Oplossing bemoeilijkt, meent Den Haag Wandelaars trokken zingend door Amersfoort AZ en PC I had eenvoudig 't niet Geraffineerde zwendel in „goudstaven" ontmaskerd LAMSTE NIEUWS Opgewekt begin van vijfde a vondvierdaagse Openbare Leeszaal vult bezit aan Nader onderzoek in zaak Schreieder 2 Woensdag 16 Juni 1948 STADSNIEUWS De avondvierdaagse kan wel als een van de mooiste wandelsport evenementen worden beschouwd. Al zijn de afstanden niet bijzonder groot, het blijft toch een sportieve prestatie om vier achtereenvolgende dagen na gedane dagtaak nog 15 of 20 km. te gaan wandelen. Ook ontbreekt het totaal onnodige wedstrijdkarakter. Prijzen worden niet gegeven. Slechts ontvangen de deelnemers de eerste maal een kruis en de daaropvolgende malen een cijfer dat op het kruis kan worden aan gebracht en aangeeft hoeveel malen een deelnemer de Avondvierdaagse volbracht. Thans is het de vijfde maal dat dit evenement wordt gehouden en ter herdenking van dit eerste lustrum ontvangen de wandelaars, die deze vijf tochten hebben volbracht, na afloop een zilveren kruis. Ondanks het ontbreken van prij zen zijn er toch nog altijd deelne mers die er een genoegen in schep pen de tochten zo snel mogelijk te volbrengen. Deze wandelaars blij ken de opzet niet te begrijpen, n.l. wandelsport beoefenen, dus collec tief genieten van hetgeen de na tuur biedt. Gisteravond is in vrijwel geheel ons land, en ook in Amersfoort de Avondvierdaagse 1948 ingezet. De deelnemers die de laatste tocht niet mee kunnen maken hebben daarom reéds gisteravond het parcours van Zaterdagmiddag gelopen. Het zijn hoofdzakelijk de militairen die 's Zaterdagsmorgens met verlof gaan en zodoende in de gelegenheid worden gesteld toch deel te nemen en alle tochten te lopen. Toen dan ook gisteravond om klokslag zeven uur bij de Markthal het sein tot vertrek werd gegeven bleek dat de militaire deelname deze avond overheersend was. On geveer 200 opgewekte kerels in khaki aanvaardden de tocht, waar bij nog een vijftig burgers werden gestart. Via Stationsplein, Barch- man Wuytierslaan ging het langs het rijwielpad naar Den Dolder. De kilometers lange zandweg was weliswaar moeilijk om te lopen, doch als gewoonlijk marcheerden de tippelaars op de maat van de door hen ge zongen wandelliederen opge wekt ook dit zware stuk van het parcours. Bij het station Soestduinen kon den zij de stof van hun schoenen stampen, want zij kregen de prach tige betonweg naar Socsterberg en daarna over de Utrechtseweg naar Amersfoort. Het behoeft waar schijnlijk geen betoog dat van uit vallers geen sprake was. Begroeting Leuk was dat op de Montgome- ryweg de deelnemers van de Avondvierdaagse van Zeist en Amersfoort elkaar tegen kwamen en onophoudelijk klonken de be groetingen en aanmoedigingen over en weer. Het was geen toevallig heid dal de tocht van beide plaat sen over Soesterberg liep. Het was in onderlinge afspraak en het ligt in de bedoeling om Zaterdagmid dag bij Hotel 't Zwaantje te Soes terberg de zaak nog een feestelij ker tint te geven door daar een muziekcorps het geheel te laten op luisteren. Aan de eerste tocht werd deel genomen door: Eerste Kaderschool Infanterie Harderwijk met 112 man. Regiment Ultrustings Troe pen, Dumoulin Kazerne, 21 man. Depot Pioniers, Kamp Laan 1914, 18 man. Militair Sanatorium, Vlas akkers, o.l.v. Korporaal Janssen, 10 man. Depot Cavalerie, Instr. Afd. Prins Willem III Kazerne, o.l.v. Majoor Jhr. van Kinschot met 21 man. Een groep van S.O.S. Eert groep'van EHMA en vele indivi duele wandelaars. Vanavond vindt de start plaats voor alle deelnemers aan de Avondvierdaagse 1948. Deze jubi- leumtocht brengt een record aantal wandelaars aan de start. Ruim 700 tippelaars zullen het volgende par cours lopen: Markthal (start 7 uur), Breestraat, Muurhuizen, Bloemendalse Binnenpoort, Bloe- mendalseslraat, Hooglandseweg, Zevenhuizerstraat, Langeoond, Hooglanderveen, Nijkerkerstraat, Kruispunt Hoevelaken, Lageweg, Pulstraat, van Assenraadstraat, Scheltusstroat, Brug Coninckstraat, Plantsoen Noord, Grote Spui, West singel, Markthal. DE PERS waarop eens het weekblad „Storm" der Germaanse S.S. in Nc- dcrland werd gedrukt. De heer Pas man (inzet) zal volgens besluit van het Beheersinstituut deze pers aan de N.S.B.-ers moeten teruggeven Remonstranten gaan St. Jan vieren De Remonstrantse gemeente te Amersfoort viert Zondag 20 Juni S. Jan. Na een gemeenschappelijke kerkdienst zal ds. J. H. Groenewe- gen, legerpredikant te Amersfoort spreken over de betekenis van de muziek in het geloofsleven. Ds. Groenewegen zal deze lezing zelf met muziek toelichten. Grotere vraag naar buitenlandse lectuur Na de oorlog is een toenemende belangstelling ontstaan voor de buitenlandse literatuur en wel in het bijzonder voor de Engelse en Franse. De Openbare Leeszaal, Muurhuizen 9, heeft zich aan de verhoogde vraag aangepast en een collectie nieuwe lectuur in de bi bliotheek opgenomen. De onderstaande lijst vermeldt een gedeelte van deze aanwinsten. Franse romans: H. Bosco, L'ane culotte, Les mas théotine; J. Ro- mains, Les hommes de bonne vo- lonté. Dl. 15 tot 27: J. Roy, La vallée heureuse; J. P. Sartre, Le mur. Engelse romans: L. Bromfield. Mrs. Parkington, Wild is the river; E. Bronté, Wuthering heights: P. Buck. Pavilion of women: T. B. Costain, The black rose; L. C. Dou glas. The robe, Disputed passage; R. Field, All this and heaven too; E. Hemingway, A farewell to arms; G. Heyer, The reluctant widow: A. Huxley, Antic Hay; A. Koestier, Darkness at noon; J. C. Lincoln, The Bradshaws of marniss; D. du Maurier. The king's general; E. Queen. The devil to pay; D. Ru- nyon. Take it easy; E. Wechsberg, Looking for a bluebird. Noteert U even GRAND: „Gllda" (18 jr.) 14.30. 18.45 en 21 u. Zo. 14.—. 16.15. 18.45 cn 21 u. CITY: „Matto regeert" (18 Jr.) 14.30, 18.45 en 21 u Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: ..Sport staalt spie ren" alle 1ft.). Vrij. en Zat. 14.30. 18,45 en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u. Zo. 14. 16.15. 18.45 en 21 u CONSTHUYS ..ST. JORIS": ten toonstelling v. schilderijen e.d. „De elf Provinciën". Geopend oo werkdagen: 10—12. 14—17 en 19 —20 uur. D'OUDE LANTEERN: Herden kingstentoonstelling Chris Lanooy t.m. 6 Juni. Geopend dagelijks 1012, 1417 u Zon- en feest dagen van 1417 uur. OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u Di. Vrijd avond ook van 19—21 uur. Lcesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 1417 u Di. en Vrijd. ook 19—22 uur. DANCING VAN T HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur Zond. mld. 15—18 U. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red. White and Blue gang). Temperatuur Pesie's Bad De temperatuur van Pesie's Bad was hedenmorgen 23 graden Spannende strijd tegen Gouwe I Te Waddinxveen speelde Dinsdag avond het eerste herenzevental van ce AZ cn PC tegen Gouwe 1. Een wed strijd met veel spanning en slecht spel der Groen-Witten. In de achterhoede der Amersfoorters klopte het niet. het geen echter zeker niet dc schuld was van Felix Inslnger, die kalm en vast beraden zi.in domein verdedigde. De drie doelpunten wnren onhoudbaar voor hem. Bij de overige achterhoede spelers ontbrak het nogal eens aan de juiste kijk op het spel. Slecht overne men was aan de orde van dc dag. But- zclaar beging bovendien de fout om zijn tegenstander tc veel vrijheid te geven De voorhoede van de AZ en PC, bestaande uit de gebr. Mosterd en Smeltlnk, heeft goed zijn best gedaan, maar Vrouwe Fortuna liet hen ln de 9teek. Gerty Mosterd verzette werk voor twee. maar kon «let productief genoeg worden, omdat de scheidsrech ter telkens zijn opzwemmen onderbrak door hem vrije worpen te geven wegens to zwaar dekken door één der Gouwc- spelers Een dergelijke spelopvatting is volkomen onjuist en werd bovendien nog partijdig toegepast ook. Strafwor- pen waren beter op hun plaats geweest. In de aanvang gaat het spel wij gelijk op. De partijen kijken eerst de kat uit de boom, waaraan door Gerty Mosterd een einde wordt ge maakt, door zich vrij te maken van zijn tegenstander en meesterlijk met de bal op te zwemmen. Zwaar ge hinderd door twee tegenstanders ziet Gerty toch nog kans om het leder op de vrljllggcnde Smeltlnk te plaatsen, die onhoudbaar doel punt (1—0 voor dc AZ cn PC). Kort hierop ziet een voorhoedespeler van Gouwe kans om te profiteren van verwarring ln de achterhocdo der Groen-Witten en met een vlijmscherp schot van dichtbij brengt deze de stand op gelijke voet (1—1). De druk op de AZ en PC-veste blijft aanhouden, maar wordt onderbroken door een goed op gezette aanval, waarin de gebr. Mos terd het leeuwenaandeel hebben. Ten slotte verrast Theo Mosterd met een tactisch balletje do Gouwe-kecpcr (2—1 voor AZ en PC) Na zwaar spel van Gouwe, waarbij menige overtreding aan dc scheidsrechter ontgaat, ziet de voor hoede van Gouwe kans om dc verdedi ging van AZ cn PC af te straffen met de volkomen verdiende gelijkmaker (2—2). Slecht schieten Na de rust wordt de kwaliteit van het spel er niet beter op. Beide par tijen vechten om de overwinning. Het geheel is wel spannend, maar geeft toch een rommelig aanzien. De scho ten van Smeitink, Theo en Gertv Mosterd gaan juist naast of hebben Amersfoortse Concours Commissie Uitslag wedvlucht Pont St. Maxence op Zondag 13 Juli. In concours 345 duiven gelost om 9.45 met N.O. wind, snelheid eerste duif 898,36 idem, laatste 754,32 tijd 5.58.15, aangewezen 25 ct, no. 4 en aangewezen 10 ct, no. 10 en 30. Koningspoule no. 2-4-5-6, speciaals 1-2-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13. Uitslag als volgt: J v Walsem Rd 1-14-58, S Witteveen Lp 2-5-13-69, J Overccm Rd 3-12-43, F Jansen Lp 4, gebr. Labrie Rd 6-27-41-63- 74-77, P Kas Rd 7-30-44, H Lam- brcchts 8-15-16-57-76, mevr. v d Berg 9-34-35, W Gerth Or 10-67, H Heideveld 11-36-37, J H Schul- te Lp 17-19-42. A Wiekart Or 18- 3-48-60-64, W Vcrheuvel Rd 20- 22, S Visscher Or 21-47-56-72-75, J Leyenhorst Or 24-50-53, A Kaal Or 25, J v d Burg Rd 26-51, J Ga zenbeek Rd 28-45, J Burgsteden Or 29-38, J Maassen Rd 31-85, B v d Burg Or 32, P Wijnands Or 39, H de Goede Lp 40-68, J KooiJ Ed 46-54-78, J de Vries Rd 49, A L .Verstraten Rd 52, J Verstraten Rd 55-59, F Harteman Or 61-62, D Hofland Rd 65-73, J Bolhaar Or M v Keken Or 67-81-87, A van Plateringen Ed 70-79, J Jagtenberg Or 74, H Dasselaar Rd 80, G ter Horst Rd 82, G Wijnands Or 83, P Heemstra Or 84, J Buis Ed 86. Examens Aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amersfoort slaagden bij het eindexamen voor de acte L.O.. de volgende dames: C. H. J. van Wes- terveld, Woudenberg en de heren: H. Keijdener, H. Noorman, A. Pe ters, allen te Amersfoort, W. Berk hof te Hoevelaken. Afgewezen één. niet voldoende kracht om over dc doellijn te gaan Theo Mosterd heeft het te kwaad met zijn tegenstander en belden worden na een zeer duide lijke overtreding van de Gouwespcler het water uitgestuurd. Hierna zien de partijen kans om elk nog een doelpunt te fabriceren en onder lulda toejui chingen van het talrijke Y/addmx- veense publiek eindigt deze wedstrijd in een 3—3 gelijk spel. Donderdagavond 17 Juni speelt in Pesie's Bad het zeer sterke R.Z C. 2 tégen A Z Sc P.C. 2. Beide teams spe len In de reserve lc klasse der K N.Z B Scheidsrechter zal zijn de heer F. Zur Lage. Openluchtuitvoering zangkoren De Christelijk Gemengde Zangver eniging Soil Deo Gloria" zal in sa menwerking met de zangvereniging ,.De Lijster" uit Woudenberg en de zangvereniging „Soli Deo Gloria" uit Soesterberg. welke koren alle onder leiding staan van de heer O. Rooke te Amersfoort op Donderdag 17 Juni een concert geven in do muziektent van ..Amlcltia". Do koren zullen afzonder lijk en ook gezamenlijk zingen. Postharmonie gaf concert in „Zon en Schild" In de recreatiezaal van ,.Zon en Schild" gaf de Postharmonie Dinsdag avond een concert voor patiënten en personeel van deze Instelling. Het pro gramma, dat onder leiding van diligent J. R, v. d. Glas werd uitgevoerd, om vatte o a. Fantasie uit de Opero Frei- schutz von Weber. Cyrus van de Ouver ture van W. Perk cn voorts nis ver zoeknummer het Gebed van de Vrede uit Casanova. Een hartelijk applaus vertolkte de dank van het publiek, dat de zaal geheel vulde. Ons dagelijks teveel Uit verscheidene kleedhokjes ln Pe sie's Bad werden klein© voorwerpen ontvreemd, zoals een vulpen een vul- §otlooü enz Een bewoner van do paarnestraat deed aangifte van dq diefstal van 'n autoped. Twee Amers- foorters, die nabij het Valleikanaal op verboden grond liepen, kregen een be keuring. WATERPOLOWEDSTRIJDEN Hedenavond worden in het Sport- fondsenbad weer twee waterpolo- competitiewedstrijden gespeeld. Het zijn: Neptunus I—de Ziil I en Nep- tunus II—IJ III, beide heren. Burgerlijke Stand 15 Juni 1948 Geboren: Johan, z. v. G. C. van Zanten en C. v. d. Hoek: Wilhelmi- na Maria. d. v. G. de Knegt en D. A. v. d. Berg: Johannes Pieter, z. P. Mater en M. Pothoven; Iwan, z. v. G. H. G. Lambrechts en M. Ko- tenko. Gehuwd: G. L. v. Straaten en G. Albregt. Overleden: Johannes Gijsbertus v. Ercomen. oud 60 jaar, echtgenoot v. D. Binksma; Marinus Wilhelmus v. Ingen Schenau, oud 33 jaar, on gehuwd. Gevonden voorwerpen 11 t/m 15 Juni 1948 Portm. inh.: f. 0,26 en textielpun ten; fietspomp; zakje vloermeel; heren rijwiel; étui inh.: legit.bewys; tabakskaart; boertje; beige regen jas: tas met schoolboeken; honden- riem; geruit windjack; 2 muntbil jetten; 1 muntbiljet waarin 6 bon nen; wit kort damesjasje; mil.: boekje t/n H. J. v. Ginkel 2 Ï.R.I.; halsband met ruim; kerkboekje met rozenkrans in étui; br.: kindertulg- je: zilv. dames zakhorloge met ket tinkje; spaarbankboekje t/n Koops. Marktstr. te Utrecht: br. port. (le dig): br. port. inh. f 8.00 cn zegels; staaldraad (ongev. 6 meter)com binatie tane-; tabakszakje met püp: sjaal (gr\js zwart); rodo strik met klemmetje; armbandje gedraald metaal; zwarte bouvier: br. lederen heren handschoen (R); klanten- boekje (Melba); ring met 6 sleu tels. Ca. 25.000 kistjes tomaten gingen naar Engeland Het kwantum tomaten, dat naar Engeland gaat neemt dag op dag toe. Maandag leverden de West- landse veilingen in totaal ongeveer 25000 kistjes tomaten af van elf kilo. 500 kistjes perziken gingen scheep. Komkommers, hoofdzakelijk afkomstig van de veilingen te Loos duinen en Delft, zijn eveneens nog graag gezien op do Engelse mark ten. Gisteren gingen er drie volle kustvaarders met dezo vruchten naar het Britse rijk. Soest Voetballers spelen voor NIWIN Op Maandagavond 21 Juni a.s. zullen de voetbalverenigingen, Soesterberg en SPSV (Soester Po litie) op het terrein van Socster berg een vriendschappelijke wed strijd spelen, waarvan de op brengst geheel ten go. le komt aan de NÏWIN. Öe wedstrijd vangt aan om 7 uur. Aanvrage werkkleding In het tijdvak van 14 Juni tot en met 3 Juli 1948, bestaat de gele genheid tot het indienen van indi viduele aanvragen voor werkkle ding dragende personen, wanneer zij werkzaam zijn in een zelfstan dig beroep of in een bedrijf met minder dan 5 werkkleding dragen de arbeiders, voor zover deze na 31 Januari 1948 geen werkkleding hebben ontvangen. De aanvragen kunnen worden in gediend op de gewone kantoor uren, waarbij de Tweede Distribu tiestamkaart dient te worden over gelegd. Biljart-cracks komen spelen Op uitnodiging van de Biljart vereniging „Zonneheuvel", komen a.s. Donderdagavond te 8 uur in genoemd café. de heren Van Lo- ehem en Bleidcrvcld, een grote biljartwedstrijd van. 400 carambo les spelen. Eerstgenoemde is de hoofdklassespeler en kampioen '47 35/2 cadre en de heer Bleiderveld de eerstp klassespelcr. Na afloop zullen kunst- en fantasiestoten worden getoond. Examens Onze plaatsgenoten, de dames C. A. Grijze en A. Nijhoff, slaagden dezer dagen aan de Rijkskweek school voar onderwijzers én onder wijzeressen te Amersfoort, bij het eindexamen voor de acte L.O. BAZAR IN ELTHETO Het Nederlandse Padvinders Gil de houdt a.s. Zaterdag èn -avond in het gebouw „Eltheto", een grote bazar ten bate van het werk der afdeling Soest. Hoevelaken Verkiezingsbijeenkomst van P. v. d. A. De afdeling Hoevelaken van de ParUi van de Arbeid hield Maan dagavond in het Verenigingsgebouw een openbare verkiezingsvergade- ring. De spreker, de heer C. Kley- wegt. bestuurder van de Prot. Christelijke werkgemeenschap der P. v. d. A., wees er op, dat tijdens de komende verkiezingen in het bij zonder de verhouding tot Indonesië on het spel staat. De heer Klevwegt behandelde de politieke situatie ln ons land, waar bij hü wees op het grote werk van de socialistische ministers in het kabinet-Beel. De rechtse nartijen betitelde spre ker als „heimwec-partijcn"; deze groepen verlangen terug naar de wantoestanden, zoals dezo .tussen de beide wereldoorlogen bestonden. Deze mensen zien niet in, dat de tijd van de vrije economie voorbij ls en de tiid van de geleide economie is aangebroken. Wanneer de kiezers begrijpen, dat de rechtse partijen tot het verleden behoren en dat alleen de P. v. d. A. gerechtigheid cn bestaanszeker heid kan brengen voor ons volk, dan alleen zal een progressieve po litiek kunnen worden gevoerd, al dus besloot spreker. Mr. v. Vollenhoven wordt rechter-commissaris (Van onze Haagse redacteur) De minister van Justitie heeft thans gevolg gegeven aan zijn, in de Tweede Kamer op dc antwoor den van het Kamerlid Frans Goed hart (Arbeid) geuito voornomen om een nieuw onderzoek te laten Instellen in de zaak tegen Schreie der. Dit onderzoek zal tevens be trekking hebben op het England- Spiel, waarop in de Kamer even eens is aangedrongen. Het justitiële onderzoek in deze zaak is opgedra gen aan de president van het Bij zonder Gerechtshof te Rotterdam, mr. Van Vollenhoven, die als raadsheer-commissaris zal optre den. Mr. Van Vollenhoven heeft do zaak Van der Waals als president geleid. Op het ministeri» van Jus titie werd medegedeeld, dat men van deze ontwikkeling niet op do hoogte Js, doch wij hebben reden om aan te nemen dat deze opdracht inderdaad van dc minister is uitge gaan. Lt.-generaal Helfrich gaat aftreden (Van onze Haagse redacteur) Luitenant-admiraal C. E. L. Hel frich die thans 62 jaar oud is heeft het voornemen om in de loop van dit jaar zijn functie van bevelhebber van de Nederlandse zeestrijdkrach ten neer te leggen. Naar verluid zou dit geschieden tegen 1 October. Noodwet voor gemeente- financiën in de Tweede Kanter Er bestaat het plan om de leden van de Tweede Kamer de laatste veertien dagen voor de verkiezingen gelegenheid te geven zich geheel aan hun verkiezingscampagnes te kunnen wijden. Wie zou menen dat dit het tempo der beraadslagingen \ersnelt komt bedrogen uit. De tijdrovende vergadering van Dinsdag was gewijd aan de nood voorziening der gemeentefinanciën De toestand der geldmiddelen van de meeste Nederlandse gemeenten, er zijn er in totaal 1013, is benard, daarin wil de noodvoorziening eni- ge verlichting brengen. Tal van Kamerleden, van wie velen als burgemeeseter de noden waarvan zij getuigden aan den lijve kenden, waren echter van mening dat de maatregel van de regering niet ver genoeg ging en hoogstens in enkele gevallen enige verlichting zou *Drengen. Bij zijn verdediging vergeleek minister Witteman de verhouding rijk-gemeente met die tussen vader en zoon. De zoon moet van zijn zakgeld v/eten uit te komen, maar daarmee is de vader nog niet van de zorg ontslagen. Dat is inderdaad wel de strekking van deze regeling. Mr. Witteman voegde er aan toe, dat hij daarom honderdmaal liever wethouder van financiën zou willen zijn, dari minister. Waarop zijn col lega, prof. Licftinck, die getvouw naast hem zat en er maar één keer aan te pas moest komen, nadruk kelijk instemend knikte. Van de ihgediende amendemen ten was de minister bereid er en kele over te nemen. De stemming over .het wetsontwerp ls opgeschort tot de zitting van heden. Hierna gingen enkele kleinere wetsont werpen zonder hoofdelijke stem ming onder de hamer door. Nogmaals: de schroef van de „Willem Ruys" Toen „de" schroef van de „Wil lem Ruys" vorig jaar na een veer tiendaagse martelgang van Llps' Bronsgieterijen te Drunen aan do Lloydkade arriveerde, was voor het gevaarte in kwestie de zaak hler- ipeo afgelopen. Echter niet voor de directeur van de N.V. H. J. van Ruitens Transporten te Bergschen- hoek, die Dinsdag voor de Rotter damse kantonrechter verscheen, terzake dat hij in de gemeente Ze venbergen met een vrachtauto een Jading- had doen vervoeren, „waar door dc weg meer dan gewoonlijk In gebruik werd genomen, zonder dat do verkeerspolitie vergunning had verleend voor dat gebruik" (men herinnert zich dc „opper", de chef van de rijkspolitie in dit plaatsje, die als de sterke arm van Water staat het transport een halt toe riep). De heer Ruiten werd veroordeeld tot een boete van f 50. welke uit spraak hij met een vrolijk gelach beantwoordde. Dat kan er ook nog wel af merkte hij op. Be grijpelijk. want dit bedragje, ge voegd bij de overige onkosten van dit unieke transport, is ruimschoots goedgemaakt door de talrijke or ders uit binnen- en buitenland, jdie bij de heer Ruiten binnenkwamen tengevolge van de ongovraagde re clame. die het schroerincident voor zijn onderneming heeft genjaakt. Rotterdamse smid maakte „goud" van koper en lood Na maandenlang speuren is de Rotterdamse recherche erin geslaagd een geraffineerde zwendel in goudstaven tot klaarheid te brengen. Een Rotterdamse smid, blijkbaar geïnspireerd door de goudvondsten in de Nieuwe Waterweg heeft kans gezien zelf „goudstaven" te fabriceren met behulp van koper, lood en een heel dun vliesje goud. De faam van de meer dan honderd door de „Slicdrecht" opgehaalde goudstaven is blijk baar zo wijd en zijd verbreid, dat het de Rotterdamse goudmaker niet moeilijk viel zijn eigen maaksel voor tienduizenden guldens van de hand te doen; o.a. werd een rijke fabrikant uit Gelderland het slachtoffer van zijn fantastisch bedrog. Rijke fabrikant voor duizenden opgelicht Het was in September van het vorig jaar dat de 45-jarige smid A. K. aan de bij de politie welbeken de koopman N. A. H. vertelde, dat hij een baar goud te koop had. De koopman ging op zoek naar een koper, maar zijn eerste pogingen leden schipbreuk, omdat de adspi- rant koper zich niet door de goud handelaren ln dc luren liet leggen. De contactman van de goudma ker gaf zijn pogingen echter niet op. Hij informeerde eens hier en daar voorzichtig, totdat hij in aan raking kwam met een boertje uit Ede die op zijn beurt een fabri kant uit de omgeving happig maakte naar dat Rotterdamse goud. De fabrikant voelde er veel voor zijn geld in edel metaal te beleg gen. Je kon nooit weten nietwaar? Het loze vissertje. Op 7 October zou het goudhan deltje zijn beslag krijgen. Van een café in het centrum van Rotterdam begaven de koopman H. en de Veluwse fabrikant en boer zich naar de Kralingsche plas ter hoogte van de plaats waar een man in een boot zat te vissen. Op een „fluitje" van H. kwam de visser naar de kant. De Veluwenaren geraakten vanzelfsprekend onder de indruk van dit romantisch en geheimzin nig gedoe. Het vissertje ontpopte zich als de verkoper van de goudstaven. Voor twee stuks werd men het eens over de prijs van f 60.000, niet voor de poes dit bedrrg. Maar de fabrikant dacht aan zijn veilige belegging en „hapte" gretig. De visser roeide in het riet, waar hij 'n zakje boven water bracht. Er zaten twee goudstaven In. Uit voorzichtigheid je kunt nooit weten niet waar had de fabri kant een weegschaaltje uit de stad meegebracht, waarmee hij met tril lende handen de kostbare staven controleerde op haar gewicht. Blijkbaar klopte dit naar zijn mening. De koper haalde zijn por tefeuille voor de dag en teide 60 briefjes van f 1000.- in de hand \an het loz.e vissertje. Ieder ging hoogst voldaan zijns weegs. Niet lies goud wat er blinkt. De volgende episode in deze ro mantische historie speelde zich af ten huize van de fabrikant. Hij had de goudstaven veilig wegge borgen in zijn kluis, maar kon na enkele weken toch niet nalaten nog eens een blik te werpen op zijn „schat". Wat was dat? Er zaten donkere vlekken op het goud. In hoogst nerveuze toestand wilde de fabrikant zich overtuigen Het afbreken der onderhandelingen Naar aanleiding van de in de pers verschenen berichten aan gaande een door twee leden van de C.v.G.D. opgesteld document wordt officieel medegedeeld: De Nederlandse regering heeft overwegend bezwaar tegen de ge volgde gang van zaken. Beide partijen hebben immers de hulp van do C.v.G.D. aanvaard in het vertrouwen aldus gemakkelij ker te geraken tot oplossing van de tussen hen bestaande geschillen. Voor de uitoefening van haar taak stelde de C.v.G.D. de proce dureregel op, dat alleen op verzoek van beide partijen harerzijds sug gesties zouden worden gedaan. Vorder verklaarde in het bijzon der de Amerikaanse delegatie nog op 27 Februari j.i., dat het gebruik om informeel suggesties niet te pu bliceren, de enige wijze was. waar op de C.v.G.D. haar taak met suc ces kon vervullen. Geen der partijen Heeft de C.v.G.D. formeel gevraagd in de huidige phase van de onderhande- Assemblée nog niet aan stemming toe Frankrijk heeft op do Verenigde Staten en Groot-Brittannië een be roep gedaan om de zcslanden-over eenkomst over West-Duitsland te elfder ure tc wijzigen, maar Londen en Washington hebben botweg ver klaard, dat zij niet van plan zijn nieuwe besprekingen te openen. Schuman en Bidault hebben alle pogingen in het werk gesteld om een wijziging gedaan te krijgen opdat zij de Franse Assemblée tot aanvaarding van de overeenkomst kunnen krijgen, maar nu hun stre ven mislukt is, schijnt het twijfel achtig dat het parlement de minis ters zal volgen. De debatten in de Assemblée duurden Dinsdag tot laat in de nacht, maar tot een stemming zal het vóór Woensdagavond of Don derdag niet komen want een lange rij van sprekers heeft aangekon digd, het woord te willen voeren over de door Bidault verdedigde overeenkomst die echter naar de mening van vele leden geen vol doende waarborgen biedt tegen nieuwe Duitse aggressie. Ondanks alle critiek verwacht men echter, dat de regering met een kleine meerderheid gerekend wordt met een 25 stemmen de overwin ning zal behalen, omdat beide rege ringspartijen, socialisten en MRP, de steun hebben van de radicalen en een klein aantal onafhankelij- ken. lingen eigen suggesties te doen tot oplossing van het geschil. Integen deel de lt-gn.-generaal heeft op 4 Juni schriftelijk verzocht, dat de commissie zich in dit stadium van feder initiatief zou onthouden, aangezien een rechtstreekse be spreking tussen de heren Van Mook en Hatta in het voornemen lag. Het document, waarop vorenbe doelde persberichten betrekking hebben, is afkomstig van slechts twee der drie leden van de com missie en is dus niet als een stuk van de commissie als zodanig aan tc merken. Deze indiening acht de regering echter niet alleen op formele gron den onjuist, doch bovendien ls de inhoud van het stuk op menig punt in strijd met dc door beide partijen als basis voor het politiek accoord aanvaarde Renville-beginselen. Een en ander heeft de regering aanleiding gegeven aan de betrok ken leden van de C. v. G. D. te doen mededelen, dat bedoeld stuk door haar niet als basis voor discussie kan worden aanvaard. Zulks is te minder mogelijk, omdat de Ren ville-beginselen in overeenstem ming zijn met de richtlijnen, ont leend aan het beginselprogramma van Linggadjati, welke een plaats hebben gevonden in de aanhangige voorstellen tdt grondwetsherzie ning. De Nederlandse regering ls ten slotte van oordeel, dat, afgezien van alle formele en materiële over wegingen, de oplossing van het ge schil door dit initiatief veeleer ls bemoeilijkt dan bevorderd. (Ongecorrigeerd) Blijft v. Vredenburgh in functie? (Van onze Haagse redacteur) De ministerraad heeft, zo verne men zij. aan de gedelegeerde van het openbaar bestuur in Indonesië, jhr mr H. van Vredenburgh. ver zocht vooralsnog geen gevolg te geven aan zijn voornemen om zijn functie in Indonesië neer te leggen. De heer Van Vredenburgh heeft het verlangen daartoe te kennen ge geven omdat hij in aanmerking zou komen voor de functie van admini strateur van de internationale zone van Tanger. Dat de heer Van Vre denburgh voor deze functie in aan merking komt stemt overeen met berichten uit Tanger, volgens welke een Nederlandor als opvolger van de thans gedemissioneerde Portugee Correa, zal worden genomen. van de echtheid van het goed. Hij sloeg er met een spijker op en kwam tot de ontstellende ontdek king dat hij was beetgenomen. De goudstaven bleken te bestaan uit ccn koperen huls, gevuld met lood. Het geheel was omgeven door een heel dun vliesje echt goud. findat de mr.n van de eerste schrik bekomen was, deed hij aan gifte bij de politie. Deze ging op onderzoek uit en arresteerde aller eerst de boerenman uit Ede. Deze verkeerde in de vaste overtuiging dat het een eerlijk handeltje was geweest. Na dc boer werd de Rot terdamse koopman N. A. H, gear resteerd. Deze had van do op brengst 30.000 gekregen. Aan de boer had hij van dit bedrag 5000 gegeven. Bij zijn aanhouding had hij" nog 13.000 in zijn bezit. De rest beweerde hij te hebben ver loren. Het boertje uit Ede had bo vendien van de fabrikant tien mille ontvangen voor zijn bemiddeling bij de koop. Al het geld gaf hij ech ter aan de fabrikant terug. Visser ondergedoken. Toen zijn compagnon gepakt was, hield ons vissertje zich wijse lijk schuil. Achteraf is gebleken, dat hij in Moordrecht met vissen herstel voor zijn deerlijk geschokte zenuwen heeft gezocht. Toen hem de grond ook in Moordrecht te warm onder de voeten werd, trachtte hij naar Frankrijk uit te wijken. Op de dag voor Kerstmis werd hij door de Belgischj douane aangehouden, daar hij geen pas poort bezat. De visser bleek niemand anders te zijn dan de Rotterdamse smid A. K.. de fabrikant van cic „goud staven". Hij ontkende echter hard nekkig, in tegenstelling tot zijn compagnon H. Beide verdachten werden in het huis van bewaring opgesloten. Het vermoeden van de politie dat nog meer „goudstaven" in omloop waren, bleek juist te zijn. Ook wafelbakker de dupe Op de Veluwe werd in April van dit jaar een koper voor een goud staaf gezocht. De onderhandelingen werden van de Veluwe naar Rot terdam verplaatst, waar de politie er lucht van kreeg. Een rijk ge worden wafelbakker had wel zin in het goud. Hij zou voor zo'n staaf wel 40.000 over hebben. Een con tactman uit Lunteren bracht de bakker naar een café in Crooswijk. Daar maakte de bakker kennis met de verkoper, die de goudstaaf voor f 35.000 van de hand wilde doen. De bakker ging hierop in. De staaf zou wederom aar. de Kralingseplas afgeleverd worden. Per auto gingen de mannen daar heen. Op de hoek van KortekadeOudedijk kreeg de verkpper, die de staaf niet bij zich had, deze van de 30-jarige koop man W. den H. een goede be kende van de politie die daar stond te wachten met de man uit Lunteren. Op het moment dat het goud aan de Kralingse Plaslaan aan do koper werd overhandigd, greep de politie in. De verkoper bleek de 57-jarige koopman J. A. H. te zijn, een broer van de reeds vorig jaar ge arresteerde H. Tegelijkertijd werd de Gelderse contactman aangehou den, die in een café zat te wachten. De 30-jarige Den H. was daar ook geweest, maar had blijkbaar lont geroken. Later werd hij evenwel in Amsterdam gearresteerd. Wie maakte do st-.ven? Na lang speuren vond de re cherche de smederij waar K. de goudstaven klaarblijkelijk ge maakt beeft. hoer*el hij nog steeds hardnekkig blijft ontkennen. Bovendien bleek dat hij nog drie staven gefabriceerd heeft. Het is niet onmogelijk, dat die binnen kort aan de man gebracht worden, of misschien reeds verhandeld zijn. Nederlandse bridgers verliezen van Zweden Tijdens dc Europese bridge kam pioenschappen te Kopenhagen won het Nederlandse team van België met 61 tegen 45 matchpunten. Van Zweden werd echter verloren met 78—61. Nieuw wereldrecord gewichtsheffen De Russische lichtgewicht ïzrael Mechanic heeft een nieuw wereld record tweehandig drukken geves tigd. Hij tilde 409 kg. Het oude re cord stónd sinds 29 Augustus 1937 op 'naam van do Oostenrijker Fein met 108,500 kg. Tien Labour-leden eisen overleg met Rusland Tien Labour-afgevaardigden heb ben een motie ondertekend, waar bij de bijeenroeping van een con ferentie van vier (met de S.U.) wordt geëist om het Duitse pro bleem en de internationale con trole op het Ruhrgebied met deel neming van Sowj et-Rusland te on derzoeken Geld-paniek in China In Peiplng had u gisteren voor één dollar 2.060.000 Chinese dollars kunnen kopen. In Sjanghai was de koers: 1.820.000 bieden cn 1 870.000 laten De prijs van zeep cn cigaretten liep 30 procent op Men gelooft dat dc grot© stijging te Pelping het gevolg ls van Ce slechter wordende militaire situatie ln Noord-Chlna, waardoor een paniek on- der de bezittende klasse is ontstaan. Te Haarlem is op 42-jarige leeftijd overleden mej. Johanna Kijne, jeugdleidster van de Alge mene Synode der Ned. Hervormde kerk.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2