Rotterdam negen dagen congres-stad Vruchtdragende bijeenkomst „Handel en Nijverheid Middenstand steunt strijd van beroepsvervoerders ANDIJVIE Heilsmuzikanten in onze stad Kindervrienden 'W Bezettingsschade St. Louis Avelyn is negentien en „sij is een baie mooi meissie" Bouwkundigen uit alle delen der wereld bijeen Dikke rapporten OVB koos nieuwe bestuursleden 2 Woensdag 23 Juni 1948 STADSNIEUWS 55 De vereniging „Handel en Nijverheid", afdeling Amers foort van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, ver gaderde \faandagavond in 's Prinsenhof. In zijn openingswoord ver welkomde de voorzitter de he ren G. Bergstra en J. H. Stolte, bestuursleden van de afdeling Utrecht van de Nederlandse Vereniging van Particulier-be roepsvervoerders, welke heren zouden spreken over het onder werp: het particulier beroeps vervoer. De vraag wat de F.A.M. zal doen ten opzichte van de komen de feestweek in September a.s., werd door de voorzitter, de heer Friedrichs, beantwoord. Hij schetste de programmapunten welke men In bedoelde feest week hoopt uit te kunnen voe ren. Het contact van de F.A.M. met het plaatselijke bestuur der Bloe misten-winkeliersvereniging heeft geleid tot volledige overeenstem ming. Van 1 tot -1» September a.s. zal een bloemententoonstelling wor den gehouden in de Markthal. Sprekende over de „schakel-actie" van de F.A.M.. deelde de voorzitter mede. dat deze een succes genoemd mag worden. Reeds zeer vele mid denstanders namen hieraan deel. De „Zaterdag-actie" bleek eveneens in goede aarde te zijn gevallen. Het is verheugend te kunnen constateren, dat zowel de deelnemende winke liers als het nubliek deze actie heeft „gepakt". Zeer vele inzendingen van de daaraan verbonden prijs vraag zijn hiervan het sprekendste bewijs. Betreffende de verhouding tot de Storta deelde de heer Friedrichs mede, dat deze thans goed is te noemen. Juist het samenvallen van de Storta met de feestweek is oorzaak geweest dat moeilijkheden waren gerezen. Dank zij het begrip dat beide partijen hebben getoond, zijn deze moeilijkheden thans overwonnen. De heren Wijk. Hanhart, v. Ach terberg en Smeenk brachten elk nog enkele bijzonderheden over het ontstaan der Storta naar voren. .Algemeen was de vergadering van oordeel, dat zeer zeker de Stor ta ook voor de Amersfoortse Mid denstand van belang is te achten. Dat deze middenstand een plaats Jn het Stortabestnur dient te hebben, werd als vanzelfsprekend naar vo ren gebracht. Vervolgens besprak de heer De Feber, secretaris, het maandelijks contact-orgaan der F.A.M.. het „FAM-Nleuws". Hij wekte de leden van Handel en Nijverheid op. hun steun te willen geven aan de re dactie van genoemd blad door het inzenden van vragen en artikelen. Problemen, die een oplossing vra gen, o.a. kunnen middels FAM- Nieuws worden besproken en be handeld. Met enkele woorden richtte de voorzitter zich tot de aanwezigen in verband met de activiteit van Handel en Nijverheid voor het ko mende seizoen. De Middenstandsbe- langen. voortkomende uit de Bene- lux-overeenkomst, de komende Stadsuitbreiding van Amersfoort tot een stad van 100.000 inwoners en nog vele andere problemen en onderwerpen zullen in het komen de seizoen worden behandeld. H\j deed nog een beroep op de leden zich te uiten en verzocht de verga dering zo mogelijk onderwerpen' te noemen, welke kunnen worden be handeld. Beroepsvervoer In een boelende voordracht schetste de heer G. Bergstra de vele moeilijkheden welke de Wet Auto Goederenvervoer voor de particu liere beroepsvervoerders he'eft op geworpen. In het bijzonder behandelde hij de categorie „lijn- en bodediensten", daar deze toch de zo onmisbare schakel vormt tussen handel en in dustrie. Dus eveneens van zo groot belang voor de gehele Middenstand. Tegen autobestuurder drie maanden geëist Voor de Utr. Rechtbank had zich Dinsdag de 35-jarige verkooplei der P. W. uit Amersfoort te ver antwoorden, die in October 1947 met een Chevrolet op de kruising onder Oudenrijn in botsing kwam met een truck met oplegger. De gevolgen waren ontzettend: de wa gen werd vernield, hijzelf gewond en de naast hem zittende dame, mevr. P. v. Eyk werd zwaar ge wond. De volgende dag overleed deze dame. Wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, de dood tengevolge hebbende, stond W. te recht. Hij verklaarde, dat hij met een snelheid van 40 a 45 K.M. per uur had gereden. De voor hem rij dende wagen had' hij niet bemerkt, daar hij even voor de aanrijding de lichten had gedempt. De Officier van Justitie eiste drie maanden hechtenis en ontzet ting uit de bevoegdheid een mo torrijtuig te besturen voor de tijd .van zes maanden. Uitspraak op 6 Juli. Noteert U even GRAND: „Zigeunerbloed" (18 jr.). 14.30. 18.45 en 21 u. Zo. 14.—. 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: „Secret Service" (14 jr.) 14.30 18.45 en 21 u Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: „De Zeewolf" (18 jr.). Vrijdag en Zaterdag 14.30, 18,45 en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 gn 21 u OPENB. LEESZAAL EN B1BL dat gelijks ruilen v. boeken 14—17 u Di. Vrijd avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 1417 u Di. en Vrijd. ook 19—22 uur. DANCING VAN "I HUL: Zat. Zon. en Woensd. dansen. 20—22 uur Zond. mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat. Zon. en Woensd dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red. White and Blue gang). De spreker stelde de vraag, of deze diensten weg-genationaliscerd moeten worden, zoals ook reeds met particuliere busdiensten het geval is. Zal men t.z.t. geen vrije keuze meer kunnen maken, met wie men zijn goederen wenst te doen ver voeren 7 Hierop kan slechts één' antwoord mogelijk zijn. Neen. nogmaals neen. Met klem verzocht hij de aanwezi ge middenstanders er nota van te nemen, dat de strijd van de particulierc-berocpsvervoerders te gen de nationalisatie, de strijd is van de gehele middenstand tegen nationalisatie. De heer Bergstra memoreerde nog. dat de Kamers van Koop handel en Fabrieken in Neder land ten aanzien van de Wet Auto Goederenvervoer een request aan de Staten-Generaal hebben gezonden tegen de uit- voering van genoemde Wet. Dat de Nederlandse Spoorwegen of haar zuster-ondernemingen fi nancieel gebaat zouden zijn met de toeneming van het goederenvervoer werd door spreker ernstig in twij fel getrokken. Met een krachtige opwekking, de strijd van de particuliere beroeps vervoerders te ondersteunen, be sloot de heer Bergstra zijn lezing. De heer Hanhart was de.tolk der aanwezigen, door hulde te brengen aan de actie van de beroepsver voerders. Advertentie MIEP LACHT: Zijbroedtjopeen aardig pladnnetje Zij zal haar luitjes morgen eens iets bijzonders voorzetten. Morgen schaft de pot: maar anders dan anders, wamt Mevr. Lotgering-Hlllebrand geeft een paar nieuwe recepten. ANDIJVIE MET BRUINE SAUS 1 kg. andijvie, 1 jusblokje, 40 gr. marg./boter, zout. Was struiken andijvie, snijd ze ln de lengte in tweeën of in vieren. Kook ze in water met zout half gaar, laat ze uitlekken. Maak 4 d.l. bruine saus van 1 justablet met marg./boter en water (met wat andijvienat). Smoor in de helft daarvan de droog uitge lekte andijvie verder gaar. Geef er nieuwe aardappelen en de rest vartj de saus bij. ANDIJVTESLA MET ZOMERBIET }£kg. gele andijvie, i/s bosje zomer- biet, 2 lepels slasaus of meer, zout, aroma, mosterd, peper, 1 sjalotje. Kook zomerbietjes gaar, ontvel re en laat ze afkoelen. Meng slasaus met zéér fijn gesneden sjalot, zouten kruiden. Laat enige uren trekken. Verwijder hardgroene andijviebla- ren. Was de rest en sla ze droog uit. Snijd ze in héél fijne reepjes.- Snijd bietjes in héél kleine stukjes. Meng 1 uur voor het eten andijvie, biet en slasaus dooréén. Maak zo nodig op smaak af. VnUdag, in dezelfde hoek, Krijgt U Micp weer op bezoek. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen De groet voor het gemeentehuis „Er is iets bijzonders in, dat een corps van ongeveer 35 man op een mooie Woensdagmorgen, in een tijd waarin zoveel werk moet worden verricht, zo maar in een of andere plaats kan komen spelen," zei kapitein Pauwels, de bevelvoerend officier van het Leger des Heils muziekcorps I uit Den Haag van morgen voor het raadhuis tot bur gemeester Molendijk en overige autpriteiten. Kapitein Pauwels ver telde vervolgens, dat het korps be staat uit mannen, die met hard werken het dagelijks brood moeten verdienen. Dit spelen op Woens dagmorgen is mogelijk geworden, omdat deze mannen hun vacantie- dagen doorbrengen met het geven van concerten in diverse plaatsen uit dankbaarheid jegens God voor hetgeen Hij voor hen deed. Tijdens de afgelopen dagen speelde het korps in Arnhem, Doesburg en Zwolle. De kapitein dankte burge meester Molendijk voor de ont vangst, waarna door het korps een mars werd gespeeld. Burgemeester Molendijk zeide hierna: „Gij weet U met Uw mannen dragers te zijn van een blijde boodschap. Op het terrein, waarop U werkt, wordt nog wel eens verschillend gedacht, maar in deze vorm kunnen wij het allemaal accepteren. Bovendien heeft U wel een zeer goed tijdstip om in Amersfoort te komen spelen uitgekozen, daar Uw bezoek precies past in onze muziekweek. Deze week geven n.l. al onze muziek korpsen concerten op openbare pleinen. Dat is eigenlijk ook weer een beetje concurrentie. Ik hoop echter, <fht U hier een goede dag zult hebben en dat U innerlijk ge sterkt weer naar Uw woonplaats zult terugkeren. Blaast er op los, de lust in het hart en de blijdschap op het gezicht, dat is dunkt mij de definitie van de moderne heilsol daat!!!" Adjudante Bartelink bood hier na de burgemeester bloemen aan, kapitein Lance besloot deze korte plechtigheid met een dankgebed. Hedenavond concerteert het mu ziekkorps in Amicitia. Monstertournooi van „Soesterkwartier" Duizend korfballers naar Birkhoven Ongetwijfeld zullen velen zich nog de geslaagde korfbaltournooien herinneren, die de korfbalvereni ging „Het Soesterkwartier" in de loop der jaren heeft georganiseerd In ieder geval is het grote mon stertournooi 1946. toen niet minder dan 800 korfballers de sportterrei nen van Birkhoven bevolkten, nog niet vergeten. Ook dit jaar zal de korfbalver eniging een monstertournooi orga niseren, dat nog grotere omvang zal hebben dan in 1946. De Soes terkwartier Jubileum Series wor den gehouden op Zondag 18 Juli op Birkhoven. Een grote stroom van inschrijvingen moet door de propaganda-commissie verwerkt worden. Als dit grote tournooi or-» ganisatorisch een even groot suc ces wordt als in 1946, dan heeft de korfbalvereniging „Het Soester kwartier" goede propaganda gele verd voor deze mooie sport, die steeds meer beoefenaren gaat tel len. Het staat nu reeds vast, dat duizend korfballers op Zondag 18 Juli naar Amersfoort zullen ko men: korfballers uit alle delen van 't land, die verdeeld in zeiVien af delingen elkaar op dé sportvelden de sportieve eer gaan betwisten. Reeds moest een aantal inschrij vingen terzijde worden gelegd om dat door inzaai van enkele velden niet over geheel Birkhoven be schikt kan worden en daardoor een erotere organisatie onmogelijk is. Wij kunnen met recht spreken van een groots sluitstuk van de her denking van het koperen jubileum van deze populaire korfbalvereni ging. Oud-Katholiek Seminarie De jaarlijkse prijsuitdeling voor de Humanisten van het Oud-Ka tholieke Seminarie te Amersfoort zal Donderdag 8 Juli gehouden worden in ,de kapel in de Muur huizen door mgr. J. van der Oord, bisschop van Haarlem. „Excelsior" concerteert nabij Lingestraat Ook „Excelsior" levert zijn aan deel aan de muziekweek. Vrijdag avond concerteert deze vereniging om 8 uur op het schoolplein aan de Lingestraat. Het programma luidt. Mars: Death or Glory, R B. Hall; Fantasie: De postillon van Long; jumeaux, P. J. Molenaar; Heinzel mannchens Wachtparade, Adr J. Maas: Strauss - Walsen - Potpourri Adr. J. Maas; Fantasie, Lavallée des Roses, J. M. Champel: Ouverture. Salomon O'Filsfils; Ouverture, L'Aurore; Mars van G. J. Mulder. Ons dagelijks teveel Van bewoners aan de Schimmel- penrminckstraat werd een autoped ontvreemd. Een wielrijder, die geen bel. en twee automoftlisten, die resp. geec achterlicht en geen geldig rijbewijs hadden, kregen een uitnodiging to» deelname aan de zitting van do Kantonrechter. Tot slot kreeg een melkboer. die langs andere wegen dan voorge schreven, melk aftapte, een bekeu ring Uitgaan bad een staartje Enkele maanden geleden ging de 23-jarige breister J. v. B. te Amers foort met zekere A. M. een avondje uit. Bij die gelegenheid zag zij kans hem zijn portefeuille, inhou dende ca. f 50.afhandig te ma ken. Voor deze diefstal moest zij zich Dinsdag voor de Utr. Meerv. Kamer verantwoorden. De eis luidde: twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Wegens haar slechte gezondheid vroeg haar verdediger onmiddel lijke in vrijheidstelling. De Recht bank wees ciit verzoek af en be paalde de uitspraak op 6 Juli. DEZE SANDAAL, geïnspireerd op het schoeisel van de inwoners van Venezuela, draagt de naam Mara- caibo. Zij is uitgevoerd in rose rib fluweel met vuurrode pompoenen. ELFHONDERD KINDEREN moes ten zich Dinsdagochtend bij het Politiebureau Kattenburg te Am sterdam vervoegen. Zij verschenen met opgewonden gezichten, want de Amsterdamse politie trad. van daag op als gastvrouw bij 'n boot tocht per Alkmaar Paket naar IJmuiden. De politiemuziek zorgde voor vrolijke klanken. Een lie verdje gaat geheel in de muziek op Gedeputeerde Staten hebben andere mening De gedeputeerde staten van Utrecht hebben bepaald, dat alsnog door het gemeentebestuur van Amersfoort medewerking dient te worden verleend ten aanzien van de aanvrage van het bestuur der R.K. bijzondere scholen voor gewoon la ger en uitgebreid lager onderwijs St. Louis, om beschikbaarstelling uit de gemeentekas van gelden voor het herstel van schade die aan de genöemde, in het pensionaat „St. Louis" gevestigde scholen werd toe gebracht als gevolg van de bezet ting door o.a. Duitse en geallieerde legeronderdelen, B. en W. verwachten stellig, dat wanneer de raad mocht besluiten van de beslissing van de gedepu teerde staten van Utrecht in hoger beroep te gaan geen beslissing in andere zin zal volgen. Het bij de tweede kamer inge diende ontwerp van wet tot rege ling van de bijdragen voor weder opbouw van publiekrechtelijke li chamen is n 1. in Mei j.l. vervangen door een nieuw ontwerp. Volgens dit ontwerp worden ln beginsel voortaan de kosten van uitvoering van wederopbouwplannen volledig door het rijk vergoed, voorzover zij een rechtstreeks gevolg van oorlogs schade zijn. Dit ontwerp bevat een bepaling volgens welke om. bijzon dere lagere scholen als goederen der gemeente kunnen worden aange merkt, zodat indien de gemeente vergoeding wegens oorlogs- en be zettingsschade aan de schoolbestu ren moet uitkeren, het ri.ik deze kosten aan de gemeente zal resti tueren. Indien dit ontwerp tot wet zal zijn verheven, zal in beginsel dus aan het financiële bezwaar van de ge meenten met betrekking tot geval len als de bovenbedoelde zijn tege moet gekomen Op grond van het een en ander menen B. en W. de raad te moeten adviseren om in de beslissing van de gedeputeerde staten te berusten. Expositie G. Benner in d' Oude Lanteern G. Bonner. die in d'Oude Lanteern te Amersfoort exposeert, is al in de vijftig, maar heeft /.ot nu toe zijn kunst slechts eenmaal tentoonge steld. Hii is een Fries.' woont al thans in een Fries milieu, en mis schien moet men hierin wel de ver klaring zoeken van dit eigenaardig isolement. Mensen die van het'he dendaagse kunststreven weinig of niet op de hoogte zijn, zullen, als zü dc voorstelling, hün voorstelling, zo grillig zien vervormd, menen, dat het alleen een kwestie is van moed willig ongewoon doen. Wie enige routine heeft in het bekijken"van modern werk zal echter al gauw bespeuren dat hier, zoals de inleider gezegd heeft, een bijzondere mate jian oprechtheid en zuiverheid ln 't spel is. 't Gebeurt ook maar een ejjkele maal, dat men de titel niet verantwoord acht. Wie op de ten toonstelling van Paul Klee in het Sted. Museum te Amsterdam heeft rondgedwaald, weet hoe subjectief de titels vaak gekozen kunnen zijn, zó, dat men bii een park of stille ven ook wel aan een schip of maan landschap zou kunnen denken. Zo ver dwaalt Benner nooit van zijn thema af. Maar hij is genoeg „auto noom" kunstenaar, om het uit gangspunt dwingend naar zijn tiroomvisle om te vormen; om een zee te zien als een zwarte kom met witte stroken: om een paard tot enkele omtreklijnen terug te bren gen; om een voorjaarsstemming tot een klaterend kleurengeheel te schepjifn dat aan een Japanse feestversiering doet denken; om een wlntergezicht te herleiden tot een aantal tweedimensionale „boom- vagen". Het wezenlijke uitgangs punt is niet de natuur, maar de kin derdroom, het sprookje. Ik gevoel deze kunst eerder nog verwant aan Franz Mare en het prille Duitse expresslonnisme; ook wel aan Chagall (zonder diens af fectatie) dan aan de Fransen. Wil men een Franse verwantschap dan kan het Georges Rouault, een heel enkele maal (1) Picasso zijn. In ons land zou ik enige overeenstemming •willen zoeken met Jan Boon Azn, hoewel die twee misschien nog nooit van elkaar hebben gehoord. Bennef's Ruiter op strand heeft In kleur en sfeer besliste aanrakings punten met de Zwarte Ruiter van Boon. Benner's werk, rijk van kleur, heeft naar mijn gevoel iets jeug digs, verkwikkends en puurs zoals de jeugddromen en sprookjes van een onbedorven mens. Van zoete lijkheid is daarbij geen sprake en ook de donkere tonen ontbreken op ziin palet geenszins. Maar de pro blematiek in de vorm heeft niets te maken met een pessimistische, gecompliceerde geest. Tot zijn beste werk, waarin de gouache als ik 't goed heb, over weegt, behoort Ruiter op strand (25). Strandrit (14), Voorjaar (13) en Winterlandschap (16). Ook de tekeningen in portefeuille zijn de moeite van een beschouwing waard. C. A. S. Huisschilder stal verf De huisschilder N.Z. te Amers foort die te Zeist werkte, had voor rekening van zijn patroon bij de leverancier J. v. S. ca, 125 kilo gram verf besteld. Hij deed het voorkomen, of dit materiaal voor de zaak was. Wegens diefstal moest de man Dinsdag voor de Utr. Rechtbank terecht staan, waar hij tien maan den gevangenisstraf met pi trek van voorarrest tegen zich hoorde eisen, waarvan vier maanden voorwaar delijk. De Rechtbank zal 6 Juli uit spraak doen. APV „De Eendracht" De Amersfoortse Postduivenver eniging „De Eendracht" hield een wedvlucht van Orléans. Afstand 532 km. De duiven werden gelost 6.25.07 Aankomst eerste prijswin nende duif 12.10.50, laatste prijs winnende duif 12.57.35. Aangewe zen 25 cent werd gewonnen door J. Buis met no. 2, tweede J. van Drie met no. 3. Aangewezen 10 ct. G Polhout met no. 4, tweede J Mèerbeek met no. 5. Koningspoule werd gewonen door J Buis I. J v Drie 2. Speciale 10 ct werd gewon nen door J Buis 1, J. v Drie 2, G Polhout 3. Prijzen werden gewon nen door G Polhout 1-4-9. J Buis 2-17, J v Drie 3-13-20, J Meerbeek 5-11-12, Metaal 6, A v Plateringen 7-8-18, Budding 10, G Veenen- daal 14, J v d Hoek 15, R H Grol 16. Barrink 19, J H Reijnen 21. Schoonheidskoningin van Zuid-Afrika in ons land Een vrolijk negen tienjarig meisje met een roodbruine krullebol bekeek gisteren Den Haag. „Mejuffrouw Suid Afrika", schoon heidskoningin van dit jaar, „deed" de residen tie, zoals zij in de afge lopen maanden New York en Hollywood, Pa rijs en Brussel en tal van andere steden heeft bekeken. Avelyn H. Macaskill uit Bloemfontein be antwoord niet aan het Amerikaanse type van schoonheidskoningin nen. Kunstmatige „oomph" en „glamour" ontbreken haar, evenals de lagen „plamuur en verf", die gewoonlijk dergelijke vorstinnetjes plegen te verfraaien. ,,Ik ben een van die baie mooie melssies van Suid-Afrika" ver telt zij en voegt daaraan toe, dat het wellicht meer geluk dan wijs heid was, dat juist zij uit de 49 finalistes in Maart van dit jaar ge kozen werd. Avelyn bekijkt de wereld van de vrolijke kant. Zij lacht gezond, vooral als zij vertelt van haar ervaringen in de wereldsteden tussen alle mogelijke zelfbe wuste. belangrijke en vaak gekunstelde be roemdheden. Zij voelde zich eerst wel erg ver legen, maar op de duur wende dat wel, al was zij nooit helemaal op haar gemak, omdat zij zich „zo gezond" voel de. Avelyn is negentien. Zij is de enige dochter van een leraar in de na tuur- en scheikunde te Bloemfontein, die maar nauwelijks zijn* toe stemming voor haar wereldreis heeft gege ven, toen zijn dochter tje de landelijke schoonheidsprijsvraag van de verenigde Zuid- Afrikaanse wolfabri kanten won. De fabri kanten zorgden echter voor deugdelijk chape ronne (die het maken van een filmtest in Hollywood voorkwam) Ïn daarom mocht Ave- >'n op reis om overal toiletjes. vervaardigd van Zuid-Afrikaans^ wol te tonen Hoewel Avelyn een vrij stevige jongedame van plm. 1 meter 75 is. 6preekt haar chaperon ne over „mijn kleine meissie", dat erg ner veus en opgewonden was over alle aandacht, die aan haar werd be steed en alle geschen ken, die men haar gaf. „Ik wil haar lief en na tuurlijk zoals ik haar meekreeg, ook weer aan haar ouders terug geven", vertelt deze oudere dame, buiten het gehoor van haar pupil. Een streekje lippen stift en een vleugje poeder zijn de uiterste concessiea. die op het gebied van make-up worden gedaan. „Wat ik doen ga als ik weer thuis ben?" zegt Avelyn, „ik ga een maand slapen, om uit te rusten van alle reisver- moeiennissen. En dan? Weer eens lekker ge woon leven". Zij is hier in Nederland al een beetje bijgekomen en zou hier best willen blijven, als de zon maar wat warmer was. Hier in Nederland wordt zo lekker gekookt, vindt zij cn zij prefereert het Hollandse appelsap bo ven de Kaapse wijn. Haar grijsblauwe ogen stralen als ze van thuis vertelt. Zij verlangt naar huis en is ondanks alles blij, dat de K.L.M. haar a.s Zaterdag weer in die richting brengt. Amersfoortse Concours commissie Uitslag wedvlucht Orleans afst. 533 km op Maandag 21 Juni in concours 349 duiven, gelost om 6.25 met Z.W. wind. Snelheid le duif 1557,70 meter per min. laatste 1424,80 meter per min., tijd 1238.57. Aangew. 25 ct. no. 4 en 15 aangew. 10 ct. no. 6 en 16. Koningspoul no. 2, 3, 4, 5, 6. speciaals no. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13. S. Visscher Or. 1, 49. A. L. Ver straten Rd. 2, 34. H. de Graaf Rd. 3. 26. 69. M. v. Keken Or. 4, 8. 20. C. Meiier Or. 5. J. de Vries Rd. 6, 59. A. Wiekart Or. 7, 15. 23. 29. 32. H. v. d. Lisdonk Or. 9. 31. H. Bleu- mink Rd. 10. 12, 44. J. Jagtenberg Or. 11. W. Verheuvel Rcj. 13. A. Lablans Or. 14, 85. mevr. v. d. Berg Gr. 16, 27. 38. 39. 63. J. H. Schuiten Gr. 17. J. Overeem Rd. 18. F. Harteman Or. 19. H. Pieters Rd. 21, 72, 88. Gebr. Labrie Rd. 22. 30. 86. 87. M. Dekker Or. 24. G. Kluver Rd. 25, 53, 56, 62. J. de Bruin Gr. 28, 74. 79. W. Idzerda Or. 33. J. Malenstein Rd. 35. W. Gerth Or. 36. 70. J. Gazenbeek Rd. 37. 40, 64. 82. G. Wijnands Or. 41. 83. J. Meer beek Er. 42. J. Schellart Rd. 43. W. v. d. Vennen Rd. 45. J. Schunselaar Or. 46. 51. 52. J. Maarssen Rd. 47. H. Verhoef Gr. 48. J. Noorman Gr. 50. H. v. Beek Rd. 54. D. Hofland Ra. 55, 68. J. Leijenhorst Or. 57. P. Kas fcd. 58. A. Verheulen 60. E. de Goede Gr. 61, 77. S. Appel Gr. 65. T. Siekers Gr. 66. M. J. v. d. Lin den Gr. 67. E. v. d. Brink Or. 71. A. Kaal Or. 73. D. Broesse Or. 75. A. v. Plateringen Ed. 76, 81. W. Jansen Rd. 78. A. Woudenberg Rd. 80. H. Dazzelaar Rd. 84. A.C.C. EINDSTAND VITESSE DUIFKAMPIOEN 1. Gebr. Labrée (R.D.) 294243 - 714.3 p. 2. P. M. v. Keken (O.R.) 294588 - 623,5 p. 3. J. v. d. Burg (R.D.) 186703 - 620.5 p. 4. G. Klu- vers (R.D.) 4049 - 611.3 p. 5. A. v. Plateringen (E.D.) 295444 - 588,4 p. (Ingezonden Mededeling) Bekendmaking De Gedeputeerde Staten van de Prov. Utrecht maken bekend, dat het onder de gemeente Hoogland gelegen gedeelte Hoogland-Zeldert van de Provinciale weg van Amers foort naar Bunschoten, gedtu-ende het tijdvak van 22 Juni 1948 tot en met 30 Augustus 1948 is afgesloten voor het verkeer van voertuigen met uitzondering van rijwielen. ROTTERDAM staat op het ogehbllk op bouwkundig gebied in het centrum der belangstelling van de gehele wereld. Verscheidene van de grootste bouwkundigen \an deze tijd nonen dc congressen by, die ln de aula van museum Boymans er. in „Palace" worden gehouden. Overal in de stad ziet men groen-witte hordjc3, met als opschrift „To the con ference", die de talrijke vreemdelingen de weg moeten wijzen. Nederland en by uitstek Rotterdam waren zeer geschikt voor deze congressen, waaraan vertegenwoordigers van ongeveer 22 landen deelnemen. T\*l i i besloten het eerstvolgende congres Er zal in de komende dagen ernstig worden gesproken over het bouwen van tunnels, van onder grondse fabrieken en spoorwegen, van ondergrondse straten en zelfs van ondergrondse steden. Dat ge beurt allemaal in de aula van Boy mans, maar in Palace vergaderen weer andere deskundigen, die voor zien van schrikwekkend dikke rapporten, verslag uitbrengen van hun bevindingen bij de onderzoe kingen op het gebied der grond mechanica. Deze grondmechanica zou' men de geheime dienst der bouwkunde kunnen noemen. Zon der de grondmechanica, die al zo oud is als de funderingen van de toren van Babel, kan geen goed bouwwerk worden opgetrokken. Het is de leer van het evenwicht en de beweging van de grond, van de invloed van het water op de grond, enz. Omdat Nederland bovenal het land is, dat aan de bouwmeesters de grootste moeilijkheden in de weg legt, is het ook de meest ge schikte plaats om over die moei lijkheden te spreken; ze liggen om zo te zeggen voor het oprapen. De eerste internationale congres sen over deze onderwerpen werden te Cambridge in de Verenigde Sta ten en te Parijs gehouden. Voor het uitstekende werk, ,dat de Neder landse ingenieurs toen te zien ga ven, werd met algemene stemmen te Rotterdam te houden en wel ter gclegeiihcid van de opening van dc Maastunnel. Dat was in 1937. De oorlog heeft de uitvoering van deze plannen verhinderd en men moest acht jaar wachten voor er opnieuw gelegenheid was om ze uit te voeren. Maar gistermiddag was het toch zover. Toen opende dr. ir. Harmsen, als vertegenwoordiger van de Neder landse regering, de beide congres sen. De grote zaal van de Rotter damse Schouwburg, waar deze opening geschiedde, was tot op de laatste plaats bezet. De belangstel ling van officiële zijde was zeer groot. De Koningin, die bescherm vrouwe van de congi essen is, deed zich vertegenwoordigen door haar kamerheer in buitengewone dienst, mr. K. P. van der TIandele. Verder waren iaanwèzig zijne excellentie minister Fievez, de deken van het Corps Diplomatique, de consuls van de Verenigde Staten, Frankrijk en België, oud-minister Ringers, en nog vele andere Hoogwaardigheids bekleders. De congressen zullen duren van 21 tot 30 Juni. Tussentijds zal men verscheidene excursies maken. Er wordt echter'voor gewaakt, dat er geen tijd verloren gaat: Gister avond reeds, dus direct na de ope ning, reden de congressisten naar Delft, waar zij een bezoek brachten aan het daar gevestigde laborato rium voor grondmechanica. Mr. D. J. W van Dijk leidde Dinsdagavond de in de ontvangstzaal van de Phoenix-brouwerij gehouden vergadering van de Oranje-vereni ging Bergkwartier. omdat de voor zitter de heer G. Goorhuis. was ver. hinderd. De belangstelling voor deze ver gadering was matig. Tijdens de behandeling van zijn jaarverslag, fnerkte de penning meester, de heer A. R. van Houdt op. dat de financiële positie van de vereniging niet ongunstig is. „Een Oranje-vereniging timmert aan de weg, dus hoeft een jaarver slag niet zo heel veel meer te ont hullen". zeide de secretaris, die vervolgens o.a herinnerde aan kfansleggingen, verricht door depu taties van de vereniging en de aan dacht vestigde op de vriendschappe lijke betrekkingen met de beide zusterverenigingen, de Oranje-ver eniging te Amersfoort en de Oran jevereniging Soesterkwartier. waar mee de basis is gelegd voor het Huldigingscomité 1948 om te komen tot een eendrachtige viering van de jubileumfeesten. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. van der Rotte, werden ge kozen de heren R. Kok en W. C. J. Vetter. Teneinde een goede voorbe reiding van kinderfeesten te kunnen bereiken, werd mevrouw J. Drion gekozen als vierde vrouwelijk be stuurslid. Bij een bespreking over de jubi leumfeesten werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt. de O L. Vrouwetoren in die dagen te ver lichten. Na de pauze hield ir. J. C. van Nouhuys een interessante causerie over een door hem gemaakte stu diereis naar Afrika. Van de kdok door wat kokende was De politie is gisteren uitgerukt voor loos-brandalarm in het pand Langestraat 55. De bewoners er van hadden een potje met was op een electrische kookplaat gezet. Toen men na enige tiid de keuken binnen kwam. hingen daar dikke rookwol ken. De $tank was verschrikkelijk. Men dacht dat de keuken in brand stond. De politiemannen'constateer den echter, dat de was slechts was gaan koken. Schade was er niet. Rurjrerlijke Stand GEBOREN: Hans, z. v. F. Salo mons en W. Doeser; Frederik Pe trus. z v A. v. "Wageningen en A. P. H. van Well: Paulina Maria Agre- cula, d. v. G. A. M. Gerritsen en G. Morren. GEHUWD: A Mispelblom Beiier en F Pinkster: D. Reurekas en W. v. Colmjon; T. Kruis en A. K. Suk; S. Buursma en L. P. de Mots VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN In de Dinsdagavond gehouden vei ling van onroerende goederen, ten over staan van notaris mr. S. van 't Eind, werden de navolgende percelen publiek verkocht: het winkelhuis met boven huis Hof 29, alsmede het winkelhuls tevens woonhuis met erf Hof 28. aan de heer J. van der Horst, te Amster dam voor 10300,maximum prijs f 12574.54: het woonhuis met erf aan de Hogeweg 190 en 192, aan de heer C. van Nimwegen voor 2900, maxi mum prijs f 3500: Het woonhuis aan de Kerkstr. 2. opgehouden voor 3050 maximum prijs 3800: het woonhuis met tuin aan de Bisschopsweg 77 aan de heer H van de Brink voor 4650: maximum prijs 4600; het woonhuis met schuurtje en grond, van Bcmmel- straat 92 aan de heer C. van Nieuwen- huizen voor 2200 maximum prijs 3650: het woonhuis met schuurtjes en grond van Bcmmelstraat 103, opge houden voor 2300 maximum prijs f 3600; het woonhuis met schuurtje en grond van Bcmmelstraat 78 aan de heer J. Boshuizen voor 1950. maximum I 3600; het woonhuis met schuurtje en grond van Bcmmelstraat 63 aan de heer A. Barftlss voor 2300 maximum 3600; het woonhuis met erf en grond aan de Stationsstraat 37 aan huurders voor maximumprijs van 8600: het woonhuis met schuurtje en grond aan de Puntenburgerlaan 26 aan tie heer S. van de Klashorst voor I 3500, maxi mum prijs 4500. Het blok van twee huizen aan de Soesterweg 373 en 375 aan de heer W. de Greef voor I 12.300, maximumprijs f 12 730; Het blok van 4 woonhuizen met schuurtjes en grond Dollardstraat 206. 208. 210 en 212 aan de heer W A Brandsen voor I 21 900. maximum 22 800: het woonhuis met schuurtje en grond aan de Borger- laan 3 na loting aan de heer B. Polak voor f 5300. (maximumprijs). Gevonden voorwerpen Zwarte kip; portem. inh. f 5.00 textielpunten en zegels; tennisbal len; gans; autoped mass, banden; paar grijze sokken; bruine portem. inh. bonnen en geld; paar br. dames handschoenen en een port. inh. tabakskaart en ruim f 36.00; motorstofbril; muntbriefje; pad- vindersriem: rijwiel buitenband (nieuw); zilver kinderringetje; horloge met ketting in lederen hanger; Milt. cape; grote hond wit bruin met dikke witte staart; zwart étui inh. f ietssleuteltje en een entree Pyramide van Auster- litz; sleepketting; speldje no. 3472 (Kraamverzorging); geruit kinder- jasje met kapje; stafkaart in étui; bruine heren glacé handschoen (r.) plas. kapje (orange); lipssleutel no. 85; Milt. jas; Spaniel bruin-wit; gouden polshorloge; handschoen groen met geel afgezet; kinderport. inh. f 0.50; 2 ons gewicht; heren polshorloge met r>las. bandje: blauwe kinderwagen met gele wie len; grote rode gummibal; zwarte damesschoen (r.licht gele dames handschoen met kap. Hoevelaken Uitvoering H. M. K. Het Hoevelakens Gemend Koor „Het moet kunnen" geeft op Dins dagavond 29 Juni a.s. ter gelegen heid van de verjaardag van Prins Bernhard een concert in het Mili tair Hospitaal te Amersfoort. Vergadering Oranje Vereniging In een ledenvergadering van de Oranje-Vereniging te Hoevelaken besprak men de vaststelling van een feestprogramma voor de ko mende jubileum-feesten. Er wer den voorgesteld kinderzang, pop penkast. g'ecostiimeerde voetbal wedstrijd, muziek- en zanguitvoe ring, demonstratie gymnastiekver eniging, lilmvoorstelling en vuur werk. Het bestuur zal nog nader beslissen. Burgerlijke stand Gehuwd: B. den Ouden (Hoog land) en A. R. C. Kleter; J. Schoonderbeek (Nijkerk) en C. M. Kleter. Predikbeurten Donderdag 24 Juni Geref. Gem. geb. „Bouwlust" 2.30 uur Student Mallan uit Rotterdam. Gevonden voorwerpen Twee jonge poezen verpakt in een doos. Inlichtingen Rijkspolitie. Soest ONFORTUINLIJKE STROPER De 35-jarige firmant A. v. d. H. alhier, die door de Amersfoortse kantonrechter wegens overtreding van de jachtwet tot drie boeten van 60.- elk was veroordeeld hoorde heden door de Utrechtse meervou dige kamer bij welke hij in hoger beroep was gegaan vonnis wijzen hetwelk luidt drie maal vijf dagen hechtenis. Wielrijdster zag motor te laat Een wielrijdster, die komende van de overweg de Eemstraat in wilde rijden, merkte niet dat achter de personenauto, die zij liet passeren, een motor reed. De motorrijder S. trachtt® nog een aanrijding te voor komen. doch dit mocht niet baten. De juffrouw en S. kwamen te vallen waardoor het .rijwiel en de motor werden beschadigd. De kleding van S. werd licht gehavend. Jubileumfeesten 1943 Bestuursleden van alle plaatse lijke verenigingen en corporaties enz. en verdere belangstellenden, worden verzocht aanwezig te zijn op de algemene vergadering, welke zal worden gehouden op Vrijdag a.s. om 8 uur in de iial van Eem- land. Hier zal een bespreking wor den gehouden over het voorlopig programma der tg houden feeste lijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig Regerings-jubileum van H.M. de Koningin. Opbrengst collecte Rode Kruis De Rode Kruis-collecte heeft de grote som van rond f 2000 opge bracht. Dit is precies de helft meer dan het vorige jaar.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2