Systeem Plichtbrandweer voldoet niet Voetbalbelang ging boven politie-bevel DAGREIZEN 2 B en W stellen voor: vaste kern van 16 man en 30 vrijwilligers Noteert U even Rie Nobbe zei haar mening over toestand in Nederland Woningtekort eist sneller bouwen CEBUTO REISBUREAUX UNAC-comité FRA DIAVOLO, GEEN EDELMAN Donderdap 24 Juni 1948 STADSNIEUWS 7 B. en W. schrijven o.m. aan de raad: In ons aan uw raad gericht voorstel d.d. 19 Februari 1947, betref fende de reorganisatie van de brandweer, merken wij op, dat, wan neer de in dat voorstel omschreven plannen geheel zouden zijn door gevoerd, verwacht mocht worden, dat de bijdrage der gemeente voor dc dekking van het tekort der brandweerbegroting zou kunnen worden teruggebracht tot rond f G4.000.Op de door u vastgestelde begroting voor 1948 is deze bijdrage echter nog geraamd op f 108.400.(1947: f 108.300). De verlaging der brandweeruit- gavcn diende, zoals wij in aange haald voorstel uiteenzetten, gevon den te worden door vermindering van de sterkte der beroepskern tot 6 man en de instelling van een zo genaamde plichtbrandweer van 52 man. Met deze formatie werd het mogelijk geacht de voornaamste brandweerfuncties, n.l. het aanvan gen der brandbestrijding binnen de kortst mogelijke ..aanvalstijd" ge heel of grotendeels te doen verrich ten door de plichtbrandweer. De taak van de overblijvende, sterk verminderde beroepskern kon in dat geval in hoofdzaak bestaan uit het onderhoud van en de zorg voor het materieel en het verrichten van dc preventie. Het is ons niet gelukt deze plannen te verwezenlijken en wel in hoofdzaak door de volgende oorzaken. 1 1. Een gedeelte van het plichtbrandwecrpersoneel (ge meente werklieden), voldoen de voor de vorming van een behoorlijke alarmploeg, moest in de onmiddellijke omgeving der brandweerkazerne gehuis vest worden. Het bleek even wel niet mogelijk, voor dit doel voldoende woningen vrij te maken. Ook werden in elkele gevallen vrijkomende wonin gen niet aanvaard. 2. Velen hebben bij de „plichtbrandweer" dienst ge nomen met nevenbedoelingen en -motieven. Toen bepaalde verwachtingen niet in vervul ling gingen en uiteraard ook niet in vervulling konden gaan werd de animo voor de brand weerdienst minder, zodat ten slotte nog ongeveer 20 man plichtbrandweerporsoneel in djcnst bleef, terwijl een sterkte van 52 man noodzakelijk was. 3. Over deze resterende 20 manschappen kon in vele ge vallen bij brand niet onmid dellijk worden beschikt, door dat de betrokkenen hun werk zaamheden op ver van de brandweerkazerne verwijderde plaatsen moesten verrichten. Coördinatie Een en ander heeft tengevolge gehad, dat uit een oogpunt van brandveiligheid de beroepskern op vrijwel de oude sterkte moest wor den gehandhaafd, de organisatie niet voldeed en de voorgestelde verlaging der uitgaven niet gerea liseerd kon worden. In verband hiermede was het noodzakelijk de organisatie der brandweer opnieuw te bezien. Een goed geoefende en geoutil leerde bcroepskern, welke ingeval van brand steeds paraat is binnen de kortst mogelijke aanvalstijd de brandbestrijding aan te vangen, achten wij in onze gemeente met zijn vele brandgevaarlijke objecten onontbeerlijk. Voorts is ons gebleken, dat op het gebied der preventie in deze gemeente nog zeer veel werk is te verzetten, welke taak in dc aller eerste plaats door terzake deskun dige, technisch geschoolde brand weerlieden dient verricht te wor den. De sterkte der beroepskern dient naar onze mening derhalve gehand haafd te blijven op 16 man, inclu sief commandant en ondercom mandant. Wij menen echter deze sterkte op voordelige wijze dan thans het geval is te kunnen ver krijgen door de uitrukdiensten van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst en de brand weer te coördineren. Samenstelling kern De kern is dan als volgt samen gesteld: kader (commandant en on der-commandant) 2 man, lager lasten voor 't jaar 1948 der brand wacht le en 2e kl.) 12 man, be schikbaar personeel van de ge meentelijke geneeskundige- en ge zondheidsdienst: 2 man. Het is mogelijk gebleken, de GRAND: „Zigeunerbloed" (18 jr.). 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14.—, 10.15, 18.45 en 21 uur. CITY: „Secret Service" (14 jr.) 14.30 18.45 en 21 u Zo. 14, 10.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: „De Zeewolf" (18 jr.). Vrijdag en Zaterdag 14,30, 18,45 en 21 u. Overige dagen 14*30 en 20 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u OPENB. LEESZAAL EN B1BL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u. DL Vrijd. avond ook vaD 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 1417 u DL en Vrijd. ook 19—22 uur. DANCING VAN T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen. 20—23 uur Zond. mld. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red, White and Blue gang). De Zwitserse uurwerktovenaars zijn weer met een nieuwe uilvin ding op de markt gekomen: het precisie-wekker-armbandhorloge Een wekker brengt een zoemtoon voort, die 25 seconden aanhoudt en in staat is meer dan één slaper uit hun zoete dromen te wekken. De toonhoogte van de zoemtoon is bij alle horloges verschillend. Nu nog een bon om deze heerlijkheid aan te schaffen niet-productleve uren van de be roepskern voor een belangrijk ge deelte op te vullen door het perso neel verschillende werkzaamheden te laten verrichtcti voor andere diensten. Een aantal van 30 vrijwilli gers, achten wjj naast de be roepskern voorlopig voldoen de. De bezetting dient naar on ze mening als volgt te zijn: 3 brandmeesters, bevelvoerders; 3 onderbrandmeesters, plaats vervangende bevelvoerders; 24 branawachts. De jaarlijkse toelage voor brand meester ware vast te stellen op f 500.voor onderbrandmeester op f 300.,—; voor brandwacht op f 100.de vergoeding voor a. het bijwonen van oefeningen f 0 98 per uur; b. dienstverrichtingen bij brand buiten de werktijd f 0.98 per uur; c. idem in de werktijd f 2.— per uur; d. theaterwachten f 3.50 per wacht. Het is mogelijk, de bijdragen van de gemeente voor dekking van het tekort der begroting van baten en lasten voor het jaar 1948 der brand weer terug te brengen tot f 95 000.- Voor 1940 en volgende jaren zullen deze resultaten uiteraard gunstiger zijn. De St. Jorlskerk te Amersfoort krijgt een grote beurt. De ornamenten aan de zuilen worden op vakkundige wijze schoongemaakt. Het gehele interieur zal ongetwijfeld aan schoonheid winnen. (Archifoto) Dodelijk ongeval in de Utrechtsestraat Meisje viel onder een melkauto Vanmiddag om kwart over twaalf geraakte een 15-jarig meisje in de Utrechtsestraat, ter hoogte van de Hellestraat onder een oplegger van een melkauto. Zij kwam uit de richting van de Varkensmarkt en raakte vermoedelijk de macht over het stuur kwijt, toen de melkauto haar passeerde. Zij werd enkele meters fneegesleurd en de voorwie len van de oplegger gingen over haar heen voor de chauffeur de wagen tot stilstand had gebracht. Zij werd op slag gedood. De G.G. en G.D. vervoerde het* stoffelijk overschot naar Rusthof. „Wij slaan er op" zei de rechter „Present meneer", riep een schor re stem, waarmee de Hooglander H. zich vanmorgen op het Kantonge recht aankondigde. Hii had ver zuimd aan de bevoegde autoriteiten kennis te geven van de dood van zijn zeug, maar natuurlijk kwam H. met velerlei uitvluchten. De 15. of 3 -dagen zullen hem echter in 't vervolg wel een waarschuwing blij ven. Kapper V. uit Amersfoort had :h niet aan de arbeidswet gehou- n. Hy brak een. lans voor de win kelsluitingswet en het afschaffen van de arbeidswet. „Ik weet niet bij welke kleur u hoort", zei de rech ter, „maar de verkiezingen komen weer. Zet een bord in uw tuin ..Te gen de arbeidswet, voor de winkel sluitingswet". De kapper sputterde wat tegen want zo bedoelde hU het nu niet direct. Vonnis 4 of 1 dag. Twee rustige gebroeders Van de B. verschenen voor een huisves- tingsgeval. Wif hadden zc hier trou wens al eens eerder gezien en om zo te horen voor 't zelfde ge val. Maar de rechter stak opnieuw van wal, was geestig, vermanend en een beetje boos. De gebroeders luisterden stil tot het een van hen te veel werd: „Ja, maar ik heb hier voor al een vonnis gehad." Lichte consternatie en ja-geknik op pers tribune en advocatenbank. „Veer tien dagen aanhouden," zei de amb tenaar slim en do broers stapten waardig weg. Als mensen wie het boetekleed reeds lang niet meer siert. De blonde jongeman Van W. had links naast twee andere wielrijders gereden. „Drie gulden of één dag", Heilsmuzikanten door burgerij niet teleurgesteld Grote menigte luisterde naar goede muziek Het Leger des Heilsmuziekkorps van Den Haag I, dat zoals wij reeds meldden, Woensdag onze stad be zocht, concerteerde 's avonds in „Amicitia". Hoewel de vrees be stond dat tengevolge van de mars der plaatselijke muziekveren. de belangstelling voor dit concert niet groot zou zijn, was de zaal geheel bezet. En degenen, die er waren, zullen dit zeker niet hebben be treurd. Een zeer gevarieerd pro gramma werd uitgevoerd. De Le ger des Heilsmuziek, gecomponeerd of gearrangeerd door musici uit de organisatie zelf, draagt een ge heel eigen karakter, schept een bij zondere sfeer en stelt hoge eisen aan de uitvoerenden. Dit muziek korps bewees aan deze eisen uit stekend te kunnen voldoen. Bizondere vermelding verdienen de mars: Victors Acclaimed" (Wel kom der overwinnaars) en het slotnummer, een selectie, waarin bekende liederen op het lijden van Christus betrekking hebbende, meesterlijk zijn verwerkt. Behalve instrumentale muziek, bicken de mannen ook vocale muziek te be oefenen. Een tweetal nummers voor mannenkoor vormden een goede afwisseling. Vermelden we tenslotte een tweetal cornet-soli met piano-ac- compagnement uitgevoerd door de Gebrs. Brons en een drum-solo, dan blijkt voldoende, dat, zoals trouwens reeds lang bekend mag verondersteld worden de Leger des Heils muziekkorpsen aan de spits staan der fanfare-muziekvere.ni- gingen in ons land. Diet volle kracht. Inplaats van de versnelling van een truck op „achteruit" te scha kelen, deed een chauffeur een mis greep. De truck reed vooruit en raakte hierdoor een voor het stop licht aan de Zuidsingel wachtende personenauto. Beide wagens liepen wat schade op. vroeg de ambtenaar, ,,'t Is de eer ste keer dat ik hier „sta", klaagde de jongen schuchter, ,,'k wou vra gen of u het deze keer niet met een waarschuwing wilde afdoen." „Daaraan kun Je zien, dat je' nog nooit hier geweest bent," zèi de rechter. „We waarschuwen hier niet. Wij slaan er op. Nou, twee gul den of één dag." F. ter H. uit Bunschoten wist het op zekere dag beter dan de politie. In Baarn werd hij met zijn auto aangehouden door enige agenten, die hem naar de weegbrug dirigeer den. Ter H. weigerde. „Ik had Jon gens in de wagen die in IJmuiden moesten voetballon," verdedigde verdachte zich. En als ik dan eerst 't hele stuk naar die weegbrug moest omrijden, zouden ze te laat komen." „U hebt de aamvüzigingen van de politie maar op te volgen," maakte de kantonrechter hem duidelijk. „Maar omdat dit geval dan waar schijnlijk het kampioenschap aan de „Spakenburgsc Eendvogels" heeft gekost, zal ik u maar tien gulden of vier dagen geven." APV De Luchtpost Uitslag wedvlucht» Orleans APV De Luchtpost, afstand middenstad 534,2 km, gehouden op Maandag 21 Juni 1948. Duiven los 6 u 25 m, ZW-wind, betrokken weer. In con cours 94 duiven. Berekende af stand 532 km. Aankomst le duif 12 u 9 m 24 s, laatste prijswinnen de duif 12 u 44 m 27 s, laatste pun- tenduif 12 u 50 m 28 s. Konings poule nr J, Aangew 10 ct, nr. 1. Aangew 25 ct nr. 2 en 3. Speciaal 10 ct de nrs 1-2-3-4, Ereprijzen ge wonnen aoor de nrs, 1-5-10, le twee getoonden mevr v d Berg met nr 2 en 4, De prijzen werden be haald door: A R Poort 1-18-19-25, mevr v d Berg 2-4-0-7-13-25, J H Schuiten 3-32, J de Bruyn 5-18-23, J Noorman 8, S Appel 9. E de Goe de 10-20, G C Schimmel 11-21-24, J Hendriksen 12-31, T Rekers 14, M Meskes 15-30, M J v d Linden 17-28, H Verhoef Jr 22, W H Dirkx 27, C H Jansen 29 STAND KAMPIOENSCHAPPEN: Duif 2e tour: 1 W F Collet-en Zn, 2 H Brons, 3 M Meskes, 4 M Mes kes, 5 J H Schuiten. Hok Gentjraal: 1 mevr v d Berg, 2 J H Schuiten. 3 W F Collet en Zn, 4 G C Schimmel, 5 J Noorman. Hok 2e tour: 1 W F Collet en Zn, 2 mevr v d Berg, 3 H A de Goede, 4 J H Schuiten, 5 H Verhoef Jr. Twee getoonden: 1 JH Schuiten, 2 G C Schimmel, 3 mevr v d Berg, 4 W F Collet en Zn, 5 J Noorman. J. W. Sperna Weiland overleden Pionier der wandelsport en erelid van ZUT Een der oudste leden van de Wandelsportvereniging ZUT, de heer J. W. Sperna Weiland, is Woensdag in de ouderdom van 79 jaar overleden. Vijftien jaar geleden behoorde de heer Sperna Weiland tot de kleine groep liefhebbers van de wandel sport, die het initiatief namen tot oprichting van een vereniging, waaraan thans, getuige het leden tal, zo'n grote behoefte beslaat. Twee jaar later aanvaardde, hij het voorzitterschap, dat hij, bij de vie ring van het eerste lustrum, m ver band met zijn al hoge leeftijd, ver wisselde met een ere-lidmaatschap. De overledene is tot in lengte van jaren een der meest actieve leden van zijn vereniging geweest. In 1940 zou hij voor de tiende keer de Vierdaagse lopen, doch de oor log verhinderde zulks. Met veel moeite heeft men hem er van weerhouden, het vorig jaar en dit jaar te proberen. De oudere ZUT- leden zullen een v/are vriend en een trouwe tochtgenoot node mis sen. Zijn stoffelijk overschot wordt Zaterdagmiddag op „Rusthof" ter aarde besteld. Bekende zwemmers keren terug Met de Kota Baroe, die op 30 Juni in Holland wordt verwacht, zullen vele Amersfoortcrs repatri ëren. Onder hen bevinden zich ook beide bekende Neptunus-spelers J. H. W. Rühl en J. v. d. Vlasakkers, die voor hun vertrek naar Indone sië voor het eerste zevental van de vereniging uitkwamen. Examens Middelbare Handelsschool Voor het eindexamen 1948 der Gemeentelijke Middelbare Han delsschool met 4 j c. te Amersfoort zijn geslaagd: G van Binnendijk, F M van Ellcnberg, G Hoegen, Th Hol, A G Jansen, P Koning, J Landsmeer, P Landsmeer, H G Nijland, W van Nus, B Pieters, G E Snabel, H J M Stoelinga, W A P J Verhoef, S v Essen, J Gilles, B J Hartman, B M Hordijk, Hilde- gard de Joode, A J Kruyt, J A Koppel, A Looyé, A J de Nooy, J G Roodenrjjs, C J Schimmel, J W Schouten, J v Slooten, C Valken burg, W Veldhuizen, B Petram. Afgewezen 8 candidaten. EEN BRUGGETJE, zoals men in de Zaanstreek nog slechts hier en daar aantreft. Het Openluchtmu seum te Arnhem, dat op 10 Juli a.s. zijn 30-jarig bestaan viert, heeft vele typisch Nederlandse histori sche herinneringen voor het nage slacht bewaard. „Over veertien dagen gaan we weer beslissen, wie ons land gaat regeren" zei Rie Nobbe uit Hilver sum op een Woensdagavond in Concordia gehouden verkiezings vergadering van de CPN en zij vervolgde: „Er zijn ons tijdens de bezetting veel beioften gedaan. Na de oorlog zou het in "Nederland be ter worden. Maar van al deze schone beloften is niets terecht ge komen. De Nederlandse vrouw werd na de bevrijding geprezen voor haar gedrag tijdens de oor log. Maar geen enkele minister is in de bres gesprongen voor de vrouw, die uit werken moet gaan omdat het loon van haar man voor het onderhoud van het gezin on toereikend is. Zelfs werden vrou wen gedwongen uit werken te gaan. Dit is gebeurd in Nederland en iedereen zweeg, alleen de Com munistische partij protesteerde hiertegen. Er is nu geen werkverschaffing meer. nu, maar nu heeft men er een fatsoenlijker woord voor ge vonden. Nu werden mannen in de DUW en brengen meestal niet meer dan 18 of 20 gulden per week mee naar huis. Voor de bouw van hulzen ls geen materiaal, maar bars, café's en ka zernes kunnen wel gebouwd wor den. Minister Schermerhorn heeft na de bevrijding gezegd, dat de ar moede gelijkelijk verdeeld zou worden, maar merkt U er wat van? Schoenenbonnen werden en eier- bonnen worden niet ingeleverd om de eenvoudige redenen, dat vele huismoeders geen geld hebben om schoenen en eieren te kopen." Men schimpt op de Sovjet-Unie en zegt dat zij tot oorlog ophitst. Dit durft men zelfs in pamfletten te vertellen van een land, dat de mobiliseert. Ze roddelen over een oorlog, die Rusland zal beginnen. Maar er zal geen oorlog komen, wanneer allen zich scharen achter de varten van onze partij. Daarom kennen wij maar een keus, de keus van vooruitgang, van welvaart en socialisme", aldus Rie Nobbe, die werd ingeleid door de heer W. Jamoel. Tijdens deze avond werden twee films vertoond n.l. over het Waar heids Zomerfeest op Birkhoven en over de verzetsbeweging in „De bergen van Joego-Slavië". College wil ondershandse aanbesteding Krachtens een raadsbesluit van 25 November 1947 werden de nodi ge gelden beschikbaar gesteld voor het bouwen van 65 woningen. Zeer tot onze. spijt, aldus schrijven B. en W. nu aan de raad, was het echter nog niet mogelijk met het bouwen dezer woningen een aanvang te maken. In overleg met het provinciaal bureau Utrecht van het ministerie van wederopbouw en volkshuisves ting hebben wij op 14 Mei j.l. een 27-tal woningen type C in het openbaar kunnen aanbesteden en aan de laagste inschrijver de heer J. L. Barends te Amsterdam behoudens goedkeuring van de centrale dLrectie voor de wederop bouw en volkshuisvesting, gegund. Het bouwen van woningen ver loopt tegenwoordig niet altijd ge heel naar wens. In de eerste plaats door schaarste aan materialen, doch vooral ook omdat verscheide ne aannemers niet over voldoende eigen personeel beschikken. Zeer in het bijzonder is deze laatste reden de oorzaak, dat wij, na over leg met het genoemde provinciaal bureau, besloten hebben, behou dens uw medewerking en de goed keuring op uw besluit door de Gedeputeerde Staten, de resterende gedeelten van het complex van 65 woningen, alsook het complex van 14 woningen ondershands aan te besteden. Door deze handelwijze zal toch verkregen kunnen worden, dat de uitvoering van het werk in handen komt van een aannemer, die wij krachtens opgedane ervaringen in staat achten het werk naar beho ren uit te voeren. Bovendien zullen aannemers, die over een flinke kern van vast per soneel beschikken, voor een onder deel van het totale object aange zocht kunnen worden, waardoor de uitvoering ten zeerste begunstigd en het werk in een sneller tempo uitgevoerd zal kunnen worden, hetgeen in verband met de hier ter stede bestaande grote woning nood, van uitermate groot belang geacht moet worden. Reeds zijn onderhandelingen ge voerd voor het bouwen van 13 en 25 woningen. Op grond hiervan zijn wij voornemens het bouwen van de 13 woningen op te dragen aan de firma Hertzinger Schim mel te Amersfoort voor een bedrag ad f 163.850.en van de 25 wo ningen aan de firma A. J. van den Tol te Maartensdijk (de bouwer van het complex van 36 woningen) voor een bedrag ad f 317.000. Op dezelfde wijze wensen wij ook de 14 woningen te doen bou wen. Onder verwijzing naar het vo renstaande verzoeken wij u goed te keuren, dat 13, 25 en 14 woningen ondershands worden aanbesteed. Bouw van veertien woningen B. en W. vragen crediet van 236 mille De mogelijkheid bestaat om bin nenkort over te gaan tot het bou wen van 14 woningen van het type C (woningen voor grotere gezinnen met normale draagkracht), zo schrijven B. en W. aan de raad. Het ligt in ons voornemen deze in het Soesterkwartier te doen bou wen als onderdeel van het plan voor 488 woningen. Hiervoor zal een bedrag van f 230.235.— nodig zijn. Door het sluiten der geldlening ad f 1.000.000,— per 1 Juli 1948 en gelet op de stand der uitvoering van het plan voor de 65 woningen, staan er voorlopig voldoende kapi taalsmiddelen ter beschikking om de bouw dezer 14 woningen te financieren. Ook deze 14 woningen zijn wij voornefhens ondershands aan te besteden. Wij delen u nog mede, dat aan het rijk een aanvrage om een bij drage in het exploitatie-tekort kan worden ingediend. B. en W. ver zoeken de raad haar goedkeuring aan U in dit schrijven verwerkte voorstel te hechten. Afscheid schoolhoofd Chr. Nat. School Vrijdag 2 Juli a.s. zal in de Chr. Nat. School Fred. v. Blankenheim- straat de heer B. v. d. Kolk offi cieel afscheid nemen als hoofd der Chr. Nat. School aan de Van As- senraadstraat. Diezelfde avond zal het nieuw benoemde hoofd, de heer F. Abra- hamse, thans in gelijke functie werkzaam te Amsterdam, worden geïnstalleerd. we eens gaan vliegen Laten Zoals men weet vertrekt op 3 Augustus a.s. weer een Amers- foortse groep sportmensen naar Rotherham. De groep bestaat uit zwemmers (hoofdzakelijk jeugd), tafeltennissers, lawntermissers en schutters. Een gedeelte van deze groep reist per boot, terwijl een ander gedeelte per speciaal gecharterd KLM-toestel naar Londen vliegt. Dit is weer eens iets anders, zei een der adspirant-luchtreizigers. Straflijst was nog niet lang genoeg Aan het straflijstje van H. uit Zeist,, die reeds gedetineerd is, is nog een proces-verbaal toegevoegd, wegens een in Amersfoort gepleeg de diefstal. Ten nadele van een si garenwinkelier verduisterde hU f 800.—. t Burgerlijke Stand 23 Juni Geboren: Berend, z v B Kerkhoff en T F H v d Koppel. Jan, z v M A van Gent en J Wolswinkel. Geertruij Alida, d v L J de Vries en G Schut. Gehuwd: E van Drie en W M v d Berg. H R Bekker en J vd Meer. J D Kochheim en K Frederiks. P. Poort en B v d Bovenkamp. Overleden: Lubberta Manné, 75 jr. weduwe van L van der Kaaij. Cornells van Erp, 35 jr. echtgenoot van M C Maaswinkel. Een keuze uit tientallen interessante tochten, o.a.: MONTFERLAND - H00E VELUWE H0LTERBERQ 0ISTERWIJK BREDASE BOSSEN.ARNHEM/VELP BRUSSEL - IJSELMEER, enz. Alles onder deskundige leiding. Prima wagens. Desgewenst met geh. verzorging. Vraagt programma's. •n Inlichiingkanioren dor N.S. Zoals bekend, hebben de Ver enigde Naties met eenparigheid van stemmen besloten een actie te voeren om hulp te verlenen aan de hongerende kinderen in de gehele wereld. Deze actie zal geschieden 'onder het motto: De Verenigde Na ties helpen het kind. Ook Amersfoort zal aan deze ac tie deelnemen, waartoe een comité is gevormd onder voorzitterschap van prof. dr. C. A. Mennicke. Voorts hebben in dit comité zitting vertegenwoordigers van verschil lende richtingen, zoals de heer G. A. Luycx, 2e voorzitter, mevr. G. H. Keyzer-Hardick secretaresse, de heer J. van Duinen, 2e secretaris cn de heer B. Scheygrond, pen ningmeester. Als lid van het comi té kunnen wij noemen: mevr. G. Perk, mevr. Van Nouhuys-Van Oosten, mevr. J. Dijstra-Schot, mevr. mr. A. H. Luyten, mevr. B. H. Ledder Schouten en de heren G. A. Hendriks, A. Becker, J. P. de Ligny, A. H. P. de Pree en G. Abrahamsen. Het comité is reeds begonnen met een actie in de bedrijven, voorts heeft het voor de komende maanden nog verschillende plan nen in bewerking. De VCJC zal een lekenspel opvoeren, waarvan de netto-opbrengst geheel ten bate van het UNAC-comité zal komen. Men hoopt, dat andere organisa ties dit voorbeeld willen velgen of en zo dit niet mogelijk is, van de opbrengst van de te geven uitvoe ringen een deel voor dit goede doel zullen willen afstaan. Reeds thans bestaat de mogelijk heid om gelden voor deze actie te storten op. girorekening no. 43715, ten name van de Nutsspaarbank te Amersfoort onder vermelding van „voor UNAC-comité". Het comité, dat eerst na de vacnties zijn grote actie hoopt te ontplooien, doet een beroep op ieders medewerking. Lantaarnpaal moest het ontgelden Op de Arnhemseweg is het glas van. een lantaarnpaal gesneuveld, doordat de lading van een vracht wagen, beladen met fruitkistjes wat was verschoven en de juist in de bocht staande straatlantaarn raakte. APSV naar Nijmegen De voetbalwedstrijd tussen de politie-elftallen van Groningen en Den Bosch is met een 00 stand geëindigd. Morgen speelt 't Amers- foortse elftal tegen dat van Nijme gen. Wij wensen onze „stadsverde digers" goed succes toe. PASSAGIERSLIJST „KOTA BAROE" Op onze administratie ligt ter in zage de passagierslijst van het troe pentransportschip „Kota Baroe". dat vermoedelijk 30 Juni in Rotter dam zal aankomen. Stoutenbtirg Burgerlijke stand GEBOREN: Gerarda Wilhelmina, d v. H. J. v Dijk en A. J. v. d. Hengel; Evert, z. v. W. Wernsen en H. v. Veldhuizen Viest Evert Grift naar Engeland Donderdag gaan vijf leden van de Gooise wielerclub „De Adelaar" nl. Evert Grift, Leendert Spieren burg. Jacob Veerman, Jacob Zoon cn Jan Meijer, naar Engeland om daar hun krachten te meten met Engelse wielrenners. Als verzorger gaat mee Jan van den Broek uit Soest. Op Zaterdag 26 Juni zullen wielerwedstrijden worden gehou den, waarna 't gezelschap Maandag terug keert. Zowel de heen- als terugreis per boot, wordt door een inwoner van Slough, de plaats waar de wedstrijden worden ge houden. betaald. Aanvankelijk had de Ned. Wielrcn Unie bezwaren tegen de uitzending van Evert Grift, daar hij in Amsterdam zou moeten deelnemen aan de door de N.W.U. uitgeschreven wieler wedstrijden. De tijden die Grift in Engeland maakt,, zullen aan do N.W.U. worden doorgegeven. Ver moedelijk zal Evert Grift in 1949 toetreden tot de beroepsklasse. NSC—SEC 1—2 Woensdag speelde het eerste elf tal van SEC een vriendschappelij ke wedstrijd in Nijkerk tegen het eerste elftal van NSC, welke wed strijd werd gespeeld in het kader van de Sportveertiendagen te Nij kerk. Een gedeelte van de baten wordt afgedragen aan de NIWIN. Er was veel publieke belangstel ling. De eerste aanvallen waren voor SEC en NSC werd geheel op eigen helft terug gedrongen. Na 7 minu ten spelen, maakte Henk Post een prachtig doelpunt (01). NSC kwam er beter in. doch had geen schutters in de voorhoede. Alleen de midvoor was gevaarlijk. Tot de rust bleef de stand ongewijzigd. NSC kreeg na de hervatting de wind in de rug en probeerde het met verre schoten, waarmee Hornveld geen moeite had. Na en kele minuten ontstond bij een scrimmage voor het doel NSC's eerste doelpunt (11). Het spel ging op en neer, doch door de slechte toestand van het veld, was goed voetballen onmogelijk. De linksbuiten van SEC, J. v. d. Broek, kreeg na 25 minuten spelen de bal mooi aangegeven van Reijerse. Hij passeerde een -paar NSC-spelers en gaf de keeper geen schijn van kans (1-2). Leusden Burgerlijke stand 13 t.m. 19 Juni 1948 GEBOREN: Cornelia Maria, d v. R. Tijmensen en A. E. v. Hamers- veld; Adriana Annie, d. v. D. J. Pothoven en A. J. Brakman. GETROUWD: W. Boerhaven met C. v. Lunteren; C v. Es met C, Pater. Hoogland Bonkaarten voor niet- zelfverzorgers Op Vrijdagmorgen 25 Juni vindt te Hoogland uitreiking plaats van nieuwe levensmiddelen-, tabaks en versnaperingenkaarten voor niet-zelfverzorgers te Hoogland. Uitreiking voor Hooglanderveen, den Hoef en Vinkenhoef zal op Vrijdag 2 Juli a.s. plaats vinden. Stamkaarten en losse inwisselings bonnen moeten worden medege bracht. Scheerzeep voor kappers Herenkappers, die ingeschreven staan bij de Vakgroep kappersbe- drijven en het door de Centrale Ambachtsadministratie afgegeven „bewijs van inschrijving 1948" kunnen overleggen, kunnen voor de 8e, 9e 10e en 11e periode weder om voor scheerzeep in aanmerking komen. Een aanvraagformulier is op de voor het publiek opengestelde uren ten distributiekantore verkrijg baar. Schone schijn en werkelijkheid Het was een gewone struikrover en zeker geen edelmoedig mens OOK „Fra Diavolo", de' edele roverhoofdman, die de rijken beroofde om de armen te helpen, heeft bestaan. Niettemin zal de ware" rover alle vrienden van de verleenden Pezza hun steun. Des ondanks wisten de Fransen de voormalige kousen fabrikant ge vangen te nemen. Zij maakten korte metten: op 10 November 1806 werd hij door hen aan een* romantiek teleurstellen. Want Fra hoge boom opgeknoopt. Diavolo, de echte, dus niet de fi- Edel was Pezza zeker niet. Maar guur uit Auber's opera, ls ln 1760 als Michele Pez. za in Itri (Ita lië) geboren en was oorspron kelijk van be roep kousenfa brikant. Helaas gedijde de handel in deze nuttige beenbekleedsels niet omdat het land permanent in onrust was. Daarom besloot Pezza struikro ver te worden, een in die tijd in Italië niet ongewoon be sluit. Het was kardinaal Ruffo die in Sicilië aan de rege ringstouwtjes trok, die meen de Pezza en zijn bende voor zijn politieke aspiraties te kunnen ge bruiken. Pezza's roversbende werd een vrijcorps. Pezza zelf tot „over ste" bevorderd. Met zijn mannen vocht hij tegen de kerkelijke staat, na 1806 tegen wel was hij een man, die het nut van propa ganda begreep. Het sprookje, dat hij de rij ken hun geld afnam om het onder de armen te verdelen, liet hU zelf overal rondbazuinen. Nog tijdens zijn leven deden vlugschriften en boekjes de ronde, waarin hij afgeschil derd werd als een buitenge woon edelmoe dig man, die onder de naam „Fra Diavolo" (broeder Dui vel) de paleizen van de rijke Fra Diavolo d'VlnRt een bijdraRe af grondbezitters van een rijke Rrondbezitter „ter binnendrong om lenlginR van de nood der armen^an njet vrijwillig geldsommen te incas seren voor de armen! „Fra Diavolo" was dus naar waarheid een der eersten die de betekenis van een goede propagan da begreep. Maar een edelxnfiü- de Fransen, die een deel van Italië struikrover is hij nimmer geweest, hadden bezet. De Engelsen, in die deze van oorsprong eerzame han- tijd de vijanden van Frankrijk, delaar in koysen!

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2