter in wereldrecordtijd, dat is in 11.5 seconde, gelopen en daarmede het record, dat op naam staat van Helen Stephens, geëvenaard. Zij verbeterde tevens het Europees record. Verder evenaarde Fanny ook het wereldrecord op de 80 meier horden, dat zij tezamen met de Italiaanse Claudia Tertoni reeds op haar naam heeft staan Deze fraaie successen van Fanny konden even- we! niet verhinderen dat de Franse dames schitterend revanche namen voor de indertijd te Straatsburg geleden 5145 nederlaag. Nu kraaide de Franse haan koning en de Fran^aises gingen met een 4&44 zege huis waarts. Europees en Nederlands record verbeterd Van de negen nummers wonnen de Franse dames er vier en de Hollandse dames vijf, maar bij het hoogspringen en het kogelstoten wisten de gasten op een eerste en een tweede plaats beslag te leggen en dat heeft tenslotte de door slag gegeven Fanny Blankers-Koen heeft ook deze middag op de sintelbaan te Amsterdam geschitterd. Zij legde de 100 meter, met oen matige wind schuin achter, af ln 11,5 sec en evenaarde daarmede het BW 10 H'veen 10 Go Ahead If) EDO 10 Haarlem 10 PSV 10 18—10 26—20 21—20 16—19 18—22 15—23 Voor 'de Beker werden de Lim burgse clubs uitgeschakeld. D.W.V. bewees weer eens een uitstekende „cup-fighter" te zijn en behaalde een uitstekende 56 zege op Roer mond. Daar Wageningen Limbur gia met 42 overwon, zal de Wes telijke tweede klasser D.W.V. Za terdagavond in het Olympisch sta dion tegen Wageningen de Neder landse „Cup-finale" spelen. Niet alleen wat weer, maar ook wat de prestaties der dravers betreft was het Zondag een prachtige course dag op Moreveld. Het wa$ een dubbele feest dag. Tien Jaar Merevold cn «u halve eeuw paardensport van de rijf cn zeventig-Jarige secretaris-penningmees ter L. Bakker! Was het een wonder dat hij «n zijn \-rouw In de bloemen gezet werden? Voorzitter G. Joustra had het ëruk, doch wij weten dat de praeses dan op zijn best ls en bij de „bookies" werd gegokt voor honderden. Wanneer we uit het halve dozijn dra verijen en één ren, de heat en de ren bespreken, wil dit absoluut niet zeggen dat de andere courses mipder Interes sant waren. De ren gaf vier paarden te zien, doch de course werd gereden door Pipelette en wat de winnaar Prince Fairlane, met de zes-jarige ruin, pres teerde was het volgen alleszins waard Voor het winnen van de heat moest viermaal worden gereden. De eerste maal won Juliana Lec, de tweede maal Louis Axklt, de derde en vierde be slissende rit waren voor het jterkste paard, de achtjarige hengst Hanover met J. M v d. Berg. Willem Gccrsen met Louis Axklt ver beterde voor vierjarigen een record: het stond menen we op Juggler met 1 24.5, het kwam nu op 1.23 8. Dc uitslagen zijn: Spoorwcgcn-prijs' 1. Llnotte S tijd 3.06 8. km-tljd 133.4; 2. Maryanna; 3. Lorelei Van Gent cn Loos-prijs (le afd.h 1. Mountenier tijd 3 05.5, km-tyd 132.8: 2. Little Monty: 3. Lord Heny. Van Gent en Loos-prijs (2e afd.)- 1. Lucky Saint tijd 3.09.2. km-tijd 1.33.7; 2. Leander; 3. Meerkoet S. Mereveld-prijs: 1 Klazina Axkit tijd 3.14 8, km-tijd 1.28.5; 2. Josephine V; 3. Jacoba Tweede lustrum-prijs: 1. King Heny (dead-heat) tijd 3.116, km-tijd 1.31.2; 2 Limbus idead-heat); 3. Kate Bonner Leendert Bakker-prijs. Heat interna tionaal. Beslissende heat: 1 Hanover tijd 2 19.6, km-tljd 1.24 1; 2. Juliana Lee; 3. Louis Axkit. Mereveld's restauratie-prijs: 1. Lady Zora tijd 3 06.6. km-tljd 1.28 9; 2. Jaap Eden: 3. Jacoba. Dom-prijs: 1. Prince Fairlane tijd 2.31; 2. Pipelette: 3. Fatlma. Zaterdagmiddag recipieerde de heer L Bakker ln de tuinzaal van het N V. Huis waar velen uit de ren- en draaf- sport deze in de paardensport vergrijsde crack kwamen gelukwensen. I wereldrecord. Het sprak van zelf, dat onze landgenote 't Europese record ver beterde, dat de Poolse Stella Walsh op haar naam had staan met 11,6 sec daterend van 1 Augustus 1937 te Berlijn, terwijl zij haar Nederlands record terug bracht van 11,7 sec. op 11,5 scc welk record te Eindhoven werd gevestigd op 16 Juli 1942. En verder evenaarde Fannv Blankers- Koèn het wereldrecord op de 80 meter horden, dat zij met 11,3 sec reeds op haar naam heeft staan. Wellicht zou zij het wereldrecord hebben verbeterd. In dien zij beter over dc tweede horde was gekomen, welke zij nu aanraakte Boven dien stonden de horden verkeerd opge steld. hetgeen een protest uitlokte van de zijde der Franse dames Doch dit protest werd afgewezen door do Jury d'appel onder het motief, dat alle vier loopsters er ten zeerste door gehandicapt werden Intussen slaagde de Franse athlete Caurla er ln 't Franse record op de 100 m. met 0,1 sec. te verbeteren cn te brengen op 12.1 sec. En nog een Franse athlete werd door Fanny geïnspireerd, nl. mej Monglnou op dc 80 meter horden, die er ln slaagde een tijd van 11,9 scc te noteren, 0.3 scc. beter dan het huidige Franse record. De uitslagen luiden: Kogelstoten: 1. Oslermeijcr (F) 13.13 m.; 2. Veste (F) 12 83 m.; 3 Den Boer (N) 1182 m. Speerwerpen: 1 Theunis- sen—Waalboer (N> 40 07 meter; 2 Pinard Osterhold (F) 100 meter 1 Blankers- Koen (N) 11,5 sec 2 Caurla (F) 12.1 sec. 80 meter horden. 1 Blankers-Koen (N) 11,3 sec.; 2 Monglnou (F) 11.9 sec Hoogspringen Ostermcijcr (F) 1.59% m 2. Ruas (F) 1.51% m. Discuswerpen- 1. Mazeas (F) 40 49 meter; 2. Panhorst- Niessink 40 03 m. 200 meter: 1. Caurla (F) 24.9 sec 2. De Jongh (N) 25.2 sec Verspringen: 1. Van der Kade-Koudijs 5 52 meter; 2. Chabot (F) 5 31 meter. 4 x 100 meter estafette: 1 Nederland 47,7 6cc.; 2. Frankrijk 49,3 sec. We hebben genoten van zijn gej zelllgc kout. waarbQ hU kans zag de ..Olieman uit do Jordaan" er bti to slepen. „Het geluld dat U nu hoort ls de motor en het ziet er zeer eenvoudig uit, maar U leert het niet met enige corresportdentie- cursussen" waren evenzo vele kos telijke onderbrekingen van zijn teohnlsche uiteenzettingen, die ook door het publiek op wanrdo wer den geschat Wc hebben veel geno ten. heel wat bijzonders gezien, zelfs Deens door de luidspreker opgevan gen En we hebben vreugde be leefd. al was het alleen maar toen de „kleine Johnv met blauwe ogen en donkerblond haar" die door een hulp-ln-nood-vad^r n.tar do micro foon was gebracht, weer in de vei lige armen van zijn „tantc-ult-de-» blauwe-liixi. •*?..j.on" ♦■enigkeerde... De Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart had geen beter feest bij haar veertig jarig bestaan.kunnen organisern don dit viiegtournooi op het gelukkig weet herboren Soesterberg. En dan ver geten wij graag de slechte regeling bij dc ingang van het Paddock, een paar nurkse Soesterse agenten en dc duro consumptieprijzen... Mevr. Boesman, Nederland. Vechtstreek polotournooi Zondag 20 Juni zal de Vechtstreek in het Noorderbad te Utrecht haar jaar lijks blik8emtournooi houden Aan de wedstrijden zal worden deelgenomen door D K.R., Neptunus. Brandenburg, Zwemlust Forel en U W.V. in de KNZB afdeling en door Woestduin. Vecht streek. Forel 3. Brandenburg 3 en DKR 3 aan de afdeling van de Kring. van de ballon „dr. Cannegieter" een netloze ballon die tijdens de oorlog voor de Geallieer- len voor observa tie-doeleinden harl gediend. Daarna voerde een Spitfire trainer fraaie evo luties boven de hoofden van de enthousiaste me nigte uit. Even rustig als U thuis uw krantje leest, bestuurde luite nant-waarnemer Bakker ziin snelle ,.klst" door het luchtruim. In dui zelingwekkende vaart, van uit een hoogte van 1000 meter neerduikend trok hii ziin Spit fire plots bijna loodrecht naar bo ven. en schijnbaar hangend aan zijn propeller had Plet Bakker in enkele seconden weer een enorme hoogte be reikt. Nog Impo santer was de snelheid van de Seafurv. waarte gen de machtige en statige DC 4. die nu eens met vier. dan weer met één motor vliegen de. de safetv van de K.L.M. demon streerde. Daar waren spiegelgevechten en bomaanvallen, daar was chef-In structeur v. d. Graft, die in ziin „Puck" lustig over de startbaan shimmy-de, daar was de elegante en niet minder snelle Promotor, daar waren de als jonge veulens door het luchtruim dartelende Fire flies. de wat minder elegante, maar bewonderenswaardig snelle Bccch- crafts en niet te vergeten de Si korsky S 51. Vooral de demonstraties van deze Helicopter dwong ieders respect af. Voor- en achteruit vliegend, op zij, bijna roerloos in de lucht hangend, dan weer plotseling stijgend. Wat ongelooflijk groot zijn de mogelijk heden van dit toestel. De Sikorsky speelde met een rollende ton. zoala een jonge poes zich kan amuseren met een klosje garen. Liet een pas sagier uitstappen en pikte hem la ter weer aan epn kabeltouw op en hees hem naar binnen. Ondertussen vloog prins Bernhard onder het wa kend oog van prinses Juliana de Fokker „Instructor" voor en het was niet te verwonderen dat de prinsesjes meer oog hadden voor deze Fokker dan voor Willem van de Graft ln zijn Piper Cub. En als sluitstuk van dit machtig vuurwerk van luchtacrobatiek en -sensatie maakte Major Th. Williams. chef- Instructeur van de Britse Para- Troopers oen parachutesprong. En dit alles werd nog veraangenaamd door uitstekend vliegweer Maar nog het meest door de technische en toch populaire wijze waarop de heer Spierenburg, reserve-luitenant vlie genier, die tijdens een bomaanval op Duitsland werd afgeschoten, doch uit krijgsgevangenschap wist te ontvluchten, dit alles verduide lijkte. eerste balloncommandante ..Bey" wint Franse Derby Het paard „Bey" heeft Zondag de Franse derby gewonnen met 1 lengte voorsprong op „Tanagrello". Derde werd .Flush Royal". Zwaluwen verlie7en van Jonge Leeuwen Gisteravond Is te Bratislava een wedstrijd gespeeld tussen een Tsjecho- Slovaaks elftal, dat uitkwam onder de naam .Jonge Leeuwen" cn een Zwa luwen-ploeg. waarbij ongeveer 25.000 toeschouwers aanwezig waren. Zij heb ben een strijd bijgewoond die het aan kijken wel waard was, al stond het spel niet op een overmatig hoog peil. Dc Tsjechische spelers waren eigenlijk al leen in de eerste helft goed op dreef, daarna zakte het niveau aan hun kant aanmerkelijk, terwijl dc Nederlanders zeker niet teleurstelden maar er na rust toch Qok niet in slaagden de in dc eer ste helft ontstane 1—2 achterstand op te halen. Wat de Nederlanders betreft viel de hele ploeg op door haar beweeglijkheid en door het snelle tempo waarin dc operatics werden uitgevoerd. Men speelde het wm-systecm naar Tsje chisch oordcel tot in de perfectie. Kee per en backs hebben zich niets tc ver wijten, terwijl Terlouw als spil een oer- solide pijler van dc verdediging vorm de. In de aanval lieten Roozen en Schaap vaak voortreffelijk spel zien. Wedstrijdprogramma van de KNZB Het wedstrijdprogramma van de Kon. Ned. Zwembond ls thans als volgt sa mengesteld: 19 Juni: nationale wedstrijden van Neptunus te Amersfoort: 20 Juni Vecht streek waterpolotournooi tc Utrecht: 29 Juni: U Z.S.C.— Australische zwem ploeg te Utrecht: I Juli: LZ.CAustralische ploeg te Lelden: 3 Juli schoolwedstrijden te Utrecht: 3 Juli: R.ZC. te Rotterdam 3 k.m wedstrijd: 4 Juli Holland—België waterpolo: 4 Juli Utr Watervrienden Tweekamp te Utrecht: 10 Juli Holland— Frankrllk waterpolo te Den Haag; 10 II Juli Nationale kampioenschappen te Den Haag; 1718 Juli D.K.R. te Utrecht vijfkamp; *-/l r\

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3