DOLF VAN DER LINDEN VerkiezlngsproMeem '48 tempert de jazz-woede Behandeling van rundvee dikwijls ergerlijk FRANKRIJK AAN DE KRUISWEG Voor welke Vaderdag is jouw partij Zaterdag 19 Juni 1948 Veertig mannen en een meisje stelden zich een ideaal RADIO-ARTISTEN zijn over het algemeen keien in het moppen tappen. Zo ook de leden van het „Metropole-orkest". Nu had Dolf van der Linden ons al eens eerder verteld, dat er onder de veertig man nen en het ene meisje van zijn ensemble een bijzonder prettige geest heerste en wij hadden de dirigent destijds direct geloofd. Maar we heb ben het dezer dagen ook zelf ondervonden, toen we een repetitie en een uitzending van deze musici bijwoonden. Treffend was b.v. de spontane orkest-fanfare, die defluitist-accarinist Ko Ikelaar ten deel viel, toen hij in de pauze, tussen twee trekken aan zijn sigaret en zo droog als een droogkomiek maar zijn kan. de volgende grap lanceerde: „Mijn vrouw zei vanmorgen tegen me: Zeg. zegt ze. je zegt dat je naar de studio gaat. zodat ik zal denken dat je niet gaat Maar ik denk niet zoals jij denkt. Je gaat w 1. Waarom lieg je nou eigenlijk?!" en idealist in elk opzicht, als het er om gaat, zijn liefde voor de muziek in al haar geledingen uit te dragen tot ieder die naar hem luisteren wil. Veertig idealisten ET is nu bijna drie jaar ge- Leer iedereen goede muziek begrijpen Dolf van der Linden zelf houdt ook veel van lachen, grappen en vrolijkheid, maar hij kan ook heel ernstig zijn, op een manier, die men niet verwacht van een jonge, po pulaire, goed gesoigneerde or kestleider als hij is. Men moet zich hem ook niet voorstellen als een „leader of the band" uit een of andere Amerikaanse film. Hij spreekt met ontzag de namer. uit van Bach. Handel en Haydn Respect en bewondering hoort men in zijn stem als hij vertelt hoe hij geniet van de prachtige kleuren en klanken in de muziek van Bartok bijvoorbeeld. Hij zou wel willen, dat al zijn luisteraars zo veel van Ravel hielden als hij zelf. Maar smaken verschillen. Er zijn nu een maal heel veel mensen, die de knop omdraaien als er „klassieke" mu ziek uit hun luidspreker komt En daar zijn we bij het punt waaromheen alles draait voor Dolf van der Linden, de leider van het „Metropole-orkest", musicus en muziekliefhebber In hart en nieren Staat Columbia weer voor een revolutie? Opzienbarend artikel in de „Daily Mail" Onder een grote kop over meer dere kolommen meldt de „Daily Mail" dat do communisten van plan ziln op 20 Juli in Columbia een revolutie te ontketenen. De „Daily Mail" ontving hierover berichten van zijn correspondent die, omdat ten gevolge van de uit geoefende censuur in Columbia dit land ook vrijwel is omgeven door een ijzeren gordijn, naar Miami was gevlogen om vandaar ziin blad op de hoogte te kunnen stellen. Volgens Greenough werd er in het centrum van Bogota heftig ge schoten. Greenough berichtte: „Langzamerhand blijkt uit onder zoekingen dat Rusland niet slechts interesse toont voor de Colum- biaanse olie maar bovendien voor de practisch nog niet in exploitatie gebrachte rijkdommen aan minera len zoals goud. platina, koper, man gaan en lood." De Engelse journalist beweerde verder dat president Ospina Perez sedert het beëindigen van de pan- Amerikaanse conferentie slechts driemaal zijn paleis heeft kunnen verlaten. Cuyk bestaat 2000 jaar Cuyk, het aardige Brabantse stadje aan de Maas, is 2000 jaar ge leden door de Romeinen gesticht. Ter gelegenheid van dit jubileum willen de inwoners trachten waar te maken, dat hun woonplaats, ge lijk zij zelf altijd beweren, een „stedje van plezeer" is. Er komen een tentoonstelling van oudheid kundige voorwerpen, een histori sche optocht, concerten, een muzi kale rondgang, kinder- en volks spelen, sportfeesten, een bal cham- pétre en een openluchtspel. Voor dit spel heeft de bekende katho lieke dichter pater Schreurs de tekst geschreven. Ter voorbereiding van deze fees ten is een algemeen werkcomité gevormd, waarvan de burgemees ter van Cuyk. de heer L. Jansen het ere-voorzitterschap heeft aan vaard. Een speciale commissie zal zich bezighouden met de versie ring van het stadje Aartsbisschop van York over nieuwe oorlog De Anglicaanse Aartsbisschop van York, dr C. Garbott is kort geleden in een kerkblad te velde getrokken tegen de heersende opvatting, dat een derde wereldoorlog onvermijde lijk is. „We moeten eenvoudig wei geren om te denken en te spreken over de niet te vermijden wereld oorlog Een dergelijke fatalistische instelling zal deze ramp tot zich trekken. Aan de andere kant moeten wij wel duidelijk vaststellen, dat er dingen zijn. waarvoor ons land lie ver in de oorlog zou gaan dan toe geven Een vergaande bereidheid tot verzoening moet hand in hand 1 gaan met het onwrikbaar vasthou den aan het eenmaal genomen be sluit". .,H leden", zo vertelt Dolf van der Linden, „dat „Herrijzend Ne derland" mij opdroeg, een nieuw amuscmcnts-orkest samen te stel len. Ik heb de mensen hiervoor ge vonden, in een tijd dat het heel moeilijk was, een musicus voor vast aan zich te binden, om de een voudige reden, dat iedereen vlak na de bevrijding' wel dag en nacht werk kon krijgen. Maar ze zijn gekomen, veer tig mannen en een vrouw. Ze kwamen voor hot idee, voor de taak, die ze stuk voor stuk be reid waren, zich te-stellen: de luisteraar er van weerhouden, de knop om te draaien als er ernstige muziek gespeeld wordt. Op onze eigen manier proberen wij met zijn twee en veertigen, dit doel te bereiken. In alle beschci- MUSICUS EN IDEALIST. Dolf van der Linden, zoals hij bijna da gelijks voor het orkest staat, met enkele van zijn vurigste aanhan gers, de violisten. denheid gezegd, wij trachten het voor muziek ongevoelige deel van de massa op te voeden, maar op een zodanige manier, dat dit 't pu bliek niet ie moeilijjc valt. Wij spelen daarom in het gehoor liggende melodieën, die iedereen kent, alleen meer symphonisch ge ïnstrumenteerd. Daarnaast bren gen wij minder bekende werken, die echter ook meer van de aan dacht eisen. Het was dus een ex periment, waarmee we drie jaar ge leden begonnen. En in onze opvoe dende taak, als ik het dan zo noe men mag, zijn we in zo verre ge slaagd, dat bepaalde jonge mensen, die ons in het begin uitsluitend verzochten, swing-foxtrots te spe len. nu ook vragen om meer ern stige nummers. Een apart genre Ik heb me n.l. van het begin af de moeite getroost, alle brieven die ik krijg, te beantwoorden. Dat kost me veel tijd, maar ik heb er de vol doening van, te constateren, dat we bezig zijn, iets te bereiken. Enthou siaste dansmuziek-liefhebbers be ginnen om „semi-klassiek* 'te vra gen en verstokte klassieken leggen welwillend het oor te luisteren naar verantwoorde amusements muziek. Wij overbruggen dus, voor een groot aantal mensen al thans, de kloof, die in Neder land bestond, tussen zogenaam de zware muziek en het lichte soort. Voor d i e grote midden moot van luisteraars brengen wij een genre, dat staat naast de dansmuziek, naast de gewo ne populaire muziek en naast de ernstige werken, maar tóch een genre, dat een belang rijke taak. kan hebben in de muzikale ontwikkeling van de massa". Zomer-gedachte Aan het einde van de middag brak plotseling de zon, die de hele dag verborgen was geweest achter de wolken, door en scheen tussen dc toppen van de bomen op een vol bloeiende jasmijnstruik en al lerlei warm gekleurde lage bloei ende planten. Wat is dat namid daglicht toch mooi, wat geeft het veel warmere tinten dan de hel dere middagzon. Door de open deu ren woei een vleug jasmijnlucht naar binnen en mede daardoor zal het wel geweest zijn dat het ge dichtje „moed" van Adama van Scheltema de verdere middag en avond telkens in me kwam opdui ken. „O zon, gij komt mij weer genezen! O geurenvolle zomerwind Ik wil in U gelukkig wezen Een diep-gelukkig mensenkind! Zo begint het. Een eenvou dig gedichtje, zonder inge wikkelde zin nen, zonder hoog draven de beelden en gedachten, maar doortrokken van een warme men selijkheid. Ik wil weer in mijzelf geloven Dat ik gezond gezegend ben! Is dat niet een kostelijke gedach te om te voeden en te versterken? Ik wil weer vechten met het leven En lachen in de zonneschijn! Vechten tegen alles wat neer drukt, wat ontmoedigt, vechten tegen leugen en misverstand, moed hebben om een blij mens te zijn! Zoals de lente telkens weer op nieuw de hoop en de verwachting geeft, zo moet de rijpere zomer ons stevigheid en kracht schenken om door te zetten, ook al bracht het leven niet of nog niet wat de verwachting ons had voorge spiegeld of de hoop ons had inge- fiuisterd. O zon! ik wil gelukkig wezen Een diep-gelukkig mensenkind! VRIJE WOORDEN door IR P. SCHUT DOLF VAN DER LINDEN is behalve dirigent, componist en arrangeur ook nog huisvader. Als het thuis op spelen aan komt, heeft htj met zijn vier kinderen minstens even veel te stellen als met zijn veertig manneii van het Metropole-orkest. Van links naar rechts: Ineke, vlak bij vader en moeder, twee en een half: Peter, negen; Anneke, twaalf; en ,Jtinge" die al viool speelt), elf jaar oud. Na 400 jaar luiden de klokken Na een onderbreking van -400 |aar rullen de klokken van katholieken ker ken in Lausanne (Zwitserland) weer mogen luiden. Het verbod werd in 1548 uitgevaar digd door het Canton van Bern. Pelgrims naar Trier In de loop der volgende week zullen ter gelegenheid van het 800-jang be staan van het Benedicteinen klooster ..St. Matthias" pelgrimtochten gehou den worden naar Trier. In dit klooster rustten de reliquien van ..St. Matthias Eerste heilige uit de laatste oorlog De deugden van de Poolse pater Maximiliaan Kolbe. die omgekomen is in de gaskamer van het beruchte kamp Auschwitz, zijn beoordeeld tijdens een bijeenkomst te Padua. Italië van kerke lijke autoriteiten. Pater Kolbe had in dit kamp vrij willig de plaats ingenomen van een Poolse onderofficier, die vader van vijf kinderen was. Deze bijeenkomst had ten doel het bisschoppelijk proces in te leiden, ver eist om leze zaak bl| de H. Congrega tie der Riten aanhangig te maken. Wanneer, zoals men verwacht, dit proces voortgang vindt, zal pater Kol be. de eerste heilige zijn uit dc Duitse vernietigingskampen. Congres van Jonge middenstanders Het Nationaal verbond van de R.K. Jonge Middenstanders herdenkt dit jaar haar vijftien Jarig bestaan. Honderden Jonge middenstanders zul len nu 25 Juli a.s. in Den Bosch een congres bezoeken. Vrouwelijke predikant naar Indonesië Mejuffrouw ds A M. Broekman, hulppredikster bij de Ned. Herv. Ge meente te Lochern'. komt als derde vrouwelijke predikant in dienst van de Protestantse Kerk van Indone sië Haar eerste standplaats wordt Soerabaja. Ook kalveren verdienen goede verzorging Stalinrichting moet in orde zijn „Behandel de dieren met zacht heid". Dit kunnen we op verschil lende plaatsen'lezen. Dat zo'n raad geving nodig is volgt uit het feit, dat de dieren wel eens ruw en hardhandig werden aangepakt. Wie in zijn leven dikwijls in de gele genheid was de behandeling van paarden, koeien, varkens en scha pen te zien, die moest constateren, dat deze verre van benijdenswaar dig was. Wanneer een van deze dieren wat onwillig was en zich niet gedroeg, zoals de baas dat wenste, werd er maar raak ge schopt en geslagen. Het vervoeren van kalveren geschiedde op een wijze, waaraan ieder weldenkend mens zich moest ergeren. Ofschoon er op dit gebied werkelijk beter schap te bespeuren is dank zij vooral ook de invloed van de Ver- eniging voor Dierenbescherming zijn er toch nog dikwijls gevallen, waarbij tot nadeel van het dier en van de eigenaar verkeerde metho des worden toegepast. In „De Land- bode" vinden we een artikel van Prof. Dr. G. M. v. d. Plank, hoog leraar aan de Veeartsenijkundige faculteit te Utrecht, dat zeker waard is in wijder kring bekend gemaakt te worden. We ontlenen daaraan 't volgende. Runderen worden vaak uit sleur op een manier behandeld, waar door zij onnodig onaangenaamhe den ondervinden. Zelfs in hun pril le jeugd worden kalveren niet be handeld, zoals uit een oogpunt van dierenbescherming en eigenbelang van de veehouder eigenlijk nodig is. In de eerste plaats denkt Prof. v. d. Plank aan het pasgeboren kalf, dat nog nat, in een koude schuur gelegd wordt. Uit hygië nisch oogpunt is het juist gezien het kalfje uit de koestal weg te brengen, doch dan is het ook zeer nodig dergelijke pasgeborenen goed droog te wrijven en niet door ver damping van vocht het door en dcor koud te laten worden. Een kleinigheid, waaraan echter wel wat meer aandacht mag geschon ken worden. In verschillende arti kelen en brochures is meermalen de aandacht'gevestigd op de be handeling van jonge kalveren tij dens het vervoer en gedurende marktdagen. Deze behandeling is HET Franse volk heeft de be slissingen van de Zes van Londen over Duitsland hoog opge nomen. Zware deiningen zijn over het land gegaan. De Gaulle die een eemichtig generaal en in zijn be doelingen stellig een goed vader lander, maar llerminst een staats man is, trekt ertegen te velde. De communisten bestrijden het accoord eveneens met grote felheid. Deze keer volgen zij het consigne van Moskou niet, gelijk in 1939, toen zij na het accoord Molotof-Ribbentrop opeens van strijdbare anti-Duitsers bondgenoten der Duitsers werden, die er veel toe hebben bijgedragen het militaire weerstandsvermogen van Frankrijk te verlammen. De verbittering daarover in de burge rij is Vichy zeer ten goede geko men. Tallozen werden daardoor aanhangers van Pétain, in wie zij de enige redding zagen tegen de ondermijners van--het eigen land. De communisten hebben om een beeld van Churchill te gebruiken hun terugreis tenvolle betaald. Is het toen gewonnen inzicht de oorzaak van hun, in de momentele, politiek van Moskou slecht passen de houding? Of is Moskou, integen deel, tevreden met hen, omdat zij storm lopen tegen de samenwer king der westerlingen en ook deze gelegenheid te baat nemen om het tegenwoordig regime te ontwrich ten? Want dit is wel zeker, vele schokken van crises kan dit regi me niet meer verdragen. Wel heeft de Gaulle veel betere kansen erf genaam te worden dan de commu nisten; maar Moskou heeft zelden haast. En dictaturen vinden in het Westen steeds op de ene of op de andere manier hun einde. En dan hebben de communisten hun grote kans. Hoe het zij, op het ogenblik zijn de Franse communisten verwoede tegenstanders van alles, wat de Duitsers ten goede zou kunnen ko- men, terwijl de Russen hun best doen de Duitsers te doen geloven dat hun hoop op nationaal herstel enkel op Moskou gevestigd kan zijn. UlDAULT is er intussen in ge- -L' slaagd de Franse Kamer te be wegen het accoord met enig, vrij platonisch, voorbehoud goed te keuren. De meerderheid was ang stig klein: "cht, bij 28 onthoudin gen. De premier, Schuman, was op het laatste ogenblik nog in het krijt getreden, met de aankondiging van het aftreden der regering, als het accoord zou worden afgestemd. De regering kon moeilijk anders: er ware dan een toestand ontstaan, waarvoor zij de verantwoordelijk heid inderdaad niet meer kon dra gen. Niet dat zij zelf zo verrukt was van het vergelijk; Bidau'.t heeft lang en fel gevochten voor de wijzigingen, die hij nog heeft kun nen bewerken. Maar hij wist dat hij, het compromis weigerend, het kind met het badwater zou uitgie ten. Het dilemma was van een schrikwekkende «envoud. Aan de ene kant het vergelijk, waarin Frankrijk onvoldoende beveiliging ziet maar dat, door toenemende samenwerking van de landen van het accoord van Brussel met Ame rika, Frankrijk vo.or lange tijd be schutting kan bieden tegen de ge varen uit Midden en Oost Europa die het vreest. Aan de andere kant is er niets, behalve het bewustzijn standvastig te zijn geweest. Veel zou bij dit laatste in gevaar ver keren verloren te gaan. Wij spre ken nog niet over de gevolgen van een breuk tussen de bezetters van Bizonië en de Fransen, die stagna tie zou veroorzaken en de Russen, ook in het Westen, zeer in de kaart zou spelen. Er was de grote kans, dat het Amerikaanse volk zich voor het hoofd gesloten zou voelen en dat het langzame groeiproces van een permanente Amerikaanse sa menwerking tot verdediging van West Europa volmaakt tot staan zou kon\en. Engeland zou, onder de kort aangebonden en wrokkerige Bevin waarschijnlijk zijn belang- Dr. M. v. Blankenstein stelling voor het samengaan van de vijf van Brussel verhezen. Het functionneren van het herstelplan voor Europa zou ernstig in gevaar komen. Wij hebben juist gezien hoe kwetsbaar deze materie in Amerika is, door de besnoeiingspoging van het Huis van Afgevaardigden. Onenigheid van de westelijke ge allieerden, ontreddering van het herstel van Duitsland, het zouden noodlottige verschijnselen geweest zijn op een ogenblik waaróp het Duitse zelfbewustzijn weer ont waakt. Duits zelfbewustzijn is altijd bedenkelijk, omdat het nooit hele maal echt is, maar altijd het pro duct van het besef dat de gevrees de autoriteit welke deze zijn moge ernstige zwakke plekken heeft. Het Duitse volk, in al zijn onderdelen, wordt tegenwoordig lastiger. Niet enkel zij, die de ont beringen lijden en van wie dat zo goed te begrijpen is; maar ook de politici, die zich persoonlijk min der te beklagen hebben. Natuurlijk is ook bij deze laatsten zeer begrij pelijk nationaal zelfgevoel in het spel. Geen politicus zal zich er op den duur in schikken, (e behoren tot een volk dat tot een economisch en staatkundig paria-bestaan is afgegleden. Weinigen aanvaarden gewillig de gevolgen van eigen daden, als die zo heel erg bitter zijn. Bij de politici komt er echter bij het verlangen een goede beurt te maken tegenover de hunnen. De concurrentie van de door de Russen zo krachtig gesteunde com munisten uit de oostelijke zone is daarop verder van invloed. T-I ET is goed. dat het Franse volk 1 1 aanleiding heeft gehad niet enkel het onbevredigende van het vergelijk van Londen maar ook de gevolgen van een verwerping goed in beschouwing te nemen. Het ver gelijk heeft echter nog een derde kant: De mogelijkheden die het biedt van verdere ontwikkeling. Frankrijk heeft hetzelfde wantrou wen en dezelfde bezwaren tegen het beleid van zijn bondgenoten ge koesterd na de eerste wereldoorlog. En het heeft gelijk gekregen. Zij, die hebben gerustgesteld, die de Franse vrees overdreven, ja hyste risch hebben genoemd, hebben moeten ervaren hoe noodlottig zij zich hebben vergist. Dit moet het Franse volk nog te argwanender gemaakt hebben. Daar staat weer iets tegenover. De noodlittige gevolgen "zijn voor namelijk veroorzaakt doordat Pre sident Wilson en Lloyd George niet in staat zijn gebleken hun toezeg ging van een bondgenootschap ter bescherming van Frankrijk tegen Duitsland waar te maken. Amerika trok zich geheel en al uit Europa terug. Het verviel zelfs tot een vrees voor aanraking. Het kende geen andere zorgen dan de incas sering van de oorlogsschulden, die Europese landen tegenover Ameri ka hadden aangegaan, en daarna verbleekte zijn wrok tegenover Duitsland onder invloed van de ergernis over de West-Europese mogendheden, die genoemde schul den weigerden te betalen. Frankrijk heeft geen betere be scherming tegen een hernieuwd Duits gevaar dat, bij het tegen woordig beleid van Moskou nooit met zekerheid voorkomen kan wor den. dan de solidariteit van het Westen, waartoe Foreign Office en State Department op het ogenblik zo goed meewerken. Dit is de enige kans op werkelijke veiligheid in de toekomst. Het maakt een compro mis tot een noodzakelijkheid. Ame rika heeft zelf niet onder Duitse bezettingen of onder Duitse aan vallen op zijn steden geleden. Het heeft daardoor zijn eigen opvattin gen. Daarmede moet rekening wor den gehouden. Het ware noodlottig beleid, zich bot daartegen te ver zetten, met typisch Franse logica en beter weten. Men moet slechts trachten deze Amerikaanse opvat tingen, die zo hardnekkig zijn, cn vaak zo gevaarlijk naïef, binnen de grenzen van het draaglijke te hou den. Dit geldt alles voor Frankrijk; maar ook voor ons. Het ware wen selijk, dat deze dingen bij ons evenveel gloeiende belangstelling vonden als in Frankrijk. Onze bu reaucratie, achter horretjes in zelf genoegzaamheid werkende, schijnt dat echter niet te erkennen. bij iedereen bekend. Vastgebonden benen en op een hoop gesmeten kalveren komen gelukkig al veel minder voor; de marktplaatsen worden beter cn veehandelaren schenken al meer aandacht aan de ze jonge dieren, die juist zoveel zorg nodig hebben. Blijven zij op de boerderij, dan is hun leven ge woonlijk nog zo slecht niet. Alleen doet het nog wel eens onaange naam aan de jonge kalveren In een hok aangebonden te zien staan. Een toestand, die gemakkelijk te vermijden is, wanneer men het hek om de hokken iets groter maakt. Hoe meer bewegingen de dartele dieren kunnen maken, des te beter voor hun ontwikkeling Spoedig ko men de kalveren dan in de weide en hebben 't best, met uitzondering alleen van de mestkalveren, die in nauwe, donkere hokjes worden op gezet en volgepropt, zonder zich noemenswaard te kunnen bewegen Al te hard mag men de veehouder echter niet aanvallen over deze be slist af te keuren behandeling, daar hiervoor meer de consument-lek kerbek moreel verantwoordelijk te stellen is. Zolang het blanke kalfs vlees van dergelijke dieren hoog gewaardeerd wordt, is het te be grijpen, dat op kleine bedrijven in dc zandstreken, waar dc toestand voor de kleine veehouder verre van rooskleurig is, getracht wordt van een mestkalf te maken, wat er van te maken is. De weidekalveren krijgen een behandeling, waarbij hun geen gevaren dreigen, wan neer althans de weide-omrastering in orde is en zij, vooral in het kou de jaargetijde en bij nat weer een eenvoudige schuilplaats kunnen opzoeken. Zo gauw zij op stal tus sen de staken komen te staan is hun leven te veraangenamen door een goede stalinrichting. Op stal is voor alle runderen een goede klauwverzorging noodzakelijk. Te gen het einde van de staltijd lijden veel koeien, door gebrek aan ver zorging van de klauwen, pijn, waardoor ook de melkgift sterk kan verminderen. Van een verkeer de behandeling der dieren zelf is dan eerst sprake, wanneer zij ;haar eerste kalf ter wereld brengen en daarbij geholpen moeten worden. By deze hulp dient met overleg te worden gehandeld. Londen stond dezer dagen in het teken van Ascot. Zelfs op ?en baby-motorfiets ging een der heren met grijze hoge hoed naar dc rennen

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 7