PERRY Pilatus in Nijmegen Arbeid van schoolvereniging vond veel waardering Groot enthousiasme voor tweede muziekweek Grootse bloemenhulde aan deelnemers Vijfde lustrum met ernst en luim gevierd Kajotters hielden bedevaart Amersfoorts burgerij stond aan de voet van haar toren KAMPEREN UITRUSTING Renooy kampioen van Overijsel Regen vermocht de stemming niet te verstoren Arend rooft kind 2 Maandag 21 Juni 1948 lpvE Amersfoortse Schoolvereniging, in een kwart eeuw gegroeid van -L' een bescheiden Instelling tot een bloeiend en belangrijk onderdeel van het lager onderwijs in onze stad, vierde Zaterdag haar 25-jarig be staan met een receptie en een feestavond in Amicitla. „Samen hebben we dc school kynncn maken tot wat ze nu is", deze voldoeninggevende ge dachte was dc kern van de door vertegenwoordigers van bestuur, oud- bestuurslcdcn en ouders op de receptie gehouden toespraken. En de bui tenstaanders. die het bestuur hun gelukwensen kwamen aanbieden, ge tuigden van hun gevoelens van erkentelijkheid en dankbaarheid voor het initiatief dat in 1922 werd genomen en in de jaren daarna zo stijlvol werd uitgewerkt, DE foyer zag er 's middags fneer dan feestelijk uit. Bloemen manden achter en naast de be stuurstafel, tuiltjes lentebloemen op de andere tafeltjes, waarom heen zich vele ouders en andere belangstellenden hadden gezet. De voorzitter van het feestcomité, de heer J. dc Jager, verwelkomde al len en in het bijzonder wethouder A. J. Spiekermann, die het ge meentebestuur vertegenwoordigde, dc heer Krudde die vijftien jaar lang hoofd van dc school aan de Oldcbarneveldtlaan was en lange tijd dus richting heeft gegeven aan het onderwijs op deze inrichting. Voorts sprak de heer De Jager speciale welkomstwoorden tot dc directeur van de Amersfoortse BH BS drs. L. Leopold, de rector van het Stichts Montessori Lyceum A. P. H. van der Meer, en to* de heer C. Klijn, voorzitter van de Bond van neutrale bijzondere scholen. Het zakelijke overzicht, dat de voorzitter der schoolver eniging mr. W. Hoevers gaf van de geschiedenis der school, sprak van de vastbeslotenheid der ouders die In 1922, daartoe in staat gesteld door de L.O-wet, aan het werk togen om voor hun eigen kinderen een eigen school te stichten. De eerste cursus begon in 1923 en werd op klassikale leest geschoeid, aan welke vorm sindsdien is vast gehouden. En wat te zeggen van het onderwijs, zo vroeg de heer Hoevers zich aan het einde van zijn beschouwing af. Wij hebben een neutrale school en dat betekende vroeger alleen iets negatiefs. Thans is er echter de tendenz waar te nemen om het onderwijs een on- dogmatisch-christclijke sfeer tc ge ven en dat is goed. Verder is onze school er in de eerste plaats een van de ouders, die een belangrijke invloed op het onderwijs kunnen hebben. Veel waardering had de heer Hoevers voor het onderwij zend personeel. „Ook in de toekomst zal het ge meentebestuur graag blijven me dewerken aan de uitbouw van Uw school", zei de heer Spiekermann die met tal van anderen het woord voerde Geestig was de speech van drs. Leopold, die het met dr. Van der Meer er otfer'eens was, dat de middelbare scholen in onze stad altijd graag leerlingen van de Amersfoortse Schoolvereniging op nemen. Nadat nog het oud-be stuurslid dr. J. F. B. van Hasselt had gesproken trad mr. C. Kruysse als vertegenwoordiger van de ou ders naar vorer. Met een humoris tische speech over de letterlijke en figuurlijke betekenis van het raam en het belang ervan, overhandigde hij het bestuur een tekening van het glas-in-loodraam dat in de school zal worden aangebracht. Nog waren alle sprekers niet aan de beurt geweest. Dr. Keulen, rec tor van het gymnasium, zo juist binnengekomen, kon blijven staan om zoals hij het uitdrukte zijn hart eens uit te storten. Zijn mening over de school was een Stille omgang van 900 jonge katholieken In de nacht van Zaterdag op Zon dag werd door ongeveer 900 Kajot ters een bedevaart gehouden naar Onze Lieve Vrouw van Amersfoort. (Voor de Amersfoortse Kajotters was dit reeds de tweede keer, thans echter namgh ook de Kajotters deel van de districten Utrecht en Hilver sum, waarvan vele per fiets naar Amersfoort waren gekomen. Om kwart voor een ving het klei ne officie aan waarna een plechtig Maria-lof werd opgedragen door de aistricts-aalmoezenier kapelaan J- Vrcedendaal. In zijn preek bracht Kapelaan H. Scholten. de grote intentie van dit jaar „De her-keistening van de jon ge arbeiders in het gezin, het ar- beids milieu en het ontspannings leven ter afwending van het commu nisme en voor een betere toekomst., naar voren. Hierna begon de stille omgang waarvan dc route was vastgesteld door het O. L Vrouwe-gilde. Om kwart over drie werd in de O L. Vrouwe kerk een plechtige H. Mis opgedragen door Kapelaan H. Scholten met assistentie van Ka pelaan K. de Mcy uit Driebergen en Kapelaan Th, de Lange uit Zeist. Na afloop werd in de parochie huizen aan 't Zand en Paulus- Borstraat een gezamenlijk ontbijt gebruikt. Noteert U even GRAND? „Zigeunerbloed" (18 jr.). 14.30. 18.45 en 21 u. Zo. 14.—, 16.15. 18.45 en 21 uur. CITY: „Secret Service" (14 jr.) 14.30 18 45 en 21 u Zo. 14. 16.15. 18.45 en 21 u. REMBRANDT: „De Zeewolf" <18 jr.). Vrijdag en Zaterdag 14.30, 18,45 en 21 u. Overige dagen 14:30 en 20 u. Zo. 14, 16.15. 18.45 en 21 u 22 JUNI: Alg. lcdcnverg. O.V.B., Phoenix brouwerij, 20 u. OEENB. LEESZAAL EN B1BL da gelijks ruilen v. boeken 14—17 u Di. Vrljd avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12 30 u. en 14—17 u DL Vrijd. ook 19—22 uur. DANCING VAN T HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen. 20—23 uur Zond. mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red. White and Blue gang). zeer vleiende. Tenslotte stond de heer Krudde nog even op om zijn gelukwensen, omkranst met herin neringen aan „zijn oude school", aan te bieden. Feestavond Veel bloemen, kleurige kleding en blijde kinderstemmen beheers ten het beeld van de feestavond, die in de schouwburgzaal werd ge houden. De meisjes zongen eerst alleen, later met de jongens. De allerkleinsten voerden het spel „De Sneeuwklokjes" op en een blokr fluitgroep speelde een drietal me lodieën. De heer De Jager bood voor de pauze aan de heer Assyee een geschenk aan die echter alle hulde overbracht op zijn medewer kers. „De kleermaker en de kabou ters" heette het spel van J. Buma, dat, omlijst met muziek'van Truus Wamelink, na de pauze door enige oudere leerlingen werd opgevoerd. En met zoveel kinderlijke overgave werd deze avond het gezellige pro gramma afgewerkt dat keer op keer het applaus van de genietende ouders op een ovatie ging lijken. G. Benner exposeert in d'Oudg Lanteern Zuivere en oprechte kunst In d'Oude Lanteern is Zaterdag een wel zeer bijzondere tentoon stelling begonnen De heer J. Ro- mijn uit Utrecht, die bij verhinde ring van de heer C. A. Schilp, deze tentoonstelling opende, smaakte het genoegen het aantrekkelijke werk van de Friese schilder G. Benner bij de aanwezigen in te leiden. Hij achtte het werk van deze kunste naar zuivere schilderkunst. Dit werk kan niemand onverschillig la ten. Voor degene die de schilder kunst lief en nodig#heeft is dit werk onmisbaar. Het is van een grote oprechtheid en zuiverheid. Reeds op jeugdige leeftijd begon Benner te tekenen en te schilderen doch hij ondervond geen medewer king. Na zijn dagtaak verdiepte hij zich 's nachts in de kunst. Deze uiterlijke omstandigheden bevesti gen de oprechtheid van Benner's werk. Wat deze schilder met veel van zijn collega's verbindt is zijn verlangen om zich zo essentieel mogelijk uit te drukken. De droom wijst hem in zijn werk de weg. Daarom vindt de beschouwer in dit werk iets terug van zijn schoonste herinneringen. Deze vijftigjarige schilder houdt hier zijn eerste grote tentoonstel ling en dit werd mogelijk door de Leeuwardense chirurg H. L. Straat, die Benner's kunst bij het publiek introduceerde. Dr. Straat zeide voor het werk van Benner gewonnen te zijn. Ook anderen moesten deze kunst zien. Nu is deze tentoonstelling er. Hij hoopte dat er veel belangstelling voor zou bestaan. Namens de heer Benner over handigde dr. Straat de heer J. Ko mijn een tekening. Dat de eerste Amersfoortse mu ziekweek vorig jaar is „ingesla gen", bewees de grote belangstel ling Zaterdagavond in dc ver schillende wijken, waar de muziek verenigingen startten voor dc ster- tocht naar het O.L. Vrouwekerk hof. Naar mate dc muzikanten meer in de stad kwamen, werden de rijen tocschouwers"dikker. Te gen half negen werd het oude plein omzoomd door een duizendkoppige menigte. Steeds weer kwamen, onder vro lijke marsmuziek, de corpsen bin nen de afrastering, tot tenslotte alle gearriveerd waren en aan stonds dc heer J. v. d. Linden, voorzitter der Contact-commissie uit de plaatselijke muziekverenigin gen, burgemeester en mevrouw Molendijk, de aanwezige autoritei ten en dc deelnemers een welkom toeriep. De burgemeester wees cr op, hoe de muziekcorpsen cn het publiek, uit de onderscheidene stadswijken samengeko men waren, aan dc voet van de oude toren, hc? symbool van onze eenheid. Dit op zichzelf is. aldus dc heer Mo lendijk. reeds een symbolische hande ling. We gaan iets gezamenlijk onder nemen. En dat is al iéts, dat het hart van^ de Nederlander goed doet. Als burgemeester breng ik U dank voor Uw voornemens. Amersfoort is centraal gelegen. Vele vreemdelingen vertoeven hier. Daarom moet er leven in dc brouwerij zijn. Zet Uw besteobeentje voor. vervolg de dc burgemeester. Het vrolijk lied schalie door de straten cn ook de ern stige toon. die past in deze tijd, worde niet gemist. Als voorzitter van de Amers foortse Gemeenschap noemde de heer Molendijk deze muziekweek een voorbeeld van samenwerking voor vele andere verenigingen in de stad. Wij hebben bewezen, dat wc op ons stuk staan, maar ook. dat wij op bepaalde ogenblikken staan als burgers van één stad. De heer Molendijk verzocht tenslotte de wil tot samenwerking te uiten door het gezamenlijk zingen van het Wilhel mus. Dc heer J. v. d. Linden, dc burge meester beantwoordende, sprak de hoop uit. dat het deze gegeven zóu zijn nog veel voor het muziekleven Fn onze stad te mogen doen en de muziekweek nog vaak tc openen. Het programma werd geopend met een tweetal nummers van dc Zangver eniging „Animato" (rivierenwijk), o.l.v. dc heer C. J. v. Wegen. Achtereenvol gens speelden dan Juniorencorps Bern- h.ard, o.l.v. G. H. dc Roo. Juliana, o.l.v. dc heer J. dc Vries Pz, Hosanna o.l.v. dc heer Hofman (bbij ontstentenis van directeur A. J. Bruijnoogc). de Posthar- monie o.l.v. dc heer J. R. v. d. plas. Wilskracht o.l.v. de heer J. Wakcl- kamp. H. J. Hegeraath o.l.v. dc heer v. Kolfschoten, dc Amersfoortse mu ziekvereniging o.l.v. de heer Ferd. J. de Gocy, de Politic-Harmonie onder leiding van dc heer T. Hullcraan cloot de rij. Dan verenigden alle corpsen zich tot één groot monster-muziekcorps, om. ge dirigeerd door de heer J. Wakclkamp. de „Officer of the Day" ten g'chore te „Excelsior" viert feest Ter gelegenheid van zyn 24-jarig bestaan belegde de muziekvereni ging „Excelsior" Zaterdagavond een feestavond in het K.A.B.-gebouw. De voorzitter, de heer J. Peters, gaf c-en overzicht van het wel en wee der vereniging in het afgelopen jaar. Hij herinnerde aan het gegeven con cours, dat uitstekend slaagde, doch voor de vereniging een financiële strop werd. Spr. dankte leden en donateurs voor hun trouw aan de vereniging, waarna een vijftal mu zieknummers werden uitgevoerd. De dirigent, de heer G. J. Mulder, ver dient lof, voor de vooruitgang, die het korps onder zijn leiding maakt. Voor de pauze trad een lid der vereniging zeer verdienstelijk op als dc goochelende prof Dubina. Na de pauze werd door een toneel gezelschap. eveneens uit eigen krach gevormd een klucht in één bedrijf .,'t Kikkertje"opgevoerd. Met de band vap Jan van Loo bleef men nog enige uren voor een dansje bijeen. brengen. Dit gezamenlijke nummer was ongetwijfeld beter dan dat van vorig jaar. O.i. zou de uitvoering nog veel beter kunnen zijn. als dc dirigent te voren een repetitie van de deelnemende verenigingen zou leiden. Met het eerste couplet van het Volks lied werd deze massa-demonstratie be sloten. In keurige formatie verlieten de corpsen dan het oude plein, langs bur gemeester en mevrouw Molendi|k en de vele autoriteiten, w.o. wethouder A. J. Spiekermann. diverse raadsleden en commissaris G. Goorhuis. De inzet van deze tweede muziekweek Is veelbelo vend geweest. Moge -het publiek ook bij de te geven concerten van zijn be langstelling blijk geven. 'n dubbel genoegen met een VAN UTRECHTSCHESTR. 14 AMERSFOORT. Tel. 5294 AMV concerteert op terrein Seringstraat De Amersfoortse Muziekvereni ging zal ter gelegenheid van de mu ziekweek op 21 Juni a s. om 8 uur een concert geven op het terrein bij de Seringstraat. Het concert bestaat uit de volgen de nummers: Intocht der Gladiatoren: De Ka lief van Bagdad; Rozen* uit het Zui den; De Engelandvaarders; A Gleam of Heaven; Schatz walzer; On the quarterdeck: Op een Perzi sche markt; Vrijheidsklokken. Met zijn eigen toestel arriveerde op het Bataviase vliegveld Kemajoran de chef van de Franse luchtstrijd krachten in het Verre Oosten Bri gadier-Generaal Bodct. Hij bezoekt Indonesië op uitnodiging van de Leger-commandant, Luit.-Gen. S. H. Spoor. Bij aankomst op Kema joran wordt Generaal Bodet be groet door de Franse consul-geng- raal, de heer Raux. Wim de Haas won 350 cc. Junioren De Zaterdagmiddag te Zenderen gehouden terreinwedstrijden voor het kampioenschap van Overijsel zijn, ondanks de vele regenbuien, volkomen geslaagd. In alle klassen werd hevig strijd om de titel gevoerd. Wel was het circuit uitermate glad doch het aantal valpartijen was zeer gering. Wim de Haas uit Amersfoort on dervond in de 350 cc Juniorenklas se veel tegenstand van de Soester II Grift, die vele ronden de leiding had. De Haas toonde vooral in de laatste ronden zijn kracht en liep zijn achterstand keurig in om ten slotte nog met ruim verschil te winnen. In de 250 cc nam H. Veen uit Amersfoort met Van Ekris uit Scherpenzeel de leiding. De Amersfoorter kon het door een „slipper" niet bolwerken. Van Ekris reed een goede course. Vijf ronden lang had hij onbedreigd de leiding doch zijn motor was in de eindstrijd niet snel genoeg. Hij ein digde tenslotte mei geringe ach terstand op de derde plaats. Veen Kwam als vierde binnen. De halve-liters Junioren werd door Huizinga uit Ten Post ge wonen, waarna H. v. d. Kooij uit Soest als goede tweede arriveerde. In de Senioren 125 cc. klasse won Dick Renooy uit Soest op Eysink onbedreigd. Opnieuw veroverde de Soester een kampioenstitel. De kwartliterklasse gaf vooral veel strijd te zien. Henk van Har ten „sprong" direct na de start weg en nam een flinke voorsprong. Het pechduiveltje liet geen verstek gaan en Van Harten moest toezien dat hij door drie man werd gepas seerd. De strijd in deze klasse werd verder door de Rotterdammer Van Dockum en Van Breukelen uit Soesterberg gevoerd. Van Dockum won en werd kampioen van Over ijsel in de kwartlitersklasse. In de 500 cc toonde Rietman uit Doetinchem zijn superioriteit door geheel onbedreigd kampioen van Overijsel in deze klasse te wor den. Fel en enerverend was de 'strijd tussen de Hilversummer van Heu- kelom en Heida uit Gorredijk. Vrijwel steeds bleven zij bij el kaar en ook in de eindstrijd bleef het verschil miniem. Van Heu- kelom kwam evenwel als eerste binnen en kreeg daardoor de titel in de 350 cc. Niet Utrechts maar Stichts! In onze editie van Zaterdag j.l. publiceerden wij de namen van hen, die met succes toelatingsexamen de den voor het Utrechts Montessori Lyceum. Terecht wordt er ons op gewezen dat hier een naamsver wisseling heeft plaats gehad. Niet het Utrechts, maar het te Amers foort gevestigde Stichts Montessori Lvceuqi zal de in bedoeld bericht genoemde leerlingen na de vacantie binnen zijn muren zien. Wielrennen Federatie-rit op de Leusderhei Op de Leusderheide werden Zon dagmorgen door de Federatie Mid den Nederland wedstrijren gehou den, die de volgende resultaten op leverden: Amateurs; 78 km. in 2.8.37 1 Th. Poecke (Het Stadion, Utrecht); 2 Martin (Adelaar, Apeldoorn) 3 Winkelman (Het Stadion) 4 van Kempen (Volhardine Utrecht). 5 A Pol (Pedaalridders Amersfoort). Nieuwelingen: 52 km. in 1.31.24: 1 Van Schaik Het Stadion); 2 J. v. Schilden, (De Volharding) 3 H. v. d. Voort (De Volharding). Junioren 26 km. in 46.55: 1 Van de Pol, 2 v. d. Kamp, 3 Aaien (al len Het Stadion). Clubblicentie- houders 26 km in 47.55. 1 Brandsen (Het Stadion), 2 Lantema (Ade laar Hilversum) en 3 Van Putten (Het Stadion). Zij kwamen even kijken In het perceel Oude Soeslerweg 147 bemerkte de bewoner, dat men zich door verbreking van een ruit je toegang tot zijn woning had ver schaft. Een onderzoek wees uit, dat er dpor de ongewenste bezoeker niets is mede genomen. Vergulde doel weer voor Neptunus Neptunus I (heren) nam Zondag deel aan het jaarlijkse waterpolo"- tournooi, dat door de vereniging „Vechtstreek" in Utrecht wordt ge organiseerd. De Neplunianen. die, met één in- valler verschenen, speelden een serie goede wedstrijden en slaagden er in de wisselprijs voor de vierde maal te winnen. Gespeeld werden de volgende wedstrijden: NeptunusZwemlust 1—1: NeptunusL-UWV 7—0 en ZwemlustNeptunus 05. Motorrijder kwam er slecht af In de haakse bocht P. Buyslaan en Berkenweg is een militaire'car- rier in botsing gekomen met een motorrijwiel. De motorrijder kwam er slceht af. Hij brak zijn been bo ven de knie. De man is ter verple ging naar het St. Elisabeths gast huis vervoerd. Leger des Heils komt concerte?en Het muziekcorps van het Leger des Heils-Korps Den Haag I. dat Woensdag 23 Juni een bezoek brengt aan onze stad. behoort tot de oudste en beste fanfarecorpsen van het Leger des Heils in Nederland Zoals bekend mag verondersteld, bestaan de muziekcorpsen van het Leger des Heils uitsluitend uit di lettanten. mannen, die hun muzika le talenten gebruiken om Gods eer te zoeken en de naaste te dienen. Daartoe ontzeggen ze zich vrijwillig allerlei op zichzelf mogelijk niet eens verkeerde genoegens b.v. ro ken. zij betalen hun eigen unifor men. onderhouden hun instrumen ten en muziek en geven belangeloos al hun vrije tijd voor dc belangen van de Heilsstrijd, zoals zij dit noe men. Het bezoek aan onze plaats kon mogelijk gemaakt worden, om dat alle muzikanten op hetzelfde tijdstip vacantie namen; dit bete kent 'n offer voor vrouwen en kin deren. De muzikanten vertegen woordigen alle soorten hoofd- en handwerkslieden. 's Morgens om 10 uur brengt het muziekcorps een aubade aan burge meester Molendijk op het gemeen tehuis,'s avonds half acht wordt ge concerteerd in „Amicitia". „Vriendenkring" vierde éénjarig bestaan De speeltuinvereniging „Vrien denkring" bestaat een jaar. Deze heuglijke dag is Zaterdag gevierd. Een stoet van 350 kinderen, ge tooid met vlaggetjes in de groen witte speeltuinkleuren trok door de straten grenzend' aan de speeltuin. Jammer dat de Postfanfare op het laatste moment verstek moest laten gaan. De politie, als altijd behulp zaam, sprong in de bres en zo werd het voor de kinderen, die achter de politie-harmonie marcheerden, toch nog een feestelijke tocht. De jregen verstoorde de feest vreugde op het speelterrein Spel en tractatie gingen niet door. Ook hier bleek weer het gemis aan een clubgebouw. Het bestuur heeft dit onderdeel van het feestprogramma nu verschoven naar Zaterdag 26 Juni, aanvang 2 uur. A vondvierdaagse ENTHOUSIASTE wandelaars la ten zich door regenbuitjes niet afschrikken en zeker niet wan neer zü moeten beginnen aan het laatste parcours van een Avond vierdaagse. Immers zü hebben dan het vooruitzicht van een feestelijke intocht en de beloning voor hun sportieve prestaties. Ook Zaterdagmiddag startten de wandelaars ondanks een regenval waardoor zü in een minimum van tüd drüfnat waren. Zü wisten dat de Regelings Commissie de tijd van aankomst op de Koninglnnelaan hadden berekend en daardoor moest gestart worden. Reeds op de Soesterweg waren zij doornat. De tocht door „Birkhovcn" was een attractie op zichzelf. Geen mooie wegen doch over bospaden waar modderpoelen en grote plassen de wandelaars natte voeten bezorg den. De stemming bleef echter opge wekt en vooral toen zü de spoor lijn naar Utrecht bereikten, want de zon won het tenslotte van Plu- vius. De meeste tippelaars waren bü het station Soestduinen al weer een stuk opgedroogd. Bü hotel ,,'t Zwaantje" heerste een grote drukte. Daar kwamen de deelnemers van de Avondvierdaag se uit Zeist de Amersfoorters tege moet en het ontbrak ook ditmaal met aan enthousiaste begroetingen. De door Zeist toegezegde muziek had jammer genoeg te0 elfder ure verstek laten gaan. Na een opgewekte tocht over de Utrechtseweg arriveerden alle groepen en individuele wandelaars op tijd aan de Koninginnelaan. Daar werd een stoet geformeerd en onder de vrolijke marsmuziek van „Wilskracht" en de „Amers foortse" trok men in de richting van de stad. De tuinen van Flora waren duchtig geplunderd. Zelden zagen wij zo'n massa bloemen als Zater dagmiddag. Reeds lang .voor het vertrek om half zeven stonden veel mensen met bloemen klaar en toen de stoet zich in beweging stelde leek het een wandelende bloemen tuin. De jongens van „Volharding" kregen een aardige attentie van een twintigtal jongedames die hen de armen vol bloemen gaf. Hulde aan veteraan De oudste deelnemer, de 71 jarige H. Martensen uit de Le liestraat, kon de bloemen- vracht haast niet torsen. Vrien den en onbekenden, o.a. de directie van het R.O.G., zorg den dat hij achter bloemen verscholen ging. De wandelaars werden langs de weg, waar zich duizenden mensen hadden opgesteld, hartelijk toege juicht. In de „Markthal" heerste weer een prettige drukte. Nadat de heer A. v. d. Klok, voorzitter van de regelingscommissie een begroe tingsrede had gehouden kreeg burgemeester Molendyk gelegen*- heid de wandelaars toe te spreken. Spreker wees op het belang van de wandelsport, die z.i. nog veel te weinig wordt beoefend. Wel kan men, aldus de heer Molendijk, iedere avond van „De Witte" naar de Kamperbinnenpoort een stroom van wandelaars tegen komen, doch als men op een wandeling buiten de stad is dan ziet men weinig mensen. Spreker hoopt dat de wandelsport een veredelende in vloed zal uitoefenen op de geest van de deelnemers. De commissaris van politie, de heer Goorhuis, .wekte de tippelaars op volgend jaar elk een nieuwe beoefenaar van de wandelsport mede te brengen. Spreker huldigde de wandelsport om dat deze mede werkt de orde en rust in de ge meente te handhaven. De heer P. II. A. van Mourik sprak daarna de wandelaars toe en liet hen ,in spreekkoor driemaal „Het was weer goed" brengen. Nadat de herinneringén waren uitgereikt bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Teus Dreuning zorgde met zün draaiorgel voor vrolijke muziek. Eervolle benoeming voor stadgenoot Onze stadgenoot D. Blanken, die als Bataljonscommandant van 3-1 R.I. sinds October 1946 in Indonesië ver toeft is thans de eer te beurt gevallen om te worden belast met het Comman do over de Garde Brigade, de lc Infan terie Brigade Groep van de C Divisie „7 December SOEST KPS—KDS 9—2 Zaterdagmiddag was cr buitenge woon veel belangstelling op het KPS- terrein voor de voetbalwedstrijd tussen de elftallen van KPS (Kon. Paleis Socstdiik) en KDS (Kon, Departement Stallen) uit Den Haag. Voor deze Jaar lijkse wedstrijd is een wisselbeker uit geloofd, welke het vorige jaar door KDS werd gewonnen. KPS was belust op revanche en heeft dit op buitenge wone wijze voor elkaar gebracht. In dc eerste minuut van de wedstrijd kon de KPS aanhang reeds juichen, doordat de linksbinnen van KPS zijn club de lei ding bezorgde. De rust ging in met een veilige 31 voorsprong. Direct na de hervatting pakte KPS weer goed aan en achtereenvolgens werd de score opgevoerd tot 9—1. Hierna gelukte het KDS nog slechts eenmaal het net te vinden, zodat KPS dit jaar beslag op de beker kon leggen. Na afloop had de bekeruitreiking in café Gravenmaker plaats. Aanrijding SOESTERBERG. Zaterdag- middag ongeveer kwart over drie had op de Amersfoortse straat bij het kruispunt het Zwaantje een ernstige aanrijding plaats. Vanuit de veldmaarschalk Montgomeryweg uit de richting Soest naderde een personenauto. Met grote snelheid naderde uit de richting Amersfoort ook een auto. De auto uit Amers foort werd aan de rechterzijde aan gereden. Beide auto's werden zwaar beschadigd. In de auto uit Amersfoort werden twee personen licht gewónd. In de andere auto werden een dame en een heer vrij ernstig gewond. Gottwald verleent amnestie Ter gelegenheid van zijn verkie zing tot president van de Tsjecho- Slowaakse republiek heeft Klement Gottwald amnestie verleend aan hen, die wegens politieke vergrij pen tot gevangenisstraffen van ten hoogste een jaar veroordeeld wa ren. Ook zij die wegens andere vergrijpen veroordeeld zijn vallen onder deze amnestie. Zij die na de gebeurtenissen van Februari uit Tsjecho-Slowakye zijn gevlucht en daarna weer terugge keerd of zij die binnen drie maan den terugkeren vallen eveneens onder de gratie van de president. Moedig Duits predikant werd geëerd In BerlijnSchmargendorf is een tehuis voor de Evangelische jeugd geopend, dat de naam draagt „Dietrich Bonhoeffer-Haus". Het tehuis is opgericht als herinnering aan Dietrich Bonhoeffer, die als een van de bekwaamste vertegen woordigers van de jongere theolo gen in de eerste gelederen streed van de Belijdende Kerk. Hü werd door de Gestapo gevangen geno men en kort voor de ineenstorting van Duitsland vermoord. In het te huis dat zijn naam draagt zal de jeugd haar vrije tijd kunnen door brengen en worden cursussen ge geven. In de bergen van Anatolië heeft een arend onder de ogen van de vader, een schaapherder, een jonge tje van 7 jaar in zijn klauwen mee genomen en, terwijl de machteloze vader angstig toe moest kijken, het kind van een hoogte van 300 meter laten vallen, het sloeg op de bergen te pletter. Mountbatten gaat heen als G.G.- van India Graaf Mountbatten. de laatste onderkoning en de eerste gouver neur van het dominion India (Hin doestan), heeft over radio-New Delhi een afscheidsrede gehouden. Mountbatten, die vandaag naar Londen vertrekt, wordt als gouver neur generaal opgevolgd door Cha- kravartv Raiapolalachari. de eerste Indische gouverneur-generaal die India krijgt. IN VENETIE ZAL VAN 11 TOT 26 Augustus een internationale tentoonstelling op het gebied van de filmkunst worden gehouden. Daaraan gecoördineerd komt een tentoonstelling op het gebied van de filmtechniek. DE VAN GOGH-COLLECTIE VAN het Amsterdamse Stedelijk Mu seum. die ongeveer 70 doeken om vat. is na een Europese rondreis van 8 maanden in Amsterdam terugge keerd. Óp 25 Juni wordt de collectie weer in het museum voor het Ne derlandse publiek opengesteld, tege lijk met werken van tijdgenoten van Van Gogh, waaronder Israels. Mau ve. de Marissen, Weissenbruch. Tho- len. MIEP VRAAGT: Kent U spitskool? Menig Engelse en Hollandse huis vrouw verrast haar gezin in de zo mer zeker één maal per week met deze malse, gezonde en bovendien niet kostbare groente. Mevr. LotgeringHHlcbrand geeft de volgende recepten: PIKANTE SPITSKOOL 1 kg. spitskool. i/4 theelepel sambnl oelek ef/of peper, mosterd, ulenpoo- der, zout. 40 gram marg./boter. 1 groeiw komkommer, gort. ei. SnUd kool in fijne reepjes, kook ze even in wnter met zout Laat droog uitlekken. Snijd marg /boter in platte pan cn fruit hier in uicnpocder. sambal oolek en/of an dere kruiden. Voeg kleine porties kool toe, laat steeds kerende heet en geu rig worden en licht kleuren. Doe ze op hete, open vlcesschaal Geef er rauwe groene komkommer bij, gevie rendeeld en In vlngerlange stukken ge sneden Eet ze met gekookte gort, hard gekookt ei en zo nodig saus of jus. SPITSKOOL MET TOMATEN EN NIEUWE AARDAPPELEN 1 kg spitskool, zout. 1,4 laurierblaadje, stukje foelie, peterselie, tomatenpuréc. bloem of sago, 50 gr. marg./boter. Kook kool in grove stukken in water met zout. foelie cn laurier gaar. Laat uit lekken. Snijd kool fijn. Verdun purée (vers of geconserveerd) met koolnat tot t/j 1. Bind saus met bloem of sago met melk dun aangeroerd. Laat doorkoken en klop 20 gr. marg./boter door. Meng kool door saus, Iaat 5 min. stoven, maak op smaak af. Geef er gekookte nieuwe aardappelen met 30 gr. marg./boter en veel fijne peterselie omgeschud bij. Tot do volgende keer, Mlep komt Woensdag weer. Publ. Ccntr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen Openluchtspel in „De Goffert" Nu Nijmegen eenmaal dat mooie openluchttheater „De Goffert" be zit, wil het er ook van gebruik ma ken en de gezamenlijke plaatselijke amateur-toneelverenigingen onder auspiciën van de N.A.T.u.) hebben zich voorgenomen elk jaar met de beste krachten een openluchtspel te brengen. Wé&r is zulke eensgezind heid onder amateurs nog meèr mo gelijk? Natuurlijk ls dit plan alleen te volvoeren als men over een pu bliek beschikt, dat „openluchtspel- minded" is, maar ook aan deze voorwaarde schijnen Nijmegen en zün omgeving te voldoen. Anders zou het enorme theater Zaterdag avond bii dit vrii kille Juni-weer zeker niet zó gevuld geweest zijn. Een geestelijke, F. B. J. Frencken, schreef het spel, dat inderdaad als openluchtspel is gedacht en door taal en handeling vermag te boelen. Het conflict Pilatus—Joden geeft aanleiding de hooggezeten, maar weifelende enkeling tegenover de doelbewuste dynamische massa to plaatsen. IVIaar ook ln zijn naaste omgeving vindt Pilatus antagonis ten. Zijn vrouw zelf immers en zijn dochter zijn de nieuwe Profeet van harte toegedaan en ook zijn Quaes tor raadt hem de hand niet te slaan aan deze mens. Alleen z\jn wiche laar, de sluwe Catullus, weet het zo te wenden, dat de fanatieke Jo den hun zin krijgen. Niet overal is het stuk even sterk. In het eerste deel wordt groep der Joden wel wat veel aan haar lot overgelaten, zo- - dat zü tot figuratie verslapt, en ln 't tweede deel ls Pilatus een te wil loos geslingerd schip. Ook met de figuur van Christus, die. hoewel steeds voelbaar, nergens zichtbaar wordt een heel goede gedachte heeft de schrijver toch niet goed raad geweten. Zo is er meer. dat tot kritische bedenking aanleiding geeft. Hetgeen Intussen niet belet, dat men van het begin tot het einde aandachtig meeleeft, en meer dan eenmaal wordt ontroerd. Toch zou het blauwe notlood tegen het eind het geheel aan werking kunnen doen winnen. Henk Kramer, een figuur die zich ln het Nijmeegse amateur-toneelle ven een markante plaats verwierf, heeft met tact en begrip de spellei- ding gevoerd en bereikte een kranig geheel, ondanks het feit. dat ook bii de Nijmeegse amateurs het zeg gen van verzen niet de sterkste zijde is. Misschien zou de massa expressiever zün als z(j in de zwij gende passages onder de arcaden werd teruggedrongen. Van de spe lers traden Claudia Procula (Miep Bökkerink). Ibrahim (J.-v. d. Ak ker), Annas (E. Selbach) en Ca tullus (J. Wittenberg) naar voren. Pilatus, fors van gestalte en geluid, gaf dramatisch weinig mee. Het ballet, dat wat onverwacht tegen het slot verscheen, bleek intussen een weldadig element met mooie rhvthmische bewegingen (Jo MÖ1- ler). C. A. S. De afdeling Apeldoorn van de Ver. voor E.H.B.O. heeft op do Rijksweg naar Amersfoort, onge veer tien k.m. buiten Apeldoorn, een complete verbandkast doen plaatsen, die iedere weggebruiker kan openen door een loodie te ver breken. In het St. Jozefziekenhuis te Maastricht ls Zaterdag na een langdurige ziekte overleden mr. dr. N. J. L. Brantjes. 74 jaar, oud-gou verneur van Curacao. HET GEMEENTEBESTUUR van Zutphen heeft ter verlichting van de schrijnende woningnood enige oude spoorwegwagons van de Neder landse Spoorwegen gekocht. Het is een vreemd gezicht deze wagons in het centrum van Zutphen!

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2