Voetballende politiemannen deelden de punten Burgerij haalde militairen feestelijk in Groot aantal toeschouwers volgden strijd om landskampioenschap Steigers in de St. Joris B.L.O.-kinderen zullen per autobus naar school gaan aft"edtr,a" Vaderdag Predikbeurten 2 Zaterdag 19 Juni 1948 STADSNIEUWS Een voor dc politie-voetbal record aantal toeschouwers zat Vrijdag avond op dc tribune of was rondom het hoofdveld van „Birkhoven" ge- 1 schaard om de eerste wedstrijd voor het nationale kampioenschap tussen I de Politie Sport Vereniging Amersfoort en de Gemeente Politie van i Nijmegen mee te maken. Wij geloven niet dat de sportliefhebbers hun gang naar Birkhoven hebben betreurd, want er waren toch genoeg momenten van goed voet bal en vooral zeer veel spannende momenten, die de wedstrijd alleszins het aankijken waard maakten. Wat vooral ook prettig aandeed was dat een geluidsinstallatie het mogelijk maakte dat het publiek de bij dergelijke wedstrijden gebruike lijke speeches kon volgen. De voorzitter van de PSVA, Hoofdinspecteur Backer, memoreerde dc grote medewerking die de vereniging van het bestuur van HVC heeft ondervonden. Spreker bracht dank aan de heer W. J. Craanen voor het belangeloos beschikbaar stellen van de geluids installatie en aan Sporthandel Kraanen voor dg aardige prijsvraag „Wie wordt kampioen van Nederland?" de bal kwam tegen de lat en als een tijger sprong Mikkers toe om zich meester van de bal te maken De spanning werd steeds groter en het publiek enthousiaster. Dc gelijkmaker. Nijmegen had sterke defensie Na een gelukwens aan het elftal van de Gemeente Politie van Nij megen in verband met het behaal de kampioenschap en een welkom aan de Commissaris van Politie, de heer Goorhuis, met echtgenote, kiceg aanvoerder Groenevelt gele genheid het Nijmeegse elftal te complimenteren. Na deze officiële opening riep scheidsrechter Scharrenburg de elftallen in het veld. Het aanvangs- signaal werd gegeven en de eerste wedstrijd in de competitie voor het landskampioenschap had een aan vang genomen. De verdediging van Nijmegen werd direct aan het werk gezet. Hierbij bleek dat doelman Hen driks zijn plaats volkomen waard was. Gesteund door de beide backs maakte hij de aanvallen van PSVA onschadelijk. Na vijf minuten spe len kwamen nok de gasten los. Mei goed opgezette aanvallen trokken zij op de Amersfoortse veste af en Mikkers kreeg alle gelegenheid zijn talenten te tonen. De Amersfoor- ters bleven echter het tempo aan geven en hun aanvallen waren tal rijker, doch minder gevaarlijk dan van de gasten. Lenie de Man deed als verbin dingsspeler zeer verdienstelijk werk en de meeste aanvallen wer den door hem ingezet. Hij was het ook die bij een schermutseling met keeper Hendriks de bal met een fraaie omhaal in de richting van het verlaten doel schoot doch het leder ging juist langs dc paal uit Het publiek was in een opgewekte stemming en liet zich niet onbe tuigd Het moedigde de spelersge- ducht aan en wist goed spel ook te waarderen door applaus. Het was jammer dat De Groot, die zich zelf op keurige wijze een kans had ge schapen, op het kritieke moment over de bal heen trapte. Toch was het juist deze speler die, in com binatie met De Man, steeds gevaar voor het doel van Nijmegen bracht. In tegenstelling met De Zeeuw, die zeer actief was, speelde E. Poort op de rechtsbinnenplaats een lauwe partij. Toch liet hij, vooral met zijn passes op de vleugels, zien dat hij een tactisch voetballer is. Wij vermoeden echter dat de Avond vierdaagse, waarin hij meeloopt en waarvoor hij 's morgens reeds 18 km. had gewandeld, hem teveel in de „benen" zat. Tot enkele seconden voor de rust bleef de stand blank. Nijmegen leidt. Wel hadden beide verdedigingen druk werk gehad doch zij bleven meester van het terrein 'totdat de lang niet jeugdige middenvoor van Nijmegen, die steeds streng was be waakt, in een onbewaakt ogenblik een kans kreeg door een goede voorzet van dc rechtsbuiten en deze met een goed gericht schot ook benutte. Nijmegen kon de rust met een 1-0 voorsprong in gaan. In de tweede helft waren de gastheren het meest in de aanval doch voor het doel van Nijmegen werd tekort gespeeld om tegen de hechte defensie succes te hebben. Het Amersfoortse offensief duur de niet lang. Nijmegen kwam steeds beter op toeren en de druk op het Amersfoortse doel werd steeds groter. De verdediging van PSVA. bestaande uit Mikkers, Rol- vink en vooral dc snel handelende Groenevelt, moest alle zeilen bij Interieur wordt hersteld in oude luister De wijdingsvolle stilte, die ge woonlijk in de Sint Joriskerk heerst, is nu al een paar weken volkomen verstoord door geklop en gehamer. Er zijn palen, planken en ladders naar binnen gesleept. Om de hoge zuilen staan steigers, waarop bouw vakarbeiders aan het werk zijn. Het orgel en de preekstoel zijn bedekt met grote stukken doek en papier. Brokken kalk vallen op de vloer en over de banken ligt een dikke witte stoflaag. De St. Joriskerk wordt voor een groot deel ontdaan van een dikke kalkkorst, waarmee in vroeger jaren zuilen en muren zijn ontsierd. De pilaren worden afgèbikt en met water geborsteld. Het resultaat is verbazingwekkend. Natuursteen van een merkwaardig mooie kleur komt tevoorschijn. De met opvallend" rea lisme gekozen ornamenten der kan telen komen weer tot hun recht en een deel van een tot nu toe onbe kende muurschildering is blootge legd. Bouwmeester Van der Steur van Monumentenzorg, die ook het stad huis in Gouda restaureert, heeft de leiding van deze werkzaamheden. Ei* wordt hard gewerkt, maar toch is wat nu gebeurt slechts een heel klein deel van het vele, dat nog aan het meest eerbiedwaardige gebouw van Amersfoort moet worden gedaah. De kerk is in verval, zij is ontluisterd. Onnodige schotten, kalk en kootteer ontsieren het interieur. Met de volbrenging van de enorme taak, de Joriskerk weer in haar oude luister te herstellen, is thans een be gin gemaakt. Verborgen schoon heden komen aan het licht. Maar wanneer zal het zover zijn, dat de restauratieplannen volledig ten uit voer kunnen worden gelegd? Aanbesteding boerderij Door het Bureau Wederopbouw boerderijen werd aanbesteed het bouwen van een boerderij met schuur te Leusden: J. Kamerheek, Amersfoort, 60 200,Gebr. Hen zetten om te voorkomen dat de I driksen, Woudenberg, 59.000, achterstand groter werd. De mid- Chr. Dieten, Bussuni, f 58.900, half Fonkert, die ook voor de rust Lambalgen en Zn., Woudenberg, Toen kwam voor Amersfoort het moment waarop zo lang was gewacht. Poort kwam in het be zit van de bal en evenals vele malen daarvoor, gaf hij eeri goe de pass naar De Groot. Deze zette goed voor en dc snel toegelopen De Zeeuw schoot hard en zuiver in. Daverende toejuichingen van het publiek en de stand was weer gelijk 1-1. Het laatste kwartier hadden onze stadgenoten vrijwel steeds het of fensief doch doelpunten werden niet meer gemaakt. Ook de gasten hadden met hun minder talrijke, doch steeds gevaarlijke aanvallen geen succes. De eerste ontmoetihg eindigde dan ook met een punten verdeling waarmede beide ploegen tevreden mogen zijn. Dc politiemannen staan verbaasd te kijken: Waar blijft die bal nu? Ouders betalen slechts deel der kosten Omdat het College van B. en W het wenselijk acht dc leerlingen van de openbare en christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs, die In Amersfoort wonen, gezamenlijk te doen vervoeren van hun woning naar de scholen en omgekeerd, heeft het de mo gelijkheid hiervan onderzocht. Daartoe heeft het zich ln verbinding gesteld met de N.V Henri Ncfkcns. afdeling stadsautobusdienst Deze heeft zich be reid verklaard dit vervoer met een autobus tc verzorgen voor 17.50 per schooldag Er zullen in totaal vier rit ten per schooldag worden gemaakt, n.l een heen en terug volgens route I (Lousderkwartler) en een heen en te rug volgens route II (Socsterkwartler). De gevraagde prijs komt het Gemeen tebestuur aannemelijk voor. Volgens de toestand van het ogen blik zouden van de bus gebruik maken, respectievelijk 22 en 23 leerlingen van de openbare school uit het Soester- kwartlev en het Lcusderkwartler respectievelijk 5 en 17 leerlingen van de Christelijke school uit het Soester- kwahler en het Leusdcrkwartlcr, totaal 67 leerlingen. Verwacht wordt, dat met Ingang van 1 September a s op welk tijdstip dit vervoer waarschijnlijk begint, het aan tal kinderen uit het Socsterkwartler dat do openbare school zal oezoeken, zal stijgen, zodat wel op een totaal van 80 leerlingen kan worden gerekend, derhalve twee ritten van 40 leerlingen Het personeel der scholen zal de kin deren begeleiden Van de ouders en verzorgers zal. In dien en voorzover zij hiervoor in aan- goed spel had laten zien, kwam te hulp en langzaam maar zeker kon den de Amersfoorters zich uit de greep van hun Nijmeegse collega's los maken. De kracht van de Amersfoortse aanval was geheel zoek doordat de middenlinie zich volledig op verdedigen ging toe leggen. Vooral toen de Nijmeegse middenvoor een hard schot loste ontsnapte het Amersfoorte doel op het nippertje aan doorboring want Noteert U even GRAND: .Zigeunerbloed" (18 jr.). 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14—, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: ..Secret Service" (14 jr.) 14.30 18.45 en 21 u Zo 14. 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT- ..De Zeewolf" (18 jr.). Vrijdag en Zaterdag 14.30. 18,45 en 21 u. Overige dagen 14,30 en 20 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u 10 JUNI: recerptie A'foortse School- veren.. Anucitia, 15 u.; feestavond Amicitia, 20 u. Selectiewedstrijden Bosbad. 16 u. Feestavond „Excelsior", K.A.B.- gebouw, 20 u. Opening expositie G. Breuner, d'Oude Lanteern, 15 u. 22 JUNI: Alg. ledenverg. O.V.B Phoenix brouwerij, 20 u. OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u Di. Vrljd avond ook van 1921 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 1417 u Dl. ei Vrijd. ook 19—22 uur. DANCING VAN T HUL: Zat Zon. en Woensd. dansen. 20—23 uur Zond. mld. 15—18 «1. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat. Zon. en Woensd dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red. White and Blue gang). f58 709; R Batenburg, Amersfoort, 58.700,M. Dasselaar, Amers foort, ƒ58.690,Noordenburg, Hoogland, f 58.300,J. Broekhuij- zen, Woudenberg, ƒ58.000.M. Brandjes en Zn., Bussum, 57.900, J. Vahstel, Amersfoort, ƒ57.350, d. Berg, Soest, 54.286, Deel pensioenbedrag terug aan personeel der gemeente Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad voor, ter ver- dere verbetering van de finan ciële positie van het gemeente- personeel, voor hem van toe passing te verklaren het Ko ninklijk Besluit van 11 Mei 1948. Dit K.B. bepaalt, dat aan hef rijkspersoneel over het jaar 1947 wordt gerestitueerd een gedeel te van het verhaalde bedrag voor eigen pensioen, n.l. iy2 pet van de pensioengrondslag op 31 December 1947. De minister van binnenlandse zaken heeft de colleges van bur gemeester en wethouders enige richtlijnen gegeven voor de toepas sing van dit K.B. Nieuwe chr. school in Kruiskampkwartier De christelijke school aan de Van Assenraadstraat is overbevolkt en groeit nog regelmatig. Thans bezoe ken 303 jongens en meisjes deze school, zodat de zes klassen een gemiddelde bezetting van ruim 50 kinderen hebben. Hel bestuur ver vacht, dat er op 1 September 303 leerlingen zullen zijn, zodat dan de bezetting ruim 60 kinderen per k'as zal bedragen. Daar komt bij, dat aan deze school acht leerkrachten verbonden zijn, terwijl er slechts zes leslokalen zijn. Daarom is één klas ondergebracht in het gebouw van de speeltuinvereniging „Kruis- kampkwarfier". Het bestuur van de „Vereniging tot bevordering van christelijk na tionaal schoolonderwijs" heeft het gemeentebestuur verzocht in het Kruiskampkwartier een nieuwe school te mogen stichten. B. en W. menen aan dit verzoek gehoor te moeten geven en zij stellen daarom dc gemeenteraad voor dienover eenkomstig een besluit te nemen. merking komen, een bijdrage in de kos ten worden gevraagd. Volgens de „verordening, regelende de toekenning van bijdragen uit de provinciale kas ten behoeve van het buitengewoon onderwijs aan zwakzin nigen" wordt door de provincie Utrecht aan gemeenten ln deze provincie en aan rechtspersoonlijkheid bevittende verenigingen en instellingen jaarlijks een bijdrage uit de provinciale kas toe gekend voor dc kosten van vervoer ten behoeve van het B L.O aan zwakzin nige kinderen. Deze bijdrage bedraagt ten hoogste de helft van de kosten. Uit een onderzoek Is gebleken, dat deze provinciale subsidie in werkelijkheid niet hoger mag worden geraamd dan 20%. De ten laste van het gemeentebestuur komende kosten zullen over 55 weken totaal 3465.- bedragen. - Wijrlingsdienst Comité „Levensvragen" De liturgische dienst, uitgaande van het comité „Levensvragen", die a.s. Zondag om half elf gehouden wordt in het zaaltje aan de Regen- tesselaan staat onder leiding van dr. Joh. H. Scheurer. A vondvierdaagse Kranige wandelaars kregen fleurige Anjer op de baret Dat waren prettige verrassingen voor de militaire deelnemers aan de Avondvierdaagse, toen zij Vrijdagavond het Bomeoplein bereikten om zich te verzamelen voor de intocht in de stad. Het was voor hen de laatste avond dus moest er een feestelijk tintje aan gegeven worden. De eerste verrassing was de mensenmassa, die hen stond op te wachten cn de tweede, niet de minst aangename, was de anjer die hen door dc leden van de Regelings Commissie op borst, baret of geweer werd bevestigd. Zij stonden dan ook te popelen om te vertrekken om via de Leusderweg, Arnhem8eweg en Varkensmarkt naar het eindpunt, de „Markthal" te gaan. Ook burger-wandelaars gehuldigd Het waren trouwens niet alleen de militairen, die hun laatste tocht maakten. Ook de burgergroep van de E.H.M.A. en enkele individuele wan delaars waren reeds Dinsdagavond voor de eerste maal op stap gegaan. Het was een vriendelijk gebaar van de mensen van het Militair Sa natorium aan de Vlasakkers om de oudste deelnemer in hun midden te nemen. Natuurlijk heeft deze 71- jarige zich weer eens echt jong ge voeld. Hij kreeg een groot deel van de huldiging, welke de honderden mensen die op de trottoirs stonden, aan de wandelaars brachten. Vooral bij de „Markthal" was de belang stelling zeer groot en het was voor de deelnemers dikwijls moeilijk om zich behoorlijk naar het eindpunt te begeven en zich af te melden. Ook over het parcours van Vrij dagavond hoorde men niets dan lof en noch de in het begin van de avond vallende regen, noch de enkele kilo meters die meer moesten worden ge lopen dan oorspronkelijk was vast gesteld, vermochten de uitermate goede stemming te bederven. Zigeunerbloedin Grand Al het vrouwelijk schoon, dat Engelands bekoorlijkste filmsterren Margaret Lockwood en Patricia Roc bezitten, dreigt nog het onderspit te moeten delven in de strijd om de liefde van een man, die gevoerd wordt in de film „Zigeunerbloed". Voor hem is het bezit van het land goed „Mordelaine" het enige dat waard is om voor te leven. Het land goed wordt verdobbeld, is de koop prijs van een vrouw en men ver moedt zelfs dat het aanleiding is tot een moord. Het „Zigeunerbloed" stroomt door een hart dat onstuimig klopt voor de jonge Barnley, wiens vader „Mordelaine" verdobbelde. Aan het „Zigeunerbloed" dankt hij het tenslotte, dat het landgoed weer in zijn bezit komt, maar dan blijkt dat het bezit van de zigeuperin hem toch nog liever is. Het geheel werd uitgevoerd in technicolor, waardoor het een prachtig kijkspel werd. „Secret Service" Nee, wat we verwacht hadden kre gen we in 'het City Theater niet te zien. De spannende schiet-, sluip- en spionnage-scènes, die de titel van de film „Secret Service" suggereert, bleven voor een groot deel uit, wat nog niet wil zeggen dat we teleur- In de grote zaal van de „Markt hal" werden, uitsluitend die deelne mers binnengelaten, die hun Avond vierdaagse er op hadden zitten. De voorzitter van de regelings-commis- sie, de heer Van der Klok, hield een begroetingsspeech waarin hij spe ciaal de veteraan majoor jhr. van Kinschot hulde bracht. De heer P. H. A. van Mourik, voorzitter van de A.B.v.L.O., sprak daarna de deelne mers toe. Hij meende dat het pu bliek door zijn belangstelling duide lijk heeft geaccentueerd dat de mi litairen een deel van het Nederland se volk vormen. Majoor jhr. van Kin schot dankte enthousiast de Rege lings Commissie voor de goede or ganisatie en de prachtige parcour- sen. In spreekkoor liet hij de mili tairen een driemaal daverend „Wij komen terug" brengen en daarna een driewerf hoera voor de leden van de Regelings-commissie. Ook betrok spieker de leden van de E H.B.O. in de hulde voor hun prachtige werk. Luitenant Muys van de Kaderschool van de Infanterie uit Harderwijk vertelde, dat hy nergens zo'n pret tige sfeer had aangetroffen als in Amersfoort. Hierna reikte de heer Van der Klok de herinneringskruizen met de daarvoor bestemde cyfers aan de deelnemers uit. Zo hebben wij dan een voorproefje gehad van de feestelijke intocht die vanavond zal plaats hebben wanneer de groepen, die Woensdagavond voor de eerste maal werden gestart, om half zeven van de Koninginnelaan zullen vertrekken. gesteld naar huis zyn gegaan. Inte gendeel. De belevenissen van de Tsjechische Professor Bomasch, die juist op tijd uit zyn land vlucht om de Gestapo te ontlopen, later toch uit Engeland naar Hitler-Duitsland wordt gevoerd en er door een man van de Secret Sendee wordt bevryd, zyn koddig genoeg venverkt om een paar plezierige uurtjes in de bio scoopstoel door te brengen. De kleu tertjes van onder de achttien, die deze week Mhrgaret Lockwood in het Grand Theater niet mogen zien, kunnen ook in City naar haar komen kijken. In „Secret Sen-ice" is ze de dochter van de knappe prof, die het vertikt om zijn knappe bol in dienst van de Duitse oorlogsvoering te stel len. De rol van het meisje dat door de Gestapo wordt gebruikt om de verblijfplaats van haar vader te ont dekken en later om hem tot mede werking te bewegen, misstaat haar helemaal niet. Geen wonder trou wens als je de knappe Rex Harrisson DE GOUVERNEUR VAN CURA- als tegenspeler hebt. De kinderlijke CAO Dr p A Kasteel, heeft de visie van de regisseur op de Gesta- Curacao medegedeeld, po-mentaliteit en het concentratie- kamp-milieu hebben we maar op de dat de Nederlandse Regering hem koop toe genomen. De bedoeling was een functie in de Buitenlandse goed en we kennen dat zo langza- dienst heeft aangeboden en dat hij merhand. Een frisse knokpartij aan jn verband daarmede de volgende kwamen zien, wel tevreden. van Curagao T AAT mij beginnen met Allemaal vrouwen, merk- -L/ een letwaï pijnlijke waardig was dat. Stevige bekentenis: ik ben dik. Mijn vriendinnen noemen mij, als ik er bn ben. ste vig. of, wat poëtischer: vol slank, maar achter mijn rug zullen ze wel eens met leedvermaak mompelen, dat die Eva toch zo vrése lijk dik wordt, afschuwe en forse en volslanke en mollige en gevulde en pronte en dikke en hele dikke vrouwen. Ik keek er met plezier naar. De mees ten waren absoluut dikker een mens toch zijn! den wij naar binnen ge stuwd. geleid door mee smuilende agenten. Naast mij ging de kampioene zwaargewicht; zij trapte mij herhaaldelijk op mijn nieuwe, witte schoentjes, dan ik. Heerlijk was dat. monsterde mij misprijzend Ik voelde me groeien; dat en vroeg mij ten leste: Wat wil zeggen, ópslanken in Het gesprek was. zoals altijd onder vrouwtjes, ge animeerd. Het ging over iijk gewoon. Er zijn er bij, dit gewichtige gezelschap, die dit een ernstige karak- hé WÈ~~I ■terfout vinden Hoe dan ook. je zit er maar mee in deze tijd van tcxtielschaarste. Want ste vige. volslanke vrouwen willen ook wel eens een jurkje hebben. Maar als ik in het een of andere mode paleis een schuchtere po ging waag. kijkt de juf frouw critisch naar miin fi guur en zegt met een licht verwijt in haar stemmetje: O, néé Mevrouw, niet in üw maat.... Dan berg je I je eerlijke punten maar weer op en je besteedt ze komp u hier doen? Ik mompelde schuchter, dat Ik een jurk wilde kopen. Waarop de dikke dame mij beslist kwaadaardig toe- IN HET INDISCH INSTITUUT te Amsterdam is een grote zending foto's, losse en in albums, aangekomen uit Indonesië. Daar werden deze foto's gevonden in huizen van slachtoffers van de Japanse terreur of de extremistenen óp andere plaatsen, waar de Europese eigendommen tijdens de bezetting terecht zijn gekomen. De albums en foto's worden nu onder leiding van de heer L. J. van Geest gesorteerd. Gerepatricer- den, die in Indonesië foto's zijn kwijt geraakt en familieleden en vrien den van slachtoffers kunnen de foto's in het Indisch Instituut bezich tigen en na identificatie aldaar terugkrijgen dure aardbeien en goed kope bloemkool, over Piet je en Mientje. over buur- vrouwtje links en buur- voor een broek voor Henk. vrouwtje rechts. Het werd tijd om te vertrekken, maar er gebeurde niets. Bij onderzoek bleek, dat de dieselmotor niet genoeg capaciteit had om zoveel tonnen vlees te vervoeren. Pas na de luide aansporing van de stevigste der stevi- gen: „Opsohiete, connuc- teur, we motte allemaal of voor een klosje naaiga ren. Maar vorige week Is mijn kans gekomen. In onze krant stond een grote, aan lokkelijke advertentie, waarin een firma, die ik. om geen namen te noemen aanduid als de firma Zee- henna. jurken aanbood vvc voor forse figuren. Dromen naar' Zeehennó- kwam er van jurkjes voor weinig beweging in De opmars geld. Ik dacht: nu of nooit, £jGr Amersfoortse volslan- week voor eén keer af van ken v/as begonnen, mijn principe om in eigen ik behoorde nu tot het stad te kopen en nam een Legioen der SteVigen on retourtje naar onze Sticht- maakte de hele veldtocht se hoofdstad. Ik was vroeg en de zich daaruit ontwik- ën installeerde me behage- kelende veldslag mee. lijk met een boekje in een jn Utrecht trokken wij hoekje van de coupe. Ik jn gesloten formaties naar haalde mijn punten te bet terrein van de strijd, voorschijn: 't aantal klop- Er waren al hele eskadrons te. telde de inhoud van Amazones, in slagorde op- mijn portemonnaie. die ook gesteld. Ik begon me iets klopte en verheugde mij in minder behagelijk te voe- het vooruitzicht van een jen dan tijdens het trans- gezellig middagje. Er kwa- port ik had me voorge- men nog twee vrouwen Ik steld, om op mijn dooie ge constateerde met voldoe- mak te winkelen. Eens ning. dat ze ook niet mag?? neuzen hier. eens kijken waren. Het is toch altijd daar. Prettig passen, met weer een troost, als je ziet, behulp van een vriende dat er méér „dikkerds jjjke juffrouw te keuren. Voetje voor voetje wer- te kiezen en ten slotte met zijn. Gedeelde smart is hal- een voldaan gevoel te ko- ve smart De trein Hep vol. penHoe argeloos kan voegde, dat ik dan beter op een andere dag kon komen. Ik begreep het niet. keek schuldbewust voor me en maakte me zo dun moge lijk. Het was warm en de eau-de-cologneflessen gin gen open. Er werd kwistig rondgedeeld. Ik kan niet tegen eau-de-colognc, het maakt me draaierig en dui zelig De kwaadaardige naast me zag me zeker wit om de neus worden en be sprenkelde mijn hoofd en blouse met dit vreselijke sap. Ik had niet de fut af te weren We deinden de winkel binnen, in groepen van honderd geloof ik. Toen mijn onderdeel daar kwam. was het gevecht in volle gang. Wij mengden ons in de strijd. Ik moest mee doen, wilde ik er het leven afbrengen. Wij vielen in stormloop aan De buit hing aan grote rekken. Ieder veroverde wat zij kon. Naar kleur, kwaliteit of maat werd ternauwer nood gekeken. De winkel- juffrouwen zwoegden en juffrouw aan. Die mon- nog geen honderd pond, de arme, moest ons over de paskamers verdelen. Ze moest ook waken over de goede zeden en verhinde ren, dat er buiten dc paska mers gepast werd. ^eer tot ongenoegen van enkele en thousiaste medestrijdsters, die vonden, dat het best buiten de beschermende paskamergordijnen kon ge beuren (We zijn toch maar meisjes onder mekaar, juf). Dat was waar. De en kele Adammcn, die het ge waagd hadden met Moeder de vrouw mee te komen, waren allang buiten ge vecht gesteld cn zaten triest, met peinzende blik op de traptreden en in de vensterbanken. Ergens huilde een vrouw Ze hrfd zich met veel moeite in een groene droom gewrongen en kon er met geen moge lijkheid weer uit. Ze zat klem en er moest een schaar aan te pas komen. Elders vochten twee ma trones. samen wegende twee honderd kilo of daar omtrent. om een ragfijn, lichtblauw geval. Er wer den ook pasbeurten be- soroken: Juffrouw, als U die gele niet neemt, mag ik hem dan na U passen? en: Mag ik die blauwe na u passen. Mevrouw. dan krijgt u deze gele". De vrouwtjes slaagden brachten hun buit naar een juffrouw die de zaak moest registreren. De verkochte jurken werden aan speciale rekken gehangen en de po- tigste winkeljuffrouwen beschermden ze met beide armen. Eindelijk kon ik ook pas sen. Op onverklaarbare manier had ik drie kap stokken met jurken. He laas, ze waren allemaal te groot. Er konden wel twee Eva's van mijn formaat in Zuchtend klampte ik een Of 't nou pappie, paps of pa is, Vader, va of „ouwe heer" Morgen heeft hij, net als moeder. Eens een kleinigheidje meer. Moeder koopt hem een sigaartje Van een cent of zeventien. „Wat!? Alleen van twee en twintig? Geef er dan maar acht van tien." Pd krijgt van zijn oudste dochter „Och, zo'n dag is èèns per jaar" Een bijzonder mooie stropdas: 't Is alleen zo duur, da's naar". Pappies vrouw is diplomate: Zij koopt voor haar man een boek En daar brengt zij vele uren. Vele dagen soms mee zoek Vader, wèèt dat het gegund is, Accepteer het met een lach, Zelfs al krijg je één sigaartje Morgen, op je Vaderdag. zweetten. De stakkers. Ik had twee jurken bemach tigd en werd hiermee met veertig anderen in de rich ting van de paskamers ge stuwd. Daar brandde de strijd op zijn heetst. Een kleine blonde juffrouw van sterde my critisch en zei met een licht verwijt in haar stemmetje: O. néé Mevrouw, niet in Uw maat. Komt U de volgende week eens kijken; dan hebben wij weer normale maten EVA Ned. Herv. Kerk. 9 uur ds. Ver maas. 19 uur cand. W J Hottinga, hulppred. te Vuren en Dalem. Nieuwe kerk 10 uur ds. Smits, 19 uur ds. Braakman. Emma-kerk 9 uur en 10.30 uur ds. De Bres, 17 uur ds. v. d. Krift (Katwijk a. d. Zee). Gymnasium 8.30 uur dr. Ten Have. Jeugddtenst. Onderwerp: ,,'t Kan zo trefïen". 10.30 uur ds. Braakman. Kapel Zon en Schild 10 uur ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" 10.30 uur ds. Gerritsen. Jongerendiensten Kerk (Appel weg) 10 uur de heer M. H. Knegt. Wijkgebouw 10.30 uur de heer K. Kielder (Kerkboekjes meebren gen!). Gebouw Immanuel 10.30 uur de heer H. C. van Norden. Jeugdhuis 10 uur de heer J. D. P. van Garderen. LEUSDEN. 10 uur ds. Kool haas (Maarn). Geref. Kerk L. Vrouwestraat; 10.30 uur ds. D A Zijlstra. 17 uur dr. N H Ridderbos. L. Costerplein 9 uur dr. J. v. d. Linden (Harme ien), 17.30 uur ds. D A Zijlstra. Tulpstraat 9 uur dr. N H Ridder bos, 17.30 uur dr. J. v. cl. Linden. Geref. Kerk (art. 31). Zuidsin gel 10 uur ds. E. T. v. d. Born, 17.30 uur ds. J A Vink. Westerkerk 10.30 uur ds. J A Vink, 17.30 uur ds. E T v d Born. Geref. Gem. (StoovestraSt) 10 en 17 uur leesdienst. Vrije Geref. Gem. (Muurhuizen 53) 9.30 en 17 uur Godsdienstoef. 23 Juni 19 uur ds. D. v. Leeuwen (Loenen a. d. Vecht). Chr. Geref. Gem. 10 en 17 uur ds. J. Drenth. Ev. Luth. Kerk 10.30 uur ds. de Jcngh (Doopsbed.). Ver. v. Vrijz. Herv. 10.30 uur dhr. E. v. Loenen (Bilthoven). Rem. Gem. 10.30 uur dr. R. Miedema. Doopsgez. Gem. 10.30 uur S. Gosses Gzn. Vrije Ev. Gem. (Doelen) 10 uur dhr. Cappon (A'dam). Appelweg 20 uur dhr. Dekker (Nijverdal). Vrije Kath. Kerk 10.30 uur H. Mis. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis 17.30 uur Vesper. Christian Science Soc. (Thor- beckeplein) 10 uur Holl., 11.15 uur Eng. dienst. Kerk v. Jezus Christus v. d. Hei ligen der laatste dagen (Varkens- markt 11B), 10.30 en 17 uur dienst. Vergadering v. Gelovigen (L. Nica- siusstr. 4B). 10 uur Eredienst, 17 uur pred. des Woords. SOEST Ned. Herv. Kerken. Oude Kerk 10 uur Ds. J J H v d Rhee (Rotterdam), Jeugddienst. 17 uur Ds. D van Krugten. Emmakerk, 10 uur Ds. D. van Krugten, 17 uur Ds. M. Verkerk. Heeskapel 10 uur Ds. M. Verkerk. Eltheto 10 uur Kinderkerk. Zonnegloren 10 uur Ds. E. Groeneveld. Evangeliesamenkomsten: Dins dag 22 Juni 20 uur Heeskapel, spreker Eerw. Heer S. v. Gorkum. Donderdag 24 Juni 20 uur Zaal v d Broek, Nicuwstr. 57, Spreker Eerw. Heer S. v. Gorkum. Herv. Geref. Samenwerking tot Evangelieverkondiging. Dinsdag 22 Juni, 20 uur. Zaal v. d. Broek, Nieuwstraat 57. Geref. Kerken. Julianakerk 8.30 en 10.15 uur Ds. A. Brouwer. 3 uur Ds. H. B. Visser (Bunschoten). 17 uur Ds. H. Torenbeek (Spaken burg). Wilhelminakerk 10 en 17 uur Ds. J. A. van Netten (Wom- mels). Geref. Kerk Gebouw „Reho- both", Buntweg 11 en 16.30 uur Ds. J. Waagmeester (Baarn). Chr. Geref. Kerk 10 en 16 uur Leesdienst. Geref. Gemeente. Kleine Rem- brandtzaal 10 en 17 uur Leesdienst. Dinsdag 22 Juni, 19.30 uur Ds. Dorrestein (Opheusden). Ver. Vrijz. Godsdienstigen, Afd. Ned. Prot. Bond. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan, 10.30 uur Ds. M. A. G. Vorstman (De venter). Doopsgezinde Gemeente. Chr. U. L. O. school, Prins Bernhardlaan, 19.15 uur Ds. A. J. Meerdink Van de Ban. Lage Vuursche. Ned. Herv. Kerk 10 en 18.30 uur Ds. A G Haring. Leger des Heils. 10 uur Heili- gingsdienst, 19 uur Openluchtsa menkomst t.o. Oude Pol. Bur. 20 uur Verlossingssamenkomst. Lei ders: Adj. en Mevr. Barteling. Zaterdag 20 uur Straatzang: t Sluisje. Medische Zondagsdienst DOKTOREN, alleen te raadple gen bij spoedgevallen; J. Soesman, Snouckaertlaan 12, tel. 4426, H. Werkman, Utrechtsestraat 10, tel. 3008. APOTHEKEN: Vlezenbeek, Var kensmarkt I9A, tel. 3736. VERLOSKUNDIGEN: H. A. v. d. Grient Breestraat 8B, tel. 6830, M. A. J. de Leuw, Soesterberg 15, tel. 4973.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2