Gemeentebestuur begroet congressisten „Mijn Vader werd 150 jaar geleden geboren" Als we geen proviand bij ons hadden Hoe de luchtmacht zich in 35 jaar ontwikkelde LMTSTE NIEUWS Ambtenarenbond ontevreden over overleg met regering Amersfoort kreeg een opfrisser tInfr' AZ PC-Neptunus Waarover de Raad gaat spreken Zeventig jaar ,Flehite" Tentoonstelling op Ypenburg 2 Dinsdag 22 Juni 1948 STADSNIEUWS Zondagschool onderwijs geven is moeilijk „Het kan enkele van U be kend zyn, dat het gemeente bestuur van Amersfoort met grote belangstelling alles volgt, wat op het gebied van onder wijs en opvoeding gaande is. Het is daarom ook, dat wij de vertegenwoordigers van de Nederlandse Zondagsschoolver eniging van harte wqlkom he ten," aldus burgemeester Mo lendijk in de rede, die hij he denmorgen in de raadszaal richtte tot de dagelijkse com missie van het bestuur, dezer vergadering, die vandaag en morgen in onze stad haar jaar vergadering houdt. „Ik meen niet al te vrijmoedig te zijn, als ik zeg, dat het terrein, dat U bewerkt een groot deel uitmaakt van' het grote terrein, dat er voor ons allemaal ligt," zo vervolgde de heer Molendijk. „Wij zijn de laatste maanden be zig geweest te onderzoeken wat op het gebied van onderwijs moet worden veranderd en de wijzigin gen die zich moeten voltrekken gaan in die richting. De hele op voeding op school en daar buiten is reeds lang doortrokken van een rationistische geest, terwijl wij we ten dat de vorming van het gemoed van de mens een belangrijke plaats moet innemen De burgemeester legde er de nadruk op dat het werk van hen die het Zondagsschoolon- derwijs geven, zeer moeilijk is. Hij herinnerde zich uit zijn eigen Zon dagsschooljaren nog zo goed het lied „Daar ruist langs de wolken". Nu is- het zijn taak in het jeugdige gemoed iets van die liefelijkheid te laten klinken. Een mooie opgave, die uitgaat van de veronderstelling dat men zelf, zoals Jezus het wens te, als de kinderen is. Wij hopen dat U in de komende dagen vrucht baar van gedachten zult wisselen," aldus besloot de heer Molendijk, „en dat U tot concrete conclusies zult komen." De voorzitter van de Jaarvergadering van de Boys P. Gijtenbcek weer herkozen De Voetbalvereniging Amers- foortse Boys hield gisteravond de jaarlijkse algemene ledenvergade ring in café d'Oranjeboom. De voorzitter, de heer P. Gijten- beek, bracht in zijn openingswoord nogmaals dank aan de spelers, in het bijzonder aan die van het eer ste en derde elftal voor de bereikte resultaten. De Boys kunnen op een vrij goe'd verenigingsjaar terugzien, wat in hoofdzaak is te dapken aan het be leid van het bestuur. Het was dan ook vanzelfspre kend, dat de heer Gijtenbeek als voorzitter werd herkozen. Ook de heer De Vaïk, penning meester, werd herkozen. De heer A. M. J. van de Starre werd wederom candidaat gesteld voor de functie van secretaris. Het verheugde de vergadering, dat hij deze functie accepteerde. Van de drie aftreden de bestuursleden werden de heren H. de Vries en H. E. van Zuilen herkozen. De plaats van de heer H. van de Vlasakker, die zich niet herkiesbaar stelde, wordt ingeno men door de heer J. van de Brug. Nederlandse Zondagsschoolvereni ging, ds. J. W. van Kooten, dankte de burgemeester voor zijn prettige en goede woorden. Hij gaf een kort overzicht van de arbeid der vereni ging, die 250.000 kinderen bereikt. Het werk groeit niet alleen door dat zich meer en meer helpers en helpsters aanmelden, doch ook door de ontwikkeling in het onderwijs zelf, dat, zo verzekerde ds. Van Kooten, volgens andere methoden zal. moeten worden voortgezet. Hij vertelde over hetgeen in dit op zicht reeds was bereikt en wees o.a. op de samenwerking met het insti tuut „Kerk en Wereld" Het ge meentebestuur bood tenslotte de gasten koffie aan. Motorrijder uit Soest verongelukt In de Westerstraat ter hoogte van de L. Nicasiusdwarsstraat vond Maandagavond een ongeluk plaats, dat aan de 35-jarige motorrijder Van Z. uit Soest het leven kostte. De heer H. uit Amersfoort reed met zijn auto in de Westerstraat naar de Utrechtseweg, toen plotse ling uit de L. Nicasiusdwarsstraat de motorrijder Van Z. kwam aan rijden. Nog trachtte de heer H. af te remmen, doch reeds was de mo torrijder tegen het rechtervoorspat- bord van de wagen gevlogen. Hij mlhkte een tuimeling langs de wa gen waarbij zijn hoofd langs de uit de carrosserie stekende scharnieren schampte. Met een schedelbreuk en ernstige hoofdwonden werd Van Z. naar het St. Elizabethgasthuis ver voerd, waar hij om 7 uur overleed. Drie weken gevangenis voor diefstal In een garage in Amersfoort stonden enkele oude accu's en lege vaten. De 36-jarige rijkswerkman J. C. H. meende, dat deze voorwer pen voor het Rijk geen waarde meer hadden. Hij nam ?e mee. De diefstal werd ontdekt en de man moest zich Maandagmiddag voor de Utr. Politierechter verantwoorden. Zijn oneerlijkheid kwam hem duur te staan, nl. op drie weken gevangenisstraf. Stortbui legde verkeer lamkelders liepen onder Luchtalarm had de straten van Amersfoort niet schoner kun nen vegen dan de fikse onweersbui, die zich hedenmorgen omstreeks tien uur boven onze stad ontlastte. Regen en hagel vielen in een haast ondoorzichtige stroom uit een lood grijze wolkenmassa. Binnen enkele minuten was het op critieke pun ten in de stad mis. Bij het Stations plein, de Daem Fockemalaan en het Vondclplein, waar het water de Berg kwam afstromen, kon het verkeer zich slechts met moeite een weg banén door de decimeter hoge watermassa. De Reiniging kreeg verscheidene meldingen binnen. De Dienst heeft snel ingegrepen en de putten, die door aanvoer van stads vuil het water niet konden ver werken, werden schoongemaakt. Enkele kelders in de stad liepen onder. Bij de Amersfoortse Courant moest het in de kelder opgeslagen papier in veiligheid worden ge bracht. Ook de rotatiepers liep ge vaar. De brandweer greep snel in cn pompte het water met een mo- torpomp naar buiten. Ook in de kelders van ons gebouw stond het water ongeveer een halve decime ter hoog. Erger was de zware ha gelslag voor de in Amersfoort en omgeving gevestigde kwekerijen en bloemisterijen. Aan de bloemen werd schade berokkend en ook de gewassen in de tuinderijen liepen schade op. De hagel lag in de tui nen een uur na de zware buit nog als een dikke ijslaag op de grond. Hoezeer het een plaatselijke bui is geweest blijkt wel uit de berichten, die wij uit "het Noordelijk deel van onze stad ontvingen. Daar js nl. wel wat regen gevallen, maar van een stortbui was geen sprake. Geeft Uw boeken meteen maar mee! „Koifl nog maar eens terug," krij gen de jongens en meisjes vaak te horen, die zich hebben belast met het ophalen van de boeken, die door Amersfoorts burgerij voor de lectuuractie van net Protestants Interkerkelijk Thuisfront werden beschikbaar gesteld. En ze komen terug, één keer, nog eens, tot vier maal toe soms. Thuis wordt er wat gemopperd over het huiswerk dat wordt verwaarloosd. Dat mag er immers niet „onder lijden. Het plaatselijk P.I.T. verzoekt daarom pog eens allen, die boeken willen schenken geen is er te goed en te mooi! deze bij het eerste be zoek van een vrijwilliger mee te geven. Dood door schuld De Utrechtse Rechtbank veroor deelde heden de 34-1arige expedi teur J. v. d. B. te Terschuur, die onlangs zonder enige noodzakelijk heid ip de omgeving te Amersfoort een jeugdige fietser met de door hem "bestuurde vrachtauto onderste boven reed en doodde, tot vier maanden hechtenis met ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de duur van één iaar. Geëist was zes maan den hechtenis en één jaar ontzet- Burgerlijke Stand 21 Juni 1948 Geboren: Marianne, d. v. M. W. Wagner en A. F. Dammers; Anne- lies, d. v. J. H. Hartog en E. J. 'Steenmetser; Willem, z. v. W. Bouwman en P. Veldman. Overleden: Anna Eva Zwaantje ten Bokkel Huinink, ongehuwd; Hendrik Tonnis, oud 71 jaar, we duwnaar van M. M. de Bruijn; "V^illem de Kruijff, oud 25 jaar, on gehuwd; Klaasje van den Hoogen, oud 53 jaar, echtgenote van J. Koelewijn. De hen van Lem lapt 't hem De hen van Lem lapt 't hem. Oorspronkelijk voor een haantje gekocht, bleef al het mannelijk schoon uit. De verwachte trotse hanenkam en pronkerige staart werden een ordinair hennekam- metje en armzalig bosje véren. Om van het kraaien, dat het lieve diertje deed, maar niet te spreken. In één slag heeft deze hanige hen zich boven haar sexe-genoten geplaatst. Giste ren had ze E. Dag. In nuchter Hollands betekent dit, dat zij bijzondere zin had om een ei te leggen. Ze had er wat moeite mee. Ten slotte is het niet een voudig voor een hen om een ei te lanceren van 120 gram. De operatie is uitstekend geslaagd cn de hen van Lem stapt nu een beetje parmantig door de ren. Zo met. een gebaar van: „ik heb het devies van mijn baas toch wel goed opgevolgd". APV „De Ordonnans" Uitslag concours Orleans. Duiven los Maandag 21 Juni 6 25. afstand 533 k.m. In concours 313 duiven. Eerste duif 12-7-19. Laatste duif 12.46.35. Koningspoule no. 1. Aan- gew. 25 ets. no. 2 en 3. Aangewe zen 10 ets. no. 4 en 14. Winnaar beker no. 1. Speciale no. 2. 3, 4, 5. 6, 7. 8. 9, 11 12. S. Visscher 1, 34. 68, 76; G. v. d. Berg 2; M. v. Keken 3. 7. 18. 53. 75; B v. d. Burg 4, 59, 72; C. Meijer 5; A. Wickart 6, 17, 21, 23. 24; G. de Valk 8; L. Biezen- bos 9. 28. 50. 64; H. v. Lisdonk 10, 27; C. de Necling 11. 12; J. Jagten- berg 13. 67; P. Meijer 14; A. La blans 15. 64 H. Schuurman'16; F. Houteman 19- M. Dekker 20; M. Blanken 22, 38; C. Windhouwer 25; W. Idzerda 26; W. Gcrth 29. 41; A. Verhoef 30: C. Terscheggert 31; G. Wijnands 32, 52; J. Schumelaar 33. 35, 36; J. Leijenhorst 37, 60, 66; J. Steenwijk 39; A. v. 't Hul 40; F. v. d. Brink 42; A. Kaal 43; D. Broersc 4 4; H. Kollen 45. 79; A. v. Rooiien»46; E. Vink 47; G. te Kulve 48, 49; G. v. Doornik 51, 55, 65; G. de Valk 56; H. Heideveld 57. 70; C. v. Rooijen 58; J. v. Burgsteden 61; M. Rusendaal 62; J. Wouden berg 63; P. Pos 69: P. Heemstra 71; J. Lijnsveld 73. 74; H. Gerth 77; N. Snabel 78. Amusementsavond in het depot Cavallerie Maandagavond vond in de Prins Willem III-kazerne van het depot cavalerie een amusementsavond plaats, verzorgd door het „Radio programma voor de Nederlandse Strijdkrachten". Deze ontspan ningsavond die geheel in het teken van de radio-omroep stond, zal naar Indonesië worden uitgezon den via de P.C.J.-zender. Na het openingswoord #van de RAO-offi- eier H. A. P. Pennekamp, was de beurt aan het ensemble „Extase", onder leiding van Jo Budy, met zang van Ina Verwoerd. Na een praatje en een liedje door de on langs van een Indonesische tour nee teruggekeerde conferencier Benny Vreeden, kwam het Majoco- trio voor het voetlicht met een mu zikale stortvloed van Zuid-Ameri kaanse klanken. Over de prestaties van deze radio-artisten behoeven we weinig te zeggen. Dc ovaties spraken boekdelen. Resumerende konden wij vaststellen dat dit „Ra dioprogramma voor de Nederlandse strijdkrachten de reeds hoogge spannen verwachtingen verre heeft overtroffen. Dit bleek overduidelijk uit het spontane applaus van de talrijke aanwezigen, waaronder zich vertegenwoordigers van de strijdkrachten „ter zee, te land en in de lucht" bevonden. De avond werd besloten met het Wilhelmus. Donderdagavond om acht uur speelt AZ PC een waterpolo- competitiewedstrijd tegen Neptu- hus in Pesie's Bad. De uitslag van deze wedstrijd is van groot belang voor het verdere verloop van de zomercompetitie in de tweede klas se van de KNZB. Beide Amers foortse ploegen behoren tot de ze ventallen, die in aanmerking ko men voor het kampioenschap. AZ PC heeft één verliespunt, terwijl Neptunus tot nog toe geen enkele veer heeft gelaten. Over de uitslag is natuurlijk weinig te zog gen, temeer daar A.Z. P.C. in een andere opstelling speelt dan in de vorige competitie. Crediet voor nieuwe jeugdherberg? Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 Juni a.s. is de vol gende agenda opgesteld: 1. Notulen: 2. Ingekomen stuk ken en mededelingen; 3. Advies van burgemeester en wethouders naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der vereniging tot bevorde ring van Chr Nat. Onderwijs om de nodige gelden beschikbaar te stel len voor de stichting van een nieu we school voor gewoon lager onder wijs in het Kruiskampkwartier: 4. Voorstel van burgemeester en wet houders om te berusten in het be sluit van Gedeputeerde Staten be treffende het raadsbesluit inzake vergoeding van bezettlngsschade aan het bestuur van St. Louis: 5. Idem om een crediet te verlenen voor het vervoer van leerlingen van het buitengewoon lager onderwijs. Idem om een crediet te verlenen voor het in gereedheid brengen van „De Grasheuvel" als jeugdherberg: 7. Idem tot wijziging van de orga nisatie van de brandweer: 8. Idem om een crediet te verlenen ten be- Baby krijgt voeding hoeve van het aankopen van twee rioolwaterpompen. 9. Idem betref fende het verlenen van een crediet voor de bouw van 14 woningen ln het Soesterkwartier: 10. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het onderhands aanbesteden van de bouw van respectievelijk 13. 25 en 14 woningn in het Soester kwartier: 11. Idem om in de met het St. Elisabeths gast- of zieken huis en met „de Lichtenberg-zie kenhuis" gesloten contracten de vergoeding voor verpleging van voor rekening der gemeente opge nomen patiënten te verhogen; 12. Idem om het koninklijk besluit vah 11 Mei 1948 (Stbl. I 183) tot uit kering van een bedrag van 2 van de pensioensgrondslag voor het personeel der gemeente van over eenkomstige toepassing te verkla ren; 13. Idem om ontheffing te ver lenen van de verordening betreffen de het verlenen van drankvergun ningen en verloven A ten aanzien van de benedcn-achterlokaliteit van het perceel Kortegracht nr. 2; 14. Idem om ontheffing te verlenen van de verordening betreffende het ver lenen van drankvergunningen en verloven A ten aanzien van de sta tions-restauratie; 15. Idem tot wij ziging van het raadsbesluit van 25 Februari 1947 betreffende inbreng van percelen in het grondbedrijf; 16. Idem tot aankoop van een per ceel grond aan de Liendertseweg van G. A. Versteeg: 17. Iderrt tot aankoop van een perceeltle grond, gelegen Achter de Kamp van G. Zwager: 18. Idem om met H. A. Kuyer een overeenkomst van rui ling aan te gaan betreffende bouw terrein aan de Hooglandscweg; 19. Idem tot het aangaan van een over eenkomst met de Staat der Neder landen en de N.V. Handels Mijden Apparaten Industrie te Amersfoort betreffende hét bewoonbaar maken van 19 woningen voor militairen enz.: 20. Idem tot verhuring van de baconzouteril op het terrein van hot openbaar slachthuis aan de NV „Bronswerk": 21. Idem tot verhu ring van percelen aan de Kleine Koppel aan nader door bunre- meester en wethouders aan te wil- zen gegadigden: 22. Idem tot ver huring aan de stichting „De plaat selijke commissie te Amersfoort van de vereniging de Nederlandse padvinders" van een gebouwtje aan de Heemskercklaan23. Idem tot wijziging van de gemeente-begro ting dienstjaar 1947: 24. Reclames hondenbelasting dienst 1947 en '48. Reeds verschillende keren heeft diergaarde Blijdorp een jonge zee hond. gehad, doch telkens weer is deze gestorven. Men hoopt het twee weken oude diertje, dat nu uit Friesland werd gezonden, in le ven te houden door de kunstmatig gevoerde melk te voorzien van le vertraan. ]\/T IJN vader werd Franse bezetting van tl -1- tijdens de Fran- begin tot einde meege- Noteert U even GRAND: „Zigeunerbloed" (18 jr.). 14.30. 18.45 en 21 u. Zo. 14.—, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: „Secret Service" (14 jr.) 14.30 18.45 en 21 u Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: „De Zeewolf" (18 jr.). Vrijdag en Zaterdag 14 30, 18.45 en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u. Zo. 14, 16.15. 18.45 en 21 u 22 JUNI: Alg. ledenverg. O.V.B., Phoenix brouwerij, 20 u. OPENB. LEESZAAL EN B1BL da gelijks rullen v. boeken 14—17 u Di. Vrijd avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u DL en Vrfjd. ook 19—22 uur. DANCING VAN "T HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen. 20—23 uur Zond. mld. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING dORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red. White and Blue «ng). kens het bijbehorende paspoort (ontslagbe- wijs). op 15 Maart 1821 aan Slager wegens-trou we dienst namens de Kommissaris-Generaal van Oorlog uitgereikt. Al babbelende vertelt se revolutie geboren en maakt. Onderwijl dien dat zullen mij niet veel de zijn vader in Napo- mensen kunnen nazeg- leon's legioenen, gen," vertelt Griet met Hoe is Griet nu aan Griet nog iets dat de onverbloemde trots. En zo'n patriarch als vader moeite van het vermel- dit breedsprakige oudje gekomen? Het blijkt, den waard is en een haar Zondagse naam dat Arie Slager, na we- schel licht-werpt op cle is Margrietha Slager, duwnaar te zijn gewor- sociale toestanden tij maar de Maarssenaars r t dens haar vaders jonge kennen Haar niet an- P-itriQr^lialA 3aren' Haar grootvader ders dan als ..Griet" JTdu idrt-iittic van vader's kant was in opent een blikken bus- familieverhouding ?'J" ie, haar „archiefen krankzinnig geworden. laat de „stukken" zien. Geld voor opname in Verrast door deze on- den- op 21 Mei 1841 her" een «.dolhuis" was er /ermoedc, sibbckundige «rouwde, met een 16- niet zodat hij thuis inslag van het 87-jarige ?a"g meisje. Maria Ma- verpleegd moest wor- vrouwtte caan we aan J00r' geboortig uit den. Grootvader was te- dé tafel'in de kamer ®0"bohr*h vens blind zodat van van het Tehuis te Toen hij 64 jaar was. een normale verpleging Maarssen, waar zij werd hij vader van de niet veel terecht kwam. sinds enkele maan- laatste van 19 kinderen. Men wist echter raad: den haar dagen slijt, Dit kind, Margrietha, opa moest maar dag en zitten en pluizen de pa- bleef ongehuwd en is nachct in de bedstede pieren na. Inderdaad thans enig overlevende, blijven, vastgelegd aan blijkt het, dat haar va- Zeven jaar geleden een ketting. Drie jaren der ruim 150 jaar gele- stierf haar laatste broer, .leefde" hij onder deze den. op 20 September Hie 97 jaar oud werd. onmenselijke omstan- 1797, te Breukelen werd /"POT de pronkstukken digheden cn stierf ten- geboren. Hij heeft dus -1 van het archief be- slotte, nog steeds aan als jongen hier de loort een medaille, blij- zijn ketting gekoppeld. Expositie over het regeringsjubileum Nu het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina steeds nader komt. is door diverse personen en instanties deze gelegenheid aange grepen om den volke het leven van onze vorstin in beeld te tonen. Het museum „Fléhlte". heeft in vier za len een keurcollectie fotomateriaal, herinneringsborden, -bekers en pen ningen ten toon gesteld. Zij geven een goed en ordelijk overzicht van 1898 tot en met heden. Het huwelijk met prins Hendrik, de geboorte van Juliana, de diverse jubilea, zoals de viering van de honderdste verjaar dag van Nederlands onafhankelijk heid. Kapsels uit de plaatselijke bladen en herinneringsalbums ge ven de reacties op al deze gebeurte nissen weer. Oude foto's van de Amersfoqrtse burgerij zijn er te zien. Er is materiaal te over. Met deze tentoonstelling viert „Fléhite" tevens zijn zeventigjarig bestaan. Het rustieke bruggetje is met oran je vanen versierd en hoog in de re genlucht wuift feestelijk de jubi- leumvlag. Jeugdige inbrekers opgesloten Drie jongens, een van 11 en twee van 13 jaar, die zich de laatste tijd aan verscheidene inbraken hebben schuldig gemaakt, werden op het politiebureau ingesloten. Zij pleeg den o.a. verleden week de inbraak in de Spaarnestraat. Soest Spreekuur burgemeester De burgemeester van Soest brengt 'ter kennis van belangheb benden, dat hij verhinderd is om op de Woensdagen 23 en 30 Juni a.s. zijn gewone wekelijkse spreek uur te houden. Inplaats daarvan zal hij op Donderdag 1 Juli a.s. spreekuur houden. Schoorsteenbrand Maandagavond om 8 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in perceel Molenstraat 57. Het bleek een zware schoor steenbrand te zijn, waardoor enige meubelstukken cn de vloer, brand schade opliepen. Door spoedig in- grijpen'van de brandweer, werd erger voorkomen. Auto kantelde In de nacht van Zondag op Maandag werd het personeel van de politiewacht aan de Van Wee- destraat opgeschrikt door een he vige klap. Ter hoogte van de Wil- helminaboom bleek een in volle vaart rijdende auto te zijn gekan teld en finaal een slag om tc heb ben gemaakt. De auto was aan tie zijkant zeer ernstig beschadigd, maar de inzittenden kwamen met de schrik vrij. Nadat remmen en stuurinrichting waren onderzocht en in orde bevonden, kon de auto weder op eigen kracht haar weg vervolgen. SoesterbergSPSV Maandagavond speelde de voet balvereniging „Soesterberg" een vriendschappelijke wedstrijd tegen het elftal van de Soester Politie. De baten van deze wedstrijd kwamen ten goede aan de NIWIN, doch door de slechte weersomstandighe den, was er niet veel publieke be langstelling, zodat geen groot be drag kon worden afgedragen. Des niettemin is er flink gevoetbald en het weinige publiek heeft ten volle kunnen genieten. De rust ging in met de stand 1-0 voor Soesterberg. Na de rust maakte de Politiekeeper twee grove fouten, welke hem op twee doelpunten kwamen te staan. Het einde kwam met de stand 4-2 voor Soesterberg. Gevonden voorwerpen 2 Sleutelringen met sleutels; theedoek; een gulden; auto wiel met band 32 6; zwarte hond met wit te poten; lapje stof; molton deken, geblokt; zilveren broche; schepnet; vulpenhouder; wieldop van auto; bruin kinderpetje; slagersmes; groene badhanddoek met zwem broekje; Hollandse herder (teef); bruine jongenspet; sleutel (Metali- no 502); capuchon van damesre genmantel. Inlichtingen politiebureau, van Weedestraat. Ernstige autobotsing bij Amsterdam - Onder het spoorwegviaduct op de Muiderstraatweg te Diemen, bij Amsterdam, is gisteravond een 50- jarige automobilist uit Naarden met ztfn wagen tegen een bus van de N.B.M. opgebotst. De kleine auto werd van voren geheel ingedrukt en de bestuurder is met een sche- delbasisfractuur en verscheidene glaswonden naar een Amsterdams ziekenhuis overgebracht. Liever droog brood dan lik uit de Hollandse boterpot (Van onze jeugdwerkredacteur) München, 13 Juni: In de vele redevoeringen, die tot dusver over ons uitgestort zijn, waren slechts twee volzinnen die ons uit het hart gegrepen waren. De eerste kwam van de voorzitter van de Beierse „Jugendring" het overkoepelend lichaarrr van alle Beierse jeugdor ganisaties, Alois Lippl, die zei: „Al kunnen we nog zo veel praten van katheders af, de band tussen vol keren groeit slechts in een per soonlijk gesprek tussen merken van goeden wille. Het tweede woord werd gesproken door de Engelse Mrs. Brailsford. die op ongenadigde manier de Duitse mentaliteit bloot legde in woorden van deze strek king: „Jullie Duit sers zijn wel erg gauw geneigd een streep te zetten onder het verle den en met een bedelaarsgezicht over jullie huidi ge bestaansnood te klagen. Het moet echter zo zijn, dat dit ver leden elk moment terugkeert om de fouten te doen in zien, terwijl jullie Duitsers moeten proberen je zelf boven de proble men uit te vech ten. Niet wachten, maar doen!" De Amerikaan se schrijver, de voorm a 1 i ge Duit- ser Carl Zuck- may er wees op de symbolische na- men der tenten- i kampen: Mahatma Gandhi, Frank lin Roosevelt, Solidariteit, Madame Curie, Jean Jaurès, Fritjoff Nan- sen, Henry Dunant, Michel Angelo, namen van mensen dus, die allen op het gebied van de geestelijke en politieke vrijheid grote verdiensten hadden en de hedendaagse jeugd kunnen inspireren. Ons Nederland se kamp draagt geen naam en we zijn zo onbescheiden geweest onze tent de Jan van Hoof-tent te noe men en die er néast staat, de Wil lem van Oranje-tent. Het programma is ook vandaag, Zondag overladen geweest. Het be gon met de kerkdiensten waarin kardinaal von Faulhaber en ds. Buskes uit Amsterdam voorgingen. De middag werd geheel gevuld met demonstraties en voorstellingen, die op zichzelf niet slecht waren, maar weinig betekenen in verband met het doel waarvoor we geko men zijn. En nu nog even over het eten bij Hollanders loopt de liefde bijna altijd immers via de maag? Het is niet slecht, maar verre van goed. Als we niet allen een koffer tje proviand hadden, zouden we wellicht aan het einde van de week tegen de zolder vliegen van de honger. Maar merkwaardig is, dat de in onze tent gelegerde Duitsers alle giften afwimpelen en liever f droog brood eten dan een lik uit de Hollandse boterpot te nemen. Ook ziet men nergens, hoewel het kampi langs een openbare weg staat, kin deren bedelen. Deze zelftucht stemt hoopvol en maakt ons verzadigd- sten van het hele dorp soms stil. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Zaterdag ln bljzUn van tal rijke genodigden, waaronder vele burgerlijke en militaire autoriteiten de luchtvaartten toonstelling geopend, die ter gelegenheid van het 35-jarlg bestaan van de Nederlandse luchtmacht in de grote hangar van het vliegveld Ypenburg, is georganiseerd. Op 1 Juli 1913, in een tijd, dat andere' landen een begin maakten met de organisatie van een mili taire luchtmacht, kreeg ook Neder land zijn militaire luchtvaartafde ling. Hoe en waarmee in die be gintijd gevlogen werd, hoe het ma terieel en de uitrusting van de mi litaire luchtvaart zich in de loop van 35 jaar ontwikkeld heeft, wordt op deze keurig ingerichte tentoonstelling o.a; met foto's, te keningen, kaarten, modellen en vele andere voorwerpen de bezoe ker duidelijk gemaakt op een ma nier, die ook /oor de leek op lucht vaartgebied begrijpelijk is. Er valt luchtvaartgeschiedenis op deze ex positie te leren, ook de jongste, t.w. de verrichtingen van onze lucht macht in de vijf oorlogsdagen van Mei '40, de strijd van Engeland uit tijdens de oorlogsjaren en de ope raties tegen de Jappen in het Verre Oosten. Historie is evenwel een on derdeel gebleven, want het hoofd doel van de tentoonstelling is toch het publiek een indruk tc geven, hoe de jongeman bij de luchtmacht wordt opgeleid en dienst doet. Wat dit betreft, lijkt ons de tentoonstel ling wel zodanig ingericht, dat alle jongeren, die zich aangetrokken voelen tot de luchtvaart dat zijn er veel! tot 4 Juli op het vlieg veld Ypenburg indrukken kunnen opdoen, die beslissend kunnen zijn voor hun verdere 1-ven. Zij zullen daar ontdekken, dat de luchtmacht tegenwoordig een zeer uitgebreid en gecompliceerd bedrijf vormt. Is de jongeman lichamelijk niet ge schikt om piloot te worden, dan kan hij leren voor monteur, vlieg tuigbouwer, telegrafist of waarne mer. Hij kan geplaatst worden bij allerlei takken van dienst als de meteorologische dienst, de grond dienst in verschillende vormen, de radiodienst, de verkeersdienst, luchtfotodienst, autodienst en nog meer. Al die diensttakken leveren evenzo vele interessante beroepen op. Die opleiding is niet alleen in teressant, maar ook degelijk, omdat zij vaklieden kweekt van allerlei soort, die altijd buiten de militaire luchtvaart werk kunnen vinden en op het ogenblik zelfs de veel ge vraagde werkkrachten vormen. Hoewel de hangar toch waarlijk niet klein is, heeft men niettemin met de ruimte moeten woekeren om de 29 stands,* die grotendeels door het luchtmachtpersoneel zelf is vervaardigd, onder te brengen.1 De „levensgrote" vliegtuigen kon den er natuurlijk niet staan en werden buiten op het platvorm voor de hangar opgesteld. Het zijn er niet weinig, want alle belangrij ke vliegtuigen ln gebruik bij lucht macht en marine-vliegdienst zijn present. De „Spin", het eerste vliegtuig waarmee Anthonie Fok ker vloog, en de helicopter zijn er ook. Voorts zijn diverse soorten voertuigen als radarwagens, her kenningshekken, verkeersleidings voertuigen, brandweerwagens en mobiele technische werkplaatsen tentoongesteld. De laatste twee dagen, -waarop de tentoonstelling geopend zal zijn. op Zaterdag en Zondag 3 en 4 Juli dus, zullen zijn gewijd aan n*ili- taire vliegdemonstraties, die blij kens het programma bijzonder at tractief zullen zijn. Zo zal een hor denrace voor vliegtuigen worden georganiseerd, iets v/at in Neder land nog niet werd vertoond. Als laatste bijzonderheid vermel den wij nog, dat de vele bezoekers, die ongetwijfeld op deze interes sante en leerzame tentoonstelling te verwachten zullen zijn, bij iedere stand enige militaire in structeurs zullen vinden, die gaar ne bereid zijn het tentoongestelde toe te lichten en vragen te beant woorden. EN de nóg jongere Duitse genera tie? Ach, zij vindt het soldaatje spelen nog maar wét mooi. Hier wordt „Rusje" en Amerikaantje gespeeld op een van de inmid dels roestig geworden tanks, die na drie jaar nog steeds overal in Berlijn het toch al geschonden stadsbeeld ontsieren. Het jongetje op de voorgrond gooit een melk fles, bij wijze van handgranaat, naar de „tankcommandant" Distributie gerede verf wordt opgeheven Met ingang van 22 Juni wordt dispensatie verleend van het ver bod. verf en verfgrondstoffen te kopen of te verkopen, behalve voor zover het betreft: loodwit (zowel in droge als in pastavorm) zinkwit, lithopoon, loodtitanaat, titaanwit, loodmenie, maleinezuur anhydride, phtaalzuuranhydride, antimoonwit en chloorrubber, alsmede van het verbod om verf te verbruiken. Een dubbel woonhuis te Ros malen is gisteren door brand ver woest. Een 80-jarige man die bij pogingen om een koe voor de vuur dood te redden, brandwonden op liep, moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. Besprekingen worden voortgezet Het communiqué der Commissie Voor Goede Diensten meldt, dat de Nederlandse delegatie aan de C.v.G.D. heeft medegedeeld, uit Den Haag autorisatie te hebben ge kregen, om de besprekingen met de Republikeinse delegatie voort te zetten. De agenda-commissie zal morgen bijeenkomen. Het communiqué van de C.v.G.D. zegt voorts, dat de commissie een telegram zal zenden naar de Veiligheidsraad, in ant woord op 's Raads verzoek om in lichtingen ten aanzien van de op schorting der onderhandelingen. Ledental groeit reusachtig „De fusie tussen de Ned. Bond van personeel in Overheidsdienst en de Centrale Ned. Ambtenaren Bond heeft, zeker wat het ledental ^betreft, buitengewoon gunstige se- sultaten opgeleverd. Bij de samen smelting op 1 Mei 1946 hadden bei de bonden samen 36.000 leden, op 1 Januari 1947 was het 40.000 ste lid ingeschreven, op 1 Januari 1948 was het ledental gegroeid tot 44.359, terwijl het thans niet min der dan 46.520 bedraagt". Met deze woorden opende de heer N. Vijlbrief, voorzitter van de Algemene Bond van Ambtenaren in „Tivoli" te Utrecht het eerste congres, dat na de fusie wordt ge houden. Hij bracht dank aan de enorme opofferingen, die de be stuurders en vertrouwenslieden zich hebben getroost om dit resul taat te bereiken. Tevreden over het overleg met regering en lagere overheidsorga nen bleek hij niet. „Het duurt soms maanden en maanden, alvorens de overheden uitvoering geven aan de getroffen overeenkomsten. Dat is zo gegaan van verscheidene ver beteringen, die wij voor het over heidspersoneel wist te bereiken", klaagde hij. De oorzaak meenden hij te moeten zoeken in het feit, dat de regerings-apparaluur klaar blijkelijk niet ingesteld is op een vlugge afdoening van zaken, wan neer het de hoogste materiele be langen van het overheidspersoneel betreft. „Het wil er bij ons niet in, dat de regering geen werkwijze zou kunnen vinden, die meer be vrediging schenkt", riep de heer Viilbrief uit. Ook over hqt georganiseerd over leg was hij# niet te spreken. Hij oefende er ernstig critiek op uit, dat de minister van Binnenlandse- Zaken persé het z.g. Ambtenaren- centrum daarbij wil inschakelen, terwijl dit centrum, omvattende niet minder dan vijftig kleine or- ganisatietijes. niet meer dan 20.000 leden telt. De drie grote, samen werkende vakbonden telden op 1 Jan. '48 148.000 leden. Het opne men van het Ambtenarencentrum noemde de heer Vijlbrief een ern stige versnippering, die het overleg zeer moet bemoeilijken. Hij meen de namens de ABVA een ernstig protest tegen de geste van de mi nister te moeten la^en horen. Na een uitvoerige' beschouwing over de economische toestand van Europa zei de heer Viilbrief, dat alleen de Verenigde Staten van Europa een deugdelijke oplossing van deze problemen kan brengen, want „alleen in een socialistische maatschappij zijn vrijheid van ge weten en gods'dienst, gelijkheid voor de wet, gelijke levenskansen voor iedereen gewaarborgd". BUNNIK. Daar "de'brug voor het viaduct tijdelijk is afgesloten, gaan auto's tot 3600 kg. via de Sta- dionweg. Zwaardere wagens moeten Rijksweg no. 12 volgen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2