Jan Schouten sprak tot zijn geestverwanten AZ en PC ontsnapte aan een dreigend gelijk spel .2 STADSMEtlK'S A.R.-leider keert zich fel tegen regeringsbeleid Neptunus liep na rust bijna een 30 achterstand in Schaken Ernstig vermaan CraaaZ niats irown. CALVÉ's Él Assen is paraat f.eusden Vrijdag 25 Juni 1948 Jan Schouten met een kort gebaar het aangroeiend applaus be zwerend besteeg Donderdagavond het podium van de tot in de uiterste hoeken gevulde Markthal. De voorzitter van de A.R. Tweede Kamer fractie kwam er spreken over de komende verkiezingen en er waren zoveel belangstellenden, dat velen zijn rede staande moesten aanhoren. De heer Schouten zcidc slechts de allerbelangrijkste vraagstukken van dit ogenblik te willen behandelen, waartoe hij o.a. niet rekende de be strijding van het communisme, zoals die thans door de Partij van de Arbeid en de KVP met het oog op dc verkiezingen wordt gepropageerd om daarachter, zoals dc heer Schouten zeide, de meest belangrijke zaken voor Vaderland en Koninkrijk te verbergen. Opzettelijk en welbewust. Wanneer deze partijen het com munisme inderdaad als een we reldgevaar zien, dan moeten wij zeggen dat het communisme niet alleen in Europa maar ook in Azië in het bijzonder in Nederlandsch Indië in even sterke mate moet worden bestreden, aldus de heer Schouten. Het merkwaardige is echter, dat men de Partij van de Arbeid noch de KVP hierover hoort spreken. Natuurlijk weten wij wel dat het communisme nergens halt houdt, maar de regeringspartijen hebben zich nu eenmaal gebonden aan een beleid dat overeenstemming in houdt met de republiek, waarin het communistische gevaar een toene mende bedreiging vormt. De con clusie is dus dat het communistisch gevaar uitermate groot is. Maar nog gevaarlijker is het, dat noch de Ne derlandse regering, noch de haar steunende partijen op het ogenblik doen, wat ze behoorden te doen, al dus de heer Schouten. Loyale oppositie Ook over het streven van de Partij van de Arbeid om de indruk te wekken, als zou het financieel beleid van minister Lieftinck het allerbelangrijkste punt zijn in de huidige politieke constellatie, was de fractie-voorzitter niet te spre ken. Hieraan knoopte hij de opmer king vast, dat de regering heeft verzuimd ons volk voldoende dui delijk te maken hoe we er voor staan, hoe berooid we wel zijn. Voorts lichtte hij het beleid van de oppositie toe, dat door de nood is opgelegd, doch steeds loyaal, zon der veel ophef, moet worden ge voerd. In 1945 reeds pleitte de A.R in de Kamer voor de verhoging der invaliditeitsrente. Er is nooit veel lawaai door de partij gemaakt toen het desbetreffende wetsontwerp maar steeds uitbleef. Waarschu wend sprak de heer Schouten over de socialisatie van het bedrijfsle ven, dat naar zijn mening moet lei den tot verlies van de persoonlijke vrijheid. Het betekent immers een enorme vergroting van het ambte lijk apparaat, een uitbreiding van de macht van de staat. Iedereen er kent dat gezag er moet zijn en dat kan zonder macht niet worden ge handhaafd. De overheid nu heeft zwaardmacht naar Gods ordonnan tie en het volk ten goede. Maar de macht moet de dienaresse van het gezag zijn. De historie leert ons ech ter telkens weer, dat waar een op eenstapeling van macht groeit er misbruik van wordt gemaakt. Daartoe zou dus ook socialisatie leiden. En de vrijheid is juist een ontzaglijk groot goed. Zonder de vrijheid is de mens eigenlijk geen mens meer in de eigenlijke zin van het woord. Wat daartegen is te doen? Alleen dit, dat een volk niet vegeteert, niet onverschil lig is tegenover allerlei zaken, maar dat het zich bewust is van de taak en de roeping als volk! Het baat niet „En nu dat andere", vervolgde de heer Schouten. „Dat is natuur lijk Indië". Nadat hij had vastge steld dat ook minister Lieftinck al enige malen heeft erkend, dat het verbreken van de band met Indone sië catastrophale gevolgen voor ons land zou hebben, ging hij na wat de laatste jaren door de regering voor de oplossing van de Indische kwestie is gedaan. Hij kwam tot de conclusie dat de regering de revo lutie er in het zadel heeft geholpen en daardoor nog geen centimeter is gevorderd met de republiek Het baat ook niet, zo riep de heer Schouten hartstochtelijk uit. Eerst moet het gezag worden erkend. Het gezag dat een grote verantwoorde lijkheid met zich brengt. Het is Ne derlands roeping aan de volkeren van Indië vrijheid te brengen. Maar wie kan God danken als het verlenen van vrijheid, zoals de En gelsen dat in India deden, de vol keren in de chaos stort? Al zou de Noteert U even GRAND: Misleide jeugd (14 jr.) 14 30. 18.45 en 21 u. Zo. 14.—, 16.15, 18.45 en 21 uur. City: Tarzan in de woestijn (14 jr.) 14 30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: Theater Royal (alle lft.) Vrijdag en Zaterdag 14.30, 18,45 en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u. Zo. 14. 16.15. 18.45 en 21 u 25 JUNI: Verkiezingsvergadering Chr. Hist. Unie Amicitia 20 u. Verkiezingsvergadering V.V.D. Acad. de Danse 20 u. „St. Christoffel" lezing dhr. Al ders „Publiekrechterlijke Be drijfsorganisatie" Frank's Hotel 20 u. 26 Juni: Tentoonstelling Nederland -Oranje. R.K. Leeszaal 14.30 u. Toneelvoorstelling Oud Kath. Jongeren Verbond, Amicitia 20 u. 27 JUNI: Nieuwelingcndag A.A.V. 28 JUNI: Alg. Ledenvcrg. Mij. t.b. der Toonkunst, Frank's Hotel 17 uur. 29 JUNI: Raadsvergadering 19 u. Tentoonstelling t.rn. 1 Juli His torische gedenkdagen 18981948. Museum „Flehitc". dagelijks ge opend ook van 18.3020.30 uur. OPENB. LEESZAAL EN B1BL da gelijks rullen v. boeken 1417 u. Di. Vrlld avond ook van 1921 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u Di. en Vrild. ook 19—22 uur. DANCING VAN 'T HUL: Zat.. Zon. en Woensd dansen. 2023 uur Zond. mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat. Zon. en Woensd. dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red. White and Blue gang). republiek nog zo goed willen, aan de ene zijde bedreigt haar de macht van Soedirman aan de andere de sociaal-economische machten. Om deze redenen hebben wij ons moe ten verzetten tegen de grondwet herziening, aldus de heer Schouten- Met de oproep deze gedachte in Ne derland uit te dragen in de komen de weken, besloot hij zijn rede. De vergadering, die door de voorzitter \an de A.R.-raadsfractie, de heer G. Wielinga was geopend, werd ge sloten door ds. H. J. Velema, Chr. Geref. predikant in Bunschoten. Toen een doorslagbal van Theo Mosterd de Neptunus-doelman Jan Reems te machtig werd, was onze fotograaf er „als de kippen by". Mosterd is niet op de foto zichtbaar (Archifoto) In Pcsie's Bad werd Donderdagavond de waterpolocompetitiewedstrijd gespeeld tussen de herenteams van A.Z. en P.C. en Neptunus. Honderden Amersfoorters verdrongen zich om de bassinrand om toch maar niets te missen van dit waterpoloduel, waarover reeds weken tevoren de gemoe deren danig in beroering waren. De Neptunianen met hun jonge, snelle en enthousiaste zevental hadden de beste papieren. De Groen-Witten hebben een veel ouder team, maar beschikken over meer routine. Henk de Jongh dekt Wim Dek kers op een gegeven moment te zwaar, waardoor laatstgenoemde volkomen terecht een strafworp krijgt te nemen, die in een doelpunt wordt omgezet. 31. Eindelijk ziet Jan de Gans kans om aan de be waking van Smeitink te ontsnap pen. Jan zwemt met de bal op, geeft het leder op tijd af aan Wim Dek kers, die op zijn beurt Felix Insin- ger het nakijken geeft, (32). But- zelaar wil het nog eens proberen, maar wordt te zw^ar gehinderd om kans van slagen te hebben. Vlak voor het einde wordt Gerty Mosterd het water uit gestuurd. Jammer voor Neptunus klinkt direct hierop het fluitsignaal van de scheidsrechter en behoort deze spannende wedstrijd tot het verle den met een 32 overwinning voor de Groen-Witten. De uitslag van de dames-wed strijd AZ en PCUZSC was 33. AZ en PC 5 speelde tegen Water kip uit Barneveld en won met 4 2. In het AZ en PC-team troffen we o.m. de oud-internationaal Ger- rit van Ommeren aan. die voor het eerst na tien jaar weer eens een partijtje meespeelde. Zenuwen waren spelers gedurig de baas De grote vraag bij dergelijke plaatselijke ontmoetingen is altijd weer: wie heeft de zenuwen het best in bedwang en kan toch het eigen spel ontwikkelen? Ongetwij feld slaagde AZ en PC hierin het meest. Over de gehele linie getuig de hun spel van groter inzicht en kalmte. Vóór de rust konden de Neptunianen er maar niet inkomen. Zij maakten geen gebruik van hun snelheid en kleefden te veel aan hun tegenstanders. Er werd hele maal geen risico genomen en het spelletje van man tegen man was volkomen in het voordeel der AZ en PC-ers. Na half-time werd het spel ruw en de drang van Neptunus om toch nog te winnen te groot. Een over winning kan nu eenmaal nooit ge forceerd worden. Direct na het aanvangssignaal van scheidsrechter Wegenaar ziet Tybout kans het leder het eerst te bereiken. Hij plaatst op Theo Mos terd, die de eerste vrije worp krijgt toebedeeld. De bal komt terecht bij zijn broer Gerty, die een hard schot lost op keeper Reems, die echter op zijn plaats is. Even hierna is het Geutjes, die doelverdediger Insin- ger aan de tand wil voelen, zijn schot gaat echter over. De druk van AZ en PC op de Neptunus-ves- te houdt aan. Piet Heilygers pro beert hierin verandering te brengen door een uitlooppoging te wagen, maar deze aanval wordt door de AZ en PC-achterhoede opgevangen. Henk de Jongh plaatst het leder op Theo Mosterd, die met een keurige doorslagbal het eerste winstpunt voor zijn club boekt. (10) Een serie aanvallen van Neptunus vol gen. De Drietanders zijn te zenuw achtig voor het doel en brengen menige kans om zeep. G. Mosterd wil het eens alleen proberen, maar wordt achtervolgd door Piet Heili gers, die in zijn enthousiasme Gerty terugtrekt. Een directe vrije worp wordt hiervoor door de scheidsrech ter aan Gerty Mosterd toegewezen, die deze met een hard schot in het tweede doelpunt voor AZ en PC omzet. De aanvallen volgen nu over en weer. Gerty Mosterd zwoegt, dat het een lieve lust is, maar wordt toch steeds weer opgevangen door de Neptunusachterhoede. Wim Dekkers, de midvoor van Neptunus, is niet op dreef en krijgt bij Henk de Jongh weinig kans. Steeds weer verwerkt AZ en PC de aanvallen van Neptunus. De bal komt meestal terecht bij Gerty Mosterd, die opereert in het mid denveld. Enige corners bij het Nep- tunusdoel volgen, maar leveren geen voordeel op voor AZ en PC. Even voor de rust krijgt Theo Mos terd het leder van Cor Tybout aan gegeven en wederom met een be wonderenswaardige doorslagbal verrast Theo doelverdediger Reems. (3o voor AZ en PC) Spanning neemt toe Na de hervatting wordt het spel peil er niet beter op. Strijd om persoonlijk kampioenschap De voorronden van het tournooi om het persoonlijk kampioenschap zijn deze week hervat. Evenals in de eerste ronde waren de uitslagen geheel volgens de verwachtingen. Alleen de partij KleeRoosma, welke d.001* de eerste werd gewon nen, lag enigszins buiten de lijn. Oba heeft na zijn tweede neder laag, nu tegen v. Nimwegen zo goed als geen kans meer in groep D. Hetzelfde geldt voor Schrijver in B. GeudekeAsperslag werd in een zeer moeilijk eindspel, Raads heer tegen Paard afgebroken. De laatste bezit echter een pion meer. Of dit de beslissing in zijn voor deel zal brengen moet worden af gewacht. De verdere uitslagen zijn: Groep A: v. EmpelenHoubaer 01, B: SchrijverWalstein 01, C: v. d. Hazel—Latour 0—1, D: v. Nimwe genGeudeke ViVi (le ronde), Oberv. Nimwegen 01, Geude keAsperslag afgebr-, E: Klee Roosma 10, F: Wichardv. d. Berg 10, Agterhuis—Jongman 0—1. Rode Kruis-campagne met cabaret-avond besloten Amersfoorters offerden ruim f 8000.—. Tot besluit van de in de afgelo pen veertien dagen gevoerde actie van hui Nederlandse Rode Kruis, werd Donderdagavond in Amicitia voornamelijk voor hen, die in deze actie hebben meegewerkt, een ca baret-avond gegeven. De heer P. Hermans opende de avond en zeide: „De campagne is zeer geslaagd, er is meer dan drie maal zoveel opgehaald als het vo rige jaar." Ongeveer 300 personen hebben in Amersfoort agn de actie meegewerkt en de opbrengst is ruim f 8000.De heer Hermans heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder dr. Haar, die voor heel Nederland deze actie heeft uitgedacht en de heer Bob Calton, een van de grote mannen van het Amerikaanse Rode Kruis, die mo menteel in ons land vertoeft om de gang van zaken bij het Rode Kruis te bestuderen. Voorts bracht de heer Hermans dank aan allen, die aan het slagen van de actie hebben meegewerkt, waarna „de Keitjes" een cabaret-programma brachten, waarbij niemand zich behoefde te vervelen. Verraad van Th. Mulder Voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht diende Donderdag op nieuw de zaak tegen Th. A. Mul der, gewezen portier van het abat toir alhier, die zich in bezettings tijd heeft schuldig gemaakt aan een geval van verraad (het ver borgen radio-toestel van Imhof) en aan de arrestatie van B. ten Dam, die zich volgens hem aan anti-Duitse uitdrukkingen zou heb ben schuldig gemaakt. In de zitting van 8 Januari was tegen Mulder zes jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting uit de burgerrechten voor de duur van het leven geëist. Het Hof had toen echter een psychiatrisch onderzoek gelast, dat in de gisteren gehouden zitting werd behandeld. Daaruit bieek. dat de psychiater, dr. J. v. d. Does de Willebois tot de conclu sie was gekomen, dat Mulder als verminderd toerekeningsvatbaar moet worden beschouwd. Hij heeft destijds door een val of een trap van een paard een trauma opgelo pen, die van nadelige invloed op zijn hersenen is geweest. Daardoor ontstond een neerslachtige stem ming en een minderwaardigheids complex, waaruit weer voortvloei de een zucht om zich te rehabili teren en zich op de voorgrond te plaatsen. De procureur-fiscaal vond in het rapport geen aanleiding tot wijzi ging van zyn oorspronkelijke eis. Het Hof zal 8 Juli a..s uitspraak doen. Wanneer twee waterpoloploe- qen uit dezelfde stad tegen el kaar in het water komen en wanneer zij van ongeveer gelij ke sterkte zijn, dan is het be grijpelijk, dat de spelers van beide ploegen op van de zenu wen zijn. Het is ook begrijpe lijk. dat er in zo'n zenuwen wedstrijd ruwer wordt gespeeld dan normaal. Wat gisteravond bij de wedstrijd AZ PC Neptunus gebeurde is echter onbegrijpelijk en abnormaal. Hier werd geen propaganda ge maakt voor de zwemsport; dit was afbraak. Wij gaan in dit geval van het standpunt uit, dat, waar twee vechten, twee schuld hebben. Duidelijker, beide ploegen, AZ PC èn Neptunus, gingen zich te buiten aan excessen, die het wel zeer talrijke publiek een volkomen foute kijk op deze tak van sport moeten hebben gegeven. Dat bovendien tijdens de wedstrijd en na afloop onder het publiek woordenwisselingen ontstonden, was kortweg treu rig! De leden en de supporters van beide Amersfoortsc vereni gingen dienen beter dan iemand anders te begrijpen, dat met een handelwijze als die van gister avond veel, heel veel schade wordt toegebracht aan de zwemsport. De bestuurders van beide verenigingen dienen te beseffen, dat al het mogelijke gedaan moet worden om een andere geest te kweken tussen deze twee clubs. Dar voor ordever- storende elementen geen plaats moet zijn in hun verenigingen. Daar kan de zwemsport in Amersfoort alleen maar mee ge- baat zijn. J Verongelukt meisje was aan het winkelen Dc identiteit van het meisje, dat Donderdagmiddag in de Utrechtse straat zo noodlottig om het leven kwam, kon niet onmiddellijk wor den vastgesteld. Thans is bekend, dat het de 15-jarlge H. M. uit de Rijnstraat was. De toedracht van het ongeval is, dat het meisje by het passeren van een melkauto, bestuurd door de heer J. uit Zwolle, een slingerende beweging maakte. Zij kwam tussen de auto en de aanhangwagen te recht. Zij werd meegesleurd. De wggen kwam eerst tot stilstand toen hot rechterachterwiel van de aanhangwagen meisje en fiets had overreden. De fiets werd totaal ver nield. Het meisje, dat In dienstbetrek king was. had voor het gezin waar zij werkte vlees gehaald. Door de afrekening, die zij bij zich had, kon de politie na enige moeite haar identiteit vaststellen. Deze zomer weer grensbal Evenals vorig jaar wordt er in Amersfoort ook nu weer een grens- bal-competitie gehouden, waaraan wordt deelgenomen door twee ploe gen van A.A.V., door Donar en door een ploeg van „Wilhelmina". Burgerlijke Stand 24 Juni Geboren: Anton Johan, z v N. v d Vlugt en M Kuijkhof. Willy Geertruida, d v J. Meijer en J. Landman. Quinta, d v C. B. Veld kamp en J. W. le Roy. Hendrik Cornells, z v J J de Vries en W J Pot. Jan Huib, z v W A Dil en E. J J Schipper. Gehuwd: J. Kleingeld en J P van Zwieten. W. van Nus en H. L. Kurpershoek. Overleden: Johannes Wilhelmus Sperna Weiland, 79 jaar, weduw naar van A C van Wely, Lamber- tus Veen, 68 jaar. Gerritje de Graaf, 38 jaar, echtgenote van E. ter Haar Trijntje Boudewjjn, 71 jaar, weduwe van A W A R Ver hoef. Ondertrouwd: G. G. van Wage- ningen en B. Buddingh. A P B v. d. Last en T. Th. A v Wandelen. W J Cornelissen en D Eek. H Pol en J. Nieuwenhuis. W C Baarsma en J. Verheul. A. Jansen en T. D. Haaxma. Programma van concert van „Hegeraat" Het programma van het slui tingsconcert der tweede Amers- foortsche Muziekweek, te geven door de Arbeiders-Muziekvereni ging „H. J. Hegeraat" in de mu ziektent van „Amicitia", luidt als volgt: 1 Hier is Londen, Mars W. Schild. 2 Badeloch, Ouverture F. Rogister. 3 A. Toi, Wals E. Wald- teufel. 4 Don Pasquale, Fantasie sur l'Opera G. Donizetti. Pauze. 5 La Bohémiène, Ouverture Balfe. 6 De Vogelkoopman, Selection de Operette C. Zeiler. 7 Fantasie sur l'Opera „Tannhauser" R. Wagner., arr. F. Jakma. 8 Blaze Away. Mars A. Hol. De aanvang is om acht uur. Kraanwagen had weer werk Donderdag waren er weer twee kleine aanrijdingen. De eerste op de Hogeweg, waar de bestuurder van een personenauto niet zag dat de voor hem rijdende vrachtauto stop te. Nummer twee gebeurde op de Zuidsingel. De chauffeur van een militaire vrachtwagen trachtte tus sen een geparkeerde en een rijden de auto door te rijden. Het gevolg hiervan was dat de bumper van de van links komende vrachtauto werd afgerukt en door de 1 in kei-voorband heen stootte. Er ontstonden nog wat deuken hier en daar, doch per soonlijke ongelukken deden zich ge lukkig niet voor. Standaard-tochtnu ook voor afstand-lopers Op Zaterdag 14 Augustus orga- niseert „Wilhelmina" opnieuw de jaarlijkse „Standaard-tocht". Er worden parcoursen uitgezet van 18 en 30 km., terwijl adspiranten van 10 en 11 jaar een afstand van 10 km. zullen lopen. Liefhebbers van de lange afstand kunnen hun hart ophalen aan een traject over 70 km. De start geschiedt reeds 's morgens om 6 uur. zodat de tal rijke wandelaars, die deze tocht ongetwijfeld zullen meemaken, al vroeg present dienen te zijn. Onthulling gedenkteken te Soesterberg 1 Volgende week Woensdag bestaat de Militaire Luchtvaartafdeling Soesterberg 35 jaar. Ter gelegen heid van dit zevende lustrum wordt 's morgens om half twaalf een ver nieuwd gedenkteken, opgedragen „aan onze gevallen kameraden", plechtig onthuld door Prins Bern- hard. De Commandant Legerlucht- macht, de kolonel J. A. Aler, spreekt een herdenkingsrede uit bjj het monument, dat is overgebracht naar een geschikter plaats op het vliegyeld. PUDDING Hij CUSTARD.MAÏZENA Soest Duizend gulden van JAPI voor R. K. School Enige tijd geleden werd een actie op touw gezet voor de inzameling van oud papier, beter bekend on der de naam „JAPI". Aan deze ac tie hebben de leerlingen van de R.K. School te Soest ook meege werkt, hetgeen hun thans een bui tenkansje heeft bezorgd. Woensdagmiddag kwam bericht binnen dat de kinderen van ge noemde school een prijs hadden gewonnen van f 1000. Over de maand April was per leerling ruim 182 kg oud papier in gezameld. Het bericht bevatte ver der, dat het hoofd der school, de heer J. de Jong met een deputatie van leerlingen in Den Haag wordt verwacht, om uit handen van mi nister Gielen, het gewonnen be drag in ontvangst te nemen. Het ligt in de bedoeling het geld goed te besteden en daarom is be sloten, iedere leerling een spaar bankboekje te verstrekken met een bedrag, en verder onder leiding van de onderwijzers ergens te gaan kamperen. Het is niet zo goed met opoe Herfst In de laaste maanden erg verzwakt Opoe Herfst, de 106-jarige van de Libanonweg, ligt reeds vier maanden te bed. Verschil lende factoren wijzen er op„ dat zij het niet lang meer zal maken. Slechts een of twee maal in deze vier maanden tijd, heeft zij het bed verlaten, maar zij moest steeds weer spoedig van haar gezellig plaatsje naast de kachel verdwijnen, daar el ke beweging haar te veel was. Zij is erg vermagerd sinds haar laatste verjaardag op 8 December. Als voedsel gebruikt zij alleen wat suiker en drinken. Zij roept onop houdelijk om haar oudste dochter, die haar verzorgt. Deze laatste moest haar vijftig-jarig huwelijks jubileum op 17 Juni voorbij laten gaan, hoewel zij toch een groot aantal cadeaux in ontvangst had te nemen. Het familiefeestje, dat er 's avonds toch nog was, vond ze lang niet zo gezellig, wegens het ontbreken van moeder. Dokter Bos nia, die opoe Herfst geregeld be zoekt, heeft verklaard, dat de oude vrouw een bijzonder sterk hart heeft. Ze is niet bepaald ziek, maar over het algemeen is ze de laatste tijd erg verzwakt. (Van onze speciale verslaggevej) Assen begint langzaam maar ze ker op kooktemperatuur te komen. De gehele dag gisteren spoten de motorfietsen over de wegen. Keken Italianen argwanend naar Neder landers, Engelsen flegmatiek naar de druk gesticulerende Spanjaar den, die „even" naar Holland zMn komen overwippen om hier de gro te T.T.-prys weg t© slepen. Zelfs voorzichtige mensen, als de organisatoren van de T.T.-races zijn, schatten, dat de belangstelling morgen alle aantallen van vroeger in de schaduw zal stellen. Al in de loop van vandaag en dan ln de nacht van Vrijdag en Zaterdag zul len grote drommen op komen zet ten uit alle streken van het land. die via Assen over het circuit zul len ultzwerven Voor hen, die geen onderdak hebben, heeft de T.T.- commissie een aantrekkelijk plan netje bedacht. Van 2 uur 's nachts af tot 's morgens 6 uur zal een mo torballet en motorparade opge voerd worden in Bellevue. Assen is paraat. Het spel kan beginnen. Christelijke jeugd in Indonesië Het Oslo-comité in Batavia ver zond dezer dagen een oproep om te komen tot een grote conferentie van de christelijke jeugd in Indo nesië. Uit geheel Indonesië worden afgevaardigden verwacht. Aan ne gentien kerken of gebieden zijn uitnodigingen gericht. Het hoofdthema van de confe rentie, welke een week duurt zal zijn: „Jezus Christus is Heer" en een van de punten van het pro gramma: de vorming van een li chaam dat zorgt voor een nauwere band tussen de verschillende jeugd verenigingen. De conferentie wordt eind No vember 1948 ergens op Java ge houden. Tentoonstelling in 't Plankenhuis In 't Plankenhuis aan de Birk- straat 40a te Soest, zal van 26 Juni tot 24 Juli a.s. een tentoonstelling worden gehouden van Karakter- Poppen van Iet Vleming en teke ningen-pastels van Hans Vleming. De tentoonstelling, welke door de heer D. Zuiderhoek, stadsarchi tect te Amersfoort zal worden ge opend op Zaterdag 26 Juni a.s. om 3 uur, is geopend van 11 tot 17 u. Burgerlijke stand Geboren: Petrus Johannes, z_v P C Kopen en H Venhof; Beatrix Cornelia Maria, d v H J F Hen driks en M E E Cremers: Arie, z v A Twigt en M A Heuvelman: Jan Johannes, z v J J de Wit en F den Hartog; Hendrikus Johannes, z v Th. A. Ceelen en J W H Spruijt; Paulus Johanes Maria, z v A G Hilhorst en C M van Paridon Max Miliaan Rudolf, z v M M R Engbe- rink en M C Dekers; Cornelia Ma ria, d v E. W. J. Vrakking en J H de Jong; Hendrik Jan, z v M Ver kerk en G Sohl Henriëtte Annette Agnita, dvH Seezink en A C van 't Klooster; Jan Johannes, z v J D Roest en A H Bruinsma. Overleden: Grietje ten Hertog, 30 j. geh met A Kappert; Lamber- tus E Majoor, 27 j. ongeh; Willem Bouwhuizen, 75 j. geh met J (te Beer; Bernardus J v Doorn, 77 j, geh met A v d Brink. Gemeenteraad bijeen De Raad dezer gemeente Leus den is tegen Dinsdag 29 Juni 's morgens 10 uur in openbare ver gadering bijeengeroepen. MIEP DENKT Morgen zal ik een stevige pot koken De flinke eters krijgen dan hun kans Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft een paar bijzondere recepten van TUINBONEN TUINBONEN MET KAASSAUS EN HAMWORST 2i£ A 3 kg. tuinbonen, zout. bonenkruid. 1. melk, 20 g. bloem, 25 g. marg of boter, pl.m. 75 g. pikante kaas. pi m. 150 g. hamworst. Dop de bonc-n. was ze en kook ze vlug gaar in water met zout, een takje bonenkruid en een scheutje melk. Laat ze uitlekken, houd ze warm. Maak glad de saus van boter, bloem en melk. Laat 5 min. doorkoken. Voeg geraspte kaas. In stukjes gesneden worst cn zo nodig saus toe. Laat hierin de tuinbonen door en door heet worden. Met aardappelen een volledig maal. TUINBONEN MET ONTBIJTSPEK 200 g. dun gesneden ontbijtspek (zo mogelijk). 2i£ 3 kg tuinbonen, zout, bonenkruid. Dop de bonen, was ze. kook ze vlug gaar in water met weinig zout en wat melk. Bak dan gesneden ontbijtspek vlug lichtbruin. Schep dc bonen uit het nat, giet er het spekvet over en bestrooi ze met zeer fijn geknipt bonenkruid. Leg dc plakjes gebakken spek er boven op. Let op, zegt Mlep, hou U paraat: Maandag peentjes in vol ornaat. PubL Centr. Bur. v/d Tuinbouwveilingen (Adv.) Mr. Donker optimistisch over arbeid Enquete- Commissie Voor de wel eens geuite vrees, dat dc conclusies van de parlementaire commissie, die een onderzoek instelt naar het Londense beleid, in de doofpot zouden gaan, behoeft geen vrees te bestaan. Met deze woorden heeft mr. Donker, de voorzitter van deze commissie, gisteravond tijdens een radio rede veler ongerustheid hier omtrent weggenomen. In het bijzonder ten aanzien van het zogenaamde England-Spiel is deze ongerustheid geuit en op dit punt verwacht mr. Donker dat het onderzoek van de commissie volle-» die klaarheid zal brengen. Het ligt in de bedoeling, dat de Duitsers Giskes en Schreieder, die dit „spel" hebben geleid, voor de commissie zullen verschijnen. Reeds is on zes punten resultaat geboekt, met name ter zake de wisseling van het opperbevel in Fe-» bruari 1940, het vertrek van de re gering naar Londen, de oorlogvoe ring ln de Meidagen van 1940, het oorlogsbeleld vanuit Londen, het aftreden en het naar Nederland te rugkeren van de heer De Geer en het economische en financiële be leid ln Londen. Publicatie van dit materiaal mag tegen het eind van dit jaar worden tegemoet gezien. Van de negen punten, die nog aan de orde zullen komen, noemen Wij hi de eerste plaats het England- Sjyel, de hulpverlening aan de milt* taire en burgerlijke crevangenen in Duitsland, de ministercrises en net Indonesische beleid. Op grond van de zaken, die tot dusverre zyn behandeld, durft mr< Donker de conclusie te trekken, dat bij de publicatie veel nieuw en hoogst interessant materiaal mag worden venvacht. Ned. Bondselftal tegen Franse amateurs Het Nederlands bondselftal, dat onder de naam de „Zwaluwen" op 14 Juli a.s. des avonds te 18 uur te Le Havre tegen de Franse olym pische ploeg zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: De Munck, Sittardse Boys; achter: Everse, Neptunus en Al« bers, Vitesse: midden: Temming, D.O.S.. Krygli, B.V.V. en Fanger, D.W.S.: voor: Draeger, Ajax. Lugt- hart. Be Quick Groningen. Appel, Sittardse Boys, Biesbrouck, R.C.H. en Mulders P.S.V. Reserves zyn Van Eist, Wage- ningen; Spel, D.W.S.; Boeree, Haarlem en Van der Weerd. Wage- ningen. Beurs van New York 24/6 24/6 Goodyear 44'/, 44'/, HudsonM 21% 2IV, Int.Harv. 3332 In.Nickel 32% 32", Int.T.enT 15% 16% Kenn.C. 59% 59% MontgW. 59% 60% Pack. M. 5 4% Radio C. 14% 14% Rcp.St. 31 31% Reyn. T. 37% 37% Scars R. 113* 41% Shell Un. 43% 44 Socony 22 21% Stand Br. 28% 28% St.Oil.J. 88% 87% Studeb. 28 28% Texas C. 643S 63% U. Aircr. 2929% Un. Ck»rp. 3% 3% Un. Fruit 54% 53% USRubb. 46% 46% US Steel 64% 62 Westing 31% 30% Woolw. 48V, 48% I J Omzet: 1 560.000 24/6 24 6 Atch. 114 114% Baltlm. 15% 15% 18% Can.Pac. 18% Illln. C. 41 40 N.Y.Cen. 17% 21% 17% Penns.R. 19% Sout.Pac. 60 60 Un.Pac. 189% 191% All.Ch. 189% 190 Am.Can. 87 86", Am.Car. ■15 48% A.Smelt. 65% 65 A.l.enT. 154% 154% 58% 57% Am. Tob. Anac.C. 40 39% Bethl.S. 37 37 BoeilngA. Chrysler 24% 64% 25% 65 Cl tv B. 19% 39% Consol. E 25 24% Douglas 57 56% Dup. N, 185 185% Eastm. K 43% 43% Gen.El. 41% 61% 41 Gen.Mot. 65% Amsterdamse Effectenbeurs Gevonden voorwerpen Grijze jongensjas. Huissleutel (V.E.C.O.). Aredaler Terrier. Ring met 2 sleutels. Dames regen jas (bruin geruit). Port. met rits sluiting. Langharige hond (zwart met wit). Doublé armband. 12 kl. sleuteltjes aan touwtje. Br. para- pluie? Lederen ceintuur. Gouden ring. Aredaler terrier. Kinder schoentje (bruin r.). Tennisbal. Kind. muts (rood). Langharige Spaniel. Hoofddoek (blauw met rood). Boodsch.tas bruin. Kind. windjack donker grijs. Heren zakhorloge. Zil. armband met 6 steentjes. Gedreven zilveren bro che. Br. portem. Paar rood bruine handschoenen. Bril. Kind. schou dertasje (licht bruin). Grijze man telceintuur. De atmosfeer van apathie, waarin de effectenbeurs te Amsterdam reeds enige tijd verkeert, bleef vandaag on verminderd bestaan. De be langstelling van het publiek was minimaal en de om zetten waren hiermede in overeenstemming. Op geen enkele afdeling konden om zetten van betekenis wor den waargenomen. Wel werden oude en nieuwe Koninklijken en aandelen Dell Mij nu en dan nog in open hoeken verhandeld, maar bij nadere beschou wing had de handel in deze fondsen toch maar heel weinig te betekenen. De stemming, voor zover daarvan sprake was. was ongeveer prijshoudend. BU de opening werden de aan delen waarin zaken werden gedaan, afgedaan op onge veer het peil van de vorige slotkoersen of Iets daar be neden. terwijl onder beurs- tljd een hele kleine ver zwakking kon worden waargenomen, maar alles oljeen genomen kon toch worden geconstateerd, dat de markt een groot weer standsvermogen heeft. De gevolgtrekking kan hieruit worden gemaakt, dat er maar bitter weinig of geen werkelijk speculatieve po sities lopen. Act aandelen Koloniale Bank N. L H.-bank Ned. H. Mij. A.K.U aand. Berth's Jurg v. Berkels pot. Calvé Delft Crt Centrale Suiker Fokker Van Gelder K. Nd H.ovens Lever Br. Ned. Ford Ned. Kabelfabr Philips gloetl. dito nieuwe Wilton Feyen D. Petrol. MIJ Kon. Petr. MÜ dito nieuwe A'dam Rubber Bandar Rubber Dell-Bat. R.M Oost Java R.M. Serbadjadl S R HoU. Am. LUn Java-C.-J. Lijn K.N.S.M. Kon. Paketv. Sch Unie Rott. Lloyd 5t My. Nederl H.V.A. Java Cult. MB Ned. Ind. S U. Ver. Vorst C M Dell-Bat Dell Tabak Senemb. 23/6 24.6 24/6 E.K. E.K. L.K. 99 98 120 160 163% 164 303% 125% 193% 206 120 158% 301% 125 152% 207% 294 353% 280 263% 255% 204% 343% 336 205 - 154% 206% 206% 293% 292% - 350 - 277 262% 262% 254% 253 - 201 - 314 342% 342 336 334% - 161% 142% - 142 110 - in% 72 - 72 78% - 80 197 - 197 171% - 171% 171 - 169 189% 188 178 176 188 189 187 230% 230% 229% 95 - 93% 100% 100 49 49 139% 139 158% 157% 156% 146 142% Actieve obllg.i Ned. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ned. *37 3 Dollarl. '47 3% NWS 2% Sp. eert 100 2% N.I. '37 A 3 Grootboek '46 Nlet-actteve obligaties A'dam I '37 3% 'sHage I '37 3% R'dam le en 3e ing 1937 3% dito nieuwe Rdam '38 (3%) 3 Utr. pr. '39 2% Utr. g. IJ' 37 3% Pandbrieven Amst. Hyp. 3% Arnh H (3%) 3 Fr. Gr. H. 3% Grav Hypb. 8% Ned Hypb. Rott Hypb. 3% Utr Hypb. 3% West. Hypb. 3% tndustr. obltg.: A.K.U. obl. 3% Berghs en J 3% Levers 3% Werkspoor 3% Bt. Ptr My 3% Kn Ptr. My 3% Dell Sprw 8% NecL-Ind Sp 3% 22.6 24/6 98% 98% 98 98 V' 102% 102% 81% 100% 100% 94 94% 99% 98% 993* 99% 99% 99% 99% 99% 100% 101 100 100 95 95 96 95% 99 98% 100 100 100 101% 101% 102% 102", 103% 102% 103% 1023* 102% 103% 103 93% 73» 73% Nlet-act. aand, A'damso B. Hll Bank Unie Rott Bank Tw. Bank. Cert. Rott. Bel. Cons Lever 6% c.pr. dito 4% Pref. Gist en Sp. fab. Rott. Dr. Mi) Werksp Serie A Anlem Ned Ind Gas (nternaUo Amst. Ball My Deli Sp. MIJ. Ned Ind Spw. Voorlopig ge noteerde aand.: Albert Heyn My Fin N. H. Vrcdesteln Ned Walvlsv. Zwanenb Org. Prolongatie Amer. fondsen Anaconda Beth. Steel Chrysler Gen Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel US Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pennsylvania t laten 23,6 24/1 155% 155% 220% 221 y, 156% 156% 168% 169 173 173% 152 162% 107 106% 363% 349 153 152 111 108% 192 198% 143 144 62 28 28 195 195% 100", 159 159»i 111% 113% 199% 2% 2% 40% 41 112 113% - 132% 66 323* 32% 62 61% 29% 30% 83 84% 75}', - 46 45% 31 31 15 UK

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2